Cena °50 z1

W NUMERZE: Korespondencja więźniów z obozu przejściowego w Inowrocławiu

• 25-lecie Poczty ONZ (XIII)

XV-lecie Klubu Olimpijczyka

• Konkurs na publikacje w 1977 r. w prasie, radio i telewizji

4 kwietnia wejdzie do obiegu I znaczek z okazji 30-lecia podpisania pierwszej umowy o wapelpraey naukowo- technicznej między PRL i ZSRR (p• opis str. 126)

Nr 6 (513) Rok XXIV

WARSZAWA, 16-31 MARCA 1977

Zbigniew S ierpinski

KORESPONDENCJA WIĘŹNIÓW Z OBOZU PRZEJŚCIOWEGO W INOWROCŁAWIU O hitlerowskim obozie przejściowym w Inowrocławiu wiadomo jest niezmiernie mało. Żadnej wzmianki nie można o nim znaleźć w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej, a w Encyklopedii II wojny światowej znajduje się jedynie wzmianka o tym, że istniał tam obóz tzw. prze"siedleficzy, przez który przeszło ok. 10 000 Polaków, a kilkaset osób zostało zamordowanych (1). W turystycznym przewodniku po Inowrocławiu (2) znajdują się następujące informacje: • • „Na przedmieściu Błonie hitlerowcy stworzyli więzienie policyjne policji bezpieczeństwa I obóz pracy wychowawczej. Byt to właściwie bardzo ciężki obóz koncentracyjny, w którym przebywały tysiące ludzi i wielu z olch nigdy nie powróciło do swych domów. Więzieni tu byli nie tylko Polacy. lecz Żydzi, Cyganie, ujęci zbiegowie z obozów jenieckich — Rosjanie, Anglicy, Francuzi, a nawet antyfaszyści Niemcy. Przeciętnie w obozie przebyty/124 1000 osób, a przez cały okres okupacji przeszło przez obóz około 20 tysięcy więźniów. Warunki obozowe były bardzo ciężkie 1 z tego powodu umierało tu 3-6 osób dziennie...".

Z relacji uzyskanej od p. M. Jackowsklej wyniku, że początkowo obóz ten znajdował się w Szczeglisne koło Mogilna. Na Maniu więźniowie mieszkali w drewnianych barakach. Całość obozu była ogrodzona wysokim murem, zabezpieczonym ponadto od góry drutem kolczastym (3). Liczni więźniowie wywiezieni zostali z Inowrocławia do Fortu VII w Poznaniu, gdzie na skutek znęcania się nad nimi oprawców hitlerowskich, wielu straciło życie. Niektórzy więźniowie byli przekazywani do pobliskiego obozu w 2abikowie, bądź wywożeni do obozów koncentracyjnych (3). W obozie w Inowrocławiu zmarło na Skutek chorób, wycieńczenia i katowania około 500 więźniów. Z rodzinami pozostającymi na wolności więźniowie Polacy mieli możność utrzymywania kontaktów korespondencyjnych. Do tego celu służyły karty korespondencyjne o wymiarach 14,7X10,5 cm, wydrukowane w kolarze seledynowym na zlecenie komendantury obozu. Prawa strona karty pocztowej przeznaczana była na adres odbiorcy. Po lewej stronie u góry znajdował się adres nadawcy zawierający następujące dane: Jeniec prewencyjny (Schutzhaftgefangener)... niemiecka nazwa miasta Inowrocław — Hohensalza oraz nazwa ulicy. Więźniowie wypisywali tam zawsze swój numer tak, jak to było czynione w obozach koncentracyjnych (4).

Niżej, w części oddzielonej poziomą kreską, zamieszczony był wyciąg z zarządzenia obozowego o następującej treści: „Więźniom prewencyjnym wolno co 4 tygodnie pisać jedną kartę oraz jeden raz w 'ciągu miesiąca otrzymywać korespondencję. W każdy Wtorek, w godzinach od 14 do 16. przyjmowane są paczki z bielizną oraz w ograniczonej ilości także dodatkowe środki żywnościowe przeznaczone dla więźniów. Wzbronione jest .przekazywanie lub przesyłanie wyrobów tytoniowych. Komendantura obozu przejściowego Inowrocław".

W lewym dolnym rogu karty pocztowej była sygnatura: T.0080 541. W maju 1942 roku musiały istnieć jakieś ograniczenia w przyjmowaniu paczek dla więźniów, o czym świadczy skreślenie wyrazu „każdy" (wtorek — ZS), co widoczne jest na ryc. L

miltemnia.N.

nr art4.0.4e. 4.40444. , 44

ryc. ł

ryc. 2

Wszystkie listy musiano pisać w języku niemieckim, a zamieszczane w nich wyrazy polskie, zwłaszcza w przypadku trudności ze znalezieniem odpowiedniego . ,wy, , ,119

rażenia w języku niemieckim, były skreślane lub zamazywane przez cenzorów. Na żadnej spośród znanych mi kart korespondencyjnych wysłanych z obozu w Inowrocławiu nie było naklejonego znaczka pocztowego, ale także nie było żadnego znaku stwierdzającego pobranie opłaty przez listonosza od odbiorcy korespondencji. Jak widać na ryc. 2, tajna policja państwowa (gestapo) kontrolowała korespondencję, o czym świadczył stempel i inicjały gestapowskiego cenzora. Być może dotyczyło to wyłącznie korespondencji więźniów uznanych ze szczególnie niebezpiecznych dla Trzeciej Rzeszy. Fakt, że więźniom wolno byto pisać tylko jeden raz w miesiącu świadczy o tym, że wprowadzony tam reżim był

równie srogi jak w obozach koncentracyjnych, a może nawet sroższy, stamtąd bowiem więźniowie wysyłali zazwyczaj listy 2 razy w miesiącu (4). Korespondencja więźniów obozu hitlerowskiego w Inowrocławiu powinna się znaleźć w zbiorach poświęconych martyrologii narodu polskiego w latach drugiej wojny światowej i okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Literatura: 1. Encyklopedia II Wojny światowej. warszawa 1975. 2. Aleksandrowicz J. — Inowroclaw i okolice, PTTK Inowroctaw 1073. 3. Jackowska M. — Relacja ustna o obozie w Inowrocł awiu, 1976., 4. Sierplóski Z. — Korespondencja z niemieckich obozów koncentracyjnych. Biuletyn Filatelistyczny, Oddział Warszawski PZF nr 2. 7976.

Tadeusz Grodecki

25-LECIE POCZTY ONZ xIII Datowniki z imprez specjalnych i stemple pamiątkowe D OCZTA ONZ prówadzi propagandę własną na skalę niespotykaną w działalności żadnej innej poczty świata. W założeniu jest to propaganda idei przyświecających ONZ, w realizacji propaganda własnych wydawnictw pocztowych w przeświadczeniu, że już sama nawet nazwa „United Nations", umieszczona w kilku językach na znakach pocztowych spełnia w pewnym sensie to zadanie. Własne specjalne wydawnictwa poczto: we adresowane są przede wszystkim do filatelistów. No, bo wydawnictwa, które już omówiliśmy — znaczki, całostki, frankatury mechaniczne, zwykłe datowniki pocztowe — mają pewien charakter użytkowy dla biur ONZ. Nawet FDC mogą trafiać również do licznych rzesz przypadkowych gości czy turystów, podobnie jak datowniki z licznych kongresów międzynarodowych. To jednak zarówno datowniki, jak i stemple dodatkowe z licznych wystaw filatelistycznych są ukierunkowane, w zasadzie wyłącznie na nasze albumy. A że są ich setki praktycznie nie istnieje już możliwość zebrania wszystkich. Dlatego nie będziemy podawać zestawień katalogowych niektórych wyraźnie marginesowych walorów. Ograniczymy się w tych przypadkach do zasygnalizowania pewnego problemu, istniejącego w dziedzinie filatelistyki Poczty ONZ. Wydaje nam się, że tylko taki charakter — reprezentanta swego działu — będą mial), te walory w naszych zbiorach. Oczywiście, takie podejście nie jest zgodne

P

120

z ogólnie obowiązującymi w filatelistyce zasadami. Ale też zbiory ONZ nie mają odpowiednika w żadnym zbiorze znaków innych poczt. Dla wszystkich poczt użycie własnych znaków pocztowych na terenie działania innej poczty jest absolutnym wyjątkiem. Odwrotnie jest w przypadku poczty ONZ. Kiosk pocztowy poczty ONZ na wystawie filatelistycznej jest w zasadzie zawsze poza obszarem działania tej poczty. Przecież wystawy na własnym terenie, tj. w gmachitch w New Yorku i w Genewie, można policzyć na palcach. WYSTAWY OBJAZDOWE New York Pierwszą filatelistyczną wystawę objazdową zorganizowała Poczta ONZ, z okazji XX-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniach 14.V.-22.V1.1965 r. na trasie New York — San Francisco. Wystawa odwiedziła 14 miast. Jedyną pamiątką z Wystawy jest folder wydany przez pocztę, który rozdawano bezpłatnie zwiedzającym. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, co skłoniło Pocztę ONZ do zorganizowania podobnej imprezy w Europie. Europa 1966 I Wystawę objazdową w Europie zorganizowano w dniach 18.VIII.-11.X1.1966 roku.

Zmontowano ją w specjalnie przystosowanym wozie ciężarowym. Ekspozycję pokazano w 18 krajach. Odbyla ona drogę ponad 9,5 tys. km.. W poszczególnych miastach (a w niektórych państwach Wystawa zatrzymywała się w kilku miastach) stosowano stemple dodatkowe, przystawiane na specjalnych kartach pamiątkowych z widokiem wielkiej przyczepy ciągnikowej, w której mieściła się Wystawa. Ciekawostką dla naszych zbieraczy jest, że Wystawa odwiedziła Warszawę (fot.1), gdzie stosowano standardowy dla tej Wystawy stempel dodatkowy Poczty ONZ. Stempel przedstawiał emblemat ONZ i napis na obwodzie po polsku „Objazdowa wystawa znaczków pocztowych Organizacji Narodów Zjednoczonych". Po polsku podano również miejsce i datę: „Warszawa — 4-5 w(r)eśnia 1966 r.". Stemple z tej Wystawy Objazdowej są stosunkowo bardziej popularne. Podajemy miejsca „postoju" Wystawy i daty ekspozycji wg informacji umieszczonych na stemplach. 1. Jugosławia — Belgrad. 19-20.V111. 1966. 2. Bulgaria — Sofia. 22-23.VIII.1966 (stempel innego typu, prostokątny w ramce. tekst ten sa In). 3. Rumunia — Bukareszt. 25-26.VIII. 1966. 4. Węgry — Budapeszt. 30-31.VIII.1966. 5. Polska — Warszawa. 4-5.IX.1966 (fot. 1). W dacie — bląd literowy: jest „wreśnia" zamiast „września".

