Wymagania edukacyjne z geografii w klasie II

Wymagania edukacyjne z geografii w klasie II Opracowano na podstawie materiałów zawartych w programie nauczania geografii w klasach I-III gimnazjum Wy...
0 downloads 0 Views 294KB Size
Wymagania edukacyjne z geografii w klasie II Opracowano na podstawie materiałów zawartych w programie nauczania geografii w klasach I-III gimnazjum Wydawnictwa Edukacyjnego WIKING. Aby uzyskać ocenę wyższą niż dopuszczającą, uczeń musi spełnić wymagania na daną ocenę i na oceny niższe. I. Środowisko geograficzne Polski. Ocena dopuszczająca - uczeń potrafi: Podać powierzchnię Polski. Odczytać na mapie politycznej nazwy państw graniczących z Polską. Wymienić składniki krajobrazu. Podzielić pasy ukształtowania powierzchni na krainy geograficzne. Podzielić surowce mineralne ze względu na ich wykorzystanie Podać przykłady gospodarczego wykorzystania skał występujących w Polsce. Zdefiniować terminy: pogoda, klimat. Podać przyrządy służące do pomiaru składników pogody i jednostki pomiarowe. Wymienić czynniki kształtujące typy klimatu w Polsce. Odczytać diagramy klimatyczne. Podać przykłady zasobów naturalnych występujących w Polsce. Wskazać na mapie największe rzeki i jeziora w Polsce. Wymienić gleby występujące w Polsce. Wykazać konieczność ochrony zasobów wodnych Polski. Określić położenie geograficzne Morza Bałtyckiego. Określić typ Morza Bałtyckiego. Wymienić funkcje lasu. Wykazać konieczność ochrony lasów. Ocena dostateczna - uczeń potrafi: Wykorzystać mapę polityczną Europy i określić polityczne położenie Polski w Europie. Odczytać na mapie współrzędne geograficzne krańcowych punktów Polski. Porównać powierzchnię Polski z powierzchnią państw w Europie. Wskazać na mapie hipsometrycznej granice pasów ukształtowania powierzchni. Odczytać na mapie hipsometrycznej wysokości bezwzględne w wybranych pasach rzeźby. Wymienić nazwy er geologicznych. Opisać rozmieszczenie surowców mineralnych korzystając z mapy gospodarczej. Opisać cechy klimatu przejściowego. Odczytać na mapach klimatycznych, rozkład składników pogody. Wykonać na podstawie danych diagramy klimatyczne. Wyjaśnić mechanizm powstawania wiatru halnego. Wyjaśnić mechanizm powstawania bryzy morskiej. Wskazać obszary nadwyżek i niedoborów wody w Polsce. Przedstawić gospodarcze korzyści płynące z dostępu do Morza Bałtyckiego. Wykazać konieczność ochrony wód Morza Bałtyckiego. Wymienić czynniki degradujące gleby. Odróżnić typy lasów w Polsce. Wskazać na mapie tematycznej główne obszary leśne w Polsce.

