WYBRANE REFERENCJE TURBIN PAROWYCH EKOL

WYBRANE REFERENCJE TURBIN PAROWYCH EKOL Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych, EKOL, spol. s r.o. Brno, CZ [email protected], tel : +420 543 531 6...
1 downloads 0 Views 2MB Size
WYBRANE REFERENCJE TURBIN PAROWYCH EKOL Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych, EKOL, spol. s r.o. Brno, CZ [email protected], tel : +420 543 531 624 ANOTACE Firma EKOL weszła na rynek nowych turbin parowych w roku 1998. Od tej chwili firma EKOL wyprodukowała i uruchomiła pomyślnie ponad 35 turbin parowych różnych typów i mocy. Niniejszy artykuł przedstawi typowe instalacje i ich charakterystyki. Dominującą cechą wspólną wszystkich realizowanych instalacji jest zwrócenie uwagi pracowników firmy EKOL na maksymalne zrozumienie i spełnienie potrzeb klienta. Firma dysponuje własną halą produkcyjną i montażową (na rys 1).

Rys.1 : Montaż wirnika turbiny parowej na własnej hali produkcyjnej firmy EKOL, spol. s r.o. Brno.

WSTĘP Historia produkcji turbin parowych w mieście Brno sięga do roku 1902, kiedy ówczesna „První brněnská strojírna“ (PBS) stała się wspólnie ze szwajcarską firmą BBC pierwszym producentem turbin parowych na kontynencie europejskim. Na rys 2 jest przedstawiona fotografia turbiny parowej uruchomionej w roku 1903. Od tej chwili wychowano kilka generacji konstruktorów i pracowników specjalizujących się w dziedzinie turbin parowych. Doświadczenie i wiedza pracowników EKOL w zakresie projektowania, budowy i uruchomienia turbin parowych stały się podstawą dla własnego rozwoju oraz produkcji.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

1

Rys.2: Pierwsza turbina parowa wyprodukowana przez firmę První brněnská strojírna w Brnie wg angielskiej licencji firmy Parsons i uruchomiona w dniu 15.8.1903 (pracovała aż do roku 1930).

TURBINY PAROWE KONSTRUKCJI EKOL Firma EKOL produkuje turbiny wszystkich podstawowych typów, a zatem przeciwprężne i kondensacyjne, z jednym lub dwoma regulowanymi upustami pary. Produkuje także turbiny dwuciśnieniowe. Turbiny są produkowane wg normy EN 60045-1 dla turbin parowych, pro parní turbiny, lub wg DIN 4312 – przemysłowe turbiny parowe. Podstawowe koncepcje i parametry są pokazane na rys 3. ZAKRESY PARAMETRÓW TURBIN PAROWYCH EKOL : Moc elektryczna 1 - 70 MW Obroty turbiny 3 000 - 20 000 Min-1 Ciśnienie pary wej. MPa 1 - 14 o Temp. pary wej. C max. 540 Ciśnienie w reg. MPa 0,1 - 3,5 Upust. Ciśnienie pary wyj. MPa 0,006 - 3,5 Rys.3: Przekrójtypowej kondensacyjnej turbiny parowej koncepcji EKOL.

Typowy zakres dostawy turbozespołu :  Turbina parowa  Zawór szybkozamykający  Zawory regulacyjne wysokiego ciśnienia VT  Zawory regulacyjne lub człon regulacyjny niskiego ciśnienia NT  Obracarka  Izolacja cieplna turbiny  Odwadniacze + przynależne orurowanie  Kondensator pary uszczelniającej + przynależne orurowanie  Kondensator dla kondensacji wyjściowej pary, wodny lub powietrzny  Przekładnia  Sprzęgła pomiędzy turbiną a przekładnią, pomiędzy przekłądnią a generatorem  Generator wraz z szafą regulacji cos φ, regulacją napięcia, wzbudzeniem, synchronizacją i ochroną generatora  Rama pod turbiną i przekładnią

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

2



Zbiornik oleju smarnego w ramie lub oddzielny wraz z wyposażeniem tj. Olejowe pompy, filtry, chłodnice, odsysacze par olejowych wraz z przynależnym orurowaniem  System AKPiA: miejscowy panel sterujący, sterowanie PC w nastawni, zestaw czujników na turbinie i pozostałych elementach turbozespołu.  Przynależne orurowanie w zakresie dostawy uzgodnionym z inwestorem (patrz rys.4) Wszystkie dostawy mają zapewnioną gwarantowaną jakość wg programu jakości wg ISO 9001 w naszym zakładzie produkcyjnym jak i u poddostawców.

