LISTOPAD W numerze!!!

r 1/2013 LISTOPAD W numerze!!! • • • • • • • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości Fryderyk Chopin – poeta fortepianu Kącik młodego Europe...
3 downloads 0 Views 1MB Size
r 1/2013

LISTOPAD

W numerze!!! • • • • • • •

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości Fryderyk Chopin – poeta fortepianu Kącik młodego Europejczyka Język angielski dla każdego Wróżby andrzejkowe Literackie talenty naszych uczniów Wiadomości sportowe

1

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych. Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej. 2

Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. Centralne obchody Święta Niepodległości odbywają się w Warszawie i są transmitowane przez media masowego przekazu. Oglądamy wówczas wspaniałe defilady wojskowe, słuchamy przemówień ważnych osobistości i widzimy, jak oficjalne delegacje składają kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym dniu odprawiane są w całym kraju Msze św. za Ojczyznę. Organizowane są także uroczyste apele żołnierskie i harcerskie, pod pomnikami bohaterów narodowych składane są kwiaty i palone są znicze na grobach żołnierzy. Gmachy państwowe, domy oraz ulice dekorowane są polskimi flagami. Dzień ten staje się dla wielu osób lekcją patriotyzmu. W naszej szkole każdego roku obchodzimy uroczyście Narodowe Święto Niepodległości. Nasi uczniowie z powagą uczestniczą w uroczystym apelu. Zawsze jest to dla nas ważny i radosny dzień. Wspominamy trudne chwile w dziejach Polski i cieszymy się z odzyskanej wolności.

Antoni Słonimski

Polska I cóż powiedzą tomy słowników, Lekcje historii i geografii, Gdy tylko o niej mówić potrafi Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików. Choć jej granice znajdziesz na mapach, Ale o treści, co je wypełnia, Powie ci tylko księżyca pełnia I mgła nad łąką, i liści zapach. Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka? W niewymierzonej krainie leży. Jest w każdym wiernym sercu Polaka, Co o nią walczył, cierpiał i wierzył. W szumie gołębi na starym rynku, W książce poety i na budowie, W codziennej pracy, w życzliwym słowie, Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

3

WIELCY POLACY FRYDERYK CHOPIN – POETA FORTEPIANU ,, Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” (Cyprian Kamil Norwid) Fryderyk Chopin (1810- 1849) to najwybitniejszy europejski kompozytor. Urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Jego ojciec - Mikołaj był spolonizowanym Francuzem, który pokochał nową ojczyznę i wziął udział w powstaniu kościuszkowskim. Matka - Justyna z Krzyżanowskich lubiła grę na fortepianie, a wedle legendy przy grze ojca na skrzypcach, przyszedł na świat Fryderyk. Pierwsze próby kompozytorskie miały miejsce w wieku 7 lat, a publiczne występy w wieku ośmiu. Muzyka wtedy okrzyknięto cudownym dzieckiem, drugim Mozartem. W latach 1823 - 1826 pobierał naukę w Liceum Warszawskim, w którym jednym z nauczycieli był jego ojciec. W latach 1826- 1829 studiował w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki pod kierunkiem Józefa Elsnera. W listopadzie 1830 roku opuścił na zawsze Polskę, by resztę życia spędzić na emigracji w Paryżu. Tutaj utrzymywał kontakty z polskimi intelektualistami - wybitnymi poetami: Adamem Mickiewiczem i Cyprianem Kamilem Norwidem oraz francuską pisarką Georges Sand. W 1836 zaczął chorować na gruźlicę. Umarł 17 października 1849 roku w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Père - Lachaise. Zgodnie z wolą artysty, siostra Ludwika zabrała jego serce do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, gdzie znajduje się do dzisiejszego dnia.

TWÓRCZOŚĆ Większość wszystkich kompozycji napisanych przez Chopina stanowią utwory przeznaczone na fortepian solo. Oprócz tego są też dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem. Bardzo znaczące miejsce wśród wszystkich utworów zajmują, tworzone przez całe życie, polonezy i mazurki. Pisał także piękne nokturny, sonaty, etiudy i pieśni.

A to ciekawe! Fryderyk Chopin jest najbardziej znanym na świecie Polakiem. Od 1927 roku odbywa się w Polsce Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, konkurs muzyczny na najlepszego interpretatora muzyki Chopina. Od 2005 roku w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa.

