INSTALACJA PROGRAMU URUCHOMIENIE PROGRAMU

– 2 – OSK Manager jest programem wspomagającym organizację pracy w ośrodkach szkolenia kierowców. Poszczególne moduły programu umożliwiają wprowadz...
Author: Milena Mucha
1 downloads 0 Views 1MB Size
– 2 –

OSK Manager jest programem wspomagającym organizację pracy w ośrodkach szkolenia kierowców. Poszczególne moduły programu umożliwiają wprowadzanie, kontrolę i zarządzanie informacjami dotyczącymi kursantów, pracowników ośrodka, a także będących na wyposażeniu OSK pojazdów i sal.

INSTALACJA PROGRAMU Uwaga: Przed rozpoczęciem instalacji zaleca się zamknięcie wszystkich innych uruchomionych programów. Uwaga: W systemie Windows XP oraz 2000 mogą wystąpić problemy związane z uprawnieniami administracyjnymi – w razie ich wystąpienia należy skontaktować się z administratorem systemu. 1. Instalacja programu rozpocznie się automatycznie po włożeniu płyty do napędu CD/DVD.

Podczas instalacji postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Uwaga: Jeżeli program instalacyjny nie uruchomi się automatycznie, wybierz symbol płyty CD w swoim systemie i z menu kontekstowego wybierz Otwórz.

URUCHOMIENIE PROGRAMU Aby uruchomić program wybierz przycisk „Start” a następnie „Programy/ Rangelsoft/OSK Manager” Uwaga: W zależności od wybranych podczas instalacji opcji program można także uruchamiać przy pomocy ikonek na pulpicie lub w pasku szybkiego uruchamiania. W trakcie uruchamiania należy podać nazwę użytkownika oraz, jeśli zostało ustalone, hasło. Domyślnie ustawioną nazwą użytkownika jest „Administrator” a hasło jest nieaktywne. – 3 –

Należy kliknąć przycisk „Zaloguj”. Gdy program się uruchomi zobaczymy następujące okno.

WPROWADZANIE DANYCH 1. Wprowadzanie danych OSK Na początku pracy z programem powinniśmy wprowadzić dane naszego OSK. W tym celu należy kliknąć ikonkę „Twoje dane” i wypełnić wszystkie pola w wywołanym okienku.

Wprowadzone dane zatwierdzamy kliknięciem w zieloną ikonkę „ptaszka” i zamykamy okno. Od tej pory program będzie pamiętać nasze dane. Oczywiście, w razie potrzeby, możemy je dowolnie zmieniać w opisany powyżej sposób. – 4 –

1.1 Zmiana znaku graficznego OSK Jeżeli posiadamy zapisane logo ośrodka w formie pliku BMP możemy wczytać je do programu. Zostanie ono wykorzystane w wydrukach z OSK Managera. W tym celu klikamy na obrazek logo prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy opcję „Załaduj z dysku”.

Następnie wskazujemy swój, wcześniej przygotowany obrazek i klikamy „Otwórz”. Nasz obrazek zostanie wczytany do programu. Jeżeli nie mamy, bądź nie chcemy, stosować żadnego znaku graficznego, w menu obrazka wybierzmy opcję „Wyczyść”. 1.2 Wprowadzanie informacji dotyczących pojazdów Po wprowadzeniu ogólnych informacji dotyczących OSK powinniśmy wprowadzić dane dotyczących pojazdów służących do szkolenia kursantów. Dostęp do tej opcji uzyskujemy po kliknięciu w ikonę „Pojazdy” Na ekranie pojawi się następujące okno:

– 5 –

Teraz, kliknięciem w przycisk „Dodaj” wywołamy kolejne okno, w którym będziemy mogli wprowadzić wszystkie potrzebne informacje na temat pojazdów naszego OSK. Wprowadzone dane zatwierdzamy przyciskiem „OK” Uwaga: Aby w pełni wykorzystać możliwości programu dane wprowadzać należy jak najdokładniej, wypełniając wszystkie dostępne pola. W przypadku uzupełniania danych pojazdów pamiętajmy o wypełnieniu pól we wszystkich trzech zakładkach poniższego okna.

