2008

Plan nadzoru pedagogicznego w Szkole Podstawowej Nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie w roku szkolnym 2007/2008 1. Podstawa opracowania p...
4 downloads 1 Views 125KB Size
Plan nadzoru pedagogicznego w Szkole Podstawowej Nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie w roku szkolnym 2007/2008

1. Podstawa opracowania planu nadzoru 1.1. Prawna

1) Art. 33 i 35 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. RP z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm. ). 2) Art. 6 i 6a oraz 9c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. RP z 2006 r. nr 97, poz. 674). 3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. RP z 2006 r. nr 235, poz. 1703).

1.2. Priorytety Ministra Edukacji Narodowej 1) Nadzór kuratora oświaty nad wprowadzaniem i realizacją programu Zero tolerancji dla przemocy w szkole. 2) Diagnoza działań podjętych przez dyrektorów szkół i placówek na rzecz spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki przez uczniów. 3) Przeprowadzenie okresowej analizy realizowania przez szkołę zadań związanych z kształceniem i promowaniem uczniów szczególnie uzdolnionych. 4) Ocena jakości pracy szkoły w zakresie informatyzacji procesu edukacyjnego w szkole (zastosowania technologii komunikacyjnych i informacyjnych).

1.3. Priorytety Małopolskiego Kuratora Oświaty:

1. Kontrola nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora szkoły ze szczególnym uwzględnieniem nadzoru nad spełnianiem obowiązku szkolnego przez uczniów. 2. Kontrola zgodności z prawem wewnętrznych unormowań w szkole. 3. Kontrola działań szkoły wynikających z rozpoznanych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzania i realizacji programu: „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”. 4. Kontrola realizowania przez szkołę zadań związanych z kształceniem i promowaniem uczniów szczególnie uzdolnionych. 5. Ocena jakości pracy szkoły w zakresie informatyzacji procesu edukacyjnego (zastosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej).

1.4. Priorytet szkoły 1) Rozwijanie i doskonalenie umiejętności badanych na sprawdzianie. 1.5. Informacja o realizacji planu nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2006/2007. ( załącznik)

2. Założenia nadzoru pedagogicznego

2.1. Wynikające z ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty 2.1.1. Nadzór pedagogiczny polega na (art. 33): 1) ocenianiu stanu i warunków działalności dydaktycznej , wychowawczej i opiekuńczej szkół, placówek i nauczycieli; 2) analizowaniu i ocenianiu efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek; 3) udzielaniu pomocy szkołom, placówkom i nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych; 4) inspirowaniu nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych. 2.1.2. W zakresie wymienionym w ust. 1 pkt 1i 2 nadzorowi podlega w szczególności: 1) zgodność zatrudniania nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami; 2) realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania; 3) przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów, a także przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki; 4) przestrzeganie statutu szkoły lub placówki; 5) przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia oraz upowszechnianie wiedzy o tych prawach; 6) zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. 2.1.3. Dyrektor szkoły lub placówki oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze, z zastrzeżeniem art. 36 ust. 2, sprawują nadzór pedagogiczny w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach i placówkach, a w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe oraz u pracodawców, u których jest organizowana praktyczna nauka zawodu, także w stosunku do instruktorów praktycznej nauki zawodu (art. 35.4.). 2.1.4. Dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły (art. 40.7.). 2.1.5. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy: 1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki (art. 41.1.). 2.2. Wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego… 2.2.1. Nadzór pedagogiczny jest realizowany przez wykonywanie zadań i czynności określonych w art. 33 ustawy, w szczególności przez działalność diagnostycznooceniającą i wspomagającą, w procesie planowej i systematycznej współpracy organów sprawujących nadzór pedagogiczny, organów prowadzących szkoły i placówki, dyrektorów szkół i placówek oraz nauczycieli (§ 2.); 2.2.2. Działalność diagnostyczno-oceniająca obejmuje w szczególności ((§ 3):

