1

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

MARZEC 2010

Wiosna, ach to ty… „Zapachniało, zajaśniało, wiosna, wiosna, ach to ty!” Tak śpiewał Marek Grechuta, tak też każdemu z nas kojarzy się wiosna - z ciepłem, radością, coraz dłuższymi dniami pełnymi niesamowitych przygód. Wiosną wszystko jest magiczne,  Dzień Kobiet życie budzi się na nowo. więcej „bujamy” w obłokach, nie  Wielkanoc bierzemy do siebie wszystkiego „na serio”. I to w tej porze roku jest najpiękniejsze.  Wizyta w Gdańsku „Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce zakwitnie” Trudno nie zgodzić się ze słowami niemieckiego poety Friedricha Ruckerta. Po chłodnej, mało przyjemnej zimie znów odkrywamy świat. Cieszy nas skrawek trawy widocznej spod topniejącego śniegu, śpiew ptaków, słońce. Pozbywamy się szalików, czapek i kozaków. Każdemu poprawia się humor, bo jak tu się nie cieszyć, gdy za oknem wszystko śpiewa? Większość z nas utożsamia wiosnę z miłością. Wszyscy Dodatkowe informacje na wiemy, że to właśnie wtedy zakochuje się najwięcej osób. stronie internetowej szkoły: Miłość z pąkami kwiatów, pierwszymi płomykami słońca w www.gimnazjum6.koszalin.pl tle faktycznie wygląda nadzwyczaj zjawiskowo. Uczniom ta pora roku kojarzy się z wycieczkami szkolnymi, biwakami, beztroską i zbliżającymi się wakacjami. Wieczorne ogniska w gronie przyjaciół, długie spacery, możliwość biegania, grania w piłkę na zewnątrz i coraz mniej nauki powoduje, że młodzież czuje się wprost fantastycznie. Ostatnio natrafiłam na ankietę przeprowadzoną na jednym z portali internetowych. Pytanie było banalne : z czym kojarzy ci się wiosna; a odpowiedzi przewidywalne. Mimo to poczułam optymizm. Przecież za chwilę znów zaśpiewają ptaki, obudzą mnie promyki słońca i pójdę na spacer. Co prawda trwało to krótko, bo następnego dnia spadł deszcz, ale przez moment byłam pewna wiosennej nadziei. Wstawanie o szóstej rano nie będzie oznaczało ciemnego pokoju i chęci pozostania jak najdłużej w łóżku. Grube swetry odejdą w niepamięć, podobnie jak kurtki. Parasolki schowane zostaną w szufladzie do następnej jesieni. Nawet ludzie będą bardziej mili i radośni. Tak więc gdy ujrzysz pierwsze oznaki wiosny, wyjdź na zewnątrz, nabierz świeżego powietrza do płuc i delektuj się wiosenną chwilą. Osobiście mam zamiar tak zrobić, bo przecież przed nami coraz dłuższe i coraz cieplejsze dni…

