10

t e c h no l ogia

Marcin talar

Senior Product Manager

Jak to działa?

Akcesoria bezprzewodowe

W dzisiejszych czasach niemalże każdy z nas korzysta z telefonu komórkowego czy innego bardziej lub mniej mobilnego urządzenia, które posiada tzw. dostęp do bezprzewodowego Internetu. Dlaczego? Bo jest łatwiej, szybciej i rzeczywistość tego od nas wymaga. Nowe technologie umożliwiają szybką komunikację z rodziną lub znajomymi, zakup swojej ulubionej rzeczy bez wychodzenia z domu czy odnalezienie kierunku naszej kolejnej wycieczki. A wszystko to, dostępne kiedy tylko zechcesz i bez żadnych ograniczeń. Czy ta technologia dostępna jest dla każdej osoby? Osoby, które mają jakiś deficyt w prawidłowym słyszeniu, często spotykają się z trudnościami związanymi z  odbieraniem dźwięku i jego jakością. Najczęściej są to sytuacje, w których pojawia się duży hałas otoczenia, wietrzna pogoda, większa odległość od osoby z którą chcemy porozmawiać czy nawet słuchanie telewizji lub muzyki z przenośnych urządzeń. Dlaczego tak się dzieje? Każda z wymienionych sytuacji negatywnie wpływa na jakość odbieranego dźwięku, który odbieramy z  procesora dźwięku. Mimo najlepszej technologii, które dotychczas były stosowane w procesorach poprzedniej generacji, pacjent z implantem, miał pewne trudność ze względu na to, że na drodze przetwarzania dźwięku mogło pojawić się urządzenie, które w pewnym zakresie zniekształcało przetwarzany dźwięk a odbiorca najczęściej słyszał wiele dźwięków – niekoniecznie to, co chciał usłyszeć. Dotychczas stosowane technologie w procesorach dźwięku bazowały w głównej mierze na dźwięku odbieranym z urządzeń pracujących w pętli indukcyjnej bądź z systemów bezprzewodowej komunikacji FM, które właśnie wymagały zastosowania dodatkowych urządzeń przetwarzających dźwięku, będące następnie podłączane do procesora dźwięku.

Efekt końcowy takich zabiegów nie był idealnym rozwiązaniem ponieważ użytkownik implantu wciąż miewał trudności ze zrozumieniem mowy lub dźwięku z   telefonu. Inną barierą była cena takich systemów, która bardzo często osiągała kwoty powyżej 10 tys. zł. Napływ coraz to nowszych technologii dla osób prawidłowo słyszących w pewnym stopniu wymógł na producentach sprzętu dla osób korzystających z  implantów słuchowych, wprowadzenie technologii, która zniesie barierę w dostępie właśnie do tego wszystkiego, co w dzisiejszych czasach jest dostępne. Takimi pierwszymi urządzeniami w historii producentów implantów są akcesoria bezprzewodowe, z którymi współpracuje procesor dźwięku CP910/CP920 systemu Nucleus 6 oraz procesor Baha 4 i Baha 5 firmy Cochlear. Wyjątkowość tych systemów polega głównie na zastosowanym protokole komunikacji, który jest dobrze wszystkim znany m.in. z bezprzewodowego Internetu łączącego się poprzez WiFi czy Bluetooth. Tak, właśnie tego typu rozwiązanie zostało wprowadzone do procesorów dźwięku - specjalny odbiornik wbudowany do procesora może się bezprzewodowo komunikować z  innymi urządzeniami korzystając z  protokołu komunikacji 2,4GHz. Jedną z ogromnych zalet tej technologii jest niski pobór prądu, co nie zaburza długości pracy procesora dźwięku. Najnowsza technologia znalazła już swoje miejsce w naszych procesorach dźwięku, choć pewnie to nie koniec rozwoju komunikacji bezprzewodowej. Jest to jednak niewątpliwie duży krok dla użytkowników implantów Cochlear, którzy już bez większego problemu korzystają ze wszystkich gadżetów, dostępnych na rynku.

Nie jesteś przekonany do zakupu? Masz wątpliwości czy akcesoria bezprzewodowe są dla Ciebie odpowiednie? Nie wiesz, które akcesorium wybrać? Zachęcam do kontaktu z Biurem Obsługi Pacjenta w celu umówienia się na spotkanie z inżynierem klinicznym i przetestowania akcesoriów.

