e-elementarz seniora

[Rok] e-Elementarz seniora [Wpisz podtytuł dokumentu] [Wpisz tutaj streszczenie dokumentu. Streszczenie to zwykle krótkie podsumowanie zawartości dok...
Author: Adrian Lis
1 downloads 2 Views 8MB Size
[Rok]

e-Elementarz seniora [Wpisz podtytuł dokumentu] [Wpisz tutaj streszczenie dokumentu. Streszczenie to zwykle krótkie podsumowanie zawartości dokumentu. Wpisz tutaj streszczenie dokumentu. Streszczenie to zwykle krótkie podsumowanie zawartości dokumentu.]

Asus X52J - 02 [Wpisz nazwę firmy] [Wybierz datę]

Spis treści

Szanowni Państwo, Zaprezentowana forma podręcznika jest typem roboczym. Poprawki wymaga ujednolicenie czcionek oraz ich wielkości a także wykonana będzie również korekta stylistyczna i treściowa. Poprawki będą wykonane do 1 lipca 2014 roku. Proszę o koncentrację na treści – czy układ jest przejrzysty, czy są tematy nieczytelne dla seniora oraz czy należałoby coś dodać. Pozdrawiam serdecznie Anna Koniarek

1

ROZDZIAŁ 1. ZASADY BEZPIECZNEJ I HIGIENICZNEJ PRACY Z KOMPUTEREM KOMPUTEROWE BHP

1. ODPOWIEDNIA POZYCJA

Długie przebywanie przy komputerze może „odwdzięczyć się” odczuwaniem bólu i dyskomfortu w pewnych częściach ciała. Najbardziej narażony jest nasz kręgosłup. W celu profilaktyki, przeczytaj proszę zamieszczone poniżej wskazówki, które pozwolą zminimalizować ryzyko bólów .

 „Wsuń” się pod blat możliwie głęboko i oprzyj nadgarstki na blacie.  Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku.  Odległość monitora od oczu ma znaczenie! Najlepiej, gdy wynosi ona od 40 do75 cm  Biurka z wysuwaną półką na klawiaturę są praktyczne, ale wg najnowszych badań nie służą nam, gdyż zabierają miejsce na nogi oraz obciążają kręgi.  Wygodne krzesło to podstawa! Najlepiej, by miało regulowaną wysokość i podłokietniki. Oparcie powinno być miękkie i w miarę wysokie. Prawidłowa wysokość siedziska jest wtedy, gdy dotykające podłogi stopy tworzą z górną częścią nogi kąt prosty. 2. OŚWIETLENIE MIEJSCA PRACY Nasze oczy są bardzo podatne na zmianę oświetlenia oraz na samo promieniowanie komputera, możemy jednak im pomóc. Jak? Oto wskazówki :

2

 Podczas pracy w świetle dziennym - monitor nie powinien stać frontem do okna, gdyż odbijające się od ekranu światło bardzo męczy nasz wzrok. Odpowiednie ustawienie uzyskamy, gdy ekran stanie do okna tyłem lub bokiem. Jeżeli jednak nie mamy możliwości zmiany pozycji, zadbajmy o zacienienie miejsca pracy – żaluzje lub zasłony wystarczą.  Unikaj świetlówek – męczą one wzrok bardziej niż inne żarówki!  Jeżeli na blacie lub w bliskim sąsiedztwie planujesz postawić lampkę, zadbaj o to, by miała nieprzezroczysty abażur. W ten sposób światło pada na blat i do góry, omijając nasze oczy. 3. OKULARY Z ANTYREFLEKSEM  Takie okulary chronią oczy przez szkodliwymi refleksami świetlnymi, które przyczyniają się do zmęczenia wzroku. Dla osób pracujących ponad 4 godziny dziennie przed komputerem, są one refundowane przez NFZ. Warto się w nie zaopatrzyć dla poprawy komfortu użytkowania komputera. ZAPOZNANIE Z ZASILACZEM Ze względów bezpieczeństwa, zalecana jest następująca kolejność podłączania zasilacza do gniazdka : Przy włączaniu laptopa – 1. Podłącz kabel najpierw do gniazdka , następnie do laptopa. Podczas wyłączania laptopa – 1. Wyjmij kabel z laptopa 2. Wyciągnij kabel zasilacza z gniazdka Taka kolejność działań chroni nas przed niespodziewanymi przepływami napięcia, które mogą uszkodzić nasz sprzęt.

Uwaga! Jak postępować w przypadku zwarcia i zapalenia się zasilacza? Nie polewaj podłączonego do prądu zasilacza wodą oraz nie próbuj odłączyć zapalonego kabla z gniazdka. Zakryj strzelający zasilacz grubą , najlepiej wełnianą tkaniną , np. kocem , by zatrzymać iskry.

3

Rozdział II Podstawowe elementy systemu komputerowego 1. RÓŻNICE W BUDOWIE MIĘDZY KOMPUTEREM STACJONARNYM A LAPTOPEM Z czego składa się komputer stacjonarny ?

2

3

1

4

1 – komputer (jednostka centralna) 2 – Monitor 3 – Głośniki 4 – Klawiatura 5 – Myszka

5

1 Jednostka centralna – w obudowie tego urządzenia zamontowane są sprzęty, które gromadzą nasze dane a także umożliwiają wykonywanie na nich operacji takich jak zapisywanie, przetwarzanie itd. Dzięki nim również widzimy obraz, który pokazuje się na monitorze. Włącznik komputera ON/OFF znajduje się na frontowej ścianie urządzenia. Znajdziemy tam także czytnik płyt CD. 2 Monitor – Przetwarzane na bieżąco przez komputer informacje, wyświetlają się na ekranie monitora. Dzięki niemu widzimy efekty naszych działań. 3 Głośniki – odpowiadają za dźwięki , często mają specjalne regulatory głośności wbudowane w obudowę.

4

4 Klawiatura – w jej obudowę wmontowane są klawisze z literami , cyframi i symbolami. Klawiatura pozwala nam na pisanie tekstu a odpowiednia kombinacja klawiszy wywołuje konkretne działania komputera. 5 Mysz – dzięki użyciu myszy wydajemy komendy komputerowi. Z czego składa się komputer przenośny (laptop, notebook)?

1 1 – Ekran (matryca) 2 – Klawiatura 3 – Touchpad

4 2

4 – Jednostka centralna 3

Komputer przenośny zawdzięcza swoją nazwę wbudowanej baterii, która po naładowaniu pozwala na korzystanie z urządzenia przez jakiś czas w dowolnym miejscu bez konieczności podłączenia do gniazdka elektrycznego. 1 Ekran – to nic innego jak monitor, który wyświetla obraz z komputera. 2 Klawiatura – jest wbudowana w obudowę urządzenia, jednak jej układ i zasady działania nie odbiegają od klawiatury w komputerze stacjonarnym. 3 Touchpad – jest odpowiednikiem myszy 4 Jednostka centralna – w laptopie wszystkie urządzenia integrujące i przechowujące dane umieszczone są w obudowie. Znajdują się tam także wejścia USB, do których możemy np. podłączyć drukarkę lub aparat fotograficzny ; czytnik płyt i kart pamięci.

5

Myszka i Touchpad Mysz – jest to urządzenie wskazujące , które umożliwi Ci poruszanie się po ekranie poprzez przesuwanie myszy po płaskiej powierzchni. Wyróżniamy myszy przewodowe, laserowe i diodowe. Różni się sposób ich działania i podłączenia do komputera, jednak obsługa każdej myszy jest taka sama.

Do podjęcia jakiejkolwiek akcji w komputerze, musisz nauczyć się obsługiwać Mysz ( w komputerach stacjonarnych i laptopach) i/lub Touchpada (w laptopach). Odpowiadają one za poruszanie się po ekranie i zatwierdzanie czynności.

Prawy przycisk

Poruszanie myszą

Lewy przycisk

Rolka

Poruszanie się po ekranie za pomocą myszki może wydawać się na początku trudne, jednak zobaczysz, że w miarę ćwiczeń nabierzesz w tym wprawy i precyzji.

Powierzchnia po której będzie poruszać się mysz, powinna być gładka i czysta (można użyć specjalnej podkładki pod mysz). Ujmij mysz pełną dłonią – palec wskazujący niech znajduje się na lewym przycisku a kciuk na boku urządzenia. Staraj się, by patrząc z góry, mysz znajdowała się stale w pozycji jak powyżej na zdjęciu. Przesuwaj delikatnie mysz w prawo, lewo, dół lub w górę , w zależności od tego, gdzie ma się znaleźć wskaźnik. Mysz potrzebuje naprawdę niewiele przestrzeni, jeśli jednak przesuniesz ją do krawędzi biurka, po prostu podnieś ją i umieść bliżej.

Wskaźniki myszy

Te ikony to wskaźniki , zwane też KURSORAMI . W zależności od tego, co wskazują, mogą się zmieniać – czasami zobaczysz strzałkę (np. na Pulpicie), czasami dłoń (np. podczas korzystania z Internetu) a czasami pionową kreskę (np. podczas pisania tekstów w edytorze). Kursory przesuwasz po ekranie przy pomocy myszy.

6

Wskazywanie Aby wskazać dany element na ekranie, należy przesunąć mysz w taki sposób, że kursor znajdzie się na tym elemencie. Po nakierowaniu wskaźnika na dany element , wyświetlą się informacje o tym, co zawiera. Gdy kursor znajduje się na danym elemencie, możemy dokonać na nim różnych operacji przy użyciu prawego i lewego przycisku. Za chwilę dowiesz się, do czego służy każdy z nich. Klikanie Przyciśnięcie prawego lub lewego przycisku myszy nazywamy „klikaniem”. Dopiero kliknięcie na element, na który wcześniej najechaliśmy spowoduje reakcję komputera. Prawy i lewy przycisk LEWY przycisk – jest to przycisk główny i używamy go do większości działań w komputerze.

Ciekawostka W latach 90 Jan Bielecki zaproponował spolszczenie słowa click na „mlask” , propozycją dla słowa doubleclick był z kolei dwumlask, jednak słowa się nie przyjęły.

Klikając jednokrotnie lewym przyciskiem możemy zaznaczyć ikonki (obiekty) lub otworzyć dane rzeczy (łącza) w Internecie. Dwukrotne kliknięcie stosujemy najczęściej w celu wejścia w daną rzecz na Pulpicie (program, folder itd.) Aby kliknąć dwukrotnie lub jednokrotnie element, wskaż go na ekranie poruszając myszką a następnie kliknij. Dwukrotne klikanie w dany element (by otworzyć daną rzecz) musi być szybkie. Jeśli kliknięcia nie nastąpią bardzo szybko po sobie, komputer może zinterpretować je jako dwa oddzielne kliknięcia i nie otworzy programu. Wówczas klikamy dwa razy jeszcze raz. PRAWY przycisk – jest przyciskiem pomocniczym. Gdy kursor znajduje się na wybranym obszarze, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, wyświetli się lista możliwości , np. usuwanie, kopiowanie, wycinanie pliku itd. W celu lepszego zrozumienia działania tych przycisków, poniżej został zobrazowany schemat usuwania danego pliku posługując się kliknięciami myszy.

7

1. Dłonią kieruję myszkę w taki sposób, by znalazła się na wybranym elemencie. Touchpad

płyta rolka

Touchpad (czyt. taczpad) to urządzenie w laptopie , które zastępuje mysz. Kierowanie wskaźnika na element na ekranie odbywa się tu poprzez przesuwanie palcem po płytce w dowolnym kierunku.

Używanie rolki w touchpadzie jest analogiczne do używania jej w myszy. Gdy palec Lewy i prawy przycisk znajduje się w polu rolki, należy przesunąć go w górę lub dół, by pokazać zawartość, która się nie mieści. Również prawy i lewy przycisk touchpada działają na tej samej zasadzie jak w myszy. Uwaga! Touchpady różnią się wyglądem. Niektóre nie mają wyraźnej linii oddzielającej lewy i prawy przycisk – wówczas przyjmujemy prawą stronę płytki za prawy przycisk a lewą za lewy. Niektóre nie mają również wyraźnej rolki – wtedy postępujemy analogicznie.

ciekawostka Technologią, dzięki której działa większość touchpadów jest wyczuwanie pojemności elektrycznej palca , dlatego nie wykrywają one ruchu, gdy spróbujemy przesunąć po płytce ołówkiem lub dłonią w rękawiczkach . Przykład touchpada bez wyraźnej linii oddzielającej przyciski.

8

Klawiatura Klawiatura służy do wpisywania tekstu do naszego komputera, często jednak wyposażona jest w przydatne klawisze, które ułatwiają nam komfort pracy. Aby je uaktywnić, należy odszukać na klawiaturze przycisk FN . Mając jednocześnie przyciśnięty ten klawisz i klawisz towarzyszący możemy …..

Rozjaśnia lub ściemnia ekran.

Reguluje głośność. Zwiększa ją, zmniejsza lub całkowicie wycisza dźwięki.

Rozdział III Zapoznanie z gniazdami (portami) Poniżej możesz się zapoznać z najpopularniejszymi gniazdami, czyli wejściami, do których wkładamy kabel, by podłączyć konkretny sprzęt do komputera. Nie każdy komputer ma wszystkie gniazda, zależy to od daty jego produkcji i firmy. Pamiętaj również, że wejścia w różnych komputerach mogą znajdować się w innych miejscach( np. wejście USB w jednym laptopie może być z lewej strony obudowy, w drugim z tyłu itd.) Aby podłączyć dany sprzęt musisz włożyć końcówkę kabla do wejścia w komputerze.

3

2

1

9

1. Wejście na słuchawki i mikrofon Słuchawki i mikrofon są pomocne, gdy mamy ochotę posłuchać muzyki w sposób, który nie przeszkadzałby innym

oraz do rozmów przez Internet za pomocą popularnych komunikatorów jak np. Skype. 2. Wejście USB Port USB służy do podłączenia różnych urządzeń do komputera, m.in. kamery, telefonu komórkowego, pendrive’a. Po podłączeniu danego sprzętu za pomocą tego wejścia, możesz zgrać na komputer swoje zdjęcia, filmy, dokumenty. Jak to zrobić, dowiesz się w rozdziale…. (str. …) podczas omawiania…. Zazwyczaj komputer ma kilka wejść USB, by można było podłączyć kilka urządzeń. 3. Wejście HDMI Podłączając kabel HDMI z laptopa do ekranu (np. telewizora , który ma to wejście) , obraz z laptopa staje się widoczny na drugim urządzeniu. Jest to pomocne , gdy chcemy obejrzeć film lub zdjęcia z całą rodziną na dużym ekranie.

4. Wejście płyty CD Płyta CD jest krążkiem, który zawiera dane takie jak filmy, zdjęcia, dokumenty. Pusta płyta natomiast jest gotowa do zapisu na niej różnych rzeczy. Aby wysunąć kasetę na płytę CD, naciskamy mały guzik, który znajduje się po którejś z bocznych ścian laptopa.

