PS

UWAGI Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji [PIIT] do propozycji zmian do procedury testu MS/PS Celem procedury opisanych poniżej jest zapewnien...
Author: Wanda Marek
4 downloads 2 Views 90KB Size
UWAGI Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji [PIIT] do propozycji zmian do procedury testu MS/PS Celem procedury opisanych poniżej jest zapewnienie maksymalnej transparentności oraz skuteczności przeprowadzanych testów MS/PS (dalej „Procedura”) Analogicznie, jak w przypadku rachunkowości regulacyjnej testy MS/PS powinny prowadzone na podstawie danych za rok poprzedzający rok kalendarzowy, w którym Prezes UKE wprowadza kwestionariusz i instrukcję do kwestionariusza. Dane wykorzystywane są do testów MS/PS przeprowadzanych w roku następującym po roku kalendarzowym, w którym Prezes UKE wprowadza kwestionariusz i instrukcję do kwestionariusza. Przykładowo w roku 2011 testy MS/PS są prowadzone na podstawie danych kosztowych za rok 2009 i z wykorzystaniem kwestionariusza i instrukcji do kwestionariusza wprowadzonych w 2010 r PIIT: Oceniamy, iż test MS/PS powinien bazować na najbardziej aktualnych danych. Okres 2 letni pomiędzy bazą kosztową wykorzystywaną do testu MS/PS, a zastosowaniem w teście jest zbyt długi. W momencie uzyskania przez UKE aktualnych kosztów powinny być one natychmiast zastosowane do modelu MS/PS, aby zweryfikować obecnie funkcjonujące oferty detaliczne TP (czy jest potrzeba interwencji w stosunku do istniejących ofert) oraz do przyszłych ofert detalicznych/hurtowych TP.

Uwagi PIIT ws procedury testu MS/PS, 2010-11-05

Strona

Procedura przygotowania kwestionariusza dla zbierania danych /w pierwszym roku skrócone terminy dla poniższych czynności/ PIIT: proponuje, aby uwagi do obecnie stosowanego kwestionariusza były przesyłane do Prezesa UKE do końca 2010 roku. Nowa wersja kwestionariusza powinna być wówczas określona przez Prezesa UKE do końca stycznia 2011 roku i rozesłana do operatorów, przy zachowaniu terminu do 1 maja 2011 roku na jego wypełnienie. 1) Prezes UKE w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego, za który są zbierane dane przeprowadza konsultacje projektu kwestionariusza, według którego OA i TP mają przekazać dane kosztowe niezbędne do przeprowadzenia testów MS/PS (dalej „Kwestionariusz”). 2) Kwestionariusz powinien zawierać wszystkie pozycje wraz z krótkim opisem, w jaki sposób rozumieć daną pozycję kosztową (instrukcja zbierania danych kosztowych do Kwestionariusza, dalej „Instrukcja”); Kwestionariusz powinien być podzielony na grupy kosztów („Kategorie Kosztów”); 3) Konsultacje trwają nie krócej niż 45dni. 4) OA i TP mogą składać swoje uwagi i propozycje zmian oraz uzupełnień do Kwestionariusza w wyżej wymienionym terminie konsultacji; OA i TP mogą także wnosić o uszczegółowienie Instrukcji. 5) Wyniki konsultacji są jawne, a stanowiska konsultacyjne są publikowane na stronie UKE. 6) Prezes UKE rozpatruje stanowiska konsultacyjne w terminie 45 dni od zakończenia postępowania konsultacyjnego,; w tym terminie Prezes UKE publikuje wersję Kwestionariusza, którą wprowadza do zastosowania wraz z odniesieniem się do zgłoszonych uwag (uzasadnienie dlaczego Prezes UKE uwzględnił lub odmówił uwzględnienia danej uwagi).

1

I.

