CZY WYRZUCALI LISTY DO KOSZA?

Pêkniêcia na drodze Radni w firmie Krzywonosa Mieszkaniec Chachalni zwróci³ uwagê na stan œcie¿ki rowerowej w tej wsi. W kilku miejscach zauwa¿y³ wy...
12 downloads 2 Views 3MB Size
Pêkniêcia na drodze

Radni w firmie Krzywonosa

Mieszkaniec Chachalni zwróci³ uwagê na stan œcie¿ki rowerowej w tej wsi. W kilku miejscach zauwa¿y³ wykruszenia asfaltu, a przy skarpie – zag³êbienie. Droga ma zostaæ nied³ugo naprawiona. s. 2

Zak³ad Jotkel od œrodka mieli okazjê poznaæ radni z krotoszyñskiej komisji bud¿etowo-gospodarczej. Po fabryce oprowadzi³ ich w³aœciciel Jan Krzywonos. Przybli¿a³ specyfikê produkcji oraz odpowiada³ na pytania goœci. s. 11

Motocykliœci

My piszemy, ¿e tutaj warto ¿yæ...

Nr 12 (987)

dla chorego Filipa

25 marca 2014 r. Od 1990 r. ISSN 1231-7691 Indeks 374997

2.70 z³

(5% VAT)

s. 10

www.rzeczkrotoszynska.pl

CZY WYRZUCALI LISTY DO KOSZA?

Kobylin

Krotoszyn

Pani Gabriela (63 l.) od kilku miesiêcy mieszka w piwnicy bez pr¹du i wody na ulicy Koœcielnej 13. Poprosi³a gminê o pomoc w znalezieniu jej lokalu socjalnego. Ta mieszkañ nie ma.

18 marca, podczas zebrania Rady Osiedla nr 1 mieszkañcy mieli wiele pretensji do w³adz zwi¹zanych z rewitalizacj¹ centrum. Domagaj¹ siê m.in. przywrócenia ruchu w centrum.

KoŸmin

Rozdra¿ew

Stowarzyszenie Wspólnie dla KoŸmina zorganizowa³o 17 marca spotkanie z doradc¹ podatkowym Leszkiem Lewandowiczem, który przestrzega³ seniorów przed lekkomyœlnymi zakupami.

Kluby sportowe mog¹ staraæ siê o dofinansowanie na sport w ramach konkursu, który og³osi³a gmina. Kwota 2,5 tys. z³ nie jest osza³amiaj¹ca i mniejsza o po³owê ni¿ w roku ubieg³ym.

¯ycie w piwnicy

Chc¹ zmian na rynku

3

Na w³asne oczy widzia³am, jak kierowniczka otwiera list s³abo zaklejony i czyta – mówi nam jedna z by³ych pracownic Inpostu. Ponoæ niektóre zwroty przesy³ek by³y niszczone. Trzej byli pracownicy tej firmy utrzymuj¹, ¿e dochodzi³o do wielu nieprawid³owoœci. Wed³ug nich spraw¹ powinna zaj¹æ siê prokuratura.

4

Ostrzegali seniorów

5

Co zrobiæ za 2,5 tysi¹ca?

7

8

22

Aktorski popis seniorów z KoŸmina Czarny Sad

Konarzew

Œwietlica wiejska jest niewielka i mieœci ok. 30 osób. So³tys twierdzi, ¿e trzeba j¹ rozbudowaæ, poniewa¿ organizacja wiêkszych imprez nie wchodzi w grê.

W ci¹gu ostatnich 20 lat liczba nowych domów jednorodzinnych we wsi wzros³a dwukrotnie. Konarzew staje siê tzw. sypialni¹ Krotoszyna.

Myœl¹ o rozbudowie

ARCHIWUM

15

„To wszystko bzdura. Nic takiego nie mia³o miejsca” – zaprzecza w³aœcicielka tej placówki pocztowej R

E

K

L

A

M

A

Chêtnie siê tu buduj¹

16

2

Sprawy

Parcelki.

Krotoszyn. 25 marca o godz. 18.00 w Zespole Szkó³ nr 1 z Oddzia³ami Integracyjnymi odbêdzie siê zebranie mieszkañców osiedla STOP.

Krotoszyn. Do 28 marca zainteresowane podmioty mog¹ sk³adaæ oferty na prowadzenie lokalu w budynku muzeum. Dodatkowe informacje bezpoœrednio w muzeum i pod tel. 062 722 61 47. STOP.

Prawie 75 proc. Rysy na drodze g³osów na tak do Chachalni Jak ju¿ informowaliœmy, w naszym plebiscycie smsowym Czytelnicy oceniali rz¹dy burmistrza Krotoszyna Juliana Joksia. Nadesz³o 73 procent g³osów pozytywnych. Najwiêcej g³osów na burmistrza Joksia przys³ano w ostatnich dwóch dniach trwania konkursu, tj. 15 i 16

Krotoszyn. 31 marca o 14.00 odbêdzie siê kolejny powiatowy konkurs informatyczny dla szkó³ ponadgimnazjalnych. STOP.

Krotoszyn. 5 kwietnia w godz. 9.00 – 12.00 Urz¹d Skarbowy bêdzie otwarty dla wszystkich, którzy chcieliby z³o¿yæ zeznanie podatkowe za miniony rok lub uzyskaæ potrzebne informacje. STOP. Kobylin. 28 marca o 14.00 rozpocznie siê kolejna sesja. W programie m.in. podjêcie uchwa³y w sprawie nie wyra¿enia zgody na wyodrêbnienie w bud¿ecie gminy na rok 2015 œrodków stanowi¹cych fundusz so³ecki. STOP. Rozdra¿ew. Do 2 kwietnia zainteresowane podmioty mog¹ zg³aszaæ wnioski o dofinansowanie przez gminê rozwoju sportu. Do podzia³u jest 2,5 tys. z³. STOP. Zduny. 28 marca o 13.00 rozpocznie siê kolejna sesja rady gminy. W programie m.in. podjêcie uchwa³y zatwierdzaj¹cej taryfê dla zbiorowego zaopatrzenia w wodê. STOP.

ARCHIWUM

Krotoszyn. 4 kwietnia o 17.00 w auli I LO im. H. Ko³³ataja odbêdzie siê uroczystoœæ wrêczenia nagród starosty Krotoszyñski D¹b 2013. STOP.

Julian Jokœ by³ pierwszym w³odarzem ocenianym przez naszych czytelników

marca. Sms-y na tak i na nie przeplata³y siê. Emocje by³y do ostatnich minut. Gdy minê³a pó³noc, sta³o siê jasne, ¿e Jokœ uzyska³ 73 proc. g³osów poparcia, a 27 proc. negatywnych. Przypomnijmy: Julian Jokœ w sposób ci¹g³y kieruje miastem i gmin¹ Krotoszyn od 1994 roku. To najd³u¿ej rz¹dz¹cy w powiecie krotoszyñskim samorz¹dowiec. Kilka miesiêcy temu og³osi³, ¿e ju¿ nie bêdzie kandydowa³ na sprawowany obecnie urz¹d. By³ to pierwszy z konkursów, w których zapraszamy Pañstwa do wystawiania ocen w³odarzom naszych gmin. Stanowi¹ dobr¹ okazjê do podsumowania ich dorobku, bowiem w tym roku jesieni¹ odbêd¹ siê wybory samorz¹dowe. (popi)

Koncerty charytatywne W najbli¿sz¹ sobotê w Krotoszyñskim Oœrodku Kultury odbêdzie siê koncert RAP Dawca, a 3 kwietnia w kinie Przedwioœnie impreza pn. Pomó¿my Kubusiowi. 29 marca o godz. 16.00 w Krotoszyñskim Oœrodku Kultury rozpocznie siê koncert RAP Dawca. To ciekawa inicjatywa promuj¹ca muzykê hiphopow¹ i honorowe krwiodawstwo. Ka¿dy, kto do 28 marca odda krew, bêdzie móg³ wejœæ na koncert za darmo. Wy-

st¹pi¹ artyœci z Wroc³awia, Ostrowa Wlkp., Turka, Jarocina oraz Krotoszyna. Gwiazda wieczoru, grupa rapowa Parexellence, pochodzi z Nowego Targu i zagra ok. godz. 23.00. Natomiast ju¿ 3 kwietnia o godz. 17.00 w sali kina Przedwioœnie odbêdzie siê koncert charytatywny Pomó¿my Kubusiowi. Organizatorami przedsiêwziêcia s¹ krotoszyñskie placówki oœwiatowe – Przedszkole nr 2 oraz Zespó³ Szkó³ Ponadgimnazjalnych nr 3. Wiêcej informacji podamy za tydzieñ. (mac)

Jeden z mieszkañców Chachalni zwróci³ nam uwagê na stan œcie¿ki rowerowej w tej wsi. W kilku miejscach zauwa¿y³ wykruszenia asfaltu, a przy skarpie – zag³êbienie. Stwierdzi³ równie¿ zapadniêcie jezdni w Krotoszynie. Zarz¹dca drogi obieca³ naprawê. Nasz informator bardzo czêsto jeŸdzi rowerem na trasie Chachalnia – Krotoszyn. Interweniuj¹c w naszej redakcji stwierdzi³, ¿e na odcinku miêdzy dawn¹ szko³¹ we wsi a g³ównym skrzy¿owaniem jest kilka pêkniêæ nawierzchni i jedno zani¿enie na skraju œcie¿ki. Poza tym pokaza³ nam zapadniêcie jezdni, w którym zbiera siê woda. Miejsce to jest w granicach Krotoszyna, kilkadziesi¹t metrów przed skrêtemdo strzelnicy w lesie komunalnym. – Zastanawiam siê, czy i kiedy te wady zauwa¿y w³aœciciel drogi. Przecie¿ ka¿da inwestycja drogowa jest objêta gwarancj¹ wykonawcy. Czy okres gwarancyjny na drogê Krotoszyn – Chachalni jeszcze obowi¹zuje? A mo¿e administrator czeka, a¿ on minie? Jeœli tak by³oby, to mielibyœmy do czynienia z niegospodarnoœci¹ – powiedzia³ nam mieszkaniec Chachalni. Jego zdaniem, skoro wyst¹pi³y defekty, nale¿y je niezw³ocznie usun¹æ.

ni. – Jedno z obrze¿y chodnikowych wskutek nap³ywu wody z przyleg³ej posesji do rowu obmy³o skarpê i spowodowa³o zani¿enie nawierzchni o 3 cm – stwierdzi³ szef PZD. – Sytuacja ta zostanie uregulowana do koñca maja br. Nie jest to wada dotychczas wykonanych prac drogowych – zaznaczy³. Poniewa¿ gwarancja na nawierzchniê asfaltow¹ minê³a latem zesz³ego roku, PZD zleci naprawê, za któr¹ dodatkowo zap³aci. Inaczej sprawa ma siê w przypadku zani¿enia w jezdni w krotoszyñskiej czêœci tej trasy powiatowej. Nawierzchniê asfaltow¹, jak i podbudowê z t³ucznia, na ca³ej œcie¿ce rowerowej w 2009 r. wykona³o wybrane w przetargu Przedsiêbiorstwo Budownictwa Drogowego z Kalisza. – Udzieli³o gwarancji na okres 5 lat z terminem do 30 listopada 2014 roku – doda³ dyr. Jelinowski. Wskazane przez wnikliwego Czytelnika zag³êbienie

S.POŒPIECH

Telegraf

Zdaniem szefa PZD zani¿enie powsta³o przez obmycie skarpy

W

W CZYM RZECZ ?

podziale publicznych pieniêdzy. A œciœlej ujmuj¹c – w dotowaniu renowacji zabytków ze œrodków bud¿etu gminy. W tym roku burmistrz Krotoszyna chce daæ pieni¹dze tylko na modernizacjê koœcio³ów, pomijaj¹c wniosek mieszkañca o wsparcie remontu prywatnego budynku. W tym roku miasto ma do dyspozycji 200 tys. z³ na prace konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. O pieni¹dze do w³odarza gminy zwróci³y siê dwie parafie – œw. Marii Magdaleny i œw. Ap. Piotra i Paw³a. Pierwsza otrzyma 20 tys. z³ na dalszy etap remontu drewnianego koœció³ka po po¿arze z maja 2011 r., druga – 180 tys. z³ na wymianê dachu i naprawê wiêŸby oraz stropu. Mieszkaniec ul. Popie³uszki, który remontuje zabytkow¹ kantorówkê, nie dostanie nic (stara³ siê o 33 tys.). Prywatne budynki czy obiekty 25 marca 2014 / nr 987

sakralne? Dla krotoszyñskich urzêdników wa¿niejsze s¹ koœcio³y. Jednak zarówno jedne, jak i drugie, to elementy narodowego dziedzictwa. Wszystkie zabytki powinny zostaæ zachowane dla potomnych w jak najlepszym stanie. Tort, jakim jest fundusz na wsparcie renowacji zabytków, urz¹d miasta postanowi³ pokroiæ na dwie czêœci. Obie s¹ dla koœcio³ów, zaœ zwyczajny krotoszynianin musi obejœæ siê smakiem. Zastêpca burmistrza argumentuje, ¿e koœcio³y s¹ obiektami wiêkszymi, które zobaczy wiêcej osób. Szef in¿ynierii miejskiej t³umaczy, i¿ gmina co roku zwiêksza pulê œrodków na zabytki. Czy wiêc inni powinni czekaæ cierpliwie na swoj¹ kolej? Uwa¿am, ¿e znacznie rozs¹dniejszym rozwi¹zaniem by³oby do³o¿enie ju¿ teraz do wspomnianego funduszu 30 tys. z³, aby z dotacji mog³a skorzystaæ równie¿ prywatna osoba. Takie dzia³anie w przy-

sz³ych latach zachêci³oby w³aœcicieli starych kamienic, na przyk³ad w rynku, który jest rewitalizowany, do wnioskowania o dotacje na remonty elewacji czy inne prace restauratorskie. Oczywiœcie, pesymiœci spytaj¹, za co modernizowaæ, skoro w zwi¹zku ze znacznym ograniczeniem ruchu pojazdów w centrum miasta spad³o zainteresowanie wynajmowaniem lokali. A zatem nie maj¹ wp³ywów za dzier¿awê. To tylko czêœæ prawdy, bo jeszcze mo¿na wynaj¹æ mieszkania. Reasumuj¹c: dobremu gospodarzowi miasta powinno zale¿eæ na dobru ogó³u, a nie na preferowaniu wybranych grup. Sebastian Poœpiech

Po naszej interwencji w Powiatowym Zarz¹dzie Dróg szef tej jednostki osobiœcie przeprowadzi³ wizjê lokaln¹. O swoich spostrze¿eniach poinformowa³ redakcjê. – Nawierzchniê na tej œcie¿ce rowerowej wykonywa³a firma „Eurovia” w roku 2010 – z gwarancj¹ do 30 lipca 2013 roku. Niewielkie z³uszczenia w trzech miejscach w miejscowoœci Chachalnia zostan¹ naprawione w maju br. – przekaza³ nam dyrektor Krzysztof Jelinowski. Odniós³ siê równie¿ do zapadniêcia na trasie rowerowej pomiêdzy star szko³¹ a innymi zabudowaniami w Chachal-

w jezdni szef PZD nazwa³ lokalnym zani¿eniem. – Zostanie ono wyrównane w ramach istniej¹cej gwarancji – stwierdzi³ w rozmowie z Rzecz¹. Jednoczeœnie wyjaœni³, co jego zdaniem jest powodem: – Przyczyna to osiadanie gruntu. Za naprawê odpowie wykonawca. Poza tym przed up³ywem terminu gwarancji odbêdzie siê odbiór pogwarancyjny z udzia³em inwestora, wykonawcy i inspektora nadzoru. Jeœli zostan¹ stwierdzone inne wady, to wykonawcy zostanie wyznaczony zakres i termin ich usuniêcia. Sebastian Poœpiech

Drogiej Kole¿ance Anecie wyrazy g³êbokiego wspó³czucia i szczerego ¿alu z powodu œmierci Ojca

œUp

Romana Jarockiego sk³adaj¹ Burmistrz Krotoszyna Julian Jokœ i pracownicy Urzêdu Miejskiego w Krotoszynie

www.rzeczkrotoszynska.pl

3

Sprawy Kobylin

Mieszka w piwnicy

Gabriela Karwig (63 l.) od czterech miesiêcy mieszka w piwnicy domu przy ul. Koœcielnej 13 w Kobylinie. Znalaz³a siê tam na skutek ¿yciowych zawirowañ, z którymi sobie nie radzi. Poprosi³a gminê o mieszkanie socjalne, ta jednak nimi nie dysponuje. O sytuacji pani Gabrieli poinformowali nas zaniepokojeni s¹siedzi.

Nie wie co robiæ

Jedziemy pod wskazany adres. Wejœcie do piwnicy jest od strony podwórza, trzeba przejœæ przez gara¿. Wchodzimy do œrodka, gdzie uderza nas ch³ód i zapach stêchlizny. – Tutaj mieszkam – rzuca w nasz¹ stronê pani

³o liczne interwencje policji. Miarka siê przebra³a w tamtym roku, kiedy rzuci³ siê na mnie z no¿em – opowiada kobieta. Po tym incydencie mê¿czyzna kaza³ jej wynieœæ siê z domu. Nie chcia³a. – To równie¿ mój dom. Gdzie mia³am siê podziaæ? – pyta. Wówczas konkubent zasugerowa³, ¿e mo¿e mieszkaæ w piwnicy i p³aciæ mu za to

Jestem schorowana i nie mam si³ na walkê – t³umaczy. Otrzymuje 560 z³ miesiêcznie. Pomaga jej równie¿ miejsko-gminny oœrodek pomocy spo³ecznej. – Z³ego s³owa na nich nie powiem. O co poproszê, to zawsze pomog¹. Z mieszkaniem jednak nie mog¹ pomóc. Pani Gabriela zwróci³a siê zatem bezpoœrednio do burmistrza Bernarda Jasiñskiego, któremu przedstawi³a swoj¹ sytuacjê. – Burmistrz stwierdzi³, ¿e nie jest w stanie mi pomóc, bo nie ma mieszkañ. Powiedzia³am, ¿e œci¹gnê tutaj telewizjê i pani¹ Jaworowicz, na co on odpowiedzia³, ¿e jeœli tak zrobiê, to nigdy mieszkania nie dostanê, bo w kolejce jest innych 50 osób. I co mam robiæ? – pyta kobylinianka.

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Proponowali pomoc

Pani Gabriela prosi o mieszkanie, bo boi siê o swoje ¿ycie

Gabriela. Pomieszczenie w piwnicy ma oko³o czterech metrów kwadratowych. Znajduje siê tam ³ó¿ko, kilka innych mebli oraz piecyk wêglowy. Pr¹du nie ma. Podobnie jak wody. – ¯yjê tutaj jak pies. Nie mam nic – ¿ali siê kobieta.

Na pocz¹tku siê uk³ada³o

Nie zawsze pani Gabriela mieszka³a w takich warunkach. Swojego konkubenta Juliusza G. (59 l.) pozna³a osiem lat temu. Mê¿czyzna zaproponowa³, by z nim zamieszka³a. Przyjê³a propozycjê. Opiekowa³a siê jego chor¹ matk¹. – By³o dobrze. Potem przyszed³ alkohol i d³ugi, no i zaczê³y siê problemy. Zacz¹³ piæ na umór i robiæ mi awantury o byle co. Bi³ mnie, co spowodowa-

300 z³ na miesi¹c. – By³o jednak coraz gorzej. On wci¹¿ pi³ i robi³ mi awantury. Bojê siê, ¿e w koñcu zrobi mi krzywdê. 4 marca tego roku mê¿czyzna zosta³ skazany na rok i trzy miesi¹ce pozbawienia wolnoœci w zawieszeniu na piêæ lat za pobicie kobiety i gro¿enie jej no¿em. Mimo tego nie dosta³ zakazu zbli¿ania siê do pani Gabrieli. – Mieszka na górze i nawet drzwi do piwnicy nie s¹ w stanie go powstrzymaæ. Dlatego poprosi³am o pomoc – mówi nasza rozmówczyni.

Mieszkañ nie ma

Kobieta utrzymuje siê z zasi³ku sta³ego chorobowego ze wzglêdu na to, ¿e przesz³a powa¿n¹ operacjê w 2013 r. – Mia³am robion¹ endoprotezê ¿yln¹.

Burmistrz Kobylina t³umaczy, ¿e faktycznie powiedzia³ pani Gabrieli, ¿e mieszkañ nie ma. – Osób oczekuj¹cych jest sporo, a w pierwszej kolejnoœci mieszkania przeznaczamy dla rodzin z dzieæmi – mówi. Jego zdaniem pani Gabriela znalaz³a siê w obecnej sytuacji wy³¹cznie z w³asnej woli.I pani ta przyzna³a w rozmowie, ¿e tak jest. Trzeba uczciwie powiedzieæ, ¿e mia³a mieszkanie w³asne w Targoszycach, ale je sprzeda³a i zamieszka³a z konkubentem. To trudny problem – kontynuuje burmistrz. – Zaproponowaliœmy tej pani, ¿e mo¿emy umieœciæ j¹ w oœrodku wsparcia dla ofiar przemocy w Zdunach, a w czasie jej pobytu próbowalibyœmy znaleŸæ tu jakiœ lokal – mówi B. Jasiñski. Kobieta jednak nie chce o tym s³yszeæ. – Ja nie chcê w Zdunach, ja chcê mieszkanie tutaj. Wiem, ¿e jest wolne po szewcu nad Klubem Seniora – mówi G. Karwig. – To mieszkanie jest do kapitalnego remontu. Planujemy je zrobiæ i zaadaptowaæ na mieszkanie socjalne – koñczy B. Jasiñski. Marcin Szyndrowski

Porównaj ceny paliw

Ceny paliw z 21 marca na wybranych stacjach w Krotoszynie i powiatach s¹siednich Benice, Okrê¿na Jarocin, Wojska Polskiego Krotoszyn, ul. Tartaczna Krotoszyn, ul. Magazynowa Krotoszyn, ul. KoŸmiñska Milicz, ul. Poprzeczna Ostrów, ul. Krotoszyñska

5,19 z³ 5,24 z³ 5,25 z³ 5,32 z³ 5,37 z³ 5,37 z³ 5,28 z³

– 5,42 z³ 5,32 z³ – 5,72 z³ 5,56 z³ 5,53 z³

5,19 z³ 5,23 z³ 5,34 z³ 5,42 z³ 5,48 z³ 5,46 z³ 5,36 z³

– 2,70 z³ – 2,69 z³ 2,79 z³ 2,79 z³ 2,63 z³

Paliwa STATOIL Olej napêdowy z dowozem NAJNI¯SZE CENY NA RYNKU Stacja Paliw – Benice Tel. 505 133 454 lub 500 001 970

R E K L A M A

25 marca 2014 / nr 987

4

Bezpieczeñstwo Kobylin

Ciê¿kie dzia³a przeciw InPostowi

Osoby, które zg³osi³y siê do nas, maj¹ po 21 lat. S¹ to dwie kobiety i mê¿czyzna. Pracowali w firmie od paŸdziernika 2013 r. do koñca stycznia 2014 r., kiedy to InPost przej¹³ dostarczanie przesy³ek s¹dowych. – Nasza praca zaczyna³a siê o 8.00 rano i trwa³a nawet do godziny 18.00, mimo ¿e kiedy nas przyjmowano, mowa by³a tylko o piêciu-, szeœciu godzinach. Kierownictwa nie interesowa³o, czy damy radê, czy nie. Mieliœmy dostarczyæ przesy³ki – zaczyna mê¿czyzna. Jedna z kobiet dodaje, ¿e na pocz¹tku by³o wszystko dobrze. Problem zacz¹³ siê przy pierwszej wyp³acie. – Mieliœmy p³acone od dostarczonych przesy³ek. W zale¿noœci od tego, jaka to by³a przesy³ka, ró¿nie to wygl¹da³o. Kiedy dosta³am pierwsz¹ wyp³atê w wysokoœci 900 z³ netto, zaczê³am siê zastanawiaæ nad sensem tej pracy – mówi. Druga dodaje, ¿e na ca³y dzieñ dorêczyciele otrzymywali 20 z³ na paliwo. – To by³a kpina, bowiem o wiele wiêcej wyjeŸdziliœmy. Ja mia³am ca³y Milicz pod sob¹, to ³atwo policzyæ, ¿e po prostu musia³am dok³adaæ do interesu. Jak fikaliœmy, to s³yszeliœmy tylko, ¿e na nasze miejsce jest mnóstwo innych chêtnych osób.

Zdaniem naszych rozmówców rotacja w firmie by³a i jest bardzo du¿a. Tylko w przeci¹gu kilku miesiêcy przewinê³o siê przez ni¹ kilkadziesi¹t osób. – Pewnego dnia nie wytrzymaliœmy i odeszliœmy z pracy. Nie chcemy mieæ z t¹ firm¹ nic wspólnego – kontynuuj¹.

Czytali listy i niszczyli przesy³ki

Praca w InPoœcie by³a nie do zniesienia jeszcze z innych powodów. Byli pracownicy wytaczaj¹ tak ciê¿kie dzia³a, ¿e wrêcz trudno uwierzyæ. – Na w³asne oczy widzia³am, jak kierowniczka otwiera list s³abo zaklejony i czyta, ile ktoœ ma do zap³aty za pr¹d – mówi jedna z kobiet. Inna dodaje, ¿e kiedy by³y zwroty, to zamiast awizowaæ przesy³kê, wk³adano j¹ do niszczarki. – Bo mieli p³acone od dostarczenia przesy³ki – mówi. Pracownicy byli œwiadkami z³ego traktowania klientów przez kierownictwo. – Pewien pan wys³a³ u nas list. Kiedy ten d³ugo nie dochodzi³, przyszed³ na skargê. Kierownik wyzwa³ go od palanta i kaza³ wyjœæ – t³umaczy mê¿czyzna. Wszyscy nasi rozmówcy zapewniaj¹, ¿e maj¹ znajomych w podobnych punktach w oœciennych województwach, ale tam jest zupe³nie inaczej. – Tylko u nas jakoœ sobie z tym nie

radz¹ i kombinuj¹. Panuje chaos i bezprawie. Powinna siê tym zaj¹æ prokuratura. Ustaliliœmy, ¿e w³aœciciele punktu InPost przy KoŸmiñskiej to ma³¿eñstwo z Kalisza, Izabela i Rafa³ Borowiczowie. Uda³o siê nam porozmawiaæ z pani¹ Izabel¹, która podsumowuje nasze informacje doœæ stanowczo: – To wszystko bzdura. Nic takiego nie mia³o miejsca – mówi. Niedostêpny by³ m¹¿ kobiety, z którym tak¿e próbowaliœmy siê skontaktowaæ. Mimo wielu prób o zajêcie stanowiska, ¿adnych innych informacji ju¿ nie uzyskaliœmy.

W prokuraturze cisza

Na razie ¿adna z osób, które opowiedzia³y nam o sytuacji w firmie, nie zg³osi³a opisywanych faktów do prokuratury. – Mo¿e ktoœ inny to zrobi. My siê boimy, bo przecie¿ pracowaliœmy tam i mog¹ twierdziæ, ¿e to nasza wina – t³umaczy jedna z kobiet. Skontaktowaliœmy siê z prokuratur¹, która na razie ¿adnego zawiadomienia nie otrzyma³a. – Je¿eli takie zawiadomienie by wp³ynê³o, to oczywiœcie niezw³ocznie zajêlibyœmy siê spraw¹, na razie jednak nic do nas nie trafi³o – mówi Janusz Walczak z ostrowskiej prokuratury okrêgowej. Marcin Szyndrowski

Zakoñczy³o siê postêpowanie wyjaœniaj¹ce w sprawie domniemanego pobicia przez policjê 48-letniego mieszkañca Krotoszyna. Chodzi o zdarzenie z 23 stycznia br. Okazuje siê, ¿e policjanci dzia³ali zgodnie z prawem.

25 marca 2014 / nr 987

tematem osób, które podwa¿a³y relacjê mê¿czyzny. Do naszej redakcji zg³osi³ siê m.in. kuzyn 48-latka, przedstawiaj¹c inn¹ wersjê wydarzeñ. Wynika³o z niej, ¿e mê¿czyzna sprowokowa³ policjantów, albowiem po pijanemu rzuci³ siê na nich. Sprawa trafi³a do prokuratury. Jak siê dowiedzieliœmy, 48-latka objêto dozorem policyjnym, poniewa¿ nied³ugo po incydencie z 23 stycznia w tym samym mieszkaniu konieczna by³a kolejna interwencja policji. Mê¿czyznê czeka prawdopodobnie sprawa w s¹dzie. – Przeprowadzone postêpowanie oczyœci³o policjantów ze stawianych w artykule zarzutów. Œrodki przymusu bezpoœredniego by³y u¿yte przez poli-

(max)

W³aœciciele dementuj¹

Kto mieczem wojuje... 48-letni krotoszynianin przyszed³ kilka tygodni temu do redakcji opowiedzieæ o zdarzeniu z 23 stycznia. Poinformowa³, ¿e wieczorem, gdy by³ w domu z rodzicami i ogl¹da³ telewizjê, policja przyjecha³a na interwencjê domow¹, bowiem ktoœ zg³osi³, ¿e w mieszkaniu jest zbyt g³oœno. Mê¿czyzna doda³, i¿ powiedzia³ do funkcjonariuszy coœ, co rozz³oœci³o ich do tego stopnia, ¿e zaczêli go biæ pa³kami, zakuli w kajdanki i zabrali do izby wytrzeŸwieñ, gdzie spêdzi³ ca³¹ noc. Jak stwierdzi³, niczego z³ego nie zrobi³, a policja nadu¿y³a swoich kompetencji. W toku postêpowania wyjaœniaj¹cego przes³uchano wielu œwiadków. Dwa nasze artyku³y na ten temat odbi³y siê echem wœród zainteresowanych

spojrzenie na funkcjonowanie stra¿y w Kobylinie. Sta³em siê niewygodny dla pewnych osób dlatego z³o¿y³em rezygnacjê ¿eby co poniektórzy mogli spaæ spokojnie – mówi St. Fr¹ckowiak. Dodaje jednoczeœnie, ¿e ceni wszystkich stra¿aków w gminie, a wybór Piotra Popowa jest dobrym rozwi¹zaniem. Nowy komendant jest stra¿akiem OSP Kobylin od kilku lat. Oprócz funkcji komendanta jest równie¿ naczelnikiem ochotników. Powierzon¹ funkcjê zamierza sprawowaæ godnie i sumiennie. – Na pocz¹tek zamierzam zrobiæ objazd wszystkich naszych jednostek ¿eby zapoznaæ siê z zapotrzebowaniem. Bêdê stara³ siê ¿eby wspó³praca uk³ada³a siê dobrze – powiedzia³ nam Piotr Popów.

cjantów zgodn i e z prawem – informuje rzecznik prasowy krotoszyñskiej policji, Piotr Szczepaniak. Prawdziwe okaza³y siê zatem s³owa kuzyna domniemanego pobitego, który informowa³ nas o tym, ¿e zajœcie zosta³o wymyœlone przez 48-latka. – To nieobliczalny cz³owiek. Teraz mu nie darujemy. Sprawa skierowana jest ju¿ do s¹du i prokuratury. Odpowie za pobicie mojej matki – puentuje jego kuzyn. (max)

ARCHIWUM

Praca tam to wyzysk

Byli pracownicy twierdz¹, ¿e w krotoszyñskim punkcie listy nie s¹ bezpieczne

Sprawa rezygnacji by³ego ju¿ komendanta OSP St. Fr¹ckowiaka by³a przez nas szeroko opisywana na ³amach gazety. Do koñca nie by³o pewne czy zrezygnuje on z pe³nienia funkcji czy te¿ nie. Mia³y bowiem jeszcze trwaæ rozmowy z Fr¹ckowiakiem, które przeprowadziæ mia³ zarówno w³odarz gminy Bernard Jasiñski, jak i prezes zarz¹du oddzia³u miejsko – gminnego OSP w Kobylinie Jan Waleñski. Rozmowy siê jednak nie odby³y, a stanowisko powierzono komu innemu. – Nie bêdê tego komentowa³. Powiem tylko tak, ¿e funkcja komendanta to bardzo odpowiedzialna funkcja. To on jest odpowiedzialny za ludzi i mienie OSP. Nie mo¿e byæ tak, ¿e podwa¿any jest autorytet komendanta przez innych, a tak niestety by³o. Mieliœmy z burmistrzem inne

Piotr Popów przemawia podczas zebrania stra¿aków

Nie ust¹pi³ pierwszeñstwa Choæ kolizja samochodów na skrzy¿owaniu ulic Floriañskiej, Konstytucji 3 Maja i Mickiewicza w Krotoszynie wygl¹da³a groŸnie, nikt nie odniós³ obra¿eñ. 17 marca o godz. 10.45 dosz³o do zderzenia dwóch samochodów na skrzy¿owaniu przy szpitalu powiatowym. Wed³ug krotoszyñskiej policji, kierowca mercedesa (mieszkaniec Krotoszyna) jad¹cy drog¹ podporz¹dkowan¹

nie udzieli³ pierwszeñstwa przejazdu kobiecie jad¹cej peugeotem drog¹ g³ówn¹ i uderzy³ w jej samochód. – Kierowcy byli trzeŸwi. Mê¿czyzna prowadz¹cy mercedesa zosta³ ukarany 250-z³otowym mandatem – informuje rzecznik policji, sier¿. sztabowy Piotr Szczepaniak. Po odkorkowaniu skrzy¿owania auta zosta³y przetransportowane na pobliski parking, gdzie kierowcy uczestnicz¹cy w kolizji z³o¿yli policjantom zeznania.

