BLASTMAN ROBOTICS LTD

Z aawansowana Te c hnolog ia O b r ób ki P owier zc hniowej

Automatyczny System Obróbki Strumieniowo-Ściernej

• Tabor Kolejowy • Zestawy Kołowe i Wózki Jezdne

• Odlewy • Komponenty Maszyn i Urządzeń

• Konstrukcje Stalowe • Elementy Siłowni Wiatrowych

• Elementy Pojazdów Drogowych

• Przyczepy i Naczepy • Kontenery i Zbiorniki • Suwnice i Dźwigi • Przęsła Mostów

2

Zaawansowana Technologia Obróbki Powierzchniowej

Blastman Robotics Ltd Firma Blastman Robotics Ltd. jest obecna na wszystkich światowych rynkach oferując zautomatyzowane rozwiązania służące do oczyszczania powierzchni. Głównymi produktami oferowanymi przez firmę Blastman są roboty i manipulatory do obróbki strumieniowo-ściernej (do śrutowania), mogące pracować jako niezależne jednostki obróbkowe lub jako elementy kompleksowych systemów obróbki powierzchni. Naszym klientom oferujemy rozwiązywanie ich skomplikowanych problemów obróbkowych zgodnie z najnowszym stanem wiedzy, techniki i technologii.

Nasi klienci pochodzą głównie z następujących sektorów gospodarki światowej:

• zakłady produkcyjne i remontowe taboru kolejowego, • odlewnie i zakłady hutnicze, • zakłady produkcyjne maszyn i urządzeń przemysłu ciężkiego, • zakłady produkcyjne pojazdów drogowych, • zakłady produkcyjne konstrukcji mostowych, dźwigowych i

dużych konstrukcji stalowych,

• zakłady produkcyjne i remontowe morskich i lądowych

kontenerów i zbiorników.

Historia firmy Początek zrobotyzowanej technologii obróbki strumieniowo-ściernej datowany jest na rok 1980, w którym to roku duża fińska firma konstrukcyjna Tampella rozpoczęła prace nad konstrukcją pierwszego manipulatora śrutowniczego. Prace konstrukcyjne zostały zakończone w roku 1982, a pierwszy robot został dostarczony w roku 1985 do fińskiej firmy Valmet w Jyväskylä.

Robot Blastman B20C, dostarczony w 1989 roku do Szwecji, w dalszym ciągu jest nieprzerwanie użytkowany w produkcji.

Nasza filozofia to:

• Niezawodność • Ciągły rozwój • Zdolność do podejmowania

nowych wyzwań

• Adaptacja najnowocześniejszych

rozwiązań do praktycznych potrzeb



użytkowników

W roku 1986 rozpoczął się dynamiczny podbój rynków zagranicznych. W roku tym został wyeksportowany pierwszy manipulator do zakładów Tudor w Szwecji. W roku 1988 dział konstrukcyjny firmy Tampella został włączony do koncernu Rautaruukki Oy. Firma Blastman Robotics Ltd. w swoim obecnym kształcie istnieje od 1997 roku. Zadaniem jej był i jest dalszy rozwój automatycznych systemów obróbki powierzchni oraz produkcja robotów i manipulatorów śrutowniczych. Zakres działalności firmy Blastman obejmuje również serwis dostarczonych urządzeń oraz integrację śrutowniczych systemów obróbkowych z innymi technologiami obróbki powierzchni. Obecnie roboty i manipulatory śrutownicze dostarczone przez firmę Blastman pracują w wielu firmach znajdujących się na prawie wszystkich kontynentach. Bazując na swoim 25-letnim doświadczeniu firma Blastman osiągnęła pozycję światowego lidera w zakresie rozwoju i produkcji automatycznych systemów śrutowniczych.

