USB 2.0 & FireWire version

USB 2.0 / USB 2.0 & FireWire version Rev. 426 Freecom FHD-3 Szanowny U¿ytkowniku! Dziêkujemy za wybór zewnêtrznego dysku twardego Freecom FHD-3. Ab...
Author: Dawid Zych
2 downloads 2 Views 2MB Size
USB 2.0 / USB 2.0 & FireWire version

Rev. 426

Freecom FHD-3 Szanowny U¿ytkowniku! Dziêkujemy za wybór zewnêtrznego dysku twardego Freecom FHD-3. Aby zapewniæ optymaln¹ wydajnoœæ i obs³ugê FHD-3 prosimy przeczytaæ starannie ten podrêcznik u¿ytkownika przed uruchomieniem FHD-3. Freecom Technologies GmbH • Germany www.freecom.com

ZawartoϾ opakowania

PL

Proszê sprawdziæ zawartoœæ opakowania; powinny znajdowaæ siê w nim nastêpuj¹ce przedmioty: •

Freecom FHD-3 (zewnêtrzny dysk twardy)

•

Zasilacz sieciowy

•

Przewód zasilania

•

Stopka

•

CD-ROM zawieraj¹cy podrêcznik, sterowniki i oprogramowanie u¿ytkowe

•

Podrêcznik szybkiej instalacji

•

Karta gwarancyjna + koperta

Uwaga! Wszystkie prawa zastrze¿one. Zawarte w podrêczniku oznaczenia produktów s³u¿¹ jedynie do celów identyfikacyjnych i mog¹ byæ znakami towarowymi lub zastrze¿onymi znakami towarowymi poszczególnych firm. Urz¹dzenie to zosta³o skonstruowane z myœl¹ o u¿ytku w domu i w biurze. Freecom nie ponosi odpowiedzialnoœci za szkody jakiegokolwiek rodzaju, za utratê danych lub wynik³e z tego szkody nastêpcze (w³¹cznie, ale nie jedynie, ze szkodami z powodu utraty dochodu, przerw w dzia³alnoœci gospodarczej, utraty informacji potrzebnej do prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej lub innymi szkodami finansowymi), które mog¹ powstaæ przy u¿ytkowaniu tego wyrobu Freecom lub przy niew³aœciwej obs³udze tego wyrobu Freecom. Freecom nie ponosi odpowiedzialnoœci tak¿e wtedy, gdy Freecom zosta³ poinformowany o mo¿liwoœci wyst¹pienia takich szkód. Zastrzega siê mo¿liwoœæ dokonywania zmian zgodnie z postêpem technicznym.

2

Spis treœci

Podrêcznik u¿ytkownika Informacje ogólne ............................................................................ Strona

4

Œrodki ostro¿noœci ............................................................................ Strona

5

Freecom FHD-3 ................................................................................ Strona

6

Rozdzia³ 1: Instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite ......... Strona

8

PL

Rozdzia³ 2: Instalacja sprzêtu ............................................................................. Strona 12

Rozdzia³ 3: Instalacja sterowników FHD-3 Wersja USB 2.0 .................................................................... Strona 15 FHD-3 Wersja USB 2.0 & FireWire .................................................. Strona 18

Rozdzia³ 4: Codzienne u¿ytkowanie FHD-3 z oprogramowaniem Freecom Personal Media Suite ....................................................... Strona 22

Rozdzia³ 5: Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite ..................... Strona 24

Rozdzia³ 6: Partycjonowanie FHD-3 ................................................................... Strona 39

Rozdzia³ 7: Rozwi¹zywanie problemów .............................................................. Strona 53

© 2004 Freecom Technologies

3

Freecom FHD-3 Informacje ogólne Aby zapewniæ nienagann¹ eksploatacjê, musz¹ byæ spe³nione ni¿ej podane wymagania dotycz¹ce sprzêtu i oprogramowania.

Wymagania sprzêtowe Do stosowania Freecom FHD-3 wymagane s¹ nastêpuj¹ce komponenty:

PL

•

Intel Pentium II 233MHz lub lepszy

•

64 MB RAM lub wiêcej

•

Napêd CD-ROM w celu instalacji sterownika i/lub oprogramowania

•

Wersja USB 2.0: Wolne gniazdo USB 2.0 lub USB 1.1 Wersja USB 2.0 & FireWire: Wolne gniazdo* USB 2.0 lub USB 1.1 lub gniazdo FireWire

•

Po³¹czenie internetowe w celu rejestracji Online gwarancji i pobranie plików aktualnej wersji sterownika/oprogramowania

Wymagania dotycz¹ce oprogramowania

4

•

Windows 98 SE

•

Windows ME

•

Windows 2000

•

Windows XP

* USB 2.0 jest wstecz kompatybilne z USB 1.1. Aby uzyskaæ optymaln¹ wydajnoœæ pracy Freecom FHD3, komputer PC powinien byæ wyposa¿ony w gniazdo USB 2.0.

Informacje ogólne Œrodki ostro¿noœci Aby zapewniæ bezawaryjn¹ pracê urz¹dzenia FHD-3, nale¿y przestrzegaæ nastêpuj¹cych wskazówek. Jeœli wskazówki te nie bêd¹ przestrzegane, gwarancja FHD-3 mo¿e straciæ wa¿noœæ, a urz¹dzenie mo¿e doznaæ uszkodzenia. •

Usuwaæ bezpiecznie urz¹dzenie FHD-3 z systemu operacyjnego (za pomoc¹ opcji "Od³¹cz" lub "Od³¹cz sprzêt" na pasku narzêdzi Windows) przed od³¹czeniem przewodu interfejsu lub przewodu zasilania od urz¹dzenia.

•

Nie dopuszczaæ do upadku urz¹dzenia FHD-3 lub do podobnych nag³ych udarów mechanicznych, poniewa¿ mo¿e to prowadziæ do utraty danych i uszkodzenia urz¹dzenia.

•

U¿ytkowaæ urz¹dzenie Freecom FHD-3 tylko w zakresie temperatur 10° - 45° C.

•

W przypadku gdy urz¹dzenie Freecom FHD-3 zosta³o przeniesione z zimnego otoczenia w ciep³e, nale¿y u¿ywaæ urz¹dzenie dopiero wtedy, gdy stopniowo ogrza³o siê do temperatury pokojowej. W przeciwnym razie mo¿e dojœæ do zak³óceñ dzia³ania z powodu wykraplania siê pary wodnej.

•

Nie wolno dopuœciæ do kontaktu urz¹dzenia Freecom FHD-3 z substancjami p³ynnymi. Jeœli substancje p³ynne zostan¹ rozlane na urz¹dzenie i wejd¹ w kontakt z podzespo³ami elektronicznymi wewn¹trz urz¹dzenia, mo¿e to prowadziæ do uszkodzeñ urz¹dzenia i zak³óceñ dzia³ania.

•

Nie u¿ywaæ urz¹dzenia FHD-3 w wilgotnym otoczeniu. Wilgoæ wewn¹trz urz¹dzenia mo¿e uszkodziæ podzespo³y elektroniczne i spowodowaæ zak³ócenia dzia³ania.

•

Proszê u¿ywaæ tylko dostarczonego oryginalnego zasilacza sieciowego.

•

Jeœli urz¹dzenie FHD-3 zostanie otworzone przez nieuprawnione osoby, gwarancja straci wa¿noœæ.

PL

Poniewa¿ USB 2.0 jest wstecz kompatybilne z USB 1.1, urz¹dzenie FHD3 mo¿e byæ pod³¹czone do ka¿dego gniazda USB. Nale¿y jednak zwróciæ uwagê, ¿e prêdkoœci transmisji przez USB 1.1 s¹ znacz¹co mniejsze ni¿ przez USB 2.0.

WA¯NE Przycisk SYNC na urz¹dzeniu FHD-3 s³u¿y do synchronizacji danych za pomoc¹ oprogramowania Freecom SYNC. Znajduje siê ono na p³ycie CD zawieraj¹cej oprogramowanie i podrêcznik i s³u¿y do synchronizacji aktówki Microsoft. Podczas u¿ywania oprogramowania Freecom SYNC, nale¿y dopilnowaæ, aby wszystkie pliki w katalogu SYNC na FHD-3 zosta³y powi¹zane z plikami Ÿród³owymi na komputerze PC lub w sieci wewnêtrznej. Gdy w katalogu SYNC zostanie skasowany plik, podczas synchronizacji plik oryginalny zostanie tak¿e skasowany! Aby tego unikn¹æ, plik oryginalny musi zostaæ oddzielony przed skasowaniem. Dalsze informacje mo¿na znaleŸæ w rozdziale 4.

5

Freecom FHD-3 Freecom FHD-3 Jeœli potrzebny jest zewnêtrzny dysk twardy o najwy¿szej wydajnoœci, najwiêkszej pojemnoœci i wyj¹tkowej niezawodnoœci do pracy z du¿¹ iloœci¹ danych, Freecom FHD-3 jest w³aœciwym wyborem. Transmisja danych z wysok¹ prêdkoœci¹ przez interfejs USB 2.0 lub FireWire jest idealna do zapisu danych, wykonywania kopii zapasowych, archiwizacji, obróbki cyfrowej plików wideo, odtwarzania plików audio i wszystkich innych zastosowañ, które wymagaj¹ szybkiego dostêpu do danych. Dla Pañstwa wygody Freecom FHD-3 jest ju¿ popartycjonowany (1 partycja) i wstêpnie sformatowany (system plików FAT32). System plików FAT32 zapewnia bardzo dobr¹ kompatybilnoœæ urz¹dzenia FHD-3 z ró¿nymi komputerami. Jeœli chc¹ Pañstwo sformatowaæ FHD-3 w innym systemie plików (np. NTFS), nale¿y wzi¹æ pod uwagê, ¿e mog¹ wyst¹piæ problemy, gdy FHD1 bêdzie pod³¹czone do komputera innego ni¿ ten, który zosta³ u¿yty do formatowania.