Uwaga: W polu „Data badania technicznego” należy wpisać datę następnego takiego badania. Program w odpowiednim momencie przypomni nam o zbliżającym się terminie. Po wprowadzeniu informacji o pojeździe/pojazdach pojawią się one na liście. Dane można przeglądać i edytować wywołując okno edycji podwójnym kliknięciem myszy lub przyciskiem „Edytuj”. Uwaga: Jeśli wejdziemy do edycji danych wprowadzonego wcześniej samochodu udostępniona zostanie nieaktywna wcześniej zakładka „Naprawy” w której wprowadzać możemy informacje o czasie trwania i kosztach napraw samochodów. Każdemu pojazdowi przyporządkować też możemy kolor, który posłuży potem do łatwego odnajdowania danego pojazdu na wykresach.

– 6 –

1.3 Wprowadzanie informacji dotyczących pracowników Dane pracowników OSK wprowadza się na podobnej zasadzie, jak informacje o pojazdach. Moduł edycji danych pracowników uruchamia się kliknięciem w przycisk „Pracownicy” Okno, służące do wprowadzania danych pracowników OSK obsługuje się identycznie jak pozostałe. We wszystkie dostępne okna wprowadzamy odpowiednie dane. Wprowadzone dane zatwierdzamy przyciskiem „OK”.

Pola wyboru „Teoria” i „Praktyka” służą do zaznaczenia rodzaju zajęć wykonywanych przez danego pracownika zajęć – kursów teoretycznych, lub zajęć praktycznych. Można zaznaczyć oba te pola naraz (w sytuacji, w której jedna osoba prowadzi zajęcia teoretyczne i praktyczne). Uwaga: Wraz z zaznaczeniem pola „Teoria” lub „Praktyka” automatycznie uaktywniamy możliwość wprowadzenia stawek dla danego pracownika. Te dane wprowadzamy wywołując okno stawek przyciskiem „stawki” w oknie danych pracownika.

Opcja „Wstaw te same stawki” uwalnia nas od konieczności ręcznego wpisywania stawek dla każdej kategorii prawa jazdy. Po wprowadzeniu odpowiednich kwot i kliknięciu przycisku „Wstaw”.Wszystkie pola wypełnią się automatycznie.

– 7 –

Uwaga: Domyślnie stosowane przez program jednostki rozliczeniowe to 60 minut dla zajęć praktycznych i 45 minut dla zajęć teoretycznych. Wartości te można zmienić edytując plik config.ini znajdujący się w katalogu głównym programu (zazwyczaj jest to: C:\Program Files\Rangelsoft\OSK Manager). W tym pliku zmieniamy wartości „HourT” i „HourP. Pamiętajmy, że dokonywanie jakichkolwiek zmian w plikach konfiguracyjnych może doprowadzić do problemów z oprogramowaniem i powinno się ich dokonywać tylko w obecności doświadczonego użytkownika komputerów. Pole „Pracownik aktywny” służy do zaznaczenia, czy dana osoba faktycznie pracuje w ośrodku. Instruktorom prowadzącym praktyczne zajęcia z kursantami możemy przyporządkować wybrany kolor (zakładka „Dane urzędowe – opcja „Kolor praktyki”). Podobnie jak w przypadku pojazdów, wybrany kolor posłuży do odnajdowania i identyfikacji pracownika na wykresach. 1.4 Wprowadzanie informacji dotyczących sal ośrodka W programie OSK Manager istnieje także możliwość wprowadzenia danych sal, w których odbywają się zajęcia teoretyczne. Listę wprowadzonych już sal i opcje dodawania oraz edycji sal wywołujemy kliknięciem w przycisk „Sale”

Pole wyboru „sala aktywna”umożliwia czasowe „włączenie” lub „wyłączenie” sali z użytkowania. W zakładce „Dostępność” okna edycji danych sali możemy ustalić „kolor dostępności” sali – barwę, która będzie służyła do identyfikacji sali na grafikach oraz dokładnie ustalić w jakich terminach sala jest dla nas dostępna. Domyślnie zaznaczone jest pole wyboru „Dostępność bez ograniczeń”. Jeśli je odznaczymy uaktywnimy tym samym opcje edycji dni i godzin dostępności. W ramce „Konkretne dni” możemy podać konkretne daty kiedy sala ma być dostępna („Dodaj termin”) lub wyłączona z użytkowania („Wyklucz termin”). Podobnie używa się opcji z ramki – 8 –

„Dni tygodnia” tyle, że tu wprowadzamy cyklicznie, tygodniowo powtarzające się terminy. Ta opcja jest szczególnie przydatna, jeśli np. Wynajmujemy salę tylko w określone dni lub godziny.

