Gimnazetka 1

Dwumiesięcznik wydawany przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Jana Pawła II we Florynce

W tym numerze:

listopad 2009

•Rozpoczęcie roku szkolnego

•Wybory do SU •Dzień Edukacji Narodowej... •Święto Patrona Szkoły •Dyskoteka integracyjna •Konkursy przedmiotowe •1 listopada •Święto Niepodległości •Konkurs na KLASĘ ROKU •Mikołajki •Coś dla ducha...

DO SZKOŁY JUŻ CZAS... Nowy rok szkolny 1 września br. rozpoczął się nowy rok szkolny. O godzinie 8:00 rano wyruszyliśmy całą szkołą wraz z pocztem sztandarowym do kościoła. Mszę Świętą odprawił ksiądz Zygmunt Żaczek. Następnie wróciliśmy do szkoły i zebraliśmy się pod pomnikiem naszego patrona. Po uroczystym przemówieniu pana Dyrektora przywitaliśmy nowych nauczycieli i kolegów z klas pierwszych. Później wraz z wychowawcami udaliśmy się do klas.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSIEGO W październiku br. W naszym gimnazjum odbyły się wybory do SU zorganizowane przez Opiekuna SU panią Paulinę Biały. Oto lista chętnych kandydatów do SU: Przewodniczący SU Miczołek Małgorzata III „a” Motyka Łukasz III „b” Siedlarz Justyna II „b” Zastępca przewodniczącego SU Romanek Sandra II „a” Święs Klaudia II „a” Rzecznik Praw Ucznia Chlipała Hubert III „a” Szczecina Ewelina III „b” Skarbnik Romanek Mateusz II „a” Rzepiela Ewa III „a” Gruca Grzegorz I „b” Sekretarz Motyka Grzegorz III „a” Lichoń Aleksandra III „b” Redaktor naczelny gazetki szkolnej Łagosz Aneta III „a” Pajor Elżbieta II „a” Romanek Sandra II „a” Święs Klaudia II „a” Jamrozowicz Klaudia II „a” Witek Zuzanna II „a”

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

SEKCJA REDAKCYJNA GAZETKI SZKOLNEJ: Redaktor naczelny: Łagosz Aneta kl. III „a” Romanek Sandra kl. II „a” Jamrozowicz Klaudia kl. II „a” Pajor Elżbieta kl. II „a” Święs Klaudia kl. II „a” Witek Zuzanna kl. II „a”

Przewodniczący sekcji dekoracyjnej Stec Ewa III „b” Łukasik Paulina III „b” Michalik Monika III „b” Broda Renata III „a” Przewodniczący sekcji porządkowej Romanek Dariusz III „b” Matusik Mateusz III „a” Mucha Dawid III „a” Gruca Piotr III „a” Skraba Grzegorz III „a” Chlipała Patryk III „a” Drąg Kamil III „a” Biros Robert III „a”

SEKCJA PORZĄDKOWA: Przewodniczący: Romanek Dariusz Drąg Kamil Mucha Dawid Biros Robert

Gratulujemy zwycięzcom wyborów!

Komisja składająca się z uczniów wyznaczonych przez Opiekuna SU przeprowadziła wybory. Tak przedstawiają się wyniki wyborów do SU: Przewodnicząca: Miczołek Małgorzata kl. III „a” Za – ca przew: Święs Klaudia kl. II „a” Skarbnik: Rzepiela Ewa kl. III „a” Sekretarz: Grzegorz Motyka kl. III „a” Lichoń Aleksandra kl. III „b” Rzecznik Praw Ucznia: Chlipała Hubert kl. III „a” SEKCJA DEKORACYJNA: Przewodniczący: Broda Renata Stec Ewa Łukasik Paulina Michalik Monika

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

kl. III „a” kl. III „b” kl. III „b” kl. III „b”

kl. III „b” kl. III „a” kl. III „a” kl. III „a”

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ... Wdzięczni za trud, pracę i wysiłek … 13 października odbyła się u nas w szkole uroczysta akademia, z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pierwsza cześć akademii poświęcona była uczniom klas pierwszych, którzy ślubowali wypełnić swoje obowiązki wobec szkoły. Ślubowaniu przewodniczył Pan Dyrektor. Obecny był również sztandar.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ... Z pewnością była to wspaniała nagroda dla naszych nauczycieli. Pod koniec akademii przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców i Dyrektor złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia. Zostały również wręczone upominki od uczniów, które z pewnością ucieszyły nauczycieli . Dzień Edukacji Narodowej jest dniem, w którym możemy podziękować naszym nauczycielom i wychowawcom, również nie tylko sercem ale i słowami… „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”.

W drugiej części akademii uczniowie dziękowali wszystkich nauczycielom za ich trud, pracę, wysiłek wkładany w nasze wychowanie i naszą edukację oraz za okazywane nam serce. Uczniowie klas pierwszych przygotowali również przedstawienie nawiązujące do trudnej pracy nauczycieli które rozbawiło wszystkich zgromadzonych na sali.

