USTAWA O ODPADACH (Dz.U ) regulacje w zakresie gospodarowania odpadami

USTAWA O ODPADACH (Dz.U.2013.21) regulacje w zakresie gospodarowania odpadami dr inż. Jurand Bień Wydział Inżynierii Środowiska i Biotechnologii, Pol...
Author: Patrycja Jarosz
5 downloads 1 Views 796KB Size
USTAWA O ODPADACH (Dz.U.2013.21) regulacje w zakresie gospodarowania odpadami

dr inż. Jurand Bień Wydział Inżynierii Środowiska i Biotechnologii, Politechnika Częstochowska [email protected]

Zakres tematyczny BLOK I

BLOK II





regulacje prawne dotyczące odpadów – dyrektywa UE, krajowy akt prawny – terminologia – klasyfikacja odpadów – nowe spojrzenie na odpad (produkt uboczny, utrata statusu)



Ogólne zasady gospodarki odpadami – hierarchia sposobów – zasada bliskości – zbieranie i transport odpadów – przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności – przetwarzanie, magazynowanie, usuwanie odpadów – wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Wymagania w zakresie gospodarki odpadami – obowiązki administracyjne wytwórcy odpadów (decyzje, pozwolenia itp.) – rejestr, baza danych

Zakres tematyczny BLOK III

BLOK IV





Ewidencja odpadów – karta przekazania odpadów – przykład formularza – karta ewidencji odpadu – przykład formularza – kto powinien prowadzić ewidencję, a kto jest zwolniony



Sprawozdawczość dotycząca odpadów – kto podlega pod obowiązek sprawozdawczy – poprawne wypełnienie zbiorczego zestawienia danych o odpadach – rozliczenie lat poprzednich – konsekwencje, kary Opłaty i kary grożące za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących odpadów (kary pieniężne, grzywny lub aresztu)

1

AKTY PRAWNE - JAK JE CZYTAĆ • •



• • •

Tytuł Przepisy merytoryczne ogólne – zakres ustawy, – definicje. Przepisy merytoryczne szczegółowe – przepisy podstawowe; – przepisy o organach (przepisy ustrojowe); – przepisy o postępowaniu przed organami (przepisy proceduralne); – przepisy o odpowiedzialności karnej (przepisy karne) Przepisy zmieniające Przepisy przejściowe Przepisy uchylające, przepisy o wejściu w życie ustawy







W rozporządzeniu zamieszcza się tylko przepisy regulujące sprawy przekazane do unormowania w przepisie upoważniającym (tzw. upoważnieniu ustawowym). W rozporządzeniu nie zamieszcza się przepisów niezgodnych z ustawą upoważniającą lub z innymi ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, chyba że przepis upoważniający wyraźnie na to zezwala. Na podstawie jednego upoważnienia ustawowego wydaje się jedno rozporządzenie, które wyczerpująco reguluje sprawy przekazane do unormowania w tym upoważnieniu.

AKTY PRAWNE (darmowe) – GDZIE JE ZNALEŹĆ •



Dziennik Ustaw i Monitor Polski: dziennikustaw.gov.pl/ monitorpolski.gov.pl/ Internetowy System Aktów Prawnych na stronach sejmowych: isap.sejm.gov.pl Strony internetowe Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl …



Co nam zostało z tych …





legislacja.rcl.gov.pl

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

2

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Art. 252. Traci moc ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 i Nr 203, poz. 1351 , z 2011 r. Nr 106, poz. 622, Nr 117, poz. 678, Nr 138, poz. 809, Nr 152, 13 poz. 897 i Nr 171, poz. 1016 oraz z 2012 r. poz. 951 i 1513). 20 Art. 253. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem znia c przepisów sty 23 1) art. 207 pkt. 17 w zakresie art. 402 ust. 2a i 2b w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą oraz art. 209 pkt. 7, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.; 2) art. 178, art. 179, art. 194 ust. 1 pkt 5, art. 204, art. 205, art. 206 pkt 3, art. 207 pkt 14, art. 213 pkt 8, które wchodzą w życie po upływie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy; 3) art. 207 pkt 18, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Art. 222 - Art. 250 Ustawodawca musiał uregulować kwestie związane z okresami obowiązywania decyzji administracyjnych wydanych na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, w tym funkcjonowania rejestrów dotyczących określonych rodzajów odpadów, sprawozdawczości oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie wymienionej ustawy.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami na mocy art. 41 u.o wprowadza nowe zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami; w tym zmieniły się również organy właściwe do wydawania tych decyzji Art. 232. 1. Zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zezwolenia na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów wydane na podstawie przepisów dotychczasowych stają się odpowiednio zezwoleniami na zbieranie odpadów i zezwoleniami na przetwarzanie odpadów, w rozumieniu przepisów ustawy. 2. Zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zezwolenie na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. 23 stycznia 2015 Konieczność wystąpienia z nowym wnioskiem o wydanie zezwolenia w trybie art. 42 u.o. na tyle wcześnie, aby z dniem 24 stycznia 2015 r. posiadać już nową decyzję.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami Art. 222. Określone w dotychczasowych przepisach procesy odzysku R14 i R15 stają się odpowiednio procesami odzysku R3, R5, R11 i R12, określonymi w załączniku nr 1 do ustawy. W nowej ustawie nie ma też procesu unieszkodliwiania D16. Dla przypomnienia: – R14 Inne działania polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub części. – R15 Przetwarzanie odpadów, w celu ich przygotowania do odzysku, w tym do recyklingu. – D16 Przetwarzanie odpadów, w wyniku którego są wytwarzane odpady przeznaczone do unieszkodliwiania.

3

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Wytwarzanie odpadów i pozwolenie zintegrowane. Art. 231. 1. Decyzje zatwierdzające program gospodarki odpadami niebezpiecznymi i decyzje zatwierdzające program gospodarki odpadami, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, wygasają z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem art. 232 ust. 3. 2. Informacje o wytwarzanych odpadach i o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, złożone na podstawie przepisów dotychczasowych, tracą ważność z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. 3. Pozwolenia na wytwarzanie odpadów, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane. 4. Wytwórca odpadów, który w pozwoleniu, o którym mowa w ust. 3, dokonał zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne, jest obowiązany dostosować pozwolenie na wytwarzanie do przepisów niniejszej ustawy w terminie dwóch lat od dnia jej wejścia w życie. Art. 232. 6. Pozwolenia zintegrowane, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, obejmujące wytwarzanie i gospodarowanie odpadami, zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Transport odpadów Art. 233. 1. Zezwolenia na transport odpadów wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność na czas na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż do czasu upływu terminu do złożenia wniosku o wpis do rejestru, lub z dniem uzyskania wpisu do tego rejestru, w przypadku gdy wpis nastąpił w terminie wcześniejszym. 2. Do czasu utworzenia rejestru transportujący odpady są obowiązani do uzyskania zezwolenia na transport odpadów lub wpisu do rejestru na podstawie przepisów dotychczasowych (ustawa z 2001r). 3. Do wydawania zezwoleń na transport odpadów do czasu utworzenia rejestru stosuje się przepisy ustawy z 2001r.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami Artykuł 26 dyrektywy ramowej zobowiązuje do utworzenia rejestru zakładów lub przedsiębiorstw zajmujących się zawodowo zbieraniem lub transportem odpadów, pośredników w obrocie odpadami lub sprzedawców odpadów oraz zakładów lub przedsiębiorstw, które podlegają zwolnieniom z wymogów posiadania zezwoleń. Art. 234. 1. Rejestr tworzy się najpóźniej w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. 2. Podmioty objęte obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru, są obowiązane do złożenia tego wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia utworzenia rejestru. Dotychczasowe wpisy do rejestru GIOŚ lub starosty wygasają po upływie 42 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy lub z dniem uzyskania przez przedsiębiorcę wpisu do rejestru.

4

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami Art. 238. 1. BDO tworzy się najpóźniej w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. 2. Minister właściwy do spraw środowiska ogłosi, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" informację o dacie utworzenia BDO, w tym rejestru. Zintegrowany System Odpadowy zastąpiony jedną kompleksową bazą danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Baza ta ma mieć szerszy zakres niż dotychczasowy system, tj. zawierać informacje o produktach i opakowaniach wprowadzanych na rynek i powstających z nich odpadów. Do czasu utworzenia BDO centralne i wojewódzkie bazy danych dotyczące wytwarzania i gospodarowania odpadami wraz z rejestrem udzielanych zezwoleń w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami, utworzone na podstawie art. 37 ust. 6 i ust. 10 u.o. z 2001 r. oraz baza danych utworzona na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach.

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE Ewidencja odpadów Art. 236. 1. Do dnia 31 grudnia 2014 r. do ewidencji odpadów stosuje się przepisy dotychczasowe. obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy: – wytwórców odpadów komunalnych, – wytwórców odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, – osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, – podmiotów prowadzących niezawodową działalność gospodarczą związaną z gospodarowaniem odpadami, – rodzajów odpadów lub ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, które zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska.

Nowa ustawa o odpadach

5

DLACZEGO NOWA USTAWA BYŁA POTRZEBNA Stara ustawa: • ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r (Dz. U. z 2007 nr 39 poz. 251 z późn. zm.) – transponowała wymagania prawa Unii Europejskiej zawarte w tzw. dyrektywie ramowej w sprawie odpadów tj. dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/12/WE z dnia 5 kwietnia 2006r w sprawie odpadów (Dz. Urz WE L 114 z 27.04.2006, str. 9) Nowa ustawa: • ustawa z dnia 14 grudnia 2012 (Dz. U. z 2013 nr 21) transponuje wymagania prawa Unii Europejskiej zawarte w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008r w sprawie odpadów (Dz. Urz. WE L 312 z 19 listopada 2008r, str. 3)

POLSKA PRZED TRYBUNAŁEM • termin transpozycji nowej dyrektywy upłynął 12 grudnia 2010r • 16 czerwca 2011 dostarczono Polsce opinie wykazującą braki w tym zakresie • 26 czerwca 2012 Komisja Europejska wniosła skargę do TS EU (sprawa C-308) Komisja zażądała: • stwierdzenia, że Rzeczypospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na mocy art. 40 ust. 1 dyrektywy • nałożenia na Polskę okresowej kary pieniężnej za uchybienie obowiązkowi poinformowania o środkach transpozycji dyrektywy w dziennej wysokości 67 314,24 euro • obciążenia Polski kosztami postępowania.

