3. Zaprzestania prywatyzacjl spotek infrastrukturalnych z Grupy PKP (PKP Energetyka, TK Telekom, PKP Informatyka)

OGOLNOPOLSKIE POROZUMIENIE Z W l ^ Z K O W Z A W O D O W Y C H Leszek Mi^tek Przewodnicz^cy branzy „Transport" Warszawa ul. Grojecka 17, e-mail: rkzzm...
3 downloads 0 Views 5MB Size
OGOLNOPOLSKIE POROZUMIENIE Z W l ^ Z K O W Z A W O D O W Y C H Leszek Mi^tek Przewodnicz^cy branzy „Transport" Warszawa ul. Grojecka 17, e-mail: rkzzm(S)wp.pl

tel/fax 22 4742616

Warszawa, dnia 18.04.2015 r. Pani Maria Wasiak Minister Infrastrulctury i Rozwoju

Szanowna Pani Minister Zanik dialogu spotecznego i ignorowanie naszych wyst^pieh w sprawie wielu problemow polskiego transportu swiadczy nie tyIko o lekcewazeniu przez kierowany przez Pani^ resort partnerow spotecznych, ale takze o bagatelizowaniu problemow, ktore wyst^puj^ w tym dziale polskiej gospodarki. Taki sposob sprawowania wtedzy prowadzi do eskalacji konfliktow, czego efektem jest m.in. dzisiejsza demonstracja. Zwracamy uwag^, ze zaniechania Rz^du w obszarze transportu, oprocz negatywnych konsekwencji gospodarczych, prowokuj^ zagrozenia bezpieczehstwa dia zycia i zdrowia obywateli. DIatego po raz kolejny domagamy si^ konkretnych dzialan Rzqdu maj^cych na celu likwidacjQ zagrozen i rozwi^zanie problemow poszczegolnych segmentow polskiego transportu. Zwiqzki Zawodowe niniejszym oczekujq: I.

W obszarze transportu kolejowego 1.

Pdnej realizacji 10-punktowego programu naprawy bezpieczenstwa ruchu kolejowego, w tym szczegolnie ustawowego uregulowania form zatrudnienia i czasu pracy pracownikow zwi^zanych z bezpieczehstwem ruchu kolejowego.

2.

Powstrzymania degradacji organizacyjnej i finansowej Przewozow Regionalnych poprzez opracowanie docelowego modelu tych przewozow w Polsce oraz zmiany ustawy 0 „Usamorz^dowieniu Przewozow Regionalnych".

3.

Zaprzestania prywatyzacjl spotek infrastrukturalnych (PKP Energetyka, TK Telekom, PKP Informatyka).

4.

BezwzgJQdnego przestrzegania porozumieh w sprawie zawierania Paktow Gwarancji Pracowniczych przed prywatyzacj^ pozostatych spotek kolejowych.

Ogolnopolskie Porozumienie Zwis)zk6w Z a w o d o w y c h

z

Grupy

PKP

Konfederacja Kolejowych Zwii)zk6w Z a w o d o w y c h

00-924 W a r s z a w a , ul. K o p e r n i k a 36/40

02-021 W a r s z a w a , ul. G r o j e c k a 17

tel. +48 22 551-55-00, fax +48 22 551-55-01

tel. + 48 607-289-724, +48 22 474-26-15, fax +48 22 474 26-16

m a i l : guz(S)opzz.org.pl;

www.opzz.org.pl

mail: rkzzmraiwp.pl

Warszawa, dnia 03.02.2015r.

wpij

01-02- 201?

