2

BARGIELSKA Justyna

1

Bach for my baby W Bach for my baby czytelnik odnajdzie charakterystyczną dla Justyny Bargielskiej swoistą frazę, lapidarność i niejednoznaczność, dzięki czemu poetka unikając patosu, mówi o miłości, cielesności, śmierci czy niepokojach metafizycznych. Po raz kolejny wciąga w swój imponujący świat wyobraźni, którego obrazy potrafi nakreślić w paru słowach.

BARGIELSKA Justyna

2

Szybko przez wszystko Poezja ta zachwyca swoją ulotnością, energicznym dysonansem. Migotliwe surrealistyczne obrazy, kryjące się pod powłoką zgrabnie zestawionych słów, przypominają impresję na płótnie czy pamiątkową fotografię. Sztuka i gest w połączeniu z wyobraźnią poetki powodują napięcie między zabawą a życiem. Wiersze-zwierzenia niecodziennej kobiety w codziennych sytuacjach. Szybko przez wszystko jest zbiorem wierszy poprzednich tomów poetki: Dating sessions, China shipping oraz Dwa fiaty.

BIES Marcin

3

Atrapizm Wiersze Marcina Biesa to uświadomiony, zdystansowany komentarz do rzeczywistości, która okazuje się być iluzją. Te kilkanaście utworów to w większości błędne koła jaźni i języka uwikłanego w grę paradoksów.

BONOWICZ Wojciech

4

Echa Z szóstej poetyckiej książki krakowskiego poety, laureata Nagrody Literackiej Gdynia, do uszu czytelnika dobiegają echa i pogłosy dawnych wydarzeń, zaprzeszłych historii i zapisanych w stopklatkach wspomnień. Wszechobecna iluzoryczna gama odpamiętywań wskrzesza to, co byłe, kreując (nie)rzeczywistość na przecięciu tego, co minione i teraźniejsze. Echa to 100. książka w serii Biura Literackiego „Poezje”!

BONOWICZ Wojciech

5

Hurtownia ran i Wiersze ludowe Wznowienie dwóch zbiorów wierszy z 2000 i 2001 roku w niemal niezmienionym kształcie. Warto prześledzić, jak oba tomy powstawały w rezultacie dwóch zupełnie różnych procesów twórczych. To zestawienie nadaje wierszom nowy, zaskakujący kontekst. Na okładce książki rysunek Jarosława Modzelewskiego.

BONOWICZ Wojciech

6

Pełne morze Zbiór o rozpoznawalnym tempie, własnej tonacji, napisanych w charakterystycznych dla autora rejestrach niskich i szorstkich. Ich piękno jest przede wszystkim pięknem skupienia i samoograniczenia, elipsy i niedopowiedzenia, metafory i wieloznaczności. „Książka roku 2006” według kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

BONOWICZ Wojciech

7

Polskie znaki Polskie znaki to właściwie znaki uniwersalne, ich lokalność jest tylko pozorna. Kim jest poeta, czym historia, jak przetrwać rozpacz pożegnania – o tym, i nie tylko, są wiersze. Znaki Bonowicza to oszczędność w słowach, prostota obrazowania i czujna obserwacja, za którą pojawia się refleksja, czasem zdziwienie, komentarz.

BONOWICZ Wojciech

8

Wiersze ludowe W tym zbiorze niewiele jest teologicznego fantazjowania, sporo natomiast poetyckiego guślarstwa, miniaturowych obrzędów, prób odczytania domniemanych znaków. Wiersze osadzają się w pamięci, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Choć nie są zbyt pochlebne dla tego, co przywykliśmy nazywać rzeczywistością.

BONOWICZ Wojciech

9

Wybór większości i Wiersze z okolic Wybór większości Wojciecha Bonowicza wydaje się z pozoru niedzisiejszy, jakby należał gatunkowo do pokolenia swoich starszych braci, do poezji typowej dla lat osiemdziesiątych. Podobieństwa zdają się zresztą zauważyć na wszystkich poziomach: budowy wiersza, składni, stylistyki, a nawet obrazów i metafor (powietrze, blade światło, szarość, milczenie). (...) Prawdę mówiąc, gdyby nie daty, nic w tym tomie nie byłoby dzisiejsze. Czytając te wiersze, zostałem przeniesiony w epokę początku moich studiów, a jestem rówieśnikiem Autora.

BULIŻAŃSKA Martyna

10

moja jest ta ziemia Książka moja jest ta ziemia to debiut poetycki Martyny Buliżańskiej. Na tej ziemi dużo się dzieje, choć – paradoksalnie – wszystko jakby stało w miejscu, zatrzymane, skadrowane przez wyobraźnię poetycką autorki. I tak dostajemy tu obok motta z Baudelaire’a odniesienia do Biblii, kabały czy kultury rosyjskiej, a na deser – język pełen gęstych metafor, ośmielony, co prawda, dokonaniami poprzedników, ale w jakiś bardzo prosty sposób własny.

ELSNER Sławomir

11

Afekt Prostota frazy i powracające konsekwentnie motywy, osobność i oryginalność, wyrazisty podmiot i świat, w którym on istnieje. Poeta otwiera się na poezję i pozwala jej się prowadzić. Tych trzynaście wierszy zapowiadało pełnowymiarowy debiut Elsnera, Antypody.

ELSNER Sławomir

12

Antypody Antypody ukazują poetę dalekiego od egzaltacji. Elsner tworzy wiersze-minifabuły, ufając prostocie języka. Odczuwa przy tym poetycką pewność siebie, do której dochodzi się latami. Tom nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

ENGELKING Leszek

13

Maść przeciw poezji

Przekłady z poezji czeskiej Tytuł antologii jest wieloznacznie ironiczny. Engelking skomponował swoje czeskie dzieło tak, by każdy wiersz („autor”) stanowił zamkniętą, autonomiczną całość, ale też mógł korespondować z tekstami („autorami”) innymi; dialogować, dookreślać siebie nawzajem. Wie przecież, że składniki antypoetyckiego towotu wymieszane przez Kolářa nie muszą podważać etycznego wymiaru poezji, ale mogą.

FETLIŃSKA Katarzyna

14

Glossolalia W debiutanckim tomie Katarzyna Fetlińska odwołuje się do sztuki wizualnej, konstruując własne, ruchome obrazy mające w sobie coś z współczesnego danse macabre. Metaforyka nasuwa skojarzenia z barokiem i surrealizmem. Wiersze rozgrywane są w równym, żywym tempie i języku, którego ograniczenia są nieustannie znoszone. Dzięki matematycznej kompozycji oraz intertekstom całość książki, jak i poszczególne wiersze można czytać na wiele sposobów.

FIEDORCZUK Julia

15

Listopad nad Narwią Liryki Julii Fiedorczuk to cykl życia wpisany w przemijalność dni i nocy, pór roku, gestów oraz uśmiechów; świat małych spraw przetransponowanych na esencję życia. Debiutancka książka poetki została uhonorowana Nagrodą specjalną VI edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

FIEDORCZUK Julia

16

tuż-tuż tuż-tuż, piąty tom wierszy Julii Fiedorczuk, zwraca uwagę na delikatną sieć powiązań między człowiekiem a naturą, innymi ludźmi, sobą samym, twórczością. Relacje te są różnorodne. Niekiedy ukazują spokojną symbiozę, innym razem – drażniący brak i niepokojącą sztuczność. Zawsze jednak zawarta w nich jest odrobina tajemnicy, sennej niejasności, niemal uchwytnej wątpliwości, tuż-tuż.

FIEDORCZUK Julia

17

Bio Można powiedzieć, że Bio jest tomikiem „naturalnym”. Pory roku, cykle kolorów, procesy biologiczne, kwiaty, ryby, czas – wszystko to w wierszach Fiedorczuk ma właściwości lecznicze i kojące. Książka zachęca do lektury różnorodnością przemyśleń oraz obserwacji.

FIEDORCZUK Julia

18

Planeta rzeczy zagubionych Dramaty, które się w tych wierszach rozgrywają, są lokalne, całkowicie subiektywne, prywatne, piętrzą się jak rupiecie w starej szufladzie. Planeta rzeczy zagubionych jest opowieścią o pozbywaniu się takich rupieci, robieniu porządków, by choć przez chwilę poczuć, że się żyje.

FIEDORCZUK Julia

19

Tlen Tlen to pełen niespodziewanych mariaży kolaż różnorakich tradycji i dyskursów poetyckich, które autorka zręcznie łączy w organiczną całość. Znana ze swoich „biologicznych” postaw i wierszy poetka, nie zawodzi i tym razem, wciąż poszukując nowego sposobu opowiadania o naszej cielesności i emocjonalności.

