STATUT GIMNAZJUM W ROSKU

…………………….. pieczęć szkoły G – 0120/ 1 /2011/2012 STATUT GIMNAZJUM W ROSKU Tekst jednolity po wprowadzeniu zmian uchwałą nr 1 /2011/2012 Rady Pedagog...
4 downloads 0 Views 364KB Size
…………………….. pieczęć szkoły G – 0120/ 1 /2011/2012

STATUT

GIMNAZJUM W ROSKU Tekst jednolity po wprowadzeniu zmian uchwałą nr 1 /2011/2012 Rady Pedagogicznej w dniu 12 września 2011r.

Obowiązuje od dnia 11.09.2012r.

STATUT GIMNAZJUM W ROSKU ustalony na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 1996 r. Nr 67,poz. 329 i Nr 106, poz.496; z 1997 r. poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz.759 i Nr 162, poz. 1126) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U Nr 61 z 2001 r. poz. 624) z późniejszymi zmianami (Dz.U. z 2007r., Nr 35, poz. 222), Uchwała Nr 253/XXVII/09 Rady Miejskiej w Wieleniu z dnia 29 czerwca 2009r. ROZDZIAŁ I PRZEPISY OGÓLNE §1 1. Z dniem 5 maja 2010r. Gimnazjum w Rosku otrzymało imię profesora Bronisława Geremka, na wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Nazwa szkoły brzmi: Gimnazjum im. prof. Bronisława Geremka w Rosku. 2. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Wieleń. 3. Siedziba Gimnazjum mieści się w Rosku, ul. Powstańców Wielkopolskich 15, 64-730 Wieleń 4. Nadzór pedagogiczny pod względem realizacji programu dydaktycznego i wychowawczego sprawuje Kuratorium Oświaty w Poznaniu. 5. Cykl kształcenia trwa 3 lata. 6. Szkoła może prowadzić klasy realizujące rozszerzone programy nauczania w zależności od możliwości finansowych, kadrowych i organizacyjnych szkoły, po uprzednim zatwierdzeniu projektu i zabezpieczeniu środków finansowych przez organ prowadzący lub pochodzących z innych źródeł. 7. Szkoła prowadzi klasy dwujęzyczne z niemieckim językiem nauczania. 8. Organ prowadzący zatwierdza arkusz organizacji szkoły.

§2 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Statutowa działalność szkoły jest finansowana przez organ prowadzący. Szkoła używa pieczęci urzędowej zgodnie z odrębnymi przepisami. Szkoła posiada własny sztandar z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Szkoła prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami. Zasady gospodarki finansowej i materiałowej szkoły określają odrębne przepisy. Szkoła może, na wyodrębnionym rachunku bankowym, gromadzić środki specjalne pochodzące z: - dobrowolnych wpłat rodziców, - opłat za kursy, szkolenia, wyżywienia i z innych źródeł, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2

7. Środki specjalne mogą być przeznaczone na: - działalność dydaktyczno-wychowawczą, - zakup pomocy naukowych, wyposażenia, - zakup materiałów na remonty i konserwacje, - zakup środków czystości, materiałów biurowych, - opłaty za usługi (remonty, transport, przeglądy, …), - wynagrodzenia, wynikające z działalności jednostki oświatowej, - Inne cele wynikające ze statutowej działalności szkoły.

ROZDZIAŁ II CELE I ZADANIA SZKOŁY §3 1. Szkoła realizuje cele i zadania, wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy szkoły, a w szczególności zapewnia uczniom: a) przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego oraz uzyskanie świadectwa ukończenia gimnazjum; b) poznawanie wymaganych pojęć i zdobywanie rzetelnej wiedzy na poziomie umożliwiającym co najmniej kontynuację nauki na następnym etapie kształcenia; c) traktowanie wiadomości przedmiotowych, stanowiących wartość poznawczą samą w sobie w sposób integralny, prowadzący do lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie; d) rozwijanie sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań; e) znalezienie w szkole środowiska wychowawczego, sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi (w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym); f) sprawuje opiekę nad uczniami z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz promocji i ochrony zdrowia; g) udziela uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej.

§4 1. Szkoła gwarantuje wszystkim uczniom równe prawa bez względu na narodowość, pochodzenie, wyznanie, status społeczny, czy warunki zdrowotne. 2. Celem szkoły jest wspomaganie ucznia w jego wszechstronnym rozwoju oraz tworzenie pozytywnie oddziaływującego środowiska wychowawczego. 3. Szkoła prowadzi na każdym poziomie nauczania klasę dwujęzyczną, w której chemia i biologia nauczane są w języku polskim i języku niemieckim. 4. Celem kształcenia w gimnazjum jest: a) przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyki, dotyczących przede wszystkim tematów i zjawisk bliskich doświadczeniom uczniów; b) zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów; c) kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

3

Najważniejszymi umiejętnościami zdobywanymi przez uczniów w trakcie kształcenia w gimnazjum są: 1) czytanie – rozumiane zarówno jako prosta czynność oraz jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy, rozwój emocjonalny, intelektualny i moralny oraz uczestnictwo w życiu społeczeństwa; 2) myślenie matematyczne – umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych; 3) myślenie naukowe – umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa; 4) umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w języku obcym, zarówno w mowie, jak i w piśmie; 5) umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnokomunikacyjnymi, w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji; 6) umiejętność uczenia się, jako sposobu zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji; 7) umiejętność pracy zespołowej. Jednym z najważniejszych zadań gimnazjum jest kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, w tym dbałość o wzbogacenie zasobu słownictwa uczniów. Wypełnianie tego zadania należy do obowiązków każdego nauczyciela. W procesie kształcenia ogólnego gimnazjum kształtuje u uczniów postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, takie jak: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista, gotowość do uczestnictwa w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej.

§5 1. O przynależności do klasy dwujęzycznej decydują uczniowie i ich rodzice. 2. Naboru do klasy dwujęzycznej dokonuje się na podstawie regulaminu naboru do klasy dwujęzycznej. §6 1. Realizacja celów i zadań szkoły następuje poprzez: a) kształcenie zgodne z założeniami podstaw programowych przewidzianych dla trzeciego etapu edukacyjnego; b) organizację zajęć lekcyjnych w ramach nauczania przedmiotowego, c) oddziaływanie wychowawcze skierowane na takie priorytety jak współdziałanie w grupie, świadome dążenie do zaplanowanego celu oraz przestrzeganie zasad kultury życia codziennego; d) prowadzenie kół zainteresowań i kół przedmiotowych, zajęć dydaktycznowyrównawczych i innych, wspierających harmonijny rozwój każdego ucznia; e) prowadzenie lekcji religii w szkole; f) pracę nauczycieli wspomagają badania i zalecenia Poradni PsychologicznoPedagogicznej, współpracę z Sądem Rodzinnym, Komisariatem Policji, Poradnią Zdrowia Psychicznego, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecz

4

§7 1. Szkoła dba o bezpieczeństwo uczniów, ochrania ich zdrowie poprzez: a) dyżury nauczycieli w budynku i na boisku szkolnym wg grafiku wywieszonego w pokoju nauczycielskim; b) zapewnienie opieki na zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych nadobowiązkowych; c) przydzielenie jednego opiekuna - nauczyciela lub innej osoby dorosłej (po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły): na 30 uczniów – jeżeli grupa nie wyjeżdża poza miejscowość, w której znajduje się szkoła, nie korzysta z przejazdów, na 15 uczniów – w czasie wycieczki poza miejscowość, w której znajduje się szkoła, na 10 uczniów – w czasie turystyki kwalifikowanej; d) omawianie zasad bezpieczeństwa na godzinach wychowawczych, zajęciach z innych przedmiotów; e) zapewnienie uczniom pobytu w świetlicy szkolnej; f) szkolenie pracowników szkoły w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; g) dostosowanie stolików uczniowskich, krzeseł i innego sprzętu szkolnego do wzrostu uczniów i rodzaju pracy; h) systematyczne omawianie przepisów ruchu drogowego, kształcenie komunikacyjne oraz przeprowadzanie egzaminu na kartę rowerową i motorowerową; i) zapewnienie uczniom warunków do spożycia drugiego śniadania; j) utrzymanie urządzeń sanitarnych w stanie pełnej sprawności i w stałej czystości; k) uwzględnienie w tygodniowym rozkładzie zajęć dydaktyczno-wychowawczych równomiernego rozłożenia zajęć w każdym dniu; l) uwzględnienie zasady różnorodności zajęć w każdym dniu; m) niełączenie w kilkugodzinne jednostki lekcyjne zajęć z tego samego przedmiotu, z wyjątkiem przedmiotów, których program tego wymaga lub z powodu deficytów kadrowych. §8 1.

Uczniom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc, szkoła udziela wsparcia przez: a) pomoc pedagogiczną i psychologiczną udzielaną przez instytucje świadczące specjalistyczne poradnictwo; b) terapię pedagogiczną, grupową i indywidualną dla uczniów z ryzyka dysleksji i dyslektycznych ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania, (dysleksja, dysortografia, dysgrafia); c) zapewnienie dożywiania w formie drugiego śniadania i obiadów finansowanych przez MGOPS; d) zorganizowanie pomocy materialnej i rzeczowej w ramach akcji charytatywnych. §9

1.

Celem dostosowania treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów, szkoła zapewnia pomoc udzielaną przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w formie:

5

a)

pomocy rodzicom w sprawie podjęcia decyzji o badaniach w poradni dzieci z deficytami rozwojowymi; b) wydawania zaleceń o nauczaniu indywidualnym, rewalidacji indywidualnej, o nauczaniu trybem szkoły specjalnej lub w oddziałach przystosowanych do zawodu; c) spotkań terapeutycznych; d) zajęć z preorientacji zawodowej.

ROZDZIAŁ III OCENIANIE KLASYFIKOWANIE I PROMOWANIE UCZNIÓW § 10 1. Cykl kształcenia w gimnazjum trwa trzy lata. 2. Rok szkolny dzieli się na dwa półrocza: a) I półrocze – od września do stycznia, b) II półrocze – od lutego do czerwca. 3. II półrocze kończy się w ostatni piątek czerwca. 4. Uczniowie gimnazjum są klasyfikowani na koniec każdego półrocza i promowani na koniec każdego roku szkolnego. Oceny roczne wpisuje się do arkusza ocen. 5. W trakcie cyklu kształcenia gimnazjum wystawia uczniom na zakończenie roku szkolnego świadectwo ukończenia klasy. 6. Na zakończenie cyklu kształcenia, gimnazjum wystawia uczniom świadectwo ukończenia szkoły. 7. W trzeciej klasie uczniowie biorą udział w egzaminie przeprowadzanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, obejmującym w części pierwszej badanie umiejętności i wiadomości z zakresu przedmiotów humanistycznych, w części drugiej – umiejętności i wiadomości z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a w części trzeciej wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego. § 11 1. Ocenianiu podlegają: a) osiągnięcia edukacyjne ucznia; b) zachowanie ucznia. 2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych,, wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniając tę podstawę. 3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.

§ 12 1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego.

6

2. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu: 1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych, jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie; 2) udzielenie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju; 3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu; 4) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia; 5) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej. 3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje: 1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych ; 2) ustalanie kryteriów oceniania zachowania; 3) ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania według skali i w formach przyjętych w szkole. 4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych; 5) ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania w skali o której mowa w § 21 ust. 1 i 2. 6) ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania; 7) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce. § 13 1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) opiekunów o: 1) wymaganiach edukacyjnych, niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz o podstawie programowej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych; 2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów; 3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych. 4) O wymienionych w punktach 1-4 nauczyciele poszczególnych przedmiotów informują uczniów na zajęciach lekcyjnych w pierwszej połowie września. Rodziców o ww. informują wychowawcy klas we wrześniu podczas zebrania rodziców. Ww. informacje nauczyciele przekazują ustnie lub pisemnie, forma pisemna jest dostępna w sekretariacie szkoły i u nauczycieli danego przedmiotu. 2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów (na pierwszej godzinie wychowawczej) oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) (na pierwszym organizacyjnym zebraniu rodziców) o warunkach, sposobie oraz

7

kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania. § 14 1. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów). 2. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia pisemnie ustaloną ocenę. 3. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia są udostępniane uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom).

§ 15 1. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. 2. Dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w § 13 ust.1 pkt 1, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, o której mowa w art. 71b ust.3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej „ustawą”, z zastrzeżeniem ust.3. 3. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego, dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1 do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

§ 16 Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

§ 17 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza oraz na czas określony w tej opinii. 2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego lub informatyki w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” .

8

3. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego, z zastrzeżeniem ust. 2. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia w szkole. 4. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia. 5. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

§ 18 1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia na zajęciach edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych zajęć edukacyjnych, śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, z zastrzeżeniem ust. 2. 2. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określanych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, zgodnie z § 20 ust.2 i § 21 ust. 3. 3. Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadza się w styczniu każdego roku szkolnego. 4. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 20 ust. 1 i § 21 ust. 2 z zastrzeżeniem ust. 5. 5. Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych na zajęciach edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego, opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania, zgodnie z §20 ust.2 i § 21 ust. 3. 6. Przed rocznym (śródrocznym) klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (śródrocznych) ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej z zachowania w terminie:

9

-

cztery tygodnie przed klasyfikacyjnym rocznym (śródrocznym) posiedzeniem rady pedagogicznej w przypadku oceny niedostatecznej z zajęć edukacyjnych oraz nagannej oceny z zachowania, - dwa tygodnie przed rocznym i tydzień przed śródrocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej w przypadku oceny pozytywnej. Rodzice otrzymują informacje o przewidywanych niedostatecznych rocznych (śródrocznych) ocenach klasyfikacyjnych oraz o przewidywanej nagannej ocenie z zachowania na zebraniu rodziców. Rodzice nieobecni na zebraniu otrzymują ww. informację na kartkach przekazywanych przez wychowawcę klasy za pośrednictwem uczniów, na których rodzice potwierdzają podpisem zapoznanie się z treścią. Rodzice mogą również zasięgnąć informacji w szkole po zebraniu rodziców. O przewidywanych rocznych ocenach pozytywnych oraz ocenach klasyfikacyjnych rodzice informowani są pisemnie przez wychowawcę klasy. Rodzice mogą również zasięgnąć informacji w szkole osobiście lub telefonicznie. O śródrocznych ocenach klasyfikacyjnych rodzice informowani są na zebraniu rodziców, na którym otrzymują wykaz śródrocznych ocen klasyfikacyjnych.

§ 19 1.

2.

3.

4. 5.

Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania – wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Roczna (śródroczna) ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły. Ocena z religii albo etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym promocyjnym i świadectwie ukończenia szkoły bezpośrednio po ocenie z zachowania. W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie zamieszcza się danych, z których wynikałoby, na zajęcia, z jakiej religii bądź etyki uczęszczał uczeń. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub na zajęcia z religii (bądź etyki), do średniej ocen wlicza się także oceny uzyskane z tych zajęć. Oceny bieżące i śródroczne oceny klasyfikacyjne z religii i etyki ustala się według skali określonej w statucie szkoły.

