ZNACZNIKI META Znacznik META element dokumentu HTML dostarczający informacji niewidocznych dla użytkowników, lecz istotnych z punktu widzenia odbiorców dokumentu – przeglądarek i serwisów wyszukiwawczych internetowych. Znacznik META Element META wprowadzany jest za pomocą znacznika w części nagłówkowej dokumentu HTML (a więc w obrębie znaczników .. ). Polecenie opcjonalne bardziej szczegółowo informujące o treści dokumentu HTML, oraz sposobie jego interpretacji. Wykorzystywany jest do: 1. Celów katalogowych poprzez stosowanie opisów, indeksów, słów kluczowych wykorzystywanych przez odpowiednie programy, np. wyszukiwarki sieciowe. 2. Właściwej interpretacji języka i używanej strony kodowej 3. Dodatkowych informacji o autorze strony 4. Opcjach odświeżania zawartości strony 5. Innych ustawień Znacznik META jest używany z trzema atrybutami HTTP-EQUIV, NAME i CONTENT. Atrybuty używane są w parach • HTTP-EQUIV i CONTENT • NAME i CONTENT Rodzaje elementów META Informacje dostarczane w znaczniku dzielą się na dwa rodzaje: Definiujące zmienne systemowe - przeznaczone dla przeglądarek, wprowadzane za pomocą atrybutu HTTP-EQUIV. SKŁADNIA: Definiujące zmienne użytkownika - przeznaczone dla wyszukiwarek, wprowadzane za pomocą atrybutu NAME. Charakteryzują one zawartość strony, pomagając w jej sklasyfikowaniu; mają także duży wpływ na pozycje strony na liście wyszukiwania. SKŁADNIA:

Opis zawartości strony SKŁADNIA: Opis strony powinien być krótki do 200 znaków. Zawartość tego znacznika wraz ze znacznikiem TITLE jest podstawową informacją o treści strony.

Opis zawartości dokumentu SKŁADNIA: ). Ciąg znaków, który zostanie wyświetlony przez serwisy wyszukujące zaraz po tytule strony. Opis może składać się maksymalnie ze 150 znaków (wraz ze spacjami). W przypadku jego braku wyszukiwarka wyświetli kilka początkowych wierszy dokumentu. PRZYKŁAD:

Słowa kluczowe SKŁADNIA: Słowa kluczowe są oddzielane przecinkami. Podstawowa informacja dla serwerów wyszukiwawczych. Liczba znaków w tym elemencie nie może przekroczyć 1000. Powtarzanie słów nie jest wskazane – niektóre wyszukiwarki traktują to jako spam i w najlepszym przypadku obniżają pozycję strony. PRZYKŁAD:

Klasyfikacja tematyczna strony SKŁADNIA: ). Element wpływający na sposób wyświetlania zawartości strony PRZYKŁAD: Adres e-mail pod który można odpowiadać na listy z tej strony PRZYKŁAD: < META HTTP-EQUIV="Reply-to" CONTENT="[email protected]" >

Wczytywanie strony SKŁADNIA: Sposób wczytywania strony w przeglądarce