3

Zalety systemów śrutowniczych Blastman

Wydajność Robot śrutowniczy Blastman jest „pracownikiem”, który się nie męczy podczas pracy. Jest wielokrotnie wydajniejszy od wszystkich innych systemów śrutowniczych bazujących na obróbce ręcznej. Obróbka strumieniowo-ścierna polega na usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń z obrabianej powierzchni oraz na ujednoliceniu i szorstkowaniu powierzchni w celu uzyskania optymalnej przyczepności nakładanych później warstw lakieru lub innych materiałów. Wyższa prędkość wyrzutu medium z dyszy śrutowniczej w połączeniu z większą ilością medium, uderzającego w powierzchnię przedmiotu obrabianego dają w rezultacie duży wzrost wydajności obróbkowej. Ilość wyrzucanego medium w jednostce czasu jest bezpośrednio zależna od średnicy dyszy śrutowniczej; im większa średnica dyszy, tym większa masa wyrzucanego medium, im wyższe ciśnienie obróbkowe, tym wyższa prędkość wyrzutu medium z dyszy. Wysoka efektywność robota Blastman jest wynikiem stosowania wysokiego ciśnienia roboczego, zastosowania dyszy śrutowniczej o dużej średnicy oraz nieprzerwanej pracy robota w bardzo trudnych warunkach panujących podczas obróbki.

Wszechstronność zastosowania Urządzenie śrutownicze Blastman jest uniwersalnym robotem lub manipulatorem, dającym się łatwo zaadaptować do obróbki przedmiotów o różnych kształtach i gabarytach. Głównym jego zastosowaniem jest kompleksowe oczyszczanie powierzchni przedmiotów o dużych gabarytach i skomplikowanych kształtach. Zastosowanie robota śrutowniczego Blastman umożliwia obróbkę wszelkich wgłębień, ślepych otworów i kanałów oraz zakrytych lub trudno dostępnych powierzchni. Nieprzerwany ruch wychylny dyszy śrutowniczej wspomaga i wzmacnia końcowy efekt śrutowania. Systemy śrutownicze Blastman pozwalają na stosowanie wszystkich dostępnych mediów śrutowniczych w zależności od wymagań technologicznych. Zwyczajowo obróbka pierwszego przedmiotu z serii odbywa się „ręcznie” przy zastosowaniu joysticków. Podczas obróbki zapisywane są w pamięci komputera parametry obróbkowe i trajektorie ruchów robota. Dzięki temu oczyszczanie powierzchni kolejnych przedmiotów o podobnych kształtach i wymiarach odbywać się może całkowicie w cyklu automatycznym.

4

W sytuacjach, w których wymagana jest ekstremalnie wysoka wydajność obróbkowa robota, programowanie procesu obróbkowego odbywać się może z wykorzystaniem zewnętrznego stanowiska komputerowego (work station) przy zastosowaniu symulacji trójwymiarowej.

Zalety systemów śrutowniczych Blastman

Jakość Zastosowanie robotów śrutowniczych Blastman wyklucza ryzyko związane z błędami człowieka, popełnianymi podczas pracy. Pozwala ono na uzyskanie optymalnej jakości obrobionej powierzchni pod nakładane powłoki lakiernicze lub jakiekolwiek inne. Głównymi czynnikami decydującym o jakości obrobionej powierzchni są: wysoki stopień czystości powierzchni oraz chropowatość powierzchni. Bardzo często w celu uzyskania żądanej wartości chropowatości powierzchni trzeba stosować ostrokątne medium śrutownicze o różnej ziarnistości. Śrutowanie takim medium przy zagwarantowaniu odpowiedniej prędkości wyrzutu medium i odpowiedniego kąta padania medium na powierzchnię możliwe jest tylko w urządzeniach pneumatycznych. Główne parametry obrobionej powierzchni, czyli jej czystość i chropowatość zależą bezpośrednio od ciśnienia roboczego, odległości dyszy śrutowniczej od obrabianej powierzchni oraz do kąta nachylenia strumienia medium śrutowniczego. Właściwe medium śrutownicze dobiera się w zależności od materiału przedmiotu obrabianego i od zadania obróbkowego. Odległość dyszy śrutowniczej od powierzchni przedmiotu obrabianego oraz kąt nachylenia strumienia medium są nieprzerwanie sterowane i kontrolowane, gwarantując tym samym uzyskanie żądanej jakości powierzchni.

