Rok Przedszkola w Ruchu Drodzy Rodzice! Minister Edukacji Narodowej przy wsparciu Ośrodka Rozwoju Edukacji, ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu.W związku z tym nasze przedszkole przystąpiło do udziału w ogólnopolskiej akcji „Ćwiczyć każdy może”. Dzięki temu przedsięwzięciu staraliśmy się codziennie promować zdrowy tryb życia oparty na aktywności fizycznej. Próbowaliśmy uświadomić dzieciom, że uprawianie sportów może być fantastycznym sposobem na spędzanie czasu z rodziną i rówieśnikami oraz na utrzymanie zdrowia i dobrego humoru. Podjęliśmy działania w następujących obszarach :: Ruch w przedszkolu  Obszar 1 - wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne 

Obszar 3 - edukacja zdrowotna



Obszar 4 - kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli

Ruch poza przedszkolem  Obszar 6 - zajęcia zorganizowane 

Obszar 7 - zajęcia niezorganizowane



Obszar 8 - aktywność z udziałem rodziny

Celem akcji jest otrzymanie tytułu „Przedszkole w Ruchu”.Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie MEN:www.szkolawruchu.men.gov.pl Opis zrealizowanych obszarów: Obszar nr 1- "Ruch w przedszkolu"-zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego Zadanie dla nauczycieli :  przekazanie udokumentowanych przykładów dobrych praktyk szkoły lub przedszkola związanych z aktywnością fizyczną społeczności przedszkolnej, które dowodzą, że aktywne zajęcia wychowania przedszkolnego mogą być ciekawe i atrakcyjne; 

napisanie dwóch scenariuszy aktywnych zajęć wychowania przedszkolnego (foto, wideo, opis, scenariusz zajęć).

Obszar nr 3- edukacja zdrowotna Zadanie dla nauczycieli :  napisanie dwóch scenariuszy zajęć dotyczących roli aktywności ruchowej w życiu, wraz z dokumentacją foto/wideo z ich realizacji na aktywnych zajęciach wychowania przedszkolnego; Obszar nr 4– kwalifikacje i doskonalenie nauczycieli Zadanie dla nauczycieli:  udział wychowawców edukacji przedszkolnej w planowanych szkoleniach placówek doskonalenia nauczycieli /PDN/ i ośrodków doskonalenia nauczycieli /ODN/ o tematyce zdrowotnej/ruchowej. Obszar nr 6 - zajęcia zorganizowane Zadanie dla nauczycieli:  zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu dla dzieci z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa i zdrowia we współpracy z placówkami wychowania pozaszkolnego,typu związki sportowe i organizacje pozarządowe, biblioteki,domy kultury, związki harcerskie Obszar nr 7 - zajęcia niezorganizowane Zadanie dla nauczycieli:  Zaproszenie ciekawych osobistości związanych ze sportem w celu zachęchęcenia wychowankó do podejmowania aktywności fizycznej:odkrywamy pasje, zainteresowania i talenty (dokumentacja foto/wideo, opis) Obszar nr 8- aktywność w gronie rodziny Zadanie dla nauczycieli:  zorganizowanie imprezy z udziałem najbliższych członków rodziny uczniów w przedszkolu

Dokumentacja: Obszar nr 1 Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 4- latków - ćwiczenia gimnastyczne z gazetami Prowadzący: Angelika Jarosz Data: 25. 02. 2014 Miejsce: Sala ogólna