PL

Wskazówka: Proszê nie zakrywaæ szczelin wentylacyjnych; jest to bardzo wa¿ne, poniewa¿ pozwala na utrzymanie w³aœciwej temperatury pracy FHD-3.

6

Freecom FHD-3 Stopka FHD-3 mo¿e byæ ustawiony zarówno w po³o¿eniu poziomym jak i pionowym. Jeœli napêd ma byæ ustawiony w po³o¿eniu pionowym, nale¿y u¿yæ dostarczonej stopki. Proszê zauwa¿yæ, ¿e stopka mo¿e byæ do³¹czona do napêdu tylko w jeden sposób. Zaczepy na stopce i odpowiadaj¹ce im szczeliny w FHD-3 s¹ zaprojektowane w ten sposób, ¿e stopka bêdzie pasowaæ tylko wtedy, gdy jest do³¹czana w prawid³owym kierunku. Blokada Kensington’a

PL

FHD-3 posiada otwór blokady Kensington’a z ty³u napêdu, która pozwala na przymocowanie napêdu do obiektu nieruchomego (np. biurka). System Kensington’a jest jednym z najczêœciej u¿ywanych systemów ochrony przed kradzie¿¹ i blokuj¹cych sprzêt.

Akcesoria opcjonalne: •

Przewód FireWire dla FHD-3

•

Dodatkowy przewód USB

•

Dodatkowy zasilacz sieciowy

Te i inne produkty Freecom mo¿na znaleŸæ pod adresem www.freecom.com lub u miejscowego sprzedawcy/przedstawiciela handlowego.

Zalecany przebieg instalacji 1. Zainstalowaæ oprogramowanie Freecom PMS. 2. Pod³¹czyæ przewód interfejsu i przewód zasilania do odpowiednich gniazdek urz¹dzenia. Nastêpnie pod³¹czyæ zasilacz sieciowy do gniazdka elektrycznego. Nastêpnie pod³¹czyæ przewód interfejsu do odpowiedniego gniazda w komputerze. 3. (Tylko dla Windows 98) Zainstalowaæ sterownik. Szczegó³owy opis instalacji sprzêtu i oprogramowania mo¿na znaleŸæ w rozdzia³ach 1-3.

7

Freecom FHD-3 Rozdzia³ 1: Instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite Jeœli chc¹ Pañstwo u¿ywaæ przycisku SYNC na urz¹dzeniu FHD-3, konieczna jest wpierw instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite. Wskazówka: Aby u¿ywaæ funkcji oprogramowania Freecom Personal Media Suite opisanych w tym podrêczniku, do komputera musi byæ pod³¹czone urz¹dzenie Freecom FHD-3.

PL

1.1 Instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite

1

1. W³o¿yæ p³ytê CD zawieraj¹c¹ podrêcznik i oprogramowanie FHD-3 do napêdu CD. Uka¿e siê ekran z menu startowym Freecom:

W przypadku, gdy oprogramowanie nie uruchomi siê automatycznie, klikn¹æ „Start“ w katalogu g³ównym CD. 2. Klikn¹æ na „Instaluj oprogramowanie“ i wybraæ „Freecom Personal Media Suite“. Zacznie siê instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite. Postêpowaæ zgodnie z instrukcjami pojawiaj¹cymi siê na ekranie, potwierdzaæ przyciskiem „Dalej“ i kontynuowaæ instalacjê.

8

Instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite

PL 1 3. Przeczytaæ uwa¿nie umowê licencyjn¹. Jeœli akceptuj¹ Pañstwo umowê licencyjn¹, zatwierdziæ przyciskiem “Tak”. Wskazówka: Klikniêcie przycisku “Nie” spowoduje zakoñczenie instalacji. Wybraæ katalog docelowy i grupê w menu Start, w której pojawi siê ikona Freecom Personal Media Suite.

4. Domyœlnym katalogiem docelowym jest C:\Program Files\Freecom Personal Media Suite. Mo¿na wybraæ inny katalog docelowy dla plików programu poprzez wybór katalogu na dysku twardym.

9

Freecom FHD-3

PL 2

5. W dialogu “Opcje” mo¿na wybraæ, czy na pulpicie ma zostaæ umieszczona ikona programu Freecom Personal Media Suite i czy program ma byæ uruchamiany automatycznie przy uruchamianiu Windows. Aby zapewniæ wygodniejsz¹ pracê z Freecom Personal Media Suite zaleca siê wybranie obydwu opcji.

6. Wcisn¹æ “Dalej”, aby rozpocz¹æ instalacjê. Wszystkie konieczne pliki oprogramowania zostan¹ teraz zapisane na dysku twardym komputera.

10

7. W ostatnim okienku pojawi siê pytanie, czy uruchomiæ teraz Freecom Personal Media Suite. Wybranie tej opcji jest zalecane w celu konfiguracji oprogramowania dla FHD-3. Proszê klikn¹æ „Zakoñcz“.

Instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite 1.2 Deinstalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite Aby usun¹æ Freecom Personal Media Suite z komputera, postêpowaæ nastêpuj¹co: 1. Przejœæ w menu „Start“ do „Programy“ – „Freecom Personal Media Suite“. 2. Wybraæ „Odinstaluj Freecom Personal Media Suite“. Oprogramowanie zostanie usuniête z komputera.

PL 2

11

Freecom FHD-3 Rozdzia³ 2: Instalacja sprzêtu 1. Wetkn¹æ przewód interfejsu w odpowiednie gniazdo FHD-3.

PL 2

2. Wetkn¹æ zasilacz sieciowy do gniazdka elektrycznego i przy³¹czyæ przewód zasilania do FHD-3.

3. Pod³¹czyæ przewód interfejsu do odpowiedniego gniazda w komputerze.

12

Instalacja sprzêtu Wersja USB 2.0

Gniazdo USB

Gniazdo dla przewodu zasilania

Wskazówka (przy pod³¹czaniu do gniazda interfejsu USB): Poniewa¿ USB 2.0 jest wstecz kompatybilne z USB 1.1, urz¹dzenie FHD-3 mo¿e byæ pod³¹czone do ka¿dego gniazda USB. Nale¿y jednak zwróciæ uwagê, ¿e prêdkoœci transmisji przez USB 1.1 s¹ znacz¹co mniejsze ni¿ przez USB 2.0. Pod³¹czaæ stacjê dysków zawsze za pomoc¹ albo gniazda interfejsu FireWire albo gniazda interfejsu USB.

PL 2

Wersja USB 2.0 & FireWire Gniazdo USB

Komputer (FireWire)

Gniazdo dla przewodu zasilania

Nastêpne urz¹dzenie peryferyjne (FireWire)

Wskazówka (przy pod³¹czaniu do gniazda interfejsu FireWire): Jeœli dysk jest pod³¹czony do komputera za pomoc¹ interfejsu FireWire, mo¿na pod³¹czyæ inne urz¹dzenia peryferyjne za pomoc¹ drugiego gniazda FireWire znajduj¹cego siê na dysku. W celu osi¹gniêcia najwy¿szej wydajnoœci, urz¹dzenie FHD-3 powinno byæ zawsze pod³¹czone za pomoc¹ interfejsu USB 2.0 lub FireWire.

13

Freecom FHD-3 Zalecane postêpowanie po instalacji sprzêtu (tylko Windows 98:) Po pod³¹czeniu FHD-3 proszê kontynuowaæ instalacjê sterownika, jak opisano w rozdziale 3. (Windows ME / 2000 / XP:) Pod Windows ME / 2000 / XP nie s¹ wymagane ¿adne dodatkowe sterowniki, zarówno jeœli u¿ywany jest interfejs USB, jak i FireWire. Wymagane sterowniki s¹ instalowane automatycznie przez dany system operacyjny po pod³¹czeniu przewodu. Freecom FHD-3 jest w pe³ni kompatybilny wstecz z USB 1.1.

PL 2

14

Instalacja sterowników

Rozdzia³ 3: Instalacja sterowników Pod Windows ME / 2000 / XP nie s¹ wymagane ¿adne dodatkowe sterowniki Freecom. Wymagane sterowniki s¹ instalowane automatycznie przez dany system operacyjny po pod³¹czeniu przewodu.

3.1 FHD-3 Wersja USB 2.0 Instalacja sterownika USB pod Windows 98 SE Wskazówka: Freecom FHD-3 jest w pe³ni kompatybilny wstecz z USB 1.1. Instalacja sterownika dla USB 1.1 odpowiada poni¿ej opisanej instalacji dla USB 2.0.

PL 3

1. W³o¿yæ p³ytê CD zawieraj¹c¹ podrêcznik i sterownik Freecom do napêdu CD. 2. Pod³¹czyæ Freecom FHD-3 do gniazda USB notebooka lub komputera PC. 3. Uruchomi siê "Kreator dodawania nowego sprzêtu" i zostanie znalezione "USB 2.0 Device" (kontroler hosta USB 2.0) lub "USB2-IDE Controller" (gniazdo USB 1.1).

Klikn¹æ przycisk "Dalej".

15

Freecom FHD-3 4. W nastêpnym okienku wybraæ "Wyszukaj najlepszy sterownik dla urz¹dzenia. (Zalecane)".

PL 3

5. W nastêpnym okienku wybraæ "Stacja CD-ROM". Zatwierdziæ przyciskiem "Dalej".

16

Instalacja sterowników 6. Kreator dodawania nowego sprzêtu znajdzie "Freecom FHD-3".