§ 20 1. Roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali: 1) stopień celujący - 6 2) stopień bardzo dobry - 5 3) stopień dobry - 4 4) stopień dostateczny - 3 5) stopień dopuszczający - 2 6) stopień niedostateczny - 1 z zastrzeżeniem ust. 3.

10

2. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi i muszą uwzględniać indywidualny program edukacyjny opracowany dla niego na podstawie odrębnych przepisów. 3. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania. 4. Uczniowie uczęszczający do klasy dwujęzycznej otrzymują ocenę z przedmiotów: chemii i biologii nauczanych dwujęzycznie.

§ 21 1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania uwzględnia w szczególności: 1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia; 2) postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej; 3) dbałość o honor i tradycje szkoły; 4) dbałość o piękno mowy ojczystej; 5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób; 6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią; 7) okazywanie szacunku innym osobom. 2. Wychowawca klasy, na początku każdego roku szkolnego informuje rodziców(prawnych opiekunów) podczas pierwszego zebrania organizacyjnego oraz uczniów podczas pierwszej godziny wychowawczej o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. 3. Roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania ustala się według następującej skali: - wzorowe; - bardzo dobre; - dobre; - poprawne; - nieodpowiednie; - naganne. z zastrzeżeniem ust. 4. 4. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej. 5. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zachowania dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi. 6. Ocena klasyfikacyjna z zachowania nie ma wpływu na: 1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych; 2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. 7. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania.

11

8. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.

§ 22 Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków przez organizowanie zajęć wyrównawczych oraz poprzez indywidualne spotkania ucznia z nauczycielem we wspólnie uzgodnionym terminie.

§ 23 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania. 2. Uczeń niesklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. 3. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. 4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń: 1) realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny tok nauki; 2) spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. 5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: techniki, plastyki, muzyki i wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych. 6. Uczniowi, o którym mowa w ust.4 pkt 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny, nie ustala się oceny z zachowania. 7. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej z zastrzeżeniem ust.8. 8. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. 9. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 10. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 2, 3 i 4 pkt 1 przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych. 11. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 przeprowadza komisja, powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnienie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. W skład komisji wchodzą:

12

1) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w szkole inne kierownicze stanowisko – jako przewodniczący; 2) nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy. 12. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami), liczbę zajęć edukacyjnych, których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia. 13. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorówrodzice (prawni opiekunowie) ucznia. 14. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, zawierający w szczególności: 1) imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w ust. 10, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzonego dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 – skład komisji; 2) termin egzaminu klasyfikacyjnego; 3) zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne; 4) wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. 15. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.

§ 24 1. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych, jest ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 25. 2. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 27 ust.1 i § 25. 3. Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 25.

§ 25 1. Uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia należy zgłaszać na piśmie w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zastrzeżenia powinny być szczegółowo uzasadnione. W uzasadnieniu należy wskazać punkty dotyczące naruszenia trybu. Brak uzasadnienia jest równoznaczne z negatywnym rozpatrzeniem zastrzeżeń. 2. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:

13

3. 4.

5.

6.

7.

1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych; 2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego komisji. Termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). W skład komisji wchodzą: 1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych; a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w szkole inne kierownicze stanowisko – jako przewodniczący komisji, b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, c) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne; 2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania: a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w szkole inne kierownicze stanowisko jako przewodniczący komisji, b) wychowawca klasy, c) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie, d) pedagog, jeśli jest zatrudniony w szkole, e) psycholog, jeśli jest zatrudniony w szkole, f) przedstawiciel samorządu uczniowskiego, g) przedstawiciel rady rodziców. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 4 pkt. 1 lit. b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 27. ust.1. Z prac komisji sporządza się protokół, zawierający w szczególności: 1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych; a) skład komisji, b) termin sprawdzianu, o którym mowa w ust.2 pkt 1, c) zadania (pytania) sprawdzające, d) wynik sprawdzianu oraz ustalona ocenę; 2)w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania: a) skład komisji, b) termin posiedzenia komisji, c) wynik głosowania, d) ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

14

8. Do protokołu, o którym mowa w ust. 7 pkt 1 dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. 9. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły. 10. Przepisy ust.1 – 9 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję, jest ostateczna. § 26 1.

2.

3.

4.

5. 6.

Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał rocznie oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 3 i § 21 ust.7,8 i § 27 ust. 9. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem. Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami). Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim bądź laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust.1 nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem § 27 ust.9. Uczeń, który został finalistą konkursu przedmiotowego o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 i co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania otrzymuje tytuł prymusa szkoły.

§ 27 1. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć. 2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, technologii informacyjnej, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. 3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich. 4. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

15

5.

6.

7.

8. 9.

1) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w szkole inne kierownicze stanowisko - jako przewodniczący komisji, 2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący, 3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności: 1) skład komisji; 2) termin egzaminu poprawkowego; 3) pytania egzaminacyjne; 4) wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę z zastrzeżeniem ust.9. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

§ 28 1. Uczeń kończy gimnazjum, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych z uwzględnieniem § 17 ust. 4, uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej oraz jeżeli ponadto przystąpił do egzaminu, o którym mowa w § 20 z zastrzeżeniem ust. 3 oraz §12 ust. 7 i 8, § 23 i 34 ust.3. 2. Uczeń kończy gimnazjum z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, o której mowa w ust. 1 pkt 1 uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania. 3. O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym decyduje na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).

16

ROZDZIAŁ IV EGZAMIN GIMNAZJALNY § 29 1. W klasie III gimnazjum jest przeprowadzany egzamin, obejmujący wymagania ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, zwany dalej „egzaminem gimnazjalnym”. 2. Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części i obejmuje: 1) w części pierwszej – wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie; 2) w części drugiej – wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki oraz zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii; 3) w części trzeciej – wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego. § 30 Egzamin gimnazjalny przeprowadza się w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. § 31

1. Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie przystąpią do egzaminu gimnazjalnego. 2. Uczeń z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim ze sprzężoną niepełnosprawnością, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, który nie rokuje kontynuowania nauki w szkole ponadgimnazjalnej, może być zwolniony przez dyrektora komisji okręgowej z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), zaopiniowany przez dyrektora szkoły. Zgłaszanie uczniów do egzaminu § 32 1.

Rodzice (prawni opiekunowie) uczniów lub słuchacze nie później niż do dnia 20 września składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do trzeciej części egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczyli się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego (spośród następujących: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) oraz o woli przystąpienia do części egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym, jeżeli nie muszą przystępować do niego obowiązkowo. 2. Dyrektor gimnazjum w terminie ustalonym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, ale nie później niż do 30 listopada roku szkolnego, w którym odbywa się egzamin, jest zobowiązany przekazać w formie elektronicznej do OKE listę uczniów przystępujących do egzaminu zawierającą: imię (imiona) i nazwisko ucznia, numer PESEL, miejsce urodzenia, datę urodzenia, płeć, informację o specyficznych trudnościach w uczeniu się, rodzaj zestawu egzaminacyjnego, symbol oddziału i numer ucznia w dzienniku lekcyjnym, numer sali, w której uczeń przystąpi do egzaminu.

17

3. Do listy, o której mowa w pkt 3., dyrektor gimnazjum dołącza w formie elektronicznej informację o: - języku obcym nowożytnym, z którego poszczególni uczniowie zamierzają przystąpić do części trzeciej egzaminu; - poziomie egzaminu z języka obcego nowożytnego dla poszczególnych uczniów, odpowiednio: obowiązkowym podstawowym albo obowiązkowym podstawowym i obowiązkowym rozszerzonym, albo obowiązkowym podstawowym i dobrowolnym rozszerzonym. 4. Uczeń przebywający podczas egzaminu w prewentorium, sanatorium, szkole przyszpitalnej, zakładzie poprawczym przystępuje do egzaminu w tej placówce. Zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu uczeń odbiera w macierzystej szkole. 5. Podstawą do ustalenia listy zdających w dodatkowym terminie jest wykaz uczniów, którzy nie przystąpili do egzaminu lub części egzaminu lub pracy z zestawem egzaminacyjnym z przyczyn losowych bądź zdrowotnych lub którzy przerwali albo którym przerwano pracę z zestawem egzaminacyjnym, lub którym przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego unieważnił daną część egzaminu. Wykaz ten zawiera: imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL ucznia. Zamieszcza się go w protokole zbiorczym przebiegu egzaminu. Do listy dodaje się uczniów, którym daną część egzaminu unieważnił dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 6. W szczególnych przypadkach losowych bądź zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu lub odpowiedniej części egzaminu w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dyrektor gimnazjum w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia lub w porozumieniu ze słuchaczem przekazuje do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej udokumentowany wniosek o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu lub odpowiedniej części egzaminu. 7. Dyrektor szkoły sprawdza poprawność wszystkich danych o zdających przekazywanych do okręgowej komisji egzaminacyjnej.

§33 1. Egzamin odbywa się w terminie ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 2. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub członek szkolnego zespołu egzaminacyjnego pisemnie przez niego upoważniony, w obecności innego członka tego zespołu, odbiera przesyłkę z materiałami egzaminacyjnymi. Sprawdza, czy nie została ona naruszona. Bezpośrednio po odbiorze sprawdza zgodność przesyłki z zapotrzebowaniem i wykazem zawartości przesyłki. Następnie zabezpiecza materiały egzaminacyjne przed nieuprawnionym ujawnieniem. Jeśli paczki z materiałami egzaminacyjnymi są naruszone lub ich zawartość nie jest zgodna z zapotrzebowaniem na zestawy egzaminacyjne, przewodniczący lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej i dystrybutora materiałów egzaminacyjnych. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka tego zespołu o dalszym postępowaniu. 3. Odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem każdej części egzaminu przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego sprawdza, czy zespoły nadzorujące egzamin są kompletne. W szczególnych przypadkach losowych wyznacza w zastępstwie innego nauczyciela przestrzegając zasady, aby członkami zespołu nadzorującego nie byli nauczyciele przedmiotów, które wchodzą w zakres danego arkusza.

18

4. W każdym dniu egzaminu przewodniczący zespołów nadzorujących sprawdzają przygotowanie sal do danej części egzaminu oraz materiałów i dokumentacji niezbędnych do jej przeprowadzenia. 5. Jeżeli na egzamin zgłoszą się obserwatorzy, muszą okazać przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego dokument stwierdzający tożsamość i upoważnienie instytucji uprawnionej do oddelegowania swojego przedstawiciela. Obserwatorzy nie uczestniczą w przeprowadzaniu egzaminu (nie są członkami zespołu nadzorującego egzamin). Potwierdzają swoją obecność na egzaminie podpisem w odpowiednich miejscach protokołu przebiegu egzaminu w danej sali. 6. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przypomina członkom zespołów nadzorujących oraz obserwatorom o zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych. 7. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego w wyznaczonym przez siebie czasie i miejscu (około pół godziny przed rozpoczęciem pracy z danym zestawem egzaminacyjnym) sprawdza, czy pakiety z materiałami egzaminacyjnymi nie zostały naruszone i otwiera je w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących oraz przedstawicieli uczniów. Jeśli pakiety z materiałami egzaminacyjnymi są naruszone, przewodniczący lub upoważniony przez niego członek szkolnego zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dalej postępuje zgodnie z zaleceniami dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. 8. Przewodniczący zespołu nadzorującego, w obecności przedstawicieli zdających, odbiera od przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego materiały egzaminacyjne: a) odpowiednią liczbę i rodzaj zestawów egzaminacyjnych osobno do pracy z każdym zestawem egzaminacyjnym w danym dniu, a w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego również odpowiednie płyty CD do arkusza na poziomie podstawowym i rozszerzonym; b) listę zdających w danej sali przygotowaną przez OKE; c) druk protokołu przebiegu egzaminu w danej Sali; d) naklejki z kodem kreskowym i zwrotne koperty do spakowania prac egzaminacyjnych. 9. Przewodniczący zespołu nadzorującego razem z przedstawicielami uczniów przenosi materiały egzaminacyjne do odpowiedniej sali. 10. O wyznaczonej przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego godzinie zdający wchodzą do sali pojedynczo według kolejności na liście. Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby. W przypadku braku odpowiedniego dokumentu tożsamość ucznia (słuchacza) może być potwierdzona przez jego wychowawcę lub innego nauczyciela danej szkoły. 11. Zdający zajmują wyznaczone miejsca. Do sali egzaminacyjnej wnoszą jedynie dozwolone materiały: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. 12. Po wejściu wszystkich zdających do sali przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina: a) o konieczności sprawdzenia kompletności zestawu; b) o sposobie kodowania; c) o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją wydrukowaną; na pierwszej stronie arkusza. 13. Egzamin gimnazjalny przebiega zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zestawy egzaminacyjne rozdaje się zdającym o godzinie wyznaczonej w powyższym harmonogramie jako godzina rozpoczęcia egzaminu z danego

19

zakresu albo – w przypadku języków obcych nowożytnych – na danym poziomie. Po rozdaniu zdającym zestawów egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego podejmuje przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, ale zdający kończy pracę z zestawem egzaminacyjnym o czasie zapisanym na tablicy (planszy). 14. Uczniowie zapoznają się z instrukcją dla zdających zamieszczoną na pierwszej stronie arkusza. 15. Zdający sprawdzają, czy zestawy egzaminacyjne są kompletne. W razie potrzeby zgłaszają braki przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin i otrzymują kompletne zestawy. Takie przypadki zostają odnotowane w protokole przebiegu egzaminu. Protokół czytelnie podpisuje uczeń, który zgłosił braki w arkuszu lub karcie odpowiedzi. Uczeń otrzymuje rezerwowy zestaw egzaminacyjny. 16. Uczniowie kodują swoje arkusze i karty odpowiedzi zgodnie z instrukcją przewodniczącego zespołu nadzorującego; członkowie zespołu sprawdzają poprawność kodowania. W przypadku uczniów korzystających z zestawów dostosowanych, tj. G…-…4, G…-…5, G…-…6, G…-…7, G…-…8, czynności związane z kodowaniem wykonują członkowie zespołu nadzorującego. 17. Członkowie zespołu nadzorującego udzielają odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem i rozumieniem instrukcji dla zdającego. Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich komentować. 18. Po czynnościach organizacyjnych, w tym sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w widocznym miejscu, czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem egzaminacyjnym. W sali, w której nauczyciel wspomagający odczytuje uczniowi/uczniom z głęboką dysleksją teksty liczące 250 słów lub więcej, czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z zestawem egzaminacyjnym w części humanistycznej zapisuje się po skończeniu tej czynności. 19. Czas pracy z zestawem egzaminacyjnym liczy się od momentu zapisania na tablicy (planszy) godziny rozpoczęcia pracy i wynosi odpowiednio: a) w części humanistycznej: - z zestawem egzaminacyjnym z historii i wiedzy o społeczeństwie – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 80 minut - z zestawem egzaminacyjnym z języka polskiego – 90 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 135 minut b) w części matematyczno-przyrodniczej: - z zestawem egzaminacyjnym z przedmiotów przyrodniczych – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 80 minut - z zestawem egzaminacyjnym z matematyki – 90 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 135 minut c) w części z języka obcego nowożytnego: - z zestawem egzaminacyjnym na poziomie podstawowym – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 80 minut - z zestawem egzaminacyjnym na poziomie rozszerzonym – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 90 minut. 20. W przypadku części egzaminu z języka obcego nowożytnego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, bezpośrednio po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie płyty CD.