UWAGI OGÓLNE 14 grudnia 2012 -> 23 stycznia 2013

• 253 artykuły

• 11 działów; 5 załączników

6

PRZEPISY OGÓLNE Dział I „Przepisy ogólne” (art. 1-15) Rozdział I – Zakres ustawy Rozdział II – Objaśnienia określeń ustawowych Rozdział III – Katalog odpadów i zmiana statusu odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne Rozdział IV – Uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny Rozdział V – Utrata statusu odpadów

ZAKRES REGULACJI Art. 1. Ustawa określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi przez zapobieganie i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko oraz zdrowie ludzi wynikającego z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi oraz przez zmniejszenie ogólnych skutków użytkowania zasobów i poprawę efektywności takiego użytkowania.

• zapis predestynuje do bycia ustawą ramową w zakresie gospodarki odpadami • relacja w stosunku do aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska i problematyki odpadów • ustawa z 2001r zawierała odniesienie do 9 aktów prawnych „przepisy ustawy nie naruszają w zakresie postępowania z odpadami przepisów” (art. 2 ust. 3). • analogiczny przepis usunięty wskutek poprawek Senatu.

AKTUALNE AKTY PRAWNE w POSTĘPOWANIU Z ODPADAMI •

• •





Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 150) Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. Nr 21) Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 63 poz. 638 z póżn. zm.) Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 90 poz. 607) Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2008 r Nr 233 z późn zm)

Dz. U. 2010 Nr 249 poz. 1673 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (do 24.01.2015) Dz. U. 2006 Nr 75 poz. 527 z póżn. zm. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (do 24.01.2015) Dz. U. 2006 Nr 49, poz. 356 Rozporządzenie Ministra środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (do 24.01.2015) Dz. U. 2004 Nr 16 poz. 154 z późn. zm. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rodzajów odpadów, których zbieranie lub transport nie wymagają zezwolenia na prowadzenie działalności Dz. U. 2001 nr 112 poz. 1206 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (do 24.01.2015) Dz. U. 2011 nr 86 poz. 476 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie odzysku R10 (do 24.01.2015) Dz. U. 2006 nr 49 poz. 356 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (do 24.01.2015)

7

OBJAŚNIENIA OKREŚLEŃ USTAWOWYCH Nie uległy zmianie w stosunku do uprzednio obowiązujących następujące definicje: komunalnych osadów ściekowych; odpadów medycznych; odpadów obojętnych; odpadów ulegających biodegradacji; odpadów weterynaryjnych; odpadów z wypadków; odzysku energii; składowiska odpadów; spalarni odpadów; termicznego przekształcania odpadów; współspalarni odpadów; wytwórcy odpadów oraz odpadów komunalnych (pojawiło się zastrzeżenie: zmieszane odpady komunalne, pozostają zmieszanymi odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości);

TERMINOLOGIA •

podwójny mechanizm definicji – wyłączenia – ocena zachowania podmiotu władającego daną substancją (decydujące znaczenie ma wola, zamiar lub obowiązek pozbycia się)



odpad (art. 3 ust 1 pkt. 6) - rozumie się przez to każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany.



rodzaje: odpady komunalne, odpady medyczne, odpady obojętne, odpady ulegające biodegradacji, odpady weterynaryjne, odpady zielone, odpady z wypadków, bioodpady, komunalne osady ściekowe

TERMINOLOGIA

Odpady niebezpieczne

Odpady inne niż niebezpieczne

Odpady komunalne

Wyodrębnienie odpadu niebezpiecznego wymaga podjęcia dodatkowych zabiegów.

Odpadem niebezpiecznym jest taki odpad, który spełnia jeden z dwóch warunków (art. 4):

- posiada co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy (właściwości powodujące że odpady są odpadami niebezpiecznymi) - zawiera którykolwiek ze składników wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy, dla którego następuje przekroczenie wartości granicznych stężeń substancji niebezpiecznych

8

ODPADY NIEBEZPIECZNE Załącznik nr 3 stanowi właściwości powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi (określa 15 właściwości) H1 "wybuchowe": substancje i preparaty, które mogą wybuchnąć pod wpływem ognia lub które są bardziej wrażliwe na wstrząs lub tarcie niż dinitrobenzen, H2 "utleniające": substancje i preparaty, które w kontakcie z innymi substancjami, w szczególności z substancjami łatwopalnymi, wykazują silne reakcje egzotermiczne, H3-A "wysoce łatwopalne": –- substancje i preparaty ciekłe o temperaturze zapłonu niższej niż 21°C (w tym skrajnie łatwopalne ciecze) lub –- substancje i preparaty, które mogą się rozgrzać, a następnie zapalić pod wpływem kontaktu z powietrzem w temperaturze otoczenia, bez doprowadzenia energii, lub –- substancje i preparaty stałe, które mogą z łatwością zapalić się po krótkim kontakcie ze źródłem zapłonu i które palą się nadal lub ulegają zniszczeniu po usunięciu źródła zapłonu, lub –- substancje i preparaty gazowe, łatwopalne w powietrzu pod normalnym ciśnieniem, lub –- substancje i preparaty, które w kontakcie z wodą lub wilgotnym powietrzem tworzą wysoce łatwopalne gazy w niebezpiecznych ilościach,

ODPADY NIEBEZPIECZNE – Załącznik nr 4 wymienia składniki które mogą powodować, że odpady są odpadami niebezpiecznymi (określa 50 pozycji) 1

beryl, związki berylu

18

ołów, związki ołowiu

35

kreozoty

2

związki wanadu

19

siarczki nieorganiczne

36

izocyjaniany, tiocyjaniany

3

związki chromu (VI),

20

nieorganiczne związki fluoru (wyj. fluorek wapnia)

37

cyjanki organiczne (np. nitryle),

4

związki kobaltu,

21

cyjanki nieorganiczne

38

fenole, związki fenolowe

5

związki niklu,

22

metale alkaliczne lub metale ziem alkalicznych

39

halogenowane rozpuszczalniki

6

związki miedzi,

23

kwaśne roztwory lub kwasy w postaci stałej

40

rozpuszczalniki organiczne,

7

związki cynku

24

roztwory zasadowe i zasady w postaci stałej

41

związki halogenoorganiczne

8

arsen, związki arsenu

25

azbest (pył i włókna),

42

9

selen, związki selenu

26

aromatyczne, policykliczne i heterocykliczne związki organiczne

10

związki srebra

fosfor, związki fosforu, z wyjątkiem fosforanów mineralnych

43

aminy alifatyczne

11

kadm, związki kadmu

27

karbonylki metali

44

aminy aromatyczne

28

nadtlenki

45

etery

29

chlorany

46

30

nadchlorany

substancje o właściwościach wybuchowych

12

związki cyny

13

antymon, związki antymonu

14

tellur, związki telluru

31

azydki

47

organiczne związki siarki

15

związki baru z wyjątkiem siarczanu baru

32

farmaceutyki oraz związki stosowane w medycynie lub w weterynarii

48

polichlorowane dibenzofurany

49

polichlorowane dibenzo-p-dioksyny

16

rtęć, związki rtęci

33

biocydy i substancje fitofarmaceutyczne

50

17

tal, związki talu

34

substancje zakaźne

węglowodory i ich związki z tlenem, azotem lub siarką

41) , z wyjątkiem obojętnych materiałów spolimeryzowanych i innych substancji, o których mowa w niniejszym załączniku, 42) , 43) , TERMINOLOGIA 44) , 45) , 46) , z wyjątkiem substancji wyszczególnionych w innych punktach niniejszego załącznika, 47) , • posiadacz odpadów - wytwórca • ,wytwórca odpadów - każdy, którego 48) odpadów lub osoba fizyczna, osoba 49) ,działalność lub bytowanie powoduje prawna jednostka organizacyjna powstawanie odpadów (pierwotny 50) węglowodory i ichoraz związki z tlenem, azotem lub siarką nieuwzględnione w inny sposób w niniejszym załączniku.

nieposiadająca osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości;

Podmiot odpowiedzialny za odpady

wytwórca) oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Szczególny rodzaj posiadacza

9

TERMINOLOGIA •

gospodarowanie odpadami zbieranie, transport, przetwarzanie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz późniejsze postępowanie z miejscami unieszkodliwiania odpadów oraz działania wykonywane w charakterze sprzedawcy odpadów lub pośrednika w obrocie odpadami;



magazynowanie odpadów – czasowe przechowanie odpadów obejmujące: - wstępne magazynowanie odpadów przez wytwórcę - tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie - magazynowane odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów;



zbieranie odpadów – gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów;

KLASYFIKACJA ODPADÓW •

• •

zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów, uwzględniając źródło ich powstawania, właściwości oraz składniki odpadów. katalog odpadów (rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów - Dz.U. 2001 Nr 112 poz. 1206) (do 24.01.2015 – upoważnienie dla MS do utworzenia nowego KO) odpad zależy od źródła ich powstawania – punkt wyjścia: „grupa” określająca branżę, z którą wiąże się powstanie danego rodzaju odpadu – następnie na surowcu z jakiego są wykonane, stanu skupienia, składu chemicznego, toksyczności, stopnia zagrożenia dla środowiska oraz stopnia przydatności do dalszego wykorzystania. – katalog odpadów dzieli odpady w zależności od źródła ich powstawania na 20 następujących grup

Listę odpadów niebezpiecznych ustala się poprzez oznakowanie odpadów niebezpiecznych w katalogu odpadów indeksem górnym w postaci gwiazdki „*” przy kodzie rodzaju odpadów.

KLASYFIKACJA ODPADÓW Schemat klasyfikacji • • • •







wg źródła postawania w grupach 01 do 12 lub 17 do 20, przypisując im odpowiedni kod sześciocyfrowy określający rodzaj odpadu (wyłączając kody kończące się na 99) w przypadku nie odnalezienia odpowiedniej pozycji ww. grupach, odpady klasyfikuje się w grupach 13, 14 i 15 w przypadku nie odnalezienia odpowiedniej pozycji ww. grupach, odpady klasyfikuje się w grupie 16, zawierającej odpady nieujęte w innych grupach, w przypadku nie odnalezienia odpowiedniej pozycji w grupie 16, odpady klasyfikuje się w grupie według źródła powstawania, przypisując im kod kończący się na 99 (inne niewymienione odpady). w przypadku zaklasyfikowania jakiegokolwiek odpadu do kodu zakończonego cyframi 99 możemy zostać wezwani do podania podstawowego składu chemicznego i właściwości fizyko-chemicznych odpadu. odpady opakowaniowe będące odpadami komunalnymi, jeśli są zbierane selektywnie lub występują jako zmieszane odpady opakowaniowe, klasyfikuje się w podgrupie 15 01, a nie w 20 01 odpady ze specyficznych gałęzi przemysłu mogą być klasyfikowane w kilku grupach

10

KLASYFIKACJA ODPADÓW •

odpady tworzyw sztucznych, które powstały przy produkcji opakowań do żywności (kubki, talerzyki, pojemniki itp.)



kartony wysegregowane na składowisku odpadów ze strumienia odpadów komunalnych

ZMIANA KLASYFIAKCJI ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH – Zakazuje się zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych poprzez rozcieńczanie lub mieszanie z innymi niebezpiecznymi, innymi niż niebezpieczne czy innymi substancjami i materiałami. – Zmiana klasyfikacji jest możliwa jeżeli wykaże się, że nie posiadają one właściwości odpadów niebezpiecznych określonych w załączniku nr 3

o (d

. 24

) 15 20 . 01

Szczegółowe warunki uznania odpadów niebezpiecznych za odpady inne niż niebezpieczne zostaną określone w rozporządzeniu MŚ wydanym na podstawie art. 7 ust 2.