Ocena dobra - uczeń potrafi: Wykorzystać mapę hipsometryczną Europy i określić geograficzne położenie Polski w Europie. Podać konsekwencje rozciągłości południkowej i równoleżnikowej Polski. Podać nazwy er geologicznych, w których wystąpiły ruchy górotwórcze na obszarze Polski. Wyjaśnić zmiany rzeźby powierzchni Polski spowodowane przez zlodowacenie. Rozpoznać główne rodzaje skał występujących w Polsce. Wyjaśnić związek między czynnikami klimatotwórczymi a elementami klimatu w Polsce. Wykazać zróżnicowanie klimatyczne Polski. Wyjaśnić związki między siecią hydrograficzną a rzeźbą terenu i typem klimatu. Wydzielić na mapie konturowej dorzecza głównych rzek w Polsce. Wskazać na mapie hipsometrycznej ważniejsze kanały śródlądowe w Polsce. Wskazać na mapie wielkie zbiorniki retencyjne w Polsce. Wykazać współzależności między naturalnymi składnikami krajobrazu. Wyjaśnić przyczyny wpływające na fizyczne cechy wód Morza Bałtyckiego (zasolenie, długość trwania pokrywy lodowej). Wyjaśnić przyczyny silnego skażenia wód Bałtyku. Przedstawić następstwa zanieczyszczenia wód Bałtyku. Ocena bardzo dobra - uczeń potrafi: Wymienić ważniejsze mniejszości narodowe w Polsce. Wyjaśnić przyczyny zmian granic Polski w XX wieku. Przedstawić konsekwencje polityczne położenia Polski. Wykazać na przykładach zależności między współczesną rzeźbą Polski a czynnikami, które doprowadziły do jej powstania. Opisać, jak i kiedy powstały góry na obszarze Polski. Opisać wydarzenia geologiczne związane z zalewami mórz na obszarze Polski. Wykazać zróżnicowanie typów gleb w Polsce. Rozpoznać na profilu typowe gleby występujące w Polsce. Wymienić genetyczne typy jezior występujących w Polsce i ich przykłady. Porównać krajobrazy w wybranych krainach Polski. II. Przegląd regionalny Ocena dopuszczająca - uczeń potrafi: Wskazać na mapie hipsometrycznej regiony geograficzne Polski. Wymienić formy młodej rzeźby polodowcowej. Wskazać na mapie wybrane obiekty w pasie pojezierzy (wielkie jeziora, moreny czołowe, parki narodowe). Odróżnić krajobraz młodoglacjalny od staroglacjalnego. Rozpoznać na rycinie formy rzeźby krasowej. Wymienić najważniejsze surowce mineralne eksploatowane w pasie wyżyn. Wymienić najważniejsze zabytki Krakowa. Wymienić obiekty w pasie kotlin wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Porównać rzeźbę Sudetów i Tatr. Uzasadnić konieczność ochrony przyrody w Karpatach i Sudetach. Wskazać i odczytać na mapie nazwy największych miast w poszczególnych pasach. Przedstawić ważniejsze walory turystyczne w pasach.

Ocena dostateczna - uczeń potrafi: Rozpoznać na rycinach typowe krajobrazy Polski i umiejscowić je w pasach rzeźby powierzchni. Wymienić nazwy typów krajobrazu naturalnego w pasie pobrzeży. Wykazać na przykładach związki między działalnością człowieka a warunkami naturalnymi w pasie pobrzeży. Rozpoznać na rycinach formy młodej rzeźby polodowcowej. Przedstawić możliwości gospodarczego wykorzystania zasobów pasa pojezierzy. Wyjaśnić przyczyny wytworzenia się w pasie nizin krajobrazu staroglacjalnego. Przedstawić, korzystając z map tematycznych, gospodarcze wykorzystanie zasobów w pasie Nizin Środkowopolskich. Podać przykłady form rzeźby krasowej w pasie wyżyn. Wyjaśnić procesy rozwoju rzeźby krasowej. Wskazać na mapie tematycznej obszary krajobrazu przemysłowego i rolniczego w pasie wyżyn. Wskazać na mapie tematycznej ośrodki przemysłu wydobywczego i przetwórczego w Kotlinach Podkarpackich. Opisać na rycinie cechy krajobrazu wysokogórskiego Tatr. Porównać cechy klimatu górskiego z cechami klimatu na niżu polskim. Wyjaśnić konieczność