20

21. Podczas pracy z zestawem egzaminacyjnym zdający nie mogą opuszczać sali egzaminacyjnej. Przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić, w szczególnie uzasadnionej sytuacji, na opuszczenie sali po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami (nie dotyczy sytuacji, w której konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej). 22. Jeśli zdający ukończył pracę przed czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki. Zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego wyznaczony przez przewodniczącego tego zespołu, w obecności zdającego, sprawdza kompletność materiałów. Czynności związane z odbiorem arkuszy i kart odpowiedzi od zdających, którzy ukończyli pracę przed czasem, muszą być tak zorganizowane, by nie zakłócić pracy pozostałym zdającym. 23. Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z zestawem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Obowiązek ten nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz korzystających z zestawów dostosowanych, tj. G…-…4, G…-…5, G…-…6, G…-…7, G…-…8. 24. Po upływie czasu przeznaczonego na pracę z zestawem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających o zakończeniu pracy i poleca zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika. Zdający pozostają na swoich miejscach. Przewodniczący zespołu nadzorującego zleca odbiór zestawów członkom zespołu nadzorującego. W obecności uczniów (słuchaczy) sprawdzają oni kompletność materiałów, a następnie przewodniczący zezwala zdającym, z wyjątkiem zdających, którzy mają być obecni podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych, na opuszczenie sali. 25. Po zakończeniu pracy z pierwszym zestawem egzaminacyjnym w danym dniu następuje przerwa. 26. Członkowie zespołu nadzorującego a) w przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (zgodnie ze zgłoszeniem przekazanym do OKE) – zaznaczają występowanie tych trudności, zamalowując odpowiednie pole na arkuszu i karcie odpowiedzi; b) odnotowują oddanie zestawów egzaminacyjnych przez zdających na listach obecności; c) podpisują wypełnioną listę obecności zdających. 27. Praca z drugim zestawem egzaminacyjnym w danym dniu przebiega zgodnie z opisem zawartym w punktach od 8. do 24. oraz 26. 28. Po zakończeniu pracy z każdym zestawem egzaminacyjnym członkowie zespołu nadzorującego: a) w obecności uczniów przeliczają, porządkują, kompletują i pakują materiały egzaminacyjne zgodnie z instrukcją właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej; b) sporządzają protokół przebiegu egzaminu w danej sali i weryfikują listę zdających. Tak przygotowane materiały przewodniczący zespołu nadzorującego przekazuje przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego. 29. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego sprawdza kompletność materiałów z danej Sali w obecności odpowiedniego przewodniczącego zespołu nadzorującego. 30. Po zebraniu materiałów ze wszystkich sal egzaminacyjnych w danym dniu przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego zabezpiecza je zgodnie z instrukcją właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Następnie, w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących, sporządza zbiorczy protokół egzaminu, obejmujący także wykaz uczniów, którzy nie przystąpili do egzaminu lub pracy z danym zestawem egzaminacyjnym

21

albo przerwali pracę z zestawem egzaminacyjnym, albo którym unieważniono część egzaminu. 31. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przekazuje właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej w formie, miejscu i terminie przez nią wskazanym: a) zbiorczy protokół przebiegu egzaminu wraz załącznikami; b) wypełnione przez zdających zestawy egzaminacyjne spakowane zgodnie z instrukcją; c) zestawy niewykorzystane, niekompletne, błędnie wydrukowane oraz kopię wykazu zawartości przesyłki z materiałami egzaminacyjnymi dostarczonej przez dystrybutora; d) zweryfikowane listy uczniów (słuchaczy) ze wszystkich sal egzaminacyjnych z załączonymi do nich – w przypadku uczniów uprawnionych do zwolnienia z odpowiedniej części egzaminu – potwierdzonymi kopiami zaświadczeń laureatów/finalistów olimpiad lub laureatów konkursów przedmiotowych; e) protokół przekazania/odbioru dokumentacji egzaminacyjnej zgodny ze wskazaniami właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. 32. W szkolnej dokumentacji egzaminu pozostają: a) protokoły przebiegu egzaminu z poszczególnych sal; b) oryginał wykazu zawartości przesyłki z materiałami egzaminacyjnymi dostarczonej przez dystrybutora; c) kopie: ─ decyzji o przerwaniu i unieważnieniu części egzaminu; ─ zweryfikowanych list zdających z poszczególnych sal egzaminacyjnych w danym dniu; ─ zbiorczego protokołu przebiegu egzaminu; ─ protokołu przekazania/odbioru dokumentacji egzaminacyjnej zgodnego ze wskazaniami właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. OBOWIĄZKI UCZNIA PRZYSTĘPUJĄCEGO DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO §34 1. Uczeń zgłasza się na każdą część egzaminu w miejscu i czasie wyznaczonym przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły. 2. O ustalonej godzinie zdający wchodzą do sali pojedynczo, według kolejności na liście i zajmują wyznaczone im miejsca. Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną) i okazać go, jeśli zostanie o to poproszony. 3. Na egzamin przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. 4. Przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności przedstawicieli zdających odbiera pakiety z zestawami egzaminacyjnymi i przenosi je do sali egzaminacyjnej. 5. Zestawy egzaminacyjne rozdaje się zdającym o godzinie wyznaczonej w harmonogramie ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jako godzina rozpoczęcia egzaminu z danego zakresu. 6. Po otrzymaniu zestawu egzaminacyjnego, na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego, zdający ma obowiązek: - zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie arkusza; w razie wątpliwości może poprosić o jej wyjaśnienie członków zespołu nadzorującego;

22

- sprawdzić, czy zestaw egzaminacyjny jest kompletny, tzn. czy ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie wydrukowane, czy jest karta odpowiedzi; braki natychmiast zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego, po czym otrzymuje kompletny zestaw, co potwierdza czytelnym podpisem w odpowiednim miejscu protokołu egzaminu; - zapisać swój trzyznakowy kod i numer PESEL oraz umieścić naklejki z kodem w wyznaczonych miejscach na arkuszu i karcie odpowiedzi oraz wypełnić matrycę znaków na karcie odpowiedzi (w przypadku uczniów (słuchaczy) korzystających z zestawów dostosowanych, tj. G…-…4, G…-…5, G… -…6, G…-…7, G…-…8, czynności związane z kodowaniem wykonują członkowie zespołu nadzorującego). 7. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczy się od momentu zapisania na tablicy (planszy) godziny rozpoczęcia pracy i wynosi odpowiednio: a) w części humanistycznej: - zestaw egzaminacyjny z historii i wiedzy o społeczeństwie – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 80 minut - zestaw egzaminacyjny z języka polskiego – 90 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 135 minut; b) w części matematyczno-przyrodniczej: - zestaw egzaminacyjny z przedmiotów przyrodniczych – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 80 minut - zestaw egzaminacyjny z matematyki – 90 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 135 minut c) w części z języka obcego nowożytnego: - zestaw egzaminacyjny na poziomie podstawowym – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 80 minut - zestaw egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym – 60 minut; w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony – nie więcej niż 90 minut. 8. Przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w miejscu widocznym dla każdego zdającego, czas rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania zadań. W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego bezpośrednio po zapisaniu czasu rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania zadań odtworzone zostaje nagranie z płyty CD. 9. Zdający rozwiązuje zadania i zapisuje odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem (tylko rysunki wykonuje ołówkiem). 10. Zdający zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi (nie dotyczy uczniów niewidomych, słobowidzących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, niesprawnych ruchowo oraz uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się). 11. W czasie pracy z zestawem egzaminacyjnym zdający pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu egzaminu, a w szczególności: a) nie opuszcza sali egzaminacyjnej (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji może opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i przy zachowaniu warunków uniemożliwiających kontaktowanie się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem konieczności skorzystania z pomocy medycznej) b) nie opuszcza wyznaczonego mu w sali miejsca c) w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi d) nie wypowiada uwag i komentarzy e) nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych. 12. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia, wniesienia przez ucznia do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej, zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób przewodniczący szkolnego zespołu utrudniający pracę pozostałym uczniom

23

egzaminacyjnego przerywa danemu uczniowi pracę z zestawem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiednią część egzaminu i nakazuje opuszczenie Sali egzaminacyjnej, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia egzaminu. 13. Zdający, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki i zamyka swój arkusz. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego odbiera pracę. Dodatkowo, jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z zestawem. Przed odebraniem jego zestawu egzaminacyjnego przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym. 14. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań uczniowie (słuchacze) kończą pracę z zestawem egzaminacyjnym i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego. 15. Praca z drugim zestawem egzaminacyjnym w danym dniu rozpoczyna się po przerwie i przebiega zgodnie z zasadami opisanymi w punktach od 6. do 14. 16. Uczniowie (słuchacze) posiadający opinię/orzeczenie poradni psychologicznopedagogicznej lub zaświadczenie lekarskie o chorobie lub czasowej niesprawności oraz ci, którzy mają pozytywną opinię rady pedagogicznej, mają prawo do zdawania egzaminu w warunkach i formach dostosowanych do ich dysfunkcji (zgodnie z Komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 31 sierpnia 2011 r. w sprawie sposobu dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2011/2012 sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego do potrzeb uczniów (słuchaczy) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, opublikowanym na stronie internetowej CKE ). 17. Jeżeli zdający uzna, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania, może w terminie 2 dni od daty odpowiedniej części egzaminu zgłosić pisemne zastrzeżenia do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Zastrzeżenie musi zawierać dokładny opis zaistniałej sytuacji. 18. Dyrektor właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej rozpatruje zastrzeżenia w terminie 7 dni od daty ich otrzymania. Rozstrzygnięcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej jest ostateczne. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu, na skutek zastrzeżeń, o których mowa w pkt 17, lub z urzędu dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, może unieważnić dany egzamin, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na jego wynik. 19. Stwierdzenie podczas sprawdzania prac egzaminacyjnych niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez uczniów skutkuje unieważnieniem odpowiedniej części egzaminu tych zdających (decyzję podejmuje dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Uczeń przystępuje ponownie do odpowiedniej części egzaminu w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 20. W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, który ponownie przystąpił do odpowiedniej części egzaminu, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, unieważnia odpowiednią część egzaminu tego ucznia. W zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu dla danego ucznia, w miejscach przeznaczonych na wpisanie wyników uzyskanych z poszczególnych arkuszy wchodzących w skład danej części egzaminu, wpisuje się „0%”.

24

§35 1. Uczniowie niepełnosprawni mogą przystąpić do egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formach dostosowanych do ich niepełnosprawności na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną. 2. Uczniowie niedostosowani społecznie lub zagrożeni niedostosowaniem społecznym mogą przystąpić do egzaminu gimnazjalnego w warunkach dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną. 3. Uczniowie mający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, mogą przystąpić do egzaminu gimnazjalnego w warunkach dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych na podstawie tego orzeczenia. 4. Uczniowie chorzy lub niesprawni czasowo mogą przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza. 5. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu gimnazjalnego w warunkach dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych na podstawie opinii poradni psychologicznopedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej. 6. Za dostosowanie warunków i form przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego jest odpowiedzialny dyrektor szkoły jako przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego. 7. Dyrektor szkoły dostosowuje odpowiednio warunki i formy przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego na podstawie: - orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, - orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania, - opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, - zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza, pozytywnej opinii rady pedagogicznej (dotyczy sprawdzianu w szkołach specjalnych oraz egzaminu gimnazjalnego). 8. Sposób lub sposoby dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego w szkołach ogólnodostępnych do potrzeb i możliwości uczniów, o których mowa w pkt 1-5, określa dyrektor szkoły jako przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, wybierając spośród możliwych sposobów dostosowania warunków przeprowadzania sprawdzianu wyliczonych w tabeli CKE. 9. W szczególnych przypadkach, w tym nieujętych w Tabeli 1 zawartej w procedurach przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego, decyzję o sposobach dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego do potrzeb ucznia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z właściwą okręgową komisją egzaminacyjną. 10. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawności sprzężone istnieje możliwość skorzystania z dostosowań przewidzianych dla każdej z występujących u danego ucznia niepełnosprawności, w porozumieniu z okręgową komisją egzaminacyjną.

25

11. Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawności sprzężone mogą być zwolnieni przez dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego, a uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawności sprzężone, którzy nie rokują kontynuowania nauki w szkole ponadgimnazjalnej, mogą być zwolnieni przez dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu – na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły. 12. Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawności sprzężone, którzy z powodu swojej niepełnosprawności nie potrafią samodzielnie czytać lub pisać, są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do części trzeciej egzaminu. 13. Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego, są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego na poziomie rozszerzonym. Mogą oni jednak przystąpić do części trzeciej egzaminu na poziomie rozszerzonym na wniosek rodziców (prawnych opiekunów). 14. W czasie przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego dla uczniów niepełnosprawnych należy zapewnić obecność specjalisty z zakresu danej niepełnosprawności, w szczególności: tyflopedagoga (w przypadku uczniów niewidomych i słabowidzących), surdopedagoga lub tłumacza języka migowego (w przypadku uczniów niesłyszących), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem i pomocy w obsłudze specjalistycznego sprzętu i środków dydaktycznych. Wyżej wymienione osoby powołuje się w skład zespołu nadzorującego. 15. W czasie przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego dla uczniów niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym należy zapewnić obecność specjalisty, odpowiednio pedagoga resocjalizacji lub socjoterapeuty, jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem. Wyżej wymienione osoby powołuje się w skład zespołu nadzorującego. 16. Opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, przedkłada się dyrektorowi szkoły, w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym uczeń przystępuje do egzaminu gimnazjalnego. 17. W przypadku rezygnacji z prawa do zdawania egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formach dostosowanych do dysfunkcji ucznia, rodzic (prawny opiekun) ucznia lub słuchacz składa dyrektorowi szkoły pisemne oświadczenie o rezygnacji w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym uczeń przystępuje do egzaminu gimnazjalnego. 18. Egzamin gimnazjalny powinien odbywać się w oddzielnej sali, jeżeli uczeń (słuchacz) korzysta z co najmniej jednego z następujących dostosowań: a) korzystanie z urządzeń technicznych, b) korzystanie z płyty CD z dostosowanym nagraniem w przypadku języka obcego nowożytnego, c) udział nauczyciela wspomagającego (członka zespołu nadzorującego). 19. W przypadku gdy do przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego w oddzielnej sali uprawniony jest więcej niż jeden uczeń w danej szkole, którym przysługują różne sposoby dostosowania, możliwe jest przeprowadzenie egzaminu dla wszystkich tych uczniów w jednej sali, pod warunkiem że przebieg egzaminu nie będzie zakłócony dla żadnego z tych uczniów. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dostosowanie dotyczy zdających część trzecią egzaminu z różnych języków obcych.