1.5 Wprowadzanie kursów Kliknięciem w ikonę „Kursy” uruchamiamy moduł wprowadzania kursów W nowo wyświetlonym oknie klikamy przycisk „Dodaj” i wpisujemy dane kursu.

Warto zwrócić uwagę, że nie wpisujemy daty zakończenia kursu. Po zakończeniu każdego kolejnego kursu klikamy w oknie edycji danych. należy też pamiętać o nadaniu każdemu z kursów jego własnego, indywidualnego koloru. 1.6 Wprowadzanie zajęć teoretycznych w ramach kursów Do utworzonego wcześniej kursu należy dodać odpowiednie zajęcia teoretyczne. Klikamy ikonę „Teoria” Na ekranie pojawi się okno z listą zajęć teoretycznych. Oczywiście, jeśli wprowadzamy pierwsze informacje do programu, lista będzie pusta. Teraz, z rozwijanego menu „Nazwa kursu”, wybieramy nazwę kursu, do którego zamierzamy dopisać zajęcia teoretyczne.

– 9 –

W celu wprowadzenia nowych zajęć klikamy przycisk dodaj i z rozwijanego menu wybieramy „Dodaj nowy termin” lub „Wygeneruj harmonogram”. 1.6.1 Dodawanie pojedynczego terminu zajęć teoretycznych Jeśli chcemy dodać tylko jeden termin zajęć powinniśmy wybrać opcję „Dodaj nowy termin”. W wywołanym oknie wybieramy z listy instruktora prowadzącego (dane instruktora muszą być wcześniej wprowadzone).

Następnie wybieramy miejsce zajęć – wprowadzoną wcześniej salę.

Podajemy też termin, w którym mają odbyć się zajęcia i klikamy „OK”.

– 10 –

Uwaga: Warto zwrócić uwagę na zakładkę „rozliczenia”. Tam, zaznaczając pole wyboru „zajęcia przeprowadzone” wprowadzamy do programu informację, że zajęcia rzeczywiście się odbyły, co będzie mieć wpływ na nasze rozliczenia z instruktorem. W tej zakładce sprawdzimy tez godzinową stawkę wybranego instruktora dla wybranej kategorii. 1.6.2 Automatyczne tworzenie harmonogramu zajęć teoretycznych W przypadku jeśli planowane przez nas zajęcia teoretyczne odbywać się mają regularnie (np raz na tydzień) możemy skorzystać z z opcji „Wygeneruj harmonogram” Po jej wybraniu zobaczymy następujące okno:

Tutaj ustalamy datę początkową kursu (nie musi być to data pierwszych zajęć), instruktora oraz salę. Następnie, w ramce „Dni tygodnia” klikamy przycisk „dodaj”, podajemy dzień tygodnia, godzinę rozpoczęcia i czas trwania naszych zajęć. Jeżeli z jakichkolwiek powodów chcemy wykluczyć z planowanego harmonogramu określone dni możemy je wykluczyć podając ich daty w ramce „Wyklucz terminy”. Po zakończeniu wprowadzania informacji klikamy przycisk „OK” i program automatycznie wygeneruje harmonogram zajęć, zgodnie z podanymi przez nas danymi. Wyniki zobaczymy od razu na liście.

Uwaga: Przy korzystaniu z opcji automatycznego generowania harmonogramu może się zdarzyć, iż niektóre z pozycji pozostaną niewypełnione jak na poniższym rysunku. – 11 –

Sytuacja taka dzieje się z powodu konfliktu terminów lub zajętości wybranej sali. Jeżeli spróbujemy dodać w pustym polu instruktora lub salę możemy zobaczyć następujące komunikaty:

Uwaga: Do utworzonego w ten sposób harmonogramu można oczywiście dowolnie dodawać (przyciskiem „Dodaj”) lub z niego usuwać (przyciskiem „Usuń) wybrane daty.

