Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu

Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu KOMENDA POWIATOWA POLICJI W NOWYM TARGU L.DZ. A-29/14/KPP REGULAMIN KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W ...
0 downloads 1 Views 125KB Size
Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu

KOMENDA POWIATOWA POLICJI W NOWYM TARGU L.DZ. A-29/14/KPP

REGULAMIN KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W NOWYM TARGU z dnia 5 grudnia 2014 r. Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 z późniejszymi zmianami[1]) postanawia się, co następuje:

Rozdział I Postanowienia ogólne § 1. 1. Ustala się regulamin Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, zwany dalej „Regulaminem”. 2. Regulamin określa: 1)strukturę organizacyjną Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, zwanej dalej „Komendą”; 2)organizację i tryb kierowania w Komendzie; 3)zadania komórek organizacyjnych Komendy; 4)tryb wprowadzania kart opisów stanowisk pracy i opisów stanowisk pracy. § 2. 1. Komenda z siedzibą w Nowym Targu przy ul. Konfederacji Tatrzańskiej 1a jest jednostką organizacyjną Policji stanowiącą aparat pomocniczy Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu, zwanego dalej „Komendantem”, który realizuje na obszarze powiatu nowotarskiego zadania Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, określone w ustawach i przepisach wykonawczych wydanych na ich podstawie. 2. Komendant jest przełożonym wszystkich policjantów i pracowników Policji pełniących służbę i pracujących w jednostkach organizacyjnych Policji wchodzących w skład Komendy. 3. W sprawach określonych ustawami i w innych przepisach, Komendant jest organem administracji I stopnia, zarówno wobec podwładnych policjantów i pracowników Policji jak również podmiotów zewnętrznych. W stosunku do osób zatrudnionych w Komendzie posiada uprawnienia pracodawcy. W określonych przypadkach pełni funkcje reprezentanta Skarbu Państwa.

1. Komendant jest kierownikiem zespolonej służby, podlega: 1) Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Policji, w zakresie wynikającym z ustawowych funkcji przełożonego policjantów oraz jako organowi administracji rządowej w sprawach określonych odrębnymi przepisami, dotyczącymi ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa porządku publicznego. Odpowiada za prawidłowe wykonywanie zadań wynikających z obowiązujących przepisów, decyzji, rozkazów i poleceń; 2) Zwierzchnictwu Starosty Nowotarskiemu jako przedstawicielowi Wojewody Małopolskiego nad funkcjonowaniem zespolonych służb, inspekcji i straży. § 3. Komendant przyjmuje obywateli wsprawach skarg i wniosków w poniedziałki (oprócz dni świątecznych) od godz. 1400 do godz. 1600 w siedzibie Komendy. W czasie nieobecności Komendanta interesantów przyjmuje I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji. § 4. 1. Rozkład czasu służby policjantów i pracy pracowników określają odrębne przepisy. 2. Służba i praca w Komendzie w dniach od poniedziałku do piątku rozpoczyna się o godzinie 7.30 i kończy o godzinie 15.30. 3. Przepis nie dotyczy służby lub pracy wykonywanej w systemie zmianowym. 4. Policjanci i pracownicy Policji są obowiązani każdego dnia potwierdzać, w przeznaczonych do tego celu ewidencjach rozpoczęcie służby i pracy oraz opuszczanie miejsca jej pełnienia za zgodą bezpośredniego przełożonego.

Rozdział II Struktura organizacyjna Komendy § 5. Ustala się następującą strukturę organizacyjną Komendy: 1)

Kierownictwo:

a)

Komendant,

b)

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji;

2)

Wydział do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu;

3)

Wydział do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu;

4)

Referat do walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą;

5)

Wydział Prewencji;

6)

Wydział Sztab Policji;

7)

Wydział Ruchu Drogowego;

8)

Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prasowo – Informacyjnych;

9)

Jednoosobowe Stanowisko do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy;

10) Wydział Wspomagający; 11) Zespół do spraw Ochrony Informacji Niejawnych; 12) Posterunek Policji w Łapszach Niżnych.

§ 6. 1. Komendantowi podlegają następujące jednostki organizacyjne Policji: 1)

Komisariat Policji w Rabce-Zdroju;

2)

Komisariat Policji w Krościenku nad Dunajcem;

3)

Komisariat Policji w Jabłonce;

4)

Komisariat Policji w Czarnym Dunajcu.

2. Jednostki organizacyjne Policji, o których mowa w ust. 1 posiadają odrębne regulaminy.

Rozdział III Tryb kierowania w Komendzie § 7. 1. Komendą kieruje Komendant przy pomocy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji, kierowników komórek organizacyjnych oraz bezpośrednio podległych mu policjantów i pracowników. 2. Komendant określa zadania i kompetencje I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji, bezpośrednio podległych mu: kierowników komórek organizacyjnych Komendy oraz policjantów i pracowników. 3. Komendanta podczas jego nieobecności zastępuje upoważniony pisemnie I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji. 4. Zakres zastępstwa o którym mowa w ust. 3, obejmuje wykonywanie wszystkich funkcji Komendanta, chyba że Komendant postanowi inaczej. 5. Komendant może upoważnić podległych policjantów i pracowników do podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania czynności w określonych sprawach. 6. Komendant wykonuje określone w odrębnych przepisach uprawnienia i obowiązki przełożonego w stosunku do podległych policjantów i pracowników. 7. Komendant reprezentuje Komendę wobec kierowników jednostek organizacyjnych Policji, organów administracji publicznej i innych instytucji państwowych oraz organizacji społecznych i obywateli. § 8. 1. Komendant nadzoruje komórki organizacyjne wymienione w § 5 pkt 2-4, pkt 8-11 oraz komórkę organizacyjną wymienioną w pkt 12 i jednostki organizacyjne wymienione § 6 ust. 1 w zakresie zagadnień kryminalnych. 2. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu nadzoruje komórki organizacyjne wymienione w § 5 pkt 5-7 oraz komórkę organizacyjną wymienioną w pkt 12 i jednostki organizacyjne wymienione § 6 ust. 1 w zakresie zagadnień prewencyjnych. § 9.

1. Komórką organizacyjną Komendy kieruje jej kierownik przy pomocy zastępców oraz kierowników podległych komórek organizacyjnych oraz bezpośrednio podległych policjantów i pracowników.

1. Kierownik komórki organizacyjnej Komendy: 1)

określa szczegółowy zakres zadań podległej komórki organizacyjnej;

2)

określa sposób zorganizowania w niej służby i pracy;

3) sporządza karty opisu stanowisk pracy dla podległych stanowisk policyjnych i stanowisk pracowniczych z wyłączeniem stanowisk, na których zatrudnia się pracowników na podstawie przepisów o służbie cywilnej; 4) sporządza zakresy obowiązków dla podległych pracowników, zatrudnionych na podstawie przepisów o służbie cywilnej; 5) sporządza opisy stanowisk pracy dla podległych stanowisk pracowniczych na których zatrudnia się pracowników na podstawie przepisów o służbie cywilnej; 1. Kierownik komórki organizacyjnej jest zobowiązany aktualizować zakresy, o których mowa w ust. 2. pkt 1. 1. 4. Komendant zapoznaje podległych policjantów i pracowników z dokumentami o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4, bezpośrednio przed podjęciem przez te osoby służby lub pracy na wyznaczonym stanowisku. 2. 5. Karty opisu stanowisk pracy, o których mowa w ust. 2 pkt 3, sporządza się w trybie i na zasadach określonych w Zarządzeniu Komendanta Głównego Policji w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji; 3. 6. Opisy stanowisk pracy, o których mowa w ust. 2 pkt 5, sporządza się na podstawie przepisów o służbie cywilnej w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy. 2. Kierownika komórki organizacyjnej zastępuje w czasie nieobecności jego zastępca albo policjant lub pracownik wskazany przez tego kierownika. 3. Zastępowanie kierownika komórki organizacyjnej obejmuje wykonywanie zadań, o których mowa w niniejszym regulaminie, chyba, że kierownik komórki organizacyjnej określi inny zakres zastępstwa.

Rozdział IV Zakresy zadań komórek organizacyjnych Komendy § 10. Do zakresu zadań Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu należy: 1. W zakresie operacyjno-rozpoznawczym: 1) Prowadzenie pracy operacyjnej w oparciu o istniejące uregulowania prawne poprzez stosowanie dostępnych metod i form pracy operacyjnej; 2) Wypracowywanie i upowszechnianie optymalnego stosowania form i metod pracy operacyjnej w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 3)

Zapewnianie prawidłowego obiegu informacji o dokonanych przestępstwach oraz

sprawcach przestępstw; 4) Informowanie podległych jednostek organizacyjnych o zmianach w obowiązujących przepisach prawnych dotyczących pracy operacyjnej i przepisach wewnętrznych oraz inicjowanie szkolenia zawodowego policjantów; 5) Realizowanie funkcji nadzoru i koordynowania działalności służb operacyjnych podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie swojego działania; 6) Prowadzenie działań zmierzających do wykrywania sprawców przestępstw kryminalnych, gdzie sprawca nie jest znany w chwili zgłoszenia o przestępstwie; 7) Prowadzenie działań zmierzających do ujawnienia przestępstw i ich sprawców, w sprawach nie zgłoszonych Policji; 8) Prowadzenie pracy operacyjnej w oparciu o analizę stanu zagrożenia, strukturę i dynamikę przestępczości oraz własne rozpoznanie; 9)

Tworzenie i wykorzystanie sieci osobowych źródeł informacji;

10) Współdziałanie z jednostką nadrzędną, innymi jednostkami Policji oraz Centralnym Biurem Śledczym Policji, Interpolem i Wydziałem Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 11) Inicjowanie kontroli, ustalanie uchybień oraz wskazywanie sposobów zapobiegania im lub usuwania w zakresie swojego działania; 12) Prowadzenie czynności operacyjno-wykrywczych w sprawach zabójstw, pobić ze skutkiem śmiertelnym, zgwałceń zbiorowych i ze szczególnym okrucieństwem, rozbojów, fałszowania środków pieniężnych krajowych i zagranicznych, i innych, gdzie ze względu na zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz decyzję Komendanta mają być prowadzone przez wydział; 13) Ujawnianie nieletnich sprawców czynów karalnych, organizatorów i przywódców grup przestępczych o charakterze kryminalnym oraz nieletnich wykazujących przejawy demoralizacji w zakresie wymienionym w pkt 12; 14)

Bieżące współdziałanie z prokuraturą, sądami i innymi instytucjami porządku prawnego.