Rys.4: Przykład podłączenia z wyznaczonymi granicami dostawy na rurociągach

Skrócony opis konstrukcji:  Wielostopniowa turbina parowa EKOL ma zwykle akcyjny stopień regulacyjny i reakcyjne łopatkowanie. W stopniu regulacyjnym (A) rozpręża się najpierw para wejściowa z wysokiego ciśnienia na ciśnienie przed częścią reakcyjną. W kolejnej części reakcyjnej dokonuje się dalsze rozprężanie ciśnienia przy jak najmniejszych stratach przepływu a tym samym przy największej sprawności. Korpus turbiny wraz z wszystkimi dodatkami wykonany jest jako odlew. Wirnik jest wykonany z jednego kawałka staliwa, jest wyważony dynamicznie na obroty wyższe o 15% od obrotów znamionowych.  Kompletny system oleju smarnego zasila łożyska turbiny, przekładni i generatora olejem pod ciśnieniem.  System oleju regulacyjnego jest wysokociśnieniowy (pracuje przy ciśnieniu ok 150 bar) lub w przypadku życzenia klienta – niskociśnieniowy (10 bar). Ten obieg służy do zasilania napędów hydraulicznych zaworów regulacyjnych oraz zaworu szybkozamykającego.  System regulacji i sterowania turbiny: Urządzenie jest oparte na bazie programowalnych sterownikach PLC, pracujących w sieci komunikacyjnej MODBUS i połączonych dwuliniowo. Protokół komunikacji między komputerami z systemem jest bardzo odporny na zakłócenia. Jest przeznaczony do zabezpieczeń i regulacji trybów eksploatacyjnych turbiny parowej. Blokady, urządzenia zabezpieczające, włączanie rezerwowych urządzeń i regulacja przebiegają automatycznie. System regulacji i zabezpieczeń można podłączyć do nadrzędnego systemu sterującego za pomocą komunikacji MODBUS, PROFIBUS, POWERLINK lub ETHERNET.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

3

W dalszej części artykułu przedstawiamy typowe instalacje wg celów ich użycia:

1. Elektrownie i elektrociepłownie : 1.1

ELEKTROWNIA KOLÍN

[CZ]

Jest to historycznie pierwsza turbina parowa EKOL, która została kompletnie zaprojektowana i zainstalowana w roku 1999. Była to klasyczna konstrukcja w koncepcji na 3000 obrotów. Głównym parametrem była wysoka i długotrwała niezawodnośc eksploatacyjna i dyspozycyjność. Celem inwestora było zefektywnienie produkcji energii elektrycznej i cieplnej i wykorzystanie isteniejących kotłów. Dla tego klienta, który obecnie jest częścią firmy DALKIA dostarczyliśmy i uruchomiliśmy kolejne dwie turbiny parowe. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

P 12-4,1/1,1 MW 12 3 000 min-1 MPa 4,15 o C 430 t/h 60 MPa 1,1 MPa --0,0075 MPa

Charakterystyka instalacji :  Podczas instalacji turbiny wykorzystano istniejące fundamentę i płytę.  Hydraulika systemu regulacji jest wysokociśnieniowa i jest oddzielna od systemu smarnego.  Wyjściowa gardziel jest spawana (rys 5), kondensator z chłodzeniem wodnym ma powierzchnię 900 m2. Dla czyszczenia kondensatora użyto system Taprogge.  Wykorzystano istniejący system chłodzenia wody.  Z powodu instalacji w otoczeniu przestrzeni bytowej było konieczne zastosować osłonę przeciwdźwiękową (rys 6).  Do wyprowadzenie mocy wykorzystano istniejącą rozdzielnię.

Rys.5: Wyjściowa gardziel.

Rys.6: Osłona przeciwhałasowa

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

4

1.2

ELEKTROWNIA STAROBEŠEVO [UA]

Ta wysokoobrotowa turbina przeciwprężna była wykonana do celów napędu pompy zasilającej jako część bloku nowego kotła.

Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

R 5,5-13/1,4 5,5 9480 13 540 40,8 ----1,6

MW min-1 MPa o C t/h MPa MPa MPa

Charakterystyka instalacji : 





Obroty turbiny są regulowane w zakresie 9000-9480 na potrzeby zasilanej pompy Hydraulika systemu regulacyjnego jest wysokociśnieniowa i jest oddzielona od systemu smarowania. Częścią dostawy jest przekładnia i pompa zasilająca firmy KSB na wspólnej ramie z turbiną parową. Zbiornik oleju jest zintegrowany z ramą fundamentową. (rys.7 i rys.8) Rys. 7: Turbina na ramie podczas montażu w zakładzie produkcyjnym.

Rys. 8: Schemat rozmieszczenia zestawu na wspólnej ramie

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

5

1.3

S.C. COLTERM S.A. – TIMISOARA [RO]

Celem instalacji było użycie energii dotychczas redukowanej pary do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w miejskiej elektrociepłowni.

Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

R 19,7-1,4/0,3 21,7 3 000 1,4 240 300

MW min-1 MPa o C t/h

---

MPa

---

MPa

0,3

MPa

Charakterystyka instalacji : 

Z powodu niskich parametrów pary i co za tym idzie dużej objętości pary wejściowej (aż 300 t/h) zastosowano originalną koncepcję dwóch zaworów szybkozamykających i czeterech zaworów regulacyjnych w korpusie (rys .9)



Hydraulika systemu regulacyjnego jest wysokociśnieniowa.



Turbina tej wielkości przy tym przepływie (300t/h) i wyzszych parametrach pary, np:. 9 MPa miała by moc powyżej 50MW rys.9: Schemat podłączenia zaworów.

rys.10: Widok na wirnik podczas montażu.

rys.11: Dyspozycja maszynowni

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

6

1.4

TTA TÁBOR [CZ]

Do miejskiej elektrociepłowni w Taborze firma EKOL dostarczyła turbinę kondensacyjną z jednym regulowanym upustem, tak aby turbina mogła pracować również i w reżimie kondensacjynym. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

Charakterystyka instalacji :     

T 10,4-1,0/0,25 10,6 6 000 1,0 255 70,8

MW min-1 MPa o C t/h

0,25

MPa

---

MPa

0,012

MPa

Nowa turbina kondensacyjna pracuje za isteniejącą turbiną przeciwprężną z przeciwprężnością 10 bar w instalacji nowego kotła fluidalnego (na węgiel kamienny). Aby zwiększość mobilność elektrociepłowni turbina posiada regulowany upust – do celów ciepłowniczych miejskich. Turbina jest umieszczona w oddzielnej maszynowni wybudowanej obok isteniejącej. Gardziel wyjściowa ma wyjście do góry (rys 12), kondensacja powietrzna. Kondensator powietrzny umieszczony jest w pokrywie przeciwdźwiękowej z powodu bliskości strefy zamieszkania. Hydraulika systemu regulacyjnego jest wysokociśnieniowa.

Rys.12 : Widok gardzieli wyjściowej.

Rys.13 : Widok płaszczyany podziałowej korpusu z wirnikiem.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

7

1.5

P.E.C. SUWALKI [PL]

Celem instalacji było wykorzystanie pary do celów ciepłowniczych i produkcji energii elektrycznej. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej.

Charakterystyka instalacji :

Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

R 7,35-4,0/0,0439 7,35 9 000 4 450 39

MW min-1 MPa o C t/h

---

MPa

---

MPa

0,0437

MPa



Turbina przeciwprężna jest przeznaczona do pracy z wymiennikiem ciepłowniczym z poszerzonym zakresem parametrów. W zimie 0,44 bar, w lecie 1,2 bar.  Turbina była posadowiona w miejscu istniejących fundamentów dla kotła, który nie został zainstalowany, płyta fundamentowa była odsprężynowana.  Turbina była jako pierwsza zaprojektowana cała w 3D (rys.14)  Hydraulika systemu regulacji jest wysokociśnieniowa i jest oddzielna od systemu smarnego.  Częścią dostawy była także stacja obejściowa i stacja redukcyjna.  Wyjście turbiny kierowane jest do góry, skąd rurą ze specjalnym kompensatorem kierowana para jest do wymiennika ciepłowniczego (rys.15) .

