SZKOLNY SYSTEM WYCHOWANIA

SZKOLNY SYSTEM WYCHOWANIA GIMNAZJUM NR 14 IM. R. SCHUMANA W ŁODZI 1 „Rzeczpospolite zawsze takie będą, jakie ich młodzieży chowanie.” Jan Zamoyski ...
Author: Sławomir Dudek
4 downloads 0 Views 137KB Size
SZKOLNY SYSTEM WYCHOWANIA GIMNAZJUM NR 14 IM. R. SCHUMANA W ŁODZI

1

„Rzeczpospolite zawsze takie będą, jakie ich młodzieży chowanie.” Jan Zamoyski Myśl Jana Zamoyskiego to przykład priorytetowego traktowania wychowania w całej historii polskiej edukacji. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty:” Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata.” Wychowanie na wszystkich etapach edukacji szkolnej i we wszystkich obszarach działania szkoły jest nierozłącznie związane z kształceniem. Obejmuje przygotowanie do życia rodzinnego i społecznego. Prowadzone jest we współpracy z rodziną i środowiskiem lokalnym. Szkoła rozwija umiejętność rzetelnej pracy i współdziałania w grupie, uczy samorządności, rozbudza zainteresowania oraz umożliwia działanie w organizacjach młodzieżowych. Bierze udział w kształtowaniu kompetencji kluczowych, które pomogą młodemu człowiekowi funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie; najważniejsze kompetencje to: • uczyć się, aby żyć wspólnie z innymi; • uczyć się, aby wiedzieć; • uczyć się, aby działać; • uczyć się, aby być. Cele wychowania uwzględnione w spójnym szkolnym programie wychowawczym mają służyć wyrównaniu szans wszystkich uczniów, prowadzeniu profilaktyki społecznej oraz ścisłej współpracy ze środowiskiem rodzinnym. Zgodnie ze swoimi założeniami program wychowawczy realizowany jest przez wszystkich nauczycieli. Do priorytetów w programie wychowania szkolnego należą: Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, Pomoc w uzyskaniu orientacji etycznej i hierarchizacji wartości, Personalizacja życia w rodzinie, w grupie koleżeńskiej, w szerszej społeczności, Współpraca szkoły z rodzicami, Program kontroli realizacji obowiązku szkolnego. Koncepcja wychowawcza szkoły polega na etapowym realizowaniu działań wychowawczych, a co za tym idzie na pokazywaniu drogi od spraw bliższych uczniowi do bardziej od niego odległych: od tradycji i wartości domu rodzinnego, najbliższego otoczenia i środowiska lokalnego, poprzez wiedzę o tradycjach narodowych i kształtowaniu poczucia obywatelskiego obowiązku troski o własny kraj, tożsamości narodowej aż do przygotowania do uczestniczenia w życiu społeczeństwa demokratycznego zgodnie z obowiązującymi prawami człowieka. „ W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko co ma, posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi ale i dla drugich.”

Jan Paweł II

2

PROGRAM WYCHOWAWCZY W GIMNAZJUM. Klasa I CEL

ZADANIA

1. Rozwijanie postaw patriotycznych i poczucia przynależności do społeczności lokalnej.

FORMY REALIZACJI

OSIĄGNIECIA UCZNIÓW

Poznanie historii najbliższego regionu odwiedzenie najbliższych miejsc tradycji i kultury narodowej

Uczeń zna i wykorzystuje informacje na temat historii i tradycji swojego regionu.

Zwiedzanie miejsc związanych z dziejami historycznymi w regionie

Zna i szanuje znaki narodowe, w kontakcie z nimi przyjmuje właściwą postawę.

Poznanie osób będących autorytetami w lokalnym środowisku. Bohaterskie postawy łodzian w minionych czasach.

Uczeń zna osoby i instytucje autorytatywne w swoim najbliższym środowisku

.

I. Postawy patriotyczne i obywatelskie

2. Rozwijanie i umacnianie tradycji narodowych i tożsamości narodowej.

3. Rozbudzanie potrzeb korzystania z dzieł myśli ludzkiej, dóbr kultury i informacji.

Godne postawy podczas obchodów świąt i uroczystości szkolnych i państwowych.

