Program Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach

Program Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach Rok szkolny 2015/2016 Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie...
2 downloads 0 Views 419KB Size
Program Profilaktyki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach

Rok szkolny 2015/2016

Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli… J. Korczak

PROFILAKTYKA - to chronienie człowieka w rozwoju przed zagrożeniami i reagowanie na pojawiające się zagrożenia. Jej celem jest ochrona dziecka, ucznia, wychowanka przed zakłóceniami rozwoju, czyli przed podejmowaniem zachowań hamujących lub niszczących rozwój, określanych jako zachowania ryzykowne. Dlatego też ważne jest wyodrębnienie działań profilaktycznych i budowanie Szkolnego Programu Profilaktyki. W naszej szkole profilaktyka jest kategorią nadrzędną w stosunku do różnych problemów, z którymi spotykamy się. W związku z wiekiem rozwojowym dzieci od 5 do 13 lat oraz tym, iż jest to szkoła wiejska, gdzie istnieje współpraca środowiska lokalnego ze szkołą, która jest istotnym czynnikiem chroniącym, uczniowie naszej szkoły nie są grupą wysokiego ryzyka zagrożeń, tak więc Program Profilaktyki Szkoły opiera się na profilaktyce pierwszorzędowej (uprzedzającej), w której większy nacisk położony został na czynniki chroniące i promujące zdrowy styl życia. Program profilaktyki jest uzupełnieniem Programu Wychowawczego szkoły i ukierunkowany jest na wszechstronny rozwój ucznia poprzez:  kształtowanie właściwej postawy ucznia (kultura osobista na co dzień)  poznawanie i przestrzeganie norm społecznych  budowanie postaw życzliwości i miłości  przeciwdziałanie agresji i przemocy  przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

CEL GŁÓWNY: Głównym celem Szkolnego Programu Profilaktyki jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia tj. jego sfery intelektualnej, zdrowotnej, emocjonalnej i społecznej oraz przygotowanie go do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, ułatwiającymi kontakt z innymi ludźmi i radzenie sobie z samym sobą.

CELE SZCZEGÓŁOWE:  zdobywanie podstawowych umiejętności porozumiewania się w grupie rówieśniczej  budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby, dostrzeganie mocnych stron  kształcenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach  rozwijanie postaw asertywnych  podwyższanie poczucia własnej wartości

 prowadzenie szerokiej edukacji informacyjnej dotyczącej zapobiegania problemom przemocy, agresji, nietolerancji, niskiej kultury osobistej i braku motywacji do nauki  promowanie zdrowia, bezpieczeństwa i kultury.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW: W procedurach osiągania celów proponuje się wykorzystanie następujących metod i form pracy:  korzystanie z literatury, czasopiśmiennictwa, środków audiowizualnych, multimedialnych  gry dramowe  wygłaszanie prelekcji przygotowanych na podstawie dostępnych źródeł  wykorzystanie filmów, czasopism i gier edukacyjnych  prezentacja wybranej tematyki w formie graficznej np.: gazetki ściennej lub artykułu do gazetki szkolnej  konkursy szkolne - plastyczne, literackie, zawody sportowe  dyskusje  imprezy profilaktyczne ogólnoszkolne i środowiskowe  metody aktywizujące  ankiety i wywiady.

PODCZAS REALIZACJI PROGRAMU NAUCZYCIEL KIERUJE SIĘ ZASADAMI:  dostosowuje program do potrzeb uczniów  systematycznie wzbogaca własną wiedzę i umiejętności, szuka nowatorskich rozwiązań i pomysłów  przez własną postawę staje się wzorem do naśladowania  prowokuje uczniów do wykazania inicjatywy  szanuje odmienne postawy i poglądy uczniów  nagradza za osiągnięcia, nie krytykuje  buduje atmosferę zaufania podczas zajęć w szkole i poza nią.

OBSZARY DZIAŁAŃ SZKOLNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI:  Bezpieczeństwo dziecka w domu, w szkole, na ulicy, podczas zabaw i wypoczynku.  Elementy zdrowego stylu życia.  Podejmowanie świadomych i odpowiedzialnych decyzji związanych z uzależnieniem. ( Profilaktyka patologii)  Jak radzić sobie z przemocą i agresją?