FIJAŁKOWSKI Tomasz

20

Rozgrzewka Tomasz Fijałkowski precyzyjnie używa słów i możliwości ich połączeń, odwołujących się do znanych, kulturowych narracji oraz kontekstów. Jego wiersze odsłaniają szczeliny materii poetyckiej, przez które możemy spojrzeć na świat nietknięty przez tradycję.

FOKS Darek

21

Ezra Pub Ezra Pub to pełen humoru i dowcipu monolog, który w siedmiu częściach obnaża drogę głównego bohatera do sukcesu i pracy w „szołbiznesie”. Tom spełnia wszystkie oczekiwania miłośnika wierszy poetów urodzonych po roku sześćdziesiątym.

FOKS Darek

22

Sonet drogi Z wierszy Darka Foksa zebranych w tomie Sonet drogi można wyczytać, jak obrona przed światem realizowana jest poprzez pielęgnowanie własnej postawy oraz niewzruszoność zdobytej świadomości.

FOKS Darek

23

Przecena map Trzy w jednym! Autorska fuzja dwóch pierwszych książek i debiutanckiego arkusza poetyckiego. Kawałki z trylogii Wiersze o fryzjerach, Misterny tren i Czapajew wypłynął doczekały się już subtelnej legendy wśród czytelników i nadwiślańskich krytyków literackich. Staranna reedycja, liczne niespodzianki.

FOKS Darek

24

Ustalenia z Maastricht Foks wychodzi z założenia, że nie ma tematów, które mogłyby wnieść powiew świeżości do poezji. Zamiast tego radzi czytelnikowi przyjrzeć się warstwie słownej utworów i od niej zacząć rozliczenie z historią literatury.

GAWIN Rafał

25

Przymiarki W poetyckiej rzeczywistości Rafała Gawina czytelnik zostaje wraz z autorem wrzucony w środek rozpędzonej maszynerii świata, tam, gdzie ścierają się ze sobą tryby słów i zjawisk. To przestrzeń, w której dla twórcy nie przewidziano miejsca, w której nie jest niezbędny ani nawet pożądany.

GRZEBALSKI Mariusz

26

Drugie dotknięcie Poezja nie zawodzi – w każdym calu okazuje się wieloznaczna i wszechstronna. Wiersze Grzebalskiego są pełne ostrych i jasnych metafor, porównań i obrazów dotykających do głębi. Według „Newsweeka” jeden z najlepszych tomików poetyckich 2001 roku.

GRZEBALSKI Mariusz

27

Kronika zakłóceń Kronika zakłóceń (1994-2010) pokazuje, jak ewoluowała poezja Mariusza Grzebalskiego od debiutanckiego Negatywu po najnowsze, niepublikowane dotąd wiersze. Twórczość tę cechuje ostrość spojrzenia, sugestywność, chłodna precyzja zdań, gorycz, ale i pozbawiona sentymentalizmu czułość.

GRZEBALSKI Mariusz

28

Negatyw Negatyw jest obrazem dojrzałości dwudziestopięciolatka, dla którego zdanie o sprawach ważnych i najważniejszych jest wciąż świadectwem dekady. Zmieniona wersja tomu, za który autor otrzymał nagrodę im. K. Iłłakowiczówny. Całość uzupełniona czterema niepublikowanymi dotąd utworami.

GRZEBALSKI Mariusz

29

Niepiosenki Niepiosenki można odczytywać z kilku perspektyw – jako wyraz przemian w polskiej poezji, intrygujące studium doświadczenia, istotny zwrot w twórczości znanego autora. Przede wszystkim jednak to zbiór interesująco naszkicowanych językowych obrazów, które zaskakują swoją różnorodnością i formą.

GRZEBALSKI Mariusz

30

Pocałunek na wstecznym Wznowienie Drugiego dotknięcia (2001) i tomu Słynne i Świetne (2004), do których dołączono utwory premierowe. Świat w dotknięciach, napływach, języku, na przemian przełamywany i łączony pod sztandarem poezji pełnej obrzędowości oraz bałwochwalstwa

GRZEBALSKI Mariusz

31

Słynne i świetne Co ja tutaj robię? Dlaczego nie należę do świata spraw „słynnych i świetnych”? Czy warto ufać pamięci i czy konkret bądź zmysłowe doznanie może być pomyłką? Grzebalski zadaje w swej książce mnóstwo pytań tego rodzaju, nie spieszy się jednak z odpowiedzią. Zamiast tego zaprasza czytelników do przemyśleń.

GRZEBALSKI Mariusz

32

Widoki Widoki to najdłuższy utwór poetycki autora Ulicy gnostyckiej. Pierwotnie opublikowany w legnickiej serii „Barbarzyńcy i nie” (1998), wszedł w skład tomu Drugie dotknięcie (2001).

GUTOROW Jacek

33

X Co kryje się pod enigmatycznym iksem? Jakaś zasada, zjawisko, rzecz, myśl? Bohater utworu, wizja świata podmiotu lirycznego? Lektura tomu odsyła do zasygnalizowanych treści, które nabierają znaczeń i kulturowych odniesień w miarę eksplorowania poetyckiej tkanki słownej.

GUTOROW Jacek

34

Nad brzegiem rzeki Na zbiór Nad brzegiem rzeki (1990-2010) złożyły się wszystkie dotychczasowe tomy poetyckie Jacka Gutorowa – Wiersze pod nieobecność (1997), Aurora (2001), X (2001), Linia życia (2006), Inne tempo (2008, II wyd. 2009) – oraz cykl W cieniu kwitnących sadów składający się z nowych utworów.

GUTOROW Jacek

35

Inne tempo Wiersze uznanego tłumacza i krytyka, łączące erudycję, melodyjność i czułość dla frazy w zapadającą w pamięć opowieść. Tempo nieco inne niż u większości pisarzy rówieśników – subtelniejsze, równiejsze i mocniej zapadające w serce. Książka nominowana do Nagrody Nike i Nagrody Literackiej Gdynia 2009. Wydanie drugie.

honet Roman

36

baw się

i kilka innych wierszy o rzeczach ważnych Efekt ponad sześcioletniej pracy oraz eksperyment przeprowadzony na języku poetyckim. Roman Honet udowadnia, że istnieje niespodziewanie wiele sposobów na upojenie wierszem. Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

honet Roman

37

moja

trzy zbiory wierszy “alicja”, “pójdziesz synu do piekła” i “serce” Roman Honet jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli pokolenia poetów, którzy debiutowali w latach 90. Ta nieco mroczna i gęsta od znaczeń twórczość szybko zyskała uznanie czytelników. W mojej pomieszczono wiersze z pierwszych trzech tomów poety: „Alicja”, „Pójdziesz synu do piekła” i „serce”.

honet Roman

38

piąte królestwo W piątym królestwie Roman Honet tworzy świat porażający do tego stopnia, że wydaje się, jakbyśmy przenosili się do biblijnej Gehenny czy dantejskich otchłani. Tyle że nigdzie się nie przemieszczamy: kat, funkcjonariusze, wyznawcy, strażnik reprezentują spektrum naszych własnych fobii i ułomności. I żyją między nami: w naszych miastach, w naszym czasie.

honet Roman

39

Poeci na nowy wiek Antologia 21 poetów – Bargielska, Bielska, Dehnel, Elsner, Fiedorczuk, Góra, Jarosz, Konstrat, Kopyt, Lech, Mirahina, Mueller, Pasewicz, Podczaszy, Pułka, Rolando, Rybicki, Sarna, Szychowiak, Wajs, Witkowski – którzy debiutowali w dekadzie 2000-2009 i którzy zdecydują o obliczu poezji polskiej na najbliższe lata.

honet Roman

40

Połów

Poetyckie debiuty 2010 Almanach z wierszami 10 najlepiej rokujących poetów, będących przed debiutem książkowym. W pierwszym roczniku znaleźli się: Bies, Buliżańska, Dąbrowski, Gawin, Kulbacka, Partyka, Sadulski, Szeremeta, Wyszyński i Żyburtowicz. Wyboru autorów dokonali Roman Honet i Karol Maliszewski.

JARNIEWICZ Jerzy

41

Dowód z tożsamości Wiersze z tomu Dowód tożsamości są katalizatorami słów, które rozrastają się, pęcznieją, by raz po raz odsłonić się w różnych znaczeniach. Jarniewicz dobitnie i bez ogródek pokazuje nam, jak mowa niechętnie poddaje się jednoznacznym opisom i pulsuje zmiennością.

JARNIEWICZ Jerzy

42

Makijaż Zbiór erotyków zaprzeczonych, uzmysławiających przepaść we współczesnym odczuwaniu, które skazane jest na język nieadekwatny, spóźniony. Emfatyczne wyznania z giełdą i terrorystami w tle, przeskoki od strumieni i gazel z „Pieśni nad pieśniami” do indeksów giełdowych i kijów do bejsbola wybudzają z dogmatycznej drzemki.

