_______________________________________________ _______________________________________________ Białka Tatrzańska – Czarna Góra – Jurgów – Rzepiska

Nr 2 Rok Szkolny 2009/2010

Najlepsi w powiecie… nie tylko w sporcie!

Szkolna drużyna siatkarska dziewcząt - I miejsce w powiecie. Jesienne rozgrywki w sportach zespołowych organizowane przez Urząd Miasta w Zakopanem dla uczniów, stały się areną rywalizacji dla gimnazjalistów z całego powiatu tatrzaoskiego. Tradycyjnie nasza szkoła liczyła się w tych zmaganiach. Od lat nasza szkoła niemająca sali gimnastycznej z powodzeniem rywalizuje z innymi zespołami w typowo halowej dyscyplinie jaką jest siatkówka. Chłopcy z gimnazjum podobnie jak w ubiegłym roku zajęli II miejsce w powiecie, w finale ulegając drużynie z Białego Dunajca, zaś dziewczyny i tym razem były bezkonkurencyjne zdobywając mistrzostwo powiatu. Chłopcy zrehabilitowali się w najbardziej popularnej dyscyplinie sportowej jaką jest piłka nożna, w tej rywalizacji w finale nie mieli sobie równych! Strona 1 z 14

10 listopada obchodziliśmy 91 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Akademię w Gimnazjum przygotowały klasy II. Oprócz tradycyjnych pieśni legionowych, pojawiły się także utwory współczesnych artystów: Jacka Karczmarskiego „Mury” czy patriotyczne piosenki zespołu Czerwone Gitary.

Narodowe Centrum Kultury „11 Dzielnych Ludzi” - wyjątkowa książka o wyjątkowych ludziach (www.niepodleglosc.nkc.pl) Z okazji święta Niepodległości organizowany jest drugi rok z rzędu z inicjatywy radnego rady powiatu pana Zbigniewa Proszowskiego „Powiatowy Konkurs Historyczny „Podhalaoskie i Spiskie drogi do Niepodległości”. W ubiegłym roku drużyna reprezentująca naszą szkołę, zwyciężyła w eliminacjach gminnych zaś w finale powiatowym zajęła III miejsce. W tym roku zespół w składzie Adriana Złahoda, Katarzyna Paoszczyk i Katarzyna Remiasz zwyciężył w finale powiatowym w dramatycznej i wyrównanej walce pokonując drużyny z Poronina i Zakopanego.

Szkolna drużyna w konkursie historycznym z opiekunem panią Urszulą Madeja.

Strona 2 z 14

Pewien uczeo zezwolił nam na opublikowanie części swojego pamiętnika, w którym zapisał chwile przeżyte w gimnazjum. Ponieważ nie był dobrym matematykiem, nie zapisywał dat wpisów. Zapraszamy do poznania jego opinii na temat gimnazjum. Pierwsza klasa gimnazjum: - Szumią świerki na gór szczycie, do gimnazjum wraca życie. - Popatrz uczniu przez lunetę, tam zobaczysz swoją metę.

- Wolę w szkole w ławce siedzied, niż nic w ogóle nie wiedzied. - Dla nas szóstek piątek sporo, i w dzienniku jest wesoło.

- Nie ma uczniu jak to w szkole, oko smutne głowa w dole. - Gdy za oknem pogoda słota, zostaje dla ucznia książka i niezła robota.

- Nauczyciel to ktoś wielki, uczy nas jak nie byd cienkim. - Nie przeginaj do oporu, byś z nauczycielem nie miał sporu.

A co napisał poeta w drugiej klasie będziecie mogli przeczytad już w następnym numerze! /Niezapominajka, Ciasteczkowy potwór/ Strona 3 z 14