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY Niedawno w naszym gimnazjum zostało wprowadzone święto , które obchodzimy każdego 16 dnia miesiąca. Przypomina nam ono , o tym , że 16 października 1978 roku na papieża został obrany Karol Wojtyła , polak i nasz rodak. Wszyscy zbieramy się przed budynkiem naszej szkoły o godz. 07.45 i wraz ze sztandarem udajemy się do kościoła. Msza święta zaczyna się ok. godziny 08.00 .

Na mszy razem z panią pianistką śpiewamy hymn, oraz różne pieśni. Między innymi barkę , którą tak bardzo uwielbiał nasz rodak. Modlimy się za Jana Pawła II i o jego beatyfikację w modlitwie , którą wszy-

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY scy nauczyliśmy się na lekcji Religi. Po mszy Świętej znów wraz ze sztandarem udajemy się do szkoły.

Jest to bardzo ważne święto , ponieważ dzięki wprowadzeniu tego zwyczaju nigdy nie zapomnimy o naszym ukochanym papieżu polaku…

DYSKOTEKA INTEGRACYJNA...

DYSKOTEKA INTEGRACYJNA...

Nie ma jak taniec... Dnia 21 października odbyła się w naszej szkole dyskoteka integracyjna. Zebraliśmy się wspólnie na sali gimnastyczniej i rozpoczęliśmy zabawę, która trwała od godziny 16:00 - 20:00. Na imprezę zaproszony został m.in. DJ Fazi.Szczególnie rozbawił nas jego taniec, który wykonywał w towarzystwie kolegów na środku utworzonego przez nas okręgu. Świetna muzyka i przyjemna atmosfera! Czego można chcieć więcej?! Każdy uczeń mógł dodatkowo zjeść coś słodkiego i odpocząć w otwartym specjalnie na tę okazję bufecie. Wszyscy razem dołożyliśmy wszelkich starań, by wszystko udało się znakomicie. Nie ma to jak pierwsze dobre wrażenie. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali nauczyciele. Pierwszakom bardzo się podobało! Wszyscy byliśmy uśmiechnięci i bawiliśmy się świetnie. Niestety nadszedł koniec dyskoteki. Pełni wrażeń udaliśmy się do swoich domów. Zaprosiliśmy DJ Fazi-ego na kolejną imprezę. Mamy nadzieję, że przyjdzie.

Jak się bawić to na CAŁEGO!!!

KONKURSY PRZEDMIOTOWE W październiku w roku szkolnym 2009/2010 odbyły się w naszym gimnazjum konkursy przedmiotowe organizowane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie gimnazjum chętnie brali udział w olimpiadach. • Oto lista uczestników poszczególnych konkursów: Lp. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12.

Konkurs Języka Polskiego

Etap szkolny 28 października

Etap rejonowy 15 grudnia

Matematyczny

13 października

5 stycznia

KONKURSY PRZEDMIOTOWE • Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Konkurs Matematyczny

1.

Dariusz Karwala

3 „b”

Fizyki i astronomii Informatyczny

2.

Aneta Łagosz

3 „a”

Biologiczny

Fizyki i astronomii

30 października

9 grudnia

Historyczny

27 października

6 stycznia

Biologiczny

12 października

4 grudnia

3.

Małgorzata Miczołek

3 ”a”

Języka Polskiego

Geograficzny

23 października

17 grudnia

Chemiczny

16 października

7 stycznia

4.

Elżbieta Pajor

2 ”a”

Języka Polskiego

Języka angielskiego

29 października

11 grudnia

Języka niemieckiego

22 października

18 grudnia

Informatyczny

21 października

16 grudnia

Biblijny

26 października

10 stycznia

Wiem Więcej

7 października

2 grudnia

Wiem Więcej

1 LISTOPADA

1 LISTOPADA

1 listopada- uroczystość Wszystkich Świętych

1

listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych, którzy osiągnęli zbawienie. Kościół widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła.

Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

Według jednej z tradycji wieczorem 1 listopada rodzina gromadziła się w domu na modlitwę w intencji zmarłych. Gospodynie na stole odświętnie przykrytym białym obrusem pozostawiały chlebki, aby zmarli odwiedzający dom, nie odeszli głodni.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości Z okazji Dnia Niepodległości odbyła się uroczysta msza święta w kościele parafialnym. Następnie w naszym gimnazjum mogliśmy podziwiać akademię zorganizowana przez klasę // „b”. Była to mini lekcja historii, mająca na celu przypomnienie wydarzeń jakie miały miejsce tego dnia.

Święto Niepodległości to polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, “dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego” w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI latach II RP, przywrócone w 1989 roku. Jest dniem wolnym od pracy. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 , czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Niepodległa Polska odrodziła się w listopadzie 1918 roku w ciągu zaledwie trzech tygodni. To niezwykłe tempo zaskoczyło ówczesnych obserwatorów wydarzeń politycznych w Polsce i Europie. Dzień 11 listopada był oficjalnym Świętem Narodowym Polski w latach 1937-1939. Po wojnie... dopiero w 1989 roku wrócił do kalendarza oficjalnych świąt państwowych.

