Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci 6-8 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci 6-8 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Jest t...
Author: Gabriela Zając
0 downloads 0 Views 934KB Size
Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci 6-8 lat)

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Jest to

państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą cztery

następujące państwa: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Wielka Brytania to jedno z głównych mocarstw obecnych czasów. Kraj ten jest również zaliczany do najbardziej wpływowych w Unii Europejskiej. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn.

Powierzchnia: 244 100 km2 Długość linii brzegowej: 12 429 km Najwyższe wzniesienie: Ben Nevis (1344 m) Najdłuższa rzeka: Tamiza (The Thames) (320 km) Największe jezioro: Loch Lomond (71,1 km2) Ludność: 59,5 mln Stolica: Londyn Ustrój: monarchia Języki: angielski (urzędowy), walijski, irlandzki, gaelicki (szkocki)

Brytyjska Rodzina – BRITISH ROYAL FAMILY

Głowa państwa: królowa Elżbieta II

Prince Philip, Duke of EdinburghFilip, książę Edynburga

Następca tronu: książę Karol (Prince Charles)

Diana, Princess of Wales

William, The Duke of Cambridge - Wilhelm, książę Cambridge

Catherine, Duchess of Cambridge - Katarzyna, księżna Cambridge

Prince Henry of Wales (Prince Harry) - Książę Henryk z Walii.

Brytyjska Rodzina Królewska to bliscy krewni króla lub królowej. W chwili obecnej to krewni królowej Elżbiety II. Nazwisko dzieci królowej Elżbiety i księcia Filipa brzmi: Mountbatten – Windsor. Elizabeth (Elżbieta) (ur.1926) została królową w wieku 25 lat. Jest przedstawicielką dynastii Windsorów. Elżbieta II jest królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 15 państw wchodzących w skład Wspólnoty Narodów.

Ważne święta i uroczystości: Halloween (31.10) New Year’s Day – Nowy Rok St Valentine’s Day – Dzień św. Walentego Pancake Day (wtorek przed Środą Popielcową) April Fools’ Day - Prima Aprilis (1.04) Mother’s Day – Dzień Matki (26.03)

Potrawy Anglicy jadają trzy główne posiłki dziennie: - śniadanie (breakfast) - pomiędzy 7:00, a 9:00, - lunch - pomiędzy 12:00, a 13:30 - późny obiad (dinner) - pomiędzy 18:00, a 20:00

Herbatka Zwyczaj picia popołudniowej herbaty (afternoon tea) sprowadziła do Anglii Anna, 17. księżna Bedfordu. Wieczorny posiłek był podawany późno bo o 8 wieczorem. Przerwa pomiędzy lunchem a obiadem była więc długa. Księżna prosiła wtedy aby przyniesiono do jej pokoju herbatę i ciasto. Wkrótce stało się to jej zwyczajem i zaczęła zapraszać przyjaciół na afternoon tea. Ta przerwa na herbatę stała się modnym, towarzyskim spotkaniem.

Waluta: 1 funt szterling oznaczany symbolem Ł = 100 pensów

Symbole Wielkiej Brytanii: 

HERB KRÓLEWSKI



HYMN PAŃSTWOWY



FLAGA NARODOWA (Union Jack)

„God Save the Queen” (Boże chroń Królową)



BERŁO IMPERIUM BRYTYJSKIEGO



KORONA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA



DYNASTIA

LONDYN 

jest stolicą Wielkiej Brytanii 

położony nad Tamizą

Co warto zobaczyć w Londynie? PAŁAC BUCKINGHAM

Położony przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym Ogrodem królowej. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku 1837. Wybudowany został w 1703 roku dla Johna Shieffielda - księcia Buckingham. W 1761 został zakupiony dla Jerzego III. Nazwa pałacu pochodzi od dworu, jaki w roku 1703 wzniósł tu książę Buckingham.

BIG BEN

Jest to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Dzwon ten zawisa na jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu. Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii.

TOWER OF LONDON

Jak wiadomo Tower of London było więzieniem. Podobno nie było stamtąd ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą - podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi. W słynnej budowli pilnowanej przez charakterystycznych strażników nazywanych Beefeaterami możemy zobaczyć: Bramę zdrajców, bezcenne klejnoty koronne, koronę imperialną, berło z krzyżem i jabłko, pierścień królewski, zbroje.

Beefeater

TOWER BRIDGE

Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych od 60 m wysokości powyżej poziomu wody.

LONDON EYE

Wielka konstrukcja przypominająca koło rowerowe (200 razy większa od zwykłego koła rowerowego) daje możliwość oglądania panoramy Londynu o promieniu 48 km.

MUZEUM FIGUR WOSKOWYCH MADAME TUSSAUDS

Muzeum Figur Woskowych - położone jest w pobliżu stacji metra Baker Street. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych oferowanych przez Londyn. Madame Tussaud przybyła po raz pierwszy do stolicy Wielkiej Brytanii w 1802 roku, przywożąc ze sobą wyrzeźbione głowy straconych francuskich arystokratów. Od tego czasu jej woskowe modele przyciągają tłumy turystów z całego świata. Wystawa tych przepięknych figur woskowych podzielona jest na kilka części, gdzie zwiedzający mogą podziwiać znanych, jak i tych cieszących się złą sławą postaci zarówno w przeszłości jak i również w teraźniejszości. Wśród kilkuset figur można zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę.

KATEDRA ŚWIĘTEGO PAWŁA (St Paul’s Cathedral)

Jest to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątynni tej dzielnicy.

Ciekawostki Dlaczego Anglicy jeżdżą pod prąd? Ponieważ na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny ruch uliczny. Ważne są również zasady ruchu obowiązującego pieszych. Przejścia dla pieszych są inaczej sygnalizowane jak w Polsce. Nie ma czerwonego i zielonego światła. Jeśli zbliżacie się do przejścia dla pieszych i widzicie migające żółte światło jest to znak, że masz pierwszeństwo i nadjeżdżający samochód musi się zatrzymać przed przejściem. Czas... W momencie przekraczania granicy zmuszeni jesteśmy do przesunięcia naszych zegarków o jedną godzinę do tyłu. Zieleń i koniczyna - 17 marca przypada święto patrona Irlandii – Świętego Patryka. Dzień Świętego Patryka w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat jest dniem wolnym od pracy. Jedną z najważniejszych tradycji obchodów tego święta jest noszenie charakterystycznych ubrań w kolorze zielonym, ponieważ jest to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizuje koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Z okazji Dnia Świętego Patryka w wielu miastach organizowane są festyny, a także uliczne pochody, w których dominuje właśnie kolor zielony. Najbardziej popularnym symbolem Dnia Świętego Patryka jest trójlistna koniczyna.

Suggest Documents