REKUPERATORY. Historia Firmy

REKUPERATORY Historia Firmy Firma NIKOL Jan Nikołajuk istnieje na rynku od 1983 roku (na początku pod nazwą: ELMECH Jan Nikołajuk), w 2003 roku rozpoc...
3 downloads 0 Views 478KB Size
REKUPERATORY Historia Firmy Firma NIKOL Jan Nikołajuk istnieje na rynku od 1983 roku (na początku pod nazwą: ELMECH Jan Nikołajuk), w 2003 roku rozpoczęła produkcje central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Od roku 2007 oficjalną marką produkowanych rekuperatorów stał się NIKOL. Z tego tytułu 2011 roku firma zmieniła nazwę na NIKOL Jan Nikołajuk. Od 2014 r. firma zmieniła siedzibę i przeniosła się do nowej fabryki w Sobolewie niedaleko Białegostoku. Do dziś dzięki licznym badaniom i dostosowaniu do potrzeb Klienta tworzy produkty najwyższej jakości, które są w stanie konkurować z najlepszymi urządzeniami w całej Europie. Oferowane centrale oparte są na materiałach wysokiej klasy, dzięki temu charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi i niską awaryjnością. Jakość rekuperatorów NIKOL przekłada się na zadowolenie wielu klientów, którym urządzenia służą przez długie lata.

NIKOL Jan Nikołajuk ul. Sobolewska 5, 15-509 Sobolewo k. Białegostoku, tel. 85 6761072 lub 85 7181283 [email protected]

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła Znaczny wzrost cen nośników energii w ostatnich latach w naszym kraju wymusił na społeczeństwie poszukiwania wciąż nowych źródeł oszczędzania. Prześcigano się w projektowaniu obiektów energooszczędnych skupiając się głównie na ocieplaniu i uszczelnianiu budynków zapominając często o sprawnie działającej wentylacji. Temat wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji) pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Jeszcze kilka lat temu niewiele osób w naszym kraju wiedziało, co to jest i do czego służy rekuperacja. Przy szczelnych budynkach system wentylacji grawitacyjnej nie działa. Mikrowentylacja i nawietrzniki to półśrodki powodujące straty ciepła, a wietrzenie przez chwilowe otwieranie okien nawet kilka razy na dobę to za mało. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji wymuszonej, mechanicznej. Najbardziej optymalny jest układ nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła. System ten polega na ogrzaniu powietrza świeżego napływającego do pomieszczeń powietrzem wywiewanym z pomieszczeń (zużytym). Korzyści płynące z rekuperacji są bardzo duże i należy je rozpatrywać w kilku aspektach: komfortu, ekonomii i zdrowia: - gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza koniecznego do oddychania, - oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania, - eliminuje przeciągi, - zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń oraz przeciwdziała rozwojowi grzybów i pleśni, - likwiduje problemy alergiczne poprzez filtrację powietrza, - zastępuje wentylację grawitacyjną, która w nowych, szczelnych domach przestaje działać, - skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dwutlenek węgla, parę wodną, kurz itp. - eliminuje hałas dochodzący z zewnątrz przy wietrzeniu poprzez otwieranie okien (szczególnie uciążliwy przy ruchliwych ulicach). Rekuperacja powinna być uwzględniana już w fazie projektu budowlanego. Na tym etapie wentylacja z odzyskiem ciepła prawie nic nie kosztuje lub kosztuje znacznie mniej, ponieważ: - rezygnujemy z kosztownej budowy wielu kominów grawitacyjnych, - uzyskujemy oszczędności w stolarce okiennej (stosujemy fiksy w łatwo dostępnych miejscach z zewnątrz np.: parter, balkony, tarasy) - uzyskujemy oszczędności na ogrzewaniu – zakup mniejszego pieca. Osoby modernizujące stare domy oraz ci wszyscy, którzy zamieszkują w kilkuletnich nowych domach doświadczają konsekwencji braku prawidłowej wentylacji w szczelnym budynku.