Pani Ewa Kopacz Prezes Rady Ministrow

w KPRM

Szanowna Pani Premier Jako przedstawiciele srodowiska kolejowego zwracamy si^ do Pani o osobiste zaangazowanie i interwencj^ pozwalaj^cq zlikwidowac zapalne i patologiczne obszary na kolei. Nasze wystgpienie nie ma nic wspolnego z sytuacjq, ktor^ media okreslaj^ obecnie jako eskalacJQ z^dari zwi^zkowych. Na dowod tego przedstawiamy szereg pism do pani wicepremier Elzbiety Biehkowskiej i pani minister Marii Wasiak, ktore pozostaty bez echa. A takze wczesniejsze - kierowane do pana premiera Donalda Tuska i panow ministrow Cezarego Grabarczyka i Slawomira Nowaka, odpowiadajqcych za sprawy kolejowe. Nasze wyst^pienie jest reakcjq na patologie rujnuj^ce polski system kolejowy, a wynikajqce ze zlej Ustawy o usamorzqdowieniu kolejowych przewozow regionalnych. Jako kolejarze nie jestesmy w stanie zahamowac decyzji marszafkow wojewodztw, ktorzy wi^kszosc srodkow na przewozy kolejowe przeznaczajq na tworzenie matych, kosztownych, nieefektywnych spoiek w poszczegolnych regionach zamiast na uruchamianie poci^gow. W pahstwie opartym na gospodarce rynkowej nie moze dochodzic do przypadkow, ze marszatek jest zarowno zamawiaj^cym, jak i wykonuj^cym ustugi kolejowe. Prowadzi to do gigantycznych patologii polegajacych na tym, ze cwiartuje si^ rynek kolejowy podnoszqc znacznie koszty state jego funkcjonowania, pogarsza si^ efektywnosc wykorzystania zasobow ludzkich i technicznych a w zamian podrozni otrzymuj^ pofqczenia kolejowe ograniczone do granic wojewodztw, brak skomunikowah, znaczne ograniczanie ilosci poci^gow, brak wspolnego biletu. Nieefektywne wydawanie publicznych srodkow, to nie jedyny problem wynikajgcy z chaotycznego powotywania spotek wojewodzkich. Ztym zjawiskiem wi^ze si^ rowniez duzy Strona 1 z 3

spadek liczby podroznych w kolejowych przewozach pasazersklch -

ponad 10 min

podroznych w 2014r. Dysfunkcja sektora przewozow regionalnych (codziennego uzytku) skutkuje negatywnym przetozeniem na przewozy mi^dzywojewodzkie realizowane przez spotk^ PKP Intercity. Po CO zatem remontowane

polskie tory, skoro poprzez patologiczne funkcjonowanie

struktur regionalnych ograniczana jest liczba pociqgow i oferta dia podroznych? Drugim kluczowym problemem sq kwestie zwi^zane z bezpieczehstwem ruchu kolejowego.

Po

katastrofie

kolejowej

pod Szczekocinami

minister

Nowak

ogtosit

10-punktowy program naprawy systemu bezpieczehstwa, ktory po dzieh dzisiejszy nie doczekat si^ realizacji. Korzystajqc z luk w prawie wielu przewoznikow lekcewazy kwestie bezpieczehstwa, traktujqc je jako

element

zdobywania

przewag

konkurencyjnych.

Jaskrawym przyktadem jest brak ustawy o warunkach zatrudnienia i czasie pracy maszynisty, skutkiem czego maszyniscie kaze si^ pracowac 24 godziny na dob^. Po CO uruchamiamy projekty szybkich poci^gow typu Pendolino, skoro narazone s^ one na katastrofQ prowokowanq przez nieodpowiedzialnych uczestnikow ruchu i brak stosownych regulacji prawnych? Te kluczowe problemy, ktorych jest znacznie wi^cej; wyrazamy z trosk^ o rozwoj polskiej kolei, bezpieczenstwo podroznych i przewozonych towarow. Nie jestesmy nastawieni na konfrontacjq i wywotanie niepokojow spotecznych. 0 naszym poczuciu odpowiedzialnosci niech swiadczy fakt wstrzymania si^ z decyzjq o strajku ogolnopolskim wgrudniu 2013 roku. Na prosb^ pani wicepremier Bierikowskiej zawiesilismy jej wykonanie, ufajqc w zapewnienia o naprawie systemu bezpieczenstwa ruchu kolejowego i kwestii zwi^zanych z Przewozami Regionalnymi. Niestety, nic takiego si^ nie zdarzyto. We wrzesniu 2014 r. resort infrastruktury objqta pani minister Maria Wasiak, ktora doskonale zna te problemy. Jak dotychczas nie uruchomita jednak dziatari pozwalajqcych usun^c nabrzmiate patologie. Liczqc na zainteresowanie Pani Premier deklarujemy gotowosc do osobistego spotkania, w trakcie ktorego moglibysmy wyjasnic i uzasadnic nasze postulaty. Liczymy na rzeczywiste, skuteczne dziatania rz^du i parlamentu przywracaj^ce tad w newralgicznym dIa polskiej gospodarki obszarze transportu.