Rozdział V Uruchamianie systemu i jego podstawowe elementy W tym rozdziale stawisz pierwsze kroki z obsługi systemu operacyjnego Windows. Powodzenia!

10

1. Włączenie komputera Aby włączyć komputer, stacjonarny lub przenośny, należy odszukać i nacisnąć uniwersalny symbol ON/OFF, który występuje również w wielu sprzętach gospodarstwa domowego jak np. na pilotach tv, piekarnikach itd. Sygnałem, że komputer zaczął działać są migające diody, szum wentylatora lub sam obraz, który w kilka sekund pojawi nam się na ekranie. 2. Uruchamianie systemu Windows Po włączeniu przycisku ON, na ekranie pojawi się obraz. Komputer może poprosić Cię o zalogowanie, jeżeli takie są jego wewnętrzne ustawienia. Zalogowanie jest „wejściem” do całego systemu. Aby się zalogować najedź myszką na obrazek z nazwą użytkownika, kliknij lewym przyciskiem a logowanie nastąpi automatycznie. Komputer może również poprosić Cię o wpisanie hasła. W takim przypadku również najpierw najedź myszką na ikonkę i kliknij a pojawi się biała ramka. Następnie najedź myszką na białą ramkę i ponownie kliknij lewym przyciskiem. Teraz wpisz swoje hasło i zatwierdź je klikając przycisk „enter” na klawiaturze lub najeżdżając i klikając w strzałkę obok.

Ikona użytkownika

Ramka do wpisywania hasła

Strzałka, którą klikamy po wpisaniu hasła

11

Pamiętaj, że wygląd ekranu logowania może się zmieniać w zależności od tego, jaki system ma wgrany Twój komputer. Zasady logowania jednak są takie same. Poniżej przedstawiono grafikę ekranu dla różnych systemów.

Ekran logowania dla Windows 8 Ekran logowania dla Windows xp.

Po zalogowaniu możemy zacząć korzystać z możliwości naszego komputera. W tym rozdziale poznasz wiele nowych elementów i pojęć dotyczących tego, co zawiera w sobie komputer. Pulpit

ikony

Menu Start Pasek zadań

12

Pulpit to cały obraz widoczny na ekranie tuż po tym, jak się zalogujesz. Na Pulpicie widoczne są różne obrazki, zwane IKONAMI. Każda z nich odpowiada za coś innego a ich rozmieszczenie jest różne dla każdego komputera. Pulpit jest dla Ciebie swoistym „centrum dowodzenia” , gdyż to z niego będziesz wchodził (poprzez kliknięcie) w konkretne elementy, by pisać dokumenty, korzystać z Internetu, kalkulatora, oglądać zdjęcia itp. Pulpit składa się z wielu elementów, jednak my skupimy się na trzech najważniejszych i najczęściej używanych. 1. MENU START – klikając w ikonkę Menu Startowego dostaniemy się do przydatnych narzędzi (np. kalkulatora) , różnych programów, dokumentów itp. Po kliknięciu wyświetli się lista dostępnych elementów, w które możemy wejść poprzez najechanie i kliknięcie.

4

2

3

1 1 - WSZYSTKIE PROGRAMY – klikając w ten napis ukaże nam się lista programów zainstalowanych na komputerze. 2 – NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANE PROGRAMY – na górze Menu Start znajdują się programy, które używamy najczęściej. 3 – PROGRAMY – ikony programów

13

4 – MÓJ KOMPUTER – klikając w tę ikonę otrzymamy dostęp do informacji o naszym komputerze, zainstalowanych programach i pamięci wbudowanej.

IKONY – są to symbole graficzne programów i dokumentów, tak jak firma ma swoje logo, tak program ma swój obraz. Klikając podwójnie lewym przyciskiem na daną ikonę, sprawimy, że program się włączy. SŁOWNICZEK PROGRAM – jest to każde narzędzie w systemie naszego komputera, które pozwala nam na korzystanie z niego. Np. Microsof Word jest programem, dzięki któremu możesz pisać i redagować teksty.

3. PASEK NARZĘDZI – To dolna część Pulpitu, gdzie widnieje data i godzina, możesz połączyć się bezprzewodowo z Internetem oraz regulować głośność komputera.

Pliki i foldery PLIK – jest to obiekt o pewnych właściwościach takich jak rozmiar, typ, wielkość itd. Plikiem może być np. dokument tekstowy, film . Przykłady najbardziej popularnych ikon :

FOLDER – można przyrównać foldery w komputerze do teczki, gdyż pozwalają one uporządkować nasze dokumenty i wsadzić je w jedno miejsce.

Ikona folderu przypomina żółtą teczkę, aktówkę.

plik video

plik dźwiękowy programu Winamp

plik graficzny – obraz, zdjęcie.

dokument tekstowy

14

1. Tworzenie nowego folderu Aby posegregować treści w naszym komputerze (np. włożyć zdjęcia z wakacji w jedno miejsce, dokumenty związane z pracą w drugie itd.) możemy przenieść je do folderu. Teraz dowiesz się jak stworzyć własny folder i go wypełnić. Foldery możesz tworzyć w wielu miejscach w komputerze, teraz przykładowo stworzymy go na Pulpicie.

2

3

1

4

6

5

1

Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolne puste miejsce na Pulpicie. Wyświetli się lista możliwych operacji.

15

2

3

4 5

6

Z listy wybierz „Nowy” , po najechaniu na ten napis pojawi się następna lista możliwości. Odszukaj napisu „folder” i najedź na niego myszką. Komputery są bardzo czułe i czasami lista może zniknąć w wyniku mało precyzyjnego najechania lub wcześniejszego kliknięcia. Wówczas powtórz operację z pkt 2 i 3 jeszcze raz. Gdy uda Ci się najechać na napis „folder” kliknij na niego lewym przyciskiem myszy. Tak wygląda nowoutworzony folder. Jego nazwa jest podświetlona na niebiesko, co oznacza gotowość do zmiany nazwy. Zmieniamy nazwę folderu. Aby to zrobić po prostu zaczynamy pisać na klawiaturze swoją nazwę. Niebieskie podświetlenie zniknie a zamiast tego pojawią się litery, które wpisaliśmy. Aby ostatecznie zakończyć tworzenie naszego folderu klikamy na klawiaturze ENTER. Nasz nowy folder powstał i jest gotowy do przeniesienia do niego danych!

Przenoszenie plików do folderu 1. Należy najechać kursorem na ikonę pliku, który chcemy przenieść 2. Następnie wcisnąć lewy przycisk i nie puszczając go przenieść na ikonę lokalizacji, gdzie ma on się znajdować. Zobaczymy, że ikona pliku, który chcemy przenieść „podąża” za naszym kursorem. 3. Gdy ikony pokryją się – puszczamy lewy przycisk a nasz plik zostanie przeniesiony do tej lokalizacji. Usuwanie plików Każdy komputer wyposażony jest w element o nazwie „KOSZ”. Zazwyczaj znajduje się on na Pulpicie. W koszu umieszczamy pliki, które uznamy za niepotrzebne. Porządkujemy w ten sposób naszą

16

komputerową przestrzeń oraz odzyskujemy trochę pamięci komputera, która była zajmowana przez wyrzucony plik. Jak usunąć plik ? Aby usunąć dany plik : 1. 1.Najedź na jego ikonę myszą a następnie kliknij na nią prawym przyciskiem myszy. 2. Pojawi się lista możliwych operacji, z której wybierz „usuń”. Najedź na napis „usuń” i zatwierdź go, klikając lewym przyciskiem. 3. Na koniec zobaczysz ramkę. Klikając „Tak” ostatecznie potwierdzisz usunięcie pliku.

Rozdział VI Zapoznanie z edytorem tekstu Microsoft Word Aby redagować teksty korzystamy z programów do ich edycji. Najpopularniejszym programem tego typu jest pakiet Microsoft Office, w skład którego wchodzi Microsoft Word. Jest to program płatny, często komputery są w niego już wyposażone, jednak jeśli nie widzisz u siebie tego programu możesz go zakupić lub skorzystać z darmowych programów takich jak OpenOffice czy edytor Google. Szata graficzna, symbole tych programów są do siebie bardzo podobne, dlatego nie będziesz miał problemów z ich obsługą, gdy nauczysz się korzystać z Microsoft Word. Ikona programu OpenOffice

17

1. Włączanie programu i tworzenie dokumentu Aby włączyć program odszukaj w swoim komputerze jego ikonę i kliknij na nią dwukrotnie. Program powinien się sam uruchomić. 2. Jak wygląda dokument ?

Tak wygląda okno dokumentu w programie Microsoft Word 2010. W starszych i nowszych wersjach szata graficzna może się nieco różnić, ale podstawowe operacje wykonujemy w taki sam sposób.

1. PASEK NARZĘDZI

(Microsoft Word 2007) Tak wygląda pasek narzędzi (zakładek), czyli zbiór poleceń, które będziesz mógł wykorzystać do pracy nad tekstem. Aby przejść z jednej zakładki na drugą (np. z Narzędzia główne na Układ strony) wystarczy kliknąć na zakładkę w której chcemy się znaleźć. Omówimy teraz najbardziej potrzebne narzędzia do podstawowej pracy :

18

Ta ikona, którą w niektórych wersjach programu zastępuje napis „Plik” znajduje się zawsze w lewym górnym rogu programu. Po kliknięciu na nią pojawi się lista działań, jakie możemy zrobić ze stworzonym przez nas plikiem. Te możliwości to : zapisanie dokumentu, drukowanie, otworzenie nowego dokumentu, zapisanie na płycie lub pendrive. Po wybraniu wariantu , np. zapisania , najeżdżamy na niego myszką i klikamy lewym przyciskiem. Narzędzia główne to zakładka , która jak sama nazwa wskazuje jest wyposażona w najważniejsze możliwości modyfikacji naszego tekstu. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich z bliska :

Po kliknięciu tych małych trójkątów wyświetli się lista, dzięki której będziemy mogli dokonać zmian w zakresie właściwości czcionki.

Po kliknięciu ujrzysz listę czcionek, którymi możesz pisać. Niektóre z nich nie wykrywają polskich znaków tj. ć, ń, ś itd.

19

Ramka służąca do zmiany rozmiaru pisanych liter. Powiększa lub pomniejsza litery o jeden rozmiar.

Podkreśla tekst

Pogrubia litery

Pochyla litery

Zmienia kolor pisanego tekstu

Wyróżnia tekst na wybrany kolor, jak zakreślacz.

Umożliwia pisanie w punktach lub numerowanie . Umożliwia wyrównanie tekstu do prawej, lewej strony , wyśrodkowanie go. Określa marginesy.

Ta zakładka umożliwia wstawienie wielu rzeczy do naszego tekstu, np. symboli, zdjęć, wykresów, tabeli, numerowania stron itd. Wystarczy kliknąć na daną możliwość, by móc wybrać jedną z wielu opcji.

20

Rozpoczęcie pisania Po otworzeniu programu ujrzysz białe pole. Jest to Twoja kartka. Na karcie pojawi się migająca pionowa kreska. Ta kreska to kursor, który wskazuje , gdzie będzie wpisywany tekst. Na początku kursor zawsze znajduje się na górze strony. W miarę pisania będziesz mógł go przenieść. Aby to zrobić wystarczy kliknąć myszką w miejsce, gdzie chcemy pisać lub korygować tekst. Zaczynamy pisać tekst przy pomocy klawiatury. Na klawiaturze znajdują się klawisze, które pozwalają nam na pewne operacje. Już czas , żebyś się z nimi zapoznał.

TAB – służy do tworzenia wcięcia (akapitu) w tworzonym tekście. Po naciśnięciu tego klawisza, kursor przesunie się o kilka miejsc w prawo. CAPS LOCK – służy do pisania tekstu dużymi literami (np. PIES). Aby zacząć pisać w ten sposób, naciśnij ten klawisz i wprowadzaj litery. Aby wyłączyć pisanie dużymi literami, naciśnij klawisz ponownie. SHIFT – służy do wpisania jednej dużej litery (np. A w słowie Amsterdam.) Aby utworzyć dużą literę jednocześnie przyciśnij klawisz Shift i literę, którą chcesz wpisać (np. Shift + b = B )

21

ALT – służy do wpisywania polskich znaków takich jak ą, ę, ś,ć itd. Aby wpisać dany znak, przyciśnij jednocześnie Alt i pokrewną mu literę, tj.: l + alt = ł, c+ alt = ć, n+alt= ń, z+alt = ż, x+alt = ź , a + alt = ą, e + alt = ę , o+alt=ó , s+alt= ś. SPACJA – służy do oddzielania od siebie słów, używamy go każdorazowo by zaznaczyć odstępy między słowami.

ENTER – używamy tego klawisza, by przejść do następnego wiersza , czyli zacząć pisać niżej.

BACKSPACE – usuwa znaki znajdujące się przed kursorem (np. jednokrotne wciśnięcie klawisza , gdy kursor ustawiony jest za słowem Kot, spowoduje usunięcie litery „t”.

DELETE (DEL) – usuwa znaki znajdujące się za kursorem.

Klawiatura umożliwia nam również wpisywanie cyfr i znaków specjalnych i interpunkcyjnych, takich jak symbol % , &, * , $, @, ! , >, : , „, + itd. Jeżeli znak, którego chcemy użyć znajduje się w dolnej części klawisza (np. znak kropki) to po prostu przyciskamy ten klawisz. Jeśli jednak znak znajduje się w górnej części (np. symbol %) , musimy przycisnąć jednocześnie Shift i ten klawisz.

22

Zaznaczanie tekstu Umiejętność zaznaczania tekstu przyda nam się , gdy będziemy chcieli np. zmienić kolor, wielkość itd. danego fragmentu tekstu. Zaznaczony tekst możemy także kopiować , wycinać. Warto zapamiętać tę operację ponieważ jest ona przydatna także podczas korzystania z Internetu. 1. Zaznaczanie jednego wyrazu Jeżeli chcesz zaznaczyć tylko jeden wyraz, umieść kursor myszki na nim i dwukrotnie kliknij. Zobaczysz, że podświetlił się on na niebiesko. To oznacza, że tekst jest zaznaczony. Teraz można go dowolnie formatować . Np. gdy tekst jest podświetlony w ten sposób, możesz najechać kursorem na ramkę z wielkościami czcionek i wybrać inny rozmiar. Zaznaczony na niebiesko tekst zmieni się a reszta pozostanie taka sama. 2. Zaznaczanie fragmentu tekstu Jeżeli chcesz zaznaczyć większy fragment tekstu , umieść kursor na pierwszym wyrazie fragmentu. Następnie kliknij raz lewym przyciskiem myszy i nie puszczając go przeciągnij kursor ku dołowi aż do ostatniego wyrazu planowanego do zaznaczenia. Zobaczysz, że tekst podświetla się na niebiesko. Jeżeli takie zaznaczanie sprawia Ci trudność, możesz użyć do zaznaczania klawiatury. W tym celu umieść migający kursor przed słowem, które chcesz zaznaczyć i wciśnij klawisz Shift. Miej ciągle wciśnięty klawisz Shift i przyciśnij klawisz ze strzałką aż do momentu, gdzie zaznaczanie ma się zakończyć.. Zobaczysz, że tekst zaczyna się podświetlać w miarę klikania.

