biznesraport.com

Organizator Konkursu

Jakość Roku

nr 7 (93) 31 lipca 2013 | magazyn INFORMACYJNO - PROMOCYJNY

Fachowcy godni zaufania

w w w.jakoscroku.pl

i3 – filozofia jakości i sukcesu >>

2

Lubię nowe wyzwania >>

3

Ambasadorzy okiennej perfekcji >>

5

Redaktor prowadzący: Monika Klimczyk, zespół: Sylwia Stadler, Marta Prusek-Galińska, Łukasz Bąk, Agnieszka Dylich, Arkadiusz Poręba, Katarzyna Pniak, Małgorzata Kita, korekta: KOREKTORNIA Adrian Ligęza, DTP: DASO.pl wydawca: Public PR Marcin Kałużny, dyrektor zarządzający wydawnictwa: Krzysztof Stadler, adres: 40-142 Katowice, ul. Modelarska 12, tel./fax: 32/258 04 05, 258 20 66, [email protected]

E2

Fachowcy poszukiwani

PRZEMYSŁ CIEPŁOWNICZY | SUM POLAND sukcesywnie realizuje politykę inwestycji w jakość

Po czym właściwie poznać dobrego fachowca? Jakie cechy sprawiają, że można kogoś określić tym mianem? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, głównie dlatego, że każda branża ma swoją osobną definicję takiej osoby. Da się jednak wyodrębnić pewne punkty wspólne dla tej grupy i ułożyć swoisty profil poszukiwanego profesjonalisty.

G

łówne cechy, widoczne już na pierwszy rzut oka, stanowią staranność, uczciwość i terminowość. W obecnych czasach to jednak nie wystarczy. Prawdziwy spec ma rozległą wiedzę nie tylko z zakresu swoich zadań, ale także dotyczącą aspektów łączących się z jego pracą. Co więcej, wyróżnia się chęcią poszerzania swoich umiejętności zarówno w praktyce jak i teorii, co stanowi niemalże wymóg przy tak szybko zmieniających się technologiach i pojawiających się innowacjach. Druga ważna cecha to umiejętność uczenia innych, młodszych kolegów w taki sposób, by po jakimś czasie równie dobrze wykonywali swoje za-

biznesraport.com

BR | nr 7 (93) | środa 31 lipca 2013 | magazyn Informacyjno-Promocyjny

dania wzorując się na dorobku fachowców. Nie da się wprowadzać usprawnień do codziennej pracy bez prawdziwej pasji do tego co się tworzy. Dlatego wielu ludzi uważanych za bezsprzeczne autorytety w swoich dziedzinach podkreśla, że wszystko co osiągnęli zawdzięczają tej naturalnej zasadzie: „po prostu lubię to co robię”. To właśnie zainteresowanie pociąga za sobą największe odkrycia w historii. Można powiedzieć że fachowiec to rozwija się nieustannie. To już trzecie wydanie Biznes Raportu stworzone z myślą o najlepszych specjalistach w swoim rzemiośle. Obecne w nim przedsiębiorstwa wyróżnia perfekcyjność i niezawodność. Ideą powstania tego cyklu było zaprezentowanie i wypromowanie na skalę krajową prawdziwych ekspertów, którym śmiało możemy powierzyć najważniejszy zakres prac

mając gwarancję wykonania go na najwyższym poziomie. Program JAKOŚĆ ROKU już od ośmiu lat propaguje i nagradza firmy oferujące najwyższe standardy. Można powiedzieć że każdy specjalista to prawdziwa gwiazda jakości, wpisujący się w całą konstelację i tworzący elitę w swojej branży. Wszyscy skłonni jesteśmy zaufać pracownikowi poleconemu przez bliskiego znajomego czy rodzinę. Mam nadzieję, że to specjalne wydanie będzie swoistą rekomendacją wszystkich tych przedsiębiorstw, które zdecydowały podjąć się wyzwania weryfikacji i stanęły w szeregu pretendentów do tytułu JAKOŚĆ ROKU – największego konkursu projakościowego w Polsce. Dlatego gdy na horyzoncie pojawia się trudne zadanie, w pierwszej kolejności szukajmy fachowców godnych zaufania. Łukasz Bąk

SUMienność i ambicja popłaca

firmy. Niski poziom fluktuacji to zasługa doskonałej atmosfery i silnej integracji załogi. Dzięki temu poszczególne działy rozumieją specyfikację pracy pozostałych jednostek, tworząc zgrany organizm.

Rozmowa z Anną Bilską, Specjalistą ds. HR SUM Poland Sp. z o.o.

„„ Postawili Państwo na zrównoważony i stabilny rozwój na przestrzeni ostatnich lat. Czy taktyka ta przekłada się na progres firmy?

- Uważam, że był to dobry wybór. Obserwujemy ciągły wzrost jakości pracy zatrudnionych fachowców, jak i technologii używanej do wykonania powierzonych nam zadań. Najistotniejszym czynnikiem są oczywiście ludzie. Inwestycja w ich rozwój to jednocześnie wkład we wzrost znaczenia firmy SUM Poland. Wierzymy, że to właściwa droga do osiągania sukcesu teraz i w przyszłości.

„„ Wspomniała Pani o czynniku ludzkim jako elemencie jakości. Jakiego rodzaju cechy powinien posiadać pracownik SUM Poland?

- Ze względu na specyfikę naszych produktów, wszyscy pracownicy są starannie dobierani pod kątem umiejętności. Obecny skład to zespół

„„ Czy na równi z inwestycją w kadrę dbają Państwo o zaplecze techniczne?

profesjonalistów z doświadczeniem. Dzięki nim każda partia produktów tworzona jest z wielką starannością, tak aby klient mógł osiągnąć jak największe korzyści z zastosowania naszych rozwiązań. W efekcie SUM stale zyskuje nowych klientów oraz inwestuje w kolejnych fachowców.

„„ Jak wygląda struktura wewnętrzna SUM Poland?

