TUNING SYSTEM. Instrukcja PPC Tuning System. Polska ver 6.4 PL BSR Svenska AB

TUNING SYSTEM Instrukcja PPC® Tuning System Polska ver 6.4 PL © 2006-2008 BSR Svenska AB ! p UWAGA! Po zainicjowaniu identyfikacji samochodu al...
Author: Edward Sowa
16 downloads 2 Views 6MB Size
TUNING SYSTEM

Instrukcja PPC® Tuning System

Polska ver 6.4 PL

© 2006-2008 BSR Svenska AB

! p

UWAGA!

Po zainicjowaniu identyfikacji samochodu albo instalacji oprogramowania procesy te nie mogą być przerwane! Nie wyłączaj silnika do czasu pojawienia się komunikatu ”Turn ign. off and remove key->”! Nie odłączaj kabla OBDII od samochodu do czasu pojawienia się komunikatu ”Done, please unplug PPC”!

Spis treści Infirmacje o produkcie__________________4 Obsługa ____________________________6 Gniazdo diagnostyczne _________________7 Czas ładowania _______________________8 Jak tuningować swój samochód ___________9 Światła mijania i wentylator w samochodzie Saab T7 _______________12 Wentylator w samochodzie VAG 1.8T/1.9TDI _____________________14 Komunikat ”Read car”_________________15 Funkcje PPC _______________________17 Instalacja oprogramownaia PPC Sync ____19 Aktualizacje PPC za pośrednictwem Internetu ___________________________23 Rozwiązywanie problemów _____________25 Warunki umowy ______________________27 Wsparcie techniczne __________________28

3

Informacje o produkcie PPC® Tuning System

Dziękujemy za wybór systemu tuningu PPC® firmy BSR! Wkrótce przekonasz się, że PPC w znacznym stopniu poprawia osiągi Twojego samochodu. Dzięki PPC możesz tuningować swój samochód w ciągu kilku minut bez wykonywania jakichkolwiek skomplikowanych operacji! PPC jest wysoce zaawansowanym technicznie systemem, ale niezwykle prostym w obsłudze. Oprogramowanie tuningowe instaluje się w samochodzie za pośrednictwem portu diagnostycznego OBDII. Możesz dowolnie wybierać miedzy oprogramowaniem fabrycznym, a tuningowanym. System tuningu PPC® daje Ci możliwość zaktualizowania oprogramowania za pośrednictwem Internetu. Technologia tuningu została opracowana przez firmę BSR i jest unikalna na skalę światową. Mamy nadzieję, że będziesz zadowolony z systemu tuningu PPC®!

Załączone wyposażenie

PPC jest dostarczane wraz z niezbędnymi akcesoriami. Karta MMC jest zablokowana, więc nie możesz przechowywać na niej żadnych innych informacji. Można jej używać wyłącznie z jednostką PPC i powinna zawsze być zamontowana w jednostce PPC.

PPC®

Karta MMC

Kabel OBDII

Kabel USB

Przechowywanie

p !

4

SS S

S S

~~

Elementy systemu PPC® należy chronić przed dostępem wody, wilgoci i skraplającej się pary. System PPC® należy przechowywać w miejscu nie narażonym na działanie wibracji i kurzu. Nie przechowuj PPC® w pobliżu silnego pola magnetycznego.

Paliwo

Silniki benzynowe: Firma BSR zaleca stosowanie paliwa co najmniej 98 oktanowego wg EU (ok. 93 oktanowego wg US), bez względu na to czy samochód jest tuningowany czy też nie oraz bez względu na ewentualny etap tuningu (Stage), który został wykonany w samochodzie. • Samochody z zainstalowanym Stage 3 lub wyższym tuningu BSR wymagają stosowania paliwa 98 oktanowego wg EU (ok. 93 oktanowego wg US). • Samochody z zainstalowanym Stage 1 lub Sateg 2 tuningu BSR mogą korzystać z paliwa 95 oktanowego wg EU (ok. 90 oktanowego wg US) jeśli jest to dopuszczone (więcej informacji znajduje się w instrukcji), jednak skutkować to może zwiększonym zużyciem paliwa i osiąganiem mniejszej mocy niż podano. Samochody z silnikiem diesla: należy stosować olej napędowy wysokiej jakości. E85: W trakcie pierwszych 5 minut po zatankowaniu należy jechać z zachowaniem ostrożności, ponieważ w tym czasie trwa adaptacja systemu.