2. W zakresie dochodzeniowo-śledczym: 1) Zapewnienie prawidłowego obiegu informacji o przestępstwach, ich sprawcach i postępowaniach przygotowawczych; 2) Informowanie podległych jednostek organizacyjnych Policji o zmianach w obowiązującym stanie prawnym oraz udzielanie instruktażu i wyjaśnień dotyczących stosowania prawa; 3) Uzgadnianie zasad współpracy i bieżące współdziałanie z właściwy służbami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, prokuraturami, sądami i innymi organami ochrony porządku prawnego; 4) Wypracowanie zasad współdziałania służby dochodzeniowo-śledczej z innymi służbami Policji, w tym z Referatem Techniki Kryminalistycznej, celem wszechstronnego ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych na miejscach zdarzeń oraz ustalania osób, których zeznania mogą stanowić dowód w sprawie; 5) Sprawowanie nadzoru nad zgodnością z prawem czynności dochodzeniowo-śledczych Policji oraz prawidłowością prowadzonych postępowań przygotowawczych w zakresie swojego działania; 6) im

Inicjowanie kontroli, ustalanie uchybień oraz wskazywanie sposobów zapobiegania lub usuwania w zakresie swojego działania;

7)

Udzielanie jednostkom terenowym instruktażu i pomocy oraz wykorzystywanie

wniosków działania;

w bieżących czynnościach dochodzeniowo-śledczych w zakresie swojego

8) Realizowanie zwierzchniego szczególnego nadzoru służbowego nad poszczególnymi postępowaniami przygotowawczymi prowadzonymi przez podległe jednostki organizacyjne Policji; 9) Prowadzenie postępowań przygotowawczych i sprawdzających w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, w szczególności w sprawach zabójstw, pobić ze skutkiem śmiertelnym, zgwałceń zbiorowych i ze szczególnym okrucieństwem, rozbojów, fałszowania środków pieniężnych krajowych i zagranicznych; 10) Prowadzenie postępowań przygotowawczych i sprawdzających w sprawach innych niż wynikające z pkt 9, jeżeli decyzją Komendanta zostały zlecony do prowadzenia przez wydział; 11) Obligatoryjne prowadzenie, w tym przejmowanie do prowadzenia z podległych jednostek organizacyjnych Policji, postępowań przygotowawczych, których wymóg prowadzenia przez Komendę wynika z odrębnych wytycznych; 12) Realizowanie pracy dochodzeniowej w sprawach o czyny karalne popełniane przez nieletnich, zbieranie i utrwalanie dowodów tych czynów w zakresie swojego działania zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z przyjętego katalogu przestępstw; 13) Wykonywanie czynności zleconych przez sędziego rodzinnego zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z przyjętego katalogu przestępstw; 14) Nadzór nad przestrzeganiem przepisów o rejestracji danych statystycznych w postępowaniach przygotowawczych; 15)

Prowadzenie ewidencji wpływu formularzy statystycznych;

16) Weryfikowanie formalne i merytoryczne dokumentów rejestracyjnych i uzupełnień, wyjaśnienia nieprawidłowości i usuwanie błędów; 17) Wprowadzanie formularzy do systemu statystycznego i przesyłanie do bazy systemów informatycznych; 18)

Realizacja zadań związanych z wdrażaniem systemów informatycznych;

19)

Przetwarzanie komputerowych danych statystyki policyjnej;

20) Eksploatacja policyjnych systemów informatycznych w zakresie wprowadzania danych źródłowych wytworzonych w Komendzie i podległych jednostkach organizacyjnych Policji oraz dokonywanie sprawdzeń i analiz; 21) Wykonywanie testów poprawności baz danych, usuwanie błędów, sprawdzanie kompletności danych; 22) Prowadzenie magazynu dowodów rzeczowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zwierzchni nadzór służbowy nad postępowaniem z przedmiotami zabezpieczonymi, w tym dowodami rzeczowymi i śladami kryminalistycznymi w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 23) Realizacja zleconych zadań prze Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w tym m. in. związanych z wdrażaniem systemów informatycznych; 24)

Inicjowanie szkolenia zawodowego policjantów oraz udział w procesie dydaktycznym.

3. W zakresie techniki kryminalistycznej: 1) Kryminalistyczna obsługa miejsc przestępstw lub innych zdarzeń kryminalnych na obszarze działania w celu ujawnienia i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych pod względem technicznym i formalno-procesowym;

2) Kryminalistyczna obsługa eksperymentów kryminalistycznych, przeszukań, okazań i innych czynności o charakterze procesowym lub operacyjnym; 3) Sporządzanie dokumentacji techniczno-poglądowej (fotograficznej, graficznej itp.) z oględzin i innych czynności; 4)

Wykonywanie fotografii sygnalitycznej;

5) Cyfrowa obróbka zdjęć wykonywanych przez policjantów innych służb z terenu Komendy oraz jednostek organizacyjnych Policji z terenu powiatu nowotarskiego; 6) Wykonywanie innych niż wymienione w pkt 4 i 5 prac fotograficznych dla potrzeb Policji oraz innych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, zleconych przez Komendanta; 7) Daktyloskopowanie zwłok, a w szczególnych przypadkach osób żywych (które mają np. zniekształcone palce, dłonie, zniszczony naskórek); 8) Współdziałanie z pracownikami służb operacyjno-śledczych w zakresie racjonalnego i efektywnego wykorzystania śladów i dowodów rzeczowych w przeprowadzanych postępowaniach przygotowawczych; 9) Udzielanie konsultacji w określeniu zakresu badań zabezpieczonych śladów (stosownie do istniejących w konkretnym postępowaniu potrzeb oraz możliwości badawczych), prawidłowym formułowaniu pytań do biegłego, gromadzenia odpowiedniego materiału porównawczego, a także wymogów przy pakowaniu i przesyłaniu materiałów do ekspertyzy w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 10) Udzielanie pomocy (w trudniejszych przypadkach) w typowaniu i pobieraniu materiału porównawczego; 11) Pomoc w prawidłowym wykorzystaniu możliwości techniki kryminalistycznej przez policjantów służb operacyjno-śledczych i prewencyjnej; 12) Dbałość o stan techniczny posiadanego sprzętu oraz zgłaszanie do służb zaopatrzenia zapotrzebowania na środki techniczno-kryminalistyczne dla potrzeb własnych; 13) Prowadzenie rejestru czynności na miejscu zdarzenia, ewidencji sprzętu będącego na stanie zespołu, ewidencji materiałowej (przychód, rozchód), ewidencji zleceń na prace fotograficzne; 14)

Daktyloskopowanie osób przy wykorzystaniu urządzenia Scan Live;

15)

Nadzór nad jakością wykonania kart daktyloskopijnych;

16)

Prowadzenie i udział w szkoleniach zawodowych:

a) udział w szkoleniach zawodowych w zakresie techniki kryminalistycznej prowadzonych przez Laboratorium Kryminalistyczne w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, b) organizacja i prowadzenie szkolenia i lokalnego doskonalenia zawodowego dla policjantów służb kryminalnych oraz innych policjantów Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji, w zakresie techniki kryminalistycznej, c) udział w szkoleniach zawodowych organizowanych w ramach programu szkoleniowego w Komendzie, d)

samodoskonalenie zawodowe. § 11.

Do zakresu zadań Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Mieniu należy: 1. W zakresie operacyjno-rozpoznawczym:

1) Prowadzenie pracy operacyjnej w oparciu o istniejące uregulowania prawne poprzez stosowanie dostępnych metod i form pracy operacyjnej; 2) Wypracowywanie i upowszechnianie optymalnego stosowania form i metod pracy operacyjnej w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 3) Zapewnianie prawidłowego obiegu informacji o dokonanych przestępstwach oraz sprawcach przestępstw; 4) Informowanie podległych jednostek organizacyjnych Policji o zmianach w obowiązujących przepisach prawnych dotyczących pracy operacyjnej i przepisach wewnętrznych oraz inicjowanie szkolenia zawodowego policjantów; 5) Realizowanie funkcji nadzoru i koordynowania działalności służb operacyjnych podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie swojego działania; 6) Prowadzenie działań zmierzających do wykrywania sprawców przestępstw kryminalnych, gdzie sprawca nie jest znany w chwili zgłoszenia o przestępstwie; 7) Prowadzenie działań zmierzających do ujawnienia przestępstw i ich sprawców, w sprawach nie zgłoszonych Policji; 8) Prowadzenie pracy operacyjnej w oparciu o analizę stanu zagrożenia, strukturę i dynamikę przestępczości oraz własne rozpoznanie; 9)

Tworzenie i wykorzystanie sieci osobowych źródeł informacji;