,,,i.toWyCh 0, ,Of,.: p, ■ii S i,< Ti:N.,, * *07 ' •I• ..---- ---..Z.1 • -c.,

'') f.7.,.

(i.-' ■(..i; • 5. 3 v, , • . ,'.4,..,;,,,''.-''. • ,,,,,t, ,,.4» */■., . 4,-....,„,,„ws 00 4446;40 f'''''''

fot. 1 Przygotowany był również stempel do stosowania w Krakowie, z napisem „Kraków — 2 wreśnia 1966 r.". Wobec odwołania Wystawy w tym mieście — nie był stosowany. Znane jest kilka odbitek grzecznościowych. 6. Czechosłowacja — Praha. 9-10.IX. 1966. 7. Austria — Wiedeń. 12-13.IX.1966. 8. RFN — Monachium. 15.IX.1966. — Hanower. 18-19.1X.1966. — Hamburg. 21-22.1X.1966. 9a. Szwecja — Sztokholm. 26-27.IX.1966.

fot. 2 10. Finlandia — Helsinki. 29-30.IX.1966. 11. Norwegia — Oslo. 3-4.X.1986. 9b. Szwecja — Goeteborg. 6.X.1966. 12. Dania — Kopenhaga. 8-9.X.1966. 13. Holandia — Amsterdam. 13-14.X. — Breda. 15.X.1966 (prostokątny stempel z dwuwierszowym tekstem: „Bred 15 okt. 1966/V.N,Auto"). 14. Belgia — Bruksela. 16-17.X.1966. 15a. Francja — Paryż. 19-20-21.X.1966. 16. W. Brytania — Londyn. 23-24-25.X. 1966. 17. Luksemburg — Luksemburg. 28-29. X.1986. 2 stemple: w języku francuskim oraz niemieckim. 15b. Francja — Strasburg. 31.X.1966. 18. Wiochy — Mediolan. 4-5.XI.1966. — Turyn (dwa stemple): 7— —8.XI.1966. i 9-10.X1.1966. Jak widzimy w Szwecji i Francji Wystawa była nawet dwukrotnie (w różnych miastach). Wynikło to z trasy samochodu wystawowego. W RFN Wystawa odwiedziła 3 miasta, a w Holandii — 2. Prawdopodobnie drugie zatrzymanie w Holandii nie było planowane, gdyż w Bredzie nie było standardowego stempla ONZ (typu jak na fot. 1). Z Wystawy można było nadawać do wszystkich krajów świata specjalne karty ze znaczkami ONZ i stemplem Wystawy. Korespondencja ta byla nadawana za pośrednictwem Poczty ONZ w New Yorku. Na fot. 2 reprodukujemy pierwszą stronę karnetu wystawowego. Czterostronicowy karnet zawiera reprodukcję kilkudzie121

sięciu znaczków ONZ w naturalnych kolorach. Karnety ukazały się w różnych językach. Wersja polska przynosi na 2 i 3 stronie tekst propagujący znaczki, napisany dobrą polszczyzną i złożony czcionkami polskimi. Jedyne potknięcie językowe jest, jak wspomnieliśmy, na datowniku. Europa 1967 W rok po omówionej Wystawie objazdowej zorganizowano jej dalszy ciąg, bądź jak chcą niektórzy — drugą Wystawę, poprzez kraje Europy Pd.-Zachodniej: Szwajcarię, Pd. Francję i Hiszpanię. Jednak tym razem nie stosowano stempla ONZ. Przez teren Szwajcarii Wystawie towarzyszył szwajcarski urząd pocztowy „Bureau de poste automobile 3", który stem-

plowal foldery ONZ (jak fot. 2), opatrzone dodatkowo znaczkiem szwajcarskim stemplem dodatkowym szwajcarskim „Wystawa objazdowa znaczków pocztowych ONZ". Przypominamy, że w tym czasie nie było w Szwajcarii własnego urzędu pocztowego ONZ, a Biura ONZ korzystały z poczty szwajcarskiej. Zarówno w czasie obu wystaw objazdowych, jak i szeregu innych imprez ONZ, różne poczty stosowały dużą liczbę datowników i stempli dodatkowych własnych. Nie są to jednak oczywiście sten. ple ONZ. Natomiast ogromną, choć marginesową, pozycję stanowią stemple pamiątkowe, tzw. cachets souvenir, stosowane przez Pocztę ONZ na wystawach filatelistycznych w wielu krajach. Omówimy je oddzielnie.

Wiesław Ryszawy

NA XV-LECIE KLUBU „OLIMPIJCZYKA" PZF Jesienią 1961 r. pięciu entuzjastów hobbistów pięciu kólek olimpijskich w zwierciadle filatelistyki — powołało komitet organizacyjny Klubu Zainteresowań (jak go później określono) o tematyce sportowej, a w szczególności — olimpijskiej. Mało kto dawał szanse dłuższego żywota ich dziełu. „Ot, odbędziecie parę spotkań przy czarnej kawie, może jakiś zjazd i... wszystko wróci do normy, tzn. każdy sam pozostanie ze swoim zbieractwem", tak to wówczas kwitowano. Mimo tych uszczypliwych przepowiedni — na apel zamieszczony w „Kulisach" napłynęły przez red. K. Gryżewskiego liczne zgłoszenia do Klubu „Olimpijczykraju. zakątków ka" z różnych W tym czasie Komitet Organizacyjny w składzie: F. Bura, K. Gryżewski, Cz. Pieśkiewicz, K. Przybylski i W. Ryszawy przygotował ogólnopolskie spotkanie. Historyczne już powstanie pierwszego w kraju „Klubu Filatelistów Olimpijczyków" odbyło się w Warszawie w lokalu Zarządu Głównego PZF w dniu 18.111.62 r. W Zjeździe wzięło udział 30 osób. Przybyli koledzy z Bydgoszczy, Lublina, Łodzi, Gorzowa Wlkp., Krakowa, Pabianie, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, żyrardowa i oczywiście z Warszawy. Prezesem Zarządu Klubu wybrany został F. Bura, v-prezesem — K. Qryżewski, sekretarzem — K. Przybylski oraz członkami — Cz. Pieśkiewicz i W. Ryszawy. Spośród przybyłych wybrano również pełnomocników Klubu w poszczególnych okręgach. Po dwóch latach z funkcji sekretarza zrezygnował K. Przybylski, a objął ją 122

W. Ryszawy. Większość z wymienionych pracuje do dziś. Podsumowując dorobek, nie sposób nie przytoczyć kilku liczb z dotychczasowej działalności Klubu. I tak Klub: odbyt — 10 spotkań (zjazdów) ogólnopolskich, przeprowadził — 18 prelekcji o charakterze centralnym oraz kilkadziesiąt o charakterze lokalnym, zorganizował — 12 wystaw (pokazów) o charakterze centralnym oraz kilkanaście o charakterze lokalnym, wydal — 3 broszury specjalistyczne, — 1 książkę (przez PKOL), opublikował — ok. 150 pozycji o tematyce głównie olimpijskiej, zdobył — 19 medali w randze medali olimpijskich na Międzynarodowych Wystawach Olimpijskich Sztuki Filatelistycznej („Verso Tokyo 64", „Verso Mexico 68" oraz „Verso Monaco 72"), otrzymał — 3 medale oraz 40 odznaczeń honorowych PKOl. Dzięki wynikom swej pracy Klub „Olimpijczyka" zdobył duże uznanie zarówno w PZF, jak i w Polskim Komitecie Olimpijskim, który uważa Klub „Olimpijczyka" za swoje ramię w zakresie propagowania idei olimpijskiej poprzez filatelistykę. A wypowiedź Sekretarza Generalnego PKOl. — dra S. Drążdżewskiego, że „jesteście zażartymi olimpijczykami" jest dla nas najmilszym komplementem. Kolejne roczne spotkania Klubu odbywają się w ramach programu ogólnopolskich obchodów „Dni Olimpijczyka".

Karty pocztowe na „Dni Olimpijczyka", wydawane na zlecenie PKOl. (z inspiracji Klubu „Olimpijczyka"), a stanowiące galerię polskich medalistów olimpijczyków, stały się prawdziwym szlagierem nie tylko u nas w kraju, lecz również za granicą. Przejrzyjmy dorobek pocztowo-filatelistyczny powstały z inicjatywy Klubu. Przedruk na Cp 209 I i II (w ilości po 600 sztuk każda) za zezw. Min. Łączności (rys. 1) oraz kasownik okolicznościowy z okazji I. Ogólnopolskiego Zjazdu Klubu Filatelistów Olimpijczyków, 18.3.1982, Warszawa 40 (rys. 2) stanowią inaugurację. W związku z ,Dniem Znaczka" oraz „Międzynarodowym Tygodniem Pisania Listów" Klub zorganizował w 1962 r. 2 imprezy filatelistyczne: 12.X. w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki przy ul. Nowy Swiat w Warszawie „Pokaz Znaczków Olimpijskich" (rys. 3) oraz 15.X. w Domu Kultury, Warszawa-Targówek (rys. 4). Na program imprez złożyły się pokazy, prelekcje kol. F. Bury „Olimpiady" oraz kasowniki okolicznościowe. Kasownik okolicznościowy z okazji II. Zjazdu Klubu Filatelistów Olimpijczyków, Poznań 9, 18.X.1964 (rys. 5) oraz 2 dalsze stosowane z okazji „XVIII Lotu Poczty Szybowcowej" w Lesznie Wlkp., 18.X. „Pokaz Znaczków Olimpijskich" w Tokio k. Wyrzyska (stosowany w Osieku n. Notecią 19.X.1964 — rys. 6), podkreśliły więź filatelistów-olimpijczyków z naszymi sportowcami startującymi w odległym Tokio. Z okazji lotu wydano pamiątkową kartę z odpowiednim nadrukiem. Pięciolecie działalności Klubu zamykał III. Zjazd Klubu w „dniu 5.III.1967r. w Warszawie. Stosowano kasownik okolicznościowy o treści: Apel Olimpijski III. Zjazd Klubu Filatelistów Olimpijczyków (pięć kółek), Warszawa 1, 5.111.1967 (rys. 7). Ponadto wydano 1 kartę pamiątkową z nadrukiem (jak wyżej) oraz przedrukowano 2 winietki olimpijskie tekstem: „Grenoble 68" i „Mexico 68". (IV.) Meeting Filatelistów Olimpijczyków, Poznań 9, 11.V111.1988 (na ilustr.: staromeksykański dysk, plus 5 kółek rys. 8) oraz: Przewieziono balonem SP-PZP Katowice (rys. balonu plus 5 kółek olimp.), Meksyk 1968, Poznań, 11.V111.1968 to treść kasownika okolicznościowego oraz stempla dodatkowego. Przygotowano również pamiątkową kopertę ozdobioną maszkaronem staromeksykańskim oraz treścią dwujęzyczną (pol., niem.). Meeting ten odbył się w trakcie Międzynarodowej Wystawy ..T.D.MATICA 68" w Poznaniu. Imprezą towarzyszącą 68. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, zorganizowaną z okazji 50-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, byhi Wystawa Filatelistyczna, na którą na-

