WORLD OSHU KAI DENTO OKINAWA SHORIN-RYU KARATE DO KOBUDO FEDERATION

WORLD OSHU KAI DENTO OKINAWA SHORIN-RYU KARATE DO KOBUDO FEDERATION REGULAMIN ZAWODÓW POLSKIEJ UNII SHORIN-RYU KARATE KOBUDO SPIS TREŚCI 1. Regula...
Author: Ewa Jarosz
2 downloads 2 Views 1MB Size
WORLD OSHU KAI DENTO OKINAWA SHORIN-RYU KARATE DO KOBUDO FEDERATION

REGULAMIN ZAWODÓW POLSKIEJ UNII SHORIN-RYU KARATE KOBUDO

SPIS TREŚCI

1. Regulamin Kumite .................................................................................. str. 3 2. Regulamin Kata

...................................................................................str.18

3. Regulamin zawodów dzieci .....................................................................str.24 4. Regulamin Kobudo …………………………………………………….. str.26 5. Regulamin Akademicki…………………………………………………. str.28 6. Ustalenia dodatkowe 7. Ustalenia końcowe

.............................................................................. str.29 ................................................................................. str.35

PUSKK 2

PUSKK

OKINAWA SHORIN-RYU KARATE DO

REGULAMIN KUMITE Ta forma zawodów została uchwalona w celu zbliżenia ataku defensywnego, bez oddalania się od podstawowych wartości Karatedo Tradycyjnego z Okinawy, a w szczególności stylu Shorin-Ryu. Jedną z głównych konsekwencji tego faktu jest to, że walka trwa bez przerwy podczas ustalonego czasu. Jej rezultatem jest ocena

wystawiona przez arbitrów po zakończeniu walki.

Ostatecznie zwycięstwo jest przyznawane zawodnikowi, który podczas trwania walki pokazał większą stanowczość i skuteczność w wykonywanych technikach a wszystko to w odpowiednim respekcie dla ustalonych zasad. Art.1 Powierzchnia walki Przestrzeń walki ma postać czworokąta. Bok mierzy 8m z każdej strony. Obszar ten musi być płaski , w miarę możliwości powinien być ułożony z odpowiednich mat – powstała w ten sposób plansza musi być wolna od wszelkich zagrożeń (z każdej strony musi być 2m strefy bezpieczeństwa). Na planszy muszą być wyznaczone dwie linie równoległe (o długości 0,5 m każda) znajdujące się w odległości 1,5m od środka planszy a służące do ustalenia początkowej pozycji zawodników oraz linia (o długości 0,5m) prostopadła do pozostałych, znajdująca się 2m od środka planszy do ustalenia pozycji początkowej arbitra centralnego (zwanego dalej arbitrem).

Sędzia 1

Aka

Aoi

Sędzia 2

Arbiter

Sędzia 3 Kontroler planszy REGULAMIN KUMITE

3

Art.2 Strój oficjalny Arbitrzy i sędziowie: Arbitrzy i sędziowie muszą nosić strój oficjalny zdefiniowany przez World Oshu Kai Dento Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation (w skrócie W.O.F.) , czyli : -

ciemnozielona marynarka

-

biała koszula

-

krawat oficjalny W.O.F.

-

spodnie ciemne

-

skarpetki koloru ciemnego

-

kapcie arbitra

-

gwizdek z białym sznurkiem

-

podczas trwania zawodów, sędziowie powinni nosić plakietkę identyfikacyjną

Zawodnicy: -

zawodnicy muszą nosić białe karategi z emblematem W.O.F. na lewej piersi – dla odróżnienia jeden nosi pas czerwony „AKA” drugi niebieski „AOI” ( inny sposób i rodzaj oznakowania może być dopuszczony każdorazowo przez Komitet Organizacyjny)

-

kobiety mogą nosić pod karategi biały t-shirt zakładany na ochraniacz piersi

-

zawodnicy muszą mieć krótko obcięte paznokcie i nie mogą nosić na sobie przedmiotów, które mogłyby zranić przeciwników; opaski i spinki do włosów wykonane z metalu są zabronione.

-

używanie bandaży musi być zaakceptowane przez sędziów i lekarza zawodów

-

dla

mężczyzn ( seniorzy, juniorzy i kadeci) ; rękawice ,ochraniacz zębów ,suspensorium są

obowiązkowe -

dla kobiet (seniorki, juniorki i kadetki); rękawice , ochraniacz zębów, ochraniacz piersi są obowiązkowe, suspensorium dozwolone

-

ochraniacze winny być standaryzowane; rękawice pięciopalcowe (do uderzania) w kolorze czerwonym lub niebieskim, ochraniacze zębów na górną i dolną szczękę.

-

zarówno rękawy jak i nogawki u KarateGi nie mogą być zwinięte

-

jakiekolwiek inne ubranie czy wyposażenie – zabronione

-

w sprawie ochraniaczy opatrzonych klauzulą „dozwolone” decyzja o ich zastosowaniu zostaje podjęta przez Komitet Organizacyjny bezpośrednio przed zawodami lub w ich trakcie

Art.3 Rodzaje Kumite Kumite dzieli się na : Shuyo Waza Kumite (czyli walkę aranżowaną) Dojo Kumite (czyli wolną walkę) Te oba rodzaje kumite w dalszej części regulaminu o ile przepis nie dotyczy specyficznie tylko jednego z nich nazywane są wspólnie słowem Kumite.

REGULAMIN KUMITE

4

Art. 4 Organizacja zawodów Kategorie dla Shuyo Waza Kumite to: -

juniorzy starsi (mężczyźni ) oraz (kobiety) – od 5 kyu (pas zielony)

-

seniorzy młodsi (mężczyźni) oraz (kobiety) - od 5 kyu ( pas zielony)

-

seniorzy (mężczyźni) oraz (kobiety) od 5 kyu (pas zielony) do 2 kyu (pas brązowy) włącznie

Kategorie dla Dojo Kumite to: -

seniorzy młodsi (mężczyźni) oraz (kobiety) od 1 kyu (pas brązowy)

-

seniorzy (mężczyźni) oraz (kobiety) od 1 kyu (pas brązowy)

Mężczyźni i kobiety startują oddzielnie Prócz tych ustalonych kategorii, żadne inne zróżnicowanie pomiędzy przeciwnikami nie będzie brane pod uwagę . . Art. 5 Ekipa arbitrów i sędziów Ekipa złożona jest tylko z instruktorów – (czarne pasy), wyznaczonych przez Polską Unię Shorin-Ryu Karate Kobudo. Ekipa oceniająca każdą walkę składa się z arbitra „SHUSHIN” i z 3 sędziów „FUKUSHIN”- siedzących w narożnikach planszy oraz z kontrolera planszy „KANSA” .