rys.14: Projektowy rysunek w środowisku 3D.

rys.15: Przebieg montażu, z tyłu wymiennik ciepłowniczy

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

8

1.6

EC KIELCE [PL]

Celem instalacji była dostawa nowej turbiny przeciwprężnej z wymiennikiem ciepłowniczym do celów grzewczych miejskich. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj. (nominální)

R 10,8-5,3/0,04-0,12

10 9 500 5,3 480 50,2

MW min-1 MPa o C t/h

---

MPa

---

MPa

MPa 0,0676 Charakterystyka instalacji :  Turbina przeciwprężna jest przeznaczona do wykorzystania pary z kotła węglowego (50t/h) w zimie oraz biomasowego (25t/h) w lecie.  Turbina z przekładnią jest umieszczona na ramie fundamentowej, w jej przedniej części jest zabudowany zbiornik olejowy, generator jest bespośrednio na płycie fundamentowej (rys.16)  Wymiennik ciepłowniczy jest na tym samym poziomie co turbina, z turbiną połączony jest rurociągiem z ciśnieniowo wyważonym kompensatorem (rys.17)  Częścią dostawy jest także by-pass turbiny i stacja redukcyjna BTG.  Obracarka omieszczona jest na przekładni

rys.16: Komputerowy projekt rozwiązania turbozespołu. rys.17: Widok na umieszczenie turbiny i wymiennika.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

9

1.7

ACTERM CHOMUTOV [CZ]

Instalacja nowej turbiny kondensacyjnej z dwoma regulowanymi upustami przebiegała w ramach całkowitej przebudowy maszynowni w elektrociepłowni w Chomutowie. Istniejący znaczny rozbiór pary do sąsiadującj fabryki metalurgicznej był zredukowany, równocześnie zwiększyły się potrzeby cieplne wraz z rozwojem miasta.

Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

PT 20-3,7/0,6/0,15

20 6 000 3,71 434,5 102

MW min-1 MPa o C t/h

0,6

MPa

0,15

MPa

0,006

MPa

Charakterystyka instalacji : 

Obliczenie i zdefiniowanie parametrów eksploatacyjnych klient wykonywał przez ok 2 lata, jednak dokładność wyznaczenia parametrów jest unikalna. Na podstawie tej analizy firma EKOL zaproponowała takie tryby pracy, które przynoszą klientowi maksymalne korzyści ekonomiczne.



Podczas instalacji turbiny była wykorzystana istniejąca maszynownia, w której była usunięta istniejąca płyta fundamentowa i wybudowana nowa.



Montaż turbiny, kondensatora wodnego i generatora musiał być z powodów lokalizacyjnych realizowany przez częściowo zdemontowany dach z wykorzystaniem dźwigu 600 tonowego (rys.18).



Turbina ma dwa zawory szybkozamykające, do sterowania zaworami regulacyjnymi wysokiego i nieskiego ciśnienia była użyta trawersa z mechanizmem przekazującym przechył od wysokociśnieniowego serwonapędu umieszczonego w osi turbiny.

rys.18 : Instalacja turbozespołu na ramie przez dach.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

10

2. Eksploatacja w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym: 2.1

KAUČUK KRALUPY

[CZ]

Turbina parowa kondensacyjna z dwoma regulowanymi upustami jest przeznaczona do zakładu chemicznego, gdzie z punktu widzenia technologii potrzebna jest para o dwóch róznych ciśnieniach i temperaturach, a także istnieje potrzeba produkcji energii elektrycznej. Turbina produkuje parę o wyższym ciśnieniu dla potrzeb zakładu chemicznego, drugi upust przeznaczony jest do podgrzania materiału i celów grzewczych zakładu i miasta. Nadmiar pary przeznaczony jest do produkcji energii elektrycznej i kierowany jest do kondensatora wodnego. Przedmiotem dostawy była kompletnie nowa część wysokociśnieniowa i rekonstrukcja części średnio i niskociśnieniowej przyzachowaniu istniejącego fundamentu. Na rys 19 przedstawiono wirnik części wysokociśnieniowej podczas montażu. Typ turbiny

PT 33-9,0/1,0/0,12

Ciśnienie w 2.Reg. upust.

33 3 000 9,0 540 185 0,9 0,27

MW min-1 MPa o C t/h MPa MPa

Ciśnienie pary wyj.

