Wesołych Świąt... Co, Gdzie, Kiedy. ...wypełnionych radością, miłością, niosących spokój i odpoczynek, pełnych optymizmu, wiary i rodzinnego ciepła

Bez opłat Co, w cenGdzie, trum Kiedy miasta Ogłoszenia drobne Nieruchomości, usługi, dam pracę zdrowie i inne Strona 4 Strona 10 Strona 2 Walczą o...
4 downloads 2 Views 5MB Size
Bez opłat Co, w cenGdzie, trum Kiedy miasta

Ogłoszenia drobne Nieruchomości, usługi, dam pracę zdrowie i inne Strona 4

Strona 10

Strona 2

Walczą o Górnika do Warszawy Strona 3

22 grudnia 2015 Nr 753

TYGODNIK ukazuje się we wtorki, od 1997r. REDAKCJA: Gliwice, pl. Piłsudskiego 3, czynna pn-pt: 9-16 tel./fax 32 230-84-51, kom. 503-10-60-19 www.gazeta-miejska.pl e-mail: [email protected]

ISSN: 2081-9005

Fot. Łukasz Gawin

Cena gazety z dodatkiem 1 zł

Bez dodatku GAZETA BEZPŁATNA dostępna w wyznaczonych punktach. Lista na str. 4

Fot. piast-gliwice.eu

Zatrzymali poznańską lokomotywę

Wesołych Świąt...

Po bardzo dobrym meczu, na pożegnanie roku Piast Gliwice pewnie pokonał Lecha Poznań 2:0. ...strona 12 R

E

K

L

A

M

A

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

...wypełnionych radością, miłością, niosących spokój i odpoczynek, pełnych optymizmu, wiary i rodzinnego ciepła. Życzy zespół Gazety Miejskiej

22.12.2015 (nr 753)

www.gazeta-miejska.pl

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

2

Gliwice

Bez opłat w centrum miasta

Parkomaty bardziej przyjazne kierowcom

Fot. 24gliwice.pl

Możliwość opłacenia kary w parkomacie, informacje o wydarzeniach kulturalnych, rozkład komunikacji miejskiej – szykują się spore udogodnienia w gliwickich PIAP-ach, obsługujących Strefy Płatnego Parkowania. W pierwszych miesiącach funkcjonowania systemu, miasto odnotowało 1,26 mln zł przychodu.

Stęskniliście się za czasami, gdy w centrum miasta można było zaparkować samochód bez korzystania z parkomatu? Znów pojawi się taka możliwość – do dyspozycji zmotoryzowanych mieszkańców, już od wiosny, będzie 100 bezpłatnych miejsc postojowych. Powstają właśnie na stropie tunelu Drogowej Trasy Średnicowej. Oprócz tego pojawią się 3 stanowiska dla autobusów. Chodzi głównie o autobusy

wycieczkowe, dowożące gości do Palmiarni. Choć parking, którego budowa jest już na ukończeniu, znajduje się w centrum miasta, czyli w strefie płatnego parkowania, opłata za postój w tym miejscu nie będzie pobierana. Dlaczego? Powodem nie jest to bynajmniej dobre serce gliwickich urzędników.

Na przeszkodzie stanęły przepisy, które jasno określają, że jeśli inwestycja zrealizowana jest z dofinansowaniem unijnym, to przez 5 lat od momentu oddania do użytku nie można czerpać z niej korzyści finansowej.

Planowo parking nad tunelem pomiędzy ul. Zwycięstwa i Dworcową powinien zostać oddany do

użytku wiosną przyszłego roku, po zakończeniu niezbędnych odbiorów. Terenem zarządzać będzie Zarząd Dróg Miejskich. Wiadomo już, że wjechać na parking będzie można zarówno od ul. Zwycięstwa jak i od Dworcowej. Wyjazd natomiast będzie możliwy tylko i wyłącznie na ul. Zwycięstwa.  Katarzyna Klimek

Ż Y C Z e n i a . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Strefa Płatnego Parkowania działa w Gliwicach od sierpnia. Po początkowym, kilkutygodniowym chaosie, sytuacja się ustabilizowała i system działa poprawnie, a znalezienie miejsca do parkowania w centrum Gliwic pomiędzy godziną 9 a 16 nie graniczy już z cudem. Nigdy nie jest jednak tak, by nie mogło być lepiej. Jak zapowiadają urzędnicy, szykują się spore zmiany w sposobie działa parkomatów.

Na mapie miasta będą zaznaczone wszystkie parkomaty i przystanki komunikacji miejskiej. Użytkownik Infokiosku będzie mógł sprawdzić rozkład jazd wszystkich linii obsługujących zaznaczony przystanek.

– Zdarzają się sytuacje, że jeden z parkomatów jest zatkany i bilet nie chce się wydrukować po pokryciu opłaty. Opcja ta jest zwłaszcza potrzebna osobom, które rozliczają koszty delegacji i potrzebują wydrukowanego biletu. W innym urządzeniu PIAP wystarczy podać wtedy numer rejestracyjny pojazdu – dodaje Mariusz Kopeć. Miasto planuje także oznaczyć znakami pionowymi najmniej widoczne Infokioski w obu podstrefach. To efekt uwag kierowców. Projekt jest obecnie na etapie dopracowywania i wkrótce zostanie przekazany do konsultacji Zarządowi Dróg Miejskich. Pieniądze na te wszystkie udogodnienia powinny się znaleźć. Nie trzeba będzie sięgać nawet do kieszeni podatnika. W okresie od lipca (a właściwie od sierpnia, gdy minął darmowy miesiąc przejściowy) do końca października, Strefa Płatnego Parkowania przyniosła 1,26 mln zł przychodu, przewyższając koszty poniesione w związku z prowadzeniem systemu.  (mpp) Fot. Łukasz Gawin

– Mamy też w przygotowaniu kolejny moduł dla urządzenia PIAP o roboczej nazwie "wydarzenia". Jego funkcjonalność polega na informowaniu kierowców o imprezach kulturalnych w Gliwicach w najbliższym czasie. Oczywiście na ekranie będzie pokazane, jak dojechać do tego miejsca – informuje nas Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

To niejedyna zmiana, która czeka nas w przyszłym roku. Nieoficjalnie mówi się o wydzieleniu w siedzibie magistratu punktu obsługi kierowców. Obecnie, aby wykupić abonament, konieczne jest udanie się do siedziby ŚSM przy ulicy Bojkowskiej. Natomiast jeszcze w tym roku spółka planuje umożliwienie wydruku biletu w dowolnym Infokiosku, w sytuacji, gdy opłata zostanie uiszczona w innym urządzeniu.

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

www.gazeta-miejska.pl

22.12.2015 (nr 753)

3

gliwice, zabrze

Fot: FB/Chcemy GÓRNIKiem do stolicy

Walczą o Górnika do Warszawy – Nazwijcie pierwszy pociąg kategorii premium (Pendolino) odjeżdżający z Gliwic: "Górnik". Niech Górnik znowu będzie najlepszy! – apelują kolejarze zrzeszeni na facebook'owej grupie "Chcemy GÓRNIKiem do stolicy". Przypomnijmy, po wprowadzeniu niedawnych zmian, z nowego rozkładu jazdy PKP zniknął popularny poranny pociąg ekspresowy "Górnik". W  zamian podróżni mają do dyspozycji nowoczesny skład EIP Premium obsługiwany przez Pendolino. Pomysł kolejarzy polega na kosmetycznej zmianie, nadania nowemu połączeniu miana dawnego „Górnika".

Problem pojawia się jednak gdzie indziej. Dokładnie między Katowicami a Łodzią, gdzie od 13 grudnia kursuje... „Górnik”. Jest to skład obsługiwany przez pociąg FLIRT3.