PL 3 Po klikniêciu "Dalej" zostan¹ zainstalowane wszystkie wymagane pliki. Nastêpnie klikn¹æ przycisk "Zakoñcz" w celu zakoñczenia instalacji. Gratulacje! Instalacja Freecom FHD-3 zosta³a przeprowadzona pomyœlnie i zewnêtrzny dysk twardy jest gotowy do u¿ycia.

17

Freecom FHD-3 3.2 FHD-3 Wersja USB 2.0 & FireWire Instalacja sterownika USB pod Windows 98 SE Pod³¹czaæ stacjê dysków zawsze za pomoc¹ albo gniazda interfejsu FireWire albo gniazda interfejsu USB.

Wskazówka: Freecom FHD-3 jest w pe³ni kompatybilny wstecz z USB 1.1. Instalacja sterownika dla USB 1.1 odpowiada poni¿ej opisanej instalacji dla USB 2.0.

PL

1. W³o¿yæ p³ytê CD zawieraj¹c¹ podrêcznik i sterownik Freecom do napêdu CD.

3

2. Pod³¹czyæ Freecom FHD-3 do gniazda USB notebooka lub komputera PC. 3. Uruchomi siê "Kreator dodawania nowego sprzêtu" i zostanie znalezione "USB 2.0 Device" (kontroler hosta USB 2.0) lub "USB2-IDE Controller" (gniazdo USB 1.1).

Klikn¹æ przycisk "Dalej".

18

Instalacja sterowników 4. W nastêpnym okienku wybraæ "Wyszukaj najlepszy sterownik dla urz¹dzenia. (Zalecane)".

PL 3

5. W nastêpnym okienku wybraæ "Stacja CD-ROM". Zatwierdziæ przyciskiem "Dalej".

19

Freecom FHD-3 6. Kreator dodawania nowego sprzêtu znajdzie "Freecom FHD-3".

PL 3

Po klikniêciu "Dalej" zostan¹ zainstalowane wszystkie wymagane pliki. Nastêpnie klikn¹æ przycisk "Zakoñcz" w celu zakoñczenia instalacji. Gratulacje! Instalacja Freecom FHD-3 zosta³a przeprowadzona pomyœlnie i zewnêtrzny dysk twardy jest gotowy do u¿ycia. Instalacja sterownika FireWire pod Windows 98 SE Po wetkniêciu przewodu FireWire, pod Windows ME / Windows 2000 / Windows XP sterownik zostanie automatycznie zainstalowany i od razu bêdzie widoczna litera dysku. Wskazówka: FireWire jest obs³ugiwany tylko przez Windows 98 SE (i wersje nastêpne). Je¿eli posiadaj¹ Pañstwo starsz¹ wersjê, nale¿y wpierw dokonaæ aktualizacji systemu Windows. 1. Po pod³¹czeniu przewodu FireWire do PC nastêpuje automatyczne za³adowanie bazy danych sterowników. 2. (Jeœli to konieczne) W³o¿yæ "Dysk instalacyjny Windows 98" do wewnêtrznego napêdu CD-ROM. 3. Na ekranie pojawia siê okno "Kreator dodawania nowego sprzêtu". Klikn¹æ przycisk "Dalej". 4. W nastêpnym okienku wybraæ "Wyszukaj najlepszy sterownik dla urz¹dzenia. (Zalecane)" i zatwierdziæ przyciskiem "Dalej".

20

Instalacja sterowników 5. W nastêpnym oknie wybierany jest wewnêtrzny napêd CD-ROM do instalacji sterowników z instalacyjnego dysku CD-ROM Windows 98. Jeœli opcja przegl¹dania p³yty w napêdzie CD-ROM nie jest jeszcze aktywna, nale¿y wybraæ tê opcjê. Zatwierdziæ przyciskiem "Dalej". 6. W nastêpnym oknie pokazany zostanie plik sterownika znaleziony na CD-ROMie. Zatwierdziæ przyciskiem "Dalej". 7. Klikn¹æ przycisk "Zakoñcz". 8. Nastêpnie system poprosi o ponowne uruchomienie komputera. Wskazówka: Przy³¹czanie napêdu do gniazda FireWire mo¿liwe jest w trakcie bie¿¹cej pracy komputera, a od³¹czanie po uprzednim wylogowaniu. Podczas ponownego przy³¹czenia napêd zostanie wyœwietlony w oknie "Mój komputer" bez koniecznoœci ponownej instalacji sterowników (Plug & Play, podczas pracy).

PL 3

21

Freecom FHD-3 Rozdzia³ 4: Codzienne u¿ytkowanie FHD-3 z oprogramowaniem Freecom Personal Media Suite 4.1 Tworzenie katalogu SYNC Po ukoñczeniu instalacji Freecom FHD-3, katalog SYNC zostanie automatycznie utworzony, jeœli przedtem zainstalowano Freecom Personal Media Suite. W innym przypadku, potrzebne informacje mo¿na znaleŸæ w rozdziale 5.4.2 (Tworzenie nowego katalogu SYNC).

PL

4.2 Przycisk SYNC i stan diod LED

4

FHD-3 jest wyposa¿ony w przycisk SYNC, który umo¿liwia synchronizacjê danych pomiêdzy komputerem i FHD-3 (i odwrotnie). Proces synchronizacji mo¿na ³atwo rozpocz¹æ przez wciœniêcie przycisku. Przycisk SYNC dzia³a tylko wtedy, gdy na komputerze jest zainstalowane oprogramowanie Freecom Personal Media Suite. Informacje o instalacji oprogramowania mo¿na znaleŸæ w rozdziale 1 (Instalacja oprogramowania Freecom Personal Media Suite).

22

Codzienne u¿ytkowanie FHD-3 z oprogramowaniem Freecom SYNC Stan diod LED:

Przycisk LED Pierœcieñ LED

PL •

Pierœcieñ LED w³.:

FHD-3 w³¹czony

•

Pierœcieñ LED miga:

Dostêp do FHD-3

•

Przycisk LED w³.:

Wciœniêto przycisk SYNC /

Pierœcieñ LED miga:

Transmisja danych / Synchronizacja

4

23

Freecom FHD-3 Rozdzia³ 5: Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite 1

2

4

3

PL

5

6

5

7

8

1

Zak³adki do konfigurowania sk³adników Freecom Personal Media Suite

-

Secure & Compress

-

Freecom SYNC

-

Autostart

2

Minimalizuje Freecom Personal Media Suite na pasek zadañ

3

Pole do wprowadzania (wyœwietla tak¿e nazwê wybranego katalogu)

4

Menu u¿ytkownika

5

Pod³¹czone FHD-3 (litera dysku + wolne miejsce)

6

Odnoœnik do www.freecom.com. Poprzez klikniêcie mo¿na siê udaæ na stronê internetow¹ Freecom. Mo¿na na niej znaleŸæ dalsze informacje o FHD-3.

7

Krótka pomoc dla Freecom Personal Media Suite

8

Minimalizuje Freecom Personal Media Suite do zasobnika systemowego.

5.1 Konfiguracja Aby otworzyæ menu konfiguracji, nale¿y klikn¹æ prawym klawiszem myszy na ikonê Freecom Personal Media Suite w zasobniku systemowym i wybraæ „Konfiguracja“: 1. “Poka¿ ekran pocz¹tkowy”: Poprzez wy³¹czenie tej opcji mo¿na wy³¹czyæ wyœwietlanie ekranu pocz¹tkowego przy uruchamianiu programu. 2. “Uruchom program przy uruchamianiu Windows”: Uruchamia Freecom Personal Media Suite w tle za ka¿dym razem, gdy uruchamiany jest Windows. Mo¿na to poznaæ po ikonie Freecom Personal Media Suite w zasobniku systemowym.

24

Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite

Wa¿ne: Zaleca siê funkcjê “Uruchom program przy uruchamianiu Windows” zostawiæ bezwzglêdnie w³¹czon¹, aby mieæ mo¿liwoœæ pe³nego wykorzystania wszystkich funkcji Freecom Personal Media Suite (np. “Autostart”, “Synchronizuj po pod³¹czeniu dysku Freecom”)!

5.2 Autostart Dziêki funkcji „Autostart“ dokumenty, katalogi lub programy otwieraj¹ siê lub uruchamiaj¹ siê automatycznie, gdy Freecom FHD-3 zostaje pod³¹czony do komputera PC.

PL

Mo¿na uruchomiæ automatycznie na przyk³ad ostatnio edytowany dokument, listy odtwarzania plików MP3, ulubiony film i wiele innych. Pliki te nie musz¹ siê znajdowaæ w tym celu na FHD-3.

5

5.2.1 Dodawanie plików/katalogów 1. Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i przejœæ na zak³adkê „Autostart“. 2. Dodaæ pliki, katalogi i programy do listy Autostart poprzez klikniêcie „Dodaj pliki“ i wybranie odpowiednich plików lub poprzez przeci¹gniêcie plików u¿ywaj¹c techniki "Przeci¹gnij i upuœæ" na listê Autostart. 3. Dla katalogów wybraæ „Dodaj katalogi“ lub przeci¹gn¹æ katalogi u¿ywaj¹c techniki "Przeci¹gnij i upuœæ" na listê Autostart. 4. Alternatywnie za pomoc¹ funkcji „Dodaj katalogi“ mo¿na utworzyæ na FHD-3 nowy katalog poprzez klikniêcie „Utwórz nowy katalog“, utworzenie katalogu, nadanie nazwy i wybranie go.

25

Freecom FHD-3 5.2.2 Usuwanie plików/katalogów z listy Autostart 1. Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i przejœæ na zak³adkê „Autostart“. 2. Wybraæ pliki lub katalogi do usuniêcia z listy Autostart. 3. Klikn¹æ na „Usuñ“. Odpowiednie pliki zostan¹ usuniête z listy.