ZMIANA KLASYFIKACJI ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH Art. 8. 1. Posiadacz odpadów jest obowiązany do przedłożenia marszałkowi województwa, właściwemu odpowiednio ze względu na miejsce wytwarzania lub gospodarowania odpadami, zgłoszenia zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne. Zgłoszenie zmiany klasyfikacji zawiera, oprócz danych identyfikacyjnych posiadacza: • • •

określenie miejsca wytwarzania lub gospodarowania odpadami przewidzianymi do zmiany klasyfikacji; wskazanie odpadów przewidzianych do zmiany klasyfikacji oraz proponowaną klasyfikację tych odpadów; opis procesu technologicznego, w którym powstają odpady przewidziane do zmiany klasyfikacji, oraz jeżeli jest to zasadne, inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na właściwości tych odpadów. Do zgłoszenia zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne dołącza się wyniki badań właściwości odpadów przewidzianych do zmiany klasyfikacji.

11

ZMIANA KLASYFIKACJI ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH Badania właściwości odpadów wykonują wyłącznie laboratoria (art. 174a POŚ): •





akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087, z późn. zm.7)) lub certyfikowane jednostki badawcze, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. Nr 63, poz. 322) we własnym laboratorium, pod warunkiem że laboratorium to jest objęte systemem zarządzania jakością.

Marszałek wydaje DECYZJĘ zatwierdzającą zmianę lub wyrażającą sprzeciw. Marszałek województwa przekazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska kopie zgłoszeń i zbiorczą informację za dany rok o liczbie zgłoszeń, decyzji zatwierdzających zmianę oraz decyzji o wyrażeniu sprzeciwu.

UZNANIE ZA PRODUKT UBOCZNY Art. 10. Przedmiot lub substancja, powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, mogą być uznane za produkt uboczny, niebędący odpadem, jeżeli są łącznie spełnione następujące warunki: 1) dalsze wykorzystywanie przedmiotu lub substancji jest pewne; 2) przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa; 3) dany przedmiot lub substancja są produkowane jako integralna część procesu produkcyjnego; 4) dana substancja lub przedmiot spełniają wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi, dla określonego wykorzystania tych substancji lub przedmiotów i wykorzystanie takie nie doprowadzi do ogólnych negatywnych oddziaływań na środowisko, życie lub zdrowie ludzi. Szczegóły mogą być doprecyzowane przez akt wykonawczy – delegacja art. 11 ust 6.

UZNANIE ZA PRODUKT UBOCZNY • Przedmiot lub substancja nie stają się samoczynnie produktem ubocznym po spełnieniu ww. kryteriów. Dopiero właściwy organ może, ale nie musi, uznać dany przedmiot lub substancję za produkt uboczny, jeżeli spełnia ona ww. ustawowe warunki. Ważne jest, aby kryteria te były spełnione łącznie (art. 10). • Określono procedurę, zgodnie z którą dany przedmiot lub substancja mogą zostać uznane za produkt uboczny. Podmiot, tj. wytwórca przedmiotu lub substancji, powinien dokonać zgłoszenia uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytworzenia tego produktu/substancji (art. 11) • Procedura daje możliwość uznania za produkt uboczny danego przedmiotu lub substancji zasadniczo w trybie indywidualnym. Zgodnie z art. 11 ust 4 u.o., uznanie przedmiotu lub substancji za produkt uboczny następuje w formie milczącej zgody. • Nie stosuje się do materiałów paszowych określonych w przepisach Unii Europejskiej wydanych na podstawie art. 24 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 767/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. Uznanie materiału za paszę podlega regulacji specjalnej.

12

UTRATA STATUSU ODPADU Art. 14. 1. Określone rodzaje odpadów przestają być odpadami, jeżeli na skutek poddania ich odzyskowi, w tym recyklingowi, spełniają: 1) łącznie następujące warunki: a) przedmiot lub substancja są powszechnie stosowane do konkretnych celów, b) istnieje rynek takich przedmiotów lub substancji lub popyt na nie, c) dany przedmiot lub substancja spełniają wymagania techniczne dla zastosowania do konkretnych celów oraz wymagania określone w przepisach i w normach mających zastosowanie do produktu, d) zastosowanie przedmiotu lub substancji nie prowadzi do negatywnych skutków dla życia, zdrowia ludzi lub środowiska; 2) wymagania określone przez przepisy Unii Europejskiej. 2. Przedmiot lub substancja, które przestały spełniać warunki, o których mowa w ust. 1, są odpadami.

UTRATA STATUSU ODPADU •



Utrata statusu odpadów następuje samoistnie po spełnieniu przesłanek i nie jest zależna od zgody żadnego organu. Instytucja prawna utraty statusu odpadów może mieć zastosowanie tylko w stosunku do określonych rodzajów odpadów.

Od 2006 przeprowadzono analizy i badania celem wyselekcjonowania odpadów, dla których powinny zostać opracowane kryteria do utraty statusu odpadu. Objęto nimi: • Złom metali: żelaza, stali, cynku, ołowiu, cyny, aluminium, miedzi • Tworzywa sztuczne • Papier • Tekstylia • Szkło • Kruszywa z odpadów z budowy i rozbiórki • Popioły i żużle • Biodegradowalne odpady stabilizowane • Paliwa z odpadów • Drewno • Oleje odpadowe • Opony • Rozpuszczalniki • Metale szlachetne

UTRATA STATUSU ODPADU • W 2008 r. został wydany Raport dotyczący kryteriów utraty statusu odpadów przez Institute for Prospective Technological Studies. W tym dokumencie zostały wskazane i wyjaśnione ogólne zasady stosowania kryteriów utraty status odpadów wskazane w dyrektywie 2008/98. • W 2011 i 2012 r. kryteria dotyczące złomu i stłuczki szklanej zostały skodyfikowane w rozporządzeniach wspólnotowych obowiązujących bezpośrednio w państwach członkowskich. Pierwsze rozporządzenie - nr 333/2011 z dnia 31 marca 2011 r. ustanawiającego kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami. Drugie rozporządzenie - nr 1179/2012 z dnia 10 grudnia 2012 r. ustanawiające kryteria określające kiedy stłuczka szklana przestaje być odpadem.

13

ZASADY OGÓLNE GOSPODARKI ODPADAMI • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami (art. 17) Zasada bliskości Postepowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami

NOWA HIERARCHIA POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI unieszkodliwianie

Art. 17-19

inne metody odzysku np. odzysk energii recykling przygotowanie do ponownego użycia zapobieganie powstawaniu odpadów Pięciostopniowa hierarchia postępowania * Możliwe jest odstąpienie od tej hierarchii jeżeli jest to uzasadnione metodologią LCA w oparciu o dyrektywę ramową.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości (art. 20) Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami









Priorytet – zagospodarowanie odpadów w miejscu ich powstania z uwzględnieniem hierarchii sposobów postępowania z odpadami Stosowanie osadów ściekowych i unieszkodliwianie odpadów medycznych i weterynaryjnych poza województwem zakazane, zakaz przywozu na teren województwa (ograniczenie terytorialne) Wyjątek rozszerzony dla odpadów medycznych i weterynaryjnych w przypadku braku instalacji do unieszkodliwiania tych odpadów na obszarze danego województwa lub gdy istniejące instalacje nie mają wolnych mocy przerobowych. Dla zmieszanych odpadów komunalnych, zielonych, pozostałości z sortowania złagodzono wymogi poprzez dopuszczenie wywozu do zastępczej instalacji RGOK.

14

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi (art. 21) Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami



Zachowane dotychczasowe rozwiązania zakazujące: – mieszania odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, – mieszania odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, – mieszania odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami



Dopuszcza się mieszanie gdy służy ono poprawie bezpieczeństwa procesów przetwarzania odpadów powstałych po zmieszaniu i jeżeli w wyniku prowadzenia tych procesów nie nastąpi wzrost zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami (art. 22) Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami



Koszt gospodarowania odpadami obciąża w pierwszym rzędzie kolejnych posiadaczy odpadów, lub we wskazanych przypadkach, producenta/importera produktu, z którego powstaje odpad.



Nawiązanie do zasady „zanieczyszczający płaci” art. 7 POŚ – sprawca ponosi koszty zanieczyszczenia. Nie ma tu żadnych różnic, generalnie obowiązek ten spoczywa zarówno na osobach fizycznych, jak i jednostkach organizacyjnych.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia • postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami • niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport (art. 23) Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności • posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami

Kategoryczny wymóg zbierania odpadów w sposób selektywny (art. 23 ust 1). Utrzymanie zakazu zbierania poza miejscem wytwarzania: pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, o ile są przeznaczone do składowania; komunalnych osadów ściekowych; zakaźnych odpadów medycznych; zakaźnych odpadów weterynaryjnych. Istnieje możliwość uchylenia tego zakazu dla zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych poprzez decyzje administracyjną na okres do roku. Zakazuje się zbierania: zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych poza obszarem RGOK, na którym zostały wytworzone (uzupełnienie zasady bliskości).

15

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport (art. 24) Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami



Przy regulacjach transportu należy zwrócić uwagę na: – rozszerzenie zasad ogólnych związanych z transportem na wszystkie rodzaje odpadów (art. 24 ust 1, 2) – wprowadzenie indywidualnych numerów rejestrowych oraz oznakowania pojazdów – rozszerzenie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (nowy akt wykonawczy) o oznakowanie środków transportu, biorąc pod uwagę właściwości odpadów i ich wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie (art. 25) Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami

• •







Na terenie do którego posiada się tytuł prawny. Zachowane czasy magazynowania: trzy lata przy przetwarzaniu, rok przy składowaniu Minister Środowiska uzyskał delegację do określenia szczegółowych wymagań dla magazynowania, obejmującego wstępne magazynowanie odpadów przez wytwórcę odpadów, tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów oraz magazynowanie odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów. Minister Środowiska może określić czas magazynowania, kierując się rodzajem magazynowania i właściwościami odpadów. Rozproszenie przepisów dotyczących magazynowania po całej ustawie.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami



Posiadacz odpadów jest obowiązany do natychmiastowego usunięcia odpadów z miejsc nie przeznaczonych do magazynowania czy składowania.



