KINNITATUD Sotsiaalministri

veebruari 2010. a käskkirjaga nr "Töötervishoiu ja tööohutuse strateegia 2010–2013" ja "Töötervishoiu ja tööohutuse strateegia 2010–2013 tegevuskava" kinnitamine

Töötervishoiu ja tööohutuse strateegia 2010–2013 tegevuskava Kõrge prioriteediga tegevus – on olemas nii ressursid kui ka selge visioon tegevuse läbiviimiseks Mitte nii kõrge prioriteediga tegevus – olemas on ressursid, kuid puudub täpne visioon või on olemas küll visioon, kuid puuduvad ressursid Madala prioriteediga tegevus – puudub nii ressurss kui ka selge visioon või tegevus ei ole hetkel otstarbekas Algus

Eesmärk

I II III Prioriteet

Teostaja/vastutaja

Alustatud

TAO + TPIAO

2008

Kommentaar tegevusele

Finantseerimine

Maht (kroonid või töötunnid)

ESF

Maksumus 339840 kr (lepingutasu töövõtjale) + 11450 kr seminari läbiviimine

1. Töötervishoidu ja tööohutust reguleeriv õigusruum Eesmärk: töötervishoidu ja tööohutust reguleeriv õigusruum on kaasaegne ja tõhus

2009 2010

Töökeskkonnaga tegelevate spetsialistide ja tööandjate poolt valdkonna õigusaktidele antud hinnangute uurimine, kasutades selleks erinevaid analüüsimeetodeid (erinevate sihtgruppide arvamused, küsitlusuuringud), et välja selgitada, missugused töötervishoiu ja tööohutuse valdkonnad on üle- või alareguleeritud, millised on enamlevinud probleemid õigusaktide rakendamisel jne.

TTOS-i ning selle alamaktide tekitatud halduskoormus ettevõtetele. Viiakse läbi ex-ante mõjuanalüüs, kaardistamaks olulisemad halduskoormuse kokkuhoiu 2009- 2010 kohad ning hindamaks muudatuste mõju ettevõtetele, töötajatele ja riigile laiemalt.

I

TTOS-i probleemide kirjeldamine, uuringu lähteülesande koostamine, leping, analüüsi läbiviimine ja raporti koostamine.

I

TAO + TPIAO

2009

TTOS-i infokohustuse kirjeldamine, analüüsi lähteülesande koostamine, leping, analüüsi läbiviimine ja raporti koostamine.

ESF

Maksumus 660000 kr (lepingutasu töövõtjale), mis kuulub väljamaksmisele järgmisel aastal. Töid teostatakse selle raha eest reaalselt 2009 III kv ja 2010 I kv

2010

Lähteülesande ettevalmistamine mai 2009. Märts 2010 kuni märts 2011 analüüsi läbiviimine välisekspertide poolt.

ESF

200 töötundi + 1500000 kr

ESF + SoMi personalikulu

maht selgub vajadusel

ESF

planeeritud kuni 600000 kr

ESF + SoMi personalikulu

500000 kr + 400 töötundi

ESF + TI ESF

TI ESF 300000 kr

ESF + SoMi personalikulu

100 töötundi + 200000 kr

2010– 2011

TTOS-i õigusliku analüüsi läbiviimine. Selle käigus viiakse läbi õigusruumi analüüs ja võrreldakse seda rahvusvahelise parima praktikaga.

I

TAO

2011

Vajadusel mõjuanalüüsi läbiviimine võrdleva õigusliku analüüsi käigus kaardistatud olulisematele alternatiivsetele lahendustele.

II

TAO + TPIAO

2010

Vajadusel reaalses elus tekkinud probleemide/valdkondade kaardistamine (tavapärasest erinevas töösuhtes olevate töötajate töökeskkond – kaugtöö, töövõtuleping, töötute ümberõpe, õpilaste töökeskkond ja -praktika, vabatahtlik töö, malevad, notarid jne).

II

TPIAO

2011

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse ajakohastamine ja muudetavate õigusaktide menetlemine.

I

TAO

Vajadusel. Täiendavad TPIAO uuringud nende probleemide lahendamiseks, mille kohta pole võimalik andmeid teistest olemasolevatest uuringutest saada (süvaanalüüsid 2010–2011). Uue seaduseelnõu koostamine ja menetlemine.