JARNIEWICZ Jerzy

43

Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną Jerzy Jarniewicz wprowadza w rzeczywistość, w której samotność jest bombardowana światem zewnętrznym: polityką i popkulturą, obrazami, które nie dają spokoju. Miłość jest uwikłana w fizjologię, w chaos miasta, w anonimowość hotelu. Istnieje tylko przypadkowy i nieoczekiwany czas teraźniejszy, do którego autor żywi jednak swoisty rodzaj czułości.

JARNIEWICZ Jerzy

44

Niepoznaki Niepoznaki to tom zamykający długi okres literackich poszukiwań w twórczości Jarniewicza. Oryginalność jego poezji polega na próbach odsublimowania materii poetyckiej od codzienności i banału, odnalezieniu więzi oraz porządku w świecie zdominowanym przez nieobecność.

JARNIEWICZ Jerzy

45

Oranżada Cykl złożony z na pół zapomnianych szlagwortów, z tytułów nie wznawianych książek, z imion, których nosiciele odeszli wraz z epoką; a przede wszystkim z cudzych, pogubionych fraz, które przypominają o sobie niejako mimowolnie, wkradając się cichcem do naszych zdań, pozornie najbardziej osobistych wypowiedzi.

JARNIEWICZ Jerzy

46

Skądinąd Twórczość poetycka Jerzego Jarniewicza z ostatnich trzydziestu lat zgromadzona w jednej książce. Osiem tomów, od debiutanckich Korytarzy po Oranżadę, ponownie przejrzanych, niekiedy zmienionych – to poezja w nieustannym ruchu, która dąży ku coraz większej językowej precyzji i stylistycznej odrębności.

JARNIEWICZ Jerzy

47

Sześć poetek irlandzkich Pierwsza w Polsce autorska antologia najciekawszych poetek irlandzkich z obu części podzielonej wyspy, reprezentujących kilka pokoleń pisarek i bogactwo współczesnych języków poetyckich. W utworach wybranych i przełożonych przez Jerzego Jarniewicza zwraca uwagę m.in. zacieranie granic między sferą prywatną a publiczną, temat cielesności i seksualności kobiet, odważne próby rewizji ich ról społecznych, a także mierzenie się z tradycją literacką, historią i religijnością.

JAROSZ Łukasz

48

Soma Soma jest tomem wierszy spokojnych i nienachalnie melancholijnych, w których oprócz motywu życia i szczęścia przewija się ból oraz śmierć. Doświadczenie podmiotu lirycznego jest doświadczeniem każdego człowieka, przez co książka Jarosza staje się uniwersalna i bliska czytelnikowi.

JAROSZ Łukasz

49

Biały tydzień Biały tydzień jest drugim tomem Jarosza po nagradzanej, debiutanckiej Somie. W książce powracają motywy znane z poprzedniej publikacji, plastyczne wiersze-opowieści, cielesna, zmysłowa metaforyka, a jednocześnie wrażliwość spojrzenia.

JAROSZ Łukasz

50

Mimikra Bohater poezji Jarosza, zanurzony w teraźniejszości, ale też w historii i literaturze, w intymności i życiu społecznym, chciałby dostrzec metafizykę w codziennych czynnościach - Bóg i człowiek to jednak oddzielne światy. W rzeczywistości Mimikry na ból narażona jest każda żywa istota.

jaworski Krzysztof

51

Drażniące przyjemności Drażniące przyjemności to wiersze przepełnione kreacyjnym autobiografizmem zanurzonym w konkrecie, które pragną dowieść, że o „kwintesencji polskości” nie da się opowiedzieć za pomocą poetyki „Czesława”.

jaworski Krzysztof

52

Dusze monet Wiersze Krzysztofa Jaworskiego w połączeniu z rysunkami Dirka Poerschke tworzą ekspresyjną a zarazem przejmującą mieszankę snu, cielesności, krwi, życia i śmierci. Słowo i obraz splatają się tu nie tylko w treści, ale i w formie. To wędrówka od drobiazgów po wszechświat i Boga.

jaworski Krzysztof

53

Jesień na Marsie Krzysztof Jaworski w twórczej okazałości: dosadny język, cierpki humor, ironia, dystans i piekielna inteligencja. Jesień na Marsie wydano jedynie w 99 egzemplarzach na prawach rękopisu.

KARPOWICZ Tymoteusz

54

Dzieła zebrane, tom 1 Dzieła zebrane Tymoteusza Karpowicza to przypomnienie twórczości niezwykle istotnej dla rozwoju polskiej literatury, przywrócenie jej należytej rangi, a także wypełnienie dotkliwej nieobecności twórcy, który był odkrywcą nowych terytoriów wyobraźni językowej. Pierwszy tom obejmuje poezje z książek: Żywe wymiary (1948), Gorzkie źródła (1957), Kamienna muzyka (1958), Znaki równania (1960), W imię znaczenia (1962) i Trudny las (1964).

KARPOWICZ Tymoteusz

55

Dzieła zebrane, tom 2 Drugi tom Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza obejmuje Odwrócone światło (1972). Nad tym obszernym poematem autor pracował około 10 lat. Pod intelektualną, erudycyjną konstrukcją utworu i jego złożoną metaforyką pulsują elementarne problemy egzystencjalne, poznawcze i dramat oświetlającego je języka.

KARPOWICZ Tymoteusz

56

Dzieła zebrane, tom 3 Trzeci tom Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza obejmuje Słoje zadrzewne (1999). Poemat, określany przez autora „dziełem życia”, powstawał aż przez dziesięć lat, głównie ze względu na zmagania z chorobą żony i własną. To swoista summa życiowa wykreowana cierpieniem realnym (chorobą) i gorączkowo romantycznym (mit artysty Prometeusza).

KARPOWICZ Tymoteusz

57

Dzieła zebrane, tom 4 W czwartym tomie Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, grupujących spuściznę jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy ubiegłego wieku, znajdują się nieznane wiersze z lat 19702005 zachowane w rękopisach i maszynopisach, honorowane przez autora (będącego absolutnym perfekcjonistą) jako forma nadająca się do druku lub bliska ostatecznej. Nieliczne z nich były publikowane w prasie za życia autora bądź ogłoszone wcześniej przez wydawcę Dzieł zebranych.

KARPOWICZ Tymoteusz

58

Małe cienie wielkich czarnoksiężników Zarejestrowane w paśmie cyfr od 797 do 7777 Karpowicz jest nie tylko mistrzem poetyckich tropów i konstruktorem wersów, ale i specjalistą w tworzeniu krótkich anegdotek. To intrygujący aforysta, potrafiący uderzyć w czytelnika jednym zdaniem.

KIERC Bogusław

59

Cło Cło to konsekwencja wielu lat twórczości Bogusława Kierca, podczas których język poetycki autora stanowił niezmienne narzędzie swady z Najwyższą Instancją. Cło jest wypatrywaniem tajemnych objawień, których dostępuje się niekiedy poprzez doświadczenie erotyzmu.

KIERC Bogusław

60

Rtęć Rtęć – najnowszy tom Bogusława Kierca – to zmysłowy i mistyczny tryptyk. Poeta, jak zawsze czuły na słowo – jego sens i brzmienie, odsłania duchową i cielesną nagość człowieka. Nie jest to jednak ascetyzm, lecz finalnie głębokie, sensualne doświadczanie siebie i otaczającej rzeczywistości.

KIERC Bogusław

61

Manatki Manatki to kolejny już tom wierszy wrocławskiego poety, aktora, reżysera i pedagoga. Książkę uzupełniają rysunki wykonane przez żonę pisarza, Danutę Kierc. W Manatkach powracają motywy stałe w twórczości poety: dzieciństwo, cielesność, pytania o tożsamość i śmierć. Holistyczne podejście pisarza do życia znajduje wyraz w charakterystycznym tonie utworów, gdzie nawet rozważania o śmierci nie są zabarwione rozpaczą – pomimo poruszania w nich fundamentalnych tematów, pełne są ciepłych barw i żywych obrazów.

KIERC Bogusław

62

Zaskroniec Zaskroniec to wyprawa w uniwersum kształtów, obrazów i duchowych wydarzeń, które nie mają nic wspólnego z naszym mozolnym czołganiem się ciałem i zmysłami po ziemi. Podmiot wierszy Kierca to człowiek rozdarty pomiędzy tym, co materialne i duchowe, ziemskie i boskie, koniec końców: doczesne i wieczne.

KIERC Bogusław

63

Szewski poniedziałek Szewski poniedziałek jest intymnym zapisem rozmyślań nad śmiercią, zbiorem pełnym niesłychanie wzruszających erotyków pisanych przez poetę dla żony Danusi. Wiersze podzielone według trzech żywiołów: filozoficznego, religijnego i miłosnego, przenika aura melancholii oraz uspokojenia.