5

Obsługa Kabel OBDII służy do podłączenia PPC do samochodu. Podczas podłączania przyciśnij kabel aż usłyszysz kliknięcie. Kabel USB służy do podłączenia PPC do komputera. Nigdy nie podłączaj PPC do komputera i do samochodu równocześnie!

!

CLICK

Wciśnij klawisz Menu aby zmienić funkcje na wyświetlaczu (przeszukuj funkcje menu).

Wciśnij klawisz Enter aby wybrać wyświetlaną funkcję.

Karta MMC powinna zawsze znajdować się w jednostce PPC. Nigdy jej nie wyjmuj! Karta jest zablokowana i działa wyłącznie z Twoim PPC.

6

Gniazdo diagnostyczne Port diagnostyczny OBDII znajduje się najczęściej pod kierownicą. Można go również znaleźć przed lub za dźwignią zmiany biegów.

  Volvo

Saab

Audi, VW, Skoda, Seat

Ford Zwróć uwagę! • Nie podłączaj PPC do komputera i do samochodu równocześnie!

 Opel Vectra (pod popielniczką)

• Gdy programowanie już się rozpoczęło, nie wolno odłączać PPC od samochodu aż do pojawienia się komunikatu “Done, please unplug PPC”. • Odłącz PPC od samochodu po zakończeniu programowania. Podczas jazdy PPC nie powinno być podłączone do samochodu.

7

Czas ładowania Jak długo to trwa?

Poniżej znajdują się informacje, jak długo trwa instalacja tuningu i przywracanie oryginalnego oprogramowania (Tune/Orig) oraz identyfikacja Twojego samochodu przez PPC (Read car). Czasy podane są w minutach i wartości te są przybliżone.

Model samochodu Cadillac BLS 2.0T Cadillac BLS 2.8T Daewoo G2X 2.0T Ford Focus ST 2.5T Ford Mondeo 2.5T Ford S-MAX 2.5T Saab 9-5 1.9TiD Saab 9-5/9-3 (T7) Saab 9-3 SS 150/175/210Hp (T8) Saab 9-3 SS 2.8T Saab 9-3 SS 1.9TiD Saturn Sky Red Line 2.0T Opel Astra/Zafira 2.0T 170/200Hp Opel Corsa 1.6T OPC Opel GT 2.0T Opel Vectra/Signum 2.0T Opel Vectra 2.8T Opel Vectra/Zafira/Signum 1.9CDTI Pontiac Solstice 2.0T VAG 1.8T VAG 2.0T FSI VAG 1.9TDI VAG 2.0TDI VAG 3.0TDI Volvo 2.4 140Hp Volvo turbo petrol Volvo turbo diesel Volvo D/2.4D/D5 126/163/180/185Hp

8

Tune/Orig 4 1 1 6 1 1 55 27 4 1 2-12 1 7 7 1 4 1 2-12 1 12-13 20-60 3-5 5 5-12 3 3-7 2-5 5

Read car 30 3 3 50 3 3 - 50 30 3 2-12 3 9 9 3 30 3 2-12 3 60 40-90 5-70 5-70 5-70 3 20-30 7-10 5

Jak tuningować swój samochód ! p

UWAGA!

! p

Po zainicjowaniu identyfikacji samochodu albo instalacji oprogramowania procesy te nie mogą być przerwane! • Nie wyłączaj silnika do czasu pojawienia się komunikatu ”Turn ign. off and remove key->”! • Nie odłączaj kabla OBDII od samochodu do czasu pojawienia się komunikatu ”Done, please unplug PPC”! Nie korzystaj z samochodu podczas programowania. Nie zamykaj / otwieraj drzwi, nie zmieniaj położenia kierownicy, nie włączaj radia ani klimatyzacji Jeżeli samochód nie chce zapalić po programowaniu, wykonaj operację programownaia jeszcze raz. Jeżeli problem powtórzy się skontaktuj się z działem wsparcia BSR.

1. Przygotowanie (przed tuningiem)

• Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie i że nie świecą się żadne lampki kontrolne. Jeżeli samochód nie jest całkowicie sprawny, powinien być najpierw oddany do serwisu. • Upewnij się, że akumulator jest w pełni naładowany. W przypadku wątpliwości, podłącz ładowarkę. • Używaj wyłącznie paliwa rekomendowanego w sekcji „Paliwo”. • Telefon komórkowy może wywoływać zakłócenia. Proszę wyłącz lub odłącz telefon komórkowy. • Przed tuningiem wybierz się na krótką jazdę, aby silnik osiągnął normalną temperaturę pracy. • W przypadku automatycznych skrzyni biegów, dźwignia powinna znajdować się w położeniu „P”.

