LOKALNE KRYTERIA WYBORU OPERACJI

LOKALNE KRYTERIA WYBORU OPERACJI a) Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa Opis kryterium – adekwatnoś...
Author: Szymon Małecki
3 downloads 0 Views 388KB Size
LOKALNE KRYTERIA WYBORU OPERACJI a) Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa Opis kryterium – adekwatność Lp.

Nazwa kryterium

Źródło weryfikacji spełnienia kryterium

Punkty do analizy SWOT

1. Operacja dotyczy lub będzie bezpośrednio wpływać na rozwój turystyki i/lub życie społeczno-kulturalne mieszkańców

W analizie SWOT zwracano uwagę na niski stopień wykorzystania walorów turystycznych obszaru oraz niedostatki w zakresie infrastruktury służącej rozwojowi kultury, sportu i rekreacji. W badaniach ankietowych respondenci wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” wskazali rozwój agroturystyki i turystyki na obszarach wiejskich.

2.

Operacja dotyczy obiektu wpisanego do rejestru zabytków prowadzonych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub do gminnej ewidencji zabytków

3. Wpływ projektu na promocję obszaru działania LGR

Obszar działania charakteryzuje się dużą liczbą obiektów zabytkowych. Analiza SWOT wskazuje, że część z nich jest w złym stanie technicznym, nie są zabezpieczone przed włamaniami czy zdarzeniami losowymi. Wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” w badaniu ankietowym respondenci wskazali między innymi odnawianie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

W analizie SWOT zwracano uwagę na niewystarczającą promocję walorów turystycznych i możliwości inwestycyjne obszaru działania LGR. W badaniach ankietowych respondenci wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” wskazali rozwój agroturystyki i turystyki na obszarach wiejskich. Kryterium będzie preferować projekty w których poziom dofinansowania jest niższy od maksymalnego przewidzianego dla danego działania.

4. Wysokość wnioskowanej dotacji

Wśród powodów, które ograniczają podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej przez osoby z terenu działania Stowarzyszenia LGR „STARZAWA” 44% respondentów wskazało brak pieniędzy na uruchomienie własnej działalności.

1 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie

2 – wpis do rejestru zabytków prowadzonych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 1 – wpis do ewidencji zabytków

gminnej

0 – obiekt nie wpisany do żadnego z powyższych rejestrów czy ewidencji

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie potwierdzające wpis obiektu do rejestru zabytków prowadzonych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub do gminnej ewidencji zabytków.

1 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie

0 – powyżej 500 000 PLN 1 – od 300 000 do 500 000 PLN 2 – mniej niż 200 000 PLN

Wniosek o dofinansowanie.

0 – udział własny 15-20%

5. Kryterium będzie preferować projekty w których poziom dofinansowania [%] jest niższy od maksymalnego przewidzianego dla danego działania. Wysokość wkładu własnego

Wśród powodów, które ograniczają podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej przez osoby z terenu działania Stowarzyszenia LGR „STARZAWA” 44% respondentów wskazało brak pieniędzy na uruchomienie własnej działalności.

1 – udział własny 21-30% 2 – udział własny 31-40% 3 – udział własny >41%

6. Wpływ projektu na poprawę dostępu dla osób niepełnosprawnych do obiektów użyteczności publicznej

7.

8.

Operacja dotyczy tworzenia miejsc pracy dla osób, które utraciły pracę w sektorze rybackim lub ich krewnych (powinowaty do pierwszego stopnia pokrewieństwa lub małżonek)

Wnioskodawcą jest podmiot, który spełnia warunki określone w §2, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich, kryteriów wyboru Lokalnej Grupy Rybackiej do realizacji tej strategii oraz wymagań, jakim powinna odpowiadać umowa dotycząca warunków i sposobu realizacji tej strategii w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z dnia 29 września 2009r. i rozporządzenia zmieniającego powyższe z dnia 2 marca 2010r.