Przygotowanie do odróżnienia fikcji od rzeczywistości w różnych przekazach. Umiejętność wykorzystania informacji do indywidualnego rozwoju.

Wprowadzenie do samodzielnego posługiwania się narzędziami technologii informatycznej i medialnej 1. Kształtowanie umiejętności skutecznej komunikacji w rodzinie.

Uczeń potrafi zaprezentować godną postawę podczas obchodów uroczystości.

Uczeń rozróżnia i docenia wartości poznanych przekazów.

Uczeń zna i potrafi wykorzystać nowoczesne techniki zdobywania informacji do swoich celów.

Wyrażanie własnego zdania i umiejętność wysłuchania innych.

Uczeń potrafi jasno sprecyzować swoje zdanie, ma szacunek do zdania innych.

Wzmacnianie prawidłowych relacji dziecka z rodziną opartych na miłości.

Uczeń zna swoją rolę w rodzinie, aktywnie uczestniczy w budowaniu więzi rodzinnych.

3

II. Rozwój emocjonalny i osobowościowy.

2. Wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego, w tym koleżeństwa i przyjaźni.

3. Kształtowanie zachowań asertywnych.

4. Kształtowanie kluczowych kompetencji w zakresie własnej inicjatywności i przedsiębiorczości. 1. Doskonalenie umiejętności właściwego postępowania.

III. Zdrowie i bezpieczeństwo w rozwoju psychofizycznym uczniów.

2. Profilaktyka uzależnień.

Co się powinno zmienić w Twojej, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi w miejscu zamieszkania , osiedlu, miejscowości.

Uczeń zna swoją rolę w rodzinie, aktywnie uczestniczy w budowaniu więzi rodzinnych.

Relacje i prawidłowa komunikacja w zespole uczniowskim.

Uczeń zna swoje miejsce w rodzinie, społeczeństwie, grupie rówieśniczej.

Umiejętność odmawiania, radzenie sobie w sytuacjach trudnych, rozpoznawanie własnych mocnych i słabych stron.

Uczeń potrafi powiedzieć „nie” w sytuacjach konfliktowych, wie gdzie należy szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.

Kibole, blokersi, grupy podwórkowe, -co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki” – spotkania młodzieży z specjalistami ds. prewencji.

Uczeń potrafi o ocenić sytuację, umie odmówić wie gdzie szukać pomocy

Umiejętność uczenia się, dbanie o własny prawidłowy rozwój emocjonalny. Umiejętność definiowania swoich potrzeb Przeciwstawianie się przemocy, właściwe reagowanie na przemoc.

Uczeń zyskuje poczucie jasnej wartości. Podejmuje trafne decyzje osobiste.

Nabywanie wiedzy na temat skutków działania środków odurzających, uzależniających i tzw. dopalaczy.

Uczeń zna następstwa używania środków odurzających (dopalaczy) uzależniających

Szerzenia i propagowanie zdrowego modelu życia wśród rówieśników.

Potrafi przeciwstawić się namowom do ich użycia, dokonuje słusznych wyborów w zakresie stylu życia.

Zdrowie i bezpieczeństwo w życiu

Uczeń poznaje sposoby radzenia

Uczeń dostrzega objawy przemocy w środowisku, potrafi na nie właściwie zareagować.

4

codziennym : -zasady bezpiecznego zachowania w szkole, -zapobieganie agresji i przemocy, - budowanie zaufania w Zespole, - bezpieczni w sieci przeciwdziałanie zjawisku cyberprzemocy, - rozwiązywanie konfliktów

sobie ze stresem, naciskiem ze strony grupy, kształtuje swoja postawę asertywną

Zachowaj Trzeźwy Umysł- konkurs plastyczny

3. Kształtowanie zdrowych postaw wśród uczniów.

Eliminowanie destruktywnego przywództwa w klasie szkolnej, kreowanie pozytywnych liderów grupowych. Nabywanie wiedzy na temat chorób zakaźnych – profilaktyka. Kształtowanie postaw pro- zdrowotnych dotyczących prawidłowego odżywiania – zbilansowanej diety Narkotyki ? To mnie nie kręci Tytoń , narkotyki dopalacze – jak się przed tym bronić.