dostosowania gospodarczej działalności do warunków występujących w Karpatach. Wyjaśnić piętrowy charakter stref klimatycznych i roślinnych w Karpatach. Uzasadnić, że Karpaty są obszarem zasobnym w wody. Opisać, korzystając z ryciny, cechy rzeźby Sudetów. Wymienić ośrodki i gałęzie przemysłu rozwinięte w Sudeckim Okręgu Przemysłowym. Odczytać i wskazać na mapie nazwy miast powyżej 100 tys. Wskazać okręgi przemysłowe w pasach. Odczytać na mapie główne gałęzie przemysłu rozwinięte w okręgach przemysłowych. Odróżniać aglomerację od konurbacji. Wymienić rodzaje składników środowiska przyrodniczego w następstwie działalności przemysłowej. Odczytać na mapie nazwy ośrodków przemysłowych w poszczególnych pasach. Ocenić zasoby naturalne i walory turystyczne poszczególnych regionów geogr. Wskazać na mapie gosp. obszary występowania i ośrodki wydobycia surowców mineralnych w poszczególnych pasach. Wskazać na mapie i odczytać nazwy kompleksów leśnych w poszczególnych pasach. Ocena dobra - uczeń potrafi: Porównać krajobrazy w wybranych regionach Polski. Wyjaśnić genezę wybranych form rzeźby w pasie pobrzeży i pojezierzy. Scharakteryzować, na podstawie map tematycznych, środowisko przyrodnicze Nizin Środkowopolskich. Przedstawić etapy rozwoju Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przedstawić cechy krajobrazu Gór Świętokrzyskich. Wykazać zróżnicowanie krajobrazów w polskich Karpatach. Wykazać związki między bazą surowcową a rodzajem działalności gospodarczej w Sudetach. Określić funkcje większych miast. Wykazać zróżnicowanie warunków naturalnych w pasie wyżyn, dla potrzeb rolnictwa. Porównać krajobrazy Tatr, Beskidów i Pienin. Odróżniać góry zrębowe od gór fałdowych.

Ocena bardzo dobra - uczeń potrafi: Wyjaśnić przyczyny zróżnicowania typów krajobrazu naturalnego na obszarze Polski. Wykazać związki między budową geologiczną a rzeźbą terenu w pasie wyżyn. Wyjaśnić rolę rzek w kształtowaniu rzeźby Kotlin Podkarpackich. Opisać czynniki, które przyczyniły się do wytworzenia współczesnej rzeźby Tatr i Sudetów – podać przykłady form rzeźby. Ocenić środowisko geograficzne pasa Pobrzeży, Pojezierzy i Nizin Środkowopolskich dla gospodarki narodowej. Wykazać zróżnicowanie klimatu w pasie nizin. Wykazać związki między budową geologiczną a rzeźbą terenu w pasie wyżyn. Przedstawić problemy przemysłu na Górnym Śląsku. Wyjaśnić genezę zapadliska przedkarpackiego. Wykazać wpływ budowy geologicznej na rzeźbę obszaru Karpat. Przedstawić gospodarcze wykorzystanie Tatr i Podhala. Wykazać zróżnicowanie budowy geologicznej Sudetów. III. Gospodarka Polski. Ocena dopuszczająca - uczeń potrafi: Wymienić jednostki podziału administracyjnego w Polsce. Porównać dane liczbowe odnoszące się do jednostek podziału administracyjnego. Porównać liczbę ludności Polski z liczbą ludności w innych państwach Europy. Odczytać dane statystyczne przedstawione na piramidzie płci i wieku ludności. Porównać średnią długość życia w Polsce z długością życia w innych państwach. Obliczyć gęstość zaludnienia na 1 km2 . Określić funkcje miast. Podać prawne kryterium odróżniające wieś od miasta. Umiejscowić na mapie konturowej ważniejsze miasta. Wymienić przyrodnicze i pozaprzyrodnicze czynniki wpływające na rolnictwo. Wymienić główne rośliny żywieniowe uprawiane w Polsce. Odczytać na diagramie i przedstawić strukturę użytkowania ziemi w Polsce. Wymienić główne zwierzęta hodowlane w Polsce. Wymienić produkty chowu dla dalszego przetwarzania przemysłowego. Wymienić funkcje przemysłu. Rozróżnić rodzaje usług. Wymienić rodzaje transportu najlepiej rozwinięte w Polsce. Wymienić