Art. 6 Czas trwania walki Przepisowy czas walki to 2 minuty bez przerwy , z wyjątkiem przerw ogłoszonych przez arbitra : za wyjścia poza matę, stosowania technik zabronionych lub kontuzji odniesionych przez zawodnika. (czasu przerw nie wlicza się do czasu walki). Dogrywka wynosi 30 sekund i jest wykonana bezpośrednio po walce właściwej bez dodatkowej przerwy. Minimalna przerwa pomiędzy walkami tego samego zawodnika wynosi 6 min ( w uzasadnionych przypadkach może być skrócona do 3 min ) Art. 7 Wynik Rezultat walki zostaje rozstrzygnięty przez decyzję większości ekipy sędziowskiej, lub przez HANSOKU, SHIKKAKU lub KIKEN – przyznanych przeciwnikowi przez arbitra. Art. 8 Kryteria oceny Po zakończonej walce, przy braku HANSOKU, SHIKKAKU i KIKKEN, decyzja przez „HANTEI” zostanie powzięta przez 3 sędziów , wg następujących wyznaczników: -

postawa, duch bojowy i kime demonstrowane przez przeciwników

-

wyższość taktyczna i techniczna (techniki nożne trudne do zastosowania, kombinacje technik ręcznych , podcięcia z dobiciem , wejścia z timing itd.)

REGULAMIN KUMITE

5

Jeżeli żaden z zawodników nie okaże się lepszy, decyzją będzie remis „HIKIWAKE”. W tym wypadku arbiter ogłasza dogrywkę „ENCHO-SEN”. W wyniku tej dogrywki nowa decyzja przez „HANTEI” będzie ogłoszona przez arbirta. W przypadku ponownej równości, arbiter wyznacza zwycięzcę. Aby tego dokonać, bierze pod uwagę zachowanie zawodników (zastosowanie technik itp) podczas trwania walki.

Art. 9 Zachowania i techniki zabronione w Dojo Kumite Następujące zachowania i techniki zabronione: -

techniki, które wchodzą w kontakt z gardłem i kręgosłupem

-

techniki wchodzące zbyt głęboko w miejsce atakowane

-

wymagana jest kontrola uderzeń, szczególnie na głowę, twarz i szyję; każdy kontakt z tymi miejscami powodujący ich obrażenie jest zabroniony.

-

atak na niski brzuch, w szczególności kopnięcia

-

atak na twarz otwartą dłonią Taisho czy Nukite

-

atak na głowę uderzeniami ”hakiem”, łokciami, kolanami oraz ‘’prostymi’’ kopnięciami

-

atak zawierający więcej niż 3 techniki (następujące po sobie )

-

nieściągnięcie ręki po każdym wykonanym ataku

-

walka na macie po obaleniu lub podcięciu dłuższa niż 3 sekundy.

-

wyjścia do przeciwnika w przód bez przygotowanego ataku oraz powtarzające się wyjścia poza wyznaczony obręb walki, lub zachowania mające na celu zyskanie na czasie .

-

JAGAI (odnosi się do sytuacji, gdy część lub całe ciało jest poza obrębem pola walki wyjątek, gdy zawodnik jest rzeczywiście wypchnięty poza planszę)

-

bezużyteczne łapanie przeciwnika lub brutalne podcięcia czy rzuty

-

MUBOBI (odwołuje się do sytuacji, gdy jeden lub dwóch przeciwników nie okazuje szacunku przeciwnikowi i nie dba o bezpieczeństwo walki)

-

wszystkie zachowania nie kurtuazyjne, takie jak prowokowanie, obelgi, wyzwiska itd.

-

każda technika ,która ze swej natury jest niebezpieczna równocześnie nie będąca kontrolowaną

-

udawanie kontuzji w celu uzyskania przewagi

Każdy zawodnik, sędzia czy członek oficjalny jednej z ekip, który zachowa się w powyższy sposób wobec ekipy sędziującej może ulec dyskwalifikacji.

Art. 10 Zachowania i techniki zabronione w Shuyo Waza Kumite Obowiązującymi są następujące zachowania: -

ataki i obrony wykonywane są według ustalonego z góry schematu, którego zmiana powoduje dyskwalifikację zawodnika

REGULAMIN KUMITE

6

- atak może być wykonywany z lewej lub prawej postawie walki ale zawsze przez wejście w przód - obrona może być wykonywana w lewej lub prawej postawie walki ale zawsze przez wejście do do pozycji ”kątowej” w momencie wykonywania obrony Następujące techniki są zabronione w momencie wykonywania ataku defensywnego : -

techniki, które wchodzą w kontakt z gardłem i kręgosłupem

-

techniki wchodzące zbyt głęboko w miejsce atakowane

-

wymagana jest kontrola uderzeń, szczególnie na głowę, twarz i szyję; każdy kontakt z tymi miejscami powodujący ich obrażenie jest zabroniony.

-

atak na niski brzuch, w szczególności kopnięcia

-

atak na twarz otwartą dłonią Taisho czy Nukite

-

atak na głowę uderzeniami „hakiem”, łokciami, kolanami oraz ‘’prostymi’’ kopnięciami

-

atak zawierający więcej niż 1 technikę

-

nieściągnięcie ręki po każdym wykonanym ataku

-

MUBOBI (odwołuje się do sytuacji, gdy jeden lub dwóch przeciwników nie okazuje szacunku przeciwnikowi i nie dba o bezpieczeństwo walki)

-

wszystkie zachowania nie kurtuazyjne, takie jak prowokowanie, obelgi, wyzwiska itd.

-

każda technika ,która ze swej natury jest niebezpieczna równocześnie nie będąca kontrolowaną

-

udawanie kontuzji w celu uzyskania przewagi

Art. 11 Kary HANSOKU - za stosowanie niedozwolonych technik, lub trzykrotne wyjście poza matę. Przeciwnik zostaje zwycięzcą SHIKKAKU- dyskwalifikacja z zawodów lub walki. Przeciwnik wygrywa. W celu zdefiniowania limitu SHIKKAKU, sędzia musi skonsultować się z Sędzią Głównym. SHIKKAKU może być przyznane: -

kiedy zawodnik popełnia czyn, który godzi w prestiż i honor Polskiej Unii Shorin-Ryu Karate

-

kiedy zawodnik nie podporządkuje się rozkazom arbitra

-

kiedy zawodnik jest tak podekscytowany, że naraża bezpośrednio swoich przeciwników i dobro trwających zawodów

-

kiedy akcja zawodnika jest uznana za niebezpieczną i gwałtownie narusza zasady czynów i zachowań niedozwolonych