Jeżeli planujemy budowę lub termomodernizację już istniejącego budynku a nie zadbamy o sprawną wentylację to Syndrom Chorego Domu i grzybów na ścianie w przyszłości będzie dużym problemem. Pamiętajmy, łatwiej zapobiegać niż leczyć!

NIKOL Jan Nikołajuk ul. Sobolewska 5, 15-509 Sobolewo k. Białegostoku, tel. 85 6761072 lub 85 7181283 [email protected]

Co sprawiło, że nasz

produkt jest tak doceniany?

Wymiennik Najważniejszą częścią centrali jest wykonany z aluminium wymiennik spiralny - przeciwprądowy. Powstał na podstawie naszego patentu w oparciu o najnowsze technologie, dzięki czemu jest wstanie odzyskać do 96% ciepła (minimalna wartość odzysku 80%). Tak wydajny odzysk udało się uzyskać dzięki bardzo dużej powierzchni czynnej wymiany ciepła (np. dla modelu NIKOL 320 ponad 40m2 folii aluminiowej), co w przypadku zwykłych wymienników krzyżowych może wynosić zaledwie kilka metrów kwadratowych różnego typu materiału. Specjalna konstrukcja pozwala osiągnąć odzysk ciepła nieosiągalny dla innych typów wymienników i zapewnia mu sprawne funkcjonowanie nawet w największe mrozy. W rekuperatorze NIKOL zrezygnowano z energochłonnych nagrzewnic wstępnych elektrycznych niejednokrotnie wymaganych w centralach innego typu. Produkowane przez nas centrale działają sprawnie w najzimniejszych rejonach polski. Rekuperatory NIKOL zostały docenione na Podlasiu, w pozostałej części kraju, jak i w Europie (Niemcy, Norwegia).

Wentylatory W centralach NIKOL stosowane są wentylatory niemieckiej firmy Zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełniać wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, tam, gdzie wymagane są: wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa obudowa i płynna regulacja obrotów. Firma ta wynalazła i wyprodukowała silnik energooszczędny, elektronicznie komutowany (EC), który był przełomowym odkryciem. Dziś silniki te nazywamy powszechnie ESM (Energy Saving Motor), mające sprawność ok. 90% (standardowe, stosowane silniki 20-25%), poza tym zużywają nawet 10-krotnie mniej energii i dzięki zastosowaniu ulepszonych materiałów mają niezwykle długą żywotność. Stosując tego typu silniki w centralach mamy pewność, że będziemy cieszyć się ich długą żywotnością, bezawaryjnością i oszczędnością energii. Różnice pomiędzy tradycyjnym silnikiem a silnikiem ESM – EC przedstawia wykres.

NIKOL Jan Nikołajuk ul. Sobolewska 5, 15-509 Sobolewo k. Białegostoku, tel. 85 6761072 lub 85 7181283 [email protected]

Obudowa Kompaktowa obudowa wykonana jest z niezwykle trwałego i odpornego na czynniki zewnętrzne materiału typu PCW. Posiadającego dobre właściwości termoizolacyjne oraz tłumiące dźwięki. Izolacja termiczna wykonana jest z pianki poliuretanowej jednostronnie metalizowanej mającej bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła. Wszystkie elementy we wnętrzu naszej centrali (wymiennik, silniki, bypass i filtry) są przejrzyście umieszczone i jest do nich łatwy dostęp. Umożliwia to wykonywanie czynności konserwacyjnych (wymiany filtrów, czyszczenie wymiennika) bez potrzeby wzywania serwisu. Daje to oszczędność czasu, pieniędzy, oraz pewność, że urządzenie działa bez zarzutów.

Automatyczny Bypass Bypass pozwala w okresie letnim (gdy rekuperacja nie jest potrzebna) obejść układ odzysku ciepła. Wtedy centrala działa jak zwykła wentylacja mechaniczna.