rodzaje walorów turystycznych. Wskazać, na mapie tematycznej, walory turystyczne o najwyższej randze. Wymienić formy prawnej ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego w Polsce. Podać przykłady prawnej ochrony środowiska. Wskazać na mapie gospodarczej, główne okręgi przemysłowe w Polsce. Wymienić funkcje lasów. Odczytać na mapie nazwy parków narodowych w pasach ukształtowania powierzchni. Wymienić korzyści z dostępu do Morza Bałtyckiego. Przedstawić działy gospodarki morskiej. Wskazać główne porty handlowe Polski. Wskazać na mapie najważniejsze węzły transportu kolejowego i drogowego. Ocena dostateczna - uczeń potrafi: Korzystając z diagramu, przedstawić najważniejsze formy gospodarczego użytkowania

terytorium Polski. Odczytać na wykresie zmiany w ruchu naturalnym ludności w Polsce. Odróżnić przyrost naturalny od przyrostu rzeczywistego ludności. Przestawić, korzystając z map tematycznych, rozmieszczenie ludności w Polsce. Przedstawić, na podstawie danych, strukturę zatrudnienia ludności w Polsce. Podać przykłady procesów urbanizacji. Porównać średnią długość życia ludzi w Polsce z długością życia w innych krajach. Wykonać wykresy i diagramy ilustrujące procesy demograficzne. Wykazać wpływ warunków naturalnych na rozwój rolnictwa Polsce. Wyjaśnić zmiany zachodzące w strukturze upraw, wielkości i własności gospodarstw. Przedstawić strukturę wykorzystania źródeł energii w Polsce. Porównać, na podstawie danych liczbowych, gęstość sieci transportu w Polsce i w innych krajach. Opisać, korzystając z różnych źródeł informacji, walory znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Wyjaśnić konieczność ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego. Wskazać działania mające chronić zasoby przyrody w swoim regionie. Przedstawić na mapie gospodarczej rozmieszczenie surowców mineralnych i naturalnych. Przedstawić funkcje przemysłu. Podać przykłady związków między przemysłem a pozostałymi działami gospodarki. Przedstawić czynniki lokalizacji elektrowni cieplnych i wodnych. Przedstawić strukturę użytków rolnych w Polsce. Odróżniać typy lasów. Wskazać i nazwać na mapie ważniejsze kompleksy leśne w Polsce. Przedstawić działy gospodarki użytkującej i wykorzystującej zasoby wodne. Przedstawić znaczenie mórz i oceanów jako zasobów naturalnych. Wskazać porty rybackie i ośrodki przetwórstwa ryb. Określić funkcje transportu w gospodarce narodowej. Opisać zalety i wady środków transportu wykorzystywanych w Polsce. Wskazać, na mapie walory krajoznawcze o najwyższej randze. Opisać, korzystając z różnych źródeł informacji, wybrane walory krajoznawcze Polski. Wykazać potrzebę ochrony walorów turystycznych. Ocena dobra - uczeń potrafi: Wyjaśnić zróżnicowane rozmieszczenie ludności w Polsce. Wyjaśnić przyczyny migracji ludności Polski oraz wskazać jej kierunki. Wymienić przyczyny zmian w zatrudnieniu według sektorów gospodarki oraz przyczyny bezrobocia. Wyjaśnić przyczyny rozwoju wielkich miast w Polsce. Obliczyć na podstawie danych wielkość przyrostu naturalnego. Ocenić społeczne skutki ujemnego przyrostu naturalnego. Wyjaśnić przyczyny przewagi liczbowej kobiet nad mężczyznami w ogólnej liczbie ludności Polski. Przedstawić strukturę zatrudnienia według działów gospodarki narodowej. Podać przykłady procesów urbanizacji. Podać przyczyny wzrostu liczby ludności miejskiej. Przedstawić na mapie rozmieszczenie miast w Polsce. Ocenić wpływ działalności rolniczej na składniki środowiska geograficznego. Ocenić uwarunkowania środowiskowe dla rozwoju rolnictwa w Polsce. Wyjaśnić przyczyny zmian w strukturze upraw w Polsce.