-

kiedy zawodnik nalega na podjęcie walki wbrew opinii lekarza

REGULAMIN KUMITE

7

Art. 12 Kontuzje i wypadki podczas zawodów „KIKEN” lub rezygnacja jest decyzją przyznaną zawodnikowi, który odrzuca kontynuowanie walki lub jest zmuszony do jej przerwania przez arbitrów. Powodem przyznania KIKEN, mogą być odniesione kontuzje, za które przeciwnik nie może być odpowiedzialny. Gdy zawodnik jest kontuzjowany, arbiter będzie musiał po pierwsze przerwać walkę i pomóc mu, jednocześnie wzywając lekarza. Tylko lekarz jest upoważniony do postawienia diagnozy i ustalenia sposobu dalszego postępowania. Jeżeli dwóch zawodników dozna kontuzji w tym samym czasie i obaj są niezdolni do walki, zwycięstwo przyznaje się przez HANTEI. Zawodnik kontuzjowany, który wygrywa walkę przez dyskwalifikację przeciwnika, nie może kontynuować dalszej walki bez zgody lekarza. Zawodnik kontuzjowany, uznany za niezdolnego do walki nie będzie mógł walczyć dalej w tych zawodach. Każdy zawodnik, który upada bądź jest wyrzucony za planszę lub upada za sprawą trafienia i nie podnosi się w ciągu 10 sek. Jest uznany za niezdolnego do walki. Czas mierzy osoba zaopatrzona w stoper. W tym wypadku ekipa sędziów decyduje o KIKEN czy SHIKKAKU. Art. 13 Protesty Wszystkie protesty pod adresem arbitrów lub odnośnie interpretacji regulaminu, muszą mieć formę pisemną i być oddane do zbadania Zarządowi Polskiej Unii Shorin-Ryu Karate Kobudo. Protest musi nosić nazwisko zawodnika, arbitra i rodzaj skargi (protest składa klub do którego należy zawodnik). Żaden protest nie może być rozpatrzony wg schematu. PUSKK zbada protest we własnym gronie, we właściwy sposób. Ma zrobić wszystko, aby ewentualne błędy się więcej nie powtórzyły. Niezależnie od ogłoszonego później werdyktu dotyczącego skargi, wyniki zawodów nie ulegną zmianie.

Art. 14 Protest administracyjny Sędzia Główny musi natychmiast zostać poinformowany w wypadku błędu administracyjnego. Musi przedsięwziąć konieczne natychmiastowe środki zaradcze. Jego decyzja musi być ogłoszona przed występem zawodników.

Oficjalna terminologia, gesty i sygnały związane z sędziowaniem załącznikach nr: 1,2,3,4 niniejszego regulaminu

zamieszczona jest w

REGULAMIN KUMITE

8

Art. 15 Prawa i obowiązki ekipy arbitrów Prawa i obowiązki sędziego głównego (SHIMPAN-CHO) są następujące: -

zapewnić poprawne przygotowanie każdych zawodów, w zgodzie z Komitetem Organizacyjnym, tj. zaplanowanie przestrzeni zawodów, wszystkich materiałów, instalacji i wyposażenia niezbędnego do rozgrywek, nadzorowanie walk, zapewnienie środków bezpieczeństwa (lekarz)

-

decydowanie z wyprzedzeniem o asygnacji i nominacji arbitrów i sędziów

-

nadzór nad chronometrami i osobami je nadzorującymi

-

wydawanie ostatecznego werdyktu w wypadku natury technicznej mogących zdarzyć się w wyniku walki a nieuwzględnionych w regulaminie

Prawa i obowiązki arbitra: Arbiter (SHUSHIN) ma za zadanie kierowaniem walk na planszy (włącznie z zapowiedzią rozpoczęcia, przerwania i końca walki). Ma również obowiązek: -

sprawdzić czy zawodnicy posiadają regulaminową ochronę ciała

-

przyznawać zwycięstwo w finale i w wypadku równości ogłaszać dogrywkę lub zwycięzcę

-

wyjaśniać, jeśli to konieczne, czym się kieruje wydając decyzję

-

dawać kary i ostrzeżenia (przed, podczas i po walce)

-

otrzymywać opinie od sędziów (jeżeli o nie poprosi)

-

oznajmiać dogrywki

-

ogłaszać zwycięzcę

Obowiązki sędziów są następujące: -

pomagać arbitrom

-

korzystać z prawa głosu, aby wyznaczyć zwycięzcę

-

brać udział w konsultacjach z arbitrem jeżeli o to poprosi

-

wyrażać swoją opinię dyskretnymi gestami

Sędzia w swoim zadaniu jest tylko asystentem arbitra. Tworzy część integralnej całości ekipy, musi przez swe gesty i zachowanie ułatwić nie tylko pracę arbitra, ale utrzymać przez swe decyzje jednolitość grupy. Aby to zrobić, musi z uwagą obserwować zachowania zawodników i sygnalizować swoje zdanie arbitrowi, za każdym razem, gdy uzna, iż zawodnik popełnił czyn bądź technikę zabronioną. Co za tym idzie musi również sygnalizować wszystkie zauważone kontuzje i obrażenia. Sędziowie i arbitrzy nie powinni zmieniać swych miejsc podczas trwania zawodów, wszystkie narady powinny być jak najkrótsze.

REGULAMIN KUMITE

9

Obowiązki kontrolera planszy: Rolą kontrolera jest dopilnowanie aby walki prowadzone były zgodnie z niniejszym Regulaminem. Nie ma on prawa głosu ani wpływania na podejmowanie decyzji w sędziowaniu. Odpowiada za sprawy proceduralne Art. 16 Początek, zatrzymanie i koniec walki Terminy i gesty wykonywane przez arbitra w walce są takie jak w załącznikach. Arbiter i sędziowie zajmują swoje pozycje

z szacunkiem i po wymianie ukłonów między

zawodnikami, arbiter oznajmia „DOJO KUMITE HAJIME” i walka rozpoczyna się. Arbiter zatrzymuje walkę oznajmiając „YAME” w przypadku: -

wyjścia poza obręb walki jednego lub obu zawodników

-

kontuzji jednego lub dwóch zawodników ( lekarz podejmuje decyzję)

-

techniki i zachowania niedozwolonego

Arbiter zaleca zawodnikom zajęcie pozycji wyjściowych i podjęcie walki oznajmiając „TSUSUKETE HAJIME”. Kiedy czas walki minie oznajmia „YAME” i wraca na swą pozycję. Podaje komendę „HANTEI” i gwiżdże aby uzyskać ocenę od sędziów. Sędziowie ogłaszają swoją decyzję podnosząc chorągiewkę z kolorem zwycięzcy. W przypadku remisu, podnoszą dwie chorągiewki skrzyżowane nad głową. Biorąc pod uwagę decyzję sędziów, arbiter wydaje decyzję ostateczną i ogłasza zwycięzcę lub równość „HIKIWAKE”. W żadnym wypadku nie może wyznaczyć zwycięzcy innego niż wskazanego przez większość sędziów. W przypadku równości ogłasza dogrywkę „ENCHO-SEN” wynoszącą 30 sek. Jeżeli w przypadku dogrywki będzie znowu remis, arbiter centralny ogłasza zwycięzcę. (W przypadku walki aranżowanej dogrywce podlegają tylko techniki 1,4,7). Arbiter wskazuje zwycięzcę podnosząc w jego stronę dłoń, mówiąc „AOI NO KACHI” lub „AKA NO KACHI” Art. 17 Ustalenia dodatkowe Do zawodów kumite dopuszcza się zawodników w następujących przedziałach wiekowych : -

juniorzy starsi : wiek 16, 17 lat

-

seniorzy młodsi : wiek 18, 19, 20 ,21 lat

-

seniorzy : wiek 22- 39 lat

Zabezpieczenie w sprzęt ochronny spoczywa na klubie wystawiającym zawodnika. Zawodnik bez wymaganego sprzętu ochronnego będzie zdyskwalifikowany. W Shuyo Waza Kumite może startować tylko zawodnik legitymujący się minimum

rocznym

systematycznym uczestnictwem w stacjonarnych treningach klubowych a w przypadku Dojo Kumite - co najmniej dwuletnim. Każdy startujący w Dojo Kumite zawodnik musi mieć ukończone 18 lat. Kumite rozgrywane jest systemem pucharowym z końcowym wyłonieniem 3 medalistó w.