0,007

MPa

Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 4.Reg. upust.

rys.19: wirnik wysokociśnieniowy podczas montażu.

Charakterystyka instalacji : 

Zachowano wykonanie dwukorpusowe (rys.20).



Zwiększono przepływ masowy pary i zwiększono sprawność nowego wykonania z bandażowanym łopatkowaniem. To umożliwiło zwiększenie mocy z 30 do 33MW

rys.20: Przekrój turbiny dwukorpusowej.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

11

SCHERING, A.G. BERLÍN [D]

2.2

Przeciwprężna turbina z regulowanym upustem jest w użyciu firmy farmaceutycznej, gdzie z punktu widzenia technologii jest potrzebna para o dwóch róznych ciśnieniach i temperaturach, a także produkcja energii elektrycznej. Turbina produkuje parę upustową dla technologii produkcji lekarstw, a w przeciwprężności parę do pogrzewu komponentów jak i ciepła na potrzeby zakładu jak i miasta. Typ turbiny

PR 10,3-7,3/0,5/0,23

Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

10,3 10 000 7,3 510 50

MW min-1 MPa o C t/h

0,5

MPa

---

MPa

0,23

MPa

Charakterystyka instalacji : 

Chodziło o zamianę isteniejącej turbiny na nową, podczas instalacji wykorzystano istniejącą płytę fundamentową. Rys 21 przedstawia rozmieszczenie turbozespołu w maszynowni.



Z uwagi na ograniczone dostępne miejsce użyto przekładni planetarnej.



Hydraulika systemu regulacji jest wysokociśnieniowa i jest oddzielna od systemu smarnego.

rys.21: Rozmieszczenie turbozespołu.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

12

3. Przemysł spożywczy, cukrownie: W tym obszarze firma EKOL otrzymała wiele zamówień na serwis i dostawy nowych przeciwprężnych turbin w cukrowniach w Egipcie.

Cukrownie E.S.I.I.C. ARMANT, EDFU, QOUS [ET]

3.1

Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

R 6-2,3/0,3 6 7500 2,3 365 60 ----0,3

MW min-1 MPa o C t/h MPa MPa MPa

Charakterystyka instalacji :   



Częścią dostawy przeciwpręznej turbiny były również rurociągi oraz doposażenie rozdzielni WN. Na żądanie klienta opracowano niskociśnieniowy system regulacji hydraulicznej. Częścią dostawy było urządzenie do suszenia przepływowej części turbiny podczas jej wyłączenia a także urządzenie przemywające. Dzięki udanej dostawie do cukrowni ARMANT klient zamówił kolejne dwie turbiny do cukrowni EDFU i QOUS. rys.22: Widok załopatkowanego wirnika.

rys.23:zestaw na ramie podczas montażu.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

13

3.2

Cukrownie N.S.R.C. NOBARIA i NILE SUGAR CO. [ET]

Cztery identyczne turbiny przecwpręzne były dostarczone klientowi i teraz służą do redukcji pary do technologii produkcji cukru i produkcji energii elektrycznej. Pierwsze dwie turbiny zostały wyprodukowane dla firmy N.S.R.C NOBARIA , widok maszynowni na rys.24. Pozostałe dwie turbiny były dostarczone dla Nile Sugar Company, gdzie zakresem dostawy była kompletna dostawa całej elektrociepłowniwłącznie z dostawą dwóch kotłów (80 t/h) oraz stacji redukcyjnych. Projekt kotłowni, maszynowni oraz rurociągów były również częścią dostaw firmy EKOL (rys. 25). Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

R8-4,5/0,3 8 9 000 4,5 440 55,2 ----0,32

MW min-1 MPa o C t/h MPa MPa MPa

Charakterystyka instalacji : 

Częścią dostaw były rurociągi oraz dokumentacja rodzielni WN.



Na żądanie klienta opracowano niskociśnieniowy system regulacji hydraulicznej. Rys .24: Widok na maszynownię cukrowni NOBARIA

Rys .25: Widok całościowy maszynowni i kotłowni i zbiornika oleju grzewczejgo NILE SUGAR Co.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

14

4. Ciepłownie spalajace biomase : 4.1

SAARBERG GROSSAITINGEN [D]

Celem instalacji było wykorzystanie pary z kotła na biomasę do produkcji energii elektrycznej.

Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

K 5,1-4,7 5,1 9 000 4,7 430 21,4

MW min-1 MPa o C t/h

---

MPa

---

MPa

0,008

MPa

Charakterystyka instalacji : 

Turbina kondensacyjna, przekładnia planetarna i generator umieszczone są na wspólnej ramie, zbiornik olejowy jest również zintegrowany z ramą. Na rys 26 mamy widok maszynowni. Rama jest odsprężynowana na pakietach, które są umieszczone na słupach – przekrój na rys 27.



W maszynowni nie było do dyspozycji suwnicy, instalacje turbozespołu przebiegała za pomocą specjalnych urządzeń hydraulicznych.

rys. 26: Widok maszynowni

rys. 27: przekrój

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

15

4.2

Borchers Biomassekraftwerk GmbH BORKEN [D]

Turbina kondensacyjna była zainstalowana w nowym centrum energetycznym, które spala miomasę. Lokalizacja niedaleko granicy z Belgią. Typ turbiny

K 6,5-5,2

7 Obroty turbiny 8 500 Ciśnienie pary wej. 5,2 Temp. pary wej. 440 Przepływ pary wej. 27 Ciśnienie w 1.Reg. upust. --Ciśnienie w 2.Reg. upust. --Ciśnienie pary wyj. 0,0067 Moc elektryczna

MW min-1 MPa o C t/h MPa MPa MPa

Charakterystyka instalacji : 

Była zaprojektowana i wyprodukowana wspólna rama dla turbiny przekłądni i generatora, która była umieszczona na 6 metalowych słupach. Rama służy za płytę fundamentową. Koncepcja umieszczenia jest przedstawiona na rysunku 28 i 29.



Hydraulika systemu regulacji jest wysokociśnieniowa i jest oddzielna od systemu smarnego.



Zastosowano kondensację wodną.

rys. 28: Koncepcjae rozmieszczenia turbiny.

Rys .29: Widok z lotu ptaka.

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

16

4.3

Smrečina a.s. BANSKÁ BYSTRICA [SK]

Tutaj były dostarczone i uruchomione dwie turbiny EKOL. Przeciwprężna turbina EKOL typu R1,54-6,3/2,3 (14 000 obr.) pełniła funkcję redukcji z 63 na 23 bar. Pozostałą parę technologiczną wykorzystuje niżej przedstawiona turbina kondensacyjna do wytwarzania energii elektrycznej. Na rys.30 jest przedstawiony wydok płaszczyzny podziałowej tej turbiny kondensacyjne z umieszczonym w niej wirnikiem podczas montażu w zakładzie produkcyjnym.

Typ turbiny

K 5,4-2,1

5,4 Obroty turbiny 9 000 Ciśnienie pary wej. 2,1 Temp. pary wej. 280 Przepływ pary wej. 25 Ciśnienie w 1.Reg. upust. --Ciśnienie w 2.Reg. upust. --Ciśnienie pary wyj. 0,0182 Moc elektryczna

MW min-1 Mpa o C t/h Mpa Mpa Mpa

Charakterystyka instalacji : 

Posadowienie turbiny było zrealizowane na betonowym stole + 0,5m.



Hydraulika systemu regulacji jest wysokociśnieniowa.



Turbina wyjście na górę, jest tam użyta kondensacja powietrzna.

Rys.30: widok na płaszczyznę podziałową z zabudowanym wirnikiem

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

17

4.4

E.C. OTÍN [CZ] Jindřichův Hradec

Celem instalacji było wykorzystanie pary z kotła na fitomasę – słomę do wytwarzania ciepła dla niedalekiej okolicy jak i energii elektrycznej. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

T 5,6-3,8/0,3 5,6 8 500 3,8 400 24

MW min-1 MPa o C t/h

0,3

MPa

---

MPa

0,008

MPa

Charakterystyka instalacji : 

Pierwszy projekt w środkowej Europie, gdzie wykorzystano kocioł na fitomasę spalający wyłącznie słomę.



Do instalacji turbiny wykorzystano istniejący obiekt, w którym wybudowano nową płytę fundamentową. Na rys 31 i 32 pokazano turbiną podczas pracy..



Hydraulika systemu regulacji jest wysokociśnieniowa i jest oddzielna od systemu smarnego.



