UNIWERSYTET W ROSKILDE DANIA

UNIWERSYTET W ROSKILDE DANIA „W bezruchu śmierć, w ruchu życie” In tranquillo mors - in fluctu vita DLACZEGO DANIA?   Historia mojego wyjazdu Pr...
44 downloads 0 Views 3MB Size
UNIWERSYTET W ROSKILDE DANIA

„W bezruchu śmierć, w ruchu życie” In tranquillo mors - in fluctu vita

DLACZEGO DANIA?  

Historia mojego wyjazdu Projekt badawczy i moja praca magisterska

GDZIE LEŻY DANIA ? 



Królestwo Danii (Kongeriget Danmark), państwo Skandynawskie, leży w Europie Północnej i jest najmniejszym z państw nordyckich. Dania położona jest na Półwyspie Jutlandzkim, pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym. W skład królestwa wchodzą też terytoria zależne: Wyspy Owcze i autonomiczne: Grenladnia. Dania graniczy od strony południowej z państwem Niemieckim.

FAKTY O DANII 

Stolica: Kopenhaga



Powierzchnia: 43 094 km²



Ustrój polityczny : monarchia parlamentarna (najstarsza monarchia w Europie) Język urzędowy: duński



Liczba ludności: 5 534 738









Ludność: Duńczycy, Szwedzi, Norwegowie, Finowie, Niemcy Eskimosi, Turcy. Wyznania: luteranizm, katolicyzm oraz pozostali chrześcijanie(zielonoświątkowcy, adwentyści i baptyści),islam, Świadkowie Jehowy, judaizm, mormoni, sikhizm, hinduizm, buddyzm i New Age. Waluta: korona duńska = 100 Øre (DKK)

KULTURA DUŃSKA          

 

Duńska flaga Hans Christian Andersen Syrenka Lego Duńskie święta Duńskie „TAK” i „JA” Państwo socjalne Minimalna biurokracja Wysokorozwinięta gospodarka i rolnictwo (eksport trzody chlewnej) Edukacja i wychowanie dzieci (samodzielność, tolerancja, swoboda bez nadmiernej dyscypliny ale również współpraca i szacunek) Uczenie się przez całe życie (kształcenie dorosłych na wszystkich poziomach) Uniwersytety ludowe, efterskole, szkoły przemysłowe, itp.

DUŃSKA EDUKACJA 

Edukacja poprzez zabawę



Praktyka i doświadczenie czyli duńska pedagogika oparta na doświadczeniu

DUŃSKIE SZKOŁY Ørestad College jest publicznym gimnazjum w Ørestad, dzielnicy Kopenhagi. Ukierunkowany jest na nauki matematyczne, socjologię i nauki humanistyczne. W związku z duńską reformą z 2005 roku uczelnia realizuje założenia, mające na celu wzmocnienie umiejętności studentów w sferze zawodowej (praktyka), dobre przygotowanie ich do kolejnych etapów edukacji na wyższych uczelniach i podkreślenie wagi nauk ścisłych.

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA Sobótki, nazwa obyczajów będących pozostałościami dawnych wiosennych praktyk magicznych mających zapewnić zdrowie i urodzaj. Związane najczęściej z letnim przesileniem Słońca, praktykowane w tzw. noc świętojańską (z 23 na 24 czerwca) oraz w okresie Zielonych Świąt. W czasie sobótki palono ogniska, przez które skakano i przy których odbywały się wróżby.

MIESZKAŃCY DANII  





    

Skandynawski typ urody Stereotyp „chłodnego Skandynawa” (chłodni, nieprzystępni, zamknięci, logiczni i wyrachowani) Duńczycy: spokojni, zdystansowani, uczciwi, życzliwi i punktualni Duńskie wartości: równość, uczciwość, prawość, „hygge”, współpraca, otwartość, pomoc, etc. Bezpieczni i szczęśliwi Ekologiczni „Wyzwoleni” Dojrzałe społeczeństwo Stosunek do innych nacji

KULTURA ROWEROWA

KUCHNIA DUŃSKA W kuchni duńskiej królują: wieprzowina, kurczaki, ryby (śledzie i flądry), sosy, dużo warzyw.  Największym przysmakiem, spożywanym głównie na wigilię Bożego Narodzenia, jest schab pieczony ze skórą oraz gotowany w całości dorsz.  Jednak dla Duńczyków najważniejsze są kanapki. Każdą kanapkę traktują indywidualnie, zarówno podczas przygotowania, jak i jej spożywania. Duńskie specjały i przysmaki:  Lukrecje  Frikadele  Rugbrřd duński chleb  Flødebolle 

KOPENHAGA I JEJ ATRAKCJE

MIASTO PORTOWE 

Dostęp do morza i sztuczna plaża

MUZEA, CENTRA SZTUKI I KULTURY  

Glyptoteka Eksperymentatorium

PARK ROZRYWKI I OGRODY TIVOLI

MIASTO ROZRYWKI, ZABAWY 

Nightlife in Copenhagen czyli „nocne życie” miasta.