26

20. Jeżeli jest mowa o przedłużeniu czasu przeznaczonego na wykonanie zestawu zadań, oznacza to, że pracę z zestawem można przedłużyć w przypadku: egzaminu gimnazjalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie, z przedmiotów przyrodniczych oraz z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym – nie więcej niż o 20 minut każdy z języka polskiego, z matematyki – nie więcej niż o 45 minut każdy z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym – nie więcej niż o 30 minut. Czas pracy z zestawem zadań dostosowanym do dysfunkcji wydrukowany na stronie tytułowej zestawu uwzględnia przedłużenie, o którym mowa powyżej. 21. Jeżeli uczeń korzysta z pomocy nauczyciela wspomagającego w pisaniu, przebieg egzaminu gimnazjalnego musi być rejestrowany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Zapis dźwiękowy stanowi integralną część zestawu egzaminacyjnego.

§ 36 1. Wynik egzaminu gimnazjalnego nie wpływa na ukończenie szkoły. Wyniku egzaminu gimnazjalnego nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły. 2. Wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego dla każdego ucznia komisja okręgowa przekazuje do szkoły nie później niż 7 dni przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 3. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2 dyrektor szkoły przekazuje uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom).

ROZDZIAŁ V A ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW Z ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

§ 37 1. Ocenianie bieżące pracy ucznia notowane jest jako ocena za poszczególne aktywności w dzienniku lekcyjnym z zaznaczeniem zakresu treści, jakich ocena dotyczy wg następującej skali: a) stopień celujący - 6 b) stopień bardzo dobry - 5 c) stopień dobry - 4 d) stopień dostateczny - 3 e) stopień dopuszczający - 2 f) stopień niedostateczny - 1 Ocena przeliczana jest na odpowiednią liczbę punktów w zależności od formy aktywności ucznia. 2. Ocenianiu podlegają formy aktywności ucznia: a) prace klasowe – obowiązkowe, po każdym rozdziale zawartym w programie nauczania, zapowiedziane uczniom i zaznaczone w dzienniku literą „P”, co najmniej na tydzień przed terminem, poprzedzone powtórzeniem. Jeżeli uczeń z przyczyn losowych nie mógł napisać pracy klasowej z całą klasą, powinien to uczynić w terminie uzgodnionym z nauczycielem przedmiotu, ocenę uzyskaną przez ucznia za pracę klasową przeliczamy na punkty, mnożąc przez 3.

27

Przy obliczaniu średniej z prac klasowych w przypadku poprawienia przez uczniów oceny z danej pracy klasowej bierze się pod uwagę tylko wyższą ocenę z poprawy danej pracy klasowej; b) kartkówki – najwyżej 15 minutowe, maksymalnie z trzech ostatnich lekcji. Jeśli uczeń z przyczyn usprawiedliwionych nie pisał kartkówki, nauczyciel na prośbę ucznia powinien umożliwić mu jej napisanie, ocenę uzyskaną przez ucznia za kartkówkę przeliczamy na punkty, mnożąc ją przez 1; c) odpowiedzi ustne – maksymalnie z trzech ostatnich lekcji, ocenę uzyskaną przez ucznia za odpowiedź ustną przeliczamy na punkty, mnożąc ją przez 1; d) prace długoterminowe –dla uczniów chętnych. Oceny uzyskane za prace długoterminowe mnożymy przez 2. e) prowadzenie zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń – podlega ocenie co najmniej jeden raz w roku. Sprawdzana jest zawartość zeszytu także pod kątem ortografii i estetyki, ocenę uzyskaną przez ucznia za prowadzenie zeszytu przeliczamy na punkty, mnożąc przez 1; f) praca domowa – sprawdzana na bieżąco, a minimum jedna z nich oceniana w ciągu półrocza w przypadku jednej lub dwóch godzin lekcyjnych w tygodniu. W przypadku 3 godz. lekcyjnych w tygodniu – minimum 2 prace w ciągu półrocza. W przypadku 4 i 5 godz. lekcyjnych w tygodniu – minimum 3 prace w ciągu półrocza. Ocenę uzyskaną przez ucznia za pracę domową przeliczamy na punkty, mnożąc je przez 1; g) aktywność na lekcji – oceniana jest na bieżąco przez przyznanie dodatkowych ocen; h) praca dodatkowa – nieobowiązkowa, przydzielona na prośbę ucznia lub z inicjatywy nauczyciela chętnym uczniom albo uwieńczony sukcesem udział w konkursach przedmiotowych i innych, oceniana jest przez przyznawanie dodatkowych ocen. W zależności od stopnia trudności zadania, uzyskaną ocenę za pracę dodatkową przeliczmy na punkty i mnożymy przez 1, 2 lub 3. 3. Suma maksymalnej liczby punktów ze wszystkich aktywności ucznia stanowi 100% i jest podstawą do obliczania śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej. 4. Sposoby korygowania niepowodzeń szkolnych ucznia: a) uczeń ma prawo do jednorazowej poprawy ocen z prac klasowych i kartkówek w terminie 2 tygodni od otrzymania oceny. Poprawa ocen powinna następować na bieżąco. W przypadku dłuższej usprawiedliwionej nieobecności, poprawa ocen następuje w terminie ustalonym z nauczycielem przedmiotu. b) uczeń otrzymuje średnią ocenę z oceny pierwotnej i poprawionej, zapisanej w dzienniku w formie oceny pierwotnej i poprawionej przedzielonych znakiem „/”. c) uczeń ma możliwość korzystania z zajęć wyrównawczych, d) uczeń ma prawo do uzyskania pomocy w nauce ze strony nauczyciela we wspólnie uzgodnionym terminie szczególnie w przypadkach dłuższej usprawiedliwionej nieobecności. f) śródroczną ocenę klasyfikacyjną z danego przedmiotu, która jest jednocześnie oceną roczną, uczeń może poprawić w czasie drugiego półrocza w sposób uzgodniony z nauczycielem tego przedmiotu uzyskując dodatkowe oceny, które przelicza się na punkty. Uczeń musi uzyskać wyznaczoną na daną ocenę ilość punktów.

28

5. Szczegółowe zasady oceniania i korygowania niepowodzeń zawierają przedmiotowe systemy oceniania. 6. Zasady ustalania oceny śródrocznej i rocznej: a) Oceny cząstkowe ze wszystkich form aktywności przeliczane są na punkty, które sumuje się, otrzymany wynik dzielimy przez liczbę ocen, uwzględniając fakt, że ocenę uzyskaną przez ucznia za pracę klasową przeliczamy na punkty, mnożąc ją przez trzy, a za prace długoterminowe przez dwa. Pozostałe oceny mnożymy przez 1. b) Przy obliczaniu oceny rocznej sumuje się wszystkie punkty uzyskane przez ucznia w ciągu całego roku szkolnego. Otrzymany wynik liczbowy przyporządkowujemy odpowiedniej ocenie. W przypadku uzyskania liczby niecałkowitej wynik zaokrąglamy. Liczbę równą lub większą od 0,50 zaokrąglamy w górę a liczbę mniejszą od 0,50 zaokrąglamy w dół (bierzemy pod uwagę dwie liczby po przecinku). c) Warunkiem otrzymania oceny dopuszczającej jest uzyskanie przez ucznia za minimum 50% prac klasowych oceny dopuszczającej, gdy w półroczu miała miejsce tylko jedna praca klasowa uczeń musi mieć pozytywną ocenę z tej pracy. d) Przy ustalaniu oceny śródrocznej i rocznej średnia z ocen cząstkowych za prace klasowe, po zaokrągleniu, musi być co najmniej taka jak obliczona średnia z wszystkich ocen cząstkowych z uwzględnieniem tego, że przy obliczaniu średniej z prac klasowych w przypadku poprawiania przez ucznia oceny z danej pracy klasowej, bierze się pod uwagę tylko wyższą poprawioną ocenę (na przykład – uczeń otrzymuje ocenę roczną „dobry”, jeśli średnia z wszystkich ocen cząstkowych jest równa co najmniej 3,5 oraz średnia ocen z prac klasowych jest równa co najmniej 3,5). e) Jeśli średnia z ocen cząstkowych za prace klasowe po zaokrągleniu będzie niższa niż obliczona średnia z wszystkich ocen cząstkowych uczeń otrzymuje ocenę śródroczną lub roczną obniżoną o jeden stopień. f) Laureat konkursu przedmiotowego na szczeblu wojewódzkim otrzymuje roczną ocenę celującą z przedmiotu, ocenę celującą z przedmiotu otrzymuje laureat konkursu przedmiotowego na szczeblu co najmniej powiatowym przy założeniu, że uzyskał liczbę punktów potrzebną do otrzymania oceny bardzo dobrej. g) Przez konkurs przedmiotowy rozumie się konkurs sprawdzający wiadomości i umiejętności ucznia z danego przedmiotu. h) Za osiągnięcia w konkursach, niemających charakteru przedmiotowego, np. konkurs piosenki, recytatorski, ortograficzny uczeń otrzymuje ocenę za pracę dodatkową. 7. W tygodniu mogą odbyć się najwyżej trzy prace klasowe, przy czym nie więcej niż jedna dziennie, zapowiedziane i wpisane do dziennika z tygodniowym wyprzedzeniem. Nauczyciel ma prawo stosować kartkówki i ustną formę odpowiedzi i może ich nie zapowiadać. Kartkówki i odpowiedzi ustne sprawdzają wiadomości i umiejętności najwyżej z trzech ostatnich lekcji. 8. Termin zwrotu ocenionych kartkówek nie powinien być dłuższy niż jeden tydzień, prac klasowych – dwa tygodnie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach np. choroba nauczyciela, ferie itp. termin ten może być dłuższy. 9. Uczeń ma prawo znać zakres materiału przewidzianego do kontroli.

29

§ 38 Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych 1. Warunkiem poprawienia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej na ocenę wyższą jest: a) wcześniejsze uzyskanie lub poprawienie ocen z co najmniej 50% obowiązkowych prac klasowych na ocenę o którą ubiega się uczeń. Jeżeli miała miejsce tylko jedna praca klasowa uczeń musi mieć pozytywną ocenę z tej pracy. b) liczba nieodrobionych prac domowych nie może przekroczyć tygodniowej liczby godzin z danego przedmiotu. c) liczba nieusprawiedliwionych godzin z danego przedmiotu nie może przekroczyć tygodniowej liczby godzin z tego przedmiotu. d) w przypadku wychowania fizycznego nie ma zastosowania warunek dotyczący prac klasowych i zadania domowego. Uczeń powinien mieć zaliczoną co najmniej połowę sprawdzianów sprawnościowych. 2. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie), w formie pisemnego wniosku do dyrektora szkoły zgłaszają chęć poprawy rocznej oceny klasyfikacyjnej: a) w przypadku poprawy oceny niedostatecznej w terminie 3 dni od zebrania rodziców podczas którego rodzice otrzymują informacje o przewidywanych niedostatecznych ocenach klasyfikacyjnych, b) w przypadku poprawy oceny pozytywnej w terminie 3 dni od uzyskania przez ucznia lub jego rodziców informacji o przewidywanych pozytywnych ocenach klasyfikacyjnych. We wniosku uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) wskazują, jaką ocenę uczeń chce otrzymać. 3. Dyrektor szkoły powołuje komisję w składzie: - dyrektor szkoły lub jego zastępca – przewodniczący - nauczyciel uczący ucznia danego przedmiotu – członek - nauczyciel uczący tego samego lub pokrewnego przedmiotu – członek - wychowawca klasy – członek 4. Komisja określa spełnienie przez ucznia warunków ubiegania się o wyższą niż przewidywana roczną ocenę z przedmiotu. 5. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przewodniczący komisji wyznacza termin sprawdzianu weryfikacyjnego i powiadamia o nim pisemnie ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów). Sprawdzian organizuje się co najmniej 1 dzień przed końcowo rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniu rady pedagogicznej. 6. Wiedzę i umiejętności ucznia sprawdza komisja powołana przez dyrektora szkoły, której skład podano w pkt 3. 7. Sprawdzian obejmuje zakres materiału z całego roku na oczekiwaną ocenę i odbywa się po zajęciach lekcyjnych. 8. Sprawdzian z wychowania fizycznego ma głównie formę zadań praktycznych. 9. Ocena ustalona w wyniku sprawdzianu jest oceną ostateczną i nie może być niższa od przewidywanej. 10. Z przeprowadzonego sprawdzianu sporządza się protokół. 11. Uczeń może poprawić przewidywaną ocenę klasyfikacyjną o jeden stopień. 12. Poprawa przewidywanej oceny klasyfikacyjnej nie dotyczy poprawy oceny bardzo dobrej na celującą. Warunki uzyskania oceny celującej określa Wewnątrzszkolny System Oceniania.

30

ROZDZIAŁ V B ZASADY OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIÓW § 39 1.

2.

3.

4. 5.

Ocena zachowania ucznia wyraża opinię szkoły o spełnianiu przez niego obowiązków szkolnych, jego kulturze osobistej i podstawie wobec otoczenia oraz wywiązywanie się z obowiązków ucznia określonych w statucie szkoły. Ocenę zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu ustnej opinii nauczycieli, uczniów danej klasy i ocenianego ucznia oraz na podstawie uwag wpisanych przez nauczycieli do zeszytu uwag danej klasy według ustalonych kryteriów ocen zachowania. Ocenę zachowania ustala się co miesiąc i na koniec każdego półrocza, przy czym ocena roczna jest wpisywana na świadectwo promocyjne lub świadectwo ukończenia szkoły. Ocena zachowania nie wpływa na stopnie z przedmiotów nauczania i promocję do następnej klasy lub ukończenia szkoły (z zastrzeżeniem rozdz. III, § 21, pkt 7. 8.). Obowiązuje sześciostopniowa skala ocen zachowania: a) wzorowe (wz), b) bardzo dobre (bdb), c) dobre (db), d) poprawne (pop.), e) nieodpowiednie (ndp), f) naganne (nag). § 40 Zasady ustalania oceny śródrocznej i rocznej

1. Zachowanie podlega comiesięcznej ocenie przez wychowawcę klasy, który podczas pierwszej w miesiącu lekcji wychowawczej informuje uczniów o ocenach z zachowania za poprzedni miesiąc. Oceny te wychowawca klasy wpisuje do dziennika lekcyjnego. 2. Oceny bieżące (miesięczne) przeliczane są na punkty: - ocena wzorowa - 5 pkt - ocena bardzo dobra - 4 pkt - ocena dobra - 3 pkt - ocena poprawna - 2 pkt - ocena nieodpowiednia - 1 pkt - ocena naganna - 0 pkt 3. Punkty sumuje się a otrzymany wynik dzieli się przez liczbę uzyskanych ocen. Otrzymany wynik liczbowy przyporządkowujemy odpowiedniej ocenie, co zostało określone w pkt. 2. W przypadku uzyskania liczby niecałkowitej wynik zaokrąglamy. Liczbę równą lub większą od 0,50 zaokrąglamy w górę. Liczbę mniejszą od 0,50 zaokrąglamy w dół (bierzemy pod uwagę dwie liczby po przecinku). Przy ustaleniu oceny sumuje się wszystkie punkty uzyskane przez ucznia w ciągu całego roku.