1) systematyczne kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek; 2) diagnozowanie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek; 3) ocenianie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkół i placówek, w całości lub w wybranych zakresach, w szczególności określonych w art. 33 ust. 2 ustawy; 4) gromadzenie informacji o pracy nadzorowanych nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek, niezbędnych do dokonywania oceny ich pracy. 2.2.3. Formami działalności diagnostyczno-oceniającej są: hospitacje, wizytacje oraz badania wybranych zakresów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek. 2.2.4. Formami działalności wspomagającej są w szczególności: 1) szkolenia i narady; 2) przekazywanie informacji o aktualnych problemach oświatowych i przepisach prawa dotyczących działalności szkół i placówek; 3) udział w rozwiązywaniu bieżących problemów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkół i placówek, w szczególności przez udzielanie pomocy nauczycielom i dyrektorom szkół i placówek, inspirowanie ich do samodzielnej, innowacyjnej i twórczej działalności oraz wskazywanie właściwego trybu postępowania w konkretnych sprawach; 4) upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań służących skutecznej realizacji zadań szkół i placówek, w szczególności przez promowanie przykładów dobrych praktyk; 5) inspirowanie lub organizowanie współpracy między nauczycielami, szkołami, placówkami, nauczycielami akademickimi, szkołami wyższymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organami prowadzącymi szkoły i placówki, Centralną Komisją Egzaminacyjną i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi oraz stowarzyszeniami i organizacjami, o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy. 2.2.5. Hospitacja jest bezpośrednią obserwacją realizowania przez nauczycieli statutowych zadań szkoły lub placówki, w szczególności zajęć prowadzonych z uczniami lub wychowankami, a także czynności dyrektora i innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, prowadzących hospitacje. 2.2.6. Celem hospitacji jest uzyskanie informacji do diagnozy lub oceny efektów pracy nauczycieli w zakresie wybranych elementów procesu dydaktycznego, wychowawczego lub opiekuńczego oraz wykonywania innych zadań określonych w statucie szkoły lub placówki. 2.2.7. Hospitacją obejmuje się całą jednostkę lekcyjną lub jednostkę zajęć. Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu lekcji lub innych zajęć i przyjętego przez nauczyciela toku postępowania. 2.2.8. Nie hospituje się zajęć, jeżeli obecność osób trzecich może zakłócić przebieg pracy diagnostycznej lub terapeutycznej. 2.2.9. Hospitacje prowadzą:

1) dyrektorzy szkół placówek będący nauczycielami oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze w szkole lub placówce – w odniesieniu do nauczycieli szkoły lub placówki; 2) dyrektorzy szkół i placówek będący nauczycielami - w odniesieniu do innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce; 3) pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 8 ust. 1 - w odniesieniu do dyrektorów szkół i placówek będących nauczycielami, a w przypadku gdy osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub placówki nie jest nauczycielem - w odniesieniu do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole lub placówce. 2.2.10. Omówienie hospitacji powinno odbyć się w dniu jej przeprowadzenia, a w uzasadnionych przypadkach w terminie 3 dni roboczych po jej przeprowadzeniu. 2.2.11. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan (§ 7). 2.2.12. Plan nadzoru, o którym mowa w pkt 2.2.11, uwzględnia plan nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny przedstawiony przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką oraz wyniki nadzoru pedagogicznego z lat poprzednich. 2.2.13. Plan nadzoru, o którym mowa w pkt 2.2.11, zawiera: 1) zakres, szczegółową tematykę i organizację planowanych badań, o których mowa w pkt 2.2.3. 2) plan hospitacji; 3) tematykę szkoleń nauczycieli szkoły lub placówki, uwzględniających w szczególności wnioski wynikające ze sprawowania nadzoru pedagogicznego w poprzednim roku szkolnym; 4) inne informacje, uznane przez dyrektora szkoły lub placówki za istotne. 2.2.14. Przed zakończeniem każdego roku szkolnego dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców informację o realizacji planu nadzoru, o którym mowa w pkt 2.2.11, zawierającą: 1) zakres wykonania planu; 2) wnioski ze sprawowania nadzoru pedagogicznego, a w szczególności: a) wnioski z analizy poziomu osiągnięć edukacyjnych uczniów i wychowanków, z uwzględnieniem ich możliwości rozwojowych, wymagań edukacyjnych wynikających z podstaw programowych, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy, oraz wyników sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1-3 ustawy, b) ocenę sytuacji wychowawczej oraz stanu opieki nad uczniami i wychowankami; 3) podjęte działania wynikające z wniosków ze sprawowania nadzoru pedagogicznego wraz z informacją o ich skutkach.

