Tworzenie prezentacji multimedialnych. Klasa 3 Lekcja 5 PREZENTACJE

Wśród multimediów Tworzenie prezentacji multimedialnych Klasa 3 – Lekcja 5 PREZENTACJE Zasady projektowania prezentacji „ Przed przystąpieniem do ...
8 downloads 1 Views 301KB Size
Wśród multimediów Tworzenie prezentacji multimedialnych Klasa 3 – Lekcja 5

PREZENTACJE

Zasady projektowania prezentacji „

Przed przystąpieniem do tworzenia prezentacji należy zawsze zastanowić się, dla kogo ma być przeznaczona i w jaki sposób będzie przedstawiana odbiorcom. Należy również dokładnie przemyśleć jej temat i cel, jakiemu ma służyć. Trzeba przygotować wszystkie potrzebne materiały - teksty i multimedia. W prezentacji warto również zaplanować kolejność slajdów.

Zasady projektowania prezentacji „

pierwszy slajd - tytuł (można go sformułować w postaci pytania, na które odpowiedź widzowie znajdą po zapoznaniu się z całą prezentacją);

„

drugi slajd - wstęp, plan prezentacji (widzowie od razu będą mogli zorientować się , jaka jest jej zawartość; ...

„

kolejne slajdy - poszczególne wątki, czyli właściwa treść; ...

„

ostatni slajd - podsumowanie (może to być streszczenie informacji, które widzowie mają zapamiętać).

Zasady projektowania prezentacji O czym należy pamiętać przy tworzeniu prezentacji? „

Przede wszystkim trzeba uniknąć chaosu. Prezentacja powinna mieć jednolitą oprawę graficzną. Slajdy powinny być tworzone w podobnym stylu, w tej samej kolorystyce. Nie należy używać wielu różnych atrybutów czcionek (zwłaszcza na jednym slajdzie) - najwyżej dwa kroje pisma, rozmiar czcionki powinien być odpowiednio duży, aby tekst był czytelny ( w tytułach należy zastosować większy rozmiar).

Zasady projektowania prezentacji O czym należy pamiętać przy tworzeniu prezentacji?

„

Umiejętne zastosowanie kolorów (nie należy stosować jasnych liter na jasnym tle, a ciemnych - na ciemnym), wyróżnień i grafiki z pewnością pomoże podkreślić najważniejsze informacje, ale nie należy przesadzać z ilością ozdobników - od nadmiaru głowa boli...

Zasady projektowania prezentacji O czym należy pamiętać przy tworzeniu prezentacji?

„

Częstym błędem jest nieumiejętne stosowanie animacji - zbyt powolne lub zbyt szybkie tempo, nadmierna różnorodność sprawiająca wrażenie chaosu itp. Animacje nie muszą być przypisywane każdemu elementowi slajdu. Najlepiej korzystać z nich jedynie dla podkreślenia ważnych informacji.

Zasady projektowania prezentacji O czym należy pamiętać przy tworzeniu prezentacji?

„

Oczywiście nie mogą się zdarzać błędy ortograficzne. Na szczęście programy do tworzenia prezentacji, tak jak inne aplikacje biurowe, mają zwykle wbudowane przynajmniej podstawowe narzędzia językowe.

Zasady projektowania prezentacji O czym należy pamiętać przy tworzeniu prezentacji?

„

Nie można zapomnieć o podaniu nazwisk autorów prezentacji (np. na slajdzie tytułowym). W przypadku opracować, w których zostały wykorzystane cudze materiały, należy podać ich listę i źródła, z których pochodzą (tak jak w książkach umieszcza się bibliografię).

Rodzaje prezentacji „

Przygotowując slajdy do prezentacji, musimy zaplanować sposób ich przedstawienia odbiorcom. Z tego względu wyróżniamy: „ Prezentacje wspomagającą wystąpienie prelegenta - jest to prezentacja wyświetlana na monitorze lub za pomocą projektora multimedialnego podłączonego do komputera. W czasie jej trwania prelegent komentuje pojawiające się informacje, zajmuje się przełączaniem slajdów, dopasowując czas ich wyświetlania do potrzeb odbiorców. „ Prezentacje typu kiosk, w której wyodrębniamy: „ Prezentacje do samodzielnego przeglądania przez odbiorcę -

odpowiednio przygotowana prezentacja pełni rolę punktu informacyjnego. Zasadą działania przypomina nieco witrynę internetową - użytkownicy za pomocą hiperłącz mogą wybierać interesujące ich informacje. „ Prezentację samouruchamiającą się - taka prezentacja może stanowić np. reklamę firmy na targach. Po zakończeniu automatycznie uruchamia się ponownie.

