Porozumienie w sprawie zorganizowania dodatkowych patroli policji

S¸OWEM WST¢PU Informacja Burmistrz Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie informuj´, ˝e od czerwca 2007 r. na terenie miasta i gminy Nowa Sarzyna rozpoczà∏ ...
0 downloads 0 Views 5MB Size
S¸OWEM WST¢PU Informacja Burmistrz Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie informuj´, ˝e od czerwca 2007 r. na terenie miasta i gminy Nowa Sarzyna rozpoczà∏ prac´ terapeuta ds. uzale˝nieƒ. Pomoc terapeutyczna jest dost´pna w nast´pujàce dni: wtorki godz. 11:00 - 15:00 - praca w Punkcie Konsultacyjnym przy Gimnazjum w Nowej Sarzynie (wejÊcie od ul. Konopnickiej), godz. 15:00 - 16:00 - praca w terenie (spotkania z terapeutà po wczeÊniejszym umówieniu si´), godz. 16:00 - 18:00 - grupy wsparcia dla rodziców i m∏odzie˝y eksperymentujàcej i uzale˝nionej, Êrody godz. 17:00 - 19:00 - udzielanie porad prawnych n/t uzale˝nieƒ i przemocy.

Burmistrz Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie informuje, ˝e jest wywieszony wykaz nieruchomoÊci w Nowej Sarzynie przeznaczony do wynaj´cia oraz dzier˝awy tj. lokal z dzia∏kà nr. 2/218. Szczegó∏owe informacje dot. w/w nieruchomoÊci mo˝na uzyskaç w siedzibie Urz´du Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie , ul. Kopernika 1, III pi´tro, pok. 8, Tel. /017/ 2413251 wew. 123.

Burmistrz Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie informuje, ˝e jest wywieszony wykaz nieruchomoÊci w Nowej Sarzynie przeznaczony do dzier˝awy tj. cz´Êç dzia∏ki nr 714/61. Szczegó∏owe informacje dot. w/w nieruchomoÊci mo˝na uzyskaç w siedzibie Urz´du Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie , ul. Kopernika 1, III pi´tro, pok. 8, Tel. /017/ 2413251 wew. 123.

INFORMACJA DOTYCZÑCA WYMIANY DOWODÓW OSOBISTYCH Urzàd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie informuje, ˝e w dniu 31 grudnia 2007 r. up∏ywa termin wymiany ksià˝eczkowych dowodów osobistych. Z dniem 1 stycznia 2008 r. wszystkie ksià˝eczkowe dowody osobiste stracà wa˝noÊç, co uniemo˝liwi obywatelom za∏atwianie wszelkich spraw urz´dowych i bankowych. Czas oczekiwania na dowód osobisty, obecnie ustawowo wynoszàcy 30 dni, z uwagi na du˝à iloÊç przyjmowanych wniosków pod koniec roku 2007 mo˝e si´ znacznie wyd∏u˝yç. W zwiàzku z powy˝szym nale˝y w mo˝liwie ajszybszym terminie z∏o˝yç wniosek o wymian´ dowodu osobistego. Do wype∏nionego wniosku nale˝y do∏àczyç: - dwie aktualne, jednakowe fotografie o wymiarach 35x45 mm (lewy pó∏profil z widocznym lewym uchem), - odpis skrócony aktu ma∏˝eƒstwa z adnotacjà o aktualnym u˝ywanym nazwisku (nie dotyczy osób

zawierajàcych zwiàzek ma∏˝eƒski na terenie naszej gminy), akt ma∏˝eƒstwa ma byç wydany nie póêniej ni˝ 3-5 miesi´cy w dniu sk∏adania wniosku, - odpis skrócony aktu urodzenia w przypadku osób, które nie wstàpi∏y w zwiàzek ma∏˝eƒski i urodzi∏y si´ poza terenem naszej gminy, - dowód op∏aty za wydanie dowodu osobistego w wys. 30 z∏ uiszczonej w kasie Urz´du Miasta, - przy sk∏adaniu wniosku o wymian´ dowodu osobistego nale˝y okazaç dowód osobisty podlegajàcy wymianie. Wniosek o wymian´ dowodu osobistego sk∏ada si´ osobiÊcie w urz´dzie gminy w∏aÊciwym ze wzgl´du na miejsce pobytu sta∏ego, lub za poÊrednictwem organu gminy w∏aÊciwego ze wzgl´du na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeÊli jego z∏o˝enie we w∏aÊciwym organie gminy nie jest mo˝liwe. Dowód osobisty odbiera si´ osobiÊcie na podstawie otrzymanego w momencie sk∏adania wniosku potwierdzenia.