deslali eksponaty członkowie Klubu. Z tej okazji na pamiątkowej kopercie stosowany by/ okolicznościowy kasownik o treści: 50 lat pod olimpijską flagą, Wystawa Filatelistyczna, 5.06.69, Warszawa PKIN (170. 9). Kolejne spotkanie (V) udokumentował okolicznościowy kasownik o treści: „Meeting Filatelistów Olimpijczyków (5 kółek olimp.) 16.XI.1969, Poznań 1" (rys. 10). VI Meeting upamiętni•Y się, oprócz tradycyjnego okolicznościowego kasownika o treści: „Meeting Filatelistów Olimpijczyków (symbol igrzysk w Sapporo) Dzień Olimpijczyka, Poznań 1, 5.111.1972" (rys. 11), również drugim, z okazji zdobycia 100 medalu dla Polski, a pierwszego złotego medalu olimpijskiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Treść drugiego kasownika: 100. medal olimpijski (skoczek w loorzeł) Wojciech Fortucie narciarskim na 11.11.72 (symbole Igrzysk Zimowych Sapporo) Poznań, 5.111.1972 (rys. 1.2). Ciekawostką jest fakt stosowania tego kasownika już w kilkanaście dni po zdobyciu przez W. Fortunę złotego medalu. Należy dodać, że przygotowano również ciekawe karty i koperty pamiątkowe z tłoczonymi symbolami igrzysk zimowych w Sapporo oraz okolicznościowym tekstem. Zjazd ten przypadł na X-lecie Klubu (1962-1972). Z tej okazji 3 członków Klubu uhonorowanych zostało złotymi oraz 7 — srebrnymi odznakami PKOL Również dzień otwarcia Igrzysk XX. Olimpiady w Monachium upamiętniony został kasownikiem okolicznościowym: Olimpijski lot balonowy (5 kolek) Sapporo-Monachium 1972, Poznań 9, 26.VI11.1972 oraz kasownikiem dodatkowym: Przewieziono balonem SP-PZG Stomil (obrys balonu — w gondoli „1972") Poznań, 26.VIII. 1972. Przygotowano również specjalną nalepkę (winietkę) 3-zlotową, uprawniającą przesyłkę do przewozu balonem oraz pamiątkową kartę. W 1974 r. przypadło Ni-lecie startu naszej ekipy w igrzyskach olimpijskich. Dzięki inspiracji Klubu „Olimpijczyka", na zlecenie PKOl., wydana została Cp 599, otwierająca „galerię polskich medalistów olimpijskich". Na maku opłaty pocztowej umieszczono brązowego medalistę A. Królikiewicza w indywidualnym konkursie skoków (hippika) oraz w części ilustracyjnej — w dynamicznym ujęciu czwórkę srebrnych medalistów drużynowego wyścigu kolarskiego na torze (4000 m) w składzie: J. Lange, J. Lazarski, T. Stankiewicz i F. Snymezyk. To oni wlaśnie byli naszymi pierwszymi medalistami. Kasownik okolicznościowy: Dni Olimpijczyka 1974 (5 kolek), Pokaz Znaczków Sportowych, Warszawa 1, 3.111.1974 upamiętnił VII Spotkanie Klubu (rys. 13). 123

1 091:1110POLSK ZJAZD KLUBU ILATEUMW MM" OLINOIXI.NOW VORSLOSA•IN 51452

1

2

3

4

6

ZNA

8 10 100 MEDAL OLIMPIJSKI

rar4, QR9

DNI OLI M PIJCZYKA 1974

FORTUNA 11.11./3

.-p SMNIRP1?

POKAZ ZNACZ/ZIWSPORTOWYCM ~sm* 1 0.14.1974

POZNAM 1 • 5 III 1972

11

1;

12

1975

14 XV LECIE KLUBU ,OLIMPIJCZYKA" PZF 1962 - 1977

15

16

„DNI OLIMPIJCZYKA 77" 31T SPOTKANIE KLUBU (..rt,„OLIMP I J CZ YKA"

:2 5.1WARSZAWA 17 4 1977 17

124

18

„Dni Olimpijczyka 75” były okazją do wetka samolotu), Warszawa-Montreal, wydania Cp 629 — w celu upamiętnienia .9.VII.1976, Warszawa 1. 1. złotego medalu olimpijskiego, zdobytego Ponadto wydana została pamiątkowa przez H. Konopacką w rzucie dyskiem karta, z symbolami igrzysk w. Innsbrubku (Amsterdam 1928 r.). Stosowano również i Montrealu, z napisem „Rok olimpijski w kwietniu, w Upt. Poznań 2 i Upt. War- Wystawa Filatelistyczna" oraz stosowano szawa 2 wirniki o podobnym rysunku i kasownik okolicznościowy o tej samej treści: Dni Olimpijczyka 1975 (abrys bież- treści 15.7.1976 w Upt. Warszawa 1. Organi stadionu), z tym że Upt. Warszawa 2 nizacją Wystawy zajął się O/W-wa wraz mial dwa wyznaczniki: „2S" (rys. 18) z Klubem „Olimpijczyka", pod patronai „IS", zaś Poznań jeden (rys. 15). tem PKOl. Eksponowali członkowie KluW 1976 r. wydano Cp 650, na której bu (rys. 16). Tematem Cp „Dni Olimpijczyka 77" bęw części ilustracyjnej przedstawiono sylwetkę Janusza Kusocińskiego, zdobywcy dzie reprodukcja płaskorzeźby „Piłkarze" — dzieła J. Klukowskiego, srebrnego mezłotego medalu w biegu na 10 000 m w Los Angeles (pierwszego złotego medalu w dalisty w Olimpijskim Konkursie Sztuki. Dla upamiętnienia XV-lecia Klubu dokonkurencjach męskich), pierwszego, który przełamał hegemonię fińską w biegach konany zostanie na tej karcie za zezwoleniem Min. Łączności — nadruk: XV-ledługodystansowych. „Rok Olimpijski 76" upamiętniono ritin. przez stosowanie oko- cie Klubu „Olimpijczyka" PZF 1962-4977 (pięć kółek i obrys narożnika znaczka licznościowego kasownika: Wystawa. Igpocztowego — rys: 17) oraz stosowany bęrzyska Olimpijskie w filatelistyce. Mu- dzie okolicznościowy kasownik: Dni Olimzeum Poczty i Telekomunikacji. Wrocław 1, 26.6.76 (w środku: pięć kółek-znicz-ga- pijczyka 77, X Spotkanie Klubu „Olimłązki laurowe). Wydano też pamiątkową pijczyka", Warszawa, 17.4.1977, Warszawa 1 (rys. 18). kartę z okazji tej wystawy. Ten pełny przegląd wydawnictw pozwaUkazała się Cp 656 (lotnicza) z prze- la stwierdzić, że reprodukowane znaki znaczeniem na lot olimpijski Warszawa- pocztowe odznaczały się zarówno dobrym -Montreal, zorganizowany przez Klub „O- smakiem graficznym, jak i spełniał), swolimpijczyka" oraz stosowano okolicznoś- ją pożyteczną funkcję propagowania idei ciowy kasownik: Przelot polskiej repre- olimpijskiej. A to jest naczelnym hasłem zentacji na igrzyska XXI Olimpiady (syl- Klubu „Olimpijczyka".

OGÓLNOPOLSKI KONKURS na publikacje filatelistyczne w prasie, radio i telewizji w 1977 r. Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów z inicjatywy Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Krakowie ogłasza ogólnopolski konkurs na najlepsze publikacje filatelistyczne w prasie, radio i telewizji w 1977 roku. Celem konkursu jest rozszerzenie propagandy filatelistyki w społeczeństwie poprzez rozwój inrformacji i publikacji filatelistycznej zamieszczanej zarówno w stałych kącikach filatelistycznych, jak i oddzielnie na lamach prasy oraz w programach radia i telewizji w całym kraju. 1. W konkursie mogą wziąć udział autorzy lub zespoły autorów publikacji filatelistycznych, zamieszczanych we wszystkich dziennikach i czasopismach oraz w radio i telewizji. Wyłączone są z konkursu publikacje zamieszczane w dwutygodniku „Filatelista" i innych periodykach wydawanych przez Polski Związek Filatelistów. 2. Zostaną nagrodzeni autorzy' lub zespoły autorów publikacji filatelistycznych, ogłoszonych w 1977 roku, za najlepsze

teksty i redakcję stałych kącików filatelistycznych oraz artykuły publicystyczne z zakresu filatelistyki, a zwłaszcza poświęcone życiu i działalności PZF. Jury będzie zwracać uwagę także na nowe inicjatywy i formy popularyzacji filatelistyki wśród społeczeństwa. Przy ocenie będą brane pod uwagę zarówno poziom, jak i ilość ogłoszonych w 1977 roku publikacji danego autora lub zespołu autorów. 3. Kandydatów do nagród mogą zgłaszać redakcje prasy, agencji, radia i telewizji oraz zarządy okręgów PZF i stałe komisje Zarządu Głównego PZF. Wnioski należy przesyłać na adres: Zarząd Okręgu Polskiego Związku Filatelistów, 31-007 Kraków, ul. Wiślna 8. Do zgłoszenia należy dołączyć wszystkie publikacje (artykuły i teksty audycji) danych autorów, ogłoszone w 1977 roku. We wnioskach należy wyszczególnić numery dzienników i czasopism, daty ukazania się publikacji i nadania audycji oraz podać adresy redakcji i adresy zamieszkania autorów. 125