£. CICHY

O problemach z InPostem pisaliœmy dwukrotnie. Jej byli pracownicy twierdz¹, ¿e w InPoœcie panuje ba³agan nie do opisania. Chc¹ pozostaæ anonimowi i tylko pod tym warunkiem zgodzili siê na rozmowê.

11 marca, podczas zebrania kobyliñskiej Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej, wybrano nowego komendanta, którym zosta³ 30-letni Piotr Popów. Zast¹pi³ Stanis³awa Fr¹ckowiaka, który w lutym z³o¿y³ dymisjê na rêce prezesa zarz¹du oddzia³u.

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Do redakcji zg³osi³y siê trzy m³ode osoby, które po naszych artyku³ach dotycz¹cych opóŸnieñ w dostarczaniu przesy³ek przez krotoszyñsk¹ placówkê InPost z ul. KoŸmiñskiej, przedstawi³y nowe fakty. Ca³a trójka to byli pracownicy tej firmy. Widzieli wiele nieprawid³owoœci. Wed³ug nich powinna siê nimi zainteresowaæ prokuratura.

Nowy szef OSP

Sprawc¹ kolizji by³ kierowca mercedesa

www.rzeczkrotoszynska.pl

(toldo)

5

Sprawy

Przywróæcie ruch na rynku! 18 marca o godz. 18.00 w budynku krotoszyñskiego muzeum odby³o siê spotkanie Rady Osiedla nr 1 z jego mieszkañcami. G³ównym tematem by³a rewitalizacja rynku oraz organizacja ruchu w centrum miasta. li, których nie s³ucha aczêto od skutków zwi¹zanych koñczenie rewitalizacji. Je¿eli to siê oka- Obroty spad³y

z prowadzon¹ rewitalizacj¹. – Narzekaj¹ mieszkañcy, przedsiêbiorcy, bankowcy. Nie brakuje sygna³ów od prowadz¹cych placówki handlowe, ¿e zmniejszaj¹ siê obroty –przedstawi³ pokrótce problemy mieszkañców przewodnicz¹cy RO Andrzej ¯wikiewicz. – Oczekujemy od naszych w³odarzy, aby coœ zrobili z organizacj¹ ruchu w centrum miasta – zwróci³ siê do przedstawicieli miasta i powiatu z burmistrzem i starost¹ na czele. Jego zdaniem nale¿y albo przywróciæ ruch dwukierunkowy na czêœci ul. Piastowskiej (od Zdunowskiej do Koœciuszki), albo zmieniæ tam kierunek jazdy. – Je¿eli chcieliœmy od strony wschodniej dojechaæ do zachodniej czêœci Krotoszyna, wystarczy³o skorzystaæ z alei Powstañców, Kaliskiej, rynku i Zdunowskiej. W tej chwili, w obliczu remontu rynku, tego nie ma i trzeba kierowcom daæ jak¹œ alternatywê. Tak dalej byæ nie mo¿e – apelowa³ Andrzej ¯wikiewicz.

Co z ul. Piastowsk¹?

Do odpowiedzi wywo³a³ starostê Leszka Kulkê. – S¹ ró¿ne koncepcje po³¹czenia komunikacyjnego ulicy Koœciuszki ze Zdunowsk¹. Decyzja komisji do spraw ruchu drogowego nie jest ostateczna. Ona jest zwi¹zana z rewitalizacj¹, ale nie musimy czekaæ na do-

¿e zgodne z prawem, czyli odpowiednia bêdzie szerokoœæ ulic itd., to nic nie stanie na przeszkodzie, ¿eby siê wpisaæ wpañstwa oczekiwania –powiedzia³ L. Kulka. – Organizacja ruchu w rynku i wokó³ niego zosta³a zatwierdzona przez nas iprzez pana burmistrza. Mo¿na z ka¿dej strony dojechaæ – doda³ Tadeusz Olejniczak, naczelnik wydzia³u komunikacji i dróg starostwa.

Niech jad¹ 10 km/h!

Jeden z mieszkañców zaproponowa³, by po rewitalizacji rynek wpe³ni otwarto dla kierowców, ale pozwolono im jeŸdziæ tylko zprêdkoœci¹ 10 – 20 km/h. – Wówczas nie bêdzie wypadków, akierowcy, widz¹c ciekawe oferty sklepów, zatrzymaj¹ siê i coœ kupi¹ – argumentowa³. Micha³ Kurek, naczelnik wydzia³u gospodarki komunalnej w Urzêdzie Miejskim, nie zgodzi³ siê zokreœleniem, ¿e rynek zostanie zamkniêty, co wielu mieszkañców przez d³ugi czas powtarza³o: – Na parkingu bêdzie oko³o 120 miejsc dla samochodów, a ruch na rynku bêdzie siê odbywa³ po jego stronie wschodniej ipo³udniowej, natomiast po stronie pó³nocnej i zachodniej bêdzie tylko dla pewnej grupy, co poka¿¹ znaki. Chodzi o mieszkañców tego rejonu, dostawców itd.

W pewnym momencie zg³osi³ siê przedsiêbiorca z rynku, który chce postawiæ na chodniku tablicê reklamow¹ (tzw. potykacz), a miasto odmawia mu, t³umacz¹c, ¿e to teren budowy. Wtakim razie on chcia³by, by parking na terenie budowy by³ darmowy. – My oczekujemy od w³adz, ¿eby u³atwia³y nam ¿ycie. Ja mogê pokazaæ na podstawie kasy fiskalnej obroty za czas, kiedy tej rewitalizacji nie by³o, i dzisiejsze. To nie s¹ spadki 10-procentowe czy mieszcz¹ce siê wgranicach b³êdu statystycznego, to jest dramat. Ludzie przychodz¹ na rynek, jak ju¿ naprawdê musz¹, kiedyœ przychodzili czêœciej. Ja to rozumiem, bêdzie piêkny rynek, ale w przeciwieñstwie do nas panowie maj¹ sta³e pensje. Jak mi któryœ z panów powie „pó³ pensji ci dam, ¿ebyœ przetrwa³”, to odpowiem, ¿e wtedy mo¿ecie sobie nawet ca³y Krotoszyn remontowaæ – zwróci³ siê do w³odarzy gminy. Burmistrz Julian Jokœ przypomnia³ na to, ¿e z powodu strat przedsiêbiorca mo¿e wyst¹piæ o ulgê w podatku od nieruchomoœci. Jak doda³, na razie wp³yn¹³ do gminy tylko jeden taki wniosek.

Wyjd¹ z flagami?

W pewnym momencie odezwa³ siê Piotr Gorgolewski. O sobie powiedzia³: – Reprezentujê rozpaczliwych obywate-

w³adza. Idoda³, ¿e po³owa z obecnych osób przysz³a dziêki niemu. Zaapelowa³ te¿ o g³osowanie nad zmian¹ organizacji ruchu wcentrum. Stwierdzi³, ¿e je¿eli nie bêdzie g³osowania, to

£. CICHY

Z

Piotr Gorgolewski ostrzega, ¿e mieszkañcy wyjd¹ z flagami na ulicê

ludzie wyjd¹ na rynek zflagami. G³osowania jednak nie zarz¹dzono. Zreszt¹ co najwy¿ej mog³aby to byæ opinia lub uchwa³a rady osiedla, ale i tak decyzja nale¿y do w³adz miejskich. Dwa dni po spotkaniu P. Gorgolewski przyszed³ do naszej redakcji. – Dla-

czego nie by³o g³osowania przy tak du¿ej liczbie obywateli, którzy chcieli g³osowaæ za tym, by po rewitalizacji powróciæ do wolnego ruchu na rynku? Widzê, ¿e ciê¿ko nam bêdzie to zmieniæ za kadencji burmistrza Joksia – powiedzia³ z rezygnacj¹. £ukasz Cichy

R E K L A M A

Zmiany w bud¿ecie Krotoszyna

Do³o¿¹ ponad 3 mln do hali 3 mln 200 tys. z³ do³o¿y gmina Krotoszyn z w³asnych œrodków do budowy hali sportowej i modernizacji Zespo³u Szkó³ nr 3 (dawna SP nr 1). Pieni¹dze pochodz¹ z nadwy¿ki operacyjnej bud¿etu za rok 2013. Wynios³a ona a¿ 5 mln 929 tys. z³ i przeznaczono j¹ – poza budow¹ nowej hali przy szkole – na do³o¿enie do budowy ulic w Krotoszynie (ul. Krótka, Matejki, Morelowa, Popie³uszki i Wieniawskiego), Chwaliszewie (ul. S³oneczna) i Lutogniewie (ul. Koœcielna) oraz na rozbudo-

burmistrz Krotoszyna nie mo¿e podpisaæ umowy z wykonawc¹, bo miasto ma na inwestycjê 13 mln 550 tys. z³ (po¿yczka z programu Jessica). W tym tygodniu na sesji rada miejska, w uchwale zmieniaj¹cej bud¿et, wprowadzi dodatkowe 3 mln 200 tys. z³. To niemal pewne, poniewa¿ obie komisje sta³e rady pozytywnie zaopiniowa³y projekt uchwa³y.

Nowe inwestycje w bud¿ecie Krotoszyna remonty w Wodniku (m.in. wymiana stacji zmiêkczania wody i pieca) budowa placów zabaw (w parku, na ul. M³yñskiej i ul. Okrê¿nej) remont urzêdu miejskiego wê dwóch siedzib OSP – w Benicach i Orpiszewie. W drugim przetargu (pierwszy, z grudnia 2013 r., uniewa¿niono) firma Prefabrykat z Karpacza zaoferowa³a wybudowanie hali i modernizacjê zespo³u szkó³ przy alei Powstañców Wlkp. za 16 mln 509 tys. z³. To ni¿sza kwota. Drugi z oferentów – poznañski oddzia³ przedsiêbiorstwa Skanska chce bowiem 16 mln 543 tys. z³. O zwyciêstwie zadecyduje ni¿sza cena. Na razie jednak

330 tys. z³ 240 tys. z³ 200 tys. z³

Od kilku miesiêcy urz¹d stara siê w Banku Gospodarstwa Krajowego o dopo¿yczenie pieniêdzy z unijnego programu Jessica. – Rozmawiamy ca³y czas z BGK, ale póki co, decyzji nie ma. Ryzykujemy wiêc, ¿e nam ju¿ nie do³o¿¹ pieniêdzy. A jeœli dadz¹ dodatkow¹ kwotê, to nie wiadomo ile – tak Julian Jokœ wyjaœnia³ radnym na spotkaniu komisji bud¿etowo-gospodarczej 21 marca. (popi)

25 marca 2014 / nr 987

6

Sprawy

Perzyce

So³tys siê obrazi³ za krytykê Na ostatnim zebraniu w Perzycach radny z tej wsi Grzegorz Grobelny zarzuci³ so³tysowi Zdzis³awowi Krystkowi nieumiejêtne zarz¹dzanie sal¹ wiejsk¹. Na to so³tys poinformowa³, ¿e rezygnuje z kandydowania na kolejn¹ kadencjê, a w rozmowie z nami wyzna³, i¿ w ogóle wycofuje siê z ¿ycia publicznego.

£. CICHY

Zdzis³aw Krystek jest so³tysem od 25 lat

na wesele i stra¿acy zostali bez niczego. Ja to odbieram jako z³oœliwoœæ – mówi Rzeczy. – Najgorsze jest to, ¿e radny by³ przeciwko mnie – oznajmia z kolei so³tys. Gospodarz wsi stwierdzi³ na spotkaniu z mieszkañcami, ¿e rezygnuje z funkcji so³tysa, któr¹ sprawuje nieprzerwanie od 1988 r. – Po 25 latach okaza³o siê, ¿e nic nie robiê, a jak robiê, to wszystko Ÿle. Jest to ostateczna decyzja – rezygnujê ze wszelkiej dzia³alnoœci publicznej – mówi Zdzis³aw Krystek. Zapewnia, ¿e nie bêdzie kandydowa³ na funkcjê so³tysa Perzyc za rok oraz zrezygnuje z kandydowania na cz³onka zarz¹du Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej za dwa lata (równie¿ z koñcem kadencji). – Moje zdanie jest takie, ¿e powinien zostaæ, bo to doœwiadczony cz³owiek, choæ o rezygnacji mówi³ ju¿ ze trzy kadencje temu. Wydaje mi siê, ¿e jest trochê niereformowalny. W demokracji ka¿dy ma prawo krytykowaæ, a u niego jest tak, ¿e musi mieæ racjê. Krytyka osoby publicznej mo¿e pojawiæ siê zawsze. On robi³ dobre rzeczy, a ostatnio jakby trochê odpuœci³ – uwa¿a Grzegorz Grobelny. Zdzis³aw Krystek (rocznik 1955) O

25 marca 2014 / nr 987

G

£

O

S

Z

E

N

I

ca³e ¿ycie mieszka w Perzycach. Z zawodu rolnik, so³tysem jest ju¿ 7 kadencji, od 1988 r. Od 44 lat nale¿y do Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej. Obecnie jest cz³onkiem zarz¹du, a dawniej pe³ni³ funkcjê sekretarza.

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Grzegorzowi Grobelnemu chodzi³o o to, ¿e w jednym dniu odbywa³a siê impreza dla stra¿aków i wesele w sali. – Tradycja jest taka, ¿e po imprezie stra¿ackiej robi siê ognisko, tymczasem so³tys wyda³ ³awki

Radny Grzegorz Grobelny zarzuca so³tysowi, ¿e „ostatnio odpuœci³”

Od czasu, gdy jest so³tysem, we wsi wyremontowano drogê, przeprowadzono gazyfikacjê, dwukrotnie tele-

E

www.rzeczkrotoszynska.pl

fonizacjê, postawiono plac zabaw, a trzy lata temu œwietlicê wiejsk¹.

£ukasz Cichy

W skrócie

Najnowsze informacje z KoŸmina i gminy

Mieszkañcom Czarnego Sadu marzy siê rozbudowa sali wiejskiej. Tegoroczny fundusz so³ecki przeznaczy na zakup kontenera, który s³u¿y³by jako pomieszczenie socjalne przy boisku. Wiêcej na s. 15

Stronê redaguje: Liliana Trawiñska ( 607 491 142

Konsumencie, pamiêtaj o swych prawach

Notatnik 16 marca w hali sportowej ZSP w KoŸminie odby³y siê mistrzostwa Wielkopolski zrzeszenia LZS w tenisie sto³owym. Relacja w nastêpnym wydaniu.

17 marca w koŸmiñskim Klubie Seniora odby³o siê spotkanie poœwiêcone prawom konsumenta, zorganizowane przez stowarzyszenie Wspólnie dla KoŸmina. Leszek Lewandowicz, cz³onek stowarzyszenia na co dzieñ zajmuj¹cy siê doradztwem podatkowym, wyg³osi³ prelekcjê pt. Skuteczne dochodzenie praw konsumenta. Na spotkaniu obecni byli te¿: Dominik Radwañski – przewodnicz¹cy stowarzyszenia, Jacek Zawodny – wiceprzewodnicz¹cy, oraz sekretarz Jolanta Cyunczyk. Seniorzy jako konsumenci nie zawsze wiedz¹, jak dochodziæ swych praw. Wszyscy zebrani przyznali, ¿e bardzo czêsto, nawet codziennie, dostaj¹ telefoniczne zaproszenia na ró¿nego

L. TRAWIÑSKA

Umowy na odleg³oœæ

Leszek Lewandowicz poinformowa³, jak skutecznie dochodziæ swych konsumenckich praw

To umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecnoœci obu stron przy wykorzystaniu œrodków porozumiewania siê na odleg³oœæ, np. przez internet, telefon, zamówienie pisemne itp. Konsument, który zawar³ tak¹ umowê mo¿e od niej odst¹piæ terminie 10 dni, do zachowania tego terminu wystarczy wys³anie oœwiadczenia przed jego up³ywem. Termin dziesiêciodniowy liczy siê od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy us³ugi od dnia jej zawarcia.

rodzaju pokazy, a nastêpnie namawiani s¹ do czêsto niepotrzebnych i nieprzemyœlanych zakupów. Prowadz¹cy wyk³ad wyjaœni³, ¿e w przypadku takiej sprzeda¿y, prowadzonej poza lokalem przedsiêbiorstwa, czyli np. w hotelu, restauracji, sali wiejskiej czy te¿ w domu nabywcy, w przeci¹gu 10 dni mamy prawo do odst¹pienia od umowy. Jednak nale¿y pamiêtaæ, aby uzyskaæ dowód zakupu towaru, np. fakturê czy paragon z danymi firmy i jej adresem, aby mo¿na by³o wys³aæ oœwiadczenie oodst¹pieniu od umowy. Lewandowicz wyjaœni³ te¿, ¿e mamy prawo w przeci¹gu dwóch lat reklamowaæ ka¿dy zakupiony towar, jeœli pojawi³y siê wady niewynikaj¹ce ze zu¿ycia lub niew³aœciwego u¿ytkowania. Jeœli bêdziemy mieæ jakikolwiek problem z przyjêciem reklamacji przez sprzedawcê lub poczujemy siê oszukani poprzez otrzymanie towaru niezgodnego z umow¹, zawsze mo¿emy siê zwróciæ do powiatowego rzecznika praw konsumenta w krotoszyñskim starostwie, który bêdzie dzia³a³ w naszym imieniu. Po zakoñczeniu wyk³adu i w jego trakcie pad³o wiele pytañ, na które Le-

szek Lewandowicz wyczerpuj¹co odpowiedzia³. Spotkanie zpewnoœci¹ doda odwagi konsumentom obecnym na wyk³adzie w dochodzeniu i egzekwowaniu ich praw. Dziêki niemu ludzie starsi z pewnoœci¹ podejd¹ z rezerw¹ do ró¿nego rodzaju pokazów i zakupów w formie telefonicznej. Lepiej ostro¿nie podchodziæ równie¿ do zmian w abonamentach telefonicznych czy internetowych. Rozmowy s¹ przewa¿nie nagrywane i nasze tak mo¿e oznaczaæ zawarcie umowy na odleg³oœæ. Stowarzyszenie Wspólnie dla KoŸmina dzia³a od paŸdziernika 2012 r., jego cz³onkami s¹ osoby zwi¹zane z ró¿nymi instytucjami z terenu gminy KoŸmin. Celem stowarzyszenia jest zwiêkszenie aktywnoœci mieszkañców KoŸmina Wlkp. w sprawach publicznych i zachêcenie do czynnego udzia³u w przedsiêwziêciach organizowanych przez stowarzyszenie. – Wœród form dzia³alnoœci stowarzyszenia jest wydawanie bezp³atnego dwutygodnika „Wspólnie dla KoŸmina” oraz pomoc koŸmiñskiemu Teatrowi Seniora – mówi Dominik Radwañski przewodnicz¹cy stowarzyszenia. (traw)

18 marca gmina og³osi³a przetarg na przebudowê pomieszczeñ szkolnych w Starej Obrze. Chodzi o adaptacjê niektórych klas na punkt przedszkolny. Planowany termin zakoñczenia prac przewidziano na lipiec br. 27 marca o 18.00 w kinie rozpocznie siê wystêp kabaretu Old Spice Girls, w sk³ad którego wchodz¹ znane aktorki Emilia Krakowska, Barbara Wrzesiñska i Lidia Stanis³awska. To kabaret dla kobiet i o kobietach. Cena biletu do 20 marca wynosi 30 z³, a od 21 marca – 35 z³. 28 marca I Liceum Ogólnokszta³c¹ce im. Powstañców Wlkp. organizuje zbiórkê elektroodpadów. Wszyscy posiadaj¹cych zu¿yte sprzêty elektryczne proszeni s¹ oich dostarczenie do szko³y przy ul. Boreckiej 28. Zbiórka trwa od godz. 9.00 do 17.00. Dowóz nale¿y zapewniæ sobie we w³asnym zakresie. 28 marca o godz. 15.00 w siedzibie Rady Miejskiej przy ul. Przyjemskich 9 odbêdzie siê kolejna sesja samorz¹dowców gminnych. Najwa¿niejsze uchwa³y dotycz¹ zmian w bud¿ecie oraz wyra¿enia zgody na wyodrêbnienie z kasy miejskiej funduszu so³eckiego.

M³odzie¿ zapobiega po¿arom

Jedynka najlepsza

7 marca swoj¹ wiedzê po¿arnicz¹ sprawdzili uczniowie szkó³ podstawowych z terenu gminy KoŸmin w ramach eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Po¿arniczej pod has³em M³odzie¿ zapobiega po¿arom.

11 marca w koŸmiñskiej Szkole Podstawowej nr 1 rozegrano mistrzostwa miasta i gminy w unihokeju. Turniej zosta³ zorganizowany przez Gminny Oœrodek Sportu, SP nr 1 oraz UKS Jedynka. Wziê³y w nim udzia³ nastê-

Organizatorem eliminacji by³ zarz¹d gminnego oddzia³u Zwi¹zku Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych RP. W turnieju udzia³ wziê³o czternaœcioro

uczniów szkó³ podstawowych – z Mokronosa, Borzêcic, Starej Obry, Borzêciczek oraz koŸmiñskiej Szko³y Podstawowej nr 3. Uczestnicy mieli za zadanie rozwi¹zaæ test jednokrotnego wyboru, sk³adaj¹cy siê z 40 pytañ. Pierwsza trójka uczniów, którzy najlepiej sobie z nim poradzili, zakwalifikowa³a siê do eliminacji powiatowych. To Agata Zawodna z Borzêcic, Kacper Olejniczak ze Starej Obry i Mi³osz Bukowski z Borzêcic.

Agata Zawodna równie¿ w ubieg³ym roku zajê³a pierwsze miejsce, Mi³osz Bukowski tak¿e po raz drugi zaj¹³ trzecie. W kategorii gimnazjalistów na eliminacjach powiatowych gminê KoŸmin reprezentowaæ bêd¹: Krzysztof Miêkus, Dominik Kowalewski i Miko³aj Miêkus. Natomiast w kategorii szkó³ ponadgimnazjalnych: Bartosz Miko³ajczyk, Jakub Arendz i Mateusz Handke. Wszystkim ¿yczymy powodzenia!

puj¹ce placówki: szko³y podstawowe nr 1 i nr 3 z KoŸmina Wlkp., szko³y z Mokronosa, Borzêcic i Borzêciczek. Emocji nie brakowa³o. Mecze rozgrywano w kategoriach dziewcz¹t (traw) i ch³opców.

(traw)

W dniach 11 – 14 marca w Zakopanem odby³ siê VI Ogólnopolski Miting w Narciarstwie Zjazdowym i IV Ogólnopolski Miting w £y¿wiarstwie Szybkim. Konrad Cho³odecki i Mateusz Klepacki, wychowankowie Specjalnego Oœrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzêciczkach, reprezentowali Oddzia³ Wielkopolska – Konin olimpiad specjalnych i SOSW Borzêciczki w narciarstwie zjazdowym. Odnieœli kolejne sukcesy. Konrad Cho³odecki zdoby³ dwa z³ote medale w slalomie gigancie i supergigancie, natomiast Mateusz Klepacki zdoby³ srebro w su-

pergigancie i br¹z w gigancie. Udzia³ w ogólnopolskim mitingu zawodników z Borzêciczek by³ nastêpstwem zdobycia przez nich z³otych medali na mitingu regionalnym, który odby³ siê w grudniu 2013 r. w Zakopanem. Przypomnijmy: w dniach 9 – 19 grudnia 2013 r. dwunastu uczniów SOSW w Borzêciczkach kolejny raz bra³o udzia³ w obozie sportowym w tym mieœcie.

– Narciarstwo zjazdowe w naszym klubie jest dyscyplin¹, któr¹ wprowadziliœmy w 2012 roku. Mo¿emy siê ju¿ pochwaliæ sporymi osi¹gniêciami i wysokimi lokatami w zawodach ogólnopolskich, a ostatnio œwiatowych zimowych igrzyskach w Korei, sk¹d Konrad Cho³odecki wróci³ ze z³otym medalem – podsumowuje Marta Nowak, nauczycielka z Borzêciczek. (traw)

ARCHIWUM

Wrócili z medalami

Zwyciêskie dru¿yny dziewcz¹t i ch³opców z trenerem Jackiem Zawodnym

Klasyfikacja koñcowa

dziewczêta 1. SP nr 1 KoŸmin Wlkp. 2. ZSP Borzêciczki 3. SP Borzêcice 4. SP nr 3 KoŸmin Wlkp. 5. SP Mokronos

8 pkt. 6 pkt. 3 pkt. 2 pkt. 1 pkt.

ch³opcy 1. SP nr 1 KoŸmin Wlkp. 2. SP Mokronos 3. SP Borzêcice 4. ZSP Borzêciczki 25 marca 2014 / nr 987

5 pkt. 5 pkt. 2 pkt. 0 pkt.

8

Wieœci gminne

KOBYLIN

Marcin Szyndrowski ( 782 722 685

17 marca otwarto oferty na utrzymywanie porz¹dku na terenie gminy. Wp³ynê³y dwie – aktualnego wykonawcy tych us³ug, firmy Jan-Mar ze Zdun, oraz spó³dzielni Ekos z Krobi. Kto wygra przetarg? Do tej pory dbanie o porz¹dek kosztowa³o gminê oko³o 100 tys. z³ rocznie. Firma Jan-Mar ze Zdun inkasowa³a za zamiatanie chodników, grabienie liœci, odœnie¿anie w okresie zimowym – 16 gr za metr; koszenie trawy – 21 gr/m; przycinanie ¿ywop³otu – 3,69 z³/mb, przycinanie drzew – 31 z³ od sztuki.

W tym roku urz¹d og³osi³ przetarg, aby mieæ porównanie i mo¿liwoœæ wyboru tañszej oferty. Zg³osi³y siê dwie firmy. – Po otwarciu ofert wiemy, ¿e zg³osi³a siê pracuj¹ca u nas dotychczas firma i spó³dzielnia socjalna „Ekos” z Krobi. Wybierzemy ofertê, która oka¿e siê bardziej dla nas korzystna, bo szukamy oszczêdnoœci – t³umaczy sekretarz gminy Miros³aw Sikora. Dodaje, ¿e firmê, któr¹ poznamy za oko³o dwóch tygodni, wspomagaæ bêd¹ osoby zatrudnione na sta¿ach z PUP. – To na dziœ piêæ osób, które ju¿ wykonuj¹ prace na ulicach naszego miasta – dodaje M. Sikora. – Mam nadziejê, ¿e ten system siê sprawdzi. (szyn)

Ulice tañsze o 600 tysiêcy

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Kto bêdzie sprz¹ta³?

Nowe ulice na osiedlu maj¹ byæ wykonane do koñca sierpnia

P.W.P£ÓCIENNICZAK

1 mln 600 tys. z³ kosztowaæ mia³a gminê budowa ulic: Jod³owej, Ja³owcowej, Modrzewiowej i Œwierkowej w Kobylinie, na tzw. osiedlu Berdychowskim. Procedura przetargowa ju¿ siê zakoñczy³a. Okaza³o siê, ¿e zaoszczêdzono 661 tys. z³.

Jednym z g³ównych zadañ stoj¹cych przed firm¹ jest dbanie o porz¹dek w mieœcie

Marcin Szyndrowski ( 782 722 685

Do przetargu na budowê ulic na wspomnianym osiedlu przyst¹pi³o dziewiêæ firm. Najkorzystniejsz¹ ofertê z³o¿y³ Bruk-Pol z Prosnej ko³o Gostynia, wiêc to on rozpocznie w tym tygodniu roboty budowlane. – Kwoty by³y od ponad miliona z³otych do poni¿ej 900 tysiêcy. Wszystkie oferty by³y poprawne pod wzglê-

ROZDRA¯EW

Nawet na puchary nie starczy

dem formalnym, ale liczy³a siê najkorzystniejsza cena, a tak¹ zaproponowa³ „Bruk-Pol” – informuje sekretarz gminy, Miros³aw Sikora. Na przyk³ad krotoszyñska firma Gembiak- Mikstacki zaoferowa³a nieco ponad 1,1 mln z³, Mal-Pol z Krotoszyna – 1,4 mln z³, a firma Kasprzak z KoŸmina Wlkp. 1,2 mln z³.

£ukasz Cichy ( 605 106 594

Wspomniane ulice le¿¹ w nowej czêœci miasta, gdzie znajduj¹ siê osiedla domków, g³ównie jednorodzinnych. W 2012 r. po³o¿ono tam kanalizacjê sanitarn¹ za ponad 10,5 mln z³. – Konsekwencj¹ tego s¹ kolejne dzia³ania gminy, zmierzaj¹ce do budowy porz¹dnych ulic w tym rejonie. Mamy tam pasy drogowe o szerokoœci 12 i 15 metrów, uzbrojone w infrastrukturê gazow¹, wodoci¹gow¹, telekomunikacyjn¹ oraz sanitarn¹. Jest tam tak¿e ju¿ oœwietlenie. W ramach zadania planujemy budowê ulic i chodników z kostki brukowej oraz brakuj¹cych gdzieniegdzie odcinków kanalizacji deszczowej – dodaje M. Sikora. Prace maj¹ rozpocz¹æ siê jeszcze w tym tygodniu i zakoñczyæ w sierpniu br. To jednak nie koniec planów gminy. – Dziêki oszczêdnoœciom przyspieszymy przetargi na modernizacjê ulic Krótkiej, Sportowej i czêœci Grobli. W bud¿ecie zaplanowano równie¿ 250 tys. z³ na dalsze prace przy modernizacji Wa³owej i Koœcielnej, gdzie powstan¹ parkingi, 70 tys. z³ pójdzie na remont chodnika przy alei Powstañców. Wlkp., a 250 tys. z³ na remont dachu kobyliñskiego gimnazjum – koñczy sekretarz. (szyn)

ZDUNY

Postawili now¹ wiatê

o to chodzi. Chodzi o kwotê, która jest po prostu œmieszna – mówi. – Nie wiem, dlaczego taka kwota – zaczyna cz³onek zarz¹du Doliwy, Henryk Jankowski. – W tamtym roku te¿ nie by³o du¿o, ale teraz jest po³owa. Mamy w klubie m³odych ch³opaków graj¹cych w pi³kê rêczn¹ i tenisistów sto³owych. Co za to mo¿na zrobiæ? Jakiœ jeden wiêkszy turniej na pewno. Warto dodaæ, ¿e seniorski sk³ad Doli-

M.SZYNDROWSKI

W ubieg³ym roku na dofinansowanie sportu w gminie przeznaczono 5 tys. z³. Pieni¹dze te trafi³y do jedynego klubu sportowego – Doliwy, graj¹cego w pi³kê rêczn¹. W tym roku kwota zosta³a pomniejszona o po³owê, co zbulwersowa³o chc¹cego pozostaæ anonimowym mieszkañca Rozdra¿ewa. – To jakaœ kpina. Po co w ogóle organizowaæ taki konkurs? Wiadomo, ¿e pieni¹dze zgarnie klub „Doliwa”, ale nie

Jedyny klub sportowy w gminie mo¿e liczyæ maksymalnie na 2,5 tys. z³ 25 marca 2014 / nr 987

wy wycofa³ siê z rozgrywek III ligi, wiêc odpadaj¹ wyjazdy na mecze. Klub ma jednak inne potrzeby. – Trzeba inwestowaæ w sprzêt, organizowaæ m³odym zawodnikom jakieœ imprezy, ¿eby lgnêli do sportu – dodaje anonimowy rozdra¿ewianin. Skontaktowaliœmy siê z urzêdem gminy, który tak t³umaczy decyzjê o wysokoœci kwoty: – Wyp³ywa ona ze szczup³oœci naszego bud¿etu. W tym roku prowadzimy wiele inwestycji. Dodatkowo w gminie o dofinansowanie dzia³alnoœci sportowej mog¹ siê ubiegaæ wy³¹cznie kluby, a mamy tylko jeden – t³umaczy sekretarz Barbara Biesiada. Dodaje jednoczeœnie, ¿e wczeœniej gmina rozpisa³a konkurs na ró¿nego typu przedsiêwziêcia rekreacyjno-sportowe, w których móg³ wzi¹æ udzia³ ka¿dy podmiot, w tym stowarzyszenia. – Do podzia³u mamy tutaj 17 tys. z³. Zg³osi³o siê sporo podmiotów i niebawem komisje zdecyduj¹ o rozdziale tych œrodków. Nie jest wiêc tak, ¿e tylko 2.500 z³ posz³o na zadania sportowe, ale znacznie wiêcej. Trzeba jednak rozgraniczyæ dofinansowanie dla klubów od dofinansowania stowarzyszeñ i innych podmiotów po¿ytku publicz(max) nego – koñczy B. Biesiada.

