99

Wymagania ustalone zostały na podstawie programu DKW-4014-292/99. (PO WCIŚNIĘCIU KLAWISZA CTRL I WYBRANEGO PUNKTU ZE SPISU TREŚCI PRZECHODZIMY AUTOMAT...
Author: Krystian Mazur
6 downloads 0 Views 450KB Size
Wymagania ustalone zostały na podstawie programu DKW-4014-292/99. (PO WCIŚNIĘCIU KLAWISZA CTRL I WYBRANEGO PUNKTU ZE SPISU TREŚCI PRZECHODZIMY AUTOMATYCZNIE DO WYBRANEGO TEKSTU).

I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE. II. POMIAR OSIĄGNIĘĆ. III. UMOWY I UZGODNIENIA. IV. KRYTERIA OCENIANIA. V. Z PREDMIOTU TECHNIKA UCZEŃ NA KONIEC KLASY CZWARTEJ: VI. Z PRZEDMIOTU TECHNIKA UCZEŃ NA KONIEC KLASY PIĄTEJ:

1 1 1 2 3 6

I. Założenia ogólne. 1. Ocena semestralna i roczna nie jest średnią arytmetyczną. Jest stawiana za samodzielność w pracy, staranność wykonania prac, postępy ucznia w nauce. 2. Przy ustalaniu oceny z techniki będzie brany pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wykonanie pracy, dokładność z projektem, samodzielność wykonania, oryginalność pomysłu, samodzielność pracy. 3. Systematyczne przygotowanie do lekcji, terminowe oddawanie prac domowych jest warunkiem koniecznym do uzyskania oceny bardzo dobrej i celującej. II. Pomiar osiągnięć. Pomiar osiągnięć następować będzie w formie (zgodnie z poziomem wymagań dla poszczególnych klas): 1. 2. 3. 4. 5.

Prac pisemnych - kartkówek i sprawdzianów. Prac technicznych wykonanych w szkole. Prac domowych - teoretycznych i praktycznych. Odpowiedzi ustnych. Oceny bieżącej pracy na lekcjach. III.

Umowy i uzgodnienia.

1. Nieprzygotowanie do lekcji należy zgłosić przed lekcją (w przypadku niespełnienia tego wymagania uczeń może dostać ocenę niedostateczną.) . 2. Brak zeszytu, pracy domowej, wykazanie się brakiem kompetencji karane jest (-), trzykrotne uzyskanie przez ucznia (-) jest równoważne z uzyskaniem oceny niedostatecznej. 3. Aktywność ucznia, udział w lekcji, pomysłowość nagradzana jest (+). Na koniec semestru (+) przekładają się na oceny: 5(+) = 6, 4(+) =5, 3(+) =-4.

IV.

Kryteria oceniania.

Ogólne kryteria oceniania z techniki są zgodne z ocenianiem ogólnym zawartym w Statucie Szkoły oraz dodatkowo: Ocena celującą otrzymuje uczeń, który  Wprowadza własne rozwiązania racjonalizatorskie.  Osiąga sukcesy w konkursach lub wystawach prac wytwórczych.  Rozpoznaje sytuacje techniczne, potrafi rozwiązywać zadania techniczne, właściwie wykonuje czynności związane z użytkowaniem wytworów techniki  Potrafi rozpoznawać, zapobiegać i likwidować negatywne skutki działań człowieka w środowisku. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:  Samodzielnie wyjaśnia zjawiska, procesy i zależności techniczne.  Poprawnie, systematycznie i estetycznie wykonuje dokumentację techniczną (zeszyt i rysunki).  Właściwie organizuje stanowisko pracy. Sprawnie posługuje się narzędziami pracy. Oszczędnie gospodaruje materiałami.  Poprawnie wykorzystuje do pracy dokumentację techniczną oraz poznane operacje technologiczne. Rozpoznaje, ocenia i stosuje w pracach wytwórczych poznane materiały. Prace wytwórcze wykonuje starannie, zgodnie z rysunkami.  Zna i stosuje w praktyce zasady i przepisy ruchu drogowego  Zna i prawidłowo interpretuje znaki drogowe.  Wskazuje zagrożenia występujące w ruchu drogowym.  Jest świadomym uczestnikiem ruchu drogowego, ma

szacunek dla innych

uczestników ruchu drogowego.  Dba o bezpieczeństwo własne i innych. Ocena dobrą uzyskuje uczeń, który  Dokumentację techniczną prowadzi systematycznie, starannie ale czasem z błędami.  Stosuje zasady bezpieczeństwa i organizacji pracy.  W stopniu zadawalającym, poznał i opanował umiejętności technologiczne związane z poznaną technologią.  Korzysta z dokumentacji technicznej, ale zdarzają się drobne uchybienia w estetyce wykonania prac praktycznych.  Posiada wiadomości niezbędne do rozumienia zasad świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym.  Dba o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