Zaf^cznikt Stanowisko Rady Konfederacji Kolejowych Zwi^zkow Zawodowych z 14.01.2010r. Pismo KKZZ do Pana Donalda Tuska, Premiera RP z 29.04.2010r. Pismo KKZZ do Pana Donalda Tuska, Premiera RP z 19.05.2010r. Pismo do Pana Stawomira Nowaka MTBiGM z 30.11.2011r. Pismo RK ZZM 09/02/2012 do Pana Stawomira Nowaka MTBiGM z 08.02.2012r. Pismo do Pani Elzbiety Biehkowskiej, Wicepremier i MliR z 3.12.2013r. Pismo do Pani Marii Wasiak, MliR z 8.10.2014r. Pismo do Pani Marii Wasiak, MliR z 21.10,2014r. i Pana T. Pasikowskiego, Prezesa PR z 21.10.2014r. Petycja Kolejowych Zwi^zkow Zawodowych do Pani Marii Wasiak, MliR, 6.11.2014

Strona 3 z 3

5.

Zaprzestania dyskryminacji pracownikow zatrudnionych na stanowiskacli zwi^zanych z rucliem poci^gow po 1998 roku pod wzgl^dem uprawnieh do emerytur pomostowych.

6.

PrzyjQcia polityki transportowej pahstwa w obszarze transportu, w tym przede wszystkim krajowego i wojewodzkich planow transportowych uwzgl^dniaj^cych potrzeby transportowe polskiego spoleczehstwa i gospodarki, a takze wykorzystuj^cych naklady inwestycyjne w infrastruktur^.

7.

Wznowienia prac legislacyjnych dotyczqcych wydzielenia ze struktur PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. Strazy Ochrony Kolei i podporz^dkowania tej formacji pod ministra wlasciwego ds. transportu lub ministra wlasciwego ds. wewn^trznych.

8.

Wycofania zamiaru l^czenia zakladow linii kolejowych I wdrozenia zarz^dzania pionowego po+^czonego z centralizacj^ wszystkich zadah spotki PKP PLK S.A.

9.

Zagwarantowania pakietu kontrolnego Skarbu Panstwa w Spolce PKP Cargo S.A. i utrzymania charakteru narodowego przewoznika tej Spotki.

10.

Zaprzestania transferowania przez Zarzqdy spotek Grupy PKP srodkow finansowych do firm konsultingowych i szkoleniowych, na rzecz realizacji tych zadah przez istniej^ce komorki organizacyjne spofek Grupy.

11.

W obszarze transportu drogowego 1. Okreslenia placy minimalnej dIa kierowcow, w tym kierowcow transportu mi^dzynarodowego. 2.

Zmiany zdefiniowania kabiny, w ktorej odpoczynek nocny nie upowaznialby do otrzymywania ryczattu w przypadku zapewnienia przez pracodawc^ hotelu lub miejsca noclegowego z pdnym wQzlem sanitarnym.

3.

WiQkszego udzialu przedstawicieli PTZ, jako praktykow, specjalistow w planowaniu rozwoju systemow, planow transportowych w skali miejskiej 1 regionalnej oraz zasi^ganiu ich opinii w kwestiach planowania wieloletniego rozwoju samorz^dowych przedsiebiorstw PTZ.