Eesmärk: tööandjatele on loodud hästi toimivad abivahendid töökeskkonnaalaste õigusaktide järgimiseks ESF vahenditest toetatakse töövahendite, juhendite ja metoodikate 2010–2013 väljatöötamist, mis hõlbustab erinevatel huvipooltel strateegia eesmärke saavutada.

I

TAO + TI

Vajaduse hindamine ja haruliitude toetamine koostamaks ESF vahenditest oma 2009–2013 valdkondadele juhendmaterjale, nt ehitustööd, puidutööd, töö kõrgustes, terviseriskid põllumajanduses jne, kaasates selleks eksperte.

I

TAO

2010

Avatud taotlusvoor (alates 2011. a).TI-l 2–3 brošüüri aastas + kodulehel avaldatud juhendid. Kokkulepe Eesti Tööandjate Keskliidu ja Kaubandus-Tööstuskoja esindajatega. 2010. a selgitatakse välja vajadus, 2011. a juhendite valmimine.

1

jooksev töö

Eesti tööandjatele tehakse kättesaadavaks Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri ja ILO tööohutus- ja töötervishoiualased juhendmaterjalid. Erilist tähelepanu pööratakse nn uutele riskidele töökeskkonnas.

I

TAO

Jooksev töö, kui materjalid tulevad. Materjalid tehakse kättesaadavaks TI kodulehe jm võrgustike kaudu.

SoMi personalikulu

ca 20 töötundi aastas

jooksev töö

Euroopa Komisjoni koostatud juhendmaterjalide kiire levitamine.

I

TAO

Levitamine SoM-i ja TI kodulehe jt võrgustike kaudu.

SoMi personalikulu

ca 12 töötundi aastas

2. Erinevate sihtrühmade teadlikkuse tõstmine töökeskkonnast lähtuvatest terviseriskidest ja nende maandamise meetmetest Eesmärk: sihtrühmade töökeskkonnaalane teadlikkus on tõusnud 2009. a viiakse läbi tööelu uuring, millega kogutakse andmeid nii töötajate kui tööandjate SoMi Uuringut rahastab ESA riiklike töökeskkonnaalse teadlikkuse kohta. Analüüsi personalikulu+ vaatluste eelarvest + SoMi tulemused 2010. Võimalik ka analüüside uuringu personalikulu 120 töötundi. sissetellimine selle materjali alusel, kuid seda rahastus ilmselt 2011. a. Enne uue TTOS valmimist selgitada välja SoMi sihtrühmad, et kindlaks teha, kuidas neid 200 töötundi personalikulu teavitada Kommunikatsioonikava koostamine koos TI ja TAI-ga. Korraldatakse perioodiliselt 50000 kr + 40 töötundi; TI ESF + SoMi kokkusaamisi TI, TA ja TAO esindajatega, et 200000 kr aastas ja 120 kooskõlastada tööülesandeid ja vahetada infot. personalikulu + TI teabepäevade korraldamine, elektroonilise TI ESF töötundi infokirja väljaandmine, veebilehel juhendite avaldamine.

2010

Hinnata olemasolevat töökeskkonnaalase teadlikkuse taset sihtrühmade kaupa ning selgitada välja probleemkohad.

I

TPIAO

2011

Uuring sihtrühmade kaupa teadlikkuse tõstmise meetoditest, tuginedes olemasolevatele teadmistele ja kogemustele ning välisriikide uuringutele. Sihtrühmade väljaselgitamine ja neile praktiliste materjalide väljatöötamine.

II

TAO + ASO + TPIAO

I

TI + TAO + TAI + TA

II

TAO

ESF programmi kaudu töötervishoiu- ja tööohutusalaste õppematerjalide koostamine kutsekoolidele. Vajadus väljaselgitamisel.

ESF

40 töötundi + 150000 kr

TI ESF

200000 kr

SoMi personalikulu + ESF

20 töötundi + 500000 kr

2009–2013 ESF programmi „Tööelu kvaliteedi parandamine“ ja TI ESF programmi "Terviseriskide vähendamine ja tööelu kvaliteedi parandamine" 2010–2011 raames pööratakse tähelepanu töötajate esindajate ja töötajate informeerimisele töökeskkonnaalastes küsimustes, ajakohast teavet levitatakse veebilehekülgede, juhendmaterjalide, meedia ja teabepäevade kaudu.

