UNIVERSITY OF PATRAS- GREECE winter semester

UNIVERSITY OF PATRAS- GREECE 2014-2015 winter semester Patras jest to trzecie pod względem wielkości miasto Grecji, nad zatoką Patraską. Zdecydowałam...
Author: Irena Pluta
0 downloads 2 Views 588KB Size
UNIVERSITY OF PATRAS- GREECE 2014-2015 winter semester

Patras jest to trzecie pod względem wielkości miasto Grecji, nad zatoką Patraską. Zdecydowałam się na to miejsce, ze względu na widoki, które go otaczają. Z jednej strony woda, z drugiej strony góry (czyli dwa w jednym). Jak tu się dostałam? Zdecydowałam się, na lot z przesiadką (Ryanair), ze względu na koszta (przynajmniej wtedy wydawało mi się, iż to była najtaosza opcja). Najpierw lot z Warszawy do Włoch- Mediolan (lotnisko Bergamo). Jeden dzieo spędziłam w Bergamo, następnie kolejnego dnia lot z tego samego lotniska do Grecji, „bezpośrednio” do Patraslotnisko Araxos. Fakt, iż blisko Patry znajduje się lotnisko, również zaważył na tym, iż zdecydowałam się na taką podróż, niż np. połączenie Warszawa- Ateny, gdyż nie znałam kraju. Z lotniska bezpośrednio jedzie autobus do Patry i zatrzymuje się na głównej stacji autobusowej w ścisłym centrum miasta. Lotnisko Araxos jest czynne jedynie w okresie sezonowym, także takie połączenie np. na semestr letni jest niemożliwe. Co dalej? Przed przyjazdem do Grecji został mi przydzielony Budy (greczynka), czyli osoba, która ma za zadanie pomóc studentowi ze wszystkimi problemami, służy pomocą. Tak więc, na dworzec autobusowy przybyła Budy i wytłumaczyła wszystko co i gdzie się znajduje/ jak, gdzie się dostad.

Przyjeżdżając do Patry nie miałam zapewnionego zakwaterowania w akademiku (zatrzymałam się u koleżanki). Mieści on ok. 40 osób i jest przeznaczony dla studentów programu Erasmus/Mundus, doktorantów, profesorów. Uniwersytet ma jeszcze drugi akademik, ale jest on zamknięty (dlaczego? może strajk? Tak, jest to bardzo częsta sytuacja w Grecji). Nasuwa się pytanie, gdzie mieszkad? A więc, pozostali studenci wynajmują mieszkania większośd w centrum, niektórzy blisko uczelni. Poszukiwania mieszkania najlepiej rozpocząd z greczynką/ grekiem z prostego powodu- ogłoszenia są w języku greckim i umieszczane są najczęściej na budynkach/ drzwiach oraz zamieszczane są w gazetach. Ceny? Przykładowo mieszkanie dwuosobowe koleżanki to koszt 320 Euro do podziału na dwie osoby + kaucja w wysokości czynszu jednomiesięcznego oraz co dwa miesiące opłacy za prąd i wodę. Po tygodniu mieszkania u koleżanki (w międzyczasie poszukiwanie innych osóbErasmusów, z którymi mogłabym szukad mieszkania- nie chciałam mieszkad sama) uśmiechnął się do mnie los i dostałam pokój w akademiku- ktoś wyjechał lub zrezygnował z pokoju. Small Estia- nazwa akademiku, adres Koridalleos 42. Jest on oddalony od centrum miasta ok. 15 minut drogi autobusem (nr 6) oraz ok. 10 minut drogi autobusem (nr 6) od Uniwersytetu. Otrzymałam pokój jednoosobowy z własną łazienką (cena 130E- miesięcznie). W pokoju znajdowało się łóżko, biurko, krzesło, szafa na ubrania, lodówka mikrofalówka, żelazko- jest to standardowe umeblowanie oraz standardowe sprzęty elektryczne, które znajdują się w każdym pokoju. Niestety ale w pokoju nie ma centralnego ogrzewania, dlatego też przez wzgląd na nieszczelne okna, oraz panującą pogodę popularne są farelki/ grzejniki (koszt ok. 13 euro w Makro). W akademiku znajduje się jedna kuchnia na wszystkich „mieszkaoców”, pomieszczenie gdzie znajduje się pralka- jeśli ktoś chce zrobid pranie, wykupuje się żeton (1,5 euro) u Loukasa- osoba odpowiedzialna za akademik, holl gdzie można przesiadywad wspólnie z pozostałymi. Loukas- jest to przesympatyczny Grek- który jest dla wszystkich jak przyjacielpomoże, pożartuje. Pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Jak dostad się na uczelnię? Autobus nr 6 (na uczelnię z najbliższego przystanku niedaleko akademika obowiązuje bilet za 0,75 E- ulgowy). Ciekawostka- aby się dostad do centrum z najbliższego przystanku obok akademika wystarczy bilet za 0,6 E- ulgowy. Nie ma biletu miesięcznego na autobusy tak jak w Polsce. Jest jedynie bilet miesięczny na pociąg (15 Euro- miesiąc), który opłaca się kupywad dla kogoś kto mieszka w centrum i ma blisko stację. Niestety, ale najbliższa akademiku stacja pociągowa jest zbyt oddalona i nie wiem o żadnej osobie która miała taki bilet miesięczny.