31

§ 41 KRYTERIA OCEN ZACHOWANIA

Ocena wzorowa: Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który: a) wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, jest wrażliwy, koleżeński i życzliwy, właściwie reaguje w sytuacjach konfliktowych i pomaga w rozwiązywaniu problemów; b) odnosi się z szacunkiem do nauczycieli, pracowników szkoły i innych osób; c) godnie reprezentuje szkołę i swoją klasę poprzez: inicjowanie lub uczestniczenie w różnych akcjach, przedsięwzięciach szkolnych, udział w konkursach przedmiotowych, olimpiadach i zawodach sportowych oraz wzorowo wypełnia swoje dodatkowe obowiązki (np. udział w kółkach); d) jest zdyscyplinowany i punktualny, przestrzega wszelkich regulaminów i obowiązujących terminów, dba o schludny i niewyzywający wygląd oraz wygląd otoczenia szkolnego; e) stara się osiągać jak najlepsze wyniki w nauce w miarę swoich możliwości; f) uczestniczy w imprezach kulturalnych w czasie wolnym od nauki; g) pomaga kolegom w nauce i innych sprawach życiowych; Oceny wzorowej nie otrzymuje uczeń, który przejawia jakiekolwiek zachowania z listy negatywnych postaw.

Ocena bardzo dobra: Ocenę a) b) c)

bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: cechuje się wysoką kulturą osobistą w każdej sytuacji; jest życzliwy dla rówieśników i odnosi się z szacunkiem do pracowników szkoły; jest zdyscyplinowany, nie narusza prawa innych do nauki oraz przestrzega obowiązujących terminów i regulaminów szkolnych, nie spóźnia się na zajęcia; d) dba o estetykę swojego wyglądu i higienę osobistą, posiada strój galowy w czasie uroczystości szkolnych i lokalnych ( uczennica –ciemna spódnica lub spodnie , biała bluzka, uczeń – ciemne spodnie, biała koszula), odpowiednio reaguje na polecenia i zachowuje się bez zastrzeżeń; e) stara się aktywnie uczestniczyć w życiu klasy i szkoły; Oceny bardzo dobrej nie otrzymuje uczeń, który przejawia jakiekolwiek zachowania z listy negatywnych postaw.

Ocena dobra: Ocenę a) b) c)

dobrą otrzymuje uczeń, który: jest kulturalny, życzliwy, tolerancyjny wobec innych uczniów; odnosi się właściwie do nauczycieli, pracowników szkoły i innych osób; jest zdyscyplinowany, nie narusza prawa innych do nauki, stara się przestrzegać terminów i wszelkich regulaminów obowiązujących w szkole oraz być punktualnym; d) dba o schludny wygląd;

Oceny dobrej nie otrzymuje uczeń, który: a) łamie często regulaminy szkolne, wywołuje sytuacje konfliktowe; b) łamie prawa innych uczniów, zachowuje się lekceważąco, arogancko wobec dorosłych i rówieśników; c) często zdarza mu się używać wulgaryzmów w różnych sytuacjach;

32

d) przeszkadza na lekcjach i na przerwach oraz lekceważy upomnienia nauczycieli i innych pracowników szkoły; e) oszukuje w czasie testów i innych sprawdzianów; f) często nie odrabia zadań domowych i nie wykonuje innych zleconych mu prac; g) nie dotrzymuje ustalonych terminów (usprawiedliwienia: nieobecność należy usprawiedliwić do najbliższej godziny wychowawczej włącznie; zwrot książek do biblioteki); h) nie nosi obuwia zmiennego na lekcje wychowania fizycznego; i) wychodzi ze szkoły bez pozwolenia przed lekcjami, w czasie przerw, w czasie lekcji lub po lekcjach; j) stwarza sytuacje zagrażające własnemu bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu innych osób; k) celowo opuszcza zajęcia typu: sprzątanie świata, dzień dziecka, pierwszy dzień wiosny itp.; l) podczas zajęć żuje gumę, pije napój, je itp.;

Ocena poprawna: Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który: a) zachowuje się z reguły poprawnie w stosunku do nauczycieli, pracowników szkoły, innych dorosłych osób oraz uczniów; b) stara się przestrzegać wszelkich szkolnych regulaminów, terminów oraz zasad współżycia w grupie; c) ma kłopoty z dyscypliną na lekcjach, ale niestwarzaniem sytuacji konfliktowych, a po rozmowach z nauczycielami dąży do poprawy swojego zachowania i widoczne są efekty tego działania; d) przestrzega zasad porządkowych, nie niszczy mienia szkoły i kolegów; e) dba o stosowny ubiór i wygląd w szkole; f) stara się systematycznie realizować obowiązek szkolny i nie spóźniać się, może mieć maksymalnie 8 godzin nieobecności nieusprawiedliwionej; Oceny poprawnej nie otrzymuje uczeń, który: a) wchodzi w konflikt z prawem, pali papierosy; b) często łamie zasady dyscypliny i porządku na lekcjach, a także innych zajęciach oraz przerwach szkolnych; c) bywa wulgarny a także agresywny w szkole i poza jej otoczeniem; d) notorycznie spóźnia się na lekcje; e) narusza godność osobistą uczniów, nauczycieli lub innych osób przez zniesławianie, ośmieszanie, agresję lub prowokację (np.: zniesławienie słowne, publikacje w Internecie, napisy na ścianach, murach itp.); f) rozpowszechnia wśród uczniów materiały przedstawiające zachowanie agresywne, okrucieństwo wobec drugiego człowieka (również wobec zwierząt), treści pornograficzne lub obrażające uczucia religijne,

Ocena nieodpowiednia: Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który: a) zachowuje się arogancko i lekceważąco wobec nauczycieli i pracowników szkoły, innych osób oraz uczniów, jest wulgarny; b) nagminnie łamie przepisy i regulaminy szkolne oraz narusza prawo innych do nauki, a także utrudnia nauczycielom prowadzenie lekcji; c) oszukuje nauczycieli, pracowników szkoły i nie wykazuje chęci poprawy swojego zachowania; d) nie dba o estetyczny, schludny wygląd; 33

e) niszczy mienie szkolne i kolegów; f) dokucza innym, wyśmiewa ich, bierze udział w bójkach i prowokuje sytuacje konfliktowe; Oceny nieodpowiedniej nie otrzymuje uczeń, który: a) wchodzi w konflikt z prawem; b) nie realizuje obowiązku szkolnego, ma powyżej 50% nieobecnośc nieusprawiedliwionej.

Ocena naganna Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który popełni chociaż jedno z poniższych wykroczeń: a) wchodzi w konflikt z prawem, fałszuje lub niszczy dokumenty, podaje nieprawdziwe dane; b) jest brutalny wobec rówieśników i innych osób, znęca się nad nimi fizycznie lub psychiczne; c) nie zmienia postawy mimo ostrzeżeń nauczycieli i innych pracowników szkoły; d) zastrasza innych, wymusza pieniądze oraz inne rzeczy materialne, dokonuje kradzieży; e) nie realizuje obowiązku szkolnego i ma powyżej 50% nieobecności nieusprawiedliwionej; f) posiada, używa lub rozprowadza środki odurzające lub substancje psychotropowe, spożywa napoje alkoholowe.

Lista negatywnych postaw 1. Nie przygotowuje się do lekcji (nie odrabianie prac domowych, nie przynosi podręczników, zeszytów itp.). 2. Nie reaguje na uwagi nauczyciela. 3. Notorycznie nie przynosi dzienniczka ucznia. 4. Przesiaduje w toaletach podczas przerwy i utrudnia dyżury nauczycielom i uczniom. 5. Nie wykonuje poleceń nauczyciela, nie dotrzymuje ustalonych terminów. 6. Zakłóca przebieg uroczystości szkolnych. 7. Zakłóca przebieg lekcji (rozmowa, śmiech, gesty itp.). 8. Używa wulgaryzmów w rozmowach i dyskusjach z kolegami, nauczycielami i innymi pracownikami szkoły. 9. Nie zmienia stroju na wychowaniu fizycznym i nie ćwiczy bez uzasadnionej przyczyny. 10. Nie dba o higienę osobistą i estetyczny wygląd. 11. Nie szanuje mienia własnego, kolegów, społecznego. 12. Nie szanuje godności własnej i innych. 13. Nie reaguje na przejawy przemocy i agresji. 14. Stwarza zagrożenia swoim zachowaniem. 15. Umieszcza w Internecie obrażające lub ośmieszające innych zdjęcia, teksty, uwagi. 16. Niszczy mienie klasy, szkoły. 17. W życiu klasy pełni rolę destrukcyjną (zdarza mu się zwracać na siebie uwagę i być obiektem zainteresowania wskutek rozśmieszania, upominania innych, itp.). 18. Zaniedbuje obowiązki (dyżury, inne zobowiązania). 19. Na lekcjach jest bierny, nie wykazuje zainteresowania. 20. Prowokuje innych przez dyskusje, dogadywanie, zaczepianie, rzucanie drobnymi przedmiotami, pokazywanie niestosownych gestów itp. 21. Nie reaguje na uwagi nauczyciela dotyczące jego wiedzy i zachowania. 22. Celowo ogranicza uczestnictwo w imprezach szkolnych do zakłócania ich przebiegu (gwizdy, komentarze, wyśmiewanie, postawa niezgodna z wymogami sytuacji, spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków). 23. Notorycznie spóźnia się na lekcje. 34

24. Używa urządzeń telekomunikacyjnych na terenie szkoły (telefon, MP3, MP4, itd.). 25. Wychodzi ze szkoły bez pozwolenia przed lekcjami, w czasie przerw lub w czasie lekcji. 26. Komentuje wypowiedzi nauczyciela lub kolegów w niekulturalny i niecenzuralny sposób. 27. Odmawia wykonania polecenia nauczyciela, demonstracyjne reaguje na uwagi (odwraca się, odchodzi, zaprzecza, wyśmiewa się, dopuszcza się wyzywających gestów, itp.). 28. Nie usprawiedliwia w terminie nieobecności na lekcjach. 29. Farbuje włosy, maluje paznokcie, ma tatuaże, kolczyki (w innych miejscach niż płatki uszu), wyzywający strój. 30. Używa wulgaryzmów. 31. W czasie zajęć żuje gumę, je, pije. 32. Posiada, używa lub rozprowadza środki odurzające czy też substancje psychotropowe, spożywa napoje alkoholowe lub pali wyroby tytoniowe. 33. Świadomie niszczy dobra materialne należące do szkoły, uczniów, nauczycieli lub innych osób. 34. Narusza godność osobistą uczniów, nauczycieli lub innych osób przez zniesławianie, agresję lub prowokację (np.: zniesławienie słowne, publikacje w Internecie, napisy na ścianach, murach itp.). 35. Odmawia wykonania obowiązków. 36. Jest członkiem grup o charakterze przestępczym. 37. Wchodzi w konflikt z prawem. 38. Stosuje w szkole przemoc fizyczną wobec uczniów, nauczycieli lub innych osób, zagrażającą ich życiu lub zdrowiu bądź naruszającą ich bezpieczeństwo. 39. Rozpowszechnia wśród uczniów materiały przedstawiające zachowania agresywne, okrucieństwo wobec drugiego człowieka (również zwierząt), treści pornograficzne lub obrażające uczucia religijne. 40. Opuszcza bez uzasadnienia zajęcia typu: sprzątanie świata, dzień dziecka, pierwszy dzień wiosny. 41. Wyłudza pieniądze. 42. Kradnie. § 42 Warunki i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. 1. Warunkiem poprawy rocznej oceny z zachowania jest: a) Uzyskanie przez ucznia przeważającej liczby ocen cząstkowych (miesięcznych) z zachowania takich, o jaką ubiega się uczeń. b) Uczeń ma maksymalnie pięć godzin lub jeden dzień nieusprawiedliwiony. c) Uczeń ma maksymalnie pięć spóźnień. d) Uczeń nie stosuje wulgaryzmów, nie zachowuje się agresywnie, nie stosuje używek, nie niszczy mienia szkoły. e) Uczniowi brakuje maksymalnie jeden punkt do uzyskania wyższej rocznej oceny z zachowania. 2. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) w formie pisemnego wniosku do wychowawcy klasy zgłaszają chęć poprawy rocznej oceny

35

3. 4.

5. 6. 7.

z zachowania w terminie 3 dni od uzyskania przez ucznia lub jego rodziców informacji o przewidywanej dla niego rocznej ocenie z zachowania. Wychowawca, który określa spełnienie przez ucznia warunków ubiegania się o wyższą niż przewidywana roczna ocena z zachowania. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wychowawca klasy wyznacza uczniowi do wykonania dodatkową pracę na rzecz szkoły w terminie przed końcoworocznym posiedzeniem rady pedagogicznej. Jeżeli uczeń prawidłowo wywiąże się z dodatkowego zadania, uzyskuje ocenę wyższą od przewidywanej o jeden stopień. Z przebiegu ww. postępowania nauczyciel wychowawca sporządza protokół . Ustalona ocena jest oceną ostateczną. §43

SPOSOBY INFORMOWANIA RODZICÓW O OSIĄGNIĘCIACH ICH DZIECI 1. Rodzice są powiadamiani o osiągnięciach dziecka: a) przez wpis ocen do dzienniczków ucznia, zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń; b) podczas wywiadówki połączonej z zebraniem rodziców (2 razy w półroczu), c) podczas konsultacji z nauczycielami poszczególnych przedmiotów, d) podczas indywidualnych spotkań rodziców z wychowawcą klasy i nauczycielami poszczególnych przedmiotów na życzenie rodziców lub przybycie rodzica do szkoły na prośbę wychowawcy klasy, nauczyciela przedmiotu lub dyrektora szkoły, e) przez rozmowy telefoniczne wychowawcy z rodzicami, f) przez pisemne informacje wysyłane do rodziców. 2. Przed rocznym (śródrocznym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej z zachowania w terminie: - cztery tygodnie przed klasyfikacyjnym rocznym (śródrocznym) posiedzeniem rady pedagogicznej w przypadku oceny niedostatecznej z zajęć edukacyjnych oraz nagannej oceny z zachowania, - dwa tygodnie przed rocznym i tydzień przed śródrocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej w przypadku oceny pozytywnej. Rodzice otrzymują informacje o przewidywanych niedostatecznych rocznych (śródrocznych) ocenach klasyfikacyjnych oraz o przewidywanej nagannej ocenie z zachowania na zebraniu rodziców. Rodzice nieobecni na zebraniu otrzymują ww. informację na kartkach przekazywanych przez wychowawcę klasy za pośrednictwem uczniów, na których rodzice potwierdzają podpisem zapoznanie się z treścią. Rodzice mogą również zasięgnąć informacji w szkole po zebraniu rodziców. O przewidywanych rocznych ocenach pozytywnych oraz ocenach klasyfikacyjnych rodzice informowani są pisemnie przez wychowawcę klasy. Rodzice mogą również zasięgnąć informacji w szkole osobiście lub telefonicznie. O śródrocznych ocenach klasyfikacyjnych rodzice informowani są na zebraniu rodziców, na którym otrzymują wykaz śródrocznych ocen klasyfikacyjnych.