Uroczystośd związana z rocznicą powstania zespołu rozpoczęła się dnia 22 listopada Mszą Świętą o godz. 14:00. Po Mszy zaproszeni goście udali się do domu parafialnego w Białce Tatrzaoskiej. Oglądali oni występy najmłodszego pokolenia Białcan, a także dawnych członków zespołu. W przerwach między występami, były pokazywane archiwalne fotografie i wyświetlano dokumentalne filmy, na których niejedna osoba mogła się rozpoznad . Największy podziw wzbudziły występy solowe najstarszych uczestników. Gościliśmy także wielu fotografów. Po ich zakooczeniu odbyły się podziękowania kierownikom zespołu: Teresie i Stanisławowi Remiasz. Wieczorem o godz.20:00 w karczmie u Dziubasów rozpoczęła się zabawa, na którą przybyło wiele osób. Grał zespół „Hultaje”, a zebrana publicznośd bawiła się do białego rana . Pieniądze, które udało się zebrad zostały przeznaczone na zespół. Obecnie zespół „Mali Białcanie” liczy 30 młodych artystów. Można ich spotkad na różnych przeglądach, konkursach, festiwalach, z których przywożą nagrody i wyróżnienia. Koncertują nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dziesięd „Małych Białcanek” zostało wyróżnione przez możliwośd nagrania płyt: „Góralskie Serce 2”, „Góralskie Serce 3” i dodatkowo kolędy z dziedmi z fundacji Andrzeja Brandstaettera Pro Artis. Zespół będąc na Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu zaprzyjaźnił się z innymi zespołami spoza Polski, z którymi po mimo trudności w porozumiewaniu się utrzymuje stały kontakt. Zespół „Mali Białcanie” przez 25 lat znacznie się rozwinął, m.in. dzięki kierownikom Teresie i Stanisławowi Remiasz, którzy poświęcają wiele czasu na doskonalenie zespołu.

Strona 4 z 14

Dyskoteka andrzejkowa 26 listopada w naszym gimnazjum, jak co roku odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich mieli okazję cieszyd się nią od godziny 16:00, aż do 19:00. Muzyka sprostała oczekiwaniom młodzieży, sądząc po tym, jak się bawili. Na początku wszyscy podpierali ściany, ale didżeje puszczali świetną muzykę, więc później uczniowie zaczęli taoczyd. - Ta dyskoteka była dobrze zorganizowana, uczniowie zadowoleni wracali do domów. mówi Joanna Rabiańska

Imprezę urozmaicił tradycyjnie poczęstunek. Nad bezpieczeostwem bawiących się czuwała Rada Rodziców oraz Grono Pedagogiczne.

Mikołajki Za progiem święta. W naszej szkole to czas niezwykły. Można nawet powiedzied, że magiczny. Tradycyjnie w każdej klasie, z około dwutygodniowym wyprzedzeniem, odbyły się losowania karteczek z imionami osób, które obdaruje się w imieniu świętego Mikołaja prezentem . 8 grudnia nasz przewodniczący Samorządu Szkolnego wcielił się w postad świętego Mikołaja, wraz ze swymi pomocnikami, chodził po klasach i rozdawał prezenty w każdej klasie. Jest to bardzo radosne wydarzenie. Nie wolno jednak zapomnied, że święty Mikołaj zabierze ze sobą rózgi i możliwe, że obdaruje nimi, niektórych uczniów.

Strona 5 z 14

Ostatnio odbyły się zawody w piłkę siatkową dziewczyn. W finałach spotkały się dziewczyny z Dzianisza, Bukowiny Tatrzaoskiej i Białki Tatrzaoskiej. Oczywiście wygrały nasze dziewczyny, dzięki temu będą reprezentowad powiat tatrzaoski podczas rozgrywek rejonowych. Gratulujemy! Wyniki przedstawiały się następująco: Białka Tatrzaoska- Dzianisz 2-1 (25-13, 15-25, 15-12) Bukowina Tatrzaoska- Dzianisz 2-0 (25-14, 25-17) Bukowina T.- Białka T. 1-2 (26-24, 18-25, 0-15) Skład naszej drużyny: Urszula Rzepiszczak, Ewelina Kurnyta, Monika Milon, Magdalena Rabiaoska, Marta Martinczak, Patrycja Lichacz, Anna Piszczek, Justyna Pawłowska, Danuta Duda, Magdalena Dziurka, Klaudia Litwin, Irena Dziadkowiec.

Opiekun mgr Paweł Iwan

Strona 6 z 14

Jak, co roku uczniowie naszej szkoły startowali w różnego rodzaju konkursach przedmiotowych. Pierwszy etap już za nami i można wypisad listę zwycięzców, którzy zakwalifikowali się do dalszego etapu rejonowego. Małopolski Konkurs z Języka Angielskiego Adrianna Złahoda Małopolski Konkurs z Języka Niemieckiego Albert Hełdak Małopolski Konkurs Historyczny Adrianna Złahoda Piotr Kuruc Małopolski Konkurs z Fizyki i Astronomii Adrianna Złahoda Małopolski Konkurs Matematyczny Adrianna Złahoda Małopolski Konkurs Chemiczny Magdalena Dziurka Małopolski Konkurs Biologiczny Magdalena Dziurka Ponadto uczennice naszego gimnazjum zdobyły I miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym: „Podhalaoskie i spiskie drogi ku niepodległości”, tym samym zostały finalistkami tego konkursu, wygrywając z drużynami z Zakopanego i Poronina. Godnie naszą szkołę reprezentowały: Katarzyna Paoszczyk, Katarzyna Remiasz, Adrianna Złahoda. Do etapu rejonowego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego zakwalifikowali się: Magdalena Dziurka, Adrianna Złahoda, Piotr Kuruc