2

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

Dzień Kobiet w PRL. Dzień Kobiet – relikt po PRL, kojarzący się z goździkiem i rajstopami, czy miłe i warte obchodzenia święto? A może lepiej by było, żeby mężczyźni pamiętali o nas przez cały rok, a nie tylko 8 marca? Dziś wielu osobom święto to kojarzy się z okresem PRL–u i z wręczanym wtedy masowo goździkiem. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego, zgodnie z ważną opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości (jak Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Metalowca, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego) istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu. Świadczą o tym chociażby tytułu ówczesnych artykułów: "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", "Tysiące kobiet staje w szeregach przodowników pracy", "Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy". Analizując nagłówki prasowe, w głowie rodzi się pytanie: Czy nie lepiej by było od razu nazwać wszystkie socjalistyczne święta po prostu dniem PRL-u albo dniem przodowników pracy? Dzień Kobiet był kolejną okazją do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. Teraz, kiedy zmienił się ustrój, mogłoby się wydawać, ze Dzień Kobiet, pozbawiony socjalistycznej ideologii stał się rzeczywiście naszym świętem. Ale jak to wygląda w rzeczywistości? Zawsze mnie irytowała komercjalizacja świąt wszelakich. Obecnie sprzedawcy wykorzystują każdą okazję do zarobku. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „dzień kobiet” i już możemy oglądać tysiące stron z ofertą kwiaciarni wysyłkowych oraz zwiedzić strony portali oferujących gotowe życzenia sms-owe. Ostatnio natknęłam się na stronie www pewnego sklepu, na rzucające się w oczy hasło: „Każda kobieta i dziewczyna w Dzień Kobiet będzie szczęśliwa, nosząc naszą biżuterię ze srebra”. Czy miejsce socjalistycznej propagandy zajęły kampanie reklamowe? Obojętnie jaki mamy pogląd na tę sprawę, większość młodych kobiet lubi to święto, bo mężczyźni nagle szerzej otwierają oczy i zaczynają dostrzegać w nas nie tylko koleżankę, córkę, żonę, matkę, ale kobietę - obiekt westchnień i marzeń, któremu należy się szacunek i bez którego na świecie byłoby potwornie nudno! To nie zmienia jednak faktu, że dla wielu z kobiet irytujący jest fakt, iż mężczyźni pamiętają o nas przez jeden dzień w roku. Przecież kobietami jesteśmy cały czas, a nie tylko 8 marca i przez okrągły rok potrzebujemy czułości i adoracji. Serce kobiety musi odbierać sygnały miłości i oddania przez cały rok. Niech więc znane powiedzenie Leca przestanie być aktualne: "Dzień miały kobiety - cały rok mężczyzna".

3

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

Święto kobiet-przestarzałe czy aktualne? W związku z Dniem Kobiet redakcja gazetki szkolnej pomyślała o tym, że wielu z Was jest ciekawych, jak przestawiają się statystyki dotyczące obchodzenia tego święta wśród Koszalinian. Na początek zapytaliśmy więc 30 mężczyzn, czy będą jakoś celebrować ten dzień. O dziwo, aż 27 odpowiedziało, że tak, tylko trzech stwierdziło, że nie mają kogo obdarować bukietem kwiatów. Według nas to nieprawda, przecież zawsze znajdzie się koleżanka w pracy, na uczelni, siostra, a tym bardziej matka. Kolejne pytanie brzmiało : ' Jaki prezent wybrał pan dla ważnej w pana życiu kobiety na jej dzień ? '. Jak można się było domyślić, aż 21 z 27 panów kupi bukiet kwiatów, 4 zastanawia się nad kupnem ładnej bielizny, a 2 panów podaruje paniom biżuterię. Ostatnie już pytanie skierowane do mężczyzn miało na celu wyjawienie, dlaczego obchodzą to święto. Martwiąco duża liczba, bo aż 14 na 30 panów obchodzi je tylko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych kłótni z paniami. Na szczęście istnieją jeszcze romantycy. Trochę mniej, bo 12 przedstawicieli płci brzydkiej odpowiedzieli, że celebrują Dzień Kobiet, żeby jeszcze bardziej upewnić je, że są wyjątkowe. 4 z ankietowanych odpowiedziało po prostu, że taki zwyczaj wynieśli z domu. Teraz czas na pytania do kobiet. Na pytanie, czy lubią być obdarowywane prezentami w Dniu Kobiet aż 28 pań odpowiedziało twierdząco. Tylko 2 stwierdziły, że nie chcą dostawać prezentów i czuć się wyjątkowo tylko tego dnia. Kolejne pytanie dowiodło nam, że kobiety wcale nie są materialistkami. 24 z 28 pań powiedziało, że wystarczy bukiet kwiatów, aby poczuły, że są dla kogoś ważne. Pozostałe 4 oczekują, że mężczyźni postarają się trochę bardziej. Także i tutaj nasz zespół wyciąga do panów i męskiej części naszego gimnazjum pomocną dłońmamy dla Was listę ciekawych prezentów na Dzień Kobiet. Wbrew pozorom, piękny prezent, który bardzo długo będzie cieszył, nie musi być drogi. Może być to zarówno naszyjnik z serduszkiem jak i kolorowy szal. Dla bardziej ambitnych panów proponujemy napisanie listy najpiękniejszych przeżyć i wspomnień. Drodzy mężczyźni, możecie być pewni, że taki prezent każda kobieta zatrzyma do końca życia i z pewnością będzie to bardzo ważny podarunek, który na zawsze pozostanie w ich pamięci. Z mody nie wyjdzie także nigdy zaproszenie na romantyczną kolację albo spacer. Prezent w postaci pięknie zdobionej filiżanki, perfum albo otwieranego wisiorka w kształcie serca roztopi nawet najtwardsze serce kobiety. Tak więc, skoro mamy już listę prezentów, a także zarys poglądów obu płci na to święto, sprawmy, żeby kobiety w naszym otoczeniu naprawdę poczuły, jaki to dar być jedną z nich. Na koniec możemy tylko dodać, że Dzień Kobiet to nie jedyna okazja, aby pokazać jak bardzo ważne są dla nas kobiety. Powinniśmy traktować je wyjątkowo i być romantyczni codziennie, bo właśnie na to zasługuje tak zwana płeć piękna.