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Do 2 kwietnia kluby sportowe z gminy mog¹ sk³adaæ swoje oferty w ramach konkursu og³oszonego przez gminê. – Za 2.500 z³ to nawet porz¹dnych nagród i pucharów nikt nie kupi – informuje nas mieszkaniec Rozdra¿ewa.

Wiata nie ró¿ni siê zbytnio od poprzedniczki, ale stoi g³êbiej

Urz¹d Miejski w Zdunach postawi³ na pocz¹tku marca now¹ wiatê na przystanku autobusowym przy drodze krajowej nr 15. Poprzednia zosta³a dwukrotnie staranowana przez auta. – Stara wiata stoi na podwórzu urzêdu miasta. Rzeczoznawca oceni³ zniszczenia. Zastanawiamy siê, czy j¹ zez³omowaæ, czy po naprawieniu postawiæ gdzieœ, gdzie dzieci czekaj¹ na autobus szkolny – poinformowano nas w urzêdzie gminy. Nowa wiata stanê³a w zatoczce autobusowej w Perzycach, przy drodze krajowej nr 15 – niedokladnie, lecz nieco w g³êbi. – Kosztowa³a ok. 4 tys. z³. Nigdy odszkodowanie nie pokrywa ca³oœci, wiêc gmina musia³a do³o¿yæ 1,5 tys. z³. Jest trochê g³êbiej ni¿ poprzed-

www.rzeczkrotoszynska.pl

nia, by nie „spotyka³a siê” z autami – us³yszeliœmy. Z tego przystanku korzystaj¹ autobusy Miejskiego Zak³adu Komunikacji z Krotoszyna oraz Przedsiêbiorstwa Komunikacji Samochodowej z Ostrowa Wlkp. Przypomnijmy: wiata zosta³a staranowana przez tira, który najprawdopodobniej pomyli³ drogê i chc¹c zawróciæ, zniszczy³ j¹. Na szczêœcie na przystanku nikt wtym czasie nie przebywa³. Kierowcê policja ukara³a 500-z³oto(toldo) wym mandatem.

9

Wieœci gminne

SULMIERZYCE

Sebastian Poœpiech ( 607 344 423

Nabór do przedszkola Do najbli¿szej œrody zostanie podana do wiadomoœci publicznej lista dzieci przyjêtych do sulmierzyckiego przedszkola. Dzieci urodzone w 2009 r. maj¹ obowi¹zek przejœcia rocznego przygotowania przedszkolnego, co jest zgodne z ustaw¹ o systemie oœwiaty z 30 sierpnia 2013 r. W sulmierzyckim publicznym przedszkolu koñczy siê nabór na rok szkolny 2014/2015. Wnioski o przyjêcie mo¿na by³o sk³adaæ do 21 marca. Komisja rekrutacyjna w dniach 24 – 26 marca rozpatrzy je i poda do wiadomoœci publicznej listê zakwalifikowanych kandydatów. Obecnie w przedszkolu s¹ cztery grupy dzieci, a ³¹czna ich liczba to 97.

– Dzieci realizuj¹ program wychowania przedszkolnego zgodnie z podstaw¹ programow¹. Treœci dostosowane s¹ do mo¿liwoœci i umiejêtnoœci ka¿dego dziecka tak, aby by³o przygotowane do podjêcia nauki w szkole – informuje dyrektorka placówki, Hanna Gibasiewicz. Przedszkole odgrywa bardzo wa¿n¹ rolê w przygotowaniu dziecka do szko³y, a wszystkie dodatkowe zajêcia wp³ywaj¹ na jego rozwój w sferze intelektualnej, motorycznej i spo³eczno-emocjonalnej oraz pomagaj¹ rozwijaæ wiedzê i umiejêtnoœci. W sulmierzyckim przedszkolu s¹ dodatkowe bezp³atne zajêcia. – To zajêcia logopedyczne, katecheza, rytmika oraz jêzyk angielski – mówi dyrekBo¿ena Maækowiak torka.

CIESZKÓW

£ukasz Cichy ( 605 106 594

Buduj¹ œwietlicê w UjeŸdzie Zakoñczono pierwszy etap budowy œwietlicy we wsi Ujazd i rozpoczêto drug¹ fazê inwestycji. Planowany termin zakoñczenia robót budowlanych to sierpieñ 2014 r. Przetarg na wykonawstwo rozstrzygniêto 9 lipca 2013 r., a zwyciêzc¹ okaza³a siê firma Novbau ze S³awoczowic k. Milicza. Œwietlica ma mieæ powierzchniê ca³kowit¹ 226 m kw., w tym 194 m powierzchni u¿ytkowej. – Ma s³u¿yæ mieszkañcom Ujaz-

du, ale bêdzie te¿ wynajmowana w celach komercyjnych. Pomieœci 80 do 90 osób – informuje Rafa³ Ozga, kierownik dzia³u inwestycji urzêdu gminy. Budowa ma kosztowaæ 650 tys. z³. 398 tys. z³ pochodzi z Unii Europejskiej, a reszta z bud¿etu gminy. Pierwszy etap robót rozpocz¹³ siê w sierpniu ubieg³ego roku, a zakoñczy³ w grudniu. Wtedy zakupiono sto³y, ³awki i stojaki na rowery oraz rozpoczêto budowê œwietlicy. Drugi etap rozpocz¹³ siê w styczniu br. Zrobiona zostanie stolarka okienna

i drzwiowa, elewacja, taras, instalacja wodna i centralnego ogrzewania, wentylacja, kominy. Budynek mieœci siê w centrum wsi, naprzeciw dawnej szko³y podstawowej. O taki obiekt starali siê od dawna mieszkañcy Ujazdu. Kilkadziesi¹t lat temu spotykali siê w drewnianym baraku, który spe³nia³ rolê œwietlicy, ale dziœ nadaje siê jedynie do rozbiórki. PóŸniej ludziom s³u¿y³a du¿a sala by³ej podstawówki, jednak jej stan, mimo modernizacji, równie¿ pozostawia³ wiele do ¿yczenia. (toldo)

Urz¹d zaprasza do konkursu

Dzieci bior¹ udzia³ w przedstawieniach

W ramach konkursu organizowanego przez Fundacjê Stefana Batorego i Polsk¹ Fundacjê Dzieci i M³odzie¿y mo¿na ubiegaæ siê o dotacje, które przys³uguj¹ stowarzyszeniom, fundacjom i organizacjom pozarz¹dowym, maj¹cym osobowoœæ prawn¹, zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze S¹dowym, niedzia³aj¹cym komercyjnie. Dotacje zostan¹ przyznane w piê-

POGORZELA

Marcin Szyndrowski ( 782 722 685

Rozmawiali o karierze 3 marca w Bibliotece Publicznej w Pogorzeli odby³o siê spotkanie z Paulin¹ Góreck¹, która na co dzieñ pracuje w firmie edukacyjnej RoboNET, prowadz¹cej zajêcia dla dzieci z nauki programowania za pomoc¹ programowalnych klocków LEGO.

GMINA POGORZELA

W spotkaniu wziê³o udzia³ 24 uczniów gimnazjum w Pogorzeli. M³odzie¿ dowiedzia³a siê m.in. jak

wygl¹da dzieñ pracy m³odej profesjonalistki. Wspólnie rozmawiali o nowych zawodach i zastanawiali siê, które z nich s¹ najbardziej przysz³oœciowe. Ca³oœæ mia³a charakter warsztatowy – by³y quizy, pytania, wspólne æwiczenia. Paulina Górecka jest jedn¹ z 30 m³odych profesjonalistów, którzy w ca³ej Polsce odwiedzaj¹ biblioteki, szko³y i domy kultury. To m³odzi ludzie maj¹cy ciekaw¹, przysz³o-

M³odzie¿ chêtnie bierze udzia³ w spotkaniach i dowiaduje siê o przysz³oœciowych zawodach

ciu kategoriach. Pierwsz¹ z nich jest partycypacja obywatelska, czyli anga¿owanie obywateli w ¿ycie publiczne. Druga to kontrola obywatelska, a wiêc sprawowanie kontroli nad funkcjonowaniem placówek publicznych. Kolejnym jest zwalczanie dyskryminacji, ksenofobii, homofobii i rasizmu. Przedostatni¹ staniowi¹ dzia³ania na rzecz grup zagro¿onych wyklu-

czeniem spo³ecznym. Ostatnia kategoria natomiast dotyczy edukowani dzieci i m³odzie¿y, kszta³towania w nich postaw obywatelskich, wiedzy o prawach cz³owieka i uwra¿liwiania na nietolerancjê i dyskryminacjê. Wiêcej na ten temat mo¿na przeczytaæ na stronie internetowej gminy Cieszków. (toldo)

Marcin Szyndrowski ( 782 722 685

PÊPOWO

Uzdolniona pianistka

œciow¹ pracê zwi¹zan¹ z nowoczesnymi technologiami, mog¹cymi byæ inspiracj¹ dla m³odzie¿y. Spotkanie by³o elementem drugiej edycji projektu Link do przysz³oœci. M³odzi, Internet, Kariera, organizowanego przez warszawsk¹ Fundacjê Rozwoju Spo³eczeñstwa Informacyjnego, w którym uczestniczy biblioteka publiczna. Fundacja wspiera m³odych ludzi ze œrodowisk wiejskich i ma³ych miast w myœleniu o swojej przysz³oœci zawodowej. Celem projektu jest zwiêkszanie szans na rynku pracy m³odych ludzi z terenów wiejskich i ma³ych miast poprzez prezentowanie im ró¿norodnoœci wspó³czesnych zawodów i technologii. Dziêki projektowi osoby w wieku 16-24 lat poznaj¹ przyk³ady zawodów, które mog¹ zainspirowaæ ich do wyboru kariery w przysz³oœci. – Od paŸdziernika 2013 roku trwa druga edycja projektu, w którym bierzemy udzia³. Dodatkowo organizowane s¹ liczne konkursy, w ramach których m³odzie¿ poszukuje osób zajmuj¹cych siê inspiruj¹cymi profesjami w ich lokalnych spo³ecznoœciach i organizuje z nimi spotkania – spuentowa³ dyrektor gimnazjum Pawe³ Marciniak. (tytus)

O Lenie Markowskiej (17 l.) z Pêpowa robi siê coraz g³oœniej w muzycznym œwiecie, a wszystko za spraw¹ jej talentu. Przygoda Leny z muzyk¹ rozpoczê³a siê od edukacji w gostyñskiej szkole muzycznej oraz w placówce II stopnia w Lesznie. W tym roku stoi przed ni¹ wielkie wyzwanie – obrona dyplomu Pañstwowej Szko³y Muzycznej II stopnia. Egzamin ju¿ w maju. Do tego czasu nastolatka musi opanowaæ 105 stron nut i umieæ zagraæ osiem utworów, m.in. Bacha, Beethovena, Chopina. Od sierpnia ubieg³ego roku, raz w tygodniu, korzysta z profesjonalnych lekcji wokalu. Wczeœniej czerpa³a wiedzê od Leszka ¯elaznego, zarówno pracownika Centrum Sportowo-Kulturalnego, dyrygenta chóru Continuo, jak i nauczyciela muzyki. O jej zdolnoœciach przekonali siê dwa lata temu cz³onkowie Centrum Edukacji Artystycznej uczniów klas fortepianu szkó³ muzycznych. Przes³uchania odbywaj¹ siê w ca³ej Polsce. Na poziomie makroregionalnym w 2012 roku (woj. wielkopolskie i lubuskie) Lena spoœród kilkudziesiêciu muzyków by³a jedn¹ z oœmiu, która dosta³a siê do etapu ogólnopolskiego w Warszawie. W tym samym roku Lena pojawi³a siê na presti¿owym Miêdzynarodowym Konkursie Pianistycznym Zgorzelec-Gorlitz. Zagra³a na scenie niemieckiego teatru. 17-letnia pêpowianka w kwietniu

ARCHIWUM

ARCHIWUM

Cieszkowski urz¹d gminy zachêca mieszkañców poprzez swoj¹ stronê internetow¹ do udzia³u w konkursie na projekty tematyczne w ramach programu Obywatele dla demokracji.

Przed Len¹ – du¿a przysz³oœæ

ub. roku zagra³a we Francji na przegl¹dzie pianistycznym w Pary¿u. W styczniu tego roku wyst¹pi³a równie¿ w Zgorzelcu. Otrzyma³a nagrodê g³ówn¹ od burmistrza tego miasta za najwy¿sz¹ punktacjê w kategorii fortepian solo w swojej grupie wiekowej. Wœród listów gratulacyjnych, które Lena otrzyma³a, mieszcz¹ siê równie¿ podziêkowania za znakomite osi¹gniêcia muzyczne i promocjê gminy od wójta Pêpowa Stanis³awa Krysickiego. M³oda pianistka jest obecnie w drugiej klasie leszczyñskiego liceum. Matura za rok. Swoj¹ przysz³oœæ chce zwi¹zaæ (tytus) z muzyk¹. 25 marca 2014 / nr 987

10

APTEKI KROTOSZYN

Dy¿ur pe³ni¹: apteka Eskulap (ul. Mickiewicza 2a, 62 722 80 25) – do 27 marca; apteka Na Zaciszu (ul. Zacisze 14, 62 722 80 60) – od 28 marca do 3 kwietnia.

KOBYLIN

Pod Or³em, ul. Wolnoœci 7 (65 548 24 12). Bona, ul. Grunwaldzka 5a (65 548 16 24).

KOMIN WLKP.

Apteka Rynkowa, ul. Stary Rynek 1 (62 721 61 32). Zamkowa, ul. Krotoszyñska 6 (62 721 65 24). Esculap, ul. Jana Paw³a II 17 (62 721 93 82).

ORPISZEW

Przy Stawnej, ul. Stawna 1 (62 721 28 54).

ROZDRA¯EW

Prima, ul. Krotoszyñska 9 (62 722 12 94). Medica, ul. KoŸmiñska 10 (62 722 18 10).

SULMIERZYCE

Sulmierzycka, ul. Krótka 1 (62 722 32 24). Nasza Apteka, ul. Rynek 23 (62 722 34 70).

ZDUNY

Alifarm, Rynek 19 (62 721 57 28). Alifarm-Bis, os. Madaliñskiego 1 (62 721 53 32).

Zdrowie Pod naszym patronatem

Motocykliœci dla chorego Filipa W dniach 28 – 30 marca w Galerii Krotoszyñskiej klub Oldtimers organizuje wystawê starych motocykli, po³¹czon¹ ze zbiórk¹ pieniêdzy na leczenie 12-letniego ch³opca. Trzydniowa impreza po³¹czona jest ze zbiórk¹ pieniêdzy dla 12-letniego Filipa Kujawskiego z Krotoszyna, który cierpi na autyzm. – Co roku staramy siê po³¹czyæ nasz¹ wystawê ze zbiórk¹ na jakiœ szczytny cel. W tym roku wszystkie zebrane pieni¹dze przeznaczymy dla Filipa, który razem z rodzicami bêdzie obecny na imprezie. Nowoœci¹ jest to, ¿e w tym roku sami postanowiliœmy zbieraæ pieni¹dze, bez pomocy wolontariatu – mówi prezes krotoszyñskiego klubu, Micha³ WoŸniak. – Motocykle bêd¹ zarówno w pasa¿u jak i na piêtrze galerii. Wci¹¿ docieraj¹ do nas propozycje sklepów, które chcia³yby u siebie wyeksponowaæ niektóre maszyny – kontynuuje prezes. – W sumie na wystawie bêdzie oko³o 40 motocykli. Odbêd¹ siê równie¿ koncerty. W sobotê o godz. 17.00 wyst¹pi zespó³ rockowy Etropia z Oleœnicy oraz zespó³ instrumentalny Magdaleny Ostach z Lutogniewa. – Nad bezpie-

czeñstwem zebranych czuwaæ bêdzie ochrona galerii oraz przedstawiciele naszego klubu. Impreza jest bezalkoholowa, wiêc ka¿dy, kto bêdzie mia³ zamiar wejœæ na wystawê czy koncert na przyk³ad z piwem, bêdzie automatycznie zawracany. Mam nadziejê, ¿e ¿adnych ekscesów nie bêdzie, bowiem przyœwieca nam szczytny cel, jakim jest pomoc choremu dziecku – mówi szef klubu. W ubieg³ym roku wystawa cieszy³a siê sporym zainteresowaniem. ZeR E K L A M A

25 marca 2014 / nr 987

www.rzeczkrotoszynska.pl

brano 2.600 z³ dla chorego Bartosza Bryske z Krotoszyna. (szyn)

11

Gospodarka

P

O tajnikach produkcji opowiada³ w³aœciciel zak³adu Jan Krzywonos

d³o. A my wskakujemy w tê lukê – wyjaœnia³ Jan Krzywonos. Realizacja tych zleceñ jest mo¿liwa dziêki wyposa¿eniu w najnowoczeœniejsze maszyny i urz¹dzenia sterowane numerycznie. Nowoczesne prasy, wykrawarka laserowa, centrum gn¹ce blachy czy automaty do giêcia drutów i zwijania blach, wktóre wyposa¿ano zak³ad przez ostatnie kilkanaœcie lat, to efekt dotacji zUnii Europejskiej.

S.POŒPIECH

rzedsiêbiorstwo Jotkel Jana Krzywonosa specjalizuje siê w wyposa¿aniu warsztatów, zak³adów produkcyjnych i magazynów oraz pomieszczeñ socjalnych. Firma dzia³a ju¿ 36 lat iprodukuje nie tylko swe sztandarowe wyroby, ale i specjalizuje siê wrealizacji wszelkich zamówieñ wzakresie obróbki blach, rur i profili czy tworzyw sztucznych. Fabrykê od œrodka mieli okazjê w ubieg³y pi¹tek poznaæ radni z krotoszyñskiej komisji bud¿etowo-gospodarczej. Po zak³adzie oprowadzi³ ich w³aœciciel Jan Krzywonos, który jest równie¿ prezesem Klubu Przedsiêbiorców Ziemi Krotoszyñskiej. Przybli¿a³ specyfikê produkcji w danych dzia³ach firmy oraz cierpliwie odpowiada³ na pytania goœci. W przedsiêbiorstwie pracuje ok. 180 osób, w tym 26 kobiet. Po³owê za³ogi stanowi¹ pracownicy produkcji, reszta kadry to pracownicy dzia³u konstrukcyjno-technologicznego, zaopatrzenia, utrzymania ruchu, sprzeda¿y i marketingu oraz administracji (w ksiêgowoœci i kadrach pracuje 5osób). Jak wyjaœnia³ szef, w Jotkelu preferowana jest elastycznoœæ w podejœciu do klientów. Przedsiêbiorstwo ma doœwiadczenie zarówno wrealizacji krótkich partii produkcyjnych, wyrobów jednostkowych, jak i wieloletnich kontraktów realizowanych wsposób ci¹g³y. – Wiele zamówieñ dla kooperantów stanowi¹ krótkie serie wyrobów. Zleceniodawca potrzebuje czegoœ pilnie, bo coœ siê nie powio-

Radni zobaczyli Jotkela od œrodka

S.POŒPIECH

Nie tylko wózki i szafy warsztatowe oraz metalowe meble produkuje fabryka na ul. Wiejskiej w Krotoszynie. Jotkel specjalizuje siê tak¿e w us³ugach kooperacyjnych, m.in. tutaj powstaj¹ podwozia do autobusów marki Solaris.

ONET BIZNES

Przy maszynie do giêcia blach

Krotoszyn na mapie milionerów. Z okazji opublikowania przez miesiêcznik Forbes listy 100 najbogatszych Polaków redakcja onet.biznes.pl opublikowa³a mapy pokazuj¹ce, sk¹d wywodz¹ siê milionerzy. Po³udniow¹ Wielkopolskê reprezentuj¹ zaledwie dwie osoby, w tym jedna – Krotoszyn. Piotr Voelkel sklasyfikowany zosta³ na 72. pozycji. Sylwetce biznesmena poœwiêciliœmy obszerny szkic w 868. wydaniu naszego tygodnika z 2011 r.

Meble, szafy i wózki metalowe stanowi¹ 25 proc. produkcji Jotkela, pozosta³e 75 proc. natomiast to wyroby dla licznych kooperantów z Polski i zagranicy. Oko³o po³owa produkcji idzie na eksport (g³ównie do krajów z Europy zachodniej). Firma Krzywonosa wspó³pracuje z odbiorcami reprezentuj¹cymi ró¿ne ga³êzie przemys³u: motoryzacyjny, rolniczy, spo¿ywczy, miêsny, telekomunikacyjny czy transportu kolejowego. Tutaj powstaj¹ podwozia z nierdzewnej stali do autobusów firmy Solaris z Bolechowa, a metalowe pojemniki na odpady segregowane zakupi³y niemal wszystkie lotniska w Polsce. Wœród kooperantów s¹ tak renomowane firmy, jak Danone, Philips, Volvo czy Tatra. O skali produkcji œwiadczy iloœæ zleceñ wykonywanych ka¿dego dnia. –

Œrednio dziennie wykonujemy od 700 do 900 zleceñ, od jednoelementowych do bardzo z³o¿onych. Posiadamy 100 stanowisk pracy obs³ugiwanych przez 90 osób – powiedzia³ w³aœciciel przedsiêbiorstwa do samorz¹dowców wtrakcie zwiedzania fabryki. Portfel zamówieñ jest du¿y, bowiem ob³o¿enie produkcji wynosi obecnie 22 dni wmiesi¹cu. Na koniec Jan Krzywonos wspomnia³ o tym, ¿e jego zak³ad jest w trakcie przekszta³cania w spó³kê. – To pocz¹tek sukcesji wfirmie, mam trzech synów, którzy ze mn¹ pracuj¹ –stwierdzi³. W ten sposób dojdzie prawdopodobnie do przekazania kierowania przedsiêbiorstwem m³odemu pokoleniu Krzywonosów. Do tej tematyki wrócimy niebaSebastian Poœpiech wem.

SprawdŸ ceny skupu ¿ywca wieprzowego z 21 marca (ceny netto) waga ¿ywa

bita ciep³a (kl. E)

Handel i Us³ugi Szymon Kwiatkiewicz, Kobylin

4,70 z³

6,20 z³

DUDA Polski Koncern Miêsny SA, Gr¹bkowo

– 4,60 z³

Grupa Producentów Rolnych, KoŸmin Wlkp.

waga ¿ywa

bita ciep³a (kl. E)

RzeŸnia MRÓZ SA, Borzêciczki

–

6,00 z³

6,20 z³

Zak³ady Miêsne SALUS, Golinka

–

6,40 z³

6,20 z³

S.C. Patalas, Grêbów

4,60 z³

–

PRACA CZEKA Oferty Powiatowego Urzêdu Pracy w Krotoszynie. Obok ka¿dej miejscowoœæ, w której mieœci siê zak³ad lub zlecana jest praca. Dane otrzymaliœmy 21 marca. Szczegó³owe informacje pod nr tel. 62 725 44 56 lub 800 200 929 oraz www.pupkrotoszyn.pl. • elektromonter/elektryk, Kalisz • pomocnik elektryka, Krotoszyn • monter konstrukcji stalowej, Krotoszyn • stolarz – tapicer, Krotoszyn • operator koparki, Nowa Wieœ • tapicer, Ostrów • mechanik samochodowy, Chwaliszew • operator koparki, Krotoszyn, KoŸmin • serwisant – instalator, Zduny • sprzedawca na stacji paliw, Krotoszyn • stolarz, Zduny • pracownik biurowy, Krotoszyn • spawacz, Rozdra¿ew • instalator sanitarny, Krotoszyn • robotnik budowlany, Rozdra¿ew • kierowca ci¹gnika siod³owego, Krotoszyn • kierowca kat. C, Krotoszyn, Benice • pracownik fizyczny, Wzi¹chowo Ma³e • kierowca samochodu ciê¿arowego, Nowa Wieœ • blacharz, KoŸmin • p³ytkarz, Krotoszyn • kierowca samochodu ciê¿arowego, Kobylin, Krotoszyn, Zduny • dorêczyciel, Krotoszyn • magazynier, Krotoszyn • rozbieracz – wykrawacz, Chojnice, Golina • spawacz, Zduny • pracownik budowlany, Krotoszyn • stolarz, Sulmierzyce • tokarz/frezer, Rozdra¿ew • tapicer, Sulmierzyce • konstruktor pojazdów mechanicznych, KoŸmin • œlusarz-mechanik, Chocianów/ Krotoszyn • pracownik magazynowy, Krotoszyn • pracownik gospodarczy -konserwator zieleni, Perzyce • szwaczka, Ostrów • stolarz, Krotoszyn • spawacz – œlusarz, KoŸmin • fryzjerka, Krotoszyn, Kobylin • referent ds. produkcji i sprzeda¿y, Rozdra¿ew/Cieszków • sprz¹taczka biurowa, Poznañ/Krotoszyn • g³ówny ksiêgowy, Krotoszyn • stolarz, Salnia • pracownik dzia³u magazynu, Romanów 25 25 marca 2014 / nr 987

12

Tradycja

Wizyta biskupa

Wiêc w takiej ciszy ukryty ja – liœæ, oswobodzony od wiatru, ju¿ siê nie troskam o ¿aden z upadaj¹cych dni… Karol Wojty³a

W ostatnim czasie ks. Stanis³aw Napiera³a, biskup senior kaliski, odwiedzi³ Konarzew, Sulmierzyce i Zduny.

œUp

pana Grzegorza Koœmidra

zas³u¿onego dla Ziemi Krotoszyñskiej przedsiêbiorcy, spo³ecznika i cz³owieka wielkiego serca. Pani Gabrieli Koœmider oraz synowi Grzegorzowi i najbli¿szym sk³adamy wyrazy szczerego wspó³czucia

SOSW KONARZEW

Pod koniec lutego w Sulmierzycach biskup spotka³ siê z nauczycielami Zespo³u Szkó³ Publicznych, uczniami oraz ich rodzicami. Odwiedziny duszpasterskie rozpoczê³y siê w koœciele parafialnym. Najpierw m³odzie¿ przedstawi³a duchownemu profil swojej placówki, a póŸniej zaœpiewa³ szkolny chór. Po b³ogos³awieñstwie biskup uda³ siê do szko³y, gdzie zwiedzi³ bibliotekê, sale lekcyjne i sekretariat. Na pocz¹tku marca duchowny odwiedzi³ Oœrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie. –Biskup przyby³ z wizyt¹ duszpastersk¹. To by³a inicjatywa ks. Napiera³y i chêæ zwiedzenia naszej placówki – powiedzia³a Rzeczy dyrektor Daria Rakowiecka-Nowacka. Przedstawiciele oœrodka wrêczyli biskupowi kwiaty, potem odby³a siê rozmowa z uczniami. Biskup otrzyma³ od nich obraz z mottem: Gdyby ka¿dy mia³ to samo, nikt nikomu nie by³by potrzebny.

Z ogromnym smutkiem przyjêliœmy wiadomoœæ o œmierci

Stanis³aw Szczotka Przewodnicz¹cy Rady Powiatu

Jedno ze spotkañ w oœrodku wychowawczym w Konarzewie

9 marca goœæ z Kalisza odwiedzi³ tak¿e Zduny. Podczas trzech porannych mszy wyg³osi³ homilie, a póŸniej spotka³ siê z wychowankami Domu Pomocy Spo³ecznej, gdzie ugoœci³y go Siostry Mi³osierdzia œw. Wincentego a Paulo oraz ks. Andrzej Starzyñski z tego samego zgromadzenia. Nastêpnie odwiedzi³ mieszkanki

Domu Samotnej Matki, który mieœci siê w budynku szkolnym na ul. Strzeleckiej. Tego samego dnia duchowny spotka³ siê z przedstawicielami parafii i udzieli³ sakramentu bierzmowania m³odzie¿y gimnazjalnej. Wieczorem odby³ wspóln¹ kolacjê z kap³anami oraz podpisa³ ksiêgi metrykalne. £ukasz Cichy

Wychowanie wg œw. Jana Bosko wy, okazuje sympatiê i ³agodnoœæ. ¯eby wychowywaæ, trzeba wejœæ w relacjê z uczniem. Stawiane wymagania nie s¹ same dla siebie, ale

ARCHIWUM

Rodzice zastanawiaj¹ siê czêsto, jak wychowywaæ swoje dzieci, by wyros³y na uczciwych ludzi. Mo¿e w³aœnie dlatego warto przypomnieæ dzie³o ks. Jana Bosko, w³oskiego ksiêdza z XIX wieku, œwiêtego Koœcio³a. Ks. Bosko wiele zawdziêcza³ swojej matce, która – jako wdowa – sama wychowywa³a dzieci. Mia³a silny charakter, nie poddawa³a siê losowi. Budowa³a atmosferê mi³oœci i wzajemnego zaufania. Chcia³a, ¿eby jej dzieci kocha³y Boga. Mimo trudnej sytuacji finansowej, nie broni³a synowi pójœæ do kap³añstwa. Gdy za³o¿y³ dom dla sierot, zamieszka³a tam i objê³a jego mieszkañców matczyn¹ trosk¹. Ks. Bosko by³ wyznawc¹ systemu zapobiegawczego, w którym opiekunowie s¹ nastawieni na rozmowê z wychowankami, jak kochaj¹cy ojcowie, i upominaj¹ ich z dobroci¹. B³¹kaj¹cym siê po ulicach Turynu dawa³ po¿ywienie, dostarcza³ rozrywki, uczy³ katechizmu. Podstaw¹ owego systemu by³y has³a: rozum – religia – mi³oœæ. Dziœ s¹ one nazywane trójmianem salezjañskim. Mi³oœæ jest tu fundamentem. Powoduje, ¿e wychowawca jest ¿yczli-

s³u¿¹ dobru m³odego cz³owieka. To, co mówi wychowawca, nawet jeœli nie zawsze jest przyjemne, ma sens. Wa¿ne jest jednak formu³owanie zasad. Polecenia, zakazy, regulaminy musz¹ byæ jasne, zrozumia³e i logiczne. Wychowankowie powinni

wiedzieæ, ¿e s³u¿¹ one ukierunkowaniu ich spontanicznoœci, a nie jej zduszeniu. Wiara dla œwiêtego by³a w naturalny sposób œrodkiem uporz¹dkowania œwiata. By³ œwiadomy tego, ¿e cz³owiek z dobrze uformowanym sumieniem sam bêdzie dok³ada³ starañ, ¿eby byæ dobrym uczniem. To wiara bêdzie go motywowa³a, ¿eby od siebie wymagaæ. To, co radzi³ swoim wychowankom, równie¿ ujmowa³ w proste do zapamiêtania trójmiany. Jeden z nich, nazywany 3 razy s, sk³ada³ siê z hase³: sanita – sapienza – santita, czyli zdrowie – m¹droœæ – œwiêtoœæ. Obok niego wystêpowa³y ponadto: zdrowie – nauka – moralnoœæ oraz radoœæ – nauka – pobo¿noœæ. Jednym z jego wychowanków by³ Dominik Savio, który kiedyœ powiedzia³: Dla nas œwiêtoœæ oznacza bycie radosnym, bo szatan lêka siê ludzi weso³ych. Œw. Jan Bosko tak bardzo kocha³ dzieci i m³odzie¿, ¿e na pewno wiele razy prosi³ o œwiat³o od Boga, jak ma postêpowaæ. Ufajmy, ¿e i nas Bóg za przyczyn¹ ks. Bosko nauczy byæ dobrymi wychowawcami.