2. Zapisywanie kursantów W celu zapisania kursanta klikamy przycisk „Zapisz nowego kursanta” i z rozwijanego menu wybieramy opcję „Nowy kursant”.

Następnie, w nowo wyświetlonym oknie, wpisujemy dokładnie dane kursanta. Należy pamiętać o wypełnieniu pól we wszystkich zakładkach. – 12 –

Uwaga: Skróty „P”, „D” i „U” (zakładka „Kurs”, menu „Rodzaj szkolenia”) oznaczają odpowiednio typy szkolenia: podstawowe, dodatkowe i uzupełniające. Po wprowadzeniu danych nowego kursanta i wybraniu kursu, do którego zamierzamy go dopisać klikamy przycisk „Zapisz na kurs”. Program poprosi o potwierdzenie.

Po potwierdzeniu danych kursanta na ekranie zobaczymy ekran informacji o wykonanych i pozostałych kursantowi do wykonania godzin zajęć. Oczywiście, jeśli jest to nowy kursant żadne z zajęć nie będzie jeszcze „wykonane”.

– 13 –

2.1 Ustalanie terminów zajęć praktycznych Teraz, kiedy mamy już wprowadzonego instruktora (-ów), pojazd (-y) i kursanta (-ów) możemy przystąpić do ustalania terminów zajęć praktycznych (jazd). W tym celu klikamy przycisk „Praktyka” Uwaga: Przycisk „Praktyka” jest jedynym przyciskiem na górnej belce programu, który pozwala na wybór opcji. Tuż obok znaku graficznego znajduje się skierowany w dół czarny trójkącik. Jego kliknięcie spowoduje wyświetlenie rozwijanego menu z opcjami: „Kursanci” i „Instruktorzy”. Domyślną akcją wywoływaną przyciskiem „Praktyka” jest przejście do trybu „Kursanci”. 2.1.1 Tryb Kursanci Po kliknięciu przycisku „Praktyka” (lub wybraniu z menu tego przycisku opcji „Kursanci” - patrz wyżej) program wyświetli okno zajęć praktycznych. W tym oknie wybieramy wcześniej wprowadzonego kursanta, dla którego chcemy zorganizować zajęcia.

Po wybraniu kursanta za pomocą przycisku „Dodaj” wywołujemy okno harmonogramu zajęć praktycznych dla wybranego kursanta. Teraz podajemy wybraną datę i godzinę zajęć, wybieramy pojazd, na którym odbyć się mają zajęcia oraz, oczywiście instruktora prowadzącego jazdę.

Następnie klikamy „Ok”, zatwierdzając wprowadzone dane. – 14 –

Uwaga: Po wybraniu instruktora w zakładce „Rozliczenia” zobaczymy obliczoną przez program stawkę za zajęcia, opartą na stawce wprowadzonej przez nas podczas wprowadzania danych instruktora. Pamiętajmy też o zaznaczeniu pola wyboru „Zajęcia przeprowadzone” po zakończeniu każdej jazdy, lub o zaznaczeniu tego za pomocą menu kontekstowego (otwieranego kliknięciem prawym przyciskiem myszy na danych zajęciach). 2.1.2 Tryb Instruktorzy Jeśli za pomocą „trójkącika” znajdującego się obok przycisku „Praktyka” wybierzemy opcję „Instruktorzy” będziemy mogli wykonać te same czynności, co używając trybu „Kursanci” tyle, że zaczniemy od wyboru instruktora, do którego będziemy mogli „dobrać” kursanta.

3. Zarządzanie płatnościami i rozliczeniami 3.1 Ustalanie harmonogramu płatności kursantów W celu ustalenia harmonogramu płatności kursanta należy zaznaczyć jego nazwisko w głównym oknie programu, kliknąć przycisk „Operacje” i następnie wybrać opcję „Zdefiniuj harmonogram płatności”.

Zobaczymy okno edycji harmonogramu płatności. W tym oknie kliknięciem przycisku „Dodaj” uruchamiamy tryb ustalania płatności.

