V V MDCCCXLVI XV XI MCMXVI

1. Odczytaj i zapisz cyframi arabskimi następujące daty: V V MDCCCXLVI – …………………………….. XV XI MCMXVI ……………………………… Czego one dotyczą? …………………………………...
Author: Barbara Sawicka
9 downloads 1 Views 829KB Size
1. Odczytaj i zapisz cyframi arabskimi następujące daty:

V V MDCCCXLVI



……………………………..

XV XI MCMXVI ………………………………

Czego one dotyczą? ………………………………………………………………………………………. 2. Uzupełnij tekst brakującymi wyrazami. Pamiętaj o poprawnej formie gramatycznej. Zakopane  Henryk  Cyprian Kamil Norwid  lekarski  Pius  wyzwolenia Polski  Adam  Wola Okrzejska  filozoficzny  Aleksander  Joachim Lelewel  prawniczy  Szwajcaria  Patron naszej szkoły urodził się w ……………………… Na chrzcie otrzymał cztery imiona: ……………………., ……………………, …………………..……, ……..……………. . Spokrewniony był z i

………..………………………………

………………………………….. .

Jako trzynastolatek opracował plan ……………………… ………………………………….……………… . 1866 roku zdał egzamin do Szkoły Głównej na wydział ……………………., z którego przeniósł się na wydział …………….……………………., a potem ……………………….……….. . Najchętniej odwiedzaną przez Sienkiewicza miejscowością w polskich górach było ………………………………….. . H. Sienkiewicz zmarł w miejscowości Vevey w ………………………………… .

3. Jaki pseudonim nosił Henryk Sienkiewicz? Wyjaśnij, dlaczego właśnie taki. ………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………. 4. Co łączy Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską? …………………………………………………..…………………………

5. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajduje się przedstawiony poniżej obraz.

a) Podaj jego autora oraz tytuł. ……………………………………………………………………………………………………….. b) Z jaką powieścią historyczną H. Sienkiewicza związany jest ten obraz? ……………………………………………………………………………………………………….. 6. Kiedy i w jakich okolicznościach H. Sienkiewicz wypowiedział następujące słowa:

„Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać”. .................................................................................................................... ....................................................................................................................

7. W latach 1882 – 1888 Sienkiewicz pracował nad trylogią historyczną z XVII w. Pisał ją „ku pokrzepieniu serc”. Podaj w kolejności chronologicznej tytuły utworów wchodzących w jej skład. a) ……………………………………………………………………………… b) ……………………………………………………………………………… c) ……………………………………………………………………………… 8. W „Ogniem i mieczem” występuje postać literacka nosząca takie samo nazwisko, jak jeden z uczniów naszej szkoły. Dla ułatwienia podpowiemy, iż uczeń ten jest chorążym pocztu sztandarowego. O jakim bohaterze książkowym mowa?

……………………………………….. 9. Dzięki Marii Konopnickiej i Henrykowi Sienkiewiczowi wiele osób na świecie dowiedziało się o brutalnych wydarzeniach w jednym z zaborów. Jakie to było wydarzenie? Gdzie i kiedy miało miejsce?

………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………….............................................................................. 10. Nasz Patron to nie tylko wielki pisarz, ale i zamiłowany podróżnik. Od 1875 roku spędził on co najmniej połowę swojego późniejszego życia w wagonach kolejowych, na pokładach statków, w pensjonatach i hotelach. Podaj 10 krajów, do których podróżował H. Sienkiewicz. ………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………

11. W latach 1876-1877 H. Sienkiewicz przebywał w Ameryce Północnej jako korespondent Gazety Polskiej. Pisał stamtąd korespondencję, która była nie tylko wybitnym dziełem literackim, ale i bogatym źródłem wiadomości o Stanach Zjednoczonych. Jaki tytuł nosiła ta korespondencja? ……………………………………………………………………………………………………………….. 12. „Teatr wył, ryczał, klaskał, tupał.