KIERC Bogusław

64

Plankton W książce Bogusława Kierca codzienność i banał zamieniają się w magię przynależną sferze sacrum. Zbiór ten to nie tylko „plankton plag” biograficznych, ale także – poetyckich, uważanych niekiedy za symptomy powołania.

KONOPNICKA Maria

65

Złotniejący świat Uwodząca melodia zdań Marii Konopnickiej niesie w sobie kilka emocjonalnych tonów: ludowy zaśpiew, ton parnasistowski, sceptycyzm, ironię, sarkazm, gorycz, ale też ton sowizdrzalski. Wszystko to tworzy z poezji Marii Konopnickiej niezwykle bogaty, wciągający koncert. Tom Złotniejący świat otwiera serię „44. Poezja polska od nowa”, w której uznani współcześni poeci przedstawiają twórczość klasyków. Autorem obecnego wyboru oraz posłowia jest Piotr Matywiecki.

KWIATKOWSKI Grzegorz

66

Radości Tom utrzymany w duchu minimalizmu i estetyki Umarłych ze Spoon River Edgara Lee Mastersa oraz filmów Michaela Haneke. 22 wiersze, 22 historie ludzkich „radości”, 22 sytuacje graniczne. Autora interesuje temat nieprzemijalności zła i jego ciągłego istnienia w świecie.

LEŚMIAN Bolesław

67

Z tamtej strony ciszy Z tamtej strony ciszy to spójny i przemyślany wybór wierszy Bolesława Leśmiana. Autor wyboru, poeta i krytyk literacki Jacek Gutorow, proponuje przyjrzeć się wyjątkowej wyobraźni poetyckiej, a także równie ciekawym i budującym wysiłkom na rzecz jej okiełznania. W obszernym eseju dołączonym do książki opisuje ponadto wyjątkowy charakter tej twórczości oraz historię możliwych spotkań z autorem „Łąki”. Lektura do powolnego smakowania.

MACHEJ Zbigniew

68

Kraina wiecznych zer Humor, zabawa słowem, wiersze z muzyką i Zapisy spod wieży Babel. Na tom składają się utwory z cyklu Inny układ, stanowiące krótkie studium z życia Dusia, którego spojrzenie na rzeczywistość i podejście do języka pozwolą czytelnikowi na nowo odkryć kreacyjną moc zaskakującego (czy może zaskoczonego) słowa.

MACHEJ Zbigniew

69

Prolegomena Tom zawiera teksty – jak deklaruje autor – przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego dorosłych czytelników. Prolegomena to dawka doraźnej rzeczywistości, niepozbawiona dozy leczniczego erotyzmu i humorystycznej metafizyki.

MACHEJ Zbigniew

70

Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji Wiersze przeciw opodatkowaniu poezji Zbigniewa Macheja składają się na liryczny i groteskowy obraz literatury, w którym nawet najmniejsza myśl i metafora błyszczą własnym (a nie odbitym) światłem. Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

MACHEJ Zbigniew

71

Przygody przyrody

Swawole i niedole zwierząt w świecie ludzi i dalej Przygody przyrody to druga książka w serii „Dziecinada”. Plastyczność opisów oraz łatwość w tworzeniu niecodziennych historii uzupełnione zostały ilustracjami Brody. Zwierzęce swawole w wierszykach Macheja gwarantują salwy śmiechu. Książka Roku 2008 w kategorii „grafika” wg kapituły Nagrody Polskiej Sekcji IBbY.

MAJZEL Bartłomiej

72

Doba hotelowa Świat Doby hotelowej usytuowany jest na granicy rzeczywistości i oniryzmu, w miejscu, gdzie każdy szczegół nabiera nowego znaczenia, a słowa rozrastają się do paradoksalnych połączeń.

MAJZEL Bartłomiej

73

Biała Afryka Historia zanurzona w pierwotnych rytuałach, w słowiańskiej wilgoci, w plemiennych tańcach i obrzędach, w pleśni, w melancholii drzew, liści i powyrywanych włosów. Biała Afryka to metafora pewnego wykreowanego świata snów i emocji, przestrzeń mentalna, dzika i pierwotna.

matywiecki Piotr

74

Zdarte okładki Zdarte okładki to „śpiew w duecie wewnętrznym” rygorystycznej myśli i kreującej wyobraźni, ducha i ciała, snu i jawy; próba ogarnięcia istnienia w istnieniu nadrzędnym, umożliwiającym spotkanie żywych z umarłymi. Zbiór lirycznych medytacji, na który składa się niemal cały dorobek poetycki autora z lat 1965-2009.

MELANOWSKI Tobiasz

75

Wycieczki krajoznawcze „Brak pytań, brak odpowiedzi, przecinki w złych miejscach” – mamy uwierzyć na słowo autorowi i przyjąć, że to cały debiutancki tom poety z Mikołowa? Wnikliwemu czytelnikowi z pewnością uda się odkryć wszystkie tajemnice książki Tobiasza Melanowskiego.

MUELLER Joanna

76

Wylinki 28 wylinek – uwierających masek zrywanych słowo po słowie w poszukiwaniu wierzytelnej twarzy. 28 postaci – osesków, dziewczynek, podlotków, żon, matek, staruszek – gromadzących się rok po roku w dotkliwej pamięci ciała. 28 wierszy – pierwocinowych zawiązków gęstwiejących w gatunkowy ogród nieplewiony. 28 szuflad – a w nich autorka: wielokrotna w powrotach, zryw po zrywie wystawiana na głasnost.

NOWAKOWSKA Klara

77

Składnia Składnia jest tomem, na który składa się określona, wymagalna ilość słów. Nic mniej, nic więcej. Wszystko opowiedziane jest bez zbędnych ozdobników, prosto i surowo, w najczystszej odsłonie języka poetyckiego.

PARTYKA Mariusz

78

Wieża myśliwych Partyka dystansuje się wobec wydarzeń, zjawisk i relacji, przez co osiąga równowagę i spokój w ich opisywaniu. Jego debiutancki tom Wieża myśliwych to zapis obserwacji i doświadczeń życia, widzianego z pewnej odległości.

PASEWICZ Edward

79

Wiersze dla Róży Filipowicz W swoim tomie Pasewicz kładzie ogromny nacisk na brzmieniowe i estetyczne walory poezji. To poetyckie listy dedykacyjne, które w jednym przypadku z przymrużeniem oka, a w drugim zupełnie na poważnie i dostojnie opisują głębokie więzi międzyludzkie zabarwione intymnością.

PIELA Kornelia

80

Dobre maniery Wiersze z arkusza Dobre maniery, jeden po drugim, ukazują interesujący świat Małej. Wyjście z domu – ze świata dyscypliny i poprawności – pozwala na zmianę perspektywę oglądania samego siebie i zrozumienia swoich potrzeb w kontekście przeżycia poetyckiego.

PIĘTNIEWICZ Michał

81

Oddział otwarty Odział otwarty Michała Piętniewicza jest ukoronowaniem jego wewnętrznego przełomu, kolejnym etapem w procesie otwierania się na świat. Debiutanckie wiersze przesiąknięte papierosowym dymem stanowią relację z nierzeczywistością, do której zaprasza nas autor.

PIÓRO Tadeusz

82

Abecadło Pióro tropi w przebraniach te same formy życia, przejawiające się w różnych wariantach myślenia i mówienia o seksie, jedzeniu, sztuce, władzy, etc. W Abecadle, wielkim przejeździe (i bryczką, i statkiem kosmicznym) przez naszą cywilizację, potencjał anarchizującego pastiszu widoczny jest w całej okazałości.

PIÓRO Tadeusz

83

Pieśni miłosne Pióro serwuje nam poezję miłosną w kilkunastu różnych odsłonach, w której każdy wiersz ma swój własny, specyficzny aromat oraz smak.

PIÓRO Tadeusz

84

O dwa kroki stąd O dwa kroki stąd to dożynkowe wydanie wierszy Tadeusza Pióry z lat 1992-2011. Autor ma w swoim dorobku utwory, które przypisać można różnym rejestrom psychicznym i społecznym. Posługując się aluzją, tworzy sytuacje na poły znajome, choć przedstawione w niecodziennym świetle. Pióro w nietypowy sposób poszukuje rozwiązań dylematów egzystencjalnych i językowych w przestrzeni powszedniej Warszawy.

PIÓRO Tadeusz

85

Syntetyczność Syntetyczność jest przedłużeniem Mickiewiczowskiej Romantyczności, dialogiem z tradycją. Autor odpowiada na pytanie o granicę między rozumem a wyobraźnią w świecie laserów, świateł, szkła i plastiku.

PIÓRO Tadeusz

86

Wola i Ochota Poetycka układanka z pociętą mapą miasta na okładce. Autor zachęca nas do ułożenia swojego własnego atlasu, opracowania gustownej i prywatnej trasy wycieczkowej po rubieżach poezji.