– 15 –

Warto zwrócić uwagę, że program automatyczne sugeruje wysokość pierwszej płatności danego kursanta przyjmując cenę kursu, na który osoba jest zapisana. Istnieje oczywiście możliwość ustalenia niższych wartości (rat). Program automatycznie potraktuje stawki mniejsze od całkowitej ceny kursu jako raty.

3.2 Wystawianie rachunków Program OSK Manager umożliwia szybkie wystawianie rachunków. Aby wystawić rachunek należy otworzyć okno płatności (przyciskiem „Płatności” w górnej części ekranu). W oknie tym wybieramy zakładkę „Nie zapłacone”. Zobaczymy listę wszystkich płatności, które nie zostały jeszcze uregulowane. Możemy oczywiście wybrać płatności konkretnego kursanta (belka „Kursant” w górnej części okna płatności). Gdy wyszukamy na liście płatność, na którą chcemy wystawić rachunek należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Wystaw rachunek”. Wybór zatwierdzamy lewym przyciskiem myszy.

– 16 –

Na ekranie pojawi się okno z danymi do rachunku.

Uwaga: Jeśli dana płatność została dodana ręcznie program nie uzupełni danych do rachunku. W tej sytuacji należy wprowadzić je ręcznie w powyższym oknie. Teraz kliknięcie przycisku „Wystaw” spowoduje sporządzenie rachunku. Jeśli chcemy nowy rachunek wydrukować klikamy ponownie na płatności prawy przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Drukuj rachunek”.

Program wyświetli teraz podgląd wydruku. W tym oknie kliknięcie przycisku drukuj spowoduje wydruk naszego rachunku.

Po otrzymaniu wpłaty za daną płatność należy zaznaczyć w programie, że została ona uiszczona. Robimy to za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy na odpowiedniej płatności i wybrać opcję „Oznacz jako zapłacone”. – 17 –

Nazwiska kursantów, którzy mają nieuregulowane płatności w głównym oknie programu wyświetlane są na czerwono. Po oznaczeniu płatności jako zapłaconej zostanie ona przeniesiona do zakładki „Zapłacone”.

4. Książki ewidencji Program OSK Manager umożliwia także prowadzenie elektronicznej wersji książek ewidencji. Tryb tworzenia książek uruchamiamy przyciskiem „Książki” Program wyświetli okno edycji książek ewidencyjnych.

Przyciskiem „Dodaj” zakładamy nową książkę i potwierdzamy jej założenie klikając zieloną ikonę. 4.1 Wpisywanie kursantów do książki ewidencyjnej. W celu dodania kursanta do książki ewidencyjnej musimy ją najpierw wybrać. Wybieramy ją w menu wywoływanym z menu Plik/Zmień książkę...

– 18 –

Gdy już wskazaliśmy książkę ewidencyjną , której chcemy uzywać należy zaznaczyć nazwisko wybranego kursanta na liście w głównym oknie programu a następnie z menu wywoływanego kliknięciem w przycisk „Operacje:” wybrać opcję „Zapisz w książce ewidencyjnej”.

Książkę ewidencyjną można wydrukować. W tym celu otwieramy okno edycji książek (przyciskiem „Książki”) i klikamy symbol drukarki. Zobaczymy wtedy okno podglądu wydruku i opcje drukowania. Wydruk uruchamiamy przyciskiem „Drukuj”.

– 19 –

5. Rozliczenia z pracownikami Kolejną opcją programu OSK Manager jest dokonywanie rozliczeń z pracownikami. Aby rozliczyć pracownika klikamy przycisk „Rozliczenia” Otwieramy w ten sposób okno służące do zarządzania rozliczeniami. W górnej belce okna wybieramy instruktora, z którym chcemy się rozliczyć i klikamy przycisk „Dodaj”.

Po kliknięciu przycisku dodaj uaktywnimy okienko, w którym możemy dokonać rozliczenia. W tym celu należy kliknąć ikonę „gwiazdki”.

W wywołanym w ten sposób menu zobaczymy obliczoną według wprowadzonych wcześniej stawek wysokość wynagrodzenia dla danego instruktora.