Częściowo nowy podział kompetencji przy wydaniu decyzji nakazującej usunięcie odpadów – na terenach zamkniętych wydaje je RDOŚ – wydaje RDOŚ kiedy adresatem gmina



Ma miejsce ustalenie zasad udostępniania terenu przez władającego powierzchnią ziemi posiadaczowi odpadów w celu wykonania decyzji

16

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami



Art. 27. 1. Wytwórca odpadów jest obowiązany do gospodarowania wytworzonymi przez siebie odpadami. 2. Wytwórca odpadów lub inny posiadacz odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wyłącznie podmiotom, które posiadają: 1) zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, lub 2) koncesję na podziemne składowanie odpadów, pozwolenie zintegrowane, decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi, … 3) wpis do rejestru w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 pkt 5 chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania decyzji lub wpisu do rejestru.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami









Uściślono zasady przejęcia odpowiedzialności w przypadku transportu odpadów. Doprecyzowano moment przejęcia odpowiedzialności w wypadku zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych (poświadczenie unieszkodliwienia). Sprzedawca odpadów oraz pośrednik w obrocie odpadami nie przejmują odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami, jeżeli nie są posiadaczami tych odpadów. Minister Środowiska określi odpady, które można wykorzystać w bezpieczny sposób na własne potrzeby (osoba fizyczna, jednostka nie będąca przedsiębiorcą), ich ilości oraz warunki magazynowania tych odpadów.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia • postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich • składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach (art. 30) Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami

Nowe kody procesu odzysku (R14, R15) Art. 30. 2. Dopuszcza się odzysk poza instalacjami lub urządzeniami w przypadku: 1) odzysku w procesie odzysku R10, 2) w procesach odzysku R3, R5, R11 i R12, 3) kompostowanie na potrzeby własne (osoby fizyczne). Minister Środowiska określi warunki odzysku w procesie odzysku R10 oraz rodzaje odpadów oraz warunki ich odzysku w procesach odzysku R3, R5, R11 i R12 Dz. U. 2011 nr 86 poz. 476 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie odzysku R10 (do 24.01.2015) Dz. U. 2006 nr 49 poz. 356 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (do 24.01.2015)

17

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia • postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie • Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach (art. 31) Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami

Częściowo nowy podział kompetencji organów przy wydawaniu zezwolenia na spalanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami – RDOŚ – tereny zamknięte – Organ właściwy ze względu na miejsce spalania Zmiana w zakresie spalania pozostałości roślinnych – dotychczas wolno było spalać, jeżeli na terenie gminy nie była prowadzona selektywna zbiórka takich odpadów. – dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych o ile nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia • Nowa lista naruszeń, która upoważnia WIOŚ do postępowania z odpadami wydania decyzji wstrzymującej działalność: – hierarchii sposobów postępowania z odpadami, Zasada bliskości polegającego na niewysegregowaniu odpadów Postępowanie z odpadami nadających się do odzysku spośród odpadów niebezpiecznymi przeznaczonych do unieszkodliwiania, wbrew art. Koszty gospodarowania odpadami 18 ust. 7; Zbieranie i transport – zakazu dotyczącego postępowania z odpadami Magazynowanie niebezpiecznymi, o którym mowa w art. 21; Usuwanie odpadów z miejsca – zakazów określonych w art. 23 ust. 2 i 3 nieprzeznaczonego do ich (dotyczących zbierania odpadów); składowania lub magazynowania – obowiązku określonego w art. 27 ust. 2 (zlecania Przekazywanie odpadów i wykonania zagospodarowania odpadów); przenoszenie odpowiedzialności – wymagań dotyczących eksploatacji instalacji lub Przetwarzanie odpadów w urządzeń do przetwarzania odpadów, o których instalacjach i urządzeniach mowa w art. 29 ust. 2; – zakazu przetwarzania odpadów poza instalacjami Wstrzymywanie działalności lub urządzeniami, o którym mowa w art. 30 ust. 1 posiadacza odpadów (art. 32) Postępowanie z odpadami

WIOŚ może określić termin usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, zawieszając na ten czas postępowanie

ZASADY OGÓLNE • • • • • • •

• • • •

Odwrócona hierarchia postępowania z odpadami Zasada bliskości Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi Koszty gospodarowania odpadami Zbieranie i transport Magazynowanie Usuwanie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania Przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności Przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach Wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów Postępowanie z odpadami (art. 33)



Art. 33. 1. Posiadacz odpadów jest obowiązany do postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarki odpadami, o których mowa w art. 16-31, w tym do prowadzenia procesów przetwarzania odpadów w taki sposób, aby procesy te oraz powstające w ich wyniku odpady nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska, a także w sposób zgodny z przepisami o ochronie środowiska i planami gospodarki odpadami.



delegacja dla Ministra Środowiska do wydania rozporządzenia wprowadzającego wymagania dla określonych procesów przetwarzania, z wyjątkiem składowania odpadów i termicznego przekształcania odpadów, oraz wymagania dla odpadów powstających w wyniku tych procesów.

18

UPRAWNIENIA WYMAGANE DO GOSPODAROWANIA ODPADAMI •

Nowa ustawa od wejścia w życie zmieniła dotychczasowe wymagania formalno-prawne dla wytwarzanych odpadów. Nie jest już wymagana: – decyzja zatwierdzająca PGO (program gospodarki odpadami) – dla odpadów wytwarzanych w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw; – decyzja zatwierdzająca PGON (program gospodarki odpadami niebezpiecznymi) – dla odpadów wytwarzanych poza ww. usługami; – informacja o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami – dla odpadów wytwarzanych poza ww. usługami.

OBOWIĄZKI ADMINISTRACYJNE WYTWÓRCY ODPADÓW •

Na wytwarzanie odpadów od 23.01.2013r. wymagane jest pozwolenie i to jedynie dla odpadów wytwarzanych w związku z eksploatacją instalacji w przypadku przekroczenia ustawowych limitów określonych w art. 180a dodanym do POŚ: Art. 180a. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane do wytwarzania odpadów: 1) o masie powyżej 1 Mg rocznie – w przypadku odpadów niebezpiecznych lub 2) o masie powyżej 5000 Mg rocznie – w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne.



Kilka uwag: – świadczący usługę w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw od 23.01.2013r. nie musi już mieć żadnej decyzji na wytwarzanie odpadów powstających w wyniku świadczenia takiej usługi, gdyż wykonujący taką usługę nie jest prowadzącym instalację. – w obecnym przepisie (art. 180a POŚ) nie ma już podobnego zapisu, jaki był w art. 17 ust. 3 poprzedniej ustawy, że w pozwoleniu uwzględnia się wszystkie odpady wytwarzane przez danego wytwórcę w danym miejscu. Tak więc każdą instalację należy analizować osobno, czy dla niej przekroczone są limity aby określić, czy wymaga pozwolenia.

POZOSTAŁE POZWOLENIA • • •

Zezwolenie na zbieranie odpadów. Zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Działalność wymagająca zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów może być objęta jednym zezwoleniem.

zbieranie odpadów – gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów (art. 3 ust. 1 pkt 34); przetwarzanie odpadów – rozumie się przez to procesy odzysku lub unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwianie (art. 3 ust. 1 pkt 21);

19

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW Marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce zbierania/przetwarzania: – dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) dotyczy to przedsięwzięć, wskazanych w §2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), – dla odpadów innych niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi w procesie odzysku polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska lub zapadliska jest nie mniejsza niż 25 000 Mg, – dla regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Starosta - w pozostałych przypadkach; RDOŚ - na terenach zamkniętych; GIOŚ – zgoda na dopuszczenie funkcjonowania instalacji lub urządzenia do unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych weterynaryjnych przy zezwoleniu na ich przetwarzanie

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW •



• •



Zasady wydawania pozwolenia: Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje, w drodze decyzji, organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce zbierania lub przetwarzania odpadów (art. 41 ust. 2). Do zezwolenia na zbieranie odpadów i zezwolenia na przetwarzanie odpadów nie stosuje się przepisu art. 11 ust. 9 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (art. 41 ust. 10). Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. (art. 44) W przypadku prowadzenia w tym samym miejscu przedsięwzięć, o których mowa w art. 41 ust. 3 (właściwość starosty i marszałka województwa), organem właściwym do wydania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów jest marszałek województwa (art. 41 ust. 6). Wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów polegającego na unieszkodliwianiu zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych wymaga zgody Głównego Inspektora Sanitarnego (art. 41 ust. 7).

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW Nowością jest, że do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów i do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów należy dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DOŚU), o której mowa w art. 71 UOOŚ, o ile jest wymagana (art. 42 ust 4). Art. 71. 1. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia. 2. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych: 1) przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko; 2) przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. 81) punkty do zbierania lub przeładunku odpadów, w tym złomu Art. 72. 1. Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem (m.in.): 21) zezwolenia na przetwarzanie odpadów i zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów wydawanego na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

20

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW Nowy katalog zwolnień od wymogu posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów (art. 45): •

• • •

podmiotów prowadzących niezawodową działalność gospodarczą w zakresie gospodarowania odpadami, które zbierają odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych odpadów konsumpcyjnych; niezawodową działalnością w zakresie zbierania odpadów jest zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, siedzibach urzędów i instytucji; Podmiot jest obowiązany posiadać umowę zawartą w formie pisemnej pod rygorem nieważności, z posiadaczem odpadów posiadającym zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów wymienionych. osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami wykorzystujących odpady na własne potrzeby, zgodnie z art 27 ust 8 u.o.; osób władających powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe w celach, o których mowa w art. 96 ust 1 pkt 1– 3 u.o. podmiotów obowiązanych do uzyskania pozwolenia zintegrowanego, w trybie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm);

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW •





• • •

posiadaczy odpadów prowadzących działalność w zakresie unieszkodliwiania odpadów przez ich składowanie na składowiskach podziemnych, którzy są obowiązani do uzyskania koncesji na prowadzenie takiej działalności na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981); posiadaczy odpadów obowiązanych do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, o których mowa w ustawie z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (Dz. U. Nr 138, poz. 865, z późn. zm.); wytwórcy odpadów, który wytwarzane przez siebie odpady, niebędące odpadami niebezpiecznymi, unieszkodliwia w miejscu ich wytworzenia zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ust 3u.o.; posiadacza odpadów, który poddaje odzyskowi odpady zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ust 3 u.o.; władającego nieruchomością, który zbiera odpady komunalne, wytwarzane na terenie tej nieruchomości; wytwórcy odpadów, który wytwarzane przez siebie odpady zbiera w miejscu ich wytworzenia.