10) Współdziałanie z jednostką nadrzędną, innymi jednostkami Policji oraz Centralnym Biurem Śledczym Policji, Interpolem i Wydziałem Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 11) Inicjowanie kontroli, ustalanie uchybień oraz wskazywanie sposobów zapobiegania im lub usuwania w zakresie swojego działania; 12) Prowadzenie rozpoznania środowisk patologicznych oraz grup przestępczych złożonych z obywateli innych krajów, jak również środowisk pseudokibiców; 13) Prowadzenie czynności operacyjno-wykrywczych w sprawach: kradzieży, włamań, kradzieży samochodów w tym poprzez włamanie, paserstwa, uszkodzeń mienia, środowisk pseudokibiców i innych, gdzie ze względu na zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz decyzję Komendanta mają być prowadzone przez wydział; 14) Rozpoznawanie, przeciwdziałanie, zwalczanie zjawisk kryminalnych oraz wykrywanie sprawców przestępstw określonych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii; 15) Rozpoznawanie zjawiska narkomanii w tym środowisk, miejsc, rodzaju występujących środków odurzających poprzez prowadzenie form pracy operacyjnej określonych przepisami pracy operacyjnej Policji w tym prowadzenie przedsięwzięć związanych ze stosowaniem techniki operacyjnej; 16) Udzielanie wszechstronnej pomocy policjantom podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie prowadzonej pracy operacyjnej dotyczącej przestępczości narkotykowej; 17) Ujawnianie nieletnich sprawców czynów karalnych, organizatorów i przywódców grup przestępczych o charakterze kryminalnym oraz nieletnich wykazujących przejawy demoralizacji w zakresie wymienionym w pkt. 13; 18) Prowadzenie spraw poszukiwawczych osób zaginionych, ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, w tym nieletnich oraz identyfikacja NN zwłok i NN oraz koordynacja tych czynności wykonywanych przez podległe jednostki organizacyjne Policji; 19)

Bieżące współdziałanie z prokuraturą, sądami i innymi instytucjami porządku prawnego.

2. W zakresie dochodzeniowo-śledczym: 1) Zapewnienie prawidłowego obiegu informacji o przestępstwach, ich sprawcach i postępowaniach przygotowawczych; 2) Informowanie podległych jednostek organizacyjnych Policji o zmianach w obowiązującym stanie prawnym oraz udzielanie instruktażu i wyjaśnień dotyczących stosowania prawa; 3) Uzgadnianie zasad współpracy i bieżące współdziałanie z właściwymi służbami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, prokuraturami, sądami i innymi organami ochrony porządku prawnego; 4) Wypracowanie zasad współdziałania służby dochodzeniowo-śledczej z innymi służbami Policji, a w szczególności ze służbą techniki kryminalistycznej, celem wszechstronnego ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych na miejscach zdarzeń oraz ustalania osób, zeznania których mogą stanowić dowód w sprawie; 5) Sprawowanie nadzoru nad zgodnością z prawem czynności dochodzeniowo-śledczych Policji oraz prawidłowością prowadzonych postępowań przygotowawczych w zakresie swojego działania; 6) Inicjowanie kontroli, ustalanie uchybień oraz wskazywanie sposobów zapobiegania im lub usuwania w zakresie swojego działania; 7) Udzielanie podległym jednostkom organizacyjnym Policji instruktażu i pomocy oraz wykorzystywanie wniosków w bieżących czynnościach dochodzeniowo-śledczych w zakresie swojego działania; 8) Prowadzenie postepowań przygotowawczych i sprawdzających w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko mieniu, w szczególności w sprawach kradzieży, włamań do samochodów w tym poprzez włamanie, paserstwa, uszkodzeń mienia, przestępczości narkotykowej; 9) Prowadzenie postępowań przygotowawczych i sprawdzających w sprawach innych niż wynikające z pkt 8, jeżeli decyzją Komendanta zostały zlecony do prowadzenia przez wydział; 10) Obligatoryjne prowadzenie, w tym przejmowanie do prowadzenia z podległych jednostek organizacyjnych, postępowań przygotowawczych, których wymóg prowadzenia przez Komendę wynika z odrębnych wytycznych; 11) Realizowanie zwierzchniego szczególnego nadzoru służbowego nad poszczególnymi postępowaniami przygotowawczymi prowadzonymi przez podległe jednostki organizacyjne Policji; 12) Realizowanie pracy dochodzeniowej w sprawach o czyny karalne popełniane przez nieletnich, zbieranie i utrwalanie dowodów tych czynów w zakresie działania Wydziału zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z przyjętego katalogu przestępstw; 13) Wykonywanie czynności zleconych przez sędziego rodzinnego zgodnie ogólną zasadą wynikającą z przyjętego katalogu przestępstw; 14) Realizacja zleconych zadań prze Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w tym m. in. związanych z wdrażaniem systemów informatycznych; 15)

Inicjowanie szkolenia zawodowego policjantów oraz udział w procesie dydaktycznym. § 12.

Do zakresu zadań Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą należy: 1. W zakresie przestępczości korupcyjnej:

1) Rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępczości korupcyjnej, szczególnie w zakresie przestępstw dokonywanych w związku z przekształceniami własnościowymi oraz popełnianych przez urzędników państwowych i samorządowych w związku z pełnionymi funkcjami; 2) Koordynacja i wspieranie działań innych komórek organizacyjnych Komendy oraz podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie zwalczania przestępczości korupcyjnej oraz nadzór i kontrola nad realizacją podejmowanych w tym zakresie przedsięwzięć; 3) Prowadzenie postępowań sprawdzających i postępowań przygotowawczych o przestępstwa wymienione w pkt 1 w formie dochodzeń oraz wykonywanie czynności powierzonych przez prokuraturę w trybie określonym w kodeksie postępowania karnego w ramach śledztw; 4) Wykonywanie czynności operacyjno - rozpoznawczych i dochodzeniowo - śledczych na rzecz innych jednostek Policji i zlecanie takich czynności, w wypadkach, gdy ich wykonanie jest uzależnione od terytorialnego zasięgu działania tych jednostek; 5) Prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla policjantów Zespołu do Walki z Korupcją i podległych jednostek organizacyjnych Policji z zakresu zwalczania przestępczości korupcyjnej; 6) Koordynacja wymiany informacji pomiędzy komórkami organizacyjnymi Komendy oraz nadzór nad pracą operacyjną podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie zwalczania przestępstw wymienionych w pkt 1; 7) Współpraca i współdziałanie z Wydziałem d/w z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w sprawach dotyczących realizacji zadań o szerokim zasięgu terytorialnym, wymiana informacji o nowych sposobach i metodach przestępczego działania, taktyki prowadzenia czynności operacyjno-wykrywczych oraz przekazywanie danych do opracowań i analiz. 2. W zakresie przestępczości gospodarczej: 1) Zwalczanie przestępstw gospodarczych określonych w kodeksie karnym i przepisach szczególnych realizowane przez ujawnianie, wykrywanie, ściganie oraz stymulowanie działań zapobiegawczych poprzez: a) współpracę z pozyskanymi oraz pozyskiwanie nowych osobowych źródeł informacji w celu zapewnienia stałego dopływu informacji dotyczących patologii w sferze działalności gospodarczej, b) organizowanie i koordynowanie współpracy z organami ścigania, organami ochrony prawnej, organami administracji publicznej oraz organizacjami społecznymi w celu wypracowania efektywnego modelu skutecznego zwalczania przestępczości, c) określanie praktycznych reguł postępowania wskazujących na źródła zagrożenia oraz strategiczne kierunki pracy pionu do walki z przestępczością gospodarczą, 2)

Formy i metody realizacji zadań:

a) wykorzystanie środków, form i metod pracy dochodzeniowo-śledczej i operacyjno – rozpoznawczej określonych w stosownych przepisach, b) bieżąca analiza określająca prognozy przestępczości gospodarczej mająca na celu opracowanie i wdrożenie odpowiednich działań zaradczych, c) współpraca z komórkami i jednostkami organizacyjnymi Komendy, organami administracji i kontroli oraz agendami pozarządowymi w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości gospodarczej, d)

współpraca z prokuratorami, sądami i innymi organami porządku publicznego,

e)

współuczestniczenie w opracowywaniu programów szkolenia i lokalnego doskonalenia

zawodowego oraz organizowanie i udział w szkoleniach specjalistycznych z zakresu problematyki przestępczości gospodarczej, f) koordynowanie i nadzorowanie czynności operacyjno – rozpoznawczych i dochodzeniowo – śledczych w zakresie przestępczości gospodarczej realizowanych przez podległe jednostki organizacyjne Policji; 3) Prowadzenie postępowań sprawdzających i postępowań przygotowawczych w formie dochodzeń, śledztw – na zasadzie powierzenia przez prokuratora oraz wykonywanie poszczególnych czynności śledczych i czynności określonych w kodeksie postępowania karnego w poszczególnych postępowaniach przygotowawczych w sprawach o: a)

przestępstwa gospodarcze, kryminalne oraz określane w kategoriach inne,

b) skomplikowanym charakterze w ujęciu podmiotowym bądź przedmiotowym, wymagającym przejęcia postępowania do prowadzenia z komisariatów Policji lub posterunków Policji; 4) Prowadzenie w oparciu o stosowne przepisy służbowe form i metod pracy operacyjnej mających na celu skuteczne rozpoznawanie, ujawnianie zdarzeń przestępczych oraz wykrywanie sprawców przestępstw gospodarczych; 5) Wykonywanie czynności operacyjno – rozpoznawczych i dochodzeniowo – śledczych na rzecz innych jednostek Policji i zlecanie takich czynności, uzależnionych terytorialnym zasięgiem działania jednostek; 6) Wspomaganie przy wykonywaniu czynności operacyjno – rozpoznawczych i dochodzeniowo – śledczych podległe jednostki organizacyjne Policji ze względu na niedostateczne możliwości realizacyjne w działaniach prowadzących do wykrycia sprawców przestępstw: a) trudnych do ustalenia z powodu znacznego stopnia skomplikowania działań wykrywczych i dowodowych, b)

obejmujących swym zasięgiem działania kilku gmin lub powiatów;