PODGÓRNIK Marta

87

Paradiso Paradiso jest metapoetycką książką o próbach ułożenia sobie przestrzeni życiowej i sercowej w kontekście znanych, ogólnodostępnych motywów oraz toposów domu szczęśliwego, rodzinnego i miłości aż po grób. Marta Podgórnik w swojej poezji mierzy się z tradycją literacką unikając banału oraz estetyzującego nadęcia.

PODGÓRNIK Marta

88

Opium i Lament Niezwyczajna relacja ze zwyczajnej codzienności - życia, w którym przeplatają się triumfy i porażki, radości i smutki. Poetka agresywnie i bez kompromisów opowiada swoją prawdę o normalności – wierszach, miłości, facetach, alkoholu w tomie Opium i Lament.

PODGÓRNIK Marta

89

Dwa do jeden Książka nie zawiera odniesień do wielkiej literatury, nie demonstruje oczytania ani osłuchania, nie epatuje smutkiem ani żalem. Nie dzieje się wśród hałd ani blokowisk, nie mówi o problemach dziewcząt, nie zaprzecza kobiecości. Kontestuje jedynie, odrzuca i obnaża ograniczenia dotyczące wolności jaką jest pisarstwo.

PODGÓRNIK Marta

90

Pięć opakowań Komplet książek Podgórnik oraz siedemnaście premierowych tekstów. Osobista opowieść o rzeczach oczywistych. Wyraz tęsknoty za prostotą spraw, ludzkich relacji i miłości. Próba odpowiedzi na pytanie, jak i pod jakim wpływem będą się kształtować – załamywać lub umacniać – nasze strategie obrony przed nieznanym.

PODGÓRNIK Marta

91

Nic o mnie nie wiesz Marta Podgórnik trafnie i wartko opisuje codzienność. Rytmicznie prowadząc po powierzchni wersów, wciąga czytelnika w wir słownych utarczek z twórczością, trudnych rozmów z ludźmi i ciągłych zmagań ze światem. Jej twórczość to jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów we współczesnej polskiej poezji. Autorem wyboru Nic o mnie nie wiesz jest Roman Honet.

PODGÓRNIK Marta

92

Długi maj O dwóch obliczach kobiety uwikłanej w życie, świat, mężczyzn oraz inne, podobne historie – w książce Marty Podgórnik Długi maj.

PODGÓRNIK Marta

93

Rezydencja surykatek W Rezydencji surykatek czytelnik bez trudu rozpozna język Marty Podgórnik, jego charakterystyczny, niepodrabialny styl i ton, gdzie czułość przeplata się z cynizmem, ból z drapieżnością, humor z pasją. Kolejna znakomita książka gliwickiej autorki zaskakująca językową ekwilibrystyką. Drzwi do Rezydencji otwarto.

RODOWSKA Krystyna

94

Na szali znaków Najwyższy czas nadrobić zaległości na odcinku współczesnej poezji francuskiej, którą Miłosz skazał onegdaj na banicję za jej rzekomą hermetyczność. Książka Rodowskiej wypełnia lukę na mapie współczesnej poezji. 450 stron, 14 poetów, ponad 250 tekstów, precyzyjne komentarze do wierszy i obszerne noty o autorach.

RODOWSKA Krystyna

95

Umocz wargi w kamieniu Pierwsza tak obszerna antologia przekładów wierszy najwybitniejszych poetów Ameryki Łacińskiej, w tym noblistów Pablo Nerudy i Octavio Paza. 600-stronicowa książka Krystyny Rodowskiej zawiera prezentacje twórczości 15 autorów. To w większości „ojcowie założyciele” najnowszej poezji latynoamerykańskiej, których dzieło stanowi wciąż aktualny punkt odniesienia dla twórców młodszych pokoleń ze wszystkich krajów kontynentu.

ROLANDO Bianka

96

Modrzewiowe korony Poemat Modrzewiowe korony jest podróżą w zawiłości języka i ludzkiej natury, w modrzewiowe lasy, w cztery strony świata, przez porządki liczby, miary, czasu, władzy, geometrii wykreślnej. Błądzimy, zatracamy się i odnajdujemy. Schronienie może stać się pułapką w gęstym lesie, dzień można pomylić z nocą, a dobro ze złem.

SEBYŁA Władysław

97

Dialog w ciemności Zamordowany w Charkowie Władysław Sebyła jest dziś pamiętany przede wszystkim jako ofiara sowieckiego reżimu, mniej natomiast jako intrygujący i oryginalny twórca. Debiutował jako poeta społeczny, od początku jednak w jego twórczości pojawiały się elementy liryczne i metafizyczne. Wojciech Bonowicz akcent kładzie właśnie na metafizycznym wątku tej poezji: „dialogu w ciemności”, sporu z Bogiem o sens ludzkiego życia i kształt świata.

SENDECKI Marcin

98

Opisy przyrody Minimum treści i maksimum słów – kolejna książka jednego z najbardziej znanych autorów „bruLionu”. W czasie gdy stosunkowo łatwo pisać dobre wiersze i wielu poetów to robi, poezja Sendeckiego pyta o sens i trudność tworzenia, pokazuje granice, zaznacza niebezpieczne punkty na mapie literatury.

SENDECKI Marcin

99

Błam (1985-2011) Wedle słowników, „błam” – ściśle rzecz biorąc – to płat zszytych skór. Błam (1985-2011) to wiersze zebrane Marcina Sendeckiego, w których istotnie można dopatrzeć się scalania zdań, słów (i okruchów słów) z różnych, pozornie nieprzystających do siebie, rejestrów, porządków, trybów zapisu i mowy. Ironia idzie tu o lepsze z czułością, zaś cytat przegląda się w zbitkach zgłosek, jakich jeszcze nie było.

SENDECKI Marcin

100

Muzeum sztandarów ruchu ludowego W poezjowaniu Sendeckiego nie chodzi ani o „jak”, ani o „po co”. Bohatera-narratora nie obchodzi kwestia komunikatywności. Wiersze z tomu Muzeum sztandarów ruchu ludowego to ironiczna prezentacja absurdu sprowadzonego do minimalizmu i żelaznej konsekwencji artystycznej.

SENDECKI Marcin

101

Farsz Czy w tomie Farsz odnajdziemy echo lektur Marcina Sendeckiego? Czy będą tam obecni Karpiński, Słowacki, Iwaszkiewicz, których rzeczy przejmujące i wzruszające intensywnie czytał podczas prac nad własnymi wierszami? Czy Farsz poruszy czytelnika? Sonety składające się na ten tom to rarytas dla odbiorcy wymagającego i poszukającego intelektualnych wyzwań.

SENDECKI Marcin

102

Pół W Pół Marcina Sendeckiego mówi się o życiu, śmierci i innych przygodach, nucąc piosenki Adama Astona. Z niemym przerażeniem wsłuchują się w nie Saint-Just i Słowacki, a „splendor łechce chochole sylaby”. Kolejna niezrozumiała książka najbardziej niezrozumiałego ze współczesnych autorów.

SENDECKI Marcin

103

Trap Wiersze Sendeckiego opierają się pobieżnej interpretacji i chwilowej analizie. Trap to podróż w zawiłe krainy języka i na morza zaskakujących gier słownych, dlatego każdy, kto zdecyduje się na tę wyprawę wraz z autorem, musi być przygotowany na liczne niepokorne wersy i olśnienia lekturowe.

SENDECKI Marcin

104

Z wysokości. Parcele Projekt Sendeckiego, równie kapryśnie odnoszący się do liryzmu, jak i do narracyjności dwóch ulubionych w najnowszej poezji zasad, służy jako lekcja poglądowa dla różnych analiz mimetyczności i efektu wyrażania Ja w poezji. Zaprzeczając iluzji mimetyczności, jego wiersze przyklaskują i odradzają efekt realności w innych miejscach.

SIWCZYK Krzysztof

105

Dane dni Dane dni są jak nieoficjalne dane o życiu, o którym mówi się tutaj z niszy, swobodnie lekceważy oficjalny, literacki kult, czyli róg, czapkę, sznur i słomiany chórek krytyki poetyckiej.

SIWCZYK Krzysztof

106

Dzikie dzieci Dzikie dzieci, ów na pozór liryczny reportaż z dzieciństwa, jest zapisem napięć przy pomocy prostego, potocznego języka; to prezentacja czasu dojrzewania, poszukiwań i wiary w obrębie codziennego życia, które domaga się swojego miejsca w świecie.

SIWCZYK Krzysztof

107

W państwie środka Tom Siwczyka mówi wiele o naszym świecie, nie prowadząc z nim żadnej bezpośredniej rozmowy; tworzy żywotny, bogaty intelektualnie krajobraz, wykraczający daleko poza takie etykiety jak, na przykład postmodernizm. Państwo środka to kolejna próba buntu przeciw zakrzepłej literackiej tradycji.