4. Pelnej realizacji i statego monitorowania ustawy o PTZ i regularnego modyfikowania jej zapisow do zmiennych ekonomicznych i gospodarczych. 5. Wiekszej samodzielnosci i finansowania przedsiebiorstw PTZ poprzez ulatwianie dostQpu przedstawicieli zaiogi do organow zarz^dzaj^cych przedsi^biorstwem. 6.

Stworzenia rz^dowego dokumentu reguluj^cego funkcjonowanie, finansowanie i rozwoj publicznego transportu zblorowego, b^d^cego wyjsciowym dokumentem dIa samorz^dow przy budowie planow transportowych. Strona 2 z 4

7. Wydania Rozporz^dzenia Ministra Infrastrulch

po u s a n i o r z a d o w i c n i u Mmisira

Spolek

Cezaiego

kolejowych

doprowadzajac

v\c

do rozwiaza-iia

ptiinimo

Grabarczyka,

i Zvvia/ko\

Spoike

problcmou-

uzgodnieh /

\u

Pizewozow

szczeblu

uU,/ialeni

Z a w o d o w ycl'i

zairudniajaca

na

Minisira

saniorzadow.

lego

roku

15 i v s . p r a c o w n i k o w

na ,skia|

banLruciwa. 2

N a s i i a j ^ e > c h sie d ^ t a i a n i a c h z n i i e r z a j i i j c y c h d o z n i i a n w i i s i a w i e o r c s l r u k i u r N ' z a e j i . komercjalizacj!

i

prA w a i y z a c j i

pro^vadzacych do moz!iv\osci lej

usiawy.

bez siwoizenia

p r / . e w o z o w \,

Slwarzajac

kolejovvych

firm

.,Pr^edsiebiorsiwa

ogloszema upadlosci warunkc>\j

tym

konkurcncj!

sani\ni

prze\\o;^ovvych

realne

Pansuvowcgo

Spdiek

powolanvcli

nci | H : ' l s k i i n

podstaw)

podda w a i u eh

rynku

upadku

nierd w n c j

VKV na n"ioc\

polskieli

konkur.^nei i

na

zl 1 b e r a l i z o w a n y m rynk u 3.

Dzialamach celem

prov\adzc}eych do p r y w a l y z a c j i

pozyskania

srodkow

na s p t a i e

Spolki

zadkizenia

PfvP C . M ^ G O PK.P S A

i P K I - Sme:cii>

/amiasi

siodkow

na

podmesienie konkuiencyjnosci tych llrm. 4.

Bezpreccdensowej

dec^zji

Zarz^dii

Spolki

PLK

S..A

o

p r z e w o z o v v e i S p o l e k Pr,^evvcizy R e g i o n a l n e i PKLP l i u e r c i l >

ograniczeniu

godzacei

prae>

be/.posredmo

w podnSznych. Deeyzja

uzasadniana

przewoznikow

brakiem

nie znaiduje

piatnosci

uzasadnieiiia

za d o s i e p

t\o

m t V a s i i i i k i m \_

w ogramczenm

koszlow

vv k i o r e j z d e c y d o w a n i e n a i w i e k s z a p o / . \ e ] a k o s / i 6 v \ sa k o s z i v I s t m e m nine p r a w n c tno/.liw^osci w n v j y k a c j i PKP

P L K S. A

sposob dzialania

iM

sia'c.

naleznosei a icn obranv

sw i a d c z \ p o l i t v e / n v c h

i\eh

Sfiolk;

pr/.e/ /.ai/.ad

m e e k o n o n n c / n .el"

podstaw ach takiei d e e y / | i . 5.

Realizowaniu

poliiyki

vvlaseieicia

i

Zarzadcy

!nti"asii Liktiii v

/.iwieszania

I z a m y k a m a ez>'nnyeh i;nii k o l e i o w v c h a lakze d o p ( o w a d z a m e d o kaiasn^ilVilncgo sianLi

wieUi

mfrastrukturc

hnn

kolcjO.vveh.

przv j e d n c e / . e i n y m

na s p t a K ; d l u g o w

braku

wvkorzystania

przeznuczaniu srodkow

P K P S . A zaS7ynisty

jednej

ma

ogramczon^

widocznosc

ze

stanowiska

.SliniUi 3 / -"S

tylko do

s i r o n y - p r a w e j l u b l e w e j w z a i e z n o s c i 2 k t o r e ) s t r o n y w d a n e j c h w i h znajcJuje s i ^ maszynista.