Porozumienie w sprawie zorganizowania dodatkowych patroli policji 17 lipca 2007 roku Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Robert Gnatek zawar∏ porozumienie z Komendantem Policji w Le˝ajsku, Marianem Szkodziƒskim, w sprawie zorganizowania dodatkowych patroli funkcjonariuszy policji, finansowanych ze Êrodków stanowiàcych dochody w∏asne Miasta i Gminy Nowa Sarzyna. Porozumienie ma na uwadze popraw´ bezpieczeƒstwa na terenie Miasta i Gminy, poprzez aktywne przeciwdzia∏anie zjawiskom przest´pczym i wykroczeniom. Mi´dzy innymi spo˝ywaniem alkoholu w miejscach publicznych, zak∏óceniem ∏adu i spokoju publicznego oraz ciszy nocnej. Zgodnie z porozumieniem komendant Szkodziƒski zobowiàza∏ si´ do wystawiania w ka˝dym tygodniu, do koƒca sierpnia 2007 roku, co najmniej jednego, dwuosobowego, umundurowanego patrolu pieszego, pe∏niàcego s∏u˝b´ przez 4 godziny w miejscach szczególnie zagro˝onych w godzinach nocnych. Rada Miejska przeznaczy∏a na ten cel 5000 z∏otych.

2

AZALIA

WYWIAD MIESIÑCA Wywiad z Annà G∏uszek-Cebula, artystkà i malarkà, autorkà wystawy Pejza˝. Rozmawia Bartosz Wysocki. B. W.: Jest Pani absolwentkà Edukacji Artystycznej na Wydziale Pedagogicznym UR oraz kierunku Technologie Informacyjne i Bibliotekarstwo WSiZ w Rzeszowie, pracownicà MiG Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie Prosz´ nam opowiedzieç coÊ o sobie? Anna G∏uszek-Cebula: Przede wszystkim jestem wielkà szcz´Êciarà. Mam cudownà rodzink´, z której czerpi´ si∏y na ka˝dy dzieƒ. Oboje z m´˝em jesteÊmy plastykami i nasz czteroletni synek GabryÊ te˝ wyraênie przejawia zdolnoÊci w tej dziedzinie. Nasz dom cz´sto wyglàda jak pracownia, w której ci´˝ko jest znaleêç solniczk´, ale zawsze pod r´kà jest p´dzel. Pó∏toraroczna Ola z zapa∏em rysuje po Êcianach. Zaci´cia jej nie brakuje; co do talentu - na tym etapie trudno powiedzieç. Na pewno jestem optymistkà. Nawet jeÊli pojawiajà si´ trudne momenty w ˝yciu, to staram si´ szybko pozbieraç i nie pozwoliç problemom odebraç mi si∏y na kolejny dzieƒ. JeÊli chodzi o sfer´ marzeƒ, ˝yciowych planów, to mo˝e nie nale˝´ do stuprocentowych realistów, ale staram si´ trzymaç blisko granicy rozsàdku. Nie robi´ d∏ugoterminowych planów, bo nie chc´ straciç niczego, co dzieje si´ "tu i teraz". Wychodz´ z za∏o˝enia: "niech ka˝dy dzieƒ martwi si´ o siebie". W ten sposób mniej spotyka mnie rozczarowaƒ. Bo przecie˝ nie wszystko zale˝y od nas, wi´c nie mamy te˝ na to wp∏ywu. Mój przepis na ˝ycie, to przede wszystkim szacunek do ˝ycia i zadbanie o to, byÊmy mieli jakieÊ zainteresowania. One pomagajà uchroniç si´ przed rutynà, dajà nam poczucie spe∏nienia si´ i samorealizacji.

Wystawa Pejza˝. Fot. b.w. B.W.: Kiedy rozpocz´∏a si´ Pani przygoda z malarstwem? Anna G∏uszek-Cebula: Dopiero w czasie studiów. WczeÊniej uczy∏am si´ r´kodzie∏a artystycznego na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie, gdzie zafascynowa∏am si´ tkaninà. MyÊla∏am, ˝e nic nie przebije obrazu utkanego. Teraz jestem pewna, ˝e malarstwo wygra∏o. B.W.: Czy ktoÊ Panià zainspirowa∏?

Anna G∏uszek-Cebula: Nie by∏o takiej osoby. B.W.: Gdzie szuka Pani inspiracji do swoich prac? Anna G∏uszek-Cebula: Inspiruje mnie przyroda. Nawet w czasie codziennego spaceru zdarza mi si´ przystanàç i podziwiaç np. ciekawie oÊwietlone drzewo. Staram si´ takie obrazy zapami´tywaç, czasami nawet utrwalaç na zdj´ciach. A póêniej odtwarzam klimat danej chwili malujàc przy muzyce. Ona doskonale mnie wycisza i nastraja.