+

Kopiowanie , Wycinanie i Wklejanie Oprócz zmiany wyglądu , zaznaczony tekst możemy także dowolnie przemieszczać w inne miejsce. Służą do tego trzy operacje.

23

1. Kopiowanie Zaznaczony na niebiesko fragment tekstu możemy skopiować, czyli powielić. Aby to zrobić klikamy prawym przyciskiem myszy na zaznaczonym tekście. Wyświetli się lista możliwości. Odszukujemy opcję „kopiuj” i klikamy. 2. Wklejanie Zauważyłeś pewnie, że po skopiowaniu tekstu, nic się nie wydarzyło na ekranie. Komputer po prostu włożył ten tekst do swojego wewnętrznego schowka. Aby pojawił się w innym miejscu używamy operacji wklej. Aby wkleić skopiowany tekst, klikamy myszką w miejsce, gdzie ma się on znaleźć. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i z listy wybieramy operację wklej. Tekst pojawi się w wybranym miejscu. 3. Wycinanie Aby wyciąć fragment zaznaczonego już wcześniej tekstu, klikamy prawym przyciskiem myszy i z listy wybieramy operację wytnij. Wycięty tekst zniknie. Wycięty tekst również wklejamy w dowolne miejsce, jak przy kopiowaniu. Jeżeli manualne operacje stanowią dla Ciebie problem, możesz użyć skrótów klawiaturowych. Wystarczy zaznaczyć tekst i przycisnąć jednocześnie wybraną kombinację klawiszy. Ctrl + c – kopiuj Ctrl + v = wklej Ctrl + x = wytnij

Zapisywanie pliku Gdy Twój dokument tekstowy jest już gotowy możesz go zapisać, by móc później do niego wrócić lub wysłać emailem. W tym celu kliknij na zakładkę „Plik” w lewym górnym rogu i odszukaj napis „Zapisz jako”

W zależności od wersji programu Word , możesz ujrzeć różne wersje grafiki zapisywania pliku.

24

Po kliknięciu na napis „zapisz jako…” na ekranie wyskoczy ramka. Musisz określić miejsce zapisania pliku , nazwać go i kliknąć na napis „Zapisz”

Trzy stany okien OKNO – jest to prostokątny wydzielony obszar ekranu, który pokazuje to, co włączyliśmy. Możemy je zamknąć, minimalizować lub maksymalizować a także przenosić w inne miejsce. To jest przykład czterech okien otwartych na Pulpicie.

25

Możemy zmienić rozmiar każdego okna poprzez użycie symboli z paska znajdującego się w prawym górnym rogu.

Poprzez kliknięcie tego przycisku, oknozminimalizuje się, tj. ukryje się na pasku zadań. Aby było z powrotem widoczne, musisz odnaleźć jego ikonę na pasku i kliknąć. Dla przykładu, poniżej widoczne są zminimalizowane , czyli ukryte na pasku zadań programy.

Klikając w tę ikonę maksymalizujemy okno,czyli sprawiamy, że powiększa ono swój rozmiar na cały ekran. Aby z powrotem zmniejszyć rozmiar, klikamy jeszcze raz na ten symbol.

Ta ikona zamyka program. Klikając w czerwony krzyżyk wyłączamy to, co aktualnie widzimy na ekranie.

Podsumowanie Seniorze, Zakończyłeś właśnie moduł nauki podstawowej obługi komputera i edytora tekstów. Jak zapewne zauważyłeś, komputer nie gryzie a systematyczną pracą sprawisz, że poruszanie się w środowisku ITC będzie dla Ciebie proste i naturalne. Aby utrwalić zdobytą wiedzę możesz teraz skorzystać z przygotowanych specjalnie dla Ciebie zadań. Ćwiczenia

26

Rozdział VIII Internet w pigułce SŁOWNICZEK

Czym jest Internet ? Internet zawiera w sobie dokumenty, filmy, zdjęcia, muzykę do których dostęp możemy mieć w dowolnym miejscu na świecie a także sami możemy tworzyć te treści i udostępniać je innym. Dzięki satelitom wiadomość, którą wyślemy do bliskiego na drugim końcu świata, dotrze do niego w ciągu kilkunastu sekund.

Internet – sieć komputerów na całym świecie, połączonych ze sobą dzięki istniejącej sieci kabli telefonicznych, światłowodów i nadajników radiowych lub satelitarnych. Sieć ta zawiera miliardy informacji na stronach www ( world wide web)

Korzystając z Internetu możesz m.in.:  Przeglądać treści zamieszczone na stronach i wyszukiwać informacje  Wysyłać i odbierać wiadomości dzięki internetowej poczcie  Uczestniczyć w dyskusjach na forach tematycznych  Obsługiwać bankowość  Słuchać radia internetowego i oglądać filmy, seriale  Robić zakupy w wielu sklepach internetowych  Rozmawiać na żywo z bliskimi i nieznajomymi przy pomocy komunikatorów  Zapisywać się na wizytę lekarską bez wychodzenia z domu KILKA CIEKAWOSTEK NA TEMAT INTERNETU Pierwsza sieć internetowa była siecią militarną i nie było planu wdrożenia jej do użytku dla cywili. Każdego dnia na całym świecie wysyłamy 144 mld wiadomości e-mail, jednak znaczna większość to reklamy, z reguły pochodzące od firm farmaceutycznych. Pierwsza strona internetowa powstała dopiero po 20 latach od utworzenia pierwszej sieci. Dzisiaj jest na świecie ponad 645 mln stron! Mająca 75 lat mieszkanka Szwecji ma najszybszy Internet na świecie o przepustowości dochodzącej nawet do 40GB/S. W 1994 roku Pizza Hut umożliwiła jako pierwsza zamówienie jedzenia przez Internet, co wywołało entuzjastyczne poruszenie wśród użytkowników sieci. 4 mld godzin video jest oglądanych co miesiąc na popularnym serwisie YouTube.

27

2. Przeglądarki internetowe Oglądanie zawartości stron internetowych umożliwiają nam przeglądarki , czyli programy specjalnie do tego przygotowane. Poniżej możesz zapoznać się z ikonami, czyli graficznymi logami najpopularniejszych z nich. 2

1

3

1 – OPERA 2 – MOZILLA FIREFOX 3 – INTERNET EXPLORER 4

5

4 – SAFARI 5 – GOOGLE CHROME

Jeżeli Twój komputer posiada system operacyjny Windows to na pewno dysponuje przeglądarką tego systemu czyli Explorererem (nr 3). Być może masz także inne przeglądarki. Jeżeli nie, zawsze możesz je bezpłatnie pobrać z Internetu. To od Ciebie zależy , której przeglądarki będziesz używać. Dla osób starszych szczególnie polecane są dwie pierwsze przeglądarki tj. opera i mozilla firefox ze względu na udogodnienia dla ludzi ze słabszym wzrokiem. W naszej nauce Internetu będziemy korzystać z przeglądarki Mozilla Firefox, jednak przeglądarki są do siebie bardzo podobne i nie powinienieś mieć problemu z obsługą każdej z nich. Budowa przeglądarki internetowej Aby wejść w daną przeglądarkę, najedź na jej ikonę kursorem i kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Po uruchomieniu programu zobaczysz okno, nazywane witryną internetową.

28

Wstecz

Pasek adresu

Opcje dodatkowe

Odśwież

Odśwież

Zawartość strony Przykład podstrony

WSTECZ – po kliknięciu na tę ikonę przeniesiesz się o jedną stronę do tyłu. PASEK ADRESU – tu wyświetlany jest adres danej strony, wpisujemy tam także konkretny adres www. W nowszych wersjach możemy także wpisać tam samą frazę , np. notariusz ursynów, a wyszukiwarka wyświetli nam wyniki dla zapytania. ODŚWIEŻ – kliknięcie spowoduje , że strona, którą aktualnie widzimy załaduje się ponownie. Używamy tej opcji, gdy obraz na ekranie się nie wyświetli lub wystąpi jakiś błąd ładowania. OPCJE DODATKOWE – tutaj możemy dodać stronę do ulubionych, czyli katalogu, który zatrzymuje dla nas stronę, żebyśmy nie musili jej znów szukać. Widać tam również pobrane pliki i możemy przenieść się na stronę startową. ZAWARTOŚĆ STRONY – zawartością strony są wszytskie treści , które są wyświetlone na niej. Wchodząc na daną stronę najpierw widzimy stronę główną. Jest ona wyposażona w podstrony. PODSTRONY – treści, które znajdują się „dalej” w stronie. Klikając w jakąś podstronę , przeniesiemy się do tych treści.

29

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany tekst jest linkiem, który przeniesie nas dalej na podstronę , spójrzmy na kursor. Gdy dany tekst zawiera podstronę, po najechaniu na ten tekst , kursor zmienia kształt ze strzałki na dłoń z wyciągniętym palcem.

2. Jak dotrzeć do strony internetowej ? Adres strony, który wpisujemy w pasku adresu to jej nazwa (np. http://senioralna.um.warszawa.pl/) Jeżeli znamy konkretną nazwę wpisujemy ją po prostu na pasku adresu. Aby to zrobić wystarczy przenieść kursor na pasek adresu, kliknąć lewym przyciskiem myszy i gdy pojawi się pionowa migająca kreska zacząć pisać. Następnie zatwierdzamy chęć przejścia na stronę klawiszem Enter.

Często występujący problem Jeżeli korzystasz z przeglądarki internetowej po raz pierwszy, warto zaznajomić się z podanym niżej schematem, by uniknąć sytuacji, gdzie strona internetowa nie jest wczytywana. Może się tak zdarzyć, gdy w pasku znajduje się już inny adres a my go nie wykasujemy, tylko zaczniemy od razu pisać.

1. Najeżdżam myszką na pasek adresu u góry strony i klikam w dowolnym miejscu na adresie.

2. Po kliknięciu tekst (adres) podświetli się na niebiesko. Teraz ważne jest, by nie klikać już myszką a jedynie zacząć pisać. Po wciśnięciu pierwszej litery zobaczymy, że wcześniejszy adres zniknął a pojawiła się nasza litera. Wpisujemy nowy dalej adres do końca.

30

3. Gdy wpiszemy już cały adres musimy jeszcze wcisnąć klawisz Enter, by potwierdzić chęć przeniesienia się na nową stronę. W miarę pisania może wyskoczyć ramka z podpowiedziami komputera. Komputer podpowiada frazy lub całe adresy stron, jeśli chcemy skorzystać wystarczy przenieść kursor na daną podpowiedź i kliknąć (można także użyć strzałki ↓ na klawiaturze) Tak wygląda prawidłowe wprowadzenie adresu. Jeżeli przypadkowo klikniesz dwukrotnie na pasek adresu i niebieskie podświetlenie zniknie, przenieś kursor w inne miejsce, kliknij a następnie powróć na pasek adresu i ponownie kliknij. Adres możesz także kasować ustawiając kursor za adresem (za ostatnim znakiem na pasku adresu) . Gdy pojawi się migająca kreska po prostu użyj klawisza Backspace by usunąć litery. Pamiętaj jednak, że niektóre adresy są bardzo długie i takie usuwanie jest wtedy nieco uciążliwe.

W celu przećwiczenia wpisywania różnych adresów stron do przeglądarki, możesz wejść na kilka stron poświęconych seniorom. Są tam ciekawe informacje, tworzą się społeczności, http://senioralna.um.warszawa.pl/ - strona Urzędu Miasta m.st. Warszawy dedykowana seniorom. Znajdziesz tam informacje dot. projektów miejskich dedykowanych seniorom , spotkań rady miejskiej i wiele innych informacji. http://www.senior.pl/ - strona z informacjami różnej treści dla seniorów http://seniorwsklepie.pl/ - sklep internetowy z bardzo prostą procedurą zakupu (nie musisz mieć konta internetowego, przelew i wysyłka może się odbywać poprzez pocztę). http://www.btsenior.pl/ - strona internetowego biura podróży dla seniorów.

31

Internet jako źródło informacji 1. Wyszukiwarka Google Jeżeli nie znamy konkretnej strony na której znajdują się interesujące nas informacje, korzystamy z wyszukiwarki internetowej. W tej książce skupimy się na najpopularniejszej wyszukiwarce – Google. Jest ona niczym olbrzymia biblioteka , w której znajdziemy odpowiedzi na nasze pytania po wpisaniu haseł kluczowych lub zapytania.

Pod logiem (napisem google) znajduje się ramka, w której wpisujemy swoje zapytanie. Po wpisaniu przyciskamy na klawiaturze Enter. Kilka wskazówek dobrego wyszukiwania :  Szukając konkretnej usługi wpisz jej nazwę i okolicę , by zawęzić obszar poszukiwań ( np. zamiast „notariusz” wpisz „notariusz warszawa bemowo” , dzięki temu w pierwszej kolejności pojawią się wyniki z twojej okolicy  Hasła powinny być proste, np. zamiast „informacja na temat lokalizacji bibliotek w warszawie” wpisz „biblioteki warszawa”

32

 Hasła wpisujemy rzeczownikowo, nie używając języka naturalnego i pełnych zdań ,np. zamiast „ Chcę adoptować jamnika” wpisujemy „jamnik adopcja Warszawa” .  Jeżeli ujmiemy daną frazę w cudzysłów , np. „Formatowanie stron” wyszukiwarka wskaże tylko te strony , na których występuje ona w identycznej formie, bez odmian i przerw.

2. Wygląd wyników wyszukiwania Po wpisaniu poszukiwanej frazy i zatwierdzeniu jej klawiszem Enter na ekranie w kilka sekund pojawią się wyniki naszego wyszukiwania. Ich układ NIE jest stały, różne elementy pojawiają się lub nie w zależności od tego, czego szukasz, jednak opiszemy teraz poszczególne z nich, by zaznajomić się z układem wyników.

1

4b 2

4a

3

33

Ta ramka zawiera wpisaną przez nas frazę, dla której wyświetliły się wyniki wyszukiwania. W tym wypadku jest to „weterynarz warszawa”. 1

2

Są to typowe wyniki wyszukiwania. Wystarczy przeczytać krótki opis, by wiedzieć co znajdziemy po kliknięciu na dany element. Tytuł strony internetowej

Zielonym kolorem oznaczony jest adres strony www

To są krótkie informacje o stronie, którą mamy zamiar odwiedzić.

