KODEKS ETYKI ZAWODOWEJ InPost S.A.

1 Kodeks Etyki Zawodowej obowiązuje od 30 kwietnia 2015

I. SPIS TREŚCI

2

I.

Spis treści

2

II.

Wstęp

3

1.

Jak korzystać z Kodeksu

3

2.

Jakie przepisy mają zastosowanie

3

III.

Misja, wizja i wartości

5

1.

Nasza misja

5

2.

Nasza wizja

5

3.

Nasze wartości

5

IV.

Zasady przewodnie

6

1.

Uczciwość

6

2.

Profesjonalizm

6

3.

Poufność

6

4.

Równe szanse i szacunek w miejscu pracy

6

5.

Równe szanse w zatrudnieniu

6

6.

Przeciwdziałanie mobbingowi

7

7.

Przeciwdziałanie dyskryminacji i molestowaniu

7

8.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

7

9.

Ochrona środowiska

7

10.

Społeczna odpowiedzialność firmy

7

V.

Twoje obowiązki wobec InPost S.A.

8

1.

Konflikt interesów

8

VI.

Własność firmy, prywatność i bezpieczeństwo

9

1.

Własność intelektualna

9

2.

Prywatność

9

3.

Bezpieczeństwo

...........10

VII.

Zakończenie

...........11

II. WSTĘP

InPost S.A. jest przekonana, że przestrzeganie wyznaczonych standardów etycznych oraz stosowanie się do obowiązujących uregulowań i przepisów prawnych jest kluczowym elementem prowadzenia odpowiedzialnego oraz skutecznego biznesu.

Kodeks Etyki Zawodowej odzwierciedla nasze dążenie do stałego doskonalenia się jako organizacji w powiązaniu z etycznym i odpowiedzialnym prowadzeniem interesów biznesowych. Dodatkowo jego przestrzeganie poprawia kulturę organizacyjną i jakość naszej pracy, a w kwestiach wątpliwych stanowi swego rodzaju kompas moralny, który znajduje odzwierciedlenie w wewnętrznych i zewnętrznych relacjach biznesowych.

Niniejszy Kodeks Etyki Zawodowej odnosi się do każdej osoby zatrudnionej w InPost S.A., na każdym szczeblu firmowej hierarchii organizacyjnej. Poprzez niego wskazujemy ogólne zasady, jakie wszyscy powinni przestrzegać, aby Spółka była budzącym zaufanie, rzetelnym, o nieposzlakowanej opinii przedsiębiorstwem.

1. jak korzystać z Kodeksu Kodeks Etyki Zawodowej obejmuje obszar tematów, do których mają zastosowanie właściwe polityki i procedury InPost S.A. Dostęp do Polityk i Procedur można uzyskać poprzez portal firmowy Merkury.

3

2. jakie przepisy mają zastosowanie Kodeks określa standardy naszych praktyk biznesowych i wyraża zobowiązanie do prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z najwyższymi normami etycznymi.

Należy pamiętać, że Kodeks nie zastępuje, ani nie stoi ponad polityką InPost S.A. Zgodność z prawem i przepisami jest podstawą Kodeksu, a naruszenie jego wymagań może skutkować wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.

Kodeks nie może regulować każdej możliwej sytuacji zaistniałej w miejscu pracy, a fakt, że taka sytuacja nie jest uwzględniona w Kodeksie nie oznacza, że jest dopuszczalna.

4

III. MISJA, WIZJA, WARTOŚCI

1. nasza misja Misją InPost S.A. jest perfekcjonizm biznesowy przekładający się na dynamiczny i nieustanny wzrost wartości Spółki. Perfekcjonizm biznesowy rozumiemy jako doskonałość operacyjną, innowacyjność technologiczną, zaspokajanie zarówno zwerbalizowanych, jak i nieuświadomionych potrzeb Klientów, tworzenie nowatorskich modeli biznesowych, które wychodzącą naprzeciw międzynarodowym trendom i zmianom cywilizacyjnym, a także proaktywne kreowanie unikatowego wizerunku Spółki.