Ocena dostateczną otrzymuje uczeń, który:    

Stara się wykonywać zadania wytwórcze zgodnie ze swoimi możliwościami. Dokumentację prowadzi niesystematycznie. Ma trudności z czytaniem dokumentacji technicznej. Pracuje mało efektywnie. Niedokładnie i mało estetycznie wykonuje zadania wytwórcze.  Poznał i opanował najprostsze operacje technologiczne związane z poznawaną technologią.  Wykazuje chęć poprawiania swoich błędów.  Wskazuje zagrożenia występujące w ruchu drogowym. Ocena dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:  Ma wyraźne braki w wiedzy i umiejętnościach, ale stara się wykonywać prace wytwórcze niezależnie od uzyskiwanych efektów.  Dokumentację techniczną prowadzi niesystematycznie i mało czytelnie.  Wykazuje brak samodzielności.  Przy pomocy nauczyciela potrafi realizować bardzo proste zadania wytwórcze, posługując się przy tym bardzo prostymi narzędziami.  Nie rozumie bardzo prostej dokumentacji technicznej.  Często zaniedbuje wywiązywanie się z zadań lekcyjnych z techniki, przychodzi nieprzygotowany, nie oddaje prac w określonym terminie, wyznaczonym przez nauczyciela. Ocena niedostateczną otrzymuje uczeń, który:  Nie potrafi bezpiecznie posługiwać się narzędziami, przyborami, sprzętem technicznym.  Całkowicie zaniedbuje wywiązywanie się z zadań lekcyjnych z techniki, często przychodzi nieprzygotowany, nie oddaje prac ani nie przejawia chęci ich poprawy w określonym terminie, wyznaczonym przez nauczyciela.  Pomimo pomocy i zachęty ze strony nauczyciela nie realizuje tematów lekcyjnych. Przy każdej pracy oceniane będzie: o o o o o

Zgodność pracy z projektem. Stopień samodzielności pracy. Prawidłowe gospodarowanie czasem. Oryginalność rozwiązań. Orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej. V. Z przedmiotu technika uczeń na koniec klasy czwartej:

 zna regulamin pracowni technicznej.

 podaje znaczenie znaków bhp znajdujących się w pracowni technicznej oraz znaków ewakuacyjnych spotykanych w szkole.  zna drogę ewakuacyjną w szkole.  zna pojęcia: droga, jezdnia, pobocze, przejście dla pieszych, strefa zamieszkania, sygnalizacja świetlna, zasada ograniczonego zaufania.  wymienia zasady bezpieczeństwa dotyczące ruchu pieszych i rowerzystów na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu oraz przejeździe kolejowym i tramwajowym.  wymienia zasady bezpiecznego i kulturalnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej i podmiejskiej.  zna pojęcia: zasada szczególnej ostrożności, manewr włączania się do ruchu, pierwszeństwo przejazdu.  wie, o czym należy pamiętać, włączając się do ruchu.  określa hierarchię ważności przepisów ruchu drogowego.  wyjaśnia znaczenie poszczególnych sygnałów świetlnych.  zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym.  wymienia zasady bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów.  wymienia elementy obowiązkowego wyposażenia roweru.  wymienia najważniejsze czynności konserwacji roweru.  wie, w jaki sposób przygotować rower do drogi.  wyjaśnia, czym jest omijanie, wymijanie, wyprzedzanie.  zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wykonywania manewrów.  rozpoznaje rodzaje znaku drogowego i potrafi je objaśnić.  zna pojęcia skrzyżowanie, pojazd uprzywilejowany. Wymienia rodzaje skrzyżowań, określa kolejność przejazdu poszczególnych pojazdów przez skrzyżowanie.  poprawnie wykonuje manewry na placu manewrowym.  przewiduje zagrożenia mogące wystąpić podczas brawurowej jazdy i niedostosowania się do zasad ruchu drogowego.  wie, w jaki sposób wezwać pogotowie ratunkowe.  wskazuje niebezpieczne miejsca na swojej drodze do szkoły.  zna numery bezpłatnych telefonów alarmowych.  prawidłowo podaje okoliczności wypadku.  zna zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku zranienia i krwotoku.  wypowiada się na temat filmu dydaktycznego dotyczącego pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych.  wymienia wynalazki, które najbardziej wpłynęły na życie codzienne ludzi.  zna pojęcia: zawód, uzdolnienia, kwalifikacje, wymienia zawody wiązane z funkcjonowaniem szkoły.  wskazuje zawody, w których wykonywana jest ciężka fizyczna praca.