3

Te wyniki to reklama konkretnych produktów, miejsc (w tym wypadku gabinetów weterynaryjnych). Klikając , przeniesiemy się na stronę reklamującą usługi konkretnego gabinetu. Widzimy akurat te gabinety na pierwszej stronie, gdyż właściciel wykupił usługę bycia na górze, tzw. „pozycjonowanie”.

34

4a i 4b

Tutaj również widzimy reklamy konkretnych miejsc (gabinetów weterynaryjnych) , które jednak zostały oznaczone (pozycjonowane) w inny sposób. Przy każdym z nich jest znacznik dużej litery , który wskazuje na mapie lokalizację wybranego miejsca.

Kliknięcie na mapę pokaże nam lokalizacje wszystkich oznaczonych punktów, będziemy mogli zatem zobaczyć, gdzie znajduje się weterynarz najbliżej nas. Należy pamiętać, że wyniki wyszukiwania nie zawsze będą wyglądały w podobny sposób. Zależy to od wpisanego zapytania. Gdy nie pytamy o usługę, a np. o konkretną osobę wyniki wyszukiwania mogą wyglądać tak :

35

W tym wypadku jako pierwsza wyświetla się WIKIPEDIA Wikipedia, która zawiera encyklopedyczne Jest to powszechna informacje na temat frazy, która nas encyklopedia , którą redagują i interesuje. Po prawej stronie znajduje się uzupełniają internauci. wycinek tych informacji wzbogacony o zdjęcia. Wyniki poniżej stanowią już inne strony poświęcone wyszukanym słowom. Aby przewidzieć, co możesz znaleźć na stronie , czytaj jej skrócony opis pod zaznaczonym na zielono adresem. Wejście na stronę internetową i powrót Gdy wybierzesz już stronę, na której wg Ciebie znajdują się informacje, których poszukujesz, kliknij na jej tytuł (niebieska czcionka) a wyszukiwarka automatycznie Cię na nią przeniesie.

36

Teraz przyjrzymy się częstym częściom składowym różnych stron na przykładzie portalu www.psy.pl

PORTAL Miejsce w Internecie skupiające informacje i interaktywne aplikacje dotyczące danego tematu.

4 2 3 1

5

Menu Strony. Klikając w dany tekst przeniesiemy się do konkretnego działu. 1

Logo strony. Bardzo często kliknięcie na logo przenosi nas na stronę główną, jeżeli więc przeglądaliśmy wiele działów i chcemy wrócić na stronę początkową, zamiast wielokrotnego naciskania ← (wstecz) , wystarczy kliknąć na logo. 2

37

Reklamy. Wiele stron utrzymuje się z reklam na nich zamieszczanych, dlatego często są one pokaźnych rozmiarów. Reklama może być nieruchomym banerem, który w zasadzie nie utrudnia nam korzystania ze strony, może jednak również wyskakiwać niespodziewanie. Gdy zdarzy się taka sytuacja, zawsze szukamy krzyżyka po prawej stronie reklamy lub napisu „zwiń” . Oto przykład wyskakującego okienka : 3

Cookies (ciasteczka) - To niewielkie informacje,wysyłane przez serwis internetowy, który odwiedzamy i zapisywane na urządzeniu końcowym (komputerze, laptopie, smartfonie), z którego korzystamy podczas przeglądania stron internetowych. Często ciasteczka są przydatne – dzięki nim nie musimy każdorazowo wprowadzać danych do logowania poczty, zbierają one także informacje dot. tego, czego najczęściej szukamy w sieci , by pokazywać nam reklamy związane z naszymi zainteresowaniami . Zawsze jednak możesz je wyłączyć! W związku z nową ustawą z 2013 roku, każda strona internetowa ma obowiązek umieszczenia 4

38

informacji o swojej polityce prowadzenia ciasteczek. Ta informacja może wyglądać właśnie w ten sposób.

Dodatkowe zakładki. Strona internetowa jest jak gazeta, jednak jej treść jest schowana w różnych zakładkach. Zazwyczaj zakładki opisane są hasłowo, jak np. „aktualności” , „artykuły”. Po kliknięciu ukaże się cała zawartość danej zakładki. Pamiętaj, że możemy kliknąć na te teksty, gdzie kursor strzałki zamienia się w dłoń. 5

Operowanie wieloma kartami Jeżeli chcesz zobaczyć kilka stron z wyników wyszukiwania google lub otworzyć kilka odnośników na konkretnej stronie, nie przenosząc się ze strony głównej , możesz skorzystać z nowych kart. Nowe karty są jakby zakładkami, które pozwalają swobodnie przemieszczać się pomiędzy wieloma stronami. 1. Otwieranie strony w nowej karcie Poniżej widzimy otwartą stronę www.senioralna.um.warszawa.pl . Otworzymy w nowej karcie odnośnik „Usługi opiekuńcze”. Aby to zrobić trzeba najechać myszką na napis i kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy. Pojawi się szara ramka z możliwymi operacjami dla tego elementu. Następnie najeżdżamy myszką na „otwórz odnośnik w nowej karcie” i klikamy.

39

Istnieje jeszcze jeden sposób otworzenia odnośnika w nowej karcie. Możesz wcisnąć klawisz CRTL i nie puszczając go, kliknąć lewym przyciskiem myszy na tekst odnośnika ( w tym wypadku Usługi opiekuńcze) 2. Przejście do nowo otwartej karty. Gdy mamy już otwarty odnośnik w nowej karcie, możemy swobodnie przeskakiwać między kartami. Nowa karta pojawiła się na pasku na górze strony. Aby w nią wejść wystarczy umieścić na niej kursor i kliknąć lewym przyciskiem myszy. Aby przenieść się na inną kartę, również klikamy na nią na górnym pasku.

Nowa karta

3. Zamykanie karty.

40

Aby zamknąć daną kartę wystarczy kliknąć w krzyżyk znajdujący się z prawej strony.

Główne serwisy informacyjne Internet jest nieprzecenionym źródłem informacji. Znajdziemy w nim artykuły, wywiady, felietony, blogi, informacje dosłownie na każdy temat. Wielu ludzi zaczyna dzień od porannej gazety, wraz z rozwojem techniki jednak gazetę zastępują nam internetowe dzienniki, które są nie tylko bardziej rozbudowane, ale i umożliwiają śledzenie sytuacji w kraju i na świecie z godziny na godzinę. Ciekawym agregatem newsów, czyli najnowszych wiadomości jest serwis Google News (czyt. Gugyl nius). Umożliwia on wybranie kategorii, która nas interesuje a po wybraniu skupia wiadomości na dany temat z wielu różnych stron.

41

By przeczytać dany artykuł, tradycyjnie klikamy na jego tytuł wyróżniony niebieską czcionką. Serwis znajdziemy pod adresem : www.news.google.pl Istnieje jednak wiele innych portali , jak chociażby www.onet.pl czy www.wp.pl lub portale regionalne dla każdego miasta .

Grafika Google Wyszukiwarka Google umożliwia wyszukiwanie informacji, ale również obrazów. Grafiki umieszczone są na poszczególnych stronach, lecz by wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada nie musimy odwiedzać ogromnej liczby stron internetowych. Wystarczy wpisać to, czego poszukujemy i w wynikach wyszukiwania kliknąć zakładkę „grafika” .

Fragment wyszukiwania obrazów dla zapytania „syrenka warszawska”

42

Klikając lewym przyciskiem myszy na wybrany obraz wyświetli nam się on na ekranie. Taki obraz możemy zapisać na swoim komputerze, by np. stworzyć z niego tło Pulpitu, użyć do prezentacji lub wysłać jako załącznik do wiadomości e-mail. Aby zapisać obraz klikamy na niego prawym przyciskiem myszy. Po ukazaniu się listy klikamy na „Zapisz obraz jako”

Ukaże Ci się ramka, którą poznaliśmy już podczas zapisywania dokumentów tekstowych. Trzeba wybrać lokalizację , w której obrazek zostanie zapisany i opcjonalnie zmienić jego nazwę. Na zakończenie klikamy „Zapisz”

43

Wyszukiwanie połączeń komunikacyjnych w Internecie Internet umożliwia sprawdzenie rozkładu jazdy praktycznie każdego możliwego przewoźnika, zakup biletu a nawet informuje nas o utrudnieniach na trasie i opóźnieniach transportu. Stron , które zawierają informacje o połączeniach jest bardzo dużo. Za chwilę zapoznasz się z czterema klasycznymi portalami, których opanowanie pozwoli Ci swobodnie poruszać się po stronach o podobnej tematyce. 1. Połączenia komunikacji miejskiej w Warszawie www.jakdojade.pl - ta strona została stworzona z myślą o bardzo prostym i inteligentnym systemie wyszukiwania wszystkich możliwych dróg dotarcia z punktu A do B. Zawiera informacje o wszystkich przewoźnikach w Warszawie : autobusach, metrze, tramwajach, kolejkach itd.

Oto schemat wyszukiwania połączenia :

44

1. Określanie trasy. Na początku musisz wpisać punkt, z którego będziesz wyruszać oraz punkt docelowy. Może to być konkretny adres (np. Niecała 2) lub tylko nazwa ulicy, konkretny przystanek albo punkt charakterystyczny (np. CH Arkadia). Ważne, wybrać ten punkt z listy dostępnych podpowiedzi.

Klikamy w białą ramkę obok zielonego kółka i zaczynamy wpisywać nazwę miejsca startowego . W miarę wpisywania tekstu, wyświetli się na ekranie lista możliwych lokalizacji. Musisz wybrać jedną z nich, w przeciwnym wypadku strona może nie wyszukać odpowiedniego połączenia. Jeśli lokalizacji, którą masz na myśli nie ma na liście, sprawdź czy nazwa została dobrze napisana i czy jest to nazwa, która figuruje oficjalnie . W przykładowym wyszukiwaniu, chcąc dojechać na ulicę Niecałą, wyświetliła się lista z tą ulicą w wielu miejscowościach. Jeżeli masz na myśli ulicę Niecałą w Warszawie, kliknij na dane pole. Po kliknięciu mamy oznaczony punkt startowy. Teraz trzeba oznaczyć miejsce docelowe. Robimy to tak samo jak oznaczanie punktu startowego.

45

OZNACZENIA :

Podczas wpisywania miejsca docelowego „Plac Konstytucji” widzimy wiele różnych oznaczeń. Oto krótka legenda : To oznaczenie konkretnego przystanku o nazwie, którą wpisałeś. Szarymi literami wypisane są linie, które zatrzymują się na tym przystanku.

Przerywana linia oznacza konkretną ulicę.

Gwiazdka symbolizuje konkretne miejsca, punkty w danym miejscu (np. konkretne restauracje, szkoły, banki, hotele itd.)

Oznaczenie przystanku Metra. Tak wygląda trasa oznaczona na mapie.

46

2. Określenie czasu Pod określeniem lokalizacji, znajdują się następne ramki, w których określamy czas naszej podróży. Są one ustawione na aktualną godzinę. Jeżeli jednak chcemy wyruszyć później, możemy to ustawić przy pomocy trójkącików .

Dzień do tyłu

Dzień do przodu

-10 minut

+10 minut

3. Opcje dodatkowe Nie musimy zaznaczać żadnych z tych opcji, ale warto wiedzieć, że istnieją. Po najechaniu myszką na każdą z nich, wyświetli się komunikat dot. tego, co oznacza dana ikonka. Można w ten sposób określić trasę bez przesiadek, bez pieszych odcinków lub po prostu najszybszą. Oto przykład:

4. Wyszukiwanie Gdy wszystkie parametry trasy zostaną określone , kliknij na niebieską ramkę z napisem „Szukaj”. Zobaczysz, że strona w kilka sekund określi różne połączenia, które pojawią się pod polem wpisywania lokalizacji.

47

5. Odczytywanie trasy Oto krótki schemat odczytywania wybranych dla nas połączeń. Należy pamiętać o suwaku! Sporo informacji znajduje się po przesunięciu go na dół .

Odległość piesza i przewidywany czas jej pokonania.

Pierwszy odcinek trasy. Wynika z niego, że powinniśmy wsiąść w autobus 116 w kierunku Wilanowa (zamiennie w 180 lub 222) na przystanku Pl. Teatralna 01, natomiast wysiąść na piątym przystanku Pl. Trzech Krzyży 03. Pokonanie tego odcinka zajmie orientacyjnie 9 minut.

Drugi odcinek trasy. Wynika z niego,że na przystanku, na którym wysiedliśmy, wsiadamy w autobus 118 w kierunku Metra Politechnika. Podróż zajmie orientacyjnie 4 minuty, wysiadamy na przystanku Plac Konstytucji 01.

48

Po przesunięciu suwaka ukażą się kolejne informacje. Wynika z nich, że koszt tej podróży dla osoby dorosłej bez żadnych ulg wyniesie 3,40 zł oraz, że całkowity czas podróży to 15 minut jazdy i 4 minuty dojścia pieszo.

Poniżej oddzielone szarą linią znajdują się alternatywne połączenia. Wynika z nich, że wychodząc później możemy dotrzeć z punktu A do B tramwajem linii 35 lub autobusem 530. Po kliknięciu na to pole ukażą się szczegóły trasy alternatywnej. 2. Połączenia kolejowe Do wyszukiwania połączeń pociągowych będziemy używać popularnej strony : www.rozklad-pkp.pl . Po wpisaniu adresu w pasku przeglądarki ukaże nam się strona główna wyszukiwania połączenia.

49

Schemat określania połączenia jest tutaj podobny jak w przypadku strony www.jakdojade.pl . Tutaj również musimy: a) określić stację początkową i po rozpoczęciu wpisywania wybrać ją z propozycji, które się pojawią.

b) określić czas, w którym chcielibyśmy podróżować oraz ewentualnie wyeliminować konkretnego przewoźnika.

Po kliknięciu na ikonę, wyskoczy nam ramka z kalendarzem. Jeżeli chcemy podróżować w innym dniu niż aktualny, odnajdujemy go na kalendarzu i klikamy lewym przyciskiem myszy. Odznaczając kliknięciem ikonę danego przewoźnika, serwis nie wyszuka pociągów należących do niego. Np. odznaczając czwartą ikonę , nie zostaną wyszukane pociągi osobowe. c) Kliknąć na czerwoną ramkę z napisem „Wyszukaj połączenia”

50

d) Odczytać proponowane trasy. Wyniki wyszukiwania wyglądają następująco : Dokładny czas odjazdu (odj.) i przyjazdu (przyj.)

Zaznaczone połączenie jest najbliższe naszym preferencjom wg strony. Klikając w czarną ramkę ukażą się szczegółowe informacje dot. zaznaczonego połączenia. Aby wybrać inne połączenie musimy je zaznaczyć tj. kliknąć biały kwadrat przy nim.

Czas przejazdu

Ilość przesiadek

Informacje o utrudnieniach tj. opóźnieniach, awariach pociągu itd. Aby je wyświetlić należy kliknąć w ikonę.

Przewoźnik

Możliwość kupna biletu przez Internet. Dostępna nie dla wszystkich przewoźników.