REGULAMIN KUMITE

10

ZAŁĄCZNIK nr 1

Decyzje i gesty arbitra 1. DOJO KUMITE HAJIME "Rozpocząć starcie" Arbiter staje na swej linii

2. OTAGAI NI REI "wezwanie do wykonania wzajemnego ukłonu"

3. YAME "Stop" Arbiter opuszcza przedramię. Czas zatrzymany.

4. TSUZUKETE HAJIME "Wznowienie walki" Arbiter wykonuje krok w tył do Zenkutsu Dachi i zbliża dłonie do siebie. Łokcie pozostają proste

REGULAMIN KUMITE (załącznik)

11

5. AKA (AOI) NO KACHI Arbiter wznosi ramię ukośnie w stronę zwycięzcy

6. HIKIWAKE "Remis" Arbiter krzyżuje dłonie na piersi i rozkłada je w dół (grzbiet dłoni skierowany do tyłu)

7. JOGAI "Wyjście poza teren walki" Arbiter wskazuje miejsce wyjścia palcem wskazującym.

8. MUBOBI "Ostrzeżenie za brak szacunku dla zasad bezpieczeństwa" Arbiter wskazuje palcem wskazującym pod kątem 60° w kierunku winowajcy.

REGULAMIN KUMITE (załącznik)

12

9. HANSOKU "Faul" Arbiter kieruje palec wskazujący na twarz zawodnika faulującego i ogłasza zwycięstwo przeciwnika.

10. SHIKKAKU "Dyskwalifikacja" Arbiter ogłasza AKA (AOI) SHIKKAKU i kieruje palec wskazujący ukośnie ponad zawodnika ukaranego dyskwalifikacją oraz ogłasza AKA (AOI) NO KACHI.

11. KIKEN "REZYGNACJA" Arbiter wskazuje palcem wskazującym zawodnika Rezygnującego i ogłasza zwycięstwo przeciwnika.

12. SHUGO "Wezwanie sędziów na konsultacje" Arbiter wzywa pomocników gestem przedramienia, n.p. w przypadku dyskwalifikacji SHIKKAKU.

REGULAMIN KUMITE (załącznik)

13

ZAŁĄCZNIK nr 2

Główne sygnały sędziowskie

1. OGŁOSZENIE ZWYCIĘZCY Podniesienie w górę czerwonej bądź niebieskiej flagi

2. HAKIWAKE (Remis) Podniesienie w górę skrzyżowanych obu flag

3. JOGAI Ruch flagą w dół i w górę.

REGULAMIN KUMITE (załącznik)

14

4. HANSOKU Flaga w kierunku twarzy zawodnika.

5. MUBOBI Skrzyżowanie flagi na wysokości piersi i w kierunku winowajcy.

6. PROPONUJE PRZERWAĆ STARCIE Wykonywanie obszernego ruchu flagą nad swoją głową

REGULAMIN KUMITE (załącznik)

15

ZAŁĄCZNIK nr 3

Ocena wyników (sygnały sędziowskie)

AOI NO KACHI

AKA NO KACHI

HIKIWAKE

AKA - zawodnik oznaczony kolorem czerwonym AOI - zawodnik oznaczony kolorem niebieskim .

REGULAMIN KUMITE (załącznik)

16

ZAŁĄCZNIK nr 4

Terminologia

INSTRUKCJA

ZNACZENIE

DOJO KUMITE HAJIME

ROZPOCZĄĆ WALKĘ

YAME

ZATRZYMANIE WALKI

TSUZUKETE HAJIME

WZNOWIENIE WALKI

AKA

CZERWONY

AOI

NIEBIESKI

AKA (AOI) NO KACHI

CZERWONY (NIEBIESKI) WYGRYWA

HANTEI

WEZWANIE DO OCENY

ENCHO-SEN

DOGRYWKA

KIKEN

REZYGNACJA Z WALKI

SHIKKAKU

DYSKWALIFIKACJA

MUBOBI

OSTRZEŻENIE ZA BRAK SZACUNKU I NIE DBANIE O BEZPIECZEŃSTWO

JOGAI

WYJŚCIE POZA PLANSZĘ

HIKIWAKE

REMIS

HANSOKU

DYSKWALIFIKACJE ZA FAUL

SHUSHIN

ARBITER (SĘDZIA PROWADZĄCY)

FUKUSHIN

SĘDZIA (SĘDZIA BOCZNY)

KANSA

KONTROLER PLANSZY

SHIMPAN - CHO

SĘDZIA GŁÓWNY

SHUGO

WEZWANIE SĘDZIÓW

OTAGAI NI REJ

WEZWANIE DO WZAJEMNEGO UKŁONU

TERMINOLOGIA (załącznik)

17

PUSKK

OKINAWA SHORIN-RYU KARATE DO

REGULAMIN KATA, KATA KUMIWAZA i BUNKAI Ta forma rywalizacji jest odbiciem tradycji Okinawa Karate. Oprócz kata ocenie sędziów poddano jego interpretację w postaci kata kumiwaza oraz bunkai. Konkurencje dla dzieci (do 15 lat włącznie) podane są dalej w Regulaminie Zawodów Dzieci

Art. 1 Powierzchnia rywalizacji Miejsce rywalizacji powinno być kwadratem o boku min.8 m Musi być równe i nie stwarzać żadnego zagrożenia. Miejsce rywalizacji może być wyłożone cienką matą. W środku muszą być zaznaczone linie dla zawodnika w kształcie litery „ T „.