W zwi¹zku ze œmierci¹

œUp

Grzegorza Koœmidra wyrazy g³êbokiego wspó³czucia, ¿alu i zrozumienia ¯onie, pani Gabrieli Koœmider, oraz Synowi, panu Grzegorzowi Koœmidrowi, sk³ada Leszek Kulka przewodnicz¹cy zarz¹du Samorz¹dowej Inicjatywy Obywatelskiej

Z wielkim ¿alem przyjêliœmy wiadomoœæ o œmierci naszego Kolegi, wzorowego przedsiêbiorcy i wieloletniego cz³onka Klubu

œUp

Grzegorza Koœmidra ¯onie Gabrieli i Synowi Grzegorzowi sk³adamy wyrazy g³êbokiego wspó³czucia Klub Przedsiêbiorców Ziemi Krotoszyñskiej REKLAMA

Anna Szulc

REKLAMA

Odeszli do Pana

œUp

W³adys³aw Maækowiak, 75

œUp

W³adys³awa Parysek, 81

œUp

Stanis³aw Sobañski, 71

œUp

Bo¿ena Zawieja, 82 25 marca 2014 / nr 987

Leszek Kulka Starosta Krotoszyñski

www.rzeczkrotoszynska.pl

13

Tradycja

W naszym powiecie nie zapomniano o ¿o³nierzach wyklêtych. Jak pisaliœmy wczeœniej, w krotoszyñskim muzeum zorganizowano wieczornicê, a nieznani mieszkañcy wywiesili na ul. Mickiewicza baner przypominaj¹cy o narodowym dniu pamiêci. To szczególne œwiêto obchodzono tak¿e w KoŸminie i Zdunach.

W KoŸminie

4 marca w miejscowym liceum ogólnokszta³c¹cym Marta Szczeœniak-Œlusarek z poznañskiego IPN wyg³osi³a prelekcjê pn. ¯o³nierze wyklêci i ich losy. Dzieje tzw. drugiej konspiracji nadal stanowi¹ cich¹ kartê polskiej historii. Choæ to ona ukszta³towa³a patriotyzm i poczucie niezawis³oœci wielkich rzesz obywateli, sprzeciwiaj¹cych siê sowietyzacji Polski. Do takich ludzi nale¿eli: niespe³na osiemnastoletnia Danusia Siedzikówna, pseudonim Inka, czy rotmistrz Witold Pilecki. W czasie spotkania licealiœci mogli pokrótce dowiedzieæ siê o najwa¿niejszych wydarzeniach ruchu oporu z lat 1944-1956. Zapoznano ich z charakterem dzia³añ propagandowych funkcjonariuszy Urzêdu Bezpieczeñstwa i wyjaœniono, dlaczego historia dotycz¹ca tych lat jest pokryta warstw¹ zak³amania.

W Zdunach

W Krotoszynie

Próbowaliœmy ustaliæ, kto zawiesi³ wymieniony wczeœniej baner przy ul. Mickiewicza. – Nie wiem, kto to zrobi³. Gdy wychodzi³yœmy wieczorem w pi¹tek 28 lutego to tego nie by³o. Na drugi dzieñ rano ju¿ wisia³ – poinformowa³a nas sprzedawczyni jednego ze sklepów na rampie. – Inicjatywa dumna i fajna, ale kto to posprz¹ta – doda³a inna pracownica placówki. Nasze próby ustalenia, czy by³o to dzie³o pojedynczych osób, czy zorganizowanej grupy nie powiod³y siê. Inicjatorzy, którzy sami usunêli baner, pragnêli pozostaæ anonimowi. Paulina Jaœniak, (toldo)

W. RATAJCZYK

Uczniowie Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych roznosili tego dnia ulotki in-

formuj¹ce o wyklêtym ze Zdun – mjr. Franciszku Jaskulskim, ps. Zagoñczyk. Wydrukowano na nich s³owa: Pamiêtajmy „Zagoñczyk” mjr Franciszek Jaskulski oraz jego zdjêcie. Na odwrocie zaœ mogliœmy przeczytaæ: ¯o³nierz wrzeœnia 1939 r. Konspirator i dowódca partyzancki AK. Zbrojny konspirator podziemia antykomunistycznego – ¿o³nierz „wyklêty”. Zamordowany przez komunistów w 1947 r. Syn ziemi zdunowskiej. Czeœæ jego pamiêci. Oddaj czeœæ bohaterom podziemia antykomunistycznego.

KoŸmiñscy licealiœci podczas prelekcji

¯onie Gabrieli, Synowi Grzegorzowi i Rodzinie najszczersze wyrazy wspó³czucia z powodu œmierci

œUp

Grzegorza Koœmidra sk³adaj¹ zarz¹d i zawodnicy KKS „Astra” Krotoszyn Z ogromnym smutkiem i ¿alem przyjêliœmy wiadomoœæ o œmierci

œUp

Edmunda Skommera lekarza medycyny

¯onie i Synom Zmar³ego wyrazy serdecznego wspó³czucia sk³adaj¹ Kole¿anki i Koledzy z Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

O tym pisano w latach trzydziestych

O wydarzeniach i sprawach, które toczy³y siê przed wybuchem II wojny œwiatowej na ziemi krotoszyñskiej, przeczytaæ mo¿na by³o nie tylko w gazetach wydawanych w Krotoszynie. Informowa³y o nich tak¿e tytu³y ukazuj¹ce siê w s¹siednich miejscowoœciach, takich jak Kalisz, Leszno czy Ostrów. Obradowa³y katoliczki Jak donosi³ w 1938 r. G³os Leszczyñski, pod koniec lutego w sali Domu Katolickiego w Krotoszynie odby³ siê zjazd Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet. Sala by³a wype³niona po brzegi i to nie tylko kobietami. Obradom przewodniczy³a prezeska okrêgu krotoszyñskiego, Pelagia Sêkowska. Pierwsz¹ czêœæ spotkania zajê³o walne zebranie. Po nim rozpocz¹³ siê kurs dotycz¹cy kwestii spo³ecznych. Prelekcjê wyg³osi³a, zaproszona z Poznania, sekretarka generalna zwi¹zku, Janina KaŸmierska. Warto zaznaczyæ, ¿e w tamtych czasach nie u¿ywano mêskich tytu³ów pe³nionych przez kobiety funkcji. A wiêc termin: sekretarka, oznacza³, ¿e Janina KaŸmierska pe³ni³a bardzo wa¿n¹ funkcjê sekretarza organizacji. Po niej referat wyg³osi³ jeszcze ks. Malepszy. Temat jego pogadanki brzmia³ Koœció³ katolicki wobec zagadnieñ spo³ecznych.

Blacharski samorz¹d

W tej samej gazecie w 1937 r. czytamy, ¿e blacharze i instalatorzy elektryczni z Krotoszyna nale¿eli do cechu, który sw¹ siedzibê mia³ w Lesznie. Cech blacharski za³o¿ono tam w 1904 r. Przyst¹pili do niego mistrzowie z dwunastu miast powiatowych z po³udniowo-zachodniej Wielkopolski. Du¿¹ rolê ogrywali tu Niemcy. Sytuacja zmieni³a siê w roku 1921, gdy Leszno w³¹czono do pañstwa polskiego. 30 paŸdziernika ukonstytuowa³ siê Przymusowy Cech Blacharsko-Elektroinstalatorski. Weszli do niego mistrzowie z Leszna, a prezesem zosta³ Polak. Okrêg ten obejmowa³ tak¿e Gostyñ, Kêpno, KoŸmin, Krotoszyn,

ARCHIWUM

Jeszcze o ¿o³nierzach wyklêtych

W Domu Katolickim przy al. Powstañców Wlkp. dziœ mieœci siê przedszkole

Odolanów, Ostrów, Ostrzeszów, Pleszew, Rawicz, Œmigiel i Wolsztyn. Taki uk³ad nie sprawdza³ siê. Ze wzglêdu na odleg³oœæ trudno sobie wyobraziæ jak¹œ sensown¹ wspó³pracê rzemieœlników na przyk³ad z Leszna oraz Kêpna i Ostrzeszowa. W tamtych czasach telefonów i samochodów prawie nie by³o, co dodatkowo utrudnia³o wspó³pracê. W 1924 r. rzemieœlnicy skierowali pismo do Urzêdu Wojewódzkiego w Poznaniu, prosz¹c o podzielenie okrêgu na dwa mniejsze. Ich wniosek zaakceptowano jeszcze w tym samym roku i pozwolono na stworzenie nowego okrêgu Cechu Blacharsko-Elektroinstalatorskiego. Jego siedzib¹ zosta³ Ostrów Wielkopolski, a przyst¹pili do niego majstrowie z kilku pobliskich miast, w tym i z Krotoszyna.

Piorun zabi³ rolnika

gicznego zdarzenia, do którego dosz³o 18 maja we wsi Konarzew pod Krotoszynem. Panowa³a wówczas wyj¹tkowo parna i burzowa pogoda, któr¹ mieszkañcy nie tylko tej miejscowoœci na d³ugo zapamiêtali.. Tego dnia piorun zabi³ mieszkañca tej wsi w chwili, gdy pracowa³ w polu. Zmar³y nazywa³ siê Walenty Bielawny i osierci³ dziesiêcioro dzieci. Œwiadkowie zdarzenia oraz lekarz próbowali go ratowaæ, lecz – jak podkreœlono w gazecie – wszelka pomoc okaza³a siê nieskuteczna. Nie by³ to jedyny przypadek wtamtym dniu. Piorun uderzy³ równie¿ w dwóch robotników pracuj¹cych w cegielni w Zdunach. Byli to Stanis³aw Sobañski oraz Piotr Skóra. Ich ¿yciu nie zagrozi³o jednak ¿adne niebezpieczeñstwo i ze zdarzenia wyszli bez szwanku. Na podstawie dawnych doniesieñ prasowych opracowa³ Daniel Szymczak

Z kolei Dziennik Ostrowski w 1937 r. opublikowa³ informacjê na temat tra-

Pani Gabrieli Koœmider i Rodzinie wyrazy najszczerszego wspó³czucia i ¿alu z powodu œmierci

œUp

Mê¿a Grzegorza Koœmidra

cenionego przedsiêbiorcy, partnera samorz¹du sk³adaj¹ Burmistrz Krotoszyna, Przewodnicz¹ca i Radni Rady Miejskiej oraz pracownicy Urzêdu Miejskiego w Krotoszynie

Wyrazy g³êbokiego ¿alu z powodu œmierci

œUp

Edmunda Skommera lekarza medycyny

¯onie i Synom sk³adaj¹ pracownicy NZOZ „Avicenna” w Kobylinie

Zachêcamy Pañstwa do gratisowej publikacji wspomnieñ o naszych œp. Najbli¿szych. Jesteœmy w stanie pomóc w ich napisaniu. Prosimy o kontakt z redakcj¹. 25 marca 2014 / nr 987

14

Sprawy Roszki

To kiedy ten remont? Byæ mo¿e na pocz¹tku kwietnia ruszy modernizacja siedmiokilometrowego odcinka drogi powiatowej Roszki – KoŸminiec. Na ten cel zabezpieczono w bud¿ecie powiatu 150 tys. z³. dróg lokalnych. – Na razie tylko droga Bo¿acin – Wró¿ewy – Lutogniew jest pewnikiem w tym programie. Jeœli jednak coœ siê zmieni i minister zwiêkszy œrodki, to druga bêdzie dla nas droga w Grêbowie, a Roszki kolejne – mówi dyrektor Powiatowego Zarz¹du Dróg

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Droga jest w op³akanym stanie. Dziury odstraszaj¹ kierowców, którzy zmuszeni s¹ do obje¿d¿ania ponad 20 km. Tymczasem ta droga to wa¿ny ³¹cznik wielu powiatów (jarociñskiego, pleszewskiego, krotoszyñskiego i ostrowskiego).

Modernizacja zakoñczy siê w sierpniu

Remontuj¹ œwietlicê w D¹browie Oko³o 600 tys. z³ mia³ wed³ug kosztorysu poch³on¹æ remont œwietlicy w D¹browie. W wyniku przetargu uda³o siê jednak zaoszczêdziæ ponad 220 tys. z³. Do przetargu na modernizacjê wiejskiej œwietlicy zg³osi³o siê dziewiêæ firm. Wszystkie oferty by³y poprawne. Zwyciê¿y³a firma Cegie³ka W³odzi-

mierza Goœciniaka z Wilkowyi, która wykona zadanie za 375 tys. 852 z³ brutto. 20 marca rozpoczê³y siê prace. Firma zwioz³a ju¿ potrzebny materia³ i ustawi³a rusztowania. – W pierwszej kolejnoœci bêdziemy robiæ teren wokó³, czyli u³o¿ymy kostkê oraz zajmiemy siê

elewacj¹ i dachem budynku. Potem wejdziemy z robotami do œrodka – informuje pracownik firmy, Bart³omiej Grzelak. Wewn¹trz wymienione bêd¹ pod³ogi, zostanie te¿ zainstalowane nowe ogrzewanie. Wszystkie prace powinny siê zakoñczyæ w sierpniu. (szyn)

I LO

Uczniowie klasy I d (biologiczno-chemicznej) z I Liceum Ogólnokszta³c¹cego w Krotoszynie nawi¹zali wspó³pracê z klas¹ o tym samym profilu z I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Uczniowie „Ko³³¹taja” odwiedzili Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Owocem wspó³pracy by³a 18 lutego wizyta uczniów na poznañskim Uniwersytecie Przyrodniczym. Podzieleni na grupy brali udzia³ w zajêciach. Jedni poznawali ¿yj¹ce w Polsce gatunki zwierz¹t i ptaków, inni ogl¹dali fragmenty tkanek pod mikroskopem, jeszcze inni brali udzia³ w zajêciach, których celem by³o poszukiwanie pod mikroskopem pierwotniaków w skrawkach ¿o³¹dka krowy, kolejni uczyli siê techniki elektroforezy. – Nasza wspó³praca bêdzie polega³a na wspólnych zajêciach. Chcemy na przyk³ad razem odwiedziæ Uniwersytet Medyczny. W kwietniu zorganizujemy olimpiadê medyczn¹ dla szkó³ ponadgimnazjalnych, a do udzia³u zaprosimy m.in. szko³y z Leszna i Kalisza – informuje dyrektorka I LO, El¿bieta P³óciennik. (toldo)

Zduny

Zebranie honorowych stra¿aków 14 marca odby³o siê spotkanie cz³onków Klubu Honorowego Stra¿aka ze Zdun, podczas którego podsumowano miniony rok.

25 marca 2014 / nr 987

Droga w Roszkach jest jedn¹ z bardziej zniszczonych w powiecie

Z wnioskami o jej remont wystêpowa³o niejeden raz dwóch radnych: Jan Grabski i Juliusz Poczta. Za poœrednictwem radnego Poczty zbierane by³y równie¿ podpisy mieszkañców pod petycj¹ w tej sprawie. Inwestycja ma kosztowaæ 5,7 mln z³. Powiatu nie staæ na przeprowadzenie jej od razu w ca³oœci. Szansa pojawi³a siê jednak na pocz¹tku tego roku – w postaci mo¿liwej dotacji w ramach narodowego programu przebudowy

w Krotoszynie, Krzysztof Jelinowski. Na dzieñ dzisiejszy jedno jest wiadome. – W tym roku zabezpieczyliœmy na rozpoczêcie prac na drodze Roszki – KoŸminiec 150 tys. z³. Pojawi³a siê szansa na tak¹ sam¹ kwotê z grantów Urzêdu Marsza³kowskiego. Taki wniosek te¿ z³o¿yliœmy. Czekamy na odpowiedŸ. Jeœli pojawi¹ siê te dodatkowe œrodki, to bêdziemy kontynuowaæ przebudowê – koñczy dyrektor. (szyn)

Benice

Bêdzie asfalt na Krzywej Gmina Krotoszyn og³osi³a przetarg na przebudowê nawierzchni ul. Krzywej w Benicach. Do koñca lipca droga ma zostaæ wyasfaltowana.

C. MAÆKOWIAK

Stra¿acy spotkali siê w wyremontowanym budynku Centrum Animacji Spo³ecznej. Rozliczyli siê za miniony rok oraz przyjêli program na 2014 r. W spotkaniu oprócz honorowych stra¿aków udzia³ wziêli prezesi ochotniczych stra¿y po¿arnych z Chachalnii, Konarzewa, Perzyc i Zdun oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krotoszynie, m³. kapitan S³awomir W³odarczyk. Spotkanie prowadzi³ Miros³aw Karwik. – To by³o walne spotkanie zarz¹du, cz³onków oraz komisji rewizyjnej. Na obecny rok zaplanowaliœmy szeœæ spotkañ. W lipcu bêdziemy ob-

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Wspó³pracuj¹ z poznañskim liceum

Stra¿acy spotkali siê w wyremontowanym obiekcie

chodzili dziewi¹t¹ rocznice istnienia – informuje. Klub liczy 50 cz³onków. W ubieg³ym roku zmar³y dwie osoby: prezes Zenon Karolewki oraz Bronis³aw Pachurka. Klub przyj¹³ dwie nowe – Grzegorza Grobelnego oraz Zdzis³a-

wa Krystka. Wiceprezesem klubu jest Miros³aw Karwik, sekretarzem Cezary Maækowiak, skarbnikiem Miros³aw Chudziñski, kronikarzem Andrzej Szeszycki, a cz³onkiem zarz¹du Marian W³aœniak. (toldo)

Og³oszenie o przetargu zosta³o opublikowane 11 marca przez krotoszyñski Urz¹d Miejski. Budowa uzyska³a dotacjê z Urzêdu Marsza³kowskiego w Poznaniu, wramach programu dofinansowuj¹cego dojazdy do pól uprawnych. Jak wyjaœnia Jan Zych – so³tys wsi i zarazem krotoszyñski radny miejski, ul. Krzywa ci¹gnie siê na d³ugoœci prawie 3 km, ale bêdzie przebudowywana tylko na odcinku 270 metrów. – A wiêc gmina Krotoszyn zrobi j¹ do miejsca, gdzie koñcz¹ siê zabudowania mieszkalne i gospodarskie – mówi. Krzywa jest prostopad³a do ul. Ustkowskiej,

www.rzeczkrotoszynska.pl

któr¹ zrobiono w zesz³ym roku. – Ustkowska i Krzywa stanowi¹ jeden ci¹g dróg w naszej wsi, ³¹cz¹cy dwie drogi powiatowe, prowadz¹ce do Wronowa i Ustkowa. Jestem zadowolony i myœlê, ¿e inni mieszkañcy równie¿ maj¹ powody do radoœci, ¿e robimy je chocia¿ po kawa³ku. Takie s¹ realia – stwierdza w rozmowie z nasz¹ gazet¹ radny Zych. Firmy budowlane mog¹ sk³adaæ oferty przetargowe do 26 marca. Termin przebudowania ul. Krzywej wyznaczono w zamówieniu publicznym (popi) na 30 lipca br.

15

Sprawy Czarny Sad

Mieszkañcy licz¹ na rozbudowê sali osób, dobudowa zaplecza kuchennego, toalet, magazynów na sprzêt dla ochotniczej stra¿y po¿arnej, gara¿u dla drugiego samochodu stra¿aków, który niebawem musi zostaæ zakupiony w zwi¹zku z wymogami, jakie stawia Krajowy System Ratownictwa Gaœniczego. Ca³y obiekt po przebudowie ma mieæ ok. 188 m kw.

cjê. Obecny so³tys planuje przeznaczyæ tegoroczny fundusz na zakup kontenera, który s³u¿y³by jako pomieszczenie socjalne przy boisku. Klub sportowy z Czarnego Sadu móg³by przechowywaæ tam siatki, pi³ki itp. Ze œrodków funduszu so³eckiego mieszkañcy wsi chcieliby te¿ wyczyœciæ kanalizacjê, która nie dzia-

„W tym roku stan¹ nowe lampy” – mówi pan Marek

Chwa³ki (gm. Rozdra¿ew)

Czekaj¹ na lampy

Chwa³ki, w których mieszka zaledwie 49 osób, na ten rok otrzyma³y 6 tys. z³ w ramach funduszu so³eckiego. W tym roku we wsi stan¹ nowe lampy – na odcinku od g³ównego transformatora do ostatnich zabudowañ. – To rozwi¹¿e u nas problem oœwietlenia raz na zawsze – podkreœla so³tys Marek Nowak. 4 lampy maj¹ pojawiæ siê jeszcze w tym roku. – Lampy zostan¹ te¿ zamontowane w Rozdra¿ewku. Koszt wszystkich to 11 tys. z³. Na ten rok so³ectwo otrzyma³o 6 tys. z³. Pieni¹dze te pójd¹ na odno-

wienie przydro¿nego rowu. – Ju¿ w zesz³ym roku czêœæ zosta³a zrobiona. To nic innego, jak odwodnienie naszej drogi, ¿eby nie niszcza³a – dodaje so³tys. Je¿eli pozostan¹ jakieœ pieni¹dze, zrobiony zostanie przystanek dla rowerzystów. – Myœlimy o drewnianej altance ze stolikami i ³awkami. Ka¿dy móg³by siê tam zatrzymaæ, ¿eby zregenerowaæ si³y – (szyn) koñczy M. Nowak.

L.TRAWIÑSKA

So³tys Krzysztof Kostuj z najm³odszym synem Jakubem

Rozbudowa sali ruszy, jeœli bêdzie mo¿liwoœæ uzyskania przez gminê dofinansowania na ten cel. Obecnie gotowy jest projekt przebudowy, uzyskano te¿ wszystkie pozwolenia. Poprzedni fundusz so³ecki, z czasów, gdy so³tysem by³ Jerzy WoŸniak, zosta³ przeznaczony na mapy geodezyjne, rysunek i potrzebn¹ dokumenta-

³a najlepiej, gdy¿ dosta³y siê tam drobne kamyczki podczas zesz³orocznego ³atania dziur na drodze. Jeœli œrodków wystarczy, chcieliby te¿ zbudowaæ boisko do siatkówki. Pan Krzysztof ma ¿onê Agnieszkê i troje dzieci – Dominika, Julkê i Jakuba. Liliana Trawiñska

P.W.P£ÓCIENNICZAK

K. Kostuj jest so³tysem Czarnego Sadu od lipca zesz³ego roku. Zosta³ wybrany po œmierci Jerzego WoŸniaka. Ju¿ za kadencji nowego so³tysa przeprowadzono kilka drobnych inwestycji. W zesz³ym roku po³o¿ono chodnik, który umo¿liwia swobodne przejœcie przez park. Mieszkañcy Czarnego Sadu wykonali wtedy równie¿ prace porz¹dkowe w parku. Przy pomocy wypo¿yczonego sprzêtu powycinano niepotrzebne krzaki, wyciêto te¿ niektóre konary drzew wokó³ figury Matki Boskiej. Mieszkañcy wioski mieli problem z boiskiem i drog¹ dojazdow¹, która znajdowa³a siê gruncie prywatnym, jednak wspólnie z gmin¹ uda³o siê go rozwi¹zaæ. Boisko i droga s¹ ju¿ w³asnoœci¹ gminy. Uda³o siê tez usun¹æ obustronnie 600 m zalegaj¹cego pobocza i wyczyœciæ 600 m rowu przy drodze gminnej. Na ulicach w wiosce usuniêto popêkane pokrywy studzienek kanalizacyjnych i zast¹piono je nowymi. Wspólnymi si³ami mieszkañcy usunêli równie¿ krzaki przy drodze gminnej. – Bardzo chcia³bym podziêkowaæ firmie „Gortex” z Czarnego Sadu za u¿yczenie sprzêtu oraz wszystkim mieszkañcom za anga¿owanie siê w prace, których efekt s³u¿y nam wszystkim – podkreœla gospodarz wsi. So³tys Czarnego Sadu bardzo chcia³by, aby uda³o siê w najbli¿szym czasie rozbudowaæ 12-letni¹ salê wiejsk¹. Jest niewielka, mieœci ok. 30 osób, nie ma zaplecza kuchennego, wiêc organizacja tam wiêkszych uroczystoœci nie wchodzi w grê. Planowane jest powiêkszenie sali, aby mia³a 74 m kw i mog³a pomieœciæ ok. 100

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Czarny Sad to wioska w gminie KoŸmin Wlkp. licz¹ca 250 mieszkañców. So³tys Krzysztof Kostuj chcia³by, aby uda³o siê rozbudowaæ w niej œwietlicê.

Bursztynowa to najbardziej wysuniêta na po³udnie zdunowska ulica

Konarzew

Nie bêdzie wielkiego remontu Urz¹d Miejski w Zdunach zamierza nieco odnowiæ œwietlicê w Konarzewie w zwi¹zku ze zbli¿aj¹cymi siê do¿ynkami gminnymi w tej wsi. Wioska zdecydowa³a siê na zorganizowanie do¿ynek gminnych, wiêc burmistrz chce pomóc jej skoñczyæ re-

mont œwietlicy – informuje sekretarz gminy Miros³aw Chmielarczyk. – Budynek nale¿y odœwie¿yæ, czyli m.in. pozbyæ siê wilgoci poprzez zamontowanie klimatyzacji lub wentylacji. Trzeba te¿ poprawiæ wygl¹d zewnêtrzny poprzez now¹ elewacjê. Burmistrz W³adys³aw Ulatowski

na pocz¹tku kwietnia sprawdzi stan budynku. – Konkretnej decyzji o kwocie jeszcze nie ma. To bêdzie jakieœ kilkanaœcie tysiêcy z³otych. Nie bêdzie tam wielkiej rewolucji – dodaje sekretarz. Œwietlica zosta³a wybudowana na prze³omie lat 70. i 80. ubieg³ego wieku. (³c)

Zduny

Kanalizacja i wodoci¹g Ul. Bursztynowa w Zdunach to ostatnia droga przed granic¹ z Dolnym Œl¹skiem. Znajduje siê w pobli¿u drogi krajowej nr 15 (ul. Wroc³awska). Otrzyma³a nazwê dopiero rok temu. Obecnie budowane s¹ tam domki jednorodzinne. W tym roku ma zostaæ pod³¹czona kanalizacja i wodoci¹g. – Zabezpieczono na ten cel 50 tys. z³, ale kosztorysów i planów jeszcze nie znamy. Kanalizacja bêdzie zrobiona przez Urz¹d Miejski, natomiast sieæ wodo-

ci¹gowa, w ramach inicjatywy lokalnej, wykonana zostanie razem z mieszkañcami – informuje sekretarz gminy Miros³aw Chmielarczyk. Bursztynowa bêdzie musia³a poczekaæ na utwardzon¹ nawierzchniê, choæ na razie jest tam tylko ubita ziemia. – A kanalizacja i wodoci¹gi pod³¹czane s¹ po to, by ludzie mogli siê tam budowaæ – koñczy Miros³aw Chmielarczyk. Prace zostan¹ zakoñczone jeszcze w tym roku. (toldo)

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Nowe ulice w wyborach

W œwietlicy zostanie zamontowana wentylacja

W zwi¹zku ze zbli¿aj¹cymi siê wyborami do Parlamentu Europejskiego i samorz¹dowymi krotoszyñski magistrat musia³ w³¹czyæ nowe ulice miasta do obwodów wyborczych. Od 25 paŸdziernika 2012 r., gdy Rada Miejska poprzednio ustala³a granice i obwody g³osowania w Krotoszynie, wmieœcie powsta³o 16 nowych ulic. Na zebraniach komisji Rady Miejskiej (20

i 21 marca), Beata Pospiech, sekretarz gminy, zaproponowa³a zmianê uchwa³y. Nowe ulice to m.in. Akacjowa, Bukowa i Cisowa. – Na tych ulicach zameldowanych jest osiem osób, a cztery z nich maj¹ prawa wyborcze – poinformowa³a B. Pospiech. Zostan¹ one w³¹czone do obwodu g³osowania nr 15, gdy¿ le¿¹ na terenie osiedla nr 6. (³c) 25 marca 2014 / nr 987

16

Dodatek rolniczy

Sypialnia Krotoszyna

Tym mianem okreœlany jest Konarzew w gminie Zduny, gdzie w ci¹gu ostatnich 20 lat liczba nowych domów jednorodzinnych wzros³a ponad dwukrotnie. Dlaczego mieszkañcy stolicy naszego powiatu tak chêtnie kupuj¹ parcele w³aœnie w tej wiosce? – W latach 90. XX wieku by³o tu oko³o 80 domów, dziœ jest 180 do 190. Metr kwadratowy dzia³ki kosztuje 40 z³, a uzbrojonej – 45 z³. Za kilka lat to a¿ pod Krotoszyn zabudowania bêd¹ – zauwa¿a jeden z mieszkañców Konarzewa.

Szybkie decyzje

mieszkanka wsi. Kilka lat temu Konarzew by³ swoist¹ ucieczk¹ od cywilizacji, ale paradoksalnie ciszy jest coraz mniej ze wzglêdu na osadnictwo. Liczne odrolnienia gruntów ni¿szych klas i przekszta³canie ich na dzia³ki budowlane oraz podzia³y geodezyjne tych¿e przyczyni³y siê do podjêcia przez w³adze Zdun decyzji o wprowadzeniu nazw ulic. Od tego roku nie ma ju¿ numerów zabudowañ, jest 26 ulic, g³ównie o nazwach nawi¹zuj¹cych do przyrody (np. Brzoskwiniowa, Jod³owa czy £¹kowa), cech charakterystycznych (Pro-

P.W.P£ÓCIENNICZAK

W Konarzewie, w okolicych torów kolejowych oraz przy drodze do Baszkowa, powsta³o wiele budynków mieszkalnych, wiele te¿ jest rozpoczêtych budów. – Jest stamt¹d dobry dojazd do Krotoszyna, a tam

g³ównie z przyjaznym nastawieniem w³adz gminy Zduny do inwestorów. Ludziom, którzy sk³adali wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, by³y one wydawane w sposób sprawny, czyli bez zbêdnej zw³oki – t³umaczy Pó³rolniczak. Potwierdza to krotoszynianin, który niedawno rozpocz¹³ budowê domu jednorodzinnego w Konarzewie. – W urzêdzie w Zdunach warunki zabudowy dosta³em szybko. D³u¿ej czeka³em na pozwolenie na budowê w starostwie krotoszyñskim. £¹cznie trwa³o to ponad 7 miesiêcy – mówi.

Mieszkañcy Krotoszyna coraz chêtniej buduj¹ domy w Konarzewie

dzia³ki s¹ znacznie dro¿sze – mówi Miros³aw Chmielarczyk, sekretarz gminy Zduny. Zdaniem Grzegorza Pó³rolniczaka z biura nieruchomoœci Inwestor w Krotoszynie najwiêkszy boom na kupowanie dzia³ek budowlanych w Konarzewie by³ oko³o 5 lat temu. Z czym siê to wi¹za³o? – Myœlê, ¿e

Nadali nazwy ulicom

Konarzew do niedawna wybierano z powodu wiêkszego ni¿ w Krotoszynie spokoju. – Ludzie chêtnie siê tu buduj¹, a pracuj¹ w Krotoszynie. Tu s¹ ni¿sze podatki i jest cisza, której w Krotoszynie nie ma, chyba, ¿e na obrze¿ach – podkreœla napotkana przez nas w konarzewskim sklepie

REKLAMA

sta, Krótka, Ukoœna) lub odnosz¹cych siê do pobliskich miejscowoœci (Baszkowska, Krotoszyñska czy Zdunowska).

Nie ma kanalizy

W Konarzewie znajduje siê œwietlica, filia zdunowskiej biblioteki, dwa sklepy, Specjalny Oœrodek Szkolno-Wychowawczy oraz remiza stra¿acka. Co ciekawe, mieszkañcy czêœci wsi od strony Baszkowa do torów nale¿¹ do parafii baszkowskiej, a za torami – do krotoszyñskiej parafii pw. œw. Andrzeja Boboli. Mankamentem wsi jest brak kanalizacji sanitarnej. Mimo i¿ le¿y w gminie Zduny, Konarzew ma krotoszyñski kod pocztowy: 63-700.