Widok szczegółowy wybranego połączenia Po zaznaczeniu w kwadraciku wybranego połączenia i kliknięciu na czarną ramkę w połowie strony ukażą się informacje o danej trasie. Znajdziemy tam informacje o wyposażeniu konkretnego pociągu ( wagon restauracyjny, obowiązkowa rezerwacja, przewóz rowerów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych itd.) oraz czasie na przesiadkę, jeśli jest.

51

Miejsce przesiadki i czas .

3. Wyszukiwanie połączeń lotniczych Każda linia lotnicza ma swoją stronę internetową na której możesz zarezerwować bilety. Istnieją także zbiorcze strony, które porównują oferty różnych linii jak np. www.biletylotnicze.pl czy www.skyscanner.pl . Warto zajrzeć również na strony poświęcone promocjom lotniczym, gdzie internauci informują o ciekawych i bardzo korzystnych zniżkach biletów na loty po całym świecie. Te strony to: www.fly4free.pl lub www.mlecznepodroze.pl . Wyszukiwanie biletów lotniczych odbywa się na podobnej zasadzie jak połączeń kolejowych . Musimy najechać na białą

52

ramkę , kliknąć lewym przyciskiem myszy i zacząć wpisywać nazwę lotniska (lub miasta) z którego chcemy wylecieć. Następnie należy wybrać jedną z ukazujących się propozycji. To samo robimy z ramką z celem podróży. Przeanalizujemy teraz wyszukiwanie trasy Warszawa – Rzym na przykładzie dwóch popularnych linii lotniczych: a.) regularne linie lotnicze LOT

Określamy czy interesuje nas bilet w jedną stronę czy również powrotny. Podświetlona na granatowo opcja jest zaznaczona, co oznacza, że wyświetlą się bilety w dwie strony. Aby zakupić bilet w jedną stronę, klikamy na napis „w jedną stronę” Po kliknięciu pojawi się puste pole, w którym wpisujemy miasto planowanego wylotu i przylotu. W miarę wpisywania pokażą się propozycje strony, TRZEBA wybrać jedną z nich. Kliknięcie na ikonę spowoduje ukazanie się kalendarza, z którego wybieramy planowany dzień i miesiąc wylotu oraz powrotu w wypadku lotów w obie strony. Planowana ilość osób. Po kliknięciu będziemy musieli określić dla ilu osób dorosłych i dla ilu dzieci chcemy zakupić bilety. Określenie klasy komfortu.

Po wypełnieniu wszystkich pól , klikamy na czerwoną ramkę z napisem „szukaj” i czekamy aż serwer przetworzy nasze dane. Oto widok wyników wyszukiwania:

53

Oznaczenie połączenia początkowego

Propozycje cen lotów w dane dni. Jeżeli przy danym dniu kwadrat jest pusty, oznacza to, że samolot tej linii nie wylatuje .

Oznaczenie, że jest to lot powrotny.

Po określeniu dat wylotu i powrotu, poprzez kliknięcie na dane pola widzimy całkowity koszt biletów. Po kliknięciu dane pole robi się niebieskie.

54

Po dokonaniu wyboru, klikamy na czerwoną ramkę z napisem „wybierz”. Pojawią się różne opcje godzinowe wylotów dla danego dnia. Tutaj także możemy dokonać zmiany klasy na bardziej komfortową. Ceny przelotów dla danego połączenia znacznie się różnią, mamy więc możliwość wyboru.

Kliknięcie w białe kółeczko oznacza wybranie tej opcji lotu.

Czas lotu i ilość przesiadek

Po wybraniu odpowiadającego połączenia pozostaje nam tylko przejść do płatności i rezerwacji lotu. Po kliknięciu na napis „wybierz” widzimy szczegóły swojego lotu :

55

Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy na ramkę „Dane posażera”, by wpisać swoje dane.

Kolejny krok to wpisanie swoich danych i dokonanie płatności. Pamiętaj, by dane, które wpisujesz zgadzały się z danymi w dowodzie lub paszporcie. Płatności najlepiej dokonywać kartą kredytową, by uniknąć prowizji.

b) tanie linie lotnicze WizzAir Wyszukiwanie tej samej trasy u przewoźnika WizzAir nieznacznie się różni, jednak intuicyjnie powinienieś wiedzieć, co zrobić po kolei by zarezerwować bilet.Oto ramka główna, gdzie określasz cel podróży: Procedura określania miejsca odlotu i przylotu oraz dat jest tutaj taka sama jak na stronie LOTu.

56

wybieramy jeden z lotów poprzez zaznaczenie kółeczka. Po wybraniu obu lotów (docelowego i powrotnego) wyświetli nam się ramka ze szczegółami ceny.

Należy zaznaczyć (kliknąć) w to pole, by móc przejść dalej do rezerwowania biletów.

Na końcu klikamy w to pole, by przejść do rezerwacji biletów.

57

Kliknięcie na te symbole spowoduje wyświetlenie się listy możliwości, które możemy a nawet musimy wybrać. Pamiętaj, że przy zaznaczeniu darmowej odprawy online (czyli samodzielnej w Internecie) musisz się odprawić w określonym czasie do odlotu.

Na koniec możesz wybrać jedną z opcji dodatkowych (płatnych) . Jeżeli nie chcesz wybrać żadnej lub wybrałeś i chcesz zarezerwować lot, kliknij na ramkę z napisem „kontynuuj”

Po kliknięciu należy się zalogować. Jeżeli nie posiadasz konta w tym serwisie, musisz wypełnić formularze danych do płatności i

58

kliknąć ramkę z napisem „Kontynuuj” a będziesz mógł opłacić bilety.

Rozdział VIII Obsługa konta e-mailowego Poczta elektroniczna umożliwia nam korespondencję z ludźmi i instytucjami na całym świecie. Wiadomości, które wysyłamy są dostarczane maksymalnie w kilka minut, możemy też natychmiast odpowiedzieć na wiadomość , którą otrzymaliśmy. Przed założeniem własnej skrzynki pocztowej , warto zaznajomić się z kilkoma pojęciami, które są ściśle związane z użytkowaniem poczty elektronicznej. Konto/ Adres pocztowy – jest to nasza pełna nazwaw obrębie wielu skrzynek Logowanie – wejście na pocztę Login – inaczej identyfikator, nazwa konta. Domena – adres serwera pocztowego. To jakby ogromny budynek poczty, do którego trafiają listy osób, które do niego przynależą. @ (małpa) – symbol wykorzystywany w każdym adresie email, oddziela nazwę użytkownika od nazwy serwera. Adres email ma zawsze podobną strukturę : [email protected] login małpa

serwer

Skróty miejsca np. com, pl, it, de, net itd.

59

kropka skrót miejsca

Zakładanie własnego adresu e-mail Istnieje wiele serwerów, które umożliwiają założenie skrzynki pocztowej. W tym podręczniku będziemy korzystać z najpopularniejszego – serwera pocztowego Google, który nosi nazwę Gmail.com . Rejestracja i korzystanie z poczty wygląda różnych serwerach podobnie, dlatego nie powinieneś mieć trudności w korzystaniu z innych domen. 1. Aby utworzyć nową skrzynkę, wpisz w pasku adresu : www.gmail.com lub będąc na stronie głównej wyszukiwarki google znajdź napis Gmail na górze strony i kliknij.

2. Kliknij na niebieską ramkę z napisem „utwórz konto” Przeniesiesz się na stronę, gdzie musisz wypełnić formularz osobisty. Znajduje się on po prawej stronie i jest pusty. Teraz przeprowadzimy Cię przez prosty proces rejestracji krok po kroku. Dane będziemy wpisywać w białych ramkach. Aby zacząć cokolwiek w nich wpisywać należy najechać myszką w obszar ramki , kliknąć lewym przyciskiem myszy i wpisywać gdy pojawi się pionowy migający kursor.

60

Ta nazwa będzie się wyświetlała u osoby do której wyślemy wiadomość. Nikt nie zweryfikuje prawdziwości podanych danych, nie ma też takiego obowiązku, jednak jeżeli używamy poczty w celach biznesowych warto podać prawdziwe dane.

Nazwa użytkownika, to część adresu email, który będziesz podawał innym i z którego będziesz wysyłał wiadomości. Możesz skonstruować nazwę z liter, cyfr i kropki. Nie możesz używać polskich znaków tj. ś, ć itd. Nazwa może być abstrakcyjna jak np. [email protected] , może też być imieniem i nazwiskiem np. [email protected] .

Musisz wymyśleć hasło, które uniemożliwi osobom niepowołanym dostęp do Twojej poczty. Hasło może składać się z cyfr oraz małych i dużych liter bez polskich znaków . W ramce „Potwierdź hasło” wpisujemy powtórnie wymyślone hasło. Nikt nie zweryfikuje prawdziwości danych tu podanych, nie ma też takiego obowiązku, jednak musimy wypełnić te pola. Aby wpisać rok i dzień urodzenia po prostu klikamy w białą ramkę, by uzupełnić miesiąc i płeć klikamy na trójkąciki, z których wysunie się lista możliwości.

61

Wpisanie nr telefonu nie jest obowiązkowe, przydaje się w momencie zapomnienia hasła do konta, wówczas dostajemy sms z przypomnieniem i możliwością zmiany hasła. Jeżeli posiadasz już adres email, możesz go tu wpisać. Jeżeli nie, pole zostaje puste.

Taka procedura jest bardzo częsta w przypadku zakładania kont na różnych portalach. Wpisanie tekstu, który wyświetla się w ramkach uniemożliwia działanie tzw. robotów , które zakładają miliony kont i wysyłają reklamy. Robot nie jest w stanie wyłapać tekstu z ramki. Tekst może wyglądać w różny sposób, oto przykłady innej weryfikacji :

Jeżeli masz problem z odczytaniem tekstu, możesz kliknąć na ten symbol a komputer przeczyta Ci go.

Możemy zmienić swoją lokalizację na inny kraj. Na koniec musisz zaznaczyć (kliknąć) akceptację regulaminu i przejść do następnego kroku.

Jeżeli widzisz taki komunikat oznacza to,że musisz wybrać inną nazwę użytkownika.

62

Ten komunikat oznacza, że hasło zostało utworzone z niedozwolonych znaków (np. ś, ć) i należy je zmienić.

Ten komunikat informuje, że hasłow piwsane w pierwszej ramce różni się od tego wpisanego w drugiej. Należy wpisać je jeszcze raz.

Następnym krokiem jest weryfikacja telefoniczna. Serwer może do Ciebie jednorazowo zadzwonić lub napisać smsa w celu sprawdzenia , czy nie tworzysz fikcyjnego konta. Nie każdy serwer korzysta z tego typu opcji, czasami możesz nie zostać w ogóle o to poproszony. Jeżeli nie posiadasz telefonu lub nie masz ochoty podawać numeru, pomyśl o założeniu konta pocztowego na serwerze Wp.pl . W tym celu wpisz w pasku adresu : www.poczta.wp.pl i odnajdź napis „załóż konto” pod ramką do logowania. Wracają jednak do serwera Gmail, aby dobrze wypełnić weryfikację telefoniczną trzeba postępować wg numerów :

1. Wybór kraju. Klikamy w flagę lub trójkącik 2. Za pomocą suwaka przemieszczamy się na dół listy i odnajdujemy Polskę. Klikamy na Polskę i wpisujemy swój

63

numer telefonu.

Po wpisaniu numeru odsłania nam się druga ramka. Wpisujemy w nią otrzymany smsem lub w rozmowie telefonicznej numer weryfikacyjny. Gdy go wpiszemy klikamy na ramkę „Kontynuuj”

Kolejnym krokiem jest przesłanie zdjęcia. Jeżeli chcesz je przesłać później lub w ogóle tego nie robić klikasz „Następny krok”

Twoje konto zostało już założone, aby zacząć z niego korzystać od razu, kliknij na ramkę z napisem „Przjedź do Gmail” . Jeżeli nie chcesz teraz otworzyć poczty, zamknij to okno.

Gratulacje! Właśnie założyłeś swój własny adres email w serwisie Google. Teraz pora na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami , które umożliwiają odbieranie wiadomości i dzielenie się

64

z ludźmi na całym świecie tym, czym chcemy. Wcześniej jednak zapoznasz się z operacją logowania i wylogowywania z poczty.

Operacje logowania i wylogowywania

1. Logowanie Po założeniu konta , klikając na „Przejdź do Gmail” zostałeś zalogowany automatycznie. Stanie się to jednak tylko jednorazowo. Gdy wyłączysz komputer i będziesz chciał skorzystać z poczty po jego ponownym uruchomieniu, musisz się zalogować. Aby zalogować się , wejdź na stronę serwisu w którym posiadasz konto. Jeżeli założyłeś adres na serwerze Google, tym serwisem jest Gmail . Po otwarciu okna przeglądarki, wpisz w pasku adres : www.gmail.com i zatwierdź klawiszem Enter. Po załadowaniu strony ujrzysz ramkę służącą do logowania ( rysunek poniżej)

Najedź myszką na to pole, kliknij lewym przyciskiem myszy i gdy pojawi się migający kursor wpisz swój pełny adres email.( Pełny adres email składa się z nazwy konta, małpy, nazwy serwera i kropki, np.

[email protected] ) Nazwa użytkownika, Nazwa serwera którą sam podałeś przy rejestracji.

Następnie najedź myszką na ramkę z napisem hasło i wpisz hasło podane podczas rejestracji.

65

Gdy ta opcja jest zaznaczona, serwer na tym komputerze zapamięta Twój adres email i przy następnym logowaniu będziesz mógł podać jedynie hasło by się zalogować.

Po wpisaniu danych, kliknij na niebieską ramkę z napisem „Zaloguj się”. Zostaniesz przeniesiony do swojej osobistej skrzynki pocztowej.

2. Wylogowanie Wylogowanie to „opuszczenie poczty” , wyjście z niej. Wylogowanie następuje automatycznie po kilkudziesięciu minutach, gdy serwer wyczuwa brak działań na poczcie, czasami jednak musimy wylogować się ręcznie. Wylogowanie zabezpiecza naszą pocztę przed dostępem do niej niepowołanych osób. Gdy sprawdzamy emaile w miejscu publicznym, np. kafejce internetowej należy zawsze się wylogować przed wyłączeniem okna poczty. Oto wskazówka jak to zrobić : W prawym górnym rogu znajduje się niebieska ikona symbolizująca człowieka (użytkownika). Po kliknięciu na nią lewym przyciskiem myszy wyświetli się ramka , która zawiera w sobie 1 kilka opcji. Jedną z nich jest wylogowanie. Kliknięcie na napis sprawi, że wylogujemy się z poczty. 2

Aby ponownie wejść do skrzynki po operacji wylogowania, należy się zalogować. Korzystanie z poczty elektronicznej opiera się zatem o te dwie operacje. Teraz nauczymy się obsługiwać swoją skrzynkę :

66

Nauka obsługi poczty

Do postawowej obsługi poczty Gmail przyda się znajomość terminów głównych folderów. Odebrane – znajdują się tam wiadomości, które otrzymaliśmy od innych osób. Oznaczone gwiazdką – wiadomości, które zostały wyróżnione przez nas w celu łatwiejszego znalezienia w przyszłości. Wysłane – wiadomości, które wysłaliśmy innym Wersje robocze – napisane „na brudno” wiadomości , których jeszcze nie skończyliśmy pisać i nie wysłaliśmy Więcej – po rozwinięciu listy pojawią się inne foldery.