Art. 2 Strój oficjalny Zawodnicy i sędziowie winni nosić strój opisany w regulaminie kumite Art. 3 Organizacja zawodów Wyróżnia się następujące typy konkurencji: Kata indywidualne a) juniorzy starsi (oddzielne dla kobiet i mężczyzn) b) seniorzy młodsi (oddzielnie dla kobiet i mężczyzn z uwzględnieniem podziału na stopnie) c) seniorzy (oddzielnie dla kobiet i mężczyzn z uwzględnieniem podziału na stopnie) d) seniorzy starsi (oddzielnie dla kobiet i mężczyzn z uwzględnieniem podziału na stopnie) Sędziowanie odbywa się przez system punktowy w 3 turach

REGULAMIN KATA

18

Kata Kumiwaza a)

juniorzy starsi

b) seniorzy młodsi + seniorzy + seniorzy starsi Sędziowanie odbywa się przez system punktowy w 2 turach

Ekipy do kata kumiwaza mogą być damsko-męskie. Ich skład jest niezmienny Kategorie kata kumiwaza są następujące: -

dla juniorów starszych - jedna

-

dla seniorów młodszych, seniorów i seniorów starszych - dwie kategorie. Do 2 kyu włącznie i od 1 kyu wzwyż

Kategorie kata indywidualnego są następujące: -

juniorzy starsi – ( nie ma zróżnicowania od stopnia zarówno dla kobiet jak i mężczyzn)

-

seniorzy młodsi – ( ze zróżnicowaniem od stopnia zarówno dla kobiet jak i mężczyzn)

-

seniorzy - ( ze zróżnicowaniem od stopnia zarówno dla kobiet jak i mężczyzn)

-

seniorzy starsi - ( ze zróżnicowaniem od stopnia zarówno dla kobiet jak i mężczyzn)

Oprócz wymienionego zróżnicowania, żadne inne nie będzie brane pod uwagę. Dopuszcza się zawodników z min. stopniem 7 kyu (pas pomarańczowy) Kolejność startu jest ustalana w losowaniu w I, II i III turze. Wszyscy startujący muszą także pokazać bunkai w III turze.( czyli turze finałowej) W każdej turze, zawodnik indywidualny lub kapitan ekipy ( w przypadku kumiwaza ), będzie musiał podać do protokołu nazwę kata, które wykonuje. W każdej turze jest ono inne. Podział na stopnie w kata i kata kumiwaza jest następujący: - stopnie 7 kyu /pas pomarańczowy/ – 2 kyu /pas brązowy/ (razem) - stopnie 1 kyu /pas brązowy/ - dan /pas czarny (razem)

KATA Art. 4 Sędziowanie Ekipa 5 sędziów jest wyznaczana przez Sędziego Głównego, przed każdą z trzech tur zawodów. Ekipa 4 sędziów znajduje się w rogach planszy, przodem do sędziego centralnego, który znajduje się przodem do zawodników lub ekipy sędziów.

REGULAMIN KATA

19

Sędzia centralny sygnalizuje gwizdkiem (lekko) innym sędziom, aby byli gotowi pokazać swe noty. Po ponownym gwizdku (mocnej) sędziowie wznoszą razem, beż opóźnień swe noty. Utrzymują punktatory, aż do sygnału gwizdka. Ekipa arbitrów musi pozostać na swych miejscach (w miarę możliwości) do końca rozgrywek.

Art. 5 Umiejscowienie zawodników Kata indywidualne Wezwany zawodnik podaje nazwę kata aby wpisać ją do protokołu. Zjawia się, szybko na planszy, staje twarzą do sędziego centralnego, wykonuje ukłon, wycofuje się o krok stając na przecięciu litery „ T „ wymienia nazwę kata, które wykona. Po skończeniu kata przesuwa się o krok do przodu, ukłon w stronę sędziego centralnego, zostaje na miejscu aż do zapisania jego not, potem odchodzi.

Kata kumiwaza Ekipa składa się z trzech zawodników. Po ukłonie w stronę sędziego centralnego zawodnik środkowy wymienia nazwę kata, dwaj pozostali przyjmują pozycję ataku i następuje start. Po wykonaniu kata wykonują ukłon w stroną sędziego centralnego i czekają się na miejscu aż do zapisania not, potem odchodzą.

Art. 6 Punktacja Kata indywidualnie rozgrywane się w III turach , a kata kumiwaza w II turach. W każdej turze zawodnicy otrzymują nowe punkty. Pierwsza tura – przedział punktowy od 5 do 7. Każdy zawodnik wykonuje jedno kata. (16 zawodników z najlepszymi notami przechodzi dalej) Druga tura – punkty od 6 do 8. Zawodnicy wykonują inne kata niż w turze pierwszej. (8 zawodników z najlepszymi notami przechodzi dalej). Trzecia tura – punkty od 7 do 9, kata inne niż w poprzednich turach. Dodatkowo zawodnik musi wykonać trzy różne bunkai do prezentowanego kata ( punkty od 7 do 9 ). Przy prezentacji bunkai zawodnik dobiera dowolnego partnera . Punkty z kata i z bunkai sumują się.

Art. 7 Przypadki szczególne Jeżeli na zawodach w danej kategorii liczba uczestników jest mniejsza od 16 rozgrywki zaczynają się od 2 tury. Wybór kata i punktacja jak w paragrafie 6 dla 2 i 3 tury. Jeżeli liczba zawodników jest mniejsza niż 8 – jest jedna tura. To samo dotyczy kata kumiwaza i kata bunkai.

REGULAMIN KATA

20

Art. 8 Ex aequo W przypadku równości w kwalifikacjach i w finałach, dodaje się do not otrzymanych najniższą z trzech not z tury poprzedniej. Jeżeli równość nadal się utrzymuje, dodaje się do 3 not otrzymanych – najwyższą notę z tury poprzedniej. Jeżeli nadal jest równość obaj wykonają inne kata.

Art. 9 Kryteria oceny Kata powinno być wykonane poprawnie i powinno zademonstrować dobrą znajomość tradycyjnych zasad Shorin-Ryu z Okinawy. Aby ocenić kata sędziowie biorą pod uwagę: -

prezentację realną w znaczeniu kata

-

zrozumienie technik użytecznych (bunkai)

-

timing, szybkość, równowagę i kime

-

odpowiednie użycie i rozłożenie oddechu

-

niezachwiana koncentracja, wykorzystanie hara

-

poprawność pozycji z odpowiednim wyczuciem podłoża

-

poprawność technik kihon ze stylu Shorin-Ryu

Bunkai jest konkretną interpretacją jednej lub wielu sekwencji kata. Kryteria oceny: -

poprawność interpretacji kata

-

trudność wykonywanych technik

-

spoistość i płynność łańcucha technik

-

uwzględnienie technik tworzących sekwencję

-

timing, rytm i skuteczność

-

odpowiednie stosowanie (kiai)

W kata kumiwaza oprócz podobnego sposobu oceniania co w kata i bunkai ważnym jest ocenianie wykonania technik zgodnie z zasadami kitae kata oraz harmonią technik ataku i obrony partnerów .