SIWCZYK Krzysztof

108

List otwarty Lst otwarty (1995-2005) to zbiór sześciu książek gliwickiego autora. Próba zaproszenia czytelnika do współtworzenia wierszy, wygnania go z bezpiecznej funkcji adresata. Krzysztof Siwczyk nadaje czytelnikowi obowiązek współpracy. Pisarz i czytelnik to tożsame byty błądzące w kreowanych przez siebie znaczeniach.

SIWCZYK Krzysztof

109

Centrum likwidacji szkód Książka Centrum likwidacji szkód to połączenie możliwości poezji, prozy i filozofii, które umożliwiło stworzenie nowej literackiej jakości, zachęcającej do polemiki i dialogu.

SIWCZYK Krzysztof

110

Zdania z treścią Kronika miłości rozsadzana temperaturą uczuć, stanów psychicznych i wyznań. Jesteśmy wprowadzeni w intymne piekło małych i wielkich namiętności, erotycznych fobii, tęsknot, rozpaczy, rozstań i powrotów mrocznych wyobrażeń, katatonicznych zapaści, uczuciowego chłodu oraz gwałtownych wybuchów pożądania.

SKONIECZNY Rafał

111

Antologia hałasu W Antologii hałasu Rafał Skonieczny „odwiedza dawne ścieżki” i odbiera przemijaniu wszelką abstrakcyjność, niczym przewodnik przedstawiając konkretne osoby i miejsca, które pod wpływem czasu zmieniły się lub przestały istnieć. Koktajl turpizmu i dekadentyzmu, przyprawiony „mięsistą ironią”.

SŁOMCZYŃSKI Szymon

112

Nadjeżdża W debiutanckiej książce wehikuł poetycki Szymona Słomczyńskiego nadjeżdża (zgodnie z tytułem) ostro, brawurowo i na najwyższych obrotach. Ten wielogłosowy, gęsty znaczeniowo tomik, pełen ról, masek, flirtów i uników, jest jednocześnie nieznośnie szczerą, bolesną demaskacją. Autor pisze o przygodnym seksie, alkoholizmie, patologiach, a nawet o kwestii Smoleńska i trudno przyłapać go na wyraźnym osobistym zaangażowaniu – jest to niewątpliwa zaleta tej książki.

SOMMER Piotr

113

Piosenka pasterska Ktoś kiedyś powiedział, że nawet sposób, w jaki Sommer zamawia kawę, jest pewnym wydarzeniem w polszczyźnie. Chyba nikt nie potrafi mówić tak jak on i pisać z tak łatwo rozpoznawalną, prywatną melodią, będąc nieustawionym pomnikiem językowej wiarygodności, obserwowalnym dowodem, jak ciało staje się słowem.

SOMMER Piotr

114

O krok od nich Antologia poezji amerykańskiej, której bohaterami są poeci: Ashbery, Berryman, Cage, Cummings, Ginsberg, Kleinzahler, Koch, Lowell, O’Hara, Reznikoff; amerykańska malarka Jane Freilicher, a autorami – język polski i Piotr Sommer. Dobrana trzynastka.

SOMMER Piotr

115

Dni i noce Czy jest w pierwszej od dekady książce poetyckiej Sommera coś zasadniczo nowego? Wyjąwszy jeszcze większą siłę wiersza, jeszcze trudniejszą do pojęcia umiejętność, z jaką nadaje wagę drobnym zdarzeniom i kadruje wycinki rzeczywistości? Owszem, z upływem lat u Sommera o wiele mocniej dochodzi do głosu czas.

SOMMER Piotr

116

przed snem Przed snem to książka otwierająca serię wydawniczą Biura Literackiego „Dziecinada”, stworzoną z myślą o najmłodszych czytelnikach. Ilustracje Elżbiety Gaudasińskiej oraz bajkowa sceneria wierszy Sommera tworzą wymarzone otoczenie dla dziecięcej wyobraźni, budzą wrażliwość i uczą obserwacji rzeczywistości.

SOSNOWSKI Andrzej

117

Cover Cover Sosnowskiego to odtworzenie poezji, transformacja, pisanie o rzeczywistości własnymi słowami, bawienie się tworzywem literackim, wykorzystywanie go wedle własnego uznania. To także wstęp do tomuKonwój. Opera, zbioru mott, poematów, wierszy i przypisów.

SOSNOWSKI Andrzej

118

Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi Książka ta jest kłusownictwem na polach języka, tropem poetyckim w gąszczu literatury. Na tomik składają się cztery utwory, w tym tytułowy poemat „Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi” i utwór „Awizo”.

SOSNOWSKI Andrzej

119

Dożynki Sześć książek Andrzeja Sosnowskiego w jednej: Życie na Korei (1992), Sezon na Helu (1994), Stancje (1997), Konwój. Opera (1999), Zoom (2000) i Taxi (2003). Całość uzupełniona alfabetycznym spisem wierszy.

SOSNOWSKI Andrzej

120

Nouvelles impression d’Amérique Autor Nouvelles impressions d’Amérique „przeszukuje rzeczywistość” z niejasnym przeświadczeniem, że „jakieś misteria są chyba tuż za szybą”, patrzy w „nieruchome wodospady światła”, słucha „mamrotania rzeczy”, przemierza „smagany wiatrem, coraz bardziej stromy labirynt”, i wciąga do niego czytelnika.

SOSNOWSKI Andrzej

121

poems Kameralna wieża Babel języków i stylów: od starożytnych guseł po (od)głosy współczesnego świata, z naciskiem na romantyczny „triumf życia” w upiornej scenerii. Dziady? Nie, poems: nowa, wirtuozerska książka Andrzeja Sosnowskiego, wciągająca czytelnika w wielopoziomową grę słów, melodii, rytmów i tropów.

SOSNOWSKI Andrzej

122

Po tęczy Sosnowski raz jeszcze zmienia styl, wymija schematy, komplikuje czytelnicze przyzwyczajenia. Lektura Po tęczy to spotkanie z poezją, której język w żadnym momencie nie okazuje się zawodny, raz po raz układając się w konieczne konstelacje na skomplikowanej mapie literatury.

SOSNOWSKI Andrzej

123

Pozytywki i marienbadki Pozytywki i marienbadki to tom, który gromadzi cały dotychczasowy dorobek poetycki Andrzeja Sosnowskiego. Wędrując od pierwszego zbioru Życie na Korei aż po ostatni Po tęczy, możemy prześledzić ruch wewnątrz języka i poetyki na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia XX wieku.

SOSNOWSKI Andrzej

124

Sylwetki i cienie Przez Zanzibar i Arkadię do hotelu @lantyda – w Sylwetkach i cieniach Andrzej Sosnowski porywa czytelnika w rejs last minute tropem bohaterów, „ku lądom podbitym, bez umów o dzieło”. W tle snów dzwoniących czelestą buczą mikroprocesory, brunatny karzeł przechodzi przez niebo, w oddali słychać okrzyk „Eyjafjallajoekullto”. Sosnowski otwiera drzwi do swego mitu.

SOSNOWSKI Andrzej

125

Taxi Iluż będzie takich śmiałych, co będą owo Taxi gonić, by gdzieś po drodze padnąć, odejść od lektury; i takich smutnych, co ponieśli kolejną klęskę, nie umieli sobie poradzić (poddali się!). Ale dla tych, co wytrwają, pozostanie zadowolenie jak po długiej, orientalnej podróży. Taksówką, oczywiście.

SOSNOWSKI Andrzej

126

Wiersze Andrzej Sosnowski działa według własnych przepisów lub tych, które uznaje za swoje. Realizowany przez niego projekt w Wierszach jest zamachem na naszą rzeczywistość – czytelnik, na którego liczy jego poezja, nie będzie zbyt długo czuł się bezpiecznie w meandrach poetyckiego słowa i metaforyce wersów.

SOSNOWSKI Andrzej i PIÓRO Tadeusz

127

Dom bez kantów Dom bez kantów to książka, która oddziałuje przede wszystkim muzyką – melodią i brzmieniem słów, rymem i rytmem, odwołuje się raczej do czynników natury zmysłowo-emocjonalnej niż intelektualnej, choć nie brak tu zagadek, nawiązań, cytatów.

SOŚNICKI Dariusz

128

Mężczyzna w dominie Nawet, wydawać by się mogło, takie banalne sprawy, jak odwiedziny Targów Poznańskich czy zwiedzenie klatki schodowej mogą być inspiracją do napisania interesujących wierszy, w których to, co zwykłe, poprzez sprawną metaforykę i zaskakujące obrazowanie, staje się wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

SOŚNICKI Dariusz

129

Symetria Poezja Sośnickiego zamienia to, co zwyczajne, mijane codziennie i znane na wylot w mityczną przestrzeń zaczarowanego miasta, w którym przy śmietniku i za rogiem kamienicy można spotkać samego Odyseusza. Książka nagrodzona przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych.