BIURO OBSŁUGI PACJENTA MEDICUS Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 tel. 71 347 20 34 lub 71 347 20 44

e-mail: [email protected]

11

t e c h no l ogia

Odkryj nowe możliwości Karolina Cebulska Brand Manager

Kwiecień 2015 – to właśnie na ten miesiąc przypadła premiera bezprzewodowych akcesoriów Cochlear w Polsce. Wcześniej jednak, zanim pojawiły się one w naszej ofercie poprosiliśmy kilkunastu użytkowników implantów, w tym również z Polski, o przetestowanie ich. Otrzymali od nas trzy dostępne na rynku akcesoria bezprzewodowe: Mini Mikrofon, Klips Telefoniczny i Przekaźnik Telewizyjny. Po miesiącu zapytaliśmy ich o opinię na temat każdego z tych akcesoriów i oczywiście o swojego faworyta. Trzy różne urządzenia, trzy różne osobowości. Zapraszam do przeczytania opinii oraz do zapoznania się z szerokimi funkcjonalnościami każdego z urządzeń na kolejnych stronach czasopisma. Na naszej stronie www.medicus.com.pl mogą Państwo również obejrzeć film z udziałem naszych bohaterów. Ciekawa jestem, które urządzenie byłoby najbardziej odpowiednie dla Ciebie?

Poznajcie użytkowników procesora Nucleus 6, którzy przetestowali akcesoria bezprzewodowe (Mini Mikrofon, Klips Telefoniczny, Przekaźnik Telewizyjny):

Julitka Padła 9-letnia uczennica, uwielbia jeździć na rowerze, spacerować po górach i biegać. Swoją pasję do sportu odziedziczyła po rodzicach.

Patryk Pietraszewski 25-letni student wydziału historycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku czeka go obrona pracy magisterskiej.

Marcin Czerniak 35-letni użytkownik implantu ślimakowego, aktywny zawodowo, wykonujący pracę biurową. Marcin jest również głównym bohaterem XII konferencji on-line „Morze możliwości dzięki najnowszym technologiom.”

e dukacja

Podpinam…

I niech się dzieje co chce.

Z Marcinem Czerniakiem – uż y tkownikiem procesora Nucleus 6, k tór y testowa ł Klips Telefoniczny i Mini Mikrofon rozmawia Karolina Cebulska. Karolina Cebulska: Marcin opowiedz proszę w skrócie jaka jest Twoja historia zawiązana z implantami słuchowymi? Marcin Czerniak: Moja przygoda z procesorem dźwięku zaczęła się w pod koniec 2008 roku kiedy to w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu wszczepiono mi procesor Nucleus Freedom - wcześniej byłem użytkownikiem dwóch aparatów słuchowych. Po sześciu latach użytkowania Nucleus Freedom zostałem posiadaczem procesora najnowszej generacji - Nucleus 6.

muzyczny kiedy chcemy posłuchać muzyki, jednak w tym przypadku musimy podłączyć go kabelkiem audio. Tego jednak nie wymaga Klips Telefoniczny - odbiór dźwięku odbywa się całkowicie bezprzewodowo co w żaden sposób nie ogranicza nas kabelkami i daje całkowitą swobodę ruchu. Użytkowanie akcesoriów bezprzewodowych nie jest skomplikowane, ogranicza się jedynie do uruchomienia i przyczepienia specjalnymi spinkami które są przymocowane do obudowy akcesoriów.

M.CZ.: Nowoczesna technologia, minimalizacja, czystość dźwięku.

K.C.: Powiedziałeś „miejsca o natężonym hałasie” czyli w dzisiejszych czasach tak naprawdę… prawie wszędzie. Można więc swobodnie powiedzieć, że mogą być naszym codziennym towarzyszem, któr y zapewni nam swobodną komunikację. A jakbyś ocenił wielkość urządzeń?

K.C.: Wiem, że masz nowe bezprzewodowe akcesoria do swojego procesora: Klips Telefoniczny i Mini Mikrofon. W jakich konkretnie sytuacjach się przydają i czy ich użytkowanie wymaga jakichś specjalnych umiejętności, dodatkowych mocowań?

M.CZ.: Urządzenia są naprawdę niewielkie. Wymiarami nie odbiegają znacząco od pudełka zapałek. Tak samo szerokie i głębokie jedynie ciut dłuższe. Mini Mikrofon o 8 milimetrów a Klips Telefoniczny o 15 milimetrów. To naprawdę niewielkie, dyskretne i kieszonkowe urządzenia.