1. Odbieranie i odczytywanie nowych wiadomości. Wiadomości, które otrzymujesz są widoczne w centralnej części strony pocztowej. Pogrubioną czcionką są oznaczone wiadomości jeszcze nieprzeczytane , natomiast zwykłą wiadomości, które przeczytaliśmy.

Nazwa nadawcy

Temat wiadomości

67

Data wysłania

Aby przeczytać wiadomość, należy najechać w pole tematu i kliknąć lewym przyciskiem. Przeniesiemy się wówczas do treści wiadomości, jaką otrzymaliśmy.

Kliknij , by powrócić do odebranych wiadomości

Kliknij, by odpowiedzieć nadawcy wiadomości treść wiadomości

Gdy zdecydujesz się odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość, kliknij w zaznaczoną na rysunku strzałkę. Po kliknięciu, ujrzysz białe pole, gdzie adres adresata jest już automatycznie wypełniony przez komputer. Wystarczy, że wpiszesz treść wiadomości i zatwierdzisz kliknięciem w ramkę z napisem „wyślij” a odpowiedź dotrze do nadawcy.

Adres odbiorcy wiadomości, który wpisał się automatycznie

W tym polu kliknij lewym przyciskiem myszy i zacznij pisać wiadomość gdy pojawi się migający pionowy kursor.

68

Tworzenie nowej wiadomości i jej wysyłanie Aby rozpocząć pisanie nowej wiadomości, klikamy na ramkę z Adres email odbiorcy np. [email protected] napisem „Utwórz” ( lub w przypadku kont Temat wiadomości , np. „zdjęcia z wakacji” założonych na innych serwisach na napis „Nowa” ). Po prawej stronie ukaże się okno nowej wiadomości. Musimy wypełnić trzy Tutaj wpisujemy treść wiadomości, jaką chcemy wysłać. pola, aby wypełnić je kolejno klikamy w każde lewym przyciskiem myszy i zaczynamy pisać po ukazaniu się migającego kursora. Aby wysłać wiadomość należy kliknąć na niebieską ramkę z napisem „Wyślij”. Jeżeli wiadomość zostanie wysłana prawidłowo, ujrzymy na ekranie komunikat :

Czasami wiadomość nie zostaje dostarczona. Może się tak zdarzyć, gdy nieprawidłowo wpiszemy adres odbiorcy lub gdy taki adres nie istnieje. Wówczas w odebranych wiadomościach ujrzymy komunikat Mailer Daemon , który po otworzeniu wygląda mniej więcej tak.

69

Wysyłanie wiadomości do wielu odbiorców Jest wiele sytuacji, w których będziemy chcieli wysłać tę samą wiadomość do wielu różnych odbiorców jednocześnie. Nie musimy tworzyć wówczas wielu osobnych emaili, wystarczy skorzystać z opcji , którą oferuje nam poczta elektroniczna. Aby wysłać wiadomość do wielu osób, otwieramy okno tworzenia nowej wiadomości . Następnie w polu „Do” zaczynamy wpisywać po kolei adresy email oddzielając je od siebie przecinkami. Wówczas na ekranie oddzielone adresy będą wyglądały w ten sposób:

Gdy zadecydujemy, że na liście są adresy, które jednak nie powinny dostać wiadomości, wystarczy, że klikniemy na krzyżyk obok adresu a odłączy się on od listy.

Przekazywanie otrzymanej wiadomości do innego odbiorcy Jeżeli chcemy, by ktoś inny zobaczył wiadomość, którą otrzymaliśmy możemy mu ją przesłać. Ta operacja nosi nazwę „Przekaż dalej”. By przekazać wiadomość, musimy ją otworzyć, następnie kliknąć na zaznaczone na rysunku pole. Po kliknięciu ukaże się lista możliwości.

70

Z listy wybierz operację „Przekaż dalej”. Na ekranie pojawi się ramka, w której będziesz musiał wpisać adres osoby, do której chcesz przesłać wiadomość. Po uzupełnieniu pola klikamy na ramkę z napisem „wyślij” i gotowe!

Adres osoby do której wysyłamy wiadomość np. [email protected]

Przed treścią przekazanej wiadomości możemy jeszcze dodać kilka zdań od siebie

4. Usuwanie wiadomości Jeżeli po przeczytaniu danej wiadomości uznamy,że nie jest ona przydatna lub po prostu nie checmy trzymać w skrzynce przeczytanych wiadomości możemy je usunąć. Istnieją do tego dwie drogi : 1. Usuwanie konkretnej wiadomości bez otwierania jej Będąc na stronie głównej poczty, możemy bezpośrednio zaznaczyć wiadomości do usunięcia. W tym celu:

71

1.Klikamy na kwadracik przy wybranych wiadomościach, czym spowodujemy,że się one zaznaczą . 2.Klikamy na ikonę kosza, by przenieść do niego wiadomości.

2. Usuwanie właśnie przeczytanej wiadomości Gdy mamy otwarte pole z konkretną wiadomością, na pasku również odnajdujemy ikonę kosza i klikamy na nią a wiadomość przeniesie się do folderu z wyrzuconymi wiadomościami.

72

Załączniki Załączniki to treści, które dołączamy do wiadomości bezpośrednio z naszego komputera. Mogą to być zdjęcia, dokumenty, filmy, programy itp. Symbol załącznika jest uniwersalny i przypomina biurowy spinacz .

Dodawanie załączników do wiadomości email 1.Przy tworzeniu nowej wiadomości , należy kliknąć na symbol załącznika a otworzy się okno , z którego należy wybrać lokalizację pliku, który chcemy załączyć.

1

2

3

73

2. Wybieramy lokalizację pliku, który chcemy załączyć do wiadomości a następnie szukamy samego pliku w tej lokalizacji. Gdy znajdziemy miniaturkę pliku na liście, klikamy na nią dwukrotnie lewym przyciskiem myszy a plik automatycznie się załączy. Okno z lokalizacjami zniknie , w polu wiadomości będziemy zaś widzieć proces ładowania się pliku do wiadomości.

Gdy plik załaduje się całkowicie ( zniknie niebiesko-biały pasek), możemy wysłać wiadomość. Przy załączaniu plików warto pamiętać, że duże pliki jak np. filmy mogą nie załadować się gdyż przekraczać to będzie możliwości poczty , lub będą ładować się bardzo wolno.

Otwieranie załączników

To,czy do wiadomości zostały dodane załączniki możemy już stwierdzić nie otwierając jej. Przy tytule wiadomości na stronie głównej skrzynki znajduje się symbol załącznika. Wygląda to w ten sposób: wiadomość z załącznikiem

Wiadomość bez załącznika

74

Po otworzeniu wiadomości załączniki znajdują się na końcu.

Klikając na pole załącznika ukaże się jego podgląd. Jeżeli jednak chcemy zapisać to, co do nas przesłano na komputerze musimy najechać myszką na pole załącznika, ukażą się wtedy dwa symbole. Klikamy jeden z nich pod którym wyskoczy napis „Pobierz”

Po kliknięciu na tę ikonę plik zacznie zapisywać się na naszym komputerze. W zależności od wersji przeglądarki, możesz zostać poproszony o zaakceptowanie pobierania. Wówczas wyskakuje ramka, w której musisz zaznaczyć „Zapisz” i ok.

75

Zapisany plik znajduje się w specjalnym folderze. Najłatwiej do niego dotrzeć, klikając na symbol pobranych plików twojej przeglądarki. Odnajdziesz tam rzeczy, które zapisywałeś i będziesz mógł przenieść je do innej lokalizacji.

76

SPAM

Spam – niechciane lub mało wartościowe wiadomości wysyłane najczęściej za pośrednictwem poczty internetowej do ogromnej liczby osób na raz.

Korzystają z poczty elektronicznej z pewnością doświadczysz uciążliwości spamu. Gdy udało się opracować technikę docierania do ogromnej liczby odbiorców, firmy zauważyły w tym szansę na tanią reklamę i w ciągu kilkunastu lat spam zawładnął Internetem. Zazwyczaj wiadomości tego typu nie są groźne, po prostu reklamują dany produkt lub usługę. Niechęć do nich wynika jednak z tego, że jest go tak dużo, że zaśmieca naszą skrzynkę i w efekcie utrudnia odnalezienie pożądanych wiadomości. Nowoczesne serwisy poczty elektronicznej, takie jak Gmail mają wbudowany osobny folder, od którego trafia Spam, nie musimy zatem zaprzątać sobie głowy usuwaniem tych wiadomości. Często jednak w odebranych wiadomościach będziemy widzieli wiele reklam, których spamem nazwać nie do końca możemy, gdyż: - są to wiadomości jednorazowe, natomiast spam torturuje nas wielokrotnie. - pochodzą z serwisów, którym udzieliłeś do tego prawa (np. akceptacja regulaminu i wyrażenie chęci otrzymywania nowości podczas rejestracji na jakimś portalu tematycznym) Takich wiadomości nie musisz otwierać (chyba,że uznasz treść za interesującą) , możesz od razu przenieść je do kosza.

77

Aby zwiększyć skuteczność odbioru , reklamodawcy wymyślają wciąż nowe sposoby zwrócenia uwagi na swoje wiadomości. Możesz dostać wiadomość zatytuowaną „Cześć kolego! Odnalazłem Cię w końcu!” lub „Informacja o wygranej 10.000 zł” .. Wszystko to służy skupieniu uwagi internauty.

Przykład wiadomości reklamowych.

Katalogowanie Wiele serwerów pocztowych (np. Gmail i Wp) wprowadziło za darmo do swojej poczty usługę katalogowania. Bardzo ułatwia ona korzystanie z poczty, gdyż wiadomości, które do nas przychodzą są automatycznie segregowane i trafiają do poszczególnych przegródek.

Widok Gmail

Widok Wp

78

GŁÓWNE – są to wiadomości od osób, z którymi korespondujesz, odpowiedzi na zapytania, które wysłałeś itd. Najbardziej wartościowe wiadomości. SPOŁECZNOŚCI – powiadomienia z serwisów społecznościowych, w których się zarejestrowałeś (np. Facebook, Naszaklasa,Goldenline itd.) OFERTY – oferty handlowe, czyli reklamy. Na początku znajdujesz się w folderze „Główne”. Aby przejść do innego, po prostu kliknij na daną zakładkę.

Ogłoszenia w Internecie Internet jest nie tylko źródłem informacji i rozrywki. Jest także największym słupem ogłoszeniowym. Znajdziemy tu oferty z każdej dziedziny, możemy także sami ogłaszać się bezpłatnie. Dużą popularnością cieszy się serwis ogłoszeń lokalnych Gumtree. (czyt. Gamtri ) . Aby z niego skorzystać , wpisz w pasku adresu : www.gumtree.pl i zatwierdź enterem . Zobaczysz stronę główną , która wygląda tak:

79

Menu Strony Na górze strony znajduje się skrócone Menu . Kliknij, by przejść do dodawania ogłoszenia

wpisz frazę, którą chcesz wyszukać, np. ogrodnik

Kliknij,by zobaczyć możliwe kategorie ogłoszeń

klikając tu możesz określić kategorię w której będzie wyszukiwana fraza np.usługi

określ województwo lub miasto

Reklama

Przesuwając stronę w dół zobaczysz wszystkie możliwe kategorie ogłoszeń.

Możliwe podkategorie w kategorii „Oferty pracy”

80

Sposób wyszukiwania interesujących ogłoszeń Podobnie jak w wyszukiwarce Google, także tutaj wpisujemy frazy hasłowo. Zamiast „szukam ogrodnika” , wpisujemy „ogrodnik” i ustawiamy lokalizację na swoje miasto. Oto przykłady dobrego i złego wyszukiwania:

Kurs komputerowy

Poszukuję kursu komputerowego

Jamnik do adopcji

Zaadoptuję jamnika

Fiat 500

Chcę kupić fiata 500

Czasami, by zawęzić pole wyszukiwania możemy określić kategorię w obrębie której będzie szukana dana fraza. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie poszukiwania samochodu Fiata Punto.

1. Wpisujemy w ramkę wyszukiwania to, co nas interesuje, w tym wypadku : „Fiat Punto”. Określamy też zakres wyszukiwania, czyli województwo Mazowieckie. Następnie klikamy na ramkę z napisem „Szukaj”.

81

2. Zawężamy wyniki wyszukiwania poprzez zaznaczenie odpowiednich opcji w ramce możliwości po lewej stronie strony .

Należy określić kategorię wyszukiwania. Możemy wybrać, czy interesują nas samochody czy tylko części do nich lub usługi, np. mechanika. Klikamy wówczas w odpowiedni tekst. Szukając samochodu klikamy na „samochody osobowe”. Wyniki wyszukiwania zostały zebrane z województwa mazowieckiego. Jeżeli interesuje nas tylko Warszawa lub konkretne powiaty, klikamy na nie. W nawiasach oznaczona jest ilość ogłoszeń wyszukanych, które spełniają podane przez nas kryteria. Możemy określić przedział cenowy. W tym celu klikamy na ramkę „od” i gdy pojawi się migający pionowy kursor wpisujemy kwotę. To samo powtarzamy z ramką „do” gdzie wpisujemy

82

górną granicę cenową, jaką jesteśmy w stanie zapłacić. Ogłoszenia od konkretnych osób znajdują się pod ogłoszeniami sponsorowanymi, czyli reklamami firm.

Linki sponsorowane

Wyniki wyszukiwania Fiata Punto w woj. Mazowieckim. Pamiętaj , że by zobaczyć wszystkie oferty musisz przejść w dół strony( suwak!)

Na dole strony widnieje także zielona ramka. Pozwala przejść na kolejne strony z ogłoszeniami, które nie zmieściły się na pierwszej stronie. Klikając np. w cyfrę 2 przejdziemy na drugą stronę.

83

Aby otworzyć dane ogłoszenie, po prostu na nie klikamy w dowolnym miejscu. Przeniesiemy się dzięki temu do pełnej treści ogłoszenia i zobaczymy dane kontaktowe ogłoszeniodawcy.

Szczegółowe dane podane przez ogłoszeniodaw cę

Treść ogłoszenia

Klikając na zdjęcia możemy je powiększyć. Klikając na ten symbol pokaże się następne zdjęcie.

Kliknięcie na napis spowoduje, że zobaczymy cały numer telefonu ogłoszeniodawcy.