4

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

Dzień Kobiet Dzień Kobiet jest z pewnością jednym z najważniejszych świąt w roku. Tego dnia często niedoceniana płeć piękna jest adorowana i obsypywana podarunkami. Przynajmniej tak powinno wyglądać obchodzenie tego święta. Niektórym kobietom wystarczy pamięć oraz drobny bukiet kwiatów. Bardziej wymagającym zwykła róża już jednak nie wystarcza. Specjalnie dla panów, których ukochana zalicza się do tej drugiej grupy, przygotowałam kilka pomysłów na oryginalne podarunki oraz miejsca, do których można ją zabrać

Prezenty 1. Najbardziej banalnym, ale wciąż niewychodzącym z mody pomysłem są kwiaty. Jeśli jednak ktoś chciałby być bardziej oryginalny, polecam zajrzeć na stronę: www.pocztakwiatowa.pl. Można na niej zamówić najróżniejsze rodzaje bukietów, które dojdą do dziewczyny o dowolnej porze. Ceny nie są zbyt niskie, ale z pewnością wynagrodzi to uśmiech odbierającej kwiaty. 2. Na stronie www.ministerstwogadzetow.com można znaleźć takie prezenty, jak: drewniana kartka pocztowa, czekoladowy kalkulator, czy też prawdziwą, czterolistną koniczynę. Idealne dla dziewczyn z dużym poczuciem humoru! 3. Kolejna opcja, również bardzo pomysłowa, to wydrukowanie strony z dowolnej gazety, na której głównym artykułem będzie tekst o ukochanej. Jednak i ten podarunek przeznaczony jest dla dziewczyn z dużym poczuciem humoru. Gotowe artykuły, do których wystarczy jedynie dopisać imiona, znajdują się na stronie: WWW.gazetomania.pl. 4.W poszukiwaniu prezentów można zajrzeć również na www.allegro.pl, gdzie, o wiele taniej niż w sklepie, można kupić np.: płytę ulubionego zespołu swojej dziewczyny. 5. Jednak najbardziej wymownym prezentem będzie, gdy przyjdziesz do szkoły w koszulce z napisem: I ♥ Girl.

Miejsca 1. Na pierwszym miejscu oczywiście Multikino. W Dniu Kobiet grana tam będzie duża ilość filmów, ale mimo to bilety lepiej zarezerwować wcześniej. 2. Jeśli dziewczyna nie może wysiedzieć w jednym miejscu i kocha sport, idealnym miejscem do spędzenia Dnia Kobiet będzie lodowisko, basen lub po prostu spacer po parku. Oczywiście, po tak aktywnie spędzonym czasie, wypada zaprosić świętującą na gorącą czekoladę. 3. W powyższym punkcie napisałam, że w Dzień Kobiet można zabrać dziewczynę na spacer do parku. Jednak wydaje mi się, że bardziej odpowiednim miejscem będzie plaża, szczególnie ta w Unieściu, niedaleko przystani rybackiej. Po spacerze można pójść tam na pysznego, wędzonego łososia i gorącą herbatę. 4. Dobrym sposobem na spędzenie Dnia Kobiet będzie również urządzenie kolacji (wiele ciekawych przepisów można znaleźć na stronach: www.domowegotowanie.bloog.pl oraz na www.pysznakuchnia.friko.pl) w domu, a potem wspólne oglądanie filmów. Jeśli jednak któryś z panów nie czuje się na siłach, żeby ugotować coś samemu, radzę skorzystać z cateringu, niż potem resztę wieczoru leczyć dziewczynę z bólu żołądka.