Na obrze¿ach miasta

Lokalne biura obrotu nieruchomoœciami obserwuj¹ du¿e zainteresowanie dzia³kami w okolicach krotoszyñskich ulic Bukówko i ¯wirowej – przy wylocie z Krotoszyna w stronê Zdun, kilka kilometrów od Konarzewa. W tamtej okolicy powsta³y ulice Diamentowa, Rubinowa czy Szmaragdowa i istnieje dla niej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który powinien znacznie skróciæ czas oczekiwania na za³atwienie formalnoœci urzêdowych. Nie trzeba bowiem wystêpowaæ do gminy o warunki zabudowy, mo¿na od razu sk³adaæ w starostwie wniosek o pozwolenie na budowê. Sebastian Poœpiech, £ukasz Cichy

25 marca 2014 / nr 987

www.rzeczkrotoszynska.pl

17

Dodatek rolniczy Jestem rolnikiem w XXI wieku

Boles³aw Bajodek

Rozpoczynamy dziœ cykl o ludziach, dla których bycie rolnikiem to pasja i powo³anie. tylko taki mam limit na mleko – mówi. Wielokrotnie by³ uczestnikiem wielu konkursów rolniczych i olimpiad. W roku 2004 zosta³ nominowany do tytu³u Wielkopolski Rolnik Roku. Uhonorowano go tytu³em Zas³u¿onego dla Spó³dzielczoœci, który otrzyma³ dziêki kaliskiej Okrêgowej Spó³dzielni Mleczarskiej oraz tytu³em Zas³u¿onego dla Rolnictwa nadanego przez Ministerstwo Rolnictwa. – W kwietniu czeka mnie wyró¿nienie z KRUS. Jestem dumny z tego, ¿e moja praca jest doceniana – mówi B. Bajodek. Jak dodaje, wykonuj¹c swoj¹ pracê wykorzystuje w³asny sprzêt podstawowy. – Kiedy jest potrzeba, to us³ugi rolnicze œwiadczy mi firma Net-Kop zGrêbowa. Nie ka¿dy sprzêt jest mi potrzebny, a je¿eli korzystam z niego tylko np. dwa razy w roku, to ³atwiej jest mi go wypo¿yczyæ. Wychodzi taniej – kontynuuje pan Boles³aw. Ma dwie córki: Kamilê i Joannê. Dziêki tej pierwszej i ziêciowi Wies³awowi mo¿e cieszyæ siê zwnucz¹t – Mi³osza i Rózi. Wolny czas poœwiêca na ogl¹danie transmisji sportowych. Oprócz tego jest aktywnym cz³onkiem Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w Grêbowie. Marcin Szyndrowski

Te ga³êzie trzeba usun¹æ Przy drodze w Rozdra¿ewku prowadz¹cej w stronê Rozdra¿ewa roœnie wiele drzew. Ga³êzie s¹ tak du¿e, ¿e nachodz¹ na siebie, zas³aniaj¹c pas drogowy. Mieszkañcy apelowali o zainteresowanie siê problemem rozroœniêtych przydro¿nych drzew w gminie Rozdra¿ew. – Mówi³em o tym na sesjach powiatu. Podobno problem zo-

stanie rozwi¹zany w tym roku – mówi radny powiatowy i mieszkaniec gminy Rozdra¿ew, Henryk Jankowski. W podobnym tonie wypowiada siê pracownica biblioteki publicznej i jednoczeœnie mieszkanka Rozdra¿ewka, Wioleta Kaczmarek. – Z jednej i z drugiej strony drzewa tak mocno siê rozros³y, ¿e wchodz¹ zarówno w pas drogowy,

jak i w biegn¹c¹ obok liniê energetyczn¹ – mówi. Dyrekcja Powiatowego Zarz¹du Dróg w Krotoszynie zna sprawê. –W ró¿nych rejonach powiatu trwa œcinka poboczy, wycinka krzewów oraz usuwanie drzew i ga³êzi. Wytniemy konary najszybciej jak siê da – informuje dyrektor Krzysztof Jelinowski. (max)

R E K L A M A

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Boles³aw Bajodek ma 56 lat i pochodzi z Grêbowa (gm. Rozdra¿ew). Gospodarzyæ zacz¹³ w roku 1980, po przejêciu ojcowizny. – Zaczyna³em od 15,7 hektara ziemi i hodowli, na któr¹ sk³ada³o siê wtedy osiem krów i szeœæ macior. Nie wyobra¿a³em sobie, ¿ebym móg³ nie byæ rolnikiem – zaczyna. W miarê up³ywu czasu jego gospodarka zaczê³a siê rozrastaæ i zmieniaæ. Pan Boles³aw unowoczeœnia³ j¹ i dostosowywa³ do wymogów unijnych. – Wymaga³o to wiele poœwiêcenia i ciê¿kiej pracy, której i tak przecie¿ nie brakuje. Op³aca³o siê jednak. Mo¿e nie mam du¿ej gospodarki, ale wszêdzie panuje porz¹dek, którego wielu mo¿e mi pozazdroœciæ – mówi. Trzeba przyznaæ, ¿e faktycznie gospodarstwo œwieci przyk³adem. Wszystko ma tutaj swoje miejsce. Dziœ liczy ono ju¿ 19,19 hektara ziemi, a hodowla rozros³a siê do 20 krów i 15 macior. – Uprawiam g³ównie zbo¿a, buraki cukrowe i kukurydzê. Je¿eli chodzi o hodowlê, to skupiam siê na produkcji mlecznej i ¿ywcu wieprzowym – kontynuuje gospodarz. Rocznie pan Boles³aw jest wstanie zebraæ ok. 200 ton buraków cukrowych z pola i 150 tys. litrów mleka. – Krowy daj¹ wiêcej, ale

Rozdra¿ewek

„Jestem rolnikiem, bo zawsze chcia³em nim byæ” – mówi pan Boles³aw REKLAMA

25 marca 2014 / nr 987

18

Sprawy

Sukcesy uczniów ZSP nr 2

Znamy finalistów Krotoszyñskich Talentów

Spoœród 34 osób i grup, które wyst¹pi³y w eliminacjach Krotoszyñskich Talentów, do fina³u dosta³o siê 11. Ju¿ 12 kwietnia powalcz¹ o zwyciêstwo.

Uczniowie Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie uczestnicz¹ z sukcesami w ogólnopolskich i regionalnych konkursach wiedzy.

£. CICHY

roku. Wokaliœci, zw³aszcza z poprzednich konkursów, pokazali œwietne obycie ze scen¹. Zespó³ rockowy „Gamaya”, który jeszcze rok temu „sobie gra³”, zaskoczy³ rozwojem. M³odzi raperzy potrzebuj¹ warsztatów, które poprawi¹ dykcjê. Taka edukacja jest potrzebna, bo czasem dobrze zbudowane teksty s¹ niezrozumia³e – uwa¿a Lidia Saracen, koordynatorka Krotoszyñskich Talentów z ramienia oœrodka kultury. W jury w tym roku zasiedli: Krzysztof Manista – prezes stowarzyszenia Twoja Alternatywa, Izabella Piasna – prowadz¹ca zespo³u Postive, Patryk Serafiniak – tancerz z miêdzynarodow¹ klasê taneczn¹ S, szef oœrodka kultury Wojciech Szuniewicz. Organizatorzy konkursu to Krotoszyñski Oœrodek Kultury, Urz¹d Miejski oraz stowarzyszenie Twoja Alternatywa.

Mateusz Œliwiñski (z lewej) bêdzie zwolniony z egzaminu zawodowego, a Bartosz Mencel zaj¹³ drugie miejsce w Wielkopolsce w olimpiadzie przedsiêbiorczoœci

nianina dzieli³o zaledwie 2,3 pkt. Otrzyma³ on w nagrodê wartoœciowe publikacje, zaproszenie do udzia³u w kursie e-learningowym nt. rozwijania dzia³alnoœci biznesowej i kartê wstêpu na egzamin na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej YoungMBA. Ponadto uczniowie ZSP nr 2 wziêli udzia³ w konkursie wiedzy o podatkach, zorganizowanym przez wydzia³ wielkopolski Krajowej Izby Doradców Podatkowych. – G³ównym tematem by³a ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. 4 osoby z naszej szko³y awansowa³y do konkursu ogólnopolskiego, który odbêdzie siê 11 kwietnia w Katowicach – dodaje nauczycielka. Osiem osób z Wielko-

polski przesz³o do etapu ogólnopolskiego, w tym cztery z ZSP 2: trzecie miejsce zajê³a Beata Kalak, czwart¹ lokatê – Bartosz Mencel, pi¹t¹ – Mateusz Œliwiñski, a ósm¹ Zuzanna Bzdêga. Ponadto szko³a uczestniczy w programie stypendialnym IKEA, który ma na celu wsparcie zdolnych, zaanga¿owanych spo³ecznie uczniów, mog¹cych wp³yn¹æ na rozwój swoich spo³ecznoœci. – W ramach tego programu dwoje naszych uczniów wyjedzie na piêciodniow¹ wycieczkê do Brukseli. S¹ to Bartosz Mencel i Beata Pluciñska z liceum ogólnokszta³c¹cego – koñczy M. Karwik. £ukasz Cichy

14-letni Adam Koziczyñski zaœpiewa³ z du¿¹ dawk¹ emocji i dramatyzmu

Targi edukacyjne w ekonomiku

£. CICHY

z Poznania, Wielkopolsk¹ Wy¿sz¹ Szko³ê Humanistyczno-Ekonomiczn¹ z Jarocina, poznañski Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Spo³eczn¹ Akademiê Nauk z £odzi (oddzia³ w Ostrowie) oraz Uniwersytet Przyrodniczy z Wroc³awia. Ka¿da uczelnia mia³a

Uczniowie wys³uchali prelekcji 25 marca 2014 / nr 987

swoje stoisko i dawa³a wyk³ady w klasach. Ponadto prelekcje wyg³osili przedstawiciele krotoszyñskich bibliotek – publicznej i pedagogicznej. – Nasi uczniowie chwal¹ sobie to, ¿e uczelnie przyje¿d¿aj¹ do nas. Bêdzie jeszcze Uniwersytet Ekonomiczny zPoznania, jednak w innym terminie. Oprócz tego na targach odbywa³y siê zajêcia w ramach mobilnego centrum edukacji zawodowej. W ramach targów zorganizowaliœmy te¿ coroczny konkurs wiedzy o edukacji i rynku pracy, organizowanym w naszej szkole pod honorowym patronatem Powiatowego Urzêdu Pracy, który tak¿e finansuje nagrody rzeczowe dla laureatów –informuje nauczycielka Magdalena Karwik, jedna z organizatorek targów. Pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o edukacji zajê³a Angelika Zych, drugie – Martyna WoŸna, a trzecie miejsce Mateusz Kuliñski (wszyscy zIV klasy klasy technikum ekonomicznego). (luc)

PWP

18 marca uczniowie Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie spotkali siê z przedstawicielami wy¿szych uczelni. Goœcie reprezentowali kalisk¹ Pañstwow¹ Wy¿sz¹ Szko³ê Zawodow¹, Wy¿sz¹ Szko³ê Bankow¹ z Poznania, Akademiê Wychowania Fizycznego z Poznania, Wy¿sz¹ Szko³ê Humanistyczn¹ z Leszna, Wy¿sz¹ Szko³ê Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

£ukasz Cichy

PWP

5 marca w Zespole Szkó³ Ekonomicznych w Poznaniu odby³ siê drugi etap okrêgowy XIX Turnieju Wiedzy i Umiejêtnoœci Handlowo–Mened¿erskich. Mateusz Œliwiñski z klasy IV technikum ekonomicznego jest finalist¹ ogólnopolskiego. – Tym samym bêdzie zwolniony z czêœci pisemnej egzaminu zawodowego. To pierwszy nasz uczeñ z takim sukcesem – mówi Magdalena Karwik, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych w ZSP 2. Do drugiego etapu zakwalifikowa³o siê dwoje uczniów miêœniaka: Monika Liberska z klasy II i Mateusz Œliwiñski z klasy IV technikum ekonomicznego. Uczestnicy rozwi¹zywali test sk³adaj¹cy siê z 50 zadañ, zawieraj¹cych problematykê ekonomiczn¹ z tematem przewodnim Zarz¹dzanie marketingiem w przedsiêbiorstwie. W 17 okrêgach wziê³o udzia³ 407 zawodników. Do fina³u awansowa³o 66 zawodników. – Konkurs by³ w mojej opinii zdecydowanie trudniejszy ni¿ rok temu, ale wiêcej siê uczy³em i przygotowywa³em poprzez ksi¹¿ki czy testy w internecie – informuje Mateusz Œliwiñski. Drugie miejsce w Wielkopolsce, a siedemnaste w Polsce w Olimpiadzie Przedsiêbiorczoœci zaj¹³ inny uczeñ tej szko³y – Bartosz Mencel z kl. II d. – W tej olimpiadzie uczestniczy³o 23 tys. uczniów. Drugi etap (na poziomie okrêgowym) zorganizowano na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu – mówi Magdalena Karwik. Od fina³u m³odego kobyli-

Eliminacje odby³y siê 15 marca w kinie Przedwioœnie. Do fina³u zakwalifikowano: zespó³ No Tropia (Rafa³ Nowak, Przemys³aw Paterek, Paulina Paterek, Wojciech Przykota), który wykona³ w³asny utwór, Konrada Kordusa (taniec), Magdalenê Wosiek (œpiew), Dorotê Marsza³ek (œpiew), Wiktoriê Kowalsk¹ i Jakuba Marcisza (taniec towarzyski), zespó³ Temperature (taniec), Adama Koziczyñskiego (œpiew), Juliê Miko³ajczyk (gimnastyka artystyczna), Piotra Dro¿d¿yñskiego (hip-hop), Dominikê Sobeck¹ i Dominikê Sobañsk¹ (œpiew) oraz Kingê Grobeln¹, Konrada Kordusa, Nataliê Kubiak, Angelikê Milewsk¹, Oliwiê Nowak i Klaudiê Wojcieszyñska (taniec). By³a to czwarta ju¿ edycja Krotoszyñskich Talentów. – Uczestnicy tegorocznych eliminacji pokazali siê z bardzo dobrej strony. Niektóre buzie znaliœmy z zesz³orocznej edycji, ale sporo nowych talentów dosz³o w tym

Dziewczyna z gumy, czyli Julia Miko³ajczyk

www.rzeczkrotoszynska.pl

19

Sprawy Pod naszym patronatem

Szkocja w obiektywie Radka Nowackiego Krotoszyñska wystawa fotografii Radka Nowackiego, zatytu³owana From Scotland to Homeland, jest efektem dwuletniej pracy autora nad du¿ym projektem, maj¹cym zilustrowaæ niezwyk³oœæ Szkocji i jej mieszkañców. Szkockie DNA, bo tak nazywa siê ca³y projekt fotograficzny, spodoba³ siê samym Szkotom, czego dowodem by³o przekazanie rodzinie królewskiej czterech prac Radka, które teraz stanowi¹ czêœæ Royal Colletion. Artysta niedawno powróci³ do Polski po prawie dziesiêcioletnim pobycie na Wyspach i osiedli³ siê na Mazurach. Tam niedaleko miejscowoœci Stare Juchy kupi³ wraz z ¿on¹ Paulin¹ stary dom i nadal go adaptuje do swoich potrzeb ioczekiwanego zniecierpliwoœci¹ potomka. Radek nie traci kontaktu ze œrodowiskiem w Szkocji, nadal pracuje jako asystent s³ynnego fotografika Davida Eustace. Jak sam mówi o tej wspó³pracy, s¹ to doœwiadczenia, których nie

mo¿na zdobyæ w inny sposób, jak tylko w bezpoœredniej relacji z mistrzem. Jednak Radek jest ju¿ dojrza³ym fotografikiem o pe³nej œwiadomoœci œrodków, jakimi siê pos³uguje i w³asn¹ wyrafinowan¹ estetyk¹ kadru. Krotoszyñska wystawa jest tego najlepszym przyk³adem i dowodem. Widzowie z przyjemnoœci¹ znajdywali czasem bardzo subtelne relacje pomiêdzy pejza¿ami a modelami w pokazanych dyptykach. Ka¿dy z obrazów utrwalonych aparatem fotograficznym Radka obdarowany jest niepowtarzaln¹ anegdot¹, ciekaw¹ histori¹, a nawet pamiêci¹ o zawartej znajomoœci, bo bohaterowie tych fotografii to nie bezimienne postaci, to ludzie z imienia i nazwiska, którzy czêsto przed polskim artyst¹ otwierali bardzo

Atrakcj¹ wernisa¿u by³a mo¿liwoœæ rozmowy z Radkiem Nowackim (w œrodku)

skrywane karty swoich ¿yciorysów. Inauguracja wystawy mia³a swoj¹ Dlatego ten zbiorowy portret Szkocji oprawê muzyczn¹, któr¹ zapewnili naznaczony jest autentycznymi emo- cz³onkowie krotoszyñskiej kapeli Bucjami i prawd¹. jambi z Buniem Radek Nowacki Jeœli kiedyœ poZenflerem, jako wstanie ksi¹¿ka, liderem. Krotoszynianin, rocznik 1977, Ko³³aopisuj¹ca wspó³Sympatyczny tajowiec. Uznany fotograf i dzienniczesn¹ Szkocjê klimat spotkania karz, cz³onek International Federai jej mieszkañdope³niali swoj¹ tion of Journalists i SDP. Specjalizuców, nie wyobraobecnoœci¹ starzy je siê w fotografii prasowej, portreto¿am sobie lepkumple artysty wej i dokumentalnej. Studiowa³ na szych dla niej ilui urocze kole¿anUniwersytecie Wroc³awskim, City of stracji, jak prace ki z lat m³odzieñGlasgow College oraz University of Radka Nowacczych. Byli tak¿e West of Scotland. Prace publikowa³ kiego. wyk³adowcy w polskich i brytyjskich magazynach W atmosferze wy¿szej uczelni, i portalach: Boneshaker, Sunday niezwyk³ego wydo której uczêszPost, Sunday Mail, Emito.net, Polish darzenia toczy³y cza³ Radek. Express, Emigrant. siê rozmowy Wystawa bêw trakcie wernisa¿u wystawy From dzie otwarta do 4 kwietnia i wszystkie Scotland to Homeland, który odby³ siê prace Radka bêd¹ wystawione na 14 marca br. pod egid¹ Rzeczy Kroto- sprzeda¿. Tekst: Pawe³ W. P³ócienniczak szyñskiej. Publicznoœæ wype³ni³a po brzegi sale i korytarz Galerii Refektarz. Foto: Maciej Bury, P.W.P³ócienniczak

Artysta w otoczeniu cz³onków klubu fotograficznego „Blenda”

Uniwersalnoœæ Manna W Krotoszyñskiej Bibliotece Publicznej odby³a siê kolejna prelekcja dr. Jacka Kêpy, maj¹ca przybli¿yæ najwa¿niejsze zagadnienia spuœcizny literackiej i pogl¹dów filozoficznych Tomasza Manna. Cykl, firmowany tak¿e przez towarzystwo badaczy ziemi krotoszyñskiej, zak³ada³ ponad piêæ spotkañ, ale jest pewne, ¿e bêdzie ich wiêcej. W minion¹ œrodê Jacek Kêpa mówi³ o powieœci Buddenbrookowie i zmierzchu kultury mieszczañskiej. Prelekcja mia³a charakter otwarty, mo¿na powiedzieæ, interaktywny. Jej autor – po zaprezentowaniu krótkiego fragmentu filmu – stara³ siê wci¹gn¹æ publicznoœæ do formu³owania wniosków. By³a te¿ plansza, na której zapisywano cechy charakteryzuj¹ce Tomasza Buddenbrooka i jego konkurenta, Hagenstroema, buduj¹c w ten sposób zasadnicz¹ dla

powieœci antynomiê: œwiêtoœæ – œwieckoœæ. W jej wnêtrzu mieszcz¹ siê zagadnienia szczegó³owe. Z jednej strony: uczciwoœæ, konserwatyzm, wiara, a z drugiej: kult pieni¹dza, nowoczesnoœæ, pragmatyzm. To, co na gor¹co da siê powiedzieæ o treœciach prelekcji, zamyka siê w pojêciu uniwersalnoœci. Czytelnicy Manna dobrze zdaj¹ sobie sprawê, ¿e upadek jednych wartoœci i pojawienie siê innych jest procesem ci¹g³ym, towarzysz¹cym – w jakiejœ mierze – dzia³alnoœci cz³owieka na ka¿dym etapie rozwoju. Byæ mo¿e wiêc nasze doœwiadczenia jako mieszkañców kraju, który wszed³ niedawno w orbitê kapitalizmu, pozwalaj¹ na nowo izwielkim zaciekawieniem spojrzeæ na dzie³o literackie napisane ponad 110 lat temu. Janusz Urbaniak

Donosiciel kulturalny KINA Przedwioœnie Kamienie na szaniec, Polska, wojenny, 112’, 25 – 30 marca, 18.30 Wêdrówki z dinozaurami, USA/Australia, animacja, 95’, 3D, 25 – 30 marca, 16.30 Ocalony, USA, dramat wojenny, 120’, 26 – 30 marca, 20.30 Smak curry, Indie/Francja, dramat, 104’, 27 marca, 20.30 (DKF)

IMPREZY

Krotoszyn 29 marca, 16.00, salka koncertowa oœrodka kultury, impreza pn. Rapdawca. Oddaj krew i uratuj ¿ycie! Zagraj¹: NUW (Krotoszyn), BMP (Ostrów Wlkp.), Ina (Krotoszyn), Kiler STP (Turek), Karze³/K6 (Krotoszyn), Sigma NGWM (Jarocin) oraz gwiazda wieczoru ParExcellence & Live Band. 28 – 30 marca, Galeria Krotoszyñska, wystawa motocyklowa zorganizowana przez klub Oldtimers, po³¹czona ze zbiórk¹ pieniêdzy dla 12-letniego Filipa Kujawskiego chorego na autyzm. 3 kwietnia, 12.00, pracownia plastyczno-ceramiczna KOK, warsztaty plecenia z wikliny. Koszt uczestnictwa: 50 z³ od osoby. W warsztatach mo¿e wzi¹æ udzia³ maksymalnie 10 osób. Szczegó³y i zapisy: tel. 509 282 972.

KoŸmin 24 marca, 19.00, kino Mieszko, koncert niemieckiego zespo³u Jump the Shark, graj¹cego muzykê punk-ska. Bilety: 10 z³ (normalny) i 5 z³ (ulgowy).

WYSTAWY Do koñca marca, galeria Refektarz, wystawa fotografii Rados³awa Nowackiego pt. The Scots DNA. R. Nowacki urodzi³ siê w Krotoszynie, po studiach mieszka³ w Szkocji. Jest cz³onkiem polskich i brytyjskich stowarzyszeñ dziennikarskich. Wspó³pracuje z fotografikami z Europy, prace publikuje w Polsce i za granic¹. 25 marca 2014 / nr 987

Co, gdzie, kiedy u seniorów? Krotoszyn. W ka¿d¹ niedzielê o godz. 16.00 stowarzyszenie Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyñskiej oraz Rada Osiedla zapraszaj¹ na Spacer po rekord, czyli marszu z kijkami. Pocz¹tek przy si³owni na deptaku. Zduny. 27 marca o godz. 15.00 w bibliotece odbêdzie

Radosna impreza dla pañ w Srokach 12 marca w Srokach (gm. Kobylin) miejscowe Ko³o Gospodyñ Wiejskich zorganizowa³o imprezê z okazji Dnia Kobiet.

Coraz wiêcej chêtnych na spacery

Wszystkie panie, które wygra³y swoje konkurencje, otrzyma³y nagrody, a pozosta³e – upominki. Piêkniejsza p³eæ przygotowa³a równie¿ konkursy-niespodzianki dla panów. Musieli zjeœæ p¹czka z zas³oniêtymi oczami i bez pomocy r¹k oraz wy³owiæ z miski z wod¹ jab³ko – równie¿ nie u¿ywaj¹c r¹k. Wieczór przyniós³ wszystkim du¿o radoœci. (max)

ARCHIWUM

Na spotkanie przysz³o 25 pañ. Obs³ug¹ kelnersk¹ zajêli siê panowie z rady so³eckiej, z so³tysem Marianem Grzeœkowiakiem na czele. Z³o¿yli paniom ¿yczenia z okazji ich œwiêta.

W krótkich s³owach podkreœlili, jak wa¿n¹ rolê odgrywaj¹ w ¿yciu ka¿dego mê¿czyzny. Wrêczyli te¿ paniom kwiaty. Cz³onkinie KGW przygotowa³y kolacjê, kawê i ciasto. Zorganizowano wiele konkursów, w których sprawdzono umiejêtnoœci pañ z zakresu prac domowych, na przyk³ad obierania ziemniaków, przyszywania guzików, ubijania bia³ek czy cerowania dziurawych skarpet.

siê spotkanie pt. Pole do popisu w ramach cyklu Tydzieñ z internetem Zduny. W bibliotekach w Konarzewie i Baszkowie ruszaj¹ kolejne edycje kursów komputerowych dla osób po 50 roku ¿ycia. Zg³oszenia przyjmowane s¹ osobiœcie we wszystkich placówkach biblioteki lub telefonicznie pod nr tel. 62 721 51 72, 62 721 11 94, 62 722 08 97.

Spacer z kijkami to zdrowie, rekreacja i rozrywka

W ka¿d¹ niedzielê o godz. 16.00 przy si³owni zewnêtrznej na deptaku wiod¹cym na krotoszyñskie B³onie spotykaj¹ siê mi³oœnicy spacerów z kijkami.

ARCHIWUM

16 marca odby³o siê pi¹te ju¿ spotkanie. Wziê³o w nim udzia³ kilkanaœcie osób. Do trenuj¹cych do³¹czy³o tym razem stowarzyszenie Razem – kilka pañ z prezesk¹ El¿biet¹ Gasztk¹. Z tygodnia na tydzieñ chêtnych przybywa.

Przypomnijmy, ¿e spacery to m.in. pomys³ na uczczenie przysz³orocznych obchodów 600-lecia istnienia miasta Krotoszyn. Inicjatorzy akcji Spacer po rekord – 1200 kijków na 600-lecie Krotoszyna chc¹ zebraæ 600 osób, które uczcz¹ w ten sposób rocznicê. Spacerowicze z kijkami planuj¹ wejœcie podczas uroczystoœci jubileuszowych na krotoszyñski rynek. Oczywiœcie, ka¿dy mo¿e do nich do³¹czyæ. Wystarczy wybraæ siê w niedzielê o 16.00 na deptak. (szyn)

Podczas imprezy wszystkim dopisywa³ humor

Zduny

Wakacyjne plany weteranów pracy zwi¹zku, Mieczys³aw Skowroñski. Na czerwiec zaplanowano wyjazd nad morze. – Do³¹czymy siê do wycieczki organizowanej przez Zwi¹-

£. CICHY

14 maja seniorzy ze Zdun pojad¹ do Lichenia. – Bêdzie to pielgrzymko-wycieczka do sanktuarium maryjnego – informuje przewodnicz¹cy

Na okazjonalnych imprezach zwi¹zek obdarowuje kwiatami 90-latków 25 marca 2014 / nr 987

zek Emerytów i Rencistów w Krotoszynie – dodaje Skowroñski. – W dniach 9 – 11 wrzeœnia chcemy z kolei odwiedziæ Trójmiasto oraz m.in. Malbork. Bêdzie te¿ rejs statkiem. Zwi¹zkowcy zorganizuj¹ imprezê z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Weterana Pracy. – Spotkanie odbêdzie siê 2 lipca w Centrum Animacji Spo³ecznej. Omówimy sprawy organizacyjne, a póŸniej bêdzie poczêstunek oraz wystêp zespo³u i kapeli „Senior” oraz tañce – dodaje M. Skowroñski. Swoje plany ma te¿ dzia³aj¹cy przy zwi¹zku zespó³ Senior. – Przymierzaj¹ siê te¿ do jednodniowej wycieczki nad jezioro, ale termin nie jest jeszcze znany. Bêd¹ te¿ obs³ugiwaæ do¿ynki powiatowe i gminne – koñczy prezes. (³c)

ARCHIWUM

Zdunowski zwi¹zek Solidarnoœæ Weteranów Pracy ju¿ planuje tegoroczne wakacje. W tym roku zwi¹zkowcy zamierzaj¹ odwiedziæ m.in. Trójmiasto, Malbork i Licheñ.

Krotoszyñscy emeryci za¿ywali masa¿y wodnych

Ko³o nr 3 w Uniejowie Cz³onkowie ko³a nr 3 Polskiego Zwi¹zku Emerytów Rencistów i Inwalidów 17 marca po raz kolejny wyjechali do Term w Uniejowie. W wycieczce wziê³o udzia³ ponad 40 osób. Uczestnicy wyjazdu korzystali przez 3 godziny z k¹pieli solankowych i masa¿y wodnych. – Na dworze wia³

www.rzeczkrotoszynska.pl

wiatr i pada³ deszcz, a w basenach woda mia³a temperaturê 35 stopni. To wprawi³o nas w dobry nastój – opowiada Miros³awa Gawryjo³ek. Wszyscy seniorzy wrócili z Uniejowa w bardzo dobrych nastrojach i ju¿ dziœ planuj¹ kolejny wspólny wyjazd. (popi)

21

Kalejdoskop

Malina dla Pañ w dniu ich œwiêta W Rozdra¿ewie goœci³ kabaret Malina z Pleszewa. Artyœci zaprezentowali wiele dobrego humoru i dowcipu. Swoimi skeczami i monologami rozbawili licznie zgromadzon¹ publicznoœæ i zebrali gromkie oklaski. Wójt gminy Mariusz Dymarski z³o¿y³ tak¿e ¿yczenia wszystkim Paniom z okazji Œwiêta Kobiet.

Turyœci szukali wiosny Dzieñ Kobiet w Klubie Mam

PTTK w Krotoszynie i Klub Koliba zorganizowa³y XX Jubileuszowy Rajd Szukanie wiosny z met¹ na Salni. Poza szko³ami podstawowymi nr 4 i 8 na starcie stanêli tak¿e uczniowie: szko³y specjalnej, oœrodka w Konarzewie, szkó³ w Baszkowie i Gorzupi. Nad rajdem czuwali Andrzej Stankiewicz i Andrzej Chmielarz.

W Krotoszyñskiej Bibliotece Publicznej dzieci wykonywa³y kartki z kwiatami, malowa³y farbami postacie swoich mam, a z papierowych talerzyków robi³y uœmiechniête portrety. Wys³uchano wierszy o kobietach i rozwi¹zywano zagadki dotycz¹ce zawodów, którymi paraj¹ siê panie.

Walne zebranie w Biadkach

M.NABZDYK

Stowarzyszenie Wspólnie dla Biadek podsumowa³o rok 2013. Sprawozdanie przedstawi³ prezes Mariusz Karbowiak, a wyniki finansowe – skarbnik Darian Paszek (obaj na zdjêciu). Dziêki otrzymaniu dotacji z agencji restrukturyzacji rolnictwa sp³acono po¿yczki na plac zabaw i si³owniê. Podpisano umowê na kolejny plac zabaw i œcie¿kê zdrowia. Urz¹dzono tak¿e udany festyn Wakacyjne spotkania z folklorem.

Pisarka z Ko³³¹taja

M.NABZDYK

J.KÊPA

Goœciem Dyskusyjnego Klubu Ksi¹¿ki w KBP by³a Karolina Król, uczennica Liceum Ogólnokszta³c¹cego, autorka ksi¹¿ki Cukierek albo psikus. Twórczyni opowiedzia³a, jak dosz³o do napisania ksi¹¿ki i sk¹d zaczerpnê³a pomys³ na jej napisanie. Zdaniem klubowiczek, ksi¹¿ka jest warta przeczytania i powinny poznaæ j¹ m³ode osoby, które fascynuj¹ siê seansami spirytystycznymi.

Radzili nad KrotoFESTEM

Odby³o siê trzecie spotkanie w sprawie tegorocznego KrotoFESTU. Festiwalu Aktywnych S¹siadów, który odbêdzie siê 31 maja. Wœród 45 osób byli pracownicy Urzêdu Miejskiego, organizacji pozarz¹dowych, przedsiêbiorcy. Festiwal tym razem odbêdzie siê w parku miejskim. 25 marca 2014 / nr 987

22

Ludzie KoŸmin Wlkp.

B.MAÆKOWIAK

Nowy spektakl Teatru Seniora Goœcie tañczyli przy wielkich przebojach czwórki z Liverpoolu

niepowtarzalnego klimatu w tym dniu. Specjalnie z myœl¹ o wyj¹tkowych kobietach, zosta³o przygotowane wyj¹tkowe show, ale nie tylko panie bawi³y siê, równie¿ towarzysz¹cy im mê¿czyŸni. By³a to niezapomniana impreza. (boom)

B.MAÆKOWIAK

Polski zespó³ The Postman z przebojami Beatlesów by³ gwiazd¹ Dnia Kobiet w restauracji Wawrzyniak w Perzycach. Ponadto, odœwiêtna sala, symboliczny tulipan, obs³uga i rewelacyjna kuchnia przyczyni³y siê do stworzenia

Zespó³ The Postman pochodzi z Polkowic

Kobieco w czwartek krymina³u Joanny Chmielewskiej. Spotkanie prowadzi³a pracownica biblioteki Halina Junory. By³y te¿ konkursy z nagrodami, m.in. kuponami na zabiegi pielêgnacyjne. Kolejne biblioteczne spotkanie odbêdzie siê 27 marca ogodz. 15.00 w ramach Tygodnia z Internetem.