Mężczyźni odbierali swoim ladies bukiety i ciskali je na scenę; starzy rodacy nasi płakali jak małe dzieci; słowem, oczywistość przeszła wszelkie nadzieje i oczekiwania. (…) Wywołano przeciw zwyczajowi jedenaście razy artystkę. Gdy się ukazywała, mężczyźni wstawali i odkrywali głowy. (…) Było to po prostu wzięcie szturmem Ameryki (…)” Świadkiem jakiego wydarzenia był Sienkiewicz 20 sierpnia 1877 r.? ……………………………………………………………………………………………………………….. 13. Powieścią historyczną, która przyniosła Sienkiewiczowi największy rozgłos było „Quo vadis” publikowane w Gazecie Polskiej w latach 1895 – 1896. Książka ta została wydana w ponad 80 krajach i przetłumaczona na więcej niż 50 języków, nawet takich jak koreański, japoński, armeński, arabski. Na przełomie XIX i XX wieku „Quo vadis” było najpopularniejszą książką na świecie. Przetłumacz tytuł tej znakomitej powieści i wyjaśnij do jakiego wydarzenia z Biblii on nawiązuje. ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… 14. Przebieg tej bitwy odtworzył Sienkiewicz według Jana Długosza i pod wpływem poniżej przedstawionego obrazu Jana Matejki. O jakiej bitwie mowa i w którym z dzieł naszego patrona znajdziemy jej dokładny opis. …………………….......... …………………………….. ……………………………..

15. Na banknocie o jakim nominale w latach 1990 – 1996 widniał wizerunek H. Sienkiewicza i co przedstawiał jego rewers? ………………………………………………………………………………………………………….. 16. Owocem wędrówek pisarza po Egipcie i innych krajach Afryki wschodniej była wydana w 1911 roku powieść „W pustyni i w puszczy”. Głównym bohaterom – Stasiowi Tarkowskiemu i Nel Rawlison towarzyszył pies Saba. Podaj jego rasę oraz napisz co w języku arabskim oznacza jego imię.

………………………………………………………………………………………………………………… 17. W którym roku odbyła się w naszej szkole uroczystość nadania imienia Henryka Sienkiewicza i wręczenie sztandaru? ………………………………………………………………………………………………………………… 18. Dlaczego w naszej szkole Dzień Patrona obchodzimy 5 maja? ………………………………………………………………………………………………………………… 19. Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich to spotkania przedstawicieli szkół noszących imię polskiego noblisty. W 1993 roku zainicjował je pan Antoni Cybulski – kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W dniach 10 -12 czerwca 1999 roku nasza szkoła była gospodarzem VII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, na którym to gośćmi honorowymi była wnuczka naszego patrona Maria Sienkiewicz (na zdjęciu), dyrektor muzeum w Woli Okrzejskiej, prezydent miasta Krakowa. Ponadto przybyły delegacje z 87 szkół. Kto wówczas wypowiedział następujące słowa: „Kmicice, Wołodyjowscy, Skrzetuscy są ojczyźnie potrzebni”. …………………………………………………………………………………………………………..

20. Pomniki Henryka Sienkiewicza znajdują się w wielu miejscach Polski. Zgadnij, w jakim mieście znajduje się przedstawiony poniżej pomnik. Dla ułatwienia podamy, że stoją przed nim uczniowie naszej szkoły będący na wycieczce klasowej.

21. 6 września 2014 r. już po raz trzeci cała Polska wzięła udział w akcji NARODOWE CZYTANIE, zainicjowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W ponad 1600 miejscach czytano: a) Quo Vadis b) Trylogię c) W pustyni i w puszczy. Zaznacz prawidłową odpowiedź. 22. Dopasuj tytuły utworów do przedstawionych cytatów. Quo Vadis  Krzyżacy  Baśnie i legendy („Bajka”)  W pustyni i w puszczy

„Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Pan Bóg przez wasze ręce zsyła.” ……………………………………….…….

„Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy(…) to jest zły uczynek (…). Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy.” ……………………………………….………

„Nie dość kochać dobrych, ale trzeba kochać i złych, gdyż tylko miłością można z nich złość wyplenić.” ………………………………………..…….

„Dobroć jest jak źródło, z którego im więcej wody wyczerpiesz, tym więcej ci jej napłynie” ……………………………………..………..