KONKURS NA KLASĘ ROKU

KONKURS KLASA ROKU 2010

Tak jak w ubiegłym roku szkolnym, tak i w tym roku orga-

nizowany będzie konkurs KLASA ROKU 2010. Zaszczytny tytuł KLASY ROKU 2009 zdobyła klasa II „b”. Klasa otrzymała przechodni puchar oraz nagrodę pieniężną. Organizatorem konkursu jest Zarząd Samorządu Uczniowskiego, przy współpracy z opiekunem samorządu, p. Pauliną Biały. Konkurs KLASA ROKU ma na celu: • Mobilizację uczniów do efektywniejszej nauki i aktywnego uczestniczenia w życiu klasy i szkoły • Mobilizację uczniów do coraz lepszego zachowania na lekcjach, przerwach, dyskotekach, akademiach • Dbanie o wizerunek klasy • Mobilizację do liczniejszego udziału w olimpiadach i konkursach organizowanych na szczeblu szkolnym, rejonowym i wojewódzkim • Wzrost czytelnictwa – częstsze wypożyczanie książek z biblioteki szkolnej przez poszczególnych uczniów. • Wzrost funduszy Rady Rodziców • Kształtowanie poczucia wspólnoty szkolnej, tworzenie atmosfery wspólnej pracy • Budowanie poczucia odpowiedzialności jednostkowej i grupowej – podnoszenie jakości pracy szkoły.

Kryteria oceniania:

1. Wyniki w nauce (ocenia się roczną średnią klasową i najlepsze roczne średnie poszczególnych uczniów).

KONKURS NA KLASĘ ROKU 2. Zachowanie (zachowanie ocenia się na podstawie bilansu punktów uzyskanych przez klasę za zachowania pozytywne i negatywne). 3. Frekwencja (ocenia się roczną frekwencję klasy). 4. Wpłacanie składek na fundusz Rady Rodziców. 5. Czytelnictwo (ocenia się średnią klasy na koniec maja w przeliczeniu na jednego ucznia). 6. Olimpiady przedmiotowe organizowane przez Kuratora Oświaty (uczestnictwo na szczeblu rejonowym i uczestnictwo na szczeblu wojewódzkim). 7. Konkursy przedmiotowe (gminne, rejonowe i wojewódzkie). 8. Konkursy wewnątrzszkolne (uczestnictwo indywidualne i zespołowe). 9. Wygląd pomieszczeń klasowych. 10. Uczestnictwo klas w akcjach zorganizowanych przez SU - konkursy, akcje charytatywne, itp.- (uczestnictwo indywidualne i zespołowe). Szczegółowy regulamin konkursu zamieszczony jest na gazetce SU. Konkurs będzie trwał od 1 grudnia 2009r. do 31 maja 2010r. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w 2 tygodniu czerwca. Zwycięzcą konkursu zostanie klasa, która w rywalizacji między klasowej uzyska największą ilość punktów. O wyniku końcowym decyduje suma punktów uzyskanych przez klasę jako całość i indywidualnie przez uczniów. Zwycięska klasa otrzyma miano KLASY ROKU Gimnazjum im. Jana Pawła II we Florynce.

MIKOŁAJKI Jak co roku w naszej szkole zostały zorganizowane Mikołajki.Uczniowie obdarowywali się nawzajem prezentami. 7 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj.Każdy uczeń dostał coś słodkiego.

Kim był Św. Mikołaj? Święty Mikołaj– postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

MIKOŁAJKI

COŚ DLA DUCHA

• Dlaczego Robin Hood? Bo mało jadł. • Co mówi kat, ustawiając skazańca pod szubienicą? Głowa do góry. • Kto jest najlepszym matematykiem na świecie? Kobieta: dodaje sobie urody a odejmuje lat. • A jaki jest najniebezpieczniejszy pocisk na świecie? Też kobieta: wpada w oko, rani serce, szarpie nerwy, dziurawi kieszeń i wychodzi bokiem. • Co to jest góra i w jaki sposób? Góra to ukształtowanie terenu w sposób wypukły. • Jak zaczynają się przepisy w szkockiej książce kucharskiej? Pożycz od sąsiada pół kilo mąki… • Po co słoń ma trąbę? Żeby się tak gwałtownie nie zaczynał… • Co to jest łopata? Ręczny przenośnik materiałów sypkich. • Co otrzymamy, gdy skrzyżujemy ze sobą: krowę, konia, słonia,żyrafę, wilka, mrówkę, wronę i bociana? Kwadratowego zająca z marchewką.

COŚ DLA DUCHA

Żołnierze noszą zielone mundury, żeby udawać trawę. Matejko przedstawia Kopernika siedzącego na obrazie. Chełmoński namalował Babskie lato. Kurczęta są produktem jaj sadzonych. W XVI w. uprawiano wiele roślin, których jeszcze nie znano. • Mumie służyły jako wkłady do grobów i były robione przez Egipcjan. • • • • •

Pani na lekcji języka polskiego pyta Jasia: -Jasiu podaj dwa zaimki osobowe. -Kto?Ja? -Bardzo dobrze, szóstka. Pani pyta Jasia w szkole: -Kiedy odrabiasz lekcje? -Po obiedzie. -To dlaczego masz dziś nieodrobione? -Bo jestem na diecie.