W analizie SWOT zwracano uwagę na wykluczenie na rynku pracy niektórych grup społecznych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych.

W analizie SWOT zwracano uwagę na bardzo silną konkurencję na rynku - zagrożenia związane z napływem taniej ryby z zagranicy oraz stały spadek opłacalności produkcji rolniczej szczególnie rybackiej co może skutkować utratą pracy w sektorze. W badaniach ankietowych respondenci jako najważniejsze problemy podali wysokie bezrobocie (20%) oraz brak miejsc pracy(6%).

1 – tak 0 – nie

3 – tak

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie z których wynika zakres prac służących likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych do obiektów użyteczności publicznej (dokumentacja techniczna).

Wniosek o dofinansowanie.

0 – nie

3 – tak Kryterium oceniane będzie na podstawie dokumentów potwierdzających spełnienie przez wnioskodawcę warunków, o których mowa w §2, ust. 1 w wymienionym rozporządzeniu.

Wniosek o dofinansowanie.

0 – nie

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie – dokumenty potwierdzające że podmiot spełnia warunki określone w §2, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich, kryteriów wyboru Lokalnej Grupy Rybackiej do realizacji tej strategii oraz wymagań, jakim powinna odpowiadać umowa dotycząca warunków i sposobu realizacji tej strategii w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z dnia 29 września 2009r. i rozporządzenia mieniającego

powyższe z dnia 2 marca 2010r.

W analizie SWOT zwracano uwagę na niski stopień akceptacji nieuchronności zmian, akceptacji pojawiających się pomysłów innowacyjnych. Stwierdzono, że, aby w przyszłości organizacja mogła skutecznie realizować swoje cele, podejmować przedsięwzięcia o innowacyjnym charakterze należy szczególnie mocno rozwijać obszary zasobów ludzkich i zarządzania bazując na posiadanych zasobach materialnych oraz przyjąć strategię konkurencyjną, która będzie zmierzać m.in. do zwiększania zdolności do większej absorpcji środków pomocowych i stosowania innowacyjnych rozwiązań. Znalazło to również swoje odzwierciedlenie w celach. Został przyjęty cel szczegółowy: Poprawa przygotowania do dynamicznie zmieniającego się otoczenia i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań. Kryterium będzie oceniane na podstawie opisu projektu oraz dokumentów potwierdzających innowacyjność projektu. Preferowane będą nie stosowane dotychczas na obszarze objętym LSROR operacje mające charakter: 9.

Innowacyjny charakter operacji

Innowacji technologicznych/technicznych. Przyczyniają się do wspierania działalności o wysokiej wartości dodanej poprzez rozwój potencjału innowacyjnego, który pozwoli na osiąganie wysokich standardów jakości i zaspokojenia zapotrzebowania konsumentów na produkty rybołówstwa i hodowli ryb oraz wspierania działań promujących przejrzystość ekologicznych metod produkcji dla konsumentów; Innowacji organizacyjnych. Przyczyniają się do zmian w sposobie funkcjonowania podmiotu wnioskującego, do zmian organizacji pracy, czy organizacji zarządzania. Innowacje organizacyjne związane będą z racjonalizacją organizacji lub dostosowaniem jej do zmieniających się przepisów prawa, czy wymogów ze strony klientów. Innowacji procesowych. Przyczyniają się do wprowadzenia innowacji technicznych, dotyczyć będą wprowadzenia zmian w procesie produkcji (innowacyjnych metod produkcji, w tym zarządzanie jakością, bezpieczeństwo żywności i certyfikacja procesów), czy też procesie świadczenia usług. Innowacji marketingowych. Przyczyniają się do rozwoju sfery sprzedaży i dystrybucji gotowych produktów rybołówstwa i hodowli ryb oraz innych usług.