Wystawa Pejza˝. Fot. b.w. B.W.: Czy maluje Pani tylko pejza˝e? Anna G∏uszek-Cebula: Maluj´ praktycznie wszystko. Chocia˝ pejza˝e lubi´ najbardziej zarówno w wersji olejnej, jak te˝ akwarelowej. Nie lubi´ kopiowaç innych obrazów. B.W.: Czy ma Pani ulubiony obraz, artyst´, epok´? Anna G∏uszek-Cebula: Mam tysiàce ulubionych obrazów i artystów. Nawet jeÊli wymieni´ Olg´ Boznaƒskà i jej przepi´knà "Dziewczynk´ z chryzantemami", to za chwil´ widz´ ju˝ kilka innych propozycji do wymienienia. A w przypadku epoki, to secesja. Za ka˝dym razem odpowiedzia∏abym w∏aÊnie tak, bez zastanowienia B.W.: Obecnie mo˝emy oglàdaç Pani wystaw´ Pejza˝ w MiG Bibliotece Publicznej w Nowej Sarzynie. Czy mo˝emy si´ spodziewaç kolejnych wystaw? Anna G∏uszek-Cebula: Tak. MyÊl´, ˝e tak B.W.: Co robi Pani po za malarstwem - inne zainteresowania, hobby. Anna G∏uszek-Cebula: Poza malarstwem poch∏aniam ogromne iloÊci ksià˝ek. Uwielbiam etnografi´. OpowieÊci o dawnych tradycjach, zwyczajach mog´ s∏uchaç godzinami. Lubi´ te˝ wykonywaç przedmioty majàce charakter dekoracyjny: ozdobne pude∏eczka, kuferki, ramki na zdj´cia, bi˝uteri´ z modeliny z dodatkiem wszystkiego, np. ma∏ych delikatnych kamyków, pestek itd. Poza tym od dziesi´ciu lat gram w RPG w wersji papierowej nie komputerowej. B.W.: Bardzo dzi´kuje za rozmow´.

Wszystkich zainteresowanych wystawà "Pejza˝" Anny G∏uszek-Cebula zapraszamy do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Sarzynie.

AZALIA

3

W MIEÂCIE I GMINIE Puchar Starosty pozostaje w Nowej Sarzynie! Trzeci raz z rz´du reprezentacja Urz´du Miasta i Gminy z Nowej Sarzyny zdoby∏a Puchar Starosty Le˝ajskiego. VI Rodzinny Turniej Sportowo-Rekreacyjny Samorzàdów Powiatu Le˝ajskiego odby∏ si´ 15 lipca 2007 roku na stadionie w Grodzisku Dolnym. Oprócz broniàcej tytu∏u dru˝yny z Nowej Sarzyny (kapitan z-ca Burmistrza Marek Chmura) swoje reprezentacje wystawi∏o Starostwo Powiatowe z Le˝ajska (kapitan - Starosta Le˝ajski Robert ˚o∏ynia), Urzàd Gminy Grodzisko Dolne (kapitan - Wójt Gminy Jacek Chmura), Urzàd Gminy Kury∏ówka (kapitan - z-ca Wójta Ryszard Skiba), Urzàd Miasta Le˝ajsk (kapitan - Centrum Informacji Turystycznej przy Urz´dzie Miasta Marian Matkowski). Organizatorem turnieju by∏o Powiatowe Zrzeszenie Zespo∏ów Sportowych w Le˝ajsku - na czele z Prezesem Zbigniewem Âliwà.

˝eby uzyskaç jak najlepszy wynik. Jednak kolejne pierwsze miejsca dru˝ynie przynios∏y niespodziewanie bieg w p∏etwach (Andrzej ˚uraw, Marcin ˚uraw), sztafeta rodzinna (El˝bieta Potacza∏a, Daniel Litha, Mariusz K∏os) oraz przeciàganie liny. Szczególnie ta ostatnia konkurencja wywo∏a∏a wiele emocji i by∏a niezwykle widowiskowa. Wies∏aw Piechowski, Daniel Litha, Marcin J´drek i Krzysztof ˚uraw Êmia∏o mogliby rywalizowaç w zawodach "strong man". Nie by∏o na nich mocnych. Wygrali bezapelacyjnie. Ostatnià konkurencjà, która mia∏a wy∏oniç zwyci´zc´ by∏y lotki. By∏a to konkurencja przeznaczona dla vipów. Po raz kolejny dru˝yna z Nowej Sarzyny okaza∏a si´ nie do zatrzymania. Z-ca burmistrza Marek Chmura w 22 sekundy przebi∏ wszystkie balony i zajà∏ pierwsze miejsce. Dzi´ki temu Urzàd Miasta i Gminy z Nowej Sarzyny (40 pkt) zapewni∏ sobie zwyci´stwo i puchar Starosty. Zaszczytnà drugà pozycj´ zajà∏ Urzàd Gminy z Grodziska Dolnego (36 pkt), trzecie miejsce przypad∏o Starostwu Powiatowemu z Le˝ajska (27 pkt). Dru˝yna Starostwa Powiatowego zosta∏a równie˝ uznana za najbardziej zgranà ekip´. Po wr´czeniu dyplomów i pucharów przyszed∏ czas na posi∏ek. Zawodnicy wycieƒczeni udzia∏em w konkurencjach i wysokà temperaturà ch∏odzili si´ zimnymi napojami, a gdy temperatura nieco opad∏a mogli posiliç si´ kie∏baskami z grilla, karkówkà i stekami.

