1. INSTRUKCJA MONTA U I KONSERWACJI KONSTRUKCJI ALUMINIOWYCH 1.2. Mocowanie aluminiowych okien i drzwi do cian budynku

1. INSTRUKCJA MONTA U I KONSERWACJI KONSTRUKCJI ALUMINIOWYCH 1.2. Mocowanie aluminiowych okien i drzwi do cian budynku Okna i drzwi mo na mocowa do el...
Author: Nina Krawczyk
0 downloads 2 Views 229KB Size
1. INSTRUKCJA MONTA U I KONSERWACJI KONSTRUKCJI ALUMINIOWYCH 1.2. Mocowanie aluminiowych okien i drzwi do cian budynku Okna i drzwi mo na mocowa do elementów konstrukcji budynku bezpo rednio, przy pomocy ko ków i wkr tów ze stali nierdzewnej lub ocynkowanych (rys. 1), lub za po rednictwem specjalnych kotew wykonanych ze stali ocynkowanej (rys. 2).

Rys. 1 Monta przy pomocy ko ków Mocowanie powinno uwzgl dnia mo liwo

Rys. 2 Monta za po rednictwem kotew dylatacji konstrukcji aluminiowej.

Profile nale y mocowa przez komor wewn trzn do wewn trznej cz ten sposób mo na zachowa izolacyjno

ci ciany budynku. Tylko w

ciepln konstrukcji aluminiowej. Usytuowanie okna i drzwi

balkonowych w otworach okiennych w zale no ci od ukszta towania o cie y (z w garkiem zewn trznym, wewn trznym lub bez w garka) oraz rodzaju ciany (jednowarstwowa, wielowarstwowa i z ociepleniem zewn trznym) pokazano na rys. 3, 4, 5, 6.

PU Ta ma uszczelniaj ca

Silikon

Ok adzina wewn trzna

Rys. 3 Okno w cianie z w garkiem zewn trznym

Opis techniczny

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory Pro www.pdffactory.pl/

IX/003.00

Ok adzina zewn trzna

Ta ma uszczelniaj ca PU

Silikon Ta ma uszczelniaj ca

Rys. 4 Okno w cianie z w garkiem wewn trznym Szeroko

szczeliny pomi dzy konstrukcj aluminiow i cian budynku (zawieraj ca si w

przedziale 10÷20 mm) powinna uwzgl dnia zarówno odchy ki wymiarowe okien i o cie y, jak i odkszta cenia spowodowane oddzia ywaniem czynników zewn trznych np. zmiany temperatury ( t). Warto ci wyd u e profili aluminiowych w zale no ci od koloru wynosz : kolory jasne

- 1,2 mm/m

kolory ciemne

- 1,3 mm/m

Nale y stosowa co najmniej dwa punkty mocowania po ka dej stronie. Punkt mocowania powinien znajdowa si na wysoko ci ka dego zawiasu.

Ok adzina zewn trzna

Ta ma uszczelniaj ca PU

Kotwa monta owa Silikon Ta ma uszczelniaj ca

Rys. 5 Okno w cianie trójwarstwowej

IX/004.00

Opis techniczny

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory Pro www.pdffactory.pl/

01.V.2005

PU Ta ma uszczelniaj ca

Silikon Ta ma uszczelniaj ca

Rys. 6 Okno w cianie z ociepleniem zewn trznym Punkty mocowania powinny by rozmieszczone na ca ym obwodzie o cie nicy zgodnie ze schematem rys. 7 odleg o

mocowania od naro y, s upków i rygli powinna wynosi 100÷200 mm

odleg o

pomi dzy dwoma mocowaniami nie mo e przekracza 600 mm.

Podczas mocowania okien i drzwi balkonowych nale y przestrzega , aby po czenie mechaniczne za po rednictwem

czników by o wytrzyma e, a pianki poliuretanowe by y stosowane nie jako materia y

mocuj ce, lecz jako uszczelnienie i izolacja po czenia. Ponadto przy monta u nale y uwzgl dnia nast puj ce zalecenia: do wiercenia otworów nie wolno stosowa wiertarek udarowych (za wyj tkiem wiercenia w betonie), przy wierceniu otworów w o cie nicach zaleca si stosowanie wierte d u szych od wysoko ci o cie nicy, do monta u okna powinny by oklejone ta m systemow , nale y dobiera odpowiedni d ugo przenoszonych obci

i rednic ko ka rozporowego (dostosowan do

e i materia u o cie a),

nale y zachowa minimaln odleg o

od brzegów muru, aby nie spowodowa odpry ni cia jego

kraw dzi, ruby powinny by wkr cane w o cie nice równomiernie i z wyczuciem, aby nie spowodowa napr

e i odkszta ce ,

nale y stosowa kliny podpieraj ce i dystansowe, s u

ce do prawid owego usytuowania okna w

o cie u i zachowania luzu monta owego na jego obwodzie – wykonane z twardego drewna lub ceramiki powinny by tak rozmieszczone, aby okno przed zamocowaniem mog o si swobodnie odkszta ca nie ulegaj c wygi ciom i zwichrowaniu (rozmieszczenie minimalnej liczby klinów podporowych w przypadku okien ró nych typów przedstawiono na rys. 8).