2. Przekręć kluczyk w stacyjce

• Kluczyk powinien znajdować się w pozycji 2, tak aby świeciły się wszystkie lampki kontrolne, ale silnik nie był uruchomiony (pozycja 0 = wyłączone, pozycja 1 = radio, pozycja 2 = zapłon, pozycja 3 = uruchomienie silnika) • Wyłącz urządzenia elektryczne takie jak: radio, klimatyzacja, światła, ogrzewanie szyb i foteli itp. • Podłącz PPC do portu diagnostycznego (patrz strona 7).

9

3. Postępuj zgodnie z diagramem znajdującym się na następnej stronie

Saab T7: Obszary zaznaczone na pomarańczowo odnoszą się wyłącznie do samochodu Saab 9-5 oraz 9-3 poprzednich generacji. Posiadają one system kontrolny zwany Trionic 7 albo T7. Więcej informacji znajduje się na stronie 12. Saab 9-5 1.9TiD: Odłącz światła mijania wyjmując odpowiedni bezpiecznik (patrz strona 12). Zrób to przed rozpoczęciem programowania (żadne powiadomienie nie zostanie wyświetlone na wyświetlaczu modułu PPC). Uwaga! W przypadku niektórych samochodów wyposażonych w magnetyczną blokadę zapłonu (takich jak Audi A6 / Q7, Ford S – MAX, Volvo S80 / V70) nie jest możliwe wyjęcie kluczyka po wykonaniu programowania. Gdy na PPC pojawi się komunikat ”Turn ign. off and remove key->” należy wyłączyć zapłon, wcisnąć przycisk Enter i odłączyć PPC, a następnie uruchomić silnik i wykonać kilkuminutową jazdę. Po wykonaniu tych czynności można już wyjąć kluczyk ze stacyjki. VAG 1.8T/1.9TDI: W niektórych modelach samochodów VAG, po włączeniu zapłonu uruchamia się wentylator. Wentylator musi zostać odłączony przed rozpoczęciem programowania za pomocą PPC. Więcej szczegółów wraz z rycinami ilustrującymi sposób odłączenia wentylatora znajduje się na stronie 13.

Słowniczek do schematu: Main menu - Menu główne Program car - Programuj samochód Turn ignition OFF, press enter - Wyłącz zapłon, wciśnij Enter Turn ignition ON, press enter - Włącz zapłon, wciśnij Enter Please wait... - Proszę czekać... Programming menu - Menu programowania Tune car? - Tuningować samochód? Return to orig? - Powrót do oryginalnych ustawień? Read car? - Identyfikuj samochód? Disconnect fan, enter when ready - Odłącz wentylator, potem wciśnij Enter Programming... - Programowanie Reading... - Identyfikacja Reconnect fan, enter when ready - Podłącz wentylator, potem wciśnij Enter Turn ign. off and remove key - Wyłącz zapłon i wyjmij kluczyk Done, please unplug PPC - Gotowe. Proszę odłącz PPC

10

ENTER

wciśnij Enter

MENU

wciśnij Menu

Saab T7

pomatańczowe obszary dotyczą tylko Saaba T7, patrz strona 12

(Czasem należy wybrać model samochodu) ENTER

Main menu Program car -> ENTER

Turn ignition OFF, press enter ENTER

Turn ignition ON, press enter ENTER

Uwaga! Jeżeli pojawi się komunikat ”Read car?”, przeczytaj instrukcję ze storn 14-15. Nie naciskaj niepotrzebnie Enter!

Please wait... MENU

Saab T7

ENTER

Programming menu Read car? ENTER

Please wait...

Please wait...

Please wait...

Disconnect fan, enter when ready

Disconnect fan, enter when ready

Disconnect fan, enter when ready

ENTER

ENTER

Programming... 00:00:00

Programming... 00:00:00

Reading... 00:00:00

Reconnect fan, enter when ready

Reconnect fan, enter when ready

Reconnect fan, enter when ready

ENTER

Turn ign. off and remove key-> ENTER

Done, please unplug PPC.

ENTER

Turn ign. off and remove key-> ENTER

Done, please unplug PPC.