Zwyci´ska dru˝yna z Nowej Sarzyny. Fot. b.w. WÊród uczestników panowa∏ bojowy nastrój, mo˝na by∏o wyczuç napi´cie i ducha rywalizacji, w koƒcu ka˝dy po cichu marzy∏ o wygranej. Ale w turnieju chodzi∏o przede wszystkim o dobrà zabaw´ i mi∏à atmosfer´ i taka w∏aÊnie atmosfera panowa∏a podczas ca∏ej imprezy. Jedynà rzeczà, która mog∏a przeszkadzaç by∏ upa∏, temperatura si´ga∏a 35 stopni Celsjusza. Pierwszà rozegranà konkurencjà by∏ sprawnoÊciowy tor przeszkód. Dru˝yny chcia∏y rozpoczàç turniej od mocnego akcentu. Ju˝ wkrótce mia∏o si´ okazaç, kto b´dzie rozdawa∏ karty podczas tegorocznych zawodów. Bezkonkurencyjna okaza∏a si´ dru˝yna z Nowej Sarzyny: Katarzyna P´cak, Andrzej ˚uraw, Mariusz K∏os i Wojtek Wraga nie pozostawili cienia wàtpliwoÊci kto jest najlepszy. Na zawodników czeka∏y ró˝ne konkurencje. Stanis∏aw Dziurdê i Wojtek Wraga starali si´ do∏o˝yç kolejne punkty dla dru˝yny rzucajàc do kosza. Jednak bezkonkurencyjna w tej konkurencji okaza∏a si´ dru˝yna z Grodziska. Razem rzucili 39 punktów. Nowa Sarzyna zaj´∏a dobre drugie miejsce z wynikiem 25 punktów. Rywalizacja trwa∏a. Kolejne konkurencje jak wyÊcig wasà˝ków (J. BanaÊ, K. Szczepankiewicz, J. Madej, R. Kozub, D. Litha, M. J´drek, K. ˚uraw) czy pi∏karski tor przeszkód nie wy∏oni∏y faworyta. LiczyliÊmy bardzo na trójbój sprawnoÊciowy w sk∏adzie Ma∏gorzata Zagu∏a, Wies∏aw Piechowski i Krzysztof ˚uraw. Zawodnicy dwoili si´ i troili

4

Przeciàganie liny. Fot. b.w. Podzi´kowania nale˝à si´ organizatorom za bardzo dobre i sprawne przygotowanie turnieju oraz zawodnikom za ch´ci i w∏o˝ony wysi∏ek. Turniej na pewno pozostanie w naszej pami´ci. Oczekujemy z niecierpliwoÊcià na kolejny. Zwyci´zcom gratulujemy. Sponsorzy: Podkarpackie Zrzeszenie LZS, Starosta Le˝ajski, Wójt Gminy Grodzisko Dolne, Grupa ˚ywiec SA Browar Le˝ajsk, ZPOW Hortino Le˝ajsk Sp. z o.o., Zak∏ad Mi´sny Smak Eko Górno, COOPEXIM Le˝ajsk, GS SCH Grodzisko Dolne, Firma ISS Le˝ajsk. S´dziowie: Joanna Pó∏torak - s´dzia g∏ówny, Roman Matuszek, Andrzej Piryt, Tomasz Majkut. Prowadzenie: Katarzyna Mach - Wawrzaszek. b.w.

AZALIA

W MIEÂCIE I GMINIE Asy przestworzy - 95 Czwartkowy Podwieczorek z "Majdaniarzami" 19 lipca 2007 roku goÊçmi Stowarzyszenia byli Dariusz Madera i Bogdan Rejman - pasjonaci sportu podwy˝szonego ryzyka. Spotkanie standardowo odby∏o si´ o 17: 00 w nowosarzyƒskiej "Zakopiance". Prowadzili je Roman Kostyra i Jerzy Charysz. Na goÊci czeka∏a równie˝ niespodzianka. Swojà obecnoÊcià spotkanie uÊwietni∏a Helena Kurylak kandydatka na Miss Podkarpacia. Tegoroczna maturzystka i mieszkanka Nowej Sarzyny dotar∏a do fina∏u konkursu i wraz z 16 konkurentkami walczy∏a o miano najpi´kniejszej. Warto zaznaczyç, ˝e by∏a jedynà kandydatkà z naszego regionu. Pani Helena opowiada∏a o poczàtkach na wybiegu, stresie zwiàzanym z wyst´pem w konkursie, o swoich rywalkach i przygodach towarzyszàcych wyborom. Zach´ca∏a równie˝ inne dziewczyny do udzia∏u w takich imprezach, podkreÊlajàc, ˝e jest to równie˝ Êwietna reklama dla miasta. Zach´camy do przeczytania wywiadu z Panià Helenà w nast´pnym numerze miesi´cznika AZALIA. Po wyst´pie m∏odej pi´knoÊci przyszed∏ czas na g∏ównà atrakcj´ Podwieczorku. Panowie Dariusz i Bogdan opowiadali o swojej pasji, jakà jest latanie na paralotni. Ich przygoda rozpocz´∏a si´ w 2001 roku od zapisania si´ na 6 dniowy kurs. Jak wspominajà, nawet ich ˝ony o tym nie wiedzia∏y. W pierwszym dniu kursu pada∏o, za to nast´pne dni to wyt´˝ona nauka przede wszystkim startowania i làdowania. Na zakoƒczenie kursu zdaje si´ egzamin teoretyczny i praktyczny, po czym uzyskuje si´ licencj´ pierwszego stopnia. Upowa˝nia ona do latania pod okiem instruktora do pu∏apu 200 metrów. Kolejne stopnie II i III upowa˝niajà do samodzielnego latania. Wymagajà te˝ wiedzy i umiej´tnoÊci wykorzystania pràdów powietrznych i termicznych. Obaj majà za sobà zdane egzaminy III stopnia, ale jak sami podkreÊlajà dalej si´ uczà. Paralotniarstwo bardzo szybko si´ rozwija. Ca∏y czas do u˝ytku wchodzi nowy sprz´t, materia∏y, polepsza si´ bezpieczeƒstwo. Wra˝enia z pierwszych lotów sà nie do opisania. Pomimo ma∏ych wysokoÊci i krótkiego czasu sp´dzonego w powietrzu (3-5 minut) jest to niesamowita przygoda i frajda, wspania∏e prze˝ycie. Pojawia si´ oczywiÊcie strach, ale - jak stwierdzili opowiadajàcy - tylko g∏upi si´ nie boi. Obecnie latajà ju˝ na