Opis techniczny

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory Pro www.pdffactory.pl/

IX/005.00

w a ciwe wype nienie luzu monta owego pomi dzy ram o cie nicy a murem o cie a za pomoc materia u izolacyjnego oraz uszczelniaj cego.

Rys. 7 Rozmieszczenie punktów mocuj cych Do uszczelnienia odst pu pomi dzy o cie nic a o cie em nale y stosowa pianki poliuretanowe, tworzywa silikonowe b d impregnowane ta my uszczelniaj ce. Wszystkie materia y izolacyjne i uszczelniaj ce nale y stosowa zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas wtryskiwania pianek poliuretanowych nale y zwróci uwag na dok adne wype nienie szczeliny przy jednoczesnym niedopuszczeniu do odkszta ce ramy o cie nicy. Pianka winna by zabezpieczona (os oni ta) przed dzia aniem promieni UV i czynników atmosferycznych. Po zamocowaniu okna w otworze nale y sprawdzi , czy: jest ono prawid owo usytuowane w poziomie i w pionie, przek tne w oknie s równe, szereg okien znajduje si w jednym poziomie, czniki mechaniczne s prawid owo zamocowane.

IX/006.00

Opis techniczny

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory Pro www.pdffactory.pl/

01.V.2005

Po uszczelnieniu wst pnym nale y usun

kliny podporowe i dystansowe (miejsca po nich

uszczelni i zaizolowa ) oraz sprawdzi prawid owo

funkcjonowania okna.

Po zako czeniu monta u oraz wykonaniu obróbek o cie a nale y usun

ta m zabezpieczaj c

profile (zbyt d ugie jej pozostawienie mo e spowodowa pozostanie ladów kleju na powierzchniach zabezpieczanych).

kliny podporowe ( no ne )

Rys. 8 Rozmieszczenie minimalnej liczby klinów podporowych i dystansowych

Opis techniczny

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory Pro www.pdffactory.pl/

IX/007.00

2. Konserwacja konstrukcji aluminiowych 2.1. Konserwacja pow oki wyka czaj cej Zarówno anodowane, jak i malowane proszkowo aluminium wymaga regularnej konserwacji. Na terenach wiejskich lub miejskich o ma ej g sto ci zaludnienia (niewielka zawarto agresywnych substancji w powietrzu) wystarczy czy ci elementy aluminiowe 2 razy do roku. Na terenach miejskich g sto zaludnionych, w dzielnicach przemys owych czy na terenach nadmorskich konstrukcje aluminiowe powinny by czyszczone 4 razy do roku. Fragmenty lusarki nie wystawione na dzia anie deszczu wymagaj cz stszego czyszczenia ni elementy nara one na deszcz. Do mycia nale y stosowa wod z dodatkiem agodnego detergentu. Po umyciu konstrukcj trzeba dok adnie op uka czyst wod i wytrze do sucha szmatk . Do piel gnacji i konserwacji elementów okien zaleca si stosowa mleczko czyszcz co - piel gnacyjne Cosmoklar firmy Weiss. Do czyszczenia konstrukcji aluminiowych mo na stosowa równie zmywacze do aluminium np. Cosmofen 60 firmy Weiss.

Farby korekcyjne

Do zamaskowania ladów g bokich rys lub innych uszkodze pow oki malarskiej mo na stosowa lakiery natryskowe (do metalu) w puszcze pod ci nieniem (kolory wg palety RAL).

2.2. Konserwacja akcesoriów Przynajmniej dwa razy w roku nale y: oczy ci wszystkie elementy ruchome z brudu i kurzu, sprawdzi dro no

i czy ci kana y drena owe,

smarowa elementy oku rozwierno - uchylnych, zawiasy, mechanizmy no ycowe, ruchome elementy klamek (stosowa wy cznie oleje bezkwasowe – zalecany olej do oku firmy Weiss), nie wolno smarowa zamków i wk adek zamków, uszczelki wykonane z EPDM zaleca si konserwowa

rodkami do piel gnacji gumy firmy

Weiss (ewentualnie mo na w nie wciera olej silikonowy lub talk). Do piel gnacji i konserwacji elementów okien proponujemy komplet Cosmoklar Wartung - Set firmy Weiss zawieraj cy mleczko czyszcz co - piel gnacyjne, sztyft do piel gnacji gumy oraz olej do oku .

IX/0010.00

Opis techniczny

PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory Pro www.pdffactory.pl/

01.V.2005