2. nasza wizja Aspiracją InPost S.A. jest osiągnięcie pozycji niekwestionowanego, wyznaczającego standardy lidera rynkowego w zakresie usług i produktów pocztowych, a także procesów wspomagających, czego motorem i narzędziem sprawczym jest pasja w tworzeniu rozwiązań upraszczających życie Klientów.

3. nasze wartości

5

pasja – jest ona unikalną wartością, która niemożliwe czyni możliwym Satysfakcja Klienta - osiągana poprzez: rzetelność i szybkość działania dialog z Klientem oraz poszanowanie intymności transparentność konsekwencję i skuteczność w działaniu, ... która w długim okresie przekłada się na Jego lojalność względem InPost S.A. innowacyjne podejście do biznesu - oparte na kreatywności intuicyjnej prostocie rozwiązań i ciągłym doskonaleniu się praca zespołowa - oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku zaangażowanie i odpowiedzialność Uczciwość i przestrzeganie zasad etyki w biznesie profesjonalizm zawodowy

IV. ZASADY PRZEWODNIE

1. Uczciwość Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i fundamentalnymi zasadami etyki w biznesie; praworządność i uczciwość są bowiem czynnikami niezbędnymi do pozyskania szacunku i stabilności, bez których niemożliwe jest zrealizowanie wyznaczonej misji. Bądź uczciwy wobec wszystkich.

2. profesjonalizm Profesjonalizm to kapitał warunkujący sukces. Pamiętamy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje w obszarach związanych z działalnością InPost S.A. W miarę możliwości, Spółka angażuje się w rozwój pracowników poprzez organizację szkoleń, warsztatów oraz włączając w projekty zapewniające rozwój zawodowy.

3. poufność Gwarantujemy poufność danych i informacji, które są w naszym posiadaniu. Każdemu pracownikowi zabronione jest wykorzystywanie informacji niejawnych w celach, które nie są związane z wykonywaniem ich obowiązków zawodowych.

4. równe szanse i szacunek w miejscu pracy

6

Pragniemy tworzyć kulturę wzajemnego szacunku i akceptacji różnic między naszymi pracownikami, współpracownikami, klientami, dostawcami i zainteresowanymi stronami.

5. równe szanse w zatrudnieniu Wszystkie decyzje dotyczące zatrudnienia i obsadzania stanowisk w InPost S.A. są podejmowane bez względu na rasę, kolor skóry, pochodzenie, religię lub światopogląd, wiek, płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność lub inne przyczyny powyższego rodzaju.

6. przeciwdziałanie mobbingowi InPost S.A. podejmuje starania, by środowisko pracy było wolne od mobbingu oraz innych form przemocy. Pragniemy wyraźnie podkreślić, iż nie akceptujemy mobbingu, ani żadnych innych form przemocy psychicznej zarówno ze strony przełożonych, jak i pracowników niższego szczebla. Stwarzanie sytuacji zachęcających do mobbingu bądź stosowanie mobbingu może doprowadzić do postępowania dyscyplinarnego.

7. przeciwdziałanie dyskryminacji i molestowaniu Zabronione jest molestowanie lub zachowanie dyskryminujące bądź niesprawiedliwe traktowanie pracownika z powodu jego rasy, koloru skóry, religii, pochodzenia narodowego, wieku, płci, orientacji seksualnej lub z innych przyczyn przewidzianych prawem. Naruszenie tej polityki może doprowadzić do postępowania dyscyplinarnego.

8. Bezpieczeństwo w miejscu pracy Stosowanie Procedur BHP, Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego oraz środków ochrony indywidualnej jest wymagane przez cały czas przebywania w miejscu pracy.

9. Ochrona środowiska

7

InPost S.A. prowadzi politykę mającą na celu ochronę środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Wierzymy, że rozwój ekonomiczny nie musi zakłócać równowagi ekologicznej.

10. Społeczna odpowiedzialność firmy W swojej działalności InPost S.A. zobowiązuje się do prowadzenia działalności w sposób honorujący wartości etyczne, szanujący ludzi, interesy społeczności oraz środowisko naturalne.

