92

Przedsiębiorstwo Usługowe Ilona Ignalewska Inwestycja Ogrodzenie typu panelowego wraz z szlabanami wokół terenu osiedla ośmiu budynków wielorodzinn...
Author: Alina Kot
3 downloads 3 Views 734KB Size
Przedsiębiorstwo Usługowe

Ilona Ignalewska

Inwestycja

Ogrodzenie typu panelowego wraz z szlabanami wokół terenu osiedla ośmiu budynków wielorodzinnych Adres inwestycji

BYDGOSZCZ, ul. Jasiniecka , działka nr 32/4, obręb 389 Inwestor

Oddział Regionalny Wojskowej Agencji Mieszkaniowej 85-915 Bydgoszcz ul. Gdańska 163a Projektant :

inŜ. Ryszard Tyrakowski upr. nr GP-KZ-7342/26/92

Sporządził :

mgr inŜ. Ilona Ignalewska

Data :

15-06-2010 r.

EGZ. Nr 3

86-065 Łochowo ul. Olszynowa 23 [email protected]

NIP 566 114 29 00

tel. 0 509 574 882 tel. 052 582 87 26

Nr konta 77 1020 1462 0000 7102 0045 9180

Spis treści

I. 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Opis techniczny Podstawa opracowania Lokalizacja Inwestor Opis inwestycji Ogrodzenie Zasilanie szlabanów wjazdowych 6.1. Warunki techniczne wykonania 6.2. Instalacja ochrony od poraŜeń 6.3. Ochrona od poraŜeń 6.4. Uwagi końcowe. 6.5. Warunki BHP przy wykonywaniu robót 6.6. Sprawdzenie skuteczności ochrony przeciwporaŜeniowej 6.7. Zestawienie kabli i przewodów 6.8.

Wykaz materiałów podstawowych

II. Rysunki 1. Projekt zagospodarowania terenu 2. Schemat zasilania

III. Dokumenty formalno – prawne 1. Opinia ZUD 2. Uzgodnienie z ZD i KP 3. Uprawnienia projektanta

OPIS TECHNICZNY do projektu ogrodzenia typu panelowego wraz z szlabanami wokół terenu osiedla ośmiu budynków wielorodzinnych przy ul. Jasinieckiej w Bydgoszczy dz. nr 32/4.

1.

Podstawa opracowania • umowa z Inwestorem • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego osiedla „Eskulapa” w jednostce Fordon - Bydgoszcz, zatwierdzonego Uchwałą Rady Miejskiej Bydgoszczy nr XLIV/1366/2001 z dn. 28 listopada 2001r. – publ. Dz. U. Woj. Kuj.-Pom. Nr 25 poz. 482 z dn. 20.04.2002r . • pomiary, oględziny i odkrywki dokonane w miesiącu maju 2009 r. • uzgodnienia z Inwestorem. • obowiązujące przepisy

2.

Lokalizacja Nieruchomość objęta niniejszym opracowaniem połoŜona jest przy ul. Jasinieckiej w Bydgoszczy na osiedlu „Eskulapa” w jednostce Fordon, działka nr 32/4, obręb 389. Od strony północnej działka przylega do ulicy Sybiraków, od strony wschodniej do ulicy Polukarda, a od strony południowej do ulicy Ciszewskiego.

3.

Inwestor Wojskowa Agencja Mieszkaniowa Oddział Regionalny w Bydgoszczy 85-915 Bydgoszcz , ul. Gdańska 163a.

4.

Opis inwestycji Projektuje się ogrodzenie typu panelowego wokół zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych będących w trakcie realizacji. Na działce przewidziano 3 wjazdy, na których planuje się ustawienie szlabanów o szerokości umoŜliwiający swobodny ruch pieszych (bez ich podnoszenia).

7.

Ogrodzenie Panele ogrodzeniowe wykonane są z prętów pionowych i poziomych o średnicy Ø 4 mm. Powstałe oczko ma wymiar 50 x 200 mm, szerokość paneli 2500 mm. System montaŜu do słupka za pomocą obejmy z płaskownika 60x40. Wykończenie: ocynkowane i malowane proszkowo w kolorze zielonym. Panele zakończone obustronnie drutami pionowymi. Ogrodzenia panelowe standardowe o wysokości 1600 mm . Przy rozmieszczaniu paneli zachować symetryczny rozstaw słupków.

WIDOK OGÓLNY:

Rozstaw osiowy słupków – 2,56 m

PODMURÓWKA

Elementy składowe podmurówki:

1. Pokrywa stopy - zwieńczenie górne stopy trwale ze spojone elastycznym, mrozoodpornym klejem montaŜowym. 2. Stopa nośna - z wpustami na płyty cokołowe. 3. Płyta cokołowa - wypełnienie przęsłowe, element zbrojony. Materiał: Beton klasy B-20 o podwyŜszonej mrozoodporności. Zagęszczony i wibrowany mechanicznie.