Przedstawić czynniki lokalizacji przemysłu spożywczego. Wykazać wpływ przemysłu elektroenergetycznego na składniki środowiska przyrodniczego. Wskazać na mapie gospodarczej, wielkie elektrownie cieplne i wodne. Wymienić najlepiej obecnie rozwijające się gałęzie produkcji przemysłowej w Polsce. Wyjaśnić szybki rozwój usług w Polsce. Wyjaśnić znaczenie transportu w gospodarce narodowej. Wykazać znaczenie lasów dla gospodarki narodowej. Określić cechy położenia Polski w Europie dla rozwoju sieci transportu. Określić wykorzystanie głównych rodzajów transportu na podstawie danych statystycznych. Ocena bardzo dobra - uczeń potrafi: Wykazać wpływ wydarzeń społeczno-historycznych na zmiany liczby ludności w Polsce. Ocenić społeczne następstwa przemian na rynku pracy. Przedstawić zagrożenia środowiska naturalnego wynikające z koncentracji ludności. Prognozować, na podstawie danych, zmiany liczby ludności w Polsce w najbliższych latach. Wyjaśnić przyczyny zmian w strukturze przemysłu w Polsce. Ocenić wielkość zasobów surowców mineralnych. Wyjaśnić rolę przemysłu elektroenergetycznego w gospodarce kraju. Scharakteryzować na podstawie map wybrany okręg przemysłowy. Przedstawić główne problemy przemysłu w okresie przemian. Przedstawić czynniki społeczne warunkujące rozwój rolnictwa. Wykazać, na przykładach, regionalne zróżnicowanie warunków naturalnych dla rozwoju rolnictwa. Wykazać współzależności między sposobem gospodarowania, uzyskiwanymi zbiorami, wielkością plonów a produkcją zwierzęcą. Ocenić wpływ działalności rolniczej na środowisko przyr. Wymienić rodzaje zagrożeń lasów w Polsce. Przedstawić na przykładach związki między gosp. .morską a innymi działami gospodarki narodowej Wyjaśnić przyczyny specjalizacji portów w Polsce. Wyjaśnić przyczyny zróżnicowania gęstości sieci transportowych w Polsce. Ocenić atrakcyjność pasów dla turystyki wypoczynkowej. IV. Mój region Ocena dopuszczająca - uczeń potrafi: Określić położenie regionu i swojej miejscowości na tle podziału Polski na regiony fizycznogeograficzne. Podać przykłady zmian środowiska przyrodniczego w regionie. Ocena dostateczna - uczeń potrafi: Opisać cechy środowiska przyrodniczego regionu. Podać podstawowe źródła informacji o swoim regionie i swojej miejscowości. Podać przykłady zwyczajów i obrzędów związanych z regionami. Przedstawić walory turystyczne regionu i swojej miejscowości. Wymienić zasoby naturalne i bogactwa mineralne w regionie. Zaprojektować i przedstawić krótki przewodnik po regionie z uwzględnieniem jego walorów przyrodniczych i kulturowych. Ocena dobra - uczeń potrafi: Wymienić wybitne postacie związane z historią miejscowości i regionu.

