Grupa Nadzieja Na Dom

Grupa „Nadzieja Na Dom” Wolontariat to dla nas szansa na rozwijanie się i przekazywanie dobra, które otrzymujemy od innych. To z jednej strony sposób ...
Author: Antonina Gajda
4 downloads 1 Views 163KB Size
Grupa „Nadzieja Na Dom” Wolontariat to dla nas szansa na rozwijanie się i przekazywanie dobra, które otrzymujemy od innych. To z jednej strony sposób na pomaganie tym, którzy głosu nie mają i nie potrafią walczyć o swoje, a z drugiej strony to też odskocznia dla nas – wolontariuszy – od codziennego pędu, jakim jest życie. Szczęście zwierzaków dodaje nam energii, podobnie jak świadomość, że uświadamiamy ludzi, że schroniskowe zwierzęta nie ustępują pod żadnym względem zwierzętom rasowym. Wolontariat to dla nas zdecydowanie najważniejsza wartość w życiu, a bycie wolontariuszem to coś, z czego najbardziej jesteśmy dumni.

10

1.Opis działań nominowanego za rok 2014: 1.1 Zaangażowanie Wolontariusza w projekty: (Grupę tworzą: Cichy Marta, Jagła Anna, Kaczmarek Anna, Łatka Aleksandra, Mierzejewski Piotr, Różyc Karolina, Szczęśniak Aleksandra). Te osoby to na pierwszy rzut oka grupa zupełnie różnych ludzi... Zróżnicowanych pod względem zawodu czy temperamentu. Jak to się stało, że w ogóle się spotkali, a w dodatku znaleźli się razem na jednym zgłoszeniu? Otóż jest coś, co łączy ich wszystkich... Ogromna miłość do zwierząt! To właśnie ona przyprowadziła ich do sosnowieckiego schroniska i zetknęła ich losy ze sobą. Od tej pory wolontariat stał się nieodłączną częścią ich życia, której poświęcają całe swoje serce i swój wolny czas. Dlaczego zgłosiliśmy tyle osób grupowo? Bo każde z działań naszego stowarzyszenia to efekt pracy wielu zaangażowanych osób. W pojedynkę zdziałalibyśmy niewiele i to właśnie grupowa współpraca stanowi o naszej skuteczności. Każdy z wolontariuszy daje od siebie tyle, ile tylko może, dzieli się tym co potrafi najlepiej, aby efektywnie pomagać tym, które same o pomoc nie poproszą. A bez zaangażowania jednego, działania drugiego nie odniosłyby skutku. Dlatego nie sposób byłoby wyróżnić tylko jedną osobę... - Akcje na rzecz zwierząt w centrach handlowych Auchan, E.Leclerc, na Uniwersytecie Śląskim, podczas wystawy psów rasowych czy imprezy z okazji dnia dziecka w Parku Sieleckim. Wolontariuszy stowarzyszenia można spotkać także w miastach ościennych, np. w Katowicach (C.H. Carrefour, Alma), Będzinie, Czeladzi (akcje we współpracy z Biblioteką Miejską) czy w Dąbrowie Górniczej (mecze siatkarek Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza). - Udział w zawodach dogtrekkingu (bieg z psem na orientację) w Tychach. Rezultatem akcji była nie tylko wygrana psa Aksona, mieszkańca schroniska, lecz również znalezienie domu dla Aksona. - Akcja edukacyjna pod hasłem „Ręka w łapę”- akcja edukacyjna dla dzieci i młodzieży zorganizowana przez wolontariuszy. Wolontariusze odwiedzają liczne placówki oświatowe na terenie Sosnowca i nie tylko, prowadząc lekcje o zwierzętach.

