Gazetka przedszkolna Publicznego Przedszkola we Frysztaku Nr 3. Styczeń – Luty 2009

NIEREGULARNIK

WITAMY W NOWYM ROKU 2009! Gorąco wierzymy, że przyniesie on Wszystkim dużo szczęśliwych chwil, zadowolenia i miłych niespodzianek . Zapraszamy do lektury kolejnego numeru naszej gazetki. Mamy nadzieję, że dzięki niej dostarczamy Wam - Rodzicom wielu informacji na temat działalności naszego przedszkola – co robimy my - pracownicy placówki, aby dzieci miło, wesoło i pożytecznie spędzały tu czas, by zdobywały coraz szersze doświadczenia, wiadomości o otaczającym świecie. Zacznijmy więc od wspomnień bardziej odległych…cofnijmy się do grudnia minionego roku…

…do Wigilii Bożego Narodzenia

W przedświątecznym tygodniu w przedszkolu panowała niepowtarzalna atmosfera: świąteczny wystrój, zapalone lampki na choinkach, dźwięki kolęd śpiewanych przez dzieci…zabrakło jedynie odrobiny śniegu - bo najmilsze są jednak białe święta. Na zajęciach przybliżałyśmy dzieciom tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.

Nasi wychowankowie dzielili się przeżyciami i doświadczeniami wyniesionymi z domu rodzinnego, nabywali umiejętność odbioru utworów muzycznych słuchając kolęd i pastorałek. Najwięcej radości sprawiło im ubieranie własnych choinek w salach. PSZCZÓŁKI upiekły nawet pyszne świąteczne pierniczki, których zapach roznosił się po całym budynku. Kilka dni przed Bożym Narodzeniem zebraliśmy się przy choince na wspólnej WIGILII – dzieci ze wszystkich grup razem zaśpiewały kolędy i połamały się opłatkiem życząc zebranym WESOŁYCH ŚWIĄT!

WOKÓŁ PRAW DZIECKA „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym, jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzyć, odczuwać, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat’. Robert Fulghum

Tematyka związana z prawami dziecka jest realizowana w naszym przedszkolu od pierwszych dni września. Od początku ustalamy z dziećmi zakres ich praw i obowiązków, dbając jednocześnie o ich przestrzeganie przez cały rok oraz o respektowanie praw innych. Wprowadzamy je w świat wartości uniwersalnych, takich jak np. miłość, szacunek, dobroć, tolerancja wykorzystując naturalne sytuacje oraz literaturę dziecięcą, która bawiąc – jednocześnie uczy. Stosujemy metody aktywizujące w planowaniu sytuacji edukacyjnych, staramy się umożliwiać wychowankom wyrażanie siebie, własnych uczuć, myśli w różnych formach ekspresji. Należy jednak pamiętać o ujednoliceniu oddziaływań przedszkola ze środowiskiem rodzinnym. Wyniesione z domu doświadczenia mogą pomóc lub utrudnić realizację edukacji praw dzieci. 19 grudnia gościliśmy dyrektorów przedszkoli z kilku gmin województwa podkarpackiego na spotkaniu samokształceniowym, którego tematem były właśnie PRAWA DZIECKA. W ramach spotkania odbyło się zajęcie pokazowe w grupie sześciolatków przeprowadzone przez panią Jolę oraz referat przygotowany przez panią Marzenę, którego fragmenty prezentujemy poniżej. Temat zajęcia pokazowego brzmiał: „PRZESTRZEGANIE PRAW DZIECI W ZABAWACH – PRAWO DO WYRAŻANIA SWOICH UCZUĆ I MYŚLI”. Celem zajęcia było poznanie przez dzieci swoich praw, wdrażanie dzieci do nazywania i wyrażania uczuć swoich i innych oraz budzenie i wyzwalanie radości poprzez zabawę.

Starszaki spisały się znakomicie, nie bacząc na niecodziennych gości. Zaprezentowały kodeks zachowań przypieczętowując go swoim imieniem, śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Zajęcie obfitowało w mnóstwo ciekawych zabaw, w których dzieci między innymi określały swoje pozytywne i negatywne uczucia czy „obsypywały” się komplementami. Zaprosiły też do siebie Dziewczynkę z zapałkami i „za zgodą pana Andersena” zmieniły zakończenie baśni. Goście zostali obdarowani miodem, gałązką jemioły oraz pięknymi, ręcznie robionymi kartkami z życzeniami świątecznymi. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszym przedszkolu był dla Nich owocny, miło się tu czuli i wyjeżdżali stąd bogatsi o nowe cenne doświadczenia.

PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM Fragment referatu opracowanego przez panią Marzenę. Konwencja o Prawach Dziecka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dn.20 listopada 1989 r, a przez Polskę ratyfikowana w 1991 r. Zgodnie z tym dokumentem dziecko nabywa praw podmiotowości w zakresie posiadania wolności, a nie bycia przedmiotem, do którego prawa mają inne osoby. W myśl tej ważnej zasady Konwencja nakłada na rodziców, opiekunów, również nauczycieli oraz organy władzy państwowej obowiązki kierowania się dobrem dziecka we wszystkich działaniach na jego rzecz, uwzględniając jego godność osobistą i tożsamość. Przyznane dziecku prawa w Konwencji można ująć następująco: a) Prawa i wolności osobiste b) Prawa socjalne c) Prawa kulturalne d) Prawa polityczne Konwencja przypomina o wielkim znaczeniu rodziny dla harmonijnego i prawidłowego rozwoju dziecka. To rodzice powinni zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju w pełnej akceptacji, zrozumieniu, w poszanowaniu jego godności osobistej. W atmosferze miłości i wzajemnej tolerancji dziecko uczy się dostrzegać świat poprzez pryzmat właściwie rozumianej wolności i sprawiedliwości, czuje się kochane, ważne, ale czuje i rozumie ważność i potrzeby innych. Przedszkole jest pierwszą instytucją, w której dziecko nabywa kompetencje społeczne, zatem od najmłodszych lat należy uświadamiać dzieciom ich prawa