4

KĄCIK ĄCIK MŁODEGO EUROPEJCZYKA EUROPEJCZYKA Unia Europejska (UE) jest organizacją organizacj międzynarodową dzynarodową, czyli, mówiąc prostszymi słowami, wielką rodziną państw położonych onych w Europie. Obecnie należyy do niej 28 krajów, które ró różnią się między sobąą wielko wielkością, historią, zwyczajami, religią, ą, ję językami, hymnami, godłami, flagami, przyrodą. przyrod Postanowiły jednak współpracować, współpracowa aby razem osiągnąć ą ąć więcej, wię aby ich obywatele mogli żyć ż ć lepiej, bezpieczniej, dostatniej, a – co najważniejsze najwa – w pokoju. Mogąą oni swobodnie się si odwiedzać, mieszkać w dowolnym kraju Unii Europejskiej, a także że uczy uczyć się i pracować.

Symbole Unii Europejskiej

Flaga Unii Europejskiej to krąg dwunastu żółtych ółtych gwiazd na niebieskim tle. Symbolizują one jedność jedność, solidarność i harmonięę między ędzy europejskimi narodami, a ich liczba nigdy się si nie zmienia. Liczba „12” jest uważana uwa za symbol doskonałości ści i pełni, a krąg kr za symbol jedności.

Hymnem Unii Europejskiej jest Oda do radości – fragment IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, wybitnego kompozytora niemieckiego. Słowa poematu Oda do radości,, który napisał niemiecki poeta Friedrich von Schiller, przedstawiają wizjęę świata, w którym wszyscy ludzie stają stają sięę dla siebie bbraćmi. Słowa utworu przetłumaczono na różne ró języki, zyki, ale oficjalny hymn Unii Europejskiej to sama melodia. 5

Świętem Unii Europejskiej jest Dzień Europy obchodzony 9 maja. Tego dnia w 1950 roku minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman przedstawił plan pokojowej współpracy między państwami europejskimi, który doprowadził do utworzenia Unii Europejskiej.

Dewiza Unii Europejskiej, czyli zdanie wyrażające zasadę, jaka jej przyświeca, brzmi Zjednoczona w różnorodności. Oznacza to, że Europejczycy współpracują między sobą na rzecz pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa, a wielość kultur,

Euro - Waluta UE, której znakiem jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami (€). Symbolizuje ona korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej, tradycji i języków jest bardzo ważna i nie utrudnia osiągania wspólnych celów.

Paszport europejski - paszport potwierdzający obywatelstwo jednego z państw Unii Europejskiej. Okładka w kolorze burgundzkiego wina.

6

Domena internetowa .eu związana bezpośrednio z Unią Europejską. Uruchomienie jej nastąpiło 7 grudnia 2005 r. Początkowo uprawnione do rejestracji były tylko instytucje publiczne z Unii Europejskiej (w tym przypadku zastępuje ona domenę .eu.int) oraz organizacje posiadające prawa do znaków towarowych. Rejestracja jest dostępna dla wszystkich od 7 kwietnia 2006 r.

Syriusz (Sirius) - maskotka dla dzieci w Unii Europejskiej. Swej nazwy unijnej maskotce użyczyła najjaśniejsza gwiazda. Każde państwo członkowskie ubiera Syriusza nawiązując do swojej kultury i tradycji. 7

Austria

Belgia

Dania

Finlandia

Francja

Grecja

Hiszpania

Holandia

Irlandia

Luksemburg

Niemcy

Portugalia

Szwecja

Wielka Brytania

Włochy

Tak wyobrażają sobie Syriusza polskie dzieci. Może także Wy macie ciekawe pomysły na ubranko dla polskiego Syriusza? Szkolny Klub Europejski ogłasza konkurs plastyczny na ciekawy strój dla tej sympatycznej maskotki. Technika prac dowolna, termin wykonania prac do końca listopada, prace należy dostarczyć opiekunowi SKE p. Małgorzacie Konopińskiej.