3.

Zakres, szczegółowa tematyka i organizacja planowanych badań

PRIORYTET: Realizacja programu Zero tolerancji dla przemocy w szkole.

STANDARD

1. Szkoła realizuje program Zero tolerancji dla przemocy w szkole.

WSKAŹNIKI WYZNACZONE DO BADANIA 1.1. Statut szkoły zawiera zapisy odnoszące się do zachowania uczniów oraz ich praw i obowiązków zgodne z prawem oświatowym. 1.2. W szkole przestrzegany jest obowiązek noszenia przez uczniów jednolitego stroju. 1.3. W szkole przestrzegany jest zakaz używania przez uczniów telefonów komórkowych. 1.4. W komputerach zainstalowano programy ograniczające dostęp do treści uznawanych za szkodliwe. 1.5. Szkoła współpracuje z poradnią psychologicznopedagogiczną w zakresie realizacji programu.

CEL BADANIA

Ocena zgodności zapisów statutowych z prawem oświatowym.

PROCEDURY, NARZĘDZIA I METODY BADAWCZE - analiza treści statutu

TERMIN

OSOBY ODPOWIEDZIALNE

X 2007

dyrektor szkoły

Kontrola działań wychowawczych szkoły.

- monitorowanie

cały rok

wychowawcy klas

Kontrola działań wychowawczych szkoły.

- monitorowanie

cały rok

wychowawcy klas

Kontrola działań wychowawczych szkoły.

- przegląd - wywiad z nauczycielem informatyki

X 2007

dyrektor szkoły, nauczyciel informatyki

Ocena stopnia współpracy.

- analiza dokumentacji - wywiad z pedagogiem szkolnym

V 2008

dyrektor szkoły, pedagog szkolny

PRIORYTET: Monitorowanie spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły.

STANDARDY

2. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły spełniają obowiązek szkolny.

3. Dzieci sześcioletnie zamieszkałe w obwodzie szkoły realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

WSKAŹNIKI WYZNACZONE DO BADANIA 2.1. Księga ewidencji dzieci prowadzona jest na bieżąco i poprawnie. 2.2. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły spełniają obowiązek szkolny. 3.1. W księdze ewidencji dzieci ujęte są dzieci podlegające obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego. 3.2. Dzieci sześcioletnie zamieszkałe w obwodzie szkoły realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

CEL BADANIA

Ocena realizacji zadań szkoły.

PROCEDURY, NARZĘDZIA I METODY BADAWCZE - analiza dokumentacji

TERMIN

OSOBY ODPOWIEDZIALNE

IX 2007

dyrektor szkoły

Ocena realizacji zadań szkoły.

- analiza dokumentacji

IX 2007

dyrektor szkoły

Ocena realizacji zadań szkoły.

- analiza dokumentacji

IX 2007

dyrektor szkoły

Ocena realizacji zadań szkoły.

- analiza dokumentacji

IX 2007

dyrektor szkoły

PRIORYTET: Realizacja zadań związanych z kształceniem i promowaniem uczniów szczególnie uzdolnionych.

STANDARDY

4. W szkole istnieje program wspierania uzdolnień i rozwijania zainteresowań uczniów.

WSKAŹNIKI WYZNACZONE DO BADANIA 4.1. W szkole opracowano program wspierania uzdolnień i rozwijania zainteresowań uczniów. 4.2. Nauczyciele wszystkich przedmiotów prowadzą działania mające na celu wychwycenie uczniów szczególnie uzdolnionych. 4..3. Nauczyciele realizują założenia programu wspierania uzdolnień i rozwijania zainteresowań uczniów. 5.1. Nauczyciele stosują na lekcjach różne formy pracy z uczniem zdolnym.