M.CZ.: Akcesoria są przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Mini Mikrofon to doskonałe rozwiązanie w sytuacji kiedy otacza nas wiele ludzi a więc: puby, sala wykładowa, zjazd rodzinny. Pomaga on zrozumieć konkretne osoby w miejscach o natężonym hałasie. Może też służyć jako przekaźnik

K.C.: Czy możesz powiedzieć, że akcesoria bezprzewodowe znacząco ułatwiły Ci życie?

K.C.: Gdybyś miał opisać w trzech słowach nowy procesor Nucleus 6?

M.CZ.: Tak ułatwiły! Można powiedzieć, że są przedłużeniem słuchu. Humorystycznie rzecz ujmując tam sięgają gdzie ucho nie da już rady. Pozwalają

e dukacja

wykorzystywać zdobycze techniki, telefony, mp3, nawigacje a co najważniejsze pozwalają odbierać dźwięk indywidualnie, indywidualnie dostrajając go do naszych bieżących potrzeb. K.C.: Akcesoria bezprzewodowe wykorzystują technologię Bluetooth. Jaki jest ich zasięg? Czy występują zakłócenia w odbiorze? M.CZ.: Producent podaje zasięg do 7 metrów, śmiem twierdzić że w niek tór ych przypadkach zasięg jest nawet jeszcze większy. Odbiór zależy też o d oto c ze n i a w k tó r y m s i ę z n a j d u j e m y. Zauważyłem, że jeśli jest to otwarta sala nie ma najmniejszego problemu ze zrozumieniem mowy. Jeśli jednak nasz nadajnik(osoba) będzie się przemieszczał między kręte pomieszczenia z przedzielonymi ścianami jakość odbioru może spaść. Ja sł yszałem osobę k tóra znajdowała się w pomieszczeniu przedzielonym dwoma drzwiami, w tym jedne z drzwi okute były blachą. K.C.: Gdybyś spotkał innego użytkownika implantu słuchowego i procesora Nucleus poleciłbyś mu te akcesoria? M.CZ.: Z pewnością! Jak już wspomniałem akcesoria są przedłużeniem naszego słuchu. Pozwalają na odbiór spersonalizowanego dla nas dźwięku. To my decydujemy czy pogłaśniamy czy ściszamy, słyszymy dźwięki czyste i wyraźne, nie musimy siedzieć w pierwszej ławce czy blisko osoby z którą rozmawiamy, nie musimy czytać z ust, a tracąc z oczu rozmówcę wciąż go słyszymy! Akcesoria są też o tyle fajne, że nie ograniczają nam odbioru otoczenia. Słyszymy zarówno odbiór z nadajnika jak dźwięki wokół nas co zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo np. podczas słuchania muzyki. Po prostu podpinam…i niech się dzieje co chce. K.C.: To jest właśnie ta funkcjonalność, która chyba najbardziej mi się podoba! Możesz rozmawiać z przyjaciółmi a jednocześnie mieć w tle podkład muzyczny, którego nikt nie słyszy oprócz Ciebie - w zależności od nastroju.

13

M.CZ.: Urządzenia są tak proste, że po uruchomieniu ich możemy odbierać dźwięki, otoczenie. Jednak jeśli chcemy osiągnąć maksimum możliwości powinniśmy poświęcić im chwilkę na dostrojenie ich do własnych potrzeb. Zajmuje to naprawdę chwilkę, a odbiór jest o wiele, wiele lepszy.

K.C.: Wiem, że lubisz nowinki techniczne i zapewne jesteś biegły w obsłudze nowoczesnych urządzeń. Niektóre osoby może to jednak trochę przerażać. Jak to wygląda w rzeczywistości? M.CZ.: Urządzenia możemy dostrajać za pomocą przycisków głośności z boku urządzeń albo za pomocą pilota dołączonego do Nucleus 6 - wtedy możemy nawet ustawiać balans. To my decydujemy wtedy jak chcemy słyszeć otoczenie. To naprawdę bardzo proste i jestem przekonany, że każdy sobie z tym poradzi. K.C.: Poza tym, aby po raz pierwszy skonfigurować akcesorium należy umówić się z jednym z inż ynierów klinicznych firmy Medicus, który podczas tej wizyty wszystko dokładnie wyjaśni w razie takiej potrzeby. A czy te akcesoria wymagają szczególnej uwagi? Jak często trzeba je ładować? M.CZ.: Zauważyłem że akcesoria wystarczają na 8 godzin nieustannej pracy, ładowanie zaś zajmuje około 3 godzin. K .C.: Cz yli w sam raz na dzień lekcyjny, pracę czy wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. A do czego być porównał korzystanie z Klipsa Telefonicznego? M.CZ.: Korzystanie z Klipsa Telefonicznego to jak rozmowa przez telefon bez użycia rąk. K.C.: A Mini Mikrofon? M.CZ .: Korzystanie z Mini Mikrofonu to jak bycie reporterem bez potrzeby trzymania mikrofonu i gonienia rozmówcy.