Procedura zbierania danych przez Prezesa UKE; W ocenie PIIT procedura pozyskiwania danych przewidziana w propozycji KIGEiT jest bardzo długotrwała. Z treści procedury PIIT wnioskuje, że intencją autora było zapewnienie przede wszystkim możliwości korekty dostarczonych danych po tym jak Prezes UKE oceni ich przydatność w testach. PIIT proponuje rozwiązanie pośrednie – zachowanie aktualnej procedury wraz z dodaniem do niej jednego kroku zakładającego 2 tygodniowy okres na dokonanie jednorazowej korekty danych w przypadku jeżeli Prezes UKE odrzucił je z analizy z powodu braków informacyjnych. 1) Dany OA lub TP mogą przekazać dane dla wszystkich lub wybranych Kategorii Kosztów. 2) Dane przekazane dla danej Kategorii Kosztów muszą być kompletne. Za kompletne uznaje się Kategorie Kosztów wypełnione we wszystkich polach Kwestionariusza. PIIT: Wypełnienie kwestionariusza w całości gwarantuje, że te same koszty nie są odzwierciedlane w kwestionariuszu wielokrotnie. Jednak w celu uproszczenia procesu wypełniania kwestionariusza PIIT uważa, że można rozważyć pewne uproszczenie formularza za pomocą np. agregacji pewnych danych, które jednak nie uniemożliwią prawidłowego zasilenia modelu testu. 3) TP i OA mogą, w terminie 20 dni od wprowadzenia Kwestionariusza, zgłosić wolę przekazania danych kosztowych. Uprawnionymi do przekazania danych są: a) Telekomunikacja Polska S.A., z zastrzeżeniem, iż dane TP są stosowane tylko w przypadku, gdy dane OA zostały odrzucone przez Prezesa UKE zgodnie z poniższą procedurą. b) operatorzy alternatywni, których sprawozdania finansowe podlegają obligatoryjnemu badaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości; z wyłączeniem PTK Centertel Sp. z o.o. należącym do Grupy TP;

c) operatorzy alternatywni, których sprawozdania finansowe nie podlegają badaniu, ale którzy we własnym zakresie i na własny koszt dokonają audytu danych kosztowych pod kątem zgodności z kwestionariuszem i instrukcją przygotowaną przez Prezesa UKE przeprowadzonego przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych o którym mowa w ustawie z dnia z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Niezależny Biegły Rewident); Informacja powinna zawierać usługi ze wskazaniem kategorii kosztowych dla których dany podmiot zobowiązał się przedstawić dane. 4) Po otrzymaniu informacji o woli przekazania danych do testów MS/PS, Prezes UKE wyznacza podmiotom, które zgłosiły wolę przekazania danych termin na ich przekazanie nie krótszy niż 3 miesiące.

Uwagi PIIT ws procedury testu MS/PS, 2010-11-05

2

Operator PTK Centertel korzystający z usług BSA, traktowany powinien być jak inni OA we wszystkich zakresach Porozumienia UKE+TP. W związku z tym w pełni zasadne jest by dane przekazywane przez PTK Centertel na potrzeby analizy MS/PS traktowane były identycznie jak dane przekazywane przez innych OA. W przypadku kiedy PTK Centertel nie byłby traktowany tak jak każdy inny OA cała procedura byłaby sprzeczna z Porozumieniem.

Strona

II.

5) TP i OA przekazują Dane Kosztowe do Prezesa UKE w wyznaczonym terminie w formie pisemnej oraz elektronicznie na adres [***] (Podmiot, który przekazał Dane Kosztowe zwany jest dalej „PPDK1”). Wraz z przekazaniem Danych Kosztowych każdy PPDK składa oświadczenie o ich prawdziwości i rzetelności. 6) Każdy PPDK ma prawo do zastrzeżenia Danych Kosztowych, jako tajemnicy przedsiębiorstwa. W terminie 21 dni od otrzymania danych Prezes UKE: 1) sprawdza podstawy uzasadniające zastosowanie przekazanych Danych Kosztowych do testu MS/PS tj. wiarygodność, rzetelność i prawidłowość przekazanych Danych Kosztowych, a w przypadku stwierdzenia, iż Dane Kosztowe złożone przez PPDK nie spełniają powyższych wymogów, 2) wzywa tego PPDK do przedstawienia wyjaśnień, skorygowania lub uzupełnienia danych w we wskazanym przez Prezesa UKE zakresie (dalej „Wezwanie”). Niedoręczenie Wezwania PPDK, który złożył Dane Kosztowe w terminie 21 dni jest równoznaczne z przyjęciem przez Prezesa UKE przekazanych przez tego PPDK Danych Kosztowych do zastosowania w testach MS/PS. Termin wyznaczony przez Prezesa UKE w Wezwaniu na udzielenie odpowiedzi w jego przedmiocie nie może być krótszy niż 14 dni. 7) PPDK, do którego zostało skierowane wezwanie może we wskazanym przez Prezesa UKE terminie: a) dokonać korekty lub uzupełnienia Danych Kosztowych zgodnie z Wezwaniem; b) pozostawić Dane Kosztowe bez zmian i zażądać ich weryfikacji przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych na swój koszt; wraz z oceną wpływu przedmiotu ewentualnych zastrzeżeń audytora na wyniki Danych Kosztowych w poszczególnych Kategoriach Kosztów określonych w Instrukcji i Kwestionariuszu. Brak odpowiedzi w terminie skutkuje odrzuceniem Danych Kosztowych tego podmiotu. Zdaniem PIIT żądanie weryfikacji przez podmiot niezależny wydaje się nam sprzeczne z zasadą swobody działania na rynku nieregulowanym. W przypadku, gdy podmiot dokonał korekty lub uzupełnienia Danych Kosztowych (pkt 7a Procedury) zgodnie z wezwaniem, Prezes UKE może: a) zaakceptować dane kosztowe; b) poddać dane kosztowe weryfikacji przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych pod kątem ich prawidłowości, rzetelności oraz zgodności z instrukcją oraz ocenie wpływu przedmiotu ewentualnych zastrzeżeń podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych na wyniki poszczególnych Danych Kosztowych w poszczególnych Kategoriach Kosztów określonych w Instrukcji i Kwestionariuszu. Wynik badania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych mają dla Prezesa UKE charakter opinii, z zastrzeżeniem, iż w przypadku, gdy Prezes UKE odrzuca opinię biegłego rewidenta, przekazuje PPDK powody niezastosowania opinii wraz z uzasadnieniem; PIIT: Wobec faktu, że obecnie opinia biegłego rewidenta nie jest wiążąca, w ocenie PIIT brak jest w ogóle uzasadnienia dla sporządzania takiej opinii.