                                

zna pojęcie konstrukcja, kosztorys. opisuje stanowisko pracy konstruktora. zna pojęcia: substancja toksyczna, substancja żrąca. wymienia najczęstsze zagrożenia występujące na wsi. podaje zasady bezpieczeństwa obowiązujące na wsi. rozpoznaje niebezpieczne substancje na podstawie znaków informacyjnych. zna pojęcia: ekologia, odpady, segregacja odpadów, recykling, surowiec wtórny. przyporządkowuje różnego rodzaju odpady odpowiednim pojemnikom. rozumie znaczenie piktogramów umieszczanych na opakowaniach. porównuje różne opakowania pod względem ich przydatności do recyklingu. dostrzega zależność między segregowaniem odpadów a stanem środowiska naturalnego. zna pojęcia: tworzywo sztuczne, tworzywo termoplastyczne, tworzywo termoutwardzalne. wie, jakie są właściwości tworzyw sztucznych. podaje przykłady wyrobów z tworzyw sztucznych, spotykanych w najbliższym otoczeniu. podaje przykłady zastosowania tworzyw sztucznych w różnych obszarach działalności człowieka. bezpiecznie posługuje się narzędziami w trakcie pracy. wykonuje przedmiot zgodnie z założeniami technologicznymi. dba o bezpieczeństwo i porządek na stanowisku pracy. wykonuje przedmiot zgodnie z zaplanowaną kolejnością i założeniami projektowymi. wymienia rodzaje przyrządów pomiarowych. odczytuje wskazania przyrządów pomiarowych. zna pojęcie: surowiec, celuloza, makulatura. zna surowce do produkcji papieru. wymienia główne etapy produkcji papieru. rozróżnia podstawowe gatunki papieru. wie, jakich narzędzi i przyborów używa się, wykonując prace z papieru. wykonuje zabawki z papieru. zna rodzaje znormalizowanego pisma technicznego. odwzorowuje pismo techniczne. podejmuje próby pisania pismem technicznym.. zna pojęcia drewno, materiał drewnopochodny. zna kolejne warstwy pnia drzewa. rozróżnia podstawowe gatunki drewna i materiałów drewnopochodnych. zna pojęcia: trak, tartak, tarcica, krawędziak, belka.

 wymienia etapy przerobu drewna.  podaje przykłady zastosowania drewna w podstawowych dziedzinach gospodarki człowieka VI. Z przedmiotu technika uczeń na koniec klasy piątej:                              

zna regulamin pracowni technicznej i stosuje się do niego. zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym. zna przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych i rowerzystów. zna zagrożenia związane z przemieszczaniem się komunikacją publiczną. zna piktogramy i inne oznaczenia występujące w środkach komunikacji. zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku zranienia i krwotoku. zna podział surowców włókienniczych. podaje przykłady włókien roślinnych, zwierzęcych, syntetycznych i sztucznych. wymienia zalety i wady włókien naturalnych i chemicznych. określa właściwości użytkowe wyrobu wykonanego z włókien naturalnych i chemicznych. zna pojęcia: osnowa, wątek, splot tkacki, krosno, rządki, kolumienki, oczka. wie, jak powstają tkaniny i dzianiny. odróżnia tkaninę od dzianiny. nazywa różne materiały włókiennicze. odróżnia sploty tkackie od splotów dzianiny. podaje przykłady wyrobów z tkanin. podaje właściwości różnych rodzajów materiałów włókienniczych. zna cechy użytkowe odzieży. wymienia rodzaje odzieży. wyjaśnia, jaką rolę powinna spełniać odzież. dobiera odzież stosownie do okoliczności i warunków atmosferycznych. wykonuje metodą fotokolażu plakat przedstawiający różne rodzaje odzieży. wie, w jakim celu konserwuje się odzież. wymienia sposoby konserwacji odzieży. rozpoznaje znaczenie piktogramów informujących o sposobie konserwacji odzieży. zna pojęcia: budynek, dom, mieszkanie, ognisko domowe, domy jedno- i wielorodzinne, domy wolno stojące, domy szeregowe, domy osiedlowe. określa formę architektoniczną swojego domu. wymienia kolejne etapy budowy domu. podaje zawody związane z budową domów. wymienia podstawowe materiały i urządzenia budowlane.