Bezpieczeństwo pracy Ręczna obróbka śrutownicza odbywa się w ekstremalnie trudnych, szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych warunkach. Operator narażony jest na oddziaływanie dużego hałasu, zapylenia lub odkształceń układu kostnego. Przy obróbce dużych wielkogabarytowych przedmiotów niezbędne są podesty, platformy i rusztowania, stwarzające niebezpieczeństwo powstawania różnego rodzaju urazów i zranień. Przy prędkości wyrzutu medium śrutowniczego z dyszy rzędu 200 m/s absolutnie niezbędne jest wyposażenie operatora w ciężkie i niewygodnie ubranie ochronne. Przy obróbce ręcznej wypadki i zranienia są na porządku dziennym, powodując nie tylko wzrost kosztów leczenia lub zwolnień lekarskich, lecz również powstawanie opóźnień produkcyjnych. W takich warunkach trudno o wzrost motywacji i zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy. Zastosowanie robota śrutowniczego Blastman eliminuje te wszystkie niedogodności. Przy pracy „ręcznej” operator pracuje w ergonomiczne ukształtowanej i klimatyzowanej kabinie roboczej i steruje ruchami robota i parametrami obróbkowymi przy pomocy joysticków. Przy pracy w cyklu automatycznym operator obserwuje i kontroluje przebieg procesu obróbkowego z zewnętrznej kabiny operatorskiej.

5

Program Produkcyjny Blastman

Nazewnictwo • Manipulator: urządzenie sterowane przy pomocy joysticków. • Robot: urządzenie pracujące w cyklu automatycznym.

Produkty Blastman • roboty o konstrukcji suwnicowej, • roboty o konstrukcji ściennej, • urządzenia specjalne, • kompletne linie do obróbki powierzchni.

Roboty o konstrukcji suwnicowej Roboty o konstrukcji suwnicowej typu B20 pokrywają swoim zasięgiem całkowitą przestrzeń komory śrutowniczej. Typowymi zastosowaniami tego typu robotów są: obróbka pojazdów szynowych, dużych konstrukcji stalowych oraz wielkogabarytowych odlewów. Głównymi kierunkami ruchów robota w komorze śrutowniczej są: ruch w kierunku wzdłużnym, poprzecznym i pionowym. W zależności od zastosowania, roboty typu suwnicowego mogą być sterowane nawet w ośmiu osiach. Każdy robot śrutowniczy dostosowany jest do komory śrutowniczej użytkownika. W zależności od zadania obróbkowego dobierane są odpowiednie ramiona teleskopowe i obrotowe lub ich kombinacje. Istnieje możliwość stosowania dysz śrutowniczych o średnicy od Ø 12 do Ø 19 mm zarówno w układzie pojedynczym, jak i w układzie tandemowym. Obróbkowe ciśnienia robocze wynoszą z reguły od 6 do 10 bar. Roboty typu Blastman B20C wyposażone są dodatkowo w kabinę sterowniczą operatora, przesuwającą się w kierunku wzdłużnym razem z robotem. Obrót kabiny operatora oraz ruch w kierunkach poprzecznym i pionowym odbywają się niezależnie od ruchów robota. Dźwiękochłonna i klimatyzowana kabina sterownicza zapewnia operatorowi doskonałą widoczność obszaru śrutowania podczas obróbki „ręcznej” przy pomocy joysticków lub podczas zapisywania programu obróbkowego w pamięci komputera.