życz

e

n

i

a

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Sprawa „przechrzczenia” pociągu EIP 4100 z  Gliwic do Warszawy (Pendolino) zależy więc w dużej mierze od zaangażowania kolejarzy i  pasażerów wspierających ten pomysł. Czy „Górnik” wróci do Gliwic w postaci Pendolino okaże się zapewne w  najbliższych miesiącach. PKP Intercity zachęca do zgłaszania wszelkich uwag i sugestii za pomocą formularza znajdującego się na stronie www.intercity.pl.

– Chodzi nam przede wszystkim o tradycję i historię – mówi Mariusz Nowara, jeden z pomysłodawców akcji. – Łączą nas wspaniałe wspomnienia i  historie związane z ekspresem. Chcemy Górnika ponownie na torach. Chcemy aby nazwa ta w dalszym ciągu była wyznacznikiem istotnej cechy wyróżniającej ten pociąg spośród innych. Górnik to premium, Premium to Górnik – napisali kolejarze na facebooku.

– Dajcie nam szansę powiedzieć: „Witamy Państwa w pociągu Ekspres Intercity Premium Górnik”. Prosimy nie ze względu na nas kolejarzy, czy też podróżnych. Ale ze względu na wspomnienia, jakie każdy z nas zostawił w tym pociągu. Ze względu na szacunek, jaki powinniśmy oddać przeszłości – podsumowują swój apel kolejarze.

Pomysł poparło w sieci już kilkaset osób, a kolejarze z prośbą o wsparcie wystąpili m.in. do gliwickich radnych i Magistratu.

Pierwszy „Górnik” do Warszawy odjechał z  gliwickiego dworca w 1984 roku.

Pozytywnej odpowiedzi na apel szukać należy jednak przede wszystkim u przedstawicieli kolejowej spółki. A  ta dla kolejarzy ma dwie informacje. I dobrą i złą. – Jesteśmy otwarci na zmiany i  na dialog z  naszymi pasażerami. W  ostatnim czasie zorganizowaliśmy konkurs na nazwy dla nowych pociągów. W  przyszłym roku planujemy również przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. nazw pociągów – informuje nas biuro prasowe PKP Intercity. R

E

K

L

a

M

A

.

.

.

22.12.2015 (nr 753)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

www.gazeta-miejska.pl

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

4

ogłoszenia drobne usługi

ÔÔ !Czyszczenie dywanów (u klienta lub odbiór), tapicerek. Sprzątanie. Mycie okien. Firma Blitz. Tel. 32 234-2172, kom. 510-286-736. ÔÔ AGD NAPRAWA PRALEK, lodówek, term, ogrzewaczy, montaż instalacji i usuwanie awarii. Tel. 694-506-777.

ÔÔ ELEKTRYK - Pomiary ochrony przeciwporażeniowej-protokoły. Zaświadczenia dla energetyki. Podłączenia płyt indukcyjnych - wpis do gwarancji. Prowizorki budowlane. Przeróbki instalacji. Usuwanie awarii itd. UPRAWNIENIA E+D. Możliwość wystawienia faktur VAT. Tel – 508-145905.

ÔÔ AQUAMONT SKLEP „serwis piecyków gazowych” 515-192-108, Gliwice, ul. Bankowa 11. ÔÔ BOUTIQUE LAPLAYA78, odzież dla kobiet z klasą i inne. Gliwice, Okrzei 11. Tel. 601-490-293.

ÔÔ Futra skóry kożuchy – szycie przeróbki. Dojazd do klienta. Tel. 608-247-990. ÔÔ KAFELKOWANIE, Panele, Malarskie. TANIO!!! Tel. 787672-048

R

T

NE

R

.

.

.

Redakcja, biuro og³oszeñ Gliwice, pl. Pi³sudskiego 3 tel.fax 32 230-84-51 kom. 503-10-60-19 Biuro czynne od poniedzia³ku do pi¹tku w godz. 9-16.00 [email protected] www.gazeta-miejska.pl Reklama [email protected] Redaktor naczelny Marcin Fabrykowski [email protected]

ÔÔ REMONTY: hydraulika, malowanie, kafelkowanie, gładzie, sufity podwieszane, zabudowy k/g, elektryka, tynkowanie. Tel. 698-264-691.

ÔÔ RTV NAPRAWA DOMOWA. Tel. 32 279-42-79, 605-285957.

kl

a

m

a

.

.

auto-moto

ÔÔ Zatrudnię pracowników w grupach interwencyjnych z kwalifikacjami (prawo jazdy, wpis na listę pracownika ochrony, mile widziana książeczka uprawniająca do posiadania broni), tel. 667820-689

ÔÔ AUTO SKUP dojazd gratis. GOTÓWKA od ręki. Osobowe i dostawcze. 509-046-998. ÔÔ AUTOSKUP - kupię każdy samochód osobowy i dostawczy. Tel. 32 793-94-11, 660-476-276.

finanse

.

e

kl

a

m

a

.

.

.

ÔÔ KOLEKCJONER ZBIERACZ SKUPUJE STARE ORDERY, SPEBRNE MONETY I PIENIĄDZE PAPIEROWE I i II WOJNA ŚWIATOWA, NIEMIECKIE. PŁACI DOBRĄ CENĘ. Tel. 519-729-861. ÔÔ KOLEKCJONER ZBIERACZ, ZBIERA STARE PORCELANOWE LALKI. PŁACI DOBRĄ CENĘ. 519-729-861. ÔÔ Kupię radia, wzmacniacze, kolumny itp., kolejki PIKO, HO, TT. Tel. 607-912559. r

e

kl

a

m

a

.

.

.

.

ÔÔ Szukam kontaktu z p. Frankiem Kozakiem, który w latach 60-tych zam. w Zabrzu, Staromiejska 72b. Osobę, która może mi pomóc proszę o tel. 600-936-679 r

e

kl

a

m

a

.

.

.

moduł reklamowy tej wielkości kosztuje tylko

78 zł

netto Szczegóły na www.gazeta-miejska.pl

ÔÔ Kupię wszystkie samochody do 5 tys. zł. Dojazd do Klienta. Tel. 797-496-632.

ÔÔ Ale pożyczka nawet w 24 godziny. 667-999-413

r

ÔÔ Kupię wszystkie samochody w całości i na części, do wyrejestrowania. Tel. 514077-737. .

inne ÔÔ KOLEKCJONER ZBIERACZ SKUPUJE BIŻUTERIĘ BURSZTYNOWĄ, KORALE, PIERŚCIONKI, KOLCZYKI, BRANZOLETKI i inne, DUŻE BURSZTYNY. PŁACI DOBRĄ CENĘ. Tel. 519-729-861.

ÔÔ WĘGIEL WORKOWANY orzech, eko-groszek, flot, dowóz do klienta. Tel. 515191-401. e

ÔÔ POŻYCZKA NA NOWY ROK OD RĘKI. Bez zaświadczeń, bez BIK. Promocja do 25 grudnia! Zadzwoń: 32 70610-29

ÔÔ Dojazd do klienta! Pożyczka do 25.000 zł. 882-854360

 Skup złomu i metali kolorowych, demontaż konstrukcji stalowych, ogrodzeń, pieców, maszyn itp. Możliwość dojazdu z wagą. Płatność gotówką. Bezpłatny transport. 515-191-401.

r

ÔÔ EKSPRES gotówkowy! Pożyczymy do 25.000 zł! 534-206-960

ÔÔ Szukamy pracowników budowlanych z dośw. w hydroizolacjach (papy, folie PVC), tel. 535-174-856, mail: barel.management@ gmail.com

ÔÔ REMONTY KLATEK SCHODOWYCH, malowanie, tapetowanie, gipsy, panele. Tel./fax 32 230-59-52, 606-463-883. GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze Tygodnik, ukazuje siê we wtorki

Zapraszamy do biura ogłoszeń w centrum Gliwic, przy Placu Piłsudskiego 3 Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00

W wydaniu wtorkowym ukazują się ogłoszenia zamówione i opłacone* najpóźniej do poniedziałku, godz. 12.00. * W przypadku zapłaty przelewem decyduje dzień i godzina potwierdzenia wpłaty na koncie wydawcy.

dam pracę

ÔÔ MEBLE SYSTEMOWE, KUCHNIE, materace, zabudowy, szafy, rolety. Tel. 32 270-00-09, 695-899-863.