M.CZ.: Tak, to jest całkowicie nowa możliwość, której żadne z dotychczasowych urządzeń nie oferowało - urządzenie nie odcina mikrofonu z procesora.

K.C.: Cena jednego akcesorium to 999zł. W porównaniu do innych urządzeń na rynku i biorąc pod uwagę jakie możliwości nam oferują - to nie jest wygórowana cena.

K.C.: Czy w ystarczy je włączyć i od razu widać różnicę? Czy jednak na efekty trzeba trochę poczekać i nauczyć się nowych dźwięków, przyzwyczaić się do ich użytkowania?

M.CZ .: Akcesoria są war te swojej ceny. Są to sprzęty mobilne, dyskretne, lekkie i spersonalizowane z naszymi urządzeniami. Podnoszą komfort słyszenia. Można się oddalić od rozmówcy, nie trzeba czytać z ust i skupiać się na odbiorze.

14

e dukacja

K.C.: Możesz podać naszym czy telnikom na koniec konkretne prz ykłady w jakich sytuacjach wykorzystujesz swoje akcesoria? Jesteś pracownikiem administracyjnym, na pewno na co dzień masz duży kontakt z ludźmi. M.CZ.: Przykład z pracy z wykorzystaniem Klipsa Telefonicznego: potr zebowałem odsłuchać materiał dźwiękowy i sporządzić z niego notatkę w pracy, oczekując jednocześnie na ważny telefon. Nie chciałem by materiał dźwiękowy roznosił się po pokoju uruchomiłem go jako plik w telefonie. Odsłuchiwałem materiał kiedy z a d z w o n i ł te l e fon komórkow y.

„Urządzenia są naprawdę niewielkie. Wymiarami nie odbiegają od pudełka zapałek”

U r z ą d ze n i e p r ze r w a ł o n a d a w a n i e m a te r i a ł u dźwiękowego uruchomiło rozmowę telefoniczną a ja nie odrywając ręki od klawiatury prowadziłem czystą rozmowę słysząc wyraźnie dzwoniącego jak i on mnie. Po skończonej rozmowie telefonicznej mogłem kontynuować odsłuch, jednocześnie słyszałem cały czas dyskusję kolegów z pracy. Przykład z pracy z wykorzystaniem Mini Mikrofonu: znajomy chciał przedstawić próbkę materiału dźwiękowego przygotowanego za pomocą programu muzycznego, miał fajne profesjonalne słuchawki które założyłem. Niestety, dźwięk gdzieś mi „uciekał” był taki „z boku”. Zamiast słuchawek podłączyłem za pomocą kabelka audio Mini Mikrofon – w zupełności zastąpił mi on słuchawki, dźwięk był czysty, cały dla mnie. K.C.: Dziękuje za rozmowę.

r



owe

ra

łp

„Mini Mikrofon fantastycznie sprawdza się w szkole. Wcześniej Julitka za dyktanda otrzymywała trójki i czwórki z minusem. Pierwsze dyktando z mikrofonem było na piątkę, a kolejne już na szóstkę!” - Magdalena, mama Julitki

e

od

wspó

„Julka ma Mini Mikrofon od pół roku i nauka faktycznie polepszyła się. Uważam, ze jest to rzecz k tóra naprawdę poprawiła jakość pracy Julki. I ona chyba czuje się też bardziej komfortowo.” - wychowawczyni Julitki

bezprz

Nucleus 6 Ba ha 4 Ba ha 5

ac

Słyszenie w hałaśliw ym otoczeniu może czasami sprawiać niedogodności. Dzięki wykorzystaniu Mini Mikrofonu dźwięki trafiają bezpośrednio do procesora dźwięku, czego efektem jest lepsze rozumienie mowy. Ale to nie jedyna możliwość jego wykorzystania- posiada on również wejście audio, dzięki czemu możemy podłączyć do niego każde tego typu urządzenie.

