Wydanie tradycyjne oraz E-Book

Wydanie tradycyjne oraz E-Book Malaga K., Mikroekonomia. Oswajanie z matematyką, Wydanie 2. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa, 2012, 327 s. Przedmiotem ...
Author: Ludwik Matysiak
9 downloads 0 Views 556KB Size
Wydanie tradycyjne oraz E-Book Malaga K., Mikroekonomia. Oswajanie z matematyką, Wydanie 2. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa, 2012, 327 s. Przedmiotem mikroekonomii są badania prowadzone w odniesieniu do działań indywidualnych konsumentów (gospodarstw domowych) i producentów (przedsiębiorców, przedsiębiorstw). Podręcznik jest próbą harmonijnego połączenia elementarnej wiedzy z zakresu mikroekonomii oraz analizy matematycznej. Rozważania teoretyczne są bogato ilustrowane wykresami i schematami oraz poparte przykładami liczbowymi i zadaniami rozwiązywanymi krok po kroku przez Autora.

1

E-Book Gazon J., Ani bezrobocie, ani opieka społeczna. Od wyboru etycznego do ekonomicznej realizacji, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, 274 s. Przekład – Krzysztof Malaga. Jeżeli bezrobocie jest postrzegane jako stan nieunikniony, to postulowanie istnienia społeczeństwa bez bezrobocia może być wyrazem naiwności i skłonności do utopii, o ile oczywiście nie wykaże się, że taka propozycja jest wykonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Taką tezę stawia przed sobą autor książki, prof. Jules Gazon, poszukując odpowiedzi na zasadnicze pytania stawiane przed polityką społeczną współczesnego świata. Czy bezrobocie uznawane przez teorię ekonomii za nieuniknione, można tolerować z etycznego punktu widzenia? Czy można godzić się z tym, by dzieci rodziły się i wzrastały pozbawione jakiejkolwiek innej perspektywy niż wykluczenie ze świata pracy? Czy efektywne jest płacenie bezrobotnym zasiłków, których wysokość stanowi około 90% kosztu przywrócenia ich do pracy? Autor odpowiada na te pytania w sposób równie radykalny, co konkretny. Swoje rozważania rozpoczyna od refleksji etycznej, która opiera się jednak na szczegółowej i ścisłej analizie ekonomicznej.

2

Bremond J., Couet J-F., Salort M-M., Kompendium wiedzy o ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2011, 384 s. Przekład – Krzysztof Malaga. Książka zawiera szesnaście rozdziałów. W każdym z nich przeprowadzono analizę teoretyczną jednego z fundamentalnych tematów, takich jak: zatrudnienie i bezrobocie, globalizacja, pieniądz, konsumpcja i dochody. Przejrzysta struktura sprzyja hierarchizacji pojęć i zrozumieniu mechanizmów oraz procesów ekonomicznych. Znajdujący się na końcu książki słownik umożliwia szybkie znalezienie definicji pojęć ekonomicznych. Książka przeznaczona dla licealistów, kandydatów na studia, studentów i wszystkich osób zainteresowanych zrozumieniem istoty zjawisk ekonomicznych.

3

Bourrinet J., Vigneron Ph., Paradoksy strefy euro, Wydawnictwo UEP, Poznań, 2011, 172 s. Przekład – Krzysztof Malaga Książka Jacąuesa Bourrineta i Philippe'a Vignerona Paradoksy strefy euro ma na celu przedstawienie poglądów kwestionujących różne elementy konstrukcji istniejącej od ponad dziesięciu lat strefy euro i służy wskazaniu racjonalnych rozwiązań sprzyjających dalszej integracji europejskiej. Zasadniczym punktem odniesienia dla jej treści są dokumenty Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej przygotowane z okazji dziesiątej rocznicy istnienia unii gospodarczej i walutowej (UGW). Zostały one poddane krytycznej weryfikacji w kontekście wydarzeń i procesów związanych z międzynarodowym kryzysem finansowym i gospodarczym, który rozpoczął się wiosną 2008 roku i przyczynił się do coraz powszechniejszego przekraczania wartości referencyjnych kryteriów konwergencji nominalnej przez większość krajów członkowskich strefy euro. Autorzy koncentrują się na paradoksach UGW występujących w sferach ekonomicznej i monetarnej. Odwołują się do fundamentalnych prac i poglądów znawców problematyki integracji europejskiej i konfrontują je z procesami społeczno--gospodarczymi zachodzącymi w strefie euro. Większość ze sformułowanych przez nich wniosków jest bardzo użyteczna dla zrozumienia i oceny dynamicznej sytuacji społeczno-gospodarczej w UGW w 2011 roku, w którym przypada polska prezydencja Unii Europejskiej. Rzetelność, kreatywność i aktualność treści książki powodują, że warto ją polecić zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom UGW, nade wszystko jednak studentom ekonomii, zarządzania, prawa, socjologii i nauk politycznych, jako bardzo cenną pozycję literaturową, która pozwala lepiej zrozumieć zagrożenia, wyzwania i perspektywy rozwoju unii gospodarczej i walutowej oraz Unii Europejskiej w przyszłości.