A

Na stronach serwisu www.gazeta-miejska.pl znajduje się formularz nadania ogłoszenia. Wystarczy go wypełnić i wysłać, a płatność przelać na konto podane przy formularzu Koszt ogłoszenia – od 12 złotych (z VAT), a przy zamówieniach pakietowych (10 lub 20 emisji) – już od 6 złotych za ogłoszenie o długości do 75 znaków. Ogłoszenie zamówiony przez internet drukowane jest czcionką pogrubioną. Za dodatkowy kolor czcionki lub tła obowiązują dopłaty.

ÔÔ Instalacje Elektryczne, Alarmowe, Domofony, Monitoring, tel. 665-803-424.

P

Ogłoszenie drobne można zamówić na 2 sposoby w internecie w biurze

.

r

e

kl

a

m

a

.

.

.

. N W OW  G Y LIW AD IC RES AC H

Wydawca: INFORMATOR RYNKOWY - Wydawnictwo Prasowe Marcin Fabrykowski Bank: 66 1140 2004 0000 3002 4972 8585 Druk: Polskapresse, Sosnowiec, ul. Baczyñskiego 25A Wydawca nie odpowiada za treœæ otrzymanych reklam i og³oszeñ

PUNKTY BEZPŁATNEJ DYSTRYBUCJI GAZETY MIEJSKIEJ: GLIWICE: Chorzowska 44b – biurowiec Arenda, (wt); ; Góry Chełmskiej 15 – bud. 1-go U.S., (wt); Krupnicza 2, sklep fotograficzny, (wt); Lipowa 3, C.H. FORUM – Carrefour (wejście); Lipowa 3, C.H. FORUM – (wejście, parking podziemny); Młodego Hutnika – II U.S. – punkt ksero, (wt); Moniuszki 6 – drukarnia cyfrowa D&D, (wt); Nowaka Jeziorańskiego 1 – C.H. ARENA, Carrefour (wejście) (wt+pt); (wt); Nowaka Jeziorańskiego 15 – Norauto (wt); Pola Wincentego 16 – Inkubator Przedsiębiorczości, (wt); Poznańska 55 – sklep, hurtownia Markor, (wt); Pszczyńska 133 – skład budowlany MAT-BUD, (wt); Pszczyńska 315 – C.H. Europa Centralna – piętro (wt); Reymonta 20 – sklep z tapetami i wykładzinami M&P, (wt); Rybnicka 47 – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, (wt); Rybnicka 207, Auchan (pasaż przy prawym wejściu) (wt+pt); Zwycięstwa 42 – Gliwickie Centrum Handlowe (pasaż główny); Zygmunta Starego 17 – Starostwo Powiatowe, (wt).

ZABRZE: De Gaulle'a 17 – Dom Muzyki i Tańca, (wt); Plutonowego R. Szkubacza 1A – C.H. M1 (Norauto), (wt); Powstańców Śląskich 7 – Urząd Miejski w Zabrzu, (wt); Szczęść Boźe – główny budynek i siedziba ZUS, (wt); Teatralny 12 Plac – C.H. Platan, (wt); Warszawski 10 Plac – ZBM TBS, (wt); Wolności 215 – Zabrzańskie Przeds. Wodociągów i Kanalizacji, (wt); Wolności 262 – Urząd Miejski w Zabrzu – Biuro Obsługi Klienta, (wt); Wolności 269 – biuro podróży Top Tur, (wt). PUNKT DYSTRYBUCJI GAZETY Z DODATKIEM TV: GLIWICE: Piłsudskiego 3 plac – redakcja GAZETY MIEJSKIEJ

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

www.gazeta-miejska.pl

22.12.2015 (nr 753)

.

5

GLIWICe, zabrze

Kobyliński opuszcza Kukiza

Paweł Kobyliński, gliwicki przedsiębiorca, a od dwóch miesięcy poseł na sejm RP, opuszcza ugrupowanie Pawła Kukiza, z list którego ubiegał się o parlamentarny mandat. Według medialnych spekulacji, Kobyliński przeniesie się do Nowoczesnej. To pierwsza tego typu roszada w tej kadencji sejmowej. Gliwicki poseł nie wydał na razie oficjalnego oświadczenia w sprawie. Jak informują media, jako jedną z przyczyn odejścia, Kobyliński podał brak zgody na plany obniżenia wieku emerytalnego proponowane przez Pawła Kukiza. Oficjalne stanowisko w sprawie jego decyzji wydał natomiast klub poselski Kukiz'15. Kobylińskiemu zarzucono m.in. „niejasności w oświadczeniu majątkowym”.

– Poseł, mający ujawniony majątek w wysokości prawie 2 mln zł bez uwzględnienia wartości posiadanych udziałów w spółkach, zadeklarował w oświadczeniu majątkowym ponad 650 tys. dochodu w roku 2014. Kobyliński, mimo imponujących dochodów, pobrał świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 3 300 zł. Udzielił także tajemniczej pożyczki na kwotę 170 tys. zł oprocentowaną na 1,5%. Pobieranie świadczeń z bankrutującego ZUS-u przy tak wy-

sokich dochodach jest jeszcze bardziej kontrowersyjne z uwagi na fakt popierania przez posła podwyższonego przez Platformę Obywatelską wieku emerytalnego – poinformował klub Kukiz'15 w specjalnym oświadczeniu.

– Na uwagę zasługuje także fakt, iż poseł nie wykazywał się aktywnością, co zade-

Odpowie za atak na lwa

żadnych wyjątków – napisali przedstawiciele ugrupowania Pawła Kukiza.

klarował w trakcie zaprzysiężenia.

e

n

i

a

.

.

.

W ubiegłym roku bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Rady Miasta z listy Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Według ostatnich spekulacji, po opuszczeniu Kukiza, Kobyliński przeniesie się do popieranej przez prezydenta Gliwic Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Paweł Kobyliński w tegorocznych wyborach parlamentarnych zdobył prawie 14 tysięcy głosów.

W związku z tym, że wybrany oddolnie parlamentarzysta zawiódł zaufanie obywateli, uważamy, iż powinien zrzec się mandatu poselskiego. Przyjęte przez nasz Klub standardy etyczne, których nie spełniał Kobyliński, obowiązują wszystkich posłów i nie będziemy akceptować życz

misji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Na Wiejskiej zasiada w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Ko.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

(msz) .

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Sprawca dewastacji XIX-wiecznego żeliwnego posągu lwa nie pozostanie bezkarny. Został zatrzymany w ubiegły poniedziałek przez detektywów z wydziału kryminalnego I komisariatu. To 20-letni gliwiczanin – informuje Komenda Miejska Policji w Gliwicach. Do uszkodzenia stojącej przy ul. Dolnych Wałów rzeźby doszło 19 listopada około godziny 1.00. Korzystając z okazji, że nikogo nie ma w pobliżu, sprawca, za pomocą nożyka do tapet, wykonał napisy w żeliwie.