- Jako małe przedsiębiorstwo skupiamy się na podstawowych działach sprawnie realizujących poszczególne zadania. Wyodrębniamy pracowników biura, działu projektowego, handlowego i produkcyjnego. Dobra współpraca wewnętrzna stanowi dla nas większą wartość niż rozbudowa struktur

- Naturalnie, to drugi w kolejności czynnik determinujący poziom rozwoju przedsiębiorstwa. Dzięki zakupionemu nowemu ploterowi znacznie zwiększyliśmy ilość jak i jakość wykonywanych pokrowców. Obecnie SUM Poland działa tylko na zaawansowanych maszynach i programach projektowych w celu uzyskania największej dokładności i precyzji.

„„ Co stanowi największą zaletę wyrobów marki SUM?

- Klienci wybierają nasze pokrowce, bo otrzymują wymierną korzyść w postaci znacznych oszczędności energii i pieniędzy. Innowacyjność i wysoką jakość dodatkowo uzupełniają wartość produktów, zapewniając maksymalne zadowolenie klienta. To właśnie podstawy sukcesu SUM Poland.

„„ Dziękuję za rozmowę.

Łukasz Bąk

WENTYLACJA | FLÄKT ubiega się o nagrodę JAKOŚĆ ROKU w kategorii innowacja

i3 – filozofia jakości i sukcesu wane przez spółkę w najbliższym czasie?

Rozmowa z mgr. inż. Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

„„ Nazwa zarządzanej przez Pana firmy brzmi dość tajemniczo. Proszę przybliżyć naszym czytelnikom sylwetkę i specyfikę spółki.

- Jesteśmy częścią międzynarodowej grupy kapitałowej FLAKT WOODS, wywodzącej się ze Skandynawii. Koncern liczy kilkadziesiąt spółek rozsianych po niemal wszystkich kontynentach świata.

„„ Działacie Państwo w szeroko rozumianej branży wentylacyjnej. Na czym skupiają się Państwa działania?

- Skupiamy się na projektowaniu i wytwarzaniu produktów i systemów wentylacyjnych do obróbki powietrza w różnego rodzaju obiektach. Nasze produkty trafiają zarówno do budynków użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych, jak i morskich platform wiertniczych czy statków pasażerskich.

Posiadamy w swojej ofercie innowacyjne produkty i urządzenia, z których tworzymy kompleksowe systemy. Mają one za zadanie w odpowiedni sposób przefiltrować powietrze zewnętrzne, ogrzać je lub ochłodzić, bądź też nawilżyć, a następnie wprowadzić do budynku. Jako firma dbająca w sposób szczególny o środowisko naturalne zawsze przy tego rodzaju procesach staramy się o dodatkowe odzyskanie energii. W swojej ofercie posiadamy również prostsze produkty, takie jak: kanały i kształtki wentylacyjne oraz nawiewniki powietrza, których produkcja zlokalizowana jest w Polsce. Jak z tego wynika nasza oferta jest bardzo urozmaicona i kompleksowa. Zawsze jednak kierujemy się maksymalizacją komfortu osób przebywających w budynkach, wyposażanych w nasze urządzenia. Odpowiednie parametry powietrza bowiem, obok światła, mają główny wpływ na samopoczucie ludzi w zamkniętych pomieszczeniach.

„„ Taki komfort zapewne kosztuje…

- Nasze rozwiązania nie należą do najtańszych na rynku. Jednak korzystając z nich inwestor może w znaczący sposób obniżyć swoje koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. To dlatego, że urządzenia FLÄKT mogą współpracować z innymi systemami zainstalowanymi w obiekcie i działać na rzecz odzyskania lub ograniczenia zużycia energii. Doskonałym przykładem oszczędności są centrale wentylacyjne wyposażone w unikalne układy odzysku ciepła. Również produkty związane z ochroną przeciwpożarową mogą być egzemplifikacją ograniczania kosztów inwestycyjnych. Mam na myśli wentylację strumieniową, stosowaną głównie w podziemnych garażach. Nie wymagają one bowiem rozległych ciągów kanałów wentylacyjnych, dzięki czemu inwestor może zmniejszyć wysokość poziomów garażowych, a czasem również głębokość posadowienia budynku w gruncie.

„„ A na czym polega wyższość Państwa rozwiązań nad konkurencją?

- Na wieloletnim doświadczeniu wyniesionym z krajów skandynawskich oraz na kompleksowości naszej oferty. Przede wszystkim zależy nam by efektywność całego systemu wentylacyjnego spełniała najwyższe światowe standardy jakości. Jesteśmy pewni, że tylko takie rozwiązania dają korzyści inwestorom, projektantom, instalatorom, a przede wszystkim użytkownikom obiektów przez nas wyposażanych.

„„ Czym charakteryzuje się zgłoszona do konkursu JAKOŚĆ ROKU koncepcja i3?

- To odpowiedź FLÄKT WOODS na kwestie związane z ochroną środowiska, oszczędnością energii oraz innowacyjnością. Wybrane przez nas urządzenia oznaczamy wspomnianym symbolem i3,

by dać jasny przekaz, że posiadają one trzy cechy: innowacyjną technologię, zintegrowane funkcje przyjazne użytkownikowi (z ang. integrated functions) oraz zautomatyzowany proces produkcyjny, który zapewnia zawsze doskonałą jakość produktów (z ang. industrialized quality products). Tym samym gwarantujemy klientowi, że dostaje produkt najwyższej jakości, opracowany i skonstruowany w duchu troski o środowisko naturalne. Do tego jest innowacyjny i trwały, dzięki czemu będzie mógł być eksploatowany przez długi czas. Cieszymy się, że to podejście do jakości zainteresowało organizatora konkursu JAKOŚĆ ROKU. Mamy nadzieję, że zostanie pozytywnie ocenione przez kapitułę.