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW •

Wytwórca odpadów, który prowadzi zbieranie odpadów lub przetwarzanie może być zwolniony z obowiązku uzyskania odrębnego zezwolenia na prowadzenie tej działalności, jeżeli posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów (art. 45 ust 4)



gdy: – we wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie uwzględnił wymagania przewidziane dla wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów



Właściwym organem do wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest organ właściwy do wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów (art. 45 ust 7)



W takim przypadku pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest jednocześnie odpowiednio zezwoleniem na zbieranie lub zezwoleniem na przetwarzanie odpadów (art. 45 ust 8)

21

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW •





Odmowa wydania zezwolenia: Organ wydający decyzję dokonuje oceny nie tylko samego wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów, ale również sprawdza, czy nie zachodzi: – przeszkoda planistyczna, tzn. czy planowana działalność nie jest sprzeczna z planami gospodarki odpadami (Krajowy PGO oraz wojewódzki PGO), – przeszkoda prawna, tzn. czy działalność jest zgodna z przepisami prawa miejscowego (czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego), – przeszkoda faktyczna, czyli możliwe zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub dla środowiska powodowane przez planowaną działalność (chodzi tu o możliwość potencjalną, ale realną). O ile podstawą do odmowy wydania decyzji jest niezgodność zamierzonego sposobu gospodarki odpadami z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to przeszkody do wydania decyzji nie stanowi brak planu dla terenu. Zezwolenie nie będzie wydane, jeżeli kierownik spalarni lub współspalarni odpadów albo kierownik składowiska odpadów nie posiadają świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami.

ZBIERANIE/PRZETWARZANIE ODPADÓW Wygaśnięcie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów: •

Zezwolenie wygasa: – po upływie czasu, na jaki zostało wydane; – jeżeli podmiot objęty zezwoleniem zaprzestał działalności objętej zezwoleniem lub z innych powodów zezwolenie stało się bezprzedmiotowe; – na wniosek podmiotu objętego zezwoleniem; – jeżeli podmiot objęty zezwoleniem nie rozpoczął działalności objętej zezwoleniem w terminie 2 lat od dnia, w którym zezwolenie stało się ostateczne; – jeżeli podmiot objęty zezwoleniem nie prowadził działalności objętej zezwoleniem przez 2 lata.



Wydanie decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania administracyjnego, które powinno być wszczęte zgodnie z zasadami określonymi w k.p.a. przez organ, który zezwolenie wydał.



odzysk odpadów - rozumie się przez to jakikolwiek proces, którego głównym wynikiem jest to, aby odpady służyły użytecznemu zastosowaniu przez zastąpienie innych materiałów, które w przeciwnym przypadku zostałyby użyte do spełnienia danej funkcji, lub w wyniku którego odpady są przygotowywane do spełnienia takiej funkcji w danym zakładzie lub ogólnie w gospodarce;

PRZETWARZANIE ODPADÓW



recykling odpadów - rozumie się przez to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk;

• przygotowanie do ponownego użycia rozumie się przez to odzysk …

Procesy odzysku określone w załączniku nr 1 do ustawy o odpadach: R1 Wykorzystanie głównie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii (*) R2 Odzysk/Regeneracja rozpuszczalników R3 Recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania)(**) R4 Recykling lub odzysk metali i związków metali R5 Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych (***) R6 Regeneracja kwasów lub zasad R7 Odzysk składników stosowanych do redukcji zanieczyszczeń

22

RECYKLING/ODZYSK ODPADÓW Procesy odzysku określone w załączniku nr 1 do ustawy o odpadach: R8 Odzysk składników z katalizatorów R9 Powtórna rafinacja oleju lub inne sposoby ponownego wykorzystania oleju R10 Obróbka na powierzchni ziemi przynosząca korzyści dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska R11 Wykorzystanie odpadów uzyskanych w wyniku któregokolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1 do R10 R12 Wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1 do R11(****) R13 Magazynowanie odpadów, poprzedzające którykolwiek z procesów wymienionych w punktach od R1 do R12 (z wyjątkiem wstępnego magazynowania u wytwórcy odpadów)

UNIESZKODLIWIANIE ODPADÓW •

unieszkodliwianie odpadów - rozumie się przez to proces niebędący odzyskiem, nawet jeżeli wtórnym skutkiem takiego procesu jest odzysk substancji lub energii;



Procesy unieszkodliwiania określone w załączniku nr 2 do ustawy o odpadach: D1 Składowanie w gruncie lub na powierzchni ziemi (np. składowiska) D2 Przetwarzanie w glebie i ziemi (np. biodegradacja odpadów płynnych lub szlamów w glebie i ziemi) D3 Głębokie zatłaczanie (np. zatłaczanie odpadów, które można pompować) D4 Retencja powierzchniowa (np. umieszczanie odpadów ciekłych i szlamów w dołach, na poletkach osadowych lub lagunach) D5 Składowanie na składowiskach w sposób celowo zaprojektowany (np. umieszczanie w uszczelnionych oddzielnych komorach, przykrytych i izolowanych od siebie wzajemnie i od środowiska itd.) D6 Odprowadzanie do wód z wyjątkiem mórz i oceanów D7 Odprowadzanie do mórz i oceanów, w tym lokowanie na dnie mórz

UNIESZKODLIWIANIE ODPADÓW D8 Obróbka biologiczna, niewymieniona w innej pozycji niniejszego załącznika, w wyniku której powstają ostateczne związki lub mieszanki, które są unieszkodliwiane za pomocą któregokolwiek spośród procesów wymienionych w poz. D1-D12 D9 Obróbka fizyczno-chemiczna, niewymieniona w innej pozycji niniejszego załącznika, w wyniku której powstają ostateczne związki lub mieszaniny unieszkodliwiane za pomocą któregokolwiek spośród procesów wymienionych w pozycjach D1-D12 (np. odparowanie, suszenie, kalcynacja itp.) D10 Przekształcanie termiczne na lądzie D11 Przekształcanie termiczne na morzu D12 Trwałe składowanie (np. umieszczanie pojemników w kopalniach itd.) D13 Sporządzanie mieszanki lub mieszanie przed poddaniem odpadów któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycjach D1-D12 D14 Przepakowywanie przed poddaniem któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycjach D1-D13 D15 Magazynowanie poprzedzające którykolwiek z procesów wymienionych w pozycjach D1-D14 (z wyjątkiem wstępnego magazynowania u wytwórcy odpadów)

23

PRZEKAZANIE ODPADÓW OSOBIE FIZYCZNEJ •



Posiadacz odpadów może przekazać określone rodzaje odpadów w celu ich wykorzystania na własne potrzeby osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej, niebędącej przedsiębiorcą. (MŚ określi rodzaje odpadów oraz dopuszczalne metody odzysku) Prowadzenie działalności w zakresie wykorzystania odpadów na własne potrzeby przez osoby fizyczne i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami nie wymaga zezwolenia w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. 2006 nr 75 poz. 527, Dz.U. 2008 nr 235 poz. 1614)

o (d

. 24

5) 01 .2 1 0

SPOSOBY GOSPODAROWANIA ODPADAMI

(do

.20 .01 24

) 15

SPOSOBY GOSPODAROWANIA ODPADAMI •

Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami. 5) (do

.20 .01 24

1



R10 – Rozprowadzenie na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszania gleby (odpady zawierające wapń, osady ściekowe, odpady zawierające duże ilości substancji organicznych, odpady mineralne)



R10 - Obróbka na powierzchni ziemi przynosząca korzyści dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska

24

SPOSOBY GOSPODAROWANIA ODPADAMI •

Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami.

1 .20 .01 24 o (d

• • •

5)

R14 - Inne działania polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub części R15 - Przetwarzanie odpadów, w celu ich przygotowania do odzysku, w tym do recyklingu D2 - Obróbka w glebie i ziemi D2 Przetwarzanie w glebie i ziemi

Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje odpadów oraz warunki ich odzysku w procesach odzysku R3, R5, R11 i R12 wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy, poza instalacjami i urządzeniami, uwzględniając właściwości tych odpadów oraz możliwość bezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzi wykorzystania tych odpadów.

SZCZEGÓLNE ZASADY GOSPODAROWANIA NIEKTÓRYMI ODPADAMI – DZIAŁ VII

• •







Delegacja dla nowego rozporządzenia, aktualnie jeszcze rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 4 sierpnia 2004r w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi (d o

Zrezygnowano z dodanych w 2010 przepisów dotyczących azbestu; pojawiły się odpady z wypadków;

selektywnie zbierane, oleje o różnych cechach nie powinny być mieszane. oleje odpadowe powinny być przetwarzane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami oraz wymaganiami ochrony życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w tym bez niekorzystnych skutków dla terenów wiejskich lub miejsc o szczególnym znaczeniu, w szczególności przyrodniczym lub kulturowym poddawane regeneracji (definicja), innemu odzyskowi, unieszkodliwieniu

5)

• •

PCB oraz odpady zawierające PCB, Oleje odpadowe, Odpady medyczne i odpady weterynaryjne, Komunalne osady ściekowe, Odpady pochodzące z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów Odpady z wypadków Odpady metali

24 .0 1. 20 1



• • •

OLEJE ODPADOWE 1 .20 .01 24 o (d

• • • • •



5)

Oleje odpadowe zbiera się i magazynuje selektywnie według wymagań wynikających ze sposobu ich przemysłowego wykorzystania lub unieszkodliwiania. Niedozwolone jest mieszanie olejów odpadowych z innymi odpadami lub substancjami. Dopuszcza się mieszanie różnych rodzajów olejów odpadowych, jeżeli nie wpłynie to negatywnie na proces ich odzysku lub unieszkodliwiania. Oleje odpadowe zbiera się do szczelnych pojemników, wykonanych z materiałów trudno palnych, odpornych na działanie olejów odpadowych szczelnie zamykanych. Na pojemnikach umieszcza się w miejscu widocznym: napis „OLEJ ODPADOWY”; informacje o kodzie odpadu oraz oznakowanie wymagane przepisami szczególnymi, dotyczącymi transportu odpadów niebezpiecznych. Oleje odpadowe magazynuje się w miejscach utwardzonych, zabezpieczonych przed zanieczyszczeniami gruntu i opadami atmosferycznymi, wyposażonych w urządzenia lub środki do zbierania wycieków tych odpadów.

25

REJESTR •

Pełna nazwa – Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami



Rejestr z założenia ma objąć swym zakresem wszystkie podmioty zawodowo uczestniczące w gospodarce odpadami, ale łącznie z etapem poprzedzającym wytworzenie odpadu.