znacznie wi´kszych wysokoÊciach i o wiele d∏u˝ej. Ich rekordy to ponad 2, 5 h sp´dzonych w powietrzu i osiàgni´cie pu∏apu 2300 metrów. Mówià, ˝e im wy˝ej tym bezpieczniej. Dariusz z Bogdanem latajà g∏ównie w Polsce: z Miechowa, Lawortu, Makówki i Dêwiniacza. Ale zdarzajà si´ te˝ wypady za granic´. Ostatnio byli na S∏owenii. Zapytani o ci´˝kie chwile w powietrzu, Pan Dariusz opowiedzia∏ o nieciekawie wyglàdajàcej sytuacji, kiedy to wylàdowa∏ na przy∏àczu elektrycznym. Na szcz´Êcie wszystko dobrze si´ skoƒczy∏o. Ucierpia∏ tylko jego portfel, poniewa˝ musia∏ pokryç koszty napraw. Zarówno on, jak i mieszkaƒcy domu, na którym làdowa∏ najedli si´ tylko strachu. Z szacunków wynika, ˝e po ukoƒczeniu kursu tylko oko∏o 10% kandydatów na paralotniarzy, decyduje si´ na dalsze latanie. Dla wi´kszoÊci osób jest to jednorazowa przygoda, ch´ç spróbowania czegoÊ nowego. Jednak dla tych, co decydujà si´ lataç dalej, staje si´ to pasjà i hobby. Niestety, nienale˝àcà do najtaƒszych. Wyszkolenie na w∏asnà r´k´ nie wchodzi w gr´. Kurs z egzaminem to oko∏o 1000 z∏, nale˝y doliczyç do tego wykupienie ubezpieczenia OC. W sk∏ad typowego zestawu wchodzà: skrzyd∏o (nowe kosztuje oko∏o 1800 euro, na rynku wtórnym b´dzie to jakieÊ 3000 z∏), uprzà˝ (koszt - 1500 z∏), system RSH - Ratowniczy System Hamujàcy, tzw. spadochron zapasowy, karabinki do po∏àczenia uprz´˝y z paralotnià, sam kask to oko∏o 300 z∏. Dodatkowe przyrzàdy to mi´dzy innymi wariometr (1500 z∏), GPS, kompas, radio. Najwi´kszym problemem dla naszych goÊci jest znalezienie czasu dla swojego hobby i oczywiÊcie funduszy. Starajà si´ na swoje wyprawy zabieraç rodziny. Latajà z regu∏y w weekendy i podczas urlopów. Na spotkaniu mo˝na by∏o równie˝ zobaczyç prawdziwe skrzyd∏o, przymierzyç paralotnie z nap´dem i poczuç si´ tak, jakby by∏o si´ w powietrzu. Spotkanie tradycyjnie zakoƒczy∏o si´ wpisem do ksi´gi pamiàtkowej i zdj´ciami. Z niecierpliwoÊcià oczekujemy, co nast´pnym razem przygotujà nam Majdaniarze i serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania. b.w.

Festyn rodzinny w Ko∏aczni Stowarzyszenie Integracja bez Granic po raz kolejny zorganizowa∏o imprez´ rekreacyjno-kulturalnà z udzia∏em osób niepe∏nosprawnych. Tym razem piknik odby∏ si´ w Woli Zarczyckiej (Ko∏acznia), w gospodarstwie agroturystycznym Pana Stanis∏awa Sarzyƒskiego. Du˝y plac z 2 stawami po∏o˝ony w Êrodku lasu, z dala od gwaru miasta, ogromny grill i zadaszone miejsce do taƒczenia pozwoli∏o organizatorom na sprawne przeprowadzenie imprezy. Piknik cieszy∏ si´ ogromnym zainteresowaniem, w imprezie wzi´∏o udzia∏ oko∏o 1000 osób, w tym 60 osób niepe∏nosprawnych z rodzinami. Organizatorzy przygotowali szereg konkurencji z atrakcyjnymi nagrodami dla dzieci i m∏odzie˝y. Na nud´ nie mo˝na by∏o narzekaç. Pogoda dopisa∏a, jak co roku. Dzieƒ by∏ pe∏en s∏oƒca, dzi´ki czemu uczestnicy dobrze si´ bawili i mile sp´dzili wolny czas. Dla wychowanków Ârodowiskowego Domu Samopomocy i OÊrodka Wsparcia w Sarzynie oraz ich rodzin, organizatorzy zapewnili ciep∏e posi∏ki, lody, napoje i wst´p na weso∏e miasteczko. Podczas Pikniku mo˝na by∏o oglàdaç artystów z MCK w Le˝ajsku i MCK w Nowej Sarzynie, a tak˝e samych wychowanków z ÂDS i OÊrodka Wsparcia. Wielkà atrakcjà okaza∏y si´ popisy paralotniarzy, którzy zadziwili publicznoÊç swoimi umiej´tnoÊciami. Impreza zakoƒczy∏a si´ zabawà przy muzyce zespo∏u The Brox, która porwa∏a wszystkich do taƒca. Impreza by∏a dofinansowana przez Urzàd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie i PCPR w Le˝ajsku, a tak˝e Browar Le˝ajsk.