Rodzaje prezentacji • Możliwe jest udostępnienie przygotowanej prezentacji w Internecie. W tym celu należy zapisać ją w formacie HTML i skopiować na serwer WWW. Potrzebne do tego narzędzia oferuje w nowszych wersjach program PowerPoint. • Można również wydrukować przygotowane slajdy na foli i przedstawić je przy użyciu tradycyjnego rzutnika. Oczywiście w tym przypadku nie będzie to prezentacja multimedialna.

Przygotowanie slajdów Układ slajdów „

Slajdy w programie MS PowerPoint najlepiej przygotowywać, korzystając z proponowanych przez program układów slajdów, zwanych autoukładami. Pozornie ogranicza to możliwości dowolnego rozplanowania informacji na slajdzie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie modyfikować proponowane układy. Ogromną zaletą jest tu natomiast możliwość automatycznego tworzenia konspektów na podstawie slajdów z autoukładu, czyli proponowanego przez program sposobu rozmieszczenia obiektów na slajdzie.

Przygotowanie slajdów Wstawianie obiektów „

„

Na slajdach prezentacji można umieszczać różne obiekty. Oprócz nieodłącznych elementów każdej prezentacji, czyli pól tekstowych, mogą to być rysunki, autokształty, tabele, wykresy, filmy, zdjęcia, kliparty, wordarty, równania matematyczne, schematy organizacyjne itp. Wstawiane obiekty można edytować za pomocą poleceń, takich jak: zmiana rozmiaru, kopiowanie, wklejanie, przenoszenie, wycinanie, usuwanie. Można również zmieniać atrybuty graficzne i tekstowe obiektów, decydujące o ich wyglądzie.

Przygotowanie slajdów Wstawianie obiektów „

Obiekty mogą być: „ „ „

„

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wstawianie obiektu (np. tabeli) może się odbywać na dwa sposoby: „ „

„ „

tworzone bezpośrednio w programie PowerPoint, osadzone na slajdzie, połączone z plikiem dzięki zastosowaniu mechanizmu OLE.

wstawienia jako obiektu programu PowerPoint (przez dwukrotne kliknięcie obiektu zastępczego (tu: tabeli) w autoukładzie slajdu lub z menu Wstaw/Tabela), osadzenia tabeli jako obiektu programu Word (Wstaw/Rysunek/Tabela programu Microsoft Word).

Drugie rozwiązanie jest nieco bardziej skomplikowane, ale oferuje większe możliwości formatowania obiektu. Na obiektach tworzonych w programie PowerPoint można operować tak samo jak w programie Word - nawet paski narzędzi w obu programach są prawie identyczne.

Przygotowanie slajdów Wstawianie obiektów „

„

Do osadzania schematów organizacyjnych na slajdach prezentacji PowerPoint wykorzystuje się program MS Organization Chart. Aby uruchomić ten program, należy kliknąć dwukrotnie symbol zastępczy schematu organizacyjnego na slajdzie luz z menu Wstaw/Obiekt wybrać typ obiektu MS Organization Chart 2.0. Obiekty umieszczane na slajdzie można ustawić względem prowadnic (linii pomagających rozmieszczać obiekty) lub wyrównywać je odpowiednio względem siebie.

Przygotowanie slajdów Wstawianie obiektów „

„

Aby wyrównać obiekty względem prowadnicy, należy w menu Widok wybrać polecenie Prowadnice. Na ekranie pojawią się dwie prowadnice: pionowa i pozioma, standardowo wyznaczające środek slajdu. Prowadnice można przesuwać wzdłuż i wszerz slajdu, a następnie przeciągać do nich wyrównane obiekty. Wyrównywanie obiektów względem siebie w poziomie lub pionie wykonujemy za pomocą polecenia Wyrównaj lub rozłóż z menu Rysuj, a na pasku narzędzi Rysowanie. Wcześniej wszystkie wyrównane obiekty należy zaznaczyć (np. klikając je przy wciśniętym klawiszu Shift). Przy użyciu tej samej funkcji obiekty można rozmieszczać równomiernie.

Przygotowanie slajdów Wstawianie obiektów „

„

Za pomocą opcji 3-W, dostępnej na pasku narzędzi Rysowanie, można dodać do obiektu efekty trójwymiarowe (pochylenie, głębokość, kierunek, oświetlenie, kolor, teksturę itp.). Często obiekty na slajdzie chcemy połączyć za pomocą linii. Różne rodzaje łączników znajdują się w menu Autokształty/Łączniki. Stosowanie łączników ma tę zaletę, że dopasowują się one automatycznie do połączenia z autokształtami oraz że po połączeniu obiektów przy ich przesuwaniu będą się przemieszczały razem z nimi.