YouTube

- White Pony (feat. Freja Loeb) - Down at Jimmies.mp4

MIASTO MODY  



Copenhagen cycle chic, czyli moda na rowerze Cycle chic – popularny w dużych centrach urbanistycznych Europy i Ameryki Północnej trend jeżdżenia na rowerze w normalnym, na ogół eleganckim ubiorze. W Polsce niekiedy określany spolszczonym terminem "rowerowej elegancji". Zwolennicy motywują go tym, że rower we współczesnej kulturze miejskiej nie służy jedynie dla jazdy sportowej, w sportowych strojach, ale jest też wygodnym środkiem codziennej komunikacji i transportu.

GDZIE JEST ROSKILDE? 





Roskilde to duńskie kameralne, bardzo „klimatyczne” miasto i gmina położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi, w regionie Sjælland. Pierwotna stolica Danii, miasto historyczne i ważne dla Duńczyków. Bardzo blisko Kopenhagi.

CO WARTO ZOBACZYĆ W ROSKILDE? 



    

Do głównych atrakcji turystycznych należą muzeum-skansen poświęcony wikingom i gotycka katedra, miejsce pochówku monarchów duńskich. Katedra i dawny pałac królewski Stare miasto Ratusz Kościół NMP Klasztor Muzeum Wikingów

UNIWERSYTET W ROSKILDE





Uniwersytet został utworzony w 1972 roku, początkowo pod nazwą Roskilde Universitetscenter (Centrum Uniwersyteckie w Roskilde). W momencie powstania był czwartą uczelnią wyższą w Danii. Studia w Danii są darmowe, wszyscy studenci dostają stypendium od państwa przez cały okres studiów. Oceny wyrażone są w 7-stoniowej skali (-3, 00, 02, 4,7, 10, 12). Biblioteki są nowoczesne i dobrze zaopatrzone, bez limitów na wolumeny.

JAK TAM SIĘ STUDIUJE? 





Stypendyści programu Erasmus uczestniczą w 3 rodzajach aktywności edukacyjnej podczas całego pobytu na wymianie: W zajęciach seminaryjnych (7.5 ECTS), których zadaniem jest wprowadzenie w tematykę całego kursu (semestru), zajęcia prowadzone są w sposób nieformalny, temat przedstawiany jest problemowo, prowadzący zachęca (prowokuje) do dyskusji, do każdych zajęć obowiązuje zadana wcześniej lektura, bezpośrednio po zajęciach najczęściej pisze się eseje, gdzie należy wyrazić swoją opinię. Po każdym bloku tematycznym ma miejsce podsumowanie. Zajęcia z metodologii badań (7.5 ECTS), mające pomóc przy pisaniu projektu.

JAK SIĘ TAM STUDIUJE? 



Praca nad projektem (15 ECTS). - najcenniejsze doświadczenie edukacyjne, studenci w grupach zajmują się badaniem interesującego ich problemu lub zagadnienia, pod okiem opiekuna naukowego. Ten rodzaj aktywności występuje zarówno na poziomie licencjackim jak i magisterskim. Kończy się sporządzeniem raportu (30-80 stron), który następnie podlega dyskusji między studentem jego opiekunem i recenzentem w sytuacji egzaminacyjnej. W ocenie końcowej brane jest pod uwagę aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz zaangażowanie w pracę nad projektem. Kultura akademicka Przyjazne środowisko do rozwoju, monitowanie postępów studenta, pomoc i opieka, bardzo dobry i nieformalny kontakt z prowadzącymi i pozostałymi pracownikami uczelni. Każdy student dostaje szczegółowy program z organizacją semestru, obowiązującymi lekturami, ważnymi terminami oraz adresami osób z którymi może się kontaktować w razie problemów.

CZYM SIĘ WYRÓŻNIA? 