ENTER

ENTER

Saab T7

Saab T7

ENTER

Programming menu Return to orig?

Saab T7

Programming menu Tune car?

Turn ign. off and remove key-> ENTER

Done, please unplug PPC.

Po zakończeniu tuningu zsynchronizuj moduł PPC poprzez Internet. Dzięki temu będziemy mogli szybciej udzielić Ci odpowiedzi w przypadku jakichkolwiek pytań.

11

Światła mijania i wentylator w samochodzie Saab T7 W przypadku programowania samochodów Saab 9-5 oraz Saab 9-3 z systemem kontroli Trionic 7, należy wcześniej odłączyć wentylator i światła mijania. Należy to zrobić w momencie, gdy na wyświetlaczu PPC pojawi się komunikat “Disconnect fan, enter when ready” (patrz strona 11). Odłącz oba bezpieczniki i wciśnij Enter. Gdy PPC wyświetli komunikat “Reconnect fan, enter when ready” wsadź z powrotem oba bezpieczniki w ich gniazda i wciśnij Enter. Poniższe zdjęcia przedstawiają lokalizację bezpieczników w samochodzie.

Saab 9-3 światła mijania

Wyjmij bezpiecznik nr 15 umieszczony po stronie kierwocy po lewej stronie wewnątrz deski rodzielczej.

wentylator

Wyjmij bezpiecznik nr 3 umieszczony w komorze silnika.

12

Saab 9-5 światła mijania

Wyjmij bezpiecznik nr 35 umieszczony po stronie kierwocy po lewej stronie wewnątrz deski rodzielczej.

(bezpiecznik może być tu...)

wentylator - wariant A

Wariant A: Wyjmij bezpiecznik

nr 15 umieszczony w komorze silnika.

(...albo tu.)

wentylator - wariant B Wariant B: Wyjmij wskazany

bezpiecznik umieszczony w komorze silnika.

13

Wentylator w VAG 1.8T/1.9TDI W niektórych modelach samochodów VAG 1,8T / 1,9TDI (np. A4/Passat 2001r i Sharan) wentylator włączany jest w momencie włączenia zapłonu. Wentylator musi zostać rozłączony zanim rozpoczniesz programowanie z wykorzystaniem PPC! Zapobiega to utracie mocy akumulatora, co negatywnie wpływa na przebieg programowania. Podłącz z powrotem wentylator po zakończeniu programowania. Zdjęcia poniżej pokazują, jak prawidłowo odłączyć wentylator.

VAG 1.8T

1. Zdejmij pokrywę.1. Zdejmij pokrywę.

VW Sharan

2. Rozłącz złącze znajdujące się niżej.

2. Odłącz ten kabel i uważaj by nie dotykał innych kabli. Podłącz przewód z powrotem po zakończeniu programowania.

3. Gdy złącze jest rozłączone, wentylator nie włączy się. Teraz akumulator nie będzie się rozładowywał. Podłącz z powrotem wentylator po zakończeniu programowania.

14

Read car (Identifikuj samochód) Dlaczego pojawia się komunikat ”Read car?” ? Z Twoim PPC jest wszystko w porządku gdy pojawia się taki komunikat! System PPC posiada unikalny system zabezpieczenia, który gwarantuje, że Twój samochód posiada zawsze najlepszą dostępną wersję oprogramowania. Jeżeli PPC wykryje, że oprogramowanie samochodu nie jest kompatybilne z oprogramowaniem PPC, zaczyna działać system zabezpieczający i wyświetla komunikat ”Read car?”. Dzięki tej opcji PPC zachowuje oryginalne oprogramowanie Twojego samochodu, tak byś mógł je odesłać do firmy BSR za pośrednictwem Internetu. Na podstawie otrzymanego oprogramowania firma BSR opracowuje nowe oprogramowanie dla Twojego samochodu.

Programming menu Read car?

Programm ing menu Read car?

Jak to zrobić: 1. Nie identyfikuj samochodu, najpierw zaktualizuj PPC za pośrednictwem Internetu

Gdy PPC wyświetli komunikat “Read car?” nie wciskaj Enter. Wyłącz zapłon i rozłącz PPC od samochodu. Teraz powinieneś zaktualizować PPC za pośrednictwem Internetu. Zainstaluj program PPC Sync (patrz strona 18), następnie podłącz PPC do komputera za pomocą kabla USB i wciśnij “Synchronize” w programie PPC Sync aby zaktualizować PPC.