4. Zgłoszenia należy nadsyłać do dnia 30 stycznia 1978 roku. Nadesłane po tym terminie wnioski nie będą rozpatrywane. 5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w terminie do dnia 30 marca 1978 roku i będą opublikowane w prasie filatelistycznej oraz za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej. G. Za najlepsze kąciki i artykuły z zakresu filatelistyki oraz poświęcone działalności Polskiego Związku Filatelistów zostaną przyznane ich autorom lub zespołom autorów nagrody, które przewiduje się w następującej wysokości: I nagroda — 5000 zł II nagroda — 4000 zł III nagroda — 3000 zł IV nagroda — 2000 zł V nagroda — 1000 z1

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo innego podziału nagród przy nienaruszeniu ogólnej ich sumy. 7. Oceny nadesłanych materiałów i podziału nagród dokona Jury Konkursu w składzie ustalonym przez Prezydium Zarządu Głównego PZF. Decyzje Jury Konkursu będą nieodwołalne i ostateczne. 8. Nadesłane na Konkurs materiały nie będą nadawcom zwracane. 9. Pracami związanymi z organizacją Konkursu kieruje zespól Komisji Propagandy Zarządu Okręgu PZF w Krakowie, w następującym składzie: przewodniczący — Lucjan Piekarz, członkowie — Edward Gretschel i Jan Dworaczek. Prezydium Zarządu Głównego PZF

POLSKIE W miesiącu marcu 1947 r. została podpisana pierwsza umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o współpracy naukowo-technicznej. Z okazji 30 rocznicy podpisania tej umowy Ministerstwo Łączności wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy wartości 1,50 zł przedstawiający flagi obu państw. Znaczek zaprojektował art. plastyk Witold Surowiecki, a wydrukowano go wielobarwną techniką rotograwiurową na papierze kredowanym w formacie 31,25X43 mm, w nakładzie 4 mln sztuk. W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, tj. 4 kwietnia 1977 r. znajdzie się w sprzedaży koperta FDC opatrzona okolicznościowym datownikiem stosowanym w Upt. Warszawa PKiN. Projektantem koperty i datownika jest również Witold Surowiecki. Arkusz sprzedażny zawiera 50 sztuk znaczków.

In March 1947 the first Treaty was signed between the Polish People's Republic and the Union of Socialistic Sowiet Republics concerning the scientific and technical co-operation. On occasion of 30th anniversary of signing the Treaty the Ministry of Pasto and Telecommunication is going to issue one rpostage stamp of zł 1.50 face value, depicting the flago of both these countries. The stamp has been designed by the artist, Witold Surowiecki, and printed in multichrome rotogravure technique, on coated paper, in 31.25 X 43 mm size; quantity printed 4 /Milion. On the day of issue, i.e. 4th April 1977, an FDC will be on sale cancelled with a commemorative postmark used at the Post ()Mee Warszawa — Palace of Cultura and Science. The cover and postmark have also been designed by Witold Surowiecki. Commercial panel of 50 stamps.

;Ł t • 12 marca Poczta Polska wprowadziła do obiegu 1 znaczek o tematyce„Stop! Dziecko na drodze” (p. opis w nr 5, str.105). Reprodukujemy 2 pozostałe znaczki z serii e Dwoce drzew i krzewów z polskich lasów(p. opis i reprodukcje w nr 4).

126

a• #

-

,...

.• ''•

. -...f

Polska

Polska

Ukazały się ZNACZKI 15.11. wprowadzono do obiegu 1 znaczek pocztowy 20 zł z rysunkiem polskiego samolotu PZL-106 „Kruk" — p. zapowiedź w nr. 1, str. 9 (Pismo okólne Min. Łączności z 8.11.771. 26.11. ukazał się 1 znaczek pocztowy przedstawiający medal „Za zasługi dla obrony cywilnej PRL" — p. zapowiedź w nr. 3, str. 51 (Pismo okólne Min. Łączności z 8.11.771. KOPERTY 18.II. weszła do obiegu 1 koperta ze znaczkiem 1.50 zł przedstawiającym orla z sali audiencyjnej Zamku Królewskiego w Warszawie (Pismo okólne Min. Łączności z 17.11.77).

gólnopolski Festiwal Filmów dla dzieci i ~dzieży. 17.1V. w Upt. Warszawa ł — datownika: IX Zjazd PTTK. 2-31.V. w Upt. Warszawa 1 — nakładki prop.: XXV lat Krajowego Związku Sp-ni Sprzętu Medycznego ł Laboratoryjnego. 8.V. w Upt. Wejherowo 1 — datownika: Okręgowa MIOdzieżowa Wystawa FSM. Ziemi Kaszubskiej. 16.V. w Upt. Szczecin. 1 — datownika: Ładność na Pomorzu Zachodnim. 21.V. w Upt. Kalisz 1 — 190 lat Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego. 22.V. w Upt. Gorzów Wikt). — datownika: XI Konferencja Kulturalna. 26.V. w Upi. Zielona Góra 1 — datownika: II Sympozjum Glacitektoniki. 11.V. w Upt. Poznań 9 — datownika: Jarmark Swintojański. 10.VI.-3.V11. w Upt. Olsztyn 2 — nakładki prop.: Polsko-Czechodowacka Wystawa Filatelistyczna „Olsztyn 77". 30.IX. w Upt. Słupsk 1 — datownika: XI Festiwal Pianistyki Polskiej.

Stemple pkolicznobeiowe Za zgodą Min. Łączności, DOPiT zawiadamiają o stosowaniu: 15-30.111. w Upt. Warszawa 1 — nakładki prop.: VI Zjazd ZHP (pismo z 11.111.). 6.IV. w Upt, Katowice 1 — datownika: XXX-lecie Współpracy Naukowo-Technicznej PRL-ZSRR. 16.IV. w Upt. Poznań 1 — datownika: V 0-

owoce leśne

Datownik pierwszego dnia seriio0woce drzew i krzewów z polskich lasów"

Liczba pod kasownikiem wskazuje numer „Filatelisty", w którym zamieściliśmy zapowiedź o jego stosowaniu DAMONOROWFO ~MYCY

22 -. USfivWAWEL, RUDA RIASKA 7 23 01 77

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILATELISTYCZNY 60-LECIE WIELKIEGO PAŹDZIERNIKA 15 maja uplysva termin nadsyłania odpowiedzi na pierwszy, polski etap wielkiego konkursu zorganizowanego przez czasopisma filatelistyczne krajów socjalistycznych (p. nasz nr 2, II strona okładki) I NAGRODA — WYCIECZKA DO MOSKWY:

127

41$Q,Xt;+ei'd ZAGRANICZNE ALGIERIA. 18.XLI.76. — 1 znaczek „Wybory prezydenta — Huari Burnediena": 2 dh (tekst arabski i francuski). ANTIGUA. 20.X11.76. — (i znaczków i blok „Rocznice 1 wydarzenia": l/2 c (25-lecie Poczty ONZ), 1 c (75-lecie nagród Nobla), 10 c (lot Vikinga na Marsa), 50 c (sukces w krykieta), 1 dol. (stulecie telefonu), 2 dol. (200-lecie USA). AUSTRALIA. 19.1. — 4 znaczki serii obiegowej: 20 e (skrzypkowie), 30 c (wena teatralna), 40 c (baletnica), 60 C (śpiewaczka). AUSTRIA. 12.IV. — 1 znaczek „100-lecie urodzin Alfreda Kubina — malarza i grafika": 6 sz (portret). BENIN, REP. LUD. 30.XI.76. — 2 znaczki „Pierwsza rocznica powstania R. L. Reflin": 40 (r (flagi), 150 ir (pole kukurydzy). 20.X11.76. — 4 znaczki „Boże Narodzenie 1976", malarstwo: 30. 60. 270, 300 fr (obrazy). 26.21E1.76. — 2 znaczki „Igrzyska Uniwersyteckie Afryki Zach.": 10 fr (tenis stotowy), 50 fr (Stadion). BOLIWIA. 1XI:1.76. — 1 znaczek „Nadzwyczajny Kongres Związków Boliwijskich": 1.50 p (herb, portrety bohaterów). BRAZYLIA. 25.X/.76. — 1 znaczek z okazji święta religijnego: 0.80 er (dwie zlożone 13.XL1.76. — 2 znaczki „Mundury marynarskie": 0.80 cr (mundur z 1840 r.). 2 er (mundur fizyliera z 1808 r.), BUŁGARIA. 28.1. — 5 znaczków „Monety": I st (brązowa moneta z lat 193-211), 2 st (z lat 198-217), 13 st (z lat 198-217), 18 st (z lat 198-217), 23 st (miedziana moneta z lat 281-302). CHINSKA R. L. 22.XII.76. 6 znaczków „Na odległej wal": 4, 8X3, 10, 20 f (prace na wsi). CZAD. 12.X11.76. — 5 znaczków 1 blok „75-lecie Nagród Nobla", portrety: 45 fr (Robert Koci:, medycyna 1905 r.). 90 fr (Anatole France, literatura 1921 r.), 100 fr (Albert Einstein, fizyka 1921 r.), 200 fr (Dag Hammarskjald, nagroda pokojowa 1961 r.). 300 fr (SMm)chiro Tomonaga, fizyka 1965 r.). blok 500 fr (Alexander Flernming, medycyna 1945 C.). DANIA. 24.111. — 1 znaczek w związku z wprowadzeniem z dniem 1 maja nowych przepisów ruchu ulicznego: 100 Ore (zebra. znaki drogowe). DOMINIKA. X11.76. — 7 znaczków „Muszle": 1/2 c, 1 c, 2 Z. 20 e. 40 C. 50 C, 3 dol., blok 2 dol. (różne gatunki muszli), EGIPTU REP. ARABSKA. 22.XI.76. — 1 znaczek ',Spis ludności i domów": 20 m (na tle sylwetek domów — rosną-