5.3 Secure&Compress Funkcja Secure&Compress s³u¿y do kompresji i szyfrowania dokumentów. W ten sposób nieuprawniony dostêp do danych osobistych jest niemo¿liwy.

PL 5

5.3.1Dodawanie/wybór katalogów 1. Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i wybraæ zak³adkê „Secure&Compress“. 2. Klikn¹æ „Zmieñ katalog“ i wybraæ katalog na Freecom FHD-3, którego zawartoœæ ma byæ skompresowana i zaszyfrowana. 3. Alternatywnie za pomoc¹ funkcji „Zmieñ katalog“ mo¿na utworzyæ na FHD-3 nowy katalog do zaszyfrowania poprzez klikniêcie „Utwórz nowy katalog“, utworzenie katalogu, nadanie nazwy (np. „Secure“) i wybranie go. W wybranym katalogu i w podkatalogach wszystkie dane zostan¹ skompresowane, a nastêpnie zaszyfrowane. Katalog na FHD-3 z w³¹czon¹ funkcj¹ Secure&Compress mo¿na ³atwo rozpoznaæ na podstawie symbolu „k³ódki“.

26

Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite 5.3.2 Otwieranie katalogów Secure&Compress 1. Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i wybraæ zak³adkê „Secure&Compress“. 2. Aby otworzyæ katalog Secure&Compress, klikn¹æ na „Otwórz katalog“. 3. Jeœli Freecom Personal Media Suite zosta³ ju¿ otworzony i uruchomiony w postaci zminimalizowanej na pasku zadañ, katalog Secure&Compress mo¿na tak¿e otworzyæ przez klikniêcie prawym klawiszem na symbol programu Freecom Personal Media Suite na pasku zadañ:

PL 5

4. Katalog Secure&Compress mo¿na oczywiœcie otworzyæ za pomoc¹ Eksploratora Windows.

5.3.3 Szyfrowanie plików i katalogów 1. Otworzyæ katalog Secure&Compress. 2. Przeci¹gn¹æ pliki lub katalogi do katalogu Secure&Compress u¿ywaj¹c techniki "Przeci¹gnij i upuœæ". Wszystkie pliki zostan¹ teraz skompresowane, a nastêpnie zaszyfrowane. 3. Za pierwszym razem program zapyta o has³o i potwierdzenie has³a. Wybraæ „Zapisz has³o na tym komputerze“, jeœli chc¹ Pañstwo, aby na tym komputerze program nie pyta³ siê dalej o has³o. 4. Ewentualnie mo¿na tak¿e klikn¹æ plik(i) lub katalog(i) prawym klawiszem myszy i w menu kontekstowym wybraæ „Wyœlij do“, a nastêpnie wybraæ katalog Secure&Compress.

5.3.4 Odszyfrowanie plików i katalogów Aby odszyfrowaæ pliki i katalogi, które znajduj¹ siê w katalogu Secure&Compress, postêpowaæ nastêpuj¹co: 1. Otworzyæ katalog Secure&Compress. 2. Wybraæ i przeci¹gn¹æ plik(i) lub katalog(i) do katalogu docelowego u¿ywaj¹c techniki "Przeci¹gnij i upuœæ" (np. za pomoc¹ Eksploratora Windows). 3. Pliki zostan¹ teraz odszyfrowane i zdekompresowane. Zaszyfrowany orygina³ pozostaje na FHD-3.

27

Freecom FHD-3 5.3.5 Kasowanie katalogów Secure&Compress Klikn¹æ „Usuñ katalog“, aby skasowaæ wybrany katalog Secure&Compress. UWAGA: Wszystkie pliki zawarte w tym katalogu zostan¹ nieodwo³alnie skasowane! Przed skasowaniem program pyta siê o potwierdzenie, czy rzeczywiœcie skasowaæ katalog:

PL 5 5.3.6 Zmiana has³a 1. Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i wybraæ zak³adkê „Secure&Compress“. 2. Klikn¹æ na „Zmieñ has³o“. Otworzy siê nastêpuj¹ce okienko:

3. Proszê podaæ w górnym polu bie¿¹ce has³o. W œrodkowym polu podaæ nowe has³o, które nale¿y jeszcze potwierdziæ w dolnym polu.

28

Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite Uwaga: Zmienione has³o obowi¹zuje dla wszystkich plików i katalogów od chwili zmiany has³a. Dla wczeœniej zaszyfrowanych danych i katalogów has³o pozostaje takie, jakiego u¿yto do zaszyfrowania danych. Zmiany has³a nie bêd¹ mia³y wp³ywu na wczeœniej zaszyfrowane pliki i katalogi!

5.4 Freecom SYNC 5.4.1 Co to jest Freecom SYNC? PL

Freecom SYNC zintegrowany z Freecom Personal Media Suite jest procedur¹ do synchronizacji danych. Komputer s³u¿y jako Ÿród³o danych. Dane te mog¹ byæ poddawane obróbce na dowolnie wielu komputerach. Synchronizacja danych nastêpuje zawsze pomiêdzy komputerem Ÿród³owym i Freecom FHD-3.

5

Przyk³ad: W pracy utworzony zosta³ dokument Word i chc¹ Pañstwo edytowaæ go dalej u siebie w domu (Freecom Personal Media Suite jest zainstalowane na komputerze w pracy). •

Nale¿y skopiowaæ ten dokument do katalogu „Freecom SYNC“ na Freecom FHD-3.

•

Otworzyæ dokument Word w domu bezpoœrednio z katalogu „Freecom SYNC“. Przeprowadziæ edycjê dokumentu i zachowaæ go tak¿e w katalogu „Freecom SYNC“.

•

Pod³¹czyæ urz¹dzenie Freecom FHD-3 ponownie do komputera PC w pracy i wcisn¹æ przycisk SYNC na Freecom FHD-3.

•

Dokument zostanie teraz zsynchronizowany pomiêdzy komputerem PC w pracy i Freecom FHD-3 tak, ¿e od tej pory pliki s¹ identyczne. Tylko te pliki, które zosta³y zmienione, zostan¹ zast¹pione automatycznie przez nowsze.

29

Freecom FHD-3

PL

5.4.2 Tworzenie nowego katalogu SYNC 1. Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i wybraæ zak³adkê „Freecom SYNC“. Klikn¹æ „Zmieñ“ i wybraæ katalog na FHD-3.

5

2. Alternatywnie za pomoc¹ funkcji „Zmieñ katalog“ mo¿na utworzyæ na FHD-3 nowy katalog SYNC poprzez klikniêcie „Utwórz nowy katalog“, utworzenie katalogu, nadanie nazwy (np. „SYNC“) i wybranie go. 3. Tym sposobem zostaje utworzony nowy katalog, nale¿y klikn¹æ „Zakoñcz“. Nastêpnie program Freecom otworzy katalog SYNC.

5.4.3 Otwieranie katalogu SYNC 1. Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i wybraæ zak³adkê „Freecom SYNC“. 2. Klikn¹æ „Otwórz katalog“, aby otworzyæ katalog SYNC. 2. Jeœli Freecom Personal Media Suite zosta³ ju¿ otworzony i uruchomiony w postaci zminimalizowanej na pasku zadañ, katalog SYNC mo¿na tak¿e otworzyæ przez klikniêcie prawym klawiszem na symbol programu Freecom Personal Media Suite na pasku zadañ.

5.4.4 Dodawanie plików do katalogu SYNC 1. Otworzyæ katalog SYNC. 2. Przeci¹gn¹æ pliki lub katalogi do katalogu SYNC u¿ywaj¹c techniki "Przeci¹gnij i upuœæ". 3. Ewentualnie mo¿na tak¿e klikn¹æ plik(i) lub katalog(i) prawym klawiszem myszy i w menu kontekstowym wybraæ „Wyœlij do“, a nastêpnie wybraæ katalog SYNC. Pliki/katalogi zostan¹ teraz skopiowane do katalogu SYNC.

30

Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite 5.4.5 Synchronizacja plików i katalogów Istniej¹ trzy mo¿liwoœci synchronizacji danych: 1. Wciœniêcie przycisku SYNC na urz¹dzeniu FHD-3. Dane zostan¹ wtedy zsynchronizowane. 2. Synchronizacja danych, gdy FHD-3 zostanie pod³¹czony do komputera. W tym celu postêpowaæ nastêpuj¹co: a) Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i klikn¹æ zak³adkê „Freecom SYNC“. b) Wybraæ katalog SYNC, jeœli jeszcze tego nie wykonano.

PL

c) Na zak³adce „Freecom SYNC“ w³¹czyæ opcjê „Synchronizuj po pod³¹czeniu dysku Freecom“:

5

Pliki bêd¹ teraz synchronizowane za ka¿dym razem, gdy Freecom FHD-3 bêdzie pod³¹czany do komputera (musi byæ uruchomiony Freecom Personal Media Suite). Funkcja ta jest standardowo w³¹czana, gdy tworzony jest katalog SYNC! 3. Rêczne uruchomienie synchronizacji a) Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i klikn¹æ zak³adkê „Freecom SYNC“. b) Wybraæ katalog SYNC, jeœli jeszcze tego nie wykonano. c) Klikn¹æ na „Synchronizuj teraz“, aby rozpocz¹æ synchronizacjê danych. d) Alternatywnie mo¿na klikn¹æ prawym klawiszem myszy na ikonê Freecom Personal Media Suite w zasobniku systemowym i klikn¹æ „Synchronizuj teraz“.