2. Podłącz PPC do samochodu

(postępuj zgodnie z instrukcjami ze stroy 9). Jeżeli pojawi się komunikat “Tune car?” w menu programowania, oznacza to że aktualizacja się powiodła! Możesz teraz tuningować swój samochód i możesz ominąć etapy 3 – 7 zamieszczone poniżej. Jeżeli ponownie pojawi się komunika “Read car?” przejdź do punktu 3 zamieszczonego poniżej.

15

3. Identyfikuj oprogramowanie samochodu

(postępuj zgodnie z instrukcjami ze strony 9). Jeżeli pojawi się komunikat “Read car?” w menu programowania, powinieneś dokończyć operację wciskając Enter na jednostce PPC. Wyłącz urządzenia zasilane prądem takie jak radio, klimatyzacja, odmrażanie szyb, ogrzewanie foteli itp. Upewnij się że akumulator jest w pełni naładowany (identyfikacja oprogramowania może zając nawet 1½ godziny). Identyfikacja nie może zostać zakłócona! Nie wyłączaj zapłonu ani nie odłączaj kabla OBDII od samochodu do czasu pojawienia się komunikatu ”Turn ign. off and remove key->” oraz ”Done, please unplug PPC”!

4. Wyślij oryginalne oprogramowanie do firmy BSR

Podłącz PPC do komputera. Wciśnij ”Synchronize” w programie PPC Sync aby wysłać oryginalne oprogramowanie samochodu do firmy BSR. Nie musisz o tym informować firmy BSR!

5. Firma BSR opracuje oprogramowanie dla Twojego PPC

Gdy technicy firmy BSR otrzymają Twoje oprogramowanie, opracują oprogramowanie specjalnie dla Twojego samochodu. Zajmie to przeważnie od 1 do 5 dni roboczych. Otrzymasz e-mail informujący o tym fakcie, po czym będziesz mógł ściągnąć nową wersję oprogramowania.

6. Ściągnij nowe oprogramowanie do swojego PPC

Podłącz PPC do komputera. Wciśnij ”Synchronize” aby automatycznie ściągnąć nowe oprogramowanie do swojego PPC.

7. Tuninguj swój samochód

(postępuj zgodnie z instrukcjami ze strony 9). Teraz na wyświetlaczu zamiast komunikatu “Read car?” pojawia się komunikat “Tune car?”.

16

Funkcje PPC Menu “Program car” Main menu Program car ->

W tym menu możesz 1) tuningować swój samochód, 2) powrócić do ustawień oryginalnych albo 3) identyfikować oprogramowanie samochodu.

Turn ignition OFF, press enter

Wyłącz zapłon bez wyjmowania kluczyka, potem wciśnij Enter.

Turn ignition ON, press enter

Włącz zapłon i wciśnij Enter.

Please wait...

Poczekaj kilka sekund, PPC łączy się z samochodem i gromadzi wiele informacji, między innymi o oprogramowaniu samochodu.

Programming menu Tune car?

Wciśnij ”Tune car?” jeśli chcesz tuningować samochód. Wymagany czas zależy od modelu samochodu, patrz strona 8.

Programming menu Return to orig?

Wciśnij ”Return to orig?” jeżeli chcesz przywrócić ustawienia oryginalne. Wymagany czas zależy od modelu samochodu, patrz strona 8.

Programming menu Read car?

Komunikat ”Read car?” pojawia się automatycznie gdy musisz dokonać aktualizacji (patrz strona 15). Wymagany czas zależy od modelu samochodu, patrz strona 8.

Programming... 00:00:00

Gdy wciśniesz Enter przy komunikacie ”Tune car?” lub ”Return to orig?” rozpocznie się programowanie. Możesz sprawdzić czas trwania programowania na wyświetlaczu (godziny, minuty i sekundy). Programowanie nie może zostać zakłócone! Nie odłączaj kabla OBDII od samochodu do czasu pojawienia się komunikatu ”Done, please unplug PPC”!

Reading... 00:00:00

Gdy wciśniesz Enter przy komunikacie ”Read car?” rozpocznie się identyfikacja. Możesz sprawdzić czas trwania programowania na wyświetlaczu (godziny, minuty i sekundy). Programowanie nie może zostać zakłócone! Nie odłączaj kabla OBDII od samochodu do czasu pojawienia się komunikatu ”Done, please unplug PPC”!