1 - Projekty wykazujące innowacyjność w skali podmiotu wnioskującego; 2 - Projekty wskazujące innowacyjność na obszarze objętym LSROR (dotychczas tu nie wykorzystywane); 3 - Projekty wykazujące innowacyjność w skali sektora; 4 - Projekty innowacyjne, w których zastosowano rozwiązania stosowane w kraju przez okres nie dłuższy niż 5 lat. Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie – dokumenty potwierdzające typ i skalę innowacyjności wydane przez stosowne instytuty badawcze.

5 > 3 miejsca pracy

10.

Liczba miejsc pracy utworzonych i utrzymanych w sektorze rybactwa w ramach operacji i/lub liczba miejsc pracy utworzonych poza sektorem rybactwa.

Obszar działania LGR charakteryzuje się wysokim poziomem bezrobocia w województwie, stąd kryterium preferuje projekty tworzące nowe miejsca pracy. W analizie SWOT bezrobocie wymieniano jako jeden z ważniejszych czynników rozwojowych.

3 – 3 miejsca pracy

W badaniach ankietowych respondenci jako najważniejsze problemy podali wysokie bezrobocie (20%) oraz brak miejsc pracy(6%).

1 – 1 miejsce pracy

2 – 2 miejsca pracy

Wniosek o dofinansowanie.

0 – 0 miejsc pracy Maksymalna liczba punktów

25

punktów

b) Restrukturyzacja i reorientacja działalności gospodarczej oraz dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa, w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem Opis kryterium – adekwatność Lp.

Nazwa kryterium

Punkty do analizy SWOT Wysoki poziom bezrobocia, stąd kryterium preferuje projekty tworzące nowe miejsca pracy. W analizie SWOT bezrobocie wymieniano jako jeden z ważniejszych czynników rozwojowych.

1.

Liczba nowych miejsc pracy utworzonych w ramach operacji poza sektorem rybactwa

W badaniach ankietowych respondenci jako najważniejsze problemy podali wysokie bezrobocie (20%) oraz brak miejsc pracy(6%).

Źródło weryfikacji spełnienia kryterium

5 > 3 miejsca pracy 3 – 3 miejsca pracy 2 – 2 miejsca pracy

Wniosek o dofinansowanie.

1 – 1 miejsce pracy 0 – 0 miejsc pracy

2.

Operacja dotyczy budowy, przebudowy obiektów i /lub w których ma być lub jest prowadzona działalność gospodarcza

W analizie SWOT zwracano uwagę na słabe zasoby kapitałowe mieszkańców, które mogą przeznaczyć na inwestycje w zakresie rozwijania zaplecza technicznego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

1 – tak 0 – nie

Wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” w badaniu ankietowym respondenci wskazali między innymi wspieranie przedsiębiorczości mieszkańców. W analizie SWOT zwracano uwagę na słabe zasoby kapitałowe mieszkańców, które mogą przeznaczyć na inwestycje w zakresie rozwijania zaplecza technicznego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

1 – tak

3.

Operacja dotyczy zagospodarowania terenu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

W analizie SWOT zwracano uwagę na słabe zasoby kapitałowe mieszkańców, które mogą przeznaczyć na inwestycje w zakresie wyposażenia zaplecza technicznego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

1 – tak

4.

Operacja dotyczy wyposażenia obiektów w których ma być lub jest prowadzona działalność gospodarcza

0 – nie

0 – nie

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz dokumentacja techniczna. Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz specyfikacja planowanego do zakupu

wyposażenia.

5.

6.

Operacja dotyczy udziału w szkoleniach lub innych przedsięwzięciach edukacyjnych w zakresie podnoszenia lub zmiany kwalifikacji zawodowych

Operacja związana jest ze wsparciem dla osób niepełnosprawnych

Analiza SWOT wskazuje, że wśród bezrobotnych wysoki procent stanowią osoby o niskich, lub bez żadnych kwalifikacji zawodowych Wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” w badaniu ankietowym respondenci wskazali między innymi organizację szkoleń i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym. W analizie SWOT zwracano uwagę na wykluczenie na rynku pracy niektórych grup społecznych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych.