      

                       

zna pojęcia: fundament, ściany zewnętrzne, ściany działowe, ściany nośne, podpora słupowa, strop, piwnica, kondygnacja, parter, piętro, klatka schodowa, belka, więźba dachowa, poziom zerowy. pojęcia: instalacja wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, gazowa, centralnego ogrzewania. zna funkcje najważniejszych instalacji domowych. zna elementy instalacji domowych. zna zasady bezpiecznego korzystania z instalacji domowych. zna zasady bezpiecznego korzystania z instalacji domowych. zna pojęcie: plac budowy, korzystając z ilustracji, wymienia nazwy urządzeń budowlanych (dźwig budowlany, ładowarko-spychacz, betoniarka, samochódbetoniarka, samochód-wywrotka, transporter, taczka). podaje nazwy materiałów budowlanych (cement, piasek, cegła, pustak, stal). określa przeznaczenie poszczególnych urządzeń budowlanych. podaje przykłady prac budowlanych wykonywanych ręcznie i za pomocą maszyn. rozpoznaje na fotografiach elementy konstrukcyjne budynku. rozróżnia rodzaje instalacji znajdujących się w domu i budynku szkolnym. zna zasady bezpiecznego użytkowania podstawowych instalacji domowych. wskazuje niebezpieczne elementy w instalacjach różnego typu. zna rodzaje sprzętu gospodarstwa domowego. zna pojęcia: sprzęt AGD, moc urządzenia, dopuszczalne obciążenie, tabliczka znamionowa. zasady bezpiecznej eksploatacji sprzętu AGD. zasady działania kuchenek różnego typu. rodzaje kuchenek: elektryczna, gazowa, mikrofalowa. pojęcia: palnik, element grzejny, płyta grzewcza, piekarnik, mikrofale. zasady bezpiecznej obsługi kuchenek. zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem. opanował technikę pisania liter i cyfr pismem technicznym. zna symbole graficzne stosowane w rysunku budowlanym. zna znormalizowane pismo techniczne. zna pojęcia: wymiarowanie, podziałka rysunkowa, rzut prostokątny. zna rodzaje linii i znaków wymiarowych oraz ich zastosowanie. zna zasady sporządzania rysunku technicznego, wymiarowania rysunków i rzutowania prostokątnego. opisuje rysunek pismem technicznym. zna etapy rzutowania. potrafi wykonać rzutowanie prostokątne przedmiotów o prostym kształcie.

 zna pojęcia: czynsz, abonament.  zna rodzaje opłat domowych, rodzaje kosztów związanych z eksploatacją urządzeń domowych.  odróżnia rodzaje przyrządów pomiarowych rejestrujących zużycie prądu, wody i gazu, jednostki przeliczeniowe .  zna pojęcia: konserwacja żywności, przetwory, konserwanty.  zna metody konserwacji żywności (fizyczne, chemiczne, biologiczne).  potrafi wymienić czynniki wpływające na trwałość produktów spożywczych.  określa wpływ środków konserwujących na jakość żywności, znaczenie konserwacji żywności, wpływ temperatury na trwałość produktów spożywczych, sposoby przechowywania żywności.  zna pojęcia: produkty żywnościowe, składniki pokarmowe, rodzaje składników pokarmowych, zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania.  zna funkcje składników pokarmowych w organizmie.  odczytuje informacje z etykiet produktów żywnościowych.  pojęcia: wartość energetyczna, kilokalorie, zdrowa żywność .  zna zasady układania jadłospisu.