Turn ign. off and remove key->

Wyłącz zapłon I wyjmij kluczyk ze stacyjki, potem wciśnij Enter. Uwaga! W przypadku niektórych samochodów wyposażonych w magnetyczną blokadę nie jest możliwe wyjęcie kluczyka po wykonaniu programowania. Jakt to zrobić: wyłącz zapłon, naciśnij Enter i odłącz PPC, uruchom samochód wybierz się na małą przejażdżkę.

Done, please unplug PPC.

Gdy zobaczysz ten komunikat, odłącz PPC od samochodu.

Disconnect fan, enter when ready

Tylko dla samochodu Saab T7. Rozłącz światła mijania i wentylator zgodnie z instrukcjami ze stron 12 lub 13. Potem wciśnij Enter.

Reconnect fan, enter when ready

Tylko dla samochodu Saab T7. Podłącz światła mijania i wentylator zgodnie z instrukcjami ze stron 12 lub 13. Potem wciśnij Enter.

17

Menu “Show settings” Main menu Show settings ->

To menu pokazuje szczegółowe informacje na temat Twojego PPC.

Settings menu Show VIN

Pokazuje VIN przypisany do twojego PPC. PPC działa tylko z tym numerem VIN.

VIN no. =

Settings menu Show software no

Pokazuje numer oprogramowania samochodu.

Software no. =

Settings menu Show box HW no.

Pokazuje numer ECU systemu kontroli silnika.

Box HW no. =

Settings menu Show OPS no.

Pokazuje numer OPS, który jest Twoim numerem klienta. Wiele istotnych informacji powiązanych jest z tym numerem (numer telefonu, adres, model samochodu, skrzyni biegów itp.).

OPS no. =

Settings menu Show PPC version

Pokazuje numery hardware i firmware Twojego PPC.

HW ver = FW ver =

Inne komunikaty ECU is not responding.

Brak łączności z ECU. Prawdopodobnie nie włączyłeś zapłonu. Aby włączyć zapłon należy przekręcić kluczyk w stacyjce do 2 położenia, aż zaświecą się kontrolki, ale przed zapaleniem silnika.

This PPC is not for this car.

PPC będzie działać tylko z Twoim samochodem. Ta wiadomość pojawia się gdy podłączysz PPC do innego samochodu.

Please update PPC firmware.

Zaktualizuj oprogramowanie firmowe. Podłącz PPC do komputera, uruchom program PPC Sync i uruchom opcję ”Synchronize”.

ERROR: MMC card failure, please check your MMC card.

Brakuje karty MMC albo jest nieprawidłowo włożona. Upewnij się że karta jest prawidłowo włożona. Nigdy nie wyjmuj karty MMC.

Locked, please syncronize again

PPC należy zsynchronizować przy pomocy programu PPC Sync (patrz strona 21).

No programs match this car.

Skontaktuj się z firmą BSR.

Unknown ECU

Odłącz PPC od samochodu. Należy zsynchronizować PPC przez Internet przy pomocy programu PPC Sync. BSR prześle Ci e-mail. Zsynchronizuj PPC ponownie i wykonaj operację tuningowania samochodu. Odłącz PPC od samochodu. Należy zsynchronizować PPC przez Internet przy pomocy programu PPC Sync. Następnie skontaktuj się ze wsparciem BSR.

Security access failure

Powyższe informacje mogą się nieznacznie różnić od tych faktycznie wyświetlanych na ekranie Twojego PPC. Po podłączeniu do komputera, system się aktualizuje. Najnowsza wersja instrukcji obsługi znajduje się na stronie www.bsr.se.

18

Instalacja programu PPC Sync Instalacja programu PPC Sync jest niezwykle prosta. Nie prezentujemy wszystkich możliwych komunikatów które mogą pojawić się podczas instalacji, tylko te najbardziej istotne. Wejdź na stronę http://www.bsr.se/ppc/. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło, które otrzymałeś w informacji e-mail po zamówieniu PPC (jeśli nie posiadasz tych informacji, skontaktuj się z dealerem BSR). Zaloguj się i kliknij link PPC Sync. Postępuj zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi poniżej

Naciśnij Run

Naciśnij Run

19

Naciśnij Install

Naciśnij Continue anyway

20

Do uruchomienia programu PPC Sync potrzebne jest podłączenie PPC do komputera!

Naciśnij Finish Teraz podłącz PPC do komputera za pomocą kabla USB.