Ocena bardzo dobra - uczeń potrafi: Przedstawić wizję rozwoju swojej miejscowości i swego regionu. V. Sąsiedzi Polski. Procesy integracji w Europie. Ocena dopuszczająca - uczeń potrafi: Podać przykłady procesów integracji gospodarczej w Europie. Wskazać na mapie i nazwać euroregiony na obszarach przygranicznych. Wskazać na mapie państwa-sąsiadów Polski. Kojarzyć wybrane obiekty geograficzne z państwami sąsiadującymi. Ocena dostateczna - uczeń potrafi: Wymienić ugrupowania gospodarcze i polityczne, do których należy Polska. Przedstawić główne cele polityczne, gosp. i społeczne, do których dążą państwa Unii. Określić cele utworzenia euroregionów. Przedstawić historyczne i kulturowe związki Polski z innymi państwami europejskimi Podać przykłady współpracy między Polską a Niemcami. Przedstawić, na podstawie źródeł informacji geograficznej, cechy środowiska przyrodniczego Federacji Rosyjskiej. Wykazać, na podstawie danych statystycznych, zróżnicowanie narodowości Federacji Rosyjskiej. Wykazać, na podstawie map tematycznych, zróżnicowanie gospodarcze Federacji Rosyjskiej. Ocena dobra - uczeń potrafi: Przedstawić historyczne i kulturowe związki Polski z pozostałymi państwami europejskimi. Porównać dane państw-sąsiadów Polski a dotyczące ich powierzchni i liczby ludności z liczbą ludności i wielkością powierzchni Polski. Scharakteryzować, na podstawie różnych źródeł, środowisko przyrodnicze państw-sąsiadów Polski. Przedstawić współczesne przemiany społeczne i gospodarcze na Ukrainie. Określić znaczenie gospodarcze Federacji Rosyjskiej na świecie. Ocena bardzo dobra - uczeń potrafi: Wyjaśnić warunki stowarzyszenia Polski z Unią Określić rolę i znaczenie Polski w ugrupowaniach gospodarczych i politycznych. Wykazać, na podstawie różnych źródeł, zróżnicowanie gospodarcze państw-sąsiadów Polski. Wyjaśnić przyczyny gospodarczego rozwoju Niemiec. Ocenić zmiany zachodzące w gospodarce Federacji Rosyjskiej.

Mapa – umiejętność czytania, interpretacji i posługiwania się mapą. (cały rok) Ocena dopuszczająca - uczeń potrafi: Dobrać odpowiednią mapę w celu uzyskania określonych informacji geograficznych. Odczytywać treść dowolnej mapy tematycznej. Określić położenie geograficzne punktów i obszarów na mapie. Wskazać na mapie i podać nazwy własne ważniejszych obiektów związanych z linią brzegową, ukształtowaniem terenu, siecią wodną, gospodarką i ludnością omawianych regionów Polski oraz jej sąsiadów.

Ocena dostateczna - uczeń potrafi: Zanalizować treść map ogólnogeograficznych. Określić położenie matematyczno-geograficzne punktów i obszarów na mapie. Zlokalizować na mapach konturowych najważniejsze obiekty geograficzne poznane na lekcjach.. Ocena dobra - uczeń potrafi: Zanalizować i zinterpretować treść map ogólnogeograficznych i tematycznych. Ocena bardzo dobra - uczeń potrafi: Porównywać treść różnych map dla wykazania związków i zależności pomiędzy elementami środowiska przyrodniczego a działalnością gospodarczą człowieka.

Przedmiotowe zasady oceniania z geografii w klasie II W okresie I przewiduje się do realizacji dział: I i II. W okresie II przewiduje się do realizacji dział: III, IV i V. Zakres wymagań w danym okresie może ulec zmianie ze względu na tempo realizacji materiału programowego. O zmianie zakresu wymagań uczniowie będą informowani na bieżąco. 1. Przedmiotowe zasady oceniania z geografii opierają się na założeniach Statutu Gimnazjum. 2. W toku nauczania geografii ocenie podlegają kluczowe kompetencje, za które uznaje się:  Czytanie map różnej treści,  Wyjaśnianie prawidłowości występujących w cyklach astronomicznych, geograficznych, społecznych i gospodarczych,  Umiejętność posługiwania się przyrządami oraz modelami geograficznymi,  Umiejętność dokonywania planowych oraz systematycznych obserwacji,  Umiejętność odczytywania i wykorzystywania oraz sporządzania dokumentacji geograficznej (dane statystyczne, wykresy, diagramy, ryciny, itp.),  Umiejętność dokonywania obliczeń (np. odległości, różnica wysokości, średnie temperatur, amplitudy, spadek temperatury z wysokością, wysokość słońca w różnych szerokościach geograficznych, różnice czasowe),  Umiejętność posługiwania się słownictwem, terminologią i symboliką geograficzną w mowie żywej i pisanej,  Wartościowanie działalności człowieka w środowisku przyrodniczym. 3.Każdy uczeń powinien posiadać i przynosić na lekcje podręcznik, zeszyt przedmiotowy oraz zeszyt ćwiczeń. 4. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:  sprawdziany (testy) całogodzinne lub krótsze (2 razy w ciągu okresu ). Sprawdziany są obowiązkowe, w razie nieobecności ucznia z przyczyn losowych na sprawdzianie pisze on pracę na najbliższej lekcji geografii.  kartkówki z wiadomości z bieżącego materiału (z jednej do trzech ostatnich lekcji), z zadania domowego – nie muszą być zapowiadane oraz zapowiadane z opanowania określonych umiejętności (np. wykonywania obliczeń) – 3-5 razy w ciągu okresu). Uczeń nieobecny pisze kartkówkę na następnej lekcji, na której się pojawi.