Zagrożenia dla zdrowia – używki. Istota i sposób powstawania uzależnień. Zachowaj Trzeźwy Umysł.

4.Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i rozumienia psychofizycznych przejawów dojrzewania.

Rozumienie i dostrzeganie zmian zachodzących w organizmie podczas dojrzewania. Zmiany fizyczne i psychiczne w okresie dorastania, dojrzałość biologiczna, psychiczna, społeczna, duchowa i religijna. Znaczenie higieny w życiu człowieka.

Uczeń potrafi dokonać prawidłowego wyboru liderów spośród kolegów.

Uczeń potrafi wymienić zasady zdrowego odżywiania, potrafi opracować przykładowy jadłospis Przeciwdziałanie próbom używania substancji psychoaktywnych. Uczniowie poznają zagrożenia dla zdrowia wynikające z zażywania, sposoby radzenia sobie z naciskiem grupy

Uczeń dostrzega i rozumie zmiany zachodzące w swoim organizmie w okresie dojrzewania, wykazuje dojrzałość będącą efektem tych zmian, rozpoznaje, identyfikuje i radzi sobie z napięciami spowodowanymi dorastaniem.

5

1. Poznanie swoich praw obywatelskich.

IV. Prawa człowieka we współczesnym świecie.

2. Rozbudzenie postaw tolerancji dla odmienności narodowych, kulturowych, wyznaniowych, płciowych, rasowych, światopoglądowych.

Moje prawa i prawa innych, rozpoznanie własnych praw i obowiązków w konkretnej sytuacji, normy w świecie dzieckaczy to jest słuszne, czy to jest sprawiedliwe? Rozumienie obowiązującego prawa oraz działania z nim zgodne.

Uczeń zna i świadomie akceptuje prawa i procedury funkcjonujące w szkole, rodzinie i środowisku lokalnym.

Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu i na ulicy: zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna - spotkania uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego.

Poznanie praw i obowiązków obywatela poprzez konsultacje przedstawicielami odpowiednich służb i organizacji społecznych

Prawna ochrona dóbr osobistych, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. Otwartość i dialog w kontaktach z przedstawicielami innych kultur, narodów, religii, tolerancja wobec odmiennych poglądów i postaw, praca w ramach Klubu Szkół Tolerancji.

Budowanie prawidłowych relacji chłopcy- dziewczęta,, język, kultura osobista

Uczeń praktycznie stosuje zasady tolerancji dla wszelkiej odmienności, rozumie zagrożenia wynikające z braku tolerancji.

PAP& TiB – przeciwdziałanie przemocy i agresji & tolerancja i bezpieczeństwo. 3. Przygotowanie do uczestnictwa w życiu publicznym

Zapoznanie z miejscowymi instytucjami istotnymi dla naszego regonu (muzea regionalne, Sejm, Senat), spotkanie z radnymi gminy, posłem.

Uczeń zna kompetencje instytucji wspierających rozwój szkoły i innych organów władzy w regionie.

Przeprowadzenie debaty na temat Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Uczeń staje się świadomy swojej przynależności do społeczności lokalnej

6

4.Kształtowanie kluczowych kompetencji społecznych i obywatelskich.

V. Polska w Europie

Umiejętność funkcjonowania w społeczności lokalnej. Budowanie dojrzałości i świadomości obywatelskiej.

Uczeń zyskuje poczucie przynależności do społeczności lokalnej. Ma świadomość, że może wpływać na decyzje dotyczące środowiska lokalnego i narodu.

Rola Polski w tworzeniu bezpieczeństwa międzynarodowego i rozwiązywaniu konfliktów.

Uczeń zna i docenia rolę Polski w kształtowaniu pokoju w Europie i na świecie.

Poznanie kultur innych narodów

Uczeń dostrzega rolę i umiejętność posługiwania się językiem obcym we współczesnym świecie.