1

Podmiot Przekazujący Dane Kosztowe

Uwagi PIIT ws procedury testu MS/PS, 2010-11-05

Strona

3

8) W przypadku, gdy PPDK, do którego zostało skierowane Wezwanie poinformował Prezesa UKE o weryfikacji danych (pkt 7b Procedury), podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia przez PPDK informacji, o której mowa w pkt 7 lit. b)

Procedura przeprowadzania testu MS; 1) Testy MS/PS są przeprowadzane według dotychczasowych zasad z zastrzeżeniem wprowadzenia do nich następujących zmian: Uwaga PIIT: Aplikacja wykorzystywana przez Prezesa UKE jest powszechnie dostępna. Udostępniona aplikacja umożliwia przeprowadzenie testu MS/PS przez każdego operatora. a) TP wraz z wnioskiem o przeprowadzenie testu MS/PS przekazuje Prezesowi UKE projekty dokumentów określających treść danej oferty detalicznej, w tym jej szczegółowe warunki (m.in. wzory umowy, regulaminu i cennika). Wniosek o przeprowadzenie testu MS/PS

Uwagi PIIT ws procedury testu MS/PS, 2010-11-05

Strona

III.

4

przeprowadza badania przekazanych danych pod kątem ich prawidłowości, rzetelności oraz zgodności z instrukcją. Wynik badania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych może wskazywać na poprawność Danych Kosztowych lub potwierdzać zastrzeżenia Prezesa UKE objęte Wezwaniem, wraz z oceną wpływu przedmiotu ewentualnych zastrzeżeń podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych na wyniki poszczególnych Danych Kosztowych w poszczególnych Kategoriach Kosztów określonych w Instrukcji i Kwestionariuszu. Wynik badania ma dla Prezesa UKE charakter opinii, z zastrzeżeniem, iż w przypadku, gdy Prezes UKE odrzuca opinię audytora, przekazuje PPDK powody niezastosowania opinii wraz z uzasadnieniem. 9) Po przeprowadzeniu weryfikacji danych zgodnie z powyższą procedurą, Prezes UKE ustala Wartości Średnie (zgodnie z dotychczasową metodologią), a następnie przekazuje Wartości średnie PPDK, których dane zostały zastosowane do wyliczenia Wartości Średnich. Prezes UKE nie przekazuje innym podmiotom informacji o tym, czyje dane zostały wzięte do wyliczenia Wartości Średnich. PIIT: Prezes UKE przekazuje wartości średnie wraz z opisem metodologii/działań, które pozwoliły ustalić te wartości, przy zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa operatorów, którzy dostarczyli dane. 10) PPDK może złożyć do Prezesa UKE pisemne zastrzeżenia do wyliczenia Wartości Średnich („Zastrzeżenia”) w terminie 14 dni od otrzymania od Prezesa UKE informacji o tych wartościach. W takim wypadku procedura wyliczenia Wartości Średnich i wysokość tych Wartości Średnich podlega ponownemu sprawdzeniu przez Prezesa UKE. Po przeliczeniu Prezes UKE przekazuje pisemną informację PPDK, który złożył Zastrzeżenia, czy zostały one przez Prezesa UKE uwzględnione wraz z uzasadnieniem. 11) W przypadku, gdy w wyniku ponownego przeliczenia Wartości Średnich Prezes UKE dokonał ich zmiany, ponownie przekazuje PPDK informację o ich wysokości. Do ponownie przekazanych Wartości Średnich pkt 10 i 11 Procedury stosuje się odpowiednio. 12) Do Zastrzeżeń, skutków ich wniesienia do Prezesa UKE, oraz procedury rozpatrzenia stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące odwołań (art. 127 kpa i n.). 13) Przed upływem terminu do wniesienia „Zastrzeżeń”, a w przypadku ich wniesienia, do czasu weryfikacji wyliczeń Wartości Średnich (pkt 11 Procedury), Wartości Średnie nie są stosowane. 14) Na podstawie tak ustalonych Wartości Średnich przeprowadzane są testy MS/PS do czasu kolejnego zebrania Danych Kosztowych od OA i TP. PIIT proponuje zmianę : „do czasu ustalenia kolejnych danych do testów MS/PS.”