2011–2013

Töötatakse välja tööohutusalased õppematerjalid haridusasutustele, nt töötervishoiu ja tööohutusalane õpik, juhendmaterjalid, õppefilmid, plakatid jms.

2013

ESF toel töötatakse välja täiendkoolituse programm kutsekoolide töötervishoiu ja tööohutuse teemasid käsitlevatele õppejõududele ja viiakse läbi esmane täiendõppetsükkel.

I

TI

2010

TI koostatud töökeskkonnaspetsialistide koolituskava kohandamine ja TI programmist tehtaval koolitusel osalemise võimaldamine kutsekoolide õppejõududele. Läbirääkimised käivad. Koolitus peaks algama sügisel 2010

2011

Koolituste ja teabematerjalide väljatöötamise abil tõstetakse töötajate teadlikkust ohtlike ainete ja neid sisaldavate toodete ohutust käitlemisest, sh oskust lugeda pakenditelt ja ohutuskaartitelt vajalikku infot.

I

TAO + RTO

2011

Koostöös rahvatervise osakonnaga korraldatakse vastavasisulised koolitused ja koostatakse teabematerjalid (sisseostetavad eriala spetsialistide käest).

Eesmärk: tööohutuse ja töötervishoiu valdkonnas toimivad aktiivselt erinevate tasandite võrgustikud jooksev töö

Eesti töötervishoiu ja tööohutuse infovõrgu arendamine.

I

TAO (FOP)

jooksev töö

Töökoha tervisealase teabe koondamine ja levitamine, sh temaatiliste uuringute läbiviimine ning heade praktikate tunnustamine.

I

TAO + TI + TAI

TI-l hea tava andmebaas. Parimate praktikate levitamine veebis.

2010–2011

Olemasolevate töötervishoiu ja tööohutuse teemasid käsitlevate veebiportaalide ajakohasuse ja jätkusuutliku toimimise tagamine.

I

TI + TAO

TI veebi edasiarendamine, kasutajasõbralikkuse kujundamine (kunagise ohutusportaali eeskujul), sisendid TAO-lt.

www.osh.sm.ee arendus

SoMi 20 töötundi aastas personalikulu SoMi personalikulu + TI 160 töötundi + 200000 kr TI ESF TI personalikulu + TI 120 töötundi + 400000 kr TI ESF

2

2009

Tervist edendavate töökohtade (TET) võrgustiku laiendamine ning arendamine, töökohakesksete tervisedendusalaste koolituste, sh temaatiliste koolitusmoodulite väljatöötamine, tervist edendavate töökohtade võrgustiku liikmete koolitamine.

II

TAI + TAO

TETi arendamine on TAI ülesanne. TAO esindajad osalevad koostöös nõustajatena.

TAI personalikulu

200 töötundi

Kirjas ka RTA-s. Poliitiline tegevus, vajalik valitsuse huvi. Hetkel aktiivne töö ettevalmistamiseks peatatud.

SoMi personalikulu

80 töötundi

Koostöö RaM-ga. Tervisedendavate tegevuste sätestamine õigusaktides.

SoMi personalikulu

80 töötundi

ESF

120 töötundi

Eesmärk: loodud on mehhanism töökeskkonnaalaste ennetustegevuste stimuleerimiseks 2012

Tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse seaduse eelnõu koostamisel osalemine.

II

RaM + SoM

2013

Tervist edendavatesse tegevustesse tehtavate investeeringute muutmine tööandjale erisoodustusmaksuvabaks.

I

RaM + SoM

Töökeskkonna kulude kvalitatiivne ja kvantitatiivne väljatoomine ning teadvustamine, sh töökeskkonna investeeringute hindamine.

II

TPIAO

2011–2012

2010

2010

2011

Maine majandusliku stiimulina. „Töötajasõbralikuma tööandja auhind“ üheks kriteeriumiks ettevõtte töökeskkonna seisund.

III

TI + SoM

Koostöö Äripäeva TOP-idega, lisades sinna nn hea töökeskkonna komponendi.

III

TI + ÄP

EVS 18001 põhimõtete tutvustamine tööandjatele. „Ohutu riigihange”, lepingutesse ja riigihanketingimustesse sisse töökeskkonna/tööohutuse teemad. Riigisektoris täidetakse eeskujulikult töötervishoiu ja tööohutuse nõudeid. TI sihtkontroll riigiasutustesse.