Naciśnij Next

Naciśnij Next

21

Naciśnij Continue anyway

Naciśnij Finish

Instalacja jest zakończona, możesz używać PPC Sync.

22

Aktualizacje PPC za pośrednictwem Internetu PPC Sync

PPC Sync jest programem pozwalającym na ściągnięcie zaktualizowanego oprogramowania oraz wysłanie oryginalnego oprogramowania do firmy BSR za pośrednictwem Internetu. Aby zaktualizować PPC należy podłączyć PPC do komputera i wcisnąć przycisk ”Synchronize”. Masz wtedy dostęp do najnowszego oprogramowania odpowiedniego dla Twojego samochodu.

Jak używać PPC Sync Zanim zaczniesz korzystać z programu PPC Sync, najpierw musisz podłączyć moduł PPC do samochodu Uruchom program PPC Sync. u

(Jeżeli nie instalowałeś jeszcze PPC Sync, wróć na strony 16-18)

v Wpisz nazwę użytkownika i hasło, które otrzymałeś w wiadomości e-mail. Uważaj na wielkie litery i podwójne spacje.

w Podłącz PPC do komputera za pomocą kabla USB.

(Nie podłączaj PPC do samochodu i do komputera jednocześnie!)

x Nie dotykaj przycisków PPC gdy jest ono podłączone do komputera! y Wciśnij przycisk ”Synchronize” aby zaktualizować oprogramowanie. Jeżeli wcześniej zachowałeś oryginalne oprogramowanie samochodu (Read car) zostanie

ono automatycznie wysłane do firmy BSR. Wiadomość “Update done...” oznacza, że aktualizacja przebiegła prawidłowo. Prawdopodobne błędy przedstawione są na stronie 25.

23

Tutaj wpisz nazwę użytkownika i hasło.

Tutaj pojawią się komunikaty o statusie i błędach.

Naciśnij Synchronize w celu... • Aktualizacji PPC Zaktualizowane oprogramowanie zostanie ściągnięte z serwera firmy BSR po wciśnięciu przycisku “Synchronize”.

• Wysłania orygonalnego oprogramowania do firmy BSR Jeżeli wcześniej zachowałeś oryginalne oprogramowanie samochodu (Read car) zostanie ono automatycznie wysłane do firmy BSR. Na jego podstawie BSR dostosuje oprogramowanie do Twojego samochodu. (Gdy naciśniesz przycisk ”Synchronize” pozycje menu Twojego PPC również się zaktualizują. Być może zostaną dodane nowe funkcje, nieopisane w tej instrukcji obsługi. Najnowsza wersja instrukcji obsługi znajduje się na stronie www.bsr.se.)

Wymagania dla PPC Sync PPC sync jest kompatybilne z: Windows Vista / XP / 2000 / ME / 98 / NT. (rekomandowane Vista or XP) Protokół Internetowy: TCP/IP port 1246. Zalecamy wyłączenie oprogramowania firewall przed uruchomieniem PPC Sync.

24

Rozwiązywanie problemów Problem

Przyczyna

Rozwiązanie

Nie mogę znaleźć pozycji “Tune car?” w menu.

Oprogramowanie tuningowe nie odpowiada oprogramowaniu samochodu (patrz strona 15)

Wykonaj polecenia ze strony 15, w szczególności kroki 1 oraz 2.

Nie mogę wyjąć kluczyka ze stacyjki po programowaniu.

Nic złego się nie dzieje, nawet stacje serwisowe mają z tym problemy.

Należy wyłączyć zapłon, wcisnąć przycisk Enter i odłączyć PPC, a następnie uruchomić silnik i wykonać kilkuminutową jazdę.

Tuningowanie trwa bardzo długo.

Patrz „Czas ładowania” na stronie 8.

Czekaj. Nie odłączaj kabla ani nie wyłączaj zapłonu!

Identyfikacja oprogramowania trwa bardzo długo.

Patrz „Czas ładowania” na stronie 8.

Czekaj. Nie odłączaj kabla ani nie wyłączaj zapłonu!

Samochód był serwisowany i nie mogę znaleźć pozycji “Tune car?” w menu.

Być może producent zaktualizował oprogramowanie samochodu. PPC nie wykona tuningu jeżeli wersje oprogramowania się nie zgadzają.

Wykonaj operacje opisane na stronie 15 i 16. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie operacji opisanych w punktach 1 i 2.

PPC wyświetla komunikat o błędzie.

Komunikat o błędzie może zostać wyświetlony z wielu powodów.