31

Freecom FHD-3 5.4.6 Zmiana katalogu SYNC a) Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i klikn¹æ zak³adkê „Freecom SYNC“. b) Klikn¹æ na „Zmieñ katalog“, aby do synchronizacji danych wybraæ nowy katalog. c) Wa¿ne: Wybrany katalog nie mo¿e zawieraæ ¿adnych plików lub katalogów!

5.4.7 Kasowanie katalogu SYNC a) Otworzyæ Freecom Personal Media Suite i klikn¹æ zak³adkê „Freecom SYNC“. b) Klikn¹æ „Usuñ katalog“, aby skasowaæ aktywny katalog SYNC.

PL

UWAGA: Wszystkie pliki zawarte w tym katalogu zostan¹ nieodwo³alnie skasowane!

5

Przed skasowaniem program pyta siê o potwierdzenie, czy rzeczywiœcie skasowaæ katalog:

5.4.8 Codzienne u¿ytkowanie Freecom SYNC Po instalacji oprogramowania, utworzeniu katalogu SYNC i konfiguracji oprogramowania, jak równie¿ FHD-3, mo¿na teraz zacz¹æ synchronizacjê za pomoc¹ FHD-3. Mo¿na teraz u¿ywaæ funkcji SYNC, aby np. tworzyæ kopie zapasowe najwa¿niejszych danych lub zabieraæ ze sob¹ pliki z pracy do domu. U¿ywanie katalogu SYNC z innymi komputerami Wszystkie pliki, które chc¹ Pañstwo edytowaæ na innych komputerach, musz¹ byæ otwierane bezpoœrednio z katalogu SYNC. Nie nale¿y zapisywaæ tych plików na dyskach twardych innych komputerów, poniewa¿ mo¿e to spowodowaæ b³¹d podczas póŸniejszej synchronizacji.

32

Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite Synchronizacja nowych lub zmienionych danych Przyk³ad ten pokazuje, jak mo¿na synchronizowaæ pliki zmienione lub utworzone na FHD-3 z plikami Ÿród³owymi na komputerze Ÿród³owym. 1. Pod³¹czyæ FHD-3 do komputera Ÿród³owego. 2. Wcisn¹æ przycisk SYNC lub otworzyæ menu kontekstowe symbolu SYNC na pasku ikon i wybraæ „Rozpocznij synchronizacjê“.

PL 5 3. Na ekranie pojawia siê komunikat, a dioda LED SYNC na urz¹dzeniu FHD-3 zaczyna migaæ. Gdy chc¹ Pañstwo przeprowadziæ synchronizacjê danych, wybraæ „Aktualizuj“. W przeciwnym razie nale¿y wybraæ „Anuluj“. Dane, które nie zosta³y jeszcze zsynchronizowane, mo¿na zsynchronizowaæ ponownie podczas nastêpnej synchronizacji.

33

Freecom FHD-3 5.5 Pomijanie danych podczas synchronizacji Jeœli chc¹ Pañstwo pomin¹æ jeden z wielu plików, nale¿y klikn¹æ ten plik prawym klawiszem myszy i wybraæ „Pomiñ“. Zielona strza³ka, która pojawia siê przy wybranym pliku, zmieni siê na niebiesk¹ i oznacza, ¿e ten plik nie zostanie zsynchronizowany. Plik ten mo¿na zsynchronizowaæ podczas nastêpnej synchronizacji.

PL 5

5.5.1 Obs³uga skasowanych danych Skasowane dane zostan¹ podczas synchronizacji oznaczone czerwonym znakiem X:

34

Czerwony znak X oznacza, ¿e ten plik lub jego odpowiednik w odpowiadaj¹cym katalogu zosta³ skasowany. Proszê wybraæ „Aktualizuj“, aby kontynuowaæ.

Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite Jeœli chc¹ Pañstwo zachowaæ plik, nale¿y klikn¹æ prawym klawiszem myszy na ten plik i klikn¹æ „Nie usuwaj“. Plik ten nie bêdzie brany pod uwagê podczas nastêpnej synchronizacji i nie zostanie skasowany. W przypadku, gdy chc¹ Pañstwo skasowaæ plik, ale chc¹ zachowaæ odpowiednik - plik oryginalny na komputerze, albo plik w katalogu SYNC, nale¿y wybraæ „Oddziel od orygina³u“. Postêpowaæ wg nastêpuj¹cych instrukcji. 1. Zaznaczyæ plik lub katalog, który chc¹ Pañstwo skasowaæ. 2. W menu kontekstowym wybraæ „W³aœciwoœci“.

PL 5

3. Wybraæ „Stan aktualizacji“ i „Oddziel od orygina³u“.

4. Wybraæ “Tak”.

35

Freecom FHD-3

5.5.2 Do czego s³u¿y przycisk SYNC? FHD-3 posiada specjaln¹ funkcjê, specyficzn¹ dla tego rodzaju urz¹dzeñ: SYNC. SYNC sk³ada siê z po³¹czenia funkcji sprzêtowych i funkcji oprogramowania i pozwala na ³atwy i szybki dostêp do wszystkich danych, jak równie¿ na ich transfer i synchronizacjê. Wystarczy jedno wciœniêcie przycisku. Podajemy przyk³ady zastosowania SYNC, aby pomóc Pañstwu zrozumieæ ró¿ne sposoby u¿ywania SYNC i w ten sposób u³atwiæ pracê.

PL 5

5.5.3 U¿ytkowanie w biurze Czy mieli kiedyœ Pañstwo w¹tpliwoœci podczas zapisywania danych w sieci wewnêtrznej przedsiêbiorstwa? Oczywiœcie serwer zapewnia wykonywanie kopii zapasowych. Ale czy rzeczywiœcie czuli Pañstwo, ¿e takie zdalne zapisywanie plików jest dobrym rozwi¹zaniem? Urz¹dzenie FHD-3 jest idealne do tworzenia lokalnej kopii plików, niezale¿nej od sieci wewnêtrznej przedsiêbiorstwa i komputera w biurze. Za pomoc¹ komendy z menu kontekstowego „Wyœlij do“ mo¿na zapisaæ wa¿ne pliki i katalogi w katalogu SYNC. Proszê aktualizowaæ kopiê bezpieczeñstwa od czasu do czasu poprzez jedno wciœniêcie przycisku. Proces odbywa siê przez po³¹czenie USB 2.0 / FireWire szybko i efektywnie, przy niewielkim udziale u¿ytkownika. Narzêdzie SYNC aktualizuje wy³¹cznie pliki, które siê zmieni³y. Inn¹ zaletê mo¿na zauwa¿yæ wtedy, gdy nast¹pi awaria dzia³ania sieci wewnêtrznej przedsiêbiorstwa lub komputera na stanowisku pracy. Mo¿na wtedy pod³¹czyæ urz¹dzenie FHD-3 do dowolnego komputera, który jest wyposa¿ony w interfejs USB / FireWire i natychmiast pracowaæ dalej. Tak¿e w domu, gdzie mog¹ Pañstwo przebywaæ z rodzin¹, dane z pracy s¹ stale dostêpne. Jeœli istnieje potrzeba dalszej pracy z FHD-3, przed wyjœciem z pracy nale¿y po prostu wcisn¹æ przycisk SYNC, a zawsze zostanie zachowany aktualny stan danych. FHD-3 posiada bardzo du¿¹ przestrzeñ dyskow¹ do zapisu danych – wiêksz¹ ni¿ w wiêkszoœci u¿ywanych komputerów. Dlatego urz¹dzenie to jest szczególnie przydatne do zachowywania du¿ej iloœci plików graficznych lub wideo. Poniewa¿ za pomoc¹ po³¹czenia USB 2.0 uzyskiwana jest prêdkoœæ transmisji danych wy¿sza ni¿ potrzebna, obróbkê plików mo¿na przeprowadzaæ bezpoœrednio na FHD-3.

36

Interfejs u¿ytkownika Freecom Personal Media Suite Co nale¿y wykonaæ? Postêpowaæ zgodnie ze wskazówkami niniejszego podrêcznika - zainstalowaæ FHD-3 i utworzyæ katalog SYNC. Zaznaczyæ pliki i katalogi, które chc¹ Pañstwo skopiowaæ do katalogu SYNC. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy na zaznaczone pliki i katalogi i wybraæ „Wyœlij do katalogu SYNC“. Gotowe. Wszystkie cenne dane zosta³y skopiowane na FHD-3. Za ka¿dym razem, gdy póŸniej naciskany jest przycisk SYNC, wszystkie zmienione, dodane lub skasowane dane z plików i katalogów zostan¹ zsynchronizowane z danymi na FHD-3.

PL 5

5.5.4 U¿ytkowanie w domu W pracy jest stale zapewnione tworzenie kopii zapasowej danych wa¿nych dla firmy. Ale co z prywatnymi danymi w domu? Co ze zdjêciami cyfrowymi zrobionymi podczas urlopu, które zawieraj¹ tyle niezapomnianych chwil? Lub pierwszymi zdjêciami i filmami Pañstwa dzieci! FHD-3 jest najlepiej przystosowany do tworzenia kopii bezpieczeñstwa, dziêki której dane mog¹ byæ zachowane niezale¿nie od komputera. Pliki i katalogi mo¿na wys³aæ do katalogu SYNC, wciskaj¹c po prostu jeden przycisk. Proces odbywa siê przez po³¹czenie USB 2.0 / FireWire szybko i efektywnie, przy niewielkim udziale u¿ytkownika. Narzêdzie SYNC aktualizuje wy³¹cznie pliki, które siê zmieni³y i wszystkie Pañstwa wspomnienia zostaj¹ bezpiecznie zachowane...