ria

mi

so

w

„Zaskoczenie, zdziwienie zarazem czystością jak i dynamiką dźwięku”

e

Mini Mikrofon

15 A kc

e dukacja

ują

z pr oc

es

o

16

e dukacja

„Jak dostałem do ręki Mini Mikrofon to byłem zaskoczony czystością dźwięku i tym, że jest to tak małe i dyskretne urządzenie. Pozwala mi on lepiej odbierać dźwięk w otoczeniu gdzie jest bardzo wiele osób a chcę się skupić na jednym rozmówcy. Do tej por y musiałem czytać z ust, w obecnej chwili jestem w stanie nie patrzeć na rozmówcę.” - Marcin

„Pasjonuje się historią i lubię zwiedzać zabytki oraz muzea. Zazwyczaj zwiedzanie odbywa się z udziałem przewodnika, którego czasami ciężko zrozumieć w większej grupie. Żałuję, że nie miałem Mini Mikrofonu wcześniej – ułatwiłby mi on przyswajanie wiedzy. Dzisiaj wykorzystuję Mini Mikrofon głównie na studiach. Wykładowca kładzie mikrofon na stole i dźwięki docierają bezpośrednio do mojego procesora a ja nie muszę się już tak skupiać na tym aby go zrozumieć.” - Patryk

e dukacja

„Jak jeżdżę na rower ze, to nareszcie mogę słyszeć mamę!” – Julitka

17

„Kochamy spędzać czas aktywnie. Regularnie bierzemy udział w biegach charytatywnych, spacerujemy po górach i jeździmy na rajdy rowerowe. Jednak wtedy ze względów bezpieczeństwa zawsze zakładamy kask. Zanim zakupiliśmy Mini Mikrofon Julitka nie słyszała moich poleceń - uniemożliwiały jej to hałasujące samochody, wiatr, gwar i dodatkowo ten kask na głowie. Teraz czujemy się spokojni.” - Magdalena, mama Julitki

W JAKICH SYTUACJACH MINI MIKROFON UŁATWI CI SŁYSZENIE? • w szkole i na uczelni – już nie musisz siedzieć w pierwszej ławce tylko dlatego, żeby zrozumieć nauczyciela. Po całym dniu zajęć nie będziesz wyczerpany koniecznością skupiania się na zadaniach; • podczas rehabilitacji – zwłaszcza kiedy odbywa się ona w większej grupie. Głos terapeuty będzie wyraźniejszy a dźwięki nie będą uciekać; • na basenie – Mini Mikrofon to idealne rozwiązanie dla osób, które uczęszczają na zajęcia z trenerem. Mini Mikrofon umożliwia słyszenie poleceń w wodzie, oczywiście w komplecie z Aqua+; • codzienne rozmowy w domu – możesz przebywać w innym pokoju lub na drugim piętrze a i tak usłyszysz wołanie np. z kuchni; • jazda samochodem – Mini Mikrofon jest przydatnym rozwiązaniem w sytuacji kiedy np. jesteś pasażerem na tylnym siedzeniu i chcesz prowadzić swobodną i bezpieczną rozmowę z kierowcą; • rower, narty, ekstremalne sporty – kask nie jest już ograniczeniem. Możesz uprawiać sport i komunikować się z najbliższymi; • rodzinne spotkania, wyjście z przyjaciółmi do restauracji – swobodniejsza komunikacja; • słuchanie muzyki – wyraźniejszy dźwięk, większa przyjemność słuchania a jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.

18

e dukacja

Klips Telefoniczny ria

e

łp

ra

mi

owe

wspó

Nucleus 6 Ba ha 4 Ba ha 5

r

ac

ują

Klips Telefoniczny przede wszystkim poprawia komfort rozmowy telefonicznej. Poza lepszą jakością dźwięku ułatwia również użytkowanie telefonu - dzięki połączeniu bluetooth nie trzeba nawet wyjmować go z kieszeni, plecaka lub torebki. Klips jest mały, lekki a dzięki temu wygodny.