5. Szkoła wspiera uzdolnienia i rozwija zainteresowania uczniów.

5.2. Nauczyciele stosują różne formy pracy pozalekcyjnej z uczniem zdolnym. 5..3. Szkoła promuje sukcesy uczniów.

CEL BADANIA

Motywowanie uczniów do rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań. Motywowanie uczniów do rozwijania swoich zainteresowań. Motywowanie uczniów do rozwijania swoich zainteresowań. Motywowanie uczniów do rozwijania swoich zainteresowań. Motywowanie uczniów do rozwijania swoich zainteresowań. Motywowanie uczniów do rozwijania swoich zainteresowań.

PROCEDURY, NARZĘDZIA I METODY BADAWCZE - analiza dokumentacji

TERMIN

OSOBY ODPOWIEDZIALNE

X 2007

dyrektor szkoły

- analiza dokumentacji - wywiad z nauczycielami i rodzicami - analiza dokumentacji - wywiad z nauczycielami - wywiad z nauczycielami - hospitacje

XI 2007

nauczyciele wszystkich przedmiotów

XI 2007

dyrektor szkoły

II 2008

dyrektor szkoły

- wywiad z nauczycielem

II 2008

dyrektor szkoły

- monitorowanie

cały rok

dyrektor szkoły

PRIORYTET: Informatyzacja procesu edukacyjnego w szkole.

STANDARD

6. W procesie edukacyjnym stosuje się technologie komunikacyjne i informacyjne.

WSKAŹNIKI WYZNACZONE DO BADANIA 6.1. Nauczyciele różnych przedmiotów prowadzą zajęcia lekcyjne w pracowni komputerowej. 6.2. Nauczyciele wykorzystują pracownię komputerową na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych 6.3. Szkoła posiada i wzbogaca ofertę programów multimedialnych.

Ocena stopnia wykorzystania pracowni komputerowej.

PROCEDURY, NARZĘDZIA I METODY BADAWCZE - ankieta dla nauczycieli

Ocena stopnia wykorzystania pracowni komputerowej.

Ocena stopnia wykorzystania programów multimedialnych w procesie edukacji.

CEL BADANIA

TERMIN

OSOBY ODPOWIEDZIALNE

V 2008

dyrektor szkoły

- ankieta dla nauczycieli

V 2008

dyrektor szkoły

- ankieta dla nauczycieli

V 2008

dyrektor szkoły

PRIORYTET: Rozwijanie i doskonalenie umiejętności badanych na sprawdzianie.

STANDARDY

7. W szkole rozwijane i doskonalone są u uczniów umiejętności pisania i wykorzystania wiedzy w praktyce.

8. W szkole doskonalone są umiejętności czytania ze zrozumieniem 9. Wyniki uzyskane przez uczniów klasy VI ze sprawdzianu w zakresie umiejętności pisania i wykorzystania wiedzy w praktyce są porównywalne z wynikami innych szkół.

WSKAŹNIKI WYZNACZONE DO BADANIA

CEL BADANIA

7.1. Nauczyciele wszystkich przedmiotów poprawiają błędy ortograficzne popełniane przez uczniów. 7.2. Nauczyciele wszystkich przedmiotów doskonalą umiejętność zapisywania krótkiej odpowiedzi. 7.3. Uczniowie na lekcjach wykonują obliczenia związane z pieniędzmi, czasem, długością, powierzchnią, wagą.

Motywowanie uczniów do opanowania zasad ortografii.

8.1 Nauczyciele wszystkich przedmiotów stosują metody pracy doskonalące umiejętności czytania ze zrozumieniem 9.1. W szkole prowadzona jest analiza wyników sprawdzianu i sprawdzianu próbnego uczniów klasy VI.