128

ca krzywa na wykresie i grupa ludzi). FINLANDIA. 17.1. — 2 znaczki serii obiegowej: 0.90 mk (herb), 5 mk (kogut — rek" na budynku wskazujący kierunek wiatru). FRANCJA. 7.11. — 1 znaczek „Narodowe Centrum Sztuki i Kultury im. Georges Pompiclou": 1 fr (gmach Centrum). 14.11. — 1 znaczek „Rozbudowa portu w Dunkierce": 0.50 fr (fragment rozbudowy). GWATEMALA. 13(1/.78. — 2 znaczki, 20-lecie wprowadzenia monety „Quetzal": 8, 20 c (awers i rewers monety z 1974 r.). HONGKONG. II. — 3 znaczki serii obiegowej: 60, 70, 80 c (portret królowej). INDIE. 26.X1.76 — I znaczek „Dr Hari Singh Gour": 25 p (portret). 1.X11.76. — 1 znaczek „Inauguracyjny lot aerobusu Indyjskich Linii Lotniczych": 2 r (aerobus w locie). INDONEZJA. 8.X11.76. — 2 znaczki „Książki dla dzieci": 29 p (otwarta książka z ilustracją i tekstem), 40 p (dwoje dzieci nad książkami). IRAN. 31.X.76. — 3 znaczki „Dzień Dziecka": 3X 2 ri (kwitnące drzewo, kwiaty). ISLANDIA. 2.II. — 2 znaczki ..Jedność i współpraca krajów skandynawskich": 32, 45 kr (5 nenufarów, emblemat Skandynawskiej Unii Pocztowej). JAPONIA. 9.X11.76. — 2 znaczki _Skarby japońskiej kultury"; 50 yen (zabytkowa pagoda), 100 yen (rzeźba z VIII w.). JORDANIA. 7.X11.76. — 2 znaczki „Tamy w Jordanii": 30, 60, 100 f. JUGOSŁAWIA. 4.21. — 1 znaczek „200-lecie urodzin serbskiego bojownika o wolność Prota Mata> Nenadovie". 4.00 fin. (portret). 10.II. — 1 znaczek „100-lecie śmierci pisarza 1/alko 2inzifova": 1.50 din, (portret). KOLUMBIA. 3.X11.76. — 1 znaczek lotn.: 2 p (Jumbo 747 w locie). 3.X11.76. — 1 znaczek ,.20-lecie Rotary Glob": 1 p (emblemat). KOMORY. 26.X1.76. — 6 znaczków i blok „25 lat poczty ONZ": 15, 30. 50, 75. 200, 400 fr. KOSTARYKA. 24.711.76. — 4 „Boże Narodzenie znaczki 1976". obrazy: 10 c X 4. xI

29.X1.76. — 2 znaczki lotn. „V Panamerykański Kongres Chirurgii Dziecięcej": 0.90 C, 1.10 C. LIECHTENSTEIN. 10./II. — 2 znaczki „Europa CEPT 1977". 40 c (mapa Księstwa Liechtenstein z 1721 r.), 80 c (widok Vaduz z 1015 r.). MALI. 8.XII.76. — 2 znaczki lotn. „Lot Vikinga na Marsa": 500 fr (Viking w locie), 100 fr (Viking na Mamie). MAROKO. 19XL76. — 1 znaczek „1 rocznica zielonego marszu": 0.40 dh (portret króla Hawana). MEKSYK. 8..XL — 1 znaczek lotn. „Światowy Dzień Urbanistyki": 1.60 p (styl rys.). 22.211. — 1 znaczek lotn. „V Kongres Panamerykański Honorowych Dawców Krwi": 1•60 p (krople krWl). MONAKO. 3N. — 9 znaczków z okazji 75-lecia pracy księcia Alberta I „Kariera żeglarza": 0.10 fr. („Hirondelle" — pierwszy żaglowiec księcia), 0.20 fr (portret księcia). 0.30 fr (załoga żaglowca), 0.80 fr („Hirondellę" w cyklonie), 1 fr (przy sterze), 1.25 fr (w cyklonie), 1.40 fr (połów krabów), 1.90 fr (reperacja sieci), 2.50 fr (schwytanie ryby „księżycowe)"). NORWEGIA. 24.11. — 3 znaczki serii obiegowej: 1.25 kr (Zamek Akershus w Oslo, zbudowany na przelotnie ICH/ i XIV w. przez króla Hakona V), 1.30 kr (twierdza Steinviksholm z 1520 r.), 1.80 kr (latarnie morskie — mata i duła Torungen przy wjeździe do miasta Arenda». NOWA ZELANDIA. 29.2. 5 znaczków rocznicowych: 6 c (stulecie Hamilton — herb), I c (stulecie Gisborn — herb), 8 c (stulecie Masterton herb), 10 c (75-lecie Nowozelandzkiego Związku Automobilowego — emblemat związku). 10 c (50-lecie Australijskiego Królewskiego College'u Surgeons — emblemat). NRD. 8.H. — 4 znaczki „Znane osobistości" (portrety i obok charakterystyczne symbole ich pracy): 10 f (Arnold Zweig), 20 f (Otto von Guerieke), 35 f (Albrecht D. Thaer), 40 f (Gustaw Hertz). ONZ. MUL — 21-I znaczki „WIPO-OMPI" (World Intellectual Property Organization — Organisation Mondiale de la Proprietć 1ntellectuelle), ALA

o

FALA AD

a

p

' ?■ '••

f5

'''f.

81 ..,

ć

.

—•• 8e .

1

4 ,

...4 -Kr_

Światowa Organizacja Wlasnosci Intelektualnej: 13 C 31 C. 0.80 1r (gmach). PAPUA - NOWA GWINEA. 12.1. - 2 znaczki serii obiegowej poświęcone prowincjom Wasora i Mekeo: 1 k (styl. rys.), 2 k (glowa Indianina). PERU. 9.X11.76. - 1 znaczek „750-lecie św. Franciszka z Assyżu" - malarstwo: 5 s (obraz El. Graco). RWANDA. 20.x11.76. - 1 blok „Boże Narodzenie 1976": 100 fr (obraz Francois Boucher). SAN MARINO. 9.1I. - 4 znaczki z okazji Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej Ran Marino 77": 80, 170, 200 1, 'lotu. 200 1 (góra Titano, symbol Wystawy). SOMALIA. 10.XII.76. - 4 znaczki z doptatą na pomoc w czasie klęski gtodu: 0.70+0.25 S. 0.80+0.20 s, 2.40+0.10 s, 2.00+ +0.10 s, ST. VINCENT dla wysepek Grenadiny. 2.3(11.78. - 4 znaczki -Widoki wyspy Mayreau": 5 c, 35 C. 45 c, 1 dol. SZWECJA. 24.II. - 2 znaczki serii obiegowej (w związku z podwyżką taryfy pocztowej od i marca): 1.10 kr (w zeszycikach), 1.40 kr (w rolkach - portret króla).

2411. - 1 znaczek (w rolkach) 2.10 kr (krawiec przy pracy). TRAJLANDIA (Syjam) znaczki „Patace królewskie": 1, 2, 9, 5 b. TUNEZJA. 24.X11.76. - 1 znaczek „25-lecie Poczty ONZ": 150 m (kula ziemska, trąbka pocztowa). W. BRYTANIA. 2.II. - 9 znaczki serii obiegowej: 50 p, 1, 2, 5 f (portret królowej). Wyspa Man. 1.111. - 3 znaczki „Srebrny jubileusz wstąpienia na tron królowej Elżbiety II": 6, 7, 25 p. WENEZUELA. 10.X11.75. znaczek „Ul-lecie Deklaracji w Bogocie": 80 e (emblemat). WĘGRY. II. - 7 znaczków „Historia pojazdu": 40 I (Imre Abonyi zdobywa Pierwszą nagrodę w powożeniu na mistrzostwach świata w 1976 r. w Apeldoorn w Holandii), 60 (omnibus na bulwarach w 1870 r.), I ft (dorożka w 1890 r. przed Dworcem Wschodnim w Budapeszcie), 2 ft (omnibus pocztowy z okresu monarchii austriacko - węgierskiej), 3 ft (wóz kryty z XVIII w.), 4 ft (powóz węgierski z 1568 r. wg Jeremlasa Schernela), 5 ft (kryta karetka z ok. 1430 r. wg starego sztychu).

ZAMBIA. 10.X12.76. - 4 znaczki i blok„Linia kolejowa Tanzania-Zambia": 4 n (pociąg osobowy), 9 n (eksport miedzi pociągiem). 15 n (pociąg towarowy). 25 n (przewóz towarów w ruchu miejscowym), blok z 4 znaczkami O Innych rysunkach (10 ri ł ł 15 n ł 20 n ł 25 n). ZSRR. 1.I. - 1 znaczek „50 lat DOSAAF SSSR" (odpowiednik naszej LOK): 4 kop. (emblemat stowarzyszenia). 12.1, - 1 znaczek „70 rocznica urodzin akademika Siergieja P. Korolewa": 4 kop. (awers medaluokazji z 60 rocznicy urodzin). 13.1. - 1 znaczek „Światowe Forum sit miłujących pokój": 4 kop. (emblemat Forum). 25.1. - 1. znaczek „100-lecie urodzin G. J. Siadowa - badacza Arktyki": 4 kop. (statek „Foka" i portret badacza). 25.1. - 1 znaczek 80-lecie dziennika „Izwiestia": 9 kop. (rzeźba Wiary I. MuchMy „Robotnik i kołchoźnica"). 25.1. - 1 znaczek „XXIV Międzynarodowy Kongres 2eglugi „co Leningradzie": 6 kop. (żaglowiec na stylizowanym

globusie).



RECENZJE MICHEL - Ganzsachen-Katalog Deutschland 1977 W końcu ubiegłego roku ukazał się w sprzedaży nowy (III wydanie) katalog całostek niemieckich „Michel" w nowym, rozszerzonym opracowaniu. Treść katalogu pogłębiona została nie tylko przy klasycznych całostkach, ale również przy wydaniach ostatnich 50 lat. Przy emisjach okolicznościowych wprowadzono trzecią pozycję wyceny: I. karty pocztowe nieużywane, 2. użyte w przesyłce pocztowej, 3. ozdobione kasownikiem okolicznościowym wydania. Różnice wyceny poszczególnych pozycji są dość znaczne. Oto przykłady:

XI Olimpiada 2. 3. Zimowe Igrzyska 1. karta 6+4 f. 2.50 2.- 4.5.- 20.- 10.karta 15+10 f. 3. 1. 2. Berlin 1936 - Stadion 2.- 1.50 3.karta 8+4 L 4.50 18.- 10.karta 1.5+10 L 2. 3. Kilonia 1936 - Regały 1. 5.50 4.50 6.karta 6+4 L 13.50 25.- 15.karta 15+10 f. Są to ceny netto w markach zach. (2.40 mkz. = I dol.). • Karty pocztowe wg taryfy zagranicznej, ale użyte w obiegu krajowym, mają cenę obniżoną o 50%. Redakcja uzasadnia znaczną zwyżkę cen coraz większym zainteresowaniem tą dziedziną kolekcjonerstwa przy stale zmniejszającym się zapasie towaru. Na początku katalogu zestawione są z odnośnikami do numerów wszystkię 129

znaki opłaty całostek, co bardzo upraszcza dotarcie do poszukiwanej pozycji. Dodatkowy rozdział na końcu katalogu specyfikuje ilustracje poszczególnych serii kart pocztowych. Katalog obejmuje 308 stron z 1500 ilustracjami. Cena jego wyfiosi 26 mkz. Jest to chyba najlepiej opracowany katalog całostek na świecie.