22.12.2015 (nr 753)

Swym dziełem nie omieszkał potem pochwalić się w internecie, ukryty pod pseudonimem „szatan”. Policjantom młodzieniec nie był w stanie racjonalnie wy-

jaśnić swojego chuligańskiego występku. Dzięki złożeniu wniosku o ściganie policja i prokuratura mogą oskarżyć podejrzanego o popełnienie czynu zabronionego. (KMP Gliwice)

www.gazeta-miejska.pl

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

6

gliwice, zabrze

Świąteczny stół na Śląsku Święta Bożego narodzenia tuż, tuż, a pozostało jeszcze tyle do zrobienia – porządki, prezenty, dekoracje… a przede wszystkim przygotowanie wigilijnych potraw. To one stanowią o wyjątkowym charakterze tego magicznego wieczoru. Na uroczystą wigilijną kolację podajemy zwykle prawdziwie tradycyjne dania – zgodnie z polskim zwyczajem serwujemy potrawy postne, takie jak ryby czy kapustę z grzybami. Okazuje się jednak, że nie w każdym regionie naszego kraju panie domu równie chętnie przygotowują te same świąteczne przysmaki. Jakie potrawy najczęściej wybierają mieszkańcy Śląska w ten magiczny, grudniowy wieczór? Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Pośpiesznie robimy ostatnie zakupy, pakujemy prezenty i ozdabiamy nasze domy. O tym, że magiczny czas świąt zaczął się na dobre, poznajemy jednak po wyjątkowych zapa-

chach i krzątaninie w kuchni. Jeszcze zanim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, w całym domu roznoszą się smakowite aromaty wigilijnych potraw, zwiastujących jedyny taki wieczór w roku. Zgodnie z naszym polskim zwyczajem w Wigilię rezygnujemy z mięsa, przygotowujemy zatem typowo postne dania z ryb czy z kapustą i grzybami. Okazuje się jednak, że nie w każdym regionie równie często serwujemy naszym bliskim te same świąteczne przysmaki. Jak wygląda świąteczne menu na Śląsku?

Rodziny z województwa śląskiego

przyznają, że najchętniej przygotowywaną na święta potrawą jest smażony karp. Aż 76% mieszkańców wskazało właśnie na to danie jako obowiązkowy element bożonarodzeniowego jadłospisu*. Wiele rodzin ze Śląska chętnie przyrządza także barszcz czerwony oraz pierogi z kapustą i grzybami – te dania stanowią ważną część wigilijnej kolacji w większości śląskich domów (60% i 58%). Około 46% Ślązaków na święta decyduje się także na przygotowanie sałatek warzywnych i śledzi. Rodziny

z tego regionu na wigilię często serwują także rybę po grecku (32%). Warto dodać, że dość popularnym daniem świątecznym jest także karp w galarecie. 10% pań domu ze Śląska podaje go bliskim podczas świątecznej kolacji. Tradycja postnej wigilijnej kolacji na trwałe wpisała się w nasze wyobrażenia o świętach. Pamiętajmy, że ten uroczysty grudniowy wieczór wymaga jednak odpowiedniej oprawy. W tym roku podajmy więc ryby

Sylwester z DJ-ami, coverami albo z gwiazdami Tradycyjnie już w Gliwicach miejska impreza sylwestrowa odbędzie się na Placu Krakowskim. Niestety jeśli ktoś z mieszkańców liczył na występy znanych zespołów lub gwiazd, to musi obejść się smakiem. Zabawiać gliwiczan będą znani fanom muzyki klubowej dj-e: Max Kolankov i Base Attack. Impreza rozpocznie się o godzinie 23 i potrwa do 2 w nocy. Koszt organizacji miejskiego Sylwestra to 180 tys. zł. Oczywiście o północy odbędzie się pokaz sztucznych ogni i tajemniczo brzmiące specjalne efekty sceniczne.

W tym roku miasto współorganizuje imprezę z telewizją Polsat. I tu już pojawiają się nazwiska, które skuszą zapewne niejednego gliwiczanina czy zabrzanina do nocnej wycieczki. Koncert sylwestrowy ma być zwieńczeniem obchodów 150-lecia Katowic. Sylwestrowa Moc Przebojów

odbędzie się na placu przed Spodkiem, gdzie stanie ogromna, multimedialna scena. Katowiczanom zaprezentuje się na niej plejada gwiazd: Kamil Bednarek, Kayah, Bajm, Enej, Urszula, Grzegorz Hyży, Wilk, Golec uOrkiestra, Mesajah i Stefano Terrazzino i Boney M, imprezę poprowadzą natomiast Krzysztof Ibisz, Maciej Dowbor, Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Popielewicz i Maciej Rock. Na scenie pojawią się również Robert Korólczyk i Bartosz Demczuk, znani z Kabaretu Młodych Panów. „Sylwestrowa Moc Przebojów” jak zapowiadają organizatorzy

R

E

K

L

A

M

A

.

.

.

nity sos, który przygotujemy np. na bazie Majonezu Dekoracyjnego Winiary. Majonez mieszamy z musztardą, po czym dodajemy go do śledzi, cebuli i jabłek. Całość posypujemy szczypiorkiem i świeżo mielonym pieprzem. Takie wigilijne danie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim członkom naszej rodziny! * Badanie konsumenckie „Odkrywamy smaki rodzinnych chwil”, przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie marki WINIARY, 2014.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

to również ogromne wyzwanie realizacyjne i telewizyjne.

W Katowicach powstanie ogromna multimedialna scena o całkowitej powierzchni 500 mkw. Na miejsce przewiezie ją 15 tirów. Szeroką na 60 i wysoką na 16 metrów scenografię sceny uzupełni prawie 600 mkw ekranów ledowych o wadze 14 ton.

O G Ł O S Z ENIE . . . . . . . . . . . . . . .

SZKOŁY PUBLICZNE – NAUKA BEZPŁATNA – BEZ MATURY - WYSOKA JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA

MEDYCZNE SZKOŁY POLICEALNE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH Rok założenia 1947

NABÓR ZIMOWY - 2016 r Zapraszamy do podjęcia nauki od lutego 2016 r wieczorowo, zaocznie lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych na kierunkach:

W Zabrzu, przed Domem Muzyki i Tańca zagra grupa Game Cover, która zaprezentuje największe polskie hity lat 80. i 90, utwory takich zespołów jak Lady Pank, Perfect czy Oddział Zamknięty. Sylwestrowa impreza rozpocznie się o godzinie 23.00 i potrwa do 1.00. Jej ukoronowaniem również będzie pokaz sztucznych ogni.

- TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ - OPIEKUN MEDYCZNY W NASZYM CENTRUM WARTO SIĘ UCZYĆ !

Na Sylwestra z pompą mogą liczyć natomiast mieszkańcy Katowic.

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

naszym bliskim w nieco innym wydaniu i przygotujmy wykwintną sałatkę śledziową z jabłkami. Przyrządzanie tej świątecznej przystawki najlepiej zacząć trochę wcześniej – śledzie muszą moczyć się w mleku przynajmniej przez kilka godzin. Namoczoną uprzednio rybę kroimy później wedle uznania. Następnie pozbawiamy jabłka gniazd nasiennych i kroimy razem ze skórką. Kolejnym krokiem jest pokrojenie cebuli w krążki i posiekanie szczypiorku. Idealne doprawienie naszej sałatki zapewni wyśmie-

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Gliwicach ul. Chudoby 10 tel. 32/231-22-55 www.medyk.gliwice.pl

www.gazeta-miejska.pl

22.12.2015 (nr 753)

promocja

22.12.2015 (nr 753)

www.gazeta-miejska.pl

7

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

8

gliwice, zabrze

Gliwice i Zabrze chcą do metropolii Fot. Michał Szewczyk

Rozpoczęły się prace nad powołaniem śląskiego związku metropolitalnego. Wśród co najmniej kilkunastu miast znajdą się także Gliwice i Zabrze. Temat ustawy metropolitarnej na Śląsku wywołuje od wielu lat sporo emocji. Tym razem dużo wskazuje na to, że za kilkanaście miesięcy projekt powinien zostać zrealizowany.