MONTAś

8.

Zasilanie szlabanów wjazdowych Przewiduje się wykonanie projektowanych obwodów zasilania przewodami prowadzonymi pod tynkiem, lub w rurkach ułoŜonych na ścianach pomieszczeń piwnicznych. Zasilanie szlabanów wykonać kablem typu YKY3x2,5mm2 wyprowadzonym z rozdzielnicy głównej danego budynku - obwody administracyjne. Obwód zasilający poszczególne szlabany zabezpieczyć wyłącznikiem róŜnicowoprądowym typu P312B10 i opomiarować licznikiem jednofazowym energii czynnej montowany na szynę. Obwody zasilania zostaną wyprowadzone z rozdzielnicy głównej znajdującej się w piwnicy budynku nr 5, 6 i 7 – obwody administracyjne. Projektuje się zamontowanie trzech szlabanów jednostronnych, umoŜliwiających swobodne przejście pieszych przy opuszczonych rogatkach. Po wyprowadzeniu kabla z budynku, prowadzimy go ziemią w kierunku projektowanych szlabanów. Trasę kabli zasilających pokazano na rysunku nr 1.

6.3.

Warunki techniczne wykonania Wszystkie urządzenia elektryczne naleŜy instalować zgodnie ze schematami i lokalizacją pokazaną na mapie. Ramie szlabanu dociąć na odpowiednią długość – uzgodnioną w trakcie montaŜu z inwestorem. PoniŜsze uwagi dotyczą wszystkich robót związanych z instalacjami elektrycznymi: a.

b.

NaleŜy skrupulatnie przestrzegać kolorystycznego oznakowania Ŝył przewodów (równieŜ w obrębie rozdzielnicy bezpiecznikowej). Przewód zerowy (N) musi posiadać izolację koloru jasnoniebieskiego, a przewód ochronny (PE) – Ŝółtozielonego. W Ŝadnych miejscach instalacji przewód zerowy i ochronny nie mogą składać się z jednego przewodu.

c.

d. e.

6.4.

Cały sprzęt i urządzenia, których konstrukcja wykonana jest z metalu lub zawierają one elementy metalowe, które w przypadku uszkodzenia mogą prowadzić do pojawienia się na nich napięcia, muszą być obowiązkowo przyłączone do przewodu ochronnego. Dla przewodów przeznaczonych do ułoŜenia na stałe naleŜy stosować trasy pionowe i poziome. Dokładne połoŜenie i miejsce montaŜu wszystkich urządzeń elektrycznych naleŜy ustalić wiąŜąco z kierownictwem budowy.

Instalacja ochrony od poraŜeń Instalacje ochrony od poraŜeń naleŜy wykonać zgodnie z PN-HD-60364-4-41 Sieć zasilająca szlabany pracuje w układzie sieci TN-C-S z oddzielnym przewodem neutralnym i ochronnym PEN. Przewody ochronne muszą posiadać izolację koloru zielono-Ŝółtego i muszą być połączone z szyną ochronną PE rozdzielnicy głównej. Przewody neutralne N i ochronne PE mają być połączone tylko na rozdzielnicy głównej RG. Niedozwolone jest łączenie przewodu neutralnego N i ochronnego PE w jakimkolwiek innym miejscu instalacji. Ochrona przed dotykiem bezpośrednim – podstawowa jest realizowana przez zastosowanie izolowania części czynnych, to jest przez odpowiednio dobraną izolację przewodów i obudów aparatów i urządzeń elektrycznych. Uzupełnieniem ochrony podstawowej jest zastosowanie wyłączników róŜnicowo-prądowych o prądzie zadziałania 30mA. W ochronie przed dotykiem pośrednim – dodatkowo zastosowano samoczynne wyłączenie zasilania wraz z zastosowaniem połączeń wyrównawczych. Ochrona przez zastosowanie samoczynnego wyłączenia realizowana jest przez: • • •

wyłączniki instalacyjne, bezpieczniki urządzenia ochronne róŜnicowo-prądowe sieć uziemień wyrównawczych

6.3.

Ochrona od poraŜeń Dla zapewnienia właściwej ochrony przeciwporaŜeniowej zastosowano wyłącznik róŜnicowoprądowy i połączenia wyrównawcze. System ochrony dodatkowej przed niebezpiecznym napięciem dotyku w układzie sieci TN-C-S według normy PN-IEC 60364-4 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ustalenie ogólnych charakterystyk”. Sposób wykonania dodatkowej ochrony powinien odpowiadać normie PN-IEC 60364-4-41 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona zapewniająca bezpieczeństwo. Ochrona przeciwporaŜeniowa”. Po wykonaniu wszystkich zmian montaŜowych wykonać pomiary sprawdzające zgodnie z normą PN-IEC 60364-6-61 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Sprawdzanie odbiorcze”.