7) Współpraca z jednostkami pozaresortowymi obejmującym zakresem działania zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej polegająca na bieżącej wymianie informacji oraz prowadzeniu wspólnych działań kontrolnych; 8) Współpraca i współdziałanie z Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziałem do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w sprawach dotyczących realizacji zadań o szerokim zasięgu terytorialnym, wymiana informacji o nowych sposobach i metodach przestępczego działania, taktyki prowadzenia czynności operacyjno – wykrywczych oraz przekazywanie danych do opracowań i analiz; 9) Koordynacja czynności oraz współdziałanie z podmiotami zewnętrznymi w zakresie pozbawiania sprawców korzyści pochodzących z przestępstw, ustalania składników majątkowych pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z przestępstwa, a także ustalania nieujawnionych źródeł dochodu; 10)

Współdziałanie z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy w zakresie:

a) wytyczania kierunków działania zmierzających do wypracowania skutecznych metod walki z przestępczością komputerową, b) opracowywania informacji i analiz do celów prewencyjnych i szkoleniowych, w tym do wypracowywania założeń taktyczno – operacyjnych w walce z przestępczością komputerową; 11) Prowadzenie rozpoznania w zakresie zjawisk służących popełnianiu przestępstw komputerowych i przeciwdziałanie im; 12) Prowadzenie i przejmowanie do prowadzenia postępowań przygotowawczych z podległych jednostek organizacyjnych Policji związanych z przestępczością komputerową o większym ciężarze gatunkowym;

13) Współdziałanie z właściwymi miejscowo prokuratorami w zakresie ścigania sprawców przestępstw komputerowych; 14) Współdziałanie z podległymi jednostkami Policji oraz komórkami organizacyjnymi Komendy w zakresie wymiany i obiegu informacji o przestępstwach komputerowych i ich sprawcach; 15) Prowadzenie w imieniu Komendanta, jako dysponenta III stopnia finansowej obsługi funduszu operacyjnego Policji. § 13. Do zakresu zadań Wydziału Prewencji należy: 1) Organizowanie, koordynowanie i wykonywanie działań w zakresie pełnienia służby patrolowej, obchodowej i interwencyjnej na terenie Komendy; 2) Organizowanie, wykonywanie i nadzór działań w komórkach organizacyjnych wydziału Prewencji i w komórkach podległych jednostkach organizacyjnych Policji nadzorowanych przez Komendanta w zakresie pełnienia służby przez policjantów służby prewencji; 3) Realizowanie działań zewnętrznych – w tym poprzez wspólne służby z poza policyjnymi podmiotami wykonującymi zadania w zakresie ochrony, bezpieczeństwa osób, mienia i porządku publicznego; 4) Ochrona bezpieczeństwa ludzi oraz porządku publicznego w komunikacji publicznej, na wodach i terenach przywodnych oraz na zorganizowanych terenach narciarskich; 5) Inicjowanie, organizowanie i współpraca z organami administracji państwowej, samorządowej, sądami, szkołami, instytucjami i organizacjami społecznymi w zakresie działalności profilaktyczno-wychowawczej, w tym w tworzeniu i realizacji programów prewencyjnych i profilaktycznych, w tym programów ukierunkowanych na edukację społeczności powiatu w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg i przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem wychowania komunikacyjnego dzieci i młodzieży szkolnej; 6) Analizowanie stanu zagrożenia przestępczością, w tym: nieletnich, wykroczeniami, patologiami społecznymi, a także ocena efektów działań w tym zakresie w służbie prewencji; 7) Prowadzenie czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia, występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego, prowadzenie rejestracji i sprawozdawczości w tym zakresie; 8) Koordynowanie i nadzorowanie działalności wydziału i podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, udział w spotkaniach zespołów interdyscyplinarnych i roboczych; 9) Współdziałanie z innymi komórkami organizacyjnymi Komendy i podległymi jednostkami organizacyjnymi Policji przy realizacji zadań zapobiegających przestępczości; 10) Załatwianie spraw o charakterze ogólno – organizacyjnym zleconych przez kierownictwo Komendy; 11) Realizowanie wg właściwości, czynności zleconych przez uprawnione organy, wykonywanie czynności w ramach pomocy prawnej na rzecz innych komórek, jednostek Policji; 12) Przyjmowanie osób w sprawach skarg i wniosków, udzielanie informacji i wyjaśnień, rozpatrywanie oraz przeprowadzanie czynności wyjaśniających w zakresie dot. wydziału; 13) Realizowanie zadań wynikających z przygotowań obronnych Komendy, pozostających w zakresie właściwości wydziału.

§ 14. Do zakresu zadań Wydziału Sztab Policji należy: 1) Organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie funkcjonowania służby dyżurnej, w celu zapewnienia ciągłości pracy Komendy i gotowości do realizacji ustawowych zadań Policji, w tym zapewnienie natychmiastowej reakcji Policji na zgłoszone zdarzenia, realizacja zadań zleconych przez dyżurnego Komendy; 2) Organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie funkcjonowania Zespołu Ochronnego, w celu zapewnienia ciągłości pracy Komendy; 3) Koordynowanie i realizacja zadań związanych z realizacją zaplanowanych lub zleconych konwojów lub doprowadzeń osób; 4) Planowanie, organizacja, kierowanie oraz koordynacja przedsięwzięć związanych z realizacją zadań zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego między innymi podczas organizowanych zgromadzeń publicznych, imprez masowych, innych imprez okolicznościowych oraz pobytu osób podlegających szczególnej ochronie; 5) Planowanie i organizacja działań własnych oraz koordynacja działań w warunkach katastrof naturalnych i awarii technicznych, a także przygotowania do wykonania zadań w sytuacji kryzysowej oraz w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny oraz bieżące współdziałanie z innymi podmiotami pozapolicyjnymi; 6)

Organizowanie przygotowań oraz koordynacja działań pościgowo – blokadowych;

7) Wprowadzanie danych do policyjnych systemów informatycznych w zakresie zadań planowanych, organizowanych, realizowanych i koordynowanych przez wydział; 8) Sporządzanie sprawozdań z realizacji akcji i operacji policyjnych oraz bieżąca wymiana informacji w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego z jednostkami organizacyjnymi Policji woj. małopolskiego; 9) Zapewnienie gotowości Komendy do działań w przypadku wystąpienia sytuacji, zdarzeń kryzysowych na terenie powiatu nowotarskiego oraz w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny; 10) Opracowywanie oraz aktualizacja planów działania Komendanta sporządzanych na okoliczność realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego oraz dziedziny przygotowań obronnych; 11) Współpraca z organizacjami wojskowymi, sztabami kryzysowymi i administracja państwowa w przedmiocie realizacji zadań w przypadku wystąpienia katastrof naturalnych i awarii technicznych oraz zadań obronnych na rzecz sił zbrojnych i obrony cywilnej; 12)

Nadzorowanie problematyki użytkowania i przechowywania służbowej broni palnej;

13) Organizowanie ćwiczeń sztabowych w zakresie zarządzania kryzysowego i spraw obronnych oraz udział w ćwiczeniach organizowanych przez inne podmioty pozapolicyjne; 14) Organizowanie działań oraz nadzorowanie szkoleń I i II plutonu wchodzącego w skład VIII kompani Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji; 15) Nadzór i koordynacja zadań wykonywanych przez Nieetatowy Pododdział Policji oraz uaktualnienie obsady kadrowej Nieetatowego Pododdziału Policji; 16) Dokonywanie sprawdzeń osób, pojazdów, dokumentów i rzeczy w policyjnych systemach informatycznych; 17)

Koordynowanie działań Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego;

18)

Zapewnienie obsługi recepcyjnej interesantów;

19) Koordynowanie dyżurów zdarzeniowych przewodników psów oraz udziału przewodników z psami w zabezpieczeniu imprez masowych i sportowych lub zgromadzeń publicznych oraz realizacji służb na terenie całego powiatu; 20) Koordynacja działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi na terenie powiatu nowotarskiego przy wykorzystaniu Nieetatowej Grupy Poszukiwawczej; 21)

Ochrona obiektów Komendy. § 15.

Do zakresu zadań Wydziału Ruchu Drogowego należy: 1) Analizowanie zjawisk w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, określanie tendencji w tym zakresie i przygotowanie polityki przeciwdziałania takim zagrożeniom na drogach powiatu nowotarskiego; 2) Inspirowanie, tworzenie i realizowanie we współdziałaniu z samorządami, placówkami oświatowymi, lokalnymi mediami i innymi zainteresowanymi podmiotami programów prewencyjnych i ukierunkowanych na: a) edukację społeczności powiatu w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg i przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem wychowania komunikacyjnego dzieci i młodzieży szkolnej, b) zapewnienie mieszkańcom możliwości sygnalizowania lub zgłaszania Policji o zdarzeniach i sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym a także tworzenia warunków umożliwiających natychmiastową reakcję Policji na takie sygnały lub zgłoszenia, c) kreowania w społecznościach lokalnych pozytywnego wizerunku Policji oraz podejmowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku na drogach; 3) Inicjowanie działań innych ogniw i wykonywanie czynności zapewniających bezpieczeństwo i porządek w ruchu na drogach publicznych między innymi poprzez kierowanie tym ruchem oraz jego kontrolowanie; 4) Przygotowanie organizacji, nadzoru i kontroli działań w zakresie pełnienia służby na drogach przez policjantów oraz realizacja zadań zleconych w tym zakresie; 5) Planowanie i organizacja działań własnych związanych z realizacją zadań w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na drogach podczas organizowanych imprez masowych, protestów społecznych i innego wykorzystywania dróg w sposób szczególny; 6) Ujawnianie, ściganie sprawców wykroczeń, organizowanie, wykonywanie i koordynacja działań ogniw Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji, w zakresie zapobiegania i zwalczania wykroczeń drogowych oraz współdziałanie na terenie powiatu z organami ochrony prawnej, administracji publicznej oraz organizacjami społecznymi w zakresie lokalnej polityki zapobiegania, ujawniania i ścigania sprawców takich wykroczeń; 7) Merytoryczny nadzór nad realizacją zadań z zakresu ruchu drogowego w tym również podejmowanych czynności wobec ujawnionych wykroczeń z zakresu ruchu drogowego w komórkach organizacyjnych Komendy oraz w podległych jednostek organizacyjnych Policji; 8) Realizacja zadań w zakresie likwidacji zdarzeń drogowych oraz procesowego zabezpieczenia śladów i dowodów; 9) Współdziałanie w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości z organami ochrony prawnej, a także współdziałanie w zakresie profilaktyki wychowawczej

i edukacji z organami administracji publicznej, organizacjami społecznymi oraz mediami; 10)