PROCEDURY, NARZĘDZIA I METODY BADAWCZE - hospitacje - przegląd zeszytów

OSOBY ODPOWIEDZIALNE

TERMIN

cały rok

nauczyciele wszystkich przedmiotów, dyrektor szkoły nauczyciele przedmiotów, dyrektor szkoły

Motywowanie uczniów do wzmożonego wysiłku intelektualnego.

- hospitacje - wywiad z nauczycielami i uczniami

cały rok

Motywowanie uczniów do rozwijania i doskonalenia umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce.

- hospitacje - analiza dokumentacji - wywiad z nauczycielami

V 2008

nauczyciele przedmiotów, dyrektor szkoły

Monitorowanie uczniów do opanowania czytania i rozumienia treści

- hospitacje - analiza dokumentacji -

cały rok

nauczyciele przedmiotów, dyrektor szkoły

Wykorzystanie analizy sprawdzianu i sprawdzianu próbnego do diagnozy opanowania przez uczniów kluczowych umiejętności.

- analiza dokumentacji

II, VIII 2008

dyrektor szkoły

4. Harmonogram hospitacji* Lp. 1. 2. 3. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17.

Nazwisko i imię Beata Wcisło Katarzyna Słyk Elżbieta Kowalska Wanda Patuła Halina Patynowska Renata Nowak Ks. Grzegorz Kurczyna Stanisław Panek Anna Olszówka Anna Roszak-Gołas Ewelina Ogarek Małgorzata Piszczek Jolanta Żurowska Dorota Wojtanowska Renata Grochulska Alicja Flis-Musiał Wioletta Bednarz

IX

X

XI

XII

I x

II

III

IV

V

x x

x x

x x x x x x x x x x

x x x x

*

Harmonogram obejmuje hospitacje doradczo-doskonalące i kontrolno-oceniające. Termin hospitacji diagnozującej proponuje nauczyciel.

VI

5. Analizy, przeglądy, lustracje, kontrole

5.1. Analiza wyników nauczania i efektów kształcenia.

Lp. 1

Cel przeprowadzonego badania

Przedmiot badania

Klasa

Analiza stopnia opanowania naucz. zintegr. zasad ortografii j. polski

II, III

2

Sprawdzian w klasie VI, sprawdzian próbny

VI

3

Diagnozowanie zachowania uczniów Wyniki nauczania j. polski matematyka

4

5

6

Poziom wiedzy i umiejętności wyniesiony przez ucznia z pierwszego etapu kształcenia Poziom wiedzy i umiejętności po klasie I i II

matematyka, j. polski i inne

przyroda historia j. niemiecki nauczanie zintegrowane

nauczanie zintegrowane

IV-VI

IV-VI IV, V IV V IV, V IV, V V III

I, II

Odpowiedzialny Termin za przygotowanie narzędzi pomiaru K. Słyk, E. II nauczyciele Kowalska nauczania W. Patuła II-III zintegrowanego i H. Patynowska języka polskiego H. Patynowska, I, IV nauczyciele języka S. Panek, polskiego i A. Olszówka matematyki R. Grochulska cały dyrektor szkoły rok W. Patuła IV-V nauczyciele uczący S. Panek IV-V danego przedmiotu A. Olszówka IV-V A. Roszak-Gołas IV-V J. Żurowska IV-V R. Nowak V-VI E. Kowalska V nauczyciele nauczania zintegrowanego Nauczyciel

K. Słyk B. Wcisło

V

nauczyciele nauczania zintegrowanego

5.2. Bieżące przeglądy.

Lp. Przedmiot przeglądu 1

2

3

Kontrola planów wychowawczych

Cel przeglądu

Poznanie sposobów i form sporządzania planów wychowawczych Częstotliwość i Poznanie stopnia rytmiczność oceniania przestrzegania zapisów uczniów WSO Kontrola Zgodność warunków z bezpieczeństwa i przepisami BHP warunków nauki