W

wyniku

ogramczonej

widocznosci

dochodzt

z u d z i a i e m t e g o t y p u I o k o m o t y w . M i e d z y m n y m i w d n i u 13 zderzenia

pociagow

osobowych

w

Korzybiu. W

do

wypadkow

lipca 2 0 i 0 r

katastrofie

doszio do

b y f o v^ielu

rannych

i t y l k o c u d c m nikt nie z g i n a l . Znane

s^

rowmez

przypadki

obstugi

pociagow

lokomolywami,

w

ktorych

s t a n o w i s k o m a s z y n i s t y jest po Icwej s t r o m e , a l b o s t w a r z a n e jest ..prowizoryczne' stanowisko

dla p o m o c n i k a

maszynisty

przy jezdzie

z pr^dkosci^

powyze)

130

k m / h z u w a g i n a b r a k k o n s t r u k c y j n e j z a b u d o w y f o t e l a dla p o m o c n i k a m a s z y n i s t y . P o w y z s z e ] s y t u a c j i s p r z y j a r o w n i e z to, z e u s u w a n e sa, z istmejs^cych nadrz^dnych uzasadnia

wszelkie

sie

obostrzenia.

Hberaltzacj^

rynku

ktore

powmny

dotyczyc

i dowolnoscia

przepisow

przewoznikow,

kreowania

tzw.

co

..dzialalnosci

gospodarczej*

V.

Zagrozenie

bezpieczehstwa

w dopuszczamu pojazdow

do

ruchu

ekspioatacjt

stwarzaj^cych

kolejowego

mezliczonoj

realne

zagrozenie

testowania i eksploatacji nadzorowanej

widoczno

nczby z

jest

nov\'ych.

uwagi

na

rowniez

prototypowych

zbyt

krotki

okres

P r z y k l a d e m m o z e bye chociazby sytuacja

z samoczynnym

rozprzegamem

obserwowanych

na c o d z i e h w p o s t a c i u s t e r e k p o j a z d o w

si^ zespofow

ED74

i wieie

innych

przypadkow

(defektow),

maj^cych

o c z y w i s t y w p l y w na o p d z m e n i a p o c i a g o w i j a k o s c s w i a d c z o n y c h u s t u g . Innym

zagrozeniem

eksploatowanych

jest

wydluzame

wagonow

i

iokomotyw

w y n o s z a c e j o k o l o 3 5 lat. P o w y z s z e j e s t zarowno

usterkowosc

jak

cyklow w

utrzymamowo-naprawczych

sytuacji

sredmej

wieku

taboru

n i e d o p u s z c z a l n e , bo w prak ty c e z w i ^ k s z a

1 wypadkowosc

ww,

pojazdow.

Przyj^cte

zasady,

w k t o r e j .,im t a b o r s t a r s z y t y m l e p s z y \j p r z e g l a d a n y " . s k o h c z y s i ^ p r e d z e j czy pozniej tragedia. VI.

Kwesti^

na

ktora

nalezy

zwrdcic

uwag^

jest

rowniez

brak

nowoczesnych

systemow sterowania ruchem kolejowym, zabezpieczajacych min. przed popelmanyini

przez

czlowieka

oraz

niewfasciwy

stan urzadzeh

biedami

zabezpieczema

ruchu kolejowego. W

Poisce memal wszystkie eksploatowane

lokomotywy zasadmczo

wyposazone

s ^ w d w a r o d z a j e u r z a d z e h z a b e z p i e c z a j ^ c y c n tj . S H P i S a m o c z y n n e Pociagu),

oraz

CA

jednopunktowego

(Czuwak lub

sa

maszynisty.