BIBLIOTEKA ZDUNY

W czwartek 13 marca do zdunowskiej biblioteki publicznej w ramach Spotkañ nie tylko z pasjami przyby³y panie. Spotkania nie tylko z pasjami to kontynuacja jesiennych Spotkañ z pasjami. Tym razem rozmawiano o roli kobiet. Wspominano miêdzy innymi o ksi¹¿ce Jak wytrzymaæ ze wspó³czesn¹ kobiet¹ autorstwa damy polskiego

Podczas spotkania du¿o mówiono o kobietach w ¿yciu i literaturze 25 marca 2014 / nr 987

(toldo)

Wszyscy aktorzy wystêpuj¹cy w spektaklu wykazali siê talentem aktorskim

19 marca w koŸmiñskim kinie Mieszko miejscowy Teatr Seniora przedstawi³ spektakl pt. Rodzina. Teatr Seniora, dzia³aj¹cy przy stowarzyszeniu Wspólnie dla KoŸmina, Gminnym Zespole Instytucji Kultury oraz Klubie Seniora w KoŸminie, wystawi³ trzeci ju¿ spektakl. Poprzednie – Koncert jesienny oraz Czy ten pan i pani s¹ w sobie zakochani, pokaza³ w zesz³ym roku. Najnowszy w sposób nieco humorystyczny przedstawia ¿ycie rodzinne. Re¿yserka przedstawienia to Jolanta Cyunczyk dzia³aj¹ca w stowarzyszeniu Wspólnie dla KoŸmina, aopracowaniem podk³adów muzycznych zaj¹³ siê Zbigniew Cyunczyk, który tak¿e gra³ na skrzypcach. Narratork¹ iautork¹ narracji jest Kazimiera Michalska. Skecze do spektaklu opracowa³a Maria Grzelak. Spektakl przeplata³y wystêpy œpiewaj¹cego duetu Ty i Ja, czyli Krystyny Stempniak i W³adys³awa Pawlaka.

W programie wykorzystano wiersze El¿biety Leopold, która by³a równie¿ jedn¹ z aktorek. W przedstawieniu zagra³o 11 osób. Oprócz wy¿ej wymienionych byli to: Mieczys³aw Gryszka, Maria Grzelak, Kazimiera Juskowiak, Renata £¹kowska, Anna Paru¿yñska i Zygmunt Ziêtkiewicz. Wszyscy wykazali siê talentem aktorskim. Przygotowania do przedstawienia trwa³y ok. czterech miesiêcy, aktorzy dwa razy w tygodniu odbywali dwugodzinne próby. Efekt przerós³ oczekiwania wszystkich. Na spektaklu sala kinowa by³a wype³niona by³a po brzegi, dostawiono nawet dodatkowe krzes³a, gdy¿ brakowa³o miejsc siedz¹cych. Po przedstawieniu publicznoœæ wypowiada³a siê o nim w samych superlatywach. Przedstawienie Rodzina poza humorystycznymi aspektami ¿ycia

L. TRAWIÑSKA

Polscy Beatlesi zagrali dla kobiet

L. TRAWIÑSKA

Perzyce

¯ycie rodzinne przedstawiono w humorystyczny sposób

podstawowej komórki spo³ecznej zwróci³o te¿ uwagê publicznoœci na to, jak wiele dla ka¿dego z nas znaczy rodzinny dom i jak wiele doœwiadczeñ wp³ywaj¹cych na nasze dalsze ¿ycie

Coœ na rzeczy

Straciæ twarz, zyskaæ kasê Choæ zza wschodniej strony wci¹¿ nap³ywaj¹ nieweso³e wiadomoœci, na polskim politycznym podwórku zdarzaj¹ siê rzeczy zabawne. W zwi¹zku z nadchodz¹cymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, partie polityczne prezentuj¹ swoje listy kandydatów, chlubi¹c siê tzw. jedynkami, czyli umieszczonymi na pierwszych miejscach nazwiskami celebrytów, które maj¹ byæ magnesami ci¹gn¹cymi w górê wyborcze wyniki. Zostawmy jednak debiutuj¹ce politycznie gwiazdy i gwiazdusie. Oto bowiem pierwsze miejsce na jednej z list dosta³ od Platformy Obywatelskiej Micha³ Kamiñski, doœwiadczony europarlamentarzysta. Jeszcze kilka tygodni temu zapewnia³ g³oœno, ¿e kandydowaæ nie zamierza. Prawdê mówi¹c, w jego sytuacji trudno by³o zamierzaæ. Prawo i Sprawiedliwoœæ Kamiñski opuœci³ przed paroma laty, a partia, któr¹ wspó³zak³ada³, doœæ

szybko sta³a siê efemeryd¹, opuszczon¹ zreszt¹ przez inicjatorkê i szefow¹ dla lukratywnej rz¹dowej posadki. Tak wiêc nie bardzo mia³ z kim startowaæ, Trudno siê oprzeæ wra¿eniu, ¿e PO, co jakiœ czas zapraszaj¹c do siebie kolejne, b³¹dz¹ce to tu, to tam, a niekiedy wrêcz bezpañskie owieczki, chce nam dostarczaæ solidnych porcji rozrywki. Oczywiœcie, ka¿dy nowy nabytek ma przede wszystkim pokazywaæ, ¿e PO jest parti¹ najlepsz¹, o szerokiej formule, do której niejeden chcia³by do³¹czyæ. Dalej jest jednak œmiesznoœæ nad œmiesznoœciami, przy czym dostarcza jej obserwatorom nie PO, a pozyskane przez ni¹ osoby. Gdy któraœ z nich zasi¹dzie poœród kilkorga dyskutantów w telewizyjnym programie, w³aœciwie z góry mo¿na powiedzieæ, w jakim tonie bêdzie komentowa³a aktualne wydarzenia. Rzecz jasna – pod niebiosa wychwa-

www.rzeczkrotoszynska.pl

laj¹cym czy choæby t³umacz¹cym politycznych mocodawców. A ton to diametralnie ró¿ny od wczeœniejszego, zaœ wypowiadaj¹ce siê osoby zachowuj¹ siê przy tym tak, jakby radykalna zmiana pogl¹dów by³a czymœ naturalnym. Liczenie na amnezjê czy bezmyœlnoœæ ogl¹daj¹cych to nazbyt wygórowane oczekiwania. Wiarygodnoœci brak te¿ t³umaczeniu, ¿e jeszcze parê tygodni temu nie planowa³o siê kandydowania, ale teraz, w obliczu sytuacji na Ukrainie, Ojczyzna i Europa wzywaj¹. Ot, po prostu kilka tygodni temu nikt nie zaproponowa³ miejsca na liœcie, wiêc aby wyjœæ z twarz¹ z niezrêcznej sytuacji, informowa³o siê o rezygnacji. Tymczasem bycie europarlamentarzyst¹ to i splendor, i kasa. Dla obu mo¿na straciæ twarz... Romana Hyszko

23

Rozrywka

WA¯NE TELEFONY 112 numer alarmowy 997 Policja 998 Stra¿ Po¿arna 991 Pogotowie Energetyczne 992 Pogotowie Gazowe 993 Pogotowie Ciep³ownicze 994 Pogotowie Wodoci¹gowe 999 Pogotowie Ratunkowe Komenda Powiatowa Policji (ul. Zdunowska 38a)

62 725 52 00

Komisariat w KoŸminie Wlkp. (ul. Stêszewskiego 1)

62 725 53 40

Posterunek w Kobylinie (ul. Grunwaldzka 4)

62 725 53 30

Posterunek w Zdunach (ul. Sienkiewicza 9)

62 725 53 50

Komenda Powiatowa Stra¿y Po¿arnej (ul. Mickiewicza 29)

62 725 29 21

Komenda Stra¿y Miejskiej (ul. Ko³³¹taja 7)

62 725 42 00

Stacja Pogotowia Ratunkowego (ul. Mickiewicza 21)

62 725 25 55

HOROSKOP BARAN (21III – 20IV)

Masz ju¿ za sob¹ najtrudniejsze decyzje. Teraz przyszed³ czas na odpoczynek. Skorzystaj z zaleg³ego urlopu i daj sobie odpocz¹æ. BYK (21 IV – 21V)

Jeœli cenisz sobie wêdrówki na œwie¿ym powietrzu to teraz jest najlepszy czas, by skorzystaæ z wiosennej aury i wybraæ siê w podró¿. BLINIÊTA (22V – 21VI)

Masz ju¿ konkretne plany na swoj¹ drogê zawodow¹ wiêc nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko je realizowaæ. RAK (22VI – 22VII)

Najbli¿sze dni bêd¹ dla Ciebie bardzo stresuj¹ce. Bêdzie Ciê wspiera³ Twój partner. Po raz kolejny przekonasz siê, ¿e mo¿esz na niego liczyæ. LEW (23VII – 22VIII)

W Twojej firmie szykuj¹ siê ciêcia bud¿etowe. Przygotuj siê na to, ¿e oszczêdnoœci zak³adu dotkn¹ tak¿e etatów. PANNA (23VIII – 22IX)

Nie odk³adaj d³u¿ej planów, które zamierzasz zrealizowaæ w tym roku. Teraz jest najlepszy czas dla ich realizacjê.

WAGA (23IX – 22X)

W najbli¿szym czasie zrobisz kolejny wa¿ny krok. Wp³ynie to korzystnie na zabezpieczenie Twojej przysz³oœci.

Konkurs (12)

Czy znasz historiê swojego miasta?

Na fotografii widzimy – zniszczon¹ przez Niemców w czasie SKORPION (23X – 22XI) Doœæ imprez. Skup siê te- okupacji – rzeŸbê na krotoszyñraz na sprawach zawodo- skim rynku. Kogo przedstawiawych. Twój szef zauwa¿y³ ³a:

Twoj¹ ostatni¹ niedyspozycjê w pracy. STRZELEC (23XI – 21XII)

Mo¿esz mieæ w najbli¿szym czasie problemy ze zdrowiem. Obserwuj uwa¿nie sygna³y jakie daje Ci Twój organizm.

a) œw. Jana Nepomucena, b) œw. Bernadettê z Lourdes, c) œw. Floriana, d) œw. Wawrzyñca.

KOZIORO¯EC (22XII – 20I)

W najbli¿szych tygodniach czekaj¹ Ciê spore wydatki finansowe. Przeanalizuj dobrze swój domowy bud¿et.

Co tydzieñ publikujemy pytanie lub fotografiê, dotycz¹c¹ historii – odleg³ej lub bli¿szej – Krotoszyna, z proœb¹ o wskazanie w³aœciwej odpowiedzi. Wœród osób, które w ci¹gu 9 dni (czyli do nastêpnej œrody) nadeœl¹ lub dostarcz¹ do redakcji kartkê z w³aœciw¹ odpowiedzi¹, rozlosujemy nagrodê ufundowan¹ przez Ciastkarniê-Piekarniê Brykczyñski. Konkursowe pytania przygotowa³ Piotr Miko³ajczyk. Prawid³owa odpowiedŸ na pytanie z 10. wydania Rzeczy Krotoszyñskiej, brzmi: publikowane zdjêcie to podobizna krotoszyñskiego burmistrza Józefa Klemczaka. Po nagrodê do redakcji zapraszamy Monikê Wujczyk z Rozdra¿ewka.

WODNIK (21I – 20II)

Twoi przyjaciele po raz kolejny oka¿¹ siê niezawodni. W trudnych chwilach jakie przechodzisz dadz¹ Ci wsparcie. RYBY (21II – 20III)

Chcesz walczyæ z nadmiarem kilogramów to postaw na radykaln¹ zmianê diety. Odstaw chipsy, fast foody i wiêcej siê ruszaj.

O¿eñ siê z Rzecz¹!

Spêdzasz wieczory samotnie przy telewizorze i czasami masz ochotê upiæ siê lub zwariowaæ z rozpaczy? Nie rób tego! Z nami znajdziesz tê jedyn¹, tego jedynego. Nikt ze znajomych siê nie dowie, ¿e szukasz dziewczyny, ch³opaka, ¿ony lub mê¿a. 32-letnia pani, bez na³ogów pozna pana do 40 lat o niebieskich oczach, bez na³ogów, niezale¿nego finansowo. Tel. 788 692 121. (1 – 40)

n¹ Pani¹ o kobiecych kszta³tach do 55 lat. Odpowiem tylko na powa¿ne oferty. (1 – 2)

Poznam pani¹ w wieku 35-40 lat. Kontakt tylko sms. Tel. 782 044 298. (1 – 43)

45-letni kawaler, niepij¹cy, niepal¹cy, pracuj¹cy pozna pani¹ w odpowiednim wieku. Cel – sta³y zwi¹zek. (1 – 3)

Panna, 34 lata, 170 cm wzrostu, blondynka, niezale¿na finansowo, pozna kawalera do lat 36. Tel. 609 497 623. (1 – 44)

52-letnia, wolna, niezale¿na finansowo, elegancka i zadbana pani pozna mi³ego, zadbanego pana do lat 57. Tel. 730 637 276. (1 – 7)

Poznam pani¹ w celu matrymonialnym. Tel. 783 083 552. (1 – 46)

Pan bez zobowi¹zañ, 60 lat, 176/82, w³asna dzia³alnoœæ gospodarcza, o mi³ej aparycji, z poczuciem humoru, ceni¹cy wiernoœæ, szczeroœæ oraz uczciwoœæ, pozna lekko puszyst¹ pani¹ ceni¹c¹ te same wartoœci. Cel – sta³y zwi¹zek. Tel. 500 604 109. (1 – 8)

Kawaler mieszkaj¹cy na wsi, spokojny, bez na³ogów, pracuj¹cy w gospodarstwie, pozna spokojn¹ dziewczynê do lat 30, która posiada gospodarstwo i zostanie na nim. Tel. 669 893 763. (1 – 49) 49-letnia pani pozna pana do lat 58 bez na³ogów. Tel. 785 109 069. (1 – 50) Wolny lat 55, bez na³ogów, w³asny dom i dochody, pozna pani¹ stanu wolnego do lat 50. Kontakt tel: 785 042 549. (1 – 01) Wolny, sytuowany, elegancki zadbany Pan, pozna woln¹ eleganck¹ zadba-

1. Malwina Klejewska, córka Agnieszki i Aleksandra z Kobylina, ur. 9 marca, waga – 2,840 kg, d³. – 50 cm

2. Pawe³ Szymczak, syn Moniki i £ukasza z Tomnic, ur. 18 marca, waga – 3,950 kg, d³. – 58 cm

3. Pola Przybylska, córka Pauliny i Krystiana, ur.18 marca, waga – 3,950 kg, d³. – 57 cm

Dzieñ dobry, TO JA!

Zdjêcia dzieci urodzonych w krotoszyñskim szpitalu. Rodziców, którzy chc¹ otrzymaæ KOLOROW¥ FOTOGRAFIÊ, zapraszamy do naszej redakcji. Pierwszy egzemplarz wydrukowanego zdjêcia jest bezp³atny. Fot. Redakcja

Pan bez zobowi¹zañ, 60 lat, 176/82, posiadaj¹cy dzia³alnoœæ gospodarcz¹, o mi³ej aparycji, z poczuciem humoru, ceni¹cy wiernoœæ, szczeroœæ oraz uczciwoœæ, pozna lekko puszyst¹ pani¹, ceni¹c¹ te same wartoœci. Cel: sta³y zwi¹zek. Tel. 500 604 109. (1 – 9) Jestem bezdzietn¹ wdow¹, mam 75 lat, pragnê poznaæ Pana bez na³ogów, z dobrym sercem, który pragnie zamieszkaæ ze mn¹. Tel. 692 572 656 (1 – 10)

4. Marcel Rybka, syn Gra¿yny i Micha³a z Krotoszyna, ur. 18 marca, waga – 3,630 kg, d³. – 56 cm

5. Antonina Molenda, córka Anny i Jaros³awa z Krotoszyna, ur. 14 marca waga – 3,500, d³. – 56 cm

6. Patrycja Tabaka, córka Magdaleny i Dariusza z Gorzupi, ur. 17 marca, waga – 3,570 kg, d³. – 56 cm 25 marca 2014 / nr 987

24 SPRZEDAM – AGD, RTV, KOMPUTER • Drukarka LaserJet 1300 oraz dwie drukarki LaserJet 4000 (do naprawy). Tel. 62 725 33 54 • Komputer Pentium Dual E2160 1,8 GHz; pamiêæ 1 GB; dysk 40 GB; DVD; muzyka; sieæ; USB; monitor LCD 19 cali; nowa myszka i klawiatura. Cena 600 z³. Tel. 505 336 266. • Zamra¿arka Whirlpool 133 l, kl. A+, ma³o u¿ywana, cena 570 z³ do negocjacji. Tel. 691 362 978

SPRZEDAM – BUDOWLANE

• Drzwi pokojowe do bloku, nowe klamki, stan bardzo dobry, TANIO. Tel. 534 165 091 • Firma Remek Orpiszew poleca eurofalê (eternit) – 29,90 z³/szt., cement „350” – 380 z³ tona oraz stal z rozbiórki – rury. Tel. 62 721 28 34 • Rynny u¿ywane, plastikowe, br¹z, 150, plus spustowe i mocowanie. Tel. 505 336 266 • Kruszywo budowlane z rozbiórki, przekruszone na frakcje 0-63 mm na utwardzenie placów, dróg, itp. Cena 19 z³/t. Tel. 603 748 169, 62 725 71 29.

SPRZEDAM – MEBLE

• Mebloœcianka, stolik RTV-czarny; tapczan 2,20x1,20, 2 pufy + 2 fotele GRATIS. Tanio! Tel. 666 015 278 • Mebloœcianka „Swarzêdz” 4 x 2 m. Tel. 781 236 477 • Stolik, szklana pó³ka, stan bardzo dobry TANIO. Tel. 534 165 091

SPRZEDAM – ODZIE¯

• Suknia œlubna z trenem + rêkawiczki + welon. Cena do uzgodnienia. Tel. 663 250 236

SPRZEDAM – ROLNICZE

• Firma REMEK Orpiszew poleca zbo¿a paszowe – owies, jêczmieñ, pszenica, kukurydza, mieszanka. Tel. 62 721 28 34 • Ci¹gnik Reno, T25, Ursus, ³adowacz Cyklop, prasa i koparka Waryñski, podzespo³y do ci¹gników rolniczych. Tel. 661 885 423 lub 603 878 073 • Opryskiwacz 400l, wa¿ny atest, w ci¹g³ej eksploatacji. Tel. 504 877 400 • Prosiêta, mieszanka zbo¿owa, owies, Seicento 99. Tel. 782 679 935 lub 723 870 606 • Siano w balotach. Tel. 515 273 518 • Siano w balotach. Tel. 661 869 440 • Siano w kostkach. Tel. 512 021 620 • Siano. Tel. 724 853 379

Og³oszenia drobne • Sianokiszonkê w balotach. Tel. 785 645 167 • Zbo¿e paszowe. Tel. 511 541 729

SPRZEDAM – ZWIERZAKI

• •

• Ja³ówka wysokocielna. Tel. 723 975 167 • Ogier wielkopolski, 4,5 roku, gniady, siod³o. Tel. 600 946 385 • Prosiêta, 10 sztuk. Tel. 724 409 924 • Prosiêta. Tel. 665 383 430 • Prosiêta, 8 sztuk, dam ³¹kê w dzier¿awê. Tel. 888 049 771 • Prosiêta. Tel. 793 380 134 • Prosiêta, 14 sztuk. Tel. 661 739 114 • Prosiêta, 11 sztuk. Tel. 784 694 722 • Sprzeda¿ m³odych kurek, kaczek, perliczek, gêsi, Chwaliszew. Tel. 693 085 754

SPRZEDAM – MOTO

• Ford Tranzyt, 2009 rok, du¿a paka, rejestrowany. Tel. 600 895 780 • Renault Laguna kombi 2003 r, 1,9 diesel, 220 tys. km, na krotoszyñskich tablicach. Cena 9 tys. z³. Tel. 516 194 518 • Seat Incha 1.9 diesel, 99 rok. Tel. 783 465 642 • Skoda Felicia GLX, 1997 rok, 1,63 benzyna. Auto mechanicznie sprawne, zawieszenie, silnik i inne podzespo³y bez zarzutu. Wnêtrze auta czyste i zadbane, bez przetaræ, do poprawek lakierniczych. Przegl¹d techniczny wa¿ny do 14.11.2014r, OC do 04.11.2014r. Cena 2200 z³ do negocjacji. Tel. 697 331 182

SPRZEDAM – RÓ¯NE

• Drewno kominkowe, opa³owe oraz drewno w workach. Atrakcyjne ceny, transport gratis, Krotoszyn. PROMOCJA – przy zakupie minimum 6 metrów przestrzennych drewna czujka dymu gratis! Tel. 698 669 424. • Firma Remek poleca: wêgiel (orzech, groszek, kostka) i mia³y wêglowe z kopalni Wujek i Wieczorek oraz drewno opa³owe. Promocja: wêgiel brunatny – 270 z³/t, wêgiel orzech (import) – 620 z³/t, drewno opa³owe – 1,6mp – 145 z³. Tel. 62 721 28 34 • Najwy¿szej jakoœci wêgiel wy³¹cznie z polskich kopalni, kostka, orzech, eko – groszek, groszek, mia³ wysoko kaloryczny, pasze, koncentraty firmy Provimi-Bieganów, otrêby, œruty rzepakowe, sojowe. MIA£ WÊGLOWY 23 000 kalorycznoœæ CENA PROMOCYJNA – 499 z³. Dowóz do Klienta gratis. Wachowiak Bo¿acin. Tel. 62 722 57 60 lub 606 688 116 • Krajzegê na si³ê, stan bardzo dobry, dzwoniæ po godz. 15.00. Tel. 783 475 107 • Lampa sufitowa, 5 ramienna, stan

• •

•

bardzo dobry, TANIO. Tel. 534 165 091 Piec gazowy, dwufunkcyjny, stan bardzo dobry. Tel. 502 376 779 Prasê mechaniczn¹ do belowania makulatury i kartonu. Maksymalny nacisk t³oka 9000 kg, wydajnoœæ 200-500 kg/godz. Cena 1000 z³ do negocjacji. Zduny Tel. 600 280 235 lub 608 030 303 Prosperuj¹cy sklep z odzie¿¹ firmow¹ damsk¹ kontraktacyjn¹ sprzedam. Tel. 783 806 304 Skrzynia drewniana, szczelna, z pokryw¹ ze skoblami, szpuntowana, wymiary: 138x74 cm, wys. 90 cm. Tel. 62 725 33 54, do godz. 16.00 Wózek do przewo¿enia towaru typu Jotkel Tel. 62 725 33 54 (do godz. 16.00)

KUPIÊ – MOTO

• Kupiê ka¿de auto w dobrej cenie bez wzglêdu na stan i op³aty. Zale¿y Ci na sprzeda¿y? Zadzwoñ: 793 230 058. Z w³asnym odbiorem p³acê gotówk¹.

KUPIÊ – ROLNICZE

• Kombajn zbo¿owy, ci¹gnik rolniczy i narzêdzia œlusarskie, suszarniê do zbo¿a. Tel. 661 885 423 lub 603 878 073

• •

•

• •

•

• •

•

NIERUCHOMOŒCI – DAM W NAJEM

• Dam w najem budynki gospodarcze, 2 km od Krotoszyna (Lutogniew). Tel. 667 105 240 • Dam w najem lub sprzedam dom jednorodzinny, gara¿ i budynek gospodarczy na dzia³ce 570 m kw., w Zdunach, sprzedam maszyny stolarskie. Tel. 514 081 600 • Gara¿ murowany, centrum Krotoszyna. Tel. 512 048 899 • Kawalerka od maja 2014 roku, w centrum, tanio. Tel. 781 194 363 • Kawalerka, centrum Krotoszyna po remoncie, czêœciowo umeblowana, w cenie czynszu ogrzewanie. Tel. 502 614 484 • Kawalerka, 35 m kw, 1P + K + £, ogrzewanie gazowe i piec kaflowy, centrum Krotoszyna. Tel. 507 471 231 lub 62 725 78 53 • Lokal, 25 m kw na dzia³alnoœæ gospodarcz¹, np. biuro. W budynku

•

• •

• •

jest fryzjerka, kosmetyczka i krawcowa. Tel. 603 649 692 Lokal u¿ytkowy, 20 m kw., ogrzewanie gazowe, blisko rynku, czynsz 500 z³. Tel. 512 048 899 Magazyny i biura do wynajêcia, teren Teominy, 50 m od krajówki 36, rampa, faktura VAT. Tel. 605 588 885 Dwa mieszkania w domu, PIÊTRO: 3P+K+£, 85 m kw.; DRUGIE PIÊTRO: przestrzeñ otwarta, kuchnia, jadalnia, sypialnia i pokój dzienny, 80 m kw., Parcelki. Tel. 661 444 507 Mieszkanie w bloku, 41,8 m kw., III piêtro, Krotoszyn ul.Piastowska. Tel. 509 739 524 Mieszkanie, 2P + K + £, oraz 3P + K + £, umeblowane, ogrzewanie w czynszu, blisko centrum, wjazd na posesjê, po remoncie. Tel. 696 936 169 Mieszkanie, oko³o 40 m kw., 1 du¿y pokój + 1 ma³y, kuchnia, ³azienka, korytarz, piwnica, miejsce do parkowania, ogród, ogrzewanie gazowe, Krotoszyn. Tel. 507 726 475 Mieszkanie, Poznañ, 3P + K + £. Tel. 602 685 357 Mieszkanie, 80 m kw., kamienica, 1 piêtro, 2P + K + £, ogrzewanie gazowe, centrum Krotoszyna. Tel. 512 048 899 Mieszkanie w Krotoszynie przy ul. Grudzielskiego(parcelki) dwa pokoje, przedpokój, kuchnia ³azienka o metra¿u 70m2. Cena czynszu 650z³. miesiêcznie plus media. Tel. 510 089 401 Mieszkanie w Krotoszynie: ok. 90 m kw., 3p, k, ³, piwnica, ogródek, miejsce parkingowe. Tel. 501 434 900. Mieszkanie, 78 m kw., 3P+K+£. Tel. 600 127 354 Mieszkanie 2-pokojowe oraz kawalerkê w nowym budynku, ogrzewanie CO. Tel. 62 722 65 79 lub 601 31 71 95 Mieszkanie w Sulmierzycach o pow.72 m kw., 4P + K + £. Tel. 780 125 355 Wydzier¿awiê powierzchniê ogrodzon¹ wraz z biurem przy ul. Zamkowy Folwark. Tel. 602 102 942

NIERUCHOMOŒCI – SPRZEDAM

• Budynek gospodarczy, 300 m kw.,

Do wynajêcia

miejsca parkingowe

zamykane, ca³odobowe w centum Krotoszyna. tel. 601 983 690

12

Sprzedam 2 elektryczne suszarki do r¹k. Tel. 62 725 33 54 25 marca 2014 / nr 987

www.rzeczkrotoszynska.pl

• •

• • •

•

•

•

• • • •

•

• •

na dzia³ce 1083 m kw., na dzia³alnoœæ gospodarcz¹ (magazyny, warsztat), 3 km od Krotoszyna, przy drodze powiatowej, cena 95.000 z³. Tel. 668 425 076 Dom w Zdunach, 100 m kw., na dzia³ce 260 m kw. Tel. 501 477 217 Dzia³ka 2400 m kw., wraz z domem (media: pr¹d, woda, szambo, kominek) do zamieszkania w Chwaliszewie przy ul. Jesionowej 30. Cena do uzgodnienia. Tel. 71 384 84 10 po godz.16.00 lub 797 403 149 Dzia³ka budowlana w Biadkach, pow. 2600 m kw. Tel. 880 777 462 lub 782 417 867 Dziaka budowlana w Kobiernie, 5100 m kw, cena do uzgodnienia. Tel. 600 895 780 Dzia³ka budowlana, Krotoszyn ul. B³êkitna – pow.784 m kw. Cena 58.800 z³. OSTATNIE WOLNE DZIA£KI. Tel. 509 341 797 Dzia³ka budowlana, Krotoszyn ul. B³êkitna – pow.1340 m kw. Cena 100.500 z³. OSTATNIE WOLNE DZIA£KI. Tel. 509 341 797 Dzia³ka budowlana ul. Œwiêtokrzyska przy asfalcie, uzbrojona, 1708 m kw., pilnie, tanio. Tel. 510 055 771 Dzia³ka budowlana, 2600 m kw., Tomnice przy drodze asfaltowej, media przy dzia³ce, cena 100 000z³. Tel. 668 425 076 Dzia³ka 6800 m kw. w Orli, 2 km od KoŸmina. Tel. 781 582 819 Dzia³ka budowlana w Konarzewie, uzbrojona. Tel. 505 406 562 Dzialki budowlane, Konarzew –Salnia, przy lesie, nowe osiedle. Tel. 600 946 385 Dzialki budowlane, 1059 m kw. i 1100 m kw. w Baszkowie z warunkami zabudowy. Tel. 501 176 206, po godz. 15.00 Mieszkanie wlasnosciowe w Zdunach, pow. 59 m kw., dobra lokalizacja w budynku 4 rodzinnym (nie blok wielorodzinny), stan techniczny bardzo dobry, plus garaz i piwnica. Cena do uzgodnienia, zapraszamy do obejrzenia, oferta bez posredników. Tel. 608 657 507 Mieszkanie wlasnosciowe, 4 P + K + L, I pietro, os.Dabrowskiego. Tel. 603 805 083 Pilnie szprzedam mieszkanie, 48 m kw, 2P + K + L, I pietro w Zdunach, os. Madalinskiego. Cena 127

25

Og³oszenia drobne tys zl do uzgodnienia. Tel. 667 354 374 • Smoszew, nowe dzialki budowlane pod lasem, od 500-1200 m kw. Tel. 603 136 830

NIERUCHOMOŒCI – KUPIÊ

• Kupiê gara¿ przy ul.Konstytucji 3 Maja w Krotoszynie. Tel. 880 238 891 • Kupiê mieszkanie w Krotoszynie w bloku, 2 pokoje z balkonem, I lub II piêtro. Tel. 609 325 897 po 15.00

PRACA – DAM

• Firma z bran¿y kosmetycznej zatrudni grafika komputerowego. Obowi¹zki: optymalizacja strony internetowej oraz sklepu internetowego, projektowanie reklam (plakaty, banery, ulotki, wizytówki), przygotowywanie materia³ów do druku, koordynacja akcji marketingowych. Wymagania: kreatywnoœæ i pasja, dobra znajomoœæ programów graficznych: Photoshop, CorelDraw, doœwiadczenie w projektowaniu. CV na adres: [email protected] • Przyjmê do pracy w ogrodnictwie. Tel. 602 531 782 • Przyjmê do pracy kierowcê, prawo jazdy kat. C+E, sta¿ minimum 3 lata. Praca w Europie. Tel. 509 509 307 • Przyjmê ucznia w zawodzie cieœla lub stolarz. Tel. 509 976 520 • Zatrudniê pracownika biurowego/dyspozytora. Wymagana dobra znajomoœæ j.niemieckiego lub angielskiego, umiejêtnoœæ logicznego myœlenia, odpornoœæ na stres, dyspozycyjnoœæ. Umowa o pracê, atrakcyjne wynagrodzenie. Tel. 601 787 333 emeil. [email protected]

PRACA – SZUKAM

• Opiekunka osób starszych z wieloletnim doœwiadczeniem poszukuje pilnie pracy, okolice Krotoszyna. Tel. 691 326 333 • Zaopiekujê siê dzieckiem, posiadam du¿e doœwiadczenie w opiece nad maluchami. Tel. 62 597 13 50

US£UGI – BUDOWLANE

• Firma „MAR-ROM” z d³ugoletnim doœwiadczeniem zajmuj¹ca siê uk³adaniem kostki brukowej oraz granitowej przyjmuje zlecenia na 2014 rok. Zapraszamy!. Tel. 660 380 439 lub 664 989 137 • HYDRAULIK, tanio. Tel. 784 526 184 • Kompleksowe wykoñczenia wnêtrz: malowanie, tapetowanie, szpachlowanie, tynki tradycyjne i gipsowe, klinkier, fasady, monta¿ p³yt GK, monta¿ okien i drzwi, rozbiórki, adaptacja poddaszy, ocieplenia poddaszy-system ISO BOOSTER. Tel. 669 603 083 • Tynki gipsowe i cementowo-wapienne wykonam maszynowo. Tel. 693 861 913 lub 62 737 20 03 • ROBOTY-ZIEMNE, przy³¹cza wodne, kanalizacyjne, wykopy pod szamba ekologiczne, fundamenty, kopanie stawów, oczek wodnych. Tel. 502 167 001 lub 669 145 345, www.robziem.com • Wykonujemy us³ugi: malowanie, gipsowanie, panele œcienne i pod³ogowe, sieci elektryczne i wod-kan, adaptacja poddaszy, www.wnetrzapiotr.pl. Tel. 516 023 310

US£UGI – ROLNICZE

• Firma Net-Kop oferuje: sianie kukurydzy, buraków, us³ugi beczkowozem. Tel. 603 112 583

US£UGI – RÓ¯NE

• ALE SZYBKA GOTÓWKA – NAWET 7000 z³! PROSTE ZASADY, BEZ ZBÊDNYCH FORMALNOŒCI. PROVIDENT POLSKA S.A.- 600 400 295 (op³ata wg taryfy operatora) • ALERGIA – testy bezbolesne, odczulanie, rzucanie palenia. Krotoszyn. Tel. 607 875 371 www.TOM-MED.pl • Kredyty gotówkowo-konsolidacyjne do 200 tyœ. na oœwiadczenie. Kredyty dla firm bez zaœwiadczeñ z ZUS i US. Szybkie kredyty dla rolników. Tel. 728 962 026 • Kredyty bankowe i pozabankowe, chwilówki na sam dowód bez BIK. PROMOCJA, pierwsza po¿yczka

• • • • •

• • •

•

za darmo.Ubezpieczenia od A-Z. Tel. 515 839 789 Kurs-operator wózka wid³owego plus bezpieczna wymiana butli gazowej. TANIO. Tel. 782 366 616 Po¿yczki gotówkowe. Tel. 500 150 810 Po¿yczki zastaw u klientów. Tel. 500 588 980 Po¿yczki gotówkowe od 300 do 800 z³, dojazd do klienta. Tel. 607 344 423 Przeprowadzki – Pomoc drogowa. Odp³atnie pomo¿emy w przeprowadzkach i przetransportowaniu ró¿nego rodzaju przedmiotów i sprzêtów. Dysponujemy samochodami dostawczymi. Oferujemy równie¿ przewóz osób, pomoc drogowa. Dobre ceny! Tel. 733 570 800 Przeprowadzki, przewóz AGD. Tel. 665 716 568 Przeprowadzki od A-Z, przewóz do 3,5 tony. Tanio! Tel. 785 911 234 Sprzeda¿ gazów technicznych i specjalistycznych opon Solideal. Krotoszyn, Osusz 34. Tel. 500 464 868. Zadzwoñ, je¿eli potrzebujesz pieniêdzy. Tel. 666 066 223

KOREPETYCJE

• Jêzyk niemiecki i angielski. Tel. 605 748 167 • Profesjonalne przygotowanie z jêzyka polskiego (wszystkie poziomy –SP, Gimnazjum, szko³y œrednie – matury). Rzetelnie i z du¿ym doœwiadczeniem. Krotoszyn i okolice. Tel. 782 722 685

INNE

• „A” Nieodp³atnie odbieram sprzêt AGD, RTV, meble, odzie¿ itp. Tel. 889 868 973 • Sklep obuwniczo-odzie¿owy „DRESIK”, markowe buty, odzie¿ takich firm jak – Adidas, Puma, Nike, EverEst. U nas najdro¿sze buty kupisz za 200 z³, ul. Fabryczna 5 (od strony placu zabaw), Krotoszyn. Tel. 880 131 154 • Sprz¹tasz piwnicê, strych, zadzwoñ, odbiorê nieodp³atnie od Ciebie wszystkie niepotrzebne rzeczy. Tel. 880 131 154.