Strona 7 z 14

Od września 2009 roku w Zespole Szkół w Białce Tatrzaoskiej funkcjonuje zmodernizowana pracownia komputerowa. Wyposażona jest w 2 serwery, drukarkę, skaner, projektor multimedialny oraz 25 zestawów, na które składają się 10 komputerów, które szkoła uzyskała w maju 2008r. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach prowadzonego przez MEN projektu: „Pracownie Komputerowe dla Szkół”. Pozostałe 15 zestawów komputerowych szkoła uzyskała we wrześniu 2009 roku dzięki hojności sponsora jakim jest „Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczaoska”. Koszt nowego umeblowania, zmiany wykładziny pokrył organ prowadzący Gmina Bukowina Tatrzaoska. Z pracowni komputerowej korzysta obecnie 213 uczniów Gimnazjum oraz 66 uczniów Szkoły Podstawowej.

Opiekunem pracowni jest pani mgr Barbara Zych.

Strona 8 z 14

W XVIII – wiecznej Anglii młode kobiety nie kierowały się miłością w sprawach małżeostwa. Liczyły na ogromny posag przyszłego męża. Mężczyźni zaś wybierali szlachetne panie urodzone „na tym samym poziomie zamożności”. Powieśd pisarki Jane Austen świetnie obrazuje cechy okresu, kiedy u kobiet modna była talia osy. Powieśd Jane Austen „Duma i uprzedzenie” ukazuje skutki plotek oraz wtrącanie się innych w czyjeś sprawy. Pokazuje również siłę dumy i uprzedzeo, które mogą zniszczyd uczucie. To idealna lektura dla osób lubiących humor połączony z romansem. Dostarczy wam ona wiele wspaniałych emocji i pozytywnego poglądu na miłośd. Skupia się ona przede wszystkim na perypetiach kilku młodych sióstr. Wychowanych przez spokojnego ojca oraz gadatliwą matkę, panią Bennet. Jednakże tylko dwie najstarsze córki, Jane i Elżbieta, pragną od życia czegoś więcej. Ich marzeniem jest zakochad się z wzajemnością do kooca życia. Młodsze siostry niestety odziedziczyły głupotę po matce i dlatego chciały jak najszybciej wyjśd za mąż za najbogatszego młodzieoca, jakiego uda im się znaleźd. Marzenie Jane wkrótce zostaje zrealizowane, kiedy do ich hrabstwa przyjeżdża niezwykły gośd, pan Bingley. Jednym z jego towarzyszy jest dumny i wyniosły pan Darcy. Panna Bennet wraz z panem Bingleyem zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Jednak szczęście obojga przerywa niespodziewany wyjazd całego towarzystwa do Londynu. Po krótkim czasie Elżbieta wyjeżdża do swego kuzyna, pana Collinsa, gdzie spotyka pana Darcy’ego. Pan Collins oraz pan Darcy walczą o serce Elżbiety. Kto zdobędzie serce Elżbiety? Co będzie dalej z miłością Jane? O tym dowiecie się, czytając „Dumę i uprzedzenie”.

/Niezapominajka, Stokrotka/ Strona 9 z 14

Neologizm to środek stylistyczny, nowy wyraz, którego używamy, aby nazwad nieznany wcześniej przedmiot czy sytuację lub osiągnąd efekt artystyczny w utworze poetyckim. Neologizmy stylistyczne (artystyczne) – wyrazy utworzone przez pisarza lub poetę. Mają one charakter jednorazowy, tzn. nie występują nigdzie indziej poza tym tekstem, w którym zostały użyte. Jako elementy języka artystycznego nie mogą byd oceniane według tych reguł, co pozostałe. Neologizmy artystyczne wykorzystywał w swoich wierszach Miron Białoszewski i Bolesław Leśmian. Muzo Natchniuzo tak ci koocówkowuję z niepisaniowości natreśd mi ości i uzo /Miron Białoszewski/ A oto wiersz naszego ucznia: Lokomodyszka i bocianik Stoi na stacji lokomodyszka, Dyszki – kaszlącej dostaje i zmyka. Lecz widząc to bocianik zielony, Patrzy i oczom swoim nie wieszny. Lokomodyszka po chwili spłaszczyła bocianika I niczym więcej proc choroby Się nie przejmowała. /Maciej Marszałek/ (przyp. red.: I zrozum tu poetę!?…)