II

TI

III

TAO

III

TI

2009

Viiakse läbi uuring. Välja selgitada maine kriteeriumid ja hindamismetoodika. Läbi rääkida TI-ga. Andmete koguja TI, avaldaja Äripäev.

TI tutvustab tööandjatele oma kontrollidel standardi põhimõtteid. TI inspektorite koolitus 2009. Vajadusel teha ettepanek RaM-le riigihangete seaduse muutmiseks. 2011 suurendab TI järelevalve osa riigisektoris (sihtkontroll 200 ettevõtet).

SoMi personalikulu + TI personalikulu TI personalikulu TI ESF SoMi personalikulu TI personalikulu

SoMi 12 töötundi + TI 80 töötundi 40 töötundi 15 000 kr 40 töötundi 800 töötundi

3. Töökeskkonnaalane koolitus Eesmärk: töökeskkonnaspetsialistide välja- ja täiendõppesüsteem on tõhus

2009–2010 Koostatakse töökeskkonnaspetsialisti kutsestandard.

2009

Töökeskkonnaspetsialisti standardõppekava koostamine.

Töökeskkonnaspetsialisti ja väikeettevõtte juhi koolituse läbiviimine 2009–2014 Tööinspektsiooni poolt.

I

TI

2010

I

TI

2008

I

TI

2009. aastal on kavandatud töökeskkonnaspetsialistide kutsestandardi vormistamine ja juurutamise alustamine. Tegevus on töös, Kutsekoja kohtumised toimuvad. Tehtud. TI: 2009 pilootkoolitused TI-s ESF programmist, esimene koolitus septembris 2009. Koolitused jätkuvad 2010.

ESF + TI personalikulu

TI 120 töötundi

ESF

300 töötundi

TI ESF

3000000 kr aastas

Eesmärk: töökeskkonnavolinike ja töökeskkonnanõukogu liikmete välja- ja täiendõppesüsteem on tõhus

2011–2013

Vajadusel vaadata üle ja ajakohastada kogu töötervishoiu ja tööohutusalase koolituse süsteem.

II

TI + TAO

2009–2014

Sotsiaalministeeriumis registreeritud koolitusasutuste kontrollimine eesmärgiga parandada koolituse kvaliteeti.

I

TAO

SoMi Vaadata üle, vajadusel värskendada koolituse personalikulu + määruses sisalduvad õppekavad. TI annab TI sisendi, kas määrust tuleks muuta või ei. personalikulu Kontroll koolitusasutuste üle (vähemalt 5 SoMi külastust aastas) personalikulu

120 töötundi

60 töötundi

Eesmärk: Eestis on piisav arv pädevaid ennetavat töötervishoiuteenust pakkuvaid töötervishoiuspetsialiste; spetsialistide täiendkoolitussüsteem toimib 2010

Terviseamet analüüsib Eesti vajadust erinevate töötervishoiuspetsialistide hulga järele.

II

TA

TA personalikulu

100 töötundi

3

2010

Vajadusel töötervishoiupsühholoogia õpetamine kas spetsialiseerumisvõimaluse loomisega mõne Eesti kõrgkooli juurde (eelduseks õppekava loomine) või väljavõi täiendõppe toetamisega välisülikooli juures stipendiumiprogrammide abil.

II

TAO + HTM

Tallinna Tehnikaülikoolil plaanid juba olemas, stipendiumeid pakub Riigikantselei.

SoMi personalikulu

40 töötundi

Koostöös tervishoiuosakonnaga töötatakse välja erinevates valdkondades ühtsetel alustel toimiv esmaabikoolitussüsteem.

II

THO + TAO

Pikaajaline probleem, seni pole lahendust leitud. Punasel Ristil juhtpositsioon.

SoMi personalikulu

80 töötundi

II

TA

2011

Kui kutsestandardid (tööhügieenik, ergonoom) koostatud, saab hakata täiendõpet läbi viima.

TA personalikulu

100 töötundi

I

TAO + TA

2009 dets

Osaletud messil "Teeviit 2009", koostatud voldikud koostöös ülikoolidega (Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool) – tööhügieenik, ergonoom.

ESF

24 töötundi + 40000 kr

2011–2012 Viiakse läbi mittemeditsiiniliste töötervishoiuspetsialistide täiendõpe.