REGULAMIN KATA

21

Art. 10 Dyskwalifikacje i kary Zawodnik zostaje zdyskwalifikowany gdy: -

przerwie demonstrację

-

upadnie

-

wykona inne kata niż to, które zapowiedział

-

zapomni technikę lub wykona dodatkowe przemieszczenie

-

popełni poważny błąd lub pomyłkę

W wypadku dyskwalifikacji, sędzia centralny przyznaje minimalną ocenę w prezentowanej turze. Art. 11 Protesty Procedura postępowania jak w art.13 regulaminu kumite Art. 12 Protest administracyjny Sędzia centralny musi natychmiast zostać poinformowany w wypadku błędu administracyjnego. Musi przedsięwziąć konieczne środki zaradne. Jego decyzja musi być ogłoszona przed sędzią głównym, który natychmiast ogłasza ją przed występem zawodników lub ekip. Art. 13 Prawa i obowiązki ekipy sędziowskiej Tak jak w art.12 regulaminu kumite. Art. 14 Ustalenia dodatkowe Do zawodów w kata dopuszcza się zawodników w przedziale wiekowym : 1)

(juniorzy starsi); wiek 16,17 lat

2) (seniorzy młodsi) ; wiek 18,19,20, 21 lat 3) (seniorzy) ; wiek 22 – 39 lat 4) (seniorzy starsi) ; wiek 40 lat i więcej W kata i w kata kumi waza i kata bunkai może startować zawodnik legitymujący się minimum rocznym systematycznym uczestnictwem w stacjonarnych treningach klubowych. Kata Dla juniorów starszych i wszystkich kategorii seniorów ze stopniami uczniowskimi do 2 kyu włącznie z listy kata dopuszcza się do wykonania:

Fukyugata (1-2), Naihanchi( 1-3) , Pinan( 1-5)

Dla pozostałych wszystkie kata z listy są dopuszczone (za wyjątkiem zawodników z 1 kyu i 1 dan ,dla których maksymalnie dozwolone są kata do Kushanku Sho włącznie). Listę Kata zawiera zał. nr 5. Kata Kumiwaza Podobnie jak w kata , dotyczy jednak zespołów

REGULAMIN KATA

22

ZAŁĄCZNIK nr 5

Lista Kata OKINAWA SHORIN-RYU KARATE dopuszczonych do zawodów

Nazwa kata

oznaczenie

1

FUKYUGATA ICHI

FU-1

2

FUKYUGATA NI

FU-2

3

NAICHANCHI SHODAN

NA-1

4

NAIHANCHI NIDAN

NA-2

5

NAIHANCHI SANDAN

NA-3

6

PINAN SHODAN

PI-1

7

PINAN NIDAN

PI-2

8

PINAN SANDAN

PI-3

9

PINAN YONDAN

PI-4

10 PINAN GODAN

PI-5

11 ITOSU NO PASSAI

PA-1

12 MATSUMURA NO PASSAI

PA-2

13 KUSHANKU SHO

KU-1

14 KUSHANKU DAI

KU-2

15 CHINTO

CH

16 GOJUSHIHO

GO

W kata kumiwaza : Naihanchi Shodan, Naihanchi Nidan, Naihanchi Sandan, nie są wykonywane

REGULAMIN KATA (załącznik)

23

PUSKK

OKINAWA SHORIN-RYU KARATE DO

REGULAMIN ZAWODÓW DZIECI Ta forma zawodów jest odbiciem rywalizacji zawartej w REGULAMINIE KUMITE i w REGULAMINIE KATA ale z pewnymi ograniczeniami jakie trzeba zastosować z uwagi na młody wiek zawodników.

KATA DZIECI Art. 1 Organizacja zawodów Wyróżnia się następujące typy konkurencji: KATA, KATA KUMIWAZA i BUNKAI OYO

W kata i w kata kumiwaza mogą startować zawodnicy od 9 kyu( pas żółty) włącznie do 2 kyu (pas brązowy) a w bunkai oyo od 8 kyu (pas pomarańczowy).

Kata indywidualne a) młodzicy młodsi (bez podziału na płeć ) b) młodzicy (bez podziału na płeć ) c) młodzicy starsi (oddzielnie dla dziewcząt i chłopców ) d) juniorzy młodsi (oddzielnie dla dziewcząt i chłopców ) e) juniorzy (oddzielnie dla dziewcząt i chłopców ) 1. w kategoriach: młodzicy, młodzicy starsi, juniorzy młodsi i juniorzy może nastąpić zróżnicowanie w zależności od stopnia 2. W kategorii młodzików młodszych zawodnicy, którzy pomylą się w kata, mogą zacząć demonstrację ponownie bez konsekwencji . W kolejnych rundach wykonują tyko to samo kata. 3. W kategorii młodzików zawodnicy, którzy pomylą się w kata, mogą zacząć demonstrację ponownie W tym wypadku będzie im odjęte 0,5 pkt. z całościowej średniej oceny trzech not. Kara zostanie zastosowana przez osobę przy stole sędziowskim.

REGULAMIN ZAWODÓW DZIECI

24

4. W kategoriach: młodzicy, młodzicy starsi i juniorzy młodsi zawodnicy w przypadku 3 rundy mogą wykonać bez konsekwencji to samo kata jakie wykonali w 1 rundzie. Do zawodów w kata dopuszcza się zawodników w przedziałach wiekowych zatwierdzając im następujące kata do wykonania : a) młodzicy młodsi ; wiek 7 lat i mniej - Fukyugata 1 b) młodzicy ; wiek 8 ,9 lat - Fukyugata 1,2, Naihanchi 1 f) młodzicy starsi ; wiek 10,11 lat - Fykyugata 1-2, Naichanchi 1, Pinan 1,2,3 g) juniorzy młodsi ; wiek 12,13 lat - Fykyugata 1-2, Naichanchi 1, Pinan 1,2,3,4,5 h) juniorzy ; wiek 14,15 lat - Fukyugata 1-2,Naihanchi 1,2,3,Pinan 1,2,3,4,5 Pozostałe przepisy zawarte są w Regulaminie Kata

KATA KUMIWAZA DZIECI Kata kumiwaza Do zawodów w kata kumiwaza dopuszcza się zawodników w następujących kategoriach zatwierdzając im następujące kata do wykonania: a) młodzicy i młodzicy starsi razem, ( bez podziału na płeć), : Fukyugata 1,2 b) juniorzy młodsi i juniorzy ( bez podziału na płeć), : Fukyugata 1,2, Pinan 1,2,3 -

nie ma zróżnicowania od w zależności od stopnia, dopuszcza się zawodników od 9 kyu (pas żółty) do 2 kyu (pas brązowy) włącznie

BUNKAI OYO DZIECI Do zawodów w bunkai oyo dopuszcza się zawodników w następujących kategoriach zatwierdzając im następujące kata do aranżacji: - młodzicy : Fukyugata 1 - młodzicy starsi : Fukyugata 1-2 - juniorzy młodsi : Fukyugata 1-2, Naihanchi 1, Pinan 1 - juniorzy : Fukyugata 1-2, Naichanchi 1, Pinan 1,2,3 1. Kategoria układu zaaranżowanego trwa ok. 20 sekund i jest wykonywane na podstawie danego kata. Musi zawierać przybliżoną interpretację kata z możliwością dodanych własnych prostych elementów – bez akrobacji. W przypadku przekroczenia czasu 30 sekund, para zostaje zdyskwalifikowana 2. Oceniana jest para(zespół) startująca / bez podziału na płeć/ 3. Ten sam układ podlega ocenie w rundzie drugiej lub w przypadku niemożności wyłonienia zwycięzcy 4. Kryteria oceniania i sposób sędziowania i zachowań zawodników jest taki sam jak w przypadku bunkai (patrz Regulamin Kata). ZAWODY DLA DZIECI MOGĄ BYĆ PRZEPROWADZONE OSOBNO

REGULAMIN ZAWODÓW DZIECI

25

OKINAWA KOBUDO

REGULAMIN ZAWODÓW Ta forma zawodów jest odbiciem rywalizacji zawartej w i w REGULAMINIE KATA ale z pewnymi ograniczeniami i modyfikacjami jakie trzeba zastosować z uwagi na odrębność i specyfikę wynikającą z użycia broni kobudo.