Klikamy „OK”, wprowadzamy tytuł rozliczenia i ewentualnie szerszy opis. Klikamy ponownie „OK” i w oknie „Niewypłacone” pojawi się wprowadzone właśnie – 20 –

rozliczenie. Kiedy rozliczenie zostanie zrealizowane należy tę informację wprowadzić do programu zaznaczając pole wyboru „Wypłacone” w oknie edycji danych rozliczenia. Uwaga: Aby można było dokonać rozliczeń zajęcia instruktora, z którym chcemy się rozliczyć muszą być oznaczone jako wykonane. Dane rozliczenia można wydrukować korzystając z menu wywoływanego kliknięciem prawym przyciskiem myszy na nazwie rozliczenia.

5.1 Informacje o przeprowadzonych zajęciach Okno „Rozliczenia” umożliwia też dostęp do opcji przeglądania przeprowadzonych zajęć każdego z pracowników w wybranym okresie. Do tego trybu wchodzimy, wybierając nazwisko pracownika z górnego menu, a następnie klikając przycisk „Przeprowadzone zajęcia”.

W kolejnym oknie zobaczymy wszystkie przeprowadzone przed wybranego instruktora zajęcia, z podziałem na kategorie i rodzaj zajęć. Widzimy też, które z płatności zostały już zrealizowane, a które nie. W prawym dolnym rogu okna wyświetlana jest całkowita suma, jaką instruktor zarobił w określonym za pomocą kalendarzyków u góry okna przedziale czasowym.

– 21 –

6. Grafiki i wykresy Do udostępnianych przez program OSK Manager wykresów wchodzimy za pomocą kliknięcia przycisku „Grafik” w górnej belce programu Otworzymy w ten sposób okno, w którym możemy przeglądać wszelkie wykresy i grafiki. Pierwszym grafikiem, na którym otworzy się okno jest zawsze grafik „Pracownicy”. Pomiędzy poszczególnymi grafikami przełączamy się za pomocą zakładek u góry ekranu.

Na powyższym obrazku widzimy grafik „Pracownicy”. Każdy kolor oznacza dostępność danego pracownika w określonym tabelą terminie. Białe pola oznaczają, że w tym konkretnym dniu bądź godzinie instruktor nie jest dostępny. Kolory i daty dostępności pracowników (a także sal, napraw, kursów na innych wykresach) zgodne są z informacjami, które podaliśmy w zakładce „Dostępność” okna edycji danych każdego pracownika czy sali. 6.1 Zaawansowane korzystanie z grafików w zakładkach „Pracownicy”, „Sale”, „Naprawy samochodów” Grafiki można wykorzystywać na kilka sposobów. Jeśli umieścimy i przytrzymamy kursor myszy nad którymkolwiek z zajętych pól tabeli zobaczymy pełną informację o danym terminie (godzina, nazwisko, nazwa itd.).

– 22 –

Pojedyncze kliknięcie myszą na pasku dostępności spowoduje przejście do trybu wyświetlania tylko jednego elementu listy (pojedynczego instruktora, samochodu, kursu itp.). Na poniższym obrazku widzimy taką właśnie sytuację. W polu „pracownik” pojawia się nazwisko wybranego instruktora.

Ten sam efekt możemy uzyskać w grafikach korzystając właśnie z tego pola. W trybie wyświetlania pojedynczego elementu listy dwukrotne kliknięcie na pasku dostępności elementu powoduje otwarcie okna edycji danego elementu (instruktora, pojazdy itd.).

Uwaga: Nazwa pola wyboru zmienia się w zależności od wyświetlanego aktualnie grafiku. – 23 –

Klikając przycisk po prawej stronie pola wyboru rozwijamy listę. Wybranie któregoś z jej elementów spowoduje wyświetlenie grafiku tylko dla wybranego instruktora, samochodu itd.

Jeżeli chcemy z powrotem przejść do trybu jednoczesnego wyświetlania wszystkich elementów listy na grafiku należy zaznaczyć myszką zawartość pola wyboru i nacisnąć kolejno klawisze backspace (strzałka w lewo) i enter na klawiaturze komputera. Dostosowywać sposób wyświetlania grafików można także za pomocą paneli „zakres” i „czas”. Wprowadzając pożądane data/terminy dostosujemy grafik do naszych potrzeb. Opcje te przydatne są zwłaszcza, gdy na lista zawiera wiele elementów.