Grupa: 4 – latki Temat: Zabawy z gazetami Cel główny:-Wdrażanie do codziennej aktywności fizycznej -Zaspokajanie potrzeb i ciekawości dziecka poprzez organizowanie ciekawych form spędzania czasu w przedszkolu związanych z ruchem i uprawianiem sportu Cele szczegółowe:- kształcenie zręczności, koordynacji ruchowej, inwencji twórczej -rozwijanie naturalnej ruchliwości dzieci -zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabaw ruchowych -rozwijanie współpracy z partnerem, -stosowanie się do poleceń prowadzącego - nabywanie ogólnej sprawności ruchowej i zwinności oraz orientacji w przestrzeni - wzmacnianie określonych grup mięśniowych Pomoce i przybory: gazety, odtwarzacz i płyta Cd, obręcze, kosz. Przebieg zajęć: 1. Dzieci ustawione w kole, w środku leży sterta gazet. Dzieci zaczynają maszerować po obwodzie koła w rytm muzyki akcentując każdą mocną część taktu tupnięciem, klaśnięciem, podskokiem itp. 2. Dzieci podchodzą do środka koła i każdy bierze jedną gazetę, wraca na swoje miejsce i rozkłada ją na podłodze – są to kałuże. Dzieci biegają slalomem po kole omijając kałuże, przeskakując je. 3. Przy akompaniamencie muzyki dziecko tańczy dowolnie wymachując gazetą (wymachy szerokie, szybkie, nisko – wysoko) 4. „Taniec z gazetą – dziecko tańczy z gazetą na głowie, na brzuchu, na plecach. Przerywa gazetę na pół, podkłada ja pod stopy i tańczy po całej Sali tak, aby nie zgubić gazety. Dzieci tańczą w parach trzymając gazetę między czołami, ramionami, plecami, kolanami. 5. „Zabawa kulkami” – dzieci zwijają gazetę w kulę raz lewą, raz prawą dłonią. Swobodnie bawią się kulkami( podrzucają, kopią, toczą) - podskoki z kulkami między kolanami - rzut kulki nogami 6. „Ćwiczenia oddechowe” – dmuchanie kulek gazetowych położonych na ziemi. Zakończenie – marsz dookoła sali i rzut kulką do kosza.Podziękowanie za udział w zajęciach.

Scenariusz zajęć z nauki pływania w Termach Cieplickich Temat: „Zabawy oswajające w środowisku wodnym- nauka pływania” Data:19.03.2014

Cele ogólne: 

wdrażanie zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć w wodzie,



doskonalenie podstawowych czynności ruchowych w środowisku wodnym,



rozwijanie sprawności fizycznej,



oswojenie ze środowiskiem wodnym,



nauka pływania.

Cele operacyjne: Dzieci: 

wiedzą jak bezpiecznie zachować się podczas zajęć w wodzie i po wyjściu z wody,



wiedzą w jaki sposób należy poruszać się w wodzie,



rozwijają swoją sprawność fizyczną,



oswajają się w środowisku wodnym,



uczą się pływać.

Miejsce: basen kryty: brodzik, basen z wodą o głębokości 1,2 m, jacuzzi. Liczba dzieci: 19 Liczba opiekunów: 7 Czas trwania zajęć: 2 razy po 45 min. Pomoce: czepek, deski do pływania, piłki, „makaron” z pianki. Przebieg zajęć: 1. Powitanie grupy przez ratownika, pogadanka na temat zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw w wodzie i po jej wyjściu, podzielenie grupy na dwa zespoły. Pierwszy zespół uczy się pływać z ratownikiem i dwoma opiekunami w basenie o gł. 1,2 m. w między czasie odpoczywa w jacuzzi, drugi zespół w tym czasie bawi się w brodziku pod opieką 5 opiekunów. Po upływie 45 min. zamiana zespołów. 2. Zabawy w brodziku: 

„Aerobik”: - naprzemianstronne krążenia ramion w przód i w tył, 2 ×10 - ramiona w górze, skłony tułowia w przód, ×10 - 5 przysiadów, - skręty tułowia w pozycji stojącej, chwyt „makaronu” za końce, ×10

- bieg w miejscu z wyprostowanymi rękoma trzymając „makarony” 

Zabawy ruchowe: - „Zwiadowcy” - dzieci poruszają się różnych kierunkach, rozglądając się wykonują delikatne kroki w wodzie starając się robić to cicho. - „Spłoszone mewy” – na sygnał nauczyciela dzieci starają się jak najszybciej dobiec do wyznaczonego miejsca. - „Pociąg" - dzieci łapią się za barki i poruszają się w różnych kierunkach, na hasło "pociąg przyspiesza" przyspieszają nie rozłączając się. - „Szalone koło" – dzieci trzymają się za ręce w kole, biegną w jednym kierunku, a na sygnał zmieniają kierunek biegu. -„Deszcz" – dzieci stają w 2 szeregach naprzeciw siebie i ochlapują się nawzajem, nie wolno się zasłaniać lub odwracać.