— okrągły — dwuobrączkowy datownik o średnicy 28 mm zawierający napis: „PAQUEBOT PLYMOUTH DEVON 2" oraz datę odebrania .przesyłki (fot. 3);

FB

POCZTA z POKŁADU JACHTU SiY „SPANIEL" Kapitan Kazimierz Jaworski korespondencję z pokładu jachtu s/y „Spaniel" wysyłaną na trasie Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy — OSTAR 76 ostemplowywał następującymi dodatkowymi stemplami niepocztowymi: — stemplem nawiązującym do uczestnictwa w OSTAR 76, przedstawiającym sylwetkę jachtu s/y „Spaniel" (widzianą na prawą burtę) oraz napis informacyjny: TRANSATLANTIC RACE OSTAR 76 PLYMOUTH — NEWPORT S/Y SPANIEL PZ — 111 (fot. 1);

fot. 4

fot. 3

— okrągły — dwuobrączkowy datownik o średnicy 34 mm zawierający napis: „PLYMOUTH DEVON MARITHVIE MAIL" oraz datę odebrania przesyłki (fot. 4).

A

ot. 5, List nadany z pokładu jachtu s y .,Spa Plymouth jako przesyłka „PA QUEBOT" — ostemplowany przez tamtejszy • urząd pocztdwy na znaczkach polskich wirni klem okolicznościowym

cuci w porcie

fot. 1

— stemplem prostokątnym (o wymiarach 71)(16 mm) z napisem „POSTED AT SEA" — oznaczającym i umożliwiającym przesyłanie poczty z trasy regat, ofrankowanej polskimi znaczkami (fot. 2).

W porcie Newport — będącym miejscem mety regat — przesyłki SterOplo, wano: — okrągłym — jednoobrączkowym datownikiem o średnicy 21,5 mm, zawierającym napis: „PROVIDENCE. RI 029" oraz datę odebrania przesyłki (fot. 6);

!POSTU) AT SFAI fot. 2

Przyjmujące korespondencję z pokładu jachtu urzędy pocztowe potwierdziły jej odbiór różnymi datownikami lub wirnikami pocztowymi (vide fot. 5). Największa różnorodność ostemplowań pochodzi z portu Plyrnouth — miejsca startu do regat. Do najciekawszych należą datowniki stosowane do oznaczania przesyłek nadanych na statkach — jachtach na pełnym morzu, a mianowicie: 130

fot. 6

fot. 7

— okrągłym — dwuobrączkowym datownikiem o średnicy 30 mm (odbijanym w kolorze czerwonym) zawierającym napis: „NEWPORT PI USPO" oraz datę odebrania przesyłki (fot. 7). Antoni natnie.*

Z teki ,instruktora mrodzieżowego, WYNIKI KONKURSU „OCHRONA ŚRODOWISKA W orze 23/1976 (str. 535) pisaliśmy o konkursie filatelistycznym ogłoszonym przez Komisję Młodzieżową Z. Gl. PZF na temat „Ochrona środowiska :na znakach pocztowych". Konkurs ogloszono na łamach prasy młodzieżowej „Świat Młodych" oraz w filatelistycznej gazetce ściennej, rozprowadzanej do wszystkich szkól. 21 stycznia obradowało Jury Konkursu w składzie: Jan Barczyk (przew. Jury, sekr. Koni. Młoda Z.G.I.P7,F), Adam Czarnowski («członek tejże Komisji) i Milana Haykowska (redaktor „Świata Młodych"). Jury oceniło 430 odpowiedzi (w tym kilkanaście zbiorowych — kół młodzieżowych PZF) i przymało ogółem 29 nagród i upominków. 3 nagrody „kienmkowe" Komisji Młodzieżowej Z.GLPZF (klaser, łupa, pinceta i z4bkomierz), wartości po ok. 150 zł, przeznaczone dla czytelników „Swiata Młodych" otrzymali: Dariusz Deja — Przybiernów, Kazimierz Pollak — Poznań, Marta Szwemin — Warszawa. 26 nagród i upominków rozdzielono między wszystkich uczestników konkursu, niezależnie od tego czy o konkursie dowiedzieli się ze „Swiata Młodych", z gazetki ściennej czy też z naszych łamów. W wyniku oceny nadesłanych odpowiedzi oraz losowania w przypadku jednakowych ocen otrzymali: 6 nagród Komisji Młodzieżowej Z.GI, PZF (klasery ze znaczkami wartości po ok. 300, 250 bądź 200 zł): Leszek Barcz — Warszawa, Wojciech Gniazdowski —Stargard Szczeciński, Marian Żak — Warszawa. (słowniki ortograficzne języka polskiego po 150 zI): Szkolne Kolo Filatelistyczne przy Zespole Szkół Zawodowych — Zielona Góra, Michał Grunberg — Berlin (Pankow), NRD, Aleksandra Kazanowska — Bolestawiec. 10 nagród i upominków Ligi Ochrony Przyrody: Beata Pasierb — Gliwice, Piotr Budzyński — Swidnik, Tadeusz Kiernozek — Bartoszyce, Waldemar Dębski — Końskie, Barbara Zagórska — Warszawa, Kazimierz Wenelorz — Cieszyn, Sławomir Jendryszka — Lublin, Cezary Szypulski — Głogów,

Alfred Steidor — Glubczyce, Urszula Kateusz — Ostrowiec Sw. 10 upominków Przedsiębiorstwa Filatelistycznego RSW „Prasa-Książka-Ruch": Leszek Tuszyński — Zgorzelec, Krystyna Jakubiak — Sandomierz, Wiesław Pietruszczak — Tomaszów Mazowiecki, Katarzyna Swiditiewicz Gorzów Wlkp., Andrzej Zimny — Gorzów Wlkp., Janusz Kiełbasa — Wodzisław S1., Dariusz Kamer — Żyrardów, Anetta Adamczuk — Oleśnica, Sabina Molenda — Białogard, Wojciech Nowicki — Rumia.

~co.

MIMICY

USTERKI SZCZECINSKICH DATOWNIKÓW POCZT RUCHOMYCH KoL H. Barblcowlak, omawiając nowe datowniki ambulansu pocztowego nr 901 Szczecin—Lódź—Szczecin („Filatelista" nr 20/76, str. 456), wspomniał, że datowniki obydwu wagonów tego ambulansu są prawie identyczne i „różnią się tylko drobnymi zmianami w ustawieniu elementów datownika względem siebie". Tymczasem tak nie jest. Różnią się one zasadniczo między sobą, ale niestety nie literami rozpoznawczymi, gdyż szczecińskie władze pocztowe od lat wprowadzają do użytku datowniki ambulansowe przeważnie bez takich maków, jakkolwiek istnieją w tej sprawie wyraźne zalecenia naczelnych władz pocztowych („Filatelista” nr 24/71, str. 546). O ile jeden wagon otrzymał datownik niemal bezbłędnie wykonany, to drugi ma następujące usterki w obydwu relacjach (fot. 1, 2):

rot. I

10t. 2

1) brak łącznika między nazwani! stacji krańcowych, 2) w słowie „LÓDZ" literę „Ż" wygrawerowano błędnie jako „Z" przekreślone poziomą kreską Datowniki szczecińskie poczt ruchomych od 30 lat znane są zbieraczom ostemplowań jako trudno iezpoznawalne z po131

wolu braku na nich liter rozpoznawczych oraz jako stemple z różnymi innymi błędami (jak odwrócone litery — fot. 3) czy niedomówienia, jak np. nowe datowniki

konwoju pocztowego Szczecin—Berlin-Szczecin, na których nr pociągu podano w identycznej formie jak nr ambulansu 903 Chojnice—Stargard („Filatelista" nr 25176, str. 455 — fot. 7, 8 i 11). Zbigniew Krogulski WYSPA MAN Kol. Wojciech Kozłowski z Łodzi zwraca nam uwagę, że wspomniane w Nowościach zagranicznych w nrze 2 znaczki Wyspy Man są maczkami skarbowymi, a nie pocztowymi. Racja. Przepraszamy. Nie• wynikało to niestety z otrzymanych przez nas informacji. Kol. Kozłowski przy okazji przypomina, że znaczki skarbowe dla Wyspy Man wydawane są już od 1888 r. Niektóre z nich, podobnie jak maczki skarbowe W. Brytanii z tamtego okresu, były również stosowane do celów pocztowych.

od 1898 do 1920 r. — okres klasyczny od 1924 do 1952 r.. — okres poklasyczny po 1952 r. — okres nowożytny. Podział ten jest odmienny, niż przyjęto go sympozjum na wystawie VERSO MONACO. Ustaliło ono okres klasyczny na lata 1896-1944. M. Lewin omawia zmiany, jakie na przestrzeni lat zasz/y w wydawnictwach olimpijskich, począwszy od wydawnictw tylko organizatorów Igrzysk do wydawnictw państw nie biorących udzialu w Igrzyskach. Te ostatnie wydawnictwa ma. ją często charakter wyłącznie spekulacyjny. W związku z tym podaje on trudności, na jakie natrafia obecnie zbieraćz walorów olimpijskich i radzi, w jakich kierunkach należy specjalizować ten temat. Całość opracowania uzupełniają reprodukcje walorów olimpijskich, łącznie. z reprodukcją wydania olimpijskiego Woldenbergu. Prasa radziecka podała plan emisji olimpijskich „MOSKWA 80". Do rozpoczęcia Igrzysk w 1980 r. zostanie wydane: 73 znaczki, 6 bloków, 13 pocztówek i 34 koperty-calostki z wydrukowanym znakiem opłaty i ilustracją. Pierwsze wydawnictwo pojawilo się 28 grudnia 1976 r. Obejmuje ono 3 znaczki i blok. Z okazji tej wydano FDC i kasownik okolicznościowy. Ryszard Kiczek

PRZED IGRZYSKAMI OLIMPIJSKIMI „MOSKWA 80" Dnia 23 października 1974 r. zapadła decyzja MKOL o przyznaniu Moskwie organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1980 r. Przygotowania do Igrzysk we wszystkich dziedzinach są w pełnym toku. Także radzieccy filateliści-olimpijczycy i nie tylko olimpijczycy przygotowują się do wielkiej imprezy. W nr 14• radzieckiego czasopisma „Sowietskij Kollekcjonier" znany zbieracz walorów olimpijskich M. Lewin rozpoczyna cykl olimpijski artykułem „80 lat filatelistyki olimpijskiej". Początek opracowania,. to historia powstania pierwszej greckiej serii olimpijskiej w 1896 r., sprzedaż której zasiliła kwotą 400 tysięcy drachm fundusz olimpijski. Lewin dzieli filatelistykę olimpijską na trzy zasadnicze okresy: + Patrz recenzja C. Rudzinskiego w nrze 3, str. 56.

