Wprowadzenie do sprawozdania finansowego

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Wprowadzenie do sprawozdania finansowego Arka GLOBAL INDEX 2007 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty ...
Author: Marian Sikorski
4 downloads 0 Views 82KB Size
Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Wprowadzenie do sprawozdania finansowego Arka GLOBAL INDEX 2007 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

A. Informacje o Funduszu Nazwa Funduszu Arka GLOBAL INDEX 2007 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (Arka GLOBAL INDEX 2007 FIZ). Podstawy prawne działania Komisja Papierów Wartościowych i Giełd decyzją numer DFI/W/4034-8/1-1-2503/03 z dnia 30 września 2003 roku udzieliła zezwolenia na utworzenie Arka GLOBAL INDEX 2007 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Arka GLOBAL INDEX 2007 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty rozpoczął działalność w dniu 1 grudnia 2003 roku. Fundusz prowadzi działalność na podstawie : -

Ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 roku (Dz. U. nr 146, poz. 1546),

-

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt emisyjny oraz skrót do prospektu (Dz. U. nr 186, poz. 1921).

W dniu 6 lutego 2004 Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. podjął Uchwałę Nr 40/2004 dotyczącą dopuszczenia i wprowadzenia do obrotu giełdowego 278.488 (dwieście siedemdziesiąt osiem tysięcy czterysta osiemdziesiąt osiem) certyfikatów inwestycyjnych serii A, wyemitowanych przez Arka GLOBAL INDEX 2007 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, oznaczonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. kodem „ PLARKAF00018”. Pierwsze notowanie certyfikatów inwestycyjnych serii A odbyło się na sesji giełdowej w dniu 16 lutego 2004 r.

Cel inwestycyjny 1.

Celem inwestycyjnym Funduszu jest wzrost wartości tej części aktywów Funduszu, która nie zostanie ulokowana w dłużne papiery wartościowe, o których mowa w ust. 2 Statutu Funduszu. Cel ten Fundusz zamierza osiągnąć poprzez inwestycje w opcje na indeksy giełd światowych (DJ EuroStoxx 50, S&P 500 oraz Nikkei225).

2.

Celem inwestycyjnym Funduszu jest również ochrona nominalnej wartości aktywów Funduszu. Cel ten Fundusz zamierza osiągnąć przez inwestycje w długoterminowe dłużne papiery wartościowe o terminie wykupu zbliżonym do dnia rozpoczęcia likwidacji Funduszu określonego w art. 1 ust. 4 Statutu Funduszu. Fundusz dokonuje takiego doboru papierów wartościowych oraz lokuje w nich taką część swoich aktywów, by wskutek ich wykupu przez emitentów uzyskać kwotę pieniężną pozwalającą na wypłatę Uczestnikom wniesionego przez nich do Funduszu kapitału.

3.

Fundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych określonych w ust. 1 i ust. 2.

1

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Lokaty Funduszu Fundusz może swoje aktywa lokować wyłącznie w: a)

papiery wartościowe,

b) wierzytelności pieniężne, z wyjątkiem wierzytelności wobec osób fizycznych, c)

waluty,

d) opcje, e)

transakcje terminowe,

pod warunkiem, że są zbywalne. Limity inwestycyjne Funduszu 1.

Papiery wartościowe wyemitowane przez jeden podmiot, wierzytelności wobec tego podmiotu nie mogą stanowić, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 5, łącznie więcej niż 10% (dziesięć procent) wartości aktywów Funduszu.

2.

Listy zastawne wyemitowane przez jeden bank hipoteczny nie mogą stanowić więcej niż 25% (dwadzieścia pięć procent) wartości aktywów Funduszu.

3.

Waluta obca jednego państwa nie może stanowić więcej niż 10% (dziesięć procent) wartości aktywów Funduszu.

4.

Zapis ust. 3 stosuje się odpowiednio do EURO.

5.

Ograniczeń, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do papierów wartościowych emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, państwa należące do OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) albo międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno z państw należących do OECD.