SOŚNICKI Dariusz

130

Skandynawskie lato W Skandynawskim lecie godzenie żywiołów dokonuje się na niespotykaną wcześniej u Sośnickiego skalę. Rzecz jasna, sypią się przy tym iskry. Ale czytelnik czuje też ciepły dotyk w okolicy serca. I to nie raz.

SOŚNICKI Dariusz

131

Folia na wietrze Wznowienie w serii „Wielki kanion” dwóch pierwszych poetyckich książek Dariusza Sośnickiego: nagrodzonego przez Czas Kultury debiutu Marlewo (1994) oraz wydanego cztery lata później Ikarusa (1998).

SOŚNICKI Dariusz

132

Państwo P. Każda z książek Sośnickiego jest innym fragmentem mapy. Państwo P., jak łatwo się domyślić, to obszar językowy zwany Polską, „ten kraj”, napisany kiedyś Norwidem, pozostający w ciągłym ruchu. Sośnicki śledzi tektonikę języka, erozję znaczeń, zdobywa się na dystans do państwa P., żeby móc znów za nim tęsknić.

SOŚNICKI Dariusz

133

O rzeczach i ludziach „Człowiek otwiera oczy, widzi stół, nocną lampkę, słyszy znajome głosy. Wszyscy mówią do niego po imieniu i on odwzajemnia się tym samym. Potem ubiera się, pakuje do torby ulubioną książkę i idzie na przystanek, by po dwudziestu latach dziwnej podróży znaleźć się w granicach jakiegoś państwa.” Na tom O rzeczach i ludziach złożyły się wszystkie wydane dotąd książki Dariusza Sośnickiego oraz nowe, niepublikowane wiersze.

SUMARA Dagmara

134

Dancing Podmiot wierszy Sumary nieustannie podróżuje do nowych miejsc w przestrzeni poetyckiej – nigdzie nie czując się jak u siebie. To sprawia, że Dancing jest przyczynkiem do wnikliwej obserwacji rzeczywistości literackiej.

SUSKA Dariusz

135

Czysta ziemia Czysta ziemia to książka gromadząca w sobie historie z dzieciństwa, przeżywania spraw codziennych i ostatecznych. To wiersze opisujące okrucieństwo niewinności ułaskawione naiwnością doświadczenia. Wyraz oswojenia się z przemijaniem i rozpadem.

SUSKA Dariusz

136

Duchy dni W Duchach dni Dariusza Suski dzieciństwo nie jest ani czasem, ani poza czasem. Nie jest krainą niewinności, częściej okrucieństwa, jednak mówi się o tym z melancholią i żalem, że minęła tak niezwykła intensywność odczuwania świata. Duchy dni przywołują tę intensywność jak mantrę, aż świat znika. Wszystko jest dzieciństwem i równocześnie nie ma go, dotkliwie i szczęśliwie. To wiersze pisane przeciw przemocy życia, które jest i nie jest snem.

SZYCHOWIAK Julia

137

Poprawiny Julia Szychowiak wybiera te rejestry poezji, które wywołują pojedynczą intymność, bez względu na to, ile namnożą sobowtórów i przejść pomiędzy różnymi tożsamościami. Jej metoda polega na ustawicznej próbie zlokalizowania podmiotu piszącego i opisaniu jego wielorakich odsłon.

SZYCHOWIAK Julia

138

Po sobie Świat i relacje w wierszach Szychowiak są głębokie, nawarstwiają się i plączą. Poprzez oszczędne i przemyślane użycie słów autorka Po sobie konstruuje zaskakujące oraz wielokierunkowe utwory dotyczące życia, miłości i codziennych historii. Debiut autorki nagrodzony Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius.

SZYCHOWIAK Julia

139

Wspólny język Wspólny język to książka o niebezpieczeństwach słowa i trudnościach w komunikacji dzisiejszego świata. Wiersze Szychowiak stawiają pytania o tożsamość, poszukiwanie własnego miejsca i rolę poetyckiego „ja”.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

140

Zaplecze Książka o onanistach, dziwowiskach i innych bohaterach niezwykłych lektur z domowej biblioteczki Dyckiego. Podmiot nie omawia wyciągniętych z zaplecza książek, tylko w prawdziwie innowacyjny sposób wyraża nad nimi swój zachwyt. Każe odkryć Ilnickiego, Bełską, Oleszyckiego, nad którymi snuje swoje dyrdymałki.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

141

Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Wiersze do czytania w podróży, do pożyczania na przerwach, do błogosławionego gmatwania prostych losów. „Zagubiłem się w Dyckim”, powiedział ktoś. I bardzo dobrze. To wiersze do odnajdywania; wiersze-znajdy; wiersze szukające pana, który w ich dziwnym ułożeniu dostrzeże swoją własność. Kolejne wydanie książki.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

142

Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem Zbiór nowych i starszych wierszy powstały w odpowiedzi na Nagrody Gdynia i Nike, jakie Tkaczyszyn-Dycki otrzymał w 2009 roku. Do wejścia w intrygujący świat tej poezji, tworzonej „w słońcu ciemności”, zaprasza Jacek Gutorow – autor wyboru, kompozycji oraz posłowia. W tomie znajdują się rysunki Karola Augustynowicza.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

143

Oddam wiersze w dobre ręce Poezje zebrane laureata nagród literackich Nike i Gdynia czyta się niczym tom znakomitej powieści-rzeki, w której żadne wydarzenie nie bywa jednoznaczne ani do końca oczywiste. Przejmująca jest szczerość, niemal nagość tych wierszy. Groteskowy humor oraz kolista, narracyjna budowa tekstów sprzyjają zaskakującym puentom. Tom zawiera dodatek multimedialny.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

144

Imię i znamię W tomie Imię i znamię Dycki porusza się w kręgu swoich obsesyjnych problemów, w tej samej – wydawałoby się – poetyckiej rzeczywistości. Jednak to tylko pozór. Bowiem autor, ujawniając rodzinną tragedię, spogląda na swoją przeszłość z perspektywy dotychczas przemilczanej. Natomiast jeszcze bardziej niż dotąd otwiera się na wszystkich wyklętych, wykluczonych i tych z nieoczywistymi życiorysami, co nadaje książce wymiar uniwersalny.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

145

Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania Narodziny oraz śmierć w wierszach Dyckiego są ramą i tematem twórczości do tego stopnia, że wszystko to, co pomiędzy nimi, wydaje się odrobinę śmieszne i czułe. O ludzkich staraniach, które mają nadać piękno i sens, przeczytamy w Przewodniku dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

146

Przyczynek do nauki o nieistnieniu Te rozwichrzone emocjonalnie, a jednocześnie piekielnie logiczne wiersze okazują się odporne na dociekliwość oraz interpretacyjny koncept. Z tego powodu to samo, co w jednym przypadku sprawia wrażenie egzystencjalnego horroru, za moment może wydać się żartem albo częścią przemyślanej strategii.

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

147

Poezja jako miejsce na ziemi Wiersze pochodzące m.in z tomów: Nenia i inne wiersze (1990), Peregrynarz (1992), Młodzieniec o wzorowych obyczajach (1994), Liber mortuorum (1997), Kamień pełen pokarmu (1999), Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania (2000), Przyczynek do nauki o nieistnieniu (2003).

WITKOWSKI Przemysław

148

Lekkie czasy ciężkich chorób Ładunki energii w Lekkich czasach ciężkich chorób, te wszystkie nagłe odkrycia, zawrotne gry i momentalne przesłania są jak nakładające się na siebie pasy transmisyjne. O możliwościach języka, jego połączeniach i zaskoczeniach w debiutanckim arkuszu Przemysława Witkowskiego.

WITKOWSKI Przemysław

149

Preparaty Debiutancki tom Preparaty to zapis fragmentów życia, które można poddać laboratoryjnej analizie. Pełno tu wszelkiej maści płynów, mechanizmów, drgań, struktur, naprężeń, „absorpcji i destylacji”, które w szczególny sposób zostały użyte do opisu codziennej, ludzkiej egzystencji.

WOLNY-HAMKAŁO Agnieszka

150

Gospel Przepełniony emocjami, kolorami, zaskakującymi atrybutami, widmowymi, ale także realnymi historiami tom Agnieszki Wolny-Hamkało znanej z licznych happeningów, przedstawień i spotkań poetyckich.

WOLNY-HAMKAŁO Agnieszka

151

Ani mi się śni W książce Ani mi się śni wiele jest odniesień, dygresji, wybojów i wykopów. Autorka wykorzystując ostrość i dwuznaczność języka, odwołując się do banałów i krotochwili, opowiada w swoim tomie o kobietach, więzach i uczuciach.