Przyjmê emeryta lub rencistê do pracy, 10 godzin tygodniowo Z terenu KoŸmin i Kobylin Tel. 723 643 533 UBEZPIECZENIA MIESZKAÑ DOMÓW, POJAZDÓW Urz¹d Pocztowy Krotoszyn 1 ul. Piastowska 35 PON – PT 11 – 18 Tel. 62 722 71 89 Kom. 691 967 605

Informatyk przyjmie pracê lub zlecenie (naprawa dysków, odzyskiwanie danych, wymiana podzespo³ów, czyszczenie, optymalizacja i in.).

Tel. 733 544 739.

Blacha Trapezowa od 15,80 z³/m

2

blachodachówka od 18,26 z³/m2

dachówka ceramiczna od 23,08 z³/m2

wiêŸba dachowa od 800 z³/m3

tel. 698 044 261 Krotoszyn, ul. Rawicka 3

Przedsiêbiorstwo „BIS” skupuje ja³owice hodowlane i u¿ytkowe od 7 miesi¹ca cielnoœci. Zg³oszenia: 65 57 38 631 lub 65 57 27 336, pon.-pt. 8.00 – 16.00

WYMIANA OPON PRZEK£ADKI, WYWA¯ANIE

opony u¿ywane

SERWIS OPON BIADKI, ul. Krotoszyñska 125, tel. 664 948 046

Sprzedam kserokopiarkê KONICA 1015 Tel. 62 725 33 54 do godz. 16.00 OFERUJÊ NAJWY¯SZEJ JAKOŒCI

EKOGROSZEK p³ukany, suchy, oryginalnie workowany 25 kg, 3 rodzaje

MIA£

suchy, oryginalnie workowany 25 kg, tak¿e luzem

Tel. 664 948 046 Biadki, ul. Krotoszyñska 125

www.wegielbiadki.pl Firma Euro Doner Poland Sp z o.o

zatrudni KIEROWCÊ KAT C+E praca: kraje UE, wymagane doœwiadczenie informacja: 62 722 60 38 e-mail: [email protected]

US£UGI FRYZJERSKIE MILLA – Z DOJAZDEM DO KLIENTA – • strzy¿enie damskie i mêskie • koloryzacja • fryzury,fale, loki... (LOKÓWKA MIRA CURL) • SAUNA OZONOWA • PIELÊGNICA IRON REPAIR

tel. 783 409 754

Skup ¿ywca Byki, krowy, ja³ówki, tuczniki, maciory, knury P³acimy gotówk¹ lub przelewem 1 dzieñ Tel. 693 078 333 25 marca 2014 / nr 987

26

Sprawy

Tanie drukowanie Krotoszyn ul. Sienkiewicza 2a/1 Tel. 662 039 969

Tanie wizytówki Tel. 662 039 969

NASZE PUNKTY PRZYJMOWANIA

OG£OSZEÑ

• KROTOSZYN, ul. Sienkiewicza 2a tel. 62 725 33 54, godz. 800 – 1600 • NOWA SIEDZIBA • NOWA SIEDZIBA • NOWA SIEDZIBA • NOWA

• KOMIN, ul. Koœciuszki 5, (sklep zielarsko-medyczny) „Melisa” tel. 887 378 668, godz. 900 – 1700, soboty 900 – 1300 • CIESZKÓW, ul. Œwierczewskiego 5, tel. 506 070 965, godz. 700 – 1900 25 marca 2014 / nr 987

www.rzeczkrotoszynska.pl

27

Og³oszenia drobne

SPRZEDA¯ DZIA£EK * Krotoszyn – ul. B³êkitna – Budowlana – pow. 784 m2, media: woda,pr¹d cena 58.800 z³ O OSTATNIE WOLNE DZIA£KI * Chachalnia – Budowlana – pow. 593 m2, media: woda,pr¹d, gaz, na dzia³ce domek holenderski cena 55.000 z³ * Salnia – Budowlana – pow. 2218 m2, media: woda,pr¹d, kanalizacja cena 121.990 z³ * Cieszków – pow. 6000 m2,czêœciowo zalesiona media: woda,pr¹d cena 180.000 z³ * Konarzew – Budowlana – pow. 4900 m2, piêkna spokojna okolica, mo¿liwoœæ budowy stawu cena 30 z³ /m2 * Krotoszyn – ul. Kamienna – Sosnowa – Budowlane – pow. 668 m2, 680 m2, 684 m2, 689 m2, 926 m2 cena 80 z³/m2 * Krotoszyn – ul. B³êkitna – Budowlana – pow.1340 m2, media: woda,pr¹d cena 100.500 z³ OSTATNIE WOLNE DZIA£KI * Krotoszyn – ul. Kamienna – Sosnowa – Budowlane – pow. 620 m2, 638 m2, 726 m2 cena 85 z³/m2 * Krotoszyn – ul. Pomarañczowa – Budowlana – pow.1734 m2, media: woda,pr¹d,ogrodzona cena 107.508 z³ * Zduny – ul. Kobyliñska – Budowlane – cztery dzia³ki o pow. 926m2, 1270 m2, 1287m2,1907 m2, media: woda,pr¹d cena 48 z³/m2 * Rozdra¿ew – ul. Przemys³owa – Budowlane – dwie dzia³ki o pow. 750 m2, 1500 m2, media: woda,pr¹d cena 45 z³/m2 * Krotoszyn – ul. Bolewskiego – Budowlana – pow.1140 m2, media: woda,pr¹d cena 75 z³/m2 * Krotoszyn – ul. Zdunowska – INWESTYCYJNA – pow. 8044 m2 – wymiary 57x141 cena 850.000 z³ * Krotoszyn – ul. KoŸmiñska (wlot do Krotoszyna) – pow. 829 m2 – wymiary 20x42 cena 120.000 z³ * Krotoszyn – ul. Rawicka – Budowlana – pow. 900 m2, dogodna lokalizacja cena 65 z³/m2 POLECAM * Krotoszyn – ul. Rawicka – Budowlana – pow. 1200 m2, dogodna lokalizacja cena 75 z³/m2 * Krotoszyn – Szosa Benicka – Budowlana – pow. 1266 m2, wszystkie media cena 80 z³/m2 * Krotoszyn – ul. S³owiañska – Budowlana – pow. 4541 m2, pod Handel i Us³ugi cena 454.100 z³ * Krotoszyn – ul. S³oneczna – Budowlana – pow. 3335 m2, doskona³a na dzia³alnoœæ cena 75 z³/m2 * Krotoszyn – ul. Osadnicza – Budowlane – pow. 731 m2 i 760 m2 – kszta³t prostok¹t cena 82 z³/m2

* Krotoszyn – ul. Osadnicza – Budowlane – pow. 641 m2 – kszta³t prostok¹t cena 93 z³/m2 * Krotoszyn – ul. Rawicka – Handlowa – pow. 14400 m2 – mo¿liwy podzia³, cena 76 z³/m2 * Krotoszyn – ul. Przemys³owa – Budowlana – pow. 1479 m2, cena 75z³/m2 * Krotoszyn – ul. Powstañców Wlkp / Wrzosowa – Budowlana – pow. 688 m2 cena 160.000 z³ * Krotoszyn – ul. KoŸmiñska – Pod dzia³alnoœæ – pow. 2.63ha cena 145 z³/ m2 * Chachalnia – Budowlana – pow. 1054 m2, wym. 36 x 29, ogrodzona, pod lasem cena 65.000 z³ * Chachalnia – Budowlana – pow. 1184 m2, media: woda, pr¹d, piêkna okolica cena 65.120 z³ * Konarzew – Budowlana – pow. 1163 m2, media: woda, pr¹d, piêkna okolica cena 44.194 z³ * Tomnice – Budowlana – pow. 1490 m2 woda, pr¹d, kanalizacja, droga asfaltowa cena 77.480 z³ * Lutogniew – przy drodze krajowej – budowlana – pow. 1.23 ha cena 40 z³/m2 * Konarzew – Budowlana – pow. 1250 m2 media:woda, pr¹d. Piêkna spokojna okolica cena 50 z³ /m2 * Konarzew – Budowlana – pow. 1481 m2 media:woda, pr¹d. Piêkna spokojna okolica cena 45 z³ /m2 * Kobierno – przy g³ównej drodze – Budowlana – woda, pr¹d, kan. sanit. – pow. 2268 m2 cena 45z³/m2 * Trasa Brzoza – Kobierno – budowlana o pow. 8900 m2 – dojazd asfalt cena 140.000 z³ * Cieszków – budowlana, us³ugowa pow:1,1 ha. – woda, pr¹d – czêœciowo zalesiona cena 120.000 z³ * Zduny – ul. Mas³owskiego – pow. 2808 m2 media: woda,pr¹d – cena 62.000 z³ NOWA CENA!!! * Zduny – Budowlana – pozwolenie na budowê, projekt, woda, pr¹d, gaz – pow. 761 m2 cena 53.000 z³ * Zduny – ul.1 – Maja – Budowlana – pow. 895 m2, 950 m2, 1945 m2 cena 43 z³/m2 * Salnia – Budowlana – pow. 1000 m2, kszta³t prostok¹t o wymiarach 40 x 25 m cena 61.000 z³ * Salnia – Budowlana – pow. 842 m2 – wymiary 23 x 36,3 m cena 55.000 z³ * Œwinków – Budowlana – o pow. 1959 m2, media: woda,pr¹d przy drodze asfaltowej cena: 35.262 z³ * Osusz – Przy „szerokiej drodze” – Budowlana – pow. 900 m2 – cena 75 z³/m2 * Osusz – pow. 2400 m2 –Budowlana – woda pr¹d – blisko lasu cena 60 z³/2

* Jawor – Dolina Baryczy – Budowlane – pow. 1930, 2497 m2 -dojazd asfalt cena 15 z³/m2 * Jasne Pole – Budowlana – pow. 1000-2000 m2 -przy drodze asfaltowej, blisko lasu cena 30 z³/m2 * Mi³ochowice – Dolina Baryczy – pow.2519 m2 – piêkna okolica – blisko lasu cena 30 z³/m2 SPRZEDA¯ MIESZKAÑ *Krotoszyn – Nowe budownictwo ul. ¯wirowa – pow. 110 m2 – 5 p+ k + ³ + taras, dzia³ka 350 m2 cena 219.000 z³ Piêkna okolica – POLECAM!!! *Krotoszyn – ul. Fabryczna – pow. 46 m2 – 3p + k + ³, wysoki parter cena 145.000 z³ *Krotoszyn – ul. Ostrowska – pow. 102 m2 – 3p + k +³ + Jadalnia+ garderoba + pralnia komfortowe mieszkanie z ogrodem – II Piêtro cena 230.000 z³ *KoŸmin Wlkp – pow. 80 m2 – 4p + k + ³ + piwnica + gara¿ + pomieszczenie gospodarcze cena 180.000 z³ *Krotoszyn – ul. 56 Pu³ku Piechoty – pow. 68m2 – 3p + k + ³ + wc + piwnica + balkon II piêtro – cena 180.000 z³ *Krotoszyn – oœ. Korczaka – pow. 48 m2 – 2p + k + ³ + balkon, IV piêtro cena 139.000 z³ NOWA CENA! *Krotoszyn – ul. Fabryczna – pow. 56 m2 – 3p + k + ³, I piêtro cena 150.000 z³ *Krotoszyn – Rynek – pow. 61 m2 – 2 p + k + ³, III piêtro cena 80.000 z³ do negocjacji *Krotoszyn – ul. Przemys³owa – pow. 74 m2 – 4p + k + ³ + balkon, b.³adne mieszkanie – Wysoki parter – 155.000 z³ *Krotoszyn – ul. Zdunowska – pow. 88 m2 – 3p + k + ³ + gara¿ + dzia³ka, I piêtro cena 170.000 z³ *Zduny – ul. Kolejowa – pow.52 m2 – 2p + k + ³ + piwnica II piêtro,po remoncie cena 119.000 z³ *Zduny – ul. Mickiewicza – pow.64 m2 – 3p + k + ³ + pom. Gospod, ogród cena 180.000 z³ SPRZEDA¯ DOMÓW *Krotoszyn – ul. Bolewskiego – II ETAP – 3 pokoje + du¿y salon + kuchnia + 2 ³azienki + gara¿ + taras. – powierzchnia 123 m2 dzia³ka o powierzchni. 270 m2 CENA 229.000 z³ NOWE BUDOWNICTWO POLECAM! *Salnia – Parterowy budynek mieszkalny – 3 pokoje + du¿y salon + kuchnia + ³azienki + gara¿, dzia³ka o powierzchni 1317 m2 cena 320.000 z³ *Krotoszyn – ul. Miko³ajczyka – pow. 150 m2, dzia³ka 642 m2 cena 230.000 z³ Cena do negocjacji

*Krotoszyn – ul. Klonowicza – pow. 140 m2, dzia³ka 720 m2 cena 180.000 z³ Cena do negocjacji *Kobylin – Polecam – piêtrowy budynek mieszkalny – pow.210 m2, budynek gospodarczy – dwa gara¿e dzia³ka 805 m2, cena 420.000 z³ *Krotoszyn – okolice ul. Raszkowskiej – piêtrowy budynek mieszkalny – pow.140 m2, budynek gospodarczy – dwa gara¿e dzia³ka 505 m2, cena 320.000 z³ *Krotoszyn – ul. Pó³wiejska – budynek mieszkalny o pow. 110 m2 – 6 pokoi, kuchnia, ³azienka, budynek gospodarczy, dzia³ka 835 m2 cena 285.000 z³ Polecam! *Zduny – Kamienica – blisko centrum – 6 lokali mieszkalnych w stanie deweloperskim o ³¹cznej powierzchni 300 m2 cena 420.000 z³ *Krotoszyn – okolice ul.1 Stycznia – pow. 150 m2,budynek z dwoma mieszkaniami, oddzielne ksiêgi wieczyste dzia³ka 466 m2 cena 310.000 z³ *Chachalnia – bud. mieszkalny 3 p + k + ³ + poddasze do zagospodarowania+ gara¿e, budynek gospodarczy, dzia³ka 4600 m2, cena 370.000 z³ *Krotoszyn – RYNEK – budynek mieszkalny o pow. 250 m2 – mo¿liwoœæ adaptacji lokalu handlowego, wraz z podzia³em na lokale mieszkalne cena 590.000 z³ *Krotoszyn – Segment budynku mieszkalnego –nowe budownictwo ul. ¯wirowa – pow. 110 m2 – 5 p+ k + ³ + taras, dzia³ka 350 m2 cena 219.000 z³ *Krotoszyn – ul. Bolewskiego -budynek mieszkalny – 4 pokoje, ³azienki, kuchnia, kot³ownia, dzia³ka o pow. 2000 m2, cena 350.000 z³ – blisko lasu polecam! *Kobylin – ul. Langiewicza – budynek mieszkalny, 5 pokoi + kuchnia + ³azienka + gara¿ dwustanowiskowy, mo¿liwoœci¹ prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej, pow. 240 m2 dzia³ka o pow. 384 m2 cena 340.000 z³ *Krotoszyn – budynek mieszkalny – 5 pokoi+ kuchnia+ ³azienka + budynek gospodarczy dzia³ka 500 m2 cena 230.000 z³ *Krotoszyn – ul. Staszica – bud. mieszkalny po remoncie – dzia³ka 723 m2 – na dzia³ce gara¿ i wiata cena 425.000 z³ *Krotoszyn – rozpoczêta budowa budynku mieszkalnego + materia³ na dokoñczenia budowy dzia³ka o pow. 528 m2 cena 145.000 z³ *Krotoszyn – ul. Kobyliñska – Kamienica – 3 lokale mieszkalne 74,5 m2 ka¿dy + strych + piwnica cena 360.000 z³ *Krotoszyn – Kamienica – blisko centrum – 8 lokali mieszkalnych + 2 gara¿e – dzia³ka 661 m2 cena 590.000 z³

*Krotoszyn – ul. 56P.P.Wlkp. – budynek handlowo – us³ugowy o pow. 240 m2 cena 150.000 z³ *KoŸmin Wlkp. – budynek mieszk. – 4p + salon + kuchnia + skrytka, piwnica, + ³ + wc + dzia³ka 863 m2, nowe okna-dach, C.O. cena 340.000 z³ *Kobylin – budynek mieszkalny – 3 pokoje + kuchnia + 2 ³azienki + gara¿ + kot³owania + poddasze do zagospodarowania cena 230.000 z³ Polecam!!! *Zduny – Rynek – kamienica 2 kondygnacyjna o pow. 330 m2 – dzia³ka 760 m.kw cena 299.000 z³ *Guzowice – Dolina Baryczy – 3 pokoje + kuchnia + ³azienka + wysoki strych, dzia³ka o pow. 2500m2 cena 215.000 z³ *Józefów – budynek mieszkalny z budynkiem gospodarczy pow. 4600 m2 cena 115.000 z³ DOBRA CENA! *Rak³owice (dolina Baryczy) – bud. Mieszkalny + 2 budynki gospodarcze, po³o¿one na skraju lasu dzia³ka 1714 m2 cena 350.000 z³ GOSPODARSTWA ROLNE – GRUNTY ROLNE – MAGAZYNY * Gara¿ – ul. Fabryczna – powierzchnia 18 m2 media: pr¹d cena 30.000 z³ * Durzyn – obiekt produkcyjny z czêœci¹ mieszkaln¹ o pow. 1184 m2, dzia³ka 4400m2 cena 880.000 z³ * Cieszków – dwa du¿e budynki pod handel,magazyn us³ugi widoczne z krajówki, pow. dzia³ki od 1.2 ha cena 200.000z³ OKAZJA POLECAM!!! DO WYNAJÊCIA * Kobylin – lokal handlowy – 42 m2 – sala sprzeda¿y + zaplecze + ch³odnia + ³azienka czynsz 900 z³/mc * Zak³ad przetwórstwa miêsnego – 11 ch³odni,1900 m2 pomieszczeñ przetwórni, zak³ad zawieszony czynsz 7000 z³ /netto * Krotoszyn – LOKAL HANDLOWY – ul. Sienkiewicza – 61 m2 – sala sprzeda¿y + pom. socjalne, du¿a,po kapitalnym remoncie czynsz 1140 z³/ m-c * Krotoszyn – LOKAL HANDLOWY – ul. Raszkowska – 376 m2 – sala sprzeda¿y + magazyn + biura. czynsz 8300 z³/ m-c ZAPOTRZEBOWANIE KUPNA * Kupiê udzia³y w nieruchomoœci * Kupiê nieruchomoœæ zad³u¿on¹ lub o nieuregulowanym stanie prawnym 25 marca 2014 / nr 987

28

Og³oszenia drobne

DZIA£KI Obra Nowa – przy drodze asfaltowej w pobli¿u Ko¿mina Wlkp. 3 ha lasu (sosny, œwierk ok. 70-latni). Cena: 110 000,- z³ Chachalnia – dzia³ki budowlane, decyzja o warunkach zabudowy 1050 m2, w atrakcyjnym rejonie, pr¹d, woda. Cena: 60 z³/m2. Smoszew – granica z Krotoszynem, 6 dzia³ek o pow. 1249 m2, 1 o pow. 1131 m2, woda, pr¹d, war. zabudowy – cena 60 z³/m2 Krotoszyn – dzia³ka pod zabudowê jednorodzinn¹ o pow. oko³o 850 m2. Cena 100 z³/m2 Salnia – dzia³ki budowlane z warunkami zabudowy o pow. 1154 m2, 1155 m2 i 1910 m2, uzbrojenie: woda, pr¹d, asfalt. Cena 75 z³/m2. Kobylin– dzia³ka pod zabudowê mieszkaniow¹ o pow. 1277 m2, 1081 m2, 1119 m2, 939 m2, 1135 m2, woda, pr¹d, gaz, kanalizacja, cena 50 z³/m2 Perzyce – dzia³ki o pow. od 732 m2 do 1191 m2. Cena dzia³ki to 55 z³/m2. POLECAM!!! Krotoszyn- ul. Ostrowska – Dzia³ki z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. pow. 1296 m2, 702 m2 MEDIA: woda, pr¹d, telefon. CENA 100 z³/m2 Krotoszyn – Dzia³ka o pow. 2202 m2 zabudowana budynkiem z przeznaczeniem na dzia³alnoœæ. £adna okolica, blisko staw, miejsce rekreacyjne. SZCZEGÓLNIE POLECAM!! CENA 250 000 z³. – do negocjacji! Zduny – dzia³ka z ustalonymi warunkami zabudowy o pow. 3025 m2, cena 60 z³/m2. Cieszków – dzia³ka w planie zagospodarowania przestrzennego ujêta jako us³ugowo-mieszkaniowa, pow. 1,14 ha – CENA 120 000 Z£. Krotoszyn – ul. Pszenna – pow. 1050 mkw, cena 70 z³/mkw. Lutogniew – Baran, dzia³ka o pow. 4200 mkw, cena 25z³/mkw.

zj¹ o warunkach zabudowy. Powierzchnia:- 796 m.kw.- 644 m.kw.- 645 m.kw. Cena 100 z³/m.kw.

Krotoszyn – ul. Mickiewicza, kamienica o pow. 112 m2, 4 pokoje, kuchnia, ³azienka z wc, co. – gaz, podpiwniczona z 5 wysokimi pomieszczeniami gotowymi do zaadaptowania, mo¿liwoœæ prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej. Cena: 450 000,- z³.

Krotoszyn – dom wielorodzinny, pow. 300 m2, mo¿liwoœæ wyodrêbnienia 6 mieszkañ. Cena 440 000 z³. – do negocjacji!!!

- 1255 m.kw. cena – 62 750 z³

DOMY JEDNORODZINNE

- 1201 m.kw. cena – 60 050 z³

Kobylin – na dzia³ce o pow. 650 dom o pow. 120 m2, 3 pokoje, kuchnia, ³azienka z ubikacj¹, na strychu dodatkowy pokój do ma³ego remontu, oraz dom gospodarczy z gara¿em, uzbrojenie pe³ne. OKAZJA Cena: 180 000 do negocjacji.

Krotoszyn – ul. ¯abia, dom o pow. 220 m2, 7 pokoi, 2 kuchnie, 2 ³azienki, gabinet, piêkny ogród na dzia³ce o pow. 2505 m2. Dwa gara¿e. CENA 490 000 Z£. do negocjacji!!!!

CHACHALNIA. Dzia³ki budowlane o powierzchni: - 1138 m.kw. cena – 56 900 z³ - 1114 m.kw. cena – 55 700 z³

- 1020 m.kw. cena – 51 000 z³ CHACHALNIA – Dzia³ka z ustalonymi warunkami zabudowy o pow. 840 m.kw. – cena 54 z³/m2 i 1121 m.kw. cena 50 z³./m2 Ceglarska – dzia³ka przemys³owa om pow. 3387 m2. CENA 150 z³/m.kw Osusz – dzia³ka budowlana o pow. 3038 m.kw. Cena 55 z³/m.kw. Zduny ul. Witosa – dzia³ka budowlana o pow. 1900 m.kw. Cena 40 z³/m2 Kobierno – dzia³ka budowlana o pow. 2347 m2, cena 75 z³/m2 Krotoszyn – ul. Przemys³owa – pow. 1479 m.kw. Cena 80 z³/m.kw. Krotoszyn – Œwiêtokrzyska – pow. 1784 m.kw i 1546 m.kw. cena 70 z³/m2 Nowy Folwark – pow. 1160 m.kw. i 1119 m.kw. Cena 45 z³/m.kw Chachalnia/Borownica – dzia³ki o pow. 1200 m2 i 952 m2, cena 70 z³/m2 DOMY/INWESTYCJE Krotoszyn – ul. Asnyka, pow. 190 m2 na dzia³ce o pow. 782 m2. Na poziomie pog³êbionego parteru znajduje siê warsztat z dwoma pomieszczeniami o ³¹cznej pow. 92 m2 i wys. 3,20 m, gara¿, pralnia. Czêœæ mieszkalna: kuchnia z aneksem jadalnym i wyjœciem na du¿y taras o pow. 60 m2, salon z kominkiem, 4 sypialnie, 2 ³azienki z wc. Cena: 450 000,- z³ do negocjacji.

Krotoszyn – ul. Parkowa, dom jednorodzinny (mo¿liwoœæ zamieszkania dwóch rodzin) w zabudowie bliŸniaczej o pow. 110 m2, 4 pokoje, 2 kuchnie, 2 ³azienki z ubikacj¹, dwukondygnacyjny dom gospodarczy z mo¿liwoœci¹ adaptacji na lokal mieszkalny) na dzia³ce o pow. 375 m2. Cena: 310 000,- z³ do negocjacji. Krotoszyn – ul. £¹kowa, dom o pow. 180 m2, 5 pokoi, kuchnia, 2 ³azienki z wc, wysoki standard, dzia³ka o pow. 544 m2 Cena: 550 000 z³. Krotoszyn – ul. Asnyka, dom o pow. 190 m2 na dzia³ce o pow. 782 m2. Parter: warsztat o pow. 92 m2 i wys. 3,20 m, gara¿, pralnia. Czêœæ mieszkalna: kuchnia z jadalni¹ i wyjœciem na du¿y taras o pow. 60 m2, salon z kominkiem, 4 sypialnie, 2 ³azienki z wc. Cena: 450 000,- z³ do negocjacji. !! Krotoszyn – ul. Wielkopolska, dom jednorodzinny w zabudowie bliŸniaczej o pow. 150 m2, 7 pokoi, kuchnia, 3 ³azienki z wc, dwustanowiskowy gara¿, dzia³ka o pow. 360 m2. Cena: 350 000 – z³ Krotoszyn w stanie surowym zamkniêtym budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej z gara¿em o pow. u¿ytk. ok. 110 m kw na dzia³kach o pow. ok. 128 m kw. Uzbrojenie pe³ne. Cena: 235 000,z³.

Biadki – Dom przy g³ównej trasie na Ostrów Wlkp, do kapitalnego remontu lub rozbiórki o pow. 50 m2. na dzia³ce o pow. 3400 m2. Cena 120 000 z³ – do negocjacji!!!

Krotoszyn – ul. Agrestowa, dom o pow. 170 m2, 5 pokoi, oran¿eria, 2 ³azienki, dzia³ka o pow. 550 m2 – dom nie wymaga wk³adu finansowego. Cena 449 000 z³. – do negocjacji. Krotoszyn, ul. £¹kowa – dom o pow. 180 m2, 6 pokoi, 2 kuchnie, ³azienka, wc, pokój rodzinny z kominkiem, na dzia³ce o pow. 1398 m2 dwa gara¿e. CENA 540 000 z³ –do negocjacji!!! !!! KROTOSZYN – piêkny dom o pow. 200 m2, PIWNICA: gara¿ na dwa pojazdy, pralnia, suszarnia, magazyn, sala fitness. PARTER: salon z przeszklonym do pod³ogi patio, wyjœcie z patio na taras, kuchnia, ³azienka z wc, biuro oraz oddzielne mieszkanie: 48m2 (dwa pokoje, kuchnia, ³azienka). PIÊTRO:4 pokoje, wc, ³azienka z jacuzzi, dwa balkony. Pow. piêknie zagospodarowanej dzia³ki 2451m2. CENA 1 300 000 Z£ – DO NEGOCJACJI!!!! Pogorzela- dom o pow. 110m2, wyodrêbnione pomieszczenie z mo¿liwoœci¹ prowadzenia dzia³alnoœci (us³ugi, handel, gastronomia), mieszkanie dwupokojowe, kuchnia, ³azienka. Dzia³ka o pow. 986 m2. NOWA CENA 155 000 Z£ – DO NEGOCJACJI!! Jutrosin – nowe budownictwo. Dom w zabudowie bliŸniaczej o pow. 126 m2, 4 pokoje, garderoba, kuchnia, ³azienka. Dzia³ka 534 m2. Cena 430 000 z³. – do negocjacji.

Wrotków – dom o pow. 215 m2 z wyodrêbniona czêœci¹ mieszkaln¹ i us³ugow¹. Parter mo¿liwoœæ prowadzenia sklepu. Piêtro: 95 m2 – 3 pokoje, kuchnia, ³azienka z wc. Dzia³ka 800 m2 – cena 399 000 z³ – do negocjacji!! Krotoszyn – ul. Grudzielskiego – dom o pow. 142 m2 (5 pokoi, kuchnia, wc, ³azienka, garderoba) dzia³ka o pow. 611 m2. Cena 320 000 z³. LOKALE MIESZKALNE Krotoszyn – przy g³ównej trasie, ul. KoŸmiñska, I piêtro, lokal mieszkalny o pow. 102 m2, 4 pokoje, kuchnia, ³azienka z ubikacj¹, w pobli¿u parking. Mo¿liwoœæ przystosowania pomieszczeñ pod dzia³alnoœæ us³ugow¹. Cena: 190 000,- z³ do negocjacji Krotoszyn – ul. Sienkiewicza, 120 m2, 4 pokoje, kuchnia, ³azienka z prysznicem i wc. Okna nowe – plastikowe. Cena ofertowa 167 000 z³. – do negocjacji. POLECAM!!! LOKALE U¯YTKOWE – SPRZEDA¯ Krotoszyn w pobli¿u ul. KoŸmiñskiej dzia³ka pod dzia³alnoœæ gospodarcz¹ o pow. 7000 m kw. z budynkiem handlowym, cena 1 mln. 50 tys. Krotoszyn – Dzia³ka o pow. 2202 m2 zabudowana budynkiem z przeznaczeniem na dzia³alnoœæ. £adna okolica, blisko staw, miejsce rekreacyjne. SZCZEGÓLNIE POLECAM!! CENA 250 000 z³. – do negocjacji! DZIER¯AWA – NAJEM Krotoszyn – ul. Klemczaka, budynek o pow. 177 m2 idealni pod dzia³alnoœæ typu handel, us³ugi. Czynsz: 3 500,- z³

Brzoza – dzia³ki budowlane o pow. 1144 mkw, 1258 mkw. – cena 45 z³/mkw. Borzêciczki – dzia³ka o pow. 2529 m2 przy drodze g³ównej na Borek Wlkp. Cena 30z³/m2.