37

Freecom FHD-3 Co nale¿y wykonaæ? Postêpowaæ zgodnie ze wskazówkami niniejszego podrêcznika - zainstalowaæ FHD-3 i utworzyæ katalog SYNC. Zaznaczyæ pliki i katalogi, które chc¹ Pañstwo skopiowaæ do katalogu SYNC. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy na zaznaczone pliki i katalogi, w których znajduj¹ siê zdjêcia i filmy, które chc¹ Pañstwo bezpiecznie przechowaæ i wybraæ „Wyœlij do katalogu SYNC“. Gotowe. Wszystkie cenne dane zosta³y skopiowane na FHD-3. Za ka¿dym razem, gdy póŸniej naciskany jest przycisk SYNC, wszystkie zmienione, dodane lub skasowane dane z plików i katalogów zostan¹ zsynchronizowane z danymi na FHD-3.

PL 5

38

Partycjonowanie FHD-3

Rozdzia³ 6: Partycjonowanie FHD-3 6.1 Informacje ogólne FHD-3 jest tak popartycjonowany i sformatowany, ¿e osi¹gniêto zarówno maksymalne wykorzystanie pojemnoœci urz¹dzenia, jak równie¿ maksymaln¹ kompatybilnoœæ. Aby zapewniæ dostêp do plików z ka¿dego komputera PC, wybrano system plików FAT 32. Zaleca siê nie zmieniaæ tego standardowego ustawienia. W niektórych przypadkach inny system plików mo¿e jednak pasowaæ lepiej do warunków pracy. W tym rozdziale zostan¹ opisane wszystkie ograniczenia najpopularniejszych systemów plików i podane zostan¹ instrukcje, jak dopasowaæ FHD1 do Pañstwa potrzeb.

PL

6.2 W³aœciwoœci systemów plików

6

Przejrzeæ poni¿sze tabele, aby zorientowaæ siê w w³aœciwoœciach systemów plików: Obs³ugiwanie systemów plików przez ró¿ne systemy operacyjne System plików System operacyjny

FAT

FAT32

NTFS

Windows 98SE

tak

tak

nie obs³ugiwany

Windows ME

tak

tak

nie obs³ugiwany

Windows 2000

tak

tak

tak

Windows XP

tak

tak

tak

Maksymalna wielkoœæ partycji System System operacyjnyplików

FAT

FAT32

NTFS

Windows 98SE

2 GB

60 GB *1, 2

nie dotyczy

Windows ME

2 GB

2 TB *2

nie dotyczy

Windows 2000

4 GB *3

32 GB

16 TB

Windows XP

4 GB *3

32 GB

16 TB

*1 : W Windows 98SE dla dysków twardych o wielkoœci powy¿ej 60 GB wymagane jest uaktualnienie (³ata). Dalsze informacje i odnoœniki do plików do pobrania mo¿na znaleŸæ na stronie internetowej Microsoft pod adresem http://support.microsoft.com. *2 : Pojemnoœæ dysku twardego nie jest poprawnie podawana przez "fdisk"! *3 : Partycjami FAT o pojemnoœci wiêkszej ni¿ 2 GB mo¿na zarz¹dzaæ przy pomocy systemów Windows 2000 lub XP.

39

Freecom FHD-3 Przyk³ad partycjonowania z ró¿nymi systemami plików na FHD-3 System plików Pojemnoœæ ca³kowita FHD-3

120 GB

NTFS

FAT32

90GB

30 GB

Przyk³ad pokazany powy¿ej stanowi dobre rozwi¹zanie dla u¿ytkowników Windows 2000 lub XP, którzy od czasu do czasu wymieniaj¹ pliki z komputerami, na których zainstalowany jest Windows 98 lub ME.

PL

Do zapisywania danych pod Windows 2000 lub XP mo¿na wykorzystywaæ obydwie partycje, podczas gdy pod Windows 98 i ME mo¿e byæ wykorzystana tylko partycja FAT 32, poniewa¿ partycje NTFS nie bêd¹ rozpoznane przez te systemy operacyjne.

6

Aby dopasowaæ FHD-3 do w³asnych potrzeb, postêpowaæ zgodnie z poni¿szymi instrukcjami.

6.3 Partycjonowanie FHD-3 pod Windows 98SE i Windows ME Tylko Windows 98SE: Wersja FDISK, która zosta³a zainstalowana z systemem operacyjnym, nie jest w stanie rozpoznaæ pojemnoœci dysków twardych powy¿ej 64 GB. Windows 98SE/ME: Dla du¿ych partycji FDISK nie pokazuje poprawnej pojemnoœci! Mimo tego mo¿na zaniedbaæ nieœcis³oœci w komunikatach, poniewa¿ wynik partycjonowania jest poprawny. Dalsze informacje i odnoœniki do plików do pobrania mo¿na znaleŸæ w artykule 263044 z bazy danych "Microsoft Knowledge Base" na stronie internetowej Microsoft pod adresem http://support.microsoft.com.

40

Partycjonowanie FHD-3 6.3.1 Kasowanie partycji z FHD-3 pod Windows 98SE / ME W poni¿szych punktach zostanie objaœnione, jak skasowaæ partycjê z FHD-3: 1. Klikn¹æ "Start". 2. Wybraæ "Uruchom". 3. Wpisaæ "fdisk" i zatwierdziæ przyciskiem "OK". 4. Zostanie uruchomiony FDISK. Odpowiedzieæ na pytanie "Czy chcesz w³¹czyæ obs³ugê du¿ych dysków?" poprzez wciœniêcie klawisza "Enter". W ten sposób zostanie w³¹czony FAT32. 5. Wybraæ opcjê "5. Zmieñ bie¿¹cy dysk twardy" poprzez wciœniêcie "5" i nastêpnie klawisza "Enter".

PL

6. Wybraæ numer dysku twardego, na którym nast¹pi kasowanie. UWAGA: Upewniæ siê, ¿e zosta³a wybrana w³aœciwa stacja dysków. Wybranie niew³aœciwej stacji dysków spowoduje utratê danych!

6

7. Wybraæ "3. Usuñ partycjê lub logiczny dysk DOS", poprzez wciœniêcie "3" i nastêpnie klawisza "Enter". 8. FHD-3 zosta³ sformatowany jako partycja podstawowa. Wybraæ opcjê "1. Usuñ podstawow¹ partycjê DOS" poprzez wciœniêcie klawisza "1" i nastêpnie klawisza "Enter". 9. Wybraæ partycjê, która ma byæ skasowana poprzez podanie numeru i wciœniêcie klawisza "Enter". 10. Wpisaæ etykietê woluminu dla dysku i wcisn¹æ klawisz "Enter". 11. Zatwierdziæ za pomoc¹ "T" i wcisn¹æ klawisz "Enter", aby skasowaæ partycjê. 12. Za pomoc¹ klawisza "ESC" mo¿na przejœæ z powrotem do menu FDISK - Opcje. 13. Przez ponowne wciœniêcie klawisza "ESC" mo¿na zakoñczyæ FDISK. Zakoñczyæ u¿ytkowanie FHD-3 za pomoc¹ ikony "Hot-Unplug" w prawym dolnym rogu ekranu i od³¹czyæ przewód po³¹czeniowy od FHD-3. Nastêpnie pod³¹czyæ ponownie FHD-3 do komputera. Urz¹dzenie zostanie rozpoznane przez system operacyjny.

41

Freecom FHD-3 6.3.2 Tworzenie jednej partycji na FHD-3 pod Windows 98 SE / ME Nastêpuj¹cy opis przeprowadzi Pañstwa przez proces tworzenia partycji na FHD3 pod Windows 98 i Windows ME. Po wykonaniu tej procedury FHD-3 jest gotowy do u¿ytku, a w oknie "Mój komputer" pojawia siê litera dysku. 1. Klikn¹æ "Start". 2. Wybraæ "Uruchom" 3. Wpisaæ "fdisk" i zatwierdziæ przyciskiem "OK"

PL 6

4. Odpowiedzieæ na pytanie "Czy chcesz w³¹czyæ obs³ugê du¿ych dysków?" poprzez wciœniêcie klawisza "Enter". W ten sposób zostanie w³¹czony FAT32. 5. Wybraæ opcjê "5. Zmieñ bie¿¹cy dysk twardy" poprzez wciœniêcie klawisza "5" i nastêpnie klawisza "Enter".

6. Wybraæ numer dysku, przy którym pod pozycj¹ "U¿ywanych" nie jest wyœwietlona ¿adna liczba i symbol procentów. Wpisaæ numer tego dysku i zatwierdziæ poprzez wciœniêcie klawisza "Enter". FHD-3 jest teraz aktywny i mo¿e zostaæ podzielony na partycje.

42

Partycjonowanie FHD-3

PL Uwaga: Wielkoœæ partycji na dyskach o du¿ej pojemnoœci mo¿e byæ wyœwietlona niepoprawnie. Wynik procesu partycjonowania jest mimo tego poprawny.

6

7. Wybraæ opcjê "1. Utwórz partycjê DOS lub logiczny dysk DOS", poprzez wciœniêcie klawisza "1" i nastêpnie klawisza "Enter". 8. Wybraæ ponownie opcjê "1. Utwórz podstawow¹ partycjê DOS" poprzez wciœniêcie klawisza "1" i nastêpnie klawisza "Enter". Poczekaæ, a¿ zostanie sprawdzona ca³kowicie integralnoœæ dysku.

9. Gdy potrzebuj¹ Pañstwo jednej partycji, proszê odpowiedzieæ "T" (tak) na pytanie: "Czy u¿yæ maksymalnego dozwolonego rozmiaru dla podstawowej partycji DOS?". Jeœli chc¹ Pañstwo za³o¿yæ wiêcej ni¿ jedn¹ partycjê, proszê przejœæ do nastêpnego punktu "Tworzenie dwóch lub wiêcej partycji na FHD-3 pod Windows 98 i Windows ME". Utworzona zosta³a teraz tylko jedna partycja na ca³ym dysku twardym. Poczekaæ, a¿ skoñczy siê sprawdzenie integralnoœci dysku.