Przygotowana jeszcze przez poprzedni parlament ustawa o związkach metropolitarnych wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Nowe przepisy nie są jeszcze sprecyzowane, a ustawodawca nie określił m.in. kluczowych dla powołania związku, zasad postępowania w sprawie złożenia wniosku założycielskiego, rodzaju składanych dokumentów czy określenia terminarza prac. Niezależnie od tego na forum Górnośląskiego Związku Metropolitarnego (obec-

nego związku zrzeszającego 14 śląskich i  zagłębiowskich miast) przystąpiono do prac nad wdrożeniem od 1 stycznia 2017 roku projektu śląskiej metropolii.

Związek będzie zrzeszał co najmniej kilkanaście miast w województwie. Najbardziej prawdopodobny wariant zakłada współpracę 14 miast obecnego GZM-u  (Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Chorzów, Sie-

Na trasę

mianowice Śląskie, Katowice, Tychy, Mysłowice, Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza) oraz Knurów, Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.

Dlaczego utworzenie śląskiej metropolii jest tak ważne dla samorządowców? Przede wszystkim ze względu na pieniądze. Miastom zrzeszonym w związku łatwiej będzie występować m.in. o fundusze pochodzące ze środków publicznych. Do tego dochodzi

Fot. 24gliwice.pl

wjedziemy w marcu

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

możliwość koordynacji działań i określania wspólnych planów rozwoju. Zdaniem ekspertów, tworzenie metropolii wymusza też ogólnoświatowa tendencja, preferująca duże aglomeracje. Z  globalnej perspektywy np. 180-tysięczne Gliwice nie będą tak atrakcyjne, jak stanowiąc element dużej, dwumilionowej całości. Zwłaszcza, że w skali kraju nie ma innej konurbacji o tak dużym potencjale. – Naszymi największymi przeciwnikami są czas i jakość tej ustawy, nad którą wszyscy będziemy musieli intensywnie pracować – powiedziała PAP, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, a jednocześnie przewodnicząca GZM.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta, gliwiccy radni na wniosek prezydenta Zygmunta Frankiewicza przyjęli jednogłośnie uchwa-

łę intencyjną o podjęciu działań zmierzających do utworzenia związku metropolitarnego. Michał Szewczyk

Związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku; współdziałania w ustalania przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku. Zgodnie z ustawą, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem jednostek samorządu terytorialnego, spójnym pod względem przestrzennym, położonych w danym obszarze metropolitalnym. Zgodnie z zapisami ustawy, taki obszar to sfera oddziaływania miasta, będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, zamieszkała przez co najmniej 500 tysięcy mieszkańców.

Zakończyły się główne prace przy budowie odcinka G2 DTŚ. W najbliższych tygodniach realizowane będą roboty wykończeniowe oraz odbiory techniczne i przeglądy. – Otwarcie szacujemy na drugą połowę marca. To będzie ogromna zmiana jakościowa – powiedział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz na czwartkowej sesji Rady Miasta. Wyścig z czasem na budowie ostatniego odcinka „średnicówki” trwał przez niemal cały ostatni rok. Opóźnienie wynikało z  problemów finansowych, jakie spotkały inwestycję latem 2014 roku. Wówczas na kilka tygodni wykonawca zszedł z placu budowy. Na szali było unijne dofinansowanie, a projekt musiał zostać zamknięty do końca tego roku.

W skład śródmiejskiego odcinka DTŚ wchodzi 14 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, kładek technologicznych.

– Skala ryzyka jest już coraz mniejsza, rozliczenia zostały rozpoczęte – mówił w czwartek prezydent Gliwic.

Jest także tunel o  długości 493 m, którym trasa średnicowa przechodzi pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową.

www.gazeta-miejska.pl

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm: Eurovia Polska S.A. i  Bilfinger Berger Budownictwo S.A., a inwestorem zastępczym, który pełni zarazem funkcję nadzoru inwestorskiego – DTŚ S.A. Wartość inwestycji to prawie miliard złotych. Z  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na jej realizację pozyskano prawie 450 mln złotych. Długość odcinka G2 DTŚ wynosi nieco ponad 5,5 kilometra. (msz)

22.12.2015 (nr 753)

9

gliwice

Rajcuje mnie rozmawianie z ludźmi

Michał Szewczyk, Gazeta Miejska: Kiedyś

było radio studenckie, potem telewizja ITV Gliwice, a niedawno Telewizja Imperium. Teraz rusza Pan z nowym projektem. Bez mediów Jarosław Sołtysek nie potrafi żyć? Jarosław Sołtysek: Gdy studiowałem, strasznie podobała mi się idea radia studenckiego i kiedy pojawiło się ogłoszenie o naborze, długo się nie zastanawiałem. Przyszedłem, zapytali mnie co chcę robić, powiedziałem, że mogę nawet sprzątać. Pasja zawsze z człowieka wychodzi. Do radia studenckiego przyjąłem się po pierwszym roku studiów. Przesiedziałem tam dziewięć lat.

MSZ.:To

były lata 80 ubiegłego wieku. Prawie dwie dekady później rozpoczął Pan przygodę z telewizją. Lepiej czuje się Pan za mikrofonem czy przed kamerą?

JS: Traktuję te dwa media równorzędnie. Nie mam parcia ani na mikrofon, ani na szkło. Zawsze chciałem tak pracować i żyć, by "bawić" ludzi, wzbudzać ich zainteresowanie. By dzięki mnie dowiedzieli się czegoś nowego. Dawniej, gdy chodziłem po imprezach miejskich szkoda było mi tych ludzi i organizatorów, którzy cały rok pracowali na jedno wydarzenie i nie mieli już czasu by załatwić choćby fotografa. Było mi ich autentycznie, po ludzku żal. Chciałem żeby coś zostało po tym co stworzyli, stąd narodził się pomysł stworzenia telewizji internetowej.

MSZ.:Taka

mieszanka pasji i sposobu na życie?

JS: Za dużo pasji, za mało biznesu.

MSZ.:Radio Centrum

Gliwice to także wynik tego pierwszego?

JS: Po tylu latach, wiem jak tego typu media działają lokalnie. Radio i telewizja są diabelnie ulot-

22.12.2015 (nr 753)

ną rzeczą. Ludzie pytają: panie kiedy to będzie leciało. Telewizja lokalna, aby była rozpoznawalna wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Wymaga też silnego wsparcia technicznego, angażuje wszystkimi zmysłami. W dodatku jeśli ma być internetowa, to materiały muszą być krótkie. Stwierdziłem, że trzeba wrócić do radia. Formuła sześciuset znaków albo trzech minut, to formuła przez którą głupiejemy. Przestajemy się ze sobą kontaktować. Radio Centrum Gliwice ma być platformą dla ludzi, którzy chcą wyrażać siebie inaczej. Nie portal, nie blog. Niech nie patrzą na zegarek, że mają 20 czy 30 minut. Jeżeli spotkanie z panią Katarzyną Śpiewok z Urzędu Miejskiego w sprawie budżetu obywatelskiego trwało godzinę czterdzieści, to znaczy, że miała do przekazania tyle informacji.

MSZ.:Wydaje

się Panu, że taki materiał będzie atrakcyjniejszy niż trzyminutowe podsumowanie z całej dyskusji?

JS: Kilka lat temu jedynym "gadającym" radiem było Radio Maryja. I powiem szczerze, włączałem je przed snem, tylko dlatego, że było to jedyne radio, które do mnie gadało. Było mi obojętne czy oni plują na kogoś czy nie. Ważne, że był temat. Naprawdę. Po jakimś czasie pojawiło się też Tok FM.

MSZ.:Pana

radio ma aspiracje do bycia takim gliwickim Tok FM?