8

NAUKA JĘ JĘZYKA ZYKA ANGIELSKIEGO – PRIORYTET WSPÓŁCZESNEJ EDUKACJI

Krzy Krzyżówka dla każdego

9

Krzyżówka żówka ówka dla grupy zaawansowanej 10

Wróżby andrzejkowe Pomysły na andrzejkowe wróżby LANIE WOSKU i odgadywanie kształtów jego cieni to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Będziesz potrzebować: zwykłych świeczek, papierowego (tekturowego), samodzielnie wykonanego klucza, miski z wodą, dobrego humoru. Wosk należy roztopić w rondelku na małym ogniu. Uwaga rondelek pewnie do niczego innego nie będzie się już nadawał! Ciepły wosk ostrożnie przez dziurkę od klucza lejemy do wody. Gdy wosk na wodzie zastygnie podnosimy go do światła i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżymy naszą przyszłość. ANDRZEJKOWE SERCE. Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię, na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej. Będziesz potrzebować: kolorowy papier (lub biały papier i farby), nożyczki, długopis, szpilka. ANDRZEJKOWE KARTKI NA WODZIE. Aby wywróżyć imię przyszłego ukochanego do korków dziewczynki przyczepiają kartki ze swoim imieniem i wkładają je do miski z wodą, w której pływają korki z przyczepionymi imionami męskimi. Gdy korki się złączą jest to magiczny znak, że przyszły wybranek będzie nosił imię z kartki. Aby stworzyć bardziej magiczny nastrój w czasie zabawy - można ozdobić kartki brokatem a imiona wypisać atramentem - jak prawdziwa wróżka. Będziesz potrzebować: korki od wina, karteczki z imionami męskimi i żeńskimi, miska z wodą, szpilki. 11

ANDRZEJKOWA NUMEROLOGIA. Przy okazji wróżb andrzejkowych można poćwiczyć... matematykę! Każde dziecko oblicza swoją urodzeniową cyfrę (data urodzenia 29.12.2002: 2+9+1+2+2+0+0+2 = 18 = 1+8 = 9) Wróżka odczytuje charakterystykę każdej cyfry: "1" Cichy i spokojny, ale też sumienny i obowiązkowy. Kiedy już wybierze zamierzony cel, dąży do niego wytrwale. Nie sprawia problemów wychowawczych, starannie prowadzi zeszyty, pilnie notuje wiadomości, zawsze ma odrobione lekcje. Uczeń idealny! Lubiany przez nauczycieli za sumienność, nie lubi jednak robić więcej niż musi. Bardzo często "Jedynki" mają uzdolnienia artystyczne. "2" Dobry uczeń. Łagodny, uprzejmy, ale skryty, żyjący często w świecie własnych planów i marzeń. Szkoła nie jest jego pasją, ale nie ma żadnych problemów w nauce, a dzięki wrażliwości i miłości do czytania, najlepiej czuje się na przedmiotach humanistycznych języku polskim i historii. Nie ma wielu przyjaciół i chodzi własnymi drogami, ale dla osób, które wzbudzą jego zaufanie jest bardzo koleżeński i uczynny. "3" Klasowa gaduła. Zadaje mnóstwo pytań, bierze udział we wszystkich dyskusjach. Ciekawski i dociekliwy i zawsze uśmiechnięty, co owocuje sympatią kolegów i nauczycieli. Ci ostatni zwykle starają się utemperować jego szaloną naturę, zwykle bezskutecznie... Interesuje się nowymi technologiami, ciekawostkami, wszystkim, co intrygujące i tajemnicze. "Trójkę" charakteryzuje doskonała pamięć i zdolności aktorskie. "4" To osoba dobra, myśląca, obdarzona zdrowym rozsądkiem i lubiąca ruch na świeżym powietrzu. W szkolnych murach nie czuje się najlepiej, ulubionym przedmiotem jest wychowanie fizyczne. Elokwencja i bystrość sprawiają jednak, że wszelkie testy i egzaminy zalicza bez problemu. Otwarte na ludzi i koleżeńskie, szybko zyskują sympatię kolegów i nauczycieli. Są wrażliwe na zło i krzywdę chętnie pomagają w schroniskach dla zwierząt, dbają o czystość środowiska. 12

"5" Szkolny łobuziak, który zrobi wszystko, żeby w szkole się nie nudzić. Osoba ruchliwa i uparta, ale inteligentna i wszechstronnie uzdolniona. Jeśli lubi jakiś przedmiot, poświęca się mu całkowicie i osiąga doskonałe efekty, także na konkursach i olimpiadach. Ma oryginalne poczucie humoru, potrafi stworzyć karykaturę kolegi czy nauczyciela. Lubiany, wszędobylski i energiczny. "6" Uczciwy, skromny, towarzyski i otwarty na innych. W klasie unika spięć i konfliktów. Nauka to dla niego przyjemność, choć często towarzyszą jej stresy "przed sprawdzianowe". Posiada poczucie obowiązku, nie skuszą go wagary czy psikusy robione kolegom i nauczycielom. Wszystko co robi, wykonuje z pasją i zaangażowaniem. Jeśli jednak przedmiot go nudzi, to za nic nie będzie chciał się go uczyć. "7" Uczy się sumiennie, ale nie dla stopni i wyróżnień, wybiera sobie ulubione przedmioty i na nich skupia całą uwagę. Ma naturę samotnika, nie lubi szkolnych imprez ani publicznych wystąpień. Nauczyciele doceniają go za obowiązkowość i upór w obronie własnych poglądów, przyjaciele - za lojalność i wierność. "8" W życiu i szkole kieruje się emocjami. Do nauki podchodzi z pasją, wszystko go interesuje, jest ambitny i dociekliwy. Bierze aktywny udział w życiu szkoły, działa w samorządzie, chętnie wyjeżdża na szkolne wycieczki, rajdy, pomaga w ich organizacji. Nie lubi jednak rywalizacji, dlatego zawody sportowe nie są jego mocną stroną. Jest bardzo krytyczny wobec siebie i niepowodzenia szybko go zniechęcają. "9" Ambitny i zdolny. Uwielbia być w centrum uwagi, chciałby być klasowym przywódcą i we wszystkim być najlepszy. Lubi szkołę, bo może się w niej wykazać, zabłysnąć polotem i inteligencją. Bierze udział we wszystkich apelach i uroczystościach, dobrze się uczy i uwielbia poznawać nowych ludzi. Jest uczynnym kolegą.