Przygotowanie slajdów Wstawianie obiektów „

W PowerPoincie obiekty można zgrupować, rozgrupować lub przegrupować w celu łatwiejszego ich przenoszenia. Zgrupowane obiekty zachowują się jak jedna całość, ale każdy z nich zachowuje swoje atrybuty. Poszczególne obiekty można modyfikować dopiero po ich rozgrupowaniu, z wyjątkiem zmian tekstu, których można dokonywać bezpośrednio w połączonych obiektach.

Przygotowanie slajdów Szablony „

Przy tworzeniu prezentacji można skorzystać z gotowych szablonów. Określają one m. in. schemat kolorów, tło slajdów, style czcionek. Oczywiście po utworzeniu pokazu na podstawie wzorca nic nie stoi na przeszkodzie, aby później samodzielnie zmieniać wygląd slajdów.

Przygotowanie slajdów Tło slajdów „

Tło slajdu to ważny element prezentacji. Odpowiednio dobrany kolor czy tekstura mogą uatrakcyjnić wygląd prezentacji. Wygląd tła można dopasowywać w okienku Format/Tło. Oprócz wypełnienia jednolitym kolorem dostępnych jest wiele efektów, jak np. tekstury, gradienty, desenie. Jako tła można również użyć dowolnego obrazka. Należy pamiętać, żeby kolor tła nie utrudniał czytania tekstu. Jeśli prezentacja ma być wydrukowana na folii i wyświetlana za pomocą tradycyjnego rzutnika, najlepsze będzie jasne tło. W przypadku prezentacji ekranowej lepiej sprawdzają się ciemne kolory, choć oczywiście nie jest to regułą.

Przygotowanie slajdów Wzorzec slajdów

„

Wzorzec slajdów to szablon określający domyślny wygląd slajdów w prezentacji. Przede wszystkim przechowuje on domyślny styl tytułów i tekstu (np. rodzaj czcionki, jej rozmiar, rodzaj wypunktowania itp.) oraz określa standardowy kolor tła. Aby zmodyfikować wzorzec slajdów, należy wybrać polecenie Widok/Wzorzec/Wzorzec slajdów.

Przygotowanie slajdów Wzorzec slajdów

„

Ważną cechą wzorca slajdów jest to, że umieszczane na nim obiekty pojawiają się na każdym slajdzie slajdzie prezentacji. Dzięki tej właściwości można łatwo wstawić np. logo, które będzie się pojawiać na każdym slajdzie prezentacji ( oczywiście oprócz slajdów slajdów ustawioną opcją Pomijanie grafiki w tle z wzorca.

Przygotowanie slajdów Wzorzec slajdów „

Warto pamiętać, że zmiany wprowadzane bezpośrednio na konkretnym slajdzie mają priorytet względem wzorca slajdów. Oznacza to, że jeśli na jakimś slajdzie zostanie zmieniony np. kolor czcionki, to parametr ten będzie miał pierwszeństwo wobec ustawienia z wzorca. Jest to zresztą całkiem logiczne, inaczej bowiem miał nie byłoby możliwości zmiany wyglądu pojedynczego slajdu, skoro i tak ustawienia z wzorca byłyby nadrzędne.

Animowanie slajdów „

„

Animacje ułatwiają skupienie uwagi odbiorców na wybranych punktach prezentacji, a także zwyczajnie ją uatrakcyjniają. Można je stosować zarówno do całych slajdów (efekty przejścia), jak i do obiektów na slajdach (slajdy). Efekty przypisane do obiektów umieszczonych na slajdzie można zmieniać za pomocą opcji Animacja niestandardowa, dostępnej np. w menu kontekstowym. W obrębie slajdu można zmieniać kolejność wyświetlania elementów animowanych, ustawiać moment ich pojawiania się (podając opóźnienie w sekundach lub ustawiając wyświetlanie po kliknięciu myszą). Na podglądzie można zobaczyć, czy wszystko działa zgodnie z zamierzeniami.

Zadanie domowe „

Przygotuj prezentację multimedialną na dowolny, wybrany przez Ciebie temat. Pamiętaj o zasadach projektowania prezentacji. „ Umieść przynajmniej jedną tabelkę. „ Zaprojektuj slajd z wykresem. „ Wykorzystaj choć raz schemat organizacyjny. „ Dodaj elementy 3-W. „ Użyj autkoształtów, łączników, hiperłącz. „ Przynajmniej raz wykorzystaj grupowanie obiektów. „ Zaprojektuj własne tło prezentacji. „