Krzysztof Malaga

4

Wydanie tradycyjne oraz E-Book Malaga K., Mikroekonomia. Oswajanie z matematyką, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa, 2010, 327 s. Mikroekonomia zajmuje się badaniem działań indywidualnych konsumentów (gospodarstw domowych) i producentów (przedsiębiorców, przedsiębiorstw) oraz analizą rynków. Podręcznik jest próbą harmonijnego połączenia elementarnej wiedzy z zakresu mikroekonomii oraz analizy matematycznej. Rozważania teoretyczne są bogato ilustrowane wykresami i schematami oraz poparte przykładami liczbowymi i zadaniami rozwiązywanymi krok po kroku przez Autora.

Podręcznik wyróżniony nagrodą indywidualną II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dydaktyczne w 2011 roku.

5

Cichy K., Kapitał ludzki i postęp techniczny jako determinanty wzrostu gospodarczego, Instytut Wiedzy i Innowacji, Warszawa, 2008, 219 s. Jest to interdyscyplinarna rozprawa naukowa z zakresu matematycznej teorii wzrostu gospodarczego. Która powstała na pograniczy ekonomii matematycznej i ekonom fizyki. Do wyróżniających ją cech należą: nowatorstwo, kreatywność, oryginalność, duża złożoność i różnorodność stosowanych narzędzi badawczych, w tym metod kalibracji; trafny dobór różnorodnych źródeł i danych statystycznych, stworzenie i wykorzystanie w niej autorskiego oprogramowania algorytmów stosowanych w badaniach empirycznych oraz osadzenie w prawidłowo dobranej literaturze. Autor wykazuje się bardzo dużą erudycją i gruntowną znajomością współczesnej teorii wzrostu gospodarczego, a także rzadkimi umiejętnościami twórczego rozwinięcia oraz wykorzystania w teorii ekonomii, modeli i metod badawczych stosowanych przez fizyków. Formułuje przy tym ciekawe i dogłębne wnioski, wykazując jednocześnie twórczy krytycyzm wobec uzyskanych wyników. Książka spełnia światowe standardy w zakresie współczesnej teorii wzrostu gospodarczego i stanowi bogate Źródło inspiracji dla dalszych badań nad determinantami wzrostu i rozwoju gospodarczego w przyszłości. Należy żywić nadzieję, że zostanie ona dostrzeżona i oceniona przez Czytelników, jako ważki głos w dyskusji nad doborem modeli, metod i technik badań naukowych nad wzrostem i rozwojem gospodarczym. Dr hab. Krzysztof Malaga, prof. nadzw. AEP

6

Gazon J., Ani bezrobocie, ani opieka społeczna. Od wyboru etycznego do ekonomicznej realizacji, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, 274 s. Przekład – Krzysztof Malaga. Jeżeli bezrobocie jest postrzegane jako stan nieunikniony, to postulowanie istnienia społeczeństwa bez bezrobocia może być wyrazem naiwności i skłonności do utopii, o ile oczywiście nie wykaże się, że taka propozycja jest wykonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Taką tezę stawia przed sobą autor książki, prof. Jules Gazon, poszukując odpowiedzi na zasadnicze pytania stawiane przed polityką społeczną współczesnego świata. Czy bezrobocie uznawane przez teorię ekonomii za nieuniknione, można tolerować z etycznego punktu widzenia? Czy można godzić się z tym, by dzieci rodziły się i wzrastały pozbawione jakiejkolwiek innej perspektywy niż wykluczenie ze świata pracy? Czy efektywne jest płacenie bezrobotnym zasiłków, których wysokość stanowi około 90% kosztu przywrócenia ich do pracy? Autor odpowiada na te pytania w sposób równie radykalny, co konkretny. Swoje rozważania rozpoczyna od refleksji etycznej, która opiera się jednak na szczegółowej i ścisłej analizie ekonomicznej.