WRÓBLEWSKI Grzegorz

152

Symbioza Piętnaście wierszy kopenhaskiego poety to kontynuacja szorstkiej, emigracyjnej opowieści o losach wrażliwego młodzieńca ze Środkowej Europy. Poczucie humoru i żart w wielu tekstach należy traktować jako rewers ciemnej strony, walkę ze stereotypami i samym sobą.

WYSZYŃSKI Filip

153

Skalecznie chłopca Skaleczenie chłopca to książkowy debiut Filipa Wyszyńskiego. W jego wierszach nic nie dzieje się na siłę: obrazy przesuwają się i nakładają na siebie w zwolnionym tempie, podczas gdy sam autor wydaje się nieruchomy. Prostota języka nieoczekiwanie kulminuje i ze swobodą przeobraża się w paradoks, jednak nawet najbardziej zaskakujące skojarzenia nie mają w sobie nic wymuszonego.

Zadura Bohdan

154

14:44 Czterdziestu sześciu poetów i blisko trzysta najciekawszych wierszy z lat dziewięćdziesiątych XX wieku wybranych przez Bohdana Zadurę.

Zadura Bohdan

155

Kopiec kreta Zadura w swoim tomie przy pomocy sprawnego i ciętego języka rozlicza się z Polską przystanków autobusowych, dworców, sklepów i śmietników. Kopiec kreta to drażniąca nerwy lektura dla tych, którzy nie czują więzi z realiami III Rzeczypospolitej.

Zadura Bohdan

156

Nocne życie Bohdan Zadura wychodzi z propozycją podróży, w której senne wizje przeplatają się z – niekiedy boleśnie prawdziwymi, innym razem urzekającymi - wycinkami naszej rzeczywistości, co w efekcie daje absorbującą kompozycję. Komentarze do codzienności, nierzadko zabarwione ironią i humorem, oraz celne puenty to główne atrakcje czytelniczej wycieczki w głąb Nocnego życia. Publikacja nagrodzona Wrocławską Nagrodą Poetycką SILESIUS 2011 w kategorii Książka roku.

Zadura Bohdan

157

Noc poetów. Warszawa pisarzy Noc poetów (Warszawa pisarzy), po raz pierwszy zaprezentowana na festiwalu Fort Legnica 1998. To właśnie Noc poetów..., a nie głośne „naleśniki Zadury” były najważniejszym elementem fortowego wieczoru 25 września.

Zadura Bohdan

158

Poematy Wszystkie poematy napisane przez Zadurę pomieszczone w jednej książce. Wśród nich słynna „Cisza” i „Noc poetów”.

Zadura Bohdan

159

Ptasia grypa Ptasia grypa to ciąg dalszy (auto)ironicznej historii współczesności spisywanej przez Zadurę. Niewielu jest poetów, którzy tak jak on – uważnie, przenikliwie i bez dydaktycznej nachalności – obserwują rzeczywistość.

Zadura Bohdan

160

Węgierskie lato Ady, Babits, Balla, Benjámin, Csiki, Illyés, Juhász, Kántor, Kovács, Nagy, Orbán, Pilinszky i Szabó – 13 wybitnych poetów XX wieku z Węgier w obszernym wyborze i znakomitym tłumaczeniu Bohdana Zadury

Zadura Bohdan

161

Wiersze zawsze są wolne 220 wierszy 20 współczesnych poetów ukraińskich. Antologia Zadury choć nie ma ambicji, by przedstawić pełną panoramę współczesnej poezji ukraińskiej, jest jednak najobszerniejszą jak dotychczas w Polsce jej prezentacją. Wydanie pierwsze.

Zadura Bohdan

162

Wiersze zebrane, tom 1 Wiersze zebrane to zapis drogi poetyckiej trzymającego się trochę z boku poety pokolenia 68, a dzisiaj jednego z mistrzów młodej generacji. Zapis drogi niemonotonnej, oferującej zakręty, a za nimi zmienione perspektywy. W pierwszym tomie poetyckiego dzieła Bohdana Zadury droga ta prowadzi od Krajobrazu z amfor do Dnia w którym ustąpił Stanisław Kania .

Zadura Bohdan

163

Wiersze zebrane, tom 2 Wiersze Zadury z ostatnich dwudziestu lat pochodzące z następujących książek: Prześwietlone zdjęcia (1990), Cisza (1994), Kaszel w lipcu (2000), Ptasia grypa (2002), Kopiec kreta (2004).

Zadura Bohdan

164

Wiersze zebrane, tom 3 Trzeci tom Wierszy zebranych składa się z nowego, nieopublikowanego w osobnej książce zbioru Kwestia czasu, wierszy rozproszonych oraz obszernego bloku wierszy, zatytułowanego Ze starych szpargałów, zawierającego nigdzie dotąd nie drukowane utwory, pokazujące początki poetyckiej drogi autora. Całość uzupełniona alfabetycznym spisem wierszy wszystkich trzech tomów zebranych .

Zadura Bohdan

165

Wszystko Maestria szczegółu, precyzja zdań, charakterystyczne, czarne poczucie humoru i jedyny w swoim rodzaju oszczędny, mądry liryzm, czynią Wszystko Zadury lekturą obowiązkową dla miłośników mocnych i prawdziwych literackich wzruszeń.

Zadura Bohdan

166

Zmartwychwstanie ptaszka Tom zbudowany jest, właściwie dosłownie, z wierszy i snów. Wątki autobiograficzne przeplatają się z podejrzliwością wobec rzeczywistości – tej otaczającej oraz tej kreowanej przez media. Oniryczną logiką kierują się niemal wszyscy, jakże liczni, bohaterowie Zmartwychwstania ptaszka. Charakter całości dopełniają błyskotliwe anegdoty, doborowe puenty i swoisty humor autora.

ZAJĄC Kamil

167

Pieśni Muniny Schwartz vel Adabisi Pieśni Muniny Schwartz del Adabisi są sztuczne i ulotne, wymyślone na potrzeby poezji, która w ślepych uliczkach języka próbuje udowodnić, że dzisiejsza literatura jest śmieszna i niepoważna, a wszystko to pod przykrywką teatru i gry słownej, z której sama została zrodzona.

ZAWADA Filip

168

Świetne sowy Lekturze Świetnych sów towarzyszy zarówno śmiech, jak i głęboki namysł nad sprawami życia i śmierci. Autor umiejętnie prowadzi czytelnika przez gąszcz myśli, zauważeń i pytań, a zakończenie jednego utworu nieraz staje się początkiem kolejnej poetyckiej historii. Dlatego kolejne wiersze czyta się jak jednolitą całość, którą można porównać do poematu lub nawet do mantry, tym bardziej, że sporo tu tematów dotyczących egzystencji, religii, wiary.

ZDRODOWSKI Adam

169

Przygody, etc. Adam Zdrodowski pisze, bo interesują go nade wszystko możliwości słowa, a jego przygody, to w istocie książka o przygodach języka. Przygody, etc. są książką niewątpliwie przemyślaną, dobrze skonstruowaną, zaś jej autor, co szczególnie cenne w przypadku debiutanta, nie grzeszy wielosłowiem i prezentuje naprawdę niezły warsztat poetycki.

ZDRODOWSKI Adam

170

Jesień Zuzanny Jesień Zuzanny to wartkie sprawozdanie z przygód ciała i przypadków języka, zawrotna podróż przez labirynt form i foremek, misterna kompozycja ze snów i słów.

DODATKOWE

HONET Roman

171

świat był mój W tomie świat był mój Roman Honet nieustannie wraca do bliżej nieokreślonego „dawniej”, kieruje wzrok ku przeszłości, bo wyłącznie tam można zobaczyć tych, którzy zniknęli, odeszli; jak gdyby pamiętał, że na przeciwległym biegunie jest pustka teraźniejszości. Wiersze te zostają zawieszone na granicy między „czasem przeszłym a czasem nieważnym” i niemal każdy z nich okazuje się częścią mechanizmu pamięci, przez który ból i utrata stają się namacalne.

DODATKOWE

ZAWADA Filip

172

Trzy rzeki nad jedną ścieżką sumują się Nowa książka Filipa Zawady jest wyjątkowa – takie origami tai chi. Frazy zataczają wirtualne koła puszczonej w ruch wyobraźni. Droga, w którą wyrusza autor i czytelnik, prowadzi przez zagęszczoną sieć przecinków, kropek, nawiasów i syntetycznych strof, które mogą tę drogę ograniczać i rozwijać. Książka symbolizuje linię życia, załamującą się, ale zawsze ostatecznie wychodzącą na prostą, a zbiór przedstawionych tekstów służy zarówno do oglądania, jak i do czytania.

Biuro Literackie Rynek / Przejście Garncarskie 2 / 50-107 Wrocław [email protected] / tel. 71 346 01 42

str 1