„„ Wierzę, że tak się stanie. Proszę jeszcze powiedzieć jakie plany zostaną zrealizo-

- Aktualnie bardzo dynamicznie się rozwijamy. Mamy ugruntowaną pozycję na polskim rynku, na którym nasze produkty cieszą się dużym zainteresowaniem. Chcemy rozbudować zakład mieszczący się na terenie Panattoni Park Pruszków II, by zwiększyć moce produkcyjne. Wszystko po to, by łatwiej docierać do kolejnych rynków europejskich takich krajów, jak Czechy, Słowacja, Ukraina i innych.

„„ Czyli ekspansja?

- Tak, ale nie tylko sprzedażowa. Przywiązujemy ogromną wagę do rozwoju wewnętrznych jednostek naukowo–badawczych. W grupie FLAKT WOODS od kilku lat prężnie działa Flakt Woods Academy, która prowadzi szkolenia, podnosząc poziom kompetencji pracowników. Ponadto współpracujemy z zewnętrznymi jednostkami naukowobadawczymi - np. Politechniką Warszawską i Wrocławską. Podczas realizacji projektów celowych dochodzi do współpracy interdyscyplinarnej, w trakcie której następuje wymiana wiedzy i doświadczeń wewnątrz grupy i z jednostkami zewnętrznymi. Wszystko po to, by w praktyce realizować filozofię jakości.

„„ Dziękuję za rozmowę.

Krzysztof Stadler Więcej na: www.flaktwoods.pl

biznesraport.com

E3

BR | nr 7 (93) | środa 31 lipca 2013 | magazyn Informacyjno-Promocyjny

NIERUCHOMOŚCI | HOLOSERWIS kandydatem do godła JAKOŚĆ ROKU

Lubię nowe wyzwania użytkowaniem sześcio- i dwunastopiętrowego budynku. Dzięki temu byliśmy dwukrotnie nominowani do nagrody Modernizacja Roku w 2006 i 2007 roku.

Rozmowa z Małgorzatą Hołowczak, prezesem zarządu HoloSerwis Sp. z o.o.

„„ Jak dbacie Państwo o jakość?

„„ Pod koniec roku spółka będzie obchodzić dziesięciolecie. To dobry czas na pierwsze podsumowania. Jakie były początki?

- Od 34 lat jestem związana z kompleksem budynków przy ulicy Modelarskiej 12 w Katowicach. Trafiłam tu zaraz po szkole średniej i powoli pięłam się po szczeblach kariery. Zdobyłam licencję zarządcy, którą następnie uzupełniłam studiami na Wydziale Administracji na kierunku zarządzania nieruchomościami na Uniwersytecie Śląskim. W międzyczasie urodziłam dwójkę dzieci, pracowałam na tzw. akord, sprzątałam hale produkcyjne, pracowałam w kadrach i płacach oraz w dziale socjalnym. Odeszłam z firmy Bombardier po 25 latach pracy, a zbiegło się to z propozycją wyodrębnienia mojego działu w niezależną spółkę chodziło o outsourcing usług. Podjęłam wyzwanie i stworzyłam HoloSerwis.

„„ Głównym partnerem pozostał Bombardier?

- Koncern jest bardzo wymagającym partnerem i wiele się nauczyłam dzięki tej współpracy. HoloSerwis pełniła funkcję inwestora zastępczego przy

remoncie elewacji dwóch budynków: biurowego i produkcyjnego, jednocześnie nimi zarządzając. Nie było łatwo, mając na uwadze fakt, że musieliśmy pogodzić przedsięwzięcie z jednoczesnym i komfortowym

- Wdrożyliśmy wewnętrzny system zarządzania jakością spisany w tzw. księdze głównej. Zatrudniamy wyłącznie licencjonowanych zarządców i to takich, którzy zdawali egzamin według rygorystycznych zasad i - podobnie jak ja - znają ustawy, wymogi i warunki formalno-prawne, a co za tym idzie – posiadają doświadczenie. Ze względu na specyfikę naszej branży nieustannie się szkolimy. Poza wiedzą i doświad-

czeniem na jakość usług mają wpływ systemy IT, którymi się posiłkujemy.

„„ Lubi Pani wyzwania?

- Ostatnie 10 lat było nieustannym wyzwaniem. Często mierzyliśmy się z zadaniami pozornie nierozwiązywalnymi, które wymagały twórczego podejścia i szybkiego podejmowania decyzji.

„„ A które z tych zadań było najtrudniejsze?

- Każde było inne i wymagało odrębnych decyzji, ale najtrudniejsze były takie, gdzie byliśmy uzależnieni od decyzji innych. Mogę tu przytoczyć gradobicie sprzed 5 lat. Ucierpiało wtedy mienie o znacznej wartości, w tym samochody.

Produkcja została wstrzymana, a my czekaliśmy na rzeczoznawcę. Podobnie było podczas ubiegłorocznej nawałnicy, gdy woda wdarła się do stacji trafo, zalała transformatory i zagotowała się. Wiedziałam, że bez zasilania produkcja zostanie wstrzymana. Stanęłam przed dylematem - czy zatapiać stację dalej, aby obniżyć temperaturę wody i dopiero wówczas wpuścić strażaków czy też czekać, aż sama ostygnie, co mogło potrwać nawet tydzień. Zdecydowałam, że zalewamy, schładzamy, a potem pompujemy. Całą noc załoga HoloSerwis spędziła na przywróceniu zasilania do Bombardiera. Produkcja ruszyła w południe.

Budynek przy ul. Modelarskiej „„ Czy są jakieś wyzwania, których się Pani nie podejmie?

- Jestem ciekawa świata i ludzi. Jeżeli po przemyśleniach podejmuję decyzje, to się nie cofam. Ci którzy mnie znają, potwierdzą to.

„„ Dziękuję za rozmowę.