Realizowanie zadań z zakresu inżynierii ruchu drogowego w tym:

a) bieżące i okresowe oceny stanu dróg i ich oznakowania zwłaszcza pojawiających się zagrożeń i utrudnień w ruchu, b) typowanie miejsc szczególnie niebezpiecznych i minimalizowanie występujących tam zagrożeń, c)

współdziałanie z zarządzającymi drogami w zakresie ich zimowego i letniego utrzymania;

11) Czuwanie nad prawidłowym stosowaniem i dokumentowaniem badań trzeźwości urządzeniami elektronicznymi przez podległych funkcjonariuszy; 12)

Realizowanie ustawowych zadań Policji w zakresie ruchu drogowego poprzez:

a) prowadzenie wymaganych rejestracji zdarzeń drogowych, w tym Krajowego Systemu Informacji Policyjnych „KSIP”, Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji „SEWIK” , b)

pilotowanie pojazdów ponadgabarytowych, osób objętych ochroną itp.;

13) Wykonywanie zleconych kontroli i ocen funkcjonowania podległych Komendzie jednostek podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym; 14) Planowanie i organizacja działań własnych oraz koordynacja działań innych ogniw i jednostek na rzecz porządku i bezpieczeństwa na drogach w warunkach katastrof naturalnych i awarii technicznych; 15) Udzielanie wszechstronnej pomocy osobom pokrzywdzonym, a także informowanie zainteresowanych o sposobie rozwiązywania danego problemu; 16) Prowadzenie czynności wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych przez policjantów wyznaczonych na rzeczników dyscyplinarnych; 17) Realizowanie innych zadań zleconych przez Komendanta oraz inne uprawnione organy, a także wynikających ze współpracy z komórkami organizacyjnymi Komendy. § 16. Do zakresu zadań Jednoosobowego Stanowiska do spraw Prasowo – Informacyjnych należy: 1) Informowanie środków masowego przekazu o działaniach podejmowanych przez Komendanta, przedsięwzięciach realizowanych przez komórki organizacyjne Komendy oraz przez podległe jej jednostki organizacyjne Policji, również poprzez przygotowywanie oraz przekazywanie komunikatów prasowych, materiałów fotograficznych, filmowych i dźwiękowych oraz zamieszczanie przygotowanych materiałów na policyjnej stronie internetowej Komendy; 2) Udzielanie ogólnopolskim oraz zagranicznym środkom masowego przekazu informacji o problemach i zagadnieniach dotyczących funkcjonowania Policji na terenie powiatu przy czym zakres i forma udzielania takich informacji wymaga każdorazowo akceptacji rzecznika prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie; 3) Udzielanie odpowiedzi na zgłaszane pytania prasowe, a także po uzgodnieniu z rzecznikiem prasowym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie udzielanie odpowiedzi na krytykę prasową, której poddany jest Komendant, komórki organizacyjne Komendy oraz podległe jej jednostki organizacyjne Policji; 4)

Koordynowanie i udzielanie pomocy merytorycznej w przekazywaniu informacji środkom

masowego przekazu przez komórki organizacyjne Komendy oraz podległe jej jednostki organizacyjne Policji; 5) Współuczestniczenie w kształtowaniu strategii i koncepcji działań informacyjnych na terenie powiatu, dotyczących przedsięwzięć podejmowanych przez Policję w celu rozwiązywania najważniejszych problemów w zakresie patologii społecznej, zjawisk kryminogennych, profilaktyki i kontaktów ze społeczeństwem, również poprzez współpracę z samorządami, organami administracji publicznej, szkołami, organizacjami społecznymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie promowania bezpieczeństwa i porządku publicznego, edukacji, profilaktyki wychowawczej i prewencji kryminalnej. 6) Współuczestniczenie w badaniach społecznych prowadzonych na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i innych jednostek organizacyjnych Policji; 7) Redagowanie stron Biuletynu Informacji Publicznej Komendy oraz strony internetowej Komendy, przy udziale merytorycznych kierowników komórek i jednostek organizacyjnych Komendy; 8) Udostępnianie za pośrednictwem BIP Komendy informacji publicznej wymaganej przez polskie prawo. § 17. Do zakresu zadań Jednoosobowego Stanowiska do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy należy: 1) Przeprowadzanie kontroli warunków służby/pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy; 2) Bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagrożeń; 3) Sporządzanie i przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków służby/pracy; 4) Udział w opracowywaniu planów modernizacji oraz udział w ocenie założeń i dokumentacji dotyczących modernizacji obiektów Policji w celu spełniania wymogów bezpieczeństwa i higieny służby/pracy oraz poprawy warunków służby i pracy; 5) Udział w przekazywaniu do użytkowania nowobudowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy oraz innych urządzeń mających wpływ na warunki pracy i bezpieczeństwo policjantów i pracowników; 6) Udział w opracowywaniu wewnętrznych zarządzeń, regulaminów i instrukcji ogólnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny służby/pracy oraz w ustalaniu zadań osób kierujących pracownikami w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby/pracy; 7) Opiniowanie szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i higieny służby/pracy na poszczególnych stanowiskach służby/pracy; 8) Udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków w służbie i w pracy oraz w opracowywaniu wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków; 9) Prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków w służbie/pracy, stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby, a także przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku

służby/pracy; 10)

Doradztwo w zakresie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;

11) Udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną służbą/pracą; 12) Doradztwo w zakresie organizacji i metod pracy na stanowiskach służby i pracy, na których występują czynniki niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe, oraz doboru najwłaściwszych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej; 13) Współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami, w szczególności w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; 14) Współpraca z laboratoriami upoważnionymi, zgodnie z odrębnymi przepisami, do dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, występujących w środowisku pracy, w zakresie organizowania tych badań i pomiarów oraz sposobów ochrony pracowników przed tymi czynnikami lub warunkami; 15) Współpraca z laboratoriami i innymi jednostkami zajmującymi się pomiarami stanu środowiska naturalnego, działającymi w systemie państwowego monitoringu środowiska, określonego w odrębnego przepisach; 16) Współdziałanie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników; 17) Współdziałanie ze społeczną inspekcją pracy oraz z zakładowymi organizacjami związkowymi przy podejmowaniu przez nich działań mających na celu przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w trybie i zakresie ustalonym przez obowiązujące przepisy oraz przy podejmowanych przez pracodawcę przedsięwzięciach mających na celu poprawę warunków pracy; 18) Uczestniczenie w konsultacjach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także w pracach komisji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w innych zakładowych komisjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zapobieganiem chorobom zawodowym i wypadkom przy pracy i w służbie; 19) Przedstawianie pracodawcy wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach służby i pracy oraz inicjowanie i rozwijanie różnych form popularyzacji problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. § 18. Do zakresu zadań Wydziału Wspomagającego należy: 1. W zakresie kadr i szkolenia: 1) Realizowanie decyzji Komendanta w zakresie tworzenia i doskonalenia struktur organizacyjnych Komendy oraz podległych jednostek organizacyjnych Policji oraz monitorowanie i opiniowanie wniosków kierowników komórek organizacyjnych o dokonanie zmian organizacyjnych, w zakresie zgodności z przepisami o organizacji komend i komisariatów Policji; 2) Opracowywanie projektu regulaminu Komendy i koordynowanie procesu uzgadniania projektów regulaminów podległych jednostek organizacyjnych Policji; 3)

Prowadzenie etatu Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji;

4) Prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do pracy w Komendzie lub w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 5) Prowadzenie postępowań administracyjnych i przygotowywanie dla Komendanta decyzji administracyjnych w I instancji w sprawach wynikających ze stosunku służby (pracy) policjantów (pracowników) Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji; 6) Prowadzenie spraw wynikających ze stosunku służbowego oraz stosunku pracy, innych niż wymienione w pkt 4; 7)

Wydawanie dokumentów służbowych policjantom i pracownikom;

8)

Obsługiwanie kadrowych systemów informatycznych;

9) Sporządzanie sprawozdań i meldunków okresowych i doraźnych w sprawach wchodzących w zakres działania komórki; 10) Opracowywanie rocznego planu urlopów oraz prowadzenie dokumentacji związanej z ewidencją urlopów i zwolnień lekarskich policjantów i pracowników cywilnych; 11) Prowadzenie dokumentacji związanej z organizowanymi w Komendzie stażami absolwenckimi, doskonaleniem zawodowym oraz praktykami studenckimi; 12)

Prowadzenie rejestru ewidencji pieczęci i stempli używanych w Komendzie;

13)

Realizacja zagadnień z zakresu medycyny pracy;

14) Realizowanie, w porozumieniu z kierownikami właściwych komórek organizacyjnych naboru do szkół policyjnych w ramach limitów wyznaczanych przez szkoły; 15) Organizowanie – zgodnie z decyzjami Komendanta – lokalnego doskonalenia zawodowego, wyszkolenia strzeleckiego i wychowania fizycznego w Komendzie i w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 16) Prowadzenie ewidencji pomocniczej sprzętu kulturalno-oświatowego i szkoleniowosportowego; 17)