Zastosowano kondensator wodny, umieszczony pod turbiną.

Rys. 31: Widok boczny na turbinę

Rys .32:Widok czołowy na turbinę

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

18

5. Zakłady papiernicze : 5.1

H.S.F.C. BANKOK

[THA]

Celem instalacji była zamiana za istniejącą japońską turbiną, która uległa awarii. Dostawa została przeprowadzona w ekstremalnie krótkim czasie. Realizacja przebiegała dwuetapowo. W 1 etapie dostarczono turbinę o mocy 21 MW aby zapewnić ciągłośc produkcji. 2 etap polegał na zaprojektowaniu i produkcji nowego wirnika i nośników łopatek z bandażowanym łopatkowaniem i dalsza realizacja kolejnych usprawnień w celu osiągnięcia mocy 40,5MW. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

Charakterystyka instalacji : 

R 41-11,5/0,6 40,5 3 000 11.5 538 220

MW min-1 MPa o C t/h

---

MPa

---

MPa

0,6

MPa

Do instalacji wykorzystany był fundament i płyta fundamentowa, która była nieznacznie zmodyfikowana. Widok na turbinę przedstawia rys.33.

Rys. 33: widok na turbinę podczas pracy w papierni

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

19

6. Spalarnie odpadów: 6.1

MVA BIELEFELD

[D]

Celem instalacji była dostawa turbiny przeciwpręznej do miejskiej spalarni odpadów komunalnych. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

R 6-3,8/0,34 6 3 000 3,8 380 51,5

MW min-1 MPa o C t/h

---

MPa

---

MPa

0,34

MPa

Charakterystyka instalacji :  Turbozespół był umieszczony na betonowej płycie, która była odsprężynowana. Płyta była wykonana na kocie +0m a potem podniesiona na kotę +6m i umieszczona na pakietach sprężynujących–rys.34. 

z powodów czasowych w 1 etapie turbina była zainstalowamna z generatorem 5,4MW, drugi etap polegał na dostawie generatora 6MW.

rys. 34: Turbina z generatorem na betonowej płycie z pakietami sprężynującymi..

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

20

6.2

LOBBE DABROWA GÓRNICZA [PL]

Turbina kondensacyjna była wykonana dla spalarni odpadów przemysłowych. Typ turbiny Moc elektryczna Obroty turbiny Ciśnienie pary wej. Temp. pary wej. Przepływ pary wej. Ciśnienie w 1.Reg. upust. Ciśnienie w 2.Reg. upust. Ciśnienie pary wyj.

K 1,6-2,1/0,02 1,6 14 250 2,1 270 9,1

MW min-1 MPa o C t/h

---

MPa

---

MPa

MPa 0,02 Charakterystyka instalacji :  Był wykorzystany system łopatkowania promieniowego stopnia regulacyjnego (rys.35). 

Obroty turbiny były redukowane w planetarnej przekładni



Kondenzacja jest powietrzna, widok na maszynownię i kondensację powietrzną na rys 36.

rys. 35: promieniowe łopatki stopnia regulacyjnego.

rys.36: Maszynownia z kondensatorem powietrznym, rys.37: widok na płaszczyznę podziałową z zamontowanym wirnikiem

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

21

ZAKOŃCZENIE: Celem artykułu było pokazanie różnorodności typów i możliwości zastosowanie turbin parowych EKOL. Techniczne parametry, jakośc wykonania i nastawianie się na maksymalne zrozumienie i spełnienie życzeń klienta umożliwoły firmie EKOL wejście na rynek turbin parowych i bycie poważnym konkurentem dla znanych producentów europejskich i swiatowych.

rys. 38: Wirnik turbiny kondensacyjnej EKOL z zamontowanymi łopatkami..

LITERATURA: [1] Miloslava Polanská : „Tradice dobré práce 1814/1989 – 175 let První brněnská, koncernový podnik Brno“, vydáno agenturou Rapid v Brně, 1989 [2] Veselý,S.: „Parní turbiny pro kombinovanou výrobu el. energie a tepla“ Teplárenské dny, H.Králové, 2004 [3] Materiały techniczne i prospekty firmy EKOL, spol. s r.o. Brno

Wybrane referencje turbin parovych EKOL, Ing. Jan Saňka, dyrektor d/s technicznych

22