6.

Co najmniej 75% (siedemdziesiąt pięć procent) aktywów Funduszu zostanie zainwestowane w dłużne papiery wartościowe o terminie wykupu dłuższym niż rok.

7.

Nie więcej niż 20% (dwadzieścia procent) aktywów Funduszu będzie lokowane w dłużne papiery wartościowe o terminie wykupu nie dłuższym niż rok.

8.

Nie więcej niż 20% (dwadzieścia procent) – według ceny nabycia - aktywów Funduszu zostanie zainwestowane w opcje, dla których instrumentem bazowym będą indeksy czołowych giełd światowych (DJ EuroStoxx 50, S&P 500 oraz Nikkei225), z tym, ze nie więcej niż 10% (dziesięć procent) – według ceny nabycia – aktywów Funduszu zostanie zainwestowane w opcje wyemitowane przez jeden podmiot, z zastrzeżeniem ust. 1. Opcje mogą być przedmiotem lokat Funduszu, jeżeli są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym. Jeżeli opcje nie są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym, mogą być nabywane przez Fundusz jeżeli drugą stroną transakcji jest wiarygodna instytucja finansowa lub transakcja jest gwarantowana przez taką instytucję. Fundusz może również zbywać prawa pochodne, jeżeli drugą stroną transakcji jest wiarygodna instytucja finansowa lub transakcja jest gwarantowana przez taką instytucję. Przez wiarygodną instytucję finansową należy rozumieć instytucję której kapitały własne wynoszą co najmniej 100 mln (sto milionów) złotych lub równowartość tej kwoty w walutach obcych i która posiada rating na poziomie inwestycyjnym nadany przez co najmniej dwie z trzech następujących agencji ratingowych: Moody’s, Standard&Poor’s lub Fitch .

2

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

9.

Fundusz może lokować swoje aktywa w transakcje terminowe, mające zabezpieczyć Fundusz przed ryzykiem stopy procentowej, wyłącznie w celu zabezpieczenia ryzyka inwestycyjnego, z zastrzeżeniem, że wartość transakcji terminowej: a)

według bieżącego stanu rozliczeń pomiędzy Funduszem, a instytucją rozliczeniową w przypadku kontraktów terminowych notowanych na rynku zorganizowanym albo

b) według bieżącego stanu rozliczeń Funduszu i jego kontrahenta wynikających z warunków umownych, w przypadku kontraktów terminowych zawartych poza rynkiem zorganizowanym - zawartej z jednym podmiotem nie będzie wyższa niż 10% (dziesięć procent) wartości aktywów Funduszu, z zastrzeżeniem ust. 1. Fundusz może zawierać transakcje terminowe w celu zabezpieczenia ryzyka inwestycyjnego. Transakcje terminowe mogą zabezpieczać do 100% aktywów. 10. Nie więcej niż 40% (czterdzieści procent) aktywów Funduszu będzie lokowane w papiery wartościowe i prawa majątkowe wyemitowane przez podmioty mające siedzibę poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. 11. Nie więcej niż 20% (dwadzieścia procent) aktywów Funduszu będzie lokowane w waluty i wierzytelności pieniężne, z tym, że lokaty bankowe dokonywane będą wyłącznie w bankach krajowych, których kapitały własne wynoszą co najmniej 100 mln (sto milionów) złotych. 12. Nie więcej niż 20% (dwadzieścia procent) aktywów Funduszu będzie lokowane w papiery wartościowe i prawa majątkowe wyemitowane przez podmioty mające siedzibę na terytorium jednego państwa. Powyższego limitu nie stosuje się do dłużnych papierów wartościowych denominowanych w walucie polskiej emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski lub przez międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno z państw należących do OECD. 13. Fundusz nie będzie wystawiał opcji. 14. Fundusz nie będzie lokował swoich aktywów bezpośrednio w akcje. 15. Fundusz nie będzie inwestował w papiery wartościowe nienotowane na rynku regulowanym o terminie zapadalności późniejszym niż data zakończenia działalności przez Fundusz. 16. Dochody osiągnięte przez Fundusz powiększają aktywa Funduszu i nie są wypłacane Uczestnikom. Fundusz może zaciągać, wyłącznie w bankach, pożyczki i kredyty, w łącznej wysokości nie przekraczającej 50% (pięćdziesiąt procent) Wartości Aktywów Netto w chwili ich zaciągania.

B. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Firma Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Siedziba i adres Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych 60-967 Poznań, Pl. Wolności 15 Dane rejestrowe Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu – XXI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, nr KRS 0000001132.

3

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

C. Okres sprawozdawczy i dzień bilansowy Prezentowane sprawozdanie finansowe obejmuje okres od 1 grudnia 2003 roku do 31 grudnia 2004 roku. Sprawozdanie finansowe jest sporządzone na dzień 31 grudnia 2004 roku i jest pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym sporządzonym przez Fundusz.

D. Kontynuowanie działalności przez Fundusz oraz okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności Funduszu Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności przez Fundusz w dającej się przewidzieć przyszłości. Nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności Funduszu.

E. Przyjęte zasady rachunkowości Przepisy prawne regulujące zasady rachunkowości Funduszu

-

Ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku (Dz. U. z 2002r. nr 76, poz. 694 z późniejszymi zmianami),

-

Ustawą o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 roku (Dz. U. nr 146, poz. 1546),

-

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. z 2001r. nr 149, poz. 1670),

-

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 października 2001 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. z 2001r. nr 139, poz. 1569 z późniejszymi zmianami),

-

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt emisyjny oraz skrót do prospektu (Dz. U. nr 186, poz. 1921).

Fundusz zgodnie z paragrafem 41 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 października 2004 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U. nr 231, poz. 2318) stosował przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych do dnia 31 grudnia 2004 r. i sporządził roczne sprawozdanie finansowe za 2004 r. zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

4

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Zasady ujmowania operacji w księgach rachunkowych Funduszu

-

Operacje dotyczące Funduszu ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie dowodów księgowych w okresie, którego dotyczą.

-

Nabycie/zbycie składników portfela wynikające z transakcji objętych systemem gwarantującym prawidłowe rozliczenie ujmowane są w księgach Funduszu w dacie zawarcia umowy. W pozostałych przypadkach w dacie rozliczenia umowy.

-

Nabyte składniki lokat ujmuje się w księgach rachunkowych według ceny nabycia obejmującej prowizje maklerskie. Składniki lokat Funduszu nabyte nieodpłatnie ujmuje się według wartości równej zero.

-

Prowizja maklerska zapłacona przy sprzedaży składnika lokat obniża wynik ze sprzedaży danej lokaty.

-

W przypadku dłużnych papierów wartościowych z naliczanymi odsetkami wartość ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej i wartość naliczonych odsetek ujmuje się w księgach rachunkowych odrębnie, przy czym odsetki ujmuje się jako należności.

-

Zysk lub stratę ze zbycia lokat wylicza się metodą „najdroższe sprzedaje się jako pierwsze”, polegającą na przypisaniu sprzedanym składnikom najwyższej ceny nabycia danego składnika lokat, a w przypadku instrumentów wycenianych metodą odpisu dyskonta lub amortyzacji premii, najwyższej bieżącej wartości księgowej uwzględniającej odpowiednio, odpis dyskonta lub amortyzację premii. Metody tej nie stosuje się do papierów nabytych z przyrzeczeniem odkupu.

-

W przypadku, gdy jednego dnia dokonane zostają transakcje zbycia i nabycia danego papieru wartościowego, ujmuje się w pierwszej kolejności nabycie posiadanego składnika; jeżeli faktyczne rozliczenie odbywa się w innej kolejności, wówczas ujmowanie następuje zgodnie z faktyczną kolejnością rozliczania.

-

Niezrealizowany zysk/strata z wyceny lokat wpływa na wzrost (spadek) wyniku z operacji.