Wyjątek stanowią podmioty objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów.



Zupełnie nowa funkcja w stosunku do rejestru z ustawy z 2001r gdzie rejestr obejmował jedynie te podmioty, które przetwarzały, zbierały lub transportowały odpady.



Jeden z najobszerniejszych rozdziałów ustawy (art. 49-65)



Rejestr podmiotów wprowadzających produkty i produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami prowadzi marszałek województwa



Marszałek województwa dokonuje wpisu do rejestru na wniosek lub z urzędu. Na wniosek właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu, z urzędu właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności.



Podmiotowi nadawany jest indywidualny numer rejestrowy oraz tworzy się indywidualne konto.



Obowiązek złożenia wniosku o wpis dotyczy (art. 50): posiadaczy odpadów, producentów, importerów, prowadzących odzysk lub recykling odpadów opakowaniowych i poużytkowych, organizacji odzysku, sprzedawców odpadów i pośredników w obrocie odpadami, wprowadzających pojazdy, prowadzących punkty zbierania pojazdów, prowadzących stacje demontażu, prowadzących strzępiarki; zbierających zużyty sprzęt, wprowadzających baterie lub akumulatory, transportujących odpady

REJESTR

REJESTR •

Z urzędu wpisu do rejestru marszałek województwa dokonuje dla: – posiadacza odpadów, który uzyskał pozwolenie zintegrowane, – posiadacza odpadów, który uzyskał pozwolenie na wytwarzanie odpadów, – posiadacza odpadów, który uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, – podmiotu, który uzyskał decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, – podmiotu, który uzyskał koncesję na podziemne składowanie odpadów na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, – podmiotu, który uzyskał wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości - na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 i 951)

26

REJESTR •

Kto nie podlega wpisowi do rejestru – osoba fizyczna oraz jednostka organizacyjna niebędące przedsiębiorcami wykorzystujące odpady na potrzeby własne, zgodnie z art. 27 ust. 8; – podmiot władający powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe w celach, o których mowa w art. 96 ust. 1 pkt 1-3, zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów; – podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, który zbiera odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach i instytucjach (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów); – transportujący wytworzone przez siebie odpady.



Rejestr stanowi integralną część bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.



Pełna nazwa – Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.



We wcześniejszej wersji bazy zamieszczano informacje dotyczące wytwarzania i gospodarowania odpadami. Obecnie baza znacząco rozszerzona. Gromadzi się w niej informacje o: – wprowadzanych na terytorium kraju opakowaniach, produktach w opakowaniach, w podziale na poszczególne rodzaje opakowań, oraz odpadach z nich powstających; – wprowadzanych na terytorium kraju olejach smarowych, oponach oraz o odpadach z nich powstających; – wprowadzanych pojazdach, zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz o odpadach z nich powstających; – osiągniętych poziomach odzysku i recyklingu; – rodzajach i ilości wytwarzanych odpadów oraz ich wytwórcach; – ilości i jakości komunalnych osadów ściekowych, ich wytwórcach, miejscach zastosowania i podmiotach władających powierzchnią ziemi, na której te osady zostały zastosowane;

BAZA DANYCH

BAZA DANYCH – rodzaju i ilości odpadów poddanych przetwarzaniu i zastosowanych procesach przetwarzania; – decyzjach z zakresu gospodarki odpadami, z uwzględnieniem pozwoleń na wytwarzanie odpadów i pozwoleń zintegrowanych, decyzji zatwierdzających program gospodarowania odpadami wydobywczymi oraz zezwoleń na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych; – transgranicznym przemieszczaniu odpadów, w tym odpadów opakowaniowych, zużytych baterii i zużytych akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego; – wpływach z opłat produktowych, z podziałem na poszczególne rodzaje opakowań i produktów oraz opłat depozytowych i recyklingowych, a także podmiotach, które te opłaty uiściły; – składowiskach odpadów, z podziałem na składowiska w fazie eksploatacyjnej i poeksploatacyjnej; – poszczególnych rodzajach instalacji do zagospodarowania odpadów wraz z podaniem ich położenia, mocy przerobowych i rodzaju stosowanej technologii oraz ilości i rodzajów odpadów przetwarzanych w tych instalacjach; – podmiotach odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości

27

BAZA DANYCH •

Bazę prowadzi i aktualizuje marszałek województwa.



Administratorem bazy danych jest Minister Środowiska lub wyznaczony przez niego podmiot będący jednostką sektora finansów publicznych.



Baza prowadzona jest w systemie teleinformatycznym. Dostęp do bazy posiadają jedynie wybrane organy administracji publicznej (art. 83).



Użytkownicy posiadają uprawnienia do nieodpłatnego dostępu do BDO w zakresie związanym z ich kompetencjami i zadaniami. Czy zatem za korzystanie w pozostałym zakresie będą musieli ponosić opłaty?



Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami oraz Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami będący częścią bazy tworzy się najpóźniej w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy

POZOSTAŁE OBOWIĄZKI POSIADACZA, POŚREDNIKA I SPRZEDAWCY ODPADÓW Do dnia 31 grudnia 2014 r. do ewidencji odpadów stosuje się przepisy dotychczasowe. •





prowadzenie ewidencji odpadów za pomocą Karty Ewidencji Odpadu (KEO) i Karty Przekazania Odpadu (KPO) składanie sprawozdań z tytułu wytwarzanych odpadów tzw. zbiorczych zestawień danych o ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów. Sprawozdanie przedkładane jest Marszałkowi Województwa, w przypadku składowania odpadów posiadanie aktualnych testów zgodności odpadów

EWIDENCJA ODPADÓW służy w? zego ó Do c ja odpad c n e ewid





Zapewnia ilościową i jakościową kontrolę odpadów odpadów – wytwarzanych – zbieranych – poddawanych przetwarzaniu Zapewnia kompleksową kontrolę w zakresie obrotu odpadami

28

EWIDENCJA ODPADÓW •

ek wiąz a obo Kto m owadzić ów? r d p odpa encję ewid





Posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów zgodnie z przyjętym katalogiem odpadów. Sprzedawca odpadów i pośrednik w obrocie odpadami niebędący posiadaczami odpadów są obowiązani do prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów niebezpiecznych.







nie dotyczy wytwórców odpadów komunalnych, odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. nie dotyczy osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby. nie dotyczy podmiotów prowadzących działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami. nie dotyczy rodzajów odpadów lub ilości odpadów na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska

JAK PROWADZIMY EWIDENCJĘ ODPADÓW •

Ewidencję odpadów prowadzi się z zastosowaniem następujących dokumentów ewidencji odpadów:

KARTA PRZEKAZANIA ODPADU

KARTA EWIDENCJI ODPADU

karta ewidencji komunalnych osadów ściekowych, karta ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, karta ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji; karta ewidencji odpadów niebezpiecznych Dz. U. 2010 Nr 249 poz. 1673 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów

(do 24.01.2015)

WARUNKI PROWADZENIA EWIDENCJI ODPADÓW •







Ewidencję odpadów można prowadzić w systemie teleinformatycznym, umożliwiającym poświadczenie dokumentów ewidencji odpadów za pomocą podpisu elektronicznego. Kartę przekazania odpadu sporządza posiadacz odpadów przekazujący odpad, w odpowiedniej liczbie egzemplarzy – po jednym dla każdego z posiadaczy odpadu. Dopuszczalne jest niesporządzanie karty przekazania odpadu, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Dopuszcza się sporządzanie zbiorczej karty przekazania odpadu, obejmującej odpad danego rodzaju przekazywany łącznie w czasie jednego miesiąca kalendarzowego, za pośrednictwem tego samego prowadzącego transport odpadów temu samemu posiadaczowi odpadów. Zbiorczą kartę przekazania odpadów sporządza się niezwłocznie po zakończeniu miesiąca, którego dotyczy.

29

WARUNKI PROWADZENIA EWIDENCJI ODPADÓW • •





Kartę ewidencji wypełnia się odrębnie dla każdego rodzaju odpadu, dla każdego miejsca prowadzenia działalności. Szczególne przypadki prowadzenia kart ewidencji odpadów – dla komunalnych osadów ściekowych w celach przyrodniczego wykorzystania – wytwórca (eksploatator oczyszczalni); – dla zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – przedsiębiorca prowadzący zakład przetwarzania – dla pojazdów wycofanych z eksploatacji – przedsiębiorca prowadzący stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów. Wpisy do kart ewidencji mają być dokonane niezwłocznie po zakończeniu miesiąca, którego dotyczą. Posiadacz odpadów jest obowiązany do przechowywania dokumentów sporządzonych na potrzeby ewidencji przez okres pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono te dokumenty. Obowiązany jest również do udostępnienia ewidencji odpadów na żądanie organów uprawnionych do przeprowadzenia kontroli.

WARUNKI PROWADZENIA EWIDENCJI ODPADÓW •



Ustawa wprowadza nową kartę ewidencji odpadu niebezpiecznego dla sprzedawców odpadów i pośredników w obrocie odpadami niebędących posiadaczami odpadów (art. 67 ust. 1 pkt 2). Art. 236 - do dnia 31 grudnia 2014 r. do ewidencji odpadów stosuje się przepisy dotychczasowe. Czyli do czasu wydania stosownego rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw środowiska w sprawie wzorów dokumentów ewidencji odpadów, sprzedawca odpadów oraz pośrednik w obrocie odpadami, niebędący posiadaczami odpadów, nie prowadzą ewidencji odpadów niebezpiecznych.

UPROSZCZONA EWIDENCJA





Podmioty mające prawo prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów to: – wytwarzający odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg/rocznie – wytwarzający odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 Mg rocznie. – transportujący odpady wykonujący wyłącznie usługę transportu odpadów. – władający powierzchnią ziemi, na której komunalne osady ściekowe są stosowane w celach odzysku (art. 96) Ewidencja uproszczona to ewidencja odpadów z zastosowaniem wyłącznie karty przekazania odpadu.

30

BRAK OBOWIĄZKU PROWADZENIA EWIDENCJI ODPADÓW

(do 24.01.2015)



Rodzaje i ilości odpadów wytwarzanych rocznie przez posiadacza odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, zawiera załącznik do rozporządzenia.

WZÓR WYPEŁNIANIA KARTY PRZEKAZANIA ODPADU KARTA PRZEKAZANIA ODPADU

Nr karty Kolejny numer karty, zasadniczo za każdym razem przy przekazaniu odpadu wypełnia się jedną kartę

Posiadacz odpadów, który przekazuje odpad Nazwa posiadacza odpadu

Transportujący odpad Nazwa przedsiębiorcy, który transportuje odpad

Rok kalendarzowy Aktualny rok kalendarzowy

2013

16

XYZ sp z o.o.