132

W USA W dniach 19-20.111.77 odbywała się w Chicago wystawa filatelistyczno-numizmatyczna „Polpen 77", zorganizowana przez Polish Philatelic Society, poświęcona tematycznie udziałowi Polaków w 200-letniej historii 'USA. POLISH LEGACY IN THE' U.S.A. I V'

MAR 19 1977



4CO

Z tej okazji stosowano w ciągu dwóch dni trwania wystawy datownik okolicznościowy. Wystawa zlokalizowana była w domu Polskich Weteranów w Chicago. K

W ZSRR Poczta radziecka emitowała całostkę kopertę z wydrukowanym znakiem opiaty 4 kop. — z okazji 75 rocznicy urodzin tureckiego pisarza i działacza społecznego, Nazima Hikmeta (1902-1963). Przez kilka lat mieszkał w Polsce: Jako potomek pol-

pocztowy, Zawiera on herb tego tworu państwowego, barwne reprodukcje wydanych w nim znaczków, zdjęcia przedstawiające nie tylko architekturę, krajobrazy i (rzekomo) szczęśliwe życie czarnych mieszkańców (m.in. szefa partii opozycyjnej z rodziną w pięknym bungalowie), ale także dziesiątki informacji politycznych, historycznych i geograficznych, mających uzasadnić istnienie tego „niepodległego" państwa. Wydawcą folderu jest INTERSAPA (Intern-Southern African Philatelic Agency) w Pretorii, która jak się wydaje — pragnie upiec dwie pieczenie: udowodnić światu (na zamówienie rządu), że powstało nowe „państwo" i zarobić na jego „znaczkach". 25-LECIE BUKARESZTANSKIEJ „FILATELII"

skiego emigranta, przyjął (w 1951 r.) obywatelstwo polskie oraz nazwisko Borzęcki. Na całostce, zaprojektowanej przez prezesa WOF, naczelnego grafika APN A. Jara-Krawczenko, znajduje się podobizna Nazima Hikmeta-Borzęckiego oraz okolicznościowy napis.

25-lecie bukaresztańskiego miesięcznika „Filatelia" poczta rumuńska upamiętniła emisją okolicznościowej całostki — karty ze specjalnym znakiem opłaty 30 bani oraz ilustracją: reprodukcjami 4 numerów pisma z różnych okresów.

"to 7 ()IWO DWIE SERIE CAŁOSTEK AUSTRIACKICH

Poczta Austrii emitowała dwie, nowe serie całostek propagujących piękno tego kraju. Seria dla obrotu wewnętrznego ma wydrukowany znaczek 2,5 sz. z obiegowej serii „architektura", składa się z 29 sztuk, na każdej jest inna ilustracja widok jednej z miejscowości uzdrowiskowych lub jej fragment. Seria dla obrotu zagranicznego ma wydrukowany znaczek 4 sz. ż liczy 14 sztuk, także z widokami miejscowości wypoczynkowych. JESZCZE RAZ O TRANSKEL CZYLI KRZYKLIWA REKLAMA

Czym jest niby-państwo Transkei, stworzone dla Murzynów przez białych rasistów z RPA, już pisaliśmy. Wracamy jednak do tego tematu, bo otrzymaliśmy właśnie z zarządu poczty Republiki Południowej Afryki, jako poleconą przesyłkę służbową Wolną od opłaty, obszerny, barwny i chyba kosztowny folder-album w formacie A4, reklamujący nowy obszar

MISTRZOSTWA EUROPY W JEŹDZIE FIGUROWEJ NA LODZIE

Z okazji Mistrzostw Europy w jeździe figurowej na lodzie, jakie odbyły się w HEL51611(1.HELSł NIGFORS

25.1. nrRoPEA.v

PIGfIRrf SRATING

CRARPIONSHIPS

styczniu w Helsinkach, poczta fińska stosowała w tym mieście w dniach od 25 do 30 stycznia 1977 r. Okolicznościowy datownik z emblematem imprezy i pamiątkowym tekstem. 133

W WALCE O WYZSZE PLONY

W ub. roku odbyła się w Taszkiencie I Regionalna Konferencja Międzynarodowej Komisji do spraw irygacji i drenowania dla krajów Azji i Afryki. Imprezę tę upamiętniła okolicznościowa całostka lotnicza z oryginalnym, specjalnie zaprojektowanym znakiem opłaty przedstawiającym emblemat organizacji na tle archi+r

repliką obrazu istniejącego niezależnie od projektu znaczka, został najpiękniej wyryty przez sztycharza. Każdy kto odpowie na te dwa pytania i dołączy do nich kopertę w formacie 17X12 cm do siebie zaadresowaną, otrzyma od redakcji gazety — organizatora ankiety, filatelistyczny upominek. Odpowiedzi na pytania należy nadsyłać w terminie do 15 kwietnia 1977 r. pod adresem: „Mlada Fronta", Filatelisticka Anketa, ul. Panka 8, Praha 1, CSRS. STARA ARCHITEKTURA



•970.,

1 t « C14,77

,Sca,14 ao - 9.f0 Wntszo.,,17.,a4.3 4.3 0-CA 4,

o fii/

Stara architektura, to ulubiony, a zarazem efektowny temat nakładek na wirniki pocztowe we Francji. Reprodukujemy kilka walorów tego rodzaju, nadesłanych nam przez pocztę francuską.

lionigeofftty

« DUOL NSTORIOUE

14 -12-

tektury. Z lewej strony znajduje się pejzaż z budowanym rowem melioracyjnym oraz kłosy zbóż, róże i kiść winogron.

ville d'art • ALGI

nweeeToulouse Lautrec festivais de musique du film 9.55 lin juinu-atom

JUŻ DZIAŁA KOMITET ORGANIZACYJNY SWF „PRAGA 1978"

Do otwarcia jesienią przyszłego roku kolejnej Światowej Wystawy Znaczków „Praga 1978" jest jeszcze wiele miesięcy, ale już (hiata komitet organizacyjny, który do korespondencji stasuje specjalne koperty (nie całostki!) z wydrukowanym emblematem tej imprezy.

L131 R.P. Colegiale hXle sialc

LOT FAEROSSINE—DANIA PIERWSZY LOT

1 lutego 1877 r. odbył się pierwszy lot samolotu Boening 737 z Wysp Owczych do Kopenhagi. Z tej okazji zarząd poczty wysp stosował okolicznościowy datownik, wydal też oficjalną kopertę I lotu.

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK CZECHOSŁOWACKI

Gazeta miodzieżowa ,,Mlada ronta" ogłosiła już po raz 14 doroczną ankietę na najładniejszy znaczek czechosłowacki. Należy odpowiedzieć na 2 pytania: 1) który znaczek CSRS 1976 roku jest najładniejszy ze względu na oryginalność projektu i 2) który ze znaczków, będących 134

\n,

BIULETYNY ai..naxr.nsrxrzarr Rok XVII pażdziernik-grudzień 1978 nr 4(59) W numerze: A. Śnieżko — Twórcy polskich znaczków pocztowych. St. Mikstein — Zestawienie stempli pocztowych używanych na ziemiach Polski W XVIII W.

z życia

e c..= „OLSZTYN —

25-lecie PZF na Warmii i Mazurach I 32 rocznica wyzwolenia Olsztyna byty okazją do zorganizowania Okręgowej Wystawy Filatelistycz• nej „Olsztyn — 77". Odbyta się ona w dniach 29.01-6.02.77 w pomieszczeniach Klubu Sportowego -Gwardia- w Olsztynie. Do ekspozycji zgł oszonych zostało 28 zbiorów wystawców doroslych I 22 zbiory wystawców młodzieżowych reprezentujących region północno-wschodni i zaprzyjaźniony Okręg Wrocł awakt Na otwarcie wystawy przybyli przedstawiciele Zarządu Glownego PZF w osobach: prezes ZG PZF Zbigniew Zieliński. tkarbnik ZG PZF Michał Andruszczyszyn i przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Jan Zaborowski Otwarcia wystawy dokonał prezes Zarządu Okręgu PZF w Olsztynie Waldemar Kisiel. Sąd konkursowy w składzie: Józef Oleksiak (przew.). Marian Watek (sekr.) I Jan halkulskl przyznał dyplomy w randze medali złotych 4 wystawcom: — Tadeuszowi Goldmanowl za zbiór ..Maly człowiek"; — Józefowi Boska za zbiór „Gdańsk"; — Sławomirowi Olkowi za zbiór „Sławne kobiety": — Zygmuntowi Badurze za zbiór -Królestwo zw tamgi"; dyplomy w• randze medalu pozłacanego 2 wy-