JS: Tak, oczywiście. Radio Centrum nie ma grać dużo muzyki, bo takich stacji są tysiące. Za to w odróżnieniu od Tok FM nie chciałbym poruszać zbyt dużo tematów dotykających polityki, ale raczej rzeczy bardziej społeczne. Bliższa koszula ciału.

MSZ.:Stawia

Pan na wymagającą formę radia internetowego. Potencjalny słuchacz musi nie tylko słuchać radia, ale też interesować się Gliwicami i zadać sobie trud znalezienia radia w sieci.

Jest Pan w gliwickich mediach od lat. Pokusi się Pan o ich krótką analizę? Zapomnijmy, na chwilę, że jestem jednym z ich przedstawicieli.

Fot. Łukasz Gawin

To radio dla tych, którzy chcą siebie wyrażać inaczej – mówi „Miejskiej” Jarosław Sołtysek, pomysłodawca pierwszego w mieście radia internetowego o Gliwicach. Radio Centrum Gliwice wystartowało 13 grudnia emitując archiwalny materiał ze studenckiego strajku na Politechnice Śląskiej z 1981 roku.

Niekoniecznie. Coś pokażę. Mój telefon, normalny dostępny dla każdego, jednym kliknięciem uruchamiam radio. Jeden guzik, nic więcej.

JS: Są to media w dużej mierze skłócone ze sobą, które walczą o "torcik" - nawet nie tort. Podszczypują się wzajemnie. A z drugiej strony tzw. władza nie ma szacunku do mediów, nie przejmuje się nimi.

MSZ.:Ja

widzę tu przede wszystkim dysonans. Z jednej strony nowoczesne środki komunikacji, które dzierżą głównie ludzie młodzi, a z drugiej długie sety radiowe, jakie pamiętają i są do nich przyzwyczajeni starsi słuchacze.

JS: Szybka informacja, jak obecnie np. sms powoduje, że idiociejemy. Taka informacja nie jest pełna. Jak ktoś lubi hiphop to będzie słuchał go 24 godziny na dobę i żałuje, że śpi. Jest prawdą, że dynamika ludzi do powiedzmy - czterdziestego roku życia - jest zupełnie inna niż tych starszych. Podejrzewam, że młodzi będą słuchać incydentalnie, odnajdując poszczególne materiały w archiwum na stronie internetowej. Ale pamiętajmy, że przychodzi taki moment w życiu człowieka, kiedy żyje już spokojniej i wtedy faktycznie potrzebuje oddechu. Stąd tego typu radio jak Tok FM ma rację bytu.

MSZ.:Radio

Centrum będzie podgryzać ten „torcik” czy pozostanie z boku?

Jarosław Sołtysek - ur. 1961, z wykształcenia architekt, absolwent Politechniki Śląskiej. W przeszłości odpowiedzialny m.in. za dwa gliwickie projekty telewizyjne: ITV Gliwice i Telewizję Imperium. 13 grudnia 2015 roku rozpoczął nadawanie regularnych audycji w autorskim radiu internetowym Radio Centrum Gliwice. Strona internetowa: radiocentrumgliwice.pl R

E

K

L

A

M

A

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

JS: Nie chcę żeby było rozpolitykowane. Chcę żeby było blisko ludzi. Niech pobudzi do działania tych, którzy siedzą w domu i narzekają. Zapraszam wszystkich chętnych, niech to będzie nasz wspólny projekt. .

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ostrzymy łyżwy na bezpłatne lodowisko! :) od 19 grudnia do 28 lutego

MSZ.:Starczy

Panu energii? Zwłaszcza na początku może nie otrzymywać Pan odzewu czy trzymając się nowej terminologii: "feedbacku".

JS: Też się nad tym zastanawiałem. Dużo będzie zależało od ludzi, którzy przyjdą i ich reakcji. Nie mogę cały czas siedzieć przed mikrofonem bo muszę też normalnie pracować. W moim życiu, wtedy kiedy chciałem z mojego projektu zrobić biznes, ten biznes nie wychodził. Wiem już dlaczego, ludzie są tacy, a nie inni. Teraz rajcuje mnie, jak kilkadziesiąt lat temu, samo tworzenie radia, rozmawianie z ludźmi. To jest ta pasja spotkania z ludźmi. A radio jest dla mnie narzędziem do dzielenia się swoją pasją z innymi.

Czynne cały tydzień Weekendowe animacje dla dzieci Darmowa nauka jazdy z instruktorem

www.gazeta-miejska.pl

www.europacentralna.eu

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

10

co, gdzie, kiedy

W Kulturalnej Ściądze każdy znajdzie coś dla siebie. Repertuar kin, teatrów, koncerty muzyki rozrywkowej i poważnej, wystawy i spotkania. Z nami niczego nie przegapisz. 23.12 środa

• 20.00 Znam kogoś, kto cię szuka

Kino Amok - Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3 Mała sala • 15.30 Victoria • 18.00 Amy • 20.15 Slow West Duża sala • 16.00 Listy do M. 2 • 18.15 Czerwony pająk • 20.15 Pentameron

Hala Widowiskowo-Sportowa, Zabrze, ul. Matejki 6 15.00 Turniej Siatkówki

Kino Roma – Zabrze ul. Padlewskiego 4 • 18.00 Znam kogoś, kto cię szuka

Wystawa: "Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty"

Willa Caro, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3 • wystawa "Roman Nowotarski. Malarstwo" Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. 3 Maja 19

• Wystawa: „Refleksje malarskie i metamorfozy. Stanisław Mazuś, Karol Mazuś”

Galeria Café Silesia - Zabrze, ul. 3 Maja 6 • wystawa - Historia medycyny w kilku odsłonach

świętej Barbary na Poziomie 170 Kopalni Guido. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację przybycia pod nr. tel. 32 271 40 77.

24.12 czwartek

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3 • wystawa "Roman Nowotarski. Malarstwo"

Willa Caro, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a Wystawa: "Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty” Kopalnia Guido, Zabrze, 3-Maja 93

Galeria Café Silesia - Zabrze, ul. 3 Maja 6 • wystawa - Historia medycyny w kilku odsłonach

26.12 sobota

• 24.00 Pasterka w Kopalni Guido. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystej Pasterce - Mszy Świętej, która zostanie odprawiona 24 grudnia w kaplicy

Kino Amok - Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3 Mała sala • 16.15 Sól ziemi • 18.15 Stare grzechy mają długie cienie • 20.15 Amy Duża sala

Teatr Nowy w Zabrzu, Plac Teatralny 1 • 16.00 Scrooge. Opowieść Wigilijna. Gliwicki Teatr Muzyczny, ul. Nowy Świat 55/57 • 17.00 Dźwięki muzyki

28.12 poniedz. Kino Amok - Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3 Mała sala • 16.15 Sól ziemi • 18.15 Stare grzechy mają długie cienie • 20.15 Amy Duża sala • 16.00, 18.00 Bella i Sebastian 2 • 20.15 Listy do M. 2 Kino Roma – Zabrze ul. Padlewskiego 4 • 16.00 Święty Mikołaj dla wszystkich • 18.00 Franciszek • 20.00 Franciszek Śląski Jazz Club – Gliwice, Rynek 18 (wejście od pl. Inwalidów Wojennych 1) • 20.00 Czwartek Jazzowy Jazz Jam Galeria Café Silesia - Zabrze, ul. 3 Maja 6 • wystawa - Historia medycyny w kilku odsłonach

• 16.00 Bella i Sebastian 2 • 18.00 Bella i Sebastian 2 • 20.15 Listy do M. 2

27.12 niedziela Kino Amok - Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3 Mała sala • 16.15 Sól ziemi • 18.15 Stare grzechy mają długie cienie • 20.15 Amy Duża sala • 16.00 Bella i Sebastian 2 • 18.00 Bella i Sebastian 2 • 20.15 Listy do M. 2 Kino Roma – Zabrze ul. Padlewskiego 4 • 16.00 Święty Mikołaj dla wszystkich