Uczelnia zajmuje ogromną powierzchnię. Zastanawiam się ile mogłoby zająd czasu obejście jej dookoła, może 1 h? Wiele wydziałów - wiele budynków. W większości budynków jest wi-fi. Wszystkie dokumenty dotyczące przyjazdu załatwia się w IRO- International Relations Office. To tu otrzymuje się dokumenty potwierdzające datę przyjazdu/ wyjazdu oraz wypełnia się dokumenty na food card.

Co to jest food card? Jest to karta na bezpłatne śniadania/ obiady i kolacje na stołówce. Śniadania są od godziny 7-9, obiady 12:30-15:30, kolacje 19:00-21:00. Trzeba poczekad na nią pewien czas, ale można kupid w tym czasie pakiet biletów- 20Euro do daje łącznie 10 biletów na obiady, 10 biletów na kolacje. Mój wydział. Businness and Aministration. Po spotkaniu z koordynatorem wydziałowym musiałam wprowadzid zmiany do Learning Agreement, ponieważ okazało się, iż pewne przedmioty nie są realizowane w semestrze, na który przyjechałam lub nie są prowadzone w języku angielskim. Zaliczenia? Język grecki oraz język angielski w formie pisemnej, natomiast pozostałe to projekty, prezentacje. Profesorowie bardzo życzliwi, pozytywnie nastawieni do studentów z Erasmusa. Nie miałam problemów z zaliczeniem przedmiotów. ESN. Na uczelni prężnie działa ESN, który organizuje liczne spotkania dla NasErasmusów. Począwszy od Intro Week- gdzie są przedstawiane pomysły na najbliższy semestr, spotkania integracyjne. Organizują oni wycieczki do innych wartych zwiedzenia miejsc w Grecji (m.in. Zakynthos, Meteory, Ioanina, Delphi, Ateny). Koszt jednej wycieczki to ok. 100 euro za najczęściej 3 dni- wszystko w zależności od miejsca. Są również inne możliwości podróżowania- zebranie grupy 4-5 osobowej i wypożyczenie samochodu. Polecam również biuro podróży Kavvadias Tour- które organizuje niedrogie wycieczki w ciekawe miejsca.

Pogoda w Patras- „czasem słooce, czasem deszcz”. Okres od września do listopada nazwałabym latem/ wiosną. Śmiało można w tym czasie nawet kąpad się. Niedaleko akademika (ok. 20 minut piechotą) znajduje się Achaia Beach gdzie z chęcia idzie się aby poleżed, wskoczyd do wody czy też nacieszyd oko widokami. Od listopada/ grudnia zaczyna się zimniejszy okres (nasza Polska jesieo). Częste są deszcze/burze/ulewy którym towarzyszą porywiste wiatry łamiące parasolki. Śniegu w Patrze nie było bodajże 7 lat, można za to wybrad się nieopodal w góry, gdzie gnieg leży obficie. Życie rozrywkowe. Patras, jest typowo studenckim miastem, gdzie studenci bardzo chętnie wychodzą na spotkania towarzyskie. Od poniedziałku do niedzieli można zobaczyd w centrum miasta pełne ludzi kawiarnie/ puby. Grecja słynie z restauracji, które nazywane są tawernami, gdzie można skosztowad prawdziej kuchni greckiej. Prawdziwa sałatka grecka z prawdziwą fetą, oliwą z oliwek, słynne souvlaki, mousaka, ouzo – są to główne dania, które koniecznie trzeba spróbowad będąc w tym kraju. Ceny. Niestety ale nie można powiedzied, iż jest tanio. Chleb w Polsce 2 zł- w Grecji ok. 1,3Euro, pierś z kurczaka- Polska- 15PLN/ kg- w Grecji ok. 7Euro/kg. Otrzymywałam 600 Euro miesięcznie i taka suma wystarczyła mi na przeżycie miesiąca, nie odmawiając sobie żadnych wycieczek. Natomiast osoby które otrzymywały 400Euro, musiały niestety ale korzystad z własnych pieniędzy dodatkowo. Miejsce warte zwiedzenia i obejrzenia w Patrze oraz okolicy: - miejski Odeon - zamek bizantyjski - muzeum archeologiczne - kościół św. Andrzeja - winiarnia Achaia Klauss - most Rio Bridge - zamek w Rio - Nafpaktos - schody św. Mikołaja ( a szczególnie widoki z samej góry)

Plaża Achaia Beach- w oddali most Rio Bridge. 14.02.2015. Pogoda + 15oC

Widok ze schodów św. Mikołaja

Adrianna Malinowska

Suggest Documents