Istotne

jest

eksploatacii

w latach

60

dzialanie

nie

jest

Akiywny),

niezaleznym to.

ze od

to n a l e z a

urzadzemem

wyrmenione

dwudziestego

uzaleznione

ktore

wieku

wskazah

do

kontrolujacym

urzadzema sa

Hamowanie

urzadzeh

czujnosc

wprowadzane

niedoskonafe,

sygnalizatorow.

systemu

W

poniewaz praktyce

do ich taka

s y t u a c j a p o w o d u j e , z e w p r z y p a d k u W e d u p o p e l m o n e g o n p , p r z e z m a s z y n i s t e nic nie z a b e z p i e c z a

pociqgu

przed

mechybns^

katastrot^

W

Europie

powszechnie

s l o s o w a n e s^ nowoczesne systemy z a b e z p i e c z e h m.m. E T C S (Europejski System S t e r o w a n i a P o c i a g i e m ) , ktory w p r z y p a d k u b r a k u reakcj m a s z y n i s t y na w s k a z a n i a

Siiona 4 z 5

s y g n a l i z a t o r o w . w s p o s o b a u t o m a t y c z n y z w a l m a Dieg p o c i a g u , az d o c a f k o w i t e g o zatrzymania. Kolejna

istotna

kwestia

lest

stan

poprawnosci

dzialania

urzadzen

sygnaiizacji

i zabezpieczema ruchu kolejowego, szczegolnie prawidiowosc podanych sygnatow na

sygnalizatorach

widoczny

bez

podczas

udziatu

prac

uizadzen

komisji

rejestrujacych

kolejowych

Problem

ten

powotywanych

jest

zgodme

z p o s t a n o w i e n i a m i R o z d z i a t u 4 § 1 9 ust 1 „ R o z p o r z a d z e n i a M T z d m a 3 0 k w i e t m a 2007 (Dz.U.

r

w

sprawie

z 2007

kolejowa wskazuj^ urzadzeh

r

powaznych

Nr

89

poz

wypadkow 593)

i mcydentdw

Wykonywane

badama urzadzen pizeznaczonych bardzo

cz^slo

sterowania

na

mewtasciwe

ruchem,

a

po

na

wypadku

do p r o w a d z e n i a

funkcjonowame

nawet

na

lintach

kolCjOwych"

przez

ruchu

kolejowego,

stacyjnych

meprawidlowosci

komisje

w

i limowych dzialaniu

s a m o c z y n n e j blokady limowej, W f a s m e z t e g o p o w o d u . w c r u d m u 2 0 1 1 r. P r e z e s Urzt^du T r a n s p o r t u K o l e j o w e g o na p o d s t a w i e r e k o m e n d a c j i P r z e w o d m c z ^ c e g o P a n s t w o w e j K o m i s j i Badania Wypadkow Kolejowych wydai poleceme Nf DBK-550.'R-09 1/KB/l 1 wprowadzajace koniecznosc uistalowania (urzadzen lejeslrujacych) kamer cyfrowych lub video-rejeslratorow w pojazdach kolejowych nowobudowanych I b^dacych w eksploalaqi a prowadzacych poaagi w celu lejeslracji obrazu przed pojazdem oraz glosu maszymsiow przez okres co najmmej 24 godzin...".

Podsumowuj^c i n f o r m u j e , ze Z w i a z e k Zawodowy Maszynistow Kolejowych w Poisce w kazdym z wymienionych obszarow proponowal konstruktywne r o z w i a z a n i a , k t o r e byty k i e r o w a n e z a r o w n o d o M i n i s t e r s t w a Infrastruktury, Z a r z a d c y Linn K o l e j o w y c h , j a k l o w m e z p o s z c z e g o l n y c h p r z e w o z n i k o w . Jednak m e z n a l a z l y o n e z a d n e g o z r o z u m i e m a , a w r e c z byiy p o s t r z e g a n e j a k o d z i a l a n i a skierowane przeciwko rozwojowi sektora kolejowego. Z u w a g i na p o w y z s z e . z w r a c a m sie d o P a n a M i n i s t r a , w k t o r e g o z a k r e s i e jest o d p o w i e d z i a l n o s c za f u n k c j o n o w a n i e t r a n s p o r t u z p r o s b ^ o p o d j ^ c i e d z i a t a h maj^cych na celu n i e z w l o c z n ; ^ p o p r a w e stanu bezpieczehstwa ruchu kolejowego w Poisce. J e d n o c z e s n i e m f o r m u j e , ze w k a z d y m w s k a z a n y n i z a k r e s i e n i e p r a w i d l o w o s c i , d y s p o n u j e d o w o d o w y m m a i e r i a f e r 7 i z r o d l o w y m , ktory m o z e b y e p r z e d s t a w i o n y na stosowne zadame.