5

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

Aphorisms of woman How a woman sees that someone is sad, it does not say he never "you're sad." So foolishly follow only a man. A woman pretends that he did not see the sadness - and a happier, friendlier, more beautiful than usual. Then the sadness passes. -Tadeusz Rittner

No one can lie, no one can hide anything, if someone is looking straight into my eyes. And every woman has the slightest sensitivity to the eye can read a man in love. Even if the manifestations of love tend to sometimes absurd. -Paulo Coelho Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam

[...] The first time in many months someone looked at it not as an object, not as a beautiful woman, but in a way elusive, though thoroughly penetrated her soul, her fear, her fragility, her inability to fight with the world over which apparently prevailed, but nothing really did not know about it. -Paulo Coelho Jedenaście minut

If a woman is happy, it is also beautiful. -Sophia Loren (Sofia Scicolone)

You know how you can convince that woman is truly beautiful? Look at her in the morning, after waking up. No makeup, no fancy hairstyles, as God created it. If it is really beautiful, and then it will be. - Jonathan Carroll Całując ul

A woman looks at one man speaks to another, and thinking about the third. - George Bernard Shaw

Women are blessed with unerring instinct, by which they know immediately when a man loses his head for them. -Carlos Ruíz Zafón Cień wiatru

6

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

SPOTKANIE Z NEPTUNEM Dnia 6 marca 2010 roku wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Gdańska. Z Koszalina wyjechaliśmy ok. godziny 9:00 rano. Nie dalej niż trzy godziny później wysiadaliśmy z autobusu w Gdańsku. Po kilkudziesięciu minutach spędzonych na “buszowaniu” po sklepach, zaczęliśmy zwiedzać słynną starówkę. Powitał nas patrzący na wszystkich “z góry” Neptun(rzymski bóg mórz i oceanów), król starówki. W ciągu kilku godzin czasu wolnego zdążyliśmy zobaczyć takie cuda jak: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Dwór Artusa, Fabryka cukierków “CiuCiu”, budynek Poczty Polskiej, Kościół Św. Katarzyny, Dom Uphagenów, a także wiele zabytkowych kamienic i baszt. Kilkoro z nas wybrało się też do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Mogliśmy tam zobaczyć naczynia, wazy i biżuterię wytwarzaną przez starożytnych Słowian, a także dowiedzieć się czegoś więcej o historii regionu. Kupiliśmy drobne pamiątki i ruszyliśmy w stronę autobusu. Następny przystanek - Galeria Bałtycka. “Zaliczyliśmy” kilka sklepów, zjedliśmy “obiad” i z nowymi siłami pognaliśmy, czym prędzej do Teatru Muzycznego w Gdynii. Niespokojni siedliśmy na swoich miejscach i z niecierpliwością czekaliśmy pierwszej wymiany zdań pomiędzy aktorami. Historia Stanisława Wokulskiego, nieszczęśliwie zakochanego w pięknej arystokratce Izabeli Łęckiej, z cudowną oprawą muzyczną i taneczną. Aktorzy wspaniale oddali postaci, w które się wcielali. Po zakończonym spektaklu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Koszalina. Wycieczka była wspaniała, bardzo kształcąca i pouczająca. Już nie mogę doczekać się następnej...