Zabawy swobodne w brodziku: - zjeżdżanie na ślizgawce, zabawy wg. pomysłu dzieci z wykorzystaniem piłek.

1. Zajęcia z nauki pływania z ratownikiem lub opiekunem grupy: ( nauka pływania na zmianę z odpoczynkiem w jacuzzi) - Pływanie w leżeniu na piersiach, ręce wyprostowane na desce, wysoki chwyt deski, wymachy nóg. - Pływanie w leżeniu na piersiach, z wykorzystaniem „makaronu” piankowego, wymachy nóg. - Pływanie na grzbiecie, wymachy nóg.

4. Wyjście z wody, zbiórka w parach, podziękowanie ratownikowi za mile spędzony czas podczas nauki pływania, zachęcenie dzieci do wyjazdu z rodzicami na basen.

Obszar nr 3 SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH Temat: „Zimowe sporty” Prowadzący: Katarzyna Maślak Cele ogólne: 

kształtowanie prawidłowej postawy sportowej u dziecka (zdrowa rywalizacja, sportowy duch olimpijski), zachęcanie do uprawiania sportów,



rozwijanie umiejętności zgodnej współpracy zespołowej,



wzbogacanie czynnego słownika dzieci o nazwy sportów zimowych i dyscyplin olimpijskich



rozwijanie umiejętności prawidłowego przeliczania do 7



nabywanie umiejętności przekazywania swoich wrażeń i emocji w twórczości plastycznej



rozwijanie inwencji twórczej



rozwijanie sprawności manualnej



kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat obrazków



rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję słowną i ruchową



aktywizowanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek słownych

Cele operacyjne: 

poznaje najbardziej znane dyscypliny sportu, biorące udział w olimpiadzie zimowej



poprawnie przelicza do 7



współdziała z innymi dziećmi w radości i zgodzie



podejmuje próbę wypowiedzi na określony temat



potrafi zastosować poznane techniki w pracach plastycznych



w twórczy sposób wykonuje pracę plastyczną



kształtuje zmysł obserwacji – rozumie i wykonuje polecania prowadzącego



rozwija wyobraźnię i zmysł artystyczny



potrafi zaplanować swoją pracę



współdziała i integruje się z grupą podczas wspólnych zajęć



zna zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami używanymi podczas pracy



utrzymuje porządek wokół siebie i porządkuje stanowisko pracy po jej zakończeniu



jest kreatywne w procesie tworzenia



rozwiązuje zagadki słowne

Czas trwania zajęć: 20 minut Metody: 1. Aktywizująca: pytania i odpowiedzi. 2. Stawiania zadań- wchodzenie w role. 3. Elementy pantomimy Formy pracy: 

praca z całą grupą

Środki dydaktyczne: „Zimowe zabawy”- ilustracja, płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Silny jak lew”, nożyczki, kartki z białego bloku technicznego, klej, bibuła, plastelina, włóczki w różnych kolorach, wycinanki, fragment wiersza pt.”Sport to zdrowie” autor Altamira ( źródło http://www.abcsportu.eu/art,78,elementarz-sportowy-intro.html) Przebieg zajęć: 

Powitanie dzieci



Wprowadzenie do tematu fragmentem wiersza pt.”Sport to zdrowie”

„Każde dziecko o tym wie: Chcesz być zdrowy – ruszaj się! Sport to bardzo ważna sprawa. Są reguły, jest zabawa. Jest dyscyplin co nie miara, część z nich nowa, a część stara. „ 

Rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej:

Treści zagadek: 

Byś po śniegu jeździć mógł, musisz przypiąć je do nóg.



Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione.



Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej.



Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem!



Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec.



Ten zimowy pojazd lubią wszystkie dzieci. Kiedy zjeżdża z górki, jak rakieta leci.



Na szyję zakładam, Gdy dopiecze zima, Owijam nim szyję, Kiedy mróz przytrzyma!



Improwizacja ruchowa z wykorzystaniem metody Labana „Jaka to zabawa na śniegu?” – nauczyciel wybiera chętne dziecko, które ma za zadanie ruchem pokazać wybraną zabawę na śniegu, np.: lepienie i rzucanie kulkami ze śniegu, jazda na łyżwach, zjeżdżanie na nartach. Reszta dzieci obserwuje i próbują odgadnąć jaka to zabawa.



Śpiewanie piosenki pt. „Silny jak lew”



Nauczyciel wskazuje dzieciom ilustracje przedstawiające olimpijskie dyscypliny sportu przy których znajdują się numerki od1 do 7. Następnie wymienia nazwę wybranej dyscypliny sportu, zaś chętne dziecko wskazuje przy jakim numerze się ona znajduje



Krótka rozmowa z dziećmi na temat obecnie odbywających się igrzysk olimpijskich w Soczi.



Wykonanie medalu olimpijskiego według własnego uznania z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Nauczyciel rozkłada na stolikach: klej, bibułę, plastelinę, włóczki różnego koloru, kartki z białego bloku technicznego, nożyczki.

Dzieci same wybierają stolik i materiał techniczny którym chcą pracować. Ich zadaniem jest zaprojektowanie i stworzenie własnego medalu olimpijskiego. Po zakończeniu pracy porządkujemy swoje stoliki i wspólnie robimy wystawę medali, które wszyscy z zaciekawieniem oglądamy i podziwiamy. 

Na zakończenie wyjście do ogrodu przedszkolnego – gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

Scenariusz zajęć dla 3- latków nt."Sport to zdrowie" Prowadząca: Marta Miksiewicz Miejsce: sala przedszkolna Czas zajęć: 15 min Cel ogólny: -Zachęcanie do aktywności ruchowej i uprawiania sportu - Uświadomienie roli sportu w życiu człowieka Cele operacyjne: dziecko 

potrafi wymienić różne formy aktywności ruchowej



wie, jakie korzyści wynikają z uprawiania sportu



rozwija swoją sprawność fizyczną i umysłową



chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych organizowanych w przedszkolu



przestrzega ustalonych zasad,dba o bezpieczeństwo własne i innych dzieci z grupy



odróżnia kolory

Metody: aktywizująca, słowna, oglądowa,zadań stawianych do wykonania Metoda Kinezjologii Edukacyjnej Metoda Pedagogiki zabawy

Formy pracy: Indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne: koperty, obrazki z różnymi dyscyplinami sportu, płyta CD z nagraniem" Sport to ważna sprawa",pacynka sport-Misia, magnetofon,chusta animacyjna, szarfy

Przebieg zajęć: 1.Ćwiczenia wprowadzające z kinezjologii edukacyjnej PACE Picie wody, ruchy naprzemienne, punkty na myślenie, pozycja Dennisona

2.Wprowadzenie do tematu zajęć powiedzeniem "Sport to zdrowie"-wyjaśnienie z pomocą dzieci znaczenia przysłowia 3.Współny śpiew do pląsu z jednoczesną ilustracją ruchową: „Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa, Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok. Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos” ( stopniowanie szybkości wypowiadanego tekstu) 4."Memory sportowe":- dobieranie obrazków w pary.Odnajdywanie zakrytych ilustracji na tablicy zgodnie z wylosowanym w kopercie. 5.Zabawa ruchowa pt" Idziemy na spacerek" według metody pedagogiki zabawy z wykorzystaniem kolorowych szarf i chusty animacyjnej Dzieci podzielone na trzy grupy( każda grupa inny kolor szarfy)krążą wokół chusty w rytm skocznej muzyki według poleceń nauczyciela-marsz do przodu i do tyłu, skoki do przodu i do tyłu, trucht do przodu i do tyłu.W trakcie pauzy dzieci o określonym kolorze szarf wskakują pod chustę i skaczą w rytm wyklaskiwany przez resztę grupy. 6.Ćwiczenia wyciszające ( wdechy i wydechy w siadzie skrzyżnym z unoszeniem rąk).Wspólne podziękowanie za udział w zajęciach głośnymi brawami wszystkich uczestników.