6

Program Produkcyjny Blastman

Roboty o konstrukcji ściennej Wszędzie tam, gdzie istnieje ograniczona przestrzeń między przedmiotem obrabianym a ścianą komory śrutowniczej stosowane są roboty o konstrukcji ściennej. Z reguły mogą pracować dwa niezależne roboty usytuowane na przeciwległych ścianach komory śrutowniczej. Alternatywnie istnieje możliwość zainstalowania robota tylko na jednej ze ścian komory. W tym przypadku konieczny jest obrót przedmiotu obrabianego. Głównymi ruchami robota są ruchy w kierunku wzdłużnym i pionowym. Każdy typ robota wyposażony jest w ramiona manipulacyjne i w głowicę śrutowniczą wyposażoną w jedną lub w dwie dysze śrutownicze o średnicy od Ø 12 do Ø 19 mm. Stosowane ciśnienia robocze mogą wynosić nawet 10 bar. Główne wymiary robota i jego prowadnic dostosowane są do wymiarów komory śrutowniczej i przedmiotu obrabianego. Robot typu Blastman BR20 przystosowany jest do obróbki śrutowniczej taboru kolejowego i innych podobnych konstrukcji. Roboty pracujące w układzie tandemowym rozlokowane są na przeciwległych ścianach komory śrutowniczej. Ramiona teleskopowe robota zapewniają ruch dyszy śrutowniczej w kierunku poziomym, poprzecznym do ruchu wzdłużnego i pokrywają swoim zasięgiem przynależną im połowę komory śrutowniczej. Roboty typu BR20C wyposażone są dodatkowo w kabinę roboczą dla operatora. Robot typu Blastman B16 wyposażony jest w specjalny wysięgnik, umożliwiający obróbkę takich konstrukcji jak np. kontenery, elementy turbin, odlewy i wagony towarowe. Robot typu Blastman B10 wyposażony jest w zamontowany na ścianie teleskopowy wysięgnik umożliwiający ruch w kierunku pionowym. Stosowany jest wszędzie tam, gdzie ze względu na wymiary komory śrutowniczej i kształt przedmiotu obrabianego niemożliwe jest zastosowanie robota typu Blastman B16.

7

Zaawansowana Technologia Obróbki Powierzchniowej

Śrutowniczy zbiornik ciśnieniowy Ciągła i wydajna praca robota śrutowniczego Blastman wymaga zastosowania specjalnego dwukomorowego zbiornika ciśnieniowego, zaprojektowanego i wykonanego specjalnie do tego celu przez firmę Blastman. Napełnianie zbiornika ciśnieniowego medium śrutowniczym odbywa się automatycznie i sterowane jest przez układ sterowania robota. Oczyszczanie przedmiotu obrabianego (odmuch) z medium śrutowniczego i z pyłu realizowane jest przy pomocy sprężonego powietrza po zamknięciu zaworu regulującego dopływ medium śrutowniczego. Dwukomorowy zbiornik ciśnieniowy Blastman przystosowany jest do pracy przy ciśnieniach roboczych do 10 bar i przy zastosowaniu wszystkich mediów śrutowniczych. W przypadkach koniecznych zbiornik ciśnieniowy może być wyposażony w przyłącza dla dwóch węży śrutowniczych.

Urządzenie służące do transportu i obrotu przedmiotów obrabianych Kompletne oprzyrządowanie – przystosowane do pracy w bardzo trudnych warunkach panujących w komorze śrutowniczej – służące do transportu i obrotu przedmiotów obrabianych przed, po i w trakcie obróbki, konstruowane i wykonywane jest przez firmę Blastman stosownie do wymagań użytkowników i na ich życzenie. Przesuw i obrót przedmiotów obrabianych mogą być zintegrowane z systemem sterowania robota i realizowane całkowicie w cyklu automatycznym.