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W DOMU, W SZKOLE, NA ULICY, PODCZAS ZABAW I WYPOCZYNKU Sposoby realizacji

Zadania Bezpieczeństwo w szkole  Pełnienie dyżurów nauczycieli na korytarzach i boisku szkolnym.  Kształtowanie prawidłowych zachowań uczniów na lekcjach, przerwach, podczas uroczystości szkolnych i dyskotek.  Zapoznanie uczniów z drogą ewakuacji i zasadami zachowania się podczas zagrożenia.  Podniesienie świadomości uczniów dotyczącej skutków niebezpiecznych zabaw.  Realizacja rządowego programu Bezpieczna i Przyjazna Szkoła na lata 2014-2016. Bezpieczeństwo ruchu drogowego  Poznanie znaków drogowych oraz pięciu zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.  Zapoznanie z podstawowymi zasadami ruchu drogowego.  Zdobycie umiejętności oceny sytuacji na drodze i zaplanowanie odpowiedniego postępowania.  Kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się na przystankach i w środkach lokomocji.  Poznanie ogólnych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.  Zapoznanie z miejscami i sytuacjami szczególnie niebezpiecznymi na drogach.  Klub Bezpiecznego Puchatka – program ogólnopolski dla klasy I.  PAB – Policyjna Akademia Bezpieczeństwa – udział w programie kl. II.  „Odblaskowe pierwszaki” – organizacja spotkania z policjantami z Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Skierniewicach.  Przygotowanie apeli „Bezpieczeństwo w szkole, w domu i na drodze”, „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne wakacje”.

 dyżury na korytarzach  pogadanka  apele  próbne ewakuacje  pogadanki  filmy edukacyjne  gazetki

Osoby odpowiedzialne

dyrektor szkoły opiekun samorządu nauczyciele – wychowawcy

nauczyciele – wychowawcy          

apele wycieczki gazetki pogadanki quizy prezentacje multimedialne spotkanie z policjantami konkursy konkursy apele

koordynator do spraw bezpieczeństwa nauczyciele przedmiotowi

nauczyciele przedmiotowi koordynator do spraw bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo młodego rowerzysty  Poznanie zasad bezpiecznego poruszania się rowerem.  Zapoznanie z podstawową budową roweru.  Zapoznanie ze znakami i sygnałami drogowymi.  Poznanie podstawowych manewrów na drodze.  Poznanie zasad przejazdu przez skrzyżowania oraz przejazdy tramwajowe i kolejowe.  Zapoznanie z przyczynami wypadków drogowych oraz zdobycie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.  Udział w programie: „Ratujemy i uczymy ratować” WOŚP.  Zapoznanie z warunkami dopuszczenia rowerzysty do uczestnictwa w ruchu drogowym.  Objazdowe Miasteczko Ruchu Drogowego.  Rozdanie kart rowerowych – spotkanie z policjantem.  Współpraca z WORD w Skierniewicach i KMP. Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi  Kształtowanie umiejętności zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi rówieśnikami i dorosłymi.  Nauka mówienia „nie” w określonych sytuacjach (postawy asertywne).  Bezpieczeństwo dziecka w Internecie.

 kurs na kartę rowerową w kl. IV  projekcje filmów edukacyjnych  prelekcje  pokazy  rajd rowerowy  ćwiczenia praktyczne  prezentacje multimedialne  spotkania z policjantem  prelekcja instruktorów

nauczyciel zajęć technicznych

pogadanka z elementami dyskusji  apele

dyrektor szkoły nauczyciele – wychowawcy nauczyciel zajęć komputerowych

 wycieczki

ELEMENTY ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Higiena osobista  Przekazanie podstawowych informacji na temat zdrowia i zachowań prozdrowotnych.  Rozwinięcie wiedzy i umiejętności niezbędnych do utrzymania higieny osobistej.  Poznanie sposobów dbania o zęby, nauka prawidłowego szczotkowania.  Dbanie o prawidłową postawę ciała – właściwe siedzenie w ławkach, przy komputerze, prawidłowe noszenie plecaków.  Realizacja projektu edukacyjnego w klasie „0” „Dzieciństwo bez próchnicy” - edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej, skierowana do małych dzieci i ich rodziców.

Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia  Kształtowanie umiejętności praktycznego działania w sytuacjach zagrożenia.  Podejmowanie właściwych decyzji związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.  Organizowanie praktycznych działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.  Alarm próbny.

Prawidłowe odżywianie się  Uświadomienie dzieciom roli produktów mlecznych w rozwoju organizmu.  Dostrzeganie zależności pomiędzy odżywianiem, a zdrowiem człowieka.  Realizacja projektów edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania.  Znajomość produktów szkodliwych dla zdrowia.  Ukazanie skutków złego odżywiania.  Udział w akcji współfinansowanej przez Unię Europejską i ARR w Łodzi „Szklanka mleka” – współpraca z OSM Łowicz.  Udział w programie „Owoce i warzywa w szkole” – współpraca z firmą KAIZEN SP.J Warszawa.  Akcja „Drugie śniadanie”.

 pogadanki  projekty edukacyjne  miesięczne spotkania z higienistką  pokazy  apele  szkolenie rodziców  ważenie tornistrów

pogadanka ćwiczenia praktyczne

dyrektor szkoły nauczyciele – wychowawcy higienistka

nauczyciel kl. 0

koordynator do spraw bezpieczeństwa

projekcje filmów edukacyjnych

pogadanka  konkursy  projekt edukacyjny  spożywanie mleka przez wszystkich uczniów  spożywanie owoców przez uczniów klas 0 -III  konkurs  akcja

nauczyciele – wychowawcy opiekun PCK

opiekun programu

 Realizacja programu „Mam kota na punkcie mleka”.  Przeprowadzenie akcji „Śniadanie daje moc”.

