VIII KONKURS MATEMATYCZNO PRZYRODNICZY FENOMEN GIMNAZJUM

VIII KONKURS MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZY „FENOMEN GIMNAZJUM” W ROKU SZKOLYM 2008/2009 REGULAMIN A. Uwagi ogólne Organizatorem konkursu jest gimnazju...
Author: Alicja Sobczyk
6 downloads 3 Views 281KB Size
VIII KONKURS MATEMATYCZNO – PRZYRODNICZY „FENOMEN GIMNAZJUM” W ROKU SZKOLYM 2008/2009

REGULAMIN

A. Uwagi ogólne Organizatorem konkursu jest gimnazjum nr 4 w Starachowicach pod patronatem kuratorium Oświaty w Kielcach.

B. Cele konkursu Nabywanie umiejętności czytania tekstów ze zrozumieniem dotyczących różnych dziedzin wiedzy Kształtowanie umiejętności pracy w warunkach egzaminacyjnych Pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów przedmiotami matematycznoprzyrodniczymi Konfrontacja możliwości i osiągnięć uczniów różnych szkół Nawiązanie współpracy miedzy szkołami

C. Warunki uczestnictwa. Terminarz 1. Konkurs jest dwustopniowy I etap – szkolny (20.03.2009 r.- piątek godz. 11.00 II etap – powiatowy ( 18.04.2009 r. sobota godz. 10.00 Gimnazjum Nr 4 w Starachowicach). Zakończenie konkursu – rozdanie nagród i dyplomów-15.05.2009 r. godz. 14.00 Gimnazjum Nr 4 w Starachowicach. 2. Uczniowie startują w I i II etapie indywidualnie 3. Warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie 50zł ( na konto rady rodziców przy Gimnazjum Nr 4 w Starachowicach Bank PKO BP oddział w Starachowice nr 38102026740000290200033134 i poinformowanie organizatorów o uczestnictwie w konkursie do 13 lutego 2009r. 4. Kwota ta będzie wykorzystana na zabezpieczenie materiałów. D. Przebieg konkursu 1. Postanowienia ogólne a) Organizator opracowuje i wydaje wytyczne do konkursu. b) Pytania do I etapu opracowuje organizator konkursu. c) Propozycje zadań wraz z karta odpowiedzi do II etapu na nośniku (dyskietka, płyta CD) przesyłają komisje poszczególnych gimnazjów do Kierownika Starachowickiego Oddziału Kuratorium Oświaty w Kielcach pana mgr Andrzeja Jakubca do dnia 20.03.2009 r. d) Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty opracowuje zestaw zadań do II etapu.

e) Szkole komisje Konkursowe I etapu w ciągu 5 dni od eliminacji szkolnych wysyłają listę uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu wraz z ich pracami do Gimnazjum nr 4 w Starachowicach 2. I etap – szkolny a) Szkolną Komisję Konkursową powołuje dyrektor gimnazjum. b) W I etapie biorą udział wszyscy uczniowie lub wybrana grupa uczniów klas 2 gimnazjum. c) Warunkiem zakwalifikowania się do II etapu jest uzyskanie przez ucznia 70% możliwych do zdobycia punktów. d) W przypadku nie uzyskania wymagającej ilości punktów do II etapu kwalifikują się 3 osoby, których prace uzyskały największą liczbę punktów. 3. II etap – powiatowy a) Kierownik Oddział Kuratorium Oświaty pan mgr Andrzej Jakubiec powołuje Komisje w liczbie 5 osób (nauczyciele ze szkół biorących udział w konkursie: matematyk, fizyk, geograf, biolog, chemik) b) Komisja wybierze 10 uczestników z najwyższą liczbą punktów, którzy otrzymają tytuł laureata. c) Zwycięzcą Konkursu „fenomen Gimnazjum” zostanie uczeń, który uzyskał największą liczbę punktów. Wszelkie pytania prosimy kierować do gimnazjum Nr 4 w Starachowicach (041)2732550 Do regulaminu dołączone są zagadnienia obowiązujące na konkursie.

ZAGADNIENIE Z PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNOPRZYRODNICZYCH OBOWIĄZUJĄCE DO KONKURSU „FENOMEN GIMNAZJUM”

BIOLOGIA I etap 1.

Budowa i funkcje życiowe człowieka a) Układ narządu ruchu: kostny, mięśniowy b) Układ pokarmowy c) Układ krążenia d) Układ oddechowy e) Układ wydalniczy

2. Struktura organizmu a) Komórka jako podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna organizmu b) Budowa i funkcja tkanek roślinnych c) Budowa i funkcja tkanek zwierzęcych d) Organy roślinne i zwierzęce e) Układy narządów W II etapie uwzględnione będą tematy: 1. Całość anatomii i fizjologii człowieka. 2. Populacja biologiczna i jej właściwości. 3. Fotosynteza jako proces anaboliczny. 4. Oddychanie jako proces kataboliczny. 5. Interakcje między populacjami. CHEMIA I etap 1. Substancje chemiczne i ich przemiany. 2. Budowa atomu i wiązania chemiczne. Atomy i cząsteczki. 3. Wagowe stosunki stechiometryczne w związkach chemicznych. Prawo stałości składu i prawo zachowania masy.

4. Woda i roztwory wodne. Stężenie procentowe roztworów. 5. Rozpuszczalnośc substancji. W II etapie uwzględnione będą tematy: 1) Kwasy i wodorotlenki. GEOGRAFIA I Etap 1. Ziemia we wszechświecie 2. Strefy Ziemi, ich współistnienie i wzajemne oddziaływanie: a) Atmosfera b) Hydrosfera c) Litosfera d) Biosfera W II etapie uwzględnione będą tematy: 1. Przegląd kontynentów. 2. Najważniejsze problemy ludnościowe współczesnego świata. FIZYKA I Etap 1. Kinematyka(wykresy v(t),s(t) w ruchu jednostajnym i jednostajnie zmiennym). 2. Dynamika (zasady dynamiki, pęd). 3. Praca, moc energia-zasady zachowania energii. W II etapie uwzględnione będą tematy: 1.Termodynamika. MATEMATYKA I Etap: 1. Działania z zbiorze liczb rzeczywistych. 2. Procenty-posługiwanie się procentami w sytuacjach praktycznych: zakupy, podatki, operacje finansowe itp. 3. Figury na płaszczyźnie. 4. Wyrażenia algebraiczne. 5. Równania i nierówności.

W II etapie uwzględnione będą tematy: 1. Potęgi i pierwiastki. 2. Długość okręgu, pole koła. 3. Trójkąty prostokątne – twierdzenie Pitagorasa. 4. Układ dwóch równań. 5. Wyszukiwanie i zastosowanie informacji.