1 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie

1 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie

Operacja dotyczy działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, rękodzielnictwa lub usług bytowych 7.

W analizie SWOT zwracano uwagę na upadek rzemiosła oraz ograniczony dostęp do usług bytowych. Wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” w badaniu ankietowym respondenci wskazali między innymi kultywowanie tradycyjnych zawodów, rzemiosła i twórczości ludowej. Kryterium będzie preferować projekty w których poziom dofinansowania jest niższy od maksymalnego przewidzianego dla danego działania.

8.

Wysokość wkładu własnego

9.

Operacja dotyczy tworzenia miejsc pracy dla osób, które utraciły pracę w sektorze rybackim lub ich krewnych (powinowaty do pierwszego stopnia pokrewieństwa lub małżonek)

Wśród powodów, które ograniczają podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej przez osoby z terenu działania Stowarzyszenia LGR „STARZAWA” 44% respondentów wskazało brak pieniędzy na uruchomienie własnej działalności. W analizie SWOT zwracano uwagę na bardzo silną konkurencję na rynku - zagrożenia związane z napływem taniej ryby z zagranicy oraz stały spadek opłacalności produkcji rolniczej szczególnie rybackiej co może skutkować utratą pracy w sektorze. W badaniach ankietowych respondenci jako najważniejsze problemy podali wysokie bezrobocie (20%) oraz brak miejsc pracy(6%).

1 – tak 0 – nie

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

0 – wkład do 5% powyżej wkładu minimalnego 1 – więcej niż 5% powyżej wkładu minimalnego

Wniosek o dofinansowanie.

3 – tak 0 – nie

Wniosek o dofinansowanie.

10.

Wnioskodawcą jest podmiot, który spełnia warunki określone w §2, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich, kryteriów wyboru Lokalnej Grupy Rybackiej do realizacji tej strategii oraz wymagań, jakim powinna odpowiadać umowa dotycząca warunków i sposobu realizacji tej strategii w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z dnia 29 września 2009r. i rozporządzenia zmieniającego powyższe z dnia 2 marca 2010r.

3 – tak Kryterium oceniane będzie na podstawie dokumentów potwierdzających spełnienie przez wnioskodawcę warunków, o których mowa w §2, ust. 1 w wymienionym rozporządzeniu.

W analizie SWOT zwracano uwagę na niski stopień akceptacji nieuchronności zmian, akceptacji pojawiających się pomysłów innowacyjnych. Stwierdzono, że, aby w przyszłości organizacja mogła skutecznie realizować swoje cele, podejmować przedsięwzięcia o innowacyjnym charakterze należy szczególnie mocno rozwijać obszary zasobów ludzkich i zarządzania bazując na posiadanych zasobach materialnych oraz przyjąć strategię konkurencyjną, która będzie zmierzać m.in. do zwiększania zdolności do większej absorpcji środków pomocowych i stosowania innowacyjnych rozwiązań.

11.

Innowacyjny charakter operacji

Znalazło to również swoje odzwierciedlenie w celach. Został przyjęty cel szczegółowy: Poprawa przygotowania do dynamicznie zmieniającego się otoczenia i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań. Kryterium będzie oceniane na podstawie opisu dokumentów potwierdzających innowacyjność projektu.

projektu

oraz

Preferowane będą nie stosowane dotychczas na obszarze objętym LSROR operacje mające charakter: Innowacji technologicznych/technicznych. Przyczyniają się do wspierania działalności o wysokiej wartości dodanej poprzez rozwój potencjału innowacyjnego, który pozwoli na osiąganie wysokich standardów jakości i zaspokojenia zapotrzebowania konsumentów na produkty rybołówstwa i hodowli ryb oraz wspierania działań promujących przejrzystość ekologicznych metod produkcji dla konsumentów;

0 – nie

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie – dokumenty potwierdzające że podmiot spełnia warunki określone w §2, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich, kryteriów wyboru Lokalnej Grupy Rybackiej do realizacji tej strategii oraz wymagań, jakim powinna odpowiadać umowa dotycząca warunków i sposobu realizacji tej strategii w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z dnia 29 września 2009r. i rozporządzenia mieniającego powyższe z dnia 2 marca 2010r.