7

Klasa II

CEL

ZADANIA

FORMY

OSIĄGNIECIA UCZNIÓW

REALIZACJI 1. Kształtowanie podstawowych myśli obywatelskich.

Rozwijanie i pogłębianie poczucia przynależności do wspólnoty obywateli państwa polskiego

Uczeń zna i szanuje historię swojego kraju oraz narodu.

Uczeń zna historię swojego regionu,

2. Uświadomienie podstawowych zasad i reguł obowiązujących w relacjach międzyludzkich.

I. Postawy

patriotyczne i obywatelskie

Przeprowadzenie debaty na temat Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Uczeń staje się świadomy swojej przynależności do społeczności lokalnej

Rozumienie i stosowanie przyjętych norm współżycia społecznego w najbliższym otoczeniu, kształtowanie umiejętności funkcjonowania w grupie, wartości i problemy z tym związane. Doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku ojczystym

Uczeń dobrze czuje się w grupie, klasie, szkole, potrafi wykorzystywać swoje walory, unikać błędów w relacjach interpersonalnych.

Uczeń kładzie naciska na czystość języka ojczystego.

Co się powinno zmienić w Twojej, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi w miejscu zamieszkania , osiedlu, miejscowości.

3. Rozbudzanie potrzeb korzystania z dzieł myśli ludzkiej, dóbr kultury i informacji.

Tworzenie warunków sprzyjających uczeniu się, kształtujących dociekliwość, chęć działania, Rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości, tolerancji.

Uczeń zna miejsce i osoby mogące pomóc mu w nauce.

Uczeń widzi szansę dla siebie w podejmowaniu działań wybiegających poza standardowe treści nauczania.

8

1. Pozytywne i negatywne emocje.

Rozwój emocjonalny i osobowościowy

Umiejętność wyrażania i radzenia sobie z negatywnymi emocjami swoimi i innych.

Uczeń zna zagrożenia wynikające z braku umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, świadomie akceptuje normy współżycia w grupie.

Kibole, blokersi, grupy podwórkowe, -co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki” – spotkania młodzieży z specjalistami ds. prewencji.

Uczeń potrafi o ocenić sytuację, umie odmówić wie gdzie szukać pomocy.

PAP& TiB – przeciwdziałanie przemocy i agresji & tolerancja i bezpieczeństwo.

Uczeń praktycznie stosuje zasady tolerancji dla wszelkiej odmienności, rozumie zagrożenia wynikające z braku tolerancji.

Promowanie integralnej wizji seksualności człowieka, ukazanie jedności pomiędzy działaniem seksualnym a miłością i odpowiedzialnością, pomoc we właściwym przeżyciu okresu dojrzewania.

Uczeń akceptuje różnice płci, rozumie ich specyfikę, przestrzega prawa do intymności oraz nietykalności seksualnej innych.

II.

2. Rozwój seksualny człowieka.

Uczeń zna, rozumie i akceptuje zmiany zachodzące w jego ciele w okresie dojrzewania.

9

1. Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu oraz umiejętności uczenia się.

III. Zdrowie i bezpieczeństwo w rozwoju psychofizycznym uczniów.

Urozmaicenie i regularność posiłków, higiena ich spożywania, zabezpieczenie żywności przed zanieczyszczeniem i zepsuciem, prawidłowa postawa ciała i czynniki ją warunkujące, aktywność ruchowa, praca, wypoczynek, czas wolny, organizacja odrabiania lekcji, higiena osobista i otoczenia, prawidłowe wydatkowanie energii, rekreacja.

Uczeń przestrzega zasad higieny pracy wypoczynku, posiłków, planuje swoją aktywność, jest świadomy konsekwencji prowadzenia niezdrowego trybu życia.

Zdrowie i bezpieczeństwo w życiu codziennym : -zasady bezpiecznego zachowania w szkole, -zapobieganie agresji i przemocy, - budowanie zaufania w Zespole, - bezpieczni w sieci przeciwdziałanie zjawisku cyberprzemocy, - rozwiązywanie konfliktów

Uczeń poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem, naciskiem ze strony grupy, kształtuje swoja postawę asertywną.