AZALIA

5

W MIEÂCIE I GMINIE

Magdalenki 2007 Pierwszy raz Sarzyna zorganizowa∏a swoje Êwi´to. Magdalenki, bo tak nazywa∏a si´ impreza, odby∏y si´ 22 lipca 2007 roku na placu ko∏o Domu Kultury w Sarzynie. Organizatorami imprezy byli: Ko∏o Gospodyƒ Wiejskich, So∏tys wraz z Radà So∏eckà, oraz Ochotnicza Stra˝ Po˝arna. Na scenie mo˝na by∏o zobaczyç wyst´py zespo∏u folklorystycznego "Majdaniarze", prezentacj´ Ârodowiskowego Domu Samopomocy w Sarzynie, a tak˝e program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespo∏u Szkó∏ w Sarzynie. Pobyt umila∏a muzyka zespo∏u pana Zenona Wojtanowskiego. Równie˝ Gospodynie zaprezentowa∏y swój talent wokalny. Tradycyjne pieÊni w ich wykonaniu rozrusza∏y ca∏à publicznoÊç, która licznie zgromadzi∏a si´ na placu. Nikt nie spodziewa∏ si´ takich t∏umów. Nie zabrak∏o równie˝ poezji, którà recytowali Czes∏aw ¸ata i Wincenty Pa˝yra. Dzieciaki mog∏y spróbowaç swoich si∏ w konkursie plastycznym na plakat "Moje wakacje w Sarzynie", skorzystaç z trampoliny, dmuchanego zamku i zje˝d˝alni oraz karuzeli. Wielbiciele Kapela Majdaniarze. Fot. G. Szklany. westernów mogli na w∏asnej skórze przekonaç si´, ˝e bycie kowbojem, to nie taka prosta sprawa. Organizatorzy bowiem, przygotowali dla nich uje˝d˝anie mechanicznego byka. Âmia∏ków nie brakowa∏o, jednak cz´sto na pokonanie "zwierza", po prostu brakowa∏o si∏. O pocz´stunek zadba∏o Ko∏o Gospodyƒ Wiejskich. Mo˝na by∏o spróbowaç sarzyƒskich kapuÊniaków, szasz∏yków z surówkà, tradycyjnego bigosu, pajdy chleba ze smalcem, czy wiejskiego ˝urku. Ch´tnych nie brakowa∏o. Jak zwykle wszystkie potrawy cieszy∏y si´ ogromnym powodzeniem i bardzo szybko znikn´∏y ze sto∏ów. Jak widaç amatorów dobrej kuchni nie brakuje. Podczas imprezy swoje umiej´tnoÊci sprawnoÊciowe zaprezentowa∏a te˝ Ochotnicza Sta˝ Po˝arna. Na zakoƒczenie odby∏ si´ festyn. Impreza w szampaƒskich nastrojach trwa∏a do 1:00 w nocy. Z niecierpliwoÊcià oczekujemy nast´pnej, oby tak samo udanej. Sponsorami Magdalenek byli Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Starosta Le˝ajski, Zak∏ady Chemiczne "OrganikaSarzyna" oraz wiele firm prywatnych. b.w.

P.U.K.S. "Arka" ¸´townia na XIX Mi´dzynarodowej Parafiadzie Dzieci i M∏odzie˝y w Warszawie Konkursy sportowe, plastyczno-sceniczne i biblijnoliturgiczne sk∏ada∏y si´ na trwajàcà od 7 do 14 lipca w Warszawie XIX Mi´dzynarodowà Parafiad´ Dzieci i M∏odzie˝y, organizowanà przez zakon pijarski. Tegoroczna parafiada odby∏a si´ w 450 rocznic´ urodzin Êw. Józefa Kalasancjusza - za∏o˝yciela zakonu pijarskiego. We wspó∏zawodnictwie bra∏o udzia∏ ok. 3000 uczestników. WÊród nich znalaz∏a si´ tak˝e reprezentacja P.U.K.S. "Arka" ¸´townia. W jej sk∏ad wchodzili: Magdalena Kolano, Aleksandra Stalica, Aneta Kr´cid∏o, Marzena Kolano, Aneta Ferenc, Magdalena Borek, Jakub Powroênik, Jerzy Baran, Grzegorz Rurak, Daniel Bieƒkowski, Konrad Borek, Patryk Misiak, ¸ukasz Smycz i Kamil Tomczyk. Zawodnikami opiekowa∏ si´ Jan Sum - trener tenisa sto∏owego i Kamil Dziurdê - trener pi∏ki no˝nej. Oficjalne rozpocz´cie XIX Mi´dzynarodowej Parafiady Dzieci i M∏odzie˝y mia∏o miejsce w niedziel´ 8 lipca w pijarskim Sanktuarium Matki Bo˝ej Nauczycielki M∏odzie˝y na warszawskich Siekierkach. Inauguracyjnej mszy Êwi´tej przewodniczy∏ wraz z kilkudziesi´cioma kap∏anami o. Józef Tarnawski - prowincja∏ Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. UroczystoÊç transmitowa∏a TVP Polonia, która przedstawia∏a równie˝ relacje z kolejnych dni. Po mszy Êwi´tej Krzysztof Miklas - dziennikarz TVP Polonia i cz∏onek Prezydium Parafiady odczyta∏ list Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyƒskiego, skierowany do uczestników Parafiady. Prezydent zapowiedzia∏ obj´cie swym patronatem przysz∏orocznej Jubileuszowej XX Parafiady.