1 - Projekty wykazujące innowacyjność w skali podmiotu wnioskującego; 2 - Projekty wskazujące innowacyjność na obszarze objętym LSROR (dotychczas tu nie wykorzystywane); 3 - Projekty wykazujące innowacyjność w skali sektora; 4 - Projekty innowacyjne, w których zastosowano rozwiązania stosowane w kraju przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie – dokumenty potwierdzające typ i skalę innowacyjności wydane przez stosowne instytuty badawcze.

Innowacji organizacyjnych. Przyczyniają się do zmian w sposobie funkcjonowania podmiotu wnioskującego, do zmian organizacji pracy, czy organizacji zarządzania. Innowacje organizacyjne związane będą z racjonalizacją organizacji lub dostosowaniem jej do zmieniających się przepisów prawa, czy wymogów ze strony klientów. Innowacji procesowych. Przyczyniają się do wprowadzenia innowacji technicznych, dotyczyć będą wprowadzenia zmian w procesie produkcji (innowacyjnych metod produkcji, w tym zarządzanie jakością, bezpieczeństwo żywności i certyfikacja procesów), czy też procesie świadczenia usług. Innowacji marketingowych. Przyczyniają się do rozwoju sfery sprzedaży i dystrybucji gotowych produktów rybołówstwa i hodowli ryb oraz innych usług. Maksymalna liczba punktów

22

punkty

c) Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa Opis kryterium – adekwatność Lp.

Nazwa kryterium

Punkty do analizy SWOT

Źródło weryfikacji spełnienia kryterium

5 > 3 miejsca pracy

1.

Liczba miejsc pracy utworzonych i utrzymanych w sektorze rybactwa w ramach operacji i/lub liczba miejsc pracy utworzonych poza sektorem rybactwa

Obszar działania LGR charakteryzuje się wysokim poziomem bezrobocia w województwie, stąd kryterium preferuje projekty tworzące nowe miejsca pracy. W analizie SWOT bezrobocie wymieniano jako jeden z ważniejszych czynników rozwojowych.

3 – 3 miejsca pracy

W badaniach ankietowych respondenci jako najważniejsze problemy podali wysokie bezrobocie (20%) oraz brak miejsc pracy(6%).

1 – 1 miejsce pracy

2 – 2 miejsca pracy

Wniosek o dofinansowanie.

0 – 0 miejsc pracy

2.

Operacja dotyczy działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych, sportowych i rozrywkowych

3.

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych

W analizie SWOT zwracano uwagę na niski stopień gospodarczego wykorzystania walorów turystycznych obszaru oraz słabe zaplecze sportowo-rekreacyjne. Wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” w badaniu ankietowym respondenci wskazali między innymi budowę i odbudowę małej infrastruktury turystycznej. W analizie SWOT zwracano uwagę na wykluczenie na rynku pracy niektórych grup społecznych zwłaszcza osób niepełnosprawnych.

1 – tak 0 – nie

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

1 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie

W analizie SWOT zwracano uwagę na upadek rzemiosła oraz ograniczony dostęp do usług bytowych.

4.

Operacja dotyczy działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, rękodzielnictwa lub usług bytowych

5.

Operacja dotyczy działalności gospodarczej w zakresie tworzenia i rozwoju systemów sprzedaży bezpośredniej produktów rybactwa

W analizie SWOT zwracano uwagę na słabo rozwiniętą sieć sprzedaży ryb i produktów rybnych.