13

Jest ojciec? - Jest - odpowiada szeptem dziecko. - To poproś go. - Nie mogę - szepcze dziecko. - Dlaczego? - Bo jest zajęty - szepcze dalej. - A mama jest? - Jest. - To poproś mamę. - Nie mogę. Też jest zajęta. - A czy oprócz mamy i taty jest jeszcze ktoś w domu? - Tak, policja - potwierdza nadal szeptem maluch. - No to poproś pana policjanta. - Nie mogę, jest zajęty. - Czy jeszcze ktoś jest w domu? - Straż pożarna, ale pan strażak też jest zajęty. - Powiedz mi dziecko, co oni wszyscy robią u was w domu? - Szukają. - Kogo? - Mnie...

Siedmioletni chłopczyk wraca ze szkoły. Podjeżdża samochód. Kierowca odsuwa szybę i mówi: - Wsiadaj do środka, dam Ci 10 zł i lizaka. Chłopczyk nie reaguje i przyspiesza kroku. Samochód powoli toczy się za nim. Znowu się zatrzymuje: - No wsiadaj, dam Ci 20 zł, lizaka i chipsy. Chłopczyk ponownie kręci głową i przyspiesza kroku. Samochód powoli jedzie za nim: - No nie bądź taki! Moja ostatnia oferta: 50 zł, chipsy i cola. - Oj, odczep się tato. Skoro kupiłeś matiza, to musisz z tym żyć.

Do Kowalskich przyjechała z wizytą babcia i pyta Pawełka: - Wnusiu, dobrze się chowasz? - Staram się. Ale mama i tak zawsze mnie w końcu znajdzie i wykąpie.

- Synku, przed godziną w szafce były dwa ciastka, teraz jest tylko jedno. Co się stało? - To nie moja wina. Było ciemno i nie zauważyłem tego drugiego.

W kościele za chwilę ma się odbyć ślub. Młoda para zbliża się powoli do ołtarza. Wśród zebranych gości jest mała dziewczynka, która szeptem pyta swoją mamę: - Mamusiu, a dlaczego panna młoda jest tak ślicznie ubrana w białą sukienkę? - Bo widzisz córeczko, ona chce wszystkim pokazać, jaka jest bardzo szczęśliwa - odpowiada matka. - To dlaczego pan młody jest ubrany na czarno?

- Mamo, spełniliśmy dziś we trzech dobry uczynek. Przeprowadziliśmy staruszkę przez jezdnię. - To bardzo dobrze, ale dlaczego we trzech? - Bo stawiała opór.

14

Czas na sport ! • Piłka nożna:

Terminarz najbliższych meczy Champions League: 05-11-2013, 20:45 Real Sociedad - : - Manchester United 05-11-2013, 20:45 Szachtar Donieck - : - Bayer Leverkusen 27-11-2013, 20:45 Bayer Leverkusen - : - Manchester United 27-11-2013, 20:45 Szachtar Donieck - : - Real Sociedad 05-11-2013, 20:45 Juventus - : - Real Madryt 05-11-2013, 20:45 FC Kopenhaga - : - Galatasaray 27-11-2013, 20:45 Juventus - : - FC Kopenhaga 27-11-2013, 20:45 Real Madryt - : - Galatasaray 05-11-2013, 20:45 Paris Saint-Germain - : - Anderlecht 05-11-2013, 20:45 Olympiakos - : - Benfica 27-11-2013, 20:45 Anderlecht - : - Benfica 27-11-2013, 20:45 Paris Saint-Germain - : - Olympiakos 05-11-2013, 20:45 Manchester City - : - CSKA Moskwa 05-11-2013, 20:45 Viktoria Pilzno - : - Bayern Monachium 27-11-2013, 18:00 CSKA Moskwa - : - Bayern Monachium 27-11-2013, 20:45 Manchester City - : - Viktoria Pilzno 06-11-2013, 20:45 Chelsea - : - Schalke 04 06-11-2013, 20:45 FC Basel - : - Steaua Bukareszt 26-11-2013, 20:45 Steaua Bukareszt - : - Schalke 04 15