6

Uczestników Parafiady powitali: o. Józef Joniec - prezes Stowarzyszenia ÑParafiadaî im. Józefa Kalasancjusza, Elke Haider - wiceprezydent FÈdÈration Internationale Catholique d'Education Physique et Sportive (FICEP) i wiceprezydent niemieckiej organizacji sportowej DJK. WÊród licznie przyby∏ych goÊci byli równie˝ Waldemar Roszkiewicz cz∏onek zarzàdu Województwa Mazowieckiego, Adam WojtaÊ - dyrektora generalnego Ministerstwa Sportu oraz Jerzy G·lik - prezydent s∏owackiej organizacji "Slovensky Orol". Zawody mia∏y miejsce na terenie kampusu Szko∏y G∏ównej Gospodarstwa Wiejskiego na warszawskim Ursynowie oraz na pobliskim stadionie pi∏karskim. Rywalizacja odbywa∏a si´ w trzech dziedzinach: sportowej, plastyczno-scenicznej oraz biblijno-liturgicznej. Ka˝dy dzieƒ Parafiady rozpoczyna∏a wspólna poranna msza Êw. w ogromnym namiocie. Po Êniadaniu uczestnicy brali udzia∏ w zawodach. Przerwà w zawodach by∏ popo∏udniowy obiad, zaÊ dzieƒ wspó∏zawodnictwa koƒczy∏a kolacja oraz wr´czenie medali zwyci´zcom dnia, dokonywane przez polskich olimpijczyków. W zale˝noÊci od dnia, organizowane by∏y dyskoteki i koncerty. Reprezentacja P.U.K.S. "Arka" ¸´townia podczas XIX Mi´dzynarodowej Parafiady Dzieci i M∏odzie˝y w Warszawie zdoby∏a 12 medali: 5 z∏otych, 4 srebrne i 3 bràzowe. W przedostatni dzieƒ Parafiady w towarzystwie m.in. grupy z Lidy (Bia∏oruÊ) udaliÊmy si´ metrem do Muzeum Powstania Warszawskiego i Paƒstwowego Muzeum Etnograficznego.

AZALIA

W SAMORZÑDZIE Zwiedzanie tych muzeów, szczególnie Muzeum Powstania Warszawskiego, wywar∏o na nas ogromne wra˝enie. Ogromne podzi´kowania nale˝à si´ naszym sponsorom, przede wszystkim Urz´dowi Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, który w znacznej cz´Êci sfinansowa∏ naszà podró˝ i pobyt w Warszawie, Zak∏adom Chemicznym "Organika Sarzyna" - sponsorowi naszych strojów sportowych, a tak˝e naszym ksi´˝om: ks. proboszczowi Stefanowi Ânie˝kowi i ks.

Paw∏owi Sulickiemu, oraz innym ˝yczliwym ludziom, bez których ten wyjazd nie by∏by mo˝liwy. Z ut´sknieniem czekamy na kolejnà, Jubileuszowà XX Parafiad´ Dzieci i M∏odzie˝y, aby znów spotkaç swoich przyjació∏ z ró˝nych stron Polski i Europy, nawiàzaç nowe znajomoÊci i poczuç tà niepowtarzalnà atmosfer´. Kamil Dziurdê

Informacja z XIII sesji Rady Miejskiej 19 lipca 2007 odby∏a si´ XIII sesja Rady Miejskiej w Nowej Sarzynie. W trakcie obrad radni g∏osowali nad zmianami w bud˝ecie na rok 2007. Zmiany dotyczy∏y m.in., przeniesienia Êrodków na remont budynku po by∏ej szkole w Judaszówce i przebudowy ulicy piaskowej oraz wprowadzenia do bud˝etu Êrodków finansowych przyznanych przez kuratorium oÊwiaty na realizacj´ projektu pt. "Aktywnie sp´dzaj wolny czas". Z-ca burmistrza, Marek Chmura, poinformowa∏ radnych, ˝e jednym z podstawowych warunków uzyskania dotacji na akcj´ pt. "Aktywnie sp´dzaj wolny czas", jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i m∏odzie˝y gimnazjalnej, pochodzàcej z rodzin o niskich dochodach, wykazujàcych problemy w nauce lub z problemami wychowawczymi. Wiceburmistrz poprosi∏ radnych i so∏tysów o poinformowanie we w∏asnych Êrodowiskach, ˝e program ju˝ si´ rozpoczà∏ i dzieci mogà si´ zg∏aszaç na zaj´cia.

