Open Source Digital Signage

Wprowadzenie i podstawowe operacje

Tłumaczenie: Firma Usługowo-Handlowa „GRAFIC”

Alex Harrington This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 1

Spis Treści Wprowadzenie.....................................................................................................................3 Co to Digital Signage? .....................................................................................................3 Jakie rodzaje contentu mogę wyświetlić? .........................................................................3 Pomyśl o docelowej grupie odbiorców..............................................................................3 Xibo Szybki start ..................................................................................................................3 Logowanie .......................................................................................................................3 The Dashboard................................................................................................................5 Tworzenie nowej kompozycji ...........................................................................................5 Harmonogram ...............................................................................................................12 Wprowadzanie zmian do istniejących kompozycji ..........................................................13 Wprowadzanie zmian do istniejących harmonogramów .................................................15 Biblioteka.......................................................................................................................16 Informacje o plikach Powerpoint ....................................................................................18

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 2

Wprowadzenie Co to Digital Signage? “Digital signage jest formą elektronicznego wyświetlania informacji, reklam i innych wiadomości. Digital signage (pod postacią monitorów LCD, plasma) można znaleźć w publicznych lub prywatnych miejscach, takich jak sklepy, markety, siedziby firm, korporacji, banków. Największą zaletą Digital Signage jest szybka zmiana zawartości wyświetlanych informacji aby utrzymywać je świeżymi na bieżąco.

Jakie rodzaje contentu mogę wyświetlić? System Xibo jest bardzo elastyczny I pozwala na wyświetlanie różnych rodzajów mediów w digital signage. Najczęściej wyświetlane to: •Tekst •Obrazy •Video •Pliki Powerpoint

Xibo Szybki start Logowanie Dostęp do Xibo odbywa się za pośrednictwem przeglądarki www. Jak większość takich systemów Xibo wymaga zalogowania się zanim przystąpisz do pracy. Administrator Xibo poda Ci adres oraz nazwę użytkownika I hasło. Wpisz adres w przeglądarce. Powinieneś zobaczyć taki ekran:

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 3

Wprowadź nazwę I hasło użytkownika które otrzymałeś od Administratora systemu Xibo I kliknij przycisk “Log in”. Jeśli dane zostały błędnie wpisane zostaniesz o tym poinformowany. Zakładając ze dane się zgadzają zobaczysz następujący ekran:

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 4

The Dashboard

Kiedy zalogujesz się do systemu Xibo ujrzysz ten ekran. Są tam trzy interesujące nas ikony. Harmonogram przeniesie cię do listy playerów i pokaże co w najbliższych dniach będzie na nich wyświetlane. W kompozycji możesz tworzyć i edytować kompozycje które potem są ustawiane do wyświetlania. Biblioteka to miejsce gdzie możesz dodawać lub edytować pliki (zdjęcia, video, etc.) które zostały dodane do kompozycji. Później każdy z nich zostanie opisany dogłębniej. Czwarty przycisk “Manual” odniesie się do instrukcji w wersji online.

Tworzenie nowej kompozycji Kompozycja jest tworzona z obrazka jako tła lub koloru. Na wierzchu, jest rysowane jedno lub więcej obszarów zwanych - “regionami” – które mogą zawierać jeden lub więcej plików z mediami (obrazki, video etc.). Spójrzmy na gotową kompozycję tak jak widać ją na playerze, i zobaczmy jak jest skonstruowana.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 5

Tu widzimy obraz jaki możesz znaleźć w centrum konferencyjnym hotelu. Widzimy dwa rozkłady konferencji i pasek wiadomości RSS z BBC. Przyjrzyjmy się jak to jest skonstruowane: rTitlnl - rflocrrinHnnl

■■■■ k

Welcome to the^foc

1

■i

e ™*■[

Chime Suitę ^^

Striker Suitę

i Jones and Jones Co 3;10:00arn Welcome and jrefreshments :i0:30arn Seminar 1 :12:30prn Lunch ;13:30pm Seminar 2

ismith and Heart Ltd iil0:00am Welcome and fefreshments 10:30am Seminar 1 :12:30prn Lunch ;13:30pm Seminar 2

i

To jest widok designera dla Xibo. Możesz zobaczyć obrazek jako tło, i sześć narysowanych regionów (każdy widoczny w liniach). Regiony zawierają obrazki, tekst i wiadomości RSS. Teraz kiedy rozumiemy podstawy kompozycji Xibo, możemy

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 6

stworzyć własną. Z widoku Dashboard, kliknij w „Kompozycje”. Przy wyborze kompozycji, kliknij “Add Layout”