2009

Populariseerida töötervishoiuga seonduvaid erialasid ülikoolides – teadlikkuse tõstmine erialade olemasolust ja vajalikkusest, tööandjas huvi tekitamine. 4. Töötervishoiuteenused tervishoiusüsteemi osana

Eesmärk: korraldatud on tööst põhjustatud haiguste ning kutsehaiguste varjane diagnoosimine ühtses tervishoiusüsteemis 2012–2013 Haigekassa rahastuse laiendamine kutsehaiguse ekspertiisile.

III

TA + THO

Perearstide koolitamine ja haiguste kodeerimine, võimaldamaks tuvastada võimalikku seost töökeskkonna ja haiguse esinemise vahel.

I

TA

Töötervishoiualane (tööga seotud haigestumiste) analüüs riigis.

II

TA + HK

Tööga seotud tervisekahjustuse hinna määratlemine ettevõttele/ühiskonnale, sh töökeskkonna investeeringute tasuvuse näitamine.

II

TPIAO

2009–2013 Töötervishoiuteenuste kvaliteedi määratlemine (standardiseerimine).

I

TA

2010–2013 Töötervishoiu ühinemine e-tervisega.

II

TA

2010–2011 jooksev töö 2010–2011

Töötervishoiu lähtepabris on ülesandena olemas. Ülesanne on ka RTA-s ja töötervishoiu lähtepaberis fikseeritud, teostajaks TA. Töötervishoiualane analüüs on TTOS § 20'1 kohaselt TA ülesanne. See on seotud eelmisel aastal vormistatud poliitikamuudatuse lähteülesandega Eesti Haigekassa andmebaasi reformimiseks ja andmete kättesaadavuse tagamiseks. Tegevus kirjas ka RTA tegevuskavas.

TA + SoMi personalikulu TA personalikulu + ESF TA personalikulu

100 töötundi

SoMi personalikulu

40 töötundi

TA personalikulu ESF, TA personalikulu

80 töötundi

40 töötundi

200 töötundi 50 töötundi

Eesmärk: töötervishoiuspetsialistide pädevusnõuded on selged ja järelevalve töötervishoiuteenuse osutamise üle on korraldatud

2011

Määratletakse töötervishoiuspetsialistide pädevuse miinimumnõuded. Koostatakse mittemeditsiinilistele töötervishoiuspetsialistidele (tööhügieenik, ergonoom, tööpsühholoog) kutsestandardid.

I

TA

Standardid peaksid olema kehtestatud 2011.

2011

Luuakse toimiv järelevalvesüsteem mittemeditsiiniliste töötervishoiuspetsialistide tegevuse osas.

I

TA

Ülesanne sätestatud töötervishoiu lähtepaberis, ilmselt vajab ka TTOS-i muudatust (järelevalve sätestamisega).

TA personalikulu + SoMi personalikulu

200 töötundi

TA personalikulu

80 töötundi

SoMi personalikulu + ESF

50 töötundi + 300000 kr

SoMi personalikulu

4 töötundi

5. Uued riskid töökeskkonnas Eesmärk: käivitatud on süsteem uute riskide identifitseerimiseks ja maandamiseks

2010

2009–2011

Jätkatakse 2008. aastal ESF programmis „Tööelu kvaliteedi parandamine” väljatöötatava elektroonilise riskianalüüsi abivahendi arendamist ja laiendamist.

I

TAO

See vajadus on väljaselgitamisel, kuna Euroopa Töötervishoiu ja Tööohutuse Agentuur plaanib teha liikmesriikidele kättesaadavaks analoogse riskihindamise abivahendi.

Euroopa Komisjoni Töötervishoiu ja tööohutuse nõuandva komitee (ACHS) poolt koostatavad juhendid direktiivide 2004/40/EÜ (elektromagnetväljad), 2006/25/EÜ (optiline kiirgus) jt rakendamiseks tõlgitakse ja tehakse kättesaadavaks tööandjatele ja töötajatele.

I

TAO

Juhendid tõlgib üldjuhul Euroopa Komisjon, kuid nende tõlkimine võtab kaua aega. Jooksev töö.

4

Tööandjad ja töötaja saavad teavet tööohutuse ja töötervishoiu riskidest 2011–2013 ebatüüpiliste töövormide (kaugtöö, renditöö) ja uute ohuteguritega kaasnevate riskide avastamiseks ja maandamiseks.