-

Przychody z lokat obejmują w szczególności dywidendy i inne udziały w zyskach, odsetki oraz odpis dyskonta.

-

Koszty operacyjne Funduszu obejmują odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek, amortyzację premii oraz rezerwę na koszty limitowane i nielimitowane. W każdym dniu wyceny tworzy się rezerwę na przewidywane wydatki. Płatności z tytułu kosztów operacyjnych zmniejszą uprzednio utworzoną rezerwę. Limitowane koszty operacyjne nie mogą przekroczyć maksymalnego limitu rezerw tj. 1,7% rocznie średniej wartości aktywów Funduszu wyliczonej w danym roku obrotowym, z czego 1,7% odnosi się do opłaty za zarządzanie pobieranej przez Towarzystwo.

-

Zmiana wartości obligacji w okresie między ostatnim jej notowaniem a dniem wykupu obliczana metodą odpisu dyskonta powiększa niezrealizowany zysk/stratę z wyceny lokat.

-

Odsetki naliczone oraz należne od środków pieniężnych na rachunkach bankowych oraz lokat terminowych powiększają wartość aktywów Funduszu w dniu wyceny.

-

Wycena kontraktów terminowych ujmowana jest bądź w zobowiązaniach bądź w aktywach w pozycji lokaty.

5

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Koszty funkcjonowania Funduszu

1.

Następujące koszty związane z funkcjonowaniem Funduszu pokrywane są z aktywów Funduszu: koszty prowizji maklerskich i bankowych, w tym prowizje i opłaty związane z transakcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych i praw majątkowych, koszty związane z obsługą kredytów i pożyczek zaciągniętych przez Fundusz, podatki i inne obciążenia nałożone przez właściwe organy administracji publicznej, w tym opłaty za zezwolenia i opłaty rejestracyjne.

2.

Koszty Funduszu, określone w ust. 1 Statutu, stanowią koszty nielimitowane Funduszu i są pokrywane zgodnie z umowami, na podstawie których Fundusz zobowiązany jest do ich ponoszenia, a nadto zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami wydanymi przez właściwe organy administracji publicznej.

3.

Pozostałe koszty funkcjonowania Funduszu, w tym: opłaty za prowadzenie rejestru aktywów Funduszu oraz za inne usługi Depozytariusza, w tym likwidację Funduszu, koszty obsługi prawnej, koszty działania Rady Inwestorów, opłaty ponoszone na rzecz GPW i KDPW z tytułu publicznego obrotu Certyfikatami, koszty prowadzenia ksiąg rachunkowych i badania sprawozdań finansowych, koszty publikacji materiałów informacyjnych o Funduszu, o stanie jego aktywów i Wartości Aktywów Netto na Certyfikat, pokrywa Towarzystwo ze środków własnych, w tym z wynagrodzenia, określonego w ust. 4 Statutu.

4.

Towarzystwo za zarządzanie Funduszem otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Towarzystwo, nie większej jednak niż 1,7% (słownie: jeden i siedem dziesiątych procenta) w skali roku, liczonego jako 365 (trzysta sześćdziesiąt pięć) dni, średniej rocznej wartości aktywów Funduszu.

5.

Na pokrycie wynagrodzenia Towarzystwa w każdym Dniu Wyceny tworzy się rezerwę w kwocie równej wysokości naliczonego wynagrodzenia Towarzystwa za każdy dzień roku. Podstawą wysokości naliczonej rezerwy jest wartość aktywów Funduszu z Dnia Wyceny.

6.

Wynagrodzenie jest wypłacane Towarzystwu kwartalnie ze środków Funduszu do piętnastego dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, za który zostało naliczone.