Platforma obróbkowa Platforma obróbkowa firmy Blastman została specjalnie skonstruowana do wykonywania śrutowniczej obróbki ręcznej. Konstrukcja suwnicowa ręcznej platformy obróbkowej BP20 umożliwia jej ruch w kierunkach: wzdłużnym, poprzecznym i pionowym oraz jej obrót o 360º, gwarantując swobodny dostęp do każdego miejsca znajdującego się w obrębie komory śrutowniczej. Konstrukcja ścienna ręcznej platformy obróbkowej B16ML umożliwia jej ruch w kierunkach wzdłużnym i pionowym.

8

Zaawansowana Technologia Obróbki Powierzchniowej

Kompletne linie obróbki powierzchniowej Firma Blastman posiada rozległą wiedzę i doświadczenie w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów dotyczących obróbki powierzchniowej. Firma Blastman dostarcza swoim klientom kompletne linie służące do obróbki powierzchniowej. W zależności od zastosowania i wymagań użytkowników w skład oferowanych systemów obróbkowych mogą wchodzić następujące podzespoły:

• systemy cyrkulacji medium śrutowniczego, • systemy wentylacyjne komór śrutowniczych, • oświetlenie komór śrutowniczych, • stacje zaopatrzenia w sprężone powietrze (sprężarki), • transportery i przenośniki, • oprzyrządowanie do transportu i obrotu przedmiotów obrabianych, • komory lakiernicze i suszące.

• komory śrutownicze, • roboty śrutownicze, • inne urządzenia śrutownicze, • platformy do obróbki ręcznej,

9

Roboty Blastman na świecie

Miło nam poinformować Państwa, że między innymi następujący klienci okazali firmie Blastman swoje zaufanie powierzając jej zadanie rozwiązania ich problemów obróbkowych i unowocześnienia procesu technologicznego: Zakłady produkcyjne i remontowe taboru kolejowego Przykłady dostaw

Odlewnie Przykłady dostaw

Wagony pasażerskie Alstom, Hiszpania

Componenta, Finlandia

- robot Blastman B20 - dostawa w roku 2009

- korpusy wyskoprężnych silników okrętowych, obudowy przekładni - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2009

Torzhok Wagon Factory, Rosja

Giesserei Kiel, Niemcy

- robot Blastman B20C, komora śrutownicza - dostawa w roku 2006

- korpusy wyskoprężnych silników okrętowych i inne ciężkie i duże odlewy - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2008

Rail Coach Factory, Kapurthala, Indie - robot Blastman B20C (2 szt.) - dostawa w roku 2005

Wagony towarowe National Alabama Corporation, USA - różne typy wagonów towarowych - robot Blastman B16 (4 szt.), robot Blastman B16LR (4 szt.) - dostawa w roku 2008

National Steel Car, Kanada - różne typy wagonów towarowych - pierwsza dostawa w roku 1997: robot Blastman B20 (2 szt.), robot Blastman BR20 (2 szt.) - druga dostawa w roku 2004: robot Blastman B20 (2 szt.), robot Blastman B16 (2 szt.) - oprogramowanie off-line z symylacją sytuacyjną

Belorussian Railways, Vitebsk Workshop, Białoruś - linia do obróbki powierzchni używanych cystern kolejowych - śrutowanie stalowym śrutem ostrokątnym w celu usunięcia starego lakieru, rdzy i zanieczyszczeń - robot Blastman B20C - komory do wstępnego suszenia, śrutowania i lakierowania - stacja sprężarkowa i system zaopatrzenia w sprężone powietrze - dostawa w roku 2002

Zestawy kołowe (osie jezdne) Deutsche Bahn, Niemcy - robot Blastman BWS - kompletny system obiegu i oczyszczania medium śrutowniczego - automatyczne programowanie po wczytaniu wymiarów zestawu kołowego - dostawa w roku 2009

SNCF, Francja (Paris, Romilly, Rouen, Lille)