II

TAO + TI

Tööohutusalases teavitustegevuses pööratakse eraldi tähelepanu võõrtööjõu 2009–2010 tööohutuse teemadele: olulised õigusaktid tõlgitakse vene keelde. Koostatakse ja tõlgitakse võõrkeelseid teavitusmaterjale.

I

TAO

Õigusaktide ja teabelehtede tõlkimine ja levitamine.

TAO

Eesti akrediteeritud mõõtelaborite mõõteulatused on Akrediteerimiskeskuse koduleheküljel olemas. Mõõtevajaduste kaardistamine tähendab tööandjale õigusaktidega pandud mõõtekohustuste selgitamist juhendmaterjali kujul. Lisaks teavituskampaania koostatud juhendmaterjalide kohta.

Uue info levitamine veebis (ka ILO kaugtöö konventsioon).

SoMi personalikulu + TI personalikulu

SoMi 20 töötundi + TI 80 töötundi

ESF

60000 kr

SoMi personalikulu + ESF

40 töötundi + 400000 kr

teadmata

teadmata

Eesmärk: ohutegurite parameetrite mõõtmisteenus on tööandjale kättesaadav

2010

Olemasolevate mõõtmisvajaduste ja -võimaluste kaardistamine.

II

2012

Võimalusel riiklikult rahastatavate mõõtevõimaluste loomine (toetamine).

III

2010

TAI asbestilabor. Terviseameti mõõtelaborid.

6. Teadmispõhisuse ja haldussuutlikkuse tõstmine poliitika kujundamisel ja rakendamisel Eesmärk: poliitikaotsused töötervishoiu ja tööohutuse valdkonnas on teadmistepõhised Töökeskkonna poliitikaanalüüsi tegemise põhimõtetes kokkuleppimine ja poliitikaanalüüsi usaldatavuse tõstmine (sh eriti teiste riikide hea tavaga, metoodikatega tutvumine ja ülevõtmine) Sotsiaalministeeriumis. Töökeskkonna poliitikaanalüüsi tegemise põhimõtetes kokkuleppimine teiste jooksev tööpoliitikat mõjutavate ministeeriumidega, juhise tegemine koostöös töö Justiitsministeeriumi õigusaktide mõjude hindamise töögrupiga. jooksev Olulisemate töökeskkonna poliitika muutuste ex-ante ja ex-post analüüside läbiviimine. töö Tööinspektsiooni tegevuse tulemuslikkuse mõõtmise süsteemi väljatöötamine ja rakendamine. Süsteemi loomine strateegia tulemuslikkuse hindamiseks ACHS poolt 2009–2013 väljatöötatavate hindamiskriteeriumide (Scoreboard) alusel. jooksev töö

II

TPIAO

Jooksev töö vastavalt vajadusele.

SoMi personalikulu

20 töötundi

II

TPIAO

Vajab selgitamist.

SoMi personalikulu

20 töötundi

II

TPIAO

Jooksev töö.

II

TI

2009

Indikaatorid välja töötatud ja rakendamisel.

II

TPIAO

2009

Hindamiskriteeriumid on välja töötatatud.

2009

Registreeritud tööõnnetuste ja kutsehaigestumise statistika kvaliteedi parandamiseks viiakse Tööinspektsiooni poolt läbi tööandjate teavitamine ja arstide raportite/teatiste alased koolitused ning juhtumeid registreerivate tööinspektorite koolitus.

I

TI

2009

Tehtud Eurostati projekti toetusel.

2010

Luuakse elektrooniline võimalus tööõnnetuste ja kutsehaigestumise teatiste/raportite edastamiseks.

I

TI

Arstide teatiste osas esialgne lahendus pakutud, edaspidi e-tervise süsteemi kaudu. Tööandjate teatiste edastamine kavandatava e-inspektsiooni lahenduse kaudu.

Tööõnnetuste „õige“ arvu saamiseks töötatakse välja tööõnnetuste võimalikult usaldusväärne kaalumise süsteem kasutades algandmete saamiseks elanikkonna seas läbiviidavaid küsitlusuuringuid. Tehakse aktiivset koostööd Eurostati ja ESA-ga tööõnnetuste ja kutsehaiguste statistika arendamiseks.

I

TI

Olemas leping ESA-ga tööõnnetuste igaaastaseks kaalumiseks.

Vaadatakse üle ja täiendatakse töökeskkonna poliitika jaoks oluliste küsitlusuuringute sisu, metoodika ja järjepidevuseks vajalik regulaarsus.

