Czego wymaga fiskus :49:38

Czego wymaga fiskus 2015-06-22 15:49:38 2 W Indonezji podatek jest pobierany bezpośrednio przez urzędy podatkowe w każdym dystrykcie. Podatek muszą ...
4 downloads 2 Views 367KB Size
Czego wymaga fiskus 2015-06-22 15:49:38

2 W Indonezji podatek jest pobierany bezpośrednio przez urzędy podatkowe w każdym dystrykcie. Podatek muszą płacić osoby fizyczne przebywające w tym kraju dłużej niż 183 dni, osoby prawne oraz stałe przedstawicielstwa firm zagranicznych.

Trzy rodzaje obciążeń fiskalnych: ■

■ ■

podatki krajowe: podatek od dochodów, VAT, podatek od towarów luksusowych, opłaty skarbowe, podatek od nieruchomości podatki regionalne opłaty celne: podatek eksportowy, cło na towary importowane, akcyza na cukier, wyroby tytoniowe, alkohol, paliwo

Nadzór nad systemem podatkowym sprawuje w Indonezji Dyrektoriat Generalny ds. Podatków (Direktora General Pajak) w ramach Ministerstwa Finansów.

VAT Podatek ten jest pobierany na każdym etapie łańcucha produkcji i dystrybucji. Jego podstawowa stawka wynosi 10 proc. Wybrane produkty i usługi są zwolnione z VAT. Eksport dóbr i usług jest objęty stawką 0 proc.

3 Podatek ten stosuje się do dóbr niematerialnych (w tym licencyjnych) oraz praktycznie wszystkich usług świadczonych poza Indonezją dla firm indonezyjskich. VAT dolicza się również do wszystkich wyrobów, wytwarzanych lokalnie lub importowanych. Jeśli firma posiada jeden lub więcej oddziałów znajdujących się w różnych jurysdykcjach urzędu skarbowego, firma może złożyć wniosek o centralizację płatności podatku VAT oraz składanie deklaracji VAT.

Podatek od nieruchomości Podatek gruntowy/od nieruchomości jest płatny rocznie od gruntów, budynków i budowli stałych. Stawka wynosi zazwyczaj nie więcej niż 0,3 proc. wartości nieruchomości. Wyższe stawki mają zastosowanie w przypadku wybranych osiedli mieszkaniowych o dużej wartości. Ponadto, obowiązuje 5-proc. podatek od nabycia nieruchomości, której wartość przewyższa 60 mln rupii.

Podatek od luksusu Wybrane towary konsumpcyjne, całkowicie przetworzone, „które nie są niezbędne do zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych”, oprócz VAT, są obłożone podatkiem od luksusu, którego wysokość waha się od 10 do 200 proc.

Opłaty skarbowe Opłata skarbowa w wysokości od 3 do 6 tys. rupii jest naliczana przy transakcjach finansowych.

Podatek dochodowy od osób prawnych Podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) są objęte: ■ ■

podmioty utworzone na podstawie prawa indonezyjskiego i mające swoją siedzibę na terenie Indonezji podmioty utworzone na podstawie prawa innego niż indonezyjskie, mające siedzibę na terenie kraju trzeciego, które uzyskują przychody z działalności na rynku indonezyjskim.

Stawka podatku dochodowego od osób prawnych od początku 2010 r. wynosi 25 proc. Prawo do 5 proc. zniżki wysokości podatku mają spółki, których co najmniej 40 proc. udziałów notowanych jest na indonezyjskiej giełdzie (do tego dochodzą bardziej szczegółowe ograniczenia dotyczące m.in. udziałów poszczególnych akcjonariuszy). Do zniżki podatku uprawnione są też małe i średnie firmy miejscowe (zarejestrowane w Indonezji), których przychód nie przekracza 50 mld IDR rocznie.

