Kwesta na rzecz Starofarnego

Kwesta na rzecz Starofarnego Po raz trzeci w kweście na rzecz Cmentarza Starofarnego, najstarszej bydgoskiej nekropolii, wziął udział Wojewoda Kujawsk...
Author: Dagmara Wójcik
3 downloads 1 Views 257KB Size
Kwesta na rzecz Starofarnego Po raz trzeci w kweście na rzecz Cmentarza Starofarnego, najstarszej bydgoskiej nekropolii, wziął udział Wojewoda Kujawsko – Pomorski Romuald Kosieniak. Zbiórka pieniędzy zainicjowana została przed 10 laty przez Ilustrowany Kurier Polski. Co roku na Cmentarzu Starofarnym i Komunalnym spotykają się dziennikarze, politycy, artyści. Wszyscy, którzy chcą poświęcić swój czas, aby – zbierając datki – przyczynić się do odbudowy najstarszego bydgoskiego cmentarza. W tym roku udało się zebrać ponad 11 tysięcy złotych. „Ludzie są hojni, bo widzą, że akcja przynosi efekty. Cmentarz ma nowa bramę, remontowane jest ogrodzenie. W tym roku pieniądze z kwesty przeznaczone zostaną na współfinansowanie starych nagrobków. Udział w kweście jest dla mnie zaszczytem. Chciałbym, żeby takie wspólne akcje odbywały się także w przyszłości, bo jeszcze wiele jest do zrobienia” – mówił wojewoda w rozmowie z dziennikarką Radia Pomorza i Kujaw, które „przejęło” po Ilustrowanym Kurierze Polskim obowiązki organizatora i koordynatora kwesty.

Pieniądze na świadczenia rodzinne 47 mln. 500 000 tys. zł na wniosek Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Romualda Kosieniaka – przeznaczył Minister Finansów z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Kwota ta zabezpiecza w 100 % (zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez gminy) środki na wypłatę świadczeń rodzinnych

Uroczystości w Minikowie Po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Wsi działającego przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim oraz kilkunastu innych stowarzyszeń i organizacji współpracujących z ośrodkami doradztwa rolniczego Wojewoda Romuald Kosieniak wytypował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie do pełnienia funkcji Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dwa pozostałe ośrodki, w Zarzeczewie i Przysieku, miałyby pełnić funkcję oddziałów lub filii. Aktualnie ośrodek w Minikowie obejmuje swoim zasięgiem prawie połowę województwa, świadczy usługi doradcze na rzecz 30 tys. gospodarstw, co stanowi ok. 40% ogólnej liczby gospodarstw rolnych w naszym regionie. Ośrodek w Minikowie, jako jedyny z działających trzech jednostek doradczych, otrzymał dzisiaj Międzynarodowy Certyfikat Jakości ISO 9001:2000 na usługi doradcze, szkoleniowe i wystawienniczo-targowe i jako drugi w kraju wdrożył i stosuje system zarządzania jakością. Jednocześnie podczas dzisiejszej uroczystości podpisano w Minikowie porozumienie o utworzeniu Ośrodka Szkoleniowego Techniki Rolniczej pomiędzy Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, Akademią Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy i Stowarzyszeniem Polskich Producentów Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Bydgoszczy. Strony porozumienia zobowiązują się do współpracy na rzecz utworzenia w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Akademii techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy Ośrodka Szkoleniowego Techniki Rolniczej. Celem utworzenia ośrodka jest stworzenie warunków do podnoszenia wiedzy i umiejętności praktycznych rolników, uczniów szkół rolniczych oraz studentów ATR w Bydgoszczy przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań z zakresu techniki rolniczej. Strony porozumienia, dla rzetelnego i odpowiedzialnego wdrażania powyższej idei oraz przyjętego celu, zobowiązują się do: 1. 2. 3.

Utworzenia Ośrodka Szkoleniowego Techniki Rolniczej. Wspólnych działań, w celu pozyskania środków finansowych, między innymi z funduszy Unii Europejskiej, które umożliwią zorganizowanie Ośrodka oraz prowadzenie działalności szkoleniowej. Pozyskania wsparcia technicznego od krajowych i zagranicznych producentów maszyn i urządzeń rolniczych.