Czy na pewno włączyłeś zapłon? Czy kabel OBDII jest prawidłowo podłączony do samochodu i PPC? Odkręć zasilanie akumulatora na 2-3 minuty i spróbuj ponownie. Jeżeli to nie pomaga, zapisz treść wiadomości o błędzie i skontaktuj się ze Wsparciem Technicznym firmy BSR.

25

Komunikaty błędów w PPC Sync ”Unable to find PPC device”

PPC nie jest podłączone do komputera.

Podłącz PPC do komputera.

”Unable to communicate with PPC”

Komunikacja miedzy PPC a komputerem nie działa.

Sprawdź czy kabel USB jest podłączony. Jeżeli wcisnąłeś Enter na PPC w trakcie podłączania do komputera, następuje brak łączności. Odłącz kabel USB i podłącz go ponownie.

”ERROR Connecting to server”

Brak połączenia internetowego.

Sprawdź połączenie internetowe i spróbuj ponownie.

”ERROR Wrong username”

Wprowadziłeś nieprawidłową nazwę użytkownika.

Sprawdź hasło. Wielkie litery mają znaczenie!

”ERROR Incorrect password”

Wprowadziłeś nieprawidłowe hasło.

Sprawdź hasło. Wielkie litery mają znaczenie!

”ERROR VIN does not match existing VIN”

PPC musi najpierw być przypisane (podłączone) do Twojego samochodu.

Podłącz PPC do samochodu ale nie rozpoczynaj programowania. Gdy problem nie ustąpi, skontaktuj się z firmą BSR.

”ERROR Please update PPC Sync”

Istnieje nowsza wersja programu PPC Sync.

Ściągnij najnowszą wersję programu PPC Sync ze strony www.bsr.se/ ppc (nie jest to ta sama operacja co aktualizacja PPC)

26

PPC Warunki umowy 1.

Zabrania się otwierania jednostki PPC, jak również w jakiejkolwiek formie kopiowania oprogramowania bądź elementów konstrukcyjnych związanych z jednostką PPC bądź samego Systemu PPC, w tym programu PPC Sync.

2.

Zabrania się demontowania lub modyfikowania funkcji jednostki PPC lub funkcji programu PPC Sync.

3.

Zabrania się wykorzystywania oprogramowania BSR bądź jego aktualizacji do wprowadzania zmian w jednostce ECU.

4.

Zabrania się wykorzystywania PPC oraz jego oprogramowania dostarczonego przez BSR w jakikolwiek odmienny sposób, niż wskazany przez BSR lub personel BSR.

5.

Zabrania się dokonywania odczytu informacji z tuningowanej jednostki ECU albo jednostki PPC i na ich podstawie dokonywania prób modyfikacji, kopiowania, dystrybucji bądź odtwarzania oprogramowania pochodzącego od BSR.

W przypadku, gdy jednostka PPC zostanie poddana manipulacjom wskazanym powyżej, BSR zastrzega sobie prawo do wyłączenia możliwości korzystania przez właściciela ze wsparcia technicznego, dostępu do aktualizacji oraz danych znajdujących się na serwerach BSR. Skuteczność dochodzenia roszczenia gwarancyjnego zostanie tym samym wyłączona, jak również niemożliwe będzie ubieganie się o zwrot kosztów. BSR zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich kroków przewidzianych przepisami prawa przeciwko każdemu, kto naruszy niniejsze postanowienia. PPC należy użytkować zgodnie z instrukcjami i zaleceniami dostarczanymi przez BSR.

27

TUNING SYSTEM

Wsparcie

BSR Polska ul. Strumykowa 28A/6 03-138 Warszawa, Polska fax: +48 22 205 08 34 e-mail: [email protected] home page: www.bsr-performance.pl

BSR Svenska AB Deltavägen 9 352 45 Växjö, Sweden tel: +46 (0)470 - 70 96 70 fax: +46 (0)470 - 70 96 75 e-mail: [email protected] home page: www.bsr.se support: www.bsr.se/support

2008.03.12 ver 6.4 PL

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania bądź potrzebujesz pomocy z PPC, skontaktuj się najpierw ze swoim dealerem BSR. Możesz również skontaktować się z firmą BSR wypełniając kwestionariusz na stronie www.bsr.se/support. Twoje pytania są dla nas niezwykle ważne i dlatego udzielimy na nie odpowiedzi najszybciej jak to możliwe.

Suggest Documents