43

Freecom FHD-3 10. Wcisn¹æ klawisz "ESC", aby powróciæ do menu FDISK - Opcje. 11. Wcisn¹æ jeszcze raz klawisz "ESC", aby zamkn¹æ okno FDISK. FHD-3 jest teraz popartycjonowany. 12. Zakoñczyæ u¿ytkowanie FHD-3 za pomoc¹ ikony "Hot-Unplug" w prawym dolnym rogu ekranu i od³¹czyæ przewód po³¹czeniowy od komputera. Nastêpnie pod³¹czyæ ponownie FHD-3 do komputera. Urz¹dzenie zostanie rozpoznane przez system operacyjny. Gdy Windows próbuje uzyskaæ dostêp do FHD-3, wyœwietla siê komunikat, ¿e dysk nie zosta³ jeszcze sformatowany.

PL

6.3.3 Tworzenie dwóch lub wiêcej partycji na FHD-3 pod Windows 98 i Windows ME

6

1. Powtórzyæ kroki 1-7 z poprzedniego rozdzia³u (Tworzenie jednej partycji na FHD3 pod Windows 98 SE / ME). 2. Proszê odpowiedzieæ "N" (nie) na pytanie: "Czy u¿yæ maksymalnego dozwolonego rozmiaru dla podstawowej partycji DOS?". 3. Wprowadziæ wielkoœæ lub wielkoœæ w procentach, jak¹ ma mieæ partycja. Wcisn¹æ klawisz "Enter" i poczekaæ, a¿ zostanie sprawdzona ca³kowicie integralnoœæ dysku. 4. Nacisn¹æ klawisz "ESC", aby powróciæ do menu FDISK - Opcje. 5. Wybraæ opcjê "1. Utwórz partycjê DOS lub logiczny dysk DOS", poprzez wciœniêcie klawisza "1" i klawisza "Enter". 6. Wybraæ opcjê "2. Utwórz rozszerzon¹ partycjê DOS" poprzez wciœniêcie klawisza "2" i klawisza "Enter". Poczekaæ, a¿ zostanie sprawdzona ca³kowicie integralnoœæ dysku. 7. Wprowadziæ wielkoœæ lub wielkoœæ w procentach, jak¹ ma mieæ partycja lub wcisn¹æ klawisz "Enter", aby zaakceptowaæ wartoœæ domyœln¹. 8. Wcisn¹æ klawisz "ESC", aby powróciæ do menu wyboru i poczekaæ, a¿ zostanie sprawdzona ca³kowicie integralnoœæ dysku. 9. Nale¿y teraz utworzyæ dysk logiczny. Wprowadziæ wielkoœæ dysku logicznego lub wcisn¹æ klawisz "Enter", aby zaakceptowaæ wartoœæ domyœln¹. 10. Wcisn¹æ klawisz "ESC", aby powróciæ do menu FDISK - Opcje. 11. Wcisn¹æ jeszcze raz klawisz "ESC", aby zamkn¹æ okno FDISK. FHD-3 jest teraz popartycjonowany.

44

Partycjonowanie FHD-3 12. Zakoñczyæ u¿ytkowanie FHD-3 za pomoc¹ ikony "Hot-Unplug" w prawym dolnym rogu ekranu i od³¹czyæ przewód po³¹czeniowy od FHD-3. Nastêpnie pod³¹czyæ ponownie FHD-3 do komputera. Urz¹dzenie zostanie rozpoznane przez system operacyjny. Gdy Windows próbuje uzyskaæ dostêp do FHD-3, wyœwietla siê komunikat, ¿e dysk nie zosta³ jeszcze sformatowany.

6.3.4 Formatowanie partycji na FHD-3 pod Windows 98SE i Windows ME 1. Klikn¹æ dwukrotnie na ikonê "Mój komputer" na pulpicie. 2. Za pomoc¹ jednego klikniêcia prawym klawiszem myszy na ikonie FHD-3 otworzyæ menu kontekstowe. Wybraæ "Formatuj...".

PL

3. Przeprowadziæ pe³ne formatowanie dysku. Mo¿na tu tak¿e wprowadziæ etykietê woluminu.

6

4. Po wybraniu odpowiednich opcji nale¿y klikn¹æ na "Rozpocznij". Uwaga: Wybranie niew³aœciwej stacji dysków spowoduje utratê danych. Upewniæ siê, ¿e zosta³a wybrana w³aœciwa stacja dysków. 5. Zatwierdziæ nastêpny komunikat przyciskiem "OK" 6. Po sformatowaniu mo¿na uruchomiæ Scan Disk. Aby uruchomiæ ten program, postêpowaæ zgodnie ze wskazówkami podanymi przez Windows. Jeœli nie chc¹ Pañstwo uruchamiaæ Scan Disk, zamkn¹æ okienko komunikatu. Powtórzyæ te kroki dla ka¿dej partycji, jeœli utworzono wiêcej ni¿ jedn¹ partycjê. FHD-3 jest teraz gotowy do pracy i mo¿e byæ u¿ywany do zapisywania danych tak, jak wewnêtrzny dysk twardy.

45

Freecom FHD-3 6.4 Partycjonowanie FHD-3 pod Windows XP i 2000 6.4.1 Kasowanie partycji z FHD-3 pod Windows XP i 2000 1. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy na ikonê "Mój komputer" na pulpicie. 2. Wybraæ "Zarz¹dzaj". 3. Wybraæ "Magazyn" -> "Zarz¹dzanie dyskami". 4. Wybraæ zewnêtrzny dysk twardy i klikn¹æ prawym klawiszem myszy na partycjê. 5. Wybraæ "Usuñ dysk logiczny" i zatwierdziæ za pomoc¹ "Tak". Partycja zostanie teraz skasowana.

PL

6.4.2 Tworzenie jednej partycji na FHD-3 pod Windows XP i 2000

5

Nastêpuj¹cy opis przeprowadzi Pañstwa przez proces tworzenia partycji na FHD3. Po wykonaniu tej procedury FHD-3 jest gotowy do u¿ytku, a w oknie "Mój komputer" pojawia siê litera dysku. 1. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy na ikonê "Mój komputer" na pulpicie. 2. Wybraæ "Zarz¹dzaj". 3. Wybraæ "Magazyn" -> "Zarz¹dzanie dyskami". 4. Wybraæ dysk, na którym jest napis "Nie przydzielone". Pamiêtaæ o tym, ¿e "Nie przydzielone" miejsce znajduje siê na ca³ym dysku.

46

Partycjonowanie FHD-3 5. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy w "Nie przydzielone" i wybraæ opcjê "Nowa partycja" (Windows 2000: "Utwórz partycjê"). Otworzy siê "Kreator nowych partycji". Klikn¹æ przycisk "Dalej".

PL 5 6. Wybraæ "Partycja podstawowa" i klikn¹æ "Dalej".

7. Mo¿na teraz ustawiæ wielkoœæ partycji. Klikn¹æ "Dalej", jeœli chc¹ Pañstwo za³o¿yæ tylko jedn¹ partycjê. Jeœli chc¹ Pañstwo za³o¿yæ wiêcej ni¿ jedn¹ partycjê, proszê przejœæ do nastêpnego punktu "Tworzenie dwóch lub wiêcej partycji na FHD-3 pod Windows XP/2000".

47

Freecom FHD-3

PL 8. Przypisaæ do FHD-3 literê dysku. W wiêkszoœci przypadków mo¿na zatwierdziæ standardow¹ wartoœæ litery. Klikn¹æ przycisk "Dalej".

6

9. Wybraæ "Formatuj tê partycjê z nastêpuj¹cymi ustawieniami:". Mo¿na wybraæ zarówno "FAT32", jak równie¿ "NTFS", "Rozmiar jednostki alokacji" powinien zostaæ pozostawiony jako "Domyœlny". W koñcu wybraæ "Wykonaj szybkie formatowanie" i klikn¹æ "Dalej".

10. Klikn¹æ "Zakoñcz", aby zakoñczyæ partycjonowanie FHD-3. Stacja dysków jest teraz formatowana i nastêpnie przygotowywana do u¿ytku.

48

Partycjonowanie FHD-3

PL 6.4.3 Tworzenie dwóch lub wiêcej partycji na FHD-3 pod Windows XP/2000

6

1. Powtórzyæ procedurê z poprzedniego rozdzia³u (Tworzenie jednej partycji na FHD-3 pod Windows XP i 2000), aby za³o¿yæ pierwsz¹ partycjê. 2. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy na ikonê "Mój komputer" na pulpicie. 3. Wybraæ "Zarz¹dzaj". 3. Wybraæ "Magazyn" -> "Zarz¹dzanie dyskami". 5. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy w "Nie przydzielone" na dysku FHD-3 i wybraæ opcjê "Nowa partycja" (Windows 2000: "Utwórz partycjê"). Otworzy siê "Kreator nowych partycji". Klikn¹æ przycisk "Dalej". 6. Wybraæ "Partycja rozszerzona" i klikn¹æ "Dalej".

49

Freecom FHD-3 7. Mo¿na teraz ustawiæ wielkoœæ partycji. Wprowadziæ ¿¹dan¹ wielkoœæ i klikn¹æ "Dalej".

PL 6 8. Wybraæ "Zakoñcz", aby utworzyæ "Partycjê rozszerzon¹". Wolne miejsce zostanie teraz przekszta³cone w obszar dysku do zapisywania.