Obszar nr 4 Rada szkoleniowa kadry nauczycielskiej Miejskiego Przedszkola nr 2 w Jeleniej Górze nt."Rytmika i edukacja muzyczna w przedszkolu"

Prowadzący: mgr Bożena Piotrowska- wykładowca KPSW z zakresu muzykoterapii i pedagogiki zabawy, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,doradca metodyczny ds. muzyki, sztuki, terapii pedagogicznej Data: 28.11.2013 r. Miejsce: Sala ogólna Czas trwania szkolenia: 5 godzin dydaktycznych Cel szkolenia: Nauka zabaw i tańców integracyjnych, wzmacnianie więzi. Formy i metody nauczania: dyskusja, warsztaty w grupie i parach. Środki dydaktyczne: Odtwarzacz CD, płyty CD, obrazki, woreczki. Przebieg szkolenia: 1. Ćwiczenie naprzemienne za pomocą kolorowych kartek w tempie podanym przez prowadzącego (usprawnianie dwóch półkul mózgowych np. kolor zielony lewa ręka, kolor czerwony prawa ręka). 2. Podanie propozycji celów do poprzedniej zabawy. „Burza mózgów”- nauczycielki w drodze dyskusji starają się wymienić jak najwięcej celów do podanej zabawy, głównie chodziło o cel: kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej.

3. Zabawa taneczna „Promenada”( w parach przy muzyce): Część I 4 kroki w kierunku tańca do przodu, zaczynając od nogi zewnętrznej, w 4 kroku obrót partnerów tyłem w kierunku tańca, 4 kroki tyłem w kierunku tańca, 4 kroki do przodu w kierunku przeciwnym do kierunku tańca, zwrot twarzą do kierunku tańca, 4 kroki tyłem w kierunku przeciwnym do kierunku tańca, Cześć II krok partnerów nogą do siebie, dostawienie nogi wewnętrznej, krok nogą zewnętrzną od siebie, dostawienie nogi wewnętrznej do zewnętrznej, w 4 krokach zmiana miejscami partnerów – stanięcie tyłem do kierunku tańca, (Powtarzamy 1-8, w efekcie powracamy do pierwotnego ustawienia, osoba z pary stojąca po zewnętrznej linii koła przechodzi do partnera z przodu.)

1. Zabawa taneczna : „Radosny krąg”. Ustawienie: parami w kole, twarzami do środka koła.

Część I 4 kroki do środka koła, 4 kroki do tyłu, powtarzamy 2x, Część II dziewczyny:4 kroki do środka koła, na 4 krok klaśnięcie w dłonie, 4 kroki do tyłu, chłopcy: 4 kroki do środka koła, w 4 kroku obrót tyłem do środka koła, chłopcy podchodzą do nowej partnerki stojącej na prawo od swojej, Część III 8 kroków obrotu w prawo, stykając się w para prawymi płaskimi dłońmi, 8 kroków obrotu w lewo, stykając się w parach lewymi płaskimi dłońmi, Część IV 16 kroków promenady parami po kole (12 kroków promenady, w 4 krokach zwrot twarzami do środka koła). 1. Zabawa „Orzeszek” Przebieg zabawy: ustawienie w rozsypce lub na siedząco. 1. zetknięcie kciuków i palców wskazujących obu dłoni 2. zetknięcie palców środkowych 3. zetknięcie palców serdecznych 4. zetknięcie małych palców 5-6. 2 klaśnięcia w dłonie 7-8. położenie prawej dłoni na lewym ramieniu Całość powtarzamy kładąc lewą dłoń na prawym ramieniu Część II 2 klaśnięcia w dłonie 2 klaśnięcia w kolana 2 razy zgniatanie dłoni w powietrzu rozkładanie dłoni w dwóch kierunkach(na prawo i na lewo) Całość powtarzamy czterokrotnie zgodnie z coraz szybszym tempem muzyki 1. Wystukiwanie rytmów przy muzyce za pomocą woreczków lub karteczek. np. przy piosence „Mam chusteczkę haftowaną” . Mam chusteczkę haftowaną, co ma cztery rogi,

kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi. Ciebie kocham, ciebie lubię, ciebie pocałuję, a chusteczkę haftowaną tobie podaruję. Rytmiczne podrzucanie woreczków, uderzanie lub przesuwanie kartek. 2. Zabawa „Samolot”. Przebieg zabawy: Ustawienie: wszyscy stoją w rozsypce po całej sali. - włączenie stacyjki prawą ręką, mówiąc przy tym "krzy" (2x.), - włączenie stacyjkę lewą ręką, mówiąc przy tym "krzy" (2x.), - zapięcie pasów bezpieczeństwa: składamy rytmicznie ręce na krzyż na ramionach, łokcie uniesione do góry, - patrzenie przez okienko: unosimy złożone ręce nad głowę i patrzymy na boki, - latanie: podskakiwanie krokiem polki po sali, - trąba powietrzna lub samolot wiruje: wykonywanie rękami młynka - latanie: jw. - lądowanie: rękoma wykonujemy zjazd z góry, - tankujemy paliwo. Całość wykonuje się 4x. 9. Taniec „Samba mixer”: Ustawienie: w rozsypce lub na siedząco. cz. 1 1: Uniesienie lewej stopy przed sobą i jednoczesne pstryknięcie palcami prawej ręki. 2: Uniesienie prawej stopy przed sobą i jednoczesne pstryknięcie palcami lewej ręki. 3-8: powtarzamy jeszcze 3x takty 1-2. cz. 2 1: lewa ręka płasko grzbietem przylega do pleców, prawa płasko nad głową, 2: prawa ręka płasko grzbietem przylega do pleców, lewa płasko nad głową, 3-4: powtarzamy 1-2, 5: klaśnięcie dłońmi w uda 6: klaśnięcie w dłonie 7: pstryknięcie palcami obu dłoni 8: pauza (lub drugie pstryknięcie) 9-12: powtarzamy 5-8 3. Zabawa ruchowa „Pieczemy ciasto”

Przebieg zabawy: 4x mieszamy ciasto, 8x ugniatamy ciasto, prawą ręką za lewe ramię bierzemy jajko, tłuczemy jajko , wrzuć do ciasta chlup i skorupki za prawe ramie siup, wałkujemy cisto, dodajemy krem, bakalie, wycieramy ręce.

Obszar nr 6 Olimpiada Bezpieczeństwa Malucha

11 stycznia 2014 r. Przedszkolaki z naszego przedszkola zaprezentowały swoje umiejętności na VII Olimpiadzie Bezpieczeństwa Malucha.Impreza została zorganizowana w hali sportowej przy stadionie miejskim w Jeleniej Górze.Dzieci uczestniczyły w licznych konkurencjach sportowych łącząc ze sobą świetną zabawę, doping rodziców na trybunach oraz rozwijały swoje umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.Dzieci biegały z kołem, rzucały piłeczkami do celu, pokonywały tunele , układały puzzle , zbijały klocki a także zwijały węże strażackie. Impreza została zorganizowana przez służby mundurowe i ratownicze z regionu Jeleniej Góry,takie jak: straż miejska, straż graniczna i pożarna, policja i pogotowie ratunkowe oraz zaprzyjaźnione instytucje.W przeprowadzeniu konkurencji swojej pomocy udzielili wolontariusze i uczniowie z klasy policyjnej, a kibicował sam prezydent miasta Jeleniej Góry oraz radni,dyrektorzy 12 konkurujących przedszkoli i przede wszystkim rodzice.Zadaniem tego spotkania była promocja zdrowego trybu życia- uprawianie sportu oraz nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.Wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami ,dyplomami i upominakami za zajęcie pierwszego miejsca.