Zachowaj Trzeźwy Umysł- konkurs plastyczny Narkotyki ? To mnie nie kręci Tytoń , narkotyki dopalacze – jak się przed tym bronić.

Zagrożenia dla zdrowia – używki. Istota i sposób powstawania uzależnień. Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Przeciwdziałanie próbom używania substancji psychoaktywnych. Uczniowie poznają zagrożenia dla zdrowia wynikające z zażywania, sposoby radzenia sobie z naciskiem grupy

10

2. Wzmacnianie pozytywnego stosunku do własnej płci.

Akceptacja i szacunek dla własnego ciała, ochrona własnej intymności.

1. Historia praw człowieka.

Powstanie współczesnej koncepcji praw człowieka, dokumenty gwarantujące równe prawa dla wszystkich. 2. Obowiązki obywateli Rozbudzanie poczucia wobec państwa – dumy narodowej, kształtowanie planowanie dalszej kluczowych kompetencji edukacji i zdobywania społecznych i kwalifikacji obywatelskich. zawodowych, udział obywateli w życiu publicznym.

IV. Prawa człowieka we współczesnym świecie

Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu i na ulicy: zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna - spotkania uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego.

1. Człowiek istotą gospodarującą, mobilizowanie uczniów do rozwijania własnej inicjatywności i przedsiębiorczości.

V. Polska w Europie.

Prawna ochrona dóbr osobistych, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. Gospodarstwo domowe- podmiot gospodarki rynkowej, Przemiany na rynku pracy, wybór szkoły i zwodu, budżet państwa- dochody i wydatki, dlaczego płacimy podatki Doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi i korzystanie z technologii informacyjnej.

Uczeń potrafi skutecznie walczyć o prawo do przestrzegania własnej intymności. Uczeń zna swoje prawa i prawa innych, wie jakie dokumenty państwowe je gwarantują.

Uczeń akceptuje fakt przynależności do narodowej wspólnoty państwa polskiego, podejmuje świadome działania na rzecz pozyskania wiedzy umożliwiającej aktywny wpływ na zmieniający się kształt państwa i własną przyszłość.

Poznanie praw i obowiązków obywatela poprzez konsultacje przedstawicielami odpowiednich służb i organizacji społecznych

Budowanie prawidłowych relacji chłopcy- dziewczęta,, język, kultura osobista

Uczeń ma podstawową wiedzę na temat ekonomii, potrafi uzasadnić dokonane przez siebie wybory.

Uczeń opanował w stopniu podstawowym umiejętność posługiwania się językiem obcym, potrafi korzystać z technologii informacyjnej.

11

2. Globalne problemy Kraje bogate, kraje współczesnego świata a biedne- problemy Polska gospodarki światowej.

Uczeń jest świadomy jakie różnice ekonomiczne zachodzą pomiędzy państwami na świecie i jakie są ich konsekwencje dla obywateli tych państw.

12

Klasa III

CEL

ZADANIA

1. Rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej.

OSIĄGNIECIA FORMY REALIZACJ UCZNIÓW I Poznawanie najbliższego otoczenia i specyfiki swojego regionu, bliskie wycieczki krajoznawcze. Szlakiem miejsca pamięci Narodowej.

2. Poszukiwanie korzeni, kształcenie świadomości własnego pochodzenia.

I. Postawy patriotyczne i obywatelskie

Uczeń zna specyfikę swojego regionu, utożsamia się z jego mieszkańcami, rozumie problemy. Zna historię swojego regionu

Poznanie historii Uczeń jest świadomy własnej rodziny- drzewo swoich korzeni, jest genealogiczne. dumny ze swoich przodków.

Kształtowanie świadomości znaczenia 3. Rozbudzanie potrzeb wiedzy dla rozwoju korzystania cywilizacji z dzieł myśli ludzkiej, i rozwiązywania dóbr kultury problemów i informacji, współczesnego świata, przygotowanie do życia zdobywanie w cywilizacji kompetencji technicznej oraz informatycznych i aktywnego naukowo – i odpowiedzialnego technicznych. funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym Przeprowadzenie debaty na temat Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Uczeń docenia znaczenie wiedzy dla kształtowania współczesnego świata.