Strona 10 z 14

Baran Nagły brak gotówki sprawi Ci trochę problemów. Zacznij oszczędzad (nigdy nie wiadomo, kiedy babci zmniejszą emeryturę). Byk Ściąganie wyjdzie Ci na złe (mogą wystąpid dokuczliwe bóle karku). Bliźnięta Uważaj przy przechodzeniu przez jezdnię (furmanki czają się za rogiem). Rak Zielony przyniesie ci szczęście ($$$). Lew Ubieraj się ciepło, ponieważ grozi Ci choroba (świoska grypa szaleje). Panna Uważaj na barana, bo może zawrócid Ci w głowie (skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą). Waga Nie słuchaj tyle głośnej muzyki, bo Ci uszy odpadną. Skorpion Wysypiaj się, bo zawalisz szkołę. Strzelec Odżywiaj się zdrowo! (MC i KFC czekają). Koziorożec Dzięki zimie możesz poprawid swoją kiepską kondycję. Wodnik Ubieraj się do szkoły jak człowiek (potem może zabraknąd pomysłów na dyskotekę). Ryby Nie samymi chipsami żyje człowiek (dopuszczalne kukurydziane). Strona 11 z 14

1. W klasie IIIc dziewczyny górą! Wygrały z chłopakami 4:0. Bramki nabiły: Agnieszka Bigos, Anna Jezierczak, Pan Paweł Iwan, a samobója Artur Krzysztof (przyp. red.: Gratulujemy!). 2. Wojownicza Andżela bije na łeb na szyję chłopaków z Zagóry. 3. Wyparowały drzwi z męskiej łazienki na pierwszym piętrze. 4. Po odpuście szkołę przepełniały sławne „diabełki”. 5. Ławka pod gazetką na pierwszym piętrze dziwnym trafem trafiła pod klej i spawarkę. 6. Zauważyłyśmy, że uczennice zaczynają zmieniad się w motyle. 7. Witamy nowego ucznia w szkole. 8. W klasie 23 zamiast szyby (w szafce) znajduje się karton. 9. Pewien uczeo tak mocno zapadł w zimowy sen, że nawet go dzwonek nie obudził.

Strona 12 z 14

Dyrektor szkoły przechodzi korytarzem obok klasy, z której słychad straszny wrzask. Wpada, łapie za rękaw najgłośniej wrzeszczącego, wyciąga go na korytarz i stawia w kącie. Po chwili z klasy wychodzi kolejnych trzech młodzianów, którzy pytają: -

Czy możemy już iśd do domu? A z jakiej racji? No... Przecież skoro nasz nowy pan od matematyki stoi w kącie, to chyba lekcji nie będzie, prawda?

Laryngolog pyta pacjenta: - Czy ma pan jakieś kłopoty z nosem albo uszami? - Bardzo często, panie doktorze! - A kiedy? - Wtedy kiedy wkładam albo zdejmuję golf. Pukanie do bram raju. Otwiera święty Piotr. Przed nim piłkarz Ebi Smolarek. -

Ktoś ty? - pyta święty Piotr. Jestem piłkarzem polskiej reprezentacji. To jak trafiłeś do bramy?

Żaba dla żaby? - Kumkumpela! Narty niezdary? - Lebiegówki! Piękna nauczycielka? - Bellaferka! Szczególnie wart uwagi? - Bzdetal! Dostawca gazu? - Gazda!

Strona 13 z 14

Piosenka: Taio Cruz – “Break Your Heart” Cytat: „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli.” - Albert Schweitzer Teledysk: Jay Sean – Down Książka: „Intruz” – Stephenie Meyer Sławna osoba: Christian Bale Film: „Księżyc w nowiu”

Redakcja: Anna Jezierczak, Katarzyna Trzop, Barbara Jezierczak, Rafał Trzop, Małgorzata Jezierczak Opiekun: pani mgr Urszula Madeja

Strona 14 z 14