1.2 Umiejętność wprowadzania autorskich, innowacyjnych pomysłów, idei w realizowane zadania: - Pomysłodawcy konkursu „Adopcja Roku”. znalazła sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla zwycięzców, wybranych przez specjalną komisję. Ponadto odbyło się głosowanie na portalu Facebook, które wyłoniło 12 właścicieli i ich zwierzaków. Te osoby wraz ze swoimi pupilami wzięły udział w sesji zdjęciowej do kalendarza na rok 2015, który zdobi dziś ściany wielu domów. - Pomysłodawcy akcji „Świąteczny spacer” W ramach tego wydarzenia osoby, które na co dzień nie są wolontariuszami, mogły przyjść do schroniska i wyprowadzić razem z wolontariuszami psy ze schroniska, zobaczyć jak wygląda praca wolontariuszy „od środka”. Akcja w pełni się udała, dzięki niej psiaki dostały najlepszy prezent na Święta – każdy z nich wyszedł na spacer, tego dnia schronisko było puste. - Cykliczne akcje pod hasłem Ciuchowisko na Schronisko, organizowane we współpracy z piwiarnią Warka w Sosnowcu. Wydarzenie to miało formę pchlego targu, na którym można było kupić używane rzeczy w niskiej cenie, a także wystawić na sprzedaż coś od siebie, a tym samym wesprzeć podopiecznych naszego stowarzyszenia. - Koncert charytatywny na rzecz schroniska w klubie Remedium. Wolontariuszki pozyskały sponsorów, znalazły zespoły, które zgodziły się zagrać dla zwierzaków, zajęły się także organizacją i promocją koncertu. Dzięki temu udało się zwrócić uwagę wielu osób na schronisko, a impreza zakończyła się pełnym sukcesem. - Akcje zbiórkowe akcji podczas których wolontariusze przygotowują różne wypieki, którymi częstują darczyńców w ramach podziękowania. Przygotowują także specjalne tablice prezentujące sylwetki zwierzaków czekających na adopcję czy cukierki z przyczepiona karteczką z podziękowaniami dla darczyńców.

1.3 Partnerstwo w podejmowanych przez Wolontariusza działaniach:

Wszystkie opisane powyżej działania to efekt grupowej współpracy wolontariuszy. Szukanie domu dla psa czy kota to tak naprawdę zorganizowany szereg zadań podejmowanych przez wiele osób. Wolontariusze przygotowują opisy swoich podopiecznych, dzięki którym potencjalni adoptujący mogą dowiedzieć się więcej o danym psie czy kocie. Aby przykuć uwagę ludzi, potrzebne są też ładne, dobrej jakości zdjęcia. Wolontariusze regularnie wykorzystują swoje umiejętności w tym zakresie, dzięki czemu już niejeden zwierzak chwycił za serce swoich przyszłych właścicieli. Zdjęcia można oglądać na naszych stronach. Opisy i zdjęcia naszych podopiecznych są następnie zamieszczane na różnych portalach ogłoszeniowych czy stronie internetowej, której prowadzeniem zajmują się również Wolontariusze. Kolejny krok to rozmowy z potencjalnymi adoptującymi, wspólne spacery czy wizyty przedadopcyjne oraz podadopcyjne. Jednak kontakt z adoptującymi nie urywa się w schronisku; nasi wolontariusze również po adopcji starają się utrzymywać kontakt z nowymi właścicielami swoich podopiecznych, udzielając wsparcia i wszelkich wskazówek. Podobnie żadna impreza czy akcja z udziałem naszego stowarzyszenia nie odbyłaby się tylko dzięki pracy jednej osoby. Tutaj również potrzebna jest współpraca grupy osób, z których każdy m swoje zadanie: opieka nad psami towarzyszącymi podczas akcji, opieka nad stanowiskiem, puszkami, rozdawanie ulotek. Aby akcja była udana konieczna jest też umiejętność współpracy z organizatorem, a o tym świadczy kontynuacja współpracy z naszą organizacją przez wiele firm (np. C.H. Auchan czy L.Eclerc). 1.4 Wytrwałość w pokonywaniu trudności w wykonywanych pracach wolontarystycznych:

Praca w schronisku nie zawsze jest łatwa, ponieważ to tak naprawdę nieustanna walka o życie, nieustanne mierzenie się z cierpieniem. Na miejsce uratowanego zwierzaka pojawia się kolejny, niejednokrotnie jeszcze bardziej skrzywdzony. Niestety nie zawsze udaje się pomóc, czasem mimo starań pomoc okazuje się nieskuteczna. Wtedy pojawia się żal,

smutek, bezsilność. Jednak to nie zniechęca naszych wolontariuszy, bo każde uratowane zwierzę, każde szczęśliwe zakończenie pokazuje, że warto pomagać. Właśnie dlatego niezależnie od warunków pogodowych, nawału obowiązków zawodowych czy szkolnych, nasi wolontariusze regularnie odwiedzają schronisko, gotowi nieść pomoc naszym braciom mniejszym. Efekty tej wytrwałości w działaniu naszych wolontariuszy wyraźnie widać. Schronisko sosnowieckie niegdyś nie cieszyło się dobrą opinią, a boksy pękały w szwach. Po kilku latach ilość zwierząt przebywających w schronisku zmniejszyła się o połowę. Wolontariusze są obecni na licznych imprezach w mieście i nie tylko. Działania naszych wolontariuszy sprawiły, że sosnowieckie schronisko jest znane z jak najlepszej strony nie tylko na terenie Sosnowca, ale także w innych miastach.