7

Bremond J., Couet J-F., Salort M-M., Kompendium wiedzy o ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2008, 384 s. Przekład – Krzysztof Malaga. Książka zawiera szesnaście rozdziałów. W każdym z nich przeprowadzono analizę teoretyczną jednego z fundamentalnych tematów, takich jak: zatrudnienie i bezrobocie, globalizacja, pieniądz, konsumpcja i dochody. Przejrzysta struktura sprzyja hierarchizacji pojęć i zrozumieniu mechanizmów oraz procesów ekonomicznych. Znajdujący się na końcu książki słownik umożliwia szybkie znalezienie definicji pojęć ekonomicznych. Książka przeznaczona dla licealistów, kandydatów na studia, studentów i wszystkich osób zainteresowanych zrozumieniem istoty zjawisk ekonomicznych.

8

Bremond A., Couet J-F., Davie A., Kompendium wiedzy o socjologii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2008, 226 s.. Przekład – Krzysztof Malaga. Podstawowa wiedza o socjologii. Połączenie prostoty wykładu z profesjonalną wiedzą. skondensowany sposób wykładu zachęca do dalszych, pogłębionych studiów. Zawiera słowniczek pojęć i indeks rzeczowy.

9

Bartkowski J., Cichy K., Herbst M. (red.), Malaga K., Kapitał ludzki i kapitał społeczny a rozwój regionalny, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa, 2007, 204 s. Zamiarem Autorów książki jest interdyscyplinarne spojrzenie na kapitał ludzki i kapitał społeczny, a także na ich związki z rozwojem regionalnym. Określenia kapitał ludzki używają chętniej ekonomiści, kapitał społeczny jest natomiast domeną socjologów. Jednak przekonanie o istotnej roli czynników niematerialnych w pobudzaniu rozwoju gospodarczego i społecznego sprawia, że oba terminy wykroczyły już dawno poza granice swoich dyscyplin i są i intensywnie eksploatowane zarówno przez naukowców, jak i publicystów, polityków czy działaczy społecznych. Nie jest możliwe ani celowe przeprowadzenie ścisłej linii demarkacyjnej oddzielającej pojęcia kapitał ludzki i kapitał społeczny w kontekście rozwoju regionalnego. Warto się jednak zastanowić nad różnicami w ich genezie, teorii i sposobach pomiaru. Autorzy dokonują pełnego przeglądu podstaw teoretycznych obu form kapitału, zarówno z socjologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Podejmują także próbę oszacowania wpływu zasobów kapitału ludzkiego i społecznego na osiągane dochody oraz tempo wzrostu gospodarczego polskich regionów.

10

Vidal-Naquet P., Vernant J-P., Brisson J-P., Brisson E., Zrozumieć demokrację i obywatelskość. Dziedzictwo grecko-rzymskie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2007, 162 s. Przekład z języka francuskiego – Krzysztof Malaga. Poznanie starożytnych społeczeństw, greckiego i rzymskiego pozwala zrozumieć współczesną demokrację i kształtowanie wspólnoty obywatelskiej. Autorzy publikacji znakomicie łączą prostotę wykładu z profesjonalną wiedzą przedstawioną w ciekawej formie platońskiego dialogu. Wybitni znawcy dziejów kultury udzielają krótkich, jasnych, a jednocześnie wyczerpujących odpowiedzi na postawione im pytania, dzięki czemu prezentują wiedzę w sposób skondensowany i uporządkowany oraz wyjaśniają i uzasadniają przykładami omawiane kwestie. Książka zawiera również odniesienia do współczesnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego - głównych filarów naszej cywilizacji i procesów integracyjnych we Wspólnej Europie. Książka jest przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców: gimnazjalistów, licealistów, maturzystów, studentów oraz wszystkich osób poszukujących przystępnej, a jednocześnie rzetelnej i ugruntowanej wiedzy na temat zasadniczych wartości współczesnego społeczeństwa europejskiego - demokracji, wspólnoty obywatelskiej i integracji.