7

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY W ubiegłym roku, w czasie szaleństwa przedświątecznych zakupów i gorączki przygotowań, usadowiłam się w pokoju i zaczęłam zastanawiać się, czym właściwie są święta Wielkanocne i czy osoby je obchodzące mają prawidłowe pojęcie o ich celebracji. Zasiadłam przed komputerem i rozpoczęłam poszukiwania. W tym artykule pokrótce opowiem, co udało mi się ustalić. Należy zacząć od tego, iż Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tydzień poprzedzający Niedzielę Zmartwychwstania, zwany Wielkim Tygodniem to czas refleksji nad wydarzeniami ważnymi dla każdego chrześcijanina.. Sama Niedziela Zmartwychwstania jest szczególnym dniem tychże świąt. Każda niedziela w roku obchodzona jest jako pamiątka zmartwychwstania Jezusa, ale ta świąteczna jest najbardziej uroczysta. Rozpoczyna ona okres zwany oktawą wielkanocną, który trwa przez osiem dni. Główną ideą tego czasu jest celebracja jezusowego zmartwychwstania. Powstanie Jezusa z grobu jest fundamentem wiary chrześcijańskiej. Świąteczną niedzielę poprzedzają liczne uroczystości. Tydzień przed Paschą święci się w kościołach palmy, które później spalane są na popiół, używany do posypywania głów wierzących w Środę Popielcową – początek postu. Przed samymi świętami, w ostatnim, Wielkim Tygodniu, odbywa się Triduum Paschalne. Są to trzy ostatnie dni przed zmartwychwstaniem Jezusa : Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W Wielki Czwartek odbywa się jedna msza, wieczorna, w Wielki Piątek wspominana jest śmierć i męka pańska poprzez drogę krzyżową. Natomiast w Wielką Sobotę w kościołach święci się pokarmy, które Chrześcijanie konsumują następnego dnia. Opisując historię Wielkanocy nasunęła mi się refleksja, iż jest to wspaniały czas. Możemy go spędzić w rodzinnym gronie i wypocząć. Wszystkim czytelnikom „Przeciągu” tego życzę.

8

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

WIELKANOCNE SYMBOLE I ZWYCZAJE

Mama poprosiła mnie, abym kupiła jajka – w końcu to główny symbol Wielkanocy, symbol nowego życia i wszelkiego początku. Podzielę się nim z najbliższymi przy wielkanocnym stole, stworzę barwne pisanki, które staną się ozdobami. O, jakie ładne cukrowe baranki! Kupię jednego, jako symbol łagodności, niewinności i ofiary miłości. Hm, muszę przygotować koszyk ze święconką – za chwilę wybiorę się z siostrzyczką do kościoła, gdzie ksiądz poświęci pokarmy wodą, która jest symbolem łaski Chrystusa, o której mówi się, że jest jak studnia bez dna. Chleb, wędlina, pieprz, sól chroniąca przed zepsuciem... Koszyk udekoruję jeszcze bukszpanem i kurczaczkiem, który jest ściśle związany z symbolem jajka, a jego żólta barwa symbolizuje wieczność, odrodzenie i słońce. Jestem w kościele. Ksiądz przemawia właśnie do zgromadzonych. Nie są to zbyt ciekawe słowa... Wpatruję się w paschał. Jest on zrobiony z pszczelego wosku. Zapalony kurczy się, ale daje światło. Paschał przypomina Chrystusa, który, zstępując na ziemię, przyniósł nam swoje światło. Pięć czerwonych kulek, to pięć ran Chrystusa. Wyryty rok bieżący i litery greckie alfa i omega oznaczają, że do Chrystusa należą czasy i wieczność. [...] Jest poniedziałek, wcześnie rano. Śmigus-dyngus - zwyczaj oblewania się wodą. Kiedyś sądziło się, że miało to zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności, dlatego oblewaniu podlegają przede wszystkim panny na wydaniu. Gospodarze, aby zyskać dorodne plony, wychodzili o świcie na pola i kropili je wodą święconą. Żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Kiedyś można było się wykupić od przymusowej kąpieli. Dzisiaj raczej nie będzie to możliwe. Jakby tu najefektowniej skąpać rodzeństwo? Może użyję pistoletu na wodę? Z nim mogę szybko się poruszać, poza tym jest wyposażony w wiele ciekawych funkcji. Z drugiej strony, ilość wody, którą zostanie oblany mój przeciwnik, jest naprawdę mała. A co z balonami na wodę? Przygotowanie amunicji jest dosyć pracochłonne, ale użycie ich gwarantuje duży zasięg rzutu, a gdy trafię w przeciwnika, nie pozostawię na nim suchej nitki... Pozostają jeszcze wiadra, miski – najstarsza metoda oblewania. Oblanie kogoś wodą z wiadra jest z pewnością najbardziej drastyczną metodą kultywowania lanego poniedziałku, zwłaszcza gdy woda ma niską temperaturę. Z racji, że wiadro z wodą jest dosyć ciężkie i podniesienie go oraz oblanie przeciwnika wymaga sporo siły , metodę tę najlepiej jest praktykować na zaspanych osobach. Będę miała czas na przygotowanie się. Oblanie z wiadra stosuje się prawie wyłącznie poprzez zaskoczenie. Tak, wydaje mi się że to jest najlepsza metoda. Lepiej już pójdę się przygotować. Zaraz wszyscy wstaną!