Marcin Kałużny

Jak profesjonalnie zarządzać nieruchomościami? Rynek nieruchomości to obecnie duże wyzwanie dla zarządców. Konkurencja jest spora, a ceny usług spadają. Dodatkowo ta profesja wiąże się z dużą odpowiedzialnością. - Zarządca musi gwarantować niezawodność. Pracujemy m.in. dla dużego, międzynarodowego koncernu produkcyjnego i nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek potknięcia czy pomyłki. Każda godzina

ewentualnego przestoju produkcji oznacza dla niego wielomilionowe straty finansowe - podkreśla Andrzej Piętak, Dyrektor ds. Zarządzania Nieruchomościami i Inwestycji HoloSerwis Sp. z o.o. Spółka HoloSerwis działa na rynku profesjonalnego, licencjonowanego, zarządzania nieruchomościami od blisko 10 lat. Głównym partnerem firmy jest BOMBARDIER TRANSPORTATION (ZWUS) POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. W imieniu koncernu HoloSerwis zarządza 14 budynkami.

- Dbamy o hale produkcyjne, magazyny, laboratorium analityczno-chemiczne oraz o dwunastopiętrowy budynek biurowy wynajmowany dla zewnętrznych Klientów - ponad 40 najemców. Opiekujemy się również wspólnotami mieszkaniowymi w Bytomiu, Świerklańcu, Katowicach-Kostuchnie, a także byłym wojskowym osiedlem bloków nieopodal lotniska w Katowicach-Pyrzowicach - mówi Dyrektor Piętak. - Dbamy o kompleksowość naszych usług. Zapewniamy pełen outsourcing

usług dla komfortu użytkowania nieruchomości. Od ręcznej myjni samochodowej, przez usługi biura pocztowego, poligrafię, catering, a na spedycji i transporcie ciężarowym skończywszy dodaje. Drugą specjalizacją spółki HoloSerwis jest LOGISTYKA I SPEDYCJA. Firma posiada licencję spedytora oraz krajowy certyfikat drogowy. Dysponuje flotą własnych samochodów ciężarowych i osobowych. Oferuje najem długoterminowy samochodów oraz admini-

strowanie flotą od serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego, poprzez rozliczanie kart paliwowych aż do wymiany i przechowywania opon włącznie. - Działamy w oparciu o rzetelność, uczciwość i pełną transparentność wobec zleceniodawców. Jesteśmy przy tym bardzo elastyczni i szybko reagujemy na sygnały - podkreśla Andrzej Piętak. Marcin Kałużny Więcej informacji na: www.holoserwis.com.pl

OSŁONY OKIENNE | Nowoczesne i efektywne rozwiązania ochrony przeciwsłonecznej

Żaluzje fasadowe ANWIS Żaluzje fasadowe są nowoczesnym i eleganckim produktem mocowanym na zewnątrz budynku. Lekka i prosta budowa doskonale sprawdzi się w nowoczesnych obiektach architektonicznych, charakteryzujących się dużymi przeszkleniami, a także w konstrukcjach aluminiowych.

S

ystemy żaluzji fasadowych ANWIS chronią wnętrze budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz popra­wiają zewnętrzny wygląd obiektu. Ich stosowanie powoduje znaczne oszczędności w zużyciu energii cieplnej niezbędnej do klimatyzowania przesłanianych pomieszczeń. Montowane na dużych elewacjach działają jak izolator, który wpływa na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu i pomaga w pracy klimatyzacji jednocześnie nie obciąża­jąc jej. Między powierzchnią lamelową a szybą wytwarza się bariera termiczna, czyli masa powie­trza, która spowalnia wymianę ciepła, dzięki czemu przy temperaturze 35°C na zewnątrz można obniżyć temperaturę wewnątrz budynku nawet o 10°C. Ponadto żaluzje skutecznie zmniejszają natężenie hałasu. Żaluzje zewnętrzne zmieniają wygląd fasady, nadając jej cie-

kawy i nowoczesny charakter. Ich głównym elementem są poziome lamele aluminiowe o różnych kształtach i szerokościach. Firma ANWIS oferuje lamele o przekroju poprzecznym w kształcie liter C, Z, F a także NOWOŚĆ - lamele w kształcie litery S. Szerokości lamel zależą od typu żaluzji i wynoszą odpowiednio: 65 mm, 70 mm, 80 mm i 90 mm. Płynne sterowanie żaluzją fasadową ANWIS pozwala na jej podnoszenie i opuszczanie, a także zmianę położenia kąta lamel. Otwieranie i zamykanie żaluzji w zakresie 90° i 180° daje możliwość komfortowego ustawienia stopnia przeni­kania światła i ciepła do wnętrza pomieszczenia. Wysokość pakietu złożonej żaluzji w pozycji podciągniętej jest różna w zależności od typu systemu i jego gabarytów. Wielkość ta jest istotna z punktu widzenia architektonicznego, bowiem należy zaprojektować miejsce nad oknem, aby zmieścić cały pakiet lamel. Lamele żaluzji fasadowych ANWIS pokryte są wysokiej jakości lakierami odpornymi na działanie warunków atmos­ ferycznych i standardowo do-

stępne są w wybranych kolorach wg palety RAL. Istnieje również możliwość wykonania żaluzji zewnętrznej w kolorze niestandardowym. Górna część żaluzji jest często zasłaniana elewacją lub zamknięta przez specjalnie dobrane osłony maskujące, tzw. blendy. W tym przypadku kolorystyka osłon bocznych oraz osłon maskujących może być również dobrana indywidual-

nie wg kolorów z palety RAL. Aby zabezpieczyć żaluzje przed działaniem wiatru, lamele aluminiowe posiadają dodatkowe stabili­zatory w postaci bocznych prowadnic lub stalowych linek w osłonie z PCV. Prowadnice, lamele oraz rynna dolna wykonane są z aluminium odpornego na czynniki atmosferycz­ne oraz dodatkowo zabezpieczone wysokiej jakości lakierami. Ciężar własny