Uczeń zna media oraz procedury umożliwiające pozyskanie informacji niezbędnej do kształtowania współczesnego świata. Uczeń staje się świadomy swojej przynależności do społeczności lokalnej

13

1. Wychowanie do życia Kształtowanie więzi w w rodzinie. rodzinie, konflikty w rodzinie i ich rozwiązywanie, trudne sytuacje w życiu rodziny- rodzina dysfunkcyjna, formy pomocy rodzinie.

Uczeń potrafi budować więzi rodzinne, wie jak rozwiązywać konflikty w rodzinie, gdzie szukać pomocy w sytuacjach trudnych.

Co się powinno zmienić w Twojej, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi w miejscu zamieszkania , osiedlu, miejscowości.

2. Rozwijanie wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi społeczności lokalnej.

II. Rozwój emocjonalny i osobowościowy

3. Kształtowanie umiejętności rozumienia i poznawania potrzeb własnych i innych oraz poczucia odpowiedzialności.

Podstawowe funkcje rodziny, rola wartości społecznych, moralnych, religijnych, potrzeby, prawa i obowiązki członków rodziny. Zapoznanie z ofertami szkół ponadgimnazjalnych. Określenie predyspozycji do zawodu.

Rozwijanie wrażliwości moralnej otwartej na poglądy i potrzeby innych ludzi, racjonalne podejście do problemów życiowych i umiejętność ich rozwiązywania. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe, -co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki” – spotkania młodzieży z specjalistami ds. prewencji.

Uczeń zna oczekiwania jakie są stawiane wobec niego w rodzinie, rozumie i akceptuje prawa i obowiązki wszystkich członków rodziny. Uczeń dokonuje świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej w oparciu o swoje predyspozycje i zasoby. Uczeń uznaje prawa i poglądy innych, potrafi radzić sobie w sytuacjach problemowych, ewentualnie wie gdzie szukać pomocy.

Uczeń potrafi o ocenić sytuację, umie odmówić wie gdzie szukać pomocy.

14

1. Poznanie zagrożeń cywilizacyjnych oraz kształtowanie umiejętności właściwego postępowania.

Samodzielna ocena zachowań swoich oraz cudzych, a także przewidywanie ich konsekwencji poprzez udział w projektach dotyczących globalnego ocieplenia i gospodarki odpadami.

Uczeń zna współczesne zagrożenia cywilizacyjne, potrafi ustosunkować się do nich w kontekście zachowań własnych i innych ludzi.

15

2. Zapoznanie z podstawowymi zasadami pomocy przedmedycznej.

III. Zdrowie i bezpieczeństwo w rozwoju psychofizycznym uczniów.

Udzielenie pierwszej pomocy.

Uczeń uczestniczy w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej

Udział w projekcie promującym zdrowy styl życia.

Uczeń zna zasady zdrowego odżywiania się.

. Przedstawienie młodzieży zagrożeń wynikających z zażywania dopalaczy

Uczeń zna konsekwencje zażywania środków odurzających.

3. Kształtowanie Zdrowie i bezpieczeństwo w zachowań sprzyjających zdrowiu życiu codziennym : -zasady bezpiecznego zachowania w szkole, -zapobieganie agresji i przemocy, - budowanie zaufania w Zespole, - bezpieczni w sieci przeciwdziałanie zjawisku cyberprzemocy, - rozwiązywanie konfliktów

Uczeń poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem, naciskiem ze strony grupy, kształtuje swoja postawę asertywną.

Zachowaj Trzeźwy Umysł- konkurs plastyczny Narkotyki ? To mnie nie kręci Tytoń , narkotyki dopalacze – jak się przed tym bronić.