9

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

Ale jaja… Jajko to wieloznaczny symbol. Oznacza chaos, siłę żywotną, płodność, odrodzenie, początek i nieśmiertelność. Szczególne znaczenie ma podczas Świąt Wielkanocnych - bo jajko to także znak zmartwychwstania. Dzieląc się nim podczas świątecznego śniadania, warto pamiętać, że ten niewielki przedmiot ma za sobą długą tradycję. W wyobrażeniach wielu pierwotnych ludów wszechświat był monstrualnym jajkiem uformowanym przez bóstwa. Wierzenia te są charakterystyczne dla całego świata antycznego od Galii, po Japonię czy Indonezję. Także w późniejszych czasach odgrywało znaczącą rolę - wystarczy wspomnieć chociażby jajo filozoficzne alchemików, w którym miała zachodzić cudowna przemiana metali, czy słynne „jajo Kolumba” (przetransponowana stara, ludowa powiastka o znalezieniu zaskakująco prostego rozwiązania trudnego zadania). W Polsce funkcjonuje wiele legend i zabobonów związanych z jajkiem. Oto niektóre z nich: święconego jajka nie wolno było jeść po zachodzie słońca, bo można dostać kurzej ślepoty, a w domu zalęgnie się robactwo. Okruchy z jajek nie mogły być nigdzie rozrzucane bo to grzech, a nie daj Boże, gdyby kawałek jajka zjadła ropucha, bo wtedy to ona będzie tyć, a człowiek uschnie „na wiór”. Mysz, która zje święcone, zmieni się w nietoperza. Gospodarz, który pragnął, by jego zagroda była chroniona, wkładał pisanki pod pierwsze zaorane skiby podczas wiosennej orki. Pisanki zakopywano także u wejścia do chaty, pod progiem domu, by odstraszały złe moce. Skorupki wiszące na drzewach owocowych też nikogo nie dziwiły. Miało to spowodować urodzajny rok. W Wielkiej Brytanii pożyczenie lub podarowanie jajka w niedzielę grozi obu stronom ściągnięciem nieszczęścia. Złodziej, który ukradnie jaja, wie, że będzie skazany przez los na nędzę trwającą 7 lat za każde jajko. Z Wysp Brytyjskich wzięła swój początek tradycja malowania jajek. Dowodem na to mogą być akta i dzienniki z dworu Edwarda I, w których pod koniec XIII wieku zapisano kwoty, jakie zostały wydane na ponad 450 pomalowanych i ustrojonych w złote liście jajek. Może wydać się to dziwne, ale jajko to nie tylko popularny produkt spożywczy. W średniowieczu wykorzystywano je np. jako materiał budowlany - dodawano je do zaprawy wapiennej przy wznoszeniu szczególnie ważnych budowli. Natomiast żółtko było cenionym i popularnym spoiwem farb temperowych. W epoce bicia rekordów w każdej niemal dziedzinie i jajko poddano rywalizacji wagowej. Najcięższe jajko ważyło aż 160 gram. Zniosła je kura na białoruskiej farmie.