żaluzji wynosi średnio 2-3 kg na m² i nie stanowi istotnego obciążenia dla konstrukcji budynku. Lekka i prosta budowa żaluzji fasadowych, a także wykończenie prowadnic, blach osłonowych i elementów mocujących zapewnia systemowi stabilność i trwałość. Żaluzje zewnętrzne montowane są do ramy okna, konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany. Decyzję o wyborze systemu oraz

sposobie jego montażu warto przewidzieć już na etapie projektowania obiektu. Żaluzje mogą być sterowane ręcznie – przy pomocy mechanizmu korbowego - lub elektrycznie przy pomocy silnika. Sterowanie silnikiem elektrycznym jest nie tylko wygodne, ale również korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, gdyż jeden silnik może sterować dwoma lub większą liczbą żaluzji. Ponadto istnieje możliwość współpracy z systemem automatyki pogodowej. Opcjonalnie można zastosować automatykę z możliwością podłączenia do inteligentnego systemu zarzą­ dzania fasadami dynamicznymi - interfejs użytkownika to prosty w obsłudze program PC. Przesłony zewnętrzne stanowią istotny element wyposażenia budynku. Odpowiednio dobrane zabezpieczą pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem, stworzą korzystne warunki optyczne, a dodatkowo pozwolą ograniczyć pracę urządzeń klimatyzacyjnych. oprac. mk

Więcej informacji na: www.anwis.pl

E4

BR | nr 7 (93) | środa 31 lipca 2013 | magazyn Informacyjno-Promocyjny

biznesraport.com

GOSPODARKA ODPADAMI | BECKER POLSKA nominowany do konkursu JAKOŚĆ ROKU 2013

Nowe odpady – nowe wyzwania W dzisiejszych czasach, kiedy technologia z dnia na dzień zaskakuje nas nowymi produktami i wyrobami, coraz mniej zastanawiamy się, co dzieje się z tymi materiami, kiedy ich użytkowość dobiega końca. Wyrzucając przedmioty codziennego użytku, nie rozważamy jaki jest ich ostateczny los. Każdy z nas chce żyć w zdrowym i czystym środowisku. O takie właśnie środowisko od kilkunastu lat niewątpliwie dba firma Becker Polska Sp. z o.o. nominowana do konkursu JAKOŚĆ ROKU 2013 w kategorii Ekologia.

P

owstanie spółki nastąpiło w 1898 roku w Niemczech i od początku swojego istnienia zajmowała się gospodarką odpadami. W Polsce przedsiębiorstwo swoje funkcjonowanie rozpoczęło w 1998 roku w Żarach i jak mawia obecny prezes spółki, Pani Małgorzata Nicke – Działalność otworzyliśmy jako 3-osobowa firma, chcąca dbać o środowisko naturalne. Dzisiaj, kiedy będziemy obchodzić 15-lecie naszej firmy, zatrudniamy około 45 pracowników, którzy swoją codzienną pracą i wysiłkiem przyczyniają się do opieki nad naszą matką – Ziemią. W ciągu tych 15 lat nastąpił wielki progres zakładu i poprzez wdrażanie nowych technologii, nieustanne

szkolenia pracowników oraz dbałość o jakość wykonywanych usług, spółka ma bardzo mocną pozycję na rynku europejskim. W tej chwili siedziba spółki mieści się w Polkowicach, gdzie zasiada zarząd oraz ma miejsce codzienne przetwarzanie surowców wtórnych. Misja Becker Polska mówi o nieustannej poprawie jakości środowiska przez rozwój relacji, wiedzy i technologii. Troska o proekologiczne myślenie przyświeca każdemu z pracowników, którzy budują siłę i pozycję marki na rynku nie tylko polskim, ale również w całej Europie, gdzie Grupa Becker ma swoje oddziały. Główna działalność zakładu to gospodarka odpadami. Spółka poprzez swoje usługi codziennie sortuje i prze-

Estetycznie i funkcjonalnie Nominowana do tytułu JAKOŚĆ ROKU 2013 spółka JFC Polska, wywodząca się z irlandzkiej firmy JFC Manufakturing, zajmuje się produkcją głównie na rzecz rolnictwa, budownictwa i ochrony środowiska. W każdej z tych dziedzin będąc ekspertem, gdyż dostarczane przez nią wyroby cechuje najwyższa jakość i - przede wszystkim - funkcjonalność.

W

ofercie skierowanej do rolnictwa znajdziemy nowoczesne rozwiązanie kompleksowych stanowisk legowiskowych dla bydła oraz wszelkie artykuły stanowiące wyposażenie gospodarstwa rolniczego. - SpecjaliAby wyrabiać nawyk segrezujemy się również w budo- gacji odpadów od najmłodwie zbiorników retencyjnych szych lat, proponujemy pooraz systemów do magazy- jemnik typu „trojak”. Wyrób nowania wody deszczo- ten kierujemy głównie do wej, a przede wszystkim je- szkół, przedszkoli, ale i do steśmy dostawcą niezwykle indywidualnych odbiorców trwałych pojemników do se- – podkreśla. JFC Polska nie tylko odpolektywnej zbiórki odpadów, które są obecnie najlepiej wiada na zapotrzebowanie sprzedającymi się wyrobami rynku, ale swoimi pionierskiw Polsce! - mówi Mirosław mi rozwiązaniami wyznacza Majewski, prezes zarządu konkretne trendy w poszczeJFC Polska Sp. z o.o. - Wygry- gólnych segmentach swojej wamy największe przetargi działalności. w kraju i za granicą. W polMarta Prusek-Galińska skich miastach funkcjonuWięcej na www.jfcpolska.pl je kilkanaście tysięcy ZESKANUJ artykuł pojemników do recyklingu naszej produkcji. Ich kształt pozwala na oszczędność miejsca, a jakość wykonania pozwala na użytkowanie ich przez lata.