36

ROZDZIAŁ VI §44 PROJEKT EDUKACYJNY 1. Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego. 3. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod. 4. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści. 5. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela i obejmuje następujące działania: a) wybranie tematu projektu edukacyjnego; b) określenie celów projektu edukacyjnego i zaplanowanie etapów jego realizacji; c) wykonanie zaplanowanych działań; d) publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego. 4. Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa dyrektor gimnazjum w porozumieniu z radą pedagogiczną. 5. Kryteria oceniania zachowania ucznia gimnazjum zawarte w ocenianiu wewnątrzszkolnym uwzględniają udział ucznia w realizacji projektu edukacyjnego. 6. Wychowawca klasy na początku roku szkolnego, w którym uczniowie będą realizować projekt edukacyjny, informuje uczniów i ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach realizacji projektu edukacyjnego. 7. Informacje o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat projektu edukacyjnego wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum. 8. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, uniemożliwiających udział ucznia w realizacji projektu edukacyjnego, dyrektor gimnazjum może zwolnić ucznia z realizacji projektu edukacyjnego. 9. W przypadkach, o których mowa w ust. 9, na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie informacji o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.” ROZDZIAŁ VII ORGANA SZKOŁY I ICH KOMPETENCJE § 45 1. Organami szkoły są: - dyrektor szkoły, - rada pedagogiczna, - rada rodziców, - parlament uczniowski. 2. Dyrektor szkoły wykonuje swoje obowiązki w ramach kompetencji określonych w art. 39 ust. 1 Ustawy o systemie oświaty, a w szczególności:

37

a) kieruje bieżącą działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły i reprezentuje ją na zewnątrz; b) sprawuje nadzór pedagogiczny w stosunku do nauczycieli i osób zatrudnionych w szkole; c) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działanie prozdrowotne; d) sprawuje kontrolę spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkujące w obwodzie szkoły; e) realizuje uchwały rady pedagogicznej; f) kieruje pracami rady pedagogicznej jako jej przewodniczący; g) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie; h) prowadzi dokumentację pedagogiczną zgodnie z odrębnymi przepisami; i) na wniosek nauczyciela przedmiotu decyduje o dopuszczeniu programu nauczania do użytku szkolnego po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej; j) organizuje realizację 2-godzinnych zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III gimnazjum, uwzględniając możliwość zaopiniowania propozycji przez radę rodziców i i radę pedagogiczną; k) wyraża zgodę na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą; l) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczegółowych. 3. Dyrektor decyduje w sprawach: a) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników; b) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych; c) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej w sprawach nagród, odznaczeń i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników; d) decyduje o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły oraz o odroczeniu obowiązku szkolnego, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, a także w uzasadnionych przypadkach może zezwolić na spełnienie obowiązku szkolnego poza szkołą. 4. Dyrektor szkoły może skreślić ucznia z listy uczniów, w przypadku gdy ukończył 18 rok życia i nie realizuje obowiązku szkolnego przez okres co najmniej dwóch miesięcy. 5. Dyrektor szkoły współpracuje z radą pedagogiczną, radą rodziców i z parlamentem uczniowskim. § 46 1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły realizującym statutowe zadania dotyczące kształcenia i wychowania. 2. Rada pedagogiczna działa zgodnie z uchwalonym przez nią regulaminem. 3. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele. 4. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły. 5. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania. 6. Zebrania plenarne rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie (półroczu) w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikowania i promowania uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć szkolnych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu

38

7. 8. 9.

10.

11.

12.

13.

sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego organu prowadzącego szkołę albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej. Członkowie rady pedagogicznej są zobowiązani do nie ujawniania spraw omawianych na jej posiedzeniach. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków. Rada pedagogiczna może występować do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły, jej dyrektora lub innego nauczyciela po zasięgnięciu opinii rady rodziców i parlamentu uczniowskiego. Rada pedagogiczna może występować z wnioskiem do organu prowadzącego szkołę o odwołanie z funkcji dyrektora lub do dyrektora o odwołanie nauczyciela z innej funkcji w szkole, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i parlamentu uczniowskiego. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy: a) zatwierdzenie planów pracy szkoły, b) zatwierdzenie wyników klasyfikacji i promocji uczniów, c) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, d) ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły, e) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: a) organizację pracy szkoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, b) projekt planu finansowego szkoły, c) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień, d) propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Dyrektor szkoły wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. § 47

1. Parlament uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły; władzami parlamentu są: - na szczeblu klas: rada klasowa, - na szczeblu szkoły: rada uczniowska. 2. Do zadań rady uczniowskiej należy: a) przygotowanie projektów regulaminu parlamentu uczniowskiego; b) występowanie do władz szkolnych z nowymi inicjatywami dotyczącymi życia szkolnego i sposobem ich wykonania; c) gospodarowanie środkami materialnymi parlamentu uczniowskiego; d) wykonanie zadań zleconych przez radę pedagogiczną i dyrekcję szkoły; e) proponowanie kandydata na opiekuna parlamentu. 3. Parlament uczniowski może przedstawić Radzie Pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach dotyczących pracy szkoły, a w szczególności realizowania podstawowych praw uczniów, takich jak; a) prawo do zapoznania się z programem nauczania; b) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;

39

c) prawo do organizowania życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania własnych zainteresowań; d) prawo do redagowania i wydawania gazetki szkolnej; e) prawo do organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami, w porozumieniu z dyrektorem szkoły. 4. Szczegółowe prawa i obowiązki określa regulamin parlamentu uczniowskiego. 5. Na wniosek dyrektora szkoły parlament wyraża opinię o pracy nauczyciela. 6. Dyrektor szkoły ma obowiązek zawiesić i uchylić uchwałę lub inne postanowienie parlamentu, jeżeli jest ono sprzeczne z prawem lub celami wychowawczymi szkoły. § 48 1. W szkole może działać rada rodziców. 2. Celem rady rodziców jest reprezentowanie ogółu rodziców szkoły oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły, a także wnioskowanie do organów szkoły w tym zakresie, w szczególności: a) pobudzanie i organizowanie form aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły; b) współpraca ze środowiskiem szkolnym i lokalnym; c) gromadzenie funduszy dla wspierania działalności szkoły, a także ustalenia zasad użytkowania tych funduszy; 3. Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców uczniów szkoły. 4. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. 5. Reprezentacja rodziców może także przybrać inną nazwę niż określona w ust. 1. § 49 1.

Organa szkoły współpracują ze sobą przy podejmowaniu ważniejszych decyzji dotyczących działalności szkoły poprzez: a) uczestnictwo swoich przedstawicieli na zebraniach plenarnych; b) opiniowanie projektowanych uchwał statutu szkoły; c) informowanie o podjętych działaniach poprzez dyrektora szkoły.

ROZDZIAŁ VIII UCZNIOWIE – PRAWA I OBOWIĄZKI § 50 1. Uczeń ma prawo do: a) informacji na temat zakresu wymagań oraz metod nauczania; b) posiadania wiedzy na temat kryteriów ocen z przedmiotów i zachowania; c) jawnej, przeprowadzanej na bieżąco oceny swego stanu wiedzy i umiejętności; d) tygodniowego rozkładu lekcji zgodnego z zasadami higieny pracy umysłowej; e) poszanowania swej godności, własności; f) rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów;

40

g) swobody wygłaszania myśli i przekonań, o ile nie naruszają dobra osobistego osób trzecich; h) życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym; i) bezpiecznych warunków w szkole; j) korzystania z pomieszczeń i urządzeń szkolnych zgodnie z ich przeznaczeniem i w myśl obowiązujących regulaminów; k) reprezentowania szkoły w konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych; l) nie przygotowania się do lekcji jeden raz w semestrze, przy czym fakt ten zgłasza przed lekcją nauczycielowi; m) odpoczynku w czasie ferii i świąt - na okres przerw świątecznych i ferii nie zadaje się prac domowych; n) uzyskania pomocy w nauce ze strony nauczyciela, wychowawcy, kolegów we wspólnie uzgodnionym terminie, szczególnie w przypadkach dłuższej usprawiedliwionej nieobecności. § 51 1. Uczeń ma obowiązek przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły, a zwłaszcza: a) brać udział w zajęciach edukacyjnych, przygotowywać się do nich oraz właściwie zachowywać się w ich trakcie, b) brać udział w realizacji projektu edukacyjnego; c) usprawiedliwiać w określonym terminie i formie nieobecności na zajęciach edukacyjnych, d) dbać o schludny wygląd oraz noszenie odpowiedniego stroju , e) korzystać z telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych według ustalonych reguł; f) właściwie zachowywać się wobec nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów; g) szanować i ochraniać przekonania i własność innych osób; h) dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne i swoich kolegów; i) dbać o dobro, ład i bezpieczeństwo w szkole; j) dbać o honor i tradycje szkoły; k) brać aktywny udział w lekcjach oraz uzupełniać braki wynikające z nieobecności na lekcjach, prowadzić starannie zeszyt i wykonywać prace domowe, zgodnie z wymogami nauczyciela przedmiotu; l) przestrzegać regulaminów pomieszczeń szkolnych, wynikających ze specyfiki ich przeznaczenia; m) przestrzegać zasad higieny osobistej oraz estetyki. 2. Uczniom zabrania się wnoszenia na teren szkoły środków zagrażających życiu i zdrowiu. 3. Uczeń zobowiązany jest uczęszczać na zajęcia wynikające z planu zajęć, przybywać na nie punktualnie. 4. Uczeń nie może korzystać z telefonu komórkowego oraz innych urządzeń telekomunikacyjnych na terenie szkoły. Wobec uczniów nieprzestrzegających wyżej wymienionej zasady stosuje się następujące kary: a) zatrzymanie telefonu komórkowego przez nauczyciela do momentu odebrania go przez rodziców lub prawnych opiekunów ucznia (do tego czasu telefon jest przechowywany w sejfie szkoły),

41

b) wpis do zeszytu uwag i do dzienniczka ucznia, 5. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności finansowej za zniszczony lub skradziony sprzęt elektroniczny będący własnością uczniów. 6. Uczeń ma obowiązek szanować sprzęt szkolny oraz wyposażenie klas i innych pomieszczeń. 7. Od uczniów wymaga się bezwzględnie właściwego zachowania wobec nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz kolegów. Przez właściwe zachowanie rozumie się: a) stosowanie zwrotów grzecznościowych, b) kulturę języka, c) okazywanie szacunku wobec innych przez odpowiednią postawę podczas rozmowy, d) przestrzeganie zasad savoir vivre’u, 8. Uczeń ma obowiązek naprawić wyrządzone szkody. 9. Dyżurni klasowi dbają o przygotowanie sali do lekcji oraz kontrolują jej stan po zakończeniu zajęć. 10. Uczniowie nie mogą opuszczać terenu szkoły podczas przerw. 11. Uczeń może być zwolniony z zajęć szkolnych tylko na pisemną prośbę rodziców. Prośba powinna zawierać datę, dokładnie określoną godzinę, po której uczeń ma zostać zwolniony, imię i nazwisko ucznia, podpis rodzica. 12. Każdy uczeń ma obowiązek posiadania przy sobie dzienniczka ucznia, jako podstawowego dokumentu umożliwiającego kontakt rodziców ze szkołą. 13. Uczeń ma obowiązek usprawiedliwić każdą nieobecność, nie później niż tydzień po przyjściu do szkoły, licząc od ostatniego dnia nieobecności. Po tym terminie nieobecności uznawane są przez wychowawcę za nieusprawiedliwione. Usprawiedliwienia nieobecności ucznia dokonują rodzice w formie pisemnego oświadczenia o przyczynach nieobecności ich dziecka na zajęciach. Oświadczenie może być podpisane przez jednego z rodziców. Dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność ucznia na zajęciach jest także zaświadczenie lekarskie. 14. Rażące lub nagminne nieprzestrzeganie obowiązujących w szkole zasad może zostać ukarane pracą fizyczną na terenie szkoły. § 52 1. Każdy uczeń posiada strój galowy, który ma obowiązek nosić w czasie; - uroczystości szkolnych wynikających, z ceremoniału szkolnego, - grupowych lub indywidualnych wyjść poza teren szkoły w charakterze reprezentacji, - imprez okolicznościowych, jeżeli taką decyzję podejmuje wychowawca klasy lub rada pedagogiczna. 2. Przez strój galowy należy rozumieć: - dla dziewcząt – ciemna spódnica i biała bluzka, - dla chłopców – ciemne spodnie i biała koszula. 3. Strój codzienny ucznia powinien być estetyczny, schludny i skromny. Nie dopuszcza się: - zbyt krótkich bluzek i spódniczek, - głębokich dekoltów, - odkrytych pleców, - bogatej biżuterii, -wiszących, długich kolczyków oraz widocznej biżuterii na twarzy - farbowania włosów,

42

- ekstrawaganckich fryzur, - malowania paznokci, - widocznego ostrego makijażu, - butów na wysokich obcasach, -noszenia nakrycia głowy na terenie budynku szkoły. 4. Wygląd zewnętrzny ucznia nie może mieć wpływu na ocenę z przedmiotu. § 53 1. Za rzetelną naukę i wzorową postawę, za wybitne osiągnięcia uczeń może otrzymać następujące wyróżnienia i nagrody: - pochwałę wychowawcy klasy, - pochwałę dyrektora szkoły, - list pochwalny do rodziców, - dyplom uznania, - nagrodę rzeczową, - nominację do nagrody „Prymusa szkoły”, - nagrodę rzeczową „Prymusa szkoły”, - nagrodę rzeczową „Najlepszego sportowca”, - świadectwo z wyróżnieniem. 2. Znaczące osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych odnotowuje się na świadectwie szkolnym. § 54 1. Uczeń może być ukarany za nieprzestrzeganie statutu szkoły i regulaminu uczniowskiego poprzez: a) upomnienie, naganę lub karę wychowawcy klasy; b) upomnienie lub naganę dyrektora szkoły; c) zakaz uczestnictwa w imprezach klasowych i szkolnych; d) zakaz reprezentowania szkoły na zewnątrz; e) prace na rzecz szkoły; f) przeniesieniem do równorzędnej klasy; g) przeniesieniem do innej szkoły za zgodą Kuratora Oświaty. 2. Dyrektor szkoły może wystąpić do Kuratora Oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły, w przypadku, gdy zmiana środowiska wychowawczego może korzystnie wpływać na postawę ucznia. O przeniesienie ucznia do innej szkoły wnioskuje się gdy: - notorycznie łamie przepisy regulaminu szkolnego, otrzymał kary przewidziane w regulaminie, a stosowane środki zaradcze nie przynoszą pożądanych efektów, - zachowuje się w sposób demoralizujący bądź agresywny, zagrażający zdrowiu i życiu innych uczniów, - dopuszcza się czynów łamiących prawo, np. kradzieże, wymuszenia, zastraszanie. 3. Od nałożonej przez wychowawcę kary, uczeń, jego rodzice lub przedstawiciele parlamentu uczniowskiego mogą, w formie pisemnej, odwołać się do dyrektora szkoły w terminie 2 dni od dnia uzyskania kary.