29.12 wtorek Kino Amok - Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3 Mała sala • 16.15 Sól ziemi • 18.15 Stare grzechy mają długie cienie

• 20.15 Amy Duża sala • 16.00, 18.00 Bella i Sebastian 2 • 20.15 Listy do M. 2 Kino Roma – Zabrze ul. Padlewskiego 4 • 16.00 Święty Mikołaj dla wszystkich • 18.00, 20.00 Franciszek Willa Caro, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a Wystawa: "Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty"

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

www.gazeta-miejska.pl

• 18.00, 20.00 Franciszek

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3 • wystawa "Roman Nowotarski. Malarstwo"

Willa Caro, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a Wystawa: "Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty"

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. 3 Maja 19 • Wystawa: „Refleksje malarskie i metamorfozy. Stanisław Mazuś, Karol Mazuś”

Galeria Café Silesia - Zabrze, ul. 3 Maja 6 • wystawa - Historia medycyny w kilku odsłonach

Galeria Café Silesia - Zabrze, ul. 3 Maja 6 • wystawa - Historia medycyny w kilku odsłonach

22.12.2015 (nr 753)

12 12

ZABRZE AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI ZABRZE

turystyka

11

OFERTA ZABRZA ZABRZA Z Z DZIEDZINY DZIEDZINY TURYSTYKI TURYSTYKI PRZEMYSŁOWEJ PRZEMYSŁOWEJ OFERTA POSZERZYŁA SIĘ SIĘ O O KOLEJNĄ KOLEJNĄ ATRAKCJĘ ATRAKCJĘ POSZERZYŁA

POZIOM 170 ZAPRASZA TURYSTÓW

W podziemnych podziemnych wyrobiskach wyrobiskach wyświetlane wyświetlane W są krótkie filmy obrazujące trud górniczej pracy są krótkie filmy obrazujące trud górniczej pracy

Figura św. św. Barbary Barbary w w kaplicy kaplicy na na poziomie poziomie 170 170 Figura

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze Zabrze 22.12.2015 (nr 753) GAZETA MIEJSKA Gliwice

Pierwsza ze stref dotyczy pracy Pierwsza ze stref dotyczy pracy w kopalni, wykorzystania koni w kopalni, wykorzystania koni roboczych pod ziemią oraz poczuroboczych pod ziemią oraz poczucia niepewności i ciągłego zagrocia niepewności i ciągłego zagrożenia u pracujących pod ziemią żenia u pracujących pod ziemią ludzi. – W tej części ekspozycji ludzi. – W tej części ekspozycji umieszczono zarówno oryginalne umieszczono zarówno oryginalne artefakty stanowiące między inartefakty stanowiące między innymi wyposażenie stajni, jak równymi wyposażenie stajni, jak również nowoczesne, multimedialne nież nowoczesne, multimedialne środki przekazu. Strefa obejmuje środki przekazu. Strefa obejmuje swoim zasięgiem całą długość swoim zasięgiem całą długość przekopu, podszybie szybu Koleprzekopu, podszybie szybu Kolejowego i trzy podziemne stajnie. jowego i trzy podziemne stajnie. Całość narracji będzie budować Całość narracji będzie budować bardzo zwartą opowieść ilustrująbardzo zwartą opowieść ilustrującą, jak pracowali górnicy sto lat cą, jak pracowali górnicy sto lat temu, czego się bali i dlaczego temu, czego się bali i dlaczego ich praca była tak niebezpieczna ich praca była tak niebezpieczna – tłumaczy Andrzej Mitek z Mu– tłumaczy Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego. zeum Górnictwa Węglowego. Kolejna strefa – „rozum i wiara” Kolejna strefa – „rozum i wiara” – mieści się w tzw. hali pomp. – mieści się w tzw. hali pomp. – Narracja tej części ekspozycji – Narracja tej części ekspozycji skupia się na skojarzeniach i reskupia się na skojarzeniach i relacjach pomiędzy wiarą i wiedzą. lacjach pomiędzy wiarą i wiedzą. Architektura i kubatura hali pomp Architektura i kubatura hali pomp stwarza unikatowy klimat i doskostwarza unikatowy klimat i doskonale nadaje się do wyświetlania nale nadaje się do wyświetlania wielkoformatowego, trójwymiarowielkoformatowego, trójwymiarowego pokazu w postaci mappingu. wego pokazu w postaci mappingu. W tej części zwiedzający poznają W tej części zwiedzający poznają także wiele interesujących faktów także wiele interesujących faktów na temat samej świętej Barbary, na temat samej świętej Barbary, genezy jej kultu oraz dowiedzą się, genezy jej kultu oraz dowiedzą się, dlaczego górnicy obrali ją sobie za dlaczego górnicy obrali ją sobie za patronkę – mówi Andrzej Mitek. patronkę – mówi Andrzej Mitek. Serce ekspozycji stanowi strefa Serce ekspozycji stanowi strefa „kult św. Barbary, zlokalizowana „kult św. Barbary, zlokalizowana

w tzw. komorze B. – Już sama w tzw. komorze B. – Już sama w sobie zachwyca ona ze wzglęw sobie zachwyca ona ze względu na walory architektoniczne. du na walory architektoniczne. Surowa cegła, konstrukcje staloSurowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają we i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalisię tu z polotem i monumentalizmem znanym z tak częstych na zmem znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Sprawiło to, że kokościołów. Sprawiło to, że komora została potraktowana jako mora została potraktowana jako kaplica św. Barbary, w której kaplica św. Barbary, w której uwagę na pewno zwrócą witraż uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba, przygotowane przez wyi rzeźba, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków spebitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa cjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Całość Węglowego w Zabrzu. Całość uzupełniają dalsze elementy uzupełniają dalsze elementy ekspozycji, w tym wiele unikaekspozycji, w tym wiele unikatowych eksponatów ze zbiorów towych eksponatów ze zbiorów muzeum – zwraca uwagę Andrzej muzeum – zwraca uwagę Andrzej Mitek. Mitek. Czwarta strefa ma za zadanie Czwarta strefa ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym różnoprzybliżyć odwiedzającym różnorodne, współczesne konteksty rodne, współczesne konteksty związane z patronką górników związane z patronką górników i jej kultem. Strefa zlokalizowai jej kultem. Strefa zlokalizowana jest w okolicach szybu Guido na jest w okolicach szybu Guido i zajmuje stosunkowo niewielką i zajmuje stosunkowo niewielką przestrzeń, na której zgromadzoprzestrzeń, na której zgromadzono muzealia wyeksponowane no muzealia wyeksponowane w pięciu gablotach oraz prezenw pięciu gablotach oraz prezentowane za pomocą stanowisk towane za pomocą stanowisk multimedialnych. Każde ze stamultimedialnych. Każde ze stanowisk pozwoli zwiedzającemu nowisk pozwoli zwiedzającemu na samodzielne pogłębienie lub na samodzielne pogłębienie lub uzupełnienie wiedzy na temat św. uzupełnienie wiedzy na temat św. Barbary czy miejsca, w którym akBarbary czy miejsca, w którym aktualnie się znajduje. (hm) tualnie się znajduje. (hm)

www.gazeta-miejska.pl www.gazeta-miejska.pl

W gablotach gablotach wyeksponowano wyeksponowano górnicze górnicze pamiątki pamiątki W

Na poziom poziom 170 170 wrócili wrócili już już turyści turyści Na

Na trasie trasie wycieczki wycieczki są są m.in. m.in. dawne dawne stajnie stajnie Na

15.12.2015 (nr 752)

15.12.2015 (nrZabrze 752) GAZETA MIEJSKA Gliwice

fot. fot.Jerzy JerzyKoenigshaus/MGW Koenigshaus/MGW

fot. fot.Jerzy JerzyKoenigshaus/MGW Koenigshaus/MGW

Na cztery cztery strefy strefy podzielona podzielona została została trasa trasa turystyczna turystyczna na na poziomie poziomie 170 170 Kopalni Kopalni Guido. Guido. Na Ich hasła hasła przewodnie przewodnie to to „praca „praca w w kopalni”, kopalni”, „rozum „rozum ii wiara”, wiara”, „kult „kult św. św. Barbary” Barbary” Ich oraz „św. „św. Barbara Barbara –– konteksty”. konteksty”. oraz

12

SPORT

Zatrzymali „kolejorza”

Po bardzo dobrym meczu, na pożegnanie roku Piast Gliwice pewnie pokonał Lecha Poznań 2:0.