50

Partycjonowanie FHD-3

PL 6 9. Klikn¹æ prawym klawiszem myszy w "Wolne miejsce" i wybraæ "Nowy dysk logiczny" (Windows 2000" "Utwórz dysk logiczny"). Otworzy siê "Kreator nowych partycji" (Windows 2000: "Kreator tworzenia partycji"). Klikn¹æ przycisk "Dalej".

10. Opcja "Dysk logiczny" jest ju¿ wybrana. Zatwierdziæ przyciskiem "Dalej".

51

Freecom FHD-3 11. Wprowadziæ wielkoœæ partycji i klikn¹æ "Dalej". 12. Okreœliæ literê dysku i zatwierdziæ za pomoc¹ "Dalej". 13. Wybraæ "Formatuj tê partycjê z nastêpuj¹cymi ustawieniami:". Mo¿na wybraæ zarówno "FAT32", jak równie¿ "NTFS", "Rozmiar jednostki alokacji" powinien zostaæ pozostawiony jako "Domyœlny". W koñcu wybraæ "Wykonaj szybkie formatowanie" i klikn¹æ "Dalej". 14. Klikn¹æ "Zakoñcz", aby zakoñczyæ partycjonowanie FHD-3. Dysk jest teraz formatowany i nastêpnie przygotowywany do u¿ytku.

PL 6

52

Rozwi¹zywanie problemów

Rozdzia³ 6: Rozwi¹zywanie problemów Rozwi¹zanie

Problem Po pierwszym pod³¹czeniu FHD-3 do komputera, katalog SYNC nie zosta³ automatycznie utworzony.

Po zainstalowaniu oprogramowania Freecom PMS pojawia siê komunikat "Nie znaleziono zewnêtrznego dysku twardego Freecom FHD-3."

•

Zainstalowaæ oprogramowanie Freecom PMS. Od³¹czyæ FHD-3 i pod³¹czyæ ponownie.

•

Postêpowaæ zgodnie z instrukcjami w rozdziale 5.4.2 (Tworzenie nowego katalogu SYNC).

•

Pod³¹czyæ Freecom FHD-3 do komputera.

•

Sprawdziæ wszystkie po³¹czenia pomiêdzy Freecom FHD-3, przewodem zasilania i komputerem.

•

Od³¹czyæ Freecom FHD-3 i pod³¹czyæ ponownie do komputera.

Pliki, które zosta³y skasowane w katalogu SYNC, pojawiaj¹ siê nadal podczas synchronizacji.

Przed skasowaniem odpowiedników plików, nale¿y je oddzieliæ za pomoc¹ opcji "Oddziel od orygina³u". Przeczytaæ rozdzia³ 5.5.1 (Obs³uga skasowanych danych).

Pusty katalog nie zosta³ zsynchronizowany.

Puste katalogi nie bêd¹ brane pod uwagê podczas synchronizacji.

Jeœli u¿ywany jest program "Total Commander" i u¿yto dialogu "Wyœlij do", aby przyporz¹dkowaæ pliki do katalogu SYNC, pojawia siê komunikat "Aktówka jest u¿ywana przez inny komputer".

Katalog SYNC zosta³ otworzony przez inny program. Proszê zamkn¹æ wszystkie inne programy, które maj¹ dostêp do katalogu SYNC.

Nie mo¿na utworzyæ katalogu SYNC o ¿¹danej nazwie, poniewa¿ u¿yto tej samej nazwy dla katalogu skasowanego wczeœniej.

Zdarza siê to tylko pod Windows 98. Proszê uruchomiæ ponownie Windows 98. Po ponownym uruchomieniu bêdzie mo¿na utworzyæ katalog SYNC o ¿¹danej nazwie.

Brak miejsca na dysku docelowym (FHD-3) podczas tworzenia katalogu SYNC.

Skasowaæ pliki z dysku docelowego (FHD3) lub wybraæ mniejsz¹ iloœæ danych.

Brak miejsca na dysku docelowym (FHD-3) podczas synchronizacji.

Skasowaæ pliki z dysku docelowego (FHD3).

PL 7

53

GWARANCJA

(wa¿na tylko na kraje Europa i Turcjê):

Dziêkujemy Pañstwu za nabycie produktu firmy Freecom i mamy nadziejê, ¿e jego u¿ytkowanie stanie siê dla Pañstwa przyjemnoœci¹. Aby unikn¹æ niepotrzebnych problemów, nale¿y zapoznaæ siê z instrukcj¹ instalacyjn¹, instrukcj¹ obs³ugi, a tak¿e dodatkowymi wskazówkami zawartymi w formie wydruków czy w postaci elektronicznej. W przypadku pojawienia siê w¹tpliwoœci istnieje mo¿liwoœæ konsultacji z baz¹ danych, zawieraj¹c¹ odpowiedzi na czêsto zadawane pytania (FAQ) i znajduj¹c¹ siê na naszych stronach internetowych (www.freecom.com). Zanim zwrócicie siê Pañstwo bezpoœrednio do nas, prosimy o uprzedni kontakt z baz¹ danych. Gwarancja Wszystkie wyroby firmy Freecom objête s¹ nieograniczon¹ gwarancj¹ na serwis telefoniczny i internetowy. Firma Freecom gwarantuje, ¿e pocz¹wszy od daty zakupu przez czas okreœlony poni¿ej jej produkty wolne s¹ od wad w zakresie materia³u i wykonawstwa. Je¿eli podczas trwania okresu gwarancji produkt oka¿e siê wadliwy ze wzglêdu na materia³ lub wykonawstwo, firma Freecom zobowi¹zuje siê na koszt w³asny naprawiæ b¹dŸ zast¹piæ wyrób lub jego uszkodzone czêœci w ramach poni¿ej ustalonych warunków. Warunki Gwarancja uznana jest za obowi¹zuj¹c¹ tylko wówczas, je¿eli nabywca jest w stanie obok wadliwego wyrobu przed³o¿yæ do wgl¹du fakturê VAT lub rachunek, zawieraj¹cy datê sprzeda¿y, numer produktu i serii, oraz numer RMA (numer autoryzacyjny wysy³ki zwrotnej) który mo¿na znaleŸæ na stronach internetowych Freecom lub poprzez kontakt z Oœrodkiem Serwisowym Freecom. Firma Freecom zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia darmowego serwisu gwarancyjnego w przypadku niemo¿noœci udowodnienia daty sprzeda¿y produktu. Gwarancja nie obejmuje przypadków, w których numer RMA jest nieznany, a numer serii na produkcie zosta³ zamieniony, usuniêty lub niemo¿liwe jest jego odczytanie. Ponadto, gwarancja dotyczy wy³¹cznie czêœci osprzêtowania do³¹czonych do produktu. Nie obejmuje ona: (a) ¿adnych materia³ów wyczerpywalnych, takich jak noœniki danych czy baterie; (b) uszkodzenia lub utraty oprogramowania, informacji, lub ruchomych noœników danych; (c) jakichkolwiek uszkodzeñ wynikaj¹cych z wprowadzania adaptacji i zmian bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody firmy Freecom; (d) przeprowadzania napraw bez autoryzacji przez firmê Freecom oraz (e) wypadków, szkód wyrz¹dzonych przez piorun, wodê, po¿ar lub inny czynnik pozostaj¹cy poza obszarem wp³ywu firmy Freecom. Jeœli chodzi o œwiadczone przez firmê Freecom w ramach gwarancji us³ugi, firma ta nie jest odpowiedzialna za uszkodzenie b¹dŸ utratê oprogramowania lub jakichkolwiek informacji przechowywanych na noœnikach danych lub którejkolwiek z czêœci jednego z wyrobów objêtych gwarancj¹. Koncern Freecom nie jest odpowiedzialny za utratê zysku przedsiêbiorstwa w przypadku awarii systemu. Przed reklamacj¹ produktu nale¿y usun¹æ wszystkie jego czêœci, których nie obejmuje niniejsza gwarancja. Freecom nie odpowiada za uszkodzenie lub zgubienie takich czêœci. Firma nie odpowiada tak¿e w przypadku utraty lub zmiany danych znajduj¹cych siê na dysku twardym, gdyby okolicznoœci te nast¹pi³y podczas przeprowadzania naprawy. Wadliwe czêœci s¹ wymieniane na nowe, odpowiadaj¹ce nowym lub te¿ naprawiane. Wszystkie wymienione czêœci przechodz¹ na w³asnoœæ firmy Freecom. Okres gwarancji na produkt lub czêœæ naprawion¹ b¹dŸ zast¹pion¹ w jej ramach jest równy okresowi okreœlonemu pierwotnie dla danej czêœci lub produktu. Naprawy lub zamiana produktów, lub ich czêœci nieobjêtych niniejsz¹ gwarancj¹ dotyczy gwarancja 6 (szeœciu) miesiêcy. Wszystkie wyroby firmy Freecom objête s¹ nieograniczon¹ i darmow¹ gwarancj¹ na serwis telefoniczny i internetowy. Nazwa produktu marki Freecom Traveller & Portable Classic & Internal Series FC, FS & FX Series FHD Series & Twardy dysk FireWire USB Floppy Disk Drive USBCard Napêdy DAT & LTO (w sprzeda¿y detalicznej) Zestawy DAT-S ThinServer* Beatman Kable

Okres gwarancyjny 1 rok (w Europie dwa lata) 1 rok (w Europie dwa lata) 1 rok (w Europie dwa lata) 1 rok (w Europie dwa lata) 1 rok (w Europie dwa lata) 1 rok (w Europie dwa lata) Trzy lata Dwa lata 1 rok (w Europie dwa lata) 1 rok (w Europie dwa lata) 1 rok (w Europie dwa lata)

* Sterownik znajduj¹cy sie wewn¹trz- trzy lata, jedynie po rejestracji online.

(PL)