Promocja zdrowia Propagowanie walorów zdrowotnych owoców i warzyw oraz mleka. Propagowanie zdrowej żywności w Sklepiku szkolnym. Szkodliwość napoi energetyzujących. i dopalaczy. Realizacja programu profilaktycznego „Jestem O.K.” Udział w programie „Szkoła promująca zdrowie”. Mały Mistrz – program aktywizujący dla uczniów klasy I.

opiekun PCK

 propagowanie zdrowego stylu życia  „Dzień zdrowego odżywiania”  pogadanki  apel  pokazy  przedstawienia  zajęcia

opiekun PCK opiekun LOP nauczyciel – wychowawca nauczyciele – wychowawcy

PODEJMOWANIE ŚWIADOMYCH I ODPOWIEDZIALNYCH DECYZJI ZWIĄZANYCH Z UZALEŻNIENIAMI Uczymy się odmawiać  Uświadomienie dzieciom istnienia problemów o charakterze społecznym (narkomania, alkoholizm, nikotynizm).  Przekazanie rzetelnych informacji o szkodliwym działaniu nikotyny.  Przekazanie informacji czym jest choroba alkoholowa i jak trudno ją leczyć.  Wyrabianie przekonań o słuszności stanowczej odmowy w przypadku presji grupy.  Uświadomienie uczniom, że nie muszą zgadzać się być biernym palaczem.  Ukazanie niektórych przyczyn zażywania narkotyków.  Przestrzeganie przed wzięciem narkotyku na „próbę”.  Przedstawienie różnych form uzależnienia i ich skutków.

pogadanka

dyrektor szkoły

konkursy plastyczne

nauczyciele – wychowawcy

filmy edukacyjne

nauczyciel sztuki

apele

nauczyciele przedmiotowi

Rozwój zainteresowań, zdolności i twórczych zamiłowań  Czas wolny – alternatywa wobec używek.  Organizacja zajęć pozalekcyjnych:  świetlica  koła zainteresowań  wyjazdy na basen  wycieczki.  rajdy rowerowe  Organizacja zajęć podczas ferii zimowych.

 konkursy  wycieczki  wyjazdy  zawody sportowe

dyrektor szkoły, nauczyciele – wychowawcy nauczyciele przedmiotowi

JAK RADZIĆ SOBIE Z PRZEMOCĄ I AGRESJĄ Radzimy sobie w różnych sytuacjach  Zapoznanie z różnymi sytuacjami z życia codziennego, zwane kłopotliwymi, trudnymi, niebezpiecznymi.  Przekazanie wiadomości na temat: gdzie i u kogo szukać pomocy w niektórych sytuacjach.  Poznanie stylów radzenia ze stresem.  Podanie przykładów radzenia sobie z problemami oraz szukanie różnych rozwiązań.  Zapoznanie z instytucjami oraz organizacjami współpracującymi ze szkołą i rodzicami w zakresie pomocy. Poznanie negatywnych skutków agresji  Uświadomienie uczniom negatywnych skutków agresji.  Ukazanie uczniom schematu narastania agresji.  Uczenie radzenia sobie z przykrymi emocjami prowadzącymi do zachowań agresywnych.  Pokazanie innego sposobu rozwiązywania konfliktów.  Uczenie reagowania na zjawiska przemocy, zachęcanie do szukania pomocy u osób dorosłych.

karta pracy

dyrektor szkoły

pogadanka

nauczyciele – wychowawcy

dyskusja nauczyciele przedmiotowi

gazetka

koordynator do spraw bezpieczeństwa

pogadanka

dyrektor szkoły

nauczyciele – szkolenia wychowawcy nauczycieli nt przeciwdziałania nauczyciele agresji przedmiotowi zwiększona koordynator do kontrola podczas przerw spraw bezpieczeństwa filmy edukacyjne gry

Sposoby walki z przemocą  Poznanie sposób rozpoznawania ofiar i świadków przemocy.  Przekazanie informacji jak zapobiegać agresji i przemocy w szkole.  Reagowanie na każde przejawy zachowań niewłaściwych.  Uświadomienie, że wszelkie zjawiska przemocy są naruszeniem dóbr i praw człowieka.  Uczenie uczniów polubownego załatwiania spraw (bez przemocy).  Zapoznanie z prawami dziecka i człowieka.

Program

Profilaktyki

w

Szkole

pogadanka

dyrektor szkoły

dyskusja

nauczyciele – wychowawcy

analiza aktów prawnych

Podstawowej

nauczyciele przedmiotowi koordynator do spraw bezpieczeństwa

im.

Janusza

Korczaka

w Michowicach uchwalony w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Uchwałą Nr 2/2015/16 Rady Rodziców z dnia 29.09.2015r.

Suggest Documents