Prowadzenie biblioteki Komendy;

18) Prowadzenie postępowań szkodowych w oparciu o przepisy regulujące odpowiedzialność majątkową policjantów i pracowników. 2. W zakresie spraw prezydialnych: 1) Obsługa kancelaryjno-biurowa Komendanta oraz jego zastępców w zakresie spraw jawnych; 2) Prowadzenie kancelarii ogólnej jawnej w Komendzie zgodnie z wytycznymi zawartymi w Decyzji Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w sprawie zasad pracy kancelaryjnej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie i jednostkach jej podległych; 3) Rozliczanie liczb w dzienniku korespondencyjnym na podstawie spisów akt przekazanych z komórek organizacyjnych; 4) Ewidencjonowanie, bieżące aktualizowanie i udostępnianie aktów prawnych wydanych przez Komendanta oraz resortowych aktów prawnych wpływających do Komendy; 5) Przekazywanie do archiwum Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wycofanych przepisów wewnętrznych (decyzji, zarządzeń, itp.); 6)

Organizowanie i protokołowanie narad służbowych kierownictwa Komendy;

7)

Organizowanie i obsługiwanie uroczystości z udziałem kierownictwa Komendy;

8)

Opracowywanie okolicznościowej korespondencji kierownictwa Komendy;

9)

Prowadzenie rejestru przyjmowania stron przez Komendanta i jego zastępców;

10) Sprawowanie nadzoru i prowadzenie instruktażu w zakresie pracy kancelaryjno - biurowej w komórkach organizacyjnych Komendy i w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 11) Wdrażanie i doskonalenie w komórkach organizacyjnych Komendy działań wizerunkowych, w tym zasad wynikających z ceremoniału policyjnego i etykiety urzędniczej; 12)

Kształtowanie rozwiązań usprawniających komunikację wewnętrzną w Komendzie.

3. W zakresie finansów: 1) Udział w planowaniu wielkości limitu finansowego na dany rok budżetowy, analiza wykonywania planu i czuwanie nad jego wykonaniem; 2) Rozliczanie pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym zobowiązań wobec biegłych i tłumaczy sądowych, instytucji naukowo-badawczych, osób przybranych do okazywanych, świadków do spraw dochodzeniowo-śledczych; 3) Naliczanie świadczeń dla funkcjonariuszy i pracowników: dopłaty do wypoczynku, przejazdy raz w roku, delegacje służbowe, zwrot kosztów dojazdu z miejscowości pobliskiej do miejsca pełnienie służby, ryczałty szkolne, wydatków na rzecz osób wzywanych; 4)

Prowadzenie ewidencji dopłat do wczasów dla policjantów;

5) Naliczanie zaliczki na podatek od dodatkowych należności pieniężnych dla funkcjonariuszy; 6) Kompletowanie, sprawowanie pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym dokumentów finansowych w oparciu o „Instrukcję obiegu dokumentów finansowo-księgowych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie i jednostkach jej podległych” oraz nadawanie dalszego biegu celem ich przekazania do terminowej realizacji zapłaty; 7) Dokonywanie i sprawdzanie pod względem formalno-rachunkowym wydatków z dochodów własnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 8) Przygotowywanie porozumień zawieranych z podmiotami zewnętrznymi w ramach Funduszu Wsparcia Policji ich realizacja zgodnie z przeznaczeniem, sprawdzanie faktur i rachunków pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym oraz współuczestnictwo w rozliczeniu porozumień dotyczących patroli i nagród; 9) Planowanie, sporządzanie dokumentów finansowych (m.in. umów, wykazów świadczeń) w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na podstawie złożonych i przechowywanych dokumentów pracowników w oparciu o regulamin zatwierdzony przez Komendanta Powiatowego Policji, ewidencjonowanie przyznanych należności; 10) Obsługa pieniężna w zakresie wpłat i wypłat gotówkowych oraz ich rozliczanie w Wydziale Finansów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; przyjmowanie i rozliczanie mandatów karnych gotówkowych; 11) Przyjmowanie od policjantów i pracowników różnego rodzaju wniosków, kompletowanie i nadawanie im dalszego biegu celem ich rozpatrzenia i ostatecznego załatwienia; 12) Wystawianie upomnień dla osób ukaranych grzywną zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wystawianie tytułów wykonawczych w przedmiotowej sprawie do właściwych Urzędów Skarbowych; 13)

Nadzór nad wykonaniem funduszu reprezentacyjnego i okolicznościowego Komendanta;

14)

Prowadzenie gospodarki mandatowej Komendy;

15) Przeprowadzanie czynności inwentaryzacyjnych składników majątkowych pozostających w użytkowaniu Komendy;

16) Prowadzenie postępowań szkodowych/ wyjaśniających w oparciu o przepisy regulujące odpowiedzialność majątkową policjantów i pracowników; 17) Realizowanie postępowań regresowych na podstawie materiałów postępowań powypadkowych, karnych, administracyjnych i innych z Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji, we współpracy z radcą prawnym i Wydziałem Finansów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 18) Prowadzenie postępowań szkodowych w oparciu o przepisy regulujące odpowiedzialność majątkową policjantów i pracowników; 19) Przyjmowanie, sprawdzanie i ewidencjonowanie wniosków emerytów i rencistów policyjnych ubiegających się o świadczenie socjalne; 20) Terminowe sporządzanie rachunków za asysty komornicze oraz przekazywanie ich do Wydziału Finansów. 4. W zakresie eksploatacji sprzętu transportowego: 1) Prowadzenie ewidencji pomocniczej sprzętu transportowego Komendy w książce ewidencji indywidualnej sprzętu transportowego; 2) Wystawianie i przechowywanie miesięcznych książek kontroli pracy sprzętu transportowego dla wszystkich pojazdów użytkowanych w Komendzie; 3)

Wystawianie i rozliczanie miesięcznych zleceń obsługi codziennej pojazdów;

4) Dokumentowanie przebiegu pojazdów w książkach będących dowodem technicznym sprzętu transportowego; 5) Sporządzanie i przekazywanie do Wydziału Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie miesięcznych sprawozdań ze zużycia materiałów pędnych i smarów; 6) Miesięczne rozliczanie pojazdów Komendy z wykonanego przebiegu i zużytego paliwa, przygotowywanie protokołów szkód w przypadku stwierdzenia przepałów; 7) Prowadzenie książki ewidencji przychodów ilościowo-wartościowych materiałów pędnych i smarów; 8) Przygotowywanie do rozliczenia faktur za materiały pędne i smary zakupione na potrzeby Komendy; 9)

Przygotowanie planu potrzeb i wydawanie zleceń na wykonanie przeglądów pojazdów;

10) Zlecanie resortowym oraz ogólnodostępnym stacjom obsługi wykonania napraw i obsługi pojazdów Komendy; 11)

Prowadzenie punktu obsługi technicznej zwanego dalej „POT”;

12) Wykonywanie w POT drobnych napraw oraz obsług sezonowych sprzętu transportowego Komendy; 13) Utrzymywanie magazynu drobnych części zamiennych i akcesoriów oraz materiałów eksploatacyjnych; 14) Występowanie do komórki transportu jednostki nadrzędnej w celu zaopatrzenia magazynu w niezbędne części i akcesoria; 15) Dokonywanie drobnych zakupów akcesoriów oraz zlecanie usług wynikających z sytuacji awaryjnych; 16) Prowadzenie gospodarki ogumieniem pojazdów Komendy – przechowywanie opon zimowych i letnich, zlecanie usług wulkanizacyjnych, występowanie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z zapotrzebowaniem na opony;

17) Przygotowywanie do rozliczenia faktur za zakupione na potrzeby Komendy części zamienne, akcesoria oraz zlecone usługi naprawy sprzętu transportowego; 18) Przekazywanie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie informacji o wypadkach, kolizjach lub innych uszkodzeniach sprzętu transportowego użytkowanego w Komendzie; 19) Prowadzenie ewidencji zaistniałych wypadków i kolizji służbowego sprzętu transportowego w przeznaczonych do tego celu książkach; 20)

Przygotowanie dokumentów i zgłaszanie szkód w zakładach ubezpieczeniowych;

21) Organizowanie oględzin pojazdów uszkodzonych (poza szkodami zgłoszonymi w firmach ubezpieczeniowych); 22) Prowadzenie postępowań szkodowych w oparciu o przepisy regulujące odpowiedzialność majątkową policjantów i pracowników; 23) Wydawanie zaświadczeń do prowadzenia służbowego sprzętu transportowego dla policjantów i pracowników Komendy. Prowadzenie ewidencji wydanych dokumentów; 24) Zapewnienie sprawności użytkowej sprzętu transportowego poprzez jego bieżącą obsługę, przeglądy i naprawy, badania techniczne oraz zgłaszanie zapotrzebowania na części zamienne, materiały pędne i smary. Dbanie o utrzymanie należytego porządku w warsztacie samochodowym. 5. W zakresie gospodarki materiałowo – technicznej: 1) Realizowanie zadań w zakresie planowania sprzętu uzbrojenia, wyposażenia specjalnego, kwaterunkowo-biurowego, techniki operacyjnej i ruchu drogowego, gospodarczego, kulturalnooświatowego, sportowo-szkoleniowego, sprzętu i wyposażenia żywnościowego oraz materiałów kancelaryjno-biurowych i środków czystości; 2) Dystrybucja sprzętu i materiałów w poszczególnych branżach otrzymanych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 3) Planowanie potrzeb w zakresie druków i formularzy pochodzących z zaopatrzenia centralnego i wykonywanych w pracowni poligraficznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 4) Prowadzenie gospodarki magazynowej składników majątkowych w niżej wymienionych branżach: a)

sprzętu uzbrojenia,

b)

sprzętu kwaterunkowo – biurowego,

c)

sprzętu gospodarczego,

d)

sprzętu i wyposażenia działu żywnościowego,

e)

materiałów kancelaryjno-biurowych,

f)

druków i formularzy służbowych,

g)