.Siroiia ^ / 5

W a r s 2 ( J w a , d n t a 03 1 2 . 2 0 1 3 r . Pan! Elzbieta

Bionkowska

Wicepremier,

Minister

Infrastruktury i Roewoju

Gratuluj^c obj^cia funkcji W i c e p r e i n i e r a i Ministra Infrastrul^tury t Ro^woju zyczymy sui^cosow w r e a i i - M C i i p l a n o w lozwoyo

lelu m i c j s c

pracy

koieiarzy Przyktad

Koiet Slqskich p o k a z u j e j e d n o z n a c z n i e ,

ze p o w o t a n a

Spoika

wojpwodzka

o i u s i a l a o ^ r a n i c z y c o 60--:. ilcsc u r u c h a m i a n y c n p o c i i ^ g o w przy i c a n o c z e s n i e zw^Qkszonej d o t a c j i z U r z ^ d u M a r s z a t k o w s k t c g o

Zfiacznie

a i tak w y k a / L i j e o l b r z y n n e

straty

t s y t u a c j a t ' l n a n s o w a g r o z i l a n a w e t w y g a s n i e c i e r r i licencji p r z e w o z o w e j . P o d o b n y n i s k a n d a i e m z a p e w n e s k o h c z y s\e, w p r o w a d z e n i e o d .15 12 2 0 1 3 r . na szlaki vvojewodztwa

Kujawsko-Poniorskiego

niemieckiej

Spolki A r n v a . k t o r a

do

lealizacji

p r z e w o z o w me p o s i a a a o d p c w i e d n i e g o t a b o r u , zapJecza u t r z y m a m o w e g o , a m k a d r y w t y m szczegolnie m a s z y n i s t o w C w i a r t o w a n i e Spofki P r 7 e w o z y

Regionalne p o w o d u j e u t r a t ^

k o r z y s c i skati,

znaczne

pogorszenie optymal/iej gospodarki zasobami t a b o r o w y m i i k a d r o w y m i .

trracjonalne

zakupy

Ale

nowego

toborL.,

co

znacznie

;>oono^.

kosztv

funkcjonowania.

przede

WS2y'Stk.m ' • Q z d r o b n i e n i e s p c i e k r e g i o n a l n y c h p o w o d u j e z r . a c z n e p o g o r s z e n i e s p o j n e j oferty

d^a

z inr>ymi

podroznvcn prze-woznikami

szczegon^ie na

stacjacli

utrudniajac podrozowanie k o i e j ^ .

na

^tykacn

vveztowycli

wojewodztw a takze

brak

> ' skomunikowania wspoinego

biletu

Doiqd

oapcwieOzi^

jedyn^

rzgdu

na

uzdrowienie

sytuacji

byio

procedowanie

V. Se|n-,ie z n i i a i i do Listawy umozIiwiajaCGi u p a d i o s c Sp6tet< k o l e j o w y c h . Uchwatenie

tych

tunkcjonowania

znuan

vVCzesrMejszego

bez

przewozow r e g i o n a l n y c h

uporz^dkowama

w Poisce

doprowadzi

i

uregulowania

do

gigantycznego

chaosu K o r n u n i k a c y j n e g o Bez

opanowania

pozytywny

sytuacji

wizerunek

w

przewozach

polskich

regionalnych

kolei,

bo

trudno

wiekszosc

b^dzie

naszych

zbudowac podroznych

Korzystajc]cych z k o l e i w t a s n i e k o r z y s t a z p r z e j a z d o w c o d z i e n n y c h do pracy, do s z k o i y i t p . I poprzez p r y z m a t p a n u j q c y c h tu p a t o i o g i i p o s t r z e g a cal^ k o i e j . Z a i u j e m y , z e z a i n i c j o w a n y przez z w i ^ z k i z a w o d o w e Szczyt K o l e j o w y , k t o r y w g r o n i e ekspertow,