84

Możesz również skontaktować się z ogłoszeniodawcą poprzez email. W tym celu kliknij lewym przyciskiem myszy w ramkę i gdy pojawi się pionowy migający kursor wpisz swój pełny adres email np. [email protected]

Następnie kliknij na pole drugiej ramki i wpisz treść swojego zapytania , wiadomości do ogłoszeniodawcy. Odznacz tę opcje, jeżeli nie chcesz dostać kopii tego,co napisałeś.

Zatwierdź wysyłanie kliknięciem w pomarańczową ramkę.

Dodawanie ogłoszenia W serwisie Gumtree możesz dodawać swoje ogłoszenia bezpłatnie, potrzebny Ci będzie tylko aktualny adres email na który przyjdzie wiadomość z potwierdzeniem dodania ogłoszenia . Aby dodać ogłoszenie kliknij na ramkę z takim napisem na górze strony.

85

Jak dodawać ogłoszenie krok po kroku : 1. Określenie naszej lokalizacji. Szukamy na liście województwo, w jakim chcemy się ogłaszać, następnie wyskakuje lista możliwości, z których możemy wybrać bardziej szczegółową lokalizację. Po określeniu wybieramy z listy okalizację najbardziej szczegółową. ( Mazowieckie – Warszawa – Śródmieście)

2. Po określeniu lokalizacji, musisz określić kategorię, w której będzie widoczne ogłoszenie. Idąc w dół strony przy pomocy suwaka zobaczysz listę kategorii, z których należy wybrać odpowiednią. Jeżeli nie jesteś pewien , czy dana kategoria jest odpowiednia, kliknij na nią a ukażą się szczegółowe podfoldery, mówiące o tym, co znajduje się w danej kategorii.

86

Po określeniu kategorii kliknij na pomarańczową ramkę z napisem „Kontynuuj”

3. Czas na wypełnienie treści ogłoszenia. Na początku hasłowo wpisujemy tytuł , np. Szukam partnera do tańca, początkujący, K58 (K to internetowy skrót określający kobietę, M natomiast mężczyznę. Zwrot K58 oznacza kobietę , która ma 58 lat)

87

Tutaj wpisujesz treść ogłoszenia bardziej szczegółowo , nie podajesz jednak w tej ramce swoich danych kontaktowych. Pisanie przypomina tworzenie tekstu w edytorze Word. Symbole edytowania tekstu są takie same.

Możesz wybrać zdjęcia. Po kliknięciu w zieloną ramkę wyskoczy dobrze znane Ci okno, gdzie będziesz musiał wybrać lokalizację zdjęcia i załadować je.

4. Następnym krokiem jest uzupełnienie swoich danych, by osoba zainteresowana ogłoszeniem mogła się z nami skontaktować. Obowiązkowo musimy podać adres email, telefon jest opcjonalny, jednak znacznie przyspiesza kontakt.

88

Możesz wypromować swoje ogłoszenie zaznaczając jedną z dostępnych opcji, pamiętaj jednak, że płatność odbywa się poprzez przelewy elektroniczne.

5. Po zakończeniu edycji , kliknij na zieloną ramkę z napisem „Dodaj ogłoszenie” . Ujrzysz następujący komunikat :

Teraz pozostaje tylko sprawdzić swoją pocztę internetową i zastosować się do instrukcji zawartych w liście.

89

Rozrywka w Internecie YOUTUBE

Youtube, który powstał w 2005 roku jest obecnie najpopularniejszym serwisem oferującym dodawanie i odtwarzanie różnego typu video w Internecie. Znajdziesz tam utwory muzyczne, koncerty, filmy dokumentalne, kabarety, filmy i wiele różnych innych materiałów wizualnych. Aby korzystać bezpłatnie z możliwości serwisu , w pasku adresu wpisz : www.youtube.com i zatwierdź klawiszem Enter . Oto krótki przewodnik poruszania się po stronie : 1 3 reklama

2

Ramka, w którą wpisujemy frazę, jaką chcemy wyszukać. Np. – The Beatles koncert , - dokument o polityce - sztuczki magiczne - Powstanie Warszawskie - Edith Piaf La Foule itd. 1

90

2

Są to miniaturki najbardziej popularnych filmów z ostatnich dni. Klikając na jedną z nich , będziemy mogli obejrzeć video.

D 3 Ta lista to Menu, klikając na pozycję „Historia” możemy zobaczyć video, które już oglądaliśmy. Możemy również spersonalizować, czyli dostosować do swoich zainteresowań stronę – tworzymy wówczas swój kanał lub zamawiamy subskrypcję od ulubionego dostawcy.

Wyniki wyszukiwania : Aby odnaleźć interesujący plik video, wpisujemy frazę w ramkę z pkt. 1. Następnie zatwierdzamy Enterem lub klikamy na lupę :

91

Zobaczymy szereg wyników, które wyglądają w ten sposób :

Są to poszczególne filmy odpowiadające frazie, którą wpisałeś w ramkę. Na dole możesz przełączyć się na następne strony , gdzie znajdują się kolejne video dla tego zapytania.

Długość video.

92

Jeżeli chcesz obejrzeć wybrany plik , kliknij na obraz a przeniesiesz się na stronę z nim. Video zacznie odtwarzać się automatycznie samo, czasami jednak na początku pokażą się reklamy. Reklamy muszą być wyświetlane, gdyż reklamodawcy opłacają utrzymanie serwisu. Dzięki temu możesz oglądać filmy za darmo. Jeżeli jednak nie chcesz oglądać reklamy do końca, kliknij w to pole :

Odtwarzanie pliku Pauza czyli zatrzymanie odtwarzania. Kliknij raz, by zatrzymać odtwarzanie video. Aby wznowić odtwarzanie kliknij ponownie.

93

Głośność. Przesuń pionową Kreskę do prawej by podgłośnić.

Pasek ładowania. Czerwony pasek oznacza już załadowany i obejrzany fragment. Możesz kliknąć w dowolnym punkcie, by przewinąć video do interesującego momentu.

Tryb pełnoekranowy. Po kliknięciu video rozszerzy się na cały ekran. Aby je zmniejszyć naciśnij klawisz ESC na klawiaturze.

Tryb normalny. Są to propozycje podobnych filmów, klikając na jeden z nich zobaczymy dane video.

Tryb pełnoekranowy. Używamy go aby powiększyć obraz jaki widzimy na ekranie, odbiór video jest wówczas przyjemniejszy.

94

Fora internetowe Fora internetowe to wirtualne grupa dyskusyjna, gdzie ludzie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, radami i nawiązują nowe kontakty. Fora mogą być tematyczne (np. forum miłośników psów) , polityczne , należące do danej strony (np. forum mieszkańców na stronie danej dzielnicy Warszawy) Większość stron dyskusyjnych wymaga od użytkownika rejestracji, by komentować wątki i zakładać własne tematy. Samo czytanie nie wymaga rejestracji. Rejestracja jest po prostu podaniem swojego adresu email i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jest wymagana, by otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na swoje wypowiedzi a także uniemożliwia w ten sposób działanie robotów i ludzi, którzy robią sobie żarty . Poniżej znajdziesz wskazówki jak poruszać się po forum na przykładzie strony : www.forum.ksenior.pl Rejestracja i poruszanie się po forach jest podobne na każdej stronie, dlatego nie powinieneś mieć trudności z opanowaniem innych for tematycznych, gdy zapoznasz się z ujętymi tutaj poradami. Rejestracja Po wpisaniu adresu w przeglądarce i zatwierdzeniu enterem przeniesiesz się na stronę główną forum.

95

Na górze strony widoczny jest pasek Menu. Kliknij w zakładkę „Zarejestruj” aby przejść do strony rejestracji.

Następnie musisz zgodzić się z regulaminem forum, klikając na ramkę „Zgadzam się” na dole strony

Teraz czas na wypełnienie pól obowiązkowych. Gdy je wypełnisz kliknij na pole „Zarejestruj się”

96

Kliknij na symbol, by wyświetliła się lista możliwości. Następnie do każdego pola wybierz z listy swoją odpowiedź najeżdżając na nią myszką i klikając w nią.

Jeżelii podałeś prawidłowo dane, ujrzysz poniższą informację :

Teraz powinieneś sprawdzić wiadomość w skrzynce pocztowej i podążać wg wskazówek. Kliknięcie w wysłany przez forum tekst spowoduje aktywację naszego konta. Teraz wystarczy się tylko zalogować. Logowanie wygląda podobnie jak w przypadku poczty elektronicznej. Musisz odszukać

97

w Menu na górze strony napisu „Zaloguj” i wpisać dane podane podczas rejestracji. Następnie zatwierdź klikając w ramkę z napisem „Zaloguj”

Jako zalogowany użytkownik możesz zacząć korzystać z możliwości forum.

Przegląd kategorii i tematów Wizualnie różne fora są do siebie bardzo podobne. Kategorie ułożone są wierszami , gdy jest ich dużo należy pamiętać o suwaku, którym możemy dotrzeć do tych, które nie mieszczą się na ekranie . działy

98

Klikając w dany dział zobaczysz wszystkie tematy w tym dziale.

B

A C

A – nazwa tematu i autor B – data dodania ostatniej odpowiedzi na temat i jej autor C – liczba odpowiedzi i liczba odwiedzin tematu. Aby przeczytać dany temat należy kliknąć w niego (czerwony tekst) . Następnie możemy przeczytać to, co napisali inni, często odpowiwedzi jest tak dużo, że znajdują się na kilku stronach. Wówczas przeskakujemy między stronami używając cyfr na dole strony.

99

Odpowiadanie na temat Aby dodać swoje zdanie w wybranym temacie, odszukaj ramki z napisem „Odpowiedz” i kliknij w nią lewym przyciskiem myszy. Przeniesiesz się na stronę dodawania odpowiedzi, która wygląda następująco :

Tutaj wpisz tekst, jaki chciałbyś umieścić

100

Gdy tekst jest gotowy kliknij na pole „Zatwierdź” a tekst ukaże się w wątku.

Tworzenie nowego tematu Przed stworzeniem nowego tematu upewnij się, czy taki sam nie widnieje już na forum. Jeżeli nie, wejdź w wybraną kategorię i kliknij w ramkę z napisem „Nowy wątek” ( powinna znajdować się nad tematami, na górze strony) Samo pisanie nowego tematu nie różni się od odpowiadania na wątek.

Rozmowy przez Internet – Skype Skype (czyt. Skajp) to najpopularniejszy komunikator internetowy, który umożliwia darmowe rozmowy telefoniczne oraz widzenie rozmówcy przez kamerę internetową. Większość laptopów i komputerów stacjonarnych nowego typu ma wbudowaną kamerkę internetową w obudowę ekranu. Jeżeli Twój sprzęt jej nie posiada, będziesz musiał zaopatrzyć się w przenośną kamerkę oraz mikrofon ze słuchawkami w celu poprawienia głośności rozmowy. Znajdziesz je w każdym sklepie z artykułami komputerowymi a także coraz częściej w supermarketach. Jak pobrać program Skype na swój komputer? Aby móc korzystać z programu musimy go zainstalować na komputerze. Program jest do pobrania na oficjalnej stronie :

101

www.skype.com/pl/ , której adres wpisujemy w pasku adresu w wyszukiwarce. Tak wygląda oficjalna strona programu :

Strona zawiera przystępne i jasne wskazówki po kliknięciu na „Pomoc”. Aby jednak pobrać program, kliknij w zielone koło z napisem „Pobierz Skype’a”. Następnie zatwierdź chęć pobrania klikając w „Zapisz plik”, gdy pojawi się wyskakujące okno.

102

Odszukaj zapisany plik (gdy korzystasz z Mozilli Firefox kliknij na ikonę pobranych plików i odszukaj nazwy skype) i kliknij, by zaczął się instalować.

Przy wyskakujących oknach klikaj za każdym razem „Kontynuuj”, jednak przy trzecim oknie odznacz dwie opcje, które nie są szkodliwe, ale niepotrzebnie zaingerują w Twoją przeglądarkę internetową przez co możesz mieć trudność z korzystaniem z niej.

Kliknij w kwadraty, by odznaczyć te opcje. Kwadraty powinny być puste!

103

Następnie musisz poczekać, ąz program zainstaluje się na Twoim komputerze. Może to zająć kilka minut. Gdy program zostanie poprawnie zainstalowany możesz zacząć z niego korzystać. Pierwszym etapem jest rejestracja konta. Kliknij na napis „Utwórz konto” , by przenieść się na stronę internetową, na której dokonasz rejestracji. Wypełnij obowiązkowe pola ( pola obowiązkowe oznaczone są gwiazdką * ) a następnie

Wymyśl nazwę swojego konta

Przepisz tekst z ramki, by udowodnić, że jesteś prawdziwym użytkownikiem a następnie Kontynuuj

104

Gdy zarejestrujesz już swoje konto, wróć do okna z otwartym programem na komputerze i kliknij w napis „Zaloguj”. Wpisz wybraną i utworzoną przez siebie nazwę użytkownika oraz hasło.

Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy działają komponenty niezbędne do rozmów przez Internet. Możesz przeprowadzić test dźwięku lub pominąć krok i kliknąć ramkę z napisem „Kontynuuj”.

Jeżeli wszystko dobrze działa, zobaczysz tutaj swój obraz z kamery internetowej. Jeżeli pole jest czarne, kamerę należy włączyć ręcznie lub ma ona awarię.

105

Po jeszcze dwukrotnym zatwierdzaniu każdego kroku przyciskiem „Kontynuuj” zobaczysz w końcu swój profil, gdzie możesz dodawać znajomych i nawiążaywać z nimi połączenie. 1. Wyszukiwanie przyjaciół Aby wyszukać bliską nam osobę, klikamy w tę ikonę, następnie w ramce wpisujemy jej nazwisko, imię, nazwę użytkownika jeśli znamy lub pseudonim jakim się posługuje. Najlepiej zapytać przyjaciela o nazwę użytkownika.

Lista osób spełniająca kryteria wyszukiwania. Klikając na nazwę użytkownika możemy się z nim skontaktować lub dodać do listy znajomych.

106

Nawiązywanie połączenia Tak wygląda okno nawiązywania połączenia video.Gdy uda się połączyć, na ekranie zobaczysz twarz rozmówcy.

Kliknij, by przerwać nawiązywanie połączenia

Odbieranie połączenia Gdy ktoś będzie próbował połączyć się z Tobą za pomocą programu Skype, usłyszyć specyficzny dźwięk połączenia a na ekranie ujrzysz ekran rozmowy.