II

TPIAO + ESA

SoMi personalikulu TI personalikulu SoMi personalikulu

100 töötundi TI 200 töötundi 80 töötundi aastas

Eesmärk: töötervishoiu ja tööohutuse statistika on usaldusväärne

jooksev töö

Eurostat

270000 kr

ESF

E-inspektsiooni projektitaotlus tervikuna 2 miljonit krooni. Tööõnnetuste raportite edastamine sellest ca 1/3.

TI personalikulu

40 töötundi aastas

SoMi personalikulu

40 töötundi aastas

5

2011

Tagatakse töötervishoiuteenuste pakkujate ja teenuste sisu kvaliteetsete andmete olemasolu ning kättesaadavus.

I

TA

Terviseamet koos erialaasjatundjatega koostab töötervishoiuteenuste kirjeldused, töötab välja ühtsed dokumendivormid kõikide TA töötervishoiuteenuste kohta; koos Eesti Epersonalikulu, tervise Sihtasutusega ja SoM-ga töötab välja ESF elektroonilise aruandluse süsteemi ja kehtestab aruandluse korra kõigile töötervishoiuteenuse pakkujatele.

100 töötundi

Kompetentsimudel valmis 2008, mille põhjal hakkavad toimuma iga-aastased koolitused.

TI personalikulu + TI ESF

1200000 kr

TI personalikulu

200 töötundi

TI ESF

65000 kr

Eesmärk: Tööinspektsioon on haldussuutlik ning hea partner töötajale, tööandjale ja teistele riigiasutustele

2009 jooksev töö

Tööinspektsiooni haldussuutlikkuse tõstmine. ESF programmi "Tööelu kvaliteedi parandamine" ja „Tööga seotud terviseriskide vähendamine ja töösuhete kvaliteedi parandamine “ raames viiakse läbi Tööinspektsiooni ametnike kompetentsimudeli pädevuskoolitus. Tõhustada koostööd erinevate järelevalveametite ja asjaomaste institutsioonidega, sh vastutusvaldkondade täpsustamine.

I

TI

II

TI

2009

TI: partnerlussuhete fookuses tervishoid (töötervishoiuarstid) ja järelevalveasutused.

I

TI

2009

2009. toimus koolitus REACH-ist üldiselt, peale Tööinspektsiooni rolli täpsustamist REACH-i järelevalves inspektorite täiendav koolitus.

Töökeskkonna järelevalve metoodika pidev ajakohastamine ja tõhustamine seoses ebatüüpiliste töösuhete levikuga.

II

TI

Luuakse efektiivne nõustamis- ja teavitustegevuste raamistik.

II

TI

Viiakse läbi tööinspektorite täiendkoolitus nende oskuse suurendamiseks 2009 -2010 ettevõtetes ohtlike ainete ja neid sisaldavate toodete ohutu käitlemise tagamiseks rakendatud meetmete asjakohasuse hindamisel.

2009

Renditöö järelevalve põhimõtete TI väljatöötamine 2010. personalikulu TI Osa kommunikatsiooniplaanist. TI kaasab TAI, SoM ja TA. personalikulu

TI 200 töötundi TI 80 töötundi

7. Töökeskkonnaalane teadustegevus Eesmärk: töökeskkonnaalase pädevuse tagamine

2012–2013

Võimalusel keskse ja koordineeriva pädevuskeskuse loomine (peamine tegevus info kogumine ja levitamine tööandjatele ja töötajatele, spetsialistidele jne).

III

SoM

Kas TAI või TI juurde. Rakendusliku suunaga, rahvusvahelise kogemuse sissetoomine. Eeldab töövaldkonna ja tervisevaldkonna kokkulepet ja otsust.

rahastamisallikas pole teada

teadmata

Eesmärk: toimiva töökeskkonnaalase teadustöö järjepidevuse tagamine Sotsiaalministeerium seab töökeskkonnaalase teadustegevuse üheks prioriteetseks valdkonnaks, rahastades läbi programmide töökeskkonnaalaseid teaduslikke ja praktilisi uurimistöid. vastavalt Töökeskkonnaalase teadustegevuse edendamisel tihendatakse sisulist koostööd riigi- ja teadusasutuste vahel. vajadu- Teadus- ja rakendusuuringute läbiviimise üldine koordineerimine võiks kuuluda tulevikus pädevuskeskuse tegevusalasse ja on rahastatud riigieelarvest või vastavate programmide kaudu. Töökeskkonnauuringute läbiviimisel on arvestatavad tegijad Tervise Arengu Instituut, Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool, Maaülikool ning teemavaldkonna üldisemal käsitlemisel uuringutekeskus PRAXIS. sele 8. Riigisisene ja rahvusvaheline koostöö Eesmärk: sotsiaalpartnerite kaasamine ja Töökeskkonna Nõukoja tegevuse uutele tööpõhimõtetele üleviimine 2010 jooksev töö