10

- robot Blastman BWS - kompletny system obiegu i oczyszczania medium śrutowniczego - automatyczne programowanie po wczytaniu wymiarów zestawu kołowego - 4 urządzenia dostarczone w latach 1995 – 2000, pracujące w różnych zakładach firmy SNCF

Alstom Power, Polska - odlewane elementy turbin - pierwsza dostawa w roku 1998: robot Blastman B20C, komora śrutownicza - druga dostawa w roku 2008: robot Blastman B20C

Friedrich Wilhelms-Hütte, Niemcy - korpusy wyskoprężnych silników okrętowych oraz inne ciężkie i duże odlewy - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2007

Vestas Castings Guldsmedshyttan, Szwecja - elementy siłowni wiatrowych - robot Blastman B20C, komora śrutownicza - dostawa w roku 2005

Metso Foundries, Finlandia - korpusy wyskoprężnych silników okrętowych - robot Blastman B20C, komora śrutownicza - dostawa w roku 1997

Fonderie Mora S.p.A., Włochy - korpusy wyskoprężnych silników okrętowych - robot Blastman B20C, komora śrutownicza - dostawa w roku 1996

Roboty Blastman na świecie

Przemysł energetyczny Przykłady dostaw

Konstrukcje stalowe i inne zastosowania Przykłady dostaw

TBEA Shenyang Transformer Group, Chiny

Cimolai, Włochy

- transformatory - robot Blastman B20C - dostawa w roku 2009

- wielkogabarytowe konstrukcje stalowe - robot Blastman B20C - dostawa w roku 2008

Martifer, Portugalia

Voith, Niemcy

- elementy siłowni wiatrowych - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2009

- elementy urządzeń papierniczych - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2008

Enercon, Magdeburg, Niemcy

Kalmar, Szwecja

- elementy siłowni wiatrowych - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2007

- elementy wózków widłowych - robot Blastman B20C - dostawa w roku 2007

Enercon, Aurich, Niemcy

Ponsse, Finlandia

- elementy siłowni wiatrowych - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2007

- konstrukcje maszyn do wyrębu lasów - robot Blastman B16 (2 szt.) - dostawa w roku 2007

EWP, Szwecja - segmenty wież siłowni wiatrowych - robot Blastman B12 (2 szt.) - dostawa w roku 2007

Sperre Sveis AS, Norwegia - zbiorniki ciśnieniowe, zbiorniki olejowe i paliwowe, wymienniki ciepła oraz inne wielkogabarytowe konstrukcje - robot Blastman B20LW - dostawa w roku 2007

Siemens Industrial Turbomachinery AB, Szwecja - elementy turbin - robot Blastman B16 - dostawa w roku 2004

ABB Power Technologies, Szwecja - ramy i obudowy transformatorów - robot Blastman B20C - dostawa w roku 1989 – po 20 latach użytkowania w dalszym ciągu w permanentnym zastosowaniu w systemie dwuzmianowym

Wielton, Polska - konstrukcje ramowe przyczep i naczep - robot Blastman B16 (2 szt.) - dostawa w roku 2007

Liebherr Container Cranes, Irlandia - konstrukcje dźwigów portowych - pierwsza dostawa w roku 2000: robot Blastman B20C - druga dostawa w roku 2007: robot Blastman B20C

Liebherr MCCtec, Niemcy - konstrukcje dźwigowe - robot Blastman B20C - dostawa w roku 2007

Frinnaryds Svetsindustri Frinab AB, Szwecja - kontenery - robot Blastman B20 - dostawa w roku 2005

11

P.O. Box 332, 90101 Oulu, Finland Tel.: + 358 207 418 140 Fax: + 358 207 418 141 www.blastman.com [email protected] Przedstawiciel firmy BLASTMAN w Polsce: LTT Maszyny i Technologie Sp. z o.o. Ul. Krakowiaków 103 02-255 Warszawa Tel.: + 48 (0)22 868 61 37 Fax: + 48 (0)22 846 59 56 E-mail: [email protected] www.ltt.pl