środków czystości;

5) Prowadzenie ewidencji pomocniczej wszystkich składników majątkowych pozostających w użytkowaniu Komendy w zakresie gospodarki materiałowo-technicznej; 6) Prowadzenie rozpoznania cenowo-rynkowego oraz realizacja zadań w zakresie usług, napraw oraz zakupów sprzętu i materiałów w porozumieniu z merytorycznymi pracownikami Wydziału Gospodarki Materiałowo-Technicznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 7) Prowadzenie dokumentacji przychodowo-rozchodowej napojów chłodzących przysługujących policjantom i pracownikom Policji w okresie letnim; 8)

Zgłaszanie zapotrzebowania na środki ochrony indywidualnej, środki higieny osobistej dla

funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz ich dystrybucja na podstawie sporządzonych rozdzielników; 9) Sporządzanie imiennych wykazów funkcjonariuszy, którym przysługuje równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie w naturze, w okresie zimowym; 10)

Naliczanie równoważnika pieniężnego za wyżywienie psów służbowych;

11) Wykonywanie zadań związanych z realizacją usług weterynaryjnych w zakresie leczenia psów służbowych; 12) Bieżący nadzór nad mieniem i odpowiedzialność materialna za powierzone składniki majątkowe; 13) Składanie pisemnych zapotrzebowań w zakresie sprzętu i materiałów w poszczególnych branżach; 14) Dokonywanie doraźnych zakupów materiałów eksploatacyjnych oraz drobnego wyposażenia; 15)

Prowadzenie ewidencji sprzętu w odpowiednich rejestrach;

16) Prowadzenie postępowań szkodowych w oparciu o przepisy regulujące odpowiedzialność majątkową policjantów i pracowników; 17) Udział w pracach związanych z przeprowadzaniem inwentaryzacji składników majątkowych znajdujących się w magazynach Komendy; 18)

Przygotowanie zużytego lub zbędnego majątku ruchomego do wybrakowania i likwidacji.

6. W zakresie obsługi technicznej i eksploatacyjnej obiektów: 1) Uczestniczenie w przygotowaniu, zawieraniu, nadzór nad realizacją umów na dostawy i usługi: a)

dostaw energii elektrycznej, gazu, energii cieplnej,

b)

dostaw wody i odprowadzenia ścieków,

c)

wywozu nieczystości stałych i płynnych,

d)

usług kominiarskich,

e)

innych usług specjalistycznych wymaganych dla właściwej eksploatacji obiektów;

Zakłada się, że umowy będą zawierane przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie przy udziale Komendanta; 2)

Prowadzenie bieżących robót konserwacyjno-naprawczych i eksploatacyjnych w obiektach:

a) wykonywanie przeglądów, badań, konserwacji, napraw instalacji i innych urządzeń, w tym: elektrycznych, odgromowych, gazowych, grzewczych, wodnych, b) wykonywanie przeglądów, konserwacji, napraw oraz prowadzenie eksploatacji agregatów prądotwórczych, prowadzenie książek eksploatacji zespołów prądotwórczych i rozliczanie zużytego paliwa, c)

udział w okresowych przeglądach i kontrolach stanu technicznego budynków,

d) użytkowanie obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem, wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymanie w należytym stanie technicznym i estetycznym, e) zlecanie w porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie usług w zakresie bieżących napraw; 3)

Prowadzenie książek obiektów budowlanych;

4)

Udział w opracowaniu planów remontów eksploatacyjnych obiektów i w ich realizacji;

5)

Udział w opracowaniu planów inwestycyjnych i w ich realizacji;

6) Udział w opracowaniu normatyw opałowych oraz przedkładanie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie potrzeb w tym zakresie; 7)

Zabezpieczenie stałej sprawności zainstalowanych instalacji sygnalizacji pożaru;

8) Zabezpieczanie materiałowe dla prowadzenia bieżącej eksploatacji obiektów poprzez zakup drobnych materiałów do konserwacji i środków czystości dla podległych służb eksploatacyjno – gospodarczych; 9) Prowadzenie ewidencji i dokumentacji rozliczeniowej zakupionych przez Komendę i przejętych od Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie materiałów do konserwacji, narzędzi, środków czystości, opału itp.; 10) Prowadzenie ewidencji i dokumentacji rozliczeniowej zakupionych przez Komendę i przejętych od Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie materiałów do konserwacji, narzędzi, środków czystości, itp.; 11) Prowadzenie ewidencji pomocniczych, w tym m. in.: środków trwałych, gruntów, sprzętu i narzędzi w użytkowaniu, agregatów prądotwórczych, kojców; 12)

Prowadzenie ewidencji wydatków;

13) Nadzór na pracownikami służb eksploatacyjnych (w zależności od potrzeb: konserwatorzy, pracownicy obsługi, sprzątające); 14) Prowadzenie wykazu stanowisk pracy osób obsługujących urządzenia energetyczne i elektryczne. Bieżąca weryfikacja ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych uprawniających do obsługi tych urządzeń w odniesieniu do poszczególnych pracowników. Kierowanie, w uzgodnieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, podległych pracowników na odpowiednie egzaminy kwalifikacyjne; 15) Udział w przygotowaniu projektów umów najmu, dzierżawy, użyczenia – zawieranych na podległym terenie oraz negocjowanie ich warunków, propozycji płatności; 16) Sporządzanie kalkulacji stawek do umów (w zależności od zmian cen) i uaktualnianie stawek czynszu; 17) Udział w sporządzaniu protokołów przekazania lub przejęcia pomieszczeń udostępnianych na terenie Komendy; 18) Opisywanie pod względem merytorycznym i cyfrowym faktur wystawionych przez administratora; 19) Przygotowanie deklaracji podatkowych (podatek od nieruchomości) na dany rok kalendarzowy; 20) Udział w uzgadnianiu miejscowych planów ogólnych i szczegółowych zagospodarowania przestrzennego – zgodnie z obowiązującymi przepisami. 7. W zakresie działalności mieszkaniowej: 1) Wydawanie decyzji w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych w zakresie mieszkań będących w dyspozycji Komendanta; 2) Wydawanie decyzji przyznających bądź odmawiających uprawnienia do równoważnika za brak i za remont lokalu mieszkalnego, cofanie uprawnień, wydawanie decyzji w sprawach przyznania i odmowy przyznania pomocy finansowej, zwrotu równoważników i pomocy finansowej, prowadzenie innych postępowań z zakresu gospodarki mieszkaniowej w I instancji dla policjantów, emerytów i rencistów policyjnych;

3) Prowadzenie ewidencji potrzeb mieszkaniowych funkcjonariuszy, emerytów i rencistów policyjnych, kart mieszkaniowych, lokali mieszkalnych będących w ich dyspozycji; 4)

Prowadzenie ewidencji lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Komendanta;

5) Prowadzenie ewidencji kart mieszkaniowych GL-34 policjantów, emerytów i rencistów policyjnych; 6) Aktualizacja kart mieszkaniowych GL-34 oraz kart mieszkań pozostających w dyspozycji Komendanta; 7)

Przygotowanie danych dla potrzeb planowania środków finansowych i sprawozdawczości;

8) Wydawanie zgody na wykup lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Komendanta, zgodnie z przyjętymi procedurami i sporządzanie sprawozdawczości w tym zakresie; 9)

Dbanie o utrzymanie należytego porządku i czystości w obiekcie i wokół Komendy;

10) Bieżące dokonywanie napraw sprzętu kwaterunkowego i gospodarczego oraz usuwanie zgłaszanych usterek w zakresie nie przekraczającym posiadanych uprawnień. 8. W zakresie spraw łączności i informatyki: 1) Wykonywanie określonych w przepisach i dokumentach czynności administracyjnych, związanych z funkcjonowaniem systemów teleinformatycznych w Komendzie i podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 2)

Utrzymywanie sprawności technicznej infrastruktury i sprzętu teleinformatyki;

3) Koordynacja procesu wdrażania technik teleinformatycznych w komórkach organizacyjnych Komendy i w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 4) Eksploatacja powiatowego węzła łączności wraz z centralami i systemami zasilania, do poziomu Komisariatów i Posterunków Policji; 5) Utrzymywanie sprawności technicznej urządzeń i systemów łączności węzła powiatowego oraz infrastruktury łączności w Komendzie i w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 6) Utrzymanie sprawności technicznej eksploatowanych systemów utajnionej łączności telekopiowej Policji; 7) Utrzymywanie i obsługa sieci kablowej oraz abonenckich systemów łączności będących w dyspozycji jednostek Komendy; 8) Wykonywanie montaży lub demontaży sprzętu teleinformatycznego i łączności radiowej w pojazdach służbowych; 9) Wykonywanie bieżących przeglądów sprzętu radiowego wraz z pomiarami instalacji antenowych samochodowych i bazowych; 10) Realizowanie (i zlecanie podmiotom pozapolicyjnym) zadań w zakresie napraw, konserwacji oraz pozostałych usług teleinformatycznych; 11) Realizowanie zadań wynikających z zasad bezpieczeństwa systemów łączności i informatyki; 12) Prowadzenie ewidencji ilościowej sprzętu i materiałów łączności i informatyki (w tym identyfikatorów cyfrowych) w Komendzie i podległych jednostkach organizacyjnych Policji, zgodnie z zasadą rozliczalności (również w formie elektronicznej); 13)

Prowadzenie gospodarki sprzętowej i materiałowej w zakresie sprzętu łączności informatyki;

14) Udział w przygotowywaniu projektów inwestycyjno-budowlanych oraz w procesie inwestycyjnym;