Niedzielne spotkanie gospodarze rozpoczęli w nieco przemeblowanym składzie. Z powodu kartek nie boisku nie mógł pojawić się jeden z liderów drużyny Kamil Vacek oraz jej najlepszy strzelec Martin Nespor. Kontuzje wykluczyły też Kornela Osyrę i Sase Zivca. Dla kibiców Piasta zmartwieniem mogła być też ostatnia forma Lecha Poznań. Do Gliwic przyjechał zespół, który wygrał sześć ostatnich spotkań z rzędu. Kolejorz od razu mógł rozpocząć od mocnego uderzenia. Już w pierwszej minucie znakomitą okazję zmarnował jednak

Pawłowski. 60 sekund później Piast odpowiedział trafieniem w  poprzeczkę Gerarda Badii. Hiszpan gola nie zdobył, ale go wypracował. W  15 minucie znakomitym prostopadłym podaniem obsłużył Bartosza Szeligę, a  pomocnik Piasta w sytuacji sam na sam nie dał szans Buriciowi i wyprowadził niebiesko-czerwonych na prowadzenie. – To była wymarzona piłka od Gerarda, musiałem to wykończyć – mówił telewizji CANAL+, w przerwie spotkania, szczęśliwy strzelec gola. Piast po objęciu prowadzenia postawił wysoki pressing i umiejętnie utrzymywał rywali z  dala od bramki strzeżonej przez Jakuba Szmatułę. Kolej-

ne świetne zawody rozgrywał Radosław Murawski, który wraz z Urosem Korunem i Hebertem skutecznie rozbijali wyprowadzane przez Lechitów akcje. Gliwiccy kibice zadrżeli tylko raz, kiedy w  dość niefrasobliwy sposób piłkę w środku pola stracił Badia, a Trałka dograł na czystą pozycję do Linettego. Młody reprezentant Polski fatalnie jednak spudłował. Na przerwę, gliwiczanie schodzili do szatni z jednobramkowym prowadzeniem. Druga odsłona gry rozpoczęła się dla gospodarzy w wymarzony sposób. W 48 minucie, Patrik Mraz w swoim stylu, wrzucił piłkę z lewej flanki boiska w  pole karne, dopadł do niej Tomasz Mokwa i zagrał wprost pod nogę Barisicia. Chorwat

Zagłębie Lubin – Górnik Zabrze 2:4 (2:2)

Górnik rozbił „Miedziowych” Fot. gornikzabrze.pl

Górnik Zabrze wygrał wyjazdowy spotkanie z Zagłębiem Lubin 4:2. Dobra forma „Trójkolorowych” w ostatnich tygodniach zaowocowała niezłą zdobyczą punktową, choć na wyjście ze strefy spadkowej zabrakło jednego oczka.

W ostatnich tygodniach forma piłkarzy Górnika wyraźnie zwyżkowała W  piątkowym spotkaniu zabrzan na prowadzenie wyprowadził niezawodny Roman Gergel. Zagłębie wyrównało po trafieniu Łukasza Janoszki w 21 minucie. Trzy minuty później Górnik znów cieszył się z bramki. Tym razem za sprawą Bartosza Kopacza. Gospodarze wyrównali tuż przed przerwą, kiedy Janukiewicza pokonał Zbozień.

Druga połowa należała już do zabrzan. W 55 minucie trafił Sobolewski, a wynik spotkania ustalił w 73 minucie Szeweluchin.

GAZETA MIEJSKA Gliwice Zabrze

W poniedziałek Śląsk Wrocław pokonał na wyjeździe Podbeskidzie Bielsko-Biała. Ten wynik oznacza, że przerwę zimową Trójkolorowi spędzą na 15 miejscu w tabeli. Forma z ostatnich spotkań może jednak zabrzańskich kibiców napawać optymizmem. Do ósmego miejsca premiowanego grą w grupie mistrzowskiej, Górnik traci zaledwie cztery punkty.

Fot. piast-gliwice.eu

Przerwę zimową gliwiczanie spędzą na fotelu lidera z  pięcioma punktami przewagi nad Legią Warszawa.

Piast Gliwice – Lech Poznań 2:0 (1:0)

Piłkarze Piasta na przerwę zimową udadzą się w znakomitych nastrojach lekkim przyłożeniem zdobył szóstą bramką w sezonie. Stadion eksplodował z radości. Kolejne minuty gry toczyły się w podobny sposób jak w pierwszej połowie. Kolejorz miał swoje sytuacje po strzałach Linettego i Thomalli, ale za każdym razem brakowało precyzji. Piast imponował organizacją gry, a pod koniec meczu także miał swoje okazje na podwyższenie rezultatu. Najbliżej był Uros Korun, który po dośrodkowaniu z  rzutu rożnego z  najbliższej odległości trafił w poprzeczkę.

Niedzielne zwycięstwo z Lechem Poznań, pozwoliło gliwiczanom utrzymać pięć punktów przewagi nad Legią Warszawa, a przede wszystkim potwierdziło, że sensacyjna forma Piasta w tym sezonie nie była przypadkowa.

Z dwoma największymi potentatami Ekstraklasy – Legią i Lechem, Piast zanotował dodatni bilans dwumeczu (z warszawiakami 4 punkty, a  z  poznaniakami 6). To była piękna jesień przy Okrzei. Teraz, przed piłkarzami i  sztabem szkoleniowym być może najważniejszy okres przygotowawczy w karierze. Nikt nie ma już wątpliwości, że drużyna ma potencjał by walczyć o cele znacznie wyższe niż tylko awans do grupy mistrzowskiej. Michał Szewczyk

Ekstraklasa sezon 2015/2016 – tabela po ostatniej w tym roku kolejce spotkań Lp

Drużyna

Mecze

Punkty

Z.

R.

P.

Bramki

1

Piast Gliwice

21

45

14

3

4

39-25

2

Legia Warszawa

21

40

11

7

3

42-21

3

Cracovia Kraków

21

36

10

6

5

44-29

4

Pogoń Szczecin

21

36

9

9

3

26-20

5

Ruch Chorzów

21

31

9

4

8

27-31

6

Lech Poznań

21

28

8

4

9

23-25

7

Zagłębie Lubin

21

27

7

6

8

27-31

8

Górnik Łęczna

21

25

7

4

10

25-32

9

Jagiellonia Białystok

21

25

7

4

10

30-34

10

Lechia Gdańsk

21

24

6

6

9

25-27

11

Termalica Bruk-Bet Nieciecza

21

24

6

6

9

21-27

12

Korona Kielce

21

24

6

6

9

16-23

13

Wisła Kraków

21

23

5

9

7

28-23

14

Śląsk Wrocław

22

22

5

7

9

21-29

15

Górnik Zabrze

21

21

4

10

7

29-32

16

Podbeskidzie Bielsko-Biała

21

21

4

9

8

21-35

www.gazeta-miejska.pl

Awans do grupy mistrzowskiej

Miejsce w grupie spadkowej

22.12.2015 (nr 753)