Linki do wydarzenia: http://www.strazmiejska.jgnet.pl/index.php? option=com_content&task=view&id=598&Itemid=31 http://www.jelonka.com/news,single,photos,article,50202,p,8#photos

Olimpiada Malucha 25 stycznia 2014 r. po raz dziesiąty odbyła się w Jeleniej Górze Olimpiada Malucha zorganizowana z inicjatywy Międzyszkolnego Ośrodka Sportu z pomocą klubu piłkarskiego KKS.W zawodach startowało 16 oddziałów przedszkolnych.,w tym Przedszkole Miejskie nr 2 z JG.Początek zawodów zaakcentowano wniesieniem flagi olimpijskiej, dzwiękami hymnu narodowego oraz zapaleniem znicza olimpijskiego..Dzieci pokonywały szereg ciekawych konkurencji sportowych które miały na celu wdrażać do aktywnego trybu życia, uprawiania rozmaitych sportów i rozwijania zainteresowań dotyczących wybranych dyscyplin spotowych.W trakcie całych zawodów maluchy dawały z siebie wszystko jednocześnie utrzymując atmosferę zdrowej rywalizacji. Dzieci m.in. bawiły się w chowanego, ścigały się w tunelu, skakały na piłkach, przeciągały na kocu.Sukcesy dzieci głośno dopingowali rodzice licznie zgromadzeni na trybunach,zaopatrzeni w atrybuty charakteryzujace poszczegolne placowki,instrumenty i hasła dotyczace promocji zdrowia i sportu. Jubileuszowe zawody wygrały egzekwo wszyscy zawodnicy,nagrodzeni medalami i pucharami ufundowanymi przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry oraz prezentami od sponsorów. Linki do wydarzenia: https://www.facebook.com/media/set/? set=a.594482287297457.1073741846.550624331683253&type=3&uploaded=11 http://www.jelonka.com/news,single,init,article,50440 http://mp2.przedszkolowo.pl/relacje/2 http://www.portalik24.pl/home-page/informacje/2320-x-olimpiada-malucha

Obszar nr 7 "Dzień pluszowego Misia na sportowo" Niepełnosprawna zawodniczka z Jeleniej Góry, Lucyna Kornobys odwiedziła 25.11 2013 r.dzieci w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Jeleniej Górze, która od kilku lat trenuje rzutowe konkurencje lekkoatletyczne i piłkę siatkową na siedząco. Najpierw dzieci pokazały wystawę pluszowych misiów, które przyniosły z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia a następnie wzięły udział w pogadance na temat: „Ćwiczyć każdy może", obejrzały prezentację multimedialną z zawodów sportowych i zdobyte medale przez Panią Lucynę. Dzieci miały możliwość poćwiczyć z zawodniczką. Dużo emocji wywołała wśród dzieci piłka siatkowa na siedząco. Pani Lucyna swoim przykładem zachęcała dzieci do aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Na zakończenie miłego spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe medale zrobione własnoręcznie przez zaproszonego gościa. „Promując aktywny tryb życia, działamy na rzecz bezpieczeństwa dzieci, kształtujemy w nich prawidłowe nawyki, uczymy ich odpowiedzialności i konsekwencji w realizowaniu zamierzonych celów" – tak mówiła Pani Dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Jeleniej Górze na zakończenie spotkania. Linki do wydarzenia:

http://www.portalik24.pl/home-page/informacje/1948-dzien-pluszowego-misia-na-sportowow-miejskim-przedszkolu-nr-2