10

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

11

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

Regionalne potrawy wielkanocne

Każdy region Polski ma swoje charakterystyczne potrawy wielkanocne. Wywodzą się one z tradycji ludowej, a także były przejmowane z innych państw. Na Kaszubach na wielkanocnym stole królują przede wszystkim szynki, które mogą być gotowane lub wędzone. Często widać także zylc, czyli galaretę z posiekanego mięsa, wątrobiankę lub salceson, po kaszubsku zwany krwawô. Najpopularniejsze ciasta to babka i placek drożdżowy, zwany młodzewé. Inne ciastaserniki, makowce, mazurki- przyszły na Kaszuby stosunkowo niedawno. Do świątecznych dań kaszubskich musimy oczywiście zaliczyć jajka, chociaż w tradycji nie było dzielenia się nimi, a farbowanie odbywało się przy pomocy cebuli lub łupin orzecha. Z kolei do tradycyjnej kuchni lubelskiej musimy zaliczyć paschę, która przeniosła się tam z Rosji i Ukrainy. Jest to potrawa przygotowywana najczęściej z twarogu lub mleka, z dodatkiem innych składników. Zwykle bardzo słodka, podawana w postaci ściętej z góry piramidki, zdobiona skórką pomarańczową i rodzynkami. Częsta na Lubelszczyźnie robi się babki drożdżowe, które są podstawową potrawą na wielkanocnym stole. Popularny jest również makowiec, a także keks z pieczonymi w środku bakaliami. Najbardziej cenionym daniem przez Ślązaków jest naturalnie żurek, przygotowywany na bazie zakwasu żytniego, gotowany na białej kiełbasie, różnego rodzaju wędzonkach wraz z suszonymi grzybami. Jednym ze standardowych specjałów tego regionu są kluski śląskie. Przygotowywane z ziemniaków i mąki ziemniaczanej, w kuleczkach z ciasta żłopane są dziurki. W domu każdego Ślązaka dba się o to, by liczba kluseczek była nieparzysta. Ślązackimi rarytasami są też jaja na twardo, moczone zalewie z łupin cebuli i kminku, a także kołocz z serem lub makiem. Niektóre te dania stały się tak słynne, że objęły całą Polskę, wzbogacając stoły wielkanocne innych regionów.

12

Przeciąg – gazetka uczniowska Gimnazjum nr 6

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej niebezpieczny dzień w roku – pierwszy kwietnia. Możesz wtedy zostać wielokrotnie nabrany przez rodzinę, rodzeństwo lub kolegów z klasy. Dlatego w poniższym artykule zamieściłam różne pomysły oraz anegdoty o Prima Aprilis. Mam nadzieję, że zainspirują was one do robienia różnych kawałów ludziom ze swojego otoczenia. Należy jednak pamiętać, że na nauczycielach, którzy nie mają poczucia humoru, nie należy wypróbowywać poniższych żartów.

Rodzice  Każdy zegarek oraz komórkę w domu przestawiamy na kilka godzin wstecz lub do przodu Zamienić miejscami cukier puder z mąką, mleko z sokiem itp.

Rodzeństwo  Jeśli rodzeństwo jest młodsze, można pokazać mu nasz „odcięty palec”, wycinając w pudełku od zapałek dziurę, następnie wykładając je w środku watą, na końcu polewając odrobiną keczupu i wkładając palec w wycięty otwór  Przepakowanie plecaka, gdy siostra/brat zaśnie Nauczyciele  Zamiast kredy podłożyć „wystrugane” mydło Jeśli nauczyciel ma poczucie humoru, na klamce od drzwi do sali można przyczepić nitkę, a nad nią napis: podążaj za białym sznurkiem”, nitkę można poprowadzić po szkolnych korytarzach, wokół szkoły, a na końcu umieścić karteczkę:” Gdzie Pan jest? Już pół godziny czekamy na Pana w sali!”

Zespół redakcyjny: Skład:

Agnieszka Mania, Karolina Kossman, Martyna Kozioł, Magda Rudzińska, Martyna Chmielewska, Daria Salloum, Agata Piech, Natalia Topor

Montaż :

Wojciech Sieniawski, Świątek Sasza

Opiekuni:

Karolina Wojtowicz ,Anna Krzyżaniak, Ewa Mikitiuk

Nasz adres: Gimnazjum nr 6 w Koszalinie, 75-354 Koszalin, ul. St. Dąbka 1 Tel. / fax: 0048 (094) 343-42-73 www.gimnazjum6.koszalin.pl