i obowiązki. W przedszkolu, gdzie prawa dziecka są priorytetem, dba się szczególnie o ich przestrzeganie, a także o wyposażenie dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności związane z tymi prawami. Im wcześniej dziecko styka się z wyższymi wartościami, takimi jak: sprawiedliwość, tolerancja, poszanowanie godności i wolności innych, tym łatwiej i szybciej podlega procesowi socjalizacji. W rozwoju pedagogiki sformułowano różne poglądy na prawa dziecka i stworzono różne ich zbiory. Należałoby wspomnieć o Korczakowskich prawach dziecka wynikających z jego naczelnej zasady, iż „dziecko jest człowiekiem”. Jako najważniejsze wymienić trzeba prawa:  do szacunku  do niewiedzy  do niepowodzeń i łez  do upadków  do własności  do tajemnicy  do radości  do wypowiadania swoich myśli i uczuć  do dnia dzisiejszego. Korczak wiedział i rozumiał, jak kochać dziecko i wychowywać je. Jak przewidzieć i osłonić dziecko - to ciągłe pytania, które stawiał wychowawcom. „Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, śpieszyć…”. Cenne myśli Korczaka są aktualne współcześnie. Dzieci świadome swoich praw i obowiązków nie są tak skłonne do buntu czy agresji, częściej wybierają zachowania zmierzające do zgody, porozumienia i szacunku.

SPOTKANIE W SOSW WE FRYSZTAKU 19 stycznia przedszkolaki z grupy II, III i IV odwiedziły swoich kolegów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku. Celem spotkania było obejrzenie przedstawień teatralnych –„BRZYDKIE KACZĄTKO” oraz „W KRAINIE WIERSZY JANA BRZECHWY”. W roli aktorów wystąpili wychowankowie tego ośrodka jak również zaproszeni goście - uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej w Święcanach. Bogata sceneria, piękna gra młodych aktorów wprowadziła dzieci w niepowtarzalny, zaczarowany świat baśni. Czas spędzony ze swoimi, nieco starszymi kolegami dostarczył wychowankom wielu niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję do takich spotkań. Dziękujemy.

ŚWIĘTO „BABCI I DZIADKA” Dzień Babci i Dziadka kultywowany jest w naszym przedszkolu od wielu lat. Nic dziwnego-z pewnością tą najbliższą rodziną po rodzicach są dla dziecka właśnie dziadkowie. Zatem od najmłodszych już lat kształtujmy poczucie przywiązania i miłości do dziadków, uczmy szacunku, przyzwyczajajmy je do tego, by pamiętały o swoich dziadkach i czuły potrzebę bycia z nimi. Nawet, jeśli babcia czy dziadek nie uczestniczą w codziennym życiu wnuków, w dniu swojego święta czekają na nich, na ich życzenia i laurki, które są pokazywane pozostałym bliskim i znajomym. Także w naszym przedszkolu nie obyło się bez tej pięknej uroczystości. Spotkanie z Babcią i Dziadkiem zorganizowane było oddzielnie w każdej z grup przedszkolnych. Zaproszeni goście odwiedzili swoje wnuki w dniach: 26 stycznia – gr. ”JAGÓDKI”, „ZAJĄCZKI” 27 stycznia – gr. „KRASNOLUDKI”, „MISIE” 19 lutego – gr. „PSZCZÓŁKI”. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na to wielkie święto. Wraz ze swoimi paniami długo przygotowywały się do nadchodzącej uroczystości. Kiedy już nadszedł „ten” dzień, każda z pociech szukała w tłumie swoją Babcię czy Dziadka. Dzieci zaprezentowały program artystyczny: wiersze, piosenki, tańce, inscenizacje, Bożonarodzeniowe Jasełka. Babcie i Dziadkowie z radością przyjęli małych artystów na scenie. Na ich twarzach gościł uśmiech…a może pojawiły się też i łzy wzruszenia?

Po części oficjalnej wnuki zaśpiewały dla swoich kochanych dziadków tradycyjne „STO LAT”, po czym składając życzenia wręczyły przygotowane własnoręcznie laurki i malutkie prezenciki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem zarówno dla gości, jak i dzieci – przygotowanym przez Rodziców , za co serdecznie dziękujemy. Spotkanie z Babcią i Dziadkiem zostanie na długo w pamięci naszej, dzieci ale też – w co mocno wierzymy - ich kochających DZIADKÓW. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok! ***********************************************************************************************************  W grudniu i styczniu zostały przeprowadzone badania dzieci sześcioletnich pod kątem dojrzałości szkolnej (za zgodą ich rodziców). Badania prowadziła pani psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej ze Strzyżowa.  Dzieci obejrzały przedstawienia w wykonaniu teatrzyków objazdowych: - „Królowa Śniegu” – 11 grudnia - „Calineczka” – 20 lutego. ***********************************************************************************************************

W karnawale same bale… …i u nas też! 29 stycznia na balu przebierańców tańczyły księżniczki, wróżki, motylki, Zorro, kowboje, czarodzieje, Indianie, piraci…a nawet komputer . Dzieci wspaniale bawiły się przy muzyce granej przez zespół estradowy „Scena”, z którym przemierzyły pociągiem całą Polskę od Tatr do Bałtyku. Zabawę uatrakcyjnił pokaz sztuki magicznej. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla swoich pociech.