26-11-2013, 20:45 FC Basel - : - Chelsea 06-11-2013, 20:45 Borussia Dortmund - : - Arsenal 06-11-2013, 20:45 Napoli - : - Olympique Marsylia 26-11-2013, 20:45 Borussia Dortmund - : - Napoli 26-11-2013, 20:45 Arsenal - : - Olympique Marsylia 06-11-2013, 18:00 Zenit St. Petersburg - : - FC Porto 06-11-2013, 20:45 Atletico Madryt - : - Austria Wiedeń 26-11-2013, 18:00 Zenit St. Petersburg - : - Atletico Madryt 26-11-2013, 20:45 FC Porto - : - Austria Wiedeń 06-11-2013, 20:45 Ajax Amsterdam - : - Celtic Glasgow 06-11-2013, 20:45 FC Barcelona - : - Milan 26-11-2013, 20:45 Celtic Glasgow - : - Milan 26-11-2013, 20:45 Ajax Amsterdam - : - FC Barcelona

• A teraz coś dla LEGIONISTÓW: 27.10.2013, Lech P. 1 : 1 Legia W. (T-Mobile Ekstraklasa). Gola dla LEGII strzelił Tomasz Jodłowiec w 47 minucie, ale po trzech minutach na wynik 1 : 1 strzelił Gergo Lovrencsics. Już 07-11-2013 o 21:05 Legia zagra na PEPSI Arenie z Tranzonsporem w rozgrywkach Ligi Europejskiej.

Kamil Gąsior kl. Va

16

Przygody młodego detektywa Sherlocka Holmesa pt. „Zęby” „Z

Na urodzinowej imprezie Draculi zjawiły się się największe najwię potwory. Wśród ród nich byli: Meduza, Mumia, Wilkołak, Frankenstein i Duch. W nocy, po imprezie ktoś kto włamał się do domu solenizanta i ukradł mu sztucznąą szczękę. szcz Rano Dracula wezwał Sherlocka Holmesa, który pod nocną szafką w sypialni wampira znalazł zerwane bandaże, e, ciemne futro i łuski jakiegoś jakiego gada. Detektyw bez zastanowienia spytał sięę Draculi: - Kto tu wczoraj był ? - Tylko zaproszeni goście, goś między innymi: Meduza,, Mumia i Wilkołak! – powiedział król wampirów . - A ha! Muszę to sprawdzić. sprawdzi (Detektyw ukłonił sięę w pożegnalnym żegnalnym ge geście i opuścił cił miejsce zbrodni. Godzin Godzinę później niej Sherlock puka do drzwi Wilkołaka. Otwiera mu domownik.) - Witaj mój drogi Holmesie! - Dzień dobry ! - Co cię stało mój kolego? Dawno ci cię nie widziałem. - Prowadzę dochodzenie w sprawie zaginionych zębów z Draculi. Nagle gospodarz domu uświadomił sobie, że jest w kręgu ęgu podejrzanych i szybko pozbył się osoby, którą darzył zaufaniem. Zdziwiony detektyw poszedł do pozostałych potworów. Niestety wszystkie zachowywały sięę podobnie jak Wilkołak. Nikt nie puścił puścił pary z ust i ka każda z osób szybko go spławiła . Gdy w nocy nocy detektyw myślał my nad tąą straszną sprawą, ktoś do niego zadzwonił i powiedział mu coś, ś, co oś oświeciło mądrego drego człowieka . Szybko zerwał si się z fotela na, którym lubił siedzieć. siedzie . Odpalił wóz i pojechał. Na miejscu zobaczył duży du cień. Osoba lub potwór ( w tym świetle nie było dobrze widać wida ) uciekała z czymśś co błysnęło błysn w świetle księżyca. yca. Pech chciał, że śścigany potknął się o kamieńń i runął runą na ziemię. Sherlock z latarkąą podbiegł do złodzieja, nie mógł uwierzyć uwierzy w to co widzi. Przed nim leżał …. Ciąg dalszy nastąpi … Autor: Paulina Krajewska, kl.VI d

17