6.4.

Uwagi końcowe. 1. Wszystkie roboty elektroinstalacyjne winny być wykonane zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano - montaŜowych - część V - instalacje elektryczne, wydanymi przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz COBR „ ElektromontaŜ „ w 1988 r. 2. Ze względu na róŜne układy połączeń zespołu rozruchowego agregatu, podłączenia wykonać zgodnie z wytycznymi zawartymi w DTR-ce dostarczonego agregatu. 3. W celu zapewnienia właściwej ochrony wszystkie dostępne części przewodzące obudów urządzeń elektrycznych naleŜy przyłączyć do przewodu ochronnego prowadzonego wspólnie z przewodami roboczymi i zerowym. 4. Wykonawca musi dostarczyć potwierdzone protokoły skuteczności ochrony przeciwporaŜeniowej, pomiaru izolacji przewodów, działania wyłączników róŜnicowych, z których wynika Ŝe instalacja odpowiada przepisom PN, została wykonana prawidłowo, odebrana przez Inspektora Nadzoru i nadaje się do eksploatacji.

Próby i sprawdzenia odbiorcze instalacji naleŜy dokonać zgodnie z normą PN-IEC 60363-661.

6.5.

Warunki BHP przy wykonywaniu robót Wykonawca powinien przedstawić harmonogram wykonywania robót budowlanomontaŜowych uwzględniający BHP. Harmonogram naleŜy uzgodnić z Inwestorem. Podczas wykonywania prac montaŜowych naleŜy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie pracowników i narzędzi pracy (praca na wysokości), aby nie stworzyć zagroŜenia dla pracowników i pozostałych osób w czasie wykonywania robót. Zasilanie urządzeń elektrycznych na placu budowy naleŜy wykonać z zastosowaniem wyłączników róŜnicowoprądowych o prądzie znamionowym wyłączającym 30mA.

6.6.

Sprawdzenie skuteczności ochrony przeciwporaŜeniowej Sprawdzenia dokonano biorąc pod uwagę zalecenia normy PN-IEC 60364-4 ark. 41- 61. Ochrona przed dotykiem pośrednim – dodatkowa w sieci TN będzie zapewniona jeŜeli zostanie spełniony warunek: Zs x Ia < U0 gdzie: Zs – impedancja pętli zwarciowej, Ia – prąd powodujący samoczynne zadziałanie U0 – napięcie znamionowe względem ziemi Czas zadziałania urządzeń przyjęto – 0,4s. Obwody zabezpieczone są wyłącznikami róŜnicowo-prądowymi 30mA, prąd zwarcia doziemnego w kaŜdym punkcie instalacji będzie większy od prądu wyłączającego – róŜnicowego wyłącznika. Warunek jest spełniony przy impedancji pętli zwarcia mniejszej od 1666Ω. Czas zadziałania wyłączników 0,2s jest mniejszy od dopuszczalnego 0,4s. Po wykonaniu instalacji, naleŜy wykonać pomiary sprawdzające wartość impedancji pętli zwarcia.

6.7. Zestawienie kabli i przewodów

NR KAB RODZAJ I WYMIARY L 1 YKY3x2,5mm2 2 YKY3x2,5mm2 3 YKY3x2,5mm2

TRASA OD

Rozdzielnica główna RG – budynek nr 5 Rozdzielnica główna RG – budynek nr 6 Rozdzielnica główna RG – budynek nr 7

Trasa do

METRÓ W

Szlaban nr 1

65m

Szlaban nr 2

55m

Szlaban nr 3

65m

6.7. Wykaz materiałów podstawowych Lp.

Wyszczególnienie

1 2 3

Kabel wg tabeli nr 1 Szlaban typu „CAME G6000” (lub równorzędny) z 80 pilotami Jednofazowy licznik energii czynnej montowany na szynę – typu LE-01 – produkcja F&F Wyłącznik róŜnicowoprądowy typu P312B10-30mA Taśma ochronna koloru niebieskiego Piasek na podsypkę Rura ochronna typu Arot DVK75

4 5 6 7

Jedn.

Ilość

Szt. Szt.

3 3

Szt. m m3 m

3 150 2 25

Uwaga: Dopuszcza się zastosowanie innych materiałów i podzespołów spełniających zakładane parametry techniczne. Zmianę materiałów i podzespołów uzgodnić z Inwestorem.