„Podobnie jak Mini Mikrofon, Klips Telefoniczny poprzez połączenie go z telefonem może służyć jako mp3. Już nie muszę nosić żadnych słuchawek na uszach. Co ważne, daje mi poczucie bezpieczeństwa gdyż mogę odbierać dźwięki z urządzenia a zarazem z otoczenia. Nie muszę skupiać się na tym że czegoś nie dosłyszę, nie zauważę nadjeżdżającego samochodu.” - Marcin

bezprz

od

A kc

so

w

e

„Klips Telefoniczny daje mi poczucie bezpieczeństwa”

z pr oc

es

o

e dukacja

19

„Klips Telefoniczny można podłączyć do telefonu posiadającego funkcję bluetooth . Julitka najbardziej upodobała sobie właśnie to urządzenie, ponieważ bardzo lubi słuchać muzyki i tańczyć. Wcześniej musieliśmy przewiązywać jej słuchawki dookoła procesora i przy bardziej skocznych kawałkach zawsze spadały – było to dla niej frustrujące. Teraz nie dość, że dźwięki są wyraźniejsze to jeszcze do tego ta wygoda! Rewelacja.” - Magdalena, mama Julitki

W JAKICH SYTUACJACH KLIPS TELEFONICZNY UŁATWI CI SŁYSZENIE? • codzienne rozmowy telefoniczne z rodziną i przyjaciółmi – nie musisz rezygnować już z rozmów z najbliższymi z obawy, że czegoś nie dosłyszysz; • rozmowy w samochodzie – Klips Telefoniczny zastępuje standardową, bezprzewodową słuchawkę dzięki czemu rozmowa podczas jazdy jest bezpieczniejsza i komfortowa; • podczas podróży – Klips Telefoniczny można podłączyć do nawigacji samochodowej posiadającej funkcję Bluetooth. Głos lektora będzie docierać bezpośrednio do Twojego procesora i bez problemu dotrzesz do celu; • w pracy – możesz swobodnie komunikować się ze współpracownikami i klientami a jednocześnie robić inne rzeczy, ponieważ nie musisz już trzymać telefonu w ręce; • muzyka prosto z telefonu – lepsza jakość dźwięku, ulubiona muzyka w każdym momencie.

20

ria

bezprz

e

mi

ra

łp

r

ac

owe

wspó

Nucleus 6 Ba ha 4 Ba ha 5

od

A kc

so

w

e

e dukacja

ują

z pr oc

es

o

Przekaźnik Telewizyjny „Nareszcie wszyscy możemy oglądać wspólnie telewizor na tym samym poziomie głośności.”

Przekaźnik Telewizyjny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią swój wolny czas spędzać oglądając programy telewizyjne. Pozwala on regulować głośność programu indywidualnie tzn. na poziomie procesora dzięki czemu nasi dobrze słyszący bliscy nie muszą specjalnie pogłaśniać telewizora. Każdy czuje się komfortowo.

„Największym atutem urządzenia jest to, że umożliwia Julitce oglądanie ulubionej bajki i  dyskutowanie na jej temat. Nie musi się już tak bardzo skupiać na tym, żeby usłyszeć dokładnie telewizor.” - Magdalena, mama Julitki

„Bez bezprzewodowych akcesoriów podczas oglądania telewizora słychać „trzaski”, otoczenie przez co dźwięki są bardzo zakłócone. Nie jest to przyjemne. Po podpięciu urządzenia dźwięk jest czysty i słychać wszystkie detale.” - Marcin

e dukacja

21

W JAKICH SYTUACJACH NAJLEPIEJ SPRAWDZI SIĘ PRZEKAŹNIK TELEWIZYJNY? • wspólne oglądanie telewizji z rodziną – komfort dla użytkownika implantu jak i dla całej rodziny. Już nie musisz ustawiać głośniej telewizora. Oglądaj telewizor na tym samym poziomie głośności co pozostałe osoby; • spotkania z przyjaciółmi – możesz swobodnie oglądać telewizor i jednocześnie dyskutować z przyjaciółmi • większa przyjemność ze słuchania muzyki z radia lub innego urządzenia audio • komfortowa praca przy komputerze

Akcesoria bezprzewodowe Cochlear – doskonała łączność ze światem dźwięków.

Oglądaj telewizję prowadząc jednocześnie rozmowę

Kontakt z instruktorem podczas pływania

Swobodne rozmowy w samochodzie

Optymalne słyszenie w domu

Bądź na czasie!