15) Naliczanie i uzgadnianie tabel wyposażenia w sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny dla Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji; 16) Nadzór nad terminowością i zakresem rzeczowym porozumień i umów pomiędzy Komendą a jednostkami administracji publicznej; 17) Udział w komisjach odbiorczych w ramach realizowanych przedsięwzięć na rzecz Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji; 18) Nadzór nad zakresem rzeczowym umów dotyczących łączności i teleinformatyki zawartych przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie na rzecz Komendy; 19) Wykonywanie zestawień/analiz realizowanych w ramach współpracy z Wydziałem Łączności i Informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w zakresie pionu łączności i teleinformatyki; 20) Planowanie i analiza kosztów utrzymania systemów, urządzeń łączności i informatyki, opłat za przesyłki pocztowe i rozmowy telefoniczne oraz niezbędnych inwestycji i zakupu nowego sprzętu i materiałów; 21) Szkolenie policjantów i pracowników Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie obsługi sprzętu teleinformatycznego i łączności radiowej; 22)

Wykonywanie zadań wynikających z przepisów bhp i p. poż.;

23)

Realizowanie zadań mobilizacyjno-obronnych w zakresie łączności i informatyki;

24) Współpraca w zakresie wszystkich wymienionych powyżej zadań z Wydziałem Łączności i Informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 25) Realizowanie zadań w zakresie napraw i konserwacji sprzętu systemów monitoringu, kontroli dostępu oraz systemów sygnalizacji włamania i napadu; 26) Utrzymywanie sprawności technicznej infrastruktury systemów monitoringu, kontroli dostępu oraz systemów sygnalizacji włamania i napadu w Komendzie i w podległych jednostkach organizacyjnych Policji; 27) Realizowanie zadań w zakresie napraw i konserwacji zasilaczy UPS oraz siłowni teleinformatycznych. 9. W zakresie ochrony przeciwpożarowej: 1) Opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego oraz tabel należności sprzętu gaśniczego dla obiektów użytkowanych przez Komendę; 2) Przeprowadzanie kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych a w szczególności w zakresie: a)

warunków ewakuacji ludzi i mienia (wymogi techniczno-budowlane, instalacyjne),

b) wyposażenia w sprzęt gaśniczy (jego okresową konserwację) i instrukcje ppoż. oraz znaki i tablice związane z ochroną przeciwpożarową, c) zachowania terminowości dokonywania okresowych przeglądów, kontroli badań i pomiarów instalacji i urządzeń w obiektach (książki obiektu budowlanego), d)

postanowień regulaminu ochrony ppoż. oraz instrukcji bezpieczeństwa pożarowego;

3) Prowadzenie szkoleń wstępnych, podstawowych i okresowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz utrzymywanie merytorycznej współpracy z właściwą terenowo jednostką państwowej Straży Pożarnej; 4) Prowadzenie dokumentacji pracy związanej z realizowanym zakresem czynności (zgłaszanie przełożonemu wniosków dotyczących ochrony ppoż.), z przeglądów kontrolnych w

zakresie ochrony ppoż., sporządzanej notatki służbowej. Zadania do realizacji, w tym przeglądy kontrolne zawiera w corocznych zatwierdzonych przez kierownika jednostki – planach pracy i harmonogramach kontroli; 5) Współpraca z etatowym specjalistą ds. ochrony przeciwpożarowej z Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; 6) Zgłaszanie przy opracowywaniu planów finansowych dla Komendy potrzeb wynikających z ochrony przeciwpożarowej; 7) Prowadzenie postępowań szkodowych w oparciu o przepisy regulujące odpowiedzialność majątkową policjantów i pracowników. § 19. Do zakresu zadań Zespołu do spraw Ochrony Informacji Niejawnych należy: 1) Zapewnienie ochrony informacji niejawnych, w tym stosowanie środków bezpieczeństwa fizycznego; 2) Prowadzenie postępowań sprawdzających, w tym kontrolnych postępowań sprawdzających; 3) Uczestniczenie w zapewnieniu ochrony systemów teleinformatycznych, w których są przetwarzane informacje niejawne; 4) Uczestniczenie w zarządzaniu ryzykiem bezpieczeństwa informacji niejawnych, w szczególności szacowanie ryzyka w oparciu o wydane w tym zakresie przepisy; 5) Prowadzenie aktualnego wykazu osób zatrudnionych lub pełniących służbę w Komendzie i w podległych jednostkach organizacyjnych Policji albo wykonujących czynności zlecone, które posiadają uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych, oraz osób, którym odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa lub je cofnięto, w zakresie określonym przepisami; 6)

Opracowywanie sprawozdań z działalności pionu ochrony Komendy;

7) Współpraca ze służbami i instytucjami uprawnionymi do prowadzenia poszerzonych postępowań sprawdzających, kontrolnych postępowań sprawdzających; 8)

Prowadzenie szkoleń w Komendzie w zakresie ochrony informacji niejawnych;

9) Opracowywanie i aktualizowanie, wymagającego akceptacji kierownika Komendy, planu ochrony informacji niejawnych Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji, w tym w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i nadzorowanie jego realizacji; 10)

Uczestniczenie w organizowaniu i przygotowywaniu systemu ochrony obiektów Komendy;

11) Weryfikacja i bieżąca kontrola zgodności funkcjonowania systemu teleinformatycznego ze szczególnymi wymaganiami bezpieczeństwa oraz przestrzegania procedur bezpiecznej eksploatacji; 12) Przeprowadzanie kontroli w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz przestrzegania przepisów o ochronie tych informacji, w szczególności okresowa kontrola ewidencji, materiałów i obiegu dokumentów; 13)

Zapewnienie przetwarzania informacji niejawnych w Komendzie przez kancelarię tajną;

14) Przyjmowanie, przechowywanie i porządkowanie oświadczeń majątkowych policjantów Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji; 15) Uczestniczenie w procedurach wyjaśniających związanych z przetwarzaniem informacji niejawnych;

16) Organizowanie i koordynowanie działalności archiwalnej Komendy i podległych jednostek organizacyjnych Policji; 17)

Organizowanie i koordynowanie działalności archiwalnej w Komendzie;

18) Gromadzenie, opracowywanie, porządkowanie, brakowanie i udostępnianie zasobów archiwalnych Komendy; 19) Nadzorowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności archiwalnej podległych jednostek organizacyjnych Policji; 20) Koordynowanie działań dotyczących udostępniania przez jednostki Policji materiałów niearchiwalnych i niejawnych upoważnionym podmiotom.

§ 20. Zakres zadań Posterunku Policji w Łapszach Niżnych określają wytyczne Komendanta Głównego Policji w sprawie zasad organizacji i funkcjonowania Posterunku Policji.

Rozdział V Postanowienia końcowe § 21. Kierownicy komórek organizacyjnych Komendy są obowiązani: a) do niezwłocznego zapoznania podległych policjantów i pracowników z postanowieniami niniejszego regulaminu ; b) w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie regulamin, do określenia szczegółowych zadań oraz sposobu zorganizowania służby i pracy w podległych komórkach organizacyjnych; c) w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie regulamin, do dostosowania kart opisu stanowisk pracy oraz opisów stanowisk pracy do przepisów regulaminu. § 22. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają przepisy resortowe Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego Policji, Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

§ 23.

Traci moc Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dnia 30 maja 2012 roku zmieniony Regulaminem z dnia 26 lipca 2013 roku, Regulaminem z dnia 14 listopada 2013 roku, Regulaminem z dnia 27 stycznia 2014 roku, Regulaminem z dnia 25 lipca 2014 roku oraz Regulaminem z dnia 14 października 2014 roku. § 24. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.

Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu ml. insp. Rafał Leśniak W porozumieniu: Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek

UZASADNIENIE WPROWADZENIA REGULAMINU KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W NOWYM TARGU Decyzją nr 23/2014 z dnia 3 listopada 2014 r., Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu powołał zespół do spraw przeglądu struktury organizacyjnej i reorganizacji służby kryminalnej, śledczej i prewencyjnej pod względem nadzorczym i zadaniowym w komórkach organizacyjnych i jednostkach organizacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Zgodnie z przywołaną decyzją, zadaniem zespołu było wypracowanie propozycji i rozwiązań w zakresie dostosowania

struktury kadrowej do bieżących potrzeb, zadań i priorytetów Policji, zapewnienia wydajnej i efektywnej struktury etatowej, sprawnego i efektywnego nadzoru w służbie kryminalnej, śledczej i prewencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Realizując wnioski zaproponowane przez zespół, zlikwidowano Wydział Kryminalny i Wydział Dochodzeniowo-Śledczy oraz utworzono nowe komórki organizacyjne: Wydział do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu i Wydział do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu oraz Referat do walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą. Szeroki zakres zmian organizacyjnych uniemożliwił ich zapisanie w formie regulaminu zmieniającego regulamin Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu i dlatego koniecznym stało się opracowanie nowego regulaminu. Wejście w życie regulaminu Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu nie spowoduje skutków finansowych. [1] Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 217, poz. 1280, Nr 230, poz. 1371, z 2012 r. poz. 627, 664, 908, 951,1529, z 2013 r. poz. 628, poz.675, poz. 1351, 1635, 1650 oraz z 2014 r. poz. 24, 486, 502, 538, 616 i 1199.

Załączniki Regulamin KPP NT.pdf Data: 2015-01-14 12:41:58 Rozmiar: 15.25M Liczba odwiedzin:

354

Podmiot udostępniający informację:

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu

Osoba wprowadzająca informację:

Roman Wolski

Osoba odpowiedzialna za informację:

Roman Wolski

Czas wytworzenia:

2015-01-14 12:39:44

Czas publikacji:

2015-01-14 12:42:25

Data przeniesienia do archiwum:

Brak