Wypełnij przynajmniej te rubryki które są oznaczone * jako wymagane. Name is a short name that will identify the layout. You can reuse layouts putting different content in them at a later date, so you may want to choose a generic name such as “Conference Suite Welcome” rather than “Hughes and Smith Conference welcome”. Opcjonalnie możesz dodać opis i jeden lub więcej tagów. Tags will be used at a later date to dynamically select content from the Xibo system, but can be ignored for now. Opcja “shared” pozwala na ustawienie kto może widzieć naszą kompozycję. Private – tylko my. Group – użytkownicy w tej samej grupie co my. Public – wszyscy użytkownicy Xibo. Jest to najlepsze ustawienie dla mediów takich jak logo. Opcja template pozwala wybrać predefiniowaną kompozycję na której będzie się opierać twoja nowa kompozycja. Dla naszej nowej kompozycji wybierzmy “Full Screen 16:9” jako najbardziej pasujące do “przeciętnego” Digital Signage (np. duże telewizory LCD). Kliknij “Save”. Gratulacje, stworzyłeś własną kompozycję! Teraz musimy ją edytować aby coś pokazywała. Po kliknięciu “Save” po powyższych czynnościach, powinieneś być przeniesiony na ekran tak jak ten:

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 7

Tu możemy zobaczyć kompozycję którą stworzyliśmy. Jako że bazujemy na kompozycji “Full Screen 16:9”, widzimy że ma szerokie proporcje i ma jeden region który zajmuje cały ekran. Aby zmienić rozmiar regionu, kliknij i przeciągnij uchwyty lewego i dolnego brzegu regionu region. Po zmniejszeniu, zobaczysz czarne tło pod regionem. Kliknij prawym klawiszem na czarnym tle i wybierz “Add Region”.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 8

Zobaczysz że pojawił się nowy region. Możesz nim ruszac i zmieniać jego rozmiary jak poprzednio. Możesz zmienić kolor tła lub wstawić obrazek jako tło. Kliknij przycisk “Background”.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 9

Pierwsze okno pozwoli Ci na zmianę koloru. W drugim możesz wybrać obrazek na tło który wgrałeś wcześniej (zobacz Biblioteka). Trzecie kontroluje rozmiar i kształt kompozycji Spróbuj wybrać nowy kolor tła i kliknij “Save”. Teraz włożymy coś do tych dwóch regionów. Aby edytować region kliknij na nim dwa razy. Otworzy się linia czasu dla tego regionu:

Pierwszy przycisk to Biblioteka. Zabierze Cię prosto do listy wgranych mediów – czy to w samej bibliotece, czy przy innej kompozycji. Add Image pozwala na wgranie obrazu. Add Video pozwala na wgranie wideo. Add Powerpoint pozwala na wgranie plików PowerPointa. Add Text pozwala na wpisanie tekstu i sformatowanie go. Flash, webpage and ticker są podobne i bardziej wyspecjalizowane i nie będą opisywane w tym przewodniku. Dodajmy najpierw obrazek. Kliknij “Add Image”.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 10

Kliknij “Browse” i wybierz obrazek z twojego PC. Xibo obsługuje formaty JPG/JPEG, GIF i PNG. Kliknij OK w celu pobrania obrazka na serwer. W trakcie wgrywania pliku, wypełnij nazwę, długość (długość to liczba w sekundach jak długo będzie wyświetlany obrazek. (Pamiętaj jest to minimalny czas w sekundach pokazywania. W niektórych wypadkach może być pokazywany dłużej). Na końcu wybierz privacy z listy Sharing. Kliknij “Save”. Obrazek został dodany to regionu. Zobaczysz go na linii czasu regionu. Możesz teraz powtórzyć czynności I dodać więcej obrazków lub kliknąć krzyżyk w narożniku I powrócić designera kompozycji. Będąc w designerze kliknij niebieską strzałkę na regionie który dodałeś żeby zobaczyć obrazek w jego pozycji.

Jeśli to wymagane powtórz czynności dodając nowy region.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License.

11

Stworzyliśmy kompozycję. Teraz musimy ją przypisać do ekranu...

Harmonogram Najpierw wróć do “Dashboard” klikając link w górnym lewym narożniku ekranu. Kliknij przycisk Schedule.

Powyżej kalendarza zobaczysz ikony przedstawiające każdy ekran w systemie. Kliknięcie w którykolwiek ukaże Ci harmonogram na miesiąc dla tego ekranu. Xibo supports “clash scheduling” - ie scheduling more than one thing to run at a time. Where multiple layouts are scheduled to be shown at once, they are shown in sequence one after the next until the clash finishes. Zróbmy harmonogram dla kompozycji którą właśnie stworzyliśmy. Kliknij na ekran do którego chcesz przypisać kompozycję. Załaduje się harmonogram miesięczny dla ekranu. Zauważ iż dzisiejszy dzień jest zaznaczony jasnożółtym kolorem. Teraz kliknij dzień w którym kompozycja ma się pojawić. NB musisz kliknąć liczbę dni na górze bloku ie (1,2,17,18 etc).

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 12

Wypełnij czas rozpoczęcia i zakończenia. Możesz kliknąć w mały kalendarzyk pomiędzy datą a blokiem czasu aby wybrać datę niż wpisywać ją. Poniżej czasu zakończenia, wybierz kompozycję którą chcesz dodać do harmonogramu.. Po prawej masz listę ekranów. Zauważ iż, ekran dla którego szykujemy harmonogram jest już zaznaczony. Jeśli chcesz pokazać kompozycję na większej liczbie ekranów, przytrzymaj klawisz “Ctrl” i kliknij kolejne ekrany. Kliknij “Save”. Kompozycja została dodana do harmonogramu. Zobaczysz nowy wpis na harmonogramie..