Rozwiązanie zaprezentowane przez nas zostało nagrodzone prestiżową nagrodę ZŁOTY KASK za zajęcie 1 miejsca na Targach Budowlanych „Murator EXPO Budowa Remont Dom” w Warszawie. Unikalna konstrukcja baypass’u (napędzana elektrycznym siłownikiem szwajcarskiej firmy BELIMO) otwierając się wpuszcza napływające powietrze w rdzeń wymiennika omijając układ odzysku ciepła. Temperatura otwarcia/zamknięcia baypass’u ustawiana jest w sterowniku i dopasowywana w zależności od indywidualnych upodobań użytkownika.

NIKOL Jan Nikołajuk ul. Sobolewska 5, 15-509 Sobolewo k. Białegostoku, tel. 85 6761072 lub 85 7181283 [email protected]

Filtry Centrale są wyposażone w 2 filtry o bardzo dużej powierzchni (w stosunku do innych central), które są wykonane z włókniny o klasie filtracji EU4 (na zamówienie jesteśmy w stanie wykonać filtry o innej klasie filtracji). Zastosowanie tego typu materiału i dużej powierzchni zapewnia znacznie mniejsze opory przepływu powietrza i trwałość. Filtry stosowane w rekuperatorach mają za zadanie oczyszczanie powietrza zanim trafi ono do pomieszczeń. Co pozwala cieszyć się świeżym i pozbawionym pyłów i alergenów powietrzem w swoim domu. Zastosowanie filtracji pozwala również na sprawniejszą prace wymiennika chroniąc go przed różnego typu zabrudzeniami. Zalecamy wymianę filtrów przynajmniej dwa razy do roku. Wymiana filtrów jest bardzo prosta i można ją wykonywać samodzielnie. Koszty naszych filtrów są niewielkie i wynoszą 29.90 zł netto za sztukę (przy centrali NIKOL 320 i NIKOL 450). Do każdej centrali dajemy dodatkowy komplet filtrów, aby można było samodzielnie dokonać oceny szybkości ich zabrudzenia.

Sterownik W zestawie do rekuperatora dołączony jest również sterownik elektroniczny, który umożliwia dostosowanie wydajności i parametrów centrali do indywidualnych potrzeb i upodobań użytkownika. Można go umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu tak, aby jak najwygodniej było nim operować. Obsługa panelu jest bardzo prosta i użytkownik może sam w każdej chwili zmienić interesujące go parametry. Sterownik posiada wiele przydatnych i ciekawych opcji takich jak: 1. 4 tryby pracy użytkownika: (MINIMUM, ULUBIONY, KALENDARZ, MAXIMUM) - "MINIMUM" - tryb przewidziany na dłuższą nieobecność użytkowników, wentylatory działają na minimalnych obrotach; - "ULUBIONY" - użytkownik ustala stały wydatek centrali, na którym urządzenie pracuje cały czas, istnieje możliwość ustawienia niezależnie nawiewu i wywiewu; - "KALENDARZ" - kalendarz tygodniowy z podziałem na 4 strefy czasowe dla każdego dnia. Dla każdej strefy można niezależnie nastawić parametry nawiewu i wywiewu, można również indywidualnie ustawić godziny ograniczające każdą strefę; -" MAXIMUM" - szybkie przewietrzanie, centrala działa na maksymalnym wydatku przez 30 min., po czym powraca do wcześniejszego trybu pracy. 2. Ustawienie temperatury załączania i wyłączania bypassu 3. Ustawienie temperatury załączania i wyłączania Gruntowego Wymiennika Ciepła (jeśli jest on podłączony do urządzenia) 4. Dynamiczne wyliczanie sprawności i odzysku ciepła.

NIKOL Jan Nikołajuk ul. Sobolewska 5, 15-509 Sobolewo k. Białegostoku, tel. 85 6761072 lub 85 7181283 [email protected]