Wycena aktywów oraz ustalenie zobowiązań i wyniku z operacji

Wycena aktywów i ustalenie zobowiązań Funduszu dokonywane jest w każdym dniu wyceny Funduszu (ostatni dzień roboczy miesiąca, w którym odbywa się sesja na GPW w Warszawie) według wartości rynkowej, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny. W dniu wyceny aktywa wycenia się, a zobowiązania ustala według stanów odpowiednio aktywów i zobowiązań oraz określonych odpowiednio kursów, cen i wartości z dnia poprzedniego. 1) Wszystkie papiery wartościowe, notowane na rynku zorganizowanym wycenia się, z zastrzeżeniem pkt 2), według ogłoszonej przez rynek ceny rynkowej, rozumianej jako: a)

ostatni kurs zamknięcia w systemie notowań ciągłych – w przypadku papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych, na których wyznaczany i ogłaszany jest kurs zamknięcia,

6

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

b) cenę średnią transakcji ważoną wolumenem obrotu z ostatniego dnia, w którym zawarto transakcję – w przypadku papierów wartościowych notowanych w systemie notowań ciągłych bez odrębnego wyznaczania kursu zamknięcia, c)

ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego – w przypadku papierów wartościowych notowanych w systemie kursu jednolitego.

2) W przypadku papierów wartościowych notowanych na jednym lub kilku rynkach, w jednym lub w kilku systemach notowań, kryterium wyboru systemu notowań i rynku jest najwyższa wartość obrotów danym składnikiem aktywów w miesiącu poprzedzającym miesiąc Dnia Wyceny 3) Papiery wartościowe nabyte z udzielonym przez drugą stronę przyrzeczeniem odkupu wycenia się metodą amortyzacji różnicy pomiędzy ceną odkupu papierów wartościowych a ceną ich nabycia. 4) Do czasu rozpoczęcia notowań papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu wycenia się według ostatniej z cen nabycia, powiększonej o wartość rynkową prawa poboru niezbędnego do ich objęcia w dniu wygaśnięcia tego prawa, a w przypadku, gdy zostały określone różne ceny dla nabywców - w oparciu o średnią cenę nabycia, ważoną liczbą nabytych papierów wartościowych, o ile ta cena została podana do publicznej wiadomości, z uwzględnieniem zmian wartości tych papierów wartościowych, spowodowanych zdarzeniami mającymi wpływ na ich wartość rynkową, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny. 5) Obligacje od dnia następującego bezpośrednio po dniu ostatniego notowania do dnia wykupu wyceniane są metodą odpisu dyskonta lub amortyzacji premii powstałych jako różnica pomiędzy ceną wykupu danej obligacji a ceną po jakiej Fundusz wycenił obligację w ostatnim dniu notowania. 6) Cena rynkowa papierów wierzycielskich oznacza cenę, ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej. Skumulowane odsetki ujmowane są jako należności. 7) Papiery wartościowe, w przypadku których nie ma możliwości stałego określania ich wartości rynkowej według metod określonych w pkt 1), nabyte z dyskontem lub premią, wycenia się w oparciu o odpis dyskonta lub amortyzację premii od lokat; odpis dyskonta zalicza się do przychodów z lokat proporcjonalnie do częstotliwości ustalania wartości aktywów netto w dniach wyceny; amortyzację premii zalicza się do kosztów operacyjnych proporcjonalnie do częstotliwości ustalania wartości aktywów netto w dniach wyceny. 8) Należne odsetki od lokat ujmuje się w księgach rachunkowych memoriałowo. 9) Kontrakty terminowe notowane na rynku zorganizowanym wycenia się według kursu określającego stan rozliczeń Funduszu i instytucji rozliczeniowej. 10) Kontrakty terminowe zawarte poza rynkiem zorganizowanym wycenia się według metody określającej stan rozliczeń Funduszu i jego kontrahenta wynikających z warunków umownych z uwzględnieniem zasad wyceny dla instrumentu bazowego i terminu wykonania kontraktu. 11) Do wyceny opcji notowanych na rynku zorganizowanym stosuje się odpowiednio zapisy pkt 1). 12) Opcje nie notowane na rynku zorganizowanym wycenia się według wartości godziwej, przy zachowaniu zasady ostrożnej wyceny, biorąc pod uwagę konkretny typ instrumentu i kursy instrumentów bazowych oraz czas pozostały do wykonania opcji, w szczególności na podstawie wyceny dostarczonej przez wystawcę opcji obliczanej między innymi na podstawie metody Montecarlo lub zmodyfikowanego modelu Black'a Scholes'a. Opcje znajdujące się w portfelu