11

Bremond A., Couet J-F., Davie A., Kompendium wiedzy o socjologii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2007, 226 s.. Przekład – Krzysztof Malaga. Podstawowa wiedza o socjologii. Połączenie prostoty wykładu z profesjonalną wiedzą. skondensowany sposób wykładu zachęca do dalszych, pogłębionych studiów. Zawiera słowniczek pojęć i indeks rzeczowy.

12

Malaga K., Kliber P., Konwergencja i nierówności regionalne w Polsce w świetle neoklasycznych modeli wzrostu gospodarczego, Wydawnictwo Naukowe AE w Poznaniu, Poznań, 2007, 116 s. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu ma bardzo bogate tradycje i znaczące osiągnięcia w badaniach regionalnych. Warto pamiętać o ważnych pracach prowadzonych w tej dziedzinie przez znanych i wybitnych jej profesorów: Seweryna Kruszczyńskiego, Ryszarda Domańskiego, Bohdana Gruchmana, Jerzego Tarajkowskiego i Lucynę Wojtasiewicz. Niniejsza książka jest próbą kontynuacji tych prac i zarazem wstępem do badań nad konwergencją i nierównościami regionalnymi w Polsce przy wykorzystaniu matematycznych modeli wzrostu gospodarczego. Zróżnicowanie rozwoju gospodarczego według regionów staje się jednym z ważniejszych nurtów badawczych współczesnej ekonomii. Procesy globalizacyjne prowadzą z jednej strony do zwiększenia zróżnicowania regionalnego, z drugiej natomiast wyzwalają procesy konwergencji i tendencje do wyrównywania poziomu rozwoju gospodarczego. Zmniejszaniu dysproporcji w poziomie rozwoju gospodarczego między regionami służy wiele instrumentów. W Unii Europejskiej centralnym zagadnieniem jest wyrównywanie poziomu rozwoju regionów. Będzie to główny cel polityki spójności w latach 2007-2013, w której realizację zaangażowane zostaną bardzo duże fundusze unijne. Autorzy podjęli próbę opisu konwergencji i nierówności regionalnych w Polsce. Do realizacji tego celu wykorzystali dostępne dane statystyczne, zastosowali modele wzrostu gospodarczego Solowa-Swana i Mankiwa-Romera-Weila oraz metody kalibracji parametrów tych modeli do konstrukcji długookresowych scenariuszy wzrostu gospodarczego w Polsce w ujęciu regionalnym. Prowadzone przez nich badania empiryczne służą zarówno do oceny tych zjawisk, jak i do głębszej refleksji nad konstrukcją coraz efektywniejszych narzędzi opisu i analiz zróżnicowania regionalnego. Według Autorów narzędzi takich należy poszukiwać w matematycznej teorii wzrostu i rozwoju gospodarczego.

13

Bremond A., Couet J-F., Davie A., Kompendium wiedzy o socjologii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2006, 226 s. Przekład – Krzysztof Malaga. Podstawowa wiedza o socjologii. Połączenie prostoty wykładu z profesjonalną wiedzą. skondensowany sposób wykładu zachęca do dalszych, pogłębionych studiów. Zawiera słowniczek pojęć i indeks rzeczowy.

14

Bremond J., Couet J-F., Salort M-M., Kompendium wiedzy o ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2006, 384 s. Przekład – Krzysztof Malaga. Książka zawiera szesnaście rozdziałów. W każdym z nich przeprowadzono analizę teoretyczną jednego z fundamentalnych tematów, takich jak: zatrudnienie i bezrobocie, globalizacja, pieniądz, konsumpcja i dochody. Przejrzysta struktura sprzyja hierarchizacji pojęć i zrozumieniu mechanizmów oraz procesów ekonomicznych. Znajdujący się na końcu książki słownik umożliwia szybkie znalezienie definicji pojęć ekonomicznych. Książka przeznaczona dla licealistów, kandydatów na studia, studentów i wszystkich osób zainteresowanych zrozumieniem istoty zjawisk ekonomicznych.