 prace wykonywane na mapach konturowych (2 – 3 razy w ciągu okresu).  Odpowiedź ustna: 1 – 2 razy w ciągu okresu, obowiązuje znajomość materiału z trzech ostatnich lekcji, w przypadku lekcji powtórzeniowych - całego rozdziału.  Referaty lub prezentacje multimedialne na dany temat. (1 – 2 razy w ciągu okresu)  Praca domowa (w zeszycie lub zeszycie ćwiczeń) (1 – 2 razy w ciągu okresu)  Zeszyt – sprawdzany raz w roku.  Udział w konkursach przedmiotowych. Sukcesy w konkursach traktowane są jako wykazanie się zakresem wiadomości i umiejętności wykraczających poza podstawę programową i nagradzane będą bieżącą oceną celującą o wadze przypisanej do rodzaju konkursu.  Na lekcjach uczniowie mogą oprócz ocen otrzymywać „plusy” i „minusy”. Za 4 kolejne zgromadzone znaki („+” lub „-„) uczeń otrzymuje ocenę. Są one przeliczane na oceny wg następujących zasad: + + + + = 5, + + + - = 4, + + - =3, + - - - = 2, - - - - = 1. 5. W przypadku prac pisemnych stosowane są kryteria punktowe według skali: 0 - 29% - ocena niedostateczna 30 – 49% - ocena dopuszczająca 50 – 69% - ocena dostateczna 70 - 89% - ocena dobra 90 - 100% - ocena bardzo dobra 90 - 100% + zadanie dodatkowe - ocena celująca (tylko w przypadku, gdy w treści poleceń zaplanowane są do wykonania dodatkowe zadania o dużym stopniu trudności, a obowiązkowe zadania wykonane zostały prawidłowo. 6. Wszelkie prace pisemne otrzymuje uczeń do wglądu na lekcji. Prace te przechowywane są przez nauczyciela i mogą być udostępnione rodzicom na ich życzenie. 7. Uczeń może przed lekcją zgłosić nieprzygotowanie do zajęć (bez podania przyczyny), ale nie częściej niż dwa razy w ciągu okresu. Na lekcji powtórzeniowej nie można zgłosić nieprzygotowania. 8. Uczeń może zgłosić 2 razy brak zeszytu ćwiczeń lub brak zadania w okresie oraz jeden raz brak zeszytu. 9. Uczeń, który był nieobecny na zajęciach jest zobowiązany w ciągu tygodnia uzupełnić braki (notatki, zadania i zrealizowany materiał). 10. Uczeń ma prawo do poprawy (tylko jeden raz), niezadowalającej go oceny cząstkowej w terminie ustalonym przez nauczyciela, ale nie dłuższym niż dwa tygodnie od jej wystawienia. 11.Uczeń, który nie zgadza się z proponowaną roczną oceną klasyfikacyjną, w tym oceną niedostateczną, może ją poprawić w formie pisemnej podczas lekcji po uprzednim złożeniu w terminie 3 dni od uzyskania informacji o takiej ocenie ustnej prośby odnotowanej w Rejestrze uczniowskich wniosków w sekretariacie szkoły. Prawo zgłaszania przysługuje także rodzicowi.