43

4. Dyrektor w porozumieniu z wychowawcą i przewodniczącym parlamentu szkolnego, a w szczególnych przypadkach z powołanymi przez siebie przedstawicielami rady pedagogicznej, rozpatruje odwołanie w ciągu 3 dni i postanawia: - oddalić odwołanie podając pisemne uzasadnienie, - utrzymać nałożoną przez wychowawcę klasy karę, - odwołać karę, - zawiesić warunkowo wykonanie kary. 5. Od decyzji podjętej przez dyrektora szkoły odwołanie nie przysługuje. 6. Spory między rodzicami i nauczycielami rozstrzyga dyrektor szkoły. 7. Szkoła informuje rodziców (prawnych opiekunów) ucznia o przyznanej mu nagrodzie lub zastosowaniu wobec niego kary. § 55 1. Propozycje zmian do praw i obowiązków ucznia mogą zgłaszać nauczyciele, rodzice i uczniowie. 2. Proponowane zmiany wymagają akceptacji rady pedagogicznej. 3. Do przestrzegania praw i obowiązków ucznia zobowiązani są zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

ROZDZIAŁ IX ZAKRES ZADAŃ NAUCZYCIELI § 56 1. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest ustalenie zestawu programów nauczania dla danego oddziału oraz jego modyfikowanie w miarę potrzeb. 2. Dyrektor gimnazjum może tworzyć zespoły wychowawcze, zespoły przedmiotowe lub inne zespoły problemowo-zadaniowe. Pracą zespołu kieruje przewodniczący, powołany przez dyrektora gimnazjum na wniosek zespołu. 3. Cele i zadania zespołów nauczycielskich obejmują: - ustalenia zestawu programów nauczania oraz jego modyfikowania w miarę potrzeb, - zorganizowanie współpracy nauczycieli dla uzgodnienia sposobów realizacji programów nauczania, korelowania treści nauczania przedmiotów pokrewnych, a także uzgadniania decyzji w sprawie wyboru programu nauczania, - wspólne opracowanie szczegółowych kryteriów oceniania uczniów oraz sposobów badania wyników nauczania, - organizowanie wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego oraz doradztwa metodycznego dla początkujących nauczycieli, - współdziałanie w organizowaniu pracowni, a także uzupełnieniu ich wyposażenia, - wspólne opiniowanie przygotowanych w szkole autorskich, innowacyjnych eksperymentalnych programów nauczania.

44

§ 57 1. Nauczyciel jest zobowiązany do planowania pracy dydaktyczno-wychowawczej i przedłożenia dyrektorowi szkoły na początku roku szkolnego rozkładów materiału z nauczanego przedmiotu, zawierających podstawę programową, plan pracy wychowawczej i opiekuńczej. 2. Nauczyciele i rodzice współdziałają ze sobą w zakresie nauczania, wychowania i profilaktyki. 3. Nauczyciele uwzględniają prawo rodziców do: a) znajomości zadań i zamierzeń dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych w klasie i szkole; b) znajomości przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, c) uzyskiwania rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego postępów w nauce i zachowania; d) uzyskiwania informacji i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia dzieci; e) wyrażania, przekazywania organom sprawującym nadzór pedagogiczny opinii na temat pracy szkoły. § 58 1. Nauczyciel prowadzi prace dydaktyczną, wychowawczą, opiekuńczą i jest odpowiedzialny za jakość tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych mu uczniów. 2. Nauczyciel zobowiązany jest natychmiast reagować na wszelkie dostrzeżone sytuacje lub zachowania uczniów stanowiące zagrożenie. 3. Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na osoby postronne przybywające na terenie szkoły, w razie potrzeby zwrócić się o podanie celu pobytu na terenie szkoły, zawiadomić pracownika sekretariatu o fakcie przebywania osób postronnych, lub skierować te osoby do dyrektora szkoły. 4. Nauczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dyrektora szkoły o wszelkich dostrzeżonych zdarzeniach noszących znamiona przestępstwa lub stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia uczniów. 5. Nauczyciel zobowiązany jest do: a) prawidłowej organizacji procesu dydaktycznego; b) odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów; c) rzetelnego pełnienia dyżurów; d) dbania o pomoce naukowe i inny sprzęt szkolny; e) wspierania rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności oraz zainteresowań; f) bezstronności i obiektywizmu w ocenie uczniów oraz sprawiedliwego traktowania; g) udzielania pomocy uczniom, eliminowaniu niepowodzeń szkolnych; h) doskonalenia umiejętności dydaktycznych, podnoszenia poziomu swej wiedzy; i) przestrzegania wymagań poprawności językowej dotyczących wszystkich nauczycieli a nie tylko humanistów; j) przestrzegania regulaminów i zasad obowiązujących w szkole; k) wykonywania zadań dodatkowych zleconych przez dyrektora szkoły, dotyczących spraw organizacyjnych, dydaktycznych, wychowawczych. 6. Dyrektor szkoły powierza każdy oddział szczególnej opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli uczących w tym oddziale, zwanemu dalej „wychowawcą”.

45

7. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej, wychowawca w miarę możliwości powinien opiekować się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego. 8. Formy spełnienia zadań nauczyciela wychowawcy powinny być dostosowane do wieku uczniów, ich potrzeb oraz warunków środowiskowych szkoły. 9. Zadaniem wychowawcy jest sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami, a w szczególności: a) tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia, proces jego uczenia się oraz przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie; b) inspirowanie działań zespołowych uczniów; c) podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w zespole oraz między uczniami a innymi członkami społeczności szkolnej; 10. Wychowawca w celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 5 : a) współdziała z rodzicami w zakresie nauczania, wychowywania i profilaktyki; b) otacza indywidualną opieką wychowawczą każdego ze swych wychowanków; c) planuje i organizuje wspólnie z uczniami i ich rodzicami; - różne formy życia zespołowego, rozwijające jednostki i integrujące zespół uczniowski, - ustala treść i formę zajęć tematycznych na godzinach wychowawczych, d) współdziała z nauczycielami uczącymi w jego oddziale uzgadniając z nimi i koordynując ich działania wychowawcze wobec ogółu uczniów, także wobec tych, którym potrzebna jest indywidualna opieka (dotyczy to zarówno uczniów szczególnie uzdolnionych jak i z różnymi trudnościami, niepowodzeniami); e) utrzymuje kontakt z rodzicami uczniów w celu: - poznania potrzeb opiekuńczo-wychowawczych ich dzieci, - współdziałania z rodzicami w działaniach wychowawczych, - włączenia rodziców w sprawy życia klasy i szkoły; f) współpracuje z specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc w rozpoznawaniu potrzeb i trudności (także zdrowotnych) oraz zainteresowań i szczególnych uzdolnień uczniów, organizuje odpowiednie formy tej pomocy na terenie szkoły i w placówkach pozaszkolnych, zgodnie z zarządzeniem MEN i S w sprawie zasad udzielania pomocy psychologicznej i pedagogicznej; g) na 4 tygodnie przed rocznym i 2 tygodnie przed śródrocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej wychowawca jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia rodziców (prawnych opiekunów) o grożącej uczniom ocenie niedostatecznej z przedmiotu. 11. Wychowawca wykonuje czynności administracyjne, dotyczące klasy. 12. Wychowawca ma prawo korzystać w swej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora szkoły oraz rady pedagogicznej, a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych i naukowych. 13. Rodzice i uczniowie w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach mogą mieć wpływ na dobór bądź zmianę nauczyciela, któremu dyrektor powierzył zadania wychowawcy. 14. Zmiana wychowawcy może nastąpić w przypadku, gdy: a) wyrazi on na to zgodę lub sam złoży rezygnację z tej funkcji; b) zebranie rodziców uczniów klasy, w której wychowawstwo pełni, zgłosił taki wniosek większością ¾ głosów (przy obecności na zebraniu rodziców reprezentujących ¾ ilości uczniów). 15. Ostateczną decyzję w sprawie zmiany wychowawcy podejmuje dyrektor po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej.

46

16. Warunkiem przedłożenia sprawy radzie pedagogicznej, po spełnieniu wymogu ust. 11, jest pisemne sformułowanie zarzutów przez rodziców bądź uczniów oraz podpisanie ich przez osoby domagające się zmiany. § 59 1. Dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej powołuje osobę pełniącą obowiązki dyrektora podczas jego nieobecności. 2. Za zgodą organu prowadzącego, dyrektor szkoły może tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów lub inne stanowiska kierownicze. 3. Pełniący obowiązki dyrektora w zastępstwie przyjmują na siebie część zadań dyrektora a w szczególności: a) pełnią funkcje zastępcy dyrektora w przypadku jego nieobecności; b) przygotowują projekty następujących dokumentów organizacyjnych szkoły: - szkolny zestaw programów nauczania, który obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego, - program wychowawczy szkoły, - tygodniowy rozkład zajęć szkolnych, - kalendarz szkolny, - informacje o stanie pracy szkoły w zakresie mu przydzielonym; c) prowadzą czynności związane z nadzorem pedagogicznym oraz doskonaleniem zawodowym nauczycieli; d) pełnią bieżący nadzór kierowniczy nad całą szkołą według ustalonego harmonogramu; e) nadzorują wypełnianie obowiązku szkolnego przez uczniów. 4. Pełniący obowiązki dyrektora w zastępstwie: a) jest bezpośrednim przełożonym służbowym z upoważnienia dyrektora szkoły, nauczycieli, wychowawców, b) jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły podczas pełnienia swego bieżącego nadzoru nad szkołą; c) decyduje o bieżących sprawach procesu pedagogicznego w całej szkole; d) ma prawo formułowania projektu oceny pracy podległych mu bezpośrednio nauczycieli, a także w sprawach oceny pracy opiekuńczo – wychowawczej wszystkich nauczycieli; e) ma prawo wnioskowania do dyrektora w sprawach nagród i wyróżnień oraz kar dla nauczycieli, których jest bezpośrednim przełożonym; f) ma prawo używania pieczątki osobistej z tytułem „pełniący obowiązki dyrektora w zastępstwie” oraz podpisywaniu pism, których treść jest zgodna z zakresem jego zadań i kompetencji.

§ 60 1. W ramach działalności szkoły nauczyciel może prowadzić zajęcia i wykonywać różne zadania nieodpłatnie.

47

ROZDZIAŁ X ZAKRES CZYNNOŚCI, OBOWIĄZKÓW I UPRAWNIEŃ PEDAGOGA SZKOLNEGO §61 Szczegółowe zadania i obowiązki pedagoga szkoły: 1. Sprawy ogólno wychowawcze: a) dokonywanie rzetelnej oceny sytuacji wychowawczej w szkole; b) dbanie o realizację obowiązku szkolnego przez uczniów; c) koordynacja prac z zakresu orientacji zawodowej i udzielanie pomocy uczniom w prawidłowym wyborze zawodu ; d) kontakt z rodzicami i pomoc metodyczna w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. §62 2. Profilaktyka wychowawcza: a) poznanie warunków życia i nauki uczniów sprawiających trudności w realizacji obowiązków szkolnych, a zwłaszcza trudności wychowawcze; b) rozeznanie grup nieformalnych, stosowanie metod i środków zaradczych zapobiegających niedostosowaniu społecznemu wśród uczniów. 3. Praca korekcyjno – wychowawcza: a) organizowanie pomocy w wyrównywaniu braków w wiadomościach szkolnych wśród uczniów napotykających na szczególne trudności w nauce. Pomoc nauczycielom w organizowaniu i prowadzeniu zespołów wyrównawczych; b) organizowanie i pomoc nauczycielom w prowadzeniu klas wyrównawczych. 4. Indywidualna opieka psychologiczno – pedagogiczna: a) udzielanie uczniom porad i pomocy w rozwiązywaniu trudności powstających na tle konfliktów rodzinnych i rówieśniczych; b) przeciwdziałanie skrajnym formom niedostosowania społecznego wśród uczniów; c) współpraca z poradnią psychologiczno - pedagogiczną, zakładami pracy, OHP i innymi placówkami wychowania i kształcenia pozaszkolnego w celu zapewnienia uczniom właściwych warunków do nauki i opieki wychowawczej; d) rozeznanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych. 5. Udzielanie pomocy uczniom wybitnie uzdolnionym. 6. Organizacja zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli nauczania specjalnego dla uczniów niepełnosprawnych. 7. Udzielanie różnych form pomocy psychologiczno - pedagogicznej uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki. 8. Pomoc materialna uczniom: a) organizowanie pomocy materialnej oraz opieki nad uczniami znajdującymi się w trudnych warunkach materialnych, a zwłaszcza z rodzin niepełnych i rodziców samotnie wychowujących dzieci, a także z rodzin o dużym stopniu zagrożenia niedostosowaniem społecznym;

48

b) współdziałanie z poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądem rodzinnym, prokuraturą, policją, urzędem pracy, placówkami służby zdrowia, kuratorami sądowymi w sprawach zapewnienia właściwych warunków socjalno - bytowych i opieki nad dziećmi i młodzieżą.

§63 1. Dokumentowanie pracy pedagoga szkolnego: a) prowadzić dziennik pracy pedagoga według zasad i wzoru określonego odrębnymi przepisami; b) prowadzić teczki indywidualne dzieci i młodzieży zawierające dokumentację prowadzonych badań i czynności uzupełniających. §64 Pedagog szkolny odpowiada za realizację ww. zadań przed dyrektorem szkoły i radą pedagogiczną, a w szczególności za: 1) Rozeznanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizę przyczyn niepowodzeń szkolnych, a także za rzetelną ocenę sytuacji wychowawczej na terenie szkoły. 2) Imienne ustalenie uczniów potrzebujących różnych form pomocy dydaktycznej, wychowawczej i materialnej. 3) Współpracę z poradnią psychologiczno - pedagogiczną i innymi placówkami wychowania, kształcenia i opieki pozaszkolnej, w tym - za terminowość zasadność i kompletność składanych dokumentów do tych placówek. 4) Właściwą realizację obowiązku szkolnego przez uczniów. 5) Rzetelne prowadzenie dokumentacji wymaganej na tym stanowisku. 6) Poufność wszelkich danych osobowych zgromadzonych w trakcie swojej działalności. 7) Informowanie dyrekcji szkoły o wszelkich trudniejszych problemach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ujawnionych podczas wykonywania swoich obowiązków.

UPRAWNIENIA §65 Podczas realizacji ww. obowiązków, pedagog szkolny ma prawo: 1) Żądać od wychowawców, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i uczniów niezbędnych informacji i pomocy w celu zapewnienia właściwej realizacji ustalonych potrzeb dydaktycznych, wychowawczych i materialnych uczniów. 2) Wzywać rodziców do stawienia się w szkole w sprawach dotyczących wychowania i nauki ich dzieci. 3) Wzywać uczniów na rozmowy indywidualne i prowadzeni niezbędnych badań pedagogicznych wynikających z zadań i kompetencji pedagoga szkolnego. 4) Wnioskować do dyrekcji szkoły w sprawach planowania i organizacji pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły. 5) Udzielać wskazówek metodycznych rodzicom i nauczycielom w sprawach rozwiązywania problemów dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych. 6) Wnioskować o skierowanie uczniów na badania do poradni psychologiczno pedagogicznej i innych placówek uprawnionych do takich badań i współpracujących ze szkołą, a także o umieszczenie uczniów w placówkach wychowania kształcenia i opieki pozaszkolnej.

49

7) Wystawiać na żądanie uprawnionych organów opinie o uczniach w sprawach merytorycznie podległych pedagogowi szkolnemu. Opinia taka musi być każdorazowo podpisana przez dyrektora szkoły. 8) W sprawach nieuregulowanych niniejszym zakresem czynności obowiązuje droga służbowa w celu podjęcia stosownych decyzji i czynności na szczeblu dyrekcji szkoły.

ROZDZIAŁ XI ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY §66 1. Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział złożony z uczniów, którzy w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów określonych planem nauczania. 2. Liczba uczniów w oddziałach szkolnych powinna wynosić nie więcej niż 30 uczniów. 3. Liczba uczniów w oddziałach uzależniona jest także od wielkości sal i pomieszczeń dydaktycznych. §67 1. Podział na grupy dotyczy zajęć z języków obcych i informatyki w oddziałach liczących powyżej 24 uczniów oraz podczas ćwiczeń, w tym laboratoryjnych w oddziałach liczących powyżej 30 uczniów. 2. W przypadku oddziałów liczących 24 uczniów i mniej podziału na grupy można dokonać za zgodą oddziału prowadzącego szkołę. 3. Zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są w grupach liczących do 26 uczniów z podziałem na grupę chłopców i dziewcząt. § 68 1. Podstawową formą pracy szkoły są zajęcia dydaktyczne i wychowawcze prowadzone w systemie klasowo – lekcyjnym. 2. Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. § 69 1. Organizacja zajęć dodatkowych: a) zajęcia dodatkowe prowadzone są w grupach międzyklasowych i międzyoddziałowych poza systemem klasowolekcyjnym; b) zajęcia dodatkowe organizowane są w ramach posiadanych przez szkołę środków finansowych. § 70 1. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji pracy szkoły, opracowany przez dyrektora szkoły do dnia 30 kwietnia każdego roku, zaopiniowany przez radę pedagogiczną. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja.

50

2. W arkuszu organizacji szkoły zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników szkoły łącznie z liczbą stanowisk funkcyjnych, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę. 3. Tygodniowy rozkład zajęć określający organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych ustala dyrektor szkoły na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy. § 71 1. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwają i są odpowiedzialni nauczyciele szkoły: a) w czasie lekcji – nauczyciel prowadzący lekcje; b) w czasie przerw między lekcjami – nauczyciel dyżurujący; c) w czasie zbiorowych i zorganizowanych zajęć poza szkołą – nauczyciel i ustalony opiekun. 2. Zasady, organizacja i harmonogram dyżurów w czasie przerw między lekcjami określa dyrektor szkoły. 3. Nieobecnego nauczyciela zastępuje na lekcji, na dyżurze międzylekcyjnym inny nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły. 4. Zasady organizowania wycieczek szkolnych i sprawowania w czasie ich trwania opieki nad uczniami określają odpowiednie przepisy. 5. Szkoła zapewnia opiekę nad uczniami w czasie wszystkich imprez organizowanych na terenie szkoły. § 72 1. Szkoła współdziała z poszczególnymi rodzicami w sprawach wychowania i kształcenia uczniów. 2. Co najmniej raz na kwartał szkoła organizuje stałe spotkania z rodzicami (prawnymi opiekunami) uczniów każdej klasy, w celu wymiany informacji na tematy wychowawcze i edukacyjne. 3. Dla rodziców (prawnych opiekunów) uczniów rozpoczynających cykl kształcenia w szkole organizuje się wstępne spotkanie w celu zaznajomienia rodziców (prawnych opiekunów) z podstawowymi zasadami obowiązującymi w szkole, a przede wszystkim: a) edukacyjno-wychowawczymi zadaniami i wymaganiami szkoły związanymi z określonym cyklem kształcenia; b) zasadami oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów. 4. Oprócz stałych spotkań określonych w pkt. 2 i 3 szkoła w każdym czasie zapewnia każdemu rodzicowi (prawnemu opiekunowi) możliwość uzyskania: a) informacji na temat zachowania i postępów lub trudności w nauce jego dziecka; b) informacji i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia jego dziecka. 5. W niecierpiących zwłoki sprawach edukacyjno – wychowawczych szkoła podejmuje działania w celu skontaktowania się z rodzicami (opiekunami) określonego ucznia.

51

§ 73 1. Religia jako szkolny przedmiot nieobowiązkowy jest prowadzona dla uczniów, których rodzice sobie tego życzą: a) życzenie wyrażone jest w najprostszej formie, nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione; b) uczniowie niekorzystający z lekcji religii, objęci są zajęciami opiekuńczowychowawczymi; c) nauczanie religii odbywa się w oparciu o programy potwierdzone przez władze kościelne; d) nauczyciela religii zatrudnia dyrektor szkoły na podstawie imiennego, pisemnego skierowania wydanego w przypadku Kościoła Katolickiego przez właściwego biskupa diecezjalnego lub zwierzchników kościołów w przypadku innych wyznań; e) nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy; f) nauczyciel religii ma prawo do organizowania spotkań z rodzicami swoich uczniów, wcześniej ustalając z dyrektorem szkoły termin i miejsce planowanego spotkania; g) nauczyciel religii ma obowiązek wypełnienia dziennika szkolnego; h) nauka religii odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo; i) ocena z religii jest wliczana do średniej ocen i umieszczona na świadectwie szkolnym; j) ocena z religii nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy; k) ocena z religii jest wystawiana wg regulaminu oceniania przyjętego przez szkołę; l) uczniowie uczęszczający na lekcje religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych; m) nadzór pedagogiczny nad nauczycielem religii, w zakresie metodyki nauczania i zgodności z programem prowadzi dyrektor szkoły oraz pracownicy nadzoru pedagogicznego. § 74 1. Szkoła korzysta z biblioteki publicznej znajdującej się na terenie Szkoły Podstawowej w Rosku, nad którą nadzór sprawuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu. Biblioteka jest pracownią służącą realizacji potrzeb i zainteresowań nauczycieli, uczniów i rodziców. Służy do realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych, wspiera doskonalenie zawodowe nauczycieli, uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia, również do korzystania z innych typów bibliotek i środków informacji. 2. Pomieszczenia biblioteki umożliwiają: - gromadzenie i opracowanie zbiorów, - korzystanie z księgozbiorów w czytelni i wypożyczanie poza bibliotekę, - korzystanie ze środków audiowizualnych czytelni, - prowadzenie zajęć dydaktycznych w czytelni. 3. Biblioteka, stosując, właściwe sobie metody i środki, pełni funkcję: a) kształcąco – wychowawczą poprzez: - rozbudzenie i rozwijanie potrzeb czytelniczych, - przygotowanie do korzystania z różnych źródeł informacji,

52

- kształcenie kultury czytelniczej, - wdrażanie do poszanowania książki, - udzielanie pomocy nauczycielom w ich pracy i doskonaleniu zawodowych; b) opiekuńczo – wychowawczą poprzez: - współdziałanie z nauczycielami, - wspieranie prac mających na celu wyrównanie różnic intelektualnych, - otaczanie opieką uczniów szczególnie uzdolnionych, - pomoc uczniom mającym trudności w nauce; c) kulturalno – rekreacyjną poprzez: - uczestniczenie w rozwijaniu życia kulturalnego. 4. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie wszystkich klas, nauczyciele inni pracownicy szkoły, rodzice, a także inne osoby na zasadach określonych w regulaminie. Uprawnieni do korzystania ze zbiorów mają dostęp do półek. Czas pracy biblioteki zapewnia możliwość korzystania z księgozbioru podczas zajęć lekcyjnych. 5. Zbiorami biblioteki są dokumenty piśmiennicze (książki, czasopisma i inne dokumenty nie piśmiennicze (materiały audiowizualne). § 75 1. W szkole działa świetlica szkolna. 2. Zajęcia świetlicowe organizowane są dla wszystkich uczniów z klas I – III, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na zorganizowanie dowozu, czas pracy rodziców. 3. Do świetlicy przyjmowani są uczniowie na podstawie zgłoszeń składanych przez rodziców lub opiekunów lub wszystkie te dzieci, które objęte są zorganizowanymi dowozami. 4. Czas pracy świetlicy każdorazowo ustala dyrektor szkoły. 5. Świetlica prowadzi pozalekcyjne formy pracy wychowawczo – opiekuńczej w grupach uczniów oczekujących na autobus. Każda grupa ma swojego wychowawcę. 6. Zajęcia świetlicowe odbywają się w izbach lekcyjnych lub na sali gimnastycznej. 7. Wychowawcy świetlicy współpracują z nauczycielami i wychowawcami klas w zakresie pomocy w kompensowaniu braków dydaktycznych, otaczając opieką dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo. 8. Nadzór pedagogiczny nad pracą świetlicy sprawuje dyrektor lub nauczyciel pełniący obowiązki w zastępstwie dyrektora szkoły. 9. Zajęcia świetlicowe mogą być również organizowane w ferie zimowe i podczas rekolekcji wielkopostnych. 10. Pracownikami świetlicy są wychowawcy, których liczba jest zmienna w zależności od organizacji dowozów. 11. Spośród wychowawców dyrektor wyznacza koordynatora funkcjonowania świetlicy. 12. Dokumentacja świetlicy: - roczny plan pracy wychowawcy, - dzienniki zajęć, - plan zajęć. §76 1. W gimnazjum może zostać utworzony sklepik szkolny. Szczegółowe zasady działań sklepiku szkolnego określa regulamin sklepiku szkolnego.

53

ROZDZIAŁ XII BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW §77 i. Nauczyciele sprawdzają przed rozpoczęciem zajęć stan sprzętu urządzeń stosowanych podczas zajęć i wycofują z użytku te, które stanowią zagrożenie; ii. W czasie zajęć wychowania fizycznego należy: a) dbać o dobrą organizację zajęć i zdyscyplinowanie uczniów; b) dostosować wymagania i formę zajęć do możliwości fizycznych uczniów; c) zwolnić z ćwiczeń uczniów uskarżających się w danym dniu na złe samopoczucie; d) zapewnić asekurację podczas ćwiczeń. §78 1) Za bezpieczeństwo uczniów w czasie przerw odpowiadają nauczyciele dyżurni zgodnie z regulaminem dyżurów nauczycielskich. 2) Dyżury w czasie przerw pełnione przez nauczycieli obejmuje wszystkie pomieszczenia szkolne (poza zamkniętymi pracowniami) oraz teren bezpośrednio przylegający z zewnątrz do terenu szkolnego. 3) Ilość nauczycieli dyżurnych ustala dyrektor szkoły w zależności od potrzeb. 4) Nauczycie dyżurni obowiązani są do ścisłego przestrzegania regulaminu dyżurów, a zwłaszcza: a) zapobieganie zachowaniom, których skutkiem może być utrata zdrowia lub życia uczniów; b) eliminowanie zjawisk, których efektem jest hałas; c) dbanie o porządek i dyscyplinę uczniów; d) wymaganie od uczniów przebywania w czasie przerw w określonym miejscu, wchodzenia do szkoły w określonym porządku i ustalonym wejściem. §79 Zasady opieki nad uczniami w czasie zajęć organizowanych poza terenem szkoły: 1. Dla każdej imprezy organizowanej przez szkołę, w której uczestniczy kilka klas nauczyciele (wychowawcy) opracowują regulamin imprezy z uwzględnieniem zasad BHP, potwierdzając to własnym podpisem. 2. Dla każdej imprezy organizowanej dla klasy organizator (wychowawca, nauczyciel) opracowują regulamin tej imprezy z uwzględnieniem zasad BHP, składając pod nim podpis jak jw. 3. Z regulaminami wymienionymi w ust. 1 i 2 zapoznają uczniów jak i rodziców – w sprawach dla nich istotnych. 4. Organizator zajęć poza terenem szkoły musi uzyskać uprzednią zgodę dyrekcji po spełnieniu warunków wymienionych w ust. 1, 2 i 3, a w przypadku wycieczek i innych imprez szkolnych przekazać dyrekcji również kartę wycieczki, harmonogram, listę uczestników zawierającą adresy i PESELE oraz zgody rodziców, nie później niż dwa dni przed terminem jej rozpoczęcia.

54

5. Opiekunowie przestrzegają wszystkich zasad BHP wynikających z odrębnych przepisów prawa. §80 WYPADKI 1) Nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik szkoły który zauważył lub dowiedział się o wypadku, jest zobowiązany natychmiast udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz zawiadomić dyrektora szkoły o zaistniałym wypadku. 2) Gdy powiadomienie dyrektora szkoły jest niemożliwe, osoba wymieniona w ust. 1 tego paragrafu obowiązana jest niezwłocznie powiadomić osobę pełniącą obowiązki dyrektora – nie zwalnia to jednak z powiadomienia dyrektora w możliwie najszybszym czasie. 3) Dyrektor szkoły lub osoba pełniąca jego obowiązki jest zobowiązana do: a) zapewnienia uczniowi natychmiastowej pomocy lekarskiej i właściwej opieki do czasu udzielenia tej pomocy; b) zabezpieczenia miejsca wypadku; c) bezzwłocznego zawiadomienia o wypadku rodziców ucznia; d) jeżeli wypadek był śmiertelny, ciężki lub zbiorowy (min. dwóch poszkodowanych), bezzwłocznie należy zawiadomić właściwego prokuratora, organ prowadzący, kuratora oświaty; e) w razie podejrzenia o zatrucie pokarmowe, o wypadku należy powiadomić właściwego inspektora sanitarnego; f) powołanie zespołu powypadkowego; g) ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku; h) przesłuchania poszkodowanego i świadków; i) sporządzenia protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku ucznia; j) zastosowania środków bezpieczeństwa i higieny nauki.

Statut wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Zatwierdzono U chwałą nr 1/2011/2012 Rady Pedagogicznej dn. 12 września 2011r.

Stałe załączniki statutu Załącznik nr 1 – Program wychowawczy szkoły Załącznik nr 2 – Program profilaktyczny szkoły Załącznik nr 3 – Szczegółowe zasady realizacji projektu edukacyjnego Załącznik nr 4 – Ceremoniał szkolny

55

56