4 Maksymalna kwota podlegająca zredukowanemu opodatkowaniu (w tym przypadku 50 proc. stawki podstawowej), do której stosuje się ww. zniżkę wynosi 4,8 mld rupi. Oddziały indonezyjskie firm zagranicznych są obłożone, oprócz CIT, 20-proc.podatkiem od dochodów uzyskanych na terenie Indonezji, tj. po odjęciu kwoty podatku dochodowego. Z dodatkowego obciążenia są zwolnione oddziały, które zarobione pieniądze zainwestują ponownie w Indonezji. Mniejsze stawki obowiązują w przypadku przedmiotowych umów dwustronnych pomiędzy Indonezją i poszczególnymi krajami. Podatnicy działający w wybranych sektorach, tj. np.: budownictwo, transport, płacą podatek dochodowy uzależniony od ich przychodów. Większość wydatków związanych z prowadzeniem firmy może być odliczonych od przychodu. Są to m.in.: wypłaty dla pracowników, odsetki, czynsz, tantiemy, koszty podróży, złe długi (z pewnymi zastrzeżeniami), ubezpieczenia, koszty amortyzacyjne, straty operacyjne i składki na fundusz społeczno-emerytalny. Pozycje, które nie pomniejszają przychodu to m.in.: wypłata dywidend, dodatkowe świadczenia pracownicze w naturze, składki dobroczynne i sam podatek dochodowy. Każdego roku część zysków firmy musi być zachowana aż do momentu osiągnięcia rezerw w wysokości 20 proc. wyemitowanego kapitału.

Podatek od wydobycia ropy i gazu Wydobycie ropy naftowej i gazu jest kontrolowane przez rząd Indonezji. Najczęstszą formą umowy o współpracy pomiędzy władzami a firmą prywatną jest umowa o podziale produkcji (production sharing contract). Koszty inwestycyjne i operacyjne ponoszone w ramach PSC muszą być zatwierdzone przez "BP Migas” – agencję odpowiedzialną za kontrolę eksploatacji ropy i gazu. Wykonawca odzyskuje koszty poniesione na przeprowadzenie badań i wydobycie zatwierdzone wcześniej przez BP Migas po rozpoczęciu produkcji handlowej. Umowa PSC jest nadrzędna w stosunku do ogólnych przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), gdyż umowy te mają status lex specialis. Odniesienie do ogólnych przepisów podatkowych obowiązuje tylko w sprawach niewymienionych w umowie. Firma może zawrzeć tylko jedną umowę PSC. Wysokość podatków jest ustalana każdorazowo indywidualnie. Koszty poszukiwań i straty poniesione przez jednostkę, która zawarła z PSC nie mogą być przenoszone na inną firmę w ramach tej samej lub innej umowy.

Podatek od wydobycia minerałów Zgodnie z prawem górniczym wprowadzonym w 2008 r. firmom, które prowadzą działalność wydobywczą na terenie Indonezji, są wydawane licencje na wydobycie. Podobnie jak w przypadku ropy i gazu, warunki licencji są nadrzędne w stosunku do ogólnych przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), a warunki rozliczenia z fiskusem są ustalane indywidualnie w treści licencji.

5

Podatki od wynagrodzeń pracowników Pracodawca jest odpowiedzialny za obliczenie, potrącenie i odprowadzenie podatku należnego od wynagrodzeń pracowników. Zeznanie podatkowe za ostatni rok kalendarzowy dla wszystkich pracowników musi być złożone nie później niż do 31 marca następnego roku. Pracodawca ma obowiązek bezpośrednio odprowadzić: 3 proc. do 6 proc. wynagrodzenia dla systemu opieki zdrowotnej, 3,7 proc. na ubezpieczenia emerytalne, 0,24 proc. do 1,74 proc. na fundusz wypadkowy i 0,3 proc. na fundusz wypłacany w przypadku śmierci.

Podatek dochodowy od osób fizycznych Podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) są objęte (według informacji BKPM): ■ ■ ■

osoby mieszkające w Indonezji na stałe osoby przebywające w Indonezji ponad 183 dni w ciągu 12 miesięcy osoby przebywające w Indonezji w trakcie roku obrachunkowego, które zamierzają pozostać w Indonezji na dłużej

Stosowany jest progresywny system podatku dochodowego od osób fizycznych. Skala podatkowa przewiduje następujące stawki opodatkowania: ■ ■ ■ ■

5 proc. - do 50 mln rupii indonezyjskich 15 proc. - od 50 mln do 250 mln rupii indonezyjskich 25 proc. - od 250 mln do 500 mln rupii indonezyjskich 30 proc. - powyżej 500 mln rupii indonezyjskich

6