KATA KOBUDO Art. 1 Organizacja zawodów Zawodnicy muszą nosić czarno-białe kobudogi z emblematem W.O.F. na lewej piersi Wyróżnia się następujące typy konkurencji: kata, kata kumiwaza i bunkai oyo

Kata indywidualne - wszystkie kategorie seniorów - wszystkie kategorie seniorów

kobiety (razem) mężczyźni (razem)

1. może nastąpić zróżnicowanie w zależności od stopni 2. we wszystkich kategoriach mogą startować zawodnicy od 3 kyu( pas zielony) 3. dopuszcza się połączenie kategorii kobiet i mężczyzn w jedną 4. w I rundzie wykonuje się kata z BO w II rundzie wykonuje się kata z SAI lub z TONKUWA lub z NUNCHAKU w III rundzie wykonuje się kata z dowolną bronią z listy Okinawa Kobudo (W.O.F.)

Pozostałe przepisy zawarte są w Regulaminie Kata

REGULAMIN KOBUDO

26

KATA KUMIWAZA KOBUDO

Kata kumiwaza - wszystkie kategorie seniorów czyli seniorzy młodsi, seniorzy i seniorzy starsi (kobiety i mężczyźni razem) 1. w I rundzie wykonuje się kata kumiwaza z BO w II rundzie wykonuje się kata kumiwaza z SAI lub z TONKUWA Pozostałe przepisy zawarte są w Regulaminie Kata

BUNKAI OYO KOBUDO Bunkai oyo - wszystkie kategorie seniorów czyli seniorzy młodsi, seniorzy i seniorzy starsi (kobiety i mężczyźni razem) 1. Kategoria układu zaaranżowanego trwa ok. 20 sekund i jest wykonywane na podstawie danego kata. Musi zawierać przybliżoną interpretację kata z możliwością dodanych własnych elementów płynnego przejścia z pomiędzy technikami.. W przypadku przekroczenia czasu 30 sekund, para zostaje zdyskwalifikowana 2. Dopuszcza się zawodników ze stopniem minimum 1 kyu – pas brązowy 3. Oceniana jest para(zespół) startująca / bez podziału na płeć/ 4. W przypadku nie możliwości wyłonienia zwycięzcy zawodnicy wykonują ten sam układ ponownie. 5. Kryteria oceniania i sposób sędziowania i zachowań zawodników jest taki sam jak w przypadku bunkai (patrz Regulamin Kata).

REGULAMIN KOBUDO

27

OKINAWA SHORIN-RYU KARATE DO

REGULAMIN AKADEMICKI

Ta forma rywalizacji jest przeznaczona dla studentów wyższych uczelni i członków AZS uprawiających Shorin-Ryu Karate w ramach PUSKK. Art. 1 Zakres rywalizacji Zawody akademickie odbywają się w następujących konkurencjach: - Kata - Kata Kumiwaza - Shuyo Waza Kumite - Dojo Kumite W ich obrębie tworzy się następujące kategorie: - seniorki młodsze (8 kyu – 2 kyu) - seniorki (od 1 kyu wzwyż) - seniorzy młodsi (8 kyu – 2 kyu) - seniorzy (od 1 kyu wzwyż) Dla Kata Kumiwaza tworzy się inny podział : na seniorów młodszych (kobiety +mężczyźni razem) i seniorów (kobiety +mężczyźni razem)

Art. 2 Przepisy Obowiązującymi są przepisy z Regulaminu Kumite i Kata. Dopuszcza się jednak następującą zmianę: W przypadku sędziowania może konkurencję kata i kata Kumiwaza sędziowad 3 sędziów.

REGULAMIN AKADEMICKI

28

USTALENIA DODATKOWE OBOWIĄZUJĄCE DLA WSZYSTKICH KONKURENCJI I KATEGORII : 1. Wyróżnia się następujące konkurencje : KATA, KATA KUMIWAZA, BUNKAI OYO, SHUYO WAZA KUMITE, DOJO KUMITE /zał. nr 6 / 2. W obrębie konkurencji stosuje się następujące kategorie : MŁODZICY MŁODSI, MŁODZICY, MŁODZICY STARSI, JUNIORZY MŁODSI, JUNIORZY, JUNIORZY STARSI, SENIORZY MŁODSI, SENIORZY, SENIORZY STARSI. 3. W obrębie konkurencji w zależności od przepisów regulaminu tworzone mogą być dodatkowe kategorie wymuszone dużą liczbą startujących. Jeżeli liczba startujących w konkurencji wynosi ponad 28 zawodników można dokonać podziału pod warunkiem, że utworzona po podziale mniejsza z grup będzie liczyć co najmniej 12 zawodników. Podziału należy dokonać kierując się stopniem. Decyzję podejmuje organizator po zakończeniu zapisów zawodników na listy startowe w porozumieniu z PUSKK. 4. Kategoria odbywa się gdy startuje min. 6 osób z trzech różnych klubów (w uzasadnionych przypadkach organizator może dopuścić 4 osoby) 5. W przypadku braku odpowiedniej ilości startujących możliwe jest przeniesienie ale tylko zawodników z niższej kategorii do wyższej. Decyzję podejmuje Komitet Organizacyjny i Sędzia Główny w uzgodnieniu z władzami macierzystego klubu zainteresowanych zawodników. 6. W kata kumiwaza do kategorii juniorów starszych włącznie (czyli w W1, W2,i W3) możliwe jest sporadyczne zastąpienie jednego zawodnika niebędącego w przewidzianym w Regulaminie wieku - młodszym bądź starszym zawodnikiem ale tylko z sąsiedniej kategorii. 7. Wiek zawodnika jest liczony rocznikowo i każdorazowo podawany bezpośrednio przed sezonem odrębnym komunikatem przez PUSKK. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w podaniu wieku – zawodnik zostaje zdyskwalifikowany a wobec wystawiającego go klubu zostaną podjęte dotkliwe kary dyscyplinujące. 8. Zawodnicy lub ekipy, którzy nie pojawią się wywołani na planszę startową po otwarciu zawodów - zostają zdyskwalifikowani 9. Organizator za zgodą PUSKK może zarządzić start w jednakowych pasach koloru fioletowego dla stopni uczniowskich, wówczas zabezpieczenie w te pasy spoczywa na organizatorze. Jeżeli organizator nie poweźmie takiej decyzji zawodnicy startują przepasani pasami zgodnie z posiadanym stopniem. W przypadku stwierdzenia, że zawodnik używa innego koloru pasa niż posiada – zostaje zdyskwalifikowany. 10. Wzory protokołów zawodów stanowią załączniki 7,8,9,10. Można też wykonywać protokołowanie za pomocą komputera za pomocą wcześniej opracowanego programu. 11. Zawodników do startu w zawodach może zgłosić tyko główny instruktor klubu. Klub musi być członkiem PUSKK. 12. Wszyscy startujący zawodnicy oraz sędziowie muszą przynależeć do Polskiej Unii ShorinRyu Karate Kobudo. Start zawodników z poza PUSKK jest możliwy jedynie za zgodą Prezydenta Unii.