Posiadacz odpadów, który przejmuje odpad Nazwa posiadacza odpadu

ABC sp z o.o.

Adres Adres siedziby posiadacza przekazującego odpad

DFG S.A.

Adres Adres siedziby transportującego odpad

ul. Bursztynowa 12/36 00-001 Miejscowość A Nr REGON REGON posiadacza przekazującego odpad

ul. Gwiezdna 4 00-002 Miejscowość B Nr REGON REGON transportującego odpad

123456789

Adres Adres siedziby posiadacza przyjmującego odpad

ul. Sokołów 105 00-003 Miejscowość C Nr REGON REGON posiadacza przyjmującego odpad

987654321

456123789

WZÓR WYPEŁNIANIA KARTY PRZEKAZANIA ODPADU Miejsce przeznaczenia odpadów Adres miejsca odbioru odpadu, pod który należy dostarczyć odpad, wskazany przez posiadacza odpadu transportującemu odpad

ul. Sokołów 105, 00-003 Miejscowość C Rodzaj procesu przetwarzania, któremu powinien zostać poddany odpad Dotyczy stacji demontażu pojazdów w przypadku przekazywania odpadów powstałych w wyniku demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Należy podać symbol R lub D.

R1 Wnioskuję o wydanie dokumentu potwierdzającego odzysk lub recykling Dotyczy dokumentów prowadzących odzysk lub recykling na podstawie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej Tak Kod odpadu Kod odpadu zgodnie z kodami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.2001.112.1206)

16 01 07*

Nie

Rodzaj odpadu Odpowiadający danemu kodowi odpadu rodzaj odpadu zgodnie z rodzajami odpadów określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.2001.112.1206)

Filtry olejowe

31

WZÓR WYPEŁNIANIA KARTY PRZEKAZANIA ODPADU Data/Miesiąc

Masa przekazywanych odpadów [Mg]

Numer rejestracyjny pojazdu, przyczepy lub naczepy

Data przekazania odpadu przedsiębiorcy dokonującego jego transportu

Podaje się z dokładnością co najmniej do 1 miejsca po przecinku (czyli z dokładnością do 100 kg) dla odpadów innych niż niebezpieczne i z dokładnością do 3 miejsc po przecinku (czyli z dokładnością do 1 kg) dla odpadów niebezpiecznych

Dotyczy odpadów niebezpiecznych

12 maj 2011

0,345

SZA OD001

Wykorzystywane przy zbiorczej karcie przekazania odpadu. Potwierdzam przekazanie odpadu

Potwierdzam przejęcie odpadu

Podpis i pieczęć firmowa posiadacza przekazującego odpad lub osoby przez niego upoważnionej

Potwierdzam wykonanie usługi transportu Podpis i pieczęć firmowa przedsiębiorcy transportującego odpad lub osoby przez niego upoważnionej

Data, pieczęć, podpis

Data, pieczęć, podpis

Data, pieczęć, podpis

Podpis i pieczęć firmowa posiadacza przejmującego odpad lub osoby przez niego upoważnionej

WZÓR WYPEŁNIANIA KARTY EWIDENCJI ODPADU KARTA EWIDENCJI ODPADU

Nr karty numer karty, dla każdego rodzaju odpadu prowadzi się osobną kartę, czyli kart ewidencji powinno być tyle ile wytwarzanych odpadów

Rok kalendarzowy Aktualny rok kalendarzowy

2013

1 Kod odpadu Kod odpadu zgodnie z kodami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.2001.112.1206)

16 01 07* Rodzaj odpadu Odpowiadający danemu kodowi odpadu rodzaj odpadu zgodnie z rodzajami odpadów określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.2001.112.1206

Filtry olejowe Procentowa zawartość PCB w odpadzie Należy podać procentową zawartość PCB w odpadzie. W przypadku gdy odpad nie zawiera PCB wpisujemy

Nie zawiera. Posiadacz odpadów Wpisać imię i nazwisko lub nazwę posiadacza odpadu.

XYZ Sp. z o.o.

WZÓR WYPEŁNIANIA KARTY EWIDENCJI ODPADU Adres posiadacza odpadów W poniższych rubrykach należy podać adres zamieszkania lub siedziby posiadacza Województwo śląskie

Gmina Ogrodzieniec

Ulica Słoneczna

Miejscowość Ogrodzieniec

Telefon służbowy 320876465

Faks służbowy 320876466

Nr domu 17

Nr lokalu

Kod pocztowy 42-440

Miejsce prowadzenia działalności Podaje się miejsce prowadzenia działalności. W przypadku posiadania decyzji na prowadzenie działalności na terenie całego kraju lub na określonym obszarze podaje się adres siedziby lub miejsce zamieszkania posiadacza odpadów. Województwo śląskie Ulica Słoneczna

Gmina Ogrodzieniec

Miejscowość Ogrodzieniec

Telefon służbowy 320876465

Faks służbowy 320876466

Nr domu 17

Nr lokalu

Kod pocztowy 42-440

Działalność w zakresie: Należy znakiem X zaznaczyć właściwą odpowiedź, przy czym poszczególne skróty oznaczają: W – wytwarzanie odpadów, Zb – zbieranie odpadów, Od –odzysk, Un – unieszkodliwianie odpadów, Ok. – odbieranie odpadów komunalnych. W Un Zb Od Ok

32

WZÓR WYPEŁNIANIA KARTY EWIDENCJI ODPADU Miesiąc

Masa wytworzonych odpadów [Mg]

Styczeń

0,345

Luty

0,122

Masa odebranych odpadów komunalnych [Mg]

Masa przyjętych odpadów [Mg]

Nr karty przekaza -nia odpadu

Gospodarowanie odpadami We własnym zakresie Masa [Mg]

Metoda odzysku R

Metoda unieszkod liwiania D

Odpady przekazane Masa [Mg]

Nr karty przekaza nia odpadu

0,467

4

Imię i nazwisk o osoby sporządz ającej J.Zak J.Zak

Marzec Kwiecie

0,342

Nie dotyczy odpadów komunalnych

J.Zak

w przypadku przywozu odpadów na terytorium kraju należy wpisać „Przywóz do RP”.

w przypadku wywozu odpadów poza terytorium kraju należy wpisać „Wywóz z RP”.

W przypadku przyjmowania odpadów z innego miejsca prowadzenia działalności danego posiadacza odpadów należy wskazać to miejsce podając województwo, nazwę miejscowości, ulicę, numer domu i lokalu

W przypadku przekazania do innego miejsca prowadzenia działalności danego posiadacza odpadów należy wskazać to miejsce podając województwo, nazwę miejscowości, ulicę, numer domu i lokalu

W przypadku przyjmowania odpadów od posiadacza zwolnionego z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów rubryka zostaje nie wypełniona

W przypadku przekazania odpadów osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym nie będących przedsiębiorcami do wykorzystania na własne potrzeby należy wpisać „Przekazanie osobie fizycznej”

SPRAWOZDAWCZOŚĆ •

ie k an ąze zd wi rawo iach o ob sp an mi ma zne kow ada Kto ć roc , opa odp ? h u a h i dz ac an cyc rzą ukt ow tają spo prod odar ows o osp ch p i g io zn

Roczne sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają (art. 73): – producent, importer, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia, eksporter i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań, – eksporter i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach – wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach i produkty, z których mogą powstać tzw. odpady poużytkowe – wprowadzający pojazdy, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory

SPRAWOZDAWCZOŚĆ •

ie k an ąze ozd wi h bo spraw adac o ma zne odp imi? Kto ć roc ych niu n za rzan owa d ar rzą twa spo o wy spod go io

Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza: – wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji, – prowadzący działalność w zakresie zbierania i przetwarzania obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów (za wyjątkiem odbierającego odpady komunalne) – podmiot prowadzący działalność polegającą na wydobywaniu odpadów ze składowiska odpadów lub ze zwałowiska odpadów na podstawie zgody na wydobywanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej.

33

SPRAWOZDAWCZOŚĆ •

Dane w sprawozdaniu uwarunkowane rodzajem prowadzonej działalności (art. 75) Podmioty obowiązane do sporządzania sprawozdań składają je w terminie do dnia

15 marca za poprzedni rok kalendarzowy właściwemu marszałkowi województwa. Trwałe zaprzestanie działalności – 7 dni od zaprzestania.

Właściwy marszałek ze względu na: 1) siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy - w przypadku sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi; w przypadku braku siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściwy miejscowo jest Marszałek Województwa Mazowieckiego; 2) miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów - w przypadku sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.

SPRAWOZDAWCZOŚĆ •



Dokumenty, na podstawie których są sporządzane sprawozdania, przechowuje się przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczą. Obowiązek sporządzenia sprawozdań przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, za który sprawozdania należało sporządzić. W przypadku składowiska odpadów do czasu jego zamknięcia. do dnia 30 września Weryfikacja sprawozdania

Poprawne. Sprawozdanie przyjęte

Niezgodne dane. Wymóg korekty

Brak korekty. Nie wykonanie obowiązku przekazania sprawozdania

Poprawna korekta. Sprawozdanie przyjęte.

WZÓR WYPEŁNIANIA SPRAWOZDANIA ROCZNEGO Dział 1. Dane o posiadaczu odpadów Tabela A. Dane o posiadaczu odpadów Dane o posiadaczu odpadów

Rok sprawozdawczy

Posiadacz odpadów Nazwa posiadacza odpadu

Nr rejestrowy Dotyczy zakładu przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i akumulatorów

XYZ sp z o.o

E 1234567 BW Adres posiadacza odpadów Należy podać adres zamieszkania lub siedziby posiadacza odpadów Województwo śląskie

Miejscowość Ogrodzieniec

Telefon służbowy 321234567

Faks służbowy

Kod pocztowy 42-440

Ulica Ogórkowa

Nr domu 35

Nr lokalu 12

NIP: 649-38-47-34

REGON: 356321789

Rodzaj prowadzonej działalności według klasyfikacji PKD: Należy podać zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) – Dz.U. 2007.251.1885; Dz.U.2009.59.489 42.91

34

WZÓR WYPEŁNIANIA SPRAWOZDANIA ROCZNEGO Wypełniono i załączono działy i tabele

1

2

3

4

Tabela A

Tabela B

5

6

Tabela A

Tabela A

Tabela A

Tabela B

Tabela B

Tabela B

7

8

9

10

Tabela C

Łączna liczba załączników Dane osoby sporządzającej zbiorcze zestawienie danych Imię: Jan

Nazwisko Nowak

Telefon służbowy: 321234567

Fax służbowy:

Email służbowy: [email protected]

Data: 10.03.2012

Podpis sporządzającego

Podpis i pieczątka posiadacza odpadów

WZÓR WYPEŁNIANIA SPRAWOZDANIA ROCZNEGO Tabela B. Dane o miejscu prowadzenia działalności oraz o decyzjach Miejsce prowadzenia działalności Województwo śląskie

Gmina Ogrodzieniec

Miejscowość Ogrodzieniec

Ulica Ogórkowa

Nr domu 35

Nr lokalu 12

Decyzja w zakresie gospodarki odpadami

Znak decyzji

Data wydania

Termin obowiązywania

Organ wydający

Wytwarzanie odpadów

VII.67/89

10-05-2009

10-05-2019

Starosta Za

Decyzje

Zbieranie odpadów Odzysk Unieszkodliwianie odpadów Odbieranie odpadów komunalnych Rodzaj prowadzonej działalności W

Zb

Od

Un

Data rozpoczęcia prowadzenia działalności

Ok

01-01-2009

Data zakończenia prowadzenia działalności

WZÓR WYPEŁNIANIA SPRAWOZDANIA ROCZNEGO Dział 2. Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilościach wytworzonych odpadów Lp.