Radni podczas obrad. Fot. b.w. Kolejnym punktem obrad by∏ wybór przedstawiciela Rady Miejskiej w Nowej Sarzynie do Walnego Zebrania Cz∏onków Stowarzyszenia Miast Centralnego Okr´gu Przemys∏owego. Rada zadecydowa∏a, ˝e Nowà Sarzyn´ b´dzie reprezentowa∏ p. Stanis∏aw Pietroƒski, wiceprzewodniczàcy Rady Miejskiej. W obradach XIII sesji uczestniczy∏ prezes Lokalnej Telewizji Kablowej "Lokaltel", p. Zbigniew Tworkowski. Przedstawiajàc koncepcj´ dotyczàcà poszerzenia dzia∏alnoÊci spó∏ki "Lokaltel" podkreÊli∏, ˝e rynek telewizji cyfrowej prze˝ywa ogromne przyÊpieszenie technologiczne. Wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczoÊci, pojawienie si´ platform cyfrowych powoduje, ˝e "Lokaltel" równie˝ musi przejÊç przeobra˝enie technologiczne, aby zwi´kszyç swojà atrakcyjnoÊç, utrzymaç starych klientów i zach´ciç nowych.

AZALIA

Prezes zaprezentowa∏ koncepcj´ zawarcia porozumienia z du˝à siecià telewizyjnà "Diana" ze Stalowej Woli, którego celem jest cyfryzacja nowosarzyƒskiej "kablówki". Koncepcja przedstawiona przez p. Tworkowskiego zyska∏a wielu zwolenników. S∏owa krytyki pojawi∏y si´ ze strony Stowarzyszenia NSNet. Prezes stowarzyszenia, Krzysztof Paw∏owski, zwróci∏ uwag´, ˝e w opracowaniu przedstawionym przez Zbigniewa Tworkowskiego zabrak∏o biznesplanu przedsi´wzi´cia, a tak˝e szczegó∏owej analizy lokalnego rynku oraz realnego oszacowania dochodów po zrealizowaniu projektów. Mówca wyrazi∏ obaw´, ˝e w wyniku modernizacji drastycznie zmniejszy si´ liczba abonentów nowosarzyƒskiej telewizji kablowej i to wÊród najubo˝szej grupy mieszkaƒców. Poinformowa∏, ˝e Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego NSNET w Nowej Sarzynie "mo˝e i chce" podjàç si´ modernizacji i rozbudowy lokalnej telewizji. Podobnego zdania by∏ Artur Defus, który dokona∏ analizy przedstawionego projektu pod kàtem ekonomicznym, przychodów i kosztów, jakie b´dzie musia∏a ponieÊç Lokaltel. Poruszy∏ tak˝e kwesti´ wysokoÊci abonamentu. Zbigniew Tworkowski odnoszàc si´ do wypowiedzi przedmówców, powiedzia∏, ˝e ka˝dy chcia∏by znaç biznesplan konkurencji, jednak prawo handlowe nie upowa˝nia do ujawniania wszystkich szczegó∏ów dzia∏alnoÊci spó∏ki. Doda∏, ˝e takie plany mogà byç przedstawione, ale do wiadomoÊci radnych na zamkni´tym spotkaniu. W odpowiedzi na dalsze pytania, poinformowa∏, ˝e "LokalTel" b´dzie oferowaç kilka pakietów programów, aby ka˝dy móg∏ wybraç ofert´ jak najbardziej odpowiednià do w∏asnych potrzeb. Pakiet socjalny pozostanie, a oprócz tego pakietu b´dà trzy dodatkowe: Mini, Mini +, oraz pakiet pe∏ny. W ramach tych pakietów ka˝dy z abonentów znajdzie coÊ dla siebie. W kwestii modernizacji LokalTel radni zg∏osili kilka pytaƒ. Radny S. Bieƒkowski zapyta∏ czy jest taka mo˝liwoÊç, ˝eby lokalna telewizja dociera∏a równie˝ do mieszkaƒców terenów wiejskich oraz jaki by∏by to koszt. Radny J. Wojda∏owicz równie˝ pyta∏ o t´ mo˝liwoÊç, dodajàc, ˝e nale˝y wykonaç krok w kierunku zapewnienia dost´pu do telewizji wszystkim mieszkaƒcom gminy. Radny J. Fus poprosi∏ o szczegó∏owà informacj´ dotyczàcà kosztów planowanej inwestycji. "Wielkie Êrodki finansowe" - takiej odpowiedzi udzieli∏ prezes Tworkowski. Ponadto zaznaczy∏, ˝e rzetelna odpowiedê jest w pe∏ni mo˝liwa po przygotowaniu wst´pnego projektu, a w dniu dzisiejszym wiadomo, ˝e rozbudowanie sieci kablowej na ca∏à gmin´ b´dzie mo˝liwe tylko przy pomocy Êrodków unijnych. B.K.

7