6.2 Zaawansowane korzystanie z grafików w zakładkach „TeoriaKursy”, „Praktyka – Samochody”, „Praktyka – Kursanci” O ile poprzednio omawiane zakładki służyły do wyświetlania grafików czysto informacyjnych te służą nie tylko do celów informacyjnych ale także do wprowadzania zmian we wprowadzonych danych. Za przykład posłuży nam tu zakładka „Praktyka – Samochody”.

W tej zakładce widzimy termin jazdy (oznaczony zielonym kolorem, wprowadzonym wcześniej w polu „Kolor praktyki” instruktora prowadzącego dane zajęcia). – 24 –

Widzimy też niebieskie pole odpowiadające wprowadzonej wcześniej naprawie samochodów. Kliknięcie paska jazdy spowoduje zaznaczenie go czerwonymi ramkami. Od tego momentu można zmieniać datę zajęć przesuwając znacznikiem po grafiku cały czas trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy. Po wybraniu nowego terminu zajęć puszczamy przycisk i klikamy „puszczając” znacznik.

Zmiany wprowadzone w ten sposób widoczne są także w innych miejscach programu, tak jakbyśmy wprowadzali je za pomocą okienek edycji danych. Zauważmy, że program nie pozwoli nam na zaplanowanie zajęć praktycznych w terminie naprawy.

7. Wskazówki ogólne 7.1 Sortowanie list W sytuacji kiedy na liście, w którymkolwiek z głównych okien programu, widnieje wiele elementów przydatna może okazać się możliwość ich sortowania. Listy sortujemy klikając lewym przyciskiem myszy na nagłówku kolumny wg której chcemy posortować listę. Np. kliknięcie na kolumnie „data zapisu” spowoduje uporządkowanie listy kursantów pod względem daty zapisu na kurs. Włączenie sortowania zaznaczone zostanie wyświetleniem specjalnej ikonki obok nazwy kolumny. – 25 –

7.2 Wyszukiwarka kursantów

Pokazane na powyższym rysunku pola wyboru i przycisk „Szukaj” stanowią wyszukiwarkę kursantów. Zaznaczenie któregoś z pól i kliknięcie przycisku „Szukaj” spowoduje wyświetlenie tylko tych kursantów, którzy spełniają zaznaczony warunek. Np zaznaczenie pola „niezdany egzamin wewnętrzny” ograniczy listę kursantów tylko do tych, którzy jeszcze nie zdali wewnętrznego egzaminu teoretycznego lub praktycznego albo obu. Wyszukiwanie działa łącznie, co oznacza, że jeśli zaznaczymy dwa lub więcej pól program wyszuka kursantów spełniających wszystkie zaznaczone warunki. 7.3 Przyciski występujące w programie W większości okien programu służących do wprowadzania i edycji danych pojawiają się następujące przyciski: – Przycisk „Dodaj” służący do dodawania nowego elementu listy (kursanta, pracownika, kursu, pojazdu itd.) – Przycisk „Edytuj” służący do wprowadzania zmian w zapisanych już w programie informacjach. – Przycisk „Usun” służący do usuwania wprowadzonych wcześniej informacji (kursantów, pracowników, kursów itd.) Uwaga: W przypadku okien „Pracownicy”, „Sale” i „Pojazdy” przycisk „Usuń” zmienia status pracownika z „aktywny” na „nieaktywny”. – Przycisk „Odśwież”. Przycisk ten służy do uaktualnienia wyświetlanych informacji. Może okazać się przydatny w razie pracy z dużymi bazami danych.

– 26 –

7.4 Używanie prawego przycisku myszy W większości okien programu kliknięcie prawy przyciskiem myszy na jakimkolwiek elemencie listy spowoduje wyświetlenie tzw. menu kontekstowego z którego w prosty i wygodny sposób możemy wywołać wszystkie dostępne funkcje programu dotyczące wybranego elementu.

– 27 –