Bliskie powiązania miedzy badaniami a edukacją pracownicy naukowi są przydzieleni jako tutorzy do grup projektowych, nauczyciele współpracują z grupami jako doradcy i partnerzy w dyskusji. Program edukacyjny zrywa z tradycyjną praktyką uniwersytecką, kładąc nacisk na osobiste zaangażowanie studentów. Interdyscyplinarny charakter zajęć i zorientowanie na problem. W tradycyjnym podziale studiów na wąskie akademickie dyscypliny jest zastępowany podejściem, które łączy poszczególne dyscypliny nauki pod kątem przydatności w rozwiązywaniu problemów. Podobnie studenci zachęcani są do dostrzegania różnych teoretycznych perspektyw na zajęciach z wybranych przedmiotów.

CZYM SIĘ WYRÓŻNIA? 

Nauka metodą projektów studenci są głównie uczeni organizacji oraz pisania raportów projektu opartych o rezultaty uzyskane w toku analizy materiałów badawczych. Wynika to z idei duńskiej pedagogiki opartej na doświadczeniu. Praca grupowa jest podstawową formą studiów w ciągu całego programu. Studenci mogą wymienić się wiedzą i doświadczeniem, nauka jest mniej stresująca a dodatkowo uczą się współpracy, odpowiedzialności.

WAŻNE DOKUMENTY 



Residence permit czyli zezwolenie na pobyt. Po przyjedzie, trzeba udać się z dowodem i listem z uczelni (macierzystej lub tej na której jest się na wymianie) do biura i wypełnić formularz. Następnie listownie otrzymuje się numer z którym trzeba się udać do urzędu miasta po tzw. CPR nr, jest to dokument pełniący rolę dokumentu tożsamości na terenie całej Danii. Zawiera również informacje na temat opieki medycznej upoważnia do zniżek np. na basen, pozwala korzystać bezpłatnie z bibliotek, etc. Przed wyjazdem należy zwrócić kartę do urzędu. Student kort – w celu uzyskania karty, należy udać się do International Office, aby tam się zarejestrować oraz do sekretariatu Instytutu. Karta studencka pozwala na zniżki (jak legitymacja) przy przejazdach kolejowych, centrach nauki, muzeach, etc.

CO WARTO WIEDZIEĆ ? 





Podróż -Najlepiej samolotem Kopenhagi (lotnisko Kaastrup) a potem pociągiem do Roskilde (ok. 50 min.) Do Kopenhagi 15 min metrem do centrum. Jest możliwość skorzystania z serwisu jaki RUC gwarantuje studentom z wymiany, trzeba to jednak zgłosić wcześniej. Zakwaterowanie – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Domach Studenckich formularz zgłoszeniowy na pokój trzeba wysłać wraz z LA, do dyspozycji są hostele i prywatne kwatery. Konto bankowe lepiej założyć walutowe (Euro) w Polsce przed wyjazdem, a potem wyjmować DKK w bankomatach np. Nordea. W sklepach lepiej płacić gotówką bo nie pobierają prowizji za transakcję.

ERASMUSOWA EKONOMIA Budżet  Wynajem: 3000-4000 DKK  Jedzenie: 1500-2000DKK (ekonomiczniej robić zakupy w discountach: Fakta, Netto, czy Rema 1000, wody min. nie trzeba kupować, można pić ją bezpośrednio z kranu.  Transport: 300- 1100 DKK (ekonomiczniej mieć swój rower) przywieziony lub zakupić używany np. na Marked Plads, można go też tam potem sprzedać.  Dodatkowy abonament za media jeśli pobyt przekracza 3 mies.  Materiały dla studentów: 400-700 DKK

ŻYCIE „NA ERASMUSIE” 





Zakupy: Sklepy otwarte 10-18, nieczynne w niedzielę oprócz pierwszej w miesiącu. „Pchli targ” oraz punkty rzeczy używanych, lokalne wyprzedaże, akcje promocyjne, second handy, eventy na mieście, itp.gdzie można coś kupić taniej. Nagły wypadek: 112 lub nr na CPR do swojego prywatnego lekarza. Pogoda: Klimat umiarkowany, bez anomalii, zima raczej ciepła od -5C do -10C, w lecie 15C-25C pozostałe pory 13C-16C. Warto zaopatrzyć się w odzież przeciwdeszczową, zwłaszcza na rower. W ciągu dnia pogoda zmienna np. rano słońce po południu deszcz. Często wieje dosyć silny wiatr, warto zadbać o cieplejsze urania.

CO PO POWROCIE? 

 

Badania prowadzone podczas projektu w mojej pracy magisterskiej. Wspaniałe doświadczenia Kontakty, nowe znajomości

CO MI POZOSTAŁO? Rowerem po mieście ☺

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!!!