St. Bliski — Korespondencja z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, M. Czernik — Szkota filatelistów. Materiały Komisji Historyczno-Badawczej Z.GI.PZF (XXV). K. Rejmowski — Zarys historii poczty i filatelistyki Gdyni w latach 1920-1935. W. Farbotko — Walka z alkoholizmem na znakach pocztowych (VI). W. Żurawski — Znaki, flagi i historia (VIII). Listy do Redakcji. Przegląd czasopism. Notatnik. Prezentujemy (recenzje). Spis rzeczy rocznika 1976. — MKF przy Szkole Zawodowej za zbiór „1000-lecie pa ństwa polskiego"; — MKF przy Klubie POW za zbiór „Życie I działalność M. Kopernika"; — Marian Rabczak za zbiór .Zabytki kultury na polskich znakach pocztowych"; — Zbigniew Prząda za zbiór „Milsolai Kopernik — życie i dzialalnotć": — Bogna Bzdura za zbiór .,Pisarze t poeci na znaczkach PRL"; — Mariusz Badura za zbiór „Samoloty pasaterskle komunikacji lotniczej". Wszystkim wyróżnionym dyplomami w randze medalu i żetonu wręczono nagrody i upominki ufundowane przez Wydział Kultury I Sztuki Urzędu Wojewódzkiego, Wydziel Kultury f Sztuki Urzędu Miasta Olsztyna, Komendę Wojewódzką MO I Inne olsztyńskie instytucje. Termin wystawy zbiegi sig szczętliwle z i Festiwalem Polskich Filmów 1 Widowisk Telewizyjnych ..Olsztyn 77". Dzięki ternu zanotowano wysoką frekwencje. a. sama wystawa stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym w Olsztynie.

staINCOM

— Zenonowi Tworkowsklemo za zbiór ..Godł a 1 nagi świata"; — Emilii Bodorze za zbiór -kotliny w anitbie czlowleka" oraz e dyplomów w randze medalu srebrnego. 1 — posrebrzanego i 6 — brązowego Wystawcy młodzieżowi otrzymali dyplomy w randze żetonów pozłacanych — 8, srebrnych S. posrebrzanych — 1, brązowych — 5. wśród zbiorów inlodzienowych najwyższe trofea otrzymali: — MKF przy Klubie WSO-MO za zbiory: „Historia i dzień dzisiejszy PRL•' 1 „Architektura aredniowlecza":

WYMIANA 11 z t figfanicq Wymiana może się odbywać z zachowaniem przepisów celnych i Instrukcji-Regulaminu (Litery w nawiasach ~Renią, w jakim języku kores-

pondować). Gorodskij Metalu' Park, ul. Puszkina 173, 5181111. Bobrujak,

Komitet organizacyjny wystawy, na czele którego stal Jerzy Frontszak, wydal katalog i pamiątkową kopertę. W dniu 6 lutego Upt. Olsztyn i stosowni datownik okolicznościowy: „25 lat PZF na Warmii i Mazurach Okręgowa Wystawa Filatelistyczna Olsztyn 77". Ryszard Świerszcz

ZSRR, Klub Młodych Filatelistów. Czerniawskl K., Paipalu Cela 19, dz. 1, 221059 Wiga, ZSRR. Bak Kerstl, Telliskiwistr. MA — 2, 200805 Tallin, ZSRR (r, n, a, t). . Golowko V. V., Istoriczeskaja 154a, 400073 Wołgograd, ZSRR. Kamer WfIl1. 7518 Bretten Hebererweg 12, RFN (n), poszukuje czystych zn. Rosji 1

Niemiec w zamian za zn. Rosji stermil. Kasablan M. O., ul. Wardaazen 2-19, 375020 Erewan. ZSRR (tematyczne). Kind Peter, Schwelzerweg Schmalkalden, NRD. Mankeyic C. A,, Vilnius 28, p.p. 710, ZSRR. Rodos U., P.O.B. 201, 226000 Riga, ZSRR (r, n, a), architektura, flora, fauna.

Pop. Iustinian, Cas, post. 10, R-3351 Cimpla Turzli, Rumunia (n, a, f). Rauschenbach K., Karl Lichknechtstr. 303, 701 Leipzig, NRD (n). Saupe Erhard, Georg Handke Str. 18. 95 Zwickau, NRD. Schneider Frank, inż., E. Thairnann Str. 94, 9622 Fraureuth. NRD (kosmos, sport. flora, fauna) • Sladkowoj M. W., ul. Lenskał a 4-2, 064010 Irkutsk, ZSRR ([emetyczne). . Syczow A. Ju., pr. Osmażikow 11 m 8, 414042 Astrachań, ZSRR (malarstwo, sport. fauna, kosmos). • Waullna Nina Wiaczeslawow1na. ul. Agronomiczeskaja 38A 'm 33, 620085 Swierdlowsk, ZSRR (calostid, fauna). Wejcer I. M., pier. TraktornyJ 20-11, miasto ChmielnIckij 280011, ZSRR (tematyczne Polski, kosmos całego świata). Werlowkin V. S., stelo Werbliutje, Sargatskij rajo% 848404 Omskaja oblast, ZSRR. Worobjow W., ul. Wosstanta 152-1, 467013 Kzyl-Orda, ZSRR. Kostiń Dragaslav, Bulevar Revolucije 223 IV, 11 000 Beograd, Jugoslawia (a, r) Zasypkin Jurij. ul. Stroitelej 5-9, 334410 Bachczysaraj. ZSRR. Zolotow Andriej, ul, 64 Armii 38 B m 30, Wolgograd 29, ZSRR (fauna, sport, malarstwo). Georg Wollek, Jahnkeweg 48, 2 Hamburg 71, RFN.

20.1.1977 r. zmarl w wieku 88 lat Kol. Sławomir KAMOCKI ofiarny i zasłużony (Hialitu ruchu filatelistycznego, odznaczony Srebrną ł Złota Odznaka Honorową PZF. Cześć Jego Pamięci! Polski związek Filatelistów Zarząd Okresu Poznańskiego I Zarząd Kola Miejskiego w Kaliszu

Kuple katalogi kosmiczne LoIllnl i Sieger na znaczki kasowniki. Stale aktualne. A. Latasz, 44-504 Machy 194. (F-660.11 Kuplę, wymienię kasowniki okolicznościowe catego świata na temat kosmos, Stale aktualne. A. Latasz, 64.806 Machy (F-086 21 184. Kuplę ostemplowania WM 74 całostki 315-425 Zdzislaw Ro• znanowie., ul. Gdańska 2u, (F-712) 74-300 Myślibórz.. Kuplę komplet znaczków PRL. RFN, Austrii, Poszukuie nowości NRD 1 Węgier. Zakupię też znaczki Skandynawii. Noworyta, Sierakowskiego B1/S, 61.878 Wrocław. (1,748) Poszukuję stemplowane on. Polski międzywojennej — zbiór. pojedyncze serie, luzaki, masówkę oraz stemplowane roczniki PRL 1903-1974. Kupno rabatem lub wymiana za czyste serie Europy Zachodniej. Szymański, 86-100 Gorzów Mks., skr. 174. IF-746) Za kasowaną „Europę" dam PRL. Korce, 112-100 Nowy Dwór Gd., ul- Dąbrowskiego 12. (F-750) Kupią korespondencją cywilna, urzedOwą, telegramy, frant katu ry. stemple okolicznościowe, feldposty, widokówki — wszystko Uda. lata 1999 45. Listy lotnicze. pierwsze loty. nalepki lata 191839. Chardy n. Szpital, 95-041 TUszyn. (F-753) Za Cp nr 89. 90, znaczki Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii. Austrii, Niemiec dam dobre monety PMW i Niemiec. Poważne oferty proszę kierowań na adres: Pomajda, 37-700 Przemyś l, Nehrybka 88. (F-754) Kuple serie Rzeszy, RFN, Berlina Zach.. NRD do 1960. ~sakra, 15407 Białystok, Piastowska 3c/53. (F-755)

(Wit:07s Vrełnillo)

Kuplę znaczki czyste całego Sonata. temat ,.Ptaki", „Motyle", stemplowane PRL. Dolesiam Kozak, 88-100 Inewrazlew. Choelszewskiega 37,95. IF-758)

Kuplę znaczki Niemiec, Guberni. Sprzedam (wymienię) 1977. Maltalski, zurnsteina skrytka 963, 00-950 Warszawa. (D-725)

Kuplę znaczek ,.Polska nr I". kasowany, bez lub na kopercie, z gwarancją. Ignacy Owoc, Zakopane, Krupówki 35. (F-759)

Stare banknoty Polski 1 calego (wiata kupię, wymienię. Witczak, Warszawa, Noweliale 1 m 7. (F-138515)

Sprzedam znaczki księstw niemieckich tylko w dobrym stanie. Stefan Kolczak, 28-000 Sadom, Moniuszki 18. (F-7001

Redaguje kolegium w skł adzie' Fabian Bura, Tedalsi Grodecki (red nara), Wieslo a ~erka, Cezary Rudzi n.ki. Zygmunt Szyrnanski Adres Redakcji, ul. Widok 22, 00-023 Warszawa, tel 27-36-13. Artykułów nie zamowionych Redakcja nie zwraca Wydawca, RSW ,,Prasa-Km/taka— Ruch'. — Mlo dzieeowa Agencja wydawnicza, ul Koszykowa BA, 00-594 Warszawa Telefony: 28-09-73; 21-21-29 Maro Reklam I Oglaszeń, W. Wilcza 60, 09479 Warszawa, tel. 28-07-82, konto PKO I O M W-wa. nr 1531-1193 Cena ogłoszeń: 10 zl za sł owo w ogloszeniach drobnych.

Cena prenumeraty krajowej kwartalnie — zł 15.—, półmat nie — z1 30.—. rocznie — .1 60.— Prenumeratę na kraj przyjmuja Oddzial y RSW .,Prasa-Ks ka-Ru ch.' oraz U rzędy Pacu owe 1 doręczyciele w terminach: — do kw., 25.XI na styl zen pólrocze roku n estępnego i cały rok; — do 10 każdego miesiąca poprzedzającego okres prenumerat y na pozostale okresy roku Jednostki gospodarki uInstytucje, spoteczni onej, organizacje s poleczno-polltyczne w miejscowościach, w których me ma °Udek.low RSW ..Prasa-Ksiątka-Ruch% oraz prenumeratorzy Indywidualni zarnawire• ja prenumeratę w urzędach pocztowych lub ii do. ręczycieli Prenumeratę ze zleceniem wysył ki 2 granicę, która za o 5(1% od preJest d roŻs numeraty krajowej przyj muje RSW ..Prasa•Ks1 -Ruch" Centrala Kolportażu Prasy i Wydawnictw 00-958 Warszawa, ul. Towarowa 28 konta PKO nr 1531-71. w terminach jak dla prenumeraty krajowej Egzemplarze zdezaktualizowane na uprzednie pisemne zamówienie prowadzi CKP1W, 00-1137 Warszawa. ul Towarowa 28 Nakład 29.350 Objętość 1 ark. Format B5. Papier Lustr. V kl., 70 g. 70X100. RSW Raki Graf. W-wa, ul. Srebrna 10. z. 131-7710. INDEKS 35804 F-97.