twarza nieczystości, które następnie trafiają bezpośrednio do różnych jednostek zajmujących się ostatecznym recyklingiem wysortowanych odpadów. Do odpadów należą m.in.: opakowania, oleje, odpady przemysłowe, czyściwa, odpady budowlane, komunalne, gruz, złom, czyli wszystkie pozostałości nie tylko firm i przedsiębiorstw, ale również nas, zwykłych ludzi. Każda materia ma swoją osobną historię przetwarzania. Maszyny przystosowane są do obróbki najróżniejszych śmieci. Przez wiele lat spółka specjalizowała się w produkcji brykietów żeliwnych, jednak rozwijanie się rynku i technologii zmusiło przedsiębiorstwo do otwarcia na nowe wyzwania. Wiązało się to z przerabianiem i przekształcaniem alternatywnych surowców. Grupa zmaga się z różnymi odpadami, co wymaga znalezienia sposobu na ich odpowiednie zagospoda-

rowanie. - Przez 15 lat cały czas się uczymy, podejmujemy pionierskie wyzwania. Pytamy i współpracujemy z uniwersytetami w zakresie gospodarki odpadami - mówi Małgorzata Nicke. Podejmowanie tych wyzwań, to również opieka nad środowiskiem naturalnym i tym wszystkim, co nas otacza. Becker Polska współdziała ze szkołami, przedszkolami w regionie i prowadzi edukację ekologiczną pod szyldem swojej marki. Uczy dzieci i młodzież zbierania odpadów, organizuje akcje na rzecz czystej przyrody, przeprowadza konkursy ekologiczne. Wszystko po to, aby już na samym początku młodzi ludzie mieli świadomość troski o swoje środowisko, w którym na co dzień żyją.

Nie byłoby firmy, gdyby nie jej załoga. Becker Polska stara się zapewniać miejsca pracy dla lokalnej społeczności. W tej chwili głównymi pracownikami są mieszkańcy pobliskich gmin, którzy codziennie swoim wysiłkiem budują wizerunek firmy, jak również podnoszą jakość wykonywanych usług. To dzięki nim przedsiębiorstwo rozszerza swoje współdziałanie z instytucjami w regionie oraz stara się pomóc każdemu w doglądaniu otaczającej nas przestrzeni. - Ludzie ci zmagają się z przeróżnymi sytuacjami, odpadami – musimy szanować to, co robią, jak

dbają o nasz ekosystem. Jako społeczeństwo jesteśmy odpowiedzialni za naszą przyrodę dodaje pani prezes. Raz na pół roku kadra przechodzi szkolenia i uczy się nowych sposobów przetwarzania odpadów oraz sporządzania niezbędnej dokumentacji. To powoduje, że jakość jest obecna w każdym aspekcie codziennej pracy. Wszystko to tworzy obraz firmy prężnej, budującej swoją markę, dbającej o swoich klientów, otwartej na to, co daje nam dzisiejszy świat, podejmującej nieustannie nowe wyzwania, szanującej swoich kontrahentów i pracowników, a przede wszystkim troszczącej się o jakość wykonywanych usług oraz opiekującej się środowiskiem naturalnym. - Wprowadzane na bieżąco certyfikaty oraz nagrody zdobywane w różnych dziedzinach potwierdzają, że firma Becker Polska jest wiarygodnym partnerem na rynku, a nominacja do konkursu JAKOŚĆ ROKU 2013 sprawia, iż czujemy, że nasza codzienna działalność jest zauważana i doceniana. Udowadnia również, że jakość jest tym, w co przedsiębiorstwo wierzy od samego początku i co przyświeca misji, celom oraz codziennym dniom pracy – dodaje. Arkadiusz Poręba

TECHNOLOGIE DROGOWE | DVS ubiega się o tytuł JAKOŚĆ ROKU 2013 w kategorii INNOWACJA

Wpływamy na wyobraźnię kierowców Rozmowa z Rafałem Kuchtą – właścicielem DVS DESIGN VISION SYSTEM „„ Nominację do konkursu JAKOŚĆ ROKU marka DVS otrzymała po spektakularnym sukcesie najnowszego urządzenia, czyli radaru RDW-103 na Targach Autostrada Polska 2013. Czym wyróżnia się wspomniany produkt?

- Zaprezentowany podczas tej imprezy model opiera się na innowacyjnym podejściu do sygnalizowania kierowcom ograniczenia prędkości. Umieszczony w pobliżu jezdni sensor mierzy prędkość nadjeżdżającego pojazdu, jednocześnie wyświetlając komunikat dziękujący mu za dostosowanie się do przepisów lub informujący o mandacie, który dostałby w przypadku kontroli radarowej.

„„ Czym kierowali się Państwo opracowując tę technologię?

- Przyświecał nam cel wpłynięcia na wyobraźnię kierowców, którzy w wielu przypadkach nie reagowali na klasyczne znaki pionowe informujące o ograniczeniu na danym odcinku. To szczególnie istotne zagrożenie przy przejściach dla pieszych w okolicach szkół

i przedszkoli. Wierzymy, że represjonowanie za pomocą kolejnych fotoradarów nie wnosi nic nowego w edukowanie uczestników ruchu drogowego. Wielu z nich przekonuje się o tragicznych skutkach kolizji dopiero w momencie wypadku.

„„ Czy takie rozwiązanie przynosi wymierne efekty?

- Naturalnie przed oficjalną prezentacją naszego najnowszego urządzenia przetestowaliśmy jego działanie i wpływ na otoczenie. Radar RDW-103 zamontowany został w kilku miejscach w Tarnowie. Wybraliśmy odcinki jezdni, na których nagminnie przekraczano prędkość. Pojawienie się samego wyświetlacza z informacją o obowiązującym ograniczeniu zmniejszyło liczbę łamiących przepisy, a po dodaniu komunikatu z wymiarem mandatu odnotowaliśmy spadek wykroczeń o 80% w stosunku do stanu wyjściowego! Świadczy to zarówno o skuteczności całego systemu RDW-103, jak i wpływie konsekwencji finansowo-prawnych na świadomość kierowców.

„„ Jakimi jeszcze innowacjami w swojej historii może się poszczycić DVS?