Zagrożenia dla zdrowia – używki. Istota i sposób powstawania uzależnień. Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Przeciwdziałanie próbom używania substancji psychoaktywnych. Uczniowie poznają zagrożenia dla zdrowia wynikające z zażywania, sposoby radzenia sobie z naciskiem grupy

16

1. Działanie zgodne z prawem oraz stosowanie demokratycznych procedur.

Dobre i złe rządyprzykład z życia szkoły, gminy, państwa, kształtowanie postaw odpowiedzialności, uczciwości, prawdomówności, prezentacja własnych poglądów w kontaktach z innymi ludźmi w dyskusji oraz na forum publicznym. PAP& TiB – przeciwdziałanie przemocy i agresji & tolerancja i bezpieczeństwo

IV. Prawa człowieka we współczesnym świecie

Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu i na ulicy: zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna - spotkania uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego. Prawna ochrona dóbr osobistych, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. 1.Globalne problemy Zagrożenia środowiska współczesnego świata a naturalnego. Polska

V. Polska w Europie.

2. Regiony w Polsce, Europie, na świecie.

Kulturotwórcza rola mojego regionu, związki regionu z Polską i Europą, perspektywy cywilizacyjne, współpraca między regionami.

Uczeń, wykorzystując swoją wiedzę potrafi kreować własne poglądy, przedstawiać je i ewentualnie bronić w zadanym temacie.

Uczeń praktycznie stosuje zasady tolerancji dla wszelkiej odmienności, rozumie zagrożenia wynikające z braku tolerancji. Poznanie praw i obowiązków obywatela poprzez konsultacje przedstawicielami odpowiednich służb i organizacji społecznych

Budowanie prawidłowych relacji chłopcy- dziewczęta,, język, kultura osobista

Uczeń zna zagrożenia środowiska naturalnego, aktywnie uczestniczy w projektach realizowanych przez szkołę dotyczących walki z nimi. Uczeń potrafi wykorzystać wiedzę na temat własnego regionu do przygotowania atrakcyjnych materiałów na jego temat, potrafi opracować projekty wewnątrzszkolnej aktywności proeuropejskiej i globalnej.

17

MODEL ABSOLWENTA. Absolwent naszej szkoły posiada umiejętności kluczowe, które przygotowują go do jak najlepszego funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie: • uczy się, aby wiedzieć

• świadomie traktuje proces uczenia się; • umie w praktyce stosować zdobytą wiedzę; • wie jak ją poszerzać i uzupełniać;

• uczy się, aby żyć wspólnie z innymi: • • • • •

zna reguły dobrego zachowania; umie zachować się w środowisku rówieśniczym; posługuje się poprawna polszczyzną; wie jak aktywnie korzystać z oferty kulturalnej; posiada umiejętność wyboru właściwej dla siebie grupy rówieśniczej; • prezentuje postawę otwartości i tolerancji wobec innych kultur.

• Uczy się, aby działać:

• porządkuje i wykorzystuje informacje z różnych źródeł; • umie sformułować i przedstawić swój system wartości – co jest dla niego ważne; • potrafi dokonać świadomego wyboru szkoły średniej; • umie wybrać najwłaściwszy dla siebie sposób realizacji swoich zainteresowań i spędzania czasu wolnego; • potrafi w sposób konstruktywny korzystać z środków multimedialnych;

• uczy się, aby być;

• świadomym zagrożeń jakie niesie współczesna cywilizacja; • umie powiedzieć nie narkotykom, nikotynie, alkoholowi i dopalaczom; • umie w stopniu podstawowym posługiwać się językiem obcym; • dba o zdrowie własne i innych ludzi oraz tworzy środowisko sprzyjające zdrowiu. 18

Współpraca z rodzicami Realizowana przez wszystkich nauczycieli, wychowawców we wszystkich pionach klas. CELE WYCHOWAWCZE 1. Wdrożenie rodziców do współpracy ze szkołą.

TREŚCI I ZADANIA WYCHOWACZE Bieżąca informacja na temat funkcjonowania szkoły. Zebrania z rodzicami. Konsultacje indywidualne. Zwiększenie dostępności rodziców do informacji o frekwencji i postępach w nauce uczniów dzięki wprowadzeniu elektronicznego systemu kontroli.