samorz^dow,

przechowawcow,

rz^du

i zwiazkow

zawodowych

miat

v y y p r a c o w a c t ' o r m u i ^ funkcjonovs/ania p r z e w o z o w p a s a z e r s k i c h w Poisce z o s t a l przez P a n a M i n i s t r a T r a n s p o r t u z g a s z o n y . W ramach s z e r o k i e g o i o t w a r t e g o d i a l o g u mozliwosc wypracowanta o d p o w i e d m c h rozwi^^zan, k t o r e d a i y b y p o d s t a w y

koleiOwycli przewozow o c h a r a k t e r z e u s i u g p u b l i c z n y c h

Niestety

byla

realizacji

d z i s ten o b s z a r

o b f i t u j e w w t e i e p a t o l o g i i a d i a l o g s p o l e c z n y p r o v v a d z o n y w ziej wierze przez Zarz^d ! w!asc:cieli Przewozow Regionalnych d o p r o w a d z i ! do realnego zagrozenia

wybuchu

ogoifH:)poiskiego s t r a j k u

Bezpieczehstwo ruchu k o l e j o w e g o jest zagrozone. Po k a t a s t r o f i e k o l e j o w e j pod S z c z e k o c i n a m i m i n i s t e r T r a n s p o r t u o g t o s i l 1 0 p u n k t o w y program naprawy bezpieczenstwa ruchu kolejowego. Niestety

naprawa s y s t e m u g l o w n i e w o b s z a r z e r e g u i a c j i p r a w n y c h p o d w p l y w e m

lobbingu

przedsie^biorcow k o l e j o w y c h j e s t dotqd p r o w a d z o n a

w sposob

mezwykle

powolny, przez c o p r o v . ' o k o w a n e sq s v t u a c j e w p r o s t zagraz^aj.:)ce b e z p i e c z e n s t w u na polskich toracn Ostatnio w

opubiikowany Raport G t o w n e g o Inspektora Pracy potwierdza

czasu

kwest:i

pracy.

form

zatrudnienia,

procesow

szkolenia

wypaczenia pracownikow

zwic')zanycti z b e z p i e c z e t i s t w e m ruchLi k o i e j o w e g c w tym s z c z e g o l n i e m a s z y n i s t o w . Niestety

pomimo

tego. ze Sejm

RP )uz w e w r z e s n i u d o k o n a t

nowehzacji

ustawy

0 t r a n s p o r c i e k o l e j o w y m ^Dz 2 0 1 3 poz. 1 0 3 3 ) w s k a z u j ^ c o b s z a r y r e g u i a c j i d o t y c z ^ c e m in

czaSii

wzmocnienia instrukcji

t zasad

szkolenia

Urz^du

maszynistow

Transportu

bezpieczehstwa.

ceityfikacji

Kolejowego

niestety

do

tej

pory

szkoleniowych,

osrodkow

w obszarze Minister

micjatywy

ujednoticenia

Transportu

nie

wydal

s t o s o w n y c h r o z p o r z ^ d z e h r e g u l u j ^ c y c h te k w e s t i e . W e f e k c i e o b s e r w u j e m y m o g ^ c y w k r o t k i m czasie p r z y b r a c t r a g i c z n y w s k u t k a c h f i n a l proceder

szkolenia

w znacznie

ograniczonym

czasie ( w s t o s u n k u

do

okreslonego

w p r o j e k c i e R o z p o r z q d z e n i a . g d z i e z a i o z o n o s r e d n i czas s z k o l e n i a ok 18 m i e s i ^ c y ) 1 d o p u s z c z a n i a d o p r o w a d z e n i a poci