USTALENIA DODATKOWE

29

ZAŁĄCZNIK nr 6

DODATKOWE OZNACZENIA Dopuszcza się następujące oznaczenia skrótowe poszczególnych konkurencji i kategorii W przypadku zróżnicowania od stopnia oznaczenie łamie się przez litery A i B konkurencja

kategoria

oznaczenie

KATA (K)

MŁODZICY MŁODSI MŁODZICY MŁODZICY STARSI DZIEWCZETA MLODZICY STARSI CHŁOPCY JUNIORZY MŁODSI DZIEWCZETA JUNIORZY MŁODSI CHŁOPCY JUNIORZY DZIEWCZĘTA JUNIORZY CHŁOPCY JUNIORZY STARSI KOBIETY JUNIORZY STARSI MĘŻCZYŹNI SENIORZY MŁODSI KOBIETY SENIORZY MŁODSI MĘŻCZYŹNI SENIORZY KOBIETY SENIORZY MĘŻCZYŹNI SENIORZY STARSI KOBIETY SENIORZY STARSI MĘŻCZYŹNI

K1 K2 K3 K4 K5 K6 K7 K8 K9 K 10 K 11 K 12 K 13 K 14 K 15 K 16

KATA KUMIWAZA (W)

MLODZICY + MLODZICY STARSI JUNIORZY MŁODSI + JUNIORZY JUNIORZY STARSI SENIORZY MŁODSI + SENIORZY + SENIORZY STARSI

W1 W2 W3 W4

BUNKAI OYO (O)

MŁODZICY MŁODZICY STARSI JUNIORZY MŁODSI JUNIORZY

O1 O2 O3 O4

SHUYO WAZA KUMITE (S)

JUNIORZY STARSI KOBIETY JUNIORZY STARSI MĘŻCZYŹNI SENIORZY MŁODSI KOBIETY SENIORZY MŁODSI MĘŻCZYŹNI SENIORZY KOBIETY SENIORZY MĘŻCZYŹNI

S1 S2 S3 S4 S5 S6

DOJO KUMITE (D)

SENIORZY MŁODSI KOBIETY SENIORZY MŁODSI MĘŻCZYŹNI SENIORZY KOBIETY SENIORZY MĘŻCZYŹNI

D1 D2 D3 D4

KOBUDO KATA ( KK )

SENIORZY M. + SENIORZY + SENIORZY S. SENIORZY M. + SENIORZY + SENIORZY S.

KOBUDO KATA KUMIWAZA ( KW )

SENIORZY MŁODSI + SENIORZY + SENIORZY STARSI

KW 1

KOBUDO BUNKAI OYO ( KO )

SENIORZY MŁODSI + SENIORZY + SENIORZY STARSI

KB 1

KOBIETY MĘŻCZYŹNI

KK 1 KK 2

OZNACZENIA (załącznik)

30

KONKURENCJA: ___________________ Imię i nazwisko 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.

KUMITE

KATEGORIA____________________________ I TURA

klub

II TURA

III TURA

PUSKK

NAZWA ZAWODÓW:

IV TURA

A S

A

A

S

S

A

A

S

S

A

A

S

S

A

A

S

S

A

A

S

S

KLASYFIKACJA MEDALOWA 1. ______________________

A S

A S

A

A

S

2. ______________________

S

A

A

S

S

A

A

S

3. ______________________

S

A

A

S

S

A

A

S

S

A

A

S

S

A

A

S

SĘDZIOWIE

S

A

A

S

S

A

A

S

3. ______________________

S

ZAŁĄCZNIK nr 7

31

KONKURENCJA: KATA 1

lp

imię i nazwisko

KATEGORIA______________________________________ klub

1 kata

nota

2 kata

NAZWA ZAWODÓW:

PUSKK nota

3 kata

nota

miejsce

2 3 4 5 6 7 8 9 10

KLASYFIKACJA MEDALOWA

11 12

1.

____________________

13

2.

____________________

14

3.

____________________

15 16 17 18 19 20

SĘDZIOWIE

21 22 23 24 25 ZAŁĄCZNIK nr 8

32

KONKURENCJA: KATA 1

lp

-

2

-

3

-

4

-

5

6

7

8

9

KUMIWAZA

imię i nazwisko

KATEGORIA:_______________________________ klub

1 kata

nota

NAZWA ZAWODÓW:

PUSKK 2 kata

nota

miejsce

KLASYFIKACJA MEDALOWA 1.

-

____________________ ____________________ 2.

____________________ 3.

-

11

-

12

-

____________________ ____________________

-

10

____________________ ____________________

-

____________________

____________________

SĘDZIOWIE

ZAŁĄCZNIK nr 9

33

KONKURENCJA: BUNKAI 1

lp

-

2

-

3

-

4

-

5

-

6

-

7

-

8

-

9

-

10

-

11

-

12

-

imię i nazwisko

OYO

KATEGORIA________________________________ klub

1 kata

nota

NAZWA ZAWODÓW:

PUSKK 2 kata

nota

miejsce

KLASYFIKACJA MEDALOWA 1.

____________________ ____________________

2.

____________________ ____________________

3.

____________________ ____________________

SĘDZIOWIE

ZAŁĄCZNIK nr 10

34

USTALENIA KOŃCOWE

REGULAMIN ZAWODÓW został skonstruowany na podstawie przepisów nadrzędnej jednostki światowej: World Oshukai Dento Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation z siedzibą w Yomitan na Okinawie (Japonia) i jest obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie rywalizacji sportowej w Okinawa Shorin-Ryu Karate Do i w Okinawa Kobudo. Polska Unia Shorin-Ryu Karate Kobudo

PRAWO INTERPRETACJI REGULAMINU PRZYPADA JEDYNIE KRAJOWEMU GŁÓWNEMU INSTRUKTOROWI OKINAWA SHORIN-RYU KARATE & OKINAWA KOBUDO

REGULAMIN ZAWODÓW JEST UDOSTĘPNIONY TYLKO ZAREJESTROWANYM w PUSKK KLUBOM

Przetwarzanie, kopiowanie części lub całości Regulaminu Zawodów PUSKK, udostępnianie go innym bez zgody Prezydenta Unii jest zabronione !

USTALENIA KOŃCOWE

35

Suggest Documents