V. TWOJE OBOWIĄZKI WOBEC InPost

Przestrzeganie wymogów etycznych i właściwe postępowanie jest obowiązkiem pracownika InPost S.A. Jeżeli istnieje podejrzenie naruszenia etyki lub powstają wątpliwości etyczne należy w pierwszej kolejności zgłaszać ten fakt przełożonemu. Dopiero gdy przełoży nie rozwiązuje tego problemu etycznego można wystąpić z pisemną skargą lub wnioskiem w tej sprawie – zgodnie z procedurą skarg i wniosków.

1. Konflikt interesów Ogólnie rzecz biorąc, konflikt interesów może powstać, gdy: nasze stanowisko pracy lub obowiązki stanowią okazję dla osiągania osobistych korzyści, zobowiązania lub sytuacje wynikające z osobistych działań lub korzyści finansowych mogą wpływać na decyzje lub czynności wykonywane w ramach obowiązków zawodowych.

Nie można opisać wszystkich sytuacji, które mogą być postrzegane jako konflikt interesów. Oto kilka ogólnych przykładów:

8

zewnętrzne interesy finansowe – własność lub udział u dostawcy lub sprzedawcy InPost S.A., z wyjątkiem posiadania akcji spółki notowanej na giełdzie, upominki od klientów – odbieranie upominków od klienta, przed lub po zawarciu transakcji, może sprawiać wrażenie niestosowności, upominki od dostawców – nie należy przyjmować od dostawców upominków o wartości przekraczającej sumaryczną kwotę 100 zł brutto w okresie jednego miesiąca, ponieważ może to być powodem konfliktu interesów, członek rodziny – w przypadkach, gdy klient lub dostawca jest członkiem rodziny pracownika.

VI. WAŁASNOŚĆ FIRMY, PRYWATNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

1. własność intelektualna Działalność InPost S.A. oparta jest na ogromnym zasobie doświadczenia oraz wiedzy specjalistycznej pracowników firmy. To doświadczenie zaowocowało szeroką wiedzą, w tym poufnymi rysunkami, danymi, technologiami, produktami, usługami i innymi informacjami, które umożliwiają Spółce konkurowanie i odnoszenie sukcesów na rynku. Obowiązkiem pracowników InPost S.A. jest ochrona tajemnic handlowych i poufnych informacji w pracy i poza nią. Wynalazki dokonane w trakcie zatrudnienia, które są związane bezpośrednio lub pośrednio z InPost S.A., lub produktami albo usługami świadczonymi przez Spółkę muszą być natychmiast zgłaszane firmie. Zgodnie z prawem miejscowym wynalazki automatycznie staja się własnością Spółki lub Spółka ma prawo dochodzenia prawa do takich wynalazków.

2. prywatność Informacje przechowywane na komputerach i serwerach InPost S.A. lub przekazane za pomocą poczty głosowej, wiadomości e-mail i systemów uważa się za własność InPost S.A. i podlegają kontroli Spółki. InPost S.A. ma prawo do zastąpienia haseł i kodów, aby uzyskać dostęp do komputera i systemów łączności. Przykłady obejmują:

9

e-mail, pocztę głosową, wiadomości tekstowe i komunikatory, grafikę, oprogramowanie i pliki elektroniczne, dokumenty lub dane utworzone, wysłane, otrzymane lub przechowywane na własności firmy.

3. Bezpieczeństwo Możesz uzyskać dostęp tylko do plików i programów, w wersji elektronicznej lub wydrukowanej, do której masz prawo dostępu. Przeglądanie, kopiowanie, rozpowszechnianie, usunięcie, uszkodzenie lub zmiana plików, haseł, systemów komputerowych lub programów, innych własności firmy lub niewłaściwe wykorzystanie informacji uzyskanych, jeśli nie było uprawnione, stanowi naruszenie Kodeksu. Każdy produkt utworzony lub przekazany w wyniku pracy poprzez system komputerowy lub inne zasoby komunikacyjne InPost S.A. (w tym wszystkie wiadomości e-mail i wiadomości głosowe, grafika, oprogramowanie, pliki elektroniczne, dokumenty lub inne dane utworzone, wysłane, i zapisane na własności InPost S.A. lub w systemie elektronicznym) mogą być przedmiotem dochodzenia, monitorowania, wyszukiwania i przeglądu w zakresie dozwolonym przez prawo.

10