Wysokość wkładu własnego

Kryterium będzie preferować projekty w których poziom dofinansowania jest niższy od maksymalnego przewidzianego dla danego działania. Wśród powodów, które ograniczają podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej przez osoby z terenu działania Stowarzyszenia LGR „STARZAWA” 44% respondentów wskazało brak pieniędzy na uruchomienie własnej działalności.

6.

7.

Operacja dotyczy tworzenia miejsc pracy dla osób, które utraciły pracę w sektorze rybackim lub ich krewnych (powinowaty do pierwszego stopnia pokrewieństwa lub małżonek)

Innowacyjny charakter operacji 8.

Wśród obszarów, które mogłyby wspierać Stowarzyszenie LGR „STARZAWA” w badaniu ankietowym respondenci wskazali między innymi kultywowanie tradycyjnych zawodów, rzemiosła i twórczości ludowej.

W analizie SWOT zwracano uwagę na bardzo silną konkurencję na rynku - zagrożenia związane z napływem taniej ryby z zagranicy oraz stały spadek opłacalności produkcji rolniczej szczególnie rybackiej co może skutkować utratą pracy w sektorze. W badaniach ankietowych respondenci jako najważniejsze problemy podali wysokie bezrobocie (20%) oraz brak miejsc pracy(6%).

W analizie SWOT zwracano uwagę na niski stopień akceptacji nieuchronności zmian, akceptacji pojawiających się pomysłów innowacyjnych. Stwierdzono, że, aby w przyszłości organizacja mogła skutecznie realizować swoje cele, podejmować przedsięwzięcia o innowacyjnym charakterze należy szczególnie mocno rozwijać obszary zasobów ludzkich i zarządzania bazując na posiadanych zasobach materialnych oraz przyjąć strategię konkurencyjną, która będzie zmierzać m.in. do zwiększania zdolności do większej absorpcji środków pomocowych i stosowania innowacyjnych rozwiązań. Znalazło to również swoje odzwierciedlenie w celach. Został przyjęty cel szczegółowy: Poprawa przygotowania do dynamicznie zmieniającego się otoczenia i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań. Kryterium będzie oceniane na podstawie opisu projektu oraz dokumentów potwierdzających innowacyjność projektu.Preferowane będą nie stosowane dotychczas na obszarze objętym LSROR operacje mające charakter: Innowacji technologicznych/technicznych. Przyczyniają się do wspierania działalności o wysokiej wartości dodanej poprzez rozwój

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

1 – tak 0 – nie

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

3 – tak 0 – nie

0 – wkład do 5% powyżej wkładu minimalnego 1 – więcej niż 5% powyżej wkładu minimalnego

3 – tak

Wniosek o dofinansowanie.

Wniosek o dofinansowanie.

0 – nie

1 - Projekty wykazujące innowacyjność w skali podmiotu wnioskującego; 2 - Projekty wskazujące innowacyjność na obszarze objętym LSROR (dotychczas tu nie wykorzystywane); 3 - Projekty innowacyjność sektora;

wykazujące w skali

4 - Projekty innowacyjne, w których zastosowano rozwiązania stosowane w kraju przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie – dokumenty potwierdzające typ i skalę innowacyjności wydane przez stosowne instytuty badawcze.

potencjału innowacyjnego, który pozwoli na osiąganie wysokich standardów jakości i zaspokojenia zapotrzebowania konsumentów na produkty rybołówstwa i hodowli ryb oraz wspierania działań promujących przejrzystość ekologicznych metod produkcji dla konsumentów; Innowacji organizacyjnych. Przyczyniają się do zmian w sposobie funkcjonowania podmiotu wnioskującego, do zmian organizacji pracy, czy organizacji zarządzania. Innowacje organizacyjne związane będą z racjonalizacją organizacji lub dostosowaniem jej do zmieniających się przepisów prawa, czy wymogów ze strony klientów. Innowacji procesowych. Przyczyniają się do wprowadzenia innowacji technicznych, dotyczyć będą wprowadzenia zmian w procesie produkcji (innowacyjnych metod produkcji, w tym zarządzanie jakością, bezpieczeństwo żywności i certyfikacja procesów), czy też procesie świadczenia usług. Innowacji marketingowych. Przyczyniają się do rozwoju sfery sprzedaży i dystrybucji gotowych produktów rybołówstwa i hodowli ryb oraz innych usług.