15

Bremond J., Couet J-F., Salort M-M., Kompendium wiedzy o ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2005, 384 s. Przekład – Krzysztof Malaga.. Książka zawiera szesnaście rozdziałów. W każdym z nich przeprowadzono analizę teoretyczną jednego z fundamentalnych tematów, takich jak: zatrudnienie i bezrobocie, globalizacja, pieniądz, konsumpcja i dochody. Przejrzysta struktura sprzyja hierarchizacji pojęć i zrozumieniu mechanizmów oraz procesów ekonomicznych. Znajdujący się na końcu książki słownik umożliwia szybkie znalezienie definicji pojęć ekonomicznych. Książka przeznaczona dla licealistów, kandydatów na studia, studentów i wszystkich osób zainteresowanych zrozumieniem istoty zjawisk ekonomicznych.

16

Malaga K., Konwergencja gospodarcza w krajach OECD w świetle zagregowanych modeli wzrostu, Wydawnictwo Naukowe AE w Poznaniu, Poznań, 2004, 303 s. Rozprawa habilitacyjna wyróżniona Nagrodą indywidualną I stopnia Ministra Nauki i Sportu w 2005 r.

17

Brémond J., Leksykon wybitnych ekonomistów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1997, 200 s. Przekład z języka francuskiego – Krzysztof Malaga.

Niniejsza praca zawiera informacje o życiu, poglądach i publikacjach wybitnych ekonomistów oraz tych mniej znanych (łącznie w pracy przewija się 160 nazwisk). Dzięki temu może stanowić wprowadzenie do historii myśli ekonomicznej oraz wstęp do lektury prac wybitnych ekonomistów. Praca powinna spotkać się z żywym odbiorem wśród różnych kategorii polskich czytelników. Skorzystają z niej wszyscy, którzy szukają zwięzłej, wyczerpującej i przystępnej informacji o poszczególnych ekonomistach. Stanie się ona lekturą uczniów szkół średnich, szkół ekonomicznych, szkół policealnych, a także studentów różnych form kształcenia. Znalezienie potrzebnych informacji ułatwia alfabetyczny układ leksykonu oraz indeks auto-rów i indeks rzeczowy.

18

Epingard P., Proces inwestowania wobec wyzwań technologicznych i informacyjnych, Wydawnictwa EFP, Poznań, 1995, 242. Przekład z języka francuskiego – Krzysztof Malaga.

19

Brémond J., Salort M-M., Odkrywanie ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1994, 364 s. Przekład z języka francuskiego – Krzysztof Malaga. Praca prof. Janine Brémond i M.M. Salort, wykładowców w Instytucie Studiów Politycznych w Paryżu doczekała się we Francji siedmiu wydań. Nic w tym dziwnego. Autorki bowiem należą do najlepszych popularyzatorek wiedzy ekonomicznej, a praca stanowi bardzo dobre wprowadzenie do studiów ekonomicznych. Jest napisana przystępnie, żywym, a czasem nawet dowcipnym językiem. Autorki nie unikają jednak trudniejszych problemów. Materiał został podzielony na trzy części: podstawowe pojęcia analizy ekonomicznej, metody badania ekonomicznej rzeczywistości i elementy historii myśli ekonomicznej. Praca będzie doskonałą wstępną lekturą dla studentów, ale także będą z niej mogli korzystać uczniowie szkół średnich oraz wszyscy pragnący zapoznać się z podstawami ekonomii.

20

Benko G., Geografia technopolii, Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa, 1993, 224 s. Przekład – Krzysztof Malaga

21

Ponsard C. (red.), Ekonomiczna analiza przestrzenna, Wydawnictwo AE w Poznaniu, Poznań, 1992, 363 s.. Przekład z j. francuskiego–Ewa Dąbrowska (4%), Krzysztof Malaga (96%). Podręcznik traktuje o aspektach przestrzennych zjawisk ekonomicznych. Zawiera on podsumowanie stanu wiedzy w zakresie wpływu przestrzeni na gospodarkę. Książka adresowana do studentów kierunków ekonomicznych i geografii.

22