"Spotkanie z karateką" 3 marca 2014 r.przedszkolaki z MP2 odwiedził mistrz karate P.Mariusz Ligiżyński ze swoim pomocnikiem Kacprem Omelko ze Szkoły walki SHIDOKAN w Jeleniej Górze.Sportowcy zaprezentowali widzom pokaz samoobrony oraz ćwiczenia i sprzęt wykorzystywane podczas treningu.Mistrz opowiedział dzieciom krótką historię sztuki karate , charakterystykę wyglądu i odznaczeń karateki po czym zaprosił do treningu chętne dzieci z widowni.Zabawa była bardzo udana ! Po wizycie karateki w naszym przedszkolu wielu rodziców zgłosilo (za namową swoich milusińskich)swoje dzieci do udziału w zajęciach karate w szkole Pana Mariusza:) Link do wydarzenia: http://www.shidokan.jgora.pl/news.php?readmore=114

Obszar nr 8 Scenariusz aktywnego powitania pierwszego dnia wiosny z udziałem dzieci i ich rodziców nt."Kolorowy tor przeszkód"

Data: 21. 03. 2014 Miejsce: Plac zabaw Miejskiego Przedszkola nr 2 Uczestnicy: 3,4,5,6 latki, rodzice, nauczyciele Cel główny: Wdrażanie do aktywnego spędzania czasu z rodziną Cele szczegółowe:  integracja rodziców, dzieci, nauczycieli  rozwijanie koordynacji ruchowej całego ciała  kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie  rozwijanie zdrowej rywalizacji  wdrażanie do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu 

Przybory: laski, linka, woreczki, szarfy,wiaderka, chusta animacyjna, gazety, piłki do skakania,poszewki, piłeczki, stolik z przyborami do malowania,sylwety Pani Wiosny do kolorowania,szary papier, balony, muzyka z płytami CD z różną muzyką, ławka, tunel,bańki mydlane, farby do malowania twarzy,papierowe kwiaty,medale Przebieg:

Dzieci ustawione na wyznaczonym polu śpiewają piosenkę „Maszeruje wiosna”. Wchodzi Pani Wiosna, rzuca kwiatkami z kosza, puszcza bańki. 1. Aerobik z Panią Wiosną na świeżym powietrzu. Pani wiosna przy muzyce z płyty CD, prowadzi taniec ”Zumbe” i ćwiczenia aerobowe w których uczestniczą dzieci, nauczyciele i rodzice. Pani wiosna informuje uczestników, że muszą zaliczyć cztery stanowiska, za które dostaną pieczątki aby zdobyć medal. Rodzice współpracują z dziećmi uczestnicząc aktywnie w zadaniach i zabawach Stanowisko 1. – Pani Patrycja. Konkurencja „przechodzenie po ławce”z rekwizytami w ręku lub woreczkiem na głowie czołganie się przez kolorowy tunel. Stanowisko 2. – Pani Agnieszka – Konkurencja„wrzucanie woreczków i piłeczek do celu” Stanowisko 3. Pani Angelika – „Zabawy z chustą Animacyjną”, puszczanie baniek – zabawa pt. „Kto złapie najwięcej baniek” Stanowisko 4 – Pani Marta – skoki do celu na gumowej piłce lub w „worku” Stanowisko 5 – Pani Marzena- „kącik plastyczny – malowanie pani wiosny, organizowanie wystawy prac Stanowisko Pani Wiosny i Pani Kasi- „Malowanie twarzy”, „Taniec z balonem”, „Taniec na gazecie” 

Zakończenie. Na zakończenie dzieci otzrymują medale za uczestnictwo w konkurencjach i zabawach.

Link do wydarzenia: http://mp2.przedszkolowo.pl/publikacja/38984/pierwszy-dzien-wiosny

Najbliższe przedsięwzięcia związane ze sportem: 1. Codzienne gimnastykowanie w trakcie wykonywania zestawów zabaw

ruchowych 2. Dzień Mamy na sportowo -zorganizowanie zajęć ZUMBY dla Mam 3. Turniej Piłkarski dla całego przedszkola w ramach festynu rodzinnego 4. Comiesięczne wyjazdy do TERM CIEPLICKICH w Jeleniej Górze