Töökeskkonna Nõukoja kui kolmepoolse koostööorgani uute tööpõhimõtete väljatöötamine ja rakendamine. Sotsiaalpartnerite kaasamine töötervishoiu ja tööohutuse teemade käsitlemisel, arutamisel, juhendamaterjalide levitamisel.

II

TAO + sotsiaalpartnerid

I

TAO

Jooksev töö.

SoMi personalikulu SoMi personalikulu

50 töötundi 20 töötundi

Eesmärk: töötervishoid ja tööohutus on integreeritud teiste riigijuhtimise valdkondadega jooksev töö jooksev töö

Töökeskkonna aspektide hindamine teiste ministeeriumide eelnõudes (vajadusel). Arendada järjepidevat koostööd siseriiklikult ning välisriikidega projektide, seminaride, konverentside, stažeerimise jm osas.

III

TAO

II

TAO + TA

SoMi personalikulu SoMi + TA personalikulu

12 töötundi 100 töötundi

6

jooksev töö

Sõlmitakse töötervishoiuga tegelevate institutsioonide vahel koostöölepinguid, kokkuleppeid, mis sätestavad omavahelised suhted, ühised töösuunad jne.

II

TI + TA + SoM

I

TAO

I

TA + TI

ILO tegevused.

I

TAO

Osaletakse Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri töös (FOP-i kaudu).

I

TAO

Osaletakse EK Vanemtööinspektorite Komitee (SLIC) töös.

I

TI

Balti- ja Põhjamaade tööinspektsioonide koostöö edendamine.

I

TI

Koostöö partnerriikidega konkreetsetel teemadel, sobivad teemad ja partnerid selgitatakse välja iga eesistumise alguses.

II

TAO

Vastavalt vajadusele.

TI + TA personalikulu

80 töötundi

SoMi personalikulu

60 töötundi

TI + TA personalikulu

TA 100 töötundi + TI 40 töötundi

Eesmärk: Eesti huvide aktiivne esindamine rahvusvaheliste institutsioonide juures jooksev töö jooksev töö jooksev töö jooksev töö jooksev töö jooksev töö jooksev töö

Eesti osaleb aktiivselt ACHS töös, edastades seal oma seisukohad meile oluliste probleemide kohta ning teeb koostööd teiste liikmesriikidega. Jätkatakse töötervishoiu- ja tööohutusalast koostööd Läänemere riikide töötervishoiu ja tööohutuse võrgustiku (Baltic Sea Network (BSN) on Occupational Health and Safety) raamides.

BSN on ühinenud Põhjamaade rahvatervise ja töötervishoiu võrgustikuga ja Eestit esindavad seal Irma Nool ja Rauno Piirsalu.

SoMi personalikulu SoMi personalikulu TI personalikulu TI personalikulu SoMi personalikulu

200 töötundi 40 töötundi TI 80 töötundi TI 40 töötundi 20 töötundi

Lühendite seletused tähestiku järjekorras:

RTA SKA SoM TA TAI TAO THO TI TPIAO

Sotsiaalministeeriumi avalike suhete osakond Eesti Statistikaamet Euroopa Sotsiaalfond Focal Point: Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri rahvuslik koordinatsioonikeskus Eesti Haigekassa Haridus- ja Teadusministeerium Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (International Labour Organization ) Rahandusministeerium Euroopa parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1907/2006, 18. detsember 2006. a, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) Rahvastiku tervise arengukava 2009–2020 Sotsiaalkindlustusamet Sotsiaalministeerium Terviseamet Tervise Arengu Instituut Sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakond Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakond Tööinspektsioon Sotsiaalministeeriumi tööpoliitika info ja analüüsi osakond

TTOS

Töötervishoiu ja tööohutuse seadus

ÄP

Äripäev

ASO ESA ESF FOP HK HTM ILO RaM REACH

7