9.

Wnioskodawcą jest podmiot, który spełnia warunki określone w §2, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich, kryteriów wyboru Lokalnej Grupy Rybackiej do realizacji tej strategii oraz wymagań, jakim powinna odpowiadać umowa dotycząca warunków i sposobu realizacji tej strategii w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z dnia 29 września 2009r. i rozporządzenia zmieniającego powyższe z dnia 2 marca 2010r.

Maksymalna liczba punktów

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie – dokumenty potwierdzające że podmiot spełnia warunki określone w §2, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich, kryteriów wyboru Lokalnej Grupy Rybackiej do realizacji tej strategii oraz wymagań, jakim powinna odpowiadać umowa dotycząca warunków i sposobu realizacji tej strategii w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z dnia 29 września 2009r. i rozporządzenia mieniającego powyższe z dnia 2 marca 2010r.

3 – tak Kryterium oceniane będzie na podstawie dokumentów potwierdzających spełnienie przez wnioskodawcę warunków, o których mowa w §2, ust. 1 w wymienionym rozporządzeniu.

0 – nie

22

punkty

d) Ochrona środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracanie potencjału produkcyjnego sektora rybactwa Lp.

1.

2.

3.

4.

Nazwa kryterium Operacja dotyczy inwestycji melioracyjnych związanych z rekultywacją, utrzymaniem i racjonalnym gospodarowaniem wodami Operacja dotyczy organizacji szkoleń i innych przedsięwzięć edukacyjnych w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej

Opis kryterium – adekwatność do analizy SWOT W analizie SWOT zwracano uwagę na wyeksploatowanie obiektów służących retencji wód oraz wykorzystaniu ich do celów innych niż produkcyjne. Analiza SWOT wskazuje, że na obszarze działania LGR obserwuje się małą świadomość ekologiczną.

Operacja dotyczy przedsięwzięć służących zachowaniu i zabezpieczeniu obszarów objętych szczególnymi formami ochrony przyrody

W analizie SWOT naturalnego.

Operacja dotyczy inwestycji w zakresie ochrony przeciwpowodziowej lub zabiegów związanych z usuwaniem szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych w wodach śródlądowych

W analizie SWOT zwracano uwagę na niski poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

zwracano

uwagę na degradację środowiska

Punkty

Źródło weryfikacji spełnienia kryterium

1 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie 1 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie 1 – tak 0 – nie 1 – tak 0 – nie

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie (dokumenty poświadczające objęcie obszaru szczególną formą ochrony przyrody). Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie (wyniki ekspertyz konsultacji).

4 – obszar działania LGR 5.

6.

7.

8.

9.

Obszar oddziaływania operacji

Partnerstwo w realizacji operacji

Operacja dotyczy turystycznego wykorzystania wód śródlądowych: renowacji, zabezpieczenia i oznakowania kąpielisk

Operacja dotyczy tworzenia miejsc pracy dla osób, które utraciły pracę w sektorze rybackim lub ich krewnych (powinowaty do pierwszego stopnia pokrewieństwa lub małżonek)

Innowacyjny charakter operacji

Będą preferowane operacje o szerszym zasięgu i oddziaływaniu.