zawiera m.in. wskazanie okresu obowiązywania oferty detalicznej, prognozy wolumenów sprzedaży. PIIT zauważa, że ujawnienie wszystkich szczegółów oferty może wiązać się z ujawnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa. Ponadto praktyka podawania szczegółów oferty nieregulowanej do wiadomości Prezesa UKE może stwarzać niebezpieczny precedens regulacyjny. W związku z tym PIIT proponuje, aby wraz z wnioskiem o test TP przekazywała UKE jedynie regulaminy nowej usługi i informacje cenowe konieczne do wykonania testu MS/PS. b) Test MS/PS może być przeprowadzony także na wniosek OA. Zdaniem PIIT testy MS/PS mają na celu weryfikację czy nie zachodzi zawężanie marzy/ceny. Na rynku polskim do weryfikacji czy takie zjawisko nie zachodzi uprawnione są: UOKiK i UKE. Już obecnie każdy operator może zwrócić się do tych organów z wnioskiem odpowiednie sprawdzenie oferty TP. W związku z tym nie widzimy potrzeby odrębnego podkreślania tego faktu w osobnym dokumencie. Po wprowadzeniu przez TP danej oferty detalicznej do stosowania, Prezes UKE przekazuje PPDK dane z wniosku TP o przeprowadzenie testu MS/PS tj. cenę przyjętą do testu MS/PS oraz okres obowiązywania umowy, który został przyjęty do przeprowadzeniu testu MS/PS dla danej ceny detalicznej. c) Po otrzymaniu danych PPDK może zgłosić zastrzeżenia do wyników testu MS/PS w terminie 14 dni od otrzymania informacji (dalej „Zastrzeżenia do Wyników testu MS/PS). d) W wypadku zgłoszenia Zastrzeżeń do Wyników testu MS/PS, Prezes UKE ponownie przeprowadza test MS/PS. Jeżeli wynik testu MS jest negatywny, opłaty z danej oferty detalicznej stanowią podstawę ustalenia opłat hurtowych według metody cena detaliczna minus, zgodnie z Ofertą ramową; opłaty hurtowe ustalone zgodnie z tą metodą, obowiązują od dnia wejścia w życie oferty detalicznej, dla której wynik testu MS był negatywny w stosunku do usług BSA świadczonych na wszystkich łączach bez względu na termin ich uwolnienia na rzecz OA. Jeżeli wynik testu PS jest negatywny, Prezes UKE zobowiązuje TP do zmiany oferty ramowej zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami. Zadaniem PIIT ostateczna decyzja o wdrożeniu danej oferty leży w gestii operatora, który składał wniosek o test w tym wypadku TP. Tym bardziej, że TP składające wniosek o wykonanie testu nie wie, jaki będzie jego wynik. Natychmiastowe zastosowanie mechanizmu wypaczałoby sens testowania usług w ogóle – TP mogłaby równie dobrze od razu zdecydować się na rynkowe uruchomienie oferty nie czekając na wyniki testów.

W opinii PIIT a także po konsultacjach prawnych, zastosowanie w wymienionych procedurach przepisów kpa nie ma podstaw prawnych.

5

Zasady postępowania. 1) Do konsultacji prowadzonych przez Prezesa UKE na podstawie Procedury stosuje się odpowiednio przepisu ustawy Prawo telekomunikacyjne o postępowaniu konsultacyjnym. 2) Do części II i III Procedury stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Strona

IV.

Uwagi PIIT ws procedury testu MS/PS, 2010-11-05