Wró¿ewy – dzia³ka 2500 m2, budynek gospodarczy + biuro 300 m2. Czynsz 2000 z³.

Krotoszyn, ul. Ogrodowskiego – dzia³ka o pow. 1179 m2 pod zabudowê jednorodzinn¹ lub us³ugow¹, uzbrojenie pe³ne. Cena 200 000 z³.

Nowy Folwark – budynki gospodarcze o pow. 240 m2 – czynsz 1000 z³./mies MIESZAKNIE Krotoszyn ul. Zdunowska – ok 70 m2, pokój z aneksem kuchennym, pokój, ³azienka z wc, ogrzewanie gazowe, kamienica. Czynsz 700 z³/mies.

Zduny ul. Wroc³awska – dzia³ka o pow. 1487 m2. Cena 55 z³/m2. Krotoszyn, rejon ul. Osadniczej. Dzia³ki budowlane z wydan¹ decy25 marca 2014 / nr 987

Krotoszyn ul. Kopernika – dom o pow. 110 m2, 5 pokoi, kuchnia, ³azienka, wc. Dzia³ka 843 m2. Cena 330 000 z³. – do negocjacji. Rozdra¿ew/Budy – dom o pow. 257 m2, 6 pok., kuchnia, ³azienka, wc, skrytka, garderoba. Dzia³ka 6500 m2. Cena 950 000 z³ – do negocjacji!!!

www.rzeczkrotoszynska.pl

29

Sprawy

£.CICHY

M³odzi ludzie s¹ informowani o mo¿liwoœci znalezienia pracy w wojsku

17 marca ruszy³a w Krotoszynie tzw. kwalifikacja wojskowa. Zajmuj¹ce siê ni¹ osoby pracuj¹ w sali Zespo³u Szkó³ Ponadgimnazjalnych nr 1. Do roku 2008 w Polsce obowi¹zywa³ pobór wojskowy, podczas którego oceniano przydatnoœæ m³odych mê¿czyzn do s³u¿by. Obowi¹zkowe wcielenia do wojska zosta³y wycofane i zast¹pione kwalifikacj¹ wojskow¹. Obecnie osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria A, B lub D zdolnoœci do czynnej s³u¿by wojskowej, s¹ przenoszone z urzêdu do rezerwy po uprawomocnieniu siê orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (po 14 dniach). Oznacza to, ¿e

maj¹ uregulowany stosunek do s³u¿by wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Polsce trwa od 4 lutego do 30 kwietnia. – W tym roku staj¹ do niej mê¿czyŸni urodzeni w 1995 r. oraz ci urodzeni w latach 1990 – 1994, którzy nie maj¹ okreœlonej kategorii zdolnoœci do s³u¿by wojskowej. Ponadto staj¹ te¿ kobiety urodzone w latach 1990 – 1995, które maj¹ kwalifikacje, oraz wszyscy ochotnicy, którzy ukoñczyli 18. rok ¿ycia. Czekaj¹ ich tutaj bada-

nia lekarskie, za³o¿enie kartoteki i mo¿liwoœæ rozmowy z przedstawicielem komisji wojskowej – informuje Monika Marcinkowska z Wojskowej Komendy Uzupe³nieñ w Kaliszu. Stawienie siê przed WKU jest obowi¹zkowe, za niestawiennictwo grozi doprowadzenie przez policjê, a nawet grzywna. Absolwenci szkó³ œrednich mog¹ kontynuowaæ naukê w wy¿szych szko³ach wojskowych. Wybór maj¹ niewielki: Wy¿sza Oficerska Szko³a Wojskowa we Wroc³awiu, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Wy¿sza Szko³a Oficerska Si³ Powietrznych w Dêblinie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Szkolenie w korpusie szeregowych trwa 4 miesi¹ce, w korpusie podoficerów – 5 miesiêcy, a w korpusie oficerów – pó³ roku. Bycie ¿o³nierzem w rezerwie wymaga odbycia 30-dniowych æwiczeñ w ci¹gu roku, za które przys³uguje wynagrodzenie: dla szeregowych 750 z³ (30 proc. wynagrodzenia podstawowego ¿o³nierza zawodowego), podoficerów – 1.000 z³ (40 proc. pensji ¿o³nierza zawodowego), a oficerów – 1.500 z³ (60 proc. tego uposa¿enia). To kwoty netto. Gdzie najbli¿ej domu mog¹ s³u¿yæ mieszkañcy powiatu krotoszyñskiego? – Najczêœciej próbuj¹ dostaæ siê do Jarocina, Miêdzyrzecza, Powidza, Poznania, Œwiêtochowy, Wroc³awia i ¯agania – koñczy mjr Sobczak.

PWP

Ruszy³a kwalifikacja wojskowa

£ukasz Cichy

Czekaj¹ na opiniê komisji

Dzieñ otwarty w urzêdzie skarbowym Jak co roku, krotoszyñski Urz¹d Skarbowy organizuje w kwietniu dzieñ otwarty. Ponadto przez trzy ostatnie dni tego miesi¹ca placówka ta bêdzie mia³a wyd³u¿one godziny pracy. 5 kwietnia naczelnik Urzêdu Skarbowego w Krotoszynie, Krzysztof Dyba, zaprasza wszystkich chêtnych do kierowanej przez siebie placówki. Od 9.00 do 13.00 podatnicy bêd¹ mogli nie tylko z³o¿yæ rozliczenia roczne, ale i tak¿e uzyskaæ pomoc w wype³nieniu zeznañ oraz z³o¿yæ PIT drog¹ elektroniczn¹ w stanowisku obs³ugi edeklaracji. Poza tym porad podatkowych bêd¹ udzielali eksperci. Zostanie równie¿ zorganizowany instrukta¿ sk³adania zeznañ drog¹ elektroniczn¹ (o godz. 10.00). – W tym wyj¹tkowym dniu bêdziemy starali siê przybli¿yæ pañstwu specyfikê pracy urzêdu, pomóc w rozwi¹zywaniu problemów z wype³nianiem PIT-ów. Zapewnimy profesjonaln¹, kompetentn¹ i sprawn¹ obs³ugê –

podkreœla Katarzyna Zatorska z dzia³u obs³ugi bezpoœredniej. Szczególnie gor¹co zapraszani s¹ rodzice z dzieæmi. W czasie gdy rodzice bêd¹ za³atwiali sprawy podatkowe, najm³odsi bêd¹ mogli pobawiæ siê w tzw. k¹ciku malucha pod okiem personelu krotoszyñskiego fiskusa. Tego dnia bêdzie mo¿na obejrzeæ tak¿e galeriê prac pt. Zabawa plastyczna z paragonem w tle, przygotowan¹ przez przedszkolaków i uczniów z naszego terenu. W zwi¹zku z akcj¹ sk³adania zeznañ rocznych, 28, 29 i 30 kwietnia Urz¹d Skarbowy wyd³u¿y godziny pracy. Obs³uga podatników w tych dniach odbywaæ bêdzie siê w godzinach 7.00 – 18.00. Kasa zaœ bêdzie czynna od 7.00 do 17.00. (popi)

NBP wprowadza nowe banknoty

19 marca, podczas posiedzenia komisji spraw spo³ecznych rady powiatu, rozpatrzona mia³a byæ skarga mieszkañca baszkowskiego Domu Pomocy Spo³ecznej, która wp³ynê³a do starosty.

7 kwietnia Narodowy Bank Polski rozpocznie stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów 10 z³, 20 z³, 50 z³ i 100 z³ ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Banknoty, których u¿ywamy obecnie, zachowaj¹ swoj¹ wa¿noœæ bezterminowo.

P.W.P£ÓCIENNICZAK

Podczas poprzedniej sesji radny Zbigniew Brodziak zaproponowa³ radnym, by przyjrzeli siê niepokoj¹cym g³osom dobiegaj¹cym z DPS w Baszkowie. Powo³ano specjaln¹ komisjê (Z. Brodziak, Tomasz Chudy, Albin Batycki), która wspólnie z wicestarost¹ Krzysztofem Kaczmarkiem i dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Andrzejem Piotrowskim spotka³a siê z dyrekcj¹ DPS oraz jego mieszkañcami, stawiaj¹cymi zarzuty pod adresem ca³ego kierownictwa placówki. Spotkanie odby³o siê na pocz¹tku marca. Gdyby DPS w Baszkowie nie by³ zarz¹dzany w sposób dyktatorski przez dyrektora Waszczuka i kierownika Szczotkê oraz gdyby samorz¹d nie by³ fikcj¹, to do powy¿szych i innych zdarzeñ by nie dosz³o – napisa³

5 kwietnia bêdzie mo¿na zasiêgn¹c porad ekspertów podatkowych

Spraw¹ nieprawid³owoœci w DPS zajmuje siê specjalna komisja

w skardze do starosty S³awomir Gil. – Trwaj¹ prace komisji i poczekamy na jej opiniê, na razie nie bêdziemy zajmowali stanowiska – powiedzia³ na posiedzeniu komisji rady powiatu wicestarosta Krzysztof Kaczmarek. Sprawa jednak jest rozwojowa i zajê³a siê ni¹ ostrowska prokuratura, do której wp³ynê³o zawiadomienie o przestêpstwie od jednego z mieszkañców oraz pracowników. – Chodzi o przekroczenie uprawnieñ przez dy-

rektora i znêcanie siê nad niektórymi pracownikami. Œledztwo jest w toku i na dzieñ dzisiejszy nie jesteœmy w stanie obiektywnie oceniæ zdarzeñ bêd¹cych przedmiotem postêpowania – informuje prokurator Janusz Walczak. Dyrektor DPS Dionizy Waszczuk nie ma sobie nic do zarzucenia twierz¹c, ¿e jako dyrektor robi wszystko, by mieszkañcy i personel czuli siê jak najlepiej. – Niestety, niemo¿liwe jest, aby wszyscy byli zadowoleni – puenMarcin Szyndrowski tuje.

Banknoty z serii w³adcy polscy nosimy w portfelach ju¿ od roku 1995. Zastosowane w nich zabezpieczenia skutecznie chroni¹ przed fa³szerstwami. Na milion banknotów znajduj¹cych siê w obiegu przypada tylko osiem fa³szywych. To bardzo niewiele. – Postêp technologiczny, jaki dokona³ siê w tej dziedzinie w ci¹gu ostatnich 20 lat, wymaga jednak przeprowadzenia modernizacji zabezpieczeñ – wyjaœnia Marek Oleœ, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP. Celem tej technicznej operacji jest zapewnienie jeszcze wiêkszego bezpieczeñstwa obrotu gotówkowego w najbli¿szych latach. Takie same dzia³ania podejmuj¹ banki centralne innych krajów, m.in. Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Europejski Bank Centralny

w ubieg³ym roku wprowadzi³ zmodernizowany banknot o nominale 5 euro, z kolei we wrzeœniu tego roku wobiegu pojawi siê zmodernizowane 10 euro. Nowe zabezpieczenia wprowadzi³y tak¿e S³owacja iEstonia – na trzy icztery lata przed przyjêciem euro. W Polsce w nowoczesne zabezpieczenia zostan¹ wyposa¿one banknoty o nomina³ach 10 z³, 20 z³, 50 z³ i 100 z³. Banknot 200 z³ na razie pozostanie bez zmian. Zmodernizowane banknoty bêd¹ zastêpowa³y te zniszczone lub uszkodzone. NBP jest ju¿ gotowy do wprowadzenia ich na rynek, pierwsze egzemplarze trafi¹ do obiegu 7 kwietnia. – Oznacza to, ¿e ¿aden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed t¹ dat¹ – podkreoprac. (popi) œla Marek Oleœ.

25 marca 2014 / nr 987

30

Sport

Nasi siatkarze znów najlepsi

Zawodnicy „Piasta” byli niezawodni w ataku

Sukcesów m³odych siatkarzy pod wodz¹ Piotra Robakowskiego ci¹g dalszy. 14 i 15 marca okazali siê bezkonkurencyjni podczas turnieju siatkarskich oœrodków szkoleniowych w Miliczu. W turnieju wziê³o udzia³ siedem zespo³ów podzielnych na dwie grupy. W grupie A znalaz³y siê ekipy z Milicza, Wrzeœni i Wa³brzycha. W grupie B – z Krotoszyna, Nysy, Kêdzierzyna-KoŸla i drugiego sk³adu wa³brzyskiego. – Moi zawodnicy byli najm³odsz¹ dru¿yn¹, ale ju¿ w przeci¹gu

tego roku pokazali, ¿e s¹ w stanie rywalizowaæ z powodzeniem ze starszymi rocznikami. Nie inaczej by³o tym razem – podkreœla szkoleniowiec siatkarzy z SP nr 7 w Krotoszynie, Piotr Robakowski. Do fina³u awansowa³y dwa zespo³y z grupy B i jeden z grupy A. Za-

wodnicy z Krotoszyna wygrali z Nys¹ 2:1 (25:14,19:25,15:11), Kêdzierzynem-KoŸlem 2:1 (21:25, 25:22, 15:9) i Victori¹ Wa³brzych 2:0 (25:14, 25:11). To pozwoli³o im spotkaæ siê w finale z gospodarzami, którzy ulegli naszym siatkarzom 1:2 (21:25, 27:25, 9:15). W koñcowej klasyfikacji Krotoszyn by³ pierwszy. Na drugim miejscu znalaz³a siê ekipa z Nysy, a na trzecim z Milicza. – Poziom turnieju by³ bardzo wysoki. Œwiadczy o tym fakt, ¿e spotka³y siê a¿ cztery zespo³y, które tydzieñ wczeœniej rywalizowa³y na poziomie æwieræfina³ów mistrzostw kraju m³odzików w Gubinie: Krotoszyn, Nysa, Milicz i Kêdzierzyn. Byliœmy gór¹, co motywuje do jeszcze ciê¿szej pracy w przysz³oœci. Gratulujê swoim zawodnikom i dziêkujê im za sportow¹ postawê – podsumuje P. Roba(szyn) kowski.

Dziewczêta z ZSP 2 wywalczy³y br¹z

W finale spotka³o siê 6 dru¿yn, które zosta³y rozlosowane do dwóch grup. W grupie A znalaz³y siê reprezentacje Kalisza, Pleszewa i Kêpna, w grupie B natomiast zespo³y z Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa i Krotoszyna. W pierwszym meczu w grupie B

Sk³ad dru¿yny Agnieszka Chuda, Marta Sperzyñska, Natalia Olejnik, Nicola Korzecka, Weronika Piotrowiak, Patrycja Kêdzia, Martyna Wawrzyniak, Weronika Chrzanowska, Karolina Sroka, Anna Krakowska, Klaudia Strasburger, Izabela Brajer, trener: R. Kaszkowiak

ARCHIWUM

13 marca w Kaliszu rozegrano rejonowy fina³ w siatkówce dziewcz¹t. Wziê³a w nim udzia³ reprezentacja krotoszyñskiego ZSP nr 2, która wczeœniej wywalczy³a mistrzostwo powiatu. Po emocjonuj¹cych pojedynkach nasze dziewczêta zajê³y trzecie miejsce.

Br¹zowe medalistki mistrzostw rejonu z ZSP nr 2 w Krotoszynie

dziewczêta z Krotoszyna spotka³y siê z faworyzowanym zespo³em z Ostrowa Wlkp. Przegra³y 2:0. Drugie spotkanie okaza³o siê sukcesem. Nasze reprezentantki wygra³y z Ostrzeszowem 2:0, co da³o im awans do œcis³ego fina³u i mo¿liwoœæ walki o miejsce 3. – W finale naszej dru¿ynie przysz³o zmierzyæ siê z reprezentacj¹ Pleszewa, z któr¹ doœæ ³atwo wygra³a 2:0, tym

samym zdobywaj¹c br¹zowy medal mistrzostw. Nasze dziewczêta zosta³y wiêc trzecim zespo³em by³ego województwa kaliskiego. W pe³ni na to zas³u¿y³y – mówi trener ekipy Ryszard Kaszkowiak. Zwyciê¿y³a dru¿yna z Kalisza, a drugie miejsce zajê³y dziewczêta z Ostrowa Wlkp. (max)

Puchar karate w Cieszkowie 1 marca w Cieszkowie rozegrano turniej karate dzieci i m³odzie¿y o puchar wójta gminy. W szranki stanê³o blisko 130 uczestników z ca³ej Polski. W turnieju wziê³y udzia³ czo³owe 25 marca 2014 / nr 987

kluby z ca³ej Polski. Zorganizowa³a go pod auspicjami Polskiej Federacji Karate Sportowego oraz Wielkopolskiego Zwi¹zku Karate cieszkowska sekcja UKS Shodan Zduny. Z naszego powiatu wystartowali zawodnicy

Shodana Zduny i Sulmierzyce, Nippona Krotoszyn, KK KoŸmin Wlkp. i UKS Ukemi Kobylin. Szczegó³y i wyniki zawodów podamy za tydzieñ.

(szyn)

Dawid Setecki w kat. 76 kg wywalczy³ z³oty medal

Z³oto dla Dawida, br¹z dla Jakuba

Od 14 do 16 marca w Koronowie (woj. kujawsko-pomorskie) trwa³ Puchar Polski kadetów w zapasach w stylu wolnym. Zawodnicy krotoszyñskiego Ceramika wywalczyli dwa medale. Na imprezie rywalizowa³o ponad 200 zawodników z ca³ej Polski. Z³oto w kat. 76 kg wywalczy³ krotoszynianin Dawid Setecki, który wiêkszoœæ swoich walk wygra³ przez przewagê techniczn¹. Br¹zowy medal do³o¿y³ w kat. 100 kg jego klubowy kolega Jakub Brylewski. Blisko br¹zu by³ Bartosz Kryjom, który w kat. 58 kg zaj¹³ miejsce pi¹te, podobnie jak Mi³osz Ca³ujek w kat. 85 kg. Inni zawodnicy Ceramika zajêli dalsze miejsca: Maksymilian Fabiœ w kat. 46 kg by³

siódmy, podobnie jak Rafa³ Bochyñski w kat. 50 kg. Ósmy natomiast w kat. 63 kg by³ Bartosz Maækowiak. – Postawa naszych zawodników dobrze rokuje. Puchar Polski by³ pierwszymi eliminacjami do ogólnopolskiej olimpiady m³odzie¿y. Kwalifikuje siê pierwsza ósemka zawodników z ka¿dej kategorii. Cieszy fakt, ¿e wszyscy nasi zawodnicy te awanse wywalczyli – podsumowuje start trener naszych zapaœników Rafa³ Patalas. (max)

Z³oto w Estonii 8 marca w miejscowoœci Vinni w Estonii odby³y siê miêdzynarodowe zawody w sumo. Aron Rozum z Krotoszyna zdoby³ tytu³ miêdzynarodowego mistrza tego kraju. Do Estonii pojecha³a dru¿yna polskich sumoków, którzy rywalizowali z ponad 300 zawodnikami z ca³ego œwiata. Krotoszynianin Aron Rozum okaza³ siê bezkonkurencyjny w kat. 85 kg. W finale zapewni³ sobie z³oto po pojedynku z Norwegiem. Wraz z Aronem z bardzo dobrej strony pokazali siê inni polscy kadrowicze. Andrzej Mazurek (Mieszko Gorzów Wlkp.) zwyciê¿y³ w kategorii do 115 kg. Bart³omiej Strus (Marysin Warszawa) by³ najlepszy w walkach open. Nasi jeszcze dwukrotnie stawali na podium. Druga w kat. do 72 kg by³a Olimpia Robakowska, a Sebastian Bernat (oboje z Krotoszyna) zaj¹³ trzecie miejsce w kat. do 100 kg. (max)

ARCHIWUM

ARCHIWUM

Piotr Czwojdziñski, Patryk Foltynowicz, Adrian Klonowski, Hubert Kaczmarek, Kacper Kostka, Tobiasz Kubicki, Tomasz Kurek, Emanuel Kuœ, Adrian Plewa, Daniel Pomirski, Dawid Sasin, Jakub Sobkowiak, Mateusz Sroczan, Kacper Wawrzyniak, trener: Piotr Robakowski

LKS CERAMIK

UKS Piast

Nasi zawodnicy nie kryli radoœci

Turniej kibiców 15 marca w Pêpowie odby³ siê turniej dla kibiców wielkopolskich ekip graj¹cych w pi³kê no¿n¹. Stawili siê równie¿ przedstawiciele Krotoszyna i Kobylina. Imprezê zorganizowali sympatycy dru¿yny z Pêpowa. Zaprosili przedstawicieli Gostynia, Œremu, Czarnegolasu, Kobylina, Krotoszyna, Wolsztyna i Ludwinowa. Turniej pocz¹tkowo mia³ byæ rozgrywany na miejscowym Orliku, jednak z powodu nie-

www.rzeczkrotoszynska.pl

sprzyjaj¹cej aury przeniesiono go do hali. Kibice z Krotoszyna byli siódmi, a kobylinianie zajêli szóst¹ pozycjê. Zwyciê¿y³a ekipa z Ludwinowa, plasuj¹c siê przed kibicami z Wolsztyna i Gostynia. Przez ca³y czas trwania zawodów dru¿yny dopingowa³y siê nawzajem. W hali wisia³y flagi zespo³ów pi³karskich. W przerwie zawodów nagrano pami¹tkowy filmik dla chorego kibica z Pêpowa, któremu organizatorzy za(max) dedykowali turniej.

31

Sport

Piast w æwieræfinale Pucharu Polski

Udany start Impulsu

16 marca pi³karze Piasta Kobylin rozegrali mecz w ramach 1/8 Pucharu Polski na szczeblu okrêgu kaliskiego. Rywalizowali z A-klasow¹ ekip¹ WKS Witaszyce, która uleg³a piastunkom 0:1. sparing nie poszed³ po myœli szkoleniowca, którego czeka jeszcze sporo pracy przed zbli¿aj¹cymi siê meczami ligowymi. Jednym z nowych pewniaków w sk³adzie jest m³ody bramkarz

ARCHIWUM

Wczeœniej ekipa Piasta rozegra³a kolejny mecz testowy, tym razem z Kani¹ Gostyñ, której uleg³a 0:2. Mecz by³ o tyle wa¿ny, ¿e testowano w nim piêciu nowych zawodników. Niestety,

15 marca w Gorzycach Wielkich odby³ siê XXIII Ogólnopolski Memoria³ Bo¿eny Kurek w tenisie sto³owym. Wziê³a w nim udzia³ ekipa zdunowskiego klubu UKS Impuls. Memoria³ jest rozgrywany od 1992 roku. Zmar³a w 1990 r. Bo¿ena Kurek by³a w dawnym województwie kaliskim jedn¹ z najlepszych zawodniczek LZS. Dzia³a³a te¿ w gorzyckim klubie Olimpijczyk, gdzie od 1978 r. do œmierci pe³ni³a funkcjê sekretarza. Na turnieju w szranki stanê³o blisko 100 zawodników i zawodniczek z ca³ej Polski. Reprezentanci Impuls

odnieœli sukcesy. Wiktor Malec zaj¹³ pierwsze miejsce w kategorii m³odzików. Niewiele do podium zabrak³o Marcelinie Fai (6. miejsce), Kacprowi Bale (5. miejsce), Katarzynie Sworze (4. miejsce) oraz Filipowi Ko³odziejowi i Weronice Po³czyñskiej (6. miejsce). Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody, medale i puchary. Pozostali te¿ nie zostali odes³ani z kwitkiem. Organizatorzy zadbali, ¿eby ka¿dy uczestnik otrzyma³ pami¹tkowy dyplom upamiêtniaj¹cy memoria³owy turniej. Aktualnie zawodnicy Impulsu ju¿ szykuj¹ siê na kolejne imprezy tenisowe, o których na bie¿¹co bêdziemy informowaæ na ³amach naszej gazety. (max)

ARCHIWUM

Ekipa „Impulsu” otrzyma³a dyplomy

ze Stali Sanok, 19-letni Tomasz Zaj¹czkowski, który wystêpowa³ ju¿ m.in. w dru¿ynie Œl¹ska Wroc³aw graj¹cej w M³odej Ekstraklasie. Gra³ tak¿e w ekipie Formacji Port 2000 Mostki, z któr¹ wywalczy³ awans do III ligi dolnoœl¹sko-lubuskiej. Z tym zawodnikiem Piast przyst¹pi³ do 1/8 rundy Pucharu Polski. Kobylinianie wygrali z A-klasowym przeciwnikiem, WKS Witaszyce, 0:1. Mecz zosta³ rozegrany w Jarocinie. Bramka dla Piasta pad³a w koñcówce. W ostatnich minutach pojedynku, po idealnym podaniu nowego zawodnika – Grzegorza Dziubka, £ukasz Kowalski odda³ strza³, lecz w bramkarza. Uda³o siê jednak dobiæ pi³kê kolejnemu nowemu zawodnikowi, którym jest Marcin M³ynek. Piast wyszed³ na prowadzenie w 87. min. i zwyciê¿y³. W æwieræfinale Pucharu Polski na szczeblu okrêgu kaliskiego Piast zmierzy siê ze zwyciêzc¹ meczu pucharowego Zielonych z KoŸminka z W³ókniarzem 1925 z Kalisza. Marcin Szyndrowski

Wygrana w pucharze dobrze rokuje przed pierwszym spotkaniem IV ligi

Ka¿dy chcia³ byæ mistrzem

12 marca w Zespole Szkó³ w Zdunach rozegrano turniej szkolnej ligi tenisa sto³owego pn. Chcê byæ mistrzem. W szranki stanê³o 22 9 marca w Bo¿acinie odby³ siê turniej tenisa sto³owego z udzia- uczniów, którzy walczyli o kolejne punkty w rozgrywkach. ³em blisko 30 zawodników i zawodniczek. Tenisistom kibicowali liczni przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego z prezesem zarz¹du miejskogminnego w Krotoszynie Franciszkiem Marsza³kiem. Rywalizacja trwa³a blisko trzy godziny. W kategorii dziewcz¹t triumfowa³a Paulina Robak, druga by³a Julia Talaga, a trzecia Michalina Tomczyk. Ta pierwsza otrzyma³a okaza³y puchar prezesa PSL. Wœród kadetów najlepiej spisa³ siê Dominik Talaga, kolej-

ne miejsca zajêli Dawid Szczuraszek i Micha³ Piskorek. Zwyciêzca otrzyma³ puchar otrzyma³ z r¹k prezesa zarz¹du powiatowego PSL, Stanis³awa Szczotki. W gronie seniorów triumfowa³ Henryk Kurzawski. Za nim uplasowali siê Janusz Majewski i Pawe³ Robak. Pierwszemu na pudle puchar wrêczy³ i gratulacje z³o¿y³ prezes ko³a PSL w Bo¿acinie, Witold Majewski. (szyn)

W gronie dziewcz¹t najlepsza by³a Weronika Po³czyñska, która wyprzedzi³a Weronikê Marcisz. Pierwsze miejsce wœród ch³opców zaj¹³ Wiktor Malec, drugi by³ Filip Ko³odziej, a trzeci Jakub Frankowski. W rozgrywkach gimnazjalistek triumfowa³a Katarzyna Swora, plasuj¹c siê przed Katarzyn¹ Matyb¹ i Agnieszk¹ Orpiszak. Najlepszym gimnazjalist¹ okaza³ siê Kacper Ko³odziej, a kolejne pozycje zajêli Dawid Turczynowski i Bartosz Pietrzak. Najlepsi otrzymali medale i puchary. Ponadto wszyscy uczestnicy

ARCHIWUM

Turniej pod patronatem PSL

Uczestnicy rywalizacji w zdunowskiej hali

otrzymali nagrody pocieszenia. Organizatorem ligi jest UKS Impuls. Ostatni turniej zaplanowano na ko-

niec marca. Po nim wy³onieni zostan¹ zwyciêzcy tegorocznej edycji ligi. (max)

Z okazji Dnia Kobiet

ARCHIWUM

Najm³odsze zawodniczki turnieju: Julita Pó³rolniczak i Natalia Jag³a

Ka¿dy uczestnik móg³ oddaæ dowoln¹ liczbê serii. Do klasyfikacji koñcowej zaliczano wynik najlepszej. W grupie seniorskiej wygra³ Andrzej Grochowiak, który zdoby³ 93 punkty. Za nim z 87 punktami uplasowa³ siê Pawe³ Wasielewski, a trzeci by³ Szymon Andrzejak z 86 punktami. Tu¿ za podium

ze strat¹ zaledwie punktu znalaz³ siê £ukasz Krystek. Wœród juniorów niepokonany by³ Tobiasz Zmys³owski, który ustrzeli³ 67 punktów. Za nim na podium zameldowali siê Adrian Jag³a (61 pkt.) i Jakub Piskorek (59 pkt.). W strzelaniu wziê³y udzia³ tylko dwie panie. Michalina

ARCHIWUM

9 marca w Kobylinie tamtejsze ko³o Ligi Obrony Kraju zorganizowa³o zawody strzeleckie z okazji Dnia Kobiet. Wziê³o w nich udzia³ 22 strzelców.

Najlepsi zawodnicy w kat. seniorów

Ostojska zdoby³a 67 pkt., a Zuzanna (max) Wasielewska 20 pkt. 25 marca 2014 / nr 987

32

Reklama Kto chce siê podobaæ wszystkim, ten nie powinien pracowaæ w gazecie, lecz graæ w orkiestrze Jacek Kuroñ

RZECZ KROTOSZYÑSKA. TYGODNIK LOKALNY. PISMO POWSTA£E Z RUCHU „SOLIDARNOŒCI”. Adres redakcji: 63-700 Krotoszyn, ul. Sienkiewicza 2a, box 35. Redaktor naczelny: Sebastian Poœpiech, szef redakcji: Janusz Urbaniak. Wydawca: Lumino Press, 63-700 Krotoszyn, ul. Sienkiewicza 2a. Tel. 62 725 33 54, e-mail: [email protected]. Rachunek bankowy: 67 8410 0003 2001 0003 8625 0001. Nak³ad: 4200 egz. Druk: Polskapresse sp. z o.o. (Wroc³aw). Tygodnik zrzeszony w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych w Warszawie. Prenumerata RUCH S.A: zamówienia w wersji papierowej na stronie www.prenumerata.ruch.com.pl. Ewentualne pytania: e-mail: [email protected] lub Telefoniczne Biuro Obs³ugi Klienta: 801 800 803, 22 717 59 59 (7.00-18.00). Koszt po³¹czenia wg taryfy operatora. :) Jednoaktówka w trzydziestu dwóch ods³onach, grywana regularnie co wtorek. Premiera: 20 marca 1990. Scenariusz: zespo³owy, re¿yseria: Sebastian Poœpiech, Janusz Urbaniak. Obsada: Agnieszka Marciniak, Marcin Szyndrowski. Dzia³ Reklamy: Weronika Minta, Patrycja Markiewicz. Fotodekoracje: Pawe³ W. P³ócienniczak. Artyœci wystêpuj¹cy goœcinnie: £ukasz Cichy, Bogdan Dr¹¿ewski, Jakub Fr¹szczak, Romana Hyszko, S³awomir Pa³asz, Jan Rosik, Alfred Siama, Anna Szulc, Liliana Trawiñska. Zastrzegamy sobie przyjemnoœæ opracowywania lub skracania nades³anych tekstów. Niektórym nadajemy piêkne tytu³y, niektóre nieco skracamy. Artyku³ów raczej nie gubimy, ale ich tak¿e nie zwracamy. Za treœæ og³oszeñ i reklam nie odpowiadamy. Wszystkich Czytelników kochamy... i zapraszamy od 8.00 do 16.00, od poniedzia³ku do pi¹tku. Tych, którzy s¹ bardzo ciekawi, informujemy, ¿e ³amie nas Artur Paterek.:)

25 marca 2014 / nr 987

www.rzeczkrotoszynska.pl