W analizie SWOT wskazano na niski stopień współpracy 3 sektorów w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na swoją działalność statutową. Wspólna realizacja operacji będzie sprzyjać zdobywaniu doświadczenia w przygotowywaniu i realizacji operacji. Kryterium będzie preferować projekty przyczyniające się do dywersyfikacji wykorzystania wód oraz zwiększenia ich dostępności do celów rekreacyjnych. W analizie SWOT zwracano uwagę na bardzo silną konkurencję na rynku – zagrożenia związane z napływem taniej ryby z zagranicy oraz stały spadek opłacalności produkcji rolniczej szczególnie rybackiej co może skutkować utratą pracy w sektorze.

2 – jedna gmina 1 – jedna miejscowość 0 – bez innych partnerów 1 – 1-2 partnerów 3 – więcej niż 2 partnerów 2 – tak 0 – nie

Wniosek o dofinansowanie.

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie (umowy partnerskie lub porozumienia między partnerami). Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie (decyzje właściwych Instytucji)

3 – tak Wniosek o dofinansowanie. 0 – nie

W badaniach ankietowych respondenci jako najważniejsze problemy podali wysokie bezrobocie (20%) oraz brak miejsc pracy(6%). W analizie SWOT zwracano uwagę na niski stopień akceptacji nieuchronności zmian, akceptacji pojawiających się pomysłów innowacyjnych. Stwierdzono, że, aby w przyszłości organizacja mogła skutecznie realizować swoje cele, podejmować przedsięwzięcia o innowacyjnym charakterze należy szczególnie mocno rozwijać obszary

1 Projekty wykazujące innowacyjność w skali podmiotu wnioskującego; 2 - Projekty wskazujące innowacyjność na obszarze

Wniosek o dofinansowanie. Załączniki do wniosku o dofinansowanie – dokumenty potwierdzające typ i skalę innowacyjności wydane przez

zasobów ludzkich i zarządzania bazując na posiadanych zasobach materialnych oraz przyjąć strategię konkurencyjną, która będzie zmierzać m.in. do zwiększania zdolności do większej absorpcji środków pomocowych i stosowania innowacyjnych rozwiązań. Znalazło to również swoje odzwierciedlenie w celach. Został przyjęty cel szczegółowy: Poprawa przygotowania do dynamicznie zmieniającego się otoczenia i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań. Kryterium będzie oceniane na podstawie opisu projektu oraz dokumentów potwierdzających innowacyjność projektu.

objętym LSROR (dotychczas tu nie wykorzystywane); 3 Projekty wykazujące innowacyjność w skali sektora; 4 - Projekty innowacyjne, w których zastosowano rozwiązania stosowane w kraju przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Preferowane będą nie stosowane dotychczas na obszarze objętym LSROR operacje mające charakter: Innowacji technologicznych/technicznych. Przyczyniają się do wspierania działalności o wysokiej wartości dodanej poprzez rozwój potencjału innowacyjnego, który pozwoli na osiąganie wysokich standardów jakości i zaspokojenia zapotrzebowania konsumentów na produkty rybołówstwa i hodowli ryb oraz wspierania działań promujących przejrzystość ekologicznych metod produkcji dla konsumentów; Innowacji organizacyjnych. Przyczyniają się do zmian w sposobie funkcjonowania podmiotu wnioskującego, do zmian organizacji pracy, czy organizacji zarządzania. Innowacje organizacyjne związane będą z racjonalizacją organizacji lub dostosowaniem jej do zmieniających się przepisów prawa, czy wymogów ze strony klientów. Innowacji procesowych. Przyczyniają się do wprowadzenia innowacji technicznych, dotyczyć będą wprowadzenia zmian w procesie produkcji (innowacyjnych metod produkcji, w tym zarządzanie jakością, bezpieczeństwo żywności i certyfikacja procesów), czy też procesie świadczenia usług. Innowacji marketingowych. Przyczyniają się do rozwoju sfery sprzedaży i dystrybucji gotowych produktów rybołówstwa i hodowli ryb oraz innych usług. Maksymalna liczba punktów

20 punktów

stosowne instytuty badawcze.

Suggest Documents