Obradował Kujawsko – Pomorski Komitet Monitorujący Kontrakt Wojewódzki

Obradował Kujawsko – Pomorski Komitet Monitorujący Kontrakt Wojewódzki. Podczas posiedzenia wręczono Akty Powołania członkom Komitetu (nominacje odebrali m.in. rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Jan Kopcewicz, rektor Akademii Bydgoskiej Adam Marcinkowski, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, przedstawiciele rad powiatów i gmin oraz ministerstw) i zatwierdzono Regulamin Komitetu. Wojewoda Kujawsko – Pomorski Romuald Kosieniak przedstawił kwartalne sprawozdanie z realizacji Programu w województwie w ramach ZPORR. W ramach kontraktu realizowano 29 zadań wybranych przez zarząd województwa. Kontynuowano inwestycje wieloletnie: rozbudowę Szpitala Dziecięcego w Toruniu, budowę Opery NOVA w Bydgoszczy, budowę Szpitala Miejskiego w Grudziądzu i zakup autobusów szynowych. Na ten cel udostępniono dotację z Budżetu Państwa w wysokości 42,5 mln złotych. Zostały zawarte 33 umowy wykonawcze z Wojewodą Kujawsko – Pomorskim na kwotę 39,73 mln złotych. Jednostki samorządu terytorialnego zainwestowały kwotę 3,9 mln złotych.

Święto Niepodległości Wojewoda Kujawsko-Pomorski Romuald Kosieniak zaprasza mieszkańców na uroczyste obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 Mszą Świętą celebrowaną przez Jego Ekscelencję biskupa Jana Tyrawę w Katedrze Diecezji Bydgoskiej. W programie :



godz. 11.30 – Stary Rynek – koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego pod dyrekcją majora Jerzego Andrzejewskiego,



godz. 11.40 – Podniesienie Flagi, Hymn Państwowy,



godz. 11.50 – Zmiana posterunku,



godz. 12.00 – Oficjalne wystąpienia okolicznościowe,



godz. 12.10 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa,



godz. 12.40 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Prezydenta Leona Barciszewskiego, pieśni w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego pod dyrekcją majora Jerzego Andrzejewskiego.

Święto Służby Więziennej Krzyże Zasługi oraz złote, srebrne i brązowe odznaki “Za zasługi w pracy penitencjarnej” otrzymało dwudziestu pracowników służby więziennej z rąk Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Romualda Kosieniaka podczas obchodów Święta Służby Więziennej. Przyznano też akty nominacji na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerskim i podoficerskim.

Obchody Święta Niepodległości “Niech dzień 11-tego listopada będzie nie tylko świętem pamięci, ale także świętem nadziei i wiary. Nadziei, że skorzystamy z szansy jaka jest przed nami, że będziemy umieli być mądrzy – że odrzucimy uprzedzenia, że potrafimy dla dobra Rzeczypospolitej zjednoczyć się ponad podziałami. Wiary, że nie zabraknie nam siły i zwykłej ludzkiej solidarności, wiary, że to co nas łączy jest silniejsze od tego co nas dzieli.” – powiedział Wojewoda Kujawsko – Pomorski Romuald Kosieniak podczas uroczystych obchodów z okazji 86 rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość jak co roku rozpoczęła się od mszy świętej celebrowanej przez biskupa diecezji bydgoskiej Jana Tyrawę. W uroczystym składaniu kwiatów Wojewodzie towarzyszyła Katarzyna Koczwara, uczennica liceum ogólnokształcącego w Tucholi, laureatka wojewódzkiego konkursu o tematyce unijnej ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty. Wojewoda w swoim wystąpieniu podkreślał także potrzebę organicznej, wytężonej pracy ponad podziałami: “Taka praca, takie działania mogą być o wiele ważniejsze niż nasza coroczna obecność na Święcie Niepodległości. Powinniśmy wspólnie pracować i żyć tak, abyśmy mogli powiedzieć tym, którzy będą tutaj po nas, że “myśleliśmy nie tylko o sobie, ze zrobiliśmy coś także dla innych.”

Puchar dla RTW Bydgostia Kabel Puchar od Wojewody Romualda Kosieniaka otrzymała RTW Bydgostia Kabel, która już po raz szesnasty wywalczyła tytuł drużynowego mistrza Polski. Puchar odebrał prezes klubu, Pan Zygfryd Żurawski, podczas uroczystości jakie odbyły się w bydgoskim Pałacu Młodzieży.

Adwokaci u Wojewody Z członkami Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy spotkał się dzisiaj Wojewoda Kujawsko-Pomorski Romuald Kosieniak. “>>Advocator