- Nasz dorobek od 2007 roku sukcesywnie się powiększał. Początkowo zajmowaliśmy się elektroniką związaną ze sterownikami tablic informacyjnych dla pojazdów sekcji służb drogowych. Z biegiem czasu postanowiliśmy rozpocząć działalność w branży znaków aktywnych, których na naszych drogach zaczęło pojawiać się coraz więcej. W tym zakresie najbardziej dumni jesteśmy z autorskiego systemu podświetlania przejść dla pieszych czy tablic LED z wyświetlaczami. Wszystkie urządzenia tworzymy nie dla zysku, a przede wszystkim z pasji. Ogromna dbałość o energooszczędność pozwoliła na zastosowanie w wielu przypadkach zasilania opartego na energii słonecznej, czego efektem jest

o ponad połowę mniejsze zużycie zasobów energetycznych w porównaniu do konkurencyjnych wyrobów. Nie powielamy schematów, lecz tworzymy zupełnie nowe, odrębne projekty. Wierzymy, że to podstawowy klucz do sukcesu.

„„ Otrzymali Państwo nominację do nagrody JAKOŚĆ ROKU również w kontekście wysokiej jakości. Co to dla Państwa oznacza?

- Uważamy, że innowacje zawsze powinny iść w parze z odpowiednim standardem wykonania i użytych podzespołów. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by każda partia urządzeń marki DVS wnosiła prócz nowych możliwości również niezawodność i perfekcję. Dlatego tak bardzo cenimy przyznaną nominację do konkursu JAKOŚĆ ROKU.

„„ Dziękuję za rozmowę.

Łukasz Bąk

biznesraport.com

Smaki świata

By

zapewnić najwyższą jakość oferowane orzechy, suszone owoce oraz ziarna podlegają procesowi czyszczenia, obróbki termicznej i sterylizacji. Dążąc do doskonałości przedsiębiorstwo stale unowocześnia park maszynowy. W efekcie w łańcuckim zakładzie funkcjonuje największa, a zarazem pierwsza w Polsce, linia dokładnego oczyszczania ziaren. Gwarancję wysokiej jakości bakalii zapewnia również stosowany w spółce stół grawitacyjny do sor-

E5

BR | nr 7 (93) | środa 31 lipca 2013 | magazyn Informacyjno-Promocyjny

Kolorowa rewolucja

ROS-SWEET tworzy na rynku hurtowego handlu spożywczego bakaliową mapę świata. Zagraniczne podróże, rozmowy z producentami w Chile, Kazachstanie czy Bułgarii pokazują pasję w wyszukiwaniu idealnych smaków charakterystycznych dla sześciu kontynentów. Ten podkarpacki importer i dystrybutor dostarcza podniebieniom tysięcy Polaków niezwykłych doznań, przenosząc ich myślami do najdalszych zakątków globu. towania wyrobów. Aby udoskonalić etap eliminacji zanieczyszczeń, już w trzecim kwartale 2013 roku flotę maszynową ROS-SWEET uzupełni linia laserowego sprawdzania asortymentu. – Kierujemy się ideą powtarzalności produktu i utrzymywania jego wysokich walorów smakowych przez cały rok. Chcemy nadal dążyć do ideału poprzez ciągły rozwój i poszukiwanie najlepszych odmian orzechów, migdałów, moreli, śliwek, rodzynek, a także ziaren dyni, słonecznika,

maku czy siemienia lnianego – mówi Sławomir Ogryzek, prezes zarządu ROS-SWEET Sp. z o.o. Prócz wysokich standardów magazynowania i przetwarzania asortymentu firma dba o wizerunek na rynku hurtowym poprzez kreowanie wyrobów marki własnej Melbake Good Seeds, dedykowanej ziarnom. Całość prowadzonych działań zaowocowała nominacją przedsiębiorstwa do tytułu JAKOŚĆ ROKU 2013 w kategorii PRODUKT. Katarzyna Pniak

Vipera Cosmetics należy do najciekawszych na polskim rynku producentów kosmetyków kolorowych. Zawsze wychodzi przed szereg ze swoimi rozwiązaniami. Kosmetyki Vipery kupują nawet najbardziej wymagające amatorki pięknego wyglądu. Modułowe systemy magnetyczne, to przełom w historii kosmetyków upiększających.

O

pracowany przez Viperę Magnetic Play Zone zmienia zasady rynkowej gry, podpowiada właścicielom drogerii, co trzeba zrobić, żeby mieć powracających klientów, wzrastającą sprzedaż bez walki ceną, coraz większe zyski bez dużych nakładów na inwestycje. Innowacyjna forma sprzedaży kosmetyków do makijażu w 12 asortymentach pozwala zbudować w 100% przydatny zestaw kosmetyczny. Siła magnesów bawi i zaciekawia. Układa kosmetyki w koncepcji poziomej - PUZZLE - lub spionizowanej - HAMSTER.

Vipera od lat utrzymuje pozycję lidera w branży kosmetycznej, poszukuje nowych dróg, przełomowych koncepcji i technologii, czego efektem jest nominacja do konkursu JAKOŚĆ ROKU 2013. Co stanowi o sukcesie firmy? Właścicielka Vipery Ewa Wrzesińska mówi: – Łączymy elementy strategicznego myślenia i kreatywności. Wydobywamy potencjał drzemiący w kolorowych kosmetykach. Dopasowujemy trendy do potrzeb i budżetu wymagającego klienta. Z nieposkromioną pasją projektujemy kosmety-

ki, które wyróżnia wysokiej jakości estetyka i skuteczność w uwydatnianiu piękna kobiecej twarzy. Spójność wizualna i użytkowa sprawiają, że marka jest na rynku wysoko pozycjonowana, a jej popularność ekspresowo rośnie. Małgorzata Kita

STOLARKA OKIENNA | VETREX przewodzi elitarnemu gronu pretendentów do tytułu JAKOŚĆ ROKU DIAMENT

Ambasadorzy okiennej perfekcji konkursu swoim przepisem na otrzymanie tak wysokiej jakości?