Forma

Termin

Osoba odpowiedz. dyrektor szkoły

Przegląd planów

X

Przegląd dzienników lekcyjnych

XI, I, V dyrektor szkoły

Monitorowanie

cały rok

dyrektor szkoły, SIP

Uwagi

5.3. Plan kontroli dokumentacji szkolnej. Lp. Problematyka kontroli 1 Prawidłowość wypełniania dziennika lekcyjnego 2 Arkusze ocen uczniów 3 Plan wychowawczy klasy i tematyka godzin wychowawczych 4 Plan wynikowy z poszczególnych przedmiotów 5 Dziennik nauczania indywidualnego 6 7 8 9

Dzienniki zajęć dydaktyczno-wyrównawczych Systematyczne i prawidłowe prowadzenie dziennika lekcyjnego Częstotliwość i rytmiczność oceniania uczniów z poszczególnych przedmiotów Dokumentacja świetlicy szkolnej

Klasa 0-VI I-VI I-VI

Termin IX, II, VI VI X

Odpowiedz. dyr. szkoły dyr. szkoły dyr. szkoły

I-VI V

dyr. szkoły dyr. szkoły,

II I-VI

X co miesiąc II, VI II, VI

I-VI

XI, IV

dyr. szkoły

I-VI

dyr. szkoły

dyr. szkoły

10 Dziennik pracy pedagoga szkolnego

I-VI

11 Podstawowa dokumentacja szkolna po zakończeniu pierwszego okresu i po zakończeniu roku szkolnego 12 Dzienniki zajęć rekreacyjno-sportowych

I-VI

XI, II, IV, VI XI, II, IV, VI II, VI

I-VI

II, VI

Uwagi

dyr. szkoły dyr. szkoły

dyr. szkoły dyr. szkoły

6. Wspomaganie nauczycieli, harmonogram posiedzeń Rady Pedagogicznej 6.1. Plan doskonalenia zawodowego nauczycieli. Lp. Nazwisko i imię 1 Beata Wcisło

2

Katarzyna Słyk

3

Elżbieta Kowalska

4 5 6 7 8

Wanda Patuła Halina Patynowska Renata Nowak Ks. Grzegorz Kurczyna Stanisław Panek

9

Anna Olszówka

Forma doskonalenia Ciekawe i twórcze zajęcia plastyczne w przedszkolu związane z zima i grudniowymi świętami Ciekawe i twórcze zajęcia plastyczne w przedszkolu związane z zima i grudniowymi świętami 1. „Ciekawe i twórcze zajęcia plastyczne w przedszkolu – „Barwy jesieni” 2. Kurs kierowników wycieczek Wspieranie zdolności i talentów uczniów

Termin

XI 07r.

1. Kurs użytkownika modułów EduNet X 07 r. 2. Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych XI 07 r. 3. Wspieranie zdolności i talentów uczniów XI 07 r. 4. Forum twórczości środowiska oświatowego woj. małopolskiego 5. Nowoczesne metody i techniki efektywnego uczenia i nauczania

1. Kurs użytkownika modułów EduNet 2. Nowoczesne metody i techniki efektywnego uczenia i nauczania 3. Gry dydaktyczne na lekcjach matematyki

X 07 r.

Uwagi

4. Łamanie głowy – ćw. Pobudzające zdolności matematyczne 5. Gry dydaktyczne na lekcjach matematyki 6. Wspieranie zdolności i talentów uczniów 10 Renata Grochulska 11 Ewelina Ogarek

12 Małgorzata Piszczek 13 Jolanta Żurowska

14 Dorota Wojtanowska

1. Nowoczesne metody i techniki efektywnego uczenia i nauczania 2. Wspieranie zdolności i talentów uczniów Kurs na stopień nauczyciela mianowanego 1. Kurs kwalifikacyjny z zakresu przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie 2. Moja szkoła szkołą europejską 3. Wspieranie zdolności i talentów uczniów „Ciekawe i twórcze zajęcia plastyczne w przedszkolu – „Barwy jesieni”

II, III, IV 08R.

XI 07 r.

15 Jacek Piskozub 16 Anna Roszak-Gołas

6.2. Plan awansu zawodowego nauczycieli.

Lp.