2. Udział rodziców w realizacji programu wychowawczego.

Współpraca z Radą Rodziców. Włączenie rodziców do realizacji poszczególnych elementów programu. Wdrażanie do współodpowiedzialności w procesie wychowania. Współpraca rodziców w kształtowaniu właściwych postaw obywatelskich.

3. Uczestnictwo w życiu kulturalnym szkoły.

Pomoc w organizowaniu życia kulturalnego szkoły (imprez szkolnych i wycieczek). Integrowanie działań wychowawczych poprzez czynny udział rodziców w uroczystościach szkolnych.

4. Współpraca rodziców z samorządem terytorialnym.

Wspieranie działań szkoły poprzez współpracę ze środowiskiem lokalnym i samorządem terytorialnym.

5. Udział rodziców w szkoleniach prowadzonych przez wychowawców oraz zaproszonych prelegentów.

Wskazanie współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. Jak pomóc dziecku w nauce i przezwyciężyć stres? Jak rozpoznać czy dziecko ma kontakt z narkotykami? Sekty – współczesne zagrożenia – jak z nimi walczyć? Moje dziecko nie lubi szkoły – jak postępować?

19

Zespoły naszej szkoły uwzględniły w wizji: • Potrzeby i ambicje wszystkich członków społeczności szkolnej. • Szanse wiązane z działaniami i osiągnięciami uczniów. • Psychofizyczne możliwości intelektualne potrzeby młodzieży. • Kreatywny i intelektualny rozwój uczniów- udział w różnego rodzaju projektach edukacyjnych, praca w kołach zainteresowań, ciekawe lekcje, zastosowanie interaktywnych metod dydaktycznych, poznanie najbliższego otoczenia (rajdy, wycieczki) organizowanie imprez związanych z życiem szkoły. • Współpracę z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców, instytucjami wspierającymi założenia szkoły (Urzędy Dzielnicowe, Urząd Gminy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne – Projekt e – Akademia Przyszłości) Wszystkie zespoły jednogłośnie stwierdziły konieczność, że szkoła powinna być placówką stabilną i bezpieczna, gwarantującą opiekę wychowawczą, interesująca się sytuacja rodzinną ucznia, pomocna w rozwiązywaniu jego problemów, kształtująca kompetencje kluczowe pozwalające jak najlepiej przygotować młodego człowieka do działania we współczesnym społeczeństwie. Jeżeli chcemy zrealizować postawione sobie cele musimy zadbać o stworzenie atmosfery, w której wspólnie uznawane wartości, poczucie przynależności i odpowiedzialności są zgodne z zasadą „pro publico bono”. Chcąc właściwie pielęgnować tę zasadę, stworzyliśmy w założeniach naszej szkoły nowy, trzyletni program edukacyjno – wychowawczy tzw, „Kształcenie ponadprogramowe”, którego głównymi punktami są: • Udział w projekcie kształtującym kompetencje kluczowe młodego społeczeństwa „e - Akademia Przyszłości”. • Uroczystości związane z Dniami Unii Europejskiej i Patronem Szkoły. • Dni Tolerancji i walka z agresją i uzależnieniami od środków psychoaktywnych w tym dopalaczy, alkoholu i nikotyny. • Tydzień Zdrowego Odżywiania. Każdy element tego programu jest oparty na przemyślanym i konsekwentnie realizowanym planie, przewidzianym dla trzyletniego gimnazjum. Będziemy też budować postawy patriotyczne poprzez poznawanie swojego kraju, jego kultury, tradycji i rozwoju gospodarczo – społecznego. Jednym z naszych zamierzeń jest przybliżenie historii Łodzi i jej regionu. Dni Tolerancji i Tydzień Zdrowego Odżywiani stanowią już tradycje naszego Gimnazjum. Przygotowane na te okazje programy w oparciu o fachową wiedze nauczycieli i pomysłowość uczniów dostarczają informacji i apelują do najwyższych uczuć ludzkich takich jak miłość, przyjaźń, szacunek i ochrona życia.

20