Kod odpadów Kod odpadu zgodnie z kodami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.2001.11 2.1206)

Rodzaj odpadów Odpowiadający danemu kodowi odpadu rodzaj odpadu zgodnie z rodzajami odpadów określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.2001.112.1206)

Masa wytworzonych odpadów [Mg] Podaje się z dokładnością co najmniej do 1 miejsca po przecinku (czyli z dokładnością do 100 kg) dla odpadów innych niż niebezpieczne i z dokładnością do 3 miejsc po przecinku (czyli z dokładnością do 1 kg) dla odpadów niebezpiecznych

1.

15 01 01

Opakowania z papieru i tektury

2.

16 01 07*

Filtry olejowe

2,341

3.

19 08 14

Szlamy z innego niż biologiczne oczyszczania ścieków przemysłowych

98,4

Masa odpadów

Sucha masa odpadów Szacunkową zawartość suchej masy należy podać do odpadów określonych w opisie pkt 14 w Dz.U.2010.249.1674

4,2

33,4

35

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE Karze aresztu lub grzywny podlegają: •



Kto prowadzi gospodarkę odpadami niezgodnie w sposób NIE zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska. Kto poza obszarem województwa, na którym zostały wytworzone, stosuje komunalne osady ściekowe, unieszkodliwia zakaźne odpady medyczne albo zakaźne odpady weterynaryjne.

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE •





Karze aresztu lub grzywny podlegają: Kto przywozi na obszar województwa, wytworzone poza obszarem tego województwa, komunalne osady ściekowe, zakaźne odpady medyczne albo zakaźne odpady weterynaryjne. Kto przetwarza, poza obszarem regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym zostały wytworzone zmieszane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, pozostałości z procesu MBP odpadów komunalnych, przeznaczone do składowania, odpady zielone. Kto przywozi w/w odpady na obszar regionu gospodarki odpadami komunalnymi odpady wytworzone poza obszarem tego regionu.

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE •

• •



Karze aresztu lub grzywny podlegają: Kto transportując odpady narusza wymagania w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób nie uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować. Kto wykonując usługę transportu nie dostarcza odpadów do posiadacza odpadów, do miejsca przeznaczenia odpadów, które zostało mu wskazane. Kto magazynuje odpady niezgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób nie uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady. Kto będąc posiadaczem odpadów zleca gospodarowanie nimi podmiotom, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru

36

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE •





• •

Karze aresztu lub grzywny podlegają: Kto prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby procesy te nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska. Kto prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby odpady powstające z tych procesów nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska. Kto nie mając zawartej umowy zbiera odpady (podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami) Kto gospodaruje odpadami niezgodnie z informacjami zgłoszonymi do rejestru (od 24.01.2016) Kto nie składa wniosku o wpis do rejestru, o zmianę wpisu w rejestrze albo wniosku o wykreślenie z rejestru albo składa wniosek niezgodny ze stanem faktycznym (od 24.01.2016)

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE • • • • •



Karze aresztu lub grzywny podlegają: Kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji odpadów albo prowadzi tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Kto wbrew przepisom poddaje odzyskowi lub spala na statkach PCB Kto wbrew przepisowi miesza oleje odpadowe z innymi odpadami niebezpiecznymi, w tym zawierającymi PCB. Kto poddaje odzyskowi takie rodzaje odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych, których odzysk jest niedopuszczalny. Kto unieszkodliwia odpady medyczne lub odpady weterynaryjne z naruszeniem nie poprzez termiczne przekształcanie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Kto, nie będąc wytwórcą komunalnych osadów ściekowych, przekazuje do stosowania władającemu powierzchnią ziemi komunalne osady ściekowe.

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE •

• •



Karze aresztu lub grzywny podlegają: Kto nie powiadamia wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o zamiarze przekazania komunalnych osadów ściekowych władającemu powierzchnią ziemi, na której te osady mają być stosowane. Kto niezgodnie z warunkami lub wbrew zakazom stosuje komunalne osady ściekowe. Wytwórca komunalnych osadów ściekowych, który przed stosowaniem, nie poddaje badaniom komunalnych osadów ściekowych oraz gruntów, na których osady te mają być stosowane albo nie przekazuje wraz z komunalnymi osadami ściekowymi informacji o dawkach osadów oraz wyników badań. Kto, będąc władającym powierzchnią ziemi, wbrew obowiązkowi nie przechowuje wyników badań.

37

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE •







Karze aresztu lub grzywny podlegają: Kto unieszkodliwia poprzez odprowadzanie do morza, w tym lokowanie na dnie morza, odpady pochodzące z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu oraz z przetwarzania tych odpadów. Kto, prowadząc punkt zbierania odpadów metali, przyjmuje odpady metali inne niż metalowe odpady opakowaniowe po produktach żywnościowych bez potwierdzenia tożsamości osoby przekazującej te odpady, bez wypełnienia formularza przyjęcia odpadów metali, wypełniając formularz przyjęcia odpadów metali niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Kto, będąc zarządzającym składowiskiem odpadów, przyjmuje do składowania odpady, w stosunku do których nie została sporządzona podstawowa charakterystyka odpadów lub nie przeprowadzono testu zgodności. Kto, będąc zarządzającym składowiskiem odpadów, nie dopełnia ciążących na nim obowiązków.

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE •

• •

Karze aresztu lub grzywny podlegają: Kto zatrudnia na stanowisku kierownika składowiska odpadów, spalarni odpadów lub współspalarni odpadów, osobę nieposiadającą świadectwa stwierdzającego kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami, odpowiednie do prowadzonego procesu unieszkodliwiania odpadów. Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów. Kto będąc zarządzającym spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów przyjmując odpady do ich termicznego przekształcenia, nie ustala masy odpadów lub nie sprawdza zgodności przyjmowanych odpadów z danymi zawartymi w dokumentach lub przyjmując odpady niebezpieczne do ich termicznego przekształcenia, nie zapoznaje się z opisem odpadów lub nie pobiera, lub nie przechowuje próbek tych odpadów.

PRZEPISY KARNE I ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE •







Administracyjne kary pieniężne wymierza, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor ochrony środowiska właściwy ze względu na miejsce wytwarzania lub gospodarowania odpadami. W decyzji wymierzającej administracyjną karę pieniężną określa się w szczególności rodzaj naruszenia i dzień stwierdzenia naruszenia oraz wysokość administracyjnej kary pieniężnej. Przy ustalaniu wysokości administracyjnej kary pieniężnej wojewódzki inspektor ochrony środowiska uwzględnia rodzaj naruszenia i jego wpływ na życie i zdrowie ludzi oraz środowisko, okres trwania naruszenia i rozmiary prowadzonej działalności oraz bierze pod uwagę skutki tych naruszeń i wielkość zagrożenia. Administracyjną karę pieniężną uiszcza się w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej stała się ostateczna, na odrębny rachunek bankowy właściwego odpowiednio wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

38

ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE Kary pieniężne •



Dokonanie zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne przez ich rozcieńczanie lub mieszanie ze sobą, lub z innymi odpadami, substancjami lub materiałami, prowadzące do obniżenia początkowego stężenia substancji niebezpiecznych do poziomu niższego niż poziom określony dla odpadów niebezpiecznych.

1000,00 zł jeśli tak

< Kara pieniężna < 1000000,00 zł

Mieszanie odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, mieszanie odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne lub mieszanie odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczanie substancji.

ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE Kary pieniężne •



Zbieranie odpadów poza miejscem wytwarzania (pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, o ile są przeznaczone do składowania; komunalnych osadów ściekowych; zakaźnych odpadów medycznych; zakaźnych odpadów weterynaryjnych) oraz zbierania zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów zielonych poza obszarem regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym zostały wytworzone.

1000,00 zł jeśli tak

< Kara pieniężna < 1000000,00 zł

Zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia lub gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem na zbieranie odpadów, zezwoleniem na przetwarzanie odpadów lub zezwoleniem na zbieranie i przetwarzanie odpadów.

ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE Kary pieniężne •

Prowadzenie działalności w zakresie „odpadów opakowaniowych i poużytkowych” (art. 50 ust 1) bez wymaganego wpisu do rejestru (od 24.01.2016)



Dokonanie zrzutu olejów odpadowych do wód, gleby lub ziemi.



Rozcieńczanie lub sporządzanie mieszanin odpadów ze sobą lub z innymi substancjami lub przedmiotami.



Niezgodne z przepisami wydobywanie odpadów ze składowisk (art. 143, 144).

1000,00 zł jeśli tak

< Kara pieniężna < 1000000,00 zł

39

ADMINISTRACYJNE KARY PIENIĘŻNE Kary pieniężne



Kto, wbrew obowiązkowi transportuje odpady bez uzyskania zezwolenia na transport odpadów lub wpisu do rejestru.

2000,00 zł jeśli tak

< Kara pieniężna < 10000,00 zł

KARY, SANKCJE ZA NIEPRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH ODPADÓW Kary pieniężne •





Jeżeli podmiot, wbrew obowiązkowi nie składa sprawozdania. W przypadku nieprzekazania sprawozdania w terminie określonym w decyzji WIOŚ.

podlega karze

Kara pieniężna 500,00 zł

podlegasz karze

Kara pieniężna 2 000,00 zł

Kara pieniężna może być wymierzana wielokrotnie. Łączna wysokość kar pieniężnych za dany rok kalendarzowy nie może przekroczyć. maksymalna roczna kara

Kara pieniężna 8 500,00 zł

KONTAKT

www.fluid.is.pcz.pl

E-mail: [email protected]

Dziękuje za uwagę

40