Rozmowa z Krzysztofem Michalakiem, dyrektorem handlowym Vetrex sp. z o.o. „„ Pierwszy raz nominację do udziału w największym projakościowym konkursie w Polsce – JAKOŚĆ ROKU - otrzymali Państwo sześć lat temu. Obecnie Vetrex staje przed szansą na najwyższe odznaczenie, czyli DIAMENT. Jak z perspektywy tego czasu zmieniało się oblicze Państwa przedsiębiorstwa?

- Przez cały ten czas nasza marka rozwijała się bardzo prężnie, szczególnie pod względem technologicznym. Unowocześniliśmy cały park maszynowy i wprowadziliśmy wiele nowych rozwiązań. Co więcej, stworzyli-

śmy sieć firmowych salonów Vetrex, w których na klientów czeka fachowa pomoc wykwalifikowanych doradców. Obecność w konkursie JAKOŚĆ ROKU to ważny element sukcesu przedsiębiorstwa. Liczni kontrahen-

ci zwracają uwagę na logotyp umieszczany na produktach marki Vetrex. Fakt ten dodatkowo motywował nas do ciągłego potwierdzania najwyższych standardów.

„„ Czy mogą się Państwo podzielić z innymi uczestnikami

REKLAMA

Nie trać pary! Wydajność procesów technologicznych jest najważniejszym czynnikiem pozwalającym ograniczać koszty zarówno w przemyśle lekkim jak i ciężkim. Przestarzałe systemy grzewczo-parowe powodują znaczne straty energetyczne, zwłaszcza podczas przesyłania pary z jednego punktu do drugiego. Od lat Grupa ZAMKON, reagując na potrzeby przedsiębiorców, oferuje kompleksowe rozwiązania z branży armatury przemysłowej.

W

ybrany produkt Zamkonu – Separator SPZ-12 Duo łączy najwyższe standardy jakościowe i innowacyjność. Jego zadaniem jest oddzielanie kondensatu z przepływającej pary wodnej i usuwanie zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu podwójnego zawirowania wewnątrz urządzenia kierunek przepływu gazu jest wymuszony poprzez siłę odśrodkową, co sprawia że konstrukcja za-

pewnia wysokie parametry działania. Funkcja filtracyjna separatora stanowi bardzo ważny aspekt, ponieważ drobiny zanieczyszczeń w kondensacie potrafią poczynić znaczne spustoszenie wewnątrz instalacji parowych. Zastosowanie separatora pozwala na dłuższe i mniej awaryjne funkcjonowanie sieci instalacyjnych, w konsekwencji przyczyniając się do wzrostu oszczędności energetycznych.

- Wysokie standardy to efekt kompleksowego wcielenia w życie etyki i wartości pracy - od procesu powstawania produktu w fabryce po obsługę klienta, który go nabywa. Warto promować jakość i w oparciu o nią budować swój wizerunek. Dzięki takiemu podejściu obecnie Vetrex to czołowy dostawca najbardziej uznanego rodzaju stolarki, określanej jako „Premium”. Dbamy też o to, by nasi partnerzy handlowi mogli korzystać z szeregu szkoleń poszerzających ich wiedzę z zakresu sprzedaży, zarządzania oraz montażu. Mamy świadomość, że inicjowanie warsztatów wpływa na ciągły rozwój uczestniczących w nich osób, dlatego regularnie organizujemy takie spotkania w ramach „Akademii Vetrex”.

- Grupa Zamkon ma jasno określoną politykę wewnętrzną, która zakłada tworzenie innowacyjnych produktów oraz doradztwo techniczne związane z ich prawidłowym doborem i montażem. W tym celu stworzyliśmy specjalną salę szkoleniową, w której nie tylko można szczegółowo zapoznać się z naszymi urządzeniami, ale także poszerzyć wiedzę na temat rozwiązań technicznych wprowadzanych przez współpracujące firmy z branży – mówi Monika Zamczewska–Zjawiony, członek zarządu Grupy Zamkon. Wierzymy, że dzięki temu ułatwimy Inwestorowi dokonanie wyboru właściwych produktów, które usprawnią proces technologiczny – dodaje. W uznaniu dla tego rozwiązania Grupa Zamkon otrzymała nominację do konkursu JAKOŚĆ ROKU już po raz drugi z rzędu. Łukasz Bąk

„„ Wspomniał Pan o innowacjach. Nad czym obecnie Państwo pracują?

- Najnowsze osiągnięcie to zastosowanie systemu MOWO – zrobiliśmy to jako pierwsi w Europie środkowej. To unikatowe rozwiązanie dotyczące sposobu montażu okna w warstwie ocieplenia. Taki rodzaj osadzenia stolarki pozwala na zwiększenie energooszczędności. Cały proces wymaga trzech etapów: planowania, połączenia okna z konstrukcją budynku i uszczelnienia całości przestrzeni montażu. Instalacja tego typu niweluje skoki temperatury w newralgicznym miejscu, na tzw. mostkach termicznych między ramą a samym oknem. Dzięki temu amplituda cieplna obniża się i więcej energii pozostaje wewnątrz domu. W połączeniu z odpowiednią wentylacją otrzymujemy nieporównywalnie lepsze parametry

niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod montażowych. Cała technologia to absolutna nowinka w naszym kraju.

„„ Jakie działania w najbliższej przyszłości podejmie Vetrex w kontekście nowych produktów?

- Ciągle się rozwijamy i testujemy nowe możliwości. Główną uwagę przykładamy jednak do zwiększenia oferty akcesoriów do stolarki okiennej, gdyż ostatnie lata pokazały, że to najszybciej rozwijająca się gałąź naszego asortymentu. Proponujemy wiele funkcjonalnych rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania naszych produktów. Oczywiście wciąż zamierzamy wprowadzać w życie kolejne innowacje, na stałe zajmując pozycję lidera w klasie „Premium”.

„„ Życząc kolejnych sukcesów dziękuję za rozmowę.

Łukasz Bąk