Wprowadzanie zmian do istniejących kompozycji Edycja istniejącej kompozycji jest bardzo podobna do tworzenia nowej. Uwaga: Jeśli edytujesz kompozycję która jest dodana do harmonogramu wtedy wszelkie zmiany zostaną zapisane i wyśiwetlone na ekranach. Z ekranu Dashboard, kliknij w “Layouts”. Znajdź kompozycje do edycji I kliknij przycisk “Design”.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 13

Kompozycja otworzy się w oknie designera – dokładnie tak jak wtedy kiedy ja tworzyliśmy.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 14

Modyfikacje kompozycji mają efekt natychmiastowy. Nie ma potrzeby zachowania zmian.

Wprowadzanie zmian do istniejących harmonogramów Xibo pozwoli Ci modyfikować harmonogramy tworzone przez Ciebie, lub przez kogoś z twojej grupy. Z głównego ekranu harmonogramu, zobaczysz wpisy które wcześniej dodałeś. Zauważ iż mają one postać niebieskich klikalnych linków. Jeśli nie masz uprawnień do edycji wpis będzie czarnym nieklikalnym linkiem.

Na tym przykładzie, mogę edytować harmonogram dla kompozycji zwanej “1” ale nie dla kompozycji “Demo Layout”. Klikając w niebieski link przeniesiony zostaniesz do edycji harmonogramu. Jest bardzo podobny do ekranu tworzenia harmonogramu który widziałeś wcześniej.

Zauważ iż teraz mamy możliwość usunięcia harmonogramu klikając w przycisk “Delete”. Możemy też edytować czas oraz daty i zapisać nowe zmiany. Zauważ że jeżeli dodałeś kompozycję do większej ilości ekranów przy tworzeniu harmonogramu, możesz zaakceptować zmiany dla jednego ekranu bądź więcej zaznaczając odpowiednią opcję powyżej przycisku Save i Delete. This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 15

Biblioteka Biblioteka przechowuje I kataloguje wszystkie media w systemie Xibo.

Główne powody odwiedzania biblioteki to:: • edycja długości mediów • zamiana mediów na nowsze wersje • upload obrazków tła i mediów • usuwanie mediów Klikając w “Edit” otworzysz poniższe okno:

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 16

Jeśli chcesz zastąpić media nowszą wersją, użyj przycisku Browse by znaleźć i załadować nową wersję. Zobacz notkę powyżej przycisku Save. Jako ze media mogą być przypisane do kliku kompozycji zamiana na nowszą wersję nie zamieni automatycznie w kompozycjach wyświetlania nowej wersji. Musisz usunąć/dodać media z tychże kompozycji aby wyświetlać nową wersję. Edycja długości jest prosta I sprowadza się do wpisania liczby sekund w miejscu duration. Sharing ustawia uprawnienia do oglądania/używania mediów. Kiedy skończysz klinij “Save”. Dodawanie nowych mediów jest bardzo podobne do metody z której koszystaliśmy przy edycji regionów. Kliknij “Add Media”.

Zobaczysz znajome rodzaje mediów. Kliknij odpowiedni a pokaże się okno dodawania plików.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 17

Usuwanie mediów jest bardziej skomplikowane. Ponieważ media mogą być używane iwle razy, I czasami przez wielu użytkowników na różnych ekranach, system nie pozwoli Ci usunąć mediów chyba że nigdy nie były wykorzystywane w kompozycjach (albo zostały usunięte z wszystkich kompozycji w którym były wykorzystane). Xibo w zamian za to oferuje wycofanie mediów. To znaczy że media dalej będą widoczne na kompozycjach w których są używane, ale nie będą widoczne do wykorzystania w nowych kompozycjach. Klikając Delete pokaże się co jest możliwe. Jeśli jesteś zadowolony, kliknij OK aby wykonać daną akcję.

Informacje o plikach Powerpoint Pliki Powerpoint wymagają specjalnego traktowania zanim je załadujesz do Xibo aby były wyświetlane tak jak sobie życzysz. •Upewnij się że prezentacja ma właściwą formę. Slajdy Powerpoint mają domyślnie ratio 4:3. Kliknij “File → Page Setup” aby zmienić szerokość na 31.8cm dla 16:9 slajdów o ratio 16:9. •Upewnij się ze prezentacja ma czasy dla slajdów. Jeśli uruchamiasz prezentację na swoim PC i slajdy oraz animacje zmieniają się bez twojej interakcji, to wsystko jest dobrze. Jeśli nie to przejdź do “Slideshow → Rehearse Timings”. •Wyłącz paski przewijania. Przejdź do “Slide Show → Setup Show” wybierz “Browsed by an individual (windowed)” i upewnij się że “Show scrollbar” jest NIE zaznaczony.

Zapisz swoją prezentację do załadowania do Xibo.

This work is licensed under Creative Commons Licence Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales License. 18