Kliknij, by odrzucić połączenie Kliknij , by odebrać rozmowę

107

Rozdział XVII Facebook Facebook (czyt. Fejsbuk) to serwis społecznościowy, gdzie możesz się dzielić z przyjaciółmi swoimi zdjęciami, refleksjami, przeżyciami i zainteresowaniami. Facebook zawiera strony, które możesz polubić (tzw. lajkowanie) , profile osób, z którymi możesz porozmawiać i dodać ich do znajomych, treści, które możesz komentować (posty) i wiele innych komponentów. Obecnie Facebook zmonopolizował rynek serwisów społecznościowych na świecie , liczba użytkowników wynosiła ok. 1 miliarda w styczniu 2014 roku. Wiele firm i instytucji zamiast tradycyjnej reklamy, inwestuje w kampanie na Facebooku, gdyż dociera tym co ogromnej liczby użytkowników. Jest on również coraz częściej źródłem wiedzy o kandydacie dla przyszłego pracodawcy. Ciekawostka! W 2013 roku w San Francisco pewien menager dostał odpowiedź w sprawie swojej aplikacji na stanowisko w firmie : „Niestety Pana aplikacja nie została rozpatrzona pozytywnie, gdyż nie posiada Pan konta na Facebooku i nie mogliśmy Pana sprawdzić”.

1. Założenie konta Aby założyć konto na Facebooku, wejdź na stronę : www.facebook.com . Ujrzysz formularz rejstracyjny, kt óry musisz wypełnić.

108

Wypełnij każdą ramkę : Najedź na pole ramki w dowolnym miejscu i kliknij w białe pole. Gdy pojawi się pionowy migający kursor, wpisz dane. Postępuj tak z każdą kolejną ramką. Kliknij, by pokazała się lista z której wybierzesz swoją odpowiedź.

Na końcu kliknij w ramkę by potwierdzić rejestrację konta.

2. Szukanie znajomych Facebook umożliwia Ci odszukanie znajomych poprzez ich adresy email, które pobiera z Twojej poczty. Jeżeli korespondujesz z kimś, kto podał taki adres email przy rejestracji na facebooku, możesz go odnaleźć klikając w to pole.

Jeżeli nie chcesz skorzystać z takiej opcji, kliknij na napis „Pomiń ten krok” i przejdź dalej.

109

3. Wypełnij dane osobiste Kliknij w każdą ramkę i zacznij wpisywać nazwy, pojawią się propozycje z serwisu, które możesz wybrać.

Klikając tutaj możesz określić, kto będzie widział wpisaną przez Ciebie informację. Ustawienie „Publiczne” oznacza, że wszyscy , którzy wejdą na Twój profil zobaczą tę informację. 4. Zaproś do kontaktów znajomych Następnym krokiem jest dodanie do znajomych osób, które pojawią się w propozycjach od strony. Najczęściej Facebook zaproponuje Ci osoby, które uczęszczały do tej samej szkoły lub pracują w tym samym miejscu. Zaproponowane zostaną także osoby o tym samym nazwisku. Jeżeli znasz zaproponowane osoby, kliknij w ramkę z napisem „Dodaj do znajomych” a otrzymają one Twoją prośbę o dołączenie do grona przyjaciół.

110

Tu pojawią się zdjęcia potencjalnych znajomych

4. Dodawanie zdjęcia Kolejnym krokiem jest dodawanie własnego zdjęcia, które będzie wizytówką Twojego profilu. Może być to Twoje zdjęcie lub wybrana przez Ciebie grafika.

Kliknij by dodać zdjęcie z folderu w komputerze lub zrobić zdjęcie kamerą internetową.

111

Korzystanie z facebooka Po założeniu konta i uzupełnieniu danych zobaczysz swój profil. Poniżej uzyskasz wskazówki, jak zbudowany jest facebook i jak z niego korzystać. 1. Pasek powiadomień i wyszukiwania Pasek ten znajduje się na górze strony i zawiera powiadomienia różnego typu oraz ramkę służącą do wyszukiwania stron oraz osób.

Ciąg tych ikon to powiadomienia o różnych sprawach, które dzieją się na Facebooku. Jeżeli ikona podświetla się , oznacza to, że masz nowe powiadomienie, którego nie przeczytałeś. Klikając na ikonki zobaczysz szczegóły tych powiadomień. Klikając na konkretne powiadomienie zobaczysz je i będziesz mógł na nie odpowiedzieć

Powiadomienia o tym, że ktoś prosi Cię o dodanie do grona znajomych.

Powiedomienie o nadejściu nowych wiadomości od innych użytkowników. Powiadomienie o innych aktywnościach,np. polubieniach twoich zdjęć, odpowiedzi na to, co napisałeś itd.

112

W tej ramce możesz wpisać to, co Cię interesuje. W miarę wpisywania zobaczysz propozycje strony, jeżeli wśród nich zobaczysz to, co Cię interesuje, kliknij a przeniesiesz się na stronę. W ramce możesz wpisać konkretną osobę ( np. Anna Kowalska), nazwę miejsca, dzielnicy, restauracji, książkę, film itd.

Tak wygląda oficjalna strona projektu na Facebooku :

Jeżeli sympatyzujesz ze stroną, wyrażeniem sympatii na Facebooku jest kliknięcie znacznika „Lubię to” .

113

Schodząc w dół strony zobaczymy to, co napisali autorzy strony. Są to tak zwane posty.

Klikając na zdjęcie możesz zobaczyć je w powiększeniu. Treść postu

Posty możesz polubić, dodać komentarz lub udostępnić. Wyrażeniem poparcia i sympatii jest kliknięcie w napis „Lubię to” (lajkowanie). Aby dodać komentarz, kliknij tutaj i gdy pojawi się migająca kreska zacznij pisać i zatwierdź Enteremem ,by opublikować.

114

Po kliknięciu na pole „Udostępnij” pojawi się ramka udostępniania. Udostęnianie to przekazywanie dalej danego postu. Możesz go przekazać poprzez umieszczenie na swojej stronie na facebooku, umieszczając na osi czasu danego znajomego lub w grupie do której dołączyłeś. Po określeniu miejsca, gdzie chcesz pokazać post, kliknij na niebieską ramkę z napisem „Udostępnij”. Dodawanie znajomego

Aby dodać znajomego, będąc na jego profilu kliknij tę ikonę.

115

Dodawanie postu na stronę Możesz podzielić się swoimi myślami i przeżyciami z innymi użytkownikami Facebooka poprzez dodawanie wiadomości (postów) na stronie. Aby to zrobić kliknij lewym przyciskiem myszy w zaznaczone pole, gdy pojawi się pionowa migająca kreska napisz coś a następnie kliknij na „Opublikuj”.

Strona umożliwia także dodanie zdjęć lub filmów. Po kliknięciu w napis „Dodaj zdjęcia” ukaże się ramka, którą znasz z której należy wybrać lokalizację zdjęć do umieszczenia.

Rozdział XIII Wielkości plików Każdy plik na komputerze posiada swoją wielkość, która wyrażana jest w specjalnych jednostkach. Wielkość pliku oznacza miejsce, jakie zabiera dany plik z ogólnej zasobności (wielkości) pamięci komputera. Oto najpopularniejsze miary ułożone rosnąco od najmniejszej (B) do największej (Tr) :

Najpopularniejsze wielkości : Dysk twardy komputera (jego pamięć) : 200 GB Płyta Cd – 700 MB Płyta DVD – 4,7 GB

kB – kilobajt

Pendrive – 5 GB

116

B – bajt MB – megabajt GB – gigabajt TB – terabajt

1 KB = 1024 B (KB - kilobajt) 1 MB = 1024 KB (MB - megabajt) 1 GB = 1024 MB (GB - gigabajt) 1 TB = 1024 GB (TB - terabajt)

Wielkość przeciętnego filmu to ok. 700 MB Wielkość przeciętnego zdjęcia bardzo dobrej jakości to ok. 2,5 MB Wielkość zwykłej grafiki lub zdjęcia to ok. 400 kB. Wielkość 2-stronnicowego dokumentu tekstowego bez grafik to ok. 15 kB.

Rozdział XII Płyta CD Płyta CD jest nośnikiem danych. Na pustej płycie możemy zapisać dane z naszego komputera (np. zdjęcia, filmy) , zapisane dane możemy także odtworzyć na wybranym komputerze. Najczęstszy format płyty to taka , która posiada 700 MB , co oznacza, że możemy na niej zapisać

117

pliki, które zmieszczą się w tej wielkości (np. jeden film lub ok. 500 zdjęć) Odtwarzanie płyty Po włożeniu płyty do odtwarzacza CD okno z jej zawartością otworzy się automatycznie. Jeżeli jednak z pewnych względów tak się nie stanie kliknij w Menu Start a następnie w Mój Komputer. Gdy otworzy się okno Mój Komputer, odnajdź symbol płyty CD i kliknij na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy a przejdziesz do folderu z zawartością. Aby odtworzyć dany plik, kliknij na jego ikonę dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Pamięta jednak, że komputery często nie są wyposażone w program do odtwarzania filmów w formacie DVD, dlatego by obejrzeć taki film, musisz najpierw ściągnąć darmowy program z Internetu np. DVD Player.

Nagrywanie danych na płytę CD Do nagrywania danych na płytę służą specjalne programy. Niektóre z nich są integralną częścią systemu Windows, inne , często prostsze i wygodniejsze w użyciu możesz bezpłatnie pobrać z Internetu. Takim programem jest CDBurnerXP. Możesz go pobrać ze strony producenta : https://cdburnerxp.se/pl/

Kliknij tę grafikę na stronie, by rozpocząć pobieranie programu.

Po zainstalowaniu programu możesz

118

zacząć nagrywać dane na płytę. W tym celu otwórz program i podążaj za zamieszczonymi poniżej wskazówkami. 1. Wybierz rodzaj nagrywania. Najczęściej zaznaczamy pierwszą opcję – „Płyta z danymi”

2. Po lewej stronie okna odnajdź lokalizację plików, które chcesz nagrać na płytę (np. Pulpit) , wówczas wszystkie pliki z tej lokalizacji pojawią się w centralnej części okna. Odnajdź ten, który chcesz zapisać i przeciągnij go do zaznaczonego na grafice pola. Aby przeciągnąć plik, najedź na niego kursorem, wciśnij lewy przycisk myszy i nie puszczając go przejedź myszką w drugie pole. Gdy plik będzie znajdował się w drugim polu, możesz puścić lewy przycisk myszy.

Wybierz plik do przeciągnięcia

Wybierz lokalizację

Aby rozpocząć nagrywanie, kliknij w tę ikonę!

Tu przeciągnij pliki do nagrania

3. Po kliknięciu ikony „Nagraj” rozpocznie się nagrywanie plików na płytę CD. Gdy pasek będzie cały zielony, nagrywanie zakończy się. Nagrana płyta wysunie się automatycznie. Możesz wówczas zamknąć program.

119

Rozdział X Pendrive

Pendrive ( czyt. Pendrajw) to podłączany do komputera za pomocą portu USB przedmiot służący do magazynowania i przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Możemy na nim zapisywać programy, zdjęcia, dokumenty, filmy itd. Zapisując zdjęcia na pendrive, możesz włożyć go do kieszeni i odtworzyć na innym dowolnym komputerze, np. u rodziny, by pokazać im fotografie. Przenoszenie danych na pendrive jest bardzo proste i opiera się na umiejętnościach, które już opanowałeś.

120

1. Umieść pendrive’a w porcie USB. Urządzenie powinno swobodnie wejść do gniazda, jeżeli napotykasz trundności, upewnij się, czy pendrive nie jest ustawiony do góry nogami lub czy próbujesz go włożyć w odpowiedni port.

2. Otwórz folder przynależący do urządzenia Zazwyczaj podłączone urządzenie instaluje się automatycznie, na ekranie widzimy wówczas okno , gdzie klikamy lewym przyciskiem myszy zaznaczoną opcję :

Po kliknięciu otworzy się folder, który zawiera wszystkie rzeczy zapisane na urządzeniu. Można wówczas dowolnie edytować zawartość pendrive’a, tj. usuwać pliki, dodawać nowe itd.

1. Kopiowanie plików z komputera na urządzenie Aby przenieść cokolwiek z komputera na Pendrive’a stosujemy przeciąganie.

121

Odszukaj plik, który chcesz przenieść na urządzenie , najedź na niego kursorem i wciśnij lewy przycisk myszy. Nie puszczając lewego przycisku, najedź myszką na otwarte okno folderu Pendrive’a , gdy przeciągany plik znajdzie się w tym polu możesz puścić lewy przycisk myszy. Plik zostanie przeniesiony. 2. Kopiowanie plików z Pendrive’a na komputer Przeniesienie danych z Pendrive’a na komputer odbywa się w podobny sposób jak z komputera na urządzenie. Musisz jedynie przeciągnąć pożądane pliki z folderu Pendrive’a do wybranej lokalizacji w komputerze.

Rozdział XIII Kopiowanie zdjęć z aparatu fotograficznego do komputera W dobie aparatów cyfrowych, bardzo popularne stało się magazynowanie zdjęć w folderach w komputerze. Można później zgrać je na Pendrive’a lub płytę i wywołać w punkcie fotograficznym. Do kopiowania zdjęć z aparatu potrzebny jest Ci kabel USB, który jednym końcem łączy się z komputerem (USB) a drugim z aparatem. Aparaty mają różne szerokości i stopień wąskości końcówek, dlatego nie zawsze kabel od jednego aparatu można

122

wykorzystać w drugim. Kabel jest zawsze dołączony do zestawu z aparatem, jeśli jednak go zgubisz, możesz go dokupić w wielu sklepach. Przenoszenie zdjęć z aparatu na komputer Aby przenieść zdjęcia z aparatu przy pomocy kabla, włóż jedną końcówkę do gniazda USB, drugą zaś podłącz do włączonego

aparatu, po znalezieniu wejścia na kabelek. Sprzęt powinien sam zainicjować akcję, postępuj podobnie jak przy otwieraniu folderu Pendrive’a. Folder ze zdjęciami często nazywa się DCIM, jednak każdy sprzęt ma swoją własną nazwę i nie należy się tym sugerować. To, czy jesteśmy we właściwym folderze poznamy po tym, że po dwukrotnym kliknięciu zobaczymy miniatury swoich zdjęć w folderze.

Przed przeniesieniem zdjęć dobrze jest utworzyć na nie osobny folder,np. na Pulpicie, aby były uporządkowane w jednym miejscu. Aby przenieść zdjęcie, kliknij na nie lewym przyciskiem myszy i nie puszczając lewego przycisku przenieś i upuść w wybranej lokalizacji.

123

Jeżeli chcesz przenieść wszystkie zdjęcia kliknij jednokrotnie lewym przyciskiem na jedno z nich a następnie wciśnij jednocześnie klawisze : Ctrl oraz A. Wszystkie zdjęcia podświetlą się na niebiesko i przy przeciąganiu, wszystkie zostaną przeniesione. 2. Odtwarzanie przegranych zdjęć Aby obejrzeć zdjęcia, kliknij na jedno z nich dwukrotnie lewym przyciskiem myszy a powiększy się ono. Następnie użyj strzałek  i  by pokazać następną grafikę.

124

125