7

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Funduszu na dzień 31 grudnia 2004 r. zostały wycenione na podstawie indykatywnych wartości ustalonych przez wystawców opcji, wg powyższych zasad, i podanych do wiadomości publicznej w serwisie Reuters. 13) Nabyte przez Fundusz amerykańskie opcje typu call, w stosunku do których nie można zastosować metod wyceny określonych w pkt 1), wycenia się według następującego wzoru: wartość opcji = max{min{cena nabycia opcji; cena instrumentu bazowego – cena wykonania};0}. 14) Nabyte przez Fundusz amerykańskie opcje typu put, w stosunku do których nie można zastosować metod wyceny określonych w pkt 1), wycenia się według następującego wzoru: wartość opcji = max{min{cena nabycia opcji; cena wykonania- cena instrumentu bazowego };0}. 15) Opcje innych typów, niż wskazane w pkt 13) i 14), wycenia się według zasad określonych w pkt 12), przy uwzględnieniu metod wskazanych w pkt 13) i 14). 16) Zagraniczne papiery wartościowe wycenia się w walucie kraju notowania lub - w przypadku papierów nie notowanych na rynku zorganizowanym - w walucie, w której papier wartościowy jest denominowany, i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na dzień poprzedzający Dzień Wyceny. 17) Jeżeli zagraniczne papiery wartościowe są notowane lub denominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ustala kursu, to ich wartość zostanie określona w relacji do EURO. 18) Środki pieniężne oraz nie denominowane w złotych należności i zobowiązania wykazuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu zgodnie z pkt 16) i 17).

Wprowadzone zmiany stosowanych zasad rachunkowości, w tym metod ujmowania operacji w księgach rachunkowych oraz sposobu sporządzania sprawozdania finansowego

Nie wprowadzono zmian.

Przyjęte w sprawozdaniu finansowym Funduszu kryterium podziału składników portfela lokat

Podział składników portfela lokat Funduszu został dokonany zgodnie z celem inwestycyjnym i specjalizacją Funduszu na: 1.

papiery wartościowe dopuszczone i niedopuszczone do publicznego obrotu,

2.

papiery wartościowe notowane i nienotowane na rynku regulowanym (ze wskazaniem rynku),

3.

papiery wartościowe emitowane i gwarantowane przez Skarb Państwa,

4.

papiery wartościowe dłużne o terminie wykupu dłuższym niż 1 rok na dzień bilansowy: -

podział według emitenta, terminu wykupu, warunków oprocentowania, rodzaju papieru wartościowego z podaniem wartości nominalnej,

5.

papiery wartościowe o terminie wykupu nie dłuższym niż 1 rok na dzień bilansowy: -

podział według emitenta, terminu wykupu (do 6 miesięcy i powyżej 6 miesięcy), warunków oprocentowania, rodzaju papieru wartościowego z podaniem wartości nominalnej.

8

Arka GLOBAL INDEX 2007Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

W imieniu podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe –BZ WBK AIB Asset Management S.A. Barbara Grodek-Łagoda Michał Zimpel Leszek Kasperski Krzysztof Człapowski Krzysztof Grzegorek Główna Księgowa Członek Zarządu Członek Zarządu Członek Zarządu Prezes Zarządu Data: 11 kwietnia 2005r. Podpis: W imieniu BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Monika Michałkiewicz Główna Księgowa Data: 11 kwietnia 2005r. Podpis

Leszek Kasperski Członek Zarządu

Krzysztof Człapowski Członek Zarządu

Krzysztof Samotij Prezes Zarządu

9