Anna Barwaniec Justyna Rejek

CMYK Anna Barwaniec Justyna Rejek Wstęp, czyli czym jest tryb koloru?    Tryb koloru wyznacza metodę wyświetlania i drukowania kolorów danego ...
Author: Edward Gajewski
5 downloads 2 Views 2MB Size
CMYK Anna Barwaniec Justyna Rejek

Wstęp, czyli czym jest tryb koloru? 





Tryb koloru wyznacza metodę wyświetlania i drukowania kolorów danego obrazu pozwala zmieniać paletę barw zastosowaną do tworzenia danego obrazu Zmiana trybu koloru powoduje utratę informacji o kolorach i jest nieodwracalna!

Tryb koloru CMYK 







Jeden z najczęściej wykorzystywanych trybów daje możliwość uzyskania do 16 777 216 kolorów, ma 32-bitową głębię koloru stosowany do przygotowania grafiki do profesjonalnego druku w pełnym kolorze tryb RGB ma szerszą gamę kolorów niż CMYK

Skrót CMYK 

Cyjan – odcień niebieskiego, ale trochę bledszy i bardziej spłowiały, można go określić jako szarobłękitny lub sinoniebieski. Najbardziej podobne kolory to błękit, szafir i turkus.



Magenta – Kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i niebieskiego. Najbardziej podobne kolory to purpura, karmazyn i amarant.



Yellow – kolor bardzo podobny do żółtego, jednak trochę bledszy od typowej nasyconej żółcieni. Kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i zielonego.



Black – kolor czarny, jednak o niezbyt głębokiej czerni.

CMY vs CMYK 





CMYK w przeciwieństwie do CMY zawiera barwę black – czarna, oznaczana litera K w celu odróżnienia jej symbolu od niebieskiego (Blue) z kolorów CMY można otrzymać kolor czarny, ale w rzeczywistości otrzymamy odcień brązu Użycie koloru czarnego poprawia kontrast i jakość wydruku!

Zalety użycia barwy black 

 



drukowanie czarnego tekstu jest bardziej ekonomiczne zwiększone zużycie farb utrudnia schnięcie pozwala uniknąć odbijania w stosie oraz ścieranie się farby nie powoduje opóźnienia w dalszej odróbce druku np. cięcie na gilotynach.

Drukowanie 



Model wykorzystywany w urządzeniach drukujących za pomocą farb. tonerów, atramentów w drukarkach, kserokopiarkach i innych specjalistycznych maszynach drukujących. Kolory CMYK uzyskuje się w procesie mieszania subtraktywnego, a więc odejmowania składowych koloru w celu wytworzenia czerni, a nie dodawania składowych koloru w celu wy tworzenia bieli, jak w przypadku RGB.

Raster 

W procesie wydruku nie miesza się farb fizycznie. Poszczególne kolory powstają w wyniku nałożenia na siebie, w odpowiednich proporcjach, barw podstawowych. Na papier są nanoszone maleńkie, gołym okiem punkty zwane punktami rastrowymi.

RGB a CMYK 





Model RGB ma zakres kolorów, których CMYK nie jest w stanie odwzorować Przed wy drukowaniem każdy obraz, cyfrowy musi zostać poddany konwersji do CMYK Konwersja obrazu z CMYK do RGB jest nazywana separacja kolorów

RGB a CMYK Przestrzenie RGB i CMYK nie są identyczne !!

Proof kolorystyczny

RGB a CMYK - konkluzja  



monitor wyświetlający obraz RGB nie jest punktem odniesienia dla drukarza monitor wyświetlający obraz CMYK może dać nam mniej lub bardziej zbliżoną symulację tego, co wyjdzie z drukarni punktem odniesienia dla drukarza jest proof kolorystyczny, czyli wydrukowana na specjalnym sprzęcie odbitka próbna, z symulacją wybranego podłoża

CMYK w drukarkach

Opis działania

Schemat działania drukarki wyposażonej w tonery CMYK

Schemat działania drukarki wyposażonej w tonery CMYK – c.d.

Drukowanie farbami procesowymi – problem kolorów 

Farby procesowe - zestaw kilku farb przy pomocy których - stosując technikę rastrowania obrazu oraz separacji barw - możliwe jest zadowalające odtworzenie palety barw naturalnych na reprodukowanym obrazie poligraficznym.

Drukowanie farbami procesowymi – problem kolorów 



nie wszystkie barwy można uzyskać przez "składanie" ze sobą, w różnych proporcjach, farb procesowych! Spot kolor - farba tworzona przez zmieszanie kilku baz pigmentowych spośród kilkunastu najczęściej wykorzystywanych.

Drukowanie farbami procesowymi – problem kolorów Tworzenie farb o kolorach specjalnych, jak i ich stosowanie, jest kłopotliwe dla drukarni. Powstanie sześciokolorowych maszyn drukarskich ograniczyło potrzeby stosowania farb mieszanych. Zwiększono liczbę kolorów procesowych z czterech do sześciu - model heksachromatyczny

Bibliografia 

    

Evening, Martin. Adobe Photoshop CS5 for Photographers: A Professional Image Editor's Guide to the Creative Use of Photoshop for the Macintosh and PC. Burlington: Focal Press, 2010. Jaworski, Radosław. Multimedia i Grafika Komputerowa. Warszawa: WSiP, 2009. http://pl.wikipedia.org/wiki/CMYK http://pandruczek.blogspot.com/2010/09/czym-sie-rozni-cmykod-rgb.html http://drukujwspomnienia.pl/blog/okiem_amatora_RGB_vs_CM YK http://www.pcworld.pl/artykuly/279060/Laserowo.i.CMYKiem.ht ml