Nazwisko i imię

1

Dorota Wojtanowska 2 Elżbieta Kowalska 3 Ks. Grzegorz Kurczyna 4. Małgorzata Piszczek

Stopień awansu, Rok stażu Uwagi o który ubiega się dyplomowany trzeci kończy staż dyplomowany dyplomowany

trzeci drugi

mianowany

pierwszy

kończy staż

6.3. Plan oceniania nauczycieli.

Lp. Nazwisko i imię 1 Dorota Wojtanowska Elżbieta Kowalska Małgorzata Piszczek

Rodzaj oceny ocena dorobku zawodowego

Termin VI 2008

Uwagi po złożeniu sprawozdania z planu rozwoju zawodowego ocena cząstkowa po złożeniu sprawozdania

6.4. Tematyka i terminarz posiedzeń rady pedagogicznej. Termin* 31 VIII

14 IX

Tematyka Organizacja pracy w roku szkolnym 2007/2008

Podejmowane decyzje w sprawie - przyjęcia tekstu jednolitego Statutu Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie oraz Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania Przyjęcia Planu Nadzoru Pedagogicznego

Przygot. dyrektor szkoły

Odpowiedz. Uwagi dyrektor szkoły

dyrektor szkoły

dyrektor szkoły X Określić tematykę dyrektor szkoleniowej RP szkoły 18 I Wyniki klasyfikacji klasyfikacji śródrocznej nauczyciele, dyrektor śródrocznej wych. klas szkoły 12 II Analiza pracy szkoły w nauczyciele, dyrektor I półroczu roku wych. klas, szkoły szkolnego 2007/08 dyrektor szkoły III Określić tematykę dyrektor szkoleniowej RP szkoły 13 VI Wyniki klasyfikacji klasyfikacji rocznej i końcowej nauczyciele, dyrektor rocznej wych. klas szkoły 19 VI Analiza pracy szkoły w nauczyciele, dyrektor roku szkolnym wych. klas, szkoły 2007/2008 dyrektor szkoły * Termin pozostałych posiedzeń i szkoleń rady pedagogicznej według potrzeb

6.5. Przekazywanie informacji o aktualnych problemach oświatowych i przepisach prawa dotyczących szkół. Działanie Przedstawianie zmian w przepisach prawa oświatowego Zakup książek pedagogicznych Przekazywanie informacji z narad organu prowadzącego i sprawującego nadzór pedagogiczny Kierowanie bieżącej korespondencji do zainteresowanych nauczycieli

Osoba odpowiedzialna dyrektor szkoły

Termin cały rok

Uwagi na bieżąco

dyrektor szkoły dyrektor szkoły

wg potrzeb po każdej naradzie

na bieżąco

dyrektor szkoły

cały rok

na bieżąco

7. Gromadzenie informacji o pracy nauczycieli

Działanie Hospitacje Obserwacja imprez przygotowanych przez nauczycieli Kontrola dokumentacji Lustracja gazetek klasowych Sprawozdania i analizy pracy Gromadzenie dokumentacji awansowej

Osoba odpowiedzialna dyrektor szkoły dyrektor szkoły, nauczyciele dyrektor szkoły dyrektor szkoły, nauczyciele dyrektor szkoły, nauczyciele dyrektor szkoły

Termin X-V cały rok

Uwagi

cały rok cały rok II, VI 2008 cały rok

8. Informacja o realizacji planu nadzoru pedagogicznego

Zadanie szczegółowe Przedstawienie ogólnych wniosków ze sprawowanego nadzoru Pełna informacja o realizacji planu nadzoru

Termin II, VI 2008

Osoba odpowiedzialna dyrektor szkoły

VIII 2008

dyrektor szkoły

Uwagi

Plan nadzoru pedagogicznego zatwierdzono dnia 24 września 2007 r.

Plan nadzoru pedagogicznego przedstawiono Radzie Pedagogicznej dnia 24 września